zachte werking Biljartkunst. Jtaliaansch weermachtsbericht Britsche afdeelingen in Noord Afrika gevangen genomen. Engelsch convooi in de Middel- landsche Zee aangevallen. ROME. 20 Januari. (Stefan:). Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt als volgt: „Tussehen Agedabia en Mersa Brega hebben wij vijandelijke afdeelingen afgeslagen en deels gevangen genomen tijdens gevechten. Eenige gepantserde strijd middelen werden door ons vuur vernield De Italiaan sche en Dultsche luchtmacht was zeer actief boven het terrein achter het vijandelijk front en boven het eiland Malta. Onze torpedovliegtuigen hebben een krachtig geëscorteerd convooi in het Oosten van de Middellandsche Zee aangevallen en een vrachtschip van ruim 5 000 ton. dat beladen was met troepen, getroffen. Een tweede vrachtschip werd door Dult- sche vliegtuigen getroffen en zwaar beschadigd bui ten Tobroek. Engclsche vliegtuigen hebben gisteren een beperkt aantal brisant- en brandbommen laten vallen op Paterno en Lentini (Syracuse) en vanoch tend op Catania en Vizzini. Geen enkel slachtoffer en schade van geen beiang Een Engelsche bommen werper werd door het afweergeschut van Catania neergeschoten". NIEUW BIRMEESCH KABINET GEVORMD. STOCKHOLM, 20 Januari. In Rangoon werd Dinsdagavond medegedeeld dat Sir Paw Tun een nieuw kabinet heeft gevormd. (D.N.B.) BRITSCHE PATROUILLEVAARTUIGEN VERLOREN GEGAAN. STOCKHOLM. 20 Januari. De Britsche Admi raliteit heeft medegedeeld dat de patrouillevaar tuigen „Henriette" en „Irvana" verloren zijn gegaan. (A.N.P.) Generaal-veldmaarsehalk Keitel in Boedapest BOEDAPEST, 20 Januari. De chef van het opper bevel van de Duitsche weermacht, generaal-veld- maarschalk Keitel is Dinsdagmiddag op uitnoodiging van den Hongaarschen minister van oorlog, Bartha, voor een bezoek van verscheidene dagen in Boeda pest aangekomen. Op het station waren ter verwel koming aanwezig de generaliteit onder leiding van den minister van oorlog. Bartha, en van den chef van den generalen staf, Szonbathelyi, vertegenwoordigers van de Hongaarsche regeering en bekende personen uit het openbare leven Voorts waren op het station aan wezig de Duitsche gezant met de heeren van het ge zantschap, alsmede de militaire attachés der mogend heden van het drielandenpact. (D N.B.) Nader meldt het D.N.B. Generaal-veldmaar- schalk Keitel heeft zich kort na zijn aankomst naar de knnklijke burcht begeven, waar hij zijn handteekening plaatste in het register van den rijks bestuurder Vervolgens bezocht hij den minister- president Von Bardossy. den minister voor het eger en den chef van den generalen staf. Des middags gaf de ministerpresident een maaltijd ter eere van den Duitschen gast. Voor heden staan kransleggingen bij het Hongaarsche eere-gedenk- teeken en op het Duitsche Heldenkerkhof op het programma. Des avonds geeft de minister voor het leger een feestmaaltijd. STOCKHOLM, 21 Jan. (D.N.B.) De Engelsche nieuwsdienst meldt dat de aartsbisschop van Canter bury, mgr. Cosmo Gordon Lang, Woensdagochtend voor de plenaire vergadering der synode van Canter bury heeft meegedeeld zijn ambt te willen neerleggen. De prelaat, die 78 jaar oud is, motiveerde zijn aftre den met zijn hoogen leeftijd. FAILLISSEMENTEN. Door de Haarlemsche Rechtbank zijn op 20 Januari 1942 geen faillissementen uitgesproken, wegens gebrek aan actief werden opgeheven de falllls- De Vennootschap onder de firma Gebrs. van Kesteren, Vroeger te Hillegom. Curator Mr. B. W. Stomps te Haarlem: De nalatenschap van wijlen G J. van Kesteren. gewoond hebbende te Santpoort, gem. Velsen, Curator Mr. B. W. Stomps te Haarlem. J. A. van Kesteren. bloembollenkweeker. te Santpoort, gem. Velsen. Curator Mr. B. W. Stomps te Haarlem. P. H. van Kesteren, bloembollenkweeker. te Santpoort, gem. Velsen. Curator Mr. B. W. Stomps te Haarlem. EEN ZAKBOEKJE VOOR VEEHANDELAREN. 