a Siiccp omoma VAn HouTeiïs uMonsecco AKKERTJE GLAD WE Cf; De zevenvoudige taak van het Nederlandsche volk. TOBIAS JwP _..A- I X-'ï k KAARL. DAGBLAD, Vrijdag 23 Jan. 1942 IJMUIDEN Onderlinge competitie D.C.IJ. De uitslagen der deze week gespeelde partijen van de onderlinge competitie Damclub „IJmuiden" luiden als Volgt Hoofdklasse: H. Laros wint van Suyk; K. de Jong remise met Postma; v. d. Hëide remise met Suyk. Hoofdklasse B: J. Snel wint van J. Bal. lste klasse: H. Schaap verliest van J. v. Straten. 2e klasse: Kiedeman verliest van P. Beets; P. v. d. Velde Verliest van J. Waal. In de hoofdklasse heeft Suyk zijn laatste kans verspeeld op het winnen van het clubkampioenschap. In de belang rijke partij tegen Laros, is de jeugdige meester in een mooi damgevecht gesneuveld. De strijd om den titel gaat nu alleen nog tusschen H. Laros en H. de Boer. De kapsen van Laros om zijn titel voor een jaar te be houden zijn zeer groot, vooral nu Laros twee winstpunten op de Boer voor ls. De stand der competitie luidt: Spelers Gesp. Gew. Rem. Verl. Pr,:. H. Laros 14 9 5 0 23 H. de Boer 14 8 5 1 21 C. Suyk 14 5 7 2 17 Postma 15 6 5 4 17 v. d. Heide 16 3 8 5 14 K. de Jong 14 3 5 8 11 Hoofdklasse B. J. Snel 15 5 5 5 15 H. Diederiks 13 7 0 6 14 J. Smit 12 4 3 5 11 Hoek 12 2 1 9 5 Bal 13 1 2 10 4 In de hoofdklasse E zijn het Hoek en Bal die het vol- gend damseizoen aan de nos 1 en 2 der eerste klasse hun plaatsen moeten afstaan. De nog te spelen partijen kunnen hun degradatie niet meer verhinderen. De stand der eerste klasse luidt: Eerste klasse: Gesp. Gew. Rem. Verl. Pnt. J. v. Straten 6 4 0 2 8 Jonker 6. 2 3 1 7 Brandenburg 5 3 0 2 6 Schenk 4 1 3 0 5 Schager 5 1 2 2 4 Selderbeek 5 1 2 2 4 Koetsier 4 2 0 2 Schaap 3 0 3 0 Tweede klasse. P. v. d. Velde 6 4 1 1 9 J. Waal 5 3 1 1 7 D. Beets 4 2 1 1 S D. Ott 5 2 1 2 5 Swier 1 1 0 0 2 Riedeman 6 0 0 6 0 De Kenncmer Jagers Ook de IJmuider Wandelsport-Vereeniging „De Kennemér Jagers" heeft de gevolgen van de moei lijke tijdsomstandigheden gevoeJd. Het redental was tot tien teruggeloopen, maar op de laatst gehóuden jaarvergadering kon de secretaris, de heer H. C. Smit, in zijn jaarverslag mededeelen, dat het leden tal weer met 22 was gestegen. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer H. J. Zijlstra, bleek, dat de financiëele positie van de vereeniging gunstig is. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de heeren W. v. d. Braber en H. J. Zijlstra herkozen werden resp. tot voorzitter en penningmeester. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren W. Duin en C. Visser. Besloten werd nog, op 8 Februari a.s. een onderlingen feestavond te houden. Nieuwe directeur Clir. Muziekver. „IJmuiden" Tot directeur van de Chr. Muziekvereeniging „IJmuiden", is als opvolger van wijlen den 'heer Klut benoemd de heer J. H. M. Komst van Am sterdam. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 22 Januari 1942. Tarbot f10 per K.G.: Tong f 10—f6,20 per K.G.; Kleine schol le soort flSO: Kleine schol 2e soort f134; Pufschol le soort f 14f93; Pufschol 2e soort f58—f55; Groote bot f162—f 138: Kleine bot X 136—f122; Groote schar f122; Puf- schar f231—f23; Wijting f 110—f 104, alles per 50 K.G.; Ka beljauw f 38—f 28 per stuk. Besommingen trawlers: SCH 65 Onderneming 40 mnd. f 4280; ZK 68 Johanne 10 mnd. 1 1020; IJM 417 Derlka 7 15 mnd. f 861. Kotters: IJM 224 f142; IJM 223 f 110; KW 82 f293; KW 148 f 114; TX 4 f 178. Vischafval in Noorwegen Naar uit Noorwegen gemeld wordt, moeten af val en ingewanden van visch en haring, die in normale omstandigheden ..niet verwerkt, worden, bewaard blijven en verkocht ter vervaardiging van voedingspreparaten of voedingsmiddelen. Traan en haringolie, evenals de voedingsstoffen uit genoemde vischproducten, moeten worden afgedragen aan de bevoegde instanties. De vischomzet in Lemmer De vischomzet in Lemmer is de laatste jaren