zachte werking Biljartkunst. IJMUIDEN Een pechvogel op het ijs De 58-jarige J. V. uit IJmuiden was in dertig jaar niet op het ijs geweest, maar dezer dagen liet hij zich verleiden om het nog eens te probeeren. Hij had echter het ongeluk te vallen, tengevolge waarvan hij een been brak. Hij werd per zieken auto naar net Antonius Ziekenhuis overgebracht. Voorzichtig bij de vuurpotten Velen maken dankbaar gebruik van de door den burgemeester geboden gelegenheid, zich op straat even te verwarmen. De vuurpotten worden voort durend omringd door verkleumden, die even de handen en de voeten komen warmen. De jeugd toont wel eens een te groote belang stelling en sommige kinderen komen wel wat te dicht bij het vuur. Dit was oorzaak, dat bij de Santpoortsche vuurpot de kleertjes van een meisje in brand geraakten, gelukkig zonder ernstige ge volgen. Men zij dus voorzichtig bij de vuurpotten. Behouden binnen De stoomtrawler Beatrice IJm. 118 die j.l. Vrijdag op de Haaksgronden vastliep is na 36 uur aan den grond te hebben gezeten door drie sleepbooten vlot gebracht en behouden in Nieuwediep binnenge bracht. Aan boord van dezen trawler heeft stoker A. B. bij een carbid-ontploffing ernstige brandwonden aan zijn gelaat en een zijner armen bekomen. Jaarvergadering V.Z.V. In de jaarvergadering van V.Z.V. heeft de voor zitter de heer P. Borst o.a. medegedeeld dat de txainster mevr. de DoodKoenen gaat vertrekken. Voorts memoreerde hij het geslaagde Kringen- tournooi, waarvoor veel voorbereidend werk gedaan moest worden. Hij bracht hulde -aan mej. M. Kwak en P. Swier voor het behalen van het clubkam pioenschap. Uit het verslag van den waarn. secretaris bleek, dat het aantal leden met 87 is gestegen, zoodat V. Z. V. thans meer dan 300 leden telt.. Met algenieene sternen werd besloten den naam van den eersten secretaris den heer Schachtschabel op de „zuil der verdiensten", te plaatsen wegens zijn belangrijken arbeid voor de vereeniging. De verkiezingen hadden tot resultaat, dat de heer P. Borst herkozen werd. In de plaats van de heeren J. Verwoerd en G. L. Vriend die niet her kiesbaar waren werden gekozen de heeren P. Vis- sink en P. Duinker. Herkozen werden de heeren P. Swier als pololeider, P. Duinker als polo-secretaris en P. Vissink als zwemleider. In de pers- en pro- paganda-commissie werd nog de heer Chr. Brouwer gekozen. De heer P. Borst werd afgevaardigd naar de Kringvergaderingen, plaatsvervangend den heeren P. Swier en P. Visman. Diefstallen-Kroniek Ten nadeele van S. S. alhier is een hoeveelheid staaldraad gestolen ter lengte van 151 M. De waar de van het gestolene bedraagt f 500. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 21 Januari 1942. Tong 18.10— f6.50 per K.G.; Kabeljauw 132 per stuk; Kleine schol le soort 1170; Kleine schol 2e soort 1130— 1122; Pulschol le soort 1 102—1 92; Pulschol 2e soort 171— f55; Groote bot 1 146—1 122; Kleine bot 198—188; Groote schar 1 132—1 122; Kleine schar 146—1 36; Pufachar 1 30—119; Wijting 194. alles per 50 K.G. Besommingen trawlers: UM 18 Beatrice 25 mnd. 1 1983; VL 80 Oezlena 5 mnd. 1 280. Kotters: 224 1 407; KW 148 1232. Loggers: KW 82 1 527; SCH 245 1 3257; SCH 332 13495. Afgebroeide bollen verkocht De Bloemkweekersvereeniging „Flora" heeft even als vorig jaar de afgebroeide tulpenbollen van haar leden verkocht. Het is ditmaal bij inschrijving ge gaan. waarvoor zes biljetten waren ingeleverd. Zij zijn aan de hoogste inschrijfster voor een prijs van 13 cent per K.G. gegund. Het kwantum dat afgeleverd zal worden, bedraagt ongeveer 30.000 a 40.00 K.G. Met de aflevering is reeds een begin gemaakt. Getracht zal worden, ook aan de afgebroeide nar cissen een dergelijke bestemming te geven. Winkelierscomb. ,,Plan West" Het gezelschap van Daan Hooikaas heeft Dinsdag in het K.S.A.