r ARTISTIEK SupporterslJacht. (^Bucg.eciifkeStatid^ Dakpannen deBaet&iwati 2)istxi(kUiedlenst~VeCsen~ e HAARL. DAGBLAD, Maandag 19 Jan. 1942 or il. Schaatsenrijden Juyen kampioen van Noordkolland De Amsterdammer Herman Buyen heeft Zaterdagmld- ag op overtuigende wijze het provinciaal kampioenschap ip zijn naam gesteld en daarbij Jan Langedijk geen kans egeven. De wedstrijden hadden een vlot verloop dank 7lJ pede organisatie van de IJsclub „Haarlemmermeer' «ter nog van de gebroeders Meeuwlg. De mooiste wedstrijd van dien dag was die tusschen herman Buyen en Jan Eangedijk op de 5000 meter. Daar luyen op de 500 M. derde en Langedijk zevende werd en ip de 1500 beide 1 en 2 werden in gelylcen tijd, kon Lan- edijk op zijn nummer nog veel goed maken. Doch Buyen af hem daartoe niet de gelegenheid. Prachtig gelijk gin- en de eerste ronden. Steeds vlogen ze naast elkaar over en eindstreep. Nadat ruim 3 K.M. waren gereden, nam iuyen in de binnenbocht plotseling 'n kleinen voorsprong ";n hij vergrootte. Langedijk hield niet voldoende reserve ook maar lets in te loopen. In de laatste ronde legde iyen er nog een schepje op, en met een verschil van Si uim twee seconden bereikte hij het eerst de eindstreep. 15 Niemand had echter gedacht, dat de tijd van 9 min. 29.9 k. nog in den laatsten rit verbeterd zou worden door let Keizer van de Lier. Hij reed met den veelbelovenden ongen rijder Egas uit Amsterdam. Deze slechts 20-Jarlge ij, ijder had kans gezien om zich op de 500 en 1500 M resp. ijfde en derde te plaatsen. Toch had Keizer met hem een moeite en vrijwel zonder strijd maakte hij den moolen ai ijd van 3 min. 29.4 sec., een halve seconde sneller dus dan ;e luyen. Op d edreii De nieuwe ster, de Zaandijker S. v. Hoorn maakte even- ens een mooien rit, doch door een „slippertje" kon hij Sen tijd van Roos niet toenaderen. Dezen kwamen in de 500 meter tegen elkaar en weer maakte v. Hoorn een fout !oor in de bocht te vallen, waardoor Roos onbedreigd Tenslotte moet nog vermeld de rit tusschen Keizer en Zwanenburg op de 1500 M. Deze laatste is een soepele E ijder, doch tegen de geweldige eindspurt van Keizer had 2, ijj niet veel In te brengen. Ook deze rit behoorde tot de pannendste. De uitslagen waren als volgt: 500 Meter: 1. J. Roos, Amsterdam 49 sec.; 2. S. v. Hoorn, iandijk 50.1 sec.; 3. H. Buyen, Amsterdam 50.6 sec.; 4. Breed. Amsterdam, 50.7 sec.; 5. en 6. Egas en L. Muts ïsp 50.9 sec.; 7. J. Langedijk, Oudkarspel 51.2 sec. 1500 Meter: 1. en 2. H. Buyen en J. Langedijk 2 min. 40.9 3. Egas 2.44.4; 4. P. Keizer. De Lier 2.45.1; 5. J. de sger 2.45.2; 6. P. Zwanenburg, Rotterdam 2.45.7; 7. Aker- A oom, Bergen 2.47.1. 5000 Meter: 1. P. Keizer 9.29.4; 2. H. Buyen 9.29.9; angedijk 9.32.3; 4. P. Zwanenburg 9.43.3; 5. Akerboom .48.? 6. v. Hoorn 9.53.4. Algemeen klassement: 1. H. Buyen 161.22 pnt. kampioen 542 van Noord-Holland;; 2. J. Langedijk 162.06 pnt.; Roos 164.73; 4. Egas 164.92; 5. P. Keizer 164.97. Door den heer C. Meeuwig werden des avonds de prijzen Étgereikt in hötel De Beurs. De Friesche Elfmerentocht Zelde'n beleefde Sneek een zoo overweldigenden intocht ls Vrijdagavond, aldus het A. N. P. Reeds in den middag kwamen honderden van alle oorden opzetten naar dit raaie stadje. Reeds vroeg in den ochtend herhaalde zich Zaterdag iet beeld van den vorigen avond. Extra treinen uit Leeu- parden. extra trams uit Heerenveen, extra autobussen Pt andere plaatsen kwamen steeds meer deelnemers -n' irengen. Ruim 7500 deelnemers doen mee aan den toer- ocht; ze zijn Zaterdagmorgen vlot gestart ln de nabijheid tan de Watersport in Sneek. De 250 wedstrijdrijders "zijn estart in Langweer. Ales verliep rustig en goed. Onder groote spanning werd aan de finish te Langweer «nstreeks één uur de binnenkomst der eerste rijders afge recht. Weldra verschenen aan den horizon twee stippen, lie snel naderden. Ongeveer vijftig meter voor de finish J, terd een krachtigen eindspurt ingezet, die door Jan