IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta. sa fSj V/1% /M- TOBIAS HAARL. DAGBLAD, Donderdag 29 Jan. 1942 Verschillende zaken voor den Vrederechter Een 23-Jarlge loodgieter uit Haarlem werd ervan beschul digd. dat hi) in de Lucas Meyerstraat op 6 November een 16-jarigen bakkersknecht had geslagen en getrapt. Een stratenmaker had dit gezien. Bovendien had deze getuige bij de politie verklaard gehoord te hebben dat er gezegd was: „Rot N S. B.'er" De geslagene was echter geen lid' der N. S. B. De verdachte ontkende dit echter en een ge tuige décharge beweerde ook dat de loodgieter niet ge trapt of geslagen had. Deze getuige had geroepen: Ha N. S. B.'erI De Officier van Justitie achtte het feit wel bewezen en vorderde een geldboete van X 25 of 25 dagen Verdediger Mr. J. v. d Hoeven was het niet eens met den Officier en achtte het bewijs niet geleverd De Amsterdam- sche vrederechter, die Woensdagmiddag te Haarlem zitting hield, veroordeelde den verdachte tol f 25 boete. Hierna stond terecht een kantoorbediende uit Koog aan de Zaan, die ervan werd verdacht een politieagent te Koog aan den Zaan te hebben bedreigd. De verdachte was lid van de W. A. en zou met een opgeheven slagwapen in de hand tegen den agent gezegd hebben: ..Geef je sabel af anders sla ik je de hersens in". De verdachte vertelde, dat hij niet eens in de nabijheid van den agent was ge weest. De W. A. was bezig stratenbordjes te verwijderen en daardoor waren eenige strubbelingen ontstaan. Een andere agent verklaarde dat hij gezien had, dat zijn col lega bedreigd werd. Een chef-veldwachter legde een soortgelijke verklaring af. Deze getuige werd bij de strub beling eveneens door een man of zes. zeven omringd. Een lid van de W. A.. dte als getuige décharge werd gehoord, verklaarde dat de verdachte den agent niet be dreigd had. Ook een 34-jarige houtbewerker, eveneens een lid van de W. A., had den verdachte den geheelen tijd ln het oog gehouden en had niet gezien, dat hij slaags was geraakt met den agent. Een derde W. A.-man verklaarde eveneens, dat de verdachte niet met den bewusten agent had gevochten. De zaak werd hierna door den vrederech ten teruggewezen naar den Rechter-Commissaris voor een nader onderzoek. Een 21-jarige Haarlemsche onderwijzer zou op 24 Juni tegen twee leden der N. S. B. gezegd hebben: schorum' De beide getuigen waren niet verschenen. Een zuster van den verdachte, die als getuige décharge werd gehoord, verklaarde dat haar broer niet het woord „schorum had gezegd. Ook de verdachte ontkende -het. ten laste gelegde feit. Daar de getuigen niet waren verschenen werd ook deze zaak voor onbepaalden tijd aangehouden. 'Een metselaar uit Nieuw-Vennep had een reclame- teekenaar uitgescholden daar deze laatste een meisje ver zocht had een rood-wit-blauw speldje af te doem De vre derechter géf den reclame-teekenaar den raad zich er voortaan maar niet meer mee te bemoeien als iemand een verboden speldje draagt. Het is zóó kinderachtig dat het bijna niet de moeite waard is, zei de vrederechter. De Officier vond ook het optreden van getuige zeer onhandig. Een burger heeft zich te onthouden van een dergelijk in grijpen. Dit was echter geen reden voor den verdachte om zóó te gaan seheïden. als hier gebeurd is. Eisch: f20 boete. De vrederechter overwoog in zijn vonnis dat het met net schelden in Nederland nu maar eens uit moet zijn en vei- oordeelde den verdachte tot f 25 of 20 dagen. Een 49-iarige metaalbewerker te Heemstede stond ver volgens terecht omdat hij op 27 Juli 1941 te Heemstede een los werkman had geslagen. Deze laatste was aan het schil- deren «oor de V-acOe en werd toen met water gW»td. Hierna was een vechtpartij ontstaan waarbij de los werkman tegen den grond werd geslagen. Daarna was hij weer oogestaan en had toen den metaalbeweiker een klap gegeven. De verdachte beweerde dat hij eerst met den verfkwast was geslagen. Een 62-jarige Heemstedenaar had de vechtpartij gezien. Hii had duidelijk kunnen waarnemen dat de metaalbe- werker het eerst hsd geslagen. De Officier tekeerde den klap van den verdachte op f 15 of la dagen. Het vonnis was- f 10 of 10 dagen. Hierna stond de los-werkman te recht omdat hij den metaalbewerker met den verfkwast De^Officier achtte ook dit ten laste gelegde bewezen en vorderde een geldboete van f 10. Verdediger Mr. A. van LSyenhorst meende dat de verdachte terecht een beroep op noodweer kon doen en zeer zeker op nood™®er~®*5?