-geoouw voor de Winkelierscombinatie „Plan West" een bonten avond georganiseerd. Hier voor bestond weer zoo'n groote belangstelling, dat toen de heer E. van Rookhuizen den aanwezigen een welkom toeriep, de zaal tot de laatste plaats toe bezet was. Het publiek heeft zich uitstekend vermaakt en liet zijn waardeering over het ge- bodene duidelijk blijken. Donderdag 5 Februari geeft "de Winkelierseom- binatie wederom in hetzelfde gebouw een feest avond. Het programma zal dan verzorgd worden door het gezelschap Paul Ostra met de cabaret revue „Dat mag je niet zeggen". AANRIJDING OP DEN ALKMAAItSOHEWEG. Maandagmiddag vier uur had op den Alkmaarsche- weg ter hoogte van den Hoflanderweg. een aanrijding plaats tusschen een autobus van de N.V. Stormvogels en een vrachtauto, beladen met kisten waarin fles- schen met melk en pap. Doordat de bestuurder van laatstgenoemd motorrijtuig geen voorrang verleende, kwamen de wagens met elkaar in botsing, waardoor enkele kisten met flesschen op straat terecht kwamen en de inhoud over den weg stroomde. Van de autobus werd het rechter-voorgedeelte geheel vernield. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats, behoudens een onbeduidende kniewond van een der Inzittenden van de autobus. Beide voertuigen konden op eigen kracht hun weg vervolgen. De politie stelt een onder zoek in naar de schuldvraag. WIE MIST LEDIGE BENZINEVATEN? Maandagavond 8.30 uur werd aan het bureau van politie te Beverwijk, kennis gegeven, dat van een truck met trailer, rijdende op den Velserweg. twee ledige benzinevaten op den weg waren terecht geko men, klaarblijkelijk zonder dat de bestuurder dit be merkt heeft. De politie heeft de vaten aan het bu reau gedeponeerd. Aan den eigenaar wordt verzocht, ze aldaar af te halen. VELSEN Aanmelding Nederlandsche Arbeidsdienst De burgemeester van Velsen verzoekt te melden, dat de gelegenheid tot aanmelding voor vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen arbeidsdienst voorloopig tot 14 Februari 1942 blijft opengesteld. Voor zoover de plaatsruimte zulks toelaat zullen degenen, die zich aanmelden, per 2 Februari 1942 worden opgeroepen; de overigen per 1 Juni 1942. De aanwijzing voor opkomst op 2 Februari, res pectievelijk 1 Juni 1942 geschiedt naar de volg orde van binnenkomst der aanmeldingen. Aanmeldingen welke na 14 Februari 1942 wor den ontvangen kunnen niet meer in behandeling worden genomen voor opkomst per 1 Juni 1948. Aanmeldingsformulieren zijn te verkrijgen ter gemeente-secretarie. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: B. H. Vink, d., Eendrachtstraat 17, Velsen-N.; C. Wortel, z.. Napierdwarsstraat 14, IJmuiden; P. Jonker, z., Burg. Ramboimetlaan 9. IJmuiden; A. D. Kraak. d. Leeuweriklaan 11, IJmuiden; H. v. Norden, d,, Linden- straat 24, IJmuiden; J. Dekker. z„ Alex. Bellstraat 9. IJmuiden: J. Zwart, z., C. Drebbelstraat 14 rd., IJmuiden; J. A. Zonneveld, d., Wijkerstraatweg 13, Velsen-N.; P. Koopman, d., v. Wassenaerstraat 55, IJmuiden; A. v. d. Schalk, 2 d- Willemsbeekweg 117, IJmuiden; J, A, Alder- liefste, z., Ruysdaelstraat 28, IJmuiden; A. Webbe, d., Hadleydw.straat 4, IJmuiden; J. N. Slot, d., v. Linschoten- straat 4, IJmuiden; P Ch. v. Westering, z„ Tollenslaan 10, Velsen: H. Harms, d„ Watervlietstraat 12, Velsen-N. OVERLEDEN: A. v. Hoof! ,70 j„ echtgen. v. C. v. d. Kolk, Pres. Krugerstraat 106, IJmuiden; J. J. de Vos, 1 J., z. v. J. F. de Vos, Casembrootzljstraat 10, IJmuiden; A. v. dL Veer, 62 J., echtgene. v. C. v. d. Nleuwendyk, K. Wilhelm^ straat 15. IJmuiden. BEVERWIJK R.K. TOONEELVEREENIGING „K.D.O." Donderdagavond geeft de R.K. Tooneelvereeni- fing „K.D.O." een uitvoering in het K.S.A. ge- ouw. Opgevoerd wordt „Het Gouden Kalf", spel van