Haarlem's Dagblad Amerikanen op de Philippijnen verder teruggedrongen. Nationaal-socialistische eenheid in Nederland 59e JAARGANG No. 17976 x X Bitgave Lourens Costcr, MU. v. Courant-Uitgaven en Algem. jruhkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bgk. Socnda- |lein 37. Posrgiro 38810. Drukkerij. Z. B. Spaarne 12. Telef. jirectie 13082 Hoofdred. 15051, Redactie 10600, Drukkerij 10132, Administratie 10724, 14825, Soendaplcin 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM MAANDAG 24 JANUARI 1942 Abonnement per week 0,26. per maand 1,15, per kwartaal 3.42. franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tlijn: 1—5 regels ƒ2.10 elke regel meer ƒ0,42. Reclames ƒ0,72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0,72, elke regel meer ƒ0,18. Groentjes 1-3 regels 36 cent. elke regel meer 12 cent bi) contante betaling. Pisang op Borneo bezet. i Het D.N.B. meldt uil Tokio: Het keizerlijke hoofd kwartier publiceert een overzicht van de operaties pp de Philippijnen, op Nederlandsch-Indiseh gebied en op Nieuw-Guinea. In dit overzicht wordt erop Bewezen dat de Japansche troepen op de Philippijnen. padat zij de rivier de Mataog hadden overgestoken, het plaatsje Aboeca hebben ingenomen en den vijand terder naar het Zuiden hebben gedrongen. Andere jfdeelingen hebben sterke stellingen van den vijand |n het gebied van Kauban doorbroken en bevinden pch eveneens op weg naar het Zuiden. De Japansche troepen, die op het eiland Tarakan Ban land gezet zijn, hebben het eiland van de over blijfselen van de vijandelijke troepen gezuiverd en een Aantal olievelden bezet. i In het frontbericht van Borneo wordt gezegd dat 0e Japansche troepn, die Koechieng bezet hebben, |iun aanvallen op de Noderlandsch-Indische troepen pan de Nederlandsch Indische-Britsche grens op Bor neo voortgezet hebben en dat zij de stad Pisang heb ben bezet. Bij de gevechten om Rabaul (Nieuw Brit- tanje) is het vliegveld ten Zuidwesten van deze stad bezet. Naar voorts te Tokio verluidt is het belangrijke Mersing aan de Oostkust van Malakka door de Ja pansche troepen bezet. Volgens de laatste berichten naderen de vernietigingsgevechten tegen ongeveer 15.000 Britsch-Indiërs, Australiërs en Engelschen ten Zuiden van Klang op Malakka hun einde. Deelen van den verslagen vijand trekken, achtervolgd door Japansche gemotoriseerde eenheden, terug op Johore- Baroe. De Japansche luchtmacht bombardeert de jtvegen, waarlangs de vijand terugtrekt en de vesting Singapore. DE LUCHTAANVALLEN OP SINGAPORE. Naar uit het overzicht van het Japansche hoofd kwartier over de periode van 15 tot 23 Januari nog blijkt, heeft de luchtmacht van het Japansche leger sinds 15 Januari Singapore met groote formaties bom menwerpers en jagers herhaalde malen zeer zwaar aangevallen en belangrijke militaire installaties in pet centrum der stad grondig vernield. In totaal werden op Singapore door de luchtmacht van het leger sedert het uitbreken van den oorlog 28 aanval len gedaan. Bij een luchtaanval, die Zondag werd uit gevoerd. zijn tien Britsche toestellen neergeschoten. Volgens ditzelfde overzicht heeft de vijand verster kingen door de luchtmacht aangevoerd 'uit Neder- landseh-Indië en Britsch-Indië. In genoemde periode werden in dezen frontsector 55 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten en 53 op den grond vernield. ïn den sector Birma en Zuidwest-C.hina werden in fiezelfde periode door de luchtmacht van het leger 37 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 13 op den grond vernield. OP DE PHILIPPIJNEN. TOKIO, 25 Januari, (D.N.B.) Naar Domei van het oorlogstooneel op de Philippijnen meldt, hebben de Japansche troepen met steun van de luchtmacht vijan delijke stellingen aan den voet van den berg Natib op het schiereiland Bataan bezet. De Japanners zet ten de achtervolging van den tegenstander voort Vliegtuigen en oorlogsschepen grijpen in het gebied dei Philippijnen herhaaldelijk in en bestoken vooral 'de stellingen op het Zuidelijke deel van het schier- ;e'land Balanga. alsmede de vesting Corregidor. I De opperbevelhebber van de op het schiereiland Bataan ten Noordwesten van Manilla