sterk gestegen, niet alleen tengevolge van de hooge vischprijzen. maar ook door den ruimeren aanvoer. In 1940, het rijke snoekbaars jaar bedroeg de omzet f 127450, tegen bijna f 67000 in 1939. ïn 1941 steeg de omzet tot f 420.400, vooral als gevolg van de rijke aalvangsten, die driemaal zoo groot waren als in 1940. Opvallend deze winter, vrijwel nooil meer zieke kinderen. Geen boodschappen als: „Juf frouw, broertje hoestte, zoo, moeder heelt hem maar een dagje in bed gehouden." Want de moeders weten, dat SIROOP BON- NEMA al die beginnende hoestkwaaltjes in de kiem smoort en niemand beter dan wij kunnen de resultaten beoordeelen en toejuichen I SIROOP BONNEMA bevat het werkzame Narceïne-aethylester „Bonnema" en heelt een samenstelling die aan de hoopste eischen voldoet. SIROOP BONNEMA helpt snel en zeker bij hardr.ell.lgc hoest bronchitis. gr>ep en kink hoest het maakt het shjm los. doet de pijn bedaren en 6e- vocdcrt het uitkotsten. MET NARCEINE AETHYLESTER Fo. BONNEMA -- APELDOORN FABRIKANTE DER „IWITSAt" PRAEPARATEN (Adv. Ingez. Med.) UITGAAN Heden VRIJDAG 23 JANUARI. Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H.O.V., 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Zeven jaren pech", 2.30, 8.30 en 8.45 uur. Palace: „Een vrouw in gevaar", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het meisje met protectie", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Het onbereikbare", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac, doorloopende voorstelling van 12 uur af. ZATERDAG 24 JANUARI. Stadsschouwburg: ..De Zondaar", 7.30 uur. Geo. L. Margarethastraat: Cabaret Chiel de Boer, 7.15 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplein. Kindermatinée Jom Poes" door „Het Tierelantijntooneel", 2.30 u. De inhoud van een cartonnetje komt in smaak en geur over een met het sap van 20 citroenen. 50 CENTS (Adv. Ingez. Med.) Hoe Denemarken den uitvoer van visch beschermt Sedert eenigen tijd heeft de regeering van Dene marken verschillende maatregelen genomen ter bescherming van den uitvoer van visch, aldus meldt Economisch Nieuws. Zoo is bepaald, dat de uitvoer van versche of gezouten visch, schaaldieren en artikelen van visch van minderwaardige kwa liteit verboden is. Onder dergelijke visch wordt verstaan visch, die niet zoodanig behandeld, is 't ijs gelegd of verpakt is, dat ze in absoluut verschen staat op de plaats van bestemming kan aankomen. Indien geen nieuwe emballage wordt gebruikt, moet deze vooraf met zorg gereinigd en eventueel gerepareerd worden. De uitvoer van lever en in gewanden van diverse vischsoorten is verboden; de uitvoer van andere dan levende visch is slechts toegestaan, indien de lever en de ingewanden ver wijderd zijn. Voorts is de uitvoer van alle soorten visch en vischproducten in verschen of bevroren toestand slechts toegestaan, onder de voorwaarden, welke het ministerie van Landbouw en Visscherij kan vaststellen in verband met het land van be stemming en voorts indien de visch van Deensche afkomst is en de zending vergezeld gaat van een schriftelijke verguning van genoemd Ministerie. Verder zijn voorschriften gegeven inzake den uit voer van filet van kabeljauw en den uitvoer van z.g. zeezalm. CONCERT SYMPIIONIE-ORKEST „EUPHONIE". Het symphonie-orkest „Euphonie" geeft Vrijdag 30 Januari a.s. onder leiding van Karei H. Kerkhoff een concert in het Patronaatsgebouw. De solist is Jan Hoeben (viool). Vóór de pauze wordt het een Mozart-herdenking: de balletmuziek „Les Petit Riens", het kwartet voor fluit, viool, alt en cello en het kwintet voor klarinet, twee violen, alt en cello worden ten gehoore gebracht. Het bijzondere er van is, dat „Euphonie" de uitvoering van deze bekoorlijke kunstwerken uit de literatuur der kamermuziek geheel door orkestleden kan laten uit voeren. Na de pauze speelt Jan Hoeben Tartini's vXoolcon- cert in D-mineur. „Euphonie" vertolkt