Haarlem's Dagblad Japansche troepen vereenigen zich in Zuid-Malakka. Minister Togo over het doel van den oorlog in Oost-Azië. Bolsjewisten ten Noordoosten van Feodosia verder teruggedrongen. 59e JAARGANG No. 17972 x X Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93,^bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 21 JANUARI 1942 Abonnementen: p. week 0.26, p maand 1.15, p. kwartaal 3.42. fr p. p. 3 73. Losse nummers 6 cent Advertentiën: 1-5 regels 2.10, volgende 0.42. Reclames 0.72 p regel Contract-tarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.72, volgende 0.18. Groentjes 1-3 regels 0.36, volgende 0.12 bij contante betaling. Britsche strijdkrachten in benarde positie. TOKIO, 20 Januari (D.N.B.) Uit de laatste be richten van het front op Malakka blijkt dat Japansche troepen, die langs de Oostelijke en Westelijke kust op rukken, zich intusschen op een niet nader genoemde plaats in Zuid-Malakka hebben vereenigd. Zoodoende is de Zuidelijke punt van Malakka voor een eventueel nog mogelijken terugtocht van de omsingelde vijande lijke strijdkrachten ten Noorden van deze lijn volko men afgesloten. Naar uit Bangkok wordt gemeld, is Singapore Dins dag opnieuw door sterke formaties Japansche bom menwerpers aangevallen. Talrijke voor de economische oorlogvoering belangrijke gebouwen werden vernield. Frontberichten melden verder dat op Malakka bui tengewoon heftig gevochten wordt aan de rivier de Moear en langs den weg, die door Midden-Johore loopt. De gevechten hier zijn niet minder verbitterd dan die aan de Westkust van Johore. Door handige omtrekkende bewegingen hebben de Japansche troe pen de vijandelijke 8ste gemechaniseerde divisie om singeld, de sterkte dezer divisie wordt geschat op 20.000 man: zij verdedigt den sector tusschen den weg door Midden-Johore en het bergachtige terrein aan den bovenloop van de Moear. In een der frontberich ten wordt gezegd dat deze ingesloten troepen van de hoofdmacht in Singapore afgesneden zijn en de keuze zullen hebben tusschen vernietiging en capitu latie. In luchtgevechten boven twee verschillende sec toren van Malakka hebben Japansche jagers Maandag in totaal 8 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 3 Mar tin-bommenwerpers van de Ned.-Indische luchtmacht neergehaald. Later hebben de Japanners tijdens luchtgevechten opnieuw vliegtuigen van het type Martin en Buffalo neergeschoten en wel vijf boven den staat Johore en 4 boven de vesting Singapore. Uit Sjanghai verneemt het D.N.B.De woordvoer der van het Japansche leger heeft medegedeeld dat de Japanners op Malakka in drie colonnes naar het Zuiden oprukken. Bijzonder in het oog vallend is de zwakte der Britsche luchtmacht ten Zuiden van het gebied, waar de 8sle Australische divisie is ingeslo ten. De Japansche verliezen zijn tot dusverre verrassend gering geweest, hetgeen in de eerste plaats een ge volg is van het gebrek aan strijdlust bij den tegen stander en in de tweede plaats van de meerderheid der Japanners in de oorlogsvoering in de wildernis. Aldus de woordvoerder. Die methode van vechten is in de Japansche bosschen beoefend. De Japansche luchtmacht is verre superieur aan de vijandelijke, in gevechtsmoreel zoowel als in kwaliteit van het mate riaal. De Britsche luchtmacht bevindt zich thans nog slechts op twee vliegvelden op het eiland Singapore, zoodat een verdere verslapping der Britsche bedrij vigheid in de lucht verwacht kan worden. Uit Sjanghai verneemt het D.N.B. In een officieel bericht van het hoofdkwartier van generaal Gordon Bennett, den opperbevelhebber van de Australische strijdkrachten op het Maleische schiereiland wordt gezegd, naar uit Melbourne wordt gemeld, dat de toestand op Malakka ernstig is. Enkele Australische troepeneenheden zijn ter versterking van de Britsche troepen naar den sector van de Moear gezonden, waar Indische troepen gedwongen werden zich terug te trekken. Deze Australische versterkingen hebben meermalen in het brandpunt van de grootscheepsche Japansche aanvallen gestaan." In het bericht van Bennett wordt tenslotte nog verklaard dat de terug- EngelschAmerikaansche wereld heerschappij dient ten val te worden gebracht. Opbouw van nieuwe orde in de wereld. TOKIO, 20 Januari. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken Togo heeft in den Rijksdag een rede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: Zooals reeds tijdens de vorige rijksdagzitting werd verklaard, heeft de oorlog om een Groot Oost-Azië te verkrijgen, ten doel de Amerikaahsch-Britsche we reldheerschappij ten val te brengen, welke door zelf zucht, uitbuiting en hoogmoedswaanzin is opgericht. Het is een oorlog om de bevrijding van geheel Oost- Azië en voor den opbouw van een nieuwe orde in de wereld. Dientengevolge hebben de Mandsjoerij- sche regeering en de nationale regeering van China van het begin af actief met Japan samengewerkt, daar zij ons standpunt met betrekking tot den oorlog vol ledig begrepen. Ook Fransch-Indo-China is op ver schillende gebieden met ons samengegaan. Onmiddel lijk na het uitbreken van den huidigen oorlog besloot Thailand op moedige wijze zijn krachten aan Japan ter beschikking te stellen om den invloed van Ame rika en Engeland, de wortel van alle kwaad in Oost- Azië, uit te schakelen. Het front Japan-Duitschland-Italiê wordt steeds krachtiger. De nauwe samenwerking tusschen de drie verbonden mogendheden neemt meer en meer defini tieve vormen aan op militair, diplomatiek, economisch en verschillende andere gebieden. Het ligt in het voornemeh van Japan om zooveel mogelijk met alle neutrale mogendheden in Zuid- Amerika en Europa vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden. Wij zijn bereid het standpunt van de Zuid-Amerikaansche landen volkomen te respectee ren, zoolang deze zich niet door de dwarsdrijverij der Vereenigde Staten laten misleiden en tegenover Japan geen vijandelijke of onvriendelijke houding aannemen. Japan koestert ook geen vijandschap jegens het volk van Nederlandsch-Indië. Wij hebben er derhalve in de verste verte niet aan gedacht dat Nederlandsch- Indië tot zijn eigen nadeel een werktuig van Amerika en Engeland kon worden. Nu echter, waar Amerika, Engeland, Nederlandsch-Indië en Tsjoengking tot da den van openlijke vijandschap zijn overgegaan, waren wij gedwongen krijgsoperaties tegen dit land te be ginnen. Er zijn nog zekere kringen in Tsjoengking, die zich op Amerika en Engeland zouden willen verlaten. Ik geloof echter dat de dag niet ver meer is, waarop zij over de gemeenschappelijke missie van geheel Oost- Azië zullen nadenken en het ware karakter van deze missie inziende, bij den opbouw van de nieuwe orde in Oost-Azië zullen medewerken. Het doel van den tegenwoordigen oorlog, nl. het verkrijgen van een gemeenschappelijken welstand in de sfeer van het Groot-Oost-Azië vindt zijn oorsprong in dezelfde geestesgesteldheid, die den stoot gaf tot de oprichting van ons keizerrijk en is gebaseerd op de erkenning van de lotsverbondenheid en de taak van de volken in Oost-Azië. Het is derhalve heel na tuurlijk dai Japar. de gebieden onder zijn controle plaatst, die ter verdediging van Oost-Azië absoluut onontbeerlijk zijn. Het zou in overeenstemming kun nen zijn met het licht van de groote, principieele waarheid, welke ten grondslag ligt aan den tegen woordigen oorlog, dat aan de gebieden, die totdusver Amerikaansch of Britsch bezit waren, een geschikte status wordt toegekend, welke bij de cultuur van hun bevolking is aangepast. Om de oprichting van de gemeenschappelijke wel vaartsfeer in Groot-Oost-Azië mogelijk te maken, is ons volk, dat de leiding onder de Oost-Aziatische volken op zich neemt, geroepen om een duidelijk be grip van de werkelijke beteekenis van de gemeen schappelijke