Bos- r* san uit Breukelen werd gewonnen. De klok wees 1 uur, 9i minuten, 13ï'j sec. Een seconde later arriveerde A. Boersma uit Oudlcerk lij Leeuwarden; 3. J". Muller uit Zwolle; 4. D. Trooster n( Amsterdam)-; 5. Woudstra (Hemrlk); 6. De Groot uit Ol ieboom; 7. Boersma uit Sloten; 0. Meyer uit Knijpe. De tocht, die voor de wedstrijdrijders 100 K.M. was, rerd dus door den winnaar afgelegd in 4 uur 13M> sec i losman was nog volkomen fit. Te 1.40 uut arriveerde Sjoerdje Faber als eerste aan de inish te Langweer, zoodat zij den wedstrijd van de dames wonnen heeft Ongetwijfeld een goede prestatie, daar j de 100 K.M. aflegde in 4 uur en 40 minuten, dus nau- telijks een half uur langer dan de eerst aankomende U Si Ook de eerste toerrijders arriveerden te 1 uur 30 min. in sneekzij waren zeer voldaan. Het waren de gebrs. H. D. Elzinga, met hun 24-jarige zuster T. Elzinga uit mej. Elzinga eveneens eerste. was de afstand voor de toerrijders 20 K.M. korter, och kan gezegd worden, dat zij een bijzondere prestatie lebben verricht, daar zij de 80 K.M. aflegden in vier uur K sas. tin Bosman wint ook den wedstrijdtocht door Noord-Holland lij De stoere Bosman uit Breukelen, die Zaterdag in Frles- id den elfmerentocht won, lieeft Zondag in Alkmaar slag gelegd op den eersten prijs van den wedstrljdtocht or Noord-Holland, die J00 K.J/L lang was. Ook nu was strijd zeer zwaar, doordat pas bij den laatsten kilo- neter de beslissing viel. Een kleine groep, bestaande uit 'osman, Schipper. Seegers, Westra, Min en Ligthart, die len in de eerste groep startten, zette direct een hoog empo in; met een gemiddelde snelheid van 25 K.M. werd et eene dorp na het andere gepasseerd. De rijders na- :en beurtelings den kop, waarbij de jonge Seegers vooral iin :u:;engewoon fraai werk verrichtte. li De uitslag was: 1. J. Bosman, Breukelen, 4 uur 59'.4 min.; 2. 3. 4. en 5. J. >ii, Limmen, A. Ligthart en Sj. Westra, beiden Warmen- uizen en J. Schipper, Alkmaar, allen ln 5 uur precies: T. Seegers. Purmerend, 5 uur 2 min. Bij de dames werd mej. J. Nordanus uit Bilthoven eerste uur 22VA min.; 2. mej. F. Blijsma, Watergang, 6 uur min.; 3. mevr. E. C. Albertsma—Spaans, Midden- ieemster, 6 uur 51 min. Van 't Hof wint (len Grooten Prijs van Kennemerland er' [enemerland. Voor dezen wedstrijd wazen 31 deelnemers be ngeschreven. Er werd fel gestreden. De eerste prijs groot "00 werd gewonnen door Van 't Hof te Gaasmeer. De ,*eede prijs groot 1100 door Van Ekeren te Sloten. De der- Terprijs van f 50 door Muske te Enkhuizen. De vierde prijs 125 viel ten deel aan Poepjes te Makkum. '42| RINGRIJDERIJ VOOR PAREN. De uitslagen van de ringrijderij, die Zaterdag te paarndam werd gehouden is; 1. mej. M. Noteboom: :ej. W. Kuiper; 3. mej. M. Bouwens. Heeren: 1. J. Bou- 2. W. Verkade; 3. H. Onderweegs. ie 'lïCHTPAAR EVELEENS DE BESTE RINGRIJDERS. ntie Op de landijsbaan „Aalsmeer" heeft de wedstrijd in het ringrijden voor paren steeds een groote belangstel ling. Talrijke paren hadden zich voor dezen interes- wedstrijd opgegeven, doch het bleek voor ve- Jen een groote kunst den ring te kunnen meenemen, heer en mevr. Eveléens .hadden tenslotte het mJmeeste succes en veroverden den prijs. Ook het vorige m laar bleken zij daarin de beste kunstenaars te zijn. De elfstedentocht definitief op Donderdag a.s. Naar het A. N. P. uit Leeuwarden verneemt, zal de Ifstedentocht definitief op Donderdag a.s. worden ge- fluden. De route zal evenals ln 1940 eerst naar het liden gaan, naar Sneek en Stavoren en vervolgens over irlingen en Dokkum naar Leeuwarden terug. De start Leeuwarden is op de Schenkenschans; de finish zal in Ie Groene Welde zijn. De wedstrijdrijders vertrekken te les uur des morgens. Hoe laat dc toerrijders starten, zal log nader worden bekend gemaakt. Telefonische aanmeldingen voor den tocht worden niet langenomen en Inschrijfgeld kan noch per giro, noch per »stwissel worden overgemaakt. De deelnemerskaarten Jjn reeds