EEPENHOUT VICKS HOESTBONBONS Spanning rondom Turkije HET EILAND SINGAPORE S&, johoreT^ SCHIER EILAND Ai BAROE "w V malakka iwöOD, AYER BiROE MEKONG TSJANGI '-SIKRA- ffr Indit TTSJAWAN ^SINGAPORE, Eüropetsch gedeelte ^Empire dokAr 'BLAKANG MAT! X VERSTERKINGEN STRA AT VAN SINGAPCRE' Aus trah De Japannors zijn slechts 35 K.M. van land Singapore ver (.erd en naderen dc stad .lohore-Baroe, de ..achter deur" van de verdediging i in Singapore. Ken stee- oeh dam by Woodlands erbindt het eiland met 1 et vasteland van Malak ka; het eiland is ongeveer Ti K.M. lang en 27 K.M. breed. De oorlogshaven Singapore wordt als het j grootste vlootsteunpnnt der Britten beschouwd, de basis bezit een droog dok voor de grootste oor logsschepen tot 55.000 ton; vier vliegvelden be- hooren tot de luchtverde diging van het eiland. Talrijke eilanden gelegen in de Straat van Johore en Singapore zijn van gecamoufleerde machine geweernesten en kustaf- weergeschut voorzien. Zwaar kustafweergeschut is opgesteld bij Tsjangi en Pasir-Panjang, met een draagwijdte van 35 K.M. De stad Singapore telt 700.000 inwoners en is verdeeld in een Chinecsch en Europeesch stadsge deelte; straatwegen verbinden onderling de militaire emplacementen. Verder bevinden zich op het eiland ondergrondschc oliedepóts en waterreservcs. Het eiland Blakang Mati ten Zuiden van Singapore is zwaar versterkt om de talrijke dokken en herstelplaatsen van Singapore te beschermen. Jtaliaansch weermachtsbericht Gevechtsactie in Cyrenaïca. ROME, 22 Januari. (Stefani). In zijn weermacht- bericht no. 599 maakt het Itallaansche opperbevel het volgende bekend: „In Cyrenaïca zijn sinds gisteren gevechten gaande tusschen gepantserde en gemotoriseerde Italiaansch- Duitsehe formaties eenerzijds. die een aanval ontke tenden en vijandelijke afdeelingen. De luchtmacht van de as nam aan den strijd deel om de actie te land te ondersteunen en trof verscheidene malen he vig de terugtrekkende troepen, concentraties strijd middelen, stellingen artillerie, opslagplaatsen en cen tra van ravitailleering. De Duitsche luchtmacht bom bardeerde vliegvelden en havenwerken van het eiland Malta. Er braken eenige branden uit. Een Hurricane werd ic een luchtgevecht neergehaald. Een aanval op Tnpolis richtte geen ernstige schade aan. Berlijn over den strijd in N.-Afrika Britsche plannen niet verwezenlijkt Het D. N. B. meldt: De Engelsche actie in Libië heeft 2ich voor het Imperium tot een groote verliespost ontwik keld. zoo verklaarde men gisteren na kennis te hebben genomen van de nadere bijzonderheden van dit oorlogs- xooneel in de rijkshoofdstad. Engeland heeft zijn Oost- Aziatische reservekapitaal in de Noord-Afrtkaansche zaak gestoken, die steeds meer een bodemloos vat blijkt te zijn. Het Oost-Aziatische ..filiaal" stort reeds ineen en niet in het minst als gevolg van de verkeerde Britsche schikkin gen en de Afrikaansche zaak heeft niets gerendeerd. Het voornemen der Engelschen in Libië was: ten eerste een doorbraak naar Tunis om niet alleen een aanvalsbasis tegen Italië te verkrijgen, doch ook een aanval van De Gaulle van uit Fransch Equatoriaal Afrika op de Noord-Afrl- kaaansche bezittingen van Frankrijk te vergemakkelijken. Van de Atlantische kust van Afrika tot aan het Nabije Oosten moest een aaneengesloten front van vijandelijke strijdkrachten ontstaan. Ten tweede: hierbij kwam ten slotte het propagandistische voornemen van Groot-Brit- tannlë om een „tweede front" ter Ontlasting van Stalln te vormen. Hoe het met de verwezenlijking van deze plannen staat, heeft Rommel bewezen. De afweer van den Britschen aan val. welke met alle strijdkrachten werd ondernomen, Is inderdaad een overwinning van den grootsten omvang voor de spil geweest. Het eikenloof met de zwaarden, dat de FUhrer aan Rommel heeft verleend, ls de waardeering voor een succes, waarvan de uitwerking, volgens het weer machtsbericht van Donderdag, zich reeds afteekent. De