Uw Radio defect? Italiaansch weermachtsbericht Aanzienlijke buit in het gebied van Agedabia, ROME, 23 Januari. (Stefant). In zijn weermacht- bericht nr. 600 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend; „De vijand versnelde gisteren zijn aftocht in de richting van Agedabia onder den krachtigen druk van de gemechaniseerde Italiaansch-Duitsche afdeelingen. Tijdens de krijgsverrichtingen werden talrijke gevan genen gemaakt. De buit bedraagt tot dusver 47 stuk ken artillerie, eenige tientallen tanks en pantserwa gens. terwijl meer dan honderd vrachtauto's werden vernield of buit gemaakt. De Italiaansch-Duitsche luchtmacht, welker superioriteit door de overwinnin gen bevestigd wordt, zet onvermoeid haar taak voort en doet aanvallen op colonnes gemotoriseerde strijd middelen, concentraties vijandelijke troepen, opslag plaatsen en vijandelijke hoofdkwartieren. De aanval len leveren voortreffelijke resultaten op. Een Ita liaansch vliegtuig is niet teruggekeerd. De luchtmacht zet ook energiek het bombardement van Malta voort. Op den grond staande vliegtuigen, barakken en mili taire gebouwen werden doeltreffend geraakt". Italiaansche successen in 19 maanden oorlog Overzicht der Britsche verliezen ROME, 23 Januari. Het D.N.B. meldt: Naar aanlei ding van de publicatie van het 600ste weermachts bericht van het Italiaansche hoofdkwartier geeft het „Giornale d'Italla" een opsomming van de successen sedert het deelnemen van Italië aan den oorlog aan den verschillende Italiaansche fronten behaald. Volgens deze opsomming, die berust op de mede- deelingen der Italiaansche weermachtsberichten zijn in 19 maanden oorlog 2493 vijandelijke vliegtuigen ver nield, waarvan er 2052 neergeschoten en 441 Op den grond vernield werden. Daar komen nog bij 85 vlieg tuigen. die waarschijnlijk zijn neergeschoten. Volgens de mededeeüngen in de Italiaansche weer machtsberichten hebben de strijdkrachten van het Duitsche vliegercorps in 'de Middellandsche Zee 384 vijandelijke toestellen neergeschoten en 60 op den grond vernield. 48 vijandelijke oorlogsschepen zijn tot zinken ge bracht. waarvan 15 door aan de oppervlakte varende schepen, 14 door duikbooten in de Middellandsche en Roode Zee, drie door duikbooten op den Atlantischen Oceaan en 14 door vliegtuigen in de Middellandsche en Roode Zee en 2 door het Duitsche vliegercorps in de Middellandsche Zee. 155 oorlogsschepen werden be schadigd en wel 18 door aan de oppervlakte varende schepen, 107 door vliegtuigen in de Middellandsche en Roode Zee, een door de artillerie en 29 door 't Duit sche vliegercorps in de Middellandsche Zee. Verder werden 85 vijandelijke oorlogsschepen getorpedeerd. 48 duikbooten werden tot zinken gebracht. Aan de op pervlakte varende schepen brachten er 35 tot zinken, duikbooten acht en vliegtuigen in de Middellandsche" Zee vier. Het Duitsche vliegercorps in de Middel landsche Zee bracht er een tot zinken. Zeven duik booten werden beschadigd. 180 vijandelijke koopvaardijschepen werden tot zin ken gebracht, veertien door aan de oppervlakte va rende schepen, elf door duikbooten. 66 door Italiaan sche vliegtuigen in de Middellandsche en Roode Zee. 21 door Duitsche vliegers in de Middellandsche en 65 door Italiaansche duikbooten in den Atlantlischen Oceaan. Bovendien werden 146 koopvaardijscheoen be schadigd. drie daarvan door aan de oppervlakte va rende schepen, 2 door duikbooten, 76 door Italiaansche vliegtuigen in de Middellandsche en Roode Zee. 2 door duikbooten in den Atlantischen Oceaan en 63 door het Duitsche vliegercorps in het Middellandsche Zee gebied. Tenslotte werden 20 tankschepen tot zinken ge bracht. waarvan vier door aan de oppervlakte varende schepen, vier door duikbooten en 2 door vliegtuigen in de Middellandsche en Roode Zee, 5 door duikbooten in den Atlantischen Oceaan en 5 door het Duitsche vliegercorps in de Middellandsche Zee. Twaalf vlieg tuigen werden getorpedeerd, waarvan vier door duik booten en 7 door torpedovliegtuigen in de Middelland sche en Roode Zee en een door Italiaansche duikboo ten in den Atlantischen Oceaan. VON PAPEN NIET NAAR BERLIJN. BERLIJN, 24 Januari. (V.P.B.) Volgens een van de tallooze geruchten, die op het oogenblik omtrent Turkije worder verspreid, zou de Duitsche gezant te Ankara, Von Panen, zich naar Berliin hebben be geven. In de Wilhelmstrasse wordt officieel ontkend dat Von Panen thans in Berlijn vertoeft of op reis naar Duitschland is. Hij bevindt zich op zijn post te Ankara. Britsche duikboot verloren «egaan STOCKHOLM. 