AKKERTJE Neem 'n „De Nederlandsche cultuur in de 19e eeuw". Vragen. De elf Friesche steden, OPTICIEN-STIENS Regeeringswisseling in liet Protectoraat Dr. Krejci vormt een nieuw kabinet, waarin een Duitsch deskundige het ministerschap van economie en arbeid op zich neemt PRAAG. 19 Januari (D.N.B.) De waarnemende voorzitter der regeering. dr. Krejci. heeft dr. Emil Hacha het ontslag van het geheele kabinet aange boden. De president aanvaardde dit cn belastte dr. Krejci onmiddellijk met de vorming van een nieuwe regeering. Reeds des middags kon dr Krejci den pre sident de nieuwe lijst van regeeringsleden overhandi gen. Deze lijst bevat de volgende namen: dr. Jaroslav Krejci minister-president en justitie. Landesprasident Richard Bienert binnenlandsche zaken. dr. Walter Berthsch economie en arbeid, overste Emanuel Mo- ravec opvoeding en volksvoorlichting. Adolf Hrut land- en boschbouw, dr. Heinrich Kamenicky verkeer en techniek, dr. Josef Kalfus financiën. Dr. Hacha heeft Maandag om 5 uur de nieuwe re geering ontvangen voor het afleggen van den eed. Bij die gelegenheid hield hij een rede, waarin hij o.a. zeide: „Op een oogenblik waarop bijna alle souvereine staten van Europa op ondubbelzinnige wijze positie kiezen voor de herordening van het vasteland volgens den wil van den Eührer en actief met Duitschland samenwerken, acht ik het noodzakelijk dat in het Protectoraat een geheel nieuwe regeeringskoers van positieve, activistische krachten wordt ingeslagen. Ik heb derhalve besloten, met toestemming van den plaatsvervangenden rijksprotector, een nieuwe regee ring te benoemen die in onze landen zonder compromis de nieuwe orde moet opbouwen en ook hier alle voor waarden voor de overwinning van hot Grootduitsche rijk moet scheppen. Deze taak der nieuwe regeering zal door een vergaande zakelijke hervorming van onze centrale bestuursinstanties belangrijk verlicht worden. Een verdere belangrijke hulp za! zeker de vooraan staande ambtenaar van het Duitsche rijk zijn, die de directe leiding overneemt van een der belangrijkste zaken van onze economie en arbeid. Ik verwacht van de onmiddellijke, nauwe deelneming van dezen be langrijken Duitschen vakman aan de regeering een groot voordeel voor de gemeenschappelijke belangen van het protectoraat en het Duitsche rijk." VERKLARING NIEUWE REGEERING. PRAAG 19 Januari. Het D. N. B. meldt: De nieuwe regeerJng is om 18 uur bijeengekomen en heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd: „De regeering gaat als kabinet der concentratie van alle positieve on activistische krachten aan het werk. De daarmede verbonden veranderingen van organlsatorischen aard en vereenvoudigingen hebben een grooter prestatie vermogen van het leidinggevende en bestuursapparaat van het protectoraat ten doel. Bohemen en MoraviL- zijn met hun bewoners door de Voorzienigheid geplaatst in het midden van het groote Duitsche volk en Rijk en met dit volk en zijn lot voor altijd nauw en onverbrekelijk ver bonden. In dezen zin beteekent de vorming van de nieuwe regeering een beslissende stap naar bet totale vergroeien van ons vaderland met het Groot-Duitsche rijk. Wij heb ben definitief den moed om de waarheid te belijden. Wij doen dezen stap met een ontvankelijk hart en een zuive ren geest voor het welzijn van het Tsjechische volk, waar bij wij onze aanhankelijkheid verklaren aan den Ftlhrer en het Duitsche rijk, met de zekerheid, dat de nieuwe Europeesche ordening zat overwinnen en met ondubbel zinnige en zeer scherpe veroordeeling en afwijzing van de bolsicwlstlsche en plutocratische mogendheden. In