welvaart uit te werken waartoe het zijn geestelijke bevattingsvermogen en zijn horizon ver groot. Van het Japansche volk wordt geëischt dat het in alle binnenlandsche aangelegenheden een positieve houding aanneemt, zooals het hoort bij onze groote taak en de verwachtingen van deze volken in vollen omvang te vervullen. iP.N.BO, tocht van de Britsche troepen voornamelijk door den onvoldoenden steun van de luchtmacht-noodzakelijk is geworden. PLAATS IN ZUID-BIRMA BINNENGEDRONGEN. STOCKHOLM, 20 Januari. (A.N.P.) Volgens den Britschen Berichtendienst heeft Radio-Madras ge meld dat de vijand op nog een plaats in Zuid-Birma is binnengedrongen. Een afdeeling Thailandsche troepen heeft de grens ten Oosten van Myawadi overschreden. Ten Noorden van deze stad is een strijd aan den gang. Myawadi ligt ongeveer honderd kilometer ten Westen van Moulmein en ongeveer 30 kilometer over de Birmeesche grens. Sabang en Sibolga gebombardeerd BATAVIA, 20 Januari. (A.N.P.) Volgens hier ont vangen berichten zijn de plaatsen Sabang (kolensta tion en haven aan de uiterste Noordpunt van Sumatra) en Sibolga (haven aan Sumatra's Westkust) gebom bardeerd. Ook hebben de Nederlandsche autoriteiten te Ba tavia Maandag medegedeeld dat de Japansche lucht strijdkrachten bij haar aanvallen op de marinesteun punten in den Oost-Indischen archipel waaiervormig vliegen over een gebied van 2.200 mijlen. Van de zelfde zijde wordt uitdrukking gegeven aan het ver moeden dat deze aanvallen het begin vormen van Ja pansche pogingen om strategische punten, die Java beheerschen, van alle kanten in te nemen. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland BERLIJN, 21 Jan. (D.N.B.) In den nacht van 20 op 21 Januari hebben Britsche vliegtuigen bommen geworpen in het Noordwest-Duitsche kustgebied, vooral op woonwijken te Emden. Er ontstond schade aan woonhuizen. Volgens tot dusver ontvangen be richten werden vier der aanvallende Britsche bom menwerpers neergeschoten. Duitsche luchtmacht in actie Fabriek aan de Schotsche Oostkust aangevallen BERLIJN, 21 Januari (D.N.B.) In het bestek der gewapende verkenning heeft een Duitsch ge vechtsvliegtuig op 20 Januari een belangrijke chemische fabriek aan de Oostkust van Schotland aangevallen. Een voltreffer verwoestte een fabrieks hal. De bemanning van het vliegtuig kon nog een geweldige rookwolk waarnemen, welke op een grooten brand wees. Voorts hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen de aanvallen op belangrijke militaire doelen van het eiland Malta ook gisteren met succes voortgezet. Er konden treffers op de bevolen objecten worden waargenomen. De bestrijding van de epilepsiën Vooral in den laatsten tijd groote vooruitgang Hoe belangrijk de arbeid is dien de Christelijke Ver- eeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziek ten, die zooals reeds gemeld op 26 Januari haar 60- jarig bestaan herdenkt heeft verricht, blijkt wel zeer duidelijk uit een overzicht van het werk dat ons door den directeur der inrichtingen „Meer en Bosch" te Heemstede en „Bethesda Sarepta" te Haarlem, dr. B. Ch. Ledeboer, werd gegeven. De directeur-geneesheer legde allereerst den nadruk op den grooten vooruitgang, dien den bouw van de Ko ningin Emma-kliniek met zich meebracht. Beschikte de Vereeniging eerst alleen over „Meer en Bosch" en Bethesda-Sarepta. met de stichting van de kliniek werden de mogelijkheden aanmerkelijk uitgebreid. Het gemiddeld aantal patiënten nam daardoor toe van 400 tot 575. En nu reeds kan men zeggen, dat de kli niek al weer te klein is geworden. Het onderzoek van de patiënten kan in de kliniek zeer nauwkeurig plaats vinden. De patiënten worden eerst ter observatie opgenomen en bij het onderzoek maakt men van de modernste hulpmiddelen gebruik. Zoo worden de toevallen cinematografisch opgenomen zoodat geen enkel detail aan den medicus kan ont gaan. Door een bepaalde in de