overwinning van Rommel heeft niet alleen de verwezen lijking van de strategische plannen van Londen onmoge lijk gemaakt, doch hij heeft ook in den strijd met een verre superieuren vijand dezen niet eens een gedeeltelijk succes gelaten. De ongebroken offensieve geest van de troepen der spil komt duidelijk tot uiting door het feit dat Rommel een aanval heeft ondernomen op de herge- groepeerde Brllsche troepen, De vijand heeft heele divisies san gevangenen en pantserwagens verloren. Overigens verklaart men te Berlijn dat ook het Noord- Afrikaansche oorlogstooneel in het licht van de strategie der spllmogcndhcden niet afzonderlijk beschouwd mag worden. Er zijn geen fronten. Er ls slechts één enkel front. De uitwerking van de militaire conventie Berlijn— Rome—Tokio zal dit feit bewijzen. Vertrouwensmotie in liet Lagerhuis STOCKHOLM, 22 Jan. Naar de politieke corres pondent van Reuter verneemt, is thans besloten dat ha de verklaring van den minister-president over zijn bezoek aan de Vereenigde Staten en over den alge- xneenen oorlogstoestand, welke verklaring de drie- daagsche debatten in het Lagerhuis zal inleiden, een motie van vertrouwen zal worden ingediend. In regeeringskringen heeft men het gevoel dat de op de agenda staande kwesties van zoodanig belang eijn dat een motie van vertrouwen noodzakelijk is. (A.N.P.) VOEL U WEER KRACHTIGER - Méér FIT EN VRIJ VAN PIJNEN Juist' nü moet ge zorgen voor weerstandsvermo gen en hebt ge behoefte aan een versterkings middel. Daarom begint vandaag nog de be roemde Kruschen-kuur. Kruschen is door zijn samenstelling het bloedzuiverende versterkings middel bij uitnemendheid. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld werken als een tonicum, ze oefenen een actieve, aanspo rende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen kunt U dat merken; Uw spijsvertering wordt beter, ge voelt U krachtiger, jeugdiger, ook meer fit en.... vrij van Rheumatische pijnen! Kruschen - het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. Geef Uw leege Kruschen flacons aan Uw Apoth. of Drogist terug, zij vergoeden per onbeschadigde flacon met deksel resp. 5, 3 of 2 ets. naar grootte. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Mijnongeluk in Frankrijk Hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg. Heemstede. Plv.-hoofdredacteur: G. N. Lcenders, Heemstede. Groot aantal slachtoffers Uit Vïchy meldt het D.N.B.: Woensdagochtend heeft zich in de" mijn La Chame te St. Etienne een mijn- gasontploffing voorgedaan. Tot Donderdagavond had men 49 dooden geborgen. Men heeft nog slechts wei nig hoop de nog in de mijn aanwezige mijnwerkers levend te kunnen bergen, zoodat het totaal van 80 tot 90 dooden verwacht kan worden. GENERAAL-VELDMAARSCHALK KEITEL VERLAAT BOEDAPEST. BOEDAPEST, 22 Januari. Het D.N.B. meldt: Generaal-veldmaarschalk Keitel heeft vandaag per specialen trein Boedapest verlaten. Voor zijn ver trek waren op het station de Hongaarsche genera liteit met den honved-minister Bartha en den chef van den generalen staf Szombathehlyi, alsmede de Duitsche gezant von Jagow en de militaire at tachés van Duitschland, Italië en Japan versche nen. DAXSVERBOD IN DUITSCHLAND VERSCHERPT. BERLIJN. 22 Januari. De A.N.P.-correspondent meldt: Met het oog op den zwaren verdedigingsstrijd aan het Oostfront en tegemoetkomend aan het ver langen van vele frontsoldaten heeft de Rijks S.S. en Politieleider, naar de bladen berichten, het bestaande dansverbod verscherpt. Thans is ook alle dansen in z.g.n. besloten kring verboden. Geoorloofd blijft uit sluitend dansen als leervak. GOEDE VANGST VOOR DF, OEGSTGEESTER POLITIE. OEGSTGEEST, Januari. Den laatsten tijd werd de omgeving van Leiden en de Rijnstreek onveilig gemaakt door individuen, die op gruwelijke wijze in de weide loopende schapen afmaakten om het vet en de beste stukken vleesch er af te halen. De dieren werden blijkbaar levend opengesneden. Daar het tien tallen