deze belijdenis ligt tevens de definitieve afzwering van de zoogenaamde Tsjechische emigranten, dit het juist heb ben geoordeeld op laffe wijze te deserteeren. De regeering van het Protectoraat is vast besloten de haar toever trouwde ttaak van leiding en opvoeding van de menschen in dit gebied, vooral van de jeugd, van het gebruiken van alle krachten voor de Groot-Duitsche en Europeesche eind overwinning. van de harde afweer van binnen- en bui- tenlandsche ontbindlngs- en vernielingspogingen tot het uiterste te vervullen. Moge het onverstand en de scrupuleusheid van misdadige schepselen nooit meer invloed krijgen op'deelen van onze bevolking en zoodoende gebied en menschen in hun geheel in gevaar brengen. ZU en hun aanhangers kunnen er geen aanspraak meer op maken Bohemen en Moravie hun va derland te noemen De regeering gelooft dat zij met be hulp van God en alle weiwillenden, wier liefde voor het volk geen ïjdel woord is, haar werk zoo zal kunnen vol brengen, als zij zich in deze verklaring tot taak heeft gesteld." De plaatsvervangende rijksprotector, de generaal der politie Heydrich, heeft Maandagavond om 19 uur ln de Burg de leden van de nieuwe regeering ontvangen. In een toespraak tot de ministers zeide hij dat de vorming van de nieuwe regeering, gepaard met de reorganisatie der ministeries, een historisch belangrijke koerswijziging be teekent. Voorts sprak de plaatsvervangende rijksprotector zijn vertrouwen uit in de nieuwe ministers, waarbij hij hun prmcipieele richtsnoeren gaf voor hun toekomstige werkzaamheden. Japan's richtlijnen „Zelfverdediging tegen de aanspraken op de wereldheerschappij van de Anglo-Amerikaansche mogendheden" TOKIO, 19 Januari. „Wij zullen de wereld door concrete bewijzen en feiten toonen dat de van vijandelijke zijde afkomstige lasterlijke anti- Japansche propaganda iederen grondslag mist. zoo verklaarde de woordvoerder der regeering Hori in een officieel communiqué. In dit communiqué staat verder dat Japan aan den huidigen oorlog in Groot-Oost-Azië een agressie noch een of andere territoriale aanspraak vastknoopt, waarop van Ja- Jansche zijde reeds herhaalde malen gewezen is. apan koestert geenerlei vijandelijke gevoelens tegen een of ander ras en bestrijdt in geen geval de religieuze vrijheden, vooral niet de katholieke kerk, welke zich, naar in het communiqué wordt ver klaard, tot dusver vriendelijk jegens Japan heeft gedragen. Het eenige doel is de zelfverdediging tegen de aanspraken op de wereldheerschappij van de Anglo-Amerikaansche mogendheden. In weer wil van deze Japansche verklaringen wordt van vijandelijke zijde beweerd dat Japan den oorlog is begonnen tegen de religieuze vrijheden en tegen rassen. In dit verband wijst de woordvoerder er op dat bijv. bevoegde Japansche instanties te Peking op 12 Januari van dit jaar een onderhoud hebben gehad met bisschop Moniten en 24 andere voor aanstaande personen uit religieuze kringen, die zich hierbij bereid verklaard hebben in het belang van den opbouw van Oost-Azië zeer nauw met Japan samen te werken. (D.N.B.) Britsehe torpedojager tot zinken gebracht STOCKHOLM, 19 Januari. Naar Reuter meldt heeft de Admiraliteit toegegeven, dat de Britsehe tor pedojager „Vimiera" tot zinken is gebracht. Dat nare kriebelige gevoel in Uw keel is de voorbode van 'n verkoudheid of griep! Wacht dan niet. Voorkom die narigheid direct. Neem nog vanavond 1 of 2 AKKERTJES. Morgenochtend voelt Ge U weer echt „fit". De Nederlandsche Pijnstiller (Adv. Ingez. Med.) Italiaansch weermachtsbericht Autocolonnes en ravitailleerings- bases in West