Haarlems Dagblad Japansche opmarsch op Birmeesch gebied. 59e JAARGANG No. 17973 xX Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 22 JANUARI 1912 Abonnementen- p. week 0.26. p maand f 1.15, p. kwartaal 3 42 fr. p p 3.73 Losse nummers 6 cent Advertentlën 1-5 regels 2.10, volgende 0.42 Reclames 0.72 p. regel Contract-tarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels 072, volgende 0.18. Groentjes 1-3 regels 0.36, volgende 0.12 bij contante betaling. Moulmein op 180 k.m. genaderd. TOKIO, 21 Januari. (D.N.B.) Volgens een be richt van Domei van het front naderen de Ja pansche troepen in Birma reeds Moulmein op ongeveer 180 K.M. ten Zuidoosten van Rangoon. De naar Moulmein oprukkende Japansche leger groep heeft de Engelschen. die ter sterkte van 40.000 man tusschen de grens en Moulmein tegenstand bo den. na zware gevechten teruggeworpen. Bij een aanval van Japansche vliegtuigen op het vliegveld van Moulmein werden twee Buffalo-vlieg- tuigen en tijdens andere luchtgevechten boven de grens van Birma twee Curtiss-vliegtuigen neerge schoten. Naar te Tokio verluidt worden de aanvallen op Birma van twee richtingen uit gedaan. Ten eerste uit de richting van Tavoy ter hoogte van Bangkok langs de Westkust van Birma naar het Zuiden. Ten tweede in zuiver Westelijke richting van het gebied der Thailandsch-Birmeesche grens in de richting van' Moulmein. Men is er te Tokio van overtuigd dat deze nieuwe operaties tegen het gebied van Rangoon wor den ondernomen met het doel het verkeer langs den Birmaweg af te snijden. De bezetting van de belangrijkste steunpunten aan de Birmeesche kust heeft het de Japansche weer macht, zoo werd gisteravond te Tokio verklaard, mo gelijk gemaakt haar operaties, welke gericht zijn te gen Rangoon en Zuid-Birma, alsmede strategische operaties in het gebied van de Golf van Bengalen, uit te voeren. Wat In het bijzonder de bezetting van Tavoy betreft, zoo is de economische beteekenis hier van bijzonder omdat Tavoy met 30.000 inwo ners de centrale plaats iis voor den handel in rijst, tin en rubber. Na de bezetting van Rangoon en Singapore zullen, naar men hier verder verneemt, de Japanners over een kustfront beschikken met een breedte van bijna 2.000 kilometer dat aan beide kan ten begrensd wordt door zeer belangrijke steunpunten en in den rug door een lang verdedigingssysteem te gen aanvallen beschermd is. Men gelooft in Tokio te kunnen aannemen dat vooral de gevolgen voor de positie van Tsjoengking onvermijdelijk zullen zijn, daar iedere verbinding met de Anglo-Amerikaansche bondgenooten dan afgesne den zal zijn. Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier meldt ten aanzien van den grooten aanval op Birma dat de Japansche troepen op 17 Januari nachtelijke aanval len hebben ondernomen op vijandelijke troepen ter sterkte van rond 700 man bij Cowneander, 26 kilome ter ten Noordwesten va Tavoy, waarbij deze werden vernietigd. Tavoy zelf werd reeds op 17 Januari des avonds volkomen bezet. 151 gevangenen werden ge maakt, terwijl de vijand tevens 570 dooden verloor. De Japansche troepen maakten verscheidene stukken berggeschut, 329 mitrailleurs, 318 geweren en talrijke voertuigen buit. NIEUWE LUCHTAANVALLEN OP SINGAPORE. TOKIO, 21 Januari. (D.N.B.) Het Japansche hoofdkwartier maakt melding van nieuwe zware lucht aanvallen op Singapore. Formaties zware bommen werpers wierpen Dinsdagavond brisant- en brand bommen van zwaar kaliber op militaire installaties en commandoposten in Singapore, waarbij treffers geplaatst werden. Tegelijkertijd vielen lichte bommenwerpers het vliegveld en de vliegtuigwerkplaatsen van Selatar aan, aan de noordkust van het eiland Singapore en iets ten Zuiden van de oorlogshaven, waarbij