schapen betrof, was dit voor de betrokken veehouders een groote schadepost. Het gebeurde wel, dat van een veehouder zes schapen in één nacht op een dergelijke manier afgemaakt werden. Daar de beesten niet vakkundig geslacht werden, ging ook nog veel van het vleesch, dat de onverlaten achterlieten, verloren. In den nacht van 23 December jl. mocht het een surveilleerend veldwachter van de gemeente Oegst- geest gelukken, de daders van deze gruwelijke vee slachtingen zijnde de 18-jarige Jacob de Wit en de 21-jarige Leendert Struijk, beiden uit Koudekerk a. d. Rijn op heeterdaad aan te houden. Genoemde per sonen bevonden zich toen in de nabijheid van de scha pen van den veehouder C. Bakker alhier. Zij waren in het bezit van een groot dolkmes, een messenslij per en een drietal zakken om er de buit in te kunnen doen. Bij onderzoek bleek, dat zij resten van scha penvet in hun zakken hadden. Na een langdurig ver hoor bekenden zij tenslotte, dat het de bedoeling was geweest, om de schapen te slachten en het vet er uit te halen. Verder bekenden zij. dat zij reeds enkele malen schapen hadden geslacht in de gemeente Alphen a. d. Rijn Verdachte Struijk had hierbij de schapen vastgehouden, terwij! verdachte de Wit de dieren met zijn dolk levend de buik opensneed en het vet er uit haalde. Het vet hadden zij aan een onbekenden man verkocht voor vrij hooge prijzen. Uit het verder on derzoek bleek, dat de verdachten, waarvan een werk loos was en de ander als chauffeur een klein loon verdiende, In cafés groote verteringen maakten. En kele personen, die vleesch en vet van de verdachten hadden betrokken, konden opgespoord worden. Beide verdachten zijn ter beschikking van de Justitie ge steld en in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage Ingesloten. (A.N.P.) GEEN VERGUNNINGEN MEER OM 0 UUR TE WERKEN. 's GRAVENHAGE 22 Jan. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft aan de besturen van de gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas n rondschrijven gezonden, waarin hij mededeelt, dat •erleg met de arbeidsinpectie er toe heeft geleid, dat in het vervolg geen vergunningen om 0 uur te werken meer zullen worden gegeven, tenzij in uitzonderingsgevallen. Voor zoover er thans nog arbeiders zijn. die feitelijk niet werken, in verband met een aan hun werkgever ver leende vergunning om 0 uren te werken, is goedgevonden dat aan deze arbeiders uitkeering uit de werkloozenkas wordt verstrekt, zoodat het ter zake bestaande verbod van 20 dezer af, als vervallen kan worden beschouwd. Aangezien in het onderhavige geval niet kan worden gesproken van inkrimping van den normalen wekelijk- schen werktijd In den zin van de reglementen voor de werkloozenkassen, kunnen de betrokken arbeiders als zoogenaamde „geheel werkloozen" worden beschouwd. Ook aan de leden van die kassen, ln welker reglementen geen regeling voor het verstrekken van uitkeering Ingeval van inkrimping van den normalen wekelijkschen werktijd voorkomt, kan uitkeering worden verleend. Het vraagstuk der volksgezondheid Gemeenschappelijke studiebijeenkomsten van N.V.D. en N.S.V. Het A.N.P. meldt: Det het den Nederlandschen Volksdienst ernst is met zijn arbeid, bewijst de gron digheid, waarmee hij de zaken aanpakt. Een van de belangrijkste vraagstukken, waarvoor de N.V.D. zich geplaatst ziet. is wel dat der volksgezondheid en het is dit voorname onderdeel van zijn taak, dat hij. in eenige gemeenschappelijke bijeenkomsten met de Nat. Soz. Volkswohlfahrt door deskundigen heeft doen be lichten Alleen reeds dit onderdeel bestrijkt immers een uitgebreid terrein en omvat o.m. een regelmatig geneeskundig onderzoek van kinderen, adviezen aan de moeders, uitzending van stadskinderen naar bui ten. medische contróle over kleuter- en andere scho len, jeugdtehuizen, enz. Aan de bijeenkomsten, welke Zaterdag en Zondag ln „Krasnaposky" te Amsterdam werden gehouden, namen vele Nederlandsche medici, ook