vroohjke verwikkelingen in drie bedrijven van Gerard Nielen. De zaal is reeds uitverkocht. Ds. J. DE VRIES OP EEN VIERTAL VOOR ZAANDAM Wij vernemen dat ds. J. <le Vries, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Beverwijk, geplaatst is op een viertal te Zaandam (vacature ds. j. C. Frltzsche) Het Haarlemsche kleediugniagazijn van den N.V.D. Talrijke aanvragen komen binnen. Velen bezig met arbeid om eraan te voldoen Het Haarlemsche kleedingmagazijn van den Neder landschen Volksdienst. dat gevestigd is aan de Park laan 4244. is nu reeds ruim drie maanden aan den arbeid en in deze periode heeft men, naar door den Provinciaal-directeur voor Noord-Holland van ..Win terhulp Nederland" wordt meegedeeld, al tientallen Haarlemsche ingezetenen, die in moeilijkheden ver keerden, kunnen helpen. lederen dag komen er vele aanvragen binnen, per post, via de blokleiders van de Winterhulp, via den Nederlandschen Volksdienst. En al deze aanvragen worden onderzocht door de huisbe zoeksters, die over het betreffende gezin een rapport opmaken en op grond van deze rapporten, waarin vaak melding wordt gemaakt van groote armoede, wordt uitgemaakt welke hulp moet worden geboden. En deze is soms, naar wordt meegedeeld, zoo groot, dat de aanwezige voorraad kleeding en schoeisel niet groot genoeg is en dat met de door den aanvrager in geleverde bonnen moet worden bijgekocht. Aan een en ander is zooveel werk verbonden, dat de Volksdienst overweegt een belangrijk deel van de organisatie en administratie over te dragen aan de inmiddels in Haarlem benoemde buurtschapshoofden van den N. V. D., die allen zoo spoedig mogelijk zullen zorgen, dat zij over sociale medewerkers en vooral medewerk sters beschikken, waardoor ook het uitbrengen van rapporten over de buurtschappen kan loopen. Dat de Kleedingdlenst het druk heeft is een gevolg van de vele aanvragen en van het feit, dat broeken, jassen, mantels, japonnen, schoenen, baby-kleertjes, wiegen (in bruikleen), onderkleeren enz. nauwkeurig door leden van de Nat. Soc. Vrouwenorganisatie wor den nagekeken, hersteld, gewasschen, gestreken en gesorteerd. Aan al dezen arbeid, welke pro deo wordt verricht, worden heel wat uren besteed, maar de werkers en werksters doen dit gaarne, omdat er naar hun oordeel een mooi sociaal werk mede wordt gedaan en zonder hun activiteit velen moeilijker door den winter zouden heenkomen dan nu het geval is. Hun belooning vinden zij in den handdruk van hen die zij helpen. De Winterhulp-collecte van 23 en 24 Jan. a.s. De provinciale leiding van „Winterhulp Nederland" meldt omtrent de op 23 en 24 Januari te houden col lecte voor „Winterhulp Nederland" dat naast de po litie ook de marechaussée aan den verkoop van de speldjes zal medehelpen. Ook is de medewerking in geroepen van de brandweer en den Ned. Arbeidsdienst. In de voorbije maanden is in de provincie Noord- Holland een groot bedrag aan waardebons en geld uit gekeerd. Vooral in de donkere Decembermaanden kan daardoor aan duizenden o'p deze wijze hulp wor- len verleend. En dat deze hulp wordt gewaardeerd blijkt uit de op het Provinciaal Bureau binnenko mende brieven. Uit een dezer wordt de volgende aan haling gegeven: Het spijt mij, dat er nog zoo- velen zijn. die aan een dergelijke instelling nog zoo weinig of in 't geheel geen offerzin betrachten. Zij zullen nog wel eens anders gaan denken, als zij niet meer weten hoe men den dag van morgen moet door komen, zooals ik dat reeds meermalen heb moeten meemaken" De opbrengst van de collecte van Vrij dag en Zaterdag zal beslissen of „Winterhulp Neder land" dit werk van hulp brengen waar nood wordt geleden kan voortzetten en uitbreiden of moet gaan inkrimpen. Het antwoord is aan de bufgerij. Gift voor de Winterhulp. Het gezamenlijk