® Bleiter vroeg daarom verdachte te ontslaan van reents- vervolging. De vrederechter was het hiermee eens en ont sloeg den verdachte van rechtsvervolging. HAARLEMSCHE RECHTBANK. LOONZAKJE VERSTOPT. Een 27-jarige voorman, die werkzaam was dij de Ned. Heidemaatschappij te Heemskerk, had o.a. tot taak elke week de loonen aan de arbeiders van zijn ploeg uit te betalen. Daarvoor kreeg hu dan een loonzakje met f 429. Op 5 November had hij dit zakje echter aan een arbeider toegeworpen, die het verstopt had. De voorman had tegen den uitvoerder gezegd dat hij het geld verloren had. De officier eischte een jaar gevangenisstraf. Mr. A. Leesberg vroeg de uiterste clementie ge zien de speciale omstandigheden waarin de ver dachte verkeerde. Er is alle reden om aan te nemen, dat hij wanneer hij weer in de maatschappij is teruggekeerd zich nooit meer aan een dergelijk feit zal schuldig maken. Hierna stond de arbeider terecht, die het geld had verstopt. Tegen hem eischte de officier 8 maanden gevangenisstraf. Mr. F. v. d. Goot drong aan op clementie. Ned.*CKrist. Reisveroeni«in°: De afdeeling Haarlem van de Ned. Christ Reisver- eeniging hield Woensdagavond een bijeenkomst in Hotel „.Lion d'Or". De heer Lode van Gent. ethnoloog te Utrecht, hield een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: ,.In de binnenlanden van Indo-China". Hij deelde mede. dat dit land 20 millioen inwoners telt, waarvan 40.000 Franschen. De oppervlakte be slaat niet minder dan 737.000 K.M 2. het is dan ook anderhalf maal zoo groot als Frankrijk. De spoorwe gen hebben in Indo-China in totaal een lengte van I 35.000 K.M.; er zijn 15.000 K.M. bevaarbare waterwe gen: het wegennet heeft een lengte van 12.000 K.M. Onder de bevolking zijn 13 millioen Annammee- zen, U/s millioen Cambodjanen en 500.000 Chineezen. De heer Van Gent schetste op duidelijke wijze tal rijke bijzonderheden van het leven en werken der bevolking, die het op verschillend gebied heel ver gebracht heeft. Bij den aanleg der spoorwegen moesten ontzettende moeilijkheden worden pverwonnen; diepe kloven moesten worden overbrugd en. men moest zich een weg banen door dichte kreupelbosschen. De prach tig gekleurde lantaarnplaatjes lieten zien, welke won derlijke dingen het menschelijk genie tot stand ver mag te brengen. Zoo zagen we o.a. een fraaie spoor brug van 1500 M. lang. „Tndo-China is een land van een oneindigen kleurenrijkdom en van wonderbare licht-effecten. Het is als het ware een sprookjes wereld: men valt van de eene verbazing in de andere.' Men ruikt er de bedwelmende geuren van de schit terendste bloemen "in de uitgestrekte oerwouden. De mensch, die in deze machtige natuur vertoeft, voelt zich dan ook klein en nietig. In het dichte kreupel hout hoort men het gebrul van wilde dieren en het Is geen zeldzaamheid, plotseling tusschen het struik gewas de vurige en onheilspellende oogen van een tijger te zien. die heelemaal niet op het bezoek van menschen gesteld is." Spreker deelde mede, dat onder de cultures de rijst de voornaamste plaats Inneemt, maar belangwekkend zijn ook de peper-, kaneel-, koffie-,, thee- en rubber- aanplantingen, alsmede de edele 'houtsoorten Het aantal rijstverbouwers is zeer groot, maar ook de miinbouw neemt daar in het economisch leven een belangrijke plaats in. De veeteelt is er nagenoeg on bekend, niettegenstaande de pogingen van de autori teiten om daar verandering