tandartsen, deel. die aan een der beide betrokken organisaties N.V.D. en N.S.V. verbonden zijn. De vergaderingen stonden onder gezamenlijke leiding van dr. Del Baere, leider van de afdeeling volksgezond heid van den Ned. Volksdienst en Medizinalrat dr. Weigel. Leiter der Abteilung Gesundheid des Amtes für Volkswohlfahrt im Aibeitsbereich, en werden mede bijgewoond door de landelijke leiding en de provinciale leiders van N.V.D. en N.S.V., die als gas ten aanwezig waren. Van de verschillende deskundige sprekers noemen wij dr. Weigel. die het woord voerde over „Gesund- heitsführung im Deutschen Reich", dr. Del Baere, die de taak van den N.V.D. op het gebied der gezondheid uiteenzette en dr. Strohschneider, Leiter des Amtes Gesundheit bei der Reiehsleitung des Amtes für Volks- wolhfahrt, die de taak van den arts als bevorderaar van de volksgezondheid belichtte. Ook Generalkom- missar Schmidt en de Beauftragte voor de provincie Utrecht, de heer Sommer. hebben het woord gevoerd. De lezingen geven een buitengewoon veelzijdig beeld van de taak, welke zoowel de overheid als de artsen hebben op het gebied der volksgezondheid en hebben er ongetwijfeld toe bijgedragen, de Inzichten op dit terrein te verruimen en te verdiepen. Generatorcursusseii door het heele land 's-GRAVENHAGE, 22 Januari. In dezen tijd van schaarschte aan vloeibare brandstoffen is de gasgene rator, waarin vaste brandstof wordt verstookt, voor het motorverkeer als een redder ln den nood geko men. De anthraciet-, hout- turf- en turfcokes-vergas- sers hebben het mogelijk gemaakt, een belangrijk deel van ons vervoer over den weg in stand te houden, dat anders tot stilleggen zou zijn gedoemd. Het valt echter niet te ontkennen, dat de behande ling van den gasgenerator het rijden ermee, het onderhoud er van velerlei moeilijkheden meebrengt, in het bijzonder voor ongeschoolde krachten' en dat in verband daarmee een- groote vraag naar techni sche voorlichting van het bedienend personeel is ont staan. Men heeft hier te lande op dit gebied spora disch reeds verdienstelijk werk verricht, doch er be staat nog steeds behoefte aan instructie op grootere schaal in georganiseerd verband. Het is naar aanleiding daarvan, dat onder auspiciën der hierna te noemen verkeersbonden, bedrijfsver- eenigingen en andere belanghebbende organisaties, en met volle medewerking van het bureau generatoren en tankgas, als de ter zake bevoegde overheidsinstan tie, binnenkort een dertigtal tweedaagsche cursussen in theoretische en practische gasgeneratorkennis door het geheele land heen zullen worden gehouden. De be doelde instellingen zijn, in alfabetische volgorde: De Nederlandsche Toeristenbond A.N.W.B.. de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.), de Bond van Automobielhandelaren en Garagehouders (B.O.V. A.G.), de Centrale Commissie voor de opleiding tot autobestuurders, de Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.), de Nederlandsche Automobiel Club (N.A.C.), de Nederlandsche Bond van Autobusdienstondernemers (N.B A.), de Nederlandsche Organisatie voor het Be- roepsgoederenvervoer langs den weg (N.O.B.), de Ne derlandsche Vereeniging van Tramwegen en Auto- transportdiensten (N.V.T.A.). en de Nederlandsche Ver eeniging „De Rijwiel- en Automobiel-Industrie". (R. A. I.) Voorts heeft de vereeniging van directies van nij verheidsscholen haar medewerking toegezegd inzake het beschikbaar stellen van leslokalen en verleenen van bijkomstige faciliteiten. Het is de bedoeling, dat de cursussen zullen worden gehouden in Alkmaar. Amersfoort, Amsterdam, Arn hem. Assen. Bergen op Zoom. Breda. Dordrecht, Eind hoven. 's-Gravenhage. Groningen. Heerenveen. Hen gelo. 