Haarlem's Dagblad Tweede Japansche landing op de Bismarck-archipel. 59e JAARGANG No. 17975 x x Uitgave Lourens Coster, MU. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, biJk Soenda- plein 37. Postgiro 38810. Drukkerij. Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 1308» Hoofdred. 15054, Redactie 10600, DrukkerU 10132, Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 24 JANUARI 1942 Abonnement per week 0,26. por maand 1.15. per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tiïn: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0.42. Reclames 0.72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—0 regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels 11 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Rangoon op 70 k.rn. genaderd. STOCKHOLM, 23 Januari. (D.N.B.) Naar As sociated Press uit Melbourne meldt, heeft de plaatsvervangende Australische premier, Forde, medegedeeld, dat een Japansche landing op de Bismarck-archipel bij Kelto, 400 K M. ten Zuid- Oosten van Rabaul, bevestigd is. Als een der laatste berichten is uit Rabaul op Nieuw Brittannië het nieuws ontvangen dat schepen. o.m. oorlogsschepen, gezien waren ter hoogte van het naburige eiland Watom. Onmiddellijk nadat dit bericht was doorgegeven, werden de verbindingen met Rabaul verbroken. Men neemt aan dat het eiland Nieuw-Brittannië door de Britsche troepen voor de Japansche landing was ontruimd. Volgens berichten uit Londen heeft de Australische minister van luchtvaart in Melbourne bekend ge maakt dat meer dan een vliegtuigmoederschip, ver scheidene Japansche marinevliegtuigen en oorlogs schepen geconcentreerd zijn in de nabijheid van de Bismarck-archipel. Men moet rekening houden met het gevaar van een grooten aanval op Nieuw-Guinea. BEZORGDHEID IN AUSTRALIë. Het Australische oorlogskabinet heeft Vrijdag een speciale zitting gehouden, zoo meldt de Britsche Be richtendienst. De minister van oorlog zette uiteen dat men ernstig bezorgd is over de gebeurtenissen op Nieuw-Guinea. De minister van buitenlandsche za ken eischte dat men thans Japan energiek zou be strijden, daar men niet tot later mag wachten. Hij verklaarde er van overtuigd te zijn dat ook het moe derland niet blind is voor de gevaren, welke thans Australië bedreigen. De minister voor de voedsel voorziening zeide dat de strijd om Australië een strijd ls om het voortbestaan van het Britsche Imperium. Alle hulpbronnen moeten in den strijd worden ge- Australische oorlogskabinet besloten heeft aan Groot- Brittannië en Amerika een dringend verzoek tot liet leveren van vliegtuigen en andere leveranties te rich- TOKIO, 23 Januari. (D.N.B.) De militaire woord voerder heeft verklaard dat het voornaamste doel van het Japansche offensief tegen Birma het verhinderen van het verkeer op den weg door Birma is. Het of fensief ontwikkelt, zich volgens de plannen, zoodat de inneming van Rangoon weldra verwacht kan worden. Volgens Inlichtingen, waarover de Japanners beschik ken. bevinden zich op verschillende punten ten Noor den van Rangoon groote hoeveelheden materiaal, be stemd voor Tsjoengking. Te Tsjoengking is men on tevreden over de vertraging in het transport, terwijl aan Engelsche zijde ontstemming is gewekt door het gebrek aan steun aan Tsjoengking en het slechte mo reel der troepen van Tsjoengking. die Birma moeten helpen verdedigen. Bij een dergelijke oneenigheid in eigen kamp, aldus de Japansche woordvoerder, kan de gevechtskracht der troepen in Birma niet zeer hoog worden aangeslagen. Volgens den zender Rangoon bevinden de Ja pansche troepen zich 70 K.M. Oostelijk van Ran goon. De zender heeft toegegeven, dat bij den luchtaanval van Donderdag op Rangoon vliegvel den en hangars in brand gezet zijn. In geheel Centraal-Birma heerschte Donderdag groote acti viteit van Japansche vliegers, Naar de woordvoerder van het Britsche commando te Rangoon erkend heeft, is de toestand voor Birma wegens de grootere getalsterkte van den vijand ho