opeengedrongen Amerikaansche troepen, generaal Mac Arthur, heeft verklaard dat zijn troepen, gezien de Japansche su perioriteit in de lucht, nog slechts beperkten tijd kunnen volhouden, wanneer geen versterkingen moch ten aankomen. Van Amerikaansche militaire zijde wordt toegegeven dat de eerste verdedigingslinies van deze strijdkrachten doorbroken zijn. Van deze linies [hadden de Amerikaansche troepen het voordeel wan de bergen af op de aanstormende tegenstanders te kunnen vuren. In Birma wordt, naar het D.N.B. uit Tokio ver neemt. de opmarsch naar Moulmein voortgezet. Volgens de jongste berichten van het front. zoo melde de „Tokio Asahi Sjimboen hebben de Japan ners de hoogten ten Oosten van Moulmein reeds over schreden en dringen zij thans verder op in de vlakte ten Oosten van deze stad, die met vele kunstmatige hindernissen bezaaid is. Talrijke mijnen werden ver wijderd en de Japansche luchtmacht vernielde in scheervlucht 8 Britsche tanks. Het vliegveld bij Moul mein werd opnieuw aangevallen. Bij een dezer lucht- jaanvallen werden, volgens een Japansch frontbe richt. 7 Britsche vliegtuigen uit een formatie van 10 'toestellen bij luchtgevechten neergehaald. De Japansche luchtmacht heeft Zaterdag en Zondag [opnieuw Rangoon aangevallen. In luchtgevechten werden 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Voorts hebben twee Britsche bommenwerpers Zater dagavond om negen uur een aanval op Bangkok on dernomen. Door het afweervuur werd een toestel neergeschoten en de bemanning gedood. Het tweede toestel werd zwaar beschadigd en heeft zijn basis waarschijnlijk niet meer bereikt. ln een telegram van den Britschen Berichtendienst wordt gezegd dat aan het Moulmein-front hevige ge vechten tegen de Japanners gaande zijn. Den Japan ners is het „tengevolge van hun numerieke superio riteit" gelukt hun opmarsch voort te zetten. De Brit sche Imperiale troepen hebben zich tijdens den nacht op „van tevoren gereed gemaakte stellingen terug getrokken". Japansclie luchtactie hij Belawan cii Medaii Vliegveld op Palembang gebombardeerd Uit Tokio verneemt het D.N.B.: De Japansche lucht macht heeft den 20en en 22en Januari in de omgeving van het eiland Sumatra luchtaanvallen ondernomen en nabij het eiland Penang een vijandelijk schip van on geveer 2,000 b.r.t. beschadigd. Bij Belawan en Medan werden een vijandelijk schip van 6.000 b.r.t. en eer van ongeveer 3.000 b.r.t. tot zinken gebracht en petrO' leumtanks in brand gezet. Nadat de Japansche luchtmacht enkele dagen tevo ren had vernomen dat op het vliegveld Palembang verscheiden vliegende forten en meer dan 24 Curtiss- Hawks der Nederlandsch-Indische luchtmacht aan- Australië vraagt opnieuw hulp Beroep op Roosevelt en Churchill SJANGHAI, 25 Januari. Het D.N.B. deelt mede: iNaar uit Melbourne gemeld wordt, heeft het Austra lische oorlogskabinet voor de tweede maal in 24 uur 'een dringenden oproep om hulp tot Roosevelt en Churchill gericht, met het oog op de Japansche ope raties tegen de eilandengroepen, welke voor Noord- Australië zijn gelegen. Het heeft gevraagd dat onmid dellijk versterkingen worden gezonden ter bescher ming tegen de Japansche strijdkrachten „die steun- fiunten ten Noordoosten en Noordwesten van Austra- lë bezet hebben". De Australische regeering wijst er op dat de supe rieure Japansche vloot van deze steunpunten uit Australië isoleert, terwijl de Australische troepen reeds op drie fronten vechten, n.l. in het binnenland van New-Britain, op de Salomonseilanden en op itndere punten in den Melanesischen Archipel. Naar voorts verluidt, heeft de Australische regee ring bevolen dat alle burgerwachten onverwijld ge mobiliseerd en op voet van oorlog gebracht worden. Associated Press verneemt uit Melbourne, dat de Amerikaansche minister van oorlog Forde last gege ven heeft tot mobilisatie van het binnenlandsche leger en tot bespoediging der oproeping van gehuwde man nen onder de 35 jaar en ongehuwde mannen onder de 40 jaar. Naar de Zweedsche persvertegenwoordigers in Lon- den melden hebben deze beide Australische kreten om hulp een zeer sterken indruk op de geheele Brit sche openbare meening gemaakt. CHURCHILL DOET BELOFTEN. STOCKHOLM. 