's-Hertogenbosch. Leeuwarden. Leiden. Mussel- kanaal, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Velsen, Venlo, Sittard en Zwolle. Zij zijn in de eerste plaats voor chauffeurs bestemd, doch er wordt verwacht, dat ook vele monteurs van montagewerkplaatsen zich als deelnemer zullen opgeven. De uitvoering van het plan, onder auspiciën der genoemde instellingen, is opgedragen aan een „com missie gasgeneratorcursussen", waarvan het secreta riaat is gevestigd: Koninginnegracht 37, den Haag (kantoor der N.A.C.), alwaar de inschrijvingsvoor- waarden voor deelnemers aan de cursussen, inschrijf formulieren. en eventueel nog verder gewenschte in lichtingen. kunnen worden aangevraagd. Het is van het grootste belang, dat degenen, die een cursus in een der bovengenoemde plaatsen wen- schen bü te wonen, of door leden van personeel wil len laten biiwonen, ten spoedigste van hun voorne men doen blijken aan het secretariaat der „commissie gaseeneratorcursussen". opdat hun dan inschrijffor mulieren kunnen worden toegestuurd, en de defini tieve vaststelling van plaatsen, data, enz. zoo snel mo gelijk kan volgen. Met den aanvang der cursussenserie op korten ter mijn kan het onwaarschijnlijke geval van geheel onvoldoende belangstelling voorbehouden worden gerekend. KRANIG OPTREDEN VAN EEN W.A.-MAN. ■s-GRAVENHAGE, 21 Jan. Zaterdag J.l. heeft de weerman A. Van der Plas. uit Katwijk aan Zee. een 11-jarigen jongen die daar ter plaatse door het ijs was gezakt, en in levensgevaar verkeerde, met gevaar voor eigen leven, gered. Het gelukte den redder het slacht offer. dat reeds drie maal onder de oppervlakte was verdwenen, behouden op het droge te brengen. LITERAIRE AVOND „NOREL" voorloopig UITGESTELD BOEKHANDEL DE ERVEN LOOSJES N.V. CENTRALE BOEKH. v.h. MUL-STAP (Adu. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Vertrouwde namen In de Japansche legerberichten komen steeds meer namen voor die ons vertrouwd in de ooien klinken. Het zijn de namen uit ons Nederlandsch-Indiè en zij maken daarom zoo'n diepen indruk op ons, omdat wij in die plaatsen zelf geweest zijn of omdat er vrienden en kennissen van ons wonen. Het is tragisch te weten dat het noemen van deze namen in die legerberichten beteekent, dat daar de oorlog woedt, dat onze bloedverwanten, vrienden en bekenden in gevaar verkeeren, maarhet is goed er even bij stil te staan, dat dit alles voorkomen had kunnen worden, indien er door onze Nederlandsch- Indische regeerders niet zulke enorme blunders waren gemaakt. Vertrouwde namen in de Japansche legerberichten. zij dienen ons er diep van te doordringen, dat de toe komst van ons land en volk afhangt van de plaats die ons land in het nieuwe Europa zal innemen. Zij worden nu genoemd omdat wij nooit hebben willen luisteren naar hen, die nu blijken onze beste vrienden te zijn. Zij zijn een ernstige en laatste waar schuwing. Zij manen ons aan onzen plicht te doen, ons af te keeren van de plutocratische verraders en ons te scharen in de gelederen van hen cfie strijden voor een nieuwe en gelukkige Europeesche toekomst. Landgenoot, dit is niet alleen uw plicht ten opzichte van uw landgenooten hier in Nederland, maar ook ten opzichte van hen, die nu nog geloof hechten aan de leugens van Churchill en Roosevelt en die nu in onze koloniën bloeden voor fouten van regeerders, waarin zij een misplaatst vertrouwen stelden. Strijden voor een nieuwe en gelukkige toekomst, dat doen onze vrijwilligers aan het Oostfront. Treedt in hun gelederen, strijdt mede todat de overwinning be haald is, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". KORT NIEUWS De bekende zangvereeniging ,,'s Hertogenbosch- Man nenkoor", die het volgend jaar haar veertig Jarig bestaan zal vieren, zal aan drie Nederlandsche componisten een opdracht geven tot het schrijven van een werk voor man nenkoor. eventueel met soil, en met orkestbegeleiding. Door onvoorzichtigheid van een arbeider bij het ontdooien van een pomp is een groote schuur met veestal ling van den landbouwer W. v. Hilten in Eist In brand geraakt. Door tijdig ingrijpen van de brandweer werd het vuur tot de schuur beperkt. Het vee kon tijdig ln veilig heid worden gebracht. Eveneens