's-GRAVENHAGE. 20 Jan. Naar de bedrijfsorga nisatie voor vee en vleesch mededeelt, ligt het in haar voornemen om binnenkort de veehandelaren te ver plichten van al hun aan- en verkoopen, hetzij voor eigen rekening, hetzij in opdracht van derden, aantee- kening te houden in een zakboekje. Dit zakboekje kan reeds thans bij de bedrijfsorganisatie worden aange vraagd. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de in de bladen op te nemen desbetreffende of- ficieele publicatie. (A.N.P.) De democratie heeft afgedaan. De toekomst Is aan het nationaal-socialisme. Geen woorden, maar daden. Meldt U dus aan bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". Koninginnegracht 22, Den Haag. lederen dag lederen dag zijn er honderden Nederlanders jarig, lederen dag vieren honderden Nederlanders een grooter of kleiner familiefeestje ter gelegenheid yan hun geboortedag. lederen dag is er dus gelegen heid om aan de verjaardagsstorting mee te doen. Wat de verjaardagsstorting is? De verjaardags- storling is een storting op girorekening 87600, de girorekening van de Nederlandsche Ambulance en wel een overschrijving van evenzoovele dubbeltjes, kwartjes of guldens als het aantal jaren, dat de jarige op dien dag telt. Een nieuw gebruik dus dat niettemin reeds zeer populair geworden is in Nederland. Daarom jarigen: van harte gelukgewenscht en denkt aan de verjaarda|sstorting op girorekening NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Het Haarlemsche kleedingmagazijn van den N.V.D. Talrijke aanvragen komen binnen. Velen bezig met arbeid om eraan te voldoen Het Haarlemsche kleedingmagazijn van den Neder landsehen Volksdienst, dat gevestigd is aan de Park laan 42—44, is nu reeds ruim drie maanden aan den arbeid en in deze periode heeft men. naar door den Provinciaal-directeur voor Noord-Holland van „Win terhulp Nederland'' wordt meegedeeld, al tientallen Haarlemsche ingezetenen, die in moeilijkheden ver keerden, kunnen helpen. lederen dag komen er vele aanvragen binnen, per post. via de blokleiders van de Winterhulp, vla den Nederlandschen Volksdienst En al deze aanvragen worden onderzocht door de huisbe zoeksters, die over het betreffende gezin een rapport opmaken en op grond van deze rapporten, waarin vaak melding wordt gemaakt van groote armoede, wordt uitgemaakt welke hulp moet worden geboden. En deze is soms, naar wordt meegedeeld, zoo groot, dat de aanwezige voorraad kleeding en schoeisel niet groot genoeg is en dat met de door den aanvrager in geleverde bonnen moet worden bijgekocht. Aan een en ander is zooveel werk verbonden, dat de Volksdienst overweegt een belangrijn deel van de organisatie en administratie over te dragen aan de inmiddels in Haarlem benoemde buurtschapshoofden van den N. V D., die allen zoo spoedig mogelijk zullen zorgen, dat zij over sociale medewerkers en vooral medewerk sters beschikken, waardoor ook het uitbrengen van rapporten over de buurtschappen kan loopen. Dat de Kleedingdienst het druk heeft is een gevolg van de vele aanvragen en van het feit, dat broeken, jassen, mantels, japonnen, schoenen baby-kleertjes, wiegen (in bruikleen), onderkleeren enz. nauwkeurig door leden van de Nat Soc. Vrouwenorganisatie wor den nagekeken, hersteld, gewasschen. gestreken en gesorteerd. Aan al dezen arbeid, welke pro deo wordt verricht, worden heel wat uren besteed, maar de werkers en werksters doen dit gaarne, omdat er naar hun oordeel een mooi sociaal werk mede wordt gedaan en zonder hun activiteit velen moeilijker door den winter zouden heenkomen dan nu het geval is. Hun belooning vinden zij in den handdruk van hen die zij helpen. De Winterhulp-collecte van 23 en 24 Jan. a.s. De provinciale leiding van „Winterhulp Nederland" meldt omtrent de op 23 en 24 Januari te houden col lecte voor „Winterhulp