A ÜTÏÏSJ PU ROL Nationaal socialistische eenheid in Nederland (Vervolg van de vorige pag.) Wat ons vroeger van de N.S.B. scheidde, is door de ontwikkeling der wereldpolitiek in zooverre overbrugd, dat wij nu zonder opgave van onze overtuiging en onze heiligste gevoelens met de N. S. B. kunnen samengaan. Reeds twee dagen na den 14den December had ik een bespreking met den plaatsvervangend leider van Geelkerken, welke bespreking in alle opzichten kameraadschappelijk en bevredigend verliep. Het zelfde was het geval bij de bespreking, die ik enkele dagen later met den leider der N.S.B. had. Wanneer wij onze tegenstelling met de N.S.B. overwonnen hebben, dan zullen velen, die tot nu toe een afwachtende houding aannamen, onze rijen komen versterken. Wanneer de N.S.B. en wij elkaar de verzoenende hand toesteken, dan zal dit op het Nederlandsche volk ziin uitwerking niet missen. Daarom verklaar ik: 1. Dat met ingang van heden de tienjarige veete tegenover de N.S.B. beëindigd wordt om plaats te maken voor een hechte hand van kameraadschap. 2. Dat de N.S.B. bij haar zware taak op ons zal kruinen rekenen als op haar trouwste leden. Van u allen kameraden verwacht ik, dat gij uw nieuwen leider Mussert met denzelfden trouw zult volgen, dien gij tot dusver aan mij betoond hebt en waar voor ik u bij deze gelegenheid nog mijn warmen dank zeg. 3. Dat in navolging van het lichtende voorbeeld van onze dappere kameraden bij de Waffen SS, het Legioen en het N.S.K.K. in het Oosten, die in lotsverbondenheid met elkaar strijden en offers brengen, ook wij bereid zijn in een lotsverbonden heid aller nationaal-socialisten in Nederland elk of fer te brengen, dat de toekomst van ons volk van ons verlangt. Verder spreek ik de hoop uit, dat de stap, die wij vandaag gedaan hebben in de richting van een concentratie aller volksche krachten in Nederland, algemeen navolging moge vinden. Het indrukwek kend geweld van de wereldgebeurtenissen, dat ons duidelijk tot bewustzijn Diengt, hoe nietig de Ne derlander met zijn voor-oordeelen was en is en hoe zeker het nationaal-socialisme alles wat niet ver nietigd wil worden tot een eenheid samensmeedt, moge ook den laatsten twijfelaar aan onze zijde doen aantreden ter verovering van een plaats voor Nederland onder de opgaande zon van een nieuwen Germaanschen dag. Tenslottes sprak nog de heer R. C. Giard, pl.v. leider der N.S.N.A.P., woorden van instemming met het genomen besluit. (A.N.P.) De conferentie te Rio de Janeiro Economische en financieele betrekkingen met de as verbroken RIO DE JANEIRO, 25 Januari. (D.N.B.) De economische commissie der Pan-Amerikaansche conferentie heeft het voorstel tot verbreking der economische en financieele betrekkingen der Ame- rikaansche landen met de spilmogendheden aange nomen. (Uit dit bericht blijkt dat de Amerikaansche republieken in dit opzicht hebben moeten zwichten voor den door de Vereenigde Staten uitgeoefenden druk). Magen die vragen - maar niets verdragen- en het antwoord is: Brandend Maagzuur! Menschen die af en toe gekweld werden door on dragelijke pijnen van brandend maagzuur bij het minste of geringste dat ze aten kunnen nu met gerustheid alles eten. Het gebeurt nu maar al te vaak, dat juist menschen die hard moeten wer ken, veel te verzetten hebben, bij het minste of geringste dat ze gebruiken, last van brandend maagzuur hebben! Voor deze menschen is Rennie gemaakt. Voor hen is Rennie een kostelijk preparaat. Want met een Rennie na tafel gewoon gesmolten in den mond kunnen ze zonder bezwaar weer alles eten. Rennie neutrali seert brandend maagzuur en helpt de maag de spijsvertering bevorderen. Zoodoende draagt Rennie eigenlijk bij tot de in stand houding eener sterke constitutie, die een menseh in deze tijden meer dan ooit noodig heeft. Wacht