Haarlem's Dagblad Verdere vordering der Japanners op Malakka. De nieuwe bonnen Een Fries wint den Frieschen Elfstedentocht. 59e JAARGANG No. 17974 x x Ultfave Lourens Coster, Mü. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, b|Jk. Soenda- plein 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082 Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM VRtlDAG 21 JANUARI 1942 Abonnement per week 0,2«, per maand 1,15, per kwartaal 3,t2, franco per post 3,73, losse nummers 8 cent. Adverten- tlïn: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0.72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1I regels 0,72, elke regel meer 0,1». Groentjes t—3 regels 38 cent, elke regel meer 12 cent b|j contante betaling. Britsche stellingen aan de Westkust doorbroken. Het D.N.B. verneemt uit T«fcio: Nadat de Japansche strijdkrachten, zoo meldt Domei, de vijandelijke troe pen bij het plaatsje Labis aan den voornaamsten spoorweg naar Singapore, gelegen op 50 K.M. ten Zuidoosten van Gemas hadden verslagen, zijn zij Woensdag tot een punt op acht kilometer ten Zuiden van Labis opgerukt. Zij achtervolgden de overblijf selen van de vijandelijke strijdkrachten in samen werking met andere afdeelingen, die een omweg heb ben gemaakt ten zuiden van Labis tot Bekol, gelegen op 15 kilometer ten Zuidoosten van Labis. In Singapore zijn enkele kleine transportschepen aangekomen die de Britsche burgerbevolking van het eiland moeten wegvoeren. Het Britsche opperbevel stelt intusschen wanhopige pogingen in het werk om versterkingen te krijgen. Er zouden zoogenaamd reeds vliegtuigen in den strijd geworpen zijn voor verster kingen in den strijd om het eiland. Ook wordt er ir verschillende berichten van gesproken dat „Austra lische divisies" te verwachten zijn. Naar de „Tokio Asahi Sjimboen" van het front op Malakka meldt, zijn de Japansche strijdkrachten, die langs de Westkust oprukken, door de vijandelijke stel lingen heen gebroken en bevinden zich in stormach- tigen opmarsch naar Singapore. In Midden Johore blijft de vijand nog hardnekkig tegenstand bieden. De „Yomioeri Sjimboen" meldt dat verdere doeltref fende luchtaanvallen op Singapore gericht zijn, waar bij Woensdag 12 Hurricanes zijn neergeschoten. Tijdens de totdusver uitgevoerde operaties aan het front van Malakka zijn op verschillende stations, vooral langs den naar Singapore loopenden spoorweg, in totaal 35 locomotieven en 1180 spoorwegwagons buit gemaakt. Hieronder bevonden zich, naar in een front- bericht wordt gemeld, voornamelijk goederenwagons, tankwagons en andere speciale voertuigen. Tevens vielen verscheidene goederentreinen met levensmid delen. kleedingstukken en oorlogsmateriaal in de han den der Japanners, die onmiddellijk door de Japan sche troepen werden gebruikt. Vooral het buitmaken van omvangrijke levensmiddelentransporten heeft, naar in genoemd bericht wordt gezegd, reeds belang rijke gevolgen bij den vijand getoond, die tengevolge van het uitblijven van de ravitailleering onder een groot gebrek gebukt gaat. MORON OP DE PHILIPP1JNEN BEZET. TOKIO. 22 Jan. (D.N.B.) Na zware gevechten, welke acht uur hebben geduurd, hebben Japansche strijdkrachten in den loop van vandaag Moron aan de Westelijke kust van het schiereiland Batanga, ge legen op ongeveer acht kilometer van de oorlogs haven Olongapo, welke, zooals bekend, reeds eenigen tijd geleden werd ingenomen, bezet. De Amerikaansche artillerie, die bij de verdediging In dit gebied de belangrijkste taak vervulde, trekt terug op nieuwe stellingen, welke meer naar het Zui den zijn gelegen In de streek van Olongapo, in het Zuidoostelijke deel van de Soebic-baai, hebben de Japanners nieuwe geslaagde landingen verricht. In weerwil van den tegenstand der Amerikanen