peloos. Ook de Birmaansche minister van onderwijs heeft in een Donderdagavond gehouden radiorede verklaard dat de situatie hopeloos is. De Japanners beheerschten de Straat van Malakka. het Zuidelijk 'deel van den Stillen Oceaan en de Chineesche Zee. Uit Engeland was geen vlootversterking meer te ver wachten. Radio-Londen maakte bekend dat met het oog op 'de superieure Japansche strijdkrachten de Britsche troepen in Birma zich uit hun grensstellingen in de bergen ten Oosten van Moulmein terugtrekken. JAPANSCH OFFENSIEF OP DE PHI LIPPIJNEN. TOKIO, 23 Januari. (D.N.B.) De Japansche strijd- Duitsch-Italiaansche opmarsch ïn Noord-Afrika. Agedabia bezet. ROME, 23 Januari. (Stefani). Een te Kaïro ge publiceerd communiqué deelt mede dat Ita- liaansch-Duitsche colonnes gisteren haar op marsch naar hel Oosten hebben voortgezet, sterk beschermd door Duitsche en Italiaansche bom menwerpers, die begeleid werden door jacht vliegtuigen. Tegen het vallen van den avond, zoo verklaart het communiqué, dat door Reuter wordt medegedeeld, hadden de Britsche troepen zich ten Oosten van Agedabia, dat Duitsche troepen bezet hebben, teruggetrokken. In gezaghebbende Romeinsche kringen merkt men op dat de aanval der spilmogendheden in Cyrenaica is ondernomen door dezelfde Italiaansche en Duitsche divisies, die volgens het Engelsche krijgsplan geheel vernietigd hadden moeten worden. Na 65 dagen strijd in Cyrenaica is één ding duidelijk: Terwijl de gepant serde en gemotoriseerde Italiaansche en Duitsche af- deelingen blijk geven van een aanvalsgeest, hebben de in November begonnen Engelsche operaties, die volgens Churchill zelf de vernietiging van den tegen stander ten doel hadden, slechts geleid tot de bezet ting van enkele plaatsen zonder eenige militaire waar de ten koste van groote offers Ten aanzien van de strategische hoofddoelen is het Engelsche offensief tot dusverre mis'ukt. zoodat de Engelsche nederlagen in Oost-Azië geenszins zijn gecomoenseerd in Libië en de Middellandsche Zee. Bovendien kan de Britsche luchtmacht, in weerwil van haar zoogenaamde heer schappij boven Noord-Afrika. niet verhinderen dat de luchtmacht der spilmogendheden haar zegevierende superioriteit bevestigt, de operaties op den beeancn grond steunt en verwarring sticht in de vijandelijke achterhoede. Duitschland strijdt voor Europa. Bolsjewisten ernstige verliezen toegebracht in centrale zone. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 23 Ja nuari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In het Oosten nog steeds hevige gevechten. Bij een tegenaanval in het centrale deel van het front werden den vijand wederom zware verliezen toege bracht. 35 kanonnen, alsmede talrijke zware wapens vielen in onze handen. In het zeegebied rond Engeland hebben gevechts vliegtuigen een vrij groot vrachtschip met bommen beschadigd. Nachtelijke aanvallen der luchtmacht waren gericht tegen havens en militaire inrichtin gen in Zuid- en Zuidoost-Engeland In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche troepen den verslagen vijand achtervolgd. Tot dus ver werden tien Britsche pantserwagens, 46 kanon nen en meer dan 100 automobielen buitgemaakt of vernield. Formaties van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht hebben den in het gebied ten Zuiden van Agedabia op de vlucht gedreven Britschen troepen nieuwe zware verliezen toegebracht. Op het eiland Malta zijn lucht- en zeesteunpunten van den vijand overdag en des nachts door Duitsche gevechtsvliegtuigen gebombardeerd. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloo- pen nacht op enkele plaatsen in West-Duitsehland, o.a. op woonwijken en openbare gebouwen te Mun ster. brisant- en brandbommen geworpen. Eenheden der marine hebben drie Britsche bommenwerpers neergehaald." krachten op de Philippijnen hebben volgens Domei een algemeen offensief tegen de Amerikaansche strijd krachten op het schiereiland Balanga ontketend. Na dat de Japanners een belangrijke vleugelpositie van den vijand hadden bezet, wordt de omsingelingsring der Japansche troepen steeds nauwer aangehaald. Ook een Japansche landing op Bougainville Grootste eiland van de Salomogroep STOCKHOLM, 24 Januari. (D.N.B.) Naar United Press uit Melbourne meldt, heeft de Australische re geering bekend gemaakt, dat Japansche troepen ge land zijn te Kieto, de voornaamste haven van het eiland Bougainville, het grootste eiland van de Sa lomo groep, en dat nieuwe landingen te verwachten zijn of reeds uitgevoerd worden. Na een Japanschen luchtaanval op Buloio, een kleine mijnstad in het binnenland van Noord-Oost Nieuw Guinea, is de ra diozender aldaar tot zwijgen gebracht. Sindsdien heeft men niets meer uit die plaats vernomen. Olievelden van Balikpapan verwoest BERLIJN, 24 Januari. (V.P.B.l Te Batavia is of ficieel bekend gemaakt dat de belangrijke olievelden bij Balikpapan zijn opgeblazen, teneinde te voorko men dat de Japanners er zich eventueel meester van kunnen maken. Nu de Japanners eenmaal vasten voet hebben gezet in Britsch-Borneo en het eiland Tara- kan door hen tot vloot- en luchtsteunpunt is inge richt, schijnen de Ned. Indische autoriteiten de situa tie van Balikpapan als onhoudbaar beschouwd te heb ben bij een Japanschen aanval, die vooral in verband met de kwaliteit der aldaar gewonnen vliegtuigbenzine verwacht kan worden. Het doel van den strijd in N.-Afrika De Engelschen stuitten op sterken tegenstand De V.P.B.-correspondent te Rome schrijft: Toen de Engelschen er indertijd in waren geslaagd, dank zij hun numerieke meerderheid, de Italiaansche troepen, die waren doorgedrongen tot Sidi el Barani, na hevigen strijd terug te dringen tot aan de Groote Syrte, kende hun vreugde geen grenzen. Al te lang duurde die vreugde overigens niet, want het resultaat van hun inspanning werd weder teniet gedaan dooi de Duitsche troepen, die in Afrika werden ontscheept en tezamen met de Italiaansche troepen op hun beurt een krachtig offensief ontketenden. In het begin ondernamen de Engelschen niets, dat er op wees dat zij hun nederlaag weder wilden uit wissehen; doch op den duur lieten de toebereidselen, die zij troffen, er geen twijfel aan bestaan, dat zij zich niet bij den toestand zouden nederleggen. Nadat zij aanmerkelijke versterkingen aan troepen en mate rieel hadden ontvangen uit het Empire zoowel als uit de V. S., meenden de Engelschen. dat het oogenblik was gekomen om met overweldigende overmacht de Italiaansche en Duitsche trpepen met een krachti- gen stoot uit hun posities te verdrijven. Zij ging opnieuw over tot het offensief, met de hulD van Australische, Nieuw-Zeelan*dsche, Zuid-Afrikaan- sche en Indische troepen. De zaak bleek echter lang niet zoo gemakkelijk te zijn, als zij zich hadden voor gesteld. De Italiaansche en de Duitsche troepen boden hardnekkig weerstand, zoodat de Engelschen spoedig inzagen, dat van een uit hun posities verdringen geen sprake kon zijn. Er ontwikkelden zich hevige ge vechten. Wat bewoog de Engelschen. om opnieuw een zoo krachtig offensief te ontketenen' Was het, om Stalin wat lucht te verschaffen door dit nieuwe front in Noord-Afrika? Werd het begonnen om een prestïge- succes te bereiken? Neen het ligt voor de hand dat men dit offensief had ondernomen om de oplossing te vinden voor een probleem dat de levensbelangen van Engeland raakte. De bedoeling was. den zeeweg naar Tndië en Austra lië, die door de Middellandsche Zee, het Suezkanaal en de Roode Zee loopt, weder vrij te maken Het verlangen, dit geheele traject weder in eigen handen te krijgen, was de drijfveer voor het optreden van Engeland in Afrika. In Londen hield men trouwens rekening met. de mogelijkheid om indien het plan met goed gevolg ten uitvoer werd gebracht ook meer invloed te kunnen uitoefenen op de Fransche kolonies in Afrika, zoowel in het Noorden als in het Westen. Op het oogenblik is de geheele zeeweg niet in het bezit van Engeland. Eerst heeft het geprobeerd om de oogenschijnlijk