Nederland" dat naast de po litie ook de marechaussée aan den verkoop van de speldjes zal medehelpen. Ook is de medewerking in geroepen van de brandweer en den Ned. Arbeidsdienst. In de voorbije maanden is in de provincie Noord- Holland een groot bedrag aan waardebons en geld uit gekeerd. Vooral in de donkere Decembermaanden kan daardoor aan duizenden op deze wijze hulp wor- len verleend. En dat deze hulp wordt gewaardeerd blijkt uit de op het Provinciaal Bureau binnenko mende brieven. Uit een dezer wordt de volgende aan haling gegeven: Het spijt mij. dat er nog zoo- velen zijn, die aan een dergelijke instelling nog zoo weinig of in 't geheel geen offerzin betrachten Zij zullen nog wel eens anders gaan denken, als zij niet meer weten hoe men den dag van morgen moet door komen, zooals ik dat reeds meermalen heb moeten meemaken". De opbrengst van de collecte van Vrij dag en Zaterdag zal beslissen of „Winterhulp Neder land" dit werk van hulp brengen waar nood wordt geleden kan voortzetten en uitbreiden of moet gaan inkrimpen. Het antwoord is aan de burgerij. Gift voor de Winterhulp. Het gezamenlijk personeel van het departement van bijzondere oeconomische aangelegenheden te 's-Gra venhage heeft een deel van het maandsalaris in De cember als gift aan Winterhulp Nederland ter be schikking gesteld. Het bedrag van de giften is reeds aan de W.H.N. overgemaakt. Dit voorbeeld van gemeenschapszin moge het personeel van andere instellingen en bedrij ven tot voorbeeld strekken. Wettelijke en moreele plicht Als weggebruiker dient u de verkeersteekens in acht te nemen, dat is uw wettelijke plicht. Als Nederlander behoort u a.s. Vrijdag en Zater dag een verkeersteeken to koopen van Winterhulp ten bate van uw nooddruftige landgenooten, dat is uw mofeele plicht. Hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg. Heemstede. Ply.-hoofdredacteur: G. N. Leenders. Heemstede. ADRIAAN LUBBERS VIJFTIG JAAR. LAREN (N.-H.), 20 Januari. Donderdag 22 Januari a .s. zal de bekende kunstschilder Adriaan Lubbers, die om zijn werk niet alleen in Nederland, Duitsch- land en Frankrijk, doch ook in Amerika groote be kendheid geniet, vijftig jaar worden. VERLENGING VAN PACHTOVEREENKOMSTEN. 's-GRAVENHAGE, 20 Jan. In de Staatscourant in 15 Januari 1942, no. 10, is als aanvulling op het pachtbesluit een besluit verschenen van de secre tarissen-generaal van de departementen van justitie van landbouw en visscherij, betreffende de verlen ging van pachtovereenkomsten. In het pachtbesluit is reeds de mogelijkheid geopend verlenging te vragen van pachtovereenkomsten, welke vóór 1 Januari 1936 voor bepaalden tijd waren aangegaan. Het thans ver schenen besluit breidt deze mogelijkheid uit tot pacht overeenkomsten, welke na 1 Januari 1936 voor bepaal den tijd waren aangegaan. Deze uitbreiding geldt echter niet voor losse perceelen, doch uitsluitend voor hoeven.De aanvrage tot verlenging dient te worden gericht aan de grondkamer van de provincie, waarin het gepachte geheel of voor het grootste gedeelte is gelegen. KOSTWINNERSVERGOEDING OOK VOOR WERK- LOOZE VRIJWILLIGERS BIJ DEN NEDERLAND SCHEN ARBEIDSDIENST. i-GRAVENHAGE, 20 Januari. Naar aanleiding van de talrijke daaromtrent gestelde vragen, deelt het hoofd van het bureau kostwinnersvergoeding van den Nederlandschen Arbeidsdienst mede, dat de nieuwe regeling in zake de toekenning van kostwi nnersvergoeding op basis van de voor de werkver ruiming geldende loonen ook van toepassing ls ten aanzien van die vrijwilligers, die voor hun opkomst werkloos waren. (A.N.P.) G.V. „TURNLUST" HAARLEM. Zondagochtend heeft bovengenoemde Gymnastiek- vereeniging haar jaarlijksche Algemeene Vergadering gehouden. Als eenige bijzonderheid moet hierbij ver meld worden, dat haar directeur, de heer W. H. Ver- kes Sr. vervangen is door den heer J. Verkes, die met