in het tweede gedeelte van den avond L. van Beethoven's Egmont- ouverture en een fantasie over de opera La Traviata. VELSEN Vereeniging voor Friezen Naar wij vernemen maken de plannen tot het oprichten van een Friesche vereeniging goeden voortgang. De „gangmakers" zijn voornemens, be houdens goedkeuring der autoriteiten, Donderdag 29 Januari een oprichtingsvergadering te beleggen in het Hervormd Vereenigingslokaal aan de Kal- verstraat. Het bestuur van de Friesche Vereeniging „Us Memmetael" te Beverwijk, dat de pogingen steeds heeff gesteund, zal op deze vergadering tegenwoor dig zijn. Extra kaarten voor bijzonderen arbeid In het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg worden Zaterdag extra kaarten voor bijzonderen arbeid uitgereikt aan heiL die hiervoor in aanmerking komen en wier namen beginnen met dé letters V tot en met Z. Het bureau is geopend van 9.30 tot 12.30 uur. Extra kaarten voor bijzonderen arbeid Extra kaarten voor bijzonderen arbeid worden uitgereikt in het patronaa^sgebouw aan den Zee weg op vertoon van de distributie-stamkaart aan hen, die bij de vorige uitreiking extra kaarten hebben ontvangen en nog denzelfden arbeid- ver richten. Vrijdag 23 Januari zijn aan de beurt de letters Q tot en met U. Het bureau is geopend van 9./5012 uur en van 2—5.30 uur. BEVERWIJK Ned. Ver. van Huisvrouwen In het Witte Kruisgebouw hield de afdeeling Beverwijk van de Ned. Vereeniging van Huis vrouwen Donderdagmiddag een bijeenkomst, waar in mevr. Rietveld uit Amsterdam een lezing heeft gehouden over het bekenae boek: „De straat van de visschende kat". Mevr, Rietveld gaf eerst een schets van het leven van de Hongaarsche schrijf ster. Vervolgens belichtte zij uitvoerig de hoofd personen uit het boek en de diepe tragiek van de Neem'n (Adv. Ingez. Med.) groep bannelingen uit heel de wereld, die in Parijs een kleine maatschappij op zichzelf vormen. De Fransche hoofdstad kan echter de tweede Hon gaarsche stad genoemd worden, want tijdens de handeling van de geschiedenis van „De straat van de visschende kat", telde Parijs niet minder dan 150.000 Hongaren als inwoners. Voorts behandelde de inleidster sommige deelen uit het boek, waarvan zij verscheidene gedeelten citeerde. Duidelijk bleek hieruit de strijd, dien de emigranten en bannelingen in den vreemde en vaak ver van hun vaderland, moeten voeren om hun be staan. De lezing werd met groote aandacht ge volgd. De presidente, mevr. A. MoensVan der Vèen, bracht dank aan mevr. Rietveld en deelde nog mede, dat half Februari Jan Strijbos voor de afdeeling zal spreken over: „Vogelleven op Texel". K.D.O. voert „Het gouden kalf" op De dans om het gouden kalf heeft menigen auteur ge ïnspireerd tot schrijven; mevr. Janssen en Gerard Nlelen componeerden het blijspel „Het gouden kalf", een tooneel- werk met veel kennis van zaken geschreven en dat aan de groep speelsters en spelers gelegenheid geeft, zich ln tal van aardige tooneeltjes van hun meest komische zijde te laten zien. Voor publiek, dat eens gul wil lachen, is het een stuk, als geknipt. K. D. O. had er bij een uitverkocht huls een daverend succes mee. Aan de uitvoering werkten mede de dames Martens— Vreeswijk, T. Scheerman, J. IJSseldoorn, A. Groeneveld, M de Goede en F. Burger en de heeren J. N. van Galen, Fr. Maenhout, W. Tesselaar, C. M. de Goede en A. Wete- rlngs. Er is door hen met animo gewerkt, al viel het te betreuren, dat enkelen hun rollen te sterk aangezet had den waardoor er door hen geen natuurlijk spel gegeven kon worden, ik denk in dit verband aan den zoon en de dochter van huize Smit, die door hun sterk overdreven typeering geheel uit den toon vielen. Hier had de regie beter het juiste type behooren aan te geven. Elly, Eugène en Forster, die het stuk droegen, waren ln het kader der uitvoerders vöor hun taak berekend. De regie beiustte bij den heer F. Hunschee. die in tempo