in aan te brengen Oyer het algemeen houden de inboorlingen niet van dieren: zoo wordt daar de hond bijvoorbeeld even slecht behandeld als in China De lezing van den heer Van Gent werd met zeer groóte aandacht gevolgd en met luid applaus beloond. Namens het hoofdbestuur bracht de heer J. Wester- houd uit Den Haag, die ook een woord van welkom gesproken had, hem warmen dank. UITGAAN Heden, DONDERDAG 29 JANUARI: Stadsschouwburg: „Gijsbrecht van Aemstel" door het Nederlandsch Toorieel, 7 uur. Frans Hals Theater: „Het onbereikbare", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Luxór Theater: „Het meisje met protectie". 2.30 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Zeven jaren pech", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Een vrouw in gevaar", 2, 6.30 en 8.45 uur. Moviac Theater: „Een avond in Metropool Theater". „Zigeuner-fantasie", de Nederlandsche Folklore, van 12 uur af. VRIJDAG 30 JANUARI: Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds' acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6. Tel. 10354. Noorder-Apotheek. Jan Gijzenkade 181. Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. TeL 28320. De „Hohenstciner Puppenspiele" het bekende Duitsche marionettentheater, zal binnenkort een tournée door ons land maken. Eenige actrices", die voor groot en klein zullen karakteristieke koppen van de „acteurs en optreden. (Stapf). Inzenden van ter opvoering bestemde stukken enz. 's GRAVENHAGE, 27 Januari. Het depar tement van volksvoorlichting en kunsten, afd. theater en dans deelt mede: 1. Tooneelstukken welke niet in druk zijn ver schenen alsmede, voordrachten, liederen, revue's, en cabaret-nummers moeten ter goedkeuring, in duplo worden ingezonden. Na behandeling wordt één exemplaar der goed gekeurde stukken, voordrachten enz. terug gestuurd. 2. Van alle stukken, voordrachten, gedichten enz. moet de naam van den schrijver, en van liederen ook de naam van den componist worden vermeld. Bij vertalingen of bewerkingen moet ook de naam van den oorspronkeliiken schrijver worden opge geven. 3. Rederijkerstooneelgezelschappen en liefhebbe rij-revue-gezelschappen, zoomede gelegenheids declamators en liedjeszangers moeten door bemid deling van den burgemeester of door het plaatse lijk hoofd van politie 8 weken voor den dag der op-of uitvoering hun tekst of repertoire ter keuring door het dramaturgisch bureau van het departement van volksvoorlichting en kunsten, inzenden. Beroepsgezelschappen of beroeps-declamators en cabaretiers of liedjeszangers, evenals schrijvers en uitgevers kunnen rechtstreeks inzenden. Inzendin gen welke niet aan voornoemde voorwaarde vol doen worden ter zijde gelegd. De dilettantenmuziekvereenigingen in Nederland 's-GRAVENHAGE, 28 Januari. De secretaris generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten en de commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen maken bekend, dat krachtens een door laatstgenoemde op grond van art. 1 eerste lid, der verordening nof 41/1941, genomen be sluit alle dilettantenmuziekvereenigingen in Neder land met ingang van 1 Januari 1942 geacht worden te zijn aangesloten bij een van de hier na te noemen landelijke organisaties: Nederlandsche Federatie van harmonie en fanfare, secretaris J. B. Harmsen te Brummen; Bond van Arbeiders Muziekverenigingen. secretaris C. J. v. Beekum, Hoefkade 1496, den Haag: Federatie van Bonden van harmonie- en fanfarecorpsen op R.K. grondslag, secretaris H. A. J. Veeneman te Son; Fe deratie van Christelijke Muziekbonden, secretaris P. J. Verhoef, Rodenrijscheweg 61. Berkel Z.H. Ten gevolge van dezen maatregel zijn zij dan auto matisch aangesloten bij den Nederlandschen Bond van dilettantenorkesten en tevens gehouden zich on verwijld tot de landelijke organisatie harer keuze te wenden, teneinde de tenuitvoerlegging van de aan sluiting te bewerkstelligen. De Nederlandsche arbeiders in Duitschland