kliniek uitgewerkte methode, is het mogelijk zonder ongemak voor de pa tiënten Röntgenfoto's te maken van de hersenen. De eigenlijke behandeling is zeer verschillend. Men on derscheidt de behandeling met medicijnen, het keto- gene of vetrijke dieet, de neuro-chirurgie en de psy- cho-therapie of behandeling van karakter-afwijkingen. Van de medicijnen dient vooral een in Amerika ge vonden geneesmiddel te worden genoemd (diphan- toin). De resultaten met het vetrijke of ketogene dieet zijn vooral bij kinderen zeer gunstig. In 30%> der ge vallen werd volkomen genezing bereikt en bij nog eens 30%> een zeer sterke vooruitgang. De neuro chirurgie of hersenoperatie heeft het noodzakelijk gemaakt ook een hersenchirurg aan de inrichting te verbinden. Mooie resultaten werden bereikt bij schijn baar hopelooze gevallen. Van de paedagogische maat regelen treedt vooral de School voor Buitengewoon Onderwijs op den voorgrond. De school wordt thans bezocht door 100 leerlingen; er zijn 7 leerkrachten aan verbonden. Hoe voortreffelijk de Koningin Emma-kliniek is in gericht moge blijken uit het feit, dat het Internatio naal Genootschap voor Epilepsiebestrijding deze in richting de beste noemde, die er op dit gebied te vinden is. Het werk der vereeniging omvat voorts de instand houding van drie consultatiebureaux en wel in Haar lem, Leeuwarden en Apeldoorn. Van de vier zenuw artsen die aan de inrichting verbonden zijn houdt er telkens een een dag in de week op de bureaux zitting. In de consultatiebureaux wonen broeders, die een ge heel district bereizen en tevens de nazorg op zich nemen van de patiënten, die uit de inrichting zijn ontslagen. De broeders treden ook regelend op wan neer eventueel nieuwe patiënten moeten worden op genomen. Bovendien werken zij mede aan de ver spreiding van de propaganda-actie „De macht van het kleine" ter bestrijding van de onkosten der Stich ting. De vereeniging telt thans bijna 100.000 leden ver deeld over 1100 afdeelingen zoodat er heel wat werk organisatorisch en propagandistisch te verrich ten is. Het is voor de gemeenschap enorm belangrijk dr. Ledeboer wees er met nadruk op dat de patiën ten vroegtijdig en niet pas als de toestand onhoudbaar is, worden opgenomen. Nog al te veel, vooral in de kleinere plaatsen, is dit laatste''het geval. Er zijn thans in ons land naar schatting 15 tot 20.000 epileptici. Epilepsie is geen ziekte zooals b.v. de t.b.c., waarvan we weten dat de tuberkelbacil de oorzaak is. Er zijn meer dan 10 verschillende oorzaken, die epilepsie kunnen veroorzaken. Beter is het dus te opreken van epilepsiën. Tengevolge van de afneming van het alcoholisme en de toeneming van de encepha- 'itis blijft het aantal epileptici zoo ongeveer gelijk. Men onderscheidt de endogene factoren, van binnen uit. b.v. epilepsie in de familie, alcoholisme in de fa milie en exogene factoren van buiten af b.v. de ge volgen van encephalitis, die tot epilepsie kunnen lei den. Ieder mensch is gevoelig voor epilepsie en ook bij een volkomen gezond en normaal persoon kunnen door een injectie epilepsleverschijnselen te voorschijn worden geroepen Alleen de overgevoeligheid, de abnormale gevoelig heid leidt tot wat genoemd worden de epilepsiën. Het aantal toevallen in de Inrichting, dat voor de stichting van de kliniek 30.000 bedroeg per 100.000 verpleegdagen is gedaald tot 3000 per 100.000 verpleeg- dagen. Wel een bewijs welk belangrijk werk dank zij de kliniek kon worden verricht. Zooals men weet was het de bedoeling der vereeniging op den hoek van de Hazepaterslaan en de Dreef te Haarlem nog een kliniek te bouwen die nog grooter zou zijn dan de huidige Koningin Emma-kliniek. TengeVolge van de tijdsomstandigheden is aan dit voornemen geen gevolg kunnen worden gegeven. Na den oorlog hoopt men echter spoedig met den bouw te kunnen beginnen, Welke bonnen zijn thans geldig? Van IS Januari t.m. 24 Januari: ir°°» ,t ""i*- Brooa O, gebak 04B Brood J/? rants. 