op ze ven plaatsen van het vliegveld en in werkplaatsen groote branden werden veroorzaakt. Gevechtsvlieg tuigen, die de Japansche bommenwerpers begeleidden, vielèn tien vijandelijke Hurricanes aan en schoten zeven daarvan neer. Drie Japansche vliegtuigen wor den vermist. In een speciaal bericht van de „Tokio Asahi Sjim- boen" uit Malakka wordt gemeld dat Dinsdagochtend vroeg een vernietigingsslag tegen de Britten is be gonnen, die in het Zuidelijke deel van de provincie Johore omsingeld zijn. De in het centrum oprukkende Japansche troepen hebben reeds sterke strijdkrachten van den vijand ten Zuiden van Segamati ingesloten en gevangen genomen, terwijl aan de Westelijke kust een tweede omsingeling van den vijand bij Batoe Pahat, ten Zuiden van Malakka, tot stand is geko men. welke met de gevangenneming van den vijand eindigde. Tot dusver is het aantal gevangenen nog niet opgegeven. In het verdere verloop van de gevechten zijn de Japanners op vele plaatsen langs de Westelijke kust ten Zuiden van Malakka geland. Zoodoende hebben zij den vijand een aftocht afgesneden. Men schat dat nog ongeveer 20.000 Britten, Australiërs en Indiërs wanhopigen tegenstand bieden om aan een vernieti ging bij Johore te ontsnappen. Nadat deze laatste te genstand zal zijn gebroken, zal de aanval op Singa pore zelf beginnen. Duitschland strijdt voor Europa. Duitsch weermachtsbericht Bolsjewisten aan den bovenloop van de Donetz teruggeslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 21 Ja nuari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Aan het Donetzfront is het ook gisteren tot ver bitterde gevechten gekomen. Vijandelijke strijd krachten. die aan den bovenloop van de rivier de Duitsche linies binnengedrongen waren, werden in tegenaanval teruggeworpen. Daarbij verloren de Sovjets 1.100 dooden en eenige honderden gevange nen, benevens 19 kanonnen en 30 machinegeweren. Ook in den Centralen en Noordelijken frontsector zette de vijand zijn aanvallen voort. Bij de afweer- gevechten en bij succesvolle tegenaanvallen leed de vijand opnieuw zware verliezen aan menschen en materiaal. De buit in den slag om Feodosia is thans geste gen tot 10.605 gevangenen, 85 tanks en 177 kanonnen. Het luchtwapen heeft in de straat van Kertsj een groot vijandelijk koopvaardijschip door het neer werpen van bommen beschadigd en heeft aan het geheele Oostelijke front met succes in den afweer- strijd ingegrepen. Een duikboot heeft op de IJszee van een krach tig beveiligd vijandelijk convooi een tdfpedoboot- jager en een stoomschip tot zinken gebracht. Een tweede torpedobootjager en twee stoomschepen werden met torpedotreffers beschadigd. Bij gewapende verkenningen boven de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen bom- treffers geplaatst op haveninstallaties en een groote fabriek aan de Oostkust van Engeland, benevens op een radiostation in Zuidoost Engeland. In Noord-Afrika zwakke activiteit der wederzijd- sche artillerie. Bewegingen van Britsche troepen op den kustweg en scheepsdoelen voor de Noord- Afrikaansche kust werden met goed effect gebom bardeerd. Succesvolle luchtaanvallen zijn overdag en des nachts gericht op La Valetta en Britsche vliegvelden op het eiland Malta. In den afgeloopen nacht heeft de vijand met zwak ke strijdkrachten bommen geworpen in het kustge bied van Noordwest Duitschland. Er ontstond eenige schade aan huizen. Vier der aanvallende Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Hierbij be haalde de eerste luitenant Beckerhwyn zijn negende, tiende en elfde nachtelijke jachtoverwinning Tojo over de krijgsverrichtingen TOKIO, 21 Jan. (D.N.B.) Minister-president ge neraal Tojo heeft Woensdag in den Rijksdag in zijn functie