er niet mee! Neem van nu af aan Rennie. Ge begint er eigenlijk een nieuw leven mee, want ge voelt U weer sterk en gezond en tegen alles bestand. Rennie is heel gemakkelijk in te nemen zonder water of wat ook. Vraag Uw apotheker of drogist Rennie. Proefpakje 41 cent. Groot pak 1.27. UITGAAN Heden MAANDAG 26 JANUARI. Stadsschouwburg: „Eindexamen" door de Too- neelgroep „Studio", 7.30 uur; Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt: ten toonstelling „Voedingsgewassen in eigen tuin", 105 uur. Frans Hals Theater: „Het onbereikbare", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het meisje met protectie", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Zeven jaren pech", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Een vrouw in gevaar", 2, 6.30 en 8.45 uur. Moviac Theater: „Een avond in Metropool Theater". „Zigeuner-fantasie", de Nederlandsche Folklore, van 12 uur af. DINSDAG 27 JANUARI. Gent. Concertgebouw: H.O.V. Volksconcert, 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Boscn en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. Hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg, Heemstede. Plv.-hoofdrcdactcur: G. N. Leendcrs, Heemstede. rare boel! Wie pijpen uit fornuizen sloopt, mag niemand iets verwijten, wan neer het een rare boel wordt. En wie leege jampotten vasthoudt, heeft niets te vertellen, wanneer het met de jamlevering een rare boel wordt. Geef alle leege TEO- potteu direct aan Uw winkelier terug. Dan kunnen wij onze frissche TEO-jams blijven leveren. n.v. Taminiau -Elst (OvER-BETUWE) Italiaansche weermachtsberichten Successen in Cyrenaica ZATERDAG. ROME, 24 Januari (Stefani). In zijn weermacht- bericht no. 601 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „De aanvallende operaties der Italiaansch-Duitsche gemotoriseerde en gepantserde eenheden in Cyrenaïca duren voort. Groote vijandelijke detachementen wer den later Oostelijk van Agedabia teruggedreven. Machtige luchtformaties van de as, die onstuimig aan den strijd deelnamen, bestookten zonder ophouden vijandelijke colonnes op den aftocht. Een groot aantal vijandelijke gemotoriseerde strijdmiddelen werd in brand geschoten en vernield. De vijand verloor drie vliegtuigen en wel een tijdens een luchtgevecht en twee anderen door ons luchtdoelgeschut. Vijandelijke luchtaanvallen op Tripolis en op een andere plaats aan de kust van Syrte hebben eenige slechtoffers ge maakt en weinig ernstige schade aangericht. Eskaders Hurricanes hebben tevergeefs geprobeerd te verhin deren dat Italiaansche en Duitsche bommenwerpers de militaire doelen van Malta zouden naderen, waarop de aanvallen met groote doeltreffendheid dag en nacht zijn voortgezet." ZONDAG. ROME, 25 Januari (Stefani). Het 602de communi qué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Gisteren zijn hevige gevechten geleverd ten Oosten en ten Zuidoosten van Agedabia Pantserafdeelingen der spilmogendheden hebben eenige vijandelijke ge pantserde afdeelingen ingesloten en vernietigd. Gis teravond bestond de buit uit 80 stukken geschut en 143 pantserwagens, waaronder eenige van Ameri- kaansch frabrikaat, 28 ton zwaar. Verscheidene dezer pantserwagens verkeeren in goeden staat en worden door onze afdeelingen gebruikt. Het aantal gevange nen, hoewel nog niet nauwkeurig vastgesteld, is aan zienlijk. Bij deze operaties hebben de afdeelingen te land 11 Engelsche vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. De Italiaansch-Duitsche vlieger- afdeelingen, die op doelmatige wijze met de panser- divtsies samenwerkten, hebben de vijandelijke ach terhoede aangevallen en vliegvelden en concentraties van gemechaniseeerde strijdmiddelen bestookt. Een Hurricane die moest landen geraakte in brand. In het centrale bekken der Middellandsche Zee hebben schepen van onze vloot, die een convooi bege leidden, twee vijandelijke torpedovliegtuigen neerge schoten. Een derde torpedovliegtuig en een toestel van het type Beaufighter werden door Duitsche jagers vernield. Eenige der inzittenden konden gered wor den en zijn gevangen genomen. De operatics ter vernietiging van havenwerken en militaire doelen op Malta werden voortgezet. Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brandbommen op Catania en Comiso laten val len zonder schade te veroorzaken. De bemanning van een'vliegtuig dat bij Noto in zee viel is gevangen genomen." Portugeesclie troepen naar Timor LISSABON. 24 Januari. De kanselarij van den minister-president publiceert de volgende mededee- Hng: ..Ingevolge de met de Britsche regeering gevoerde besprekingen krijgen de reeds te Lourenco Marques gereed staande troepen bevel zich in te schepen naar Timor om de verdediging van het Portugeesche deel van het eiland op zich te nemen. Het transportschip ...Toao Belo" zal door een oorlogsschip worden be geleid". De gisteren te Lissabon verschenen bladen publi- cceren bovenstaande bekendmaking op een in het oog loopende plaats Op „Diario da Manha" merkt, ten aanzien er van op dat dit bericht voor het Portu geesche patriotisme bijzonder aangenaam is. Men kan or uit zien dat het betreurenswaardige incident van Timor een bevredigende oplossing nabij is. Het land heeft op het woord en het beleid van Salazar ver trouwd en het heeft, naar men ziet. hieraan goed ge daan. In soortgelijken zin schrijven ook de andere bladen (D.N.B.) GEEF HAAR, OOK HEM EEN ARTISTIEK PORTRET „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT TELEF. 13472 Duitsche duikbootoperaties diclit onder de Amerikaansche kust Verscheidene tankbooten onder de verloren schepen Betreffende het Duitsche duikbootsucces aan de Amerikaansche en Canadeesche kust (men zie het weermachtsbericht) verneemt het D.N.B. nog de vol gende bijzonderheden: Bij de acht door den luitenant ter zee eerste klasse Hardegen tot zinken gebrachte schepen bevinden zich als groote schepen de Britsche koopvaarder „Cyclope", groot 9.076 br.t., die in Liverpool thuishoort, de beide Amerikaansche tankbooten „Malay", groot 8.207 br.t. en „Morness", groot 9.577 br.t., die onder Panameesche vlag vaart, en nog een Amerikaansche tankboot. Bo vendien werden tot zinken gebracht: de Engelsche tankboot „Coimbra", groot 6788 zruto ton, de Ameriakansche koopvaarder „City of Atlanta", groot 5269 br.t., de Amerikaansche tankboot „Allan Jackson". 6.635 br.t. en de voor de Ver. Staten varende Letlandsche koopvaarder „Ciltvaira", groot 3779 br.t Hoe dicht onder de kust deze schepen tot zinken zijn gebracht blijkt uit het feit dat twee van de tot zinken gebrachte tankschepen met het achterschip op den bodem rusten, terwijl het voorschip uit het water opsteekt. Dit succes van de Duitsche marine is des te belang rijker, daar het Duitsche duikbootwapen deze week reeds vier Britsche koopvaarders met in totaal een in houd van 21.000 br.t. op den Atlantischen Oceaan tot zinken heeft gebracht en een groot transportschip zwaar heeft beschadigd. Bolsjewistische landingspoging op de Krim verijdeld Het D. N. B. meldt: Aan de Zuidkust van de Krim is in den nacht van Donderdag op Vrijdag een nieuwe bolsjewis tische landingspoging met succes afgeslagen. In den rug der Duitsche troepen, die Sebastopol omsingelen, pro beerde de vijand onder bescherming van den nacht een afdeeling van een tweehonderd man aan land te zetten. De Duitsche kustbeveiliging nam evenwel de Sovjet-sche pen zoo doeltreffend onder vuur, dat zij hun plan niet ten uitvoer konden leggen, maar naar zee moesten teiug- keeren. De strijd in Noord-Afrika Britsch commentaar op de successen van de as LISSABON 25 Jan. Het