personeel van het departement van bijzondere oeconomische aangelegenheden te 's-Gra- venhage heeft een deel van het maandsalaris in De cember als gift aan Winterhulp Nederland ter be schikking gesteld. Het bedrag van de giften is reeds aan de W.H.N. overgemaakt. Dit voorbeeld van gemeenschapszin moge het personeel van andere instellingen en bedrij ven tot voorbeeld strekken. Koop voor mij: zeep van Stel de donzen huid van uw kleine toch niet bloot aan scherpe zeepen! Koop Castella, de zeep met de koesterend-zachte Werking, rijk aan milde olijfoliën, - en be* Teid door erkende meesters op het gebied der palmoliezeepen (Adv. Ingez. Med.) (Bij het dezer dagen te Rotterdam gehouden biljartkampioenschap heeft de nieuwe kampioen Van der Pol verscheidene records ver beterd) Hebt u het verslag gelezen Van dat groot biljarttournooi? 'k Mag geen groote kenner wezen Maar ik weet wel, dat was mooi. Alle records zijn gevallen. Kranig wat zoo'n kampioen Met zijn keu en met drie ballen Op zoo'n groot biljart kan doen. Het ging waarlijk niet met horten, Maar met stooten ging het wel. Bij die matadors van 't korte Tot het allerlangste spel. Om het zoo eens uit te drukken, Keu-rig serie-eus biljart. Waarbij alles scheen te lukken. Wat heb ik het dan toch hard. Als ik caramboles wil maken Gaat het nimmer met gemak, Weliswaar van 't zelfde laken Maar lang niet het zelfde pak. Neen, lk zal het nooit zoo leeren, Maar ik raak niet van de wijs, 'k Laat me niet intimideeren Er is. ook een poedelprijs. Italiaansch weermachtsbericht Wettelijke en moreele plicht Als weggebruiker dient u de verkeersteekens in acht te nemen, dat is uw wettelijke plicht. Als Nederlander behoort u a.s. Vrijdag en Zater dag een verkeersteeken te koopen van Winterhulp ten bate van uw nooddruftige landgenooten, dat is uw moreele plicht. TBBÈËBW 'VWSI Pepermunt van Bonera Gouwe 218 Britsche afdeelingen in Noord Afrika gevangen genomen. Engelsch convooi in de Middel- landsche Zee aangevallen. ROME. 20 Januari. (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt als volgt: „Tusschen Agedabia en Mersa Brega hebben wij vijandelijke afdeelingen afgeslagen en deels gevangen genomen tijdens gevechten. Eenige gepantserde strijd middelen werden door ons vuur vernield. De Italiaan sche en Duitsche luchtmacht was zeer actief boven het terrein achter het vijandelijk front en boven het eiland Malta. Onze torpedovliegtuigen hebben een krachtig geëscorteerd convooi in het Oosten van de Middellandsche Zee aangevallen en een vrachtschip van ruim 5.000 ton, dat beladen was met troepen, getroffen. Een tweede vrachtschip werd door Duit sche vliegtuigen getroffen en zwaar beschadigd bui ten Tobroek. Engelsche vliegtuigen hebben gisteren een beperkt aantal brisant- en brandbommen laten vallen op Paterno en Lentini (Syracuse) en vanoch tend op Catania en Vizzini. Geen enkel slachtoffer en schade van geen belang. Een Engelsche bommen werper werd door het afweergeschut van Catania neergeschoten". NIEUW BIRMEESCH KABINET GEVORMD. STOCKHOLM. 20 Januari. In Rangoon werd Dinsdagavond medegedeeld dat Sir Paw Tun een nieuw kabinet heeft gevormd. (D.N.B.) BRITSCHE PATROUILLEVAARTUIGEN VERLOREN GEGAAN. STOCKHOLM. 