van minister van oorlog rapport uitgebracht over de militaire operaties van het Japansche leger. Na eraan te hebben herinnerd dat binnen een maand Hongkong en Manilla, twee pijlers van den vijande lijken verdedigingsdriehoek bezet werden en dat in de afgeloopen dagen de Britten op Malakka op de eilandvesting Singapore zijn teruggeslagen, zeide Tojo, dat de verovering van Singapore, het laatste steun punt van de Anglo-Amerikaansche positie in Azië, niet lang meer op zich zal laten wachten. Intusschen duurt de druk op Tsjoengking voort, dat volkomen in toom wordt gehouden. De operaties tegen de Phi- lippijnen zijn met de omsingeling van de overblijfse len van den vijand in de Baai van Manilla en op het Balanga-schiereiland afgesloten. Vliegers van het Japansche leger hebben tot en met 16 Januari 190 vij andelijke vliegtuigen op de Philippijnen vernield. Ten aanzien van de operaties op Britsch Malakka zeide Tojo dat reeds bij het begin van het nieuwe jaar het lot van Singapore was beslist, nadat na de bezetting van Koeantan. Singapore hemelsbreed slechts nog 280 kilometer verwijderd lag en door de Japan sche vliegtuigen gemakkelijk kon worden bereikt. Thans is de Britsche luchtmacht op Malakka zoo on- beteekenend dat de Japansche vliegers ongehinderd Singapore kunnen aanvallen Hetzelfde geldt voor Rangoon, dat degelijks aan luchtaanvallen blootstaat. Tot en met 17 Januari zijn op Malakka 279 vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. In Birma zijn 135 vliegtuigen vernield. Reeds op 19 Januari is een belangrijke beslissing gevallen, toen de zoogenaamde Jitlalinie aan de Noordelijke grens van Britsch-Malakka tegen Thai land in een halven dag werd doorbroken. De En gelschen hadden beweerd dat een enkele divisie deze linie minstens drie maanden zou kunnen houden Met zware verliezen hebben de bij Singora gelande eerste troepenafdeelingen de linie op een plaats door broken, waardoor de Japansche hoofdmacht in den rug van den vijand kwam. Tojo zeide, dat deze zware nederlaag der Engel schen de verdere Japansche operaties betrekkelijk gemakkelijk had gemaakt. Vervolgens deelde de mi nister van oorlog mede dat de geheele totdusver ge maakte oorlogsbuit te groot is om reeds thans nauw keurig de cijfers te kunnen noemen. Alleen bij de ge vechten om Kwala Loempoer werden 68 stukken ge schut, 50 pantserwagens en 500 andere soorten ge vechtswagens en automobielen buitgemaakt. Bij Borneo, zoo verklaarde Tojo verder, zijn vol komen zonder bescherming zijnde Japansche troepen- transportschepen door de bewakingsiinies van vijan delijke duikbooten heengevaren, waarna op 24 Decem ber een succesvolle landing bij Koeching. de hoofd stad van Sferawak kon worden uitgevoerd. Den vol genden dag werd reeds het vliegveld van Koeching bezet, nadat de vijandelijke troepen ter sterkte van 1.000 man vernietigd waren. In Centraal China zijn succesvolle operaties onder nomen tegen twintig Tsjoengking-divisies die klaar blijkelijk een ontlastingsoffensief voor Malakka wil den beginnen. Aflossing- van de wacht aan de zee van Azov. De manschappen begeven zich naar beneden, waar aan de kust de posten zijn uitgezet. (Atlantic-Holland-P. K. Gehrmann) HET TRAMONGELUK IN DE MIDDENLAAN. Wij vernemen dat de toestand van Dr. J. Ph. Joos- ten Hattink en zijn echtgenoote, die Zondagavond 4 Januari in de Middenlaan te Haarlem door een tram aangereden en gewond werden en die nog steeds in het St. Elisabeths Gasthuis worden verpleegd, vrij gunstig is. VERDUISTEREN Van 18.07 tot 9.56 Maan 22 Jan. op 12.10, 25 Jan. onder 1.05 Churchill in het Lagerhuis Kwestie van vertrouwen in geval van critiek LONDEN, 21 Jan. Het A.N.P. meldt: In het La gerhuis heeft Churchill o.a. verklaard: „Ik deel na tuurlijk de ongerustheid over den militairen toestand in het Verre Oosten, doch ik deel eveneens het groei ende vertrouwen in het mogelijke eindresultaat van dit conflict. Ik stel voor dat wij drie dagen besteden aan de algemeene debatten over den oorlogstoestand." Churchill zeide voorts dat het voor het Lagerhuis veel aangenamer zou zijn, indien de vergadering werd geopend met een voorstel tot verdaging. Indien bij het debat iets ter sprake zou komen, dat een uitdaging aan de regeering lijkt te zijn, dan zou ik, aldus Chur chill, op den tweeden of derden dag een motie van vertrouwen willen voorstellen. Doordat daarbij amen dementen van welken aard ook kunnen worden in gediend, zouden de afgevaardigden elke moeilijkheid, die zij meenen te zien, in doeltreffenden vorm ter tafel kunnen brengen. Churchill verklaarde bereid te zijn het debat te openen en zoo noodig ook te beëin digen. Volgens den Britschen Berichtendienst heeft Chur chill in de bijeenkomst"van het Lagerhuis van Dinsdag klaarblijkelijk kunnen opmerken hoe sterk de critiek is, welke tijdens zijn afwezigheid is gerezen. Toen hij namelijk, zooals gemeld, een verklaring aankondigde, voegde hij daaraan toe dat hij in geval van critiek op de regeering de kwestie van vertrouwen zou stellen. Voorts deelde hij mede dat het Huis nog eenige dagen moest wachten op ..een der belangrijkste verklaringen in dezen oorlog". Hij stelde vervolgens voor dat zijn redevoeringen op gramofoonplaten zouden worden opgenomen en door den omroep verspreid. Na toe stemming van het Lagerhuis zouden de redevoeringen voor den omroep worden vrijgelaten. Het Lagerhuis protesteerde echter levendig tegen dit voorstel, j Ook het voorstel, uittreksels der redevoeringen van Churchill voor Australië en Zuid-Afrika vrij te laten, vond geen instemming, daar het Huis blijkbaar van opvatting is, dat een dergelijke nieuwigheid geen voorrecht der regeering behoort te zijn. Naar de Britsche Berichtendienst nader meldt heeft Churchill zijn voorstel, volgens hetwelk zijn eerstvol gend verslag over den oorlogstoestand, in het. Lager huis uitgebracht, op gromfoonplaten zou worden op genomen. ingetrokken. Het D.N.B. meldt: De Duitsche pers noemt Chur chill's eerste optreden in het Lagerhuis na zijn be zoek aan Washington eenstemmig een „vlucht in de openbaarheid", omdat de Engelsche premier weigerde in een geheime bijeenkomst rekening en verantwoor ding af te leggen. Tegen het groeiende wantrouwen kan Churchill nog slechts optreden door goochelkun sten en afleidingsmanoeuvres, om de situatie nog ge deeltelijk te redden. Welke bonnen zijn thans geldig? Van IS .Twmiari 24 Ja 4 rants. Brood of gebak \j rants. 04A Brood 04B Brood 04A Vleesch 1 rants. Vleesch of 04B Vl.waren rants. vleeschwnren 05A Aardappelen 1J£ K.O. Aardappelen 05B Aardappelen Vj> K.G. Aardappelen Van 2S December tin. 24 Januari 1942: 1S4 Algemeen 1 K.G. Suiker 01C of 01D reserve 50 gr. Cacao 189 Algemeen 500 gr. Jam 185-1SS 1 rants. Bloem brood of gebak 02D-03D reserve 250 gr. Rijst 190 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 191 250 gr. Gort 192 100 gr. Vermicelli of maïzena 179-183 100 gr. Kaas 01A-04A Melk I 3 Va U. Melk 01B-04B Melk I 1?4 L. Melk Van 8 Januari t.m. 24 Januari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 15 Januari t.m 23 Januari: 03 Boter 125 gr. 03 Vet 125 gr. Van 15 Januari t.m. 23 Januari: 03 Vet 200 gr. Vet Van 2S December t.m 21 Februari: Boter met reductie 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat BIJZONDERE RANSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 126 Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Margarine op de vetkaart Of boter zonder reductie 's