nu tegen betaling van drie gulden verkrijgbaar lij de volgende adressen in Leeuwarden: Mr. Hepkema, Villemskade 12; A. R. v. d. Velde, Nieuwestad, Kingma- Bank, Ruiterkwartier 91 en Mr. Westerling, Willems- ID"! r e 17. De huisvesting voor den Elfstedentocht Uit Leeuwarden: In verband met eventueele aanvragen m logies voor den elfstedentocht wordt de aandacht er up gevestigd, dat alle vragen dienaangaande uitsluitend moeten worden gericht tot de Provinciale Vereenlging oor Vreemdelingenverkeer. Dinsdag en Woensdag a.s. is het bureau aan het Statlons- ilein te Leeuwarden doorloopend geopend eïi telefonisch "e bereiken onder no. 4002. Kampioenschap van Zuid-Holland Was Keyzer te Hoofddorp verreweg de meerdere van Zwanenburg, thans moést hij voor hem de vlag strijken. Slechts op de 5000 M. wist Keyzer met klein verschil te ld tegevieren. De uitslagen waren: 500 M.: 1, Zwanenburg 49.3; 2. J. Breed 49.9; 3. Egas 50.4. 1500 M.: 1. Zwanenburg 2.37.7; 2. P. Keyzer 2.39.3; 3. W. tgas 241.9, -Mé.. zoo loopt de zaak mis! Wie het anker van een ballon kapt, laat de heele ballonvaarderij mis- loopen. En wie zijn jampotten vasthoudt, inplaats van die in te leveren,' laat de heele jamlevering misloopen. Lever Uw leege TEO- potten in. Dan blijven vrij TEO- jam verzenden! N.V. ÏAMINIAU ELST (OVER-BETUWE) (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe schaatstochten De Provinciale Noord-Hollandsche IJsvereeniging vóór het toerisme op de schaats (v.h. IJ. N. H.) orga niseert Woensdag a.s. een tocht door West-Friesland over een afstand van ongeveer zeventig kilometer Donderdag a.s. organiseert dezelfde vereeniging een tocht door het Zuidelijke deel van de provincie Noord- Holland en Utrecht. Afstand vijftig en honderd kilo meter. Zondag a.s. is de Zaanstreek aan de beurt. Afstand van 50 tot 140 K.M. WEDSTRIJDEN KORTE BAAN. Op de landijsbaan te Hoofddorp organiseerde de ijs- club „Haarlemmermeer" korte baan wedstrijden voor mannen. Uit de geheele Meer kwamen gegadigden zich melden, zoodat de spanning met de minuut toenam. De uiteindelijke uitslagen luiden als volgt: 1 L. de Kooker, Nieuw-Vennep f 15 plus wisselbeker. 2 P. Huigsloot, Nieuw-Vennep; 3 G. Veenstra, Hoofddorp; 4 D. Molenaar, Hoofddorp, 5 J. Keyzers, Vijfhuizen Kampioenschap van Groningen lange baan Te Veendam zijn Zondag hardrijdwedstrijden gehouden op de lange baan voor amateurs om het kampioenschap van Groningen. C. Scheer uit Twisk (N.H.) reed uitstekend, doch zag zich de eerste plaats ontgaan, daar hij cp de 500 meter viel, waardoor hij zich ln deze serie niet kon plaatsen, Op de 1500 en de 5000 meter plaatste hij zich echter no. één. Het eindklassement was: I. Van der Helde; 2. Koops; 3. Wichertjes. Hoven kampioen van Nederland (profs) De hardrijderij voor mannen om het kampioenschap van Nederland, die Zaterdag op de ijsbaan te Eelde werd ge houden. heeft een verrassing opgeleverd. Hoewel de sterkste Friesche rijders op de korte baan Hof, Lenstra, Zeldenthuis en Hielkema van de partij waren, wist Hoven, die te Eelde woonachtig is, hen allen achter zich te laten door als eerste te eindigen. Hij maakte een uitstekenden indruk. De uitslagen lulden; 1. H. Hoven, Eelde; 2. D. Hielkema, Bontebok; 3. Gankema, Nieuw-Amsterdam; 4. A. Lenstra, Heerenveen. Kampioenschap voor vrouwen Voor den aZterdagmiddag te Kampen gehouden hardrijd- wedstrijd voor vrouwen om het kampioenschap van Neder land bestond groote belangsteUlng. De beste Friesche rijd sters hadden den verren tocht naar Kampen ondernomen. i een vinnigen kamp was het resultaat, dat Fokje Van- /elde met een tijd van 32 4/10 seconde beslag wist te leggen op den eersten prijs (125 gulden benevens het kam pioenschap van Nederland). Als nummer twee volgde mej. v. d. Mey; Antje Koopmans moest zich tevreden stellen metden derden prijs. Mej. Nienhuls en Antje Pasveer eindigden resp. als nummer vier en vijf. IJspret vierde hoogtij Het afgeloopen weekeinde heeft