20 Januari. De Britsche Admi raliteit heeft medegedeeld dat de patrouillevaar tuigen „Henriette" en „Irvana" verloren zijn gegaan. (A.NJ?.) Generaal-veldmaarsckalk Keitel in Boedapest BOEDAPEST, 20 Januari. De chef van het opper bevel van de Duitsche weermacht, generaal-veld- maarschalk Keitel, is Dinsdagmiddag op uitnoodiging van den Hongaarschen minister van oorlog, Bartha, voor een bezoek van verscheidene dagen in Boeda pest aangekomen. Op het station waren ter verwel koming aanwezig de generaliteit onder leiding van den minister van oorlog, Bartha, en van den chef van den generalen staf, Szonbathelyi. vertegenwoordigers van de Hongaarsche regeering en bekende personen uit het openbare leven. Voorts waren op het station aan wezig de Duitsche gezant met de heeren van het ge zantschap, alsmede de militaire attachés der mogend heden van het drielandenpact. (D.N.B.) Nader meldt het D.N.B. Generaal-veldmaar- schalk Keitel heeft zich kort na zijn aankomst naar de konklijke burcht begeven, waar hij zijn handteekening plaatste in het register van den rijks bestuurder. Vervolgens bezocht hij den minister president Von Bardossy, den minister voor het leger en den chef van den generalen staf. Des middags gaf de ministerpresident een maaltijd ter eere van den Duitschen gast. Voor heden staan kransleggingen bij het Hongaarsche eeve-gedenk- teeken en op het Duitsche Heldenkerkhof op het programma. Des avonds geeft de minister voor het leger een feestmaaltijd. AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY AFGETREDEN. STOCKHOLM, 21 Jan. (D.N.B.) De Engelsche nieuwsdienst meldt dat de aartsbisschop van Canter bury, mgr. Cosmo Gordon Lang, Woensdagochtend voor de plenaire vergadering der synode van Canter bury heeft meegedeeld zijn ambt te willen neeleeggen. De prelaat, die .18 jaar oud is, motiveerde zijn aftre den met zijn hoogen leeftijd. De democratie heeft afgedaan. De toekomst is aan het nationaal-socialisme. Geen woorden, maar daden. Meldt U dus aan bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". Koninginnegracht 22, Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) lederen dag lederen dag zijn er honderden Nederlanders jarig, lederen dag vieren honderden Nederlanders een grooter of kleiner familiefeestje ter gelegenheid van hun geboortedag. lederen dag is er dus gelegen heid om aan de verjaardagsstorting mee te doen. Wat de verjaardagsstorting is? De verjaardags storting is een storting op girorekening 87600, de girorekening van de Nederlandsche Ambulance en wel een overschrijving van evenzoovele dubbeltjes, kwartjes of guldens als het aantal jaren, dat de jarige op dien dag telt. Een nieuw gebruik dus dat niettemin reeds zeer populair geworden is in Nederland. Daarom jarigen: van harte gelukgewenscht en denkt aan de verjaardagsstorting op girorekening 8—7—6—0—0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Nieuwe burgemeesters 's-GRAVENHAGE, 20 Januari. Het Rijkscommis sariaat deelt mede: de Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden heeft op grond van par. 3 van zijn verordening nr. 108'40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatrege len) benoemd: den heer Th. A. Lamers te Mook tot burgemeester in Lichtenvoorde en den heer Anke Pinkster te Arnhem tot burgemeester in Angerlo. Burgerlijke Stand HAARLEM. 20 Januari. Bevallen: 17 Jan.: G. T. Duijn—Frenaij, z. 20 Jan.: A. van Es—Arisz, d., J. A. Segaar—van Heune, z. Overleden: 17 Jan.: P. S. Meerburg, 80 j.. Koningin neweg. A. Blankert, 64 j.. Lange Raamstraat. 18 Jan.: H. W. Germeraad. 78 j.. Ripperdapark. P. K. van Kaam, 57 j., Berkheijdestraat 19 Jan.: A. C D'hont, 77 j„ Nwe Kerksplein. W. C. Raamsdonk. 52 j., Lo- rentzkade. S. W. van den Boom—Willemsen, 57 j., Klarenbeekstraat. G. van Bruggen, 81 j., de Ruijter- plein. H. Winnink, 89 j., Pres. Steijnstraat. 