A. N. P. meldt: Met betrek king tot den strijd in Noord-Afrika wordt in een door den Britschen Berichtendienst verspreide commentaar van Annalist o.a. het volgende gezegd: In de afgeloopen veertien dagen is het den Duitschen opperbevelhebber „dank zij de buitengewone weersomstandigheden" gelukt zijn strijdkrachten te reorganiseeren. Hij deelt thans met „zijn karakteristieke energie" harde slagen uit aan de Britsche vooriutgeschoven stellingen. In de commentaar wordt eraan herinnerd dat Rommel een „zelfden hard nekkige geest" bij Solloem als ook ten Zuiden van Tobroek getoond heeft. Churchill en Roosevelt willen Europa uitleveren aan de moordbenden van Stalin. Dat is verraad en zou de ondergang van de Westersche bescha ving beteekenen. Meldt u aan bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND", Koninginnegracht 22, Den Haag. PROVINCIALE WEGEN. Aan het verslag omtrent de wegen van het Tertiair Wegenplan der Provincie Noord-Holland is ontleend, dat door den Haarlemmermeerpolder werd begonnen met den aanleg van den nieuwen verbindingsweg tus- schen den rijksweg AmsterdamHaarlem bij Halfweg en den Haarlemmermeerpolder. In hel verslag inzake den aanleg door de provincie van wegen voor doorgaand verkeer vinden wij ver meld, dat de hooge vaste brug over de ringvaart den Haarlemmermeerpolder nabij den Nieuweweg is voltooid. Nadat de gronden, benoodigd voor de aan sluitende wegen van de Zomervaart tot het kruispunt van den Spaarnwouderweg met den Spieringweg met een zijtak naar den Rijksweg HaarlemAmsterdam, waren aangekocht, is tot openbare aanbesteding van het grondwerk overgegaan, waarna opdracht voor een bedrag van f 639.000 gevolgd is; het werk is in uitvoe ring. VOLKSCONCERT H.O.V. Het volksconcert, dat Dinsdagavond 27 Januari door de Haarlemsche Orkestvereeniging onder leiding van Marinus Adam wordt gegeven, wordt geopend me; de Symphonie No. 101 in d gr. terts, de z.g. „Glöcken-Symphonie" van Jos. Haydn. Daarna zal de soliste Wies Zijlstra met orkest begeleiding het pianoconcert in d. kl. terts K. V. 466 van W. A. Mozart vertolken. Na de pauze speelt het orkest de Suite de Ballet „Le Collier de Saphïrs" van Gabriël Pierné en tenslotte wordt de Ouverture vCyrano de Berge rac" van Dr. Joh. Wagenaar uitgevoerd. 's-GRAVENHAGE, 23 Januari. In de Nederland sche Staatscourant van 23 Januari 1942 is een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart verschenen be trekking hebbende op de uitoefening van het zooge naamde spaar- en betaalzegelkasbedrijf. Ingevolge dit besluit is voor voortzetting van een dergelijk beroep of bedrijf een vergunning noodig van den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, die met betrekking tot de uitoefening van het bedoelde beroep of bedrijf nog nadere voor schriften zal geven, waarbij tevens regelen kunnen worden gesteld aangaande het intrekken der vergun ning en het ontzeggen van het recht, het beroep of bedrijf uit te oefenen. De spaar- en betaalzegelkas- bedrijven zullen derhalve voor zoover zij een vergun ning tot het uitoefenen van een zoodanig bedrijf heb ben aangevraagd, ten aanzien van hun werkwijze ge houden zijn aan de bepalingen van economischen aard, welke door den secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor het verleenen der vergunning nader zullen worden be kend gemaakt. Voor nadere bijzonderheden in ver band met het aanvragen van een vergunning wordt verwezen naar de elders in dit blad opgenomen des betreffende officieele publicatie. De secretaris-generaal van het departement van Financiën heeft thans, op grond van artikel 1 van het besluit betreffende de circulatie van niet-geautori- seerde betaalmiddelen, toestemming verleend, het spaar- en betaalzegelkasbedrijf gedurende een termijn van twaalf weken na heden op den bestaanden voet te blijven voortzetten. Deze toestemming betreft uiter aard ook het aannemen en doorgeven van het in dit verband gebezigde hulpgeld. „DE KWAJE BUURMAN". 