rukken zij naar het Zui den op. „DERDE FRONT" TEGEN BIRMA. Volgens een extra-bericht van 'het Japansche blad „Tokio Nistji Nitsji" van het front aan jle grens tus- •chen Thailand en Birma hebben de Japansche atrijdkrachten, die aan de Noordwestgrens van Thai land gereed stonden, in de ochtenduren van den 20en Januari de rivier de Salwqin die op deze plaats ge deeltelijk de grens tusschen de beide landen vormt, overschreden. Dit beteekent dat de Japanners met de operaties tegen Birma reeds een derde front hebben f eschapen, met het doel in snellen opmarsch den be- angrijken Birma-weg ten Noorden van Rangoon af te snijden. Tegelijkertijd worden daardoor alle vijan delijke strijdkrachten, die zich in het gebied van Moulmein en Rangoon en nog verder ten Noorden daarvan bevinden, van drie zijden bedreigd, namelijk uit Zuidelijke richting van Tavoy uit, ten tweede van Moulmein uit en ten derde door de bovengenoemde operatie over de rivier de Salwein. Daarmede zou niet alleen de laatste mogelijkheid voor de levering van oorlogsmateriaal aan Tsjoengking worden afge sneden, doch het zou den Britten ook onmogelijk worden troepen-verplaatsingen van Noord-Birma uit of uit het grenzende Noordelijke Chineesche gebied naar het Zuiden te doen geschieden. N.-Indische vliegvelden aangevallen BATAVIA, 22 Januari (A.N.P.) Volgens of- ficieele mededeelingen valt een grootere activiteit van de Japansche luchtmacht boven den Archipel waar te nemen, in het bijzcmder langs de kust van Noord-Sumatra. Het Japansche hoofdkwartier deelt blijkens een D.N.B.-bericht uit Tokio, het volgende mede: Japansche marinevliegtuigen hebben sedert 15 Januari bij aanvallen op strategisch belangrijke steunpunten in Nederlandsch-Indië 10 Nederlandsch Indische vliegtuigen, waaronder 6 vliegbooten neer geschoten of op den grond vernield. Zware schade werd toegebracht aan de vijandelijke vliegvelden. Tot de aangevallen punten behooren Balikpapan op Borneo, Makassar, Palopo, Kolonedale en Kendari op Celebes, Ternate en Laboeha op de Halmaheira- groep en Ambon. Op 16 Januari hebben marine vliegtuigen de havens van Sabang en Medan op Sumatra aangevallen. Zij vernielden daar haven werken en deden te Sabang een schip van 2000 ton in de lucht vliegen. Volgens te Saigon ontvangen berichten maakt zich van de inlandsche bevolking in Nedei landsch-lndië een steeds grootere ongerustheid meester in ver-, band met den Japanschen opmarsch naar Singa pore. Er gaan steeds meer stemmen op die eischen dat het zenden van Nederlandsch-Indische verster- Duitschland strijdt voor Europa. Duitsch weermachtsbericht Bolsjewistische aanvallen bij Sebastopol mislukt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHREjt, 22 Ja nuari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Op de Krim zijn verscheidene vijandelijke aan vallen op het omsingelingsfront van Sebastopol mis lukt. Aan het Donetzfront en in den Centralen en den Noordelijken sector van het Oostelijke front duren de afweergeveehten bij zware vorst voort. Talrijke vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. Eigen tegenaanvallen hadden succes. Voor Leningrad zijn herhaalde uitbraakpogingen van de bolsjewieken mislukt. In de Straat van Kertsj hebben gevechtsvliegtui gen een grooten Sovjetkoopvaarder met bommen beschadigd. Bij gewapende verkenningsvluchten boven de wateren van Groot-Brittannië zijn voor de Noordwestelijke kust een koopvaarder van 6.000 b.r.t. en een steenkoollichter van 600 b.r.t. tot zin ken gebracht. Voor de Zuidwestkust van Engeland is een groote koopvaarder door bommen beschadigd. Op een voor de Shetlands liggend eiland hebben gevechtsvliegtuigen verscheidene voltreffers ge plaatst op voor den oorlog belangrijke installaties. In Noord-Afrika