door onvoorzichtigheid bij het ontdooien, nu van een waterleiding is de boerderij van den landbouwer M. Hoeve Tzn. te Zunderdorp door het vuur verwoest. De 19-jarige werkman P. Bosnia is in de schoen- klompenfabriek van de Fa. Overzet te Hoogezand door een wegvliegende draaischijf aan het hoofd getroffen. De jongeman is enkele uren later overleden. Bij schippers die op de Maas varen zijn dezer dagen 1800 K.G. aardappelen, een hoeveelheid tarwe en twee onverzegelde maalinrichtingen in beslag genomen. De be doeling was alles naar Duitschland en België uit te voeren. Er is proces-verbaal opgemaakt. De politie te Zwolle heeft dezer dagen een fraudu leuzer handel ln textielgoederen ontdekt. Er is voor een waarde van f 25.000 a f 30.000 in beslag genomen. De eigenaar had een omzet van circa f 1000 per week. Het ruilverkavellngsplan Staphorst-Noord is met groote meerderheid aangenomen. Bij een botsing tusschen de Voorburgsche tram en een motorwagen van lijn 10 In Den Haag zijn tien personen licht gewond. Bij een andere trambotsing op het Spui liep de bestuurder L. v. L. van een motorwagen van lijn 9 een dijbeenfractuur op. Uit een schoenenzaak aan de Ruysdaelstraat te Am sterdam hebben dieven 130 paar rubberlaar/en. 200 paar pantoffels, ruim 400 paar dames- en kinderkousen, een hoeveelheid jongensschoenen en een groote partij heeren schoenen gestolen. De Delftsche politie heeft drie Jongemannen gearres teerd, die zich aan een groot aantal rijwieldiefstallen heb ben schuldig gemaakt. De heler, een kruidenier in het Westland is ook in arrest gesteld. De 59-jarige voerman J. Vermeulen uit Boxtel is onder een mallejan geraakt en gedood. Uit een kleermakerij ln de Rochussenstraat te Rot terdam zijn 68 coupons stof gestolen ter waarde van f 1600. RADIO PROGRAMMA ZATERDAG 24 JANUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra- mofoonmuzfek. 8.00 Biandende kwesties, causere (opn.). 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 3.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisbrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 11.00 Voor de vrouw 11.20 Zang met pianobegelei ding. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12,44 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 13.00 Causerie: „De organisatie van de visschers". 13.15 Orkest Malando en solist. 14.00 Onze Nederlandsche Taalclub. 14.20 Na gedanen arbeidmuziek en vroo- hjkheid. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Pianovoordracht. 16.50 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Gramofoon muziek. 17.34 Duitsche taalcursus. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Rotterdamsch kamerensemble. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Bonte avond. Vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales die ovef een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Gramofoon muziek. 20.30 Concertgebouworkest (opn.). 20.45 Gramofoon muziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 26.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Dutch News Reel" of gramofoon muziek. 22.15 Hongaarsche muziek (opn.). 22.45 Gramofoon muziek. 23.1524.00 Dansmuziek (gr.pl.). HILVERSUM U, 301.5 M. 7.158.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15— 8.45 Zie Hilversum 1 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Lichte muziek (opn.). 12 00 Zang met planobegeleiding en gramofoonmu ziek. 12.45 B.N.O. Nieuws- en economische berichten. 13.05 Omroep-Harmonie-Orkest. 13 40 Voor de jeugd. 14.00 Rot terdamsch Philharmonisch orkest en solist. 14.45 Eenige op merkingen over cultuur in het algemeen en kunst in het bijzonder. 15.00 Het Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. 15.45 Hier W A. 6.00 Otto Hendriks en zyn orkest en gramofoonmuziek. 17.00 Voor de binnenschipper. 17.15 B.N.O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Or gelconcert. 