23 Januari. De Engelsche Admira liteit heeft Vrijdagavond medegedeeld dat de Engel sche duikboot „H 31" over tijd is on als verloren moet worden beschouwd. Compromisvoorstel te Rio de Janeiro Onderteekening uitgesteld BUENOS AIRES. 24 Januari. (D.N.B.) Als nieuw ste phase der politieke ontwikkeling deelt het Argen- tijnsche departement van buitenlandsche zaken mede. dat de minister van buitenlandsche zaken, Guinazu, Vrijdagavond uit Rio de Janeiro heeft opgebeld Een half uur later ontving de onderstaatssecretaris in het departement van buitenlandsche zaken, Gache. de journalisten en beantwoordde bevestigend de vraag of er een compromis formule te Rio gevonden was. Hij zeide dat deze formule waarschijnlijk reeds in de vol gende plenaire vergadering der conferentie ondertee kend zal worden. Gache zelde tot de journalisteh dat het compromisvoorstel een essentieele wijziging be helst van art. 3 van het oorspronkelijke voorstel in zake verbreking der diplomatieke betrekkingen Het besluit draagt thans een uitgesproken „optatief ka rakter". De Argentijnsche minister van buitenlandsche za ken a.iRothe, heeft Vrijdagavond omtrent het tot stand gekomen compromisvoorstel aan de journalis ten verklaard dat deze oplossing een overwinning is van het gezonde menscheAverstand en van de Pan- Amerlkaansche solidariteit. De te Rio vereenigde mi nisters hebben nog een omvangrijke taak voor zich. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Rio meldt, is de AANSTELLING BIJ DE NEDKRLANDSCHE POLITIE. De gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Neder landsche Politie maakt het volgende bekend a. Er bestaat gelegenheid tot aanstelling bij de Neder- landsche politie van personen, die aan de hierna vermelde eischen voldoen. Na de aanneming van gegadigden ontvangen zij hun eerste opleiding in een poiltleoplcldlngsbataljon. om daar na bij een der Nederlandsche politiecorpsen te worden tewerk gesteld. in de voeding, de kleeding, de huisvesting en de genees kundige verzorging van de leerlingen van het politle- opleidlngsbataljon wordt van rijkswege voorzien. Zij ont vangen bovendien een zakgeld van drie gulden per week. De aanstelling tot adsplrant-polltleambtenanr geschiedt voor een proeftijd van een Jaar. De proeftijd vangt aan op den dag van Indiensttreding bij het politleopleidings bataljon. Bij gebleken ongeschiktheid, bij ernstige vergrijpen te gen de discipline ën Indien valsche mededeeüngen omtrent den eigen persoon waren verstrekt, kan te allen tijde op staanden voet ontslag worden verleend. De aangestelden zullen zich voor een minstens vijf jarigen diensttijd bij de Nederlandsche politie moeten verplichten. b. Sollicitanten moeten voldoen aan de volgende eischen: I. Adsplrant-officleren. a. Het bezit van de Nederlandsche nationaliteit (perso nen van Joodschen bloede zijn uitgesloten). De afstam ming. ook van de echtgenoote. moet tot en met de groot ouders aangetoond worden door invulling van een daartoe bestemd afstammingsformulier. b. Onbesproken levensgedrag. c. Lichamelijke geschiktheid. Een Lichaamslengte van minstens 1.72 M., blootsvoets gemeten. Bij zeer bijzondere geschiktheid kan een lengte van 1.70 M. worden toegelaten. Personen die een bril dragen, kunnen toegelaten worden. Indien de gezichtssterkte van het eene oog minstens 2/3, van het andere minstens 5/10 bedraagt. d. Leeftijd: 18—32 Jaar. e. liet bezit van het diploma eindexamen H. B. S. 5-Jarige cursus of Gymnasium. Het bezit van een diploma voor inspecteur van politie strekt tot aanbeveling. Kennis van de Duitsche taal is ge- wenscht. i loyale houding tegenovei bepaalde omstandigheden omstandigheden, evenals bezettende macht g Genuwden kunnen onder worden toegelaten h. Zij die hun diensttijd bij den Nederlandschen Ar beidsdienst hebben volbracht, genieten voorkeur. II. Manschappen. a. Zie onder 1 a. b. Zie onder 1 b. c. Zie onder 1 c. d. Zie onder 1 d. e. Voldoende schoolkennis, in het bijzondei van de Ne derlandsche taal. zoowel in woord als in geschrift. Zes klassen lager onderwijs moeten met vrucht zijn gevolgd. Het bezit van een polltiediploma strekt tot aanbeveling f. Zie onder 1 f. g. Zie onder 1 g. h. Zie onder 1 h. c. I. De sollicitatie moet geschieden door het indienen van een eigenhandig schrijven. Bij dit schrijven moet den overgelegd: 1. Een eigenhandig geschreven levensloop. 2. Een afschrift van het inspecteurs- of polltiediploma zoo men dit bezit, alsmede puntenlijst. 