GRAVENHAGE 21 Jan. De secretaris-Generaal van 't departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat met ingang van 1 Februari as. op de bonnen van de vetkaart naar keuze boter zonder reductie of margarine beschikbaar zal worden gesteld. Het ligt voorts in de be doeling, binnenkort op bepaalde bonnen van de vetkaart naast boter c-n margarine, tevens bak- en braadvet naar keuze beschikbaar te stellen. Ter vermijding van misver stand wordt er op gewezen, dat ae vorenbedoelde distri butie van margarine en van bak- en braadvet geen ver band houdt met de distributie van rundvet; zooals dit in de afgeloopen maanden eenige malen op bonnen van de vetkaart heeft plaats gevonden. De voor margarine of voor margarine en bak- en braadvet aan te wijzen bonnen zul len derhalve niet van te voren door het publiek behoeven te worden ingeleverd, doch de aflevering van die bon nen zal op de normale wijze, dit is dus direct bij de aan bieding der bonnen, bij den winkelier geschieden. De bonnen van de vetkaart, welke voor het tijdvak van Zondag 1 Februari a.s. tot en met Maandag 9 Februari a.s. zulen worden aangewezen, zullen naar keuze recht geven op het koopen van 125 gram boter zonder reductie, of 125 gram margarine. Wellicht ten overvloede wordt er nog op gewezen, dat, aangezien personen van 4 jaar en ouder in het bezit zijn van twee kaarten, de beschikbare hoeveel heid voor een tijdvak van negen dagen, derhalve 250 gram per persoon bedraagt. Voor kinderen beneden vier jaar. die in het bezit zijn van een kaart, is deze hoeveelheid derhalve 125 gram per persoon. Voor de gedragslijn, welke de handel in verband met den voren omschreven maatregel dient te volgen, wordt ver wezen naar de officieele publicatie terzake, welke dezer dagen zal verschijnen. Nieuwe burgemeesters Bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken van 16 Januari is W. S. de Vries, met ingang van 1 Februari 1942 tot burgemees ter van de gemeente Stavoren benoemd; is K. van der Vlis. met ingang van 1 Februari 1942 tot burgemeester van de gemeente Hennaarderadcel benoemd; is G. W. Fnjling. met ingang van 1 Februari 1942 tot burgemeester van de gemeente Baarderadeel benoemd; is P. W. ter Haar met ingang van 1 Februari tot burgemeester van de gemeente Haskerland benoemd, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Stavoren. OUD-LEERLINGEN TUINBOUWCURSUSSEN. De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond van vereenigingen van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen houdt Donderdagavond 29 Januari in het gebouw „De Nijverheid" aan de Jansstraat haar jaarvergadering. BRAND IN EEN KELDER EISCHT EEN DOODE. 's-GRAVENHAGE. 22 Januari. Gistermiddag om 15.50 uur werd de brandweer gealarmeerd voor brand in een kelder onder het reisbureau Lindeman aan de Veenestraat. Bij het blusschingswerk is de 30-jarige brandwacht W. J. V. door den rook bedwelmd en be wusteloos geraakt. Nadat hij naar buiten was ge bracht, trachtte men door middel van kunstmatige ademhaling en zuurstofapparaten de levensgeesten ;r op te wekken. Dit lukte echter niet. Nieuwe groote giften voor Winterhulp Het voorbeeld, dat de N.V. Bataafsche Petro leum Mij. heeft gegeven door een gift van f 250.000 aan de Winterhulp te schenken, is thans nagevolgd door de N.V. Philips Gloeilampenfa briek te Eindhoven, welke f 277.800 ter beschik king van de W.H.N. heeft gesteld. Voorts zijn de laatste dagen nog de volgende giften bij het hoofdkantoor van Winterhulp Nederland binnengekomen: f 100.000 van de N.V. Tweka te Geldrop. f 25.000 van de N.V. ijzergieterij en emailleer fabriek „De Etna" te Breda, f 25.000 van de Amsterdamsche Chininefabriek te Amsterdam. SCHAA TSENRIJDEN Zevende Friesche