Overeenkomsten tusschen N.V.V. en D.A.F. BERLIJN, ,27 januari (A.N.P.) Vakvereeni- gingscommissaris Woudenberg heeft alhier eenige overeenkomsten gesloten met het Duitsche Arbeids front, welke van groote beteekenis zijn voor den Ned. arbeider. In het koft kan men den inhoud aldus formuleeren, dat het N.V.V. in Nederland en het D. A. F. in Duitschland elkaar helpen in de verzorging van. den arbeider, Zii hebben als het ware elkaar procuratie verleend en de Nederlander, die in Duitschland arbeid gevonden heeft, ontvangt hier de sociale aandacht, welke hii in Nederland zou genieten. Alle Nederlandsche arbeiders in Duitschland profiteeren aldus van de instellingen van het D. A. F. waarbij natuifrlijk rekening wordt gehouden met hun landaard: er ziin dus bibliothe ken van Nederlandsche boeken, zij ontvangen Ne- delrandsche kranten enz. en waniieer zij naar Nederland weerkeeren. dan treden zij zonder meer alleen maar op aanmelding, geheel in de dechten van N.V.V.-lid. vallen alzoo bü onverhoopte werk loosheid of ziekte in de desbetreffende verzekering enz. Zonder dubbele contributie kunnen zii dus feitelijk lid zijn van N.V.V. en DA.F. beide. Deze overeenkomsten zijn een eerste vrucht van het bezoek dat commissaris Woudenberg met zijn gezelschap thans aan Duitschland brengt en dat gisteren aanving. Hier in Berlijn worden de ge- heele organisatie van het D.A.F. en zijn sociale inrichtingen bestudeerd; een ontvangst door rijks- leider dr. Ley staat mede op het program. Voorts gaat de reis naar'Hamburg in verband met het fondsen- en kleine-verzekeringswezen, naar Essen ter bezichtiging van de mijnwerkerswereld en naar Münster alwaar een groote bijeenkomst zal worden gehouden en commissaris Woudenberg de daar werkzame Nederlanders zal toespreken. JEUGDMATINÓE HASSELAERSPLEIN- VEREENIGING. Zondagmiddag 1 Februari houdt de Hasselaersplcin- vereeniging te Haarlem voor haar leden, donateurs en genoodigden een Jeugdmatinée in het gebouw van den Haarl. Kegelbond Medewerking wordt verleend door mevrouw Mary Sablairolles, zang, het Jeugdtooneel van Gerard Nie- len, een ballet onder leiding van Leny van Tricht en het mandoline-ensemble „Sancta Lucia". BEURSVOORSCHRIFTEN BETREFFENDE NED.-INDISCHE FONDSEN. 's GRAVENHAGE, 29 Januari. In de Staats courant van heden zijn gepubliceerd de: beurs- voorschriften 1942, betreffende Nederlandsch-In- dische fondsen. Deze beursvoorschriften komen overeen met het geen vervat is in het schrijven van den wnd. secretaris-generaal van het departement van fi nanciën aan de Vereeniging voor den effectenhan del (bedrijfsgroep effectenhandel) en aan de be drijfsgroep handelsbanken* d.d. 6 Januari 1942, no. 82. Zij vormen de wettelijke formuleering van den in dien brief uitgesproken wensch Indische fondsen niet meer te doen dienen tot onderpand van geld- leeningen. Het naleven en doen naleven van dien wensch gaf aanleiding tot vragen hoe te handelen in verschillende gevallen, o.m. in gevallen waarin de debiteur niet-ingezetene is en niet geraadpleegd kan worden. De beursvoorschriften, zooals die thans geformuleerd ziin, ondervangen die bezwaren, welke zich in de practiik bü geldgevers ten opzichte van hun debiteuren zouden kunnen voordoen. LOON VOOR WERKZAAMHEDEN BIJ DE SNEEUYVOPRUIMING. 's-GRAVENHAGE, 28 Jan. De secretaris-generaal, van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat arbeiders, die uitkeering genieten ingevolge een wachtgeldregeling en die te werk worden gesteld bij het sneeuwopruimen of andere werkzaamheden, ver band houdende met sneeuwval, zooals het trekken van vervoermiddelen enz., het met deze werkzaam heden verdiende loon kunnen behouden, voor zoover dat loon de wachtgelduitkeering niet overschrijden 100®/" van het loon, waarop het wachtgeld is gebaseerd. Bedragen, die boven deze 100®/o worden verdiend, kunnen door den arbeider voor de helft worden behouden, terwijl de andere helft in mindering