20 Jan.: P. Bosma, 48 j., Ged. Oudegracht. De conferentie te Rio (Van een Haagschen correspondent). loo De Pan-Amerikaansche conferenties van de laatste eu" jaren werden beheerscht door de idee van de solt.,u* dariteit der Amerikaansche republieken. Een voor* g j beeld van concrete toepassing er van, op de inter* iooi nationale politiek, gaf de in September 1939, kort na iste het uitbreken van den oorlog, te Panama gehouden Pan-Amerikaansche bijeenkomst, in welke de deel- nemers zich solidair verklaarden met de Vereenigde jrsi Staten in het streven naar neutraliteit jegens de oor- g logvoerenden. De groote broer, Noord-Amerika, gaf hierbij den toon aan. zooals het wel altijd zal gaan in een bijeenkomst, in welke een van de deelnemer» Jff overwegend machtig en invloedrijk is. |Ve Nadien zag men Noord-Amerika meer en meer naar sle den oorlog afglijden, in naam was het nog neutraal, in feite had het reeds partij gekozen tegen de mogend* heden van de spil. Dit had in verschillende opzichten hl op andere Amerikaansohe staten invloed. Men voelt 15- wat een practische hefboom de leuze van' solidai-iteit iioc onder zulke omstandigheden kan zijn. Samen uit, sa* men thuis! Toen Noord-Amerika ook formeel met den driehoek Berlijn-Rome-Tokio in oorlog kwam stelden krachtens het solidariteitsbeginsel verschillende an- ist dere Amerikaansche staten zich op het standpunt, dat ng zij het toch niet als oorlogvoerend zouden beschou*t5, wen. wat o.a. de faciliteit meebrengt, dat Noord*'.™ Amerikaansche oorlogschepen vrijelijk van de havens jo dier staten gebruik konden maken. Mexico ging uit irij solidariteit zelfs zoover, dat het een overeenkomst^ met Noord-Amerika sloot, ingevolge welke men we*,nn derzijds van eikaars grondgebied gebruik mag ma- ijt ken voor den doortocht van troepen. Ten aanzien van n eenige kleine staten leidde de solidariteit er toe, dat en zij, het voorbeeld van Noord-Amerika volgende, den mogendheden van den Driehoek een oorlogsverkla- ring thuis stuurden, wat velen slechts een glimlaclj zal hebben ontlokt Dit was kennelijk tevens eej kniebuiging voor den machtigen nabuur, in wien| Onmiddellijk krachtveld deze staten gelegen en van wicn zij in allerlei opzichten afhankelijk zijn. Zoo heeft de solidariteit de neutraliteit der Amerikaan sche staten gaandeweg wel erg verwaterd en slechts enkele van de grootste staten, met name Argentinië, Brazilië en Chili zijn er op blijven staan er. hoewel met nuances, de hand aan te houden. Het is duidelijk, dat het er op de conferentie van Rio, die de vorige week Donderdag is geopend, voor de Vereenigde Staten om te doen is, het heele, Ameri kaansche continent mee te krijgen tot een actiever „solidariteit" in den oorlog, dien Noord-Amerika te gen den Driehoek voert. Ook het thema van de „ter ritoriale onschendbaarheid" komt hierbij te pas. Sumner Welles, de Noord-Amerikaansche onder-mi nister van Buitenlandsche Zaken, heeft in dit opzicht aan duidelijkheid niets te wenschen overgelaten toen hij, den eersten dag van de conferentie een rede hield om de deelnemers onder den indruk te brengen, dat zij sinds het begin van hun onafhankelijk bestaan nooit zoo'n groot gevaar hebben geloopen als op het oogenblik. Van Duitsche zijde is dit beaamd, echter in anderen zin dan hij het bedoelde. Sumner Welles had het oog op Duitschland. dat niet heeft opgehouden te verklaren, dat de Zuid-Amerikaansche staten zijnerzijds niets te vreezen hebben, mits zij zich buiten den oorlog houden. Van Duitschen kant wijst men op het gevaar van toenemende afhankelijkheid der Amerikaansche republieken tegen Noord-Amerika, waarin deze staten zullen geraken als zij voet geven aan de Noord-Amerikaansche verlangens. Cuba, San Domingo en Nicaragua, die den Driehoek den oorlog hebben verklaard worden nu reeds als „Egyptische koninkrijken" (d.w.z. landen, die hun vrijheid en sou- vereiniteit hebben opgegeven) gequalificeerd en van Duitsche zijde^ voorspelt men. dat het in toenemende mate den anderen staten, die naar het pijpen van Noord-Amerika dansen evenzoo zal vergaan. Dat Noord-Amerika naar zijn vermogen partij trekt van dé moeilijkheden, waarin de meeste Zuid-Amerikaan sche staten verkeeren, ligt voor de hand. Economisch