liet spelen en die het -publiek van K. D. O. met dit blij spel aangenaam bezig gehouden heeft. A. J. VAN DER WEIJDEN. H.A.V. „Suomi" De vertooning van het tweede deel der Olym pische film (zwemmen, voetbal, zeilen, enz.) is thans vastgesteld op Donderdag 5 Februari in het Luxor Theater. De avond wordt georganiseerd door de Hoog oven Athletiekvereeniging „Suomi". Zondag 1 Februari wordt door de Athletiekver eeniging „Blauw Wit" te Amsterdam een veld loop georganiseerd. Hieraan zullen een tiental leden van de Hoogoven Athletiekvereeniging deelnemen. Zij starten allen in de C-klasse. Deze loop wordt gehouden in de omgeving van het Olympisch Stadion. „VREUGDE EN ARBEID". Donderdag 12 Februari wordt door „Vreugde en Arbeid" ln het Kennemer Theater een zang- en dansrevue gege ven. De medewerkenden zijn: Rodi Roeters, conferencler- snelteekenaar-goochelaar. De Wilco's, acrobatisch duo, Jetty Danielle, cabaretière, De Boya's danspaar, Johnny Dulsdeiker, accordeon, J. Ramaker, vlooi en P. Schwarz. Schaatsenrijden. Beverwijksche IJsclub Gistermiddag zou op de ijsbaan van de Bever wijksche IJsclub een wedstrijd gehouden worden tusschen de leerlingen van de Juliana van Stol- bergschool. Deze is echter niet doorgegaan. Ver moedelijk zullen de scholieren nu vanmiddag aan treden. Het bestuur van de IJsclub verzocht ons mede te deelen. dat de baan gaarne voor een der gelijk doel beschikbaar gesteld zal worden. Hier toe dient men zich in verbinding te stellen met den secretaris H. J. Blaauw, Vondellaan 55. Voorts bestaat het plan binnenkort de beste rijders van alle scholen tegen elkaar uit te laten komen. Zondagmiddag wordt weer een ijshockey-wed- strijd gespeeld tusschen een plaatselijk zestal en een nog onbekenden tegenstander. In de pauze van den wedstrijd zal door drie dansparen w.a.o. de heer en mevr. de Bock, alhier en twee paren uit Amsterdam, een demonstratie in kunstryden wor den gegeven. Zondag 1 Februari zal een wedstrijd voor heeren georganiseerd worden. De volgende prijzen zijn uitgeloofd: f 25, f 10 en f 5. SCHEERMESJE VAN STANDING (Adv. Ingez. Med.) Een toelichting op de rede van ir. Mussert van 14 Dec. Op 14 December jl., den dag waarop de N.S.3. tot Staatspartij, werd verklaard, heeft Mussert, de Leider van de Nationaal Socialistische Beweging in Neder land enkele mededeellngen gedaan, waarvan de be langrijkheid waarschijnlijk nog niet ten volle tot ieder een is doorgedrongen. En toch zou men de zeven punten, welke de Leider ln zijn rede proclameerde, kunnen beschouwen als de zevenvoudige taak van het Nederlandsche volk. Wij slaan uit het boek der geschiedenis enkele blad zijden terug en beluisteren opnieuw de stem van Mussert op het oogenblik, waarop hij te Utrecht zijn zeven punten proclameerde: 1. De actieve doelbewuste deelneming aan de sa menwerking van alle Germaansche volkeren tot vei ligstelling van Europa; gedragen door de zekerheid dat dit gemeenschappelijk belang voor gaat vóór het belang van ieder der volkeren afzonderlijk. 2. Het deelnemen van het Nederlandsche volk aan de kolonisatie en de exploitatie van de Oost-Euro- peesche gebieden. 3. Het verkrijgen van de volkomen begelijkgerech- tigheid ln de Europeescshe levensruimte en het zoe ken en vinden van emplooi voor den ondernemings geest en de arbei4skracht van ons volk in Europa, opdat welvaart zal komen en de armoede zal worden verdreven. 4. Het verhinderen van het wegkwijnen en voort- vegeteeren van ons volk in een te nauwe levensruimte, nu alle wegen van overzee zijn afgesloten. 5. De lichamelijke, zedelijke en geestelijke verhef fing van ons volk; de zorg voor het welzijn van het volk door arbeidsdienst, arbeidsfront, volkswelvaart, volksgezondheid, enz., te organlseeren en tot bloei te brengen. 6. Het organiseeren van de levenskringen van ons volk, waardoor de enkeling tot zijn recht kan komen en een dam wordt opgeworpen tegen gelijkschakeling en staatsabsolutisme. 