op de Bever- wijksche ijsbanen een gezellige drukte geheerscht, welke Zondagmiddag onder de ideale weersomstan digheden het hoogtepunt bereikte. Vooral de baan van de Beverwijksche IJsclub was druk be volkt. Zondagmiddag speelde een team van de ijsclub een ijshockey wedstrijd tegen een ploeg van het Triniteits Lyceum uit Haarlem. De Haarlem mers waren over alle linies beter en sneller. De ontmoeting eindigde dan ook in een alleszins ver diende 6—4 overwinning voor de bezoekers. Dat de nederlahg van de Wijkers niet grooter is ge worden is hoofdzakelijk te danken aan den doel man v. d. Bliek. De Wijkers verschenen met de volgende opstelling: Doel: J. v. d. Bliek; achter: Aardenburg en Witkamp, le "voorhoede: P. Seig- nette, Modderman en Witkamp; 2e voorhoede: De Jong, Theelen en Vriens. Vele leden van de IJsclub hebben Zondag voorts deelgenomen aan de Dorpentocht. De wedstrijd, welke Zaterdagmorgen tusschen de politiecorpsen van Velsen en Beverwijk en de marechaussee gehouden zou worden, is niet door gegaan. Biljarten Van der Pol buitengewoon op dreef. Kampioenschap en eenige records in zijn bezit. De wedstrijden om het Nederlandsche kampioen schap le klas groot biljart anker kader 45-1, welke te Rotterdam worden gehouden onder leiding van de vereeniging „De Maasstad", zijn geëindigd. Ongeveer een uur te laat begonnen de laatste twee partijen, die de beslissing moesten brengen. Op het eene biljart speelden de Leeuw en v d. Pol en bij de andere tafel traden Sweering en Gehrels aan. Het begin was uitermate zwak, want zoowel de Leeuw als v. d. Pol begonnen met een poedel en ook daarna was het sukkelen, immers na 4 beurten no teerde v. d. Pol 7 punten en had de Leeuw niet meer dan 1 carambole. De 5e beurt leverde v. d. Pol 15 en de Leeuw 9 punten op. In de 6e beurt dacht men, dat v. d. Pol een serie ging opzetten, maar het gelukte hem niet de ballen in de gewenschte positie te krijgen. De moeilijkheden werden te groot en op 41 strandde de serie reeds. De Leeuw zorgde er voor bij te blijven, daar hij antwoordde met 39. Tot op dat oogenblik was het spel van beide matadoren niet meer dan middel matig. Maar in de volgende beurt nam v. d. Pol een voorsprong dank zij een serie van 86 punten, hoewel deze overigens lang niet feilloos gespeeld waren. Het was duidelijk, dat de zenuwen zich deden gelden, want voor beide spelers volgden er nogmaals eenige slappe beurten. Maar in de 10e beurt kwam v. d. Pol plot seling geweldig voor den dag. Het duurde even, voor dat hij het ivoor in de gewenschte positie had. doch toen ging het ook van een leien dakje. Het eene tien tal na het andere vloeide uit zijn keu en de drie cijfers gingen op. De serie werd opgevoerd tot 116, toen een lange trekstoot juist miste. .v. d. Pol had op dit oo genblik de leiding van 274 tegen 62. Met e«^> serie van 20 maakte v. d. Pol in de 12e beurt de partij uit, zoodat hij het kampioenschap ia de .wacht sleepte Het was vanmorgen prille dag, Toen ik den aartssupporter zag Ojr het balcon van onze tram, Hij sprak tot mij met doffe st.m: O, wat een hopeloos geval, Een Zondag zonder voetjebal, Op Zondag wil 'k lijntrekker zijn, Dus trek Ik altijd naar de lijn En nu zoo'n voetballooze dag, Dat is een bitter hard gelag, Wat moet je midden in 't seizoen. Met zoo'n verknoeiden Zondag doen. Geen sohot erin, een nare boel, Een dag als 't ware zonder doel, Ik ben er zoo op ingesteld, Mijn neus richt zich naar 't voetbalveld Zoodra het Zondagmorgen is, Hij richtte weer, maar richtte mis. 'k Heb niet met" open mond geschreeuwd, Alleen geluidloos maar gegeeuwd. Kortom, ik heb me stom verveeld, Nu nergens voetbal werd gespeeld. En ik niet aan de lijn kon staan; Ge vraagt me wat ik heb gedaan? Ik heb gezeten aan den haard, En zuchtend voor me uitgestaard, Wanneer ik niet te dutten zat, Nam ik een boek en las ik wat. Ik moest den langen dag toch door, Het was me een bezoeking, hoor. Voor iemand die trouw elke week Nu hier dan daar naar voetbal keek. 