Cyrenaïca bestookt. ROME, 19 Januari. (Stefani). Het Ilaliaansche weermachtbericht luidt als volgt: „Onze luchtmacht heeft vijandelijke verkenningsaf- deelingen in West-Cyrenaica aangevallen en uiteen gedreven en bovendien de hevige bombardementen en beschieting met machinegeweren van vijandelijke autocolonnes en ravitailleeringsbases hervat. Ondanks het slechte weer heeft de Duitsche lucht macht de operaties tegen installaties en luchthavens op Malta voortgezet. De Engelschen hebben een aanval gedaan op Augusta en Syracuse, waardoor enkele branden wer den veroorzaakt, die men terstond meester was. Er zijn geen slachtoffers gesignaleerd". Vonnis in het proces te Abbeville PARIJS, 19 Januari: Het D.N.B. meldt: In het pro ces wegens de vermoording van 21 burgerlijke gevan genen te Abbeville door Fransche militairen heeft de krijgsraad van Groot-Parijs thans vonnis geveld. De beklaagden lujtenant Caron en onderofficier Mollet werden ter dood veroordeeld. Op de puinhoopen Op de puinhoopen van het oude zal een nieuw Europa gebouwd worden. Het zal een nationaal-socia- listisch Europa zijn. Een, waar werk te vinden is voor hen die werken willen en kunnen. Een Europa, waar wederzijds begrijpen zal heerschen. Waarin kapita lisme, plutocratie en bolsjewisme gruwelijke herin neringen zullen zijn aan een tijd die voorbij ging en waaraan nog slechts zal worden teruggedacht als aan een benauwden droom. Op de puinhoopen van het oude, daar wordt ge werkt. daar spannen de besten zich in om alle voor bereidingen te treffen, om straks, als de oorlog voorbij is. de laatste hand aan het nieuwe trotsche gebouw te leggen. Op de puinhoopen van het oude Europa, daar wor den offers gebracht, daar vloeit kostbaar bloed, dat vergoten moet worden om te bereiken dat zij. die ver antwoordelijk zijn voor den huidigen chaos, nooit meer de kans krijgen, beschaving, christendom en cultuur te belagen en de volkeren van Europa tegen elkaar op te zetten. Dit nieuwe Europa, landgenoot, is dubbel en dwars waard zich daarvoor in te zetten. Zich te scharen aan de zijde van hen, die reeds de wapenen opnamen. Dit nieuwe Europa, daarvoor strijden ook onze dappere vrijwilligers aan het Oostfront. Zij geven u een voor beeld en zij vragen zich af wanneer ook u zich zult aanmelden bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. Een voet verwonding Een voetverwonding bij veertig graden vorst is reeds noodlottig. Hebt u daarover wel eens nagedacht? Weet u. dat. wanneer een soldaat met een schot in den voet of in het been aan het strijdtooneel valt, hem dit dan zijn leven kan kosten? Immers een voetverwonding belet hem verder te gaan, hij zal op hulp moeten wachten en wanneer deze niet spoedig komt, loopt hij gevaar dood te vriezen. Daarom moet nu vooral alles er op gezet worden om de gewonden zoo spoedig mogelijk te helpen. Snelle hulp is dubbele hulp. Stelt daarom niet meer uit, maar stort uw bijdrage voor de Nederland sche ambulance op girorekening 8-7-6-0-0. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Rede van prof. dr. T. Goedewaagen AMSTERDAM, 19 Januari. (A.N.P.) Voor de Ne- derlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap heeft de secretaris-generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, prof. dr. T Goedewaagen, vanavond in het American-hotel te Amsterdam een interessante rede gehouden over „De Nederlandsche cultuur in de negentiende eeuw". Prof. dr. T. Goedewaagen zeide, dat de negentiende eeuw anders over zich zelf dacht, dan wij over haar. Zij zag zich tegen den achtergrond der achttiende, die zij als