26 Januari (D.N.B.) Volgens den Londenschen Nieuwsdienst schrijft de „Times" dat Churchill den Australischen minister-president Cur- tin beloofd heeft dat de regeering het verzoek van Australië om meer vliegtuigen en oorlogsmateriaal en om het oprichten van een oorlogskabinet van het Imperium en van een „oorlogsraad der geallieerden ln den Stillen Oceaan" zorgvuldig in overweging zal temen. wezig waren, deed zij Donderdag een vernietigenden aanval, naar Domei ter completeering meldt. Ofschoon omstreeks 15 vijandelijke jagers ter ver dediging waren opgestegen, wierpen de Japansche bommenwerpers een regen van ontplofbare stoffen op het vliegveld en vernielden verscheiden toestellen op den grond, waaronder een vliegend fort. Vijandelijke jagers achtervolgden de Japansche bom menwerpers op hun terugtocht naar hun basis ten Noordwesten van Singapore. Drie vijandelijke jagers werden met zekerheid, twee andere waarschijnlijk neergeschoten. Japansche landingen te Balikpapan en Kendari SJANGHAI, 26 Jan. (D.N.B.) Het te Batavia uit gegeven legerbericht vermeldt dat de Japanners ge land zijn te Balikpapan aan de Oostkust van Borneo en te Kendari op Celebes. Het legerbericht voegt hier aan toe dat de Nederlandsch Indische troepen verzet geboden hebben. Er zijn evenwel geen bijzonderheden bekend. De laatste dagen is boven de uiterste rand gebieden van den Nederlandsch-Indischen archipel een aanzienlijke activiteit van de Japansche luchtmacht gerapporteerd. Herderlijk schrijven van Roemeenschen legerbisschop „Heilige oorlog ter verhindering van bolsjewistische invasie" BOEKAREST, 24 Januari. De Roemeensche legerbisschop heeft in een herderlijk schrijven aan de Roemeensche soldaten verklaard dat in dezen oorlog twee werelden, die van het Christendom en die van de godloozen, tegenover elkaar staan. Roemenië staat m de rij van hen die voor Christus; voor de beschaving en de cultuur der menschheid strijden. Het betreft hier een heiligen oorlog ter verhindering van de bolsjewistische invasie over Europa. Hel geheele Roemeensche volk heeft met ongeduld op dezen oorlog gewacht en strijdt ver der om den vijand ver van de grens des lands te verdrijven en om het geloof zijner vaderen te verde digen. De Duitsche, Roemeensche en verbonden troepen hebben millioenen zielen van de tyrannie der goddeloosheid bevrijd. (D.N.B.) Thailand in oorlog met Engeland en de Ver. Staten Offensief van het leger op Birmeesch gebied ingezet BANGKOK, 25 Januari. —Het D.N.B. meldt: De plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld dat Thailand Engeland en den Vereenigden Staten den oorlog verklaard heeft. Onmiddellijk na de oorlogsverklaring is aan het Thailandsche leger, dat sedert meer dan een maand de grens tezamen met het Japansche leger ver dedigt, bevel tot oprukken gegeven. Het Thai landsche leger is op 25 Januari des middags door zijn opmarsch op Burmeesch gebied het offensief begonnen. V oedingsgewassen in eigen tuin Opening der tentoonstelling te Haarlem Zaterdagmiddag heeft de officieele opening plaats gehad van de tentoonstelling „Voedingsgewassen in eigen tuin", over welke tentoonstelling wij in ons nummer van Zaterdag een en ander hebben mede gedeeld. Deze opening geschiedde door Ir. K. Vol- kersz, rijkstuinbouwconsulent te Lisse, die een woord van welkom richtte tot den Commissaris der Provincie, Mr. A. J. Backer, Dr. Ch. A. Götte, wethouder van Haarlem, die den burgemeester van Haarlem vertegenwoordigde, Dr. A. J. Verhage. voorzitter der Algemeene vereeniging voor Bloem bollencultuur. Prof. Dr. E. van Slogteren, direc teur van het laboratorium voor bloembollenonder- zoek te Lisse en den voorzitter en de bestuursleden van het Algemeen Verbond van Volkstuindersver- eenigingen. De heer Volkersz wees er in zijn openingswoord op, dat goede voorlichting noodzakelijk is in een tijd als deze, waarin de meest mogelijke aandacht moet worden besteed aan de voedselproductie, ook in eigen tuin, zoo zelfs, dat de siertuin gi'ootendeels voor den groentetuin zal moeten plaats maken. Dit is niet eenvoudig en toch ook weer wel, als men slechts weet, waarvan alles afhangt. Deze