algemeene stemmen door de vergadering werd geko zen om de leiding op zich te nemen. Het bestuur bestaat voorloopig uit de heeren A. Wildschut, voorzitter; G. Huizing, secretaris-penning meester en D. Broekman, 2e penningmeester. •in 0 I Koop voor mij: zeep van Stel de donzen huid van uw kleine toch niet bloot aan scherpe zeepen! Koop Castella, de zeep met de koesterend-zachte werking, rijk aan milde olijfoliën, - en be reid door erkende meesters op het gebied der palmoliezeepen {Adv. Ingez Med.) (Bij het dezer dagen te Rotterdam gehouden biljartkampioenschap heeft de nieuwe kampioen Van der Pol verscheidene records ver beterd) Hebt u het verslag gelezen Van dat groot biljarttournooi? 'k Mag geen groote kenner wezen Maar ik weet wel, dat was mooi. Alle records zijn gevallen, Kranig wat zoo'n kampioen Met zijn keu en met drie ballen Op zoo'n groot biljart kan doen. Het ging waarlijk niet met horten, Maar met stooten ging het wel, Bij die matadors van 't korte Tot het allerlangste spel. Om het zoo eens uit te drukken, Keu-rig serie-eus biljart, Waarbij alles scheen te lukken, Wat heb ik het dan toch hard. Als ik caramboles wil maken Gaat het nimmer met gemak, Weliswaar van 't zelfde Taken Maar lang niet het zelfde pak. Neen, ik zal het nooit zoo leeren, Maar ik raak niet van de wijs, 'k Laat me niet intimideeren Er is ook een poedelprijs. In verband met den velen arbeid, dien mevrouw H. Wiegantv. d. Hart gedurende 25 jaar als pen- ningmeesteresse in het belang van de Sint Martha Vereeniging, afdeeling Haarlem der Nederlandsche R.K. Vereeniging tot bescherming van meisjes deed, werd haar Dinsdagmiddag op de bestuursvergadering dezer vereeniging door den hoogeerw. heer Filbry, adviseur der vereeniging het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice overhandigd. Pepermunt van Bonera BONERA-GOUDA Gouwe 216 (Adv. Ingez. Med.) HEEMSTEDE Teraardebestelling Vrouwe W. van Doorn-Van Rees Dinsdagmiddag werd op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Vrouwe W. van DoornVan Rees. echt- genoote van den burgemeester van Heemstede. Velen waren aanwezig om haar de laatste eer te bewijzen, o.a. eenige oud-wethouders en oud-raadsleden en di recteuren van bedrijven. Terwijl op het orgel het Slotkoor uit de „Matthaus Passion" ten gehoore werd gebracht, werd de kist. die door een schat van bloemen gedekt was. in de aula opgebaard. De gemeente-secretaris, de heer N. Vos, nam hier het woord. „Wij staan hier", zei hij, „om afscheid te nemen van Mevrouw Van Doorn, die zooveel voor de gemeente Heemstede beteekend heeft. Zij was een zegen voor velen, vooral voor hen die, als ik. het voor recht hadden, haar aan haar ziekbed een bezoek te mogen brengen." Zich tot den burgemeester richtende, zei spre ker: „U zult door het verlies van uw lieve vrouw veel missen, maar wij verzekeren u, dat wij u daar voor iets zullen teruggeven, namelijk door onzen ar beid en aanhankelijkheid. Moge God u de kracht geven, dit groote verlies te dragen." Terwijl op het orgel Gezang 198 werd gespeeld, werd de kist met het stoffelijk overschot grafwaarts gedra gen. Hier sprak Ds. G. Barger, die te voren in het sterfhuis ook een rouwdienst geleid had, naar aanlei ding van de verzen 16, 17 en 18 uit Romeinen 8, waar na hij in gebed voorging. Jhr. Van Doorn dankte den heer Vos voor zijn har telijke woorden en verder allen, die tijdens de ziekte en bij het overlijden hulp geboden en medelijden ge toond hadden. Speciaal dankte hij hierbij de genees- heeren en de zusteres Dorland en Drommel, die haar zooveel jaren verpleegd hebben. DIEVEGGE IN EEN WASSCHERIJ. Een 17-jarig meisje uit Haarlemmermeer werd door het personeel van een wasscherij te Heemstede op heeterdaad betrapt bij een diefstal van een paar kou sen Bij een nader onderzoek in haar woning vond de politie nog twee paar