hebben Duitsch-Italiaansche pantsertroepen in een verrassenden aanval de voor onze stellingen in Cyrenalca opgemarcheerde Brit sche strijdkrachten aangevallen en teruggeworpen. De vijand trok zich ijlings terug in de richting van Agedabia. Sterke formaties van het Duitsche en het Italiaansche luchtwapen grepen in in de gevechten op den grond en bombardeerden concentraties troe pen en tanks van den vijand. Aan de Egyptische kust zijn opslagplaatsen der Britten in brand geworpen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht bommen geworpen op woonwijken in het Noordwest Duit sche kustgebied. De burgerbevolking leed geen ver liezen. Militaire schade is niet ontstaan. Vijf van de aanvallende Britsche bommenwerpers zijn neerge schoten. In den tijd van 11 tot 20 Januari heeft het Britsche luchtwapen 36 vliegtuigen verloren, waarvan 16 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In denzcifden tijd gingen in den strijd tegen Groot Brittannië 16 eigen vliegtuigen verloren." kingen naar Singapore wordt gestaakt, aangezien men van oordeel is dat Singapore toch wel zal vallen, ongeacht het feit of Nederlandsch-Indië al dan niet versterkingen stuurt. TOKIO, 22 Januari. (D.N.B.) Naar de „Nitsji- Nitsji" uit Saigon meldt, is te Batavia toegegeven dat nieuwe Japansche strijdkrachten met succes aan land zijn gezet aan de Noordoostkust van Nederlandsch Bor neo. Deze landing zou In de streek van Tarakan ge schied zijn. Japansche landing ten noorden van Nieuw Guinea. Te Rabaul op New Britain. LISSABON, 23 Januari. (A.N.P.) De Engelsche Nieuwsdienst geeft uit Melbourne het volgende be richt weer: „Op goeden grond kan men aannemen dat Japansche strijdkrachten geland zijn te Rabaul". Al dus heeft de Australische minister van oorlog en plaatsvervangende minister-president Forde verklaard. Hij voegde hieraan toe dat men sinds Donderdagmid dag 4 uur plaatselijke tijd niets meer uit Nieuw- Guinea vernomen heeft. (Rabaul is gelegen op de noordelijke punt van het eiland New-Britain, ook wel Nieuw-Pommeren ge- naam, dat zich even benoorden Nieuw-Guinea be vindt). Uit Saigon meldt Domei: In een commentaar van militaire zijde op de Japansche landingsopera ties op Nieuw Brittanje wordt gezegd dat de be zetting van de eilandengroep den Japanschen lan- geafstandbommenwerpers binnen doeltreffenden aanvals afstand zou brengen van Noord-Australië. Men beschouwt Nieuw Brittanje als een der sleutel posities van de buitenste verdedigingslinie van het Australische Gemeenebest. Rabaul zou den Japan ners der controle geven over drie luchtbases, waarbij een basis voor watervliegtuitgen en twee civiele luchthavens buiten de stad. Engelsche vliegtuigen boven Duitscliland BERLIJN, 23 Jan. (D.N.B.) In den nacht van 22 op 23 Jan. zijn Britsche vliegtuigen naar het gebied van het Duitsche rijk gevlogen en hebben bommen laten vallen op woonwijken in West-Duitschland. Er werd schade aangericht aan huizen. De burgerbevol king leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. In het Noord-Duitsche kustgebied wist de luchtafweer met succes te verhinderen dat de vijand bommen uitwierp, Engelsche vliegtuigen boven Nederland 's-GRAVENHAGE, 22 Januari. Woensdagavond zijn verscheidene Engelsche vliegtuigen naar Neder land gevlogen. Zij wierpen een groot aantal brisant- en brandbommen uit, die echter meerendeels in het open veld terecht kwamen zonder schade aan te richten. Uitreiking zeepkaarten Zaterdag voor het laatst De uitreiking van zeepkaarten voor kinderen onder de acht jaar heeft te Haarlem van Maandag tot en met heden plaats gehad. Vandaag was het dq laatste dag van de uitreiking. Nog eenmaal zullen degenen, die niet in de gelegenheid waren de kaar ten te halen, dit kunnen doen Zaterdag 24 Januari, van half tien tot één uur, in het gebouw Sint Bavo, Smedestraat 23. Dit is onherroepelijk de laatste gelegenheid, daar er na Zaterdag in verband met andere drukke werkzaamheden op het Distributiekantoor en de beide agentschappen voor de telaatkomers voor- loopig geen gelegenheid zal bestaan, deze kaarten in ontvangst te nemen. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Maandagavond 26 Januari een vergadering in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Vertoond zal worden de film „Licht en lucht", ge volgd door een bezoek aan de tentoonstelling „Voedingsgewassen in eigen tuin" in hetzelfde ge bouw. De Nederlandsche Kultuurkamer opgericht Besluit van den Secretaris-Generaal van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten be treffende de instelling: van het Persgilde en het Theatergllde. Op grond van artikel 35. Ie en 3e lid. van de ver ordening no. 211/1941 betreffende de Nederlandsche Kultuurkamer en In overeenstemming met de arti kelen 2 en 3 der verordening no. 3./1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bepaald: Artikel 1: Het Persgilde en het Theatergllde worden op het tijdstip van afkondiging van dit besluit ingesteld. Artikel 2: Door de instelling van bovengenoemde gilden is de Nederlandsche Kultuurkamer opgericht. Artikel 3: Dit besluit wordt afgekondigd in de Nederland sche Staatscourant 's-Gravenhage. 22 Januari 1942 De Secretaris-Generaal van hot departement van Volksvoorlich ting en Kunsten: w.g. T. GOEDEWAAGEN Welke bonnen zijn thans geldig? Van 18 Januari t 24 Januari: Brood of gebak 04A Brood 4 rants. 04B Brood Yp rants. 04A Vleesch 1 rants. Vleesch of 04 B VI.waren yi rants. vleeschwaren 06A Aardappelen l ij K.G. Aardappelen 05B Aardappelen K.G. Aardappelen Van 28 December t.m. 24 Januari 1 942: 184 Algemeen 1 K.G. 01C of 01D reserve 50 gr. 189 Algemeen 500 gr. 185-1 SS i rants. 02D-03D reserve 250 gr. 190 Algemeen 250 gr. 191 192 179-1S3 01A-04A Melk I 01B-04B Melk I Van 8 Januari t.n 250 gr. 100 gr. 100 gr. 3 Yz L. 15j L- Sulker Cacao Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout of Peulvruchten Gort Vermicelli of maizena Kaas Melk Melk 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 15 Januari t.m. 23 Januari: 03 Boter 125 gr. Boter 03 Vet 125 gr. Boter met reductie Van 15 Januari t.m. 23 Januari: 03 Vet 200 gr. Vet Van 2S December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Kofflesurrogaat BIJZONDERE RANSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep kaarten 1 rantsoen zeep. Bon F toiletzeep 75 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 31 Januari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de hrandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Een waarborg voor elk levenskrachtig kind: De Nederlandsche Volksdienst. 's-GRAVENHAGE, 23 Januari. In de week van Zondag 25 tot Zaterdag 31 Januari zijn de gebruike lijke hoeveelheden brood of gebak, vleesch of vleesch waren en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen 06 van de daarvoor aangewezen kaarten. Voorts is voor de periode van 9 dagen van Zaterdag 24 tot Zaterdag 31 Januari het tot dusver geldende rantsoen boter verkrijgbaar op bon 06 van de boter- kaart en boter met reductie op dezen bon van de vet- kaart. Tenslotte zijn aangewezen voor het 4-wekelijksch tijdvak van Zondag 25 Januari tot Zaterdag 21 Fe bruari voor suiker bon 197, voor jam bon 198. voor bloem, brood of gebak de bonnen 199. 200, 201 en 202: voor havermout of peulvruchten bon 203; voor kaas de bonnen 204, 205, 206. 207 en 208; voor gort bon 209; voor vermicelli of maizena bon 210, alle van de bonkaart algemeen; voor melk de bon nen 06, 07, 08 en 09 van de nielkkaart, voor cacao (kinderen tot 14 jaar) de bonnen 05 C en 05 D re serve en voor rijst (kinderen tot 3 jaar) de bonnen 06 D en 07 D reserve. Verlenging aardappel- en peulvruchtenbon Nieuwe peulvruchtenbon wordt nog bekend gemaakt. 