ten toonstelling wijst den weg, om dit inzicht te ver krijgen. Ze geeft practische aanwijzingen op elk ge bied; zaaizaden, grondbewerking, bemesting, zaai en pootbewijzen. onderhoudszorgen voor de be langrijkste gewassen, oogst-, bewaar- en verwer kingswijzen. vruchtopvolging, enz. Een bizonder woord van dank richtte spreker tot de Nederland- sche Landbouwhandelskamer, van welke het voor stel tot het houden van de tentoonstelling is uit gegaan. Na de opening werd de zeer interessante volks tuinfilm „Licht en lucht" vertoond. Deze film. samengesteld door den secretaris van den Ned. Bond van Volkstuinvereenigingen, den heer W. Nooteboom, geeft een overzicht van het leven en bedrijf op den volkstuin en brengt aldus een belangrijk stuk volksopvoeding in beeld. De in teressante film werd met groote aandacht gevolgd door de talrijke aanwezigen, namens wie de heer Volkersz een woord van dank sprak tot. den heer Nooteboom. COURANTBEZORGING Wij vertrouwen dat wij wat de moeilijke omstandigheden voor onze courantbezor ging betreft, kunnen rekenen op het begrip en de clementie van onze abonnés. VERDUISTEREN Van 18.15 tot 9.30 Maan 26 Jan. op 13.53, 27 Jan. onder 5.15 Welke bonnen zijn thans geldig? Va n ari t.ll 31 Januari: 4 rants. Br0od of gebak ÜA Brood ÜB Brood 06A Vleesch 1 rants. Vleesch of 6B VI.waren rants. vleeschwaren Ö6A Aardappelen ls£ K.G. Aardappelen 06B Aardappelen V9 K.G. Aardappelen i 25 Januari t m. 21 Februari: 107 Algemeen 1 K.G. Suiker 05C en 05D reserve 50 gr. Cacao 10S Algemeen 500 gr. Jam 199-202 1 rants. Bloem brood of gebak 06 en 07 reserve 250 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 3 00 gr. Vermicelli of maïzena 204-208 100 gr. Kaas GA-O9A Melk I 3y2 L. Melk 0CB-09B Melk I L. Melk Van 8 Januari t.m. 24 Januari: Algemeen 250 gr. Peulvruchten i 15 Januari t.m. 23 Januari: 03 Vet 200 gr. Vet Van 29 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat BIJZONDERE RANSOEN'EN": Van 21 December t.m. 31 Januari: ,7 Boter 125 gr. Boter 7 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon F toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. Lm. 31 Januari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. - Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 2S CV van de brandstoffen kaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.in. 30 April. Zeepdistributie 's-GRAVENHAGE, 24 Januari. De secreta ris-generaal, van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de hier onder volgende groepen van personen met ingang van 1 Februari a.s. weder in aanmerking komen voor extra rantsoenen zeep: a. Personen, die z.g. „vuilen arbeid" verrich ten. b. Kappers. c. Practiseerende artsen, tandartsen en dieren artsen. Deze personen worden verwezen naar de publica tie van den distributiedienst in de gemeente hun ner inwoning. Hoofdcommissaris van Arnliein 's-GRAVENHAGE, 24 Januari. Het Rijkscom missariaat maakt het volgende bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied benoemde op grond van par. 1 zijner verordening nr. 108/1940 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den plaatsvervangenden hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, politiecommissaris C. Ch. Walra ven, tot hoofdcommissaris van politie te Arnhem. Smokkelhandel en diefstallen opgehelderd Drie mannen uit IJmuiden aangehouden In samenwerking met de maréchaussee van Wieringermeer is het aan de gemeentepolitie van IJmuiden gelukt, een uitgebreiden smok kelhandel op het spoor te komen en een reeks diefstallen op te helderen, in verband waarme de drie ingezetenen gearresteerd werden. Eenige dagen geleden vervoegde zich aan het hoofdbureau van politie een chauffeur van een expeditie-onderneming met de mededeelïng, dat de vrachtauto van zijn patroon met een gebroken achteras ergens in de Wieringermeer stond. Op verzoek van een van zijn kennissen was hij buiten medeweten van zijn patroon den vorigen avond met de auto naar de Wieringermeer gereden, om een par tijtje ledige zakken te halen. Dit verhaal kwam aan de politie verdacht voor. De chauffeur werd aan de praat gehouden en in middels stelde de politie een uitgebreid onderzoek in. Uit