Elfstedentocht bij 20 gr. vorst. Record aantal deelnemers. Het vroor, dat het kraakte, toen de meer dan 5200 deelnemers aan den zevenden Fricschen Elfste dentocht hedenmorgen in alle vroegte uit Leeuwarden vertrok ken. Ruim -20 gr. C. wees de ther mometer doch gelukkig was de Wind als in 1940, toen velen bij Dokkum den tocht moesten sta ken. Er heerschte natuurlijk weer de bekende elfstedenstemming en -sfeer in de Friesche hoofdstad en de eene trein na den andere daverde Woensdagavond het Leeuwarderstation binnen en bracht steeds maar weer nieuwe deelnemers. Ongetwijfeld kan men dezen tocht „Sportgebeurtenis no. 1"" van ons land noemen. Ge heel Nederland leeft vandaag in spanning wie dezen Marathonloop op het ijs. dezen grootstcn ijswed- slr^d van Europa zal winnen. Hedenmorgen zijn zij allen van de Harmonie vertrokken. Het was een fantastisch gezicht al die lichtjes in den duisteren vriesnacht te zien weg schieten. Overal ritselden de kranten waarmee de rij ders zich hadden beschermd tegen de koude, die vooral Hedenmorgen dan zijn zij allen van de Harmonie vertrokken. Het was een fantastisch gezicht al die lichtjes in den duisteren vriesnacht te zien wegschie ten. Overal ritselden de kranten waarmee de rijders zich hadden beschermd tegen de koude, die vooral zoo vroeg op den dag, niet mee viel. Maar onvervaard schoot de een na den ander weg en met forsche streken werd aan het eerste traject begonnen. Het ijs was uitstekend; hard en zonder scheuren. Dat er echter records verbeterd zullen wor den is in verband met de strenge vorst echter niet te verwachten. Om 6.10 uur arriveerde de eerste wedstrijdrijder op het ijs. Het was de Fries van der Meer uit Parraga Snel werden de ijzers ondergebonden en weg vloog het,, met den wind in den rug, in de richting van Sneek. Nauwelijks was hij verdwenen in de duisternis van den vroegen ochtend, of anderen daagden op en zetten hem na. Slechts enkele belangstellenden wa ren hiervan getuige en hadden de koude getrotseerd CONTROLEPOST SNEEK. Als eerste arriveerde aan den controlepost te Sneek Miedema uit Huizum om 6.58 uur. op enkele seconden gevolgd door Albers uit Weesp en van der Meer uit Parraga, een minuut later, om 6.59 uur. arriveerden de rijders A. de Vries en Muller uit Zwolle. Dc-ze laatste heeft uitstekend gereden in den Elfmerentocht van verleden week. Daarna volgden hen op de hielen de rijders J. Boersma, L Geveke en Bosman uit Breu- kelen. Om 7.03 uur arriveerde de eerste inwoner uit Sneek, de heer S. Molenaar, die met gejuich werd ontvangen. CONTROLEPOST IJLST. 1. Van der Meer uit Parraga, 7.05. 2 Miedema 7.06, 3 en 4 Albers en A. de Vries' 7.07, Muller en Bosman CONTRÖLEPOST SLOTEN. 1. v. d. Bey, 7.44, 2 de Vries, 3 Ruiterberg, 4 De Groot. Als eerste dame arriveerde in IJlst om 8.05 uur Aukje Feenstra uit Heerenveen. 2 Posthumus uit Ma- rum. 10 seconden na de eerste. Hoe hard werd gereden, bewijzen wel de tijden, die bekend werden. De koprijder in Sloten had immers in nauwelijks vijftig minuten een afstand afgelegd van 42 K.M. en dus een gemiddelde van vijftig kilometer per uur bereikt. Voorwaar een fantastisch gemiddel de en bijna niet te gelooven, ware het niet, dat de tijd het als vaststaand uitwees. Wij zijn op zoek gegaan naar de eerst aankomende dame van verleden jaar, Sjoerdtje Faber, die verle den week den Elfmerentocht zoo glansrijk won: Zij arriveerde in Sneek om 8.06 uur op de zevende plaats achter de dames Trijntje en Gepke Posthumus, die samen reden met Aukje Feenstra. allen afkomstig uit Heerenveen. Nummer vier was Trijntje Jonker uit Groningen, nr. 5 mejuffrouw Herweyer uit Heem stede en 6 mevr. Slot. Wij vroegen Sjoerdtje Faber naar haar meening. „Al scille wy 't