's-GRAVENHAGE, 23 Januari. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherïj maakt bekend, dat in verband met de moge lijkheid. dat nog niet alle houders van toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid de voor het koo- pen van aardappelen aangewezen bonnen 05 hebben kunnen gebruiken, de geldigheidsduur van bon 05 A en 05 B van de aardappelkaarten wordt verlengd tot en met aterdag 31 Januari a.s. Uit den aard der zaak is daarnaast voor de distributieperiode van 25 Januari tot en met 31 Januari a.s. een nieuwe bon voor het koopen van aardappelen aangewezen, nl bon 06 A en 06 B. Aangezien het voorts niet mogelijk is gebleken alle detaillisten tijdig in het bezit te stellen van een vol doende hoeveelheid peulvruchten, zoodat nog niet ieder deze heeft kunnen betrekken op bon 195, wordt de geldigheidsduur van bon 195 van de bon kaart algemeen verlengd tot en met Zaterdag 21 Fe bruari 1942. Voor de distributieperiode van 25 Januari tot en met 21 Februari a.s. wordt wederom een rantsoen van 250 gr. peulvruchten beschikbaar gesteld. De bon, welke recht geeft op het koopen van dit rantsoen, zal nog nader worden aangewezen. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het doet. ex. geneeskunde: de heeren J. H. van Meurs en J. van den Broek en voor het doet. ex. in de economische wetenschappen: de heer M van der Mei. Geslaagd aan de Technische Hoogeschool voor het examen Werktuigkundig ingenieur de heer W. R. Kruse- man te Haarlem. R.-K. KERK. De Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer J. A M. van Adrichem benoemd tot Assistens Eccle- siasticus aan de St. Bavo te Heemstede en Dr. C. Hentzen tot %'oorzitter der Stichting R.-K, Industrie- en Huishoudschool te Haarlem. BESCHERMING VAN ENKELE DIERSOORTEN. In de jachtwet 1923 is een wijziging gebracht, zoo dat nu moefflons, wilde zwijnen, fazanten, dassen, steenmarters, boommarters, zeehonden en otters in het geheele land tot wild worden gerekend, waardoor de jacht op deze dieren onderhevig is aan de bepalin gen van de opening en sluiting van de jacht. Granaat werpers i' vuurstel- ling aan het Oost front. Atlantic- Holland- P. K. Vorpahl) Record-prestatie van Sietske de Groot uit Weidum. Mr. Hepke- ma felici teert de winnaars met hun kranige prestatie. V. 1. n. r.: v. d. Bij uit Juliana- dorp, die derde werd; de winnaar Sietse de Groot (m. krans) en P. de Jong uit Huizum, die als tweede bin nen kwam. (Pax- Holland- De Haan- m). In een recordtijd heeft Sietske de Groot uit Wei dum den zevenden Elfstedentocht gewonnen. Hij kwam om ongeveer 6 minuten voor drieën aan den eindstreep en legde den tocht af in 8 uur 44 min. 6 sec. Het record van A. de Vries uit Giethoven dat hü in 1933 vestigde: 9 uur en 5 minuten, is derhalve aanmerkelijk verbeterd. Over de aankomst te Leeuwarden nog het vol gende: Kwart voor drie steeg de spanning aan dc finish en de Groene Weide ten top. De aankomst der rijders kon elk oogenblik worden verwacht. Daar kwamen zij aan. Het gejuich steeg uit de duizendkoppige menigte. Het werd een formidabele eindsprint op den laatsten kilo meter. Het werd een strijd van man tegen man, welke gewonnen werd door den Fries S. de Groot uit Wei dum met een tiental meters voorsprong op D. de Jong uit Huizum en van der Bey uit Julianadorp. Wederom heeft een Fries de eerepalm bemachtigd, welke hem volkomen verdiend toekomt. Hij heeft im mers een recordtijd gemaakt door den tocht te vol brengen in 8 uur 44 min. 6 sec. Neemt het den duizen den belangstellenden eens kwalijk, dat zij onder deze omstandigheden