een tijd van verval, als pruikentijd, als periode van corruptie en verslapping aan de kaak stelde om zichzelf als nieuwe opbloei na de vrijwording in 1813 gelukkig te kunnen prijzen. Wij echter, op afstand ge plaatst en objectiever in onze beoordeeling der ver schijnselen zien de negentiende eeuw vooral als een vervolg op het tooneelbedrijf der achttiende eeuw, al dus spr Niemand zal ontkennen dat de periode groote figuren heeft voortgebracht, meer zelfs dan de acht tiende. maar vergeten wij evenmin dat de eeuw onzer grootouders een der meest stijllooze is van heel onze geschiedenis. In de negentiende eeuw treedt in ont stellenden vorm de vereenzaming van den kunstenaar duidelijk aan het licht. Hetzelfde kapitalisme, dat den arbeider heeft ontrecht en hem zijn meest elemen taire rechten als volksgenoot heeft ontnomen, heeft ook den kunstenaar tot paria gemaakt, zoo zeide spr. Met dit alles hangt samen een even ontstellende ver vlakking van het cultureel besef in het publiek. De verleelijking van ons land in de negentiende eeuw is •haast spreekwoordelijk. Spr. zeide verder, dat in tijden van grooten stijl de kunst tot ieder iets te zeggen heeft, maar in de 19e eeuw was er geen groote stijl en geen algemeene be langstelling voor de Nederlandsche cultuur. Er was een buitengewoon sterke instrooming van Duitsche cultuur, doch anderzijds deed zich ook de invloed van Parijs onophoudelijk gelden. Desniettemin heeft naar spr.'s oordeel deze negentiende eeuw fundamenten gelegd, waarop de kleinkinderen voortbouwen Romantisme, positivisme en. symbolisme zijn de le- vensphasen van den negentiende-eeuwschen mensch, die zich in tal van min of meer toevallige en persoon lijke verbindingen en tegenstellingen uit elkaar ont wikkelen en zoo voor den menseh van onze generatie uitgangspunt en begrenzend kader zijn, aldus vervolg de spr. De romantiek is een reactie op de verlichting en het classicisme ook in Nederland. Zij is een cultureele restauratiebeweging, een herstelbeweging van oude waarden, die men met angst door het modernisme verloren zag gaan. De romantiek grijpt terug naar de organische bindingen van het leven. Zij is zich be wust van historische stamverwantschap en het is geen toeval, dat zij sterk Duitsch ls georiënteerd. Dp ro mantiek is ondanks of juist door dit stambewustzijn in Germaanschen zin vol nationaal. De romantiek was in zooverre tendenzkunst als zij begreep, dat kunst een roeping heeft, een zending voor het volk Zij be schouwde het als haar roeping, den Nederlander dier dagen terug te brengen naar zijn groot verleden. De romantiek heeft ons volk weer zijn sterke wortels in de volkskracht in herinnering gebracht. En niet slechts in herinnering, maar ook in de daad. Want de roman tiek is meer dan een sprookje of litteraire idylle. Zij had een politieke taak. Spr. betoogde hierna, dat Groen van Prinsterer en Thorbecke romantische denkers waren en noemde ook het Reveil romantisch. Ook de wetenschap dier da gen zoog. zoo zeide hij, haar kracht uit het historisch bewustzijn der romantiek. De organische grondgedach te der romantiek vond binnen de toenmalige Neder landsche verhoudingen zijn Nederlandschen vorm. Met de romantiek echter was het laatste wcord der vorige eeuw nog niet gesproken, doch slechts de eer ste aanvang gemaakt. De onmiddellijke werkelijkheid van Nederland omtrent het midden dezer eeuw was een nieuw en ongekend vraagstuk. In de romantiek had de tendenz, de idee overheerscht maar nu ont wikkelde zich allengs de tendenz om het zonder ten denz te doen in de kunst. Zoo werd de leus „terug naar de onmiddellijke realiteit" het wachtwoord van een nieuwe periode, die van het positivisme, waarin de romantiek als in haar tegendeel omsloeg en de geest der vorige eeuw in nieuwen vorm zich zelf, zijn wezen ging zoeken. Impressionisme, realisme, individualisme het zijn alles symptomen van een groote algemeene omwen teling in den geest der negentiende eeuw. een ver- frissching en zuivering, een bevrijding van geijkte, historische vormen. Tot zoover de individualistische lijn van het positivisme. Daarnaast en er vaak mee verweven loopt de roode lijn, de sociale lijn. Na Multatuli kwamen uit de Tachtigers van der Goes en Gorter en uit een volgende generatie Hen- riëtte Roland Holst. Na hen kwam Troelstra en de sociaal-democratie, allen harde positivisten en vech ters voor een beter Nederland ondanks de beperkin gen van hun marxistisch denken en de beperkingen van het tijdkader, waarin zij leefden Door hen en met hen is het historisch besef der romantiek teloor gegaan en zij hebben het cultureele leven in ons va derland in vele opzichten vervlakt. Maar door hun zin voor de sociale realiteit en hun aanklacht tegen de plutocratie en de bourgeoisie hebben zij iets tot stand gebracht, waartoe de brave „gids" nooit bij machte was. Positivisch was ook heel de staatkunde van het li beralisme. De negentiende eeuw heeft reeds zelf het positivisme zien ondergaan. In de tweede helft dier eeuw begint het reeds zich zelf op te lossen en voor een nieuwe strooming, die men samenvattend symbo lisme kan noemen, plaats te maken. Symbolisme be teekent het zoeken van het verband tusschen wer kelijkheid en idee, tusschen het gegevene en onmid dellijke en de mythe eener wereldbeschouwing. Voor het symbolisme in de schilderkunst is de impressie niet meer de hoogste wet, doch de idee. Over de geheele linie na het vervlakkend positi visme een dieper religieusiteit, een zich losmaken uit de abstracties van een op overschatting van het na tuurkundig en technisch denken en vormen berustende realistische wereldbeschouwing. Aan het slot van zijn rede wees prof. dr. Goedewaagen er op. dat de twin tigste eeuw voortbouwt of> de drie groote stroomingen, welke de negentiende eeuw beheerschten: de roman tiek, het positivisme en het symbolisme. De romantiek vindt men terug in het besef van onze eeuw van ge bondenheid aan volk, bodem en geschiedenis. Het positivisme vindt men terug in de socialistische ten denz van onze eeuw en in den eerbied voor den ar beid Het symbolisme eindelijk vindt men terug in het hernieuwde religieuze bewustzijn en in het godsver trouwen. Maar terwijl deze richtingen in de negen tiende eeuw een zeer sterk individualistischen inslag hadden, staat in onze eeuw het synthetische op den voorgrond. De wereld beschouwing der twintigste eeuw, zoo concludeerde prof. dr. Goedewaagen, is de verbinding der drie stroomingen die in de negen tiende eeuw nog los van elkander stonden. In den winter moet men vragen, Naar Oud-Holland's winterwijs, •Kunt ge nog met slagen slagen Naar den waren eisch van ijs? Wilt ge verder nog iets weten. Dan wordt deze vraag gedaan: Hebt u op den tocht gezeten, Of bent u wel bliivên staan? Hebt ge u op 't smalle ijzer Op het gladde ijs gewaagd, Of zegt gij: ik ben wel wijzer (Dat is mij zoo juist gevraagd). Rijdt gij langs een reeks van plaatsen Vol van schaatsenrijderspret, Of houdt gij die mét uw schaatsen Nog maar even in het vet? Maakt ge forsche rechte streken Of rijdt ge bevallig rond, Zijt ge, zeer intiem bekeken. Midscheeps achter blauw èn bont? Vragen, vragen, alsmaar vragen Antwoordt