dient te worden gebracht op het wachtgeld Een en ander geldt uiteraard alleen voor arbeiders, die bij bovengenoemde werkzaamheden zijn tewerk gesteld. WIE MIST AUTOBANDEN? Aan het bureau van politie Smedestraat te Haarlem, bevinden zich vier in zeer goeden staat verkeerende, vrachtautobuiten- en binnenbanden welke gevonden zün. Aan den eigenaar wordt ver zocht, zich aan genoemd bureau, afdeeling Re cherche, aan te melden KORT NIEUWS Reeds zijn tien personen gearresteerd, die zich den laatsten tijd aan vele diefstallen in de gemeenten Nuland, Vinkei en Rosmalen hebben schuldig gemaakt. Verwacht wordt, dat nog meer arrestaties zullen volgen. De bende heeft zich ook aan clandestiene slachtingen schuldig ge maakt. Tegen de afnemers van het vleesch Is proces-' baal opgemaakt. Te Rotterdam zijn vier mannen gearresteerd wegens een sluikhandel ln lijnolie. Voorts is tegen 56 personen die bij dezen handel betrokken zijn geweest proces-verbaal opgemaakt. Een bewoner van de Rijnstraat te Amsterdam had zijl goud en zilver ter waarde van ongeveer f3500 aan een rijwielstallinghouder in dezelfde straat in bewaring gege ven. Nadat hij vele malen tevergeefs den wensch te ken nen had gegeven zijn bezit nog eens te mogen zien, ont dekte hij tenslotte, dat al zijn goud en zilver was ver dwenen. En of de politie erin zal slagen het nog op te sporen, staat te bezien. Aan de veiling van Honselersdijk Is de eerste versche spinazie aangevoerd. Er werd 21 cent per K.G. voor be taald. De 25-jarige arbeider J. v. H. kreeg ln de zoutziederij van de ia. Mares te Maastricht een losgeraakt blok zout op het lichaam. De man werd zoo ernstig gewond, dal hij enkele uren later is overleden. De Hilversumsehe recherche heeft twee beruchte he lers van gestolen rijwielen en banden aangehouden. Het zijn een 20-jarlge bewoner van den Eemnesserweg en een 40-jarige bewoner van de Marconistraat. Vermoedelijk door dat het kind in de slaap heeft lig gen woelen, ls een tweejarig kindje in een woning aan de J. v. Leinepslraat te Amsterdam verstrikt geraakt in een touwtje van een kindertuig, waarmede het was vast ge maakt. Het kind ls dientengevolge gestikt. BeMANDeL IM StMOENEN Barnsteen tentoon» tel ling in liet MauQtsliuis geopend 's-GRAVENHAGE. 28 Jan De onder bescherm heerschap van den Rijkscommissaris door de Staat- liche Barnstein Manufaktur Königsbcrg georganiseerde tentoonstelling „Barnsteen, goud der zee" is heden in het Mauritshuis te 's-Gravenhage geopend in aanwe zigheid van mevrouw Seyss-Inquart. een vertegen woordiger van den Rijkscommissaris, prof. dr. T. Goc- dewaagen. secretaris-generaal van het dep. van volks voorlichting en kunsten, prof dr. F. Wehofsich. eenige hooge Duitsche officieren, luit-gen. H A. Seyffardt. c a. Prof. Goedewaagen hield een rede. waarin hij o.m. zeide: Het barnsteen is een kunstmateriaal uit het noorderland en daarom verdient dit „goud der zee" de aandacht van onze kunstnijveren, zooals in de oud heid Herodotus het paleis in Babyion. de Apocalyps de hemelsche stad en Pluto de stad zijner droomen At lantis met de schoonste gesteenten hebben getooid. Ook de bouwkunst en de kunstambachten zijn go- bonden aan bloed en bodem, of anders vervlakken zij tot bloote techniek en rationeele vindingrijkheid. Zij moeten in hun vormgeving bij de oude motieven aanknoonen en hen naar het begrip van onzen tijd doen herleven. Maar ook zij weten, dat het materiaal slechts dan in echten zin ..bruikbaar" is, wanneer het een kunstenaarsgeest' ontmoet, die zijn „aard en ont staan" heeft nagevorscht. Spr. dankte aan het einde van zijn rede de inrich ters der tentoonstelling voor hun arbeid. Dr. Hellbeck, leider van de pers- en propaganda- afdeeling van de Barnstein-Manufaktur. gaf hierna een voordracht over ..Barnsteen in de buituur van vroeger en thans" en sprak de hoop uit, dat deze ten toonstelling, waarmede men te Amsterdam onlangs voor het eerst buiten