3. Een Ingevuld formulier betreffende de afstamming 4. Een ingevulde vragenlijst waaruit verschillende bijzon derheden van den sollicitant moeten blijken. De formulieren bedoeld onder 3. en 4. zijn verkrijgbaar aan het gemeentehuls in de plaats van inwoning. II. Sollicitatiebrieven met de bijlagen, waarbij een foto ten voeten uit moet worden overgelegd, moeten Januari e.k. worden ingezonden aan het bureau van den gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nederland sche politie. Postbus 215 te 's Gravenhage. Op den sollicatlebrief moeten bovenaan duidelijk zijn vermeld: naam. voorletters, woonplaats, straat en huisnm- mer, alsmede provincie waarin de woonplaats ls gelegen. Op de enveloppe moet bovenaan zijn vei meld „sollicitatie". III. Zooals uit bovenstaande blijkt, is derhalve de solli citatietermijn tot uiterlijk 28 Januari 1942 verlengd. IV. Alle reeds eerder ingediende solücitatieadressen komen door het vorenstaande te vervallen. Zij die bij een vorige gelegenheid wegens het niet vol doen aan een der vorengemelde eischen werden afgewe zen, komen niet ln aanmerking. Ik deel nog mede, dat aan gehuwden en kostwinners een kostwinnersvergoeding kan worden verleend. (Adv. inyez. Med.) tekst van art. 3 der compromisformule als volgt: „De Amerikaansche republieken, in overeenstem ming met de rechtsgebruiken, welke in haar binnen- landsche wetgeving zijn vastgelegd en met inachtne ming van de positie en de omstandigheden van elk land afzonderlijk met betrekking tot dit conflict, be- velén aan de betrekkingen met Japan, Duitschland en Italië te verbreken, omdat een van deze staten het eerst de Amerikaansche republieken heeft aangevallen en de beide andere staten aan een Amerikaansch land den oorlog verklaard hebben". De overige artikelen van het voorstel luiden: 1. De Amerikaansche republieken bekrachtigen de verklaringen, volgens welke zij elke aanvalsdaad van een niet-Amerikaansche mogendheid tegen een van haar beschouwen als een aggressieve daad tegen haar alle, omdat een dergelijke daad een maatregel tegen de vrijheid en de onafhankelijkheid der Amerikaan sche staten beteekent. 2. De Amerikaansche republieken bevestigen haar volkomen solidariteit en haar besluit tot samenwer king en wederzijdsche bescherming, tot de uitwerking van den eventueelen aanval op het Halfrond heeft op gehouden. 4. De Amerikaansche republieken verklaren ten slotte dat zij. alvorens de in het vorige artikel ge noemde bepalingen van kracht worden, met elkander overleg plegen, opdat de besluiten gemeenschappelijk en eenstemmig worden genomen. Naar voorts gemeld wordt, heeft de Amerikaansche ambassadeur te Buenos Aires namens Sumner Welles een bezoek aan den Argentijnsehen vice-president Castillo gebracht en de voorgestelde formule met hem besproken. Castillo hield zich echter strikt aan de voorwaarde dat het voorstel door het parlement en de regeering geratificeerd moest worden. Er was eens Ja lezers, zoo beginnen alle sprookjes. Maar dit is geen sprookje, dus het begint niet met „er was eens"maar met „er is" Er is een Nederlandsche ambulance en deze moet naar het Oostfront, om daar aan vriend en vijand de helpende hand te bieden. Daar is veel geld voor noodig, want het beste is nog niet ^oed genoeg voor de gewonden, die ginds vallen. Er ls een Nederlandsche ambulance, die ook uw steun noodig heeft. Maar er is meer: er is ook een gironummer. Dat gironummer is van de Nederlandsche ambulance. Iets wat er nog niet is, dat is uw bijdrage. Zorgt dat die er komt. en stort haar op girorekening 8-7- NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Hoe naar, mijnheer Jn mijnheer, ik voel met u mee. De tijden zijn moei lijk en ik vraag mij af hoe u ze door moet komen. Nu u "s middags maar 2 o' hoogstens 3 borrels kunt krijgen, terwijl uw sigarenwinkelier u dagelijks slechts vijf sigarn van 60 cents per.stuk kan leveren. Neen, over uw hamstervoorraad praten wij niet, want die zal wel denzelfden weg opgaan als uw zil- ergeld, dat u zoo zuinig had opgespaard en dat u u toch moet uitgeven. Voeg daarbij nog het feit dat u zelfs niet eens rustig naar den Engelschen zender kunt luisteren, dan zal een ieder het met u eens zijn, dat u nare tijden beleeft en dat terwille van een vaderland, waar u zelfs geen behootltjke vacantie kon doorbrengen vanwege uw rang. stand en positie en van een volk, waarvoor u zich eerder schaamde dan dat u er trotsch op was. Hoe naar. mijnheer, dat zelfs u met die tram naar de stad moet. omdat uw „wagen" gevorderd werd Ja, en hoe