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voor bereid door de N S. B,). 18.15 Ramblers. 18.45 Als ik 't voor 't zeggen had, causerie. 19,00 B.N.O. Praatje in Gro- ningsch dialect. 19.10 B.N.O. Nieuwsberichten. 19.20 Cello, piano en gramofoonmuziek. 20 00 Causerie over Jan H Eekhout. 20.15 Roemeenseh orkest Gregor Serban. 20.45 Bonte avond. 21.30 Filmpraatje. 21.45 B.N.O. Nieuwsberich ten. 22.00 B.N.O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avondwijding. Turkije mag onder de tegenwoordige omstandighe den min of meer als politiek curiosum gelden, omdat het, zeer dichtbij het brandpunt van de hevigste wor steling gelegen en aan alle zijden door den oorlog om geven, tot dusver toch buiten den strijd is gebleven. Het schijnt voornemens zijn neutraliteit zoo noodig met alle kracht te verdedigen, waarvoor het een vrij talrijk, goed bewapend en uit uitstekende soldaten bestaand leger ter beschikking heeft. Niemand kan weten hoe spoedig wellicht dit noodig kan zijn. Want Turkije zelf is wat men noemt een sleutelpositie erf in alle geval beheerscht het er een: de Dardanellen. Toen eenigen tijd geleden de Sovjetvloot in de Zwarte Zee, door het verlies van de eene basis na de andere, meer en meer in het gedrang begon te raken, kwam vanzelf de eventualiteit ter sprake, dat zij zich door de Dardanellen een uitweg zou zien te banen naar het ruimere sop van de Middellandsche Zee. Doch dit was alles wel beschouwd maar een in- cidenteele overweging. Vanouds hebben de Turksche zee-engten voor de Russen groote aantrekkelijkheid gehad. Dat zij er door den loop van den oorlog min der op geworden zou zijn, behoeft men voorshands niet. aan te nemen. Integendeel. Want wat zou het met het oog op de Engelsche hulp, hetzij in den vorm van vlooteenheden. die aan de operaties op de Zwarte Zee zouden kunnen deelnemen, hetzij (en vooral) in den vorm van aanvoer van oorlogsmateriaal, voor Sovjet-Rusland niet van belang zijn over de Darda nellen te kunnen beschikken! Onbelemmerd zou de verbinding weliswaar niet zijn: Duitschers en Italia nen hebben op de Grieksche kust, de Aegeïscha eilanden, de Dodekanesos en Kreta een reeks van posities, zeer geschikt en in staat om haar ten zeerste te hinderen, misschien zelfs geheel af te sluiten. Het zou niettemin begrijpelijk zijn als de begeerte naar de verbinding zich op het oogenblik sterker deed gevoelen dan vóór het deelnemen van Japan aan den oorlog. Tot zoolang scheen men zich met land verbindingen tusschen de aanvoerhavens aan de Per zische Golf en de Russische ontvangstations vrij goed te kunnen helpen, vooral na de ter hand genomen verbetering van de verbindingswegen en den uitbouw van dc in hun ressort liggende spoorlijnen. Japan's actie ter zee heeft echter ongetwijfeld de strekking de aanvoeren (vooral Amerikaansche) naar de Per zische Golf te storen, eventueel geheel af te snijden. Hiermee zou de waarde van de Dardanellen weer primair kunnen worden. Hoe dit zij, mede In verband met de algemeene po sitie, is Turkije den laatsten tijd opnieuw het voor werp van levendige belangstelling in de internatio nale politiek. Eden's onderhoud met Stalin heeft hiertoe bijzonder lijk aanleiding gegeven. In zijn verslag er over im het Lagerhuis heeft hij verteld, dat er ook over Tur* kiie was gesproken, in tegenwoordigheid van deil Britschen gezant tc Ankara, Knatchbull-Hugessen, die „ter gelegener tijd" de Turksche regeering uit da eerste hand inlichtingen zou geven. Naar Reuter latert meldde had de gezant dit intusschen gedaan. Hij zou er in geslaagd zijn den Turkschen minister van Bui- tenlandsche Zaken geheel „tevreden te stellen",, o.a, met dc boodschap dat Sovjet-Rusland niets tegeri Turkije in den zin heeft, maar van plan is de onge vraagde garanties, die het (ongeveer gelijktijdig met Engeland) aan de Turksche regeering heeft gegevert gestand te doen. i Van Duitsche zijde is dit alles met groot scepti cisme ontvangen. Men herinnerde zich. dat