zwakste plek. in Oosf-Afrika, aan te vallen, ten einde de verbinding met Indië en Austra lië te herstellen. De van het moederland afgesneden Italiaansche troepen in Abessynië werden aangegre pen; de invloed van Italië op het verkeer in de Roode Zee moest worden uitgeschakeld. Daarmede was echter het probleem slechts ten deele opgelost. Het Suezkanaal bleef gevaar loopen; dit kon ook van het Westen worden aangevallen. De omstandigheden in de Middellandsche Zee blijven on gunstig voor Engeland. In het begin van den oorlog had het niet alleen de beschikking over zijn eigen bases (Gibraltar. Malta. Cyprus. Haifa en Alexandrië). doch ook de Fransche havens stonden ooen voor de Engelsche schenen, terwij! zij vermoedelijk ook ge bruik maakten van de Grioksche havens. Na den ommèkeer van Frankrijk zijn evenwel de Fransche havens voor Engeland gesloten, evenals na den Balkanoorlog de Grieksche havens. Ook Malta heeft niet veel waarde meer. Een zwaar verlies voor de Engelschen beteekent ook de bezetting van Kreta door de Duitschers. Aangezien de Aegeïsche Zee en de in die zee liggende eilanden door de spilmogendheden worden beheerscht en een deel van de Noord-Afri- kaansche kust zich nog in Italiaansche handen be vindt. wordt het Engelsche scheepvaartverkeer door de Middellandsche Zee zoowel uit Noordelijke als uit Zuidelijke richting bedreigd. De Engelsche vloot van haar kant is voornamelijk aangewezen op de in het Oostelijke bekken van die zee gelegen havens op Cy prus. alsmede Haifa en Alexandrië. Aan dezen greep tracht Engeland zich te Ontworste len, door de Italiaansch-Duitsche troepen uit Noord- Afrika tc verdrijven. Het ligt evenwel voor de hand dat de spilmogendheden hardnekkig wederstand bie den. Het verloop van den strijd heeft bewezen dat de Engelschen hun kracht hebben overschat Trou wens. voor de eindbeslissing in dezen oorlog is de uit slag van den kamp toch niet van overwegend belang. En het laatste woord is nog lang niet gesproken. -• A v,-v i - EEN HAARLEMSCH IJSTAFEREEL IN DE 18e EEUW. Ijsvermaak op het Binnenspaarne behoort in onze dagen tot de uitzonderingen, maar dat is niet altijd zoo geweest. Toen de zeilvaart het verkeer te water nog onderhield was dit gedeelte van het Spaarne vlugger geheel dichtgevroren gn dan was ook hier Ijsvermaak mogelijk. - De 18e eeuwsche schilder Van Noorde heeft dal ijsvermaak op het Binnenspaarne voor de iiistoric vastgelegd. Het Gemeente-archief te Haarlem bewaart de fraaie aquarel, hierboven gereproduceerd. Men ziet, hoe er gesleed en gereden werd naar oud- Hollandschen trant. Onze Haarlemsche voorouders behoefden werkelijk niet ver te gaan om zich aan de ijspret over te geven! De schilder van bovenstaand aquarel bevond zich aan de Oostzijde van de Melk- brug. Men ziet dus de huizenrij tusschen de Korte Vecrstraat en de Gcd. Oude Gracht met haar weelde van zeventiende eeuwsche gevels, waarvan er ons ge lukkig nog eenige gespaard zijn gebleven. (Foto-De Haas). Hoe bij vriezend weer het beste voor de waterleiding te zorgen? 's GRAVENHAGE. Januari. Gesteld alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen die in eiken winter noodig zijn, maar onder de huidige om standigheden meer dan ooit noodzakelijk moeten heeten om bevriezing van de waterleiding te voorkomen, en zij bevriest toch, hoe moet men dan handelen? Laten wij aannemen, dat de hoofdkraan, door vorming van ijs op het kraanhuis bevroren is geraakt, maar door de bevriezing niet is gescheurd, men doet dan goed de kraan aan de onderzijde te verwarmen, bijv. met een theelichtje of door mid del van heete natte doeken; spoedig zal dan ont dooiing volgen. Probeer vooral niet de kraan met geweld om te draaien, want daardoor kan een breuk ontstaan, welke haar voor goed onbruikbaar maakt. Ook moet in geen geval open vuur of een z.g. sol- deerlamp worden gebruikt, want dat levert brand gevaar op. Gelukt het ontdooien op deze wijze niet, dan wende men zich tot het waterleidingsbedrijf