is het mogelijk dat er „lui" zijn die meenen, dat deze verschrikkingen noodig en onafwendbaar zijn overwonnen moeten worden, terwille van de toe komst van dit land. En toch mijnheer, de tijd dat menschen zooals u het voor het zeggen hadden is voorbij. Het woord is nu aan hen die liefde voelen voor hun land. die er trotsch op gaan Nederlander te zijn, die begrijpen dat een nieuwe toekomst veroverd moet worden en dat zij offers hebben te brengen, zich daarvoor zelfs heb ben in te zetten. Het woord is thans aan mannen van het slag, dat a met de wapenen in de vuist in het Oosten strijdt tegen de bolsjewisten. Natuurlijk mijnheer, dat is niets voor u, maar ge lukkig zijn er nog duizenden flinke kerels in ons land die er anders over denken en die zich zullen aanmel den bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland" Konin ginnegracht "22 te 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". Vredegerechtshof Vier jaar geëischt wegens misbruik van gezag 's GRAVENHAGE 23 Januari. Het Vredegerechtshof heeft zich heden beziggehouden met de behandeling van de zaak tegen den 41-jaiigen kapitein der artillerie. G. J Verweij, wlen ten laste was gelegd, dat hij. dooi het toen malige militaire gezag belast zijnde met het doen van na sporingen en huiszoekingen bij nationaal-socialisten. in woningen in den nacht van 13 op 14 Mei 1940 te Alkmaai door misbruik, althans door aanmatiging van gezag ach tereenvolgens vier vrouwen of meisjes heeft gedwongen zich in het bijzijn alleen van hem te ontkleeden. zulks terwijl het niet noodzakelijk was, dat hij genoemde vrou wen op haar lichaam onderzocht. Deze rechtszaak werd met gesloten deuren behandeld. Bij den aanvang werd een rapoprt van luitenant-kolo nel IJ. Baan voorgelezen, die daarin klaagt over de zeer onklesche wijze, waarop te Alkmaar huiszoekingen wer den verricht en die een streng onderzoek aanbeveelt. De vervolging, tegen verdachte Verweij ingesteld, is het resul taat daarvan. Als eerste getuige werd de thans 27-jarige mevrouw A gehoord, die in Mei van het vorige jaar nog als ongehuwde dochter vsn een der plaatselijke autoriteiten van Alkmaar bij haar vader inwoonde. Zij verklaarde, dat toen de ka pitein zich des avonds te haren huize aanmeldde, aan vankelijk ook haar moeder en haar broedei in de kamer aanwezig waren, doch die waren door den kapitein weg gestuurd Daarna had verdachte tot haar gezegd: nu heb ik iets minder prettigs voor u. ik moet u fouilleeren. dus moet u zich ontkleeden. Op haar vraag of dat beslist noodzakelijk was. had ver dachte bevestigend geantwoord, daarbij de hand aan zijn revolver houdend, welk vuurwapen hü later op de tafel legde. Getuige verkeerde derhalve in de veronderstelling, dat het noodzakelijk was en zij ontkleedde zich. doch mocht schoenen en kousen aanhouden. Toen zij zich giootendeels van haar kleeding had ontdaan, had verdachte gezegd: nu ls het genoeg. Hij had daarop om haar heen geloopen en vervolgens erin toegestemd, dat getuige zich weder aan kleedde. Op de vraag van den president, dr. Carp, of verdachte daarbij handtastelijk was geweest of haar onbehoorlnke woorden had toegevoegd, antwoordde getuige ontkennend. Ook de gedurende ongeveer een minuut afgelegde klee- dingstukken had hij niet aangeraakt. De tweede getuige, de 21-jarige mevrouw K. (eveneens nog ongehuwd ln Mei 1940) verklaarde, dat verdachte dien avond te haren huize in het algemeen de vraag had ge steld of men papleren van de N. S. B. in huis had. Toen verdachte had vernomen, dat getuige lid van de N. S. B. was, had hij haar naar boven gestuurd en was baar ge volgd naar een afzonderlijke kamer, waar het nader onder zoek zou geschieden, dat aanving met de mededïeling, dat zij zich moest ontkleeden. hoewel getuige deze mededeeüng erg vreemd vond. had zij. vreezend voor den revolver, dien de kapitein bij zich had. aan het bevel gevolg gege ven en zich geheel ontkleed. Ook dit had slechts heel kort-geduurd en veidachte had haar niet aangeraakt of haar woorden toegevoegd. In antwoord op eenige vragen van verdachtes raads- tan, mr. A van Os. deelde getuige nog mede. dat ztj dien avond reeds in pyjama was., wegens het late uur. en dat veertien dagen later verdachte te haren huize een bezoek aan haar vader had gebracht om zijn spijt te betuigen De thans 39-jarige mevrouw B. was de derde getuige. Zij verklaarde, dat zij aan verdachte reeds had toegege ven. lid van de N. S. B. te zijn. doch op zijn vraag naar haar lidmaatschapskaart had geantwoord, die