's-GRAVENHAGE, 26 Januari. Hedenavond van 19.45 tot 20.00 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp „De kwaje buurman". Nieuwe organisatie van de luchtbescherming Invoering van den luchtheschermingsplicht 's GRAVENHAGE 24 Januari. In verordeningenblad no. 4 is opgenomen een verordening van den rijkscommis saris betreffende de luchtbescherming. Hieraan is het volgende bepaald: De artikelen I tot en met 7 geven een omschrijving van de taak cn de organisatie van de luchtbescherming. Art. 5 bepaalt: 1. Elke werkzaamheid van particulieren op het gebied der luchtbescherming is, voor zoover deze in het openbaar wordt verricht, slechts toegestaan met toestemming van den hoofdinspecteur voor de luchtbe scherming. 2. In het bijzonder behoeven de toestemming van den hoofdinspecteur. 1. De propaganda voor de lucht bescherming, het verstrekken van inlichtingen, de oplei ding en de publicaties betreffende luchtbeschermings aangelegenheden. 2. Het bij wijze van beroep vervaardi gen en de verkoop van gereedschappen en hulpmiddelen voor de luchtbescherming. 3. Het oprichten van vereenl- gingen, de luchtbescherming ten doel hebbende. LU C1ITBESCHERMINGS PLICHT. De artikelen 8 tot en met 13 bevatten bepalingen inzake de luchtbeschermingsplicht. Art. 13 luidt: 1. Alle natuur lijke en rechtspersonen, welke in het bezette Nederland sche gebied woonplaats verblijfplaats of vermogen heb ben. zijn luchtbeschermingsplichtlg. voor zoover zulks niet in strijd is met algemeen erkende regelen van het volkenrecht 2. De luchtbeschermingsplicht omvat den plicht tot handelen, dulden en nalaten (gedrag ln over eenstemming met door de luchtbescherming gestelde eischen). tot het verrichten van diensten (luchtbescher mingsdienstplicht) en het ter beschikking stellen van goe deren (verplichting goederen ten dienste der luchtbescher ming ter beschikking te stellen), welke door de met de uit voering der luchtbescherming belaste instanties binnen de grenzen van hun bevoegdheid worden voorgeschreven. 3. De vordering tot het verrichten van diensten of tot de terbeschikkingtselling van goedren worden gelast door den plaatselijken luchtbeschermingsleider en wordt den ge vorderden persoon medegedeeld, Art. 9. Personen, die ten gevolge van hun leeftijd, hun gezondheidstoestand of hun beroepsplichten daartoe onge schikt zijn, mogen niet tot het verrichten van diensten gevorderd worden. Art. 10. De vordering tot het verrichten van diensten ten behoeve van de luchtbescherming voor opleidingsdoel einden moet zoo mogelijk buiten werktijd geschieden. Voor zoover bij wijze van uitzondering een zoodanige vorde ring binnen den werktijd moet geschieden, dient de luchtbeschermingsdienstpiichtige voor den verelschten tijd van zijn verplichte werkzaamheden te wonden vrijgesteld en blijft zijn aanspraak op loon voor dezen tijd onaan getast. Art. 11. 1. De personen, die tot het verrichten van deinsten gevorderd worden, alsmede de werkgevers van de tot het verrichten van diensten gedurende den werk tijd gevorderde personen, kunnen binnen een week na de kennisgeving der vordering daarvan in beroep komen. 3. Het instellen van beroep brengt geen schorsing met zich mede. 4. In geval van een afwijzende beslissing op het beroep zijn rechten verschuldigd. Art. 12. De luchtbeschermingsplichtigen hebben, ook na beëindiging van den luchtbeschermingsdienst, zwijgplicht ten aanzien van de hun bij de vervulling van den lucht beschermingsdienst toevertrouwde of anderszins bekend geworden aangelegenheden, welker bekendwording de be langen der Duitsche weermacht in gevaar zou kunnen brengen of de rechtmatige belangen der betreffende per sonen zou kunnen schaden, dan wel welker geheimhou ding uitdrukkelijk is voorgeschreven. Art. 13. l. De luchtbeschermingsplichtige heeft In be ginsel geen aanspraak op schadeloosstelling voor het ver richten van diensten. De luchtbeschermingsplichtigen, die gevorderd zijn tot het verrichten van diensten voor lange- ren duur, ontvangen evenwel een passende vergoeding. 