of tot een erkend waterfitter, indien het onderhoud van de waterleiding voor rekening van den bewo ner is. Is de leiding binnenshuis bevroren, zoodat op een of meer plaatsen geen water kan worden ge tapt. dan moet in elk geval 's avonds de hoofd kraan worden gesloten; hiermede vermijdt men de kans op overstrooming in den nacht. Wordt men door overstrooming verrast en wil of kan men de hoofdkraan niet sluiten, dan kan men de looden leiding door zachte tikken met een hamer dicht slaan. Ook koperen buizen kunnen met behulp van een hamer gedicht worden, doch in dat ge val zal de pijp over een grootere lengte geleidelijk moeten worden platgeslagen. Men zorge ervoor, dat de groote afplatting in het midden is en naar beide uiteinden geleidelijk oploopt. Daardoor wordt het ontstaan van een nieuwe scheur voorkomen. Wanneer closetreservoirs bevroren zijn, bestaat de kans, dat deze gescheurd zijn. Ook kan het voorkomen, dat de afvoer van water nog stagneert, terwijl de aanvoer reeds weer mogelijk is. Het stopkraantje nabij het reservoir dient dan gesloten te worden; wellicht is ontdooiing van het stop kraantje noodig. Dit moet dan geschieden op de wijze als hierboven voor de hoofdkraan is aange geven. Is de closetpot gebarsten dan zal hij, bij ont dooiing, wellicht ten deele leegloopen. Dan echter functionneert de z.g. stankafsluiting niet meer en krijgt men den rioolstank in huis. Indien derhalve closetpotten bevroren en gebarsten zijn is het zaak, onverwijld tot vernieuwing over te gaan. Tenslotte nog eenige raadgevingen. 1. Gaat men uit logeeren, zoodat het huis feite lijk onbewoond zal zijn, dan tappe men de water leiding af. Is dat niet mogelijk, dan dient men den huissleutel aan buren of kennissen te geven, opdat deze eventueel maatregelen kunnen nemen. De afwezige bewoner late in ieder geval zijn adres achter. 2. Is een huis voorzien van centrale verwarming dan bedenke men. dat daarom alleen de watervoor ziening nog niet onder alle omstandigheden vei lig is. 3. Bevinden zich bijzondere toestellen in huis, waardoor men twijfelt omtrent den aard der te nemen maatregelen, dan wende men zich tot het waterleidingbedrijf. Men zal daar gaarne advies geven. 4. Men late vooral niet. ter voorkoming van vorst- gevaar, een of meer dei* tapkranen doorloopen. Daadoor immers gaan grootere hoeveelheden kost baar water nutteloos verloren en bovendien wordt nog energie verspild. (A.N.P.) DS. J. C. VAN DIJK 60 JAAR. Vandaag viert Ds. J. C. van Dijk, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. zijn 60sten verjaardag. Reeds hedenmorgen mocht hij tal rijke bewijzen van belangstelling in ontvangst nemen, bestaande uit bloemen, brieven en persoon lijk bezoek. We herinneren er aan, dat de eigenlijke viering hedenmiddag van half vier tot vijf uur in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan zal plaats hebben. ..DE ZONDAAR". De opvoering van ..De Zondaar" hedenavond in den Stadsschouwburg te Haarlem, gaat niet door. Ook de sterken kunnen in moeilijkheden geraken Dan steunt de N'.V.D. met raad en daad. Ruilen van ciistributiegoederen niet geoorloofd ARNHEM, 23 Januari. De economische rech ter te Arnhem, mr. H. Hannema, heeft heden middag uitspraak gedaan in een principieele kwestie betreffende de ruiling van distributie goederen. Voor dezen economischen rechter had namelijk verleden week terecht gestaan de smid G. H. ten Broek uit Ewijk. wien ten laste was gelegd, dat hij een aantal rijwielbanden had gekocht tegen geld of natura zonder bonnen. De smid bezat een voorraad oud ijzer, en iemand die dringend om oud ijzer verlegen zat, bezat fietsbanden. Aange zien de smid de fietsbanden evenzeer noodig had, had hij het oud iizer tegen de rijwielbanden ge ruild. De man verklaarde gemeend te hebben, dat dit mocht. De officier van justitie was evenwel van mee ning, dat de verdachte strafbaar is, omdat ruilen gelijk staat met koopen tegen natura. Daarom had hij de oplegging van een geldboete geëischt. Mr. Hannema thans vonnis wijzende heeft zich met deze zienswijze vereenïgd en heden den smid veroordeeld tot f 20 boete, subs 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de inbeslag- genomen rijwielbanden. 