juichten? Vier werd Bos uit Andijk, 5 Beekstra uit Terhappel en 6 Swierstra uit Weidum. In totaal hebben aan den zevenden Elfstedentocht deelgenomen 1100 wedstrijdrijders en ruim 4000 tocht- rijders. De volgorde van de nummers 7 tot en met 15 in den uitslag van den wedstrijd is als volgt: 7. Abe de Vries (Giethoorn), 8 uur 56 min.; 8. A. de Vries (Schiekerk), 9 uur; 9. D. Leyenaar (Lemmer) 9 uur 5 min.; 10 G. H. Uil (Vollenhove), 9 uur 5 min.; 11 P Oosterhof (Olterterp), 9 uur 6 min.; 12 Wanders (Wageningen), 9 uur 7 min.; 13 Van Buren (Oldenhove), 9 uur 10 min 14 Te Wreede (Lemmer), 9 uur 11 min.; 15 Luursema (Garsthuizen), 9 uur 12 min. Men ziet. deze Elfsteden tocht werd zeer snel gereden, want de nummers 1 tot en met 8 bleven allen beneden het record van 1933 van A. de Vries en Castelein (9 uur 5 minuten) en de nummers 9 en 10 evenaarden het. Te 15.50 uur passeerden reeds de eerste tochtrijders de finish, t.w. de heeren R. J. Faber en R. de Valk, uit Minnertsga, die ook allerminst den indruk gaven ver moeid te zijn, even later gevolgd door F. Fransen, uit Heerenveen, die in Harlingen nog de eerst gearri veerde tochtrijder was. Ook zij hebben dus zeer snel gereden. Om 16 uur 2 min. kwam mej. A. Schaap te Wirdum aangereden, in gezelschap van haar beide broers Was De Groot met een grooten krans omhangen, mej. Schaap, als eerste der dames, mocht fraaie bloemen in ontvangst nemen. Geregeld kwamen vervolgens de wedstrijd- en tochtrijders binnen. Omstreeks 17 uur arriveerde mej. Sjoerdje Faber, uit Warga. tezamen met mej. Wobkje Kooistra en Wobkjes vader, door welke prestatie Sjoerdje en Wobkje de 2e en 3e plaats van de dames deelen. ONDERHOUD MET DEN WINNAAR» Kort na de aankomst van den winnaar van den Elf stedentocht hadden wij een onderhoud met de Groot ten huize van den eere-voorzitter van den Nederland- schen Kaatsbond, den heer U. Rypma, waar hij harte lijk werd ontvangen. De 24-jarige jongeman voelde zich na dezen zwaren tocht niet noemenswaard vermoeid. Hij had den tocht in den thans officieel bekend gemaakten tijd van acht uur en vier-en-veertig minuten op normale Friesche schaatsen en met gymnastiekschoenen volbracht. Al leen zijn voeten waren een beetje doorgereden. De tocht is mij aldus deelde de Groot mede buitengewoon goed bevallen. Wij hebben ideaal weer gehad, hetgeen onze prestatie ten goede is gekomen en In het bijzonder onze snelheid. Het grootste ge deelte van den tocht hebben wij met acht man in groepsverband gereden. Later kromp deze groep in tot vier man, terwijl na Dokkum Swierstra kwam te vallen tengevolge van een inzinking, waardoor hij ons moest verlaten. Ongeveer driehonderd meter voor de finish zette ik alles op alles en behaalde daarmede de overwinning. Deze tocht is de tweede elfstedentocht, welke ik meemaakte. Verleden jaar werd ik nummer acht Eer gisteren won ik den 67 K M. rit, welke lk bij wijze van proef en training meereed". De winnaar is een bekende Friesche kaatser. Zijn broer, Jan de Groot, is de kaatskampioen van Fries land BOSMAN OVER DEN TOCHT. Wij hadden te Sneek een onderhoud met den rijder Bosman uit Breukelen, die in een der cafés rustig zat te wachten op de komst van den dokter, ter behande ling van zijn vier bevroren teenen. Inwendig popelde hij om weg te komen, want hij verlangde, getuige fe zijn van de aankomst van den overwinnaar van den tocht Over zijn pech 'deelde hij ons mede, dat hij Don derdagmorgen, deel uitmakende van een groep van dertig man. buitengewoon snel reed, zelfs zóó snel. dat zij de richtingwijzers volkomen over het hoofd zagen, hetgeen tot gevolg had, dat zij een verkeerden weg insloegen. Hiervan waren zeer veel goede rijders de dupe, onder wie Lou Geveke uit Leeuwarden, Trooster uit Amsterdam, de