2. Voor het ter beschikking stellen van goederen voor algemeene doeleinden der luchtbescherming wordt den luchtbeschermingsplichtige een billijke schadeloosstelling toegekend. 3. Bij gebruikmaking van goederen voor doel einden van de luchtbescherming voor langeren duur vindt, voor het geval een schikking met den luchtbeschermings plichtige niet bereikt wordt, de onteïgenings- of vorde ringsprocedure volgens de geldende bepalingen plaats. KOSTEN VAN DE LUCHTBESCHERMING. Omtrent de kosten van de luchtbescherming wordt in art 14 o.m. bepaald: l. Van de uitgaven ter zake van de luchtbescherming, welke betreffen de inrichting, het on derhoud en de noodzakelijke maatregelen, komen die van: 1. De vaste kern van den luchtbeschermingsdienst ten laste van het rijk, den overigen luchtbeschermingsdienst ten laste van de gemeente; 2. De fabrieksbescherming ten las te van het betreffende bedrijf: 3. De zelfbescherming ten laste van de betreffende natuurlijke of rechtspersoon; 4. De bedrijfsbescherming ten laste van dengene, die deze moet instellen. 2. De kosten van deelneming aan cursus sen worden aldus gedragen, dat het rijk, de gemeente, het bureau of het bedrijf den door hen uitgezonden deel nemers de kosten vergoed. 3. Tot de uitgaven ter zake van de luchtbescherming behooren mede de in artikel 13 genoemde schadeloosstellingen en vergoedingen.7 4. Het rijk kan aan degenen, die op grond van het eerste of tweede lid tot het dragen der kosten verplicht zijn, pas sende bydragen verleeen. 5. De secretaris-generaal be paalt. wie de kosten draagt van overige inrichtingen en maatregelen. Van de straf-, overgangs- en slotbepalingen worden de volgende vermeld: Art. 15. 1. Hij die opzettelijk of door schuld in strijd handelt met een op grond van artikel 8 gegeven voor schrift van een bevoegde Duitsche of Nederlandsche stantle in den zin van artikel 2, dan wel met een voor schrift der artikelen 5 of 12, wordt gestraft met hechte nis van ten hoogste zes maanden en met een geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen. 2. In ernstige gevallen kan een gevangenisstraf van ten hoogste 8 jaren en een geldboete van onbeperkte hoogte of een dezer straffen worden opgeleged.. 3. Indien door het feit opzettelijk menschen of waardevolle goederen in ge vaar zijn gebracht, kan de doodstraf, dan wel levenslange tuchthuisstraf of tijdelijke van ten minsten één jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren, worden opgelegd. Met het in werking treden van deze verordening treden buiten werking: 1. De wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen, zooals gewijzigd bij de tweede wetswijzi ging luchtbescherming militair gezag en de ter uitvoering dezer wet uitgevaardigde voorschriften en voorts eenige andere bepalingen. Deze verordening is thans in werking getreden. Denkt U dat heusch? Denkt u nu heusch, dat, wanneer het Sovjetleger er in geslaagd zou zijn den opmarsch tegen Europa in te zetten en daarbij het Duitsche leger over rompeld had, dat Stalins horden bij onze grenzen halt gemaakt hadden? Denkt u heusch, dat zij ons land ongemoeid ge laten hadden? Denkt u heusch? Natuurlijk denkt u dat niet. Maar ligt daar dan ook niet in opgesloten, dat u zich aan de zijde moet scharen van die mannen, die thans met de wapenen in de vuist het Sovjet-mon ster den kop afhakken, en zoo Europa voor zijn on dergang bewaren? Immers, zij beschermen ook uw huis en haard. Daarom is hét uw plicht deze menschen, wanneer zij het slachtoffer van hun manmoedigen inzet worden, en gewond raken, te helpen. Nederland heeft deze plicht begrepen en zendt een hulpexpe ditie: de Nederlandsche ambulance. Zij verdient uw sympathie en waardeering. Steunt haar naar uw vermogen en stort uw bij' drage, iets meer dan u kunt missen op girorekening 87600. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, KONINGINNEGRACHT 22, 's-GRAVENHAGE. l Doos 30 cent. Ruwe Lippen BijApoth.en Drogist. n Watooot week weidt Cut l Als s winters de barome ter stijgt, beteekent dat kou. Daalt hij, dan wordt het onaangenaam voch tig weer. Vochtig weer echfer is de ergste vijand van den mensch. j Al te gauw vat hij dan kou J of krijgt griep. Daarom: M 55 cl. Zëkjo i 2 toblollcn 7 cl. Schaatsenrijden Nationale kampioenschappen afgelast De Zaterdag aangevangen wedstrijden om het Ned. kam] pioenschap hardrijden werden Zondag niet voortgezet; Het bestuur van den Ned. Schaatsenrijdersbond achtte den toestand, waarin de baan der Amsterdainsche IJsclub na den sneeuwval verkeerde, een bezwaar en besloot to| afgelasten. IJs en weder dienende zal het programma a.si Zaterdag en Zondag weer geheel opnieuw worden afge werkt. Ook de 500 en 5000 Meter welke reeds waren ver- reden moeten dan weer gehouden worden. De op deze af standen bereikte resultaten vallen buiten beschouwing! In het kamp der rijders veroorzaakte deze beslissini groote teleurstelling. Niet alleen bij hen. die goed geklas" seerd stonden, doch ook bij de anderen. Vrijwel allen gaven de voorkeur aan doorgaan. Hun pogingen om de wedstrijdleiders tot andere gedachten te brengen, lederi evenwel schipbreuk. Op 500 M. was azterdag een verrassend resultaat geboekt' De Amsterdammer Jan de Roos. algemeen beschouwd als de snelste sprinter en ook vorig jaar in Bergen na Doli van der Veer. die nu niet van de partij was. de beste oo dezen afstand, moest de eer laten aan den Zaandijkeï Stem van Hoorn, die in zijn rit tegen Roel Koops uit Zuid} Laren met 49.2 sec. den besten tijd maakte. De Zaankan- ter maakte een uitstekenden indruk. Reeds de eerste van de elf ritten leverde een tijd op binnen de 50 sec. W. Egai uit Amsterdam maakte tegen L. Muts uit Jisp 49.7 sec. en bleef daardoor langen tijd de leiding behouden. Snel glnj J. A. Roos over de baan met M. J. Strijbis als tegenstander; de Alkmaarder was verre de mindere cn verloor met sec. versch 11. Hoe Jan Langedijk zich ook inspande, hel gelukte hem ook thans niet. boven de middelmaat uit tt komen. In IJ. van der Heiden uit Leeuwarden moest hij zijn meerdere erkennen. Al was het verschil 6.7 sec. de tijd van Langedijk was 52 sec. Een onaangenaam incidenl deed zich voor toen P. Keijzer en C. van der Kommer te ruggeroepen moesten worden omdat de tijdopnemers hun taak vergeten hadden. Opnieuw gingen de legenstanderi van start. P. Keijzer was uitstekend op dreef en had gei ruimen tijd den kop. In de laatste bocht kwam hij ech| ter ten val, waardoor zijn kans op een behoorlijken tiid verloren ging. Wel herstelde hij zich snel. doch een slecht» tijd (59 sec.) was het gevolg. C. v. d. Komer won in 53.1 sec. Hetzelfde herhaalde zich in een rit van Buyen; de nationale kampioen viel viak voor den eindstreep'en ver} loor daardoor eelnge tienden seconden. Zijn tijd was toctt nog zeer goed n.l. 50 sec. terwijl zijn tegenstander Aker} boom 53 sec noodig had De uitslag van de 500 M. was: l. s. van Hoorn. Zaandijk 49.2 sec.: 2. J. A. Roos, Am- sterdam 49.4 sec.; 3. W. Egas. Amsterdam 49.7 sec.; 4. H, Buyen. Amsterdam 50 sec.; 5. dr. L. Dijkstra, Akkrunj 50.6 sec. Na de 500 meter werd Zaterdag de 5000 meter verreden. Evenals vorig jaar toonde de Westlander P. Keijzer