kroepe, wij komme der vest". Deze woorden spreken voor zichzelf. Zoo is de gezonde mentaliteit van onze stoere Friesche jeugd. Zij zijn zich bewust van hun groote kracht. De aankomst van de rijders in Sneek was voor de vele belangstellende inwoners fantastisch. De onaf zienbare rij van dwarrelende lichtjes, die reeds van verren afstand zichtbaar waren, boden een heerlijk schouwspel in den vroegen ochtend van dezen dag. KOPGROEP RIJDT MIS. Waren er tusschen Sneek. IJlst en Sloten vele uit vallers als gevolg van valpartijen in de duisternis, interessant was het, toen wij in Sloten ontdekten, dat de kopgroep een groote verandering had ondergaan Daar viel het ons op. dat de kopgroep zich aanmer kelijk had gewijzigd, zelfs zoo zeer, dat wij het haast niet konden gelooven. Toen evenwel even later de controle te Staveren meldde, dat als eerste doorkwam om 8 52 uur de rijder Douwe uit Lemmer, na vier minuten gevolgd door de rijders Swierstra, de Groot, de Jong en van der Bey. stond het bij ons vast. dat er iets gebeurd moest zijn Alleen de naam van Van der Bey immers was reeds eerder vermeld als een van de leiders. Spoedig dan ook kwam het bericht, dat de kopgroep, bestaande uit de beste rijders, onder wie Bosman uit Breukelen en Geveke, de route waren kwijtgeraakt en een aan- Schaatsenrijdend Nederland voor de tafel van het Elf-steden-comité. De duizen den worden ingeschreven voor den tocht. iPax-Holland-De Haan-m) KAART VAN PEL' 1 merkelijk stuk verkeerd waren gereden. Het govolg was dan ook, dat zij daardoor een grooten achter stand opliepen. Om 8.46 uur arriveerde deze groep In Sloten. BOSMAN STAAKT DEN STRIJD. Een uur later dus dan de eerstaangekomencn. Ver rassingen bleven niet uit, zooals men reeds heeft kunnen bemerken. De laatste melding was het groote nieuws, dat Bosman uit Breukelen den strijd heeft moeten staken. Met de kopgroep was hij afgedwaald van de route over het Hissemeer en Sipkemmeer, waar door hij een grooten achterstand kreeg. Uit deze groep viel de rijder Algra uit Franeker zoo ernstig over een stuk ijs, dat hij in de nabijheid van Bolsward den strijd moest opgeven. Dit bewijst wel, hoe ver de kopgroep van den goe den weg was afgedwaald. Bosman. Geveke en De Vries reden terug en arriveerden wederom in Sneek, doch nu met grooten achterstand. Hier gaf Bosman den strijd op. Een bevroren teen dwong hem tot dit besluit, dat niet alleen hem. doch ongetwijfeld dui zenden belangstellenden zal teleurstellen. Geveke en De Vries gaven den moed niet op en zetten den tocht voort Stavoren meldde, dat deze beide rijders om 9.04 uur passeerden. Hindeloopen zag reeds om 9.24 den eersten wedstrijdrijder doorkomen. Hei was Leyenaar uit Lemmer, een minuut later werd hij ge volgd door een groep van vier rijders: De Groot uit Wijdenes, van der Bey, Julianadorp, Swierstra, Wij- denes en De Jong uit Huizum. De controlepost te Bolsward meldde, dat de eerste wedstrijdrijder om 10.25 uur passeerde en, na de con trole te hebben aangedaan, snel vertrok in de richting Harlingen. Het was Leyenaar uit Lemmer. Om 10.26 uur arriveerden de rijders dc Groot, Swier stra, van der Bey en de Jong. Om 11.24 uur kwam Antje Schaap uit Wirdum. De stemming in Bolsward is best. Om 11.25 arri veerde L. Geveke. Hieruit kan men constateeren, dat hij zijn opgeloopen achterstand niet meer kan inhalen. De kans op de overwinning is voor hem verkoken. De controlepost te Harlingen bracht wederom een kleine verrassing. Dc leider van de kopgroep, Leye naar uit Lemmer, die in Bolsward reeds een vermoei den indruk maakte, bleek te zijn ingehaald. Als eerste rijders arriveerden nu om 11.07 S. de Groot int Wel- rium en P. Swierstra, eveneens uit Weidum. P. de Jong, Huizum. en