gii, maar zeg me nou: Wat doe jij in winterdagen Zelf tenslotte in de kou? Ach, dan moet ik wel verklaren, Met wat schaamte en veel spijt, 'k Heb nog vrijwel al mijn haren, Maar mijn streken ben ik kwijt. P. GASUS. Schaatsenrijden Uit het bovenstaande kaartie krijgt men een beeld van den afstand, dien de rijders Donderdag voor den Frieschen El/stedentocht zullen moeten afleggen. De route is de zelfde als in 1940. De totaal-afstand van den Elfstedentocht als boven- afgebeeld bedraagt bijna 200 K.M. of. om precies te zijn 199.4 K.M. De afstanden tusschen de elf steden onderling zijn als volgt: Leeuwarden—Sneek 23.9 K.M SneekIjlst 3.8 K.M.; IJlst—Sloten 14.1 K.M Sloten—Stavoren 26 K.M.; Stavoren Hindeloopen 10.8 K.M.; Hindeloopen—Workum 8.9 K.M.; Workum—Bolsward 13.3 K.M.: Bolsward—Harllngen 17.5 K.M.; Harlingen—Franeker 12.8 K.M.; Franeker—Dokkum 44.8 K.M.; Dokkum—Leeuwarden 23.5 K.M. Dorpentoclit door West-Friesland Voor den tocht door West-Friesland, welke de Prov. Noord-Hollandsche IJsvereeniging voor het toerisme op de schaats a.s. Woensdag odganiseert, kan gestart worden in de volgende plaatsen: Hoorn, hótel de Roskam. Enk huizen. hotel De Doelen en te Medemblik, hótel Het Wa pen van Medemblik. Gereden wordt in de richting van de drie startplaatsen, terwijl de af te leggen afstand circa 70 K.M. bedraagt. Van half tien af kan gestart worden. De ijsbanen bevinden zich in goede conditie. Zoodat de deelnemers genieten kunnen van de schoon heid van de streek met zijn pittoreske doi-pjes. Wedstrijden in Friesland Maandag werden ln Friesland weer wedstrijden ge houden: In Franeker waren 14 snelste rijdsters uitgenoodigd. Hier waren de uitslagen: 1. Fokje van der Velde (Marsum), 2. Ielktje Nienhuis (Mnkkinga), 3. Tj. Nauta (Grouw), 4. Tuute Rinsma (Warrega), 5. Annie Pijlman (Bontebok), 6. 'Zus van der Mei (Langezwaag). 7. Wimpke Mulders (Kor- tezwaag). De fraaie fauteuil, aangeboden voor de snelste rit, werd gewonnen door Fokje van der Velde, die de baan van 140 meter in 15.7 sec. aflegde. In Tjerkweerd kwamen 10 deelnemers aan den start. De eereprijs werd gewonnen door B. Hof (Gaastmeer). De eerste prijs was voor Abe Lenstra (Heerenveen), de tweede voor Sjoerd Zeldenthuis (Joure) en de derde voor R. van der Meer (Parraga). De Friesche meisjes waren het sterkst Slechts één Hollandsche in de prijzen Voor de hardrijderij voor dames, welke de B IJ. C. Maandagmiddag op haar banen te Beverwijk hield, be stond slechts zeer weinig belagstelling. Ook het aantal deel neemsters viel, gezien de hooge geldprijzen, niet mee. Voor de IJsclub waren deze wedstrijden een financieele strop. Het opgekomen publiek heeft echter van tal van span- kende ritten tusschen Friezinnen en Hollandschen kunnen genieten. De Friesche „famkes", waarvan de groote ster ren ook verstek hadden laten gaan, waren echter sterker dan de Hollandsche meisjes. In den eersten omloop sneu velden reeds de meeste Holandsche meisjes, slechts 5 ble ven er over om de Friezinnen de overwinning te betwisten. In den tweeden omloop was dit aantal reeds gereduceerd tot één. n.l. de jeugdige Aafje de oBer uit de Oostzaan. In verband met den tijd werd besloten de beslissing in den vorm van een halve competitie te laten verrijden. De vertegenwoordigsters van Friesland toonden nu echter hun kracht. Een razend snelle start, een paar forsche sla gen en zij stormden door de finish. De Oostzaansche kon hiertegen, hoewel het verschil vaak miniem was. niet op. In alle ritten dolf zij dan ook het onderspit. Na span nende ritten wist tenslotte Aaltje Verhoef van haar