7. Het organiseeren en tot leven wekken van den komenden Nederlandschen Germaanschen nationaal- socialistischen staat, waarin wij in vrijheid zullen kunnen leven. TOELICHTING OP HET EERSTE PUNT. De actieve, doelbewuste deelneming aan de samen werking van alle Germaansché volkeren tot veilig stelling van Europa, gedragen door de zekerheid, dat dit gemeenschappelijk belang voor gaat vóór het be lang van leder der volkeren afzonderlijk. Deze oorlog is niet zoo maar wat wij zouden kun nen noemen een gewone oorlog, het is niet een ge schil van den eenen staat met den anderen, geen conflict om een dynastieke of andere betrekkelijk on belangrijke reden deze oorlog is een botsing van twee werelden, en niet alleen buiten Europa, maar ook daarbinnen botsen deze twee werelden in een revolutie der geesten. Eenerzijds dus de tweestrijd van enkelingen, ander zijds de legers van het nieuwe Europa, dat in den strijd om het leiren om zijn bestaan vecht.- Werd niet dit Europa bedreigd van verschillende kanten, waar door het naakte bestaan op het spel kwam te staan? Want innerlijk was daar de dreiging van het bevol kingsprobleem en ook die van de lichamelijke ontaar ding: voorts het dreigende gevaar der geestelijke ont aarding. dat zich in het individualisme aankondigde om door Amerikanisme te vervallen tot de absolute losbandigheid, die tot „vrijheid" gekroond ten troon werd geheven. En daarnaast bestond de uiterlijke be dreiging. die gevormd werd door de Joodschgeleide Angelsaksische geldmachten en door het even Joodsch geleide Aziatisch bolsjewisme. EEN "GEWAPENDE REVOLUTIE. Deze duistere machten, die het zedelijk en geeste lijk. het cultureel en economisch, het sociaal en agra risch leven van Europa bedreigden, doen ons begrij pen. dat deze oorlog niet zoo maar een gewone Is, maar wel een gewapende revolutie, welke op het slagveld bevestigd wordt. Het ls niet mogelijk, dat een werkelijk levend volk van Europa zich aan deze wor steling kan onttrekken, is niet Europa in zijn geheel bedreigd, dus ieder der staten en volkeren op zich zelf eveneens, en is niet de innerlijke en uiterlijke samenhang der volkeren ln onzen tijd zoo groot ge worden, dat een enkeling zich niet ongestraft afzon dert? Want niet alleen is de' innerlijke verwantschap tusschen de volkeren van Europa grooter. dan men vroeger wilde erkennen, de techniek en de economie vragen en verkrijgen steeds meer de samenwerking der deelen van het Europeesch geheel. Deze deelen bezitten een groote mate van verwantschap ten op zichte van lichamelijke en geestelijke geaardheid, wanneer zij bij alle verschillen van volksaard een ras- eenheid vormen, zooals dit bij de Germaansche vol keren, het Duitsche. Deensche. Noorsche, Zweedsche en Nederlandsche volk het geval is. Maar ook de in nerlijke verwantschap tusschen de twee samenstellen- Jo van Europa (Germaansch en Romaansch) is zoodanig, dat zij tezamen den cultuurrijkdom van het avondland uitgedragen hebben over de geheele wereld. Een sterk geleid Italië en een gezuiverd Frankrijk zullen voor de Europeesche beschaving be- standdeelen zijn, even belangrijk In de toekomst als in het verleden" NEDERLAND EN EUROPA. Anderzijds kan men zeggen, dat de benauwdheid van de volstrekt losstaande staten (waaronder Neder land nimmer gerekend kon worden) om bevrijding schreeuwt, terwijl juist de techniek groote ruimten en de' verkeersmiddelen onbelemmerde verbindingen binnen geheel Europa eischen. De economie verlangt eveneens dë beste samenwerking op het vasteland. Op dit oogenblik alleen al door de angelsaksische blokkade, die den enkelen staat tracht te worgen, doch geen Europeesche solidariteit klein zal krijgen. In de toekomst zullen de thans ontstaande verbindin gen van duurzaamheid blijken te zijn dit lijdt geen twijfel daar deze inderdaad geheel „natuurlijk", d.w.z. volgens de natuur zijn en dus in een organisch Europa onmisbaar. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat bij de ordening van ons Europa Nederland niet mag ontbreken. Het moge dan sedert vijf eeuwen te veel naar „buiten" gekeken hebben, het moge dan in het algemeen ver geten zijn geweest, dat wij een deel waren van het Europeesche vasteland en wel een randgebied, dat zich steeds bewust dient te blijven van zij»'gebonden heid aan de kern, daar het zich anders isoleert en aan zijn lot wordt overgelaten. Het moge hierdoor alleen zijn gelaten bij de verdediging van ons imperium in de toekomst zal dit alles geheel anders zijn, wij zullen ons niet meer mogen verliezen aan het «lier- verste en daarbij thuis zitten te potten en te peinzen omtrent de alleronwerkelijkste problemen. Neen, wij zullen een zeevarend volk zijn vanzelfsprekend, maar nimmer mogen wij vergeten, dat wij een bewust deel van Europa moeten zijn. Nogmaals! Het zal de taak der N.S.B en van iederen anderen Nederlander, die het beste voor zijn land wil, in de allereerste plaats zijn, te streven naar en te verzekeren de actieve bewuste deelneming aan de samenwer- I king van alle Germaansche volkeren tot veiligstelling "van Europa. Veiligstelling voor bolsjewisme en goudslavernij, vrijwaring voor ontaarding, voor armoede en voor oorlog. En met deze veiligstelling van Europa door den ge- meenschappelijken strijd en daarna door den gemeen- schappelijken opbouw, zijn wij gekomen tot punt 2 van Musserts program voor het Nederlandsche volk. OQ.A.e*C» CO'T KAKtDOt^EM OUD COtac9TtC. T'.3pa,AC£T UW ooeoe (Poty»ooa-Le«mk«*) wlsme. dat gereed stond ons vasteland onder de tanks te pletter te rijden, ten grooten deele nu reeds en straks geheel vernietigd zullen zijn. komt er voor de Europeesche volkeren een onmetelijke ruimte vrij, vanwaar zij de ontbrekende grondstoffen zullen kunnen halen en waar zij bovendien een oplossing kunnen vinden voor het bevolkingsvraagstuk. Zoolang de oor log duurt en de verbindingswegen naar overzee af gesneden zijn, is immers emigratie naar aqdere we relddoelen onmogelijk, terwijl het niet meer dan na tuurlijk is, dat de bewoners van Europa, als bescha vingseenheid, het dichtstbijzijnde vasteland exploitee- ren en bewerken. KOLONISATIEMOGELIJKHEDEN. De intensieve bewerking van de Oostgebieden zal ook binnen niet te langen tijd de blokkade, waaronder wij te lijden hebben, krachteloos en dus zinloos maken. Daarom is de medewerking van Nederland ook voor Nederlands voedselpolitiek zelf van veel belang, of zonen van zijn volk het graan in de Oekraïne zullen zaaien en oogsten. Deze kolonisatie in het Oosten behoeft evenwel vol strekt geen verlies "van de kolonisten voor de Neder landsche cultuur te beteekenen. De kolonisatie kan namelijk op gesloten wijze geschieden, juist zoonis wij Indië gekoloniseerd hebben. D.w.z dat eigen bestuur en onderricht worden georganiseerd in bepaalde be sloten kolonisatiegebieden. Hierdoor zal worden voorkomen, wat vroeger vaak is gebeurd met vewpreide Nederlandsche kolonisten in het Oosten want die waren er van oudsher, men denke slechts even aan de nederzettingen ln Potsdam, op de Flaming, in Dantzig en aan het oude lied „Naar Oostland willen wij rijden, naar Oostland willen wij mee. daar over die groene heide, daar is er een betere stee", dat juist in onzen tijd een nieuwe beteekenls heeft gekregen. Nederlanders beschikken over een groote koloni satie-ervaring; Nederlanders hebben begrip voor andere volkeren. Nederlanders zijn goede organisato ren' en nauwgezette beheerders. Nederlanders zijn beste boeren, trouwe vaderlanders en stoere Germa nen daarom gaan wij in het Oosten als kolonisa toren een groote toekomst tegemoet I Tot zoover de toelichting op de punten 1 en 2. Hier aan kan worden toegevoegd, dat op de eerstvolgende drie Dinsdagen respectievelijk punt 3 en 4, punt 5 en 6 en