uit D» Lier zich heer en meester op dezen afstand. In den, gezien} de ongunstige omstandigheden, uitstekenden tijd van 9 min. 23.7 sec. eindigde hij als eerste, echter-op den voet gevolgd door den kampioen, den Amsterdammer Herman Buyen. die slechts 1.3 sec. meer noodig had. Buyen waagde in de voorlaatste rit een aanval on Keijzer's tijd. In fraaien stijl draaide de Amsterdammer zijn rondjes, practisch gelijk blijvende met de tusschen} tijden van den man uit De Lier. Op het laatste eind ver} loor rij echter, waardoor de Amsterdammer zijn doel niet bereikte. Een belangrijke stap .kwam hij niettemin verder] want hij werd in 9 min. 25 sec. tweede voor Zwanenburg en Langedijk, Akkerboom uit Bergen bleef met 9 mm. 5 sec. ook al beneden de 10 min. De tijden van de besten waren: 1. H. Keijzer 9 min. 23.7 sec.: 2. H. Buyen 9 min. 25 sec.} 3. G. Zwanenburg 9 min. 35 sec.; 4. J. Langedijk 9 min] 39,3 sec. RADIO PROGRAMMA DINSDAG 27 JANUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra- mofoonmuziek. 8.00 Politiek weekpraatje (opn.), 8 20 Och tendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoon-, muziek. 10.00 Trio „Pro Musica" en gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Ensemble „Rentmeester". 12.00 De Rambleis. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Boekbespreking. 13.15 Piano- voordracht. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.30 De lichte toetsJ 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 16.20 Gramofoon-' muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 De Kilima Hawaiians. 18.00 Voor de plattelandsvrouw. 18.15 De Melodisten en solist. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Het A. B. C. in de Lichte Muziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio: beschikken. 20.15 Roemeensch orkest Gregor Serban. 20.15 Pianovoordracht (gr.pl.). 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending: ..Economic News from Holland" of Gramofoonmuziek. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.00 Zie programma Hilversum I. 8.00 Gramofoonmu ziek. 8.15—8.45 Zie programma Hilversum I. 8.45 Gramofoon-, muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Vroeger en nu. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten.! 15.05 Othto Hendriks en zijn orkest en zang met pianobe geleiding. 14.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en gramofoonmuziek 15.30 Voor de zieken. 16.00 „Jules Mas-! senet". causerie m te gramofoonmuziek. 16.40 Clarinet en piano. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- cn beursbe richten. 17.30 Orkest Malando en solist. 18.15 Boekbespre king. 18.30 Omroeporkest. 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N. S. B.) 19.00 B. N. O. Cul tureel allerlei 19.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Om} roeporkest. 10.45 Reportage. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken. 20.15 Klaas van Beeck en zijn orkest en soliste. 20.45 Gramofoonmuziek, 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avondwijding. Een bataljon llngcn aan Fransche vrijwilligers marcheert ter aflossing naar de voorste stel- (Atlantic-Holland-P. K. Momberj. Trots de^koude ten allen tijde startklaar. Terwijl de hecte lucht in de draagvlak ken van een Duitsche machine stroomt, wachten de mannen van het bodemper- soneel op het begin van hun arh*'*. (Orb.a Hoiland-P. K. el). Sietze de Groot, de winnaar van den Elf stedentocht ,was Vrijdag weer druk aan het werk in de slagerij van zijn vader te Weidum. (Polygoon-Ze Ij lemaker) IJsbrekers zijn heel den dag bezig om de vitale waterwegen open te houden. Met behulp van twee sleepbooten zwoegt een zware machine in den Amstel te Amsterdam. (Pax-Holland-De Haan-cJ)

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2