'k Hoop dat het gauw verandren mag, 't Is vreeselfjk zoo'n heelen dag. En dan nog midden in 't seizoen. Eenvoudig niets.aan sport te doen. dank zij zijn gemiddelde, dat hooger was dan van Sweering en de Leeuw. Zijn algemeen gemiddelde in dit tournooi bedraagt 22.80, waarmede hij dus officieus het wereldrecord verbeterd heeft, dat met 20,21 op naam staat van den Belg Gabriels en gemaakt is in 1938 te Antwerpen. Het record van v. d. Pol kon echter niet erkend worden, omdat het niet gemaakt is in een internationalen wedstrijd. In elk geval heeft v. d. Pol ln dit tournooi schitterend gespeeld, daar hij niet alleen kampioen werd, maar ook drie Neder landsche records op zijn naam heeft gebracht. Boven dien heeft hij het wereldrecord hoogste gemiddelde in één partij, dat op naam staat van Gabriels met 42.85 geëvenaard. In een vrij onbeduidende partij wist Sweering van Gehrels te winnen, waardoor hij in den eindstand de tweede plaats bezet, omdat zijn gemiddelde hoogér is dan dat van de Leeuw. De uitslagen van de slotpartijen waren: Goderie 300 33 49 9.09 Dr. Vos 244 33 29 7.39 Jacobs 300 33 52 9.09 Van Loon 252 33 56 7.63 v. d. Pol 300 12 116 25.— De Leeuw 63 12 39 5.25 Sweering 300 22 74 13.63 Gehrels 206 22 38 9.36 De eindstand is; 1. en kampioen v. d. Pol 6 1916 84 163 22.80 2. Sweering 6 2047 113 158 18,11 3. De Leeuw 6 1863 120/ 154 15,55 4. Gehrels 4 1678 193 53 8.69 5. Jacobs 3 1281 158 106 8.10 6. Goderie 2 1278 148 79 8.63 7. Van Loon 1 1286 192 64 6,69 8. Dr. Vos 0 1098 204 35 5,38 De uitslagen van Zaterdagmiddag zijn: Van de Pol 300 17 148 42.85 Gehrels 46 7 13 6.57 De Leeuw 300 21 S3 14.2.8 Sweering 247 21 58 11.76 Goderie 300 32 79 9.37 Van Loon 214 32 27 6.68 Jacobs 300 53 30 5.66 Dr. Vos 299 53 28 5.64 Sweering 300 15 158 20. Van de Pol 116 15 60 7.73 De Leeuw 300 24 70 12.50 Gehrels 226 24 44 9.41 Jacobs 300 12 106 2'5. Goderie 120 12 62 10. BEVERWIJK Muziekavond van „De Gieteling' Leden van concertgebouw-orkest concerteeren De personeelvereeniging „De Gieteling", die voor haar leden in het Kennemer Theater een concert avond georganiseerd had, mocht ovèr de belang stelling tevreden zijn. Het door'een viertal leden van het Concertgebouw-orkest gebodene werd op hoogen prijs gesteld. Johan Feitkamp (fluit). Hans Bijvanck (viool), Johan en Felix de Nobel (resp. cello en piano) waren de solisten, die den avond inluidden met Bach, sonate in G-groot. Het kwartet bewees er mee, volkomen op elkander ingespeeld te zijn, zoo dat de klankverkhouding zorgvuldig was afge wogen. Met een meesterlijke beheerschïng dei- techniek vertolkten de heeren dit klassieke opus. Van den 18e eeuwschen Nderlander P. Hellen- daal hoorde ik de cellosonate in C-groot, door Johan de Nobel smaakvol voorgedragen. Qua compositie kwam het opus een weinig in het gedrang tusschen grootmeesters als Bach en Schubert. Het duo voor viool en piano van den laatste was een gaaf voorbeeld van de spéelsche virtuositeit van dezen grooten romanticus. Hans Bijvanck speel de het voortreffelijk en toonde er onweerlegbaar mee, welk een uitstekend violist deze voormalige concertmeester van de H.O.V. is. Felix de Nobel was een begeleider, die vaardig heid en stijlvolle opvatting paarde aan een artistiek begrip van secondeeren. Van de contemporaine componisten Rhene-Bat- ton en Castella vertolkte Feitkamp een tweetal fluitsoli op een prachtig instrument, dat door zijr^ meesterlijke bespeling qua toonvorming in de laag te aan de schalmei of de oboï da caccia doet den ken. De Passacaille van Baton met haar markant „Leitmotiv" is een uitnemende compositie voor fluit, die Feitkamp met waar meesterschap uit voerde en waarvoor hij een extra applaus in on- vangst had te nemen. Men sloot met Dvorak's klaviertrio Dumky, ge baseerd op de volksballade. Ook in dit geval werd deze Slavische componist geïnspireerd door Tsje chische volkswiiisjes. Dvorak's levendige, tot het hart van het