informaties bleek, dat in de Wieringermeer in derdaad een auto wegens een gebroken achteras gestrand was. De auto was geladen met een kleine hoeveelheid ledige zakken, maar lang niet alle zak ken, die in de auto lagen, waren ledig, want 32 zakken war ui gevuld met tarwe. capucijners en groene erwten, welke afkomstig bleken te zijn van diefstal. Uit het onderzoek bleek verder, dat de chauffeur, de 31-jarige J. K. en zijn handlangers, de 33-jarige J. de V. en de 42-jarige H. de G.. allen uit IJmui den, dien nacht uit een schuur in de Wieringermeer de 32 zakken tarwe en peulvruchten ontvreemd hadden. Ontkennen mocht niet baten: spoedig viel het drietal door den mand. Hiermede was de zaak nog niet afgedaan, want weldra kwam aan het licht, dat de mannen groote zaken deden in distributie-artikelen, zooals tarwe, boter, meel, suiker, enz. Daar de politie nog verschillende aangiften had binnen gekregen van diefstal, gepleegd van vracht auto's en uit opslagplaatsen van de expeditie-onder neming waar J. K. als chauffeur dienst deed, werd hij hierover door de politie gehoord, met het ge volg, dat hij weldra verschillende van deze diefstal len bekende. De op die manier gestolen goederen werden door hem of door zijn vrienden tegen hooge prijzen van de hand gedaan en in den sluikhandel gebracht. Het spreekt vanzelf dat de afnemers van deze ar tikelen, waaronder vele bakkers in IJmuiden, ook strafbaar zijn. zoodat het uitgebreide politie-onder- zoek nog gaande is. JUBILEUM J. A. VAN DEENEN. Donderdag 29 Januari is de heer J. A. van Deenen, Riouwstraat 28 te Haarlem-Noord, 25 jaar als agent incasseerder werkzaam bij de Levensverzekerings maatschappij R.V.S. (Atlantic- Holland- P. K. Muller.) Ernstig treinongeluk bij Vleuten Twee dooden, tien gewonden VLEUTEN, 25 Januari. Hedenmorgen om streeks half acht heeft onder de gemeente Vleuten een ernstig treinongeluk plaats gehad, dat voor zoover de gegevens thans strekken aan één persoon het leven heeft gekost. Een treinconducteur wordt nog vermist. Uit Den Haag vertrok hedenmorgen de electrische trein 605 van het Staatsspoor om zes uur vijf richting Utrecht en behoorde 7.08 uur in Utrecht aan te komen. Deze trein had in Gouda on geveer een kwartier vertraging. Daar werd hij zoo als gebruikelijk is, met den uit Rotterdam komen den electrischen trein gecombineerd. Het traject GoudaUtrecht leverde weer ongeveer 10 minu ten vertraging op, zoodat de trein ongeveer om half acht de gemeente Vleuten passeerde. Op rond één kilometer van de spoorbrug over het Merwedeka- naal moest de conducteur van dezen trein stoppen voor een onveilig signaal. Inmiddels was eveneens uit Den Haag om 6.45 uur vertrokken de interna tionale D-trem 111, welke zich via Utrecht naar Duitsehland wilde begeven.Deze trein had aanzienlijk minder vertraging, reed regelrecht door over Gouda richting Utrecht, en passeerde om half aoht even eens Vleuten. Door nog onopgehelderde ooi-zaak is de machinist van den D-trein in volle vaart op de achterste wagon van den stilstaanden electri schen trein ingereden. De gevolgen waren ruïneus. De locomotief schoof als net ware geheel in den achtersten wagon en verdween grootendeels onder een ravage van staal en ijzer. Doordat de D-trein vrij lang was en uiteraard uit zwaarder materiaal bestaat dan dat van den electrischen, reed de loco motief nog eenige tientallen meters door, voordat zij tot stilstand kwam. Tengevolge van den gewel digen schok derailleerde de op éen na achterste wa gon van den electrischen, kantelde zijwaarts en gleed van den dijk af. Voor de rest bleven èn de D-trein en de electrische op de rails staan. Het is uitslui tend aan een gelukkig toeval te danken, dat hier niet een treinramp heeft plaats gehad, waarbij tien tallen dooden te betreuren zouden zijn. Want ten eerste zit er in de meeste gevallen in vergelijking met de andere wagons het minst aantal passagiers in het achterste rijtuig en ten tweede betreft het hiel den eersten trein uit Den Haag, welke op Zondag rijdt en derhalve nog maar een betrekkelijk klein aantal reizigers vervoert. Thans zijn naar alle waar schijnlijkheid slechts twee dooden bij dit