de grenzen van het Rijk was gekomen, mocht bijdragen tot verbetering van de verstandhouding tusschen het Duitsche en het Ne derlandsche volk. Voorts dankte spr. den Rijkscom missaris voor de aanvaarding van het beschermheer schap en de leiding van het Mauritshuis voor haar medewerking. Prof. Wehofsich opende daarop in naam van den Rijkscommissaris deze schoone tentoonstelling en her innerde aan de z.g. barnsteenwegen, die reeds in den Romeinschen tijd bestonden als verbindingen van het barnsteen vindgebied aan de Oostzee met het Zuiden van Europa, waar dit „goud der zee" een geliefd ar tikel voor kunstzinnige en versieringsdoeleinden was. Na de opening maakte het gezelschap een rondgang langs de tentoonstelling. HET SCHOONMAKEN DER GOTEN. Nogmaals wordt er op gewezen, dat het schoon maken der goten, waartoe de bewoners krachtens art. 56 der Haarlemsche politieverordening ver plicht zün. teneinde veel qngemak in het al gemeen belang te voorkomen, zoo spoedig mogelijk ter hand dient te worden genomen. O* HOU OV MET DAT GEPRAAT \v yj <2- v TOON UW J.IETDE IN EEN DAAD «KOMUAWtB WÏHTERMULP S5S3 «p P* L (Polygoon-Leemt**) VEISEN Oud-Burgemeester Rijkens 80 jaar Op 20 Februari a.s. hoopt de heer R. G. Rykens oud-burgemeester van Velsen, zün 80en verjaardag te vieren. Ongetwijfeld zullen velen, die zich dezen stoeren man herinneren uit den tijd dat hij nog Velsens eerste burger was, over deze tiiöing niet weinig verrast zijn; toen hy echter 15 April 1932 zijn functie neerlegde, was hij de zeventig pi ge- Easseerd, een leeftyd, dien men hem niet zou heb- en toegedacht. De heer Rykens was wethouder der 'gemeente Amersfoort toen hem met ingang van 1 Mei 1920 de verantwoordelijke functie van burgemeester van Velsen werd opgedragen. Hij heeft de burgemeesters' keten dus bijna twaalf jaren gedragen. Zijn taak is niet gemakkelijk geweest. De ge meenteraad gold niet voor een gemakkelijke en leidzame. maar als voorzitter van dit college hield hij de teugels stevig in de hand, waardoor de door hem geleide vergaderingen zich kenmerkten door hun rustig verloop. Burgemeester Rijkens had een vooruitzienden blik; toen de gelegenheid zich voordeed, voor de gemeente groote landgoederen te koopen, begreep hij dat het in het belang der gemeente was, deze te koopen. En zoo kwam Velsen vooral door zijn toe doen achtereenvolgens in het bezit van Velserbeek, den Neethof (waarvan ëen gedeelte als Burgemees ter Rijkenspark als wandelpark behouden bl^ef) en Rooswijk. Ook op ander terrein deed burgemeester Rijkens verdienstelijk werk; zoo bevorderde hij den bouw van eenige nieuwe scholen. Onder zijn bestuur werd o.a. ook het besluit genomen tot den bouw van een openbaar slachthuis, aan welk besluit door verschillende omstandigheden nog geen uitvoering kon worden gegeven. Voorts kwam in het jaar vóór zün vertrek een belangrijke uitbrei ding van het raadhuis tot stand. Nadat burgemeester Rykens bij het neerleggen van zijn functie de gemeente verliet, woonde hij achtereenvolgens in Amersfoort, Bloemendaal en Hilversum. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD II. van M.llsen en B. Vink' D P GETROtrwn: HCl%k:c' R?elo,s e" J' M- van der Vlls. w?e«"?MW°; 'l s M f. W c£um-Ko£Jl»? Tlenhoven—Haselager. d.i O. w seÏÏngEBouT7™'.i.S' 1L.-M. W.s- Kattenjacht.. >*c wr - INDUSTRIE TE HAARLEM. De burgemeester van Haarlem heeft aan de N.V. Fabriek en Han delsbureau ,,Nederland" te Haar lem vergunning verleend tot uit breiding en wijziging van haar fa briek in het perceel Donkere Spaarne No. 22 door het daaraan bijtrekken van de perceelen Don kere Spaarne Nos. 24, 26 en 28. NIEUWE FILMS. Twee nieuwe films zullen spoe dig vertoond worden. De eerste is een Ufa-produc*. genaamd „Cadet ten" en behandelt een episode uit den Zevenjarigen oorlog tusschen Pruisen en Rusland. De andere is een film, waarin Paula Wessely de hoofdrol vervult en die vervaardigd werd door „Wien