bekende de Vries uit Franeker, Jongert uit Maarssen, van der Duin uit Oldeboorn en de Groot, eveneens uit Old'eboorn. Al deze voortreffelijke rijders kregen hierdoor een dus- danigen achterstand, dat aan een overwinning niet meer gedacht kon worden. Geveke en Jongert hebben den tocht voortgezet, doch verder als tochtrijders, waarbij zij dus van den wedstrijd afzagen. Zoo Is deze wedstrijd al heel bijzonder verloopen, waarbij de overwinnaar van den Elfmerentocht, van wlen iedereen dacht, dat hij ook hier zou winnen, zoo zeer gedupeerd werd. De „Tel." had nog een onderhoud met den tweeden prijswinnaar de Jong. De tweede prijswinnaar was al evenmin vermoeid, „veel minder dan bij den vorigen tocht, toen ik den wedstrijd ook uitreed" Nog bijzonderheden onderweg? Ja, nou. Tweemaal zijn we den weg kwijtgeraakt tusschen Sloten en Stavoren. Op een gegeven moment zaten wij op maar 4 K M. van Hinloopen, terwijl wij eerst nog naar Stavoren moesten. Het had dus nog lugger gekund dan in 8 3'4 uur. Bij Bartlehiem, toen wij voor onze kans mochten rijden. konden wij elkaar nog niet kwijtraken, zegt De Jong. Pas bij de Noorderburg, in Leeuwarden, kwam er eenlg schot in. Toen maakte Jan v. d. Bey een misslag, waardoor hij achter raakte en Sietze de Groot had juist een iets snelleren start voor de eindsprint dan ik. Ik kon hem niet meer houden, vertelt De Jong. met iets van spijt in zijn stem, hoewel hij De Groot zijn succes niet misgunt, want ja, De Groot kwam wel eens op gewone hardrijwedstrijden uit en daarom is hij zoo snel Nog fraaier is de prestatie van den derden aanko mende J. v. d. Bey uit Anna Paulowna, die echter toch Fries van geboorte is. Dit is reeds de derde maal in successie, dat hij tot de prijswinnaars behoort. In 1940 werd hij met enkele anderen samen tweede achter het vijftal-van-Dokkum en nu een jaar geleden werd hij zesde. Thans is hij derde, een fraaie verrichting van dezen dertigjarige. „Het is spijtig van dien misslag toen de eindspurt begon, maar ik had Sietze de Groot waarschijnlijk toch niet gehouden". Swierstra, een plaatsgenoot van den winnaar beiden wonen in Weidum kwam als zesde aan en zijn eerste daad na aankomst was een gelukwcnsch aan De Groot, een fiksche poot met een „jö, da: is prachtig gedaan hoor!" Hij leeft mee met het succes van zijn vriend. SANTPOORTENAREN ALS WEDSTRIJDRIJDERS. De heeren mr. J. Dolleman en W. A. Dolleman Jf. te Santpoort hebben den Elfstedentocht als wedstrijd rijders volbracht. Ook een der directeuren van de Haas Azijnfabrie- ken N V. de heer O. Schönhuth en de heer M. Buis, monteur aan deze fabriek respectievelijk 47 en 29 Jaar oud hebben den tocht als touristen volbracht. Hardrijden op „Nova 701111)13" Het spiegelgladde ijs en de windvrije ligging van de ijsbaan Nova Zembla was een ideale plaats om de hardrijkampioenschappen voor de Haarlcm- sche scholieren van Middelbare scholen te houden. De Middelbare scholen hadden echter alle va- cantie, waardoor het bestuur van De Spaai ndamsehe ijsbaan slechts een beperkt aantal deelnemers aan de start heeft kunnen krijgen. Was de kwantiteit van het aantal deelnemers dan niet groot, de kwaliteit was des te beter In totaal verschenen 38 deelnemers op de gladde ijzers, die in twee ritten elkaar bekampten. In de eerste ritten waren de verschillen dikwijls groot, maar langzaam aan ontwikkelde zich de strijd, waarbij zich vooral Helder, Lucas, Konings en Kamstra op den voorgrond plaatsten Konings die een heel goede stijl reed. moest het tegen den jeugdige Lucas van de Noorderschool afleggen. Deze kleine knaap rende met zijn Friesche schaat sen over het üs en zegevierde ook in de finale over den M.T.S.er P. C. Helder. Kamstra verloor op zyn beurt van Helder, waardoor Lucas met- den