kousen en eenige handdoeken, die zij reeds eerder uit dit bedrijf had meegenomen. Tegen het meisje is proces-verbaal opgemaakt. BLOEMENDAAL LEDENVERGADERING TUINBOUW. De afd. Bloemendaal en omstreken van de Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt een leden vergadering op Dinsdag 27 Januari in Rusthoek, De heer Ir. K, Volkersz, Rijkstuinbouwconsulent te Lisse, houdt een voordracht met lichtbeelden over: Teelt en gebruik van bloembollen. ZANDVOORT Begrafenis oud-burgemeester Beeckman Dinsdagmiddag werd onder groote belangstelling op de Algemeene Begraafplaats te Zandvoort het stoffelijk overschot van oud-burgemeester J. Beeck man ter aarde besteld. Onder de aanwezigen waren burgemeester H. van Alphen, de wethouders C. Siegers en A. J. van der Moolen, de hoofden van takken van dienst, oud-wet houder F. Zwaan en de heeren A. J. Hollenberg en J. M. Bantjes als afgevaardigden van de werklie- denvereeniging „Onderling Hulpbetoon", waarvan de overledene eere-voorzitter was. Een schat van bloemen dekte de baar. Hierbij was er een van het gemeentebestuur met linten in de geel-blauwe kleuren van Zandvoort. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den oudsten zoon van den overledene, die zijn vader in zeer hartelijke woorden herdacht. Namens vele vrienden, waarvan Ds. Hulsman in het bijzonder werd genoemd, sprak hierna Ds. Gerth van Wijk. De oudste zoon dankte tenslotte voor de belang stelling. A. HLADIK OVERLEDEN. In den leeftijd van 57 jaar is te Haarlem overleden de heer A. HIadik, die gedurende 13 jaar de leiding heeft gehad van de afdeeling Metaalwarenfabriek van Hevbroek's Groothandel N V. te Haarlem. De overledene genoot de achting en het vertrouwen van zijn superieuren zoowel als van het personeel. In het maatschappelijk leven legde hij belangstelling aan den dag voor de jeugdbeweging en verstrekte vakonderwijs aan jongelui, die daarvoor in aanmerking kwamen. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag a.s. op het kerkhof St. Barbara te Haarlem des middags 12 uur. Nieuwe burgemeesters 's-GRAVENHAGE. 20 Januari. Het Rijkscommis sariaat deelt mede: de Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden heeft op grond van par. 3 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatrege len) benoemd: den heer Th. A. Lamers te Mook tot burgemeester in Lichtenvoorde en den heer Anke Pinkster te Arnhem tot burgemeester in Angerlo. DIERENSCHOONHEID. Voor de afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Ver. van Huisvrouwen is Maandagmiddag de Artis- film vertoond. De heer A. F. J. Portielje, directeur van Artis hield bij elk der vijf onderdeden een leer zame inleiding, waarna de heer H. C. Verkruysen de film projecteeerde. De film werd hier ter stede reeds eerder vertoond, zoodat wij kunnen volstaan met de vermelding, dat al wat over het zoo interessante Artis-leven werd verteld en vertoond met groote belangstelling werd beluisterd en bekeken, zoodat de presidente. Mevrouw Dyserinckv. Gilze v. d. Palts aan het slot met reden de erkentelijkheid der talrijke aanwezigen mocht ver tolken. Burgerlijke Stand HAARLEM. 20 Januari. Bevallen: 17 Jan.: G. T Duijn—Frenaij, z. 20 Jan.: A. van EsArisz, d., J. A. Segaarvan Heune, z. Overleden: 17 Jan.: P S Meerburg, 80 j.. Koningin neweg. A. Blankert, 64 j., Lange Raamstraat. 