in den vorigen wereldoorlog Engeland het wankelende Tsa ristische rijk. om het op te stijven tot volharding in het geallieerde front, de Dardanellen als oorlogsbuit heeft beloofd, een belofte, die alleen niet nagekomerf hoefde te worden daar onderwijl Rusland ineenge stort was en niets meer te pretendeeren had. Dat Sovjet-Rusland zijn aloude aspiraties niet heeft opgegeven, wordt d,es te vanzelfsprekender geacht, daar nog in het najaar 1940 Molotof hen bij zijn be zoek aan Berlijn uitdrukkelijk als eisch op den voor grond heeft gebracht. Wat Sovjet-Rusland toen met hulp van Duitschland niet kon bereiken, zou het zoef meent men. nu best met Engelschen steun kunnen zien te verwezenlijken. Londen mag met nadruk ver zekeren, dat de kwestie van de zee-engten te Moskou zelfs niet ter sprake is geweest, te Berlijn heeft men reden voor de stelling, dat zij niet alleen besproken is, maar zelfs een van de belangrijkste onderwerpen van het gesprek heeft uitgemaakt. Dit alles te zien in verband met de onthullingen over Eden's toezeggingen aan Stalin inzake de „vrij® hand" voor Sovjet-Rusland tegenover Europa, met name het Zuid-Oostelijke gedeelte en in het bijzonder Bulgarije, tot welke toezeggingen de heerschappij over de Dardanellen als het ware organisch zou moeten behooren. Eenige recentere gegevens hebben hieraan nadruk verleend. De vroegere Amerikaansche gezant te Sofia Earle zou zich wij deelden dit in ons vorig num mer uitvoerig mede hebben laten ontvallen, dat het inderdaad het Engelsch-Sovjet-Russlsche plan, te Moskou beraamd, is Bulgarije onder de Sovjets te brengen en Moskou de zee-engten in handen te spe len: de Diplo bracht het bericht, dat een andere los lippige Amerikaansche diplomaat, Mac Murray, vroe ger gezant te Ankara, den inhoud dezer onthullingen heeft bevestigd. Zooals ook reeds bekend is werd een officieel dé menti door het Sovjet-persbureau Tass aan Turkije gestuurd, waarin wordt gesproken van „laster" en „bevordering van de Duitsche propaganda". Zulke démentis legt echter een ieder uit gelijk hij wil. En terwijl aldus de papieren oorlog verder gaat, neemt de spanning toe en bereidt zich misschien een nieuw bedrijf van het oorlogsdrama voor. De Turksche staatslieden zullen groote behoefte hebben aan staatsmanswijsheid en realiteitsbesef om te verhoeden, dat hun land het tooneel van deze vol gende acte wordt Felle koude Felle koude heerscht er op het oogenblik aan het Oostfront. Daar is ons Nederlandsche wintertje nog maar kinderspel bij. Temperaturen van veertig graden onder nul zijn ginds in het Sovjetland „heel gewoon". Wat het wil zeggen om bij deze temperaturen te moeten strijden kan men zich indenken. Maar denkt u eens in wat het beteekent bij een vorst van veertig graden gewond te geraken Wanneer u zich dit even tracht voor te stellen, dan pakt u uw giroboek en maakt een bijdrage over op gironummer 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. FIJNHOUTHANDEL J. VAN ROODE ZONEN ONZE SPECIALITEIT ROLLANDSTRAAT 55-57, Tel. 15667. HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Voorzorgen voor de viervoetige kameraden. In de wouden achter het front zijn de vc^enringsvluchten*geschiedend uiterst IJszei,en- ®e straffe Oostenwind is de Het groote oogenblik. Onder het gejuich van de velen, die zich aan het eindpunt paarden der infanterie-reginienten ondergebracht. De stallen zijn warm en tegen zorgvuldig. Met behulp van landkaart en beste vriend voor den beoefenaar van verdrongen, komt Sictse de Groot uit Weidum als eerste weer te Leeuwarden aan dc koude beschut. In speciale loopruimten krijgen de dieren dc noodzakelijke Nauwkeurigbepaaid."0611 Tlle*t^den deze unieke sport. na den tocht in 8 uur 44 minuten en 15 seconden te hebben volbracht, beweging, .(Atlantic-Holland-P. K. Rünass). .(Orbis-Holland-P. K. Grosse) (Pax-Holland-De Haan-m) (Pax-Holland-De Haan-mi

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2