24 dooden door Britsche bommen Plaats in het Oosten des lands zwaar getroffen 's GRAVENHAGE. 23 Januari. Gisteravond zijn verscheidene Engelsche vliegtuigen boven Ne- derlandsch gebied verschenen. Lukraak en van groote hoogte werd op een plaats in het Oosten des lands een aantal brisantbommen neergewor pen, waardoor verscheidene woonhuizen totaal ver nield en vele andere deels zwaar, deels licht be schadigd werden. 24 dooden, 8 zwaar en 10 licht gewonden en 2 vermisten zoo luidde het resultaat van den misda- digen aanval. Door de op andere plaatsen neergeworpen bri sant- en brandbommen ontstond slechts geringe materieele schade. Waterleiding en vorstschade De Directeur van het Waterbedrijf Haarlem, verzoekt ons het navolgende mede te deelen; Het kantoor van het Waterbedrijf werd de laat ste dagen overstelpt met verzoeken om hulp we gens het bevriezen van de waterleiding. Daarbij is gebleken dat velen bij het gemeentelijk Waterbe drijf om hulp vragen indien de binnenleiding be vroren is, doch zulks is onjuist. Voor binnenleidingen dient men zich uitsluitend tc wenden tot een erkenden particulieren waterfit ter (loodgieter). Dus alleen wanneer de dienstleiding, dit is de aanvoerleiding van af de hoofdbuis in ae straat tot en met den watermeter met inbegrip van de hoofd kraan welke aan de straatzijde van den meter is geplaatst bevroren of defect is, dient men het ge meentelijk waterbedrijf te waarschuwen. Alles wat voorbij den watermeter ligt, naar het huis toe. be hoort tot de binnenleiding, ook al ligt een gedeelte van deze leiding buitenshuis. Het leegloopkraantje aan de huiszijde van den meter behoort derhalve ook tot de binnenleiding. Vaak wordt dringend om hulp gevraagd wegens lekkage, terwijl mijn vergeet dat men zelf de hoofdkraan aan de straatzijde van den watermeter kan dichtdraaien en daardoor de lekkage terstond doen ophouden. Gezien den achterstand welke door het overgroote aantal aanvragen om hulp is ontstaan dient men van te voren terdege na te gaan of men bij een particulieren waterfitter of bij de gemeente om hulp moet vragen. Indien blijkt, dat in een meterput met houten tusschendeksel op halve hoogte, de lei ding bevriest, dan is dat een bewijs dat het deksel niet voldoende afsluit, hetgeen terstond verholpen dient te worden. Men doet dan goed het tusschen deksel zorgvuldig af te dekken, vooral langs de randen. Is de leiding in den meterput bevroren, dan kan men deze in vele gevallen ontdooien door het plaatsen van een teil of pan met kokend water onder het tusschendeksel, waarna de put goed afge- dekt moet worden. Sneeuw moet men zoo moge- lijk laten liggen op meterputten en leidingen, daar een sneeuwlaag de vorst tegenhoudt. DE AMBACHTSSCHOOL TE HAARLEM Op de werkdagen tot en met 7 Februari a.s.. des morgens 10-12. nam. 2-3 en 's avonds 6.30-7.30 (uit gezonderd Zaterdagmiddag en -avond) bestaat weer j gelegenheid leerlingen te doen inschrijven aan de 1 Ambachtsschool te Haarlem. EVANGELISCHE ALLIANTIE. De Evangelische alliantie organiseert drie avonden in de Begijnhofkapel, Begijnhof 6. tc Haarlem. Op Dins dag 27 Januari 7.30 uur spreker Ds. P. Taekema en Dr. E. Emmen, over Kerk en kerken, op Woensdag 28 Januari 7.30 uur, Ds. G. W. van Deth en Ds. W. Spliet- hoff over Huisgezin en Jeugd, en op Donderdag 29 Januari 7-30 uur, Ds. H. M. Bielke en Ds, L. Hoorweg over Zending onder heidenen en Israël. STAATSTHEATER KASSEL. Het Staatstheater Kassei zal volgende maand een reeks voorstellingen in ons land geven. De uit voeringen zullen als volgt plaats vinden: Vrijdag 13 Februari Stadsschouwburg Den Haag „Wild- schütz", opera van Lortzing. Zaterdag 14 Febru ari, Stadsschouwburg Utrecht, „Cosi fan tutte", opera van Mozart 16 Februari. Stadsschouwburg Amsterdam (Wildschütz), Dinsdag 17 Februari, Stadsschouwburg Den Haag (Cosi fantutte). Woensdag 18 Februari Stadsschouwburg Arnhem (WRdschütz). UNG ARISCHE HOCHZEIT. Door de Stadtische Bühnen Düsseldorf zullen op I Februari te Amsterdam Stadsschouwburg en 5 Februari te Den Haag. Stadsschouwburg, operette- oorstellingen worden gegeven van Nico Dostal's operette „Ungarische Hochzeit". Het H.O.V.