18 Jan.: H. W. Germeraad, 78 j.. Ripperdapark. P. K. van Kaam, 57 j., Berkheijdestraat 19 Jan.: A. C D'hont, 77 j., Nwe Kerksplein. W. C. Raamsdonk, 52 j., Lo- rentzkade. S. W. van den Boom—Willemsen, 57 j., Klarenbeekstraat. G. van Bruggen, 81 j., de Ruijter- plein. H. Winnink, 89 j„ Pres. Steijnstraat 20 Jan.: P. Bosma, 48 j., Ged. Oudegracht. De conferentie te Rio (Van een Haagschen correspondent). De Pan-Amerikaansche conferenties van de laatste jaren werden beheersebt door de idee %-an de soli dariteit der Amerikaansche republieken. Een voor beeld van concrete toepassing er van, op de inter nationale politiek, gaf de in September 1939, kort na het uitbreken van den oorlog, te Panama gehouden Pan-Amerikaansche bijeenkomst, in welke de deel nemers zich solidair verklaarden met de Vereenigde Staten .in het streven naar neutraliteit jegens de oor logvoerenden. De groote broer. Noord-Amerika. gaf hierbij den toon aan. zooals het wel altijd zal gaan in een bijeenkomst, in welke een van de deelnemers overwegend machtig en invloedrijk is. Nadien zag men Noord-Amerika meer en meer naar den oorlog afglijden, in naam was het nog neutraal, in feite had het reeds partij gekozen tegen de mogend heden van de spil. Dit had in verschillende opzichten op andere Amerikaansrhe staten invloed. Men voelt wat een practische hefboom de leuze van solidariteit onder zulke omstandigheden kan zijn. Samen uit, sa men thuis! Toen Noord-Amerika ook formeel met den driehoek Berlijn-Rome-Toklo In oorlog kwam stelden krachtens het solidariteitsbeginsel verschillende an dere Amerikaansche staten zich op het standpunt dat zij het toch niet als oorlogvoerend zouden beschou wen, wat o.a. de faciliteit meebrengt, dat Noord- Amerikaansehe oorlogschepen vrijelijk van de havens dier staten gebruik konden maken Mexico ging uit solidariteit zelfs zoover, dat het een overeenkomst met Noord-Amerika sloot, ingevolge welke men we derzijds van eikaars grondgebied gebruik mag ma ken voor den doortocht van troepen. Ten aanzien van eenige kleine staten leidde de solidariteit er toe. dat zij. het voorbeeld van Noord-Amerika volgende, den mogendheden van den Driehoek een oorlogsverkla ring thuis stuurden, wat velen slechts een glimlach zal hebben ontlokt. Dit was kennelijk tevens een kniebuiging yoor den machtigen nabuur, in wiens onmiddellijk krachtveld deze staten gelegen en van wien zij in allerlei opzichten afhankelijk zijn Zoo heeft de solidariteit de neutraliteit der Amerikaan sche staten gaandeweg wel erg verwaterd en slechts enkele van de grootste staten, met name Argentinië, Brazilië en Chili zijn er op blijven staan er. hoewel met nuances, de hand aan te houden Het is duidelijk, dat het er op de conferentie van Rio, die de vorige week Donderdag is geopend, voor de Vereenigde Staten om te doen ls. het heele, Ameri kaansche continent mee te krijgen tot een actiever solidariteit" in den oorlog, dien Noord-Amerika te gen den Driehoek voert Ook het thema van de ..ter ritoriale onschendbaarheid" komt hierbij te pas. Sumner Welles, de Noord-Amerikaansche onder-mi nister van Buitenlandsche Zaken, heeft in dit opzicht aan duidelijkheid niets te wenschen overgelaten toen hij, den eersten dag van de conferentie een rede hield om de deelnemers onder den indruk te brengen, dat zij sinds het begin van hun onafhankelijk bestaan *oott zoo'n groot gevaar hebben geloopen als op het oogenblik. Van Duitsche zijde is dit beaamd, echter in anderen zin dan hij het bedoelde. Sumner Welles had het oog op Duitschland, dat niet heeft opgehouden te verklaren, dat de Zuid-Amerikaansche staten zijnerzijds niets te vreezen hebben, mits zij zich buiten den oorlog houden. Van Duitschen kant wijst men op het gevaar van toenemende afhankelijkheid der Amerikaansche republieken tegen Noord-Amerika, waarin deze staten zullen geraken als zij voet geven aan de Noord-Amerikaansche verlangens Cuba. San Domingo en Nicaragua, die den Driehoek den oorlog hebben verklaard worden nu reeds als „Egyptische koninkrijken" (d.w.z. landen, die hun vrijheid en sou- vereiniteit hebben opgegeven) gequalificeerd en van Duitsche zijde voorspelt men. dat het in toenemende mate den anderen staten, die naar het pijpen van Noord-Amerika dansen evenzoo zal vergaan Dat Noord-Amerika naar zijn vermogen partij trekt van de