pro- vlncie-genoote Tietske Htelkema te winnen en daarmee beslag te leggen op den eersten prijs van f 100, Alle vier eerste plaatsen werden door de Friesche meisjes bezet de vijfde plaats werd ingenomen door Aafje de Boer. die ondanks haar jeugdigen leeftijd een uitstekenden wedstrijd- heeft gereden. De uitslag luidde als volgt: 1. Aaltje Verhoef, Fries land f 100; 2. Tietske Hielkema. Friesland f60; 3. Sjoukje Kleinstra, Friesland f 40: 4. Sjoertje Verhoef, Friesland f 20; 5. Aafje de Boer. Oostzaan f 10. In Hotel „Ter Burg" werden 's avonds de prijzen uit gereikt. KARL WAZULEK KAN NIET MEER STARTEN. KLAGENFURT 10 Jan. (A. N. P.). Voor de van 23 tot 25 Januari a.s. in Klagenfurt te houden Duitsche kampioen schappen in het hardrijden zijn 72 inschrijvingen binnen gekomen. De titelverdediger Karl Wazulek, zal echter niet aan den start te vinden zijn, daar hem tengevolge een verwonding, welke hij in den strijd tegen het bolsjewisme heeft, opgeloopen, een been moest worden geamputeerd. Winter Wij dachten het pleit reeds te hebben gewonnen, October, November en December brachten ons zacht winterweer en ook begin Januari deed liet beste hopen. „Wij komen mooi door dezen winter. Veel zorgen en leed worden den noodlijdenden be spaard'. Dat waren zoo de opmerkingen van hen, wier dagelijksche zorgen het Winterhulpwerk geldt. En nu. sedert ruim een week, is een felle koude over ons land gekomen. Hoe mooi ook het winter landschap is, hoe vreugdevol het de harten van dui zenden stemt nu de schaatsen kunnen worden on dergebonden. wij mogen en kunnen niet vergeten dat talrijke gezinnen in het volk lijden door ge brek aan middelen om deze onwelkome bezoekster, de koude, buiten de deur te houden. Dubbel is het daarom ons aller plicht hen te helpc-n, opdat zij zich omringd gevoelen door de zorgen van het geheele volk. Aanstaanden Vrijdag en Zaterdag zal Winter hulp de verkeerscollecte houden, de vierde bus huis- en straatcollecte van dezen winter. Juist nu het geen pretje is, moeten wij ons een ochtend, een middag, beter nog een geheelen dag losbreken uit de behagelijke sfeer onzer woning. Nu laten wij de schaatsen voor die dagen rusten, omdat wij eerst onzen ecreplicht moeten vervullen tegenover die ouders en kinderen in ons volk, die het bitter koud hebben. Wij kunnen hen. door ons werk. dat gezamenlijk zoo licht te dragen is, veel leed besparen. Meldt u daarom spontaan als collectant in de plaats uwer inwoning. Hoe meer handen, des te lichter de arbeid. U kunt dan elkander aflossen en na het vervullen van uw eereplicht de schaat sen met des te grooter vreugde onderbinden. En gij, gevers, maakt het den collectanten gemakke lijk. Helpt hen vlug, wanneer bij u wordt aange beld, of op straat om een offer wordt gevraagd, Stopt bij het uitgaan uw offer in den zijzak of de handtasch, opdat u in de koude geen geld behoeft op te zoeken. Op deze wijze zullen de bussen spoe dig vol zijn en uw daad zal tallooze harten dank baar stemmen. Den Haag, 20 Januari 1942. PIEK. SCHOOLWEDSTRIJDEN OP DE VOLHARDING- BANEN. Maandagmiddag waren de ruime banen van „d( Volharding" te Heemstede vrijwel geheel in besla| genomen door de schooljeugd. Es waren dan ook naat schatting een 1500 jeugdige rijdsters en rijders, waar van circa 500 ingeschreven waren voor de diversi- wedstrijden, die bestonden uit hard- en hindernis rijden voor de scholen onderling, waarvoor voor elke school door de „Volharding" 4 prijzen beschikbaat waren gesteld. Verder was er een estafette tusschen de 10 scholen om wisselprijzen voor meisjes en voor jongens, nevens