04A Vleesch 1 rants. Vleesch of 04B Vl.waren yA rants. vleesch war en 05A Aardappelen 1^ K.G. Aardappelen 05B Aardappelen V2 K.G. Aardappelen Van 28 December t.m. 24 Januari 1942: 184 Algemeen 1 K.G. Suiker 01C of 01D reserve 50 gr. Cacao 1S9 Algemeen 500 gr. Jam 185-188 1 rants. Bloem brood of gebak 02D-03D reserve 250 gr. Rijst 190 Algemeen 250 gr. Ha\ ermout of Peulvruchten 191 250 gr. Gort 192 100 gr. Vermicelli of maïzena 179-1S3 100 gr. Kaa3 01A-04A Melk I 3l/?. L. Melk 01B-04B Melk I \VA L. Melk Van 8 Januari t.m. 24 Januari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 15 Januari t.m. 23 Januari: 03 Boter 125 gr. Boter 03 Vet 125 gr. Boter met reductie Van 15 Januari t.m. 23 Januari: 03 Vet 200 gr. Vet Van 28 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat BIJZONDERE RANSOENEN: Van 21. December t.m. 31 Januari: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon F toiletzeep 7 5 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Januari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Openbare veiligheid Uitgaven voor Poli tieBrandweer en Luchtbescherming Vergelijkingen tusschen Haarlem, Heemstede en Bloemendaal De zorg voor de Openbare Veiligheid (waaronder behooren de Politie, de Brandweer en de Luchtbe scherming) is een van de belangrijkste bemoeiingen der gemeenten. Daarom is het interessant wat de kosten betreft vergelijkingen te maken tusschen Haarlem en de randgemeenten. De uitgaven voor de Openbare Veiligheid die ten laste der gemeenten komen zijn voor 1942 als volgt geraamd: Haarlem f 1.022.770 (per Inwoner f 7.10). Heemstede f 114.205 (per inwoner f 5.44). Bloemendaal f 176.545 (per Inwoner f 10.35). Wij zien daaruit dat per inwoner berekend de kos ten voor de Openbare Veiligheid ln Bloemendaal het grootst zijn. Dit is trouwens zeer verklaarbaar, want Bloemendaal is wat de taak der politie betreft een zeer moeilijke gemeente. De oppervlakte is immers uitgestrekt en bovendien liggen er niet minder dan vier bewoonde kommen in (Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang). Bloemendaal dat slechts 17000 inwoners telt tegen Heemstede 21.000, geeft aan politiesalarissen f 87.862 uit, terwijl Heemstede volstaan kan met f 64.500. De uitgaven voor de Luchtbescherming bedragen in Bloe mendaal f 22.692, in Heemstede slechts f 6000. Ook in de straatverlichting komt de duurdere exploitatie van de gemeente Bloemendaal uit. Die kost in Bloemen daal f 17.374 en in Heemstede f 10.044. In de jaren dat de straatverlichting volop brandde beliepen de uit gaven in Bloemendaal zelfs f 38.850. De uitgaven voor de Openbare Veiligheid zijn in Heemstede in verhouding dus wel zeer laag. Per in woner beperken deze zich tot f 5.44 per jaar, terwijl Haarlem toch nog komt tot f 7.10. Voor loonen en salarissen bij de politie wordt te Haarlem uitgegeven f 590.600. De straatverlichting kost f 42.485 (in normale jaren was dit f 101.600). Voor de Luchtbescherming geeft Haarlem per jaar niet minder dan f 606.600 uit, maar daarvan betaalt het rijk f 559.900 terug, zoodat voor rekening der ge meente overblijft f 46.700. Dat de kosten voor de Openbare Veiligheid te Haarlem in verhouding van andere groote gemeenten betrekkelijk laag zijn, dankt Haarlem aan de omstan digheid dat zij een vrijwillige brandweer heeft. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren G. E. J. H. Delvaux, M. de Bruin, A. J. P. Heystee en E. H. H. Handl. Cand. examen Fransche taal- en letterkunde, de heer F. J. M. Elsenburg. MOEDER LIET "KINDEREN ALLEEN. AMSTERDAM 20 Jan. Voor het Gerechtshof te Am sterdam stond vandaag ln hooger beroep treeht een 23- Jarlge vrouw uit Haarlem, die haar twee kinderen in hulpeloozen toestand had achtergelaten en deswege door de rechtbank te Haarlem in Juli van het vorig jaar tot drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld. De vrouw was met een vriendin naar Amsterdam gegaan, om zich daar te amuseeren. Eerst na een afwezigheid van 36 uur dacht zij erover naar huis terug te keeren. Zij gaf voor "s avonds te zijn weggebleven, omdat zij bang was, dat haar man uit Frankrijk zou zijn teruggekomen. Zij durfde hem 's avonds niet onder de oogen te komen. De Voogdij raad heeft intusschen de kinderen aan de vrouw terug gegeven en een gezinsvoogdes benoemd. Deze gezinsvoog des toont zich tevreden en gaf gunstige getuigenissen. Ook het rapport van uitstekend en sprak van een goede moeder, die veel spijt van haar daad had. De procureur-generaal requireerde bevestiging van het vonnis, met bevel tot opschorting van de straf, om het In dienen van een gratieverzoek mogelijk te maken. De ver dediger mr. Van der Goot, pleitte uiterste clementie. Op Dinsdag 3 Februari zal het Hof vonnis.wijzen. (A. N. P.) Treinbotsing bij Blauwkapel Een remmer gedood ST. MAARTENSDIJK, 20 Januari. Hedenmovgen om kwart voor vijf zijn op het knooppunt Blauwkapel der spoorlijnen Utrecht-Amersfoort en Utrecht-Hil- versum twee goederentreinen hevig op elkaar gebotst, waarbij een doode te betreurxi valt en groote mate- rieele schade ls ontstaan Een goederentrein van Utrecht C.S. komend en rij dend in de richting Hilversum, was voor het grootste gedeelte dit knooppunt reeds gepasseerd, toen een uit de richting Amersfoort komende goederentrein in volle vaart met dien trein in den flank in botsing im en de achterste wagons greep. De botsing was zeer hevig, enkele wagons werden volkomen versprin- terd, andere kantelden, terwijl van beide treinen ver schillende wagons uit de rails liepen. De remmer van D. uit Amsterdam werd zwaar ge wond en is na eerste medische hulp per ziekenauto naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Tij dens het transport is hij overleden. De materieele schade is belangrijk. Het spoorweg verkeer Utrecht-Amersfoort is gestagneerd, dat tus schen Hilversum en Utrecht werd vla een andere lijn met het station Maliebaan gaande gehouden. De op ruimingswerkzaamheden zijn in vollen gang. (A.N.PJ DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Moermansklijn door bommen getroffen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Januari (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Op de Krim werden de vijandelijke strijdkrach ten, die strijd leveren in het gebied ten Noord oosten van Feodosia verder Oostwaarts terugge drongen. Aan het Donetz-front, alsmede in den cen- tralen- en Noordelijken frontsector, duren de af- weergevechten voort. Bij succesvolle ondernemin gen van stoottroepen hebben Slowaaksche troe pen den vijand bloedige verliezen toegebracht. De luchtmacht ondersteunde aan het geheele Ooste lijke front, ten deele onder uiterst moeilijke oml standigheden, de gevechten op den beganen grond. De Moermansk-spooi'lijn werd op verscheidene plaatsen door bommen gestagneerd. Een trein met brandstof werd met bommen in brand geworpen. In Noord-Afrika activiteit van verkenners en artillerie. Doeltreffende luchtaanvallen in Cyre- naïca waren gericht op havenwerken en op den weg langs de kust. In het gebied ten Zuiden van Agedabia werden Britsche concentraties automo bielen en tentenkampen met bommen bestookt. In de wateren van Tobroek beschadigden Duitsche ge vechtsvliegtuigen een vrij groot koopvaardijschip door verscheidene bomtreffers. Het bombardement op La Valetta en op Britsche vliegvelden van het eiland Malta door Duitsche gevechtsvliegtuigen werd met krachtige uitwerking voortgezet". Ook. stuka's dragen warme winterklecding. Om de machines in het Noorden van Finland tegen de strenge koude te beschermen, worden ze tijdens de rustpauzes op de vliegvelden stevig ingepakt, zoodat ze ten allen tijde startklaar blijven. (Atlantic-Holland-P. K. Niermann) Tramstagnatie op de lijn