Film". Zij is ge naamd „Heïmkehr" en behandelt het lijden en strijden van de z.g. Wilhynië-Duitschers en hun terug keer in 1939 naar het vaderland. HAARLEMMERMEER GER. KERK. De heer K. Kramer, candidaat te Wormer, is benoemd tot hulpprediker bii de Ger. Kerk te Nieuw Vennep. Hij heeft de benoeming aanvaard. HEEMSTEDE IJSVEREENIGING ,J>E VOLHARDING". Op 5 Februari a.s. zal de IJsvereeniging „De Volharding" haar 25-jarig bestaan herdenken. Opgericht met het doel op georganiseerde wüze de yssport te bevorderen, en wedstrijden te houden werd begonnen op een door het gemeentebestuur van Heemstede afgestaan gedeelte van de Van Morlenvhart, terwijl de vereeniging nu de beschik king heeft over een vaste ijsbaan aan de Wagner- kade. Om dit resultaat echter te kunnen bereiken, is veel werk en liefde voor de yssport noodig ge weest, doch het behaalde resultaat geeft alle reden tot tevredenheid. Daarom heeft het bestuur gemeend dit feit niet geheel onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan en wordt voor de leden een feestelijke bijeenkomst ge houden op Donderdag 5 Februari a.s., terwijl be langstellenden. die het bestuur met deze herdenking willen complimenteeren, daartoe gelegenheid zul len krügen op Zaterdag 7 Februari a.s. des namid dags van 3.305.30 uur in Restaurant „Groenen- dnal" in het wandelbosch. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren: G H. Onstein. voorzitter, J. H. Scholtmeijer, vice- voorzitter, P." Tromp, secretaris, G. J. Arnold, pen ningmeester en C. Preyde, N. J. v. d. Linden, H. D. Komen, H. Mulder en D. Kikkert, commissaris sen. £aatste ^Betichten De strijd op Malakka TOKIO, 29 Jan. (D.N.B.) In het middelpunt vai de militaire beschouwingen staan hier op het oogen- blik de operaties in hef gebied van Malakka. w*lk* volgens alle berichten gekenmerkt worden door den overhaasten terugtocht van den vijand uit Johore naaf Singapore en door den snellen opmarsch der Japan- sche troepqn, vooral in den centralen sector. Zoo constateert het laatste Domeibericht van het front op Malakka, dat voorhoedetroepen der Japansche strijdkrachten reeds konden doordri#gen tot een punt, dat niet ver van Singapore is verwijderd. STOCKHOLM. 29 Jan. (D.N.B.) Naar United Press meldt omtrent de ontruiming van een bepaalde kuststrook van een mijl aan de'Noordkust van het eiland Singapore, heeft de militaire opperbevelhebber voor hedenmiddag de verwijdering van alle burgers en alle levensmiddelen uit het betrokken gebied ge last. SIMPANG-RENGAN GENOMEN. TOKIO, 29 Januari. (D.N.B.) Naar Domei meldt, heeft de Japansche colonne, die langs de spoorlijn Kloeang-Singapore naar het Zuiden optrekt, op 28 Januari tijdens de snelle achtervolging van den vijand, een punt bereikt, dat 2 K.M. ten Noorden van Lananck en 50 K.M. van de Straat van Johore verwijderd ligt. Japansche eenheden, die in den Westelijken sector opereeren, hebben op 27 Januari Simpang-Rengan, 20 K.M. ten Zuidoosten van Ayer-Itam, stormenderhand ingenomen. Andere berichten melden, dat de Japan sche formatie, die tot de Westkust is doorgedrongen, sinds Woensdagochtend voortdurend de Britsche ge motoriseerde troepen bestookt, die in het moerasge bied ten -Zuiden van Baloe-Pahat in de val geloopen zijn. De Britsche troepen, die met zware stukken ge schut en pantserwagens zijn uitgerust, zijn in de moe rassen van dit gebied letterlijk weggezakt. Roosevelt over de troepenlandingen in Noord Ierland GENèVE, 29 Januari. (p.N.B.) President Roosevelt heeft op de persconferentie in antwoord op een vraag naar het doel der Amerikannsche troepenlanding in Noord-Ierland, verklaard dat zes. acht of tien van dergelijke landingen in alle mogelijke gebieden ter wereld zijn ondernomen, maar weigerde bijzonder heden omtrent tijd en plaats hiervan mee te deelen. Op de vraag of de namen der door Amerikannsche troepen bezette steunpunten in het buitenland niet algemeen bekend zijn, antwoordde