een wedstrijd in schoonrijden voor meisjes en jongens Het spannendste nummer was de estafette 4 x 70 M, Het vorige jaar had de Voorwegschool den fraaien zilveren wisselkrans veroverd, nu echter was het de Crayenesterschool die den zegepalm wegdroeg in den tijd van 47.3 sec., 2 was de St. Jozefschool, tijd 47.4 sec, 3 Voorwegschool tijd 47.8 sec. Ook van de meisjes was het de Crayenesterschool die als no 1 de finish bereikt in 52.9 sec., 2 St. Ant School tijd 54.3 sec., 3 Dreefschool tijd 56 sec. Voor het nummer schoonrijden verschenen 15 meis jes en jongens aan den start. In prachtigen stijl reed Arnold Leuven van de Aloysiusschool zijn baantje en werd met 91 punten no. 1- Twee was Bob André d« la Porte met 87 punten. 3 Greetje Kolkman 82 punten DE POST OP DE SCHAATS. Maandagmiddag hadden op de Wagnerkade Heemstede wedstrijden plaats tusschen personeel van het Post- en Telegraafkantoor te Heemstede. Er wa ren 8 deelnemers, waaronder D. Kleen als een der oudsten zich nog altijd de snelste toonde. De uitslag was als volgt: 1 D. Kleen, 2 A. de Gier, 3 G. A. v. Santé, 4 H. v. Rooden. De prijzen bestonden uit een enveloppe met inhoud, welke gelden ingezameld wa ren onder het personeel. De heer Ton v. d. Meer ontving een troostprijs, ge schonken door den heer J, Driessen. Na afloop reikte de heer D. Knot, beheerder van het Post- en Telegraafkantoor onder enkele toepasse lijke woorden de prijzen uit, waarna de heer D. Kleen dankte voor de geschonken prijzen en de goede ver zorging van den wedstrijd. SCHAATSENRIJDER VERMIST. Sinds Zondagmiddag één uur wordt de 18-jarige J. N. de Beurs, kantoorbediende en wonende te Schager- brug vermist. Hij was van plan per schaats van Scha- gerbrug in de richting Schagen te rijden. Daar er nog wakken waren, vreest men, dat hij onder het ijs ge schoten is. Het zoeken wordt nog voortgezet. Wielrijden H.S.V. „De Kampioen" Zondag werd door bovengenoemde vereeniging de eerst* wedstrijd om het clubkampioenschap op hometrainer! vereden. Gereden werd 2x1 K.M. De uitslagen waren als volgt: 1. G. Peters Rood 36 8/11 sec. Blauw 35 2/10 sec. Totaal 1 min. 12 sec.; 2. De Vries Rood 39 sec. Blauw 38 210 sec. Totaal 1 min. 17 410 sec.; 3. en 4. C. Bijster en D' Haene. Totaal tijd 1 min. 17 6/11 sec.; 5. De Veer Rood 45 4/10 sec. Blauw 44 2/10 sec. Totaal 1 min, 29 6/10 sec. Voetbal. DUITSCHLAND—KROATIë (2—0). AGRAM, 18 Januari. (A.N.P.) Voor 20.000 toe schouwers heeft Duitschland in Agram den landen- wedstrijd voetbal tegen Kroatië met 2—0 gewonnen. (Rust 1—0). Het hoogtepunt van Uw verjaardag moet zijn: een artistiek portret van groot tot klein. „R1CHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 134' (Adv. Ingez. Med.) Groote sorteering Brilmonturen Gierstraat 27 (Aangesl. Z. fondsen) (Adv. Ingez. Med.) Ondanks de koude ondervindt de bouw van de winterkwartieren aan het Oost front geen stagnatie. De gereedschappen worden op de houtvuren voorgewarmd, waarbij Sovjet-gevangenen moeten medehelpen. (Atlantic-Holland-P. K. Kling) Rijksminister Von Ribbentfop te Boeda pest. De Hongaarsche staatssecretaris begroet den Duitschen gast bij het mo nument voor de gevallenen. (Transatlantic-Recla) Groenten uit de ingewanden der aarde. In de duistere gangen van de Zuid-Lim- burgsche mergelgroeven is de cham- oignon-oogst in vollen gang. (Het Zuiden-Fonteyn) Het tijden-bord met de namen van de prominente figuren, die aan de schaats kampioenschappen van Noord-Holland te Hoofddorp deelnamen, had veel belang stelling. (Pax-Holland-De Haau-cX

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 14