zitten zij zwaar in den knoei, want hun voornaamste afzetgebied, Europa, zijn zij door den oorlog kwijt. Alleen Engeland hebben zij nog als klant over en deze kandizie heeft hun ondervinding verschaft op het gebied van den zeeoorlog. Direct partij kiezen te gen den Driehoek zou het er in dat opzicht alleert maar slechter op kunnen maken. Europa was tevens hun hoofdleverancier voor tal van industrieproduc ten. Noch in het eene, noch in het andere opzicht zal Noord-Amerika hun veel compensatie kunnen aan bieden. want wat zij aan uitvoerproducten kwijt moe- 'en, produceeren de Ver. Staten zelf voldoende en aan industrieproducten zullen deze. gegeven de om zetting van een deel hunner industrie op bewape ningsbasis, hun eigen behoeften en de leveranties aan hun bondgenooten, niet veel voor de zuidelijke buren overhouden. Evenwel is van Noord-Amerikaanschen kant in al- gemeenen zin technische en financieele hulp toege zegdaan hen die meedoen. Dit is echter het eenige niet. Men heeft er zich te Rio rekenschap van gegeven, dat men reeds door het gemeenschappelijk afbreken van de diplomatieke be trekkingen, dat blijkens berichten omtrent den twee den conferentiedag het hoofdthema Van de conferen tie was geworden, in militaire verwikkelingen, in den vorm van zee- en luchtaanvallen van Duitschland en Japan, zou kunnen raken, die men, al hebben de ge zamenlijke Midden-en Zuidamerikaansche Staten een niet onaanzienlijke vloot, zonder hulp van Noord- Amerika moeilijk zou kunnen pareeren. Daarom stel den landen als Chili. Argentinië, Paraguay en Peru zich op het standpunt, dat zij met economische hulp alleen niet voldoende gedekt zouden zijn, maar ook op militaire bescherming moesten kunnen rekenen. Welke toezeggingen er sedert hieromtrent zijn gedaan is ons nog niet bekend, van hieruit is echter voors hands nog niet goed te zien, hoe de Vereenigde Staten, die, zou men zeggen, de handen elders reeds meer dan vol hebben, hun toezegging waar zouden kunnen ma- Intusschen heeft Sumner Welles zijn offensief blijk baar tijden^ het weekend voortgezet. Volgens de be richten heeft hij hierbij druk in allerlei vorm uitge oefend en is er zelfs sprake geweest van een vloot- demonstratie in de Chileenscbe wateren. Hoe dat zij, zijn pogingen schijnen niet zonder suc ces gebleven te zijn, tenminste werd ons van inge lichte zijde meegedeeld, dat het gemeenschappelijk afbreken van de diplomatieke betrekkingen nog maar een „technische kwestie" is. d.w.z dat men nog slechts van meening verschilt over de procedure. Komt het er inderdaad van dan zou de voorspelling ln vervulling kunnen gaan. dat de solidariteit de partners van de Vereenigde Staten verder van huis zal brengen dan zij juist willen vermijden en zij, voor een gevaar dat hen in werkelijkheid niet bedreigt weg willende loopen, zich in een ander veel wezen lijker gevaar begeven n.l. in afhankelijkheid jegens de Vereenigde Staten, die zich in een later stadium van de geschiedenis moeilijk weer zou laten afschud den. H. H. Convooi-bevciliging ter zee. In de diepte varen de schepen. Hoog daarboven kruisen de beschermende vliegtuigen, speurend naar vijandelijke duikbooten. (Hoffmann-Stapf-P. K* Essig). Op nachtvluchten naar vijandelijk ge- oied. De piloot geeft zijn laatste aanwij zingen en ontvangt de laatste instructies voor den start. (Orbls-Holland-P. K. Grosse) Nederland op de schaats. De historie wordt weer werkelijkheid bij het aanschou wen van het aloude Hollandsche wintervermaak, dat nu hoogtij viert. (Pax-Holland-De Haan-c). Wie niet sterk is, moet slim zijn en wie niet tegen de koude kan, moet bij het kijken naar een schaatswedstrijd een be schut plekje opzoeken. (Pax-Holland-De Haan-o), I

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2