vol]$ sprekende stijl van componeeren heeft hem ook in ons land veel bewonderaars doen verwerven. In welke combinatie hij de strijkers en de piano 'ook aanwendt, overal is hij een mees ter in vormgeving en instrumentatie. Vóór mij was de uitvoering van ziin Dumky het hoogtepunt van dit concert. De rijk aan melodie zijnde deelen van deze verzameling thema's inspireerden de musici tot spel van groote expressieve en technische kwa liteiten en met prachtig beheerschte klankplastiek. A. J. VAN DER WEIJDEN. Uitvoering „Kunst na Arbeid" „Uw wil geschiede" Van Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen voerde de tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" voor een goed bezette zaal het tooneelspel „Uw wil geschiede" op Het is merkwaardig, welk een voorliefde deze ver eeniging, wier werkende leden aan de Muze van het tooneelspel een warm hart toedragen, heeft voor too- neelwerk met sterk dramatischen Inslag. Ook ditmaal had zij haar keus op een dergelijk gegeven laten val- waarvan de handeling zch In een boerenmi- lieu op „Maria-hoeve" afspeelt. Het eerste bedrijf werd slap gespeeld. Wat meer teekentng in de tooneelen had beter spel gegeven, voornamelijk Pleuntje (mevr. M. de Ruiter-Koenen) had hier meer relief behooren te leggen in haar rol. Ik denk b.v. aan het incident van het vallen van haar moeder, waarbij schrik noch ontsteltenis te zien was. Trouwens in het tweede bedrijf bleken de speel sters evenmin opgewassen tegen de moeilijkheden van de groote scènes. Ik noem b.v. de scène van den blik seminslag. Waardeering moet men hebben voor den lust om zulk een moeilijk werk voor amateurs (en-dat is „Uw wil geschiede" uitgesproken) in studie te ne men. maar dan moeten de uitvoerenden het ook aan kunnen. En dat was hier jammer genoeg, niet het geval. Pleuntje en haar moeder, vrouw Maria "(mevr. B. van Lièr-Beusman) hadden het tooneelspel te dragen; zij kregen in het derde bedrijf ruimschoots gelegen heid het melo-dramatische extra aan te zetten. Mooi heb ik ^lit niet kunnen vinden; deze speelsters heb ben de juiste verhoudingen niet gevonden. Arie en Maaike, de buurlui, (M. Besse en mevr. B. Wester-v. d. Plas) zorgden voor de komische noot en gaven hun rollen in den juisten opgewekten toon weer. Zij behoorden tot de besten van Mt troepje. De halfwijze boerenzoon Japlk kreeg een goede ty peering van den heer J. Dobber, die deze creatie uit stekend volhield. Zeven heeren en vier dames werkten aan de opvoe ring mede. waar de heer G. Terstall Jr. de regie over voerde. De heer Broere als de oude boer Tiedema speelde deze figuur geprononceerd en met karakter. De onweermachine was niet steeds op tijd en stoorde menigmaal. Het tempo van het spel had even sterker gekund. Aan de tooneelaankleeding had men veel zorg be steed; daarvan viel veel te waardeeren. A. J. VAN DER WEIJDEN. WINTERHULP NEDERLAND. De afdeeling Beverwijk var Winterhulp Ne derland heeft een reorganisatie ondergaan. De ge meente is thans verdeeld in drie buurtschappen (Noord, Zuid en Wijk aan Zee), waarin als ver tegenwoord igers van Winterhulp optreden, resp. de heeren C. van Rookhuizen, Pr. J. Timmer en J. M. Degenaar. JAARVERGADERING „PLAN WEST". De Winkelierscombinatie „Plan West" heeft de jaarvergadering vastgesteld op Donderdag 29 Januari a.s. IJMUIDEN Uitvoering Van Leer's Personeelvereeniging De herhaling van den ontspanningsavond voor de leden van Van Leer's personeelsvcreeniging, ditmaal in de Patronaatszaal gegeven, is voor de uitvoerenden wederom een succes geworden. „De Walskoningen", het harmonie-orkest onder leiding van den heer G. J. P. Martineau, bracht zijn re pertoire onder veel bijval ten gehoore en „Het Voetlicht", onder regie van den heer H. Rijsen- brij vertolkte twee kluchtwerkjes: „De aardschok" en „De truc van Tinus". De executanten hebben van hun werk veel genoegen beleefd, want er is gul gelachen en men had een luid applaus na afloop in ontvangst te nemen. Maximumprijzen voor haring De Nederlandsche Visscherij Centrale stelde met ingang van 1 Februari de volgende maximumprijzen voor haring in den detailhandel vast, welke prijzen dus aan den consument in rekening mogen wor den gebracht: Pekel- of steurharing 15 ct., gerookte of ge stoomde bokking, 17 ct., gemarioneerde haring 18 ct.. rolmops uit heele haring bestaande 19 ct. Mocht blijken, dat haringen op andere wijze dan bovenvermeld verwerkt in den handel ziin of wor den gebracht, dan zullen hiervoor prijzen worden vastgesteld, overeenkomstig met bovengemelde. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 17 Januari 1942. Tarbot f9.10—f8.70 per K.G.; Tong f7.30—f4.90 per K.G.; Groote schol f128: Middelschol f120: Kleine schol le s. f 106— i 100; Klelhe schol 2e s. f94—f72; Zetschol f 130—5,106; Pufschol le s f60—f50; Pufschol 2e s. £41—f26; Groote bot f92—f88; Kleine bot f85—f73; Groote schar f 84—f 68; Kleine schar f46; Pufschar f 22—f 17; Wijting f 80—f 63. alles per 50 K.G.; Kabeljauw f 44—f 19 per stuk; Gullen £38 per 10 stuks. Besommingen trawlers: KW 1 De Zes Gezusters 40 mnd. f 2700; VL 83 Cornelis 10 mnd. f 260; IJM 102 Vlos 6 10 mnd. £518. Kotters: IJM 221 f1905; IJM 224 f 256; IJM 223 £412. Loggers: KW 82 f 263; KW 45 3544; KW 15 f 2720; KW 144,f3222; SCH 35 f384; SCH 443 f2495; SCH 169 f1619; SCH 30 f3146. IJMUIDEN 19 Januari 1942. Tarbot f9,40—f0 per K.G.; Tong f7,60—f5.30 per K.G.; Kleine schol le s. f128—f 126; Kleine schol 2e s. £126—f86; Zetschol f 126—f 124; Pufschol 2e s. f68-r-f47; Groote bot f 104—f90; Kleine bot f 92—f82; Groote schar f 110; Kleine schar f67—f58; Pufschar f41—f23; Wijting f 90—f 86 Gr. schol f126; Middel schol f 126—f 124, alles per 50 K.G.; Ka beljauw f 42—f 26 per stuk. Besommingen trawlers: IJM 86 Rijnstroom 40 mnd. f3190, IJM 64 Penelope 50 mnd. f7983; VL. 103 Voorbode 15 mnd. f 1114. VELSEN Brutale inbraak aan den Groote Houtweg In den nacht is ingebroken in de schuur van den heer B. aan den Groote Hout- of Koningsweg. De inbrekers hebben Uit de schuur vier fietsen meegenomen. Men vond die Vrijdagmorgen terug in een tuin, enkele huizen van de woning van den heer B. verwijderd, echter ontdaan van alle ban den. zoodat het heele gezin- van den heer B. ernstig gedupeerd is. Ook hadden de daders de lampjes uit de lantarens en een zadel meegenonjen. IS HIER IETS VAN U BIJ? Lijst van in het tijdvak van 8 tot en met 15 Januari gevonden voorwerpen, waaromtrent aan het hoofdbureau van politie inlichtingen ziin te bekomen. Op eiken werkdag van 11 tot 12 en 4 tot 5 uur met uitzondering van Zaterdagmiddag. Niet per telefoon. Een bruine kinderschoen, eenige wanten, een handschoen, een z.g. handwarmer (zwart, een rijwielpomp, een heerenhoed, eenige sleutels, een bril mei nikkelen montuur, een paardendek, een rozenkrans, een armband, enkele portemonnaies, een ceintuur, een vulpen (klein blauw), een paar mouwen. Vaste brandstoffen voor kamer verhuurders en pensionhouders De aanvraagformulieren tot het bekomen van vaste brandstoffen voor de maanden Februari en Maart zullen aan kamerverhuurders en pensions Meer dan 25.000 doktoren hebben Sanatogen a!s ver sterkingsmiddel aanbevolen. i nog beden het te gebruiken. L WULFUtS CO'S CHEfefl. PROD. - QRAVEJiHAOS (Adv. Ingez. Med.) houders worden toegezonden met de modedeeling wanneer de bonnen moeten worden afgehaald. Voor degenen, die niet eerder voor deze regeling in aanmerking ziin gekomen bestaat gelegenheid om een aanvraagformulier af te halen, hetwelk zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 5 Februari a^. moet zijn ingeleverd. Diefstallen-Kroniek Ten nadeele van den vischhandelaar C. B. is uit zijn drogerij in de duinen aan den Strandweg een partij wijting, schar en kuit ontvremd ter waarde van 160 gulden. De Scheveningsche visscher W. O., varende op den stoomtrawler *IJm. 29, kwam tot de ontdek king da# een ongewenschte bezoeker van den trawler zijn portemonnaie