Haarlem—Amsterdam Veel materieele schade en twee meisjes licht gewond Dinsdagmiddag heeft er een ernstige tramstagnatie plaats gehad op de lijn HaarlemAmsterdam. Eerst had er ongeveer kwart over vijf door onoplettend heid in Sloterdijk een botsing tusschen twee trams plaats, die weliswaar eenige stagnatie in het ver keer veroorzaakte, maar die geen persoonlijke on gelukken en ook geen materieele schade veroor zaakte. Ongeveer een uur later had er echter een ern stiger botsing plaats in Halfweg. Door een nog niet opgehelderde oorzaak reden hier twee tramtreinen tegen elkaar op, waardoor vrij ernstige mate rieele schade ontstond, vooral aan de koppelstan gen. Twee meisjes werden licht gewond. Spoedig werd met 'het vrij maken van de baan begonnen, doch dat nam geruimen tijd in beslag. Van half zeven tot negen uur werd het verkeer over enkel spoor geleid. In restaurants aardappelen in de schil Driemaal in de week verplicht Het Vad. schrijft: De sterk gestegen vraag naar aardappelen maakt het, in verband met de beschik bare hoeveelheden noodzakelijk, dat bij het gebruik van dit belangrijke voedingsmiddel elk onnoodig verlies aan voedingswaarde wordt voorkomen. Een van de middelen om dit doel te bereiken is de aard appelen in de schil te koken en deze eerst daarna te verwijderen. Uiteraard dienen ook de restaurantbedrijven tot het bereiken van dit doel mede te werken. Daarom is het met ingang van Maandag op Maandag, Woensdag en Donderdag nog slechts geoorloofd aardappelen aan de gasten te serveeren. die in de schil zijn gekookt. Deze verplichting geldt voor alle restaurants, geen uitge zonderd, dus cafétaria's, lunchrooms, restaurantafdee- lingen en alle andere, met een resaurant gelijk te stellen inrichtingen, dus ook voor uitzenders van diners en maaltijden. In de meeste gevallen zal het aanbeveling verdie nen de aardappelen dadelijk na het koken te pellen, daar dan het minste verloren gaat. Het staat den res taurateurs intusschen vrij den gast ook de aardappelen in de schil voor te zetten. Op de bedoelde dagen is het evenmin toegestaan rauwe aardappelen te gebruiken voor het maken van slaatjes, enz. Wel mogen de in de schil gekookte aard appelen tot aardappelsla, purée en dergelijke gerech ten worden verwerkt. Het spreekt vanzelf, dat de hoe veelheid aardappelen, die den gast gegeven wordt, door dit voorschrift geen wijziging mag ondergaan. Ledenconcert H.O.V. Het ledenconcert, dat Vrijdagavond 23 Januari door de Haarlemsohe Orkestvereeniging onder leiding van Marinus Adam wordt gegeven, wordt geopend met de ouverture „Ossian's Nachklange" van Niels Gade. Op dit concert zal de bekende pianist Willem An- driessen zijn solistische medewerking verleenen. Hij trad het vorig jaar op één der concerten van de Beethoven-cyclus met groot succes bij de H.O.V. op. Van den zomer had hij op één der volksconcerten als gastdirigent veel succes. Vrijdagavond speelt hij met orkestbegeleiding het piano-concert in a. kl. terts Op. 16 van Edv. Grieg. Na de pauze wordt de Symphonie no. 1 van J. van Ginneken onder leiding van den componist uitge voerd. Het concert wordt besloten met de ouverture „Cyrano de Bergerac" van Dr. Joh. Wagenaar. JUBILEUM G. W. DE KORTE. Donderdag zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer G. W. de Korte, Marnixstraat 152 te Haarlem, in betrekking kwam bij Van Waveren's Graan handel. Schaatsenrijden VERDUISTEREN Van 18.05 tot 936 Maan 21 Jan. op 11.47, onder 23.58 Veel belangstelling voor den Elfstedentocht Eenige Haarlemmers volbrachten reeds den tocht Door de veranderde wijze van inschrijvingen ls er nog niets van te zeggen, hoe groot het aantal deelnemers aan den elfstedentocht dit Jaar zal worden. De verwachting ls, dat het aantal van het vórige Jaar, zijnde ruim drie duizend. zal worden overtroffen, gezien de honderden aan vragen om logies, welke uit geheel Nederland