treinonge luk te betreuren. Ten eerste de 37-jarige post beambte Houthuis uit Rotterdam. Verder wordt* nog vermist de Utrechtsche conducteur Witcamp. Tien gewonde personen werden naar het Stads en academisoh ziekenhuis in Utrecht vervoerd, waarvan een vijftal, na verbonden te zijn, weer naar huis kon worden overgebracht. De vijf an dere gewonden zijn: de machinist Kropsma, de rei ziger van Jeveren, de machinebankwerker van der Gijt, allen uit Rotterdam en de conducteur van der Heyden uit Den Haag, alsmede de leerling-ma chinist Ehlert, die zich op de locomotief bevond. Het duurde, daar het ongeluk op een afgelegen plek was gebeurd en de bovenleiding was vernield, geruimen tijd voor hulp kwam opdagen. De op slag gedoode postbeambte Houthuis kon toen spoedig worden geborgen, doch voor de rest moest de eerste hulp-verleening zich voornamelijk bepalen tot het uitzagen van eenige gewonden, het geen uiteraard veel tijd kostte. In het op de rails gebleven gedeelte van den elec trischen trein namen de reizigers plaats, die lichte verwondingen hadden opgeloopen en zij, die ongedeerd waren gebleven. Met behulp van een uit Utrecht gerequireerde locomotief werd de reis naar de Domstad voortgezet, waar aan het station verschillende ziekenauto's klaar stonden om de gewonde treinreizigers onmiddellijk naar het zie kenhuis over te brengen. Naar het oordeel van deskundigen is het uitslui tend te danken aan het uitstekende materiaal van de spoorwegen, dat hier niet een nog grootere ramp heeft plaats gehad. Dat bij een ongeluk van een dei-gelijken omvang slechts enkele dooden geno teerd moeten worden mag een wonder heeten. In vier jaar tijds vervoerden de spoorwegen ge middeld 90 millioen reizigers per jaar En nu was er een record ontstaan van nul dooden onder het reizend publiek. Dat naar alle waarschijnlijkheid ook thans onder de treinpassagiers geen dooden ge vallen zijn, mag dan eenerzijds als een toevalligheid worden aangemerkt, anderzijds is zeker het prima materiaal van de spoorwegen er de ondubbelzin nige factor van, dat hier niet een catastrophe heeft plaats gehad van ongekenden aard. (A.N.P.) Minder treinen tusschen Amsterdam en Amersfoort HILVERSUM, 24 Januari. Op het traject Am sterdamAmersfoort is met ingang van heden een negental treinen komen te vervallen. De treinen, welke uit Amsterdam in de richting Hilversum vertrokken om 5.20, 7.20, 16.20 en 17.05 uur, bene vens die welke alleen Zaterdags te 12.45 uur uit Amsterdam vertrok, zijn tot nader order uit de dienstregeling geschrapt. Voorts vervallen de trei nen, welke te 6.16, 8.45 en 10.30 uur uit Amers foort en te 18.22 uur uit Baarn in de richting Am sterdam vertrekken. Op Zon- en feestdagen blijven de treinen 7.20 uit Amsterdam en 6.16 en 10.30 uur uit Amersfoort gehandhaafd. De sneltrein, welke te 10.07 uit Amersfoort naar Amsterdam rijdt, zal in den vervolge te Hilversm (10.23) en Bussum (10.31) stoppen. Trein 11.19 uit Amersfoort stopt thans te 12.02 te Weesp. Duitsehland strijdt voor Europa. In Amerikaansche wateren 18 schepen tot zinken gebracht. Britten ten Noordoosten van Agedabia teruggeworpen. ZATERDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 24 Januari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Op verscheidene plaatsen in den centralen sec tor van het Oostelijke front hebben onze troepen met succes aanvallen ondernomen en den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal toege bracht. In het hooge Noorden werden gedeelten van den Moermanspoorweg door bomtreffers ver nield en een fabriek zwaar getroffen. De Sovjets verloren gisteren 27 vliegtuigen, terwijl slechts een eigen vliegtuig vermist wordt. In den strijd tegen Groot-Brlttannië heeft de luchtmacht overdag ravitailleeringsbedrijven in de haven van Great Yarmouth alsmede een vliegveld ln Schotland gebombardeerd. Voor de Noorschc kust heeft een mijnenveger een vijandelijke duik boot door middel van dieptebommen beschadigd. Zooals reeds in een extrabcricht ts meegedeeld, hebben Duitsche duikbooten bij haar eerste optre den in Noord-Amerikaansche en Canadeesche wa teren de vijandelijke verzorgingsscheepvaar'. zware schade