heb ik met. Haar huisgenooten waren geen lid. Verdachte had gezegd tot getuige als u geen lidmaatschapskaart kunt toonen. dan moet ik u fouilleeren. Zij had toen gevraagd of dat beteekende. dat zij zich moest uitkleeden en daarop had verdachte bevestigend geantwoord. Ook deze getuige was bevreesd voor den revolver en had zich voor hem ontkleed. Aan de kleedlngstukken had verdachte geen noemenswaardige aandacht geschonken. Later op den avond kwain verdachte terug met de mede- deellrvg, dat hij, indien zij haar lidmaatschapskaart nog niet gevonden had, haar opnieuw en thans grondig moest onderzoeken. Dit was toen inderdaad geschied en wel aan den overkant, ten huize van haar broeder, waai getuige zich voor de tweede maal moest ontkleeden. Zelf heeft zij toen eenige stuks kleeding uitgeschud. Vierde getuige was de 22-j. mej. W. die op last van ver dachte tezamen met haar aanstaande schoonmoeder en haar verloofde naar het toenmaals in de ambachtsschool gevestigde militaire bureau was gezonden, waar een kor poraal haar verloofde had gefouilleerd en waar zij in een afzonderlijke kamer zich voor den kapitein had moeten ontkleeden. Aanvankelijk had zij dit geweigerd, doch daar op had verdachte haar gelast, onder opmerking, dat het zijn plicht was. Zij had zicli toen op haar directoire na ontkleed en verdachte had haar betast en om haar heen geloopen. De 28-jarige Joodsehe reserve-luitenant, dr. H. S. (Peljer) getuigde, dat hl] destijds dienst deed als ïnlich- tlngsofficier en dat hij mondeling de opdracht van overste Baan tot het doen van huiszoekingen en arrestaties aan den kapitein Verweij had overgebracht. Getuige kon zich niet herinneren of daarbij sprake was van fouilleeringen. Verder werd nog eens eerste-luitenant gehoorl, die een zelfde opdracht van zijn collega Spetjer namens den over ste had ontvangen, doch deze op normale wijze had vervuld, aan de hand van een verstrekte lijst van leden der N. S. B Deze getuige had geen enkele vrouw onder zocht, omdat hij daartoe geen termen aanwezig achtte. Hij had ook nergens, behalve ln het commissariaat van politie, wapens aangetroffen. Een wachtmeester der marechaussee, die destijds als korporaal den kapitein bij eenige huiszoekingen had ver gezeld, getuigde a decharge, dat de kapitein over het Igemeen correct was opgetreden. Verdachte gaf als motief voor zijn vreemde houding nog te kennen, dat hij zich had willen overtuigen, dat de be treffende vrouwen haar lidmaatschapskaart van-de N. S. B-. of andere papieren van belang voor het onderzoek, da: hij moest verrichten, niet tusschen haar kleeding vei- borgen hadden. Zijn gedachte was. dat leden der N. S. B. verraad pleegden of met de oorlogvoerende tegenpartij samenwerkten Hij had wel begieperi .dat het voor de onderzochte vrouwen en meisjes hoogst grievend was. zich voor hem te moeten ontkleeden. doch meende, dat hij op die wijze handelde in 's lands belang. De procureur-generaal, prof dr. R, van Genechtcn, noemde het onderhavige geval het hoogtepunt van de ver volging der nationaal-socialisten in de dagen van 10 tot 14 Mei 1940. Verdachte heeft z.i. een zeer misselijke rol gespeeld. Terwijl duizenden zich verdedigden in de linies, ging deze verdachte op zijn manier te werk door misbruik te maken van de omstandigheden, de vrouwen te vernede ren cn zichzelf waarschijnlijk eenige aangename oogen- bltkken te bezorgen. Alles wijst erop, dat het dezen ver dachte heelemaal niet om foullleerlng te doen was, maar om de betreffende vrouwen zoo diep en krenkend mogelijk te bejegenen, want juist de dingen, waarop het bij een foullleerlng aankomt, had hij over het hoofd gezien, zooals onderzoek van de kleedingstukken. terwijl hij ln het bij zondei de jongere vrouwen voor zijn bedoelingen bleek te hebben uitgezocht. Op grond van ait. 137 van het wetboek van militair straf recht (de militair, die door misbruik of aanmatiging van gezag iemand dwingt Iets te doen. niet te doen of te dulden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaat) eischte spreker de hierin genoemde maximum straf. Naar sprekers gevoelen was deze straf aanzienlijk te weinig, doch de wet stelt geen hoogere strafmogelijkheid. omdat aan een dergelijk misdrijf indertijd niet ls gedacht. Intuschen biedt art 57 van het Wetboek van Strafrecht nog de mogelijkheid om de straf met een derde te ver- hoogen. indien het Hof de meerdere gepleegde feiten als op zichzelf staande zou willen beschouwen, in welk geval de geraffineerde, perverse, men kan zeggen