-koor vijf jaar Uitvoering van ..La damnation de Faust" De Haarlemsche Orkestvereeniglng en het H.O.V.- koor zullen ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het H.O.V.-koor Zondagmiddag 1 Februari in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, de dramatische legende van Hector Berlioz „La Damnation de Faust" (De ondergang van Faust) uitvoeren onder leiding van Marinus Adam, die voor deze gelegenheid dit moei lijke werk koos. Onder zijn bezielende leiding heeft het koor van 150 zangeressen en zangers met veel ijver dit werk ingestudeerd. De solisten zijn met veel zorg gekozen; ze zijn allen voor hun taak berekend. De rol van Margaretha zal worden vertolkt door de sopraan-zangeres Ankie van Wickevoort Crommelin; de partij van Faust wordt gezongen door den tenor Gerard van den Berk, de Mcphlsto door den bariton Willem Ravellide bas Herman Hülsmann zingt de partij van Brander en Kitty Nederkoorn een kleine sopraan-solo. Het orkest is met eenige musici voor deze gelegenheid versterkt. De viering van het eerste lustrum van het H.O.V.- koor wordt hiermede op waardige wijze ingezet. Zondagmiddag 8 Februari zal het bestuur recipiee- ren in hotel ..De Leeuwerik" en 's avonds zullen de leden feestelijk bijeen zijn. Het bestuur van het H.O.V.-koor zal ter gelegen heid van het 5-jarig bestaan van het koor Zondag middag 8 Februari van 2.30 tot 4 uur reciptecren in hotel „De Leeuwerik" Kruisstraat 30, Haarlem. Ger. Kerk te Heemstede Ds. C. B. Bavinck uit Kampen beroepen Zooals men weet had de Kerkeraad van de Ger. Kerk te Heemstede ter voorziening in de vacature- Ds. E T van den Bom het volgende drietal opge maakt- Ds. C. B. Bavinck te Kampen, Ds. P. K, Keizer te Voorburg en Ds. D. Veenhuizen te Aaltcn. Na een Vrijdagavond gehouden vergadering van gemeente leden heeft de Kerkeraad Ds Bavinck beroepen. De nieuwe predikant is 21 December 1907 te Rot terdam geboren; hij werd candidaat in 1931 en aan vaardde het predikambt op 26 Juni 1931 te Hoek; op 21 I October 1934 deed hij zijn intrede te Oost- en West- I Souburg en op 9 Juli 1939 te Kampen. I Voedingsgewassen in eigen tuin Leerzame expositie in Haarlem Hedenmiddag zal door den Rijkstuinbouwconsulent te Lisse Ir. K. Volkersz de officieele opening plaats hebben van de tentoonstelling „Voedingsgewassen in eigen tuin" De expositie is georganiseerd door den Tuinbouwvoorlichtingsdienst van de Directie van den Landbouw en wordt van 24 t m 26 Januari in rest. Brinkmann, Groote Markt te Haarlem gehouden. De tentoonstelling, welke vrij toegankelijk is. blijft heden na de opening te bezichtigen tot 6 uur. De twee volgende dagen zal de tentoonstelling van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's namiddags geopend zijn. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling zal voorts hedenmiddag de kleurenfilm „Licht en Lucht" worden vertoond. Hedenmorgen waren wij in de gelegenheid deze leerzame expositie, waarvan wij reeds een beschrij ving gaven, tc bezichtigen. De bedoeling van de tentoonstelling is om voor lichting te verstrekken inzake den verbouw van voe dingsgewassen in eigen tuin; bijzondere aandacht is daarbij geschonken aan de volkstuinen, doch daar nevens zijn ook de siertuinen niet vergeten. De tentoonstelling omvat in haar geheel een 30- tal plastische tableaux, welke zijn voorzien van draaibare paneelen. Ieder dezer tableaux heeft be trekking op de voortbrenging van voedingsgewassen in eigen tuin. aangepast aan de voedselschaarschte van de huidige tijdsomstandigheden Het eerste tableau geeft een beeld van wat de simpele