bij het informatiebureau van de V. V. V. te Leeuwarden binnen komen. Maandag zijn acht individucele rijders gestart, welke den tocht met goed gevolg hebben volbracht, terwijl er Dins dag e!f zijn vertrokken. Onder hen. die den tocht goed volbrachten waren ook de Haarlemmers M. J. en G. Hen- neman en de heer J. L. Henneman uit Beverwijk. Iedere trein brengt thans te Leeuwarden deelnemers voor den elfstedentocht aan, zoodat de drukte, steeds toeneemt, evenals de bekende elfstedenstemming. Onder de ingekomen Inschrijvingen bevinden zich o.m. die van de heeren Huizlnga Bruins uit Usquert, die reeds «es maal den tocht volbracht. Van Swol, de bekende ten nisser en Jongert uit Maarssen, die reeds eenige malen ln den kopgroep den wedstrijd beëindigde en dit keer zal trachten al6 winnaar aan het eindpunt te komen. Hoven kampioen van Groningen Op de kortebaanrljderljdie Dinsdag te Bedum om het kampioenschap van de provincie Groningen werd gehou den, heeft de nationale kampioen Hoven zich de sterkste getoond. Concurrentie van Friesche rijders was er niet. Langedijk te Oud-Karspel geslagen Op de ijsbaan De Volharding te Oud-Karspel werden Dinsdag nationale wedstrijden in het hardrijden gehouden. Aan deze wedstrijden namen verschillende bekende rij ders deel, die, gezien de weersomstandigheden, over het algemeen tamelijk goede tijden maakten. De uitslagen luiden als volgt: 500 Meter: 1. M. Jonker. Warmenhuizen 50.2 sec.; 2. C. van der Kommer 51.2 sec. 1500 Meter: 1. M. Jonker 2 44 4 sec.; 2. S. van Hoorn 2.45.4 sec.; 3. Jan Langedijk 2.47 sec. 5000 Meter: 1. Jan Langedijk. 9.41 sec.; 2. M. Strljbis 9.48.2 sec.: 3. S. van Hoorn 9 57.4 sec. Totaal klassement: I. M. Jonker; 2. Jan Langedijk; 3. S. van Hoorn. De wedstrijden voor hen. die nog nooit een eersten prijs hadden gewonnen, eindigde in een zege van W. Ega* te Amsterdam. Successen voor Fokje van der Velde en Piet Keyzer Dinsdag werden in Friesland wedstrijden in het hard rijden voor dames gehouden om het kampioenschap van Friesland. De kampioene van Nederland, Fokje van der Velde, wist ook nu te zegevieren, waarbij T. Nauta uit Grouw, haar kranig partij gaf. Te Zutphen werd een wedstrijd gehouden om het provin ciaal kampioenschap hardrijden van Gelderland voor amateurs. P. Keyzer uit De Lier wist in het algemeen klassement beslag te leggen op de eerste plaats. De tijden, welke wer den gemaakt, waren over het algemeen zeer goed. 500 Meter: 1. J. Breed, Amsterdam 50.2; 2. P. Keyzer, DO Lier 50,8. 1500 Meter: 1, Keyzer 2.37.8; 2. Breed 2.45.6. 5000 Meter: 1. Keyzer 9.20 4: 2. Weterings 9.52.6. Algemeen klassement, .eerste en kampioen: P. Keyzer. 159.44; 2. Breed, 164.36. KOMENDE NATIONALE WEDSTRIJDEN. Woensdag a.s. worden op de ijselub te Aalsmeer natio nale wedstrijden in het hardrijden voor amateurs gehou den over afstanden van 500, 1500 en 3000 meter. Denzelfden dag organiseert de Berger IJssport vereeni ging te Bergen (N.-H nationale wedstrijden voor dames in het hardrijden voor amateurs, over afstanden van 500, "WO en 1500 meter. Donderdag a.s. zijn er nationale wedstrijden ln het schoonrijden voor amateurs om het provinciaal kampioen schap van Gelderland voor dames, gevolgd door een na- tlonalen wedstrijd voor meisjes, op de banen van de Zutphensche IJsvereenlging te Zutphen. In Warmenhuizen organiseert de IJsclub Warmenhuizen dien dag nationale wedstrijden in het hardrijden voor amateurs over afstanden van 500. 1500 en 3000 meter. Be gonnen wordt om 12 uur en er wordt gereden om den nieuwen S. I. S.-wisselbeker. WEDSTRIJDEN VOOR DE MIDDELBARE SCHOLEN TE HAARLEM. Donderdagmiddag zullen op den ijsbaan „Nova Zembla" te Spaarndam wedstrijden voor leerlingen van middelbare scholen worden gehouden om het kampioenschap van Haarlem. Een wisselbeker en medailles zijn als prjjzca beschikbaar gesteld-

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1