liederlijke wijze, waarop verdachte te werk ls gegaan, toen het va derland in gevaar verkeerde, gestraft zou kunnen worden met 5 1/3 jaar. Tevens vroeg spreker ten aanzien van dezen veidachte op grond van art. 23 mil strafrecht diens ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De verdediger mr. Van Os betoogde, dat verdachte reke ning moest houden met de mogelijkheid, dat papleren waren verborgen op het lichaam der onderzochte per sonen. Het was oorlogstijd en verdachte moest zijn orders uitvoeren, al spreekt het vanzelf, dat het onderzoek op vrouwen door vrouwen had behooren te geschieden. Ver dachte kon hetgeen hem tenlaste ls gelegd beschouwen als een onderdeel van de hem gegeven opdracht. Van be vrediging van lusten is geen sprake geweest en ook niet van een anti-nationaal-soclalistische gezindheid. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot oplegging van een straf, die de zeventien maanden preventieve hechte nis. welke verdachte reeds heeft doorgemaakt, niet te boven gaat en dan met aftrek van dtt voorarrest. Het vredegerechtshof zal Donderdag 5 Februari uit spraak doen. (A. N. P.). Schaatsenrijden De deelneming aan de Nationale Kampioenschappen De wedstrijd om de Nederlandsche kampioenschappen, welke heden en Zondag op de banen der Amsterdamsehe IJsclub aan den Amstelveenscheweg worden verreden, beloven al even spannend te worden als vorig jaar. Weer hebben alle cracks Ingeschreven en bovendien verschei dene Jongeren, die voor de toekomst veel beloven. Dat ztj echter nu reeds voor een verrassing zouden kunnen zorgen, is niet waarschijnlijk, hoewel de nederlaag, die Langedtjk b.v. dezer dagen in z.ijn eigen woonplaats tegen M. Jonker uit Warmenhuizen leed. erop wijst, dat men met alle mogelijkheden rekening moet houden. Gezien de prachtige conditie van Buyen, mocht men overigens niet aannemen, dat de Amsterdammer thans ln eigen huis zich van zijn voetstuk zal iaten werpen. De volgende 21 deelnemers hebben zich gemeld: H. Buyen. Amsterdam; J. Langedljk. Oudkarspel; S. van Hoorn. Zaandijk; Dr. Dijkstra, Akkrum; R. Koops, Zuid- '.aren (Dr.): P Keizer. De Lier; L. Must, Jtsp; IJ. van der Helde. Leeuwarden: J. Roos. Amsterdam; J. Havekotte. Diemen: G. Brouwer, Woi merveerAkerboom, Bergen: Scheer. Twisk; J. Breed. Sloterdtjk; C. van der Kommer, Nieuwe Niedoip: M. Jonker. Wai mei huizen; M. J. Strijbis. Harenkarspel; W Egas. Amsterdam; A. Weetering. Am sterdam; Mr H. Jochems, Den Haag: H. van der Heide. Leeuwarden. Op het appel ontbreekt dus ïr. Dolf van der Scheer. Hij zal niet deelnemen, maar toch zijn steentje bijdragen aan het welslagen van dezen wedstrijd, door via den luid spreker het publiek voor te lichten en te wijzen op de technische onderdeelen. Morgen worden verreden: II uur de 500 Meter; pl.m. 2 uur 5000 Meter. Zondag volgen om 11 uur 1500 Meter en 's middags 2 uur de 10.000 Meter. Voor Zondag zullen waarschijnlijk alleen de tien besten van Zaterdag uitkomen. >Ievr. Logger-Boontjes kampioene schoon rijden van Nederland Onder auspiciën van den Nederlandschen Sehaatsen- riideisbond zijn Vrijdag te Rotterdam op het Ijs van de Kralingsche IJsclub de wedstrijden verreden om het kam pioenschap van Nederland schoonrijden voor" dames. De deelneming aan den strijd was kwantitatief niet groot. Er startten maai negen dames seniores en veertien dames juniores. De kwaliteit was echter des te beter, want er verschenen verschillende dames aan den start, die reeds een gewestelijk of een ander kampioenschap op baar ■aam hadden Des morgens werd een aanvang gemaakt met de selectie wedstrijden. waarbij de dames Loggers—Boontjes uit Hui- en. Schippers uit Zaandijk. KrijgerNoels uit Zwijn- drecht. Rommelaar—Timmermans uit Enschede. Schoorl— Keetman uit Barslngerhorn en Blauwboer uit Overveen zich bij de seniores voor den eindstrijd plaatsten. Deze werd cies middags gehouden onder niet bijzonder gunstige omstandigheden. De wind stond n.l. pal op de baan, zoodat de rijdsters een deel met den feilen wind tegen moesten rijden, hetgeen verschillende prestaties wel heeft be ïnvloed. Mevr. A. G. Loggers—Boontjes reed zeer fraai en de jury wees haar dan ook terecht als kampioene van Nederland aan. Als tweede klasseerde zich mevr. L. Krij ger—Noels en derde mevr. Schoorl—Keetman. Ook bij de juniores waren heel goede prestaties te be wonderen. Hier streden veertien deelneemsters om den eersten prijs, waarvan er bij de selectiewedstrijden acht afvielen. De overige zes hebben na de pauze den