inholdende ongeveer 38 gulden had gestolen. Verder vermiste O. een gouden en een doublé ring. SANTPOORT FILMVOORSTELLING. Ondanks tegenwerkende factoren als koude en ijspret, was de filmvoorstelling van „Julika" in het Vqreenigingsgebouw goed bezocht. Het spel van Paula Wessely als Julika viel zeer in den smaak. Hetzelfde kan getuigd worden van de beide voor films, die roofvogels en enkele mooie gedeelten van Spanje te zien gaven. VAN NEVELVLEK TOT BEWOONDE WERELD. Voor de employés van een aantal stoomvaart maatschappijen, alsmede voor de leden van „Sant- poort's Bloei", hield de heer J. P. Kruseman bij lantaarnplaatjes over bovengenoemd onderwerp een causerie, die met veel belangstelling gevolgd werd. De heer Joh. van Beem leidde den spreker bij de talrijke aanwezigen in. Zaterdag a.s. zal de heer Kruseman zijn cause- sie vervolgen. De „Times" over wijziging ran het Engelsche kabinet GENèVE, 16 Januari (D.N.B.) De parlemen taire correspondent van de Times schryft in het nummer van 15 Januari het volgende: Men spreekt in Londen van een voor de deur staande kabinets wijziging. Churchill zal waarschijnlijk het feit, dat Lord Beaverbrook nog voor eenigen tijd voor be sprekingen in Washington moet blijven, benutten om verschillende veranderingen in zijn regeering aan te bi-engen, te beginnen bij het Britsche mi nisterie voor oorlogsmateriaal. Bovendien komen Sir Stafford Cripps, de vroegere Britsche ambassadeur te Moskou, alsmede Duff Cooper binnenkort in Lon den, waar zij misschien in de regeering zullen wor den opgenomen. In hetzelfde bericht wordt verder gezegd dat de kritieke ontwikkeling van den militairen toestand op Malakka door de leden van het Engelsche La- terhuis met groote bezorgdheid wordt gevolgd. Na en terugkeer van Churchill zal hierover in het La gerhuis een zeer hevig debat gevoerd worden. HAARLEM.. 17 Januari Ondertrouwd: 17 Januari: S. van der Horst en H. van Amerongen. Bevallen: 14 Jan.: E. Mosseveld-Terol, d. 15 Jan.ï M. Lacourt-Disselhof, d.; G. Nieuwenhuis-Kort'my, d.; 16 Jan.: M. S. Hoogcndoorn-aan de Kerk. 2 E. W. E. Mooij-Peters. z.; G. Teeuwen-van Zanten, z.; J. Kretjger-Dekker, d. Overleden: 15 Jan.: C- M. Struijf, 54 J„ van 't Hoffstraat; P. Dolkemade, 91 j.. Jac. van Looljstraat; 16 Jan.: E. Puts-Stornehrink. 77 j.. Rlpperdastraat; G. H. Nellssen. 19 j., Spaarne; J. C., 4 J.. d. v. D. J. v. d. Tonnekreek, Gasthulsvest; "W. van Doorn-vaa Rees, 5S J., Hazepaterslaan. Dankbetuiging Voor de vele bewijzen van deel neming ons betoond bij het over lijden van onzen Broeder en Zwager CORNELIS DE BOER Weduwnaar van Chr. E. Hutjes betuigen wij, uitsluitend langs dezen weg onzen hartelijken dank. in het bijzonder aan Fami lie, Vrienden en kennissen. Tevens aan den heer Joh. Fenenga voor de correcte uitvoering van teraardebestelling. Uit aller naam: S. M. DOUMA. A. DOUMA—DE BOER. IJmuïden-Oost, 17 Januari 1942. Briniostraat 8. TE KOOP AANGEBODEN 2000 (bl. Kruis) Kon. Wilheiminakade 42 IJmuiden LUIDSPREKERS Gevr. FLINK MEISJE v. halve of heele dagen. Hoogenbosch, Von dellaan 43, Driehuis. Kortenaerstr. 35 IJmuiden-O. ONDERHOUD WILLEM BARENDSZSTRAAT 56 TIMMERLIEDEN-METSELAARS TELEF. 4709 - IJMUIDEN SPECIAAL ADRES VOOR INLIJSTEN VAN FOTO'S. PLAATWERK en SCHILDERSTUKKEN KUNST- EN F0T0HANDEL KALVERSTR. 8 IJMUIDEN (o) TEL 5705 De Leider van bovengenoemden dienst brengt ter kennis van kamerverhuurders en pensionhouders, dat de aanvraagformulie ren ter bekoming van vaste brandstoffen voor de maanden Fe bruari en Maart 1942 zullen worden toegezonden met de mede- deellng, wanneer de bonnen moeten worden afgehaald. Voor hen, die niet eerder voor deze regeling in aanmerking zijn gekomen, bestaat gelegenheid om een aanvraagformulier af te halen, hetwelk zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 5 Februari a.s. moet zijn ingeleverd. De Leider van den Distributiedienstj P. WAARDENBURG

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5