Haarlems Dagblad De strijd op Malakka Negen jaar Nationaal- Socialistisch bewind 59e JAARGANG No. 17979 X X Uitsave Lourens Coster, My. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijk. Soenda- pieln 37. Postgiro 38810. OrukkerU: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred. 15054, Redactie 10G00. Drukkerij 10132, Administratie 10724. L4825, Soendapleiif 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 29 JANUARI 1941 Abonnement per week 0,26, per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tlën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1— regels 0,72. elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels 36 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Algemeene Britsche terugtocht in Johore TOKIO, 28 Januari. (D.N.B.) Naar Domei van het front op Malakka meldt zijn de Britsche strijdkrachten in Johore gisteren den algemeenen tei'—^cht begonnen.'Slechts vijf spoorwegstations scheiden de Japansche voorhoede nog van de zuidpunt van het schiereiland. In andere berichten wordt gezegd dat de Japansche operaties in Johore thans zeer vergemakkelijkt zijn, doordat de Engelschen daar niet meer over vliegvel den beschikken en de vier vliegvelden bij Singapore feitelijk onbruikbaar zijn door de voortdurende Ja pansche bombardementen. De Japansche opmarsch wordt zelfs niet meer gehinderd door aanvallen van kleine afdeelingen Britsche vliegtuigen De Japansche colonne, die langs de Westkust van Malakka oprukt, heeft den rand van Benoet, 50 ki lometer ten Noordwesten van Johore Baroe, bereikt. Daar wordt verbitterd gevechten. BEZETTING BALANGA. Domei meldt van het front op Luzon, dat Japan sche troepen, die de vijandelijke stellingen op den berg Matidoé op het schiereiland Bataan hebben aan gevallen, op 26 Januari Balanga hebben bezet, een strategisch belangrijk punt aan de Oostkust van het schiereiland., Zij achtervolgen de Amerikaansche en Philippino-troepen, die naar 't Marivelesgebergte, ge legen op de uiterste Zuidelijke punt van het schier eiland, zijn teruggedrongen. Domei verneemt uit Manilla dat het nieuwe civiele bestuur, dat bestaat uit vooraanstaande Philippino's onder leiding van den burgemeester van Manilla, Vargas, die vroeger secretaris van president Quezon was, zich bereid Verklaard heeft tot onvoorwaardelijke samenwerking met Japan bij het tot stand brengen van een sfeer van gemeenschappelijke welvaart in Groot-Oost-Azië. DE VERDEDIGING VAN MOULMEIN. TOKIO. 28 Januari. (D.N.B.) Naar Domei van het front in Birma meldt, hebben overloopers medege deeld. dat alle belangrijke militaire installaties in Moulmein en omgeving door voortdurende Japansche luchtaanvallen zijn verwoest. Ter' verdediging van Moulmein zijn 2500 Voor-Indiërs, 300 Birmeezen en 200 Engelschen in actie. Overigens zijn reeds tal van Voor-Indiërs gedeserteerd. Landing; der Japanners op Kendari (Celebes) LISSABON, 28 Januari (Domei). Volgens United Press heeft het Ned. Indische hoofdkwartier bekend gemaakt dat Japansche strijdkrachten een landing hebben uitgevoerd te Kendari op Celebes en nu op rukken langs de Oostkust. Japansche vliegtuigen heb ben verschillende bases in Ned.-Indië voortdurend ge bombardeerd. Japansche bommenwerpers hebben het Ned.-Indische patrouillevaartuig „Wega" (1015 ton) tot zinken gebracht. 'Amerikaansche tankbooten getorpedeerd STOCKHOLM, 28 Januari. Het A.N.P. meldt: De Britsche Nieuwsdienst heeft hedenochtend toegege ven dat nog twee Amerikaansche tankbooten door Duitsche duikbooten zijn getorpedeerd. Beide tankbooten zijn voor de Amerikaansche kust in den nacht in den grond geboord. Het waren de 7000 br.t. metende tankboot „Panmang" en de 7900 br.t meten de „Epowell" Bolsjewisten teruggeworpen in den Noordelijken sector Verbinding met steunpunt hersteld Het D.N.B. meldt: Ondanks krachtigen Oostenwind en een vorst van dertig graden zijn Duitsche eenhe den langs een spoorlijn in den Noordelijken sector van het Oostelijke front na voorbereiding door de artil lerie op 26 Januari tot den aanval overgegaan. De bolsjewieken werden teruggeworpen. Het gelukte den Duitsehen soldaten de verbinding te herstellen met een steunpunt, dat door een aanval van de bolsje wisten eenigen tijd afgesneden was geweest. Duitsche gevechtsvliegtuigen hielden tijdens de operaties de Sovjetstrijdkrachten in toom en beletten ze zich geheel te ontplooien. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, in den nacht van 27 op 28 Januari op verrassende wijze een bolsjewistische vliegveld in het gebied van Kaloega met bommen en de boordwapens aangevallen. Een groot aantal treffers werd geplaatst tusschen de stil staande vliegtuigen, voor het meerendeel groote trans portvliegtuigen. Verscheidene toestellen geraakten in brand, andere, werden zwaar beschadigd. Duitsche jagers behaalden Voer ag bovcr, het Noordelijk front in den sector van. Nowgorod eveneens succes. Zij wisten volgens de tot dusver ontvangen berich ten zes vijandelijke vliegtuigen neer te schieten, waar bij zij zelf geen verliezen leden. Succesvol optreden der Duitsclie luchtmacht in de woestijn Steun aan de operaties der troepen Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, heb ben Duitsche vliegtuigen Maandag de aanvallen der Duitsche troepen in Noord-Afrika met succes onder steund. In voortdurende aanvallen bombardeerden zij den vijand in de woestijn. Een groot aantal motor voertuigen werd vernield of geraakte in brand. Ook in vijandelijke tentenkampen richtten de bommen groote schade aan. De Engelschen leden zware ver liezen. In verband met het groote succes der Duitsche ope raties in Noord-Afrika wordt volgens berichten uit Londen de toestand der Engelsche troepen in Cyre- naïca nog steeds als uiterst kritiek beschouwd, vooral nu Churchill in zijn rede voor het Lagerhuis zorg vuldig vermeden heeft eenigerlei hoop op een spoe- digen ommekeer te doen ontslaan en het noodig heeft geacht te wijzen op de vermetelheid en omzichtigheid van generaal Rommel, aldus meldt het A.N.P. Ver- «eheidene bladen schrijven dat generaal Rommels beste wapen, de overrompeling, uitstekend Ijeeft-vol daan. Zonder twijfel is het hem gelukt vooruitgescho- van opslagplaatsen van munitie en oorlogsmateriaal van allerlei soort buit te maken. Ook indien het den Engelschen troepen misschien gelukt is een deel daar van te vernietigen, bestaat er nauwelijks twijfel aan of de Duitsche pantserwagens rijden thans met En gelsche olie en Engelsche benzine door de woestijn en gebruiken de Duitsche pantsertroepen thans Engel sche rantsoenen. Italiaansch weermachtsbericht Luchtmacht bestookt terug trekkende Britten in Noord-Afrika ROME, 28 Januari (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: „Aan het front in Cyrenaïca hebben de Duitsch- Italiaansche pantserdivisies gisteren het contact ge handhaafd met de vijandelijke strijdkrachten die zich op den terugtocht bevinden en door de luchtmacht der as gebombardeerd en met schietwapens werden aan gevallen. De door den vijand in den loop der gevech ten geleden verliezen zijn volgens' de huidige gege vens gestegen tot 127 stukken geschut, 283 tanks van allerlei slag, 28 vliegtuigen behalve die, welke door de luchtmacht waren vernietigd, benevens 563 vracht auto's. Duitsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op een Engelsch convooi ten Oosten van M^lta en een voltreffer geplaatst op een schip van 3000 ton bene vens op een torpedojager. De haven van La Valetta en de vliegvelden van het eiland. Malta werden even eens herhaaldelijk door bommen van middelbaar en twaar kaliber getroffen." Domei meldt uit Saigon dat volgens Radio-Batavia geen nieuws uit de omgeving van Kendari is ontvan gen, nadat de Japanners daar Zaterdagochtend zijn geland. De Japanners hebben Pare-Pare, Makassar, Pontianak en Sabang gebombardeerd. PADANG AANGEVALLEN. BATAVIA, 29 Januari (A.N.P.) Volgens hier ont vangen berichten is Emmahaven (Padang) uit de lucht aangevallen. Twee koopvaardijschepen werden ge troffen. Men neemt in Nederlandsch-Indië aan, *ïlat Balik- papan en het district Kendari (Celebes) bezet zijn. Daar alle verbindingen verbroken zijn is van geen van beide plaatsen eenig nader bericht binnengekomen. Duitsohe infanteristen in gevecht Om een Sovjet dorp. Tcrwfjl de zware machinegewecrpost het terrein zuivert, rukken de overige manschappen voor waarts (Atlantic-Holland P. K. Hahle). Attlee en Clialfield over de situatié in Oost-Azië STOCKHOLM 28 Januari. Het A. N. P. meldt.: Tijdens de debatten In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Attlee volgens den Britschen Berichtendienst dat nieuwe verster- mogelijkheden van de ter beschikking staande seheeps- ruimte en van de convooibescherming" herinneren. „Wij hebben ons nooit in een gemakkelijke positie bevonden", zoo zeide Attlee verder, „Evenmin hebben ooit de moge lijkheden van groote,gevaren en moeilijkheden ontbroken. Wij hadden nooit genoeg plaats om ons vrijer te bewegen. Wij stonden tegenover een ontzaglijke militaire macht en thans bevinden wij ons in strijd met een tweede". In het Engelsche HoogerhtUs hgeft admiraal Chatfjeld „de slechte leiding van de Britsche Imperiale verdediging tijdens een zeer groot aantal jaren verantwoordelijk ge steld" voor het feit dat Groot-Brittannië" op h'et oogen- blik in Oost-Azië „zekere prestige verliezen" lijdt. Verder verklaarde Chatfield dat hij niet kon gelooven dat het besluit om de slagschepen „Plrnce of Wales" en „Repulse" naar Oost-Azië te sturen, een besluit steunend op de zee strategie geweest is. Het is veeleer een politieke beslis sing geweest. Slagschepen, zoo zeide de admiraal, zijn op zee wat de verdedigers bij het voetbalspel zijn en zij hadden niet naar gevaarlijke punten zonder voldoende on dersteuning gestuurd mogen wórden. De minister van koloniën, Lord Moyne. gaf het Huis de verzekering dat thans in de geallieerde oorlogsraden aan alle maatregelen die „een herstel van den toestand tegen over Japan" beoogen, voorrang zal wordgn verleend. Engelsche torpedojager in den grond geboord TOKIO, 29 Januari. (D.N.B.) Een Britsche torpe dojager is, naar verluidt, aan de Oostkust van Ma