hij dat men toch stellig niet van hem kon verwachten, dat hij zou mededeelen, waar zich Amerikaansche troepen be vinden. Nadere regeling der Ziekenfondsverzekering De persdienst van het N.V.V. schrijft: In af wachting van een regeling der Ziekenfondsver zekering voor werkloozen heeft de commissaris, be last met het toezicht op de ziekenfondsen bepaald, dat de arbeiders, die een gedeelte van een week werkloos en het overige gedeelte verzekerd.zijn, ge durende de geheele week als verzekerd moeten worden beschouwd. Met het wegvallen van enkele dagcoupons kan dus in deze gevallen genoegen worden genótaen. VIJF EN TWINTIG JAAR SEINHUISWACHTER. Heden was de seinhuiswachter C. .T Delissen op het station te Haarlem 25 jaar in dienst van de Ned. Spoorwegen. Hy werd vanmorgen door den stationschef, den heer O. Huisman, op hartelijke wijze toegesproken, waarbij aan den jubilaris na mens de directie het gebruikelijke geschenk onder enveloppe met oorkonde werd overhandigd. Zyn vrouw kreeg bloemen. Ook van het personeel ont ving hy een geschenk. Het verdere gedeelte van den dag mocht hü in den huiselyken kring door brengen. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede* straat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Bril, Adamse, I.oosterweg 3 no. 3, Hillegom: beurs m. lnh, v. d. Linden, Pegasusstraat 13; papleren, Zandle, Mars. straat 67; herjoge, Sarlet. Westerhoutpark 34, tusschen 5—6 u. n.m mes, portier Dlaconessenliuis; portemonnaU met lnh.. v. Turnhout. Molenaerstraat 37; schoenen. V1s« ser, v. Hoogendorpstraat 12. schoen. Meesiers. Vrijburgh- laan 30. Overveen; slede. De Groot. Pleladensirant 38| schaan. Westendorp. KennemcTstraat 11 A rood; Schoen. Vrolijk, Haarlemmerlledestraat no. 7; tasch met Inhoud, Danslk, Olycanstraat 37; tasch met lnh., Blommaert. D« Wltstraat 26; taschje met inhoud. Joosten, WouwermanH straat is. zakken. Van den Hoöff. Prof v. d. Waalsstr. 3Sj beurs. Bureau van Politie. Smedestraat 9: bordle. Ver hoef. Lijsterstraat 3: bril. Bureau van Politie. Smedestraat 9; brtl. Hofstee. Oranjestraat 143: doos met Inhoud. Val- ster. Oranjeboomstraat 149; handschoen. Terhorst. Gast huislaan 115; portemonnato rnet Inhoud. Blelj, Pleladen- straat 150; portefeuille, Altlng. El/.cnplein 19; portemon- naie met Inhoud. Metselaar, Stephensonstrant 50: schoen. Rijbroek. Marnixstraat 12; schoen, v. Aken, Garcnkokeis- kade 8; sleutels, v. Ordfe. Gen. Joubertstraat 4 rood: sleu tels. v, d. Sluit. Llnsehotenstiaat 75: slot en sleutels, Ver hoef. Lijsterstraat 3: schoentje. Verlaan. Pegasusstraat 88; sleutel. Bureau van Politie. Smedestraat 9; tasch, v. Wijk, Wouwermanstraat 14; touw, Scheepers. Schermerslraat 1 zwart; breiwerk. Harmsen, Weltevredenstraat 8; vulpen houder, Babesser, v. 't Hoffstraat 39. MARKTBERICHTEN 3ARNEVELD (Donderdag). Oude kippen f 1.75—f3.25. Oude kippen per KG f 0,90. Oude hanen f 2.35—f 3.83. Jonge hanen f).75— f2,75. N.H. Blauwen per K.G f 0.90. Jonge hennen f3,75—f5,25. Tamme eenden flAO— f 1,80. Ganzen f 5—f 8. Kalkoenen per K.G. f0,90. Tamme konij nen f3.75—f6,75. Wilde kongnen f 1,10. Houtduiven f 0,40. Aanvoer 60. Handel vlug. Eiermarkt. Witte eieren f 1.32 per K.G. Eendeneieren f7. Aanvoer 2300. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 125—f240. Biggen f 14—f24. Aanvoer 12- Handel vlug. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 29 Januari 1942. Bevallen: 6 Januari B. J. A. PhilippoKluck d., 7 Jan. J. M. W. NassLensink, z. 8 Jan. C. M. ZeilstraStam z., B. G. DuynSmelter d., 9 Jan. A. Paulenvan der Ende z. Overleden: 6 Januari E. M., 1 m., d. v. E. L. Tomé, Voorhelmstr.; 7 Jan. L. M. M. Vollaerts 30 j. Kamperlaan; 8 Jan. G. Olof. 54 j.. Wagenweg; T. PlaisterNugteren, 90 j., Rijksstraatweg. Rectificatie Ondertrouwd: 8 Januari: C. J. Visser en L. J. H. Fakkcn. .Gehuwd: 29 Januari: G. C. Croese en J. G. Ko ning.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17