toegebracht. Vlak voor de vijandelijke kust brachten zij 18 koopvaardijschepen van 125.000 br.t. in totaal tot zinken. Nog een schip en een bewa kingsvaartuig werden getorpedeerd. Bij deze ge vechten heeft zich vooral dc duikboot van den luitenant ter zee eerste klasse Hardegen onder scheiden. Zij bracht alleen 8 schepen van 53,000 br.t., waaronder 3 tankschepen, voor New-York tot zinken. In Noord-Afrika had dc aanval der Duitsch- Italiaansche snelle formaties, gesteund door ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers, ook ver der een geslaagd verloop. Sterke Britsche strijd krachten werden tot voorbij Agedabia in Ooste lijke richting teruggedrongen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben dc aanval len op militaire doelen op het eiland Malta met goed gevolg voortgezet". ZONDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 25 Januari. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „Aan het Oostelijke front duren de gevechten bij felle koude voort. Bij het afweren van een vijandelijken aanval in het gebied ten Zuidoosten van Charkof zijn verscheidene Sovjetpantserwa gens stuk geschoten. Aan het Karelische front hebben Duitsche en Finsche luchtstrijdkrachten den vijand aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal toegebracht- In de wateren bij het Vis- sehersschiereiland is een klein transportschip door bommen tot zinken gebracht. Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, heeft de aanval der Duitsch-Italiaansche afdeelin- gen in Noord-Afrika tot een volledig succes ge leid. Ten Noordoosten van Agedabia zijn sterke Britsche strijdkrachten met zware verliezen ver slagen en in Noordoostelijke richling teruggewor- oen. Talrijke gevangenen vielen ons in handen. Wij hebben 143 pantserwagens en 80 stukken ge schut buit gemaakt of vernield. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben de instal laties der vliegvelden Luka en Halfar op Malta met zware bommen bestookt. Tusschen 17 en 23 Januari heeft de Sovjetlucht macht 110 vliegtuigen verloren, waarvan er 59 in luchtgevechten en 17 door luchtdoelgeschut wer den neergehaald De rest werd op den grond ver nield. In dezelfde periode gingen aan het Ooste lijke front 16 Duitsche vliegtuigen verloren". Prijzen voor gedroogde groenten vastgesteld 's-GRAVENHAGE, 24 Januari. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat met ingang van 21 Januari 1942 maximumprijzen zijn vastgesteld voor: gedroogde wortelen, -boorten, -erwten, spi nazie, -prei, -selderijblad en -knolselderij. Ten behoeve van den consument zijn voor alle groentensoorten uniforme verpakkingen ingevoerd en wel in cellophaan van 15. 20 en 25 gram, in car ton van 70. 80 en 90 gram en in tabletvorm van 100 gram. Voor deze verpakkingen zijn eveneens uni forme prijzen vastgesteld, welke tezamen met den naam van den producent op het pakje dienen te wor den vermeld. Reeds 28 dooden 's-GRAVENHAGE, 24 Januari. Het totaal aantal dooden onder de burgerbevolking, slachtof fers van den bomaanval der Britten op een plaats in het Oosten des lands, is tot 28 gestegen. Wegens diefstal van vet van het abattoir te De venter is tegen een aantal personen proces-verbaal opgemaakt. N.S.B. en N.S.N.A.P. vereenigd 's GRAVENHAGE, 24 Januari. In een drukbezochte samenkomst, hedenmiddag in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin ge- honden, is besloten tot fusie tusschen de N.S.B. en de N.S.N.A.P. met dien verstande, dat de leden van laatstgenoemde partij zich voortaan scharen onder de gelederen van ir. A. A. Mus- sert, den leider van de sedert half December j.l. eenige in Nederland toegelaten staatkundige formatie: de N.S.B. Verscheidene vooraanstaande nationaal-socialis- ten, ook van Duitsche zijde, woonden deze belang rijke samenkomst bij, die zich kenmerkte door groot enthousiasme. De heer J. Hepp, een van de organisatieleiders der N.S.N.A.P.. opende deze vergadering met woorden van welkom en van herinnering aan den tienjarigen strijd voor de nationaal-socialistische beginselen hier te lande en aan het feit. dat sinds Mei 1940 ons land is getrokken in de sfeer van het nationaal-socialisme. De heer