moeilijkheden, waarin de meeste Zuid-Amerikaan sche staten verkeeren, ligt voor de hand Economisch zitten zij zwaar in den knoei, want hun voornaamste afzetgebied. Europa, zijn zij door den oorlog kwijt. Alleen Engeland hebben zij nog als klant over en deze kandizie heeft hun ondervinding verschaft op het gebied van den zeeoorlog. Direct partij kiezen te gen den Driehoek zou het er in dat opzicht alleen maar slechter op kunnen maken. Europa was tevens hun hoofdleverancier voor tal van industrieproduc ten. Noch in het eene, noch in het andere opzicht zal Noord-Amerika hun veel compensatie kunnen aan bieden. want wat zij aan uitvoerproducten kwijt moe ten. produceeren de Ver. Staten zelf voldoende en aan industrieproducten zullen deze, gegeven de om zetting van een deel hunner industrie op bewape ningsbasis, hun eigen behoeften en de leveranties aan hun bondsenooten, niet veel voor de zuidelijke buren overhouden. Evenwel is van Noord-Amerikaanschen kant in al- gemeenen zin technische en financieele hulp toege- zeed aan hen die meedoen. Dit is echter het eenige niet. Men heeft er zich te Rio rekenschap van gegeven, dat men reeds door het gemeenschappelijk afbreken van de diplomatieke be trekkingen. dat blijkens berichten omtrent den twee den conferentiedag het hoofdthema fan de conferen tie was geworden, in militaire verwikkelingen, in den vorm van zee- en luchtaanvallen van Duitschland en Japan, zou kunnen raken, die men, al hebben de ge zamenlijke Midden-en Zuidamerikaansche Staten een niet onaanzienliike vloot, zonder hulp van Noord- Amerika moeilijk zou kunnen paree'ren. Daarom stel den landen als Chili, Argentinië, Paraguay en Peru zich op het standpunt, dat zij met economische hulp alleen niet voldoende gedekt zouden zijn, maar ook op militaire bescherming moesten kunnen rekenen. Welke toezeggingen er sedert hieromtrent zijn gedaan is ons nog niet bekend, van hieruit is echter voors hands nog niet goed te zien, hoe de Vereenigde Staten, die, zou men zeggen, de handen elders reeds meer dan vol hebben, hun toezegging waar zouden kunnen ma- ken. Intusschen heeft Sumner Welles zijn offensief blijk baar tijdens het weekend voortgezet. Volgens de be richten heeft hij hierbij druk in allerlei vorm uitge oefend en is er zelfs sprake geweest van een vloot- demonstratie in de Chileensche wateren. Hoe dat zij, zijn pogingen schijnen niet zonder suc ces gebleven te zijn. tenminste werd ons van inge lichte zijde meegedeeld, dat het gemeenschappelijk afbreken van de diplomatieke betrekkingen nog maar een „technische kwestie" is. d.w.z dat men nog slechts van meening verschilt over de procedure. Komt het er inderdaad van dan zou de voorspelling in vervulling kunnen gaan, dat de solidariteit de partners van de Vereenigde Staten verder van huis zal brengen dan zij juist willen vermijden en zij, voor een gevaar dat hen in werkelijkheid niet bedreigt weg willende ^en, zich ln een ander veel wezen lijker gevaar ven n.l. in afhankelijkheid jegens de Vereenigde Staten, die zich in een later stadium van de geschiedenis moeilijk weer zou laten afschud den. H. H. Convooi-beveiliging ter zee. In de diepte varen de schepen. Hoog daarboven kruisen de rrrr.crü? vHfjtti'gen, speurend naar vijandelijke duikbooten. HJottmann-Stapf-P. K. Esslgi. up nachtvluchten naar vijandelijk ge bied. De piloot geeft zijn laatste aanwij- Nederland op de schaats. De historie wordt weer werkelijkheid bij het aanschou- voo^de^starP"*4 laatStC ,nstructies wen van het aloude Hollandsche wintervermaak, dat nu hoogtij viert. iorbis-Holland-P, K. t - -óeJL (Pax-Holland-De Haan-c). Wie niet sterk is. moet slim zijn en wie niet tegen de koude kan, moet bij het kijken naar een schaatswedstrijd een be schut plekje opzoeken. (Pax'-Holland-De Haan-o).

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 6