van der Bey uit Julianadorp. Daarna kwam, met zeven minuten achterstand, Leyenaar uit Lem mer. Het tempo, waarmede gereden wordt, blijft, ondanks den tegenwind, hoog. Om 11.40 arriveerden in Frane ker de eerste wedstrijdrijders. Het waren wederom de Groot, Swierstra, de Jong en van der Bey. Thans zijn zij op weg naar Dokkum. een afstand van ruim veer tig kilometer. IVIej. J. Fijnheer en C. Meeuwig Kamploenspaar van Nederland schoonrijdcn Het kampioenschap schoonrijden voor paren van Nederland, is Woensdagmiddag op de baan van de ijsclub ..Haarlemmermeer" te Hoofddorp gewonnen door mej. J. Fijnheer en den heer C. Meeuwig. Voor den voorzitter der ijsclub „Haarlemmermeer", de heer Meeuwig, die ook vorig jaar kampioen werd, is dit ongetwijfeld een fraai succes» Het bcheerschtc en elegante rijden van het kampioenspaar viel op. Ook het paar dat zich tweede plaatste: mevr. Loggcrs- Boontjes en de heer Kuperus maakte een uitsteken den indruk. Het verschil met no. 1 was slechts ge ring. De volledige uitslagen waren: kampioen mei J. Fijnheer (Nieuwe Nicdorp) en C. Meeuwig (Hoofd dorp): 2 mevr. A. G. Loggers-Boontjes (Huizen) en J. Kuperus (Alkmaar); 3. mevr. E. C. Schoorl-Kect- man (Barsingerhorn) en C. P. Timmerman (Schagcn), 4 mevr. L. Krijger-Noels (Zwijndrechti en J. Valk Jr. (Leidschendam): 5 mej. L. Schipper (Westzaan) cn G. J. Blauboer (Kolhorn); 6 mevr. A. Exter-Koster (Zaan dijk) en A. D. Goedhart (Zaandijk). Juniores-afdeeling: 1 mej. A M. van Arkcl cn J.^M. Kleij; 2 mej. T P. Koelemeij en J. C. Klerk: 3 Tnevr. J. E van Roode-Künst en W van Roode: 4 mevr. E. N. Rijks-Lansen en J. B. Rijks: 5 mevr. A. A Westenberg-De Zwaan en D. v. d. Woude; 6 mevr. L. Noels-Bakker en D. J. %-an der Woude. De moord aan de Fransclielaan te Rotterdam Beide verdachten tot levenslang veroordeeld ROTTERDAM, 22 Januari De Rotterdamseho rechtbank heeft heden uitspraak gedaan ln dc zaak tegen den 36-jarigen schilder F. A, F. Slont te Rot terdam en den 47-jarigcn reiziger J. H. J. Dils te Am sterdam, beiden gedetineerd, die hebben terecht ge staan, beschuldigd van moord, gepaard gaande met diefstal op den 47-jarigen Bredaschen koopman Petrus van Aart op 12 November 1940. De rechtbank achtte beide verdachten in vereeni- ging schuldig aan den moord op Van Aart en ver oordeelde ieder van hen tot levenslange gevangenis straf wegens het in kalm overleg en mot voorbe dachten rade ombrengen van Van Aart. Zij werden voorts beiden schuldig bevonden aan medeplichtig heid aan diefstal, moord en het verbergen van het lijk. De veroordeelden, die het vonnis onbewogen aan hoorden, zullen in hooger beroep gaan. EXAMENS academische opleiding, Bev. aan de Gem. Universiteit te Amsterdam tot arts: de heeren N Debrot (Bonaire). Th. F- Berkvens (Eindho ven). G. Bosman (Alkmaar) en A. W. G. R. Dnumiüer (Cöln Delibruck). Ges!, voor het artsex. Ie gedeelte (1e da mes P. P. M. van Grinsvcn (Nijmegen). G. a. C. Gelder (Amsterdam) en C. M. F. Govaars (Soerabaja). Gcsl. voor het doet. ex. geneeskunde: de heeren C. H. Kochlor. Win- terterp, H. van Eeken, W. J. Netelenbos, I. Ephralm en R. w. Zappey JUBILEUM G. W. DE KORTE. Heden is de heer G. W. de Korte 25 jaar in dienst bij Van Waverens Graanhandel te Haarlem. Dit ju bileum werd vanmorgen ten kantore der firma in in- tiemen kring gevierd. De heer De Korte werd namens de directie c-n het personeel op hartelijke wijze ge huldigd, waarbij hem een geschenk werd aangeboden. Het verdere gedeelte van den dag mocht de jubilaris in den huiselijken kring aan de Marnixstraat 132 doorbrengen. Heden cn voortaan vinden onze lezers het rijm van Pegasus op de laatste pagina boven het feuilleton.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1