C. Thoen, mede-lid van de landelijke leiding der N.S.N.A.P., hield vervolgens een korte rede. waarin hij opmerkte, dat de tijd. dien wij beleven, een der grootste en gewichtigste onzer geschiedenis is. Geschiedenis beleven, dat beteekent voor alles een deelneming aan den eeuwigen strijd, hetzij als medestrijder dan wel als tegenstander. Dat waren voor tweeduizend jaar de Romeinen zich reeds bewust, toen zij den internationalen rechts regel stelden: wij kennen slechts bondgenooten of vijanden. Een middenweg is er niet. Met zeer veel meer recht mag Duitsehland, mag het Duitsche rijk thans aan de volkeren van Europa dienzelfden eisch stellen. In den strijd tegen den grootste vijand van de Europeesche kuituur, het bolsjewisme, dat gereed stond Europa te vernie tigen, vecht het Duitsche rijk niet meer alleen. De Duitsche revolutie is een Europeesche revolutie ge worden. Zooals het Duitsche volk tot een eenheid werd gesmeed, zoo moet Europa één worden in levenswil. Gelijk eens Adolf Hitler met zijn bruine soldaten voor het geheele Duitsche volk streed, zoo vecht thans het Duitsche volk onder het ordenend genie van Hitier voor alle volken van Europa. Een nieuwe periode in de geschiedenis is aan gebroken: die van de volksche verheffingen, waar door .eeuwenlange samenwerking zal leiden tot vrede en welvaart. Zij, die blind waren of blind wilden zijn, hebben ons volk geregeerd, zij hebben ons volk willen ma ken tot een volk der reactie. Wij weten nu dat de geschiedenis geen medc- doogen heeft voor volken, die zich laten verleiden, door blinden te worden geregeerd. Voor ons volk heeft de leider der N.S.B. in alge meen verstaanbare woorden de zuivere waarheid gesproken en de politieke realiteit in zijn belang rijk artikel „Van de Grebbe tot den Oeral" ge openbaard. Wat Mussert ons volk toeroept, dat moeten hon derdduizenden herhalen, zoo lang totdat millioenen Nederlandei's het weten: niet aan de Grebbe was ons volk in gevaar, neen, geheel Europa stond bloot aan het gevaar van het bolsjewisme: aan den Oeral zullen wij ons volk verdedigen. In het uur van on zen grootsten nood heeft de leider der N.S.B. de verlossende daad verricht en den eenigen weg ge wezen, die ons volk weder de mogelijkheid biedt, ons denken, ons gevoelen en onzen wil in dezen grooten tijd in te schakelen, om tezamen met het Duitsche volk te strijden voor een nieuw Europa. Hierna sprak dr. E. H. van Rappard, die o.a. het volgende zeide: Kameraden! Het is u allen bekend, dat op den 14en Decem ber vorige jaar ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van dc N.S.B. door den Rijkscommissaris besluiten bekend gemaakt zijn, die een geheel nieuwe situatie ten aanzien van de binnenlandsche politiek geschapen hebben. Op dien dag heeft de Rijkscommissaris namelijk als eenige partij die in de toekomst den politieken wil in Nederland zal vormen, de N.S.B. aangewezen. Tegelijk heeft de Rijkscommissaris verklaard, dat op dit uur der beslissing voor geheel Europa, dat ook het uur der politieke beslissing in Nederland is, diegene, die nog niet ziet of zien wil, uitge schakeld wordt. Deze verklaringen van den gevolmachtigde van den Fiilircr zijn voor ons een bewijs, dat het dc wensch van den Fiihrer is, onze partij op te zien gaan in de N.S.B. Voor ons, die sinds jaar en dag trouwe volge lingen van den Fiihrer zijn, is deze wensch een bevel (applaus). Herziening van ons standpunt ten aanzien van de N.S.B. is des te meer mogelijk door de verkla ringen van den leider der N.S.B. op denzelfden 14cn December, waardoor ons duidelijk geworden is. dat: ook door dc N.S.B. de Führcr erkend wordt als de Fiihrer aller Germanen. Ook de N.S.B., het algemeen Germaansch be lang stelt boven het afzonderlijk belang van Ne derland, ook de N.S.B. de verbondenheid op leven en dood met Duitsehland erkent. Wanneer wij na jarenlangen strijd onze orga nisatie prijs moeten geven, beteekent dat dus niet, dat wij tevergeefs gestreden hebben. Deze verkla ringen komen aan ons standpunt zoodanig tege moet, dat ook wij van onzen kant niet star mogen blijven. (Vervolg op de volgende pag.)

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1