eersten prijs ging strijken. Lucas heeft voor- zijn school den Nova Zembla-wisselbeker gewon nen. Deze beker zal zoo mogelijk ieder jaar tus schen de scholieren worden verreden. Aan het eind van de wedstrijden reikte de heer K. Kuiper de prijzen uit. Voor de minder goede rijders is er a.s. Zaterdag op Nova Zembla iets te halen, daar er voor schaat sers, die nog nooit een prijs hebben gewonnen wed strijden worden gehouden om prijzen van 25 en 15 enz. gulden. De nood der vogels Een lezer, de heer G. H. E. E. te Haarlem, schrijft: De winter regeert en met strenge hand. Dage lijks daalt het kwik in den thermometer, het vriest, dat het kraakt. De koude veroorzaakt ons menscheti veel ongemak, vooral in dezen tijd; velen van ons lijden gebrek, vooral door tekort aan warmte. Ook ons voedsel is niet overvloedig. Voor de vogels in de vrije natuur zijn deze koude dagen een ware ramp. Zij hebben met alleen van de koude te lijden, maar ook hun voedsel is zeer schaarsch of niet te vinden. De gronden zijn stijf bevroren, wurmpjes en larfjes zijn niet te ver schalken. Ook de planten verschaffen thans vrijwel geen voedsel door het ontbreken van zaadjes en jonge spruitjes. De veeren van vele vogels staan dan ook uit. als teeken dat het hun niet goed gaat. De vogels zitten soms moedeloos op den grond. Wie oogen voor onze gevleugelde vrienden heeft, ziet hen verarmen en met rassche schreden ten onder gaan. In deze dagen zijn de vogels op hulp van de mënschen aangewezen. Indien ieder een kleinigheid geeft, dan komen ook de vogels door deze moeilijke dagen heen. Veel hebben zij niet noodig om hun buikje te vullen. Met enkele korstjes en kruimels zijn zij al aardig geholpen. Help ze door deze moei lijke dagen heen en spoedig zullen zij het u ver gelden door hun mooien zang en door het ver nietigen van schadelijke insecten, hetgeen weder aan de voedselvoorziening van de menschcn ten góede zal komen. Het is raadzaam, het aan de kleine vogels toebedachte te strooien op beschutte plekjes onder heesters of des morgens zeer vroeg om te voorkomen dat de hongerige meeuwen, alles tot zich nemen. Waar deze vogels pijlsnel in troepjes nederstrijken. daar neemt het kleine gevogelte even de vlucht en vindt daarna maar weinig van het verstrekte maal over. Geef daarom het voedsel zeer fijn verdeeld en verspreid, zoo.-mogelijk op dezelfde plekjes. De vogels onthouden deze plekjes zeer spoedig. Geef verschillend voedsel; elke vogel vindt dan wat van zijn gading. Help de vogels! PER SLEDE NAAR SCHIERMONNIKOOG. SCHIERMONNIKOOG. 22 Jan. Drie personen, die reeds een week lang te Hornhuizen wachtten om Schiermonnikoog te bereiken, zijn vandaag over het ijs hier aangekomen. Eeen twaalftal personen van Schiermonnikoog was naar Hornhuizen overgestoken met drie sleden, en bracht de reizigers veilig naar Schiermonnikoog. INSTALLATIE LANDSTAND IN NOORD-HOLI.AND. 's-GRAVENHAGE. 22 Januari. De landstandpers dienst verneemt van bevoegde zijde dat de installatie van den Nederlandschen landstand in Noord-Holland op Donderdag 12 Februari te 11 uur. in „De Harmo nie" te Alkmaar zal geschieden. Dien dag zal op officieele wijze de band worden ge legd tusschen het staatsapparaat en den Nederland schen Landstand in dc provincie Noord-Holland. Onder meer zal de gouwboerenleider J. Saai het woord voeren. GIFTEN VOOR WINTERHULP. 's-GRAVENHAGE, 23 Jan. De N V Tweka te Geldrop heeft niet 100.000 gulden, zooals gisteren abu sievelijk werd gemeld, doch 10.000 gulden op het gironummer (5553) van Winterhulp Nederland overge. maakt. Even goed ls het een bedrag, waarvan W II EZ. met dankbaarheid melding maakt VERDUISTEREN: Van 1809 lot Maan 23 Jan. op 12.33, 24 Jan. ouder 2.JL®

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1