oppervlakte van 10 M2 in één jaar aan aard appelen. peulvruchten of groenten kan opbrengen. Wil de volkstuinder stelselmatig allerlei voedings gewassen voor versch gebruik en voor de inmaak en winterbewnring verbouwen, dan zal hij te voren een teeltplan moeten maken. Aan dat werk is een volgend tableau gewijd. Daarin zijn een drietal volledige teeltplanncn in de gedaante van de plattegronden van een volkstuin van 225 m2. weergegeven. Allereerst ziet men een zeer eenvoudig plan: de helft van den tuin aardappelen en de andere helft bruine boonen. Deze eenvoudige teelt is zeer geschikt voor hen die slechts weinig tijd aan hun volkstuin kunnen besteden. Het tweede plan is iets minder eenvoudig en omvat o.a. ook stamslaboonen. drie bedden met groenten en een nateelt na de vroege aardappelen. Het derde plan is ietwat meer gecompliceerd, doch ook nog eenvoudig van opzet en voor iederen leek te volgen. Naast de helft met aardappelen, omvat dit plan ook tuinboonen. doperwten, pronkboonen, stamslaboonen, kool en bladgroenten, knol- en wor telgewassen en een belangrijke nateelt. Het teeltplan vormt ook de richtlijn voor de be cijfering van de hoeveelheid zaden en plantgoed die men noodig heeft. Daarvoor kan men een ander pa neel raadplegen, waarop per 10 m2 de noodige hoe veelheden zaad staan vermeld. Ook wenken over zaaizaad en pootgoed. Een volgende reeds tableaux geeft de noodige wen ken voor het spitten, bemesten, zaaien, planten, schoffelen, harken, wieden en gieten Bijzondere aan dacht is besteed aan de noodzakelijkheid van de be strijding van schadelijk gedierte en plantenziekten. Voorts zijn er nog aparte tafereelen van snij- cn slaboonen. aardappelen, bruine boonen, tomaten, keu kenkruiden. roode- en witte kool cn diverse gewas sen voor winterbewaring. De mogelijkheid van de teelt van voedingsgewas sen in siertuinen wordt ai eveneens in een apart ta bleau aangetoond. Bovendien is in de z.aal aanwezig een collectie van de beste vakliteratuur over groententcelt voor de tuinamateurs. Wat tc doen met bevroren aardappelen Niet ontdooien maar zoo koken 's GRAVENHAGE. 23 Januari. Door de strenge koude van de laatste dagen kan het voorkomen, dat de huisvrouw bevroren aardappelen ontvangt, dan wel. dat haar voorraad aardappelen geheel of gedeeltelijk is bevroren. De meeste huisvrouwen gooien deze bevroren aardappelen zonder meer weg. Uit het oogpunt van voedselvoorziening is dit onverantwoordelijk, terwhl gedane proeven bovendien hebben bewezen! dat het niet noodig is. Is verband hiermede volgen hier eenige raad gevingen: Vooral niet laten ontdooien. Bevroren aardappelen worden pas zoet en daar door oneetbaar als men ze laat ontdooien voor het koken. Indien dit ontdooien gedurende het koken plaats vindt zal men hier prartisch niets van bemerken. Indien de aardappelen door het bevriezen zoo hard geworden zijn, dat schillen niet meer moge lijk is. moeten zij gekrabd worden en daarna op de gewone wijze in koud water worden opgezet en aan de kook gebracht. Indien echter bevroren aardappelen van tevoren worden ontdooid door deze even bij kachel of verwarming te zetten om ze gemakkelijker te kunnen schillen en daarna te koken, clan zullen de aardappelen niet alleen zoet worden, doch tevens er zeer onsmakelijk uit gaan zien. Blauwe zoowel als bruine plekken, tot zelfs gedeeltelijk rotte zullen dan optreden. Dit kan men voorkomen door de aardappelen niet vooraf te ont dooien. Ontvangt of heeft men bevroren aard appelen. die niet direct gegeten behoeven te wor den dan doet men goed. ze te bewaren op een plaats. waar ontdooien niet mogelijk is. Het spreekt echter '-anzelf, da* men deze aardappelen moet trarirf-n op te ma^en. voordat de dooi intreedt, aangezien zij spoedig daarna oneetbaar zullen wor den. VERDUISTEREN Van 18 I1 tot Maan 24 Jan. op 12.57 (E.K.), 25 Jan. onder 3.14 25 Jan. van 1843 tot 9.31 Maan 25 Jan. op 13.23, 26 Jan. onder 4.M

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1