tenslotte punt 7 voor de radio zullen worden toegelicht. Amerikaansche landen verbreken betrekkingen met as MADRID, 22 Jan. (D.N.B.) Naar uit Rio de Janeiro gemold wordt, zouden de Amerikaansche republieken op de conferentie van Rio besloten hebben dat zij, „met inachtneming van haar souvereine rechten en in overeenstemming met de machtsbevoegdheid van haar grondwettelijke inestellingen", de diplomatieke betrekkingen ipet Japan, Duitschland en Italië niet kunnen voortzetten, daar Japan een natie van het Amerikaansche continent (de Vereenigde Staten) heeft aangevallen en de andere landen van het drie- mogendhedenpact aan die natie „den oorlog ver klaard" hebben. Dit besluit, zoo wordt verder gemeld, moet thans nog door de regeeringen der betrokken landen gera tificeerd worden. In zooverre schijnt de verwijzing naar de „machtsbevoegdheden der grondwettelijke instellingen" der landen een voorbehoud te vormen. (Uit dit bericht schijnt te blijken dat alle Zuid- Amerikaansche staten, ook Argentinië en Chili, die tot het laatst uiting gegeven hebben aan hun bezwa ren, tenslotte zijn gezwicht voor den polltieken en economischen druk van Washington. De Soaansch- Amerlkaansche landen, hoewel in geen enkel opzicht door de asmogendheden bedreigd, schijnen zich thans bij het dollarlmperialisme van Roosevelt aan te slui ten). ARBEIDERS MANDOLINECLUB „APOLLO" 25 JAAR. Zooals we reeds eerder mededeelden geeft de Ar beiders Mandolineclub Apollo" te Haarlem Zondag avond 25 Januari in de turnzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan een feestconcert. Medewerking zal worden ver leend door Gijs Beths, viool; Pierre Verdonck. piano; het Haarlemsch A Capellakoor onder leiding van Nico Hoogerwerf; de Arbeiders Mandolineclub „Ex celsior" uit IJmuiden, en eenige leden van het Har monie-orkest „Excelsior" te Haarlem. Apart opsporingscorps prijscontrole APELROORN 22 Jan. Ter bereiking van ordening cn aystematlschen arbeid op het gebied der opsporing van prlj«overtredingen heeft de gemachtlge voor de prijzen eenige weken geleden stappen ondernomen. Het apparaat der prljsbeheerschlng werd gesplitst ln een afdeeling „be rechting". welke zich zal kunnen bepalen tot de vervol ging der duizenden ln behandeling zitnde tuchtzaken en een afdeeling „opsporing" Deze afdeeling. die zich met volle kracht op haar terrein zal kunnen ontplooien, werd tevens onder,polltieele leiding gesteld door de benoeming van den commissaris der rijkspolitie den heer A. J. Stlen- stra tot hoofd daarvan. Dank zij de medewerking van d® secretarissen-generaal van Justitie en blnr.enlandsehe zaken en van den gevolmachtigde voor de reorganlsat:e van de politie ls men nog een stap verder kunnen gaan Twee honderd ambtenaren der gemeente-polltle, mareehaw-.e® en voormalige rtjksveldwacht.alsmede een aantal ambte naren der douane, wier werkzaamheden bij de wijziging der tolgrenzen gewijzigd werden, zijn thans gedetacheerd bij den dienst van den gemachtigde voor de prijzen. ZIJ zullen voortaan deel uitmaken van het in oprichting zijnd® corps staatspolitie, maar z.ljn met behoud van rang en organiek verband, als het ware uitgeleend aan dezen dienst. De Instelling van dit corps van 200 prljzencontrolciir* beteekent echter niet, dat daarmede de t.-»->k der gemeente en rijkspolitie voor de prijzencontróle geëindigd ls. In tegendeel. haar arbeid blijft de eerste pijler dér prljsbe heerschlng. want haar locale kennis van personen en zaken ls onmisbaar. Het speciale corps zal den ruggegrant, de stoottroep, vormen In het geheele werk. De manschappen zullen aan de districtscommandanten der prljsbeheerschlng worden toegevoegd. Ongeveer de helft zal belast worden met speciaal onderzoek, b.v. ln belangrijke zaken, de an dere helft zal ter ondersteuning der plaatselijke politl# worden Ingezet bij razzia's, zooals er In December ver scheidene met succes werden