strijd aangebonden. De jury heeft den uitslag als volgt bepaald: 1. Mevr. De Boo uit Hoofddorp; 2. mej. Van Arkel uit Dordrecht; 3. mej. Koelemey uit Purmerend. De winnaressen zijn na afloop in een van de gebouwtjes door den voorzitter van de IJsclub Krahngen, den heer L. Klazener. gehuldigd. Hij dankte hen voor hun sportle ven strijd en reikte bloemen en medailles uit. De Nationale Jeugdstorm in den Elfstedentocht Naar wij vernemen hebben ook een twintigtal kader leden, rangstormers en stormers van den Nationalen Jeugdstorm uit verschillende deelen van het land. in het winter-uniform van den Jeugdstorm, deelgenomen aan den elfstedentocht. Dertien van deze deelnemers hebben den toent met goed gevolg volbracht. Bijzondere vermelding verdient de prestatie van den 16- jarigen wachter Paulus Tjallema uit Finkum,, die den tocht binnen elf uur uitreed. i in den vroegen morgen verschillende bezigheden op de boerderij van zijn vader te hebben verricht, is hij op de fiets naar Leeuwarden gekomen. Zonder zich eenige rust te gunnen reed hij daarna den tocht, en eerst ln Dokkum. toen hij vernam, dat hij aan den kop lag van de Jeugdstormgroep rustte hij een half uur. om daarna friscli en monter de laatste étappe naar Leeuwarden af te leg gen. waar hij inderdaad als eerste Jeugdstormer aankwam. Na ln Leeuwarden de aankomst van verschillende ndere Jeugdstormers afgewacht te hebben, is hij weder om op de fiets naar Finkum teruggereden. Bel op 14609 ADIO MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND lAiiv mw'z iWed.i leugcl op de schaats Op de banen van de Beverwijksche IJsclub hebben Vrijdagmiddag de leerlingen van de Juliana van Stolberg- school een wedstrijd in het hardrijden gehouden. De uitslagen lulden als volgt: Meisjes 3e en 4e klasse; 1. Jannie Majoor; 2. Dleneke de Visser; 3. Bep. v. Loenen; 4. Gerda Kuit. Jongens idem- 1. Henk Timmer; 2. Otto Krommenhoek; 3 Matin Dragt; 4. Bertus Horetran. Meisjes 5e en 6e klasse: 1. Aagje van Zanten; 2 Geesje v. d. Wel; 3. Annie Oosterom. 4 Tonnie Theunissen. Jongens idem* 1. Jaap Bast; 2. Jan Schip; 3. Dick Honig; 4 Dick Honig (6e kl.J. Na afloop van de wedstrijden heeft het hoofd van de school, de heer Van Groningen, de prijzen uitgereikt. Htj bracht dank aan de Beverwijksche IJsclub en de Ouder commissie. SCHAATSENWEDSTRIJDEN VOOR DE SCHOOLJEUGD. Vrijdagmiddag hield de IJsclub „Duin en Daal" op haar baan onder veel belangstelling schaatswedstrijden voor de Bloemendaalsche schooljeugd. De uitslagen luiden: Hardrijden: jongens (11—13 jaar): 1. Jon Lanting; 2. Dik Odlnk. Jongens (8—10 jaar): 1. Chris Rot; 2. Jim Rot. Kleintjes: 1. Anneke Wiardi Beekman; 2. Robert Weste laar. Meisjes (11—13 jaar): 1. Lous Veenstra; 2. Jacobien van Reenen. Meisjes (8—10 jaar: 1. Wennie Ament; 2. Loulou Bteze- veld. Hinderniswedstrijden: Jongens (11—13 jaar: 1. Rein Ree ling Brouwer; 2. Joep Went. Jongens (8—10 jaar): 1. Kees de Heer; 2. Wim d. L. Hendrtchs. Kleintjes: 1. Carly Heyn; 2. Robby Wetselaar. Meisjes (11—13 jaar): 1. Hans Renaud; 2. Machteld van Hattum. Meisjes (8—10 jaar): 1. Tineke Salm; 2. Menje Ament. ELFSTEDENTOCHTRIJDERS. De heeren D. v. Akooy en Jaap Zeepvat, de beide in woners van Zandvoort, die aan den elfstedentocht deel namen, hebben zich kranig gehouden. Ongeveer kwart over vijf, dus ruim twee uur na den eerst aankomende bereikten zi) het eindpunt. Ook de bekende oud-doelverdediger van R.C.H., G. Kos en de heer Zonneveld uit Haarlem hebben den Elfstedentocht uitgereden en wel in den fraaien tijd van 12 uur en 20 minuten. HOE DE DIEREN ZICH VOEDEN. Prof. H. J. Jordan, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht, z.al Dinsdagavond 27 Januari in café restaurant Brinkmann te Haarlem voor de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging tot be vordering der aquarium- en terrariumkunde „De Natuur" een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp: „Hoe de dieren zich voeden". RADIO PROGRAMMA ZONDAG 25 JANUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gewijde koorzang (gr.pl.). 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Orgel concert (opn.). 10.30 Kerkdienst. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nedetlandsch Verbond voor Slbbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders? 13.20 De Meesterzangers en gra mofoonmuziek. 14.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 15.00 Radiotooneel. 15.45 ,,De Houtdief', komische opera. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Pianovoordracht 18.20 Sport van den dag. 18.50 Gramofoonmuziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 „Rondom den toren", cabaretprogramma. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Septetcon cert. 20.55 Pianosoli (gr.pl 21.15 Garmofoonmuziek. 21.45 B. N. O- Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzen ding: ..An American sees Holland" of Gramofoonmuziek. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Mozart-Regerconcert (gr.opir.). 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 Gevraagde platen. 12.00 „Indtë in nood", tweegesprek. 12.15 Bach-Handelconcert (gr.opn.), 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 „Aan den Rijn", muzikaal programam. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Omroepsymphonie-orkest en soliste. Ca. 15.05 Causerie „Ons oude stedeschoon". 15.20 Omroepsymphonie-orkest. 16.00 „Op den steiger", lezing door Prof. Dr. T. Goede- waagen 16.15 Gramofoonmuziek. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Causerie „Nederlandsche dichters schrijven Duitsche verzen". 17.45 B. N. O. Nieuws berichten en sportuitslagen 18.00 Orkest Malando en so list. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Roemeensch orkest Gregor Serban. 19.45—20.00 Spiegel van deweek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Amusementsorkest en Klaver Drie. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 26 JANUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra mofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Oude kamermuziek (gr.pl.). 9.15 Voor tie hulsvrouw 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleu ters. 11.20 Ensemble „De Kwintslag". 12.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Eerst raet dan baet. 13.15 Vocale duetten met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Salonoikest en gra mofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Giamofoonmu- ztek. 16.00 Bijbelelzing. 16.20 Hoorn en piano. Ca. 16.40 Gra mofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Musetie-orkest en soliste. 18.00 Landmans Lust. 18.30 De Ramblers. 19.00 Ac tueel halfuur. 19.30 Haarlemsche Orkestvereeniging en solist. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20 15 Gramo foonmuziek. 20.30 Haarlemsche Orkestvereeniging. 21.25 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Things worth knowing about Holand" of Gramofoonmuziek. 22.15 Rococo-octet (opn.). 22.50 Amusementsorkest en solist (opn.) 23.45—24.00 Boyd Bachman en zijn orkest (opn.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.45 Zie programma Hilversum I. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding, 10.15 Liederen met orkest begeleiding (opn.). 10.40 Gramofoonmuziek. 10.50 Orgel concert. 11.30 Reportage. 11.40 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Amabille-sextet. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest en' gramo foonmuziek. 14.00 Viool, piano en gramofoonmuziek. 14.45 Gramofoonmuziek. 15.00 Orkest Malando en solist. 15.45 Voordracht. 16.00 De Romancers en soliste. 16.45 Orgelcon cert en zang. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- cn beursberichten. 17.30 Het Hollandsch Trio. 18.00 Het groote Omroeporkest en solisten. 19.00 B. N. O. Friesch praat)e over actueele vragen. 19.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Roemeensch orkest Gregor Serban. 19.45 Politiek week- praatje. 20.00 Omroeporkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken) 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 eD Melodisten en solist. 21.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.1022.15 Avondwijding. Eerst in het schemerdonker kan de af- Als voedsel voor het vee in den winter lossing naar voren. Het zwakke licht cn bewijzen ook dc voerbieten belangrijke Zaag werk aan het Oostfront. De wederopbouw in het veroverde Sovjet-gebied de sneeuwkleeding beletten den vijand De eerste oogst in 1942. In de Aalsmesrsche bloemenkassen, waar een belang- s de manschannen in de looneravcn waar diensten. Ze worden fijn gemalen, gaat zonder onderbreken voort. In een dorp tusschen Krasnoje en Kingissepp nemen 1 r»Jkc oppervlakte voor den productieslag is ingeruimd, groeit de eerste groente voordat ze aan de dieren worden voor heeft de weermacht een zagerij ingericht. (Atlantic-Holland-P. K. Eller) (Atlantic-Holland-P. K. Rynas) van het nieuwe jaar „als kool", (.Pax-Holland-De Haan-c) gezet. (Pax-Holland-De Haan-m

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2