uitgevoerd. Voorts ligt het ln de bedoeling een aantal vaste „waren- deskundigen" aan het corps toe te voegen ter verstevi ging van het prestige; tevens zal het daardoor zijn Infor matieve taak t.a.v. het bedrijfsleven en de centrale instan ties ln Den Haag beter kunnen vervullen. Het spreekt wel vanzelf, dat deze tweehonderd ambte naren waarvan het meerendeel zich op het gebied van prijzencontróle reeds verdienstelijk maakte niet onvoor bereid worden ingezet. Daartoe is een scholings- en voor de douane-ambtenaren gedeeltelijk een omscholingscur sus. ln het leven geroepen, welke onder leiding van den districtscommandant A. H. Trippelaar ln de marechaus seekazerne te Apeldoorn wordt gegeven. Maandag J.l. werd deze cursus door den gemachtigd® voor de pjrljzen mr. H C. Schokker, geopend ln tegen woordigheid van mr. Broersen gemachtigde voor de reor ganisatie van de politie, dr. Trabold leider van de afdee ling Preisblldung van het Rijkscommissariaat en majoor Lautenschleger van de Ordnungspollzel. De boterbon in het restaurant Sinds eenigen tijd geldt de bepaling, dat In restau rants ten minste één schotel of menu verkrijgbaar moet zijne waarvoor de gast geen bonnen behoeft af te geven. Thans heeft, naar het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd mededeelt, de dlrec- - —w—„vw4-,v,iit,K ifKUVUmi. Ut U.Jtt— dat ean blijvend vrije plaats zal willen verdienen ln tcur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-. het nieuwe Europa, namelijk het deelnemen van het Nederlandsche Volk aan de exploitatie en de kolonisatie van de Oost-Europeesche gebieden. TOELICHTING OP HET TWEEDE PUNT. Nu de dreigende machten van het aziatische bolsje- Lekkage. r\ü( VjJx ?S') y 's-GRAVENHAGE, 21 Jan. Evenals het vorig jaar naar de Leipziger najaarsbeurs, organiseert het front van nering en ambacht ■ook dit voorjaar een reis naar de Leipziger Messe, speciaal voor kleinhandelaren en ambachtspa troons. Ook niet-leden van deze natlonaal-socialistische middenstan dersorganisatie nemen aan deze reis deel. Men vertrekt op Zaterdag 28 Februari en zal op Vrijdag 6 Maart den terugtocht aanvaarden. Van Duitsche zijde worden ver schillende faciliteiten verleend, welke het mogelijk maken, de kos ten van reis en verblijf zoo beperkt mogelijk te houden. (A-N.P.) KORT NIEUWS. Een Haagsch koopman ls in een café te Amsterdam een bedrag vao f 800 kwijt geraakt. restaurant- en pensiontedrijf een nieuwe bepafinj daarbij ln het leven geroepen in het belang van de velen, die hun maaltijden in restaurants gebruiken. Op de volgens voorschrift verplichte spijslijst moesten nl. voortaan ten minste evenveel gerechten voorko men met 10 gram, als met 20 gram boter, vet of mar garine. Bij gerechten met gekookt vleesch (b.v. stamppot ten) en met gekookte visch mag bovendien slechts 10 gram aan boterbonnen worden gevraagd. Dit zelfde geldt voor de z.g.n. vaste menu's, waarbij gerechten, met gekookt vleesch of gekookte visch worden ver strekt, terwijl er op Is aangedrongen, deze menu'f meer nog dan tot dusverre het geval was, beschikbaar te stellen. Men zal dus in den vervolge in restaurants met 2/50 rantsoen boterbonnen even goed to recht moeten kunnen als met 4 50 rantsoen en bovendien ook een bonloos menu of een bonlooze dagschotel kunnen ge bruiken. Burgerlijke Stand HAARLEM. 22 Januari. Bevallen: 20 Jan.: P. M. Ruigrok—Roest. z. S. C. Strodijk—Olifiers, z. 21 Jan.: P. G. Luiten—van Schalk, z., P. M. E. BornMuller, d„ J. A. M. Mege- link—Jacques, d„ C. Stolwijk—Ollfiers, z., C. M. d® VriesAnspach, z. Overleden: 20 Jan.: H. B. Swarte, 67 j„ Anegang. P. Bogaart. 64 j.. Scheepmakersdijk. A J. Voogd. 39 j.. Ooievaarstraat. 21 Jan.: R. M. Penn—van Looij. 67 j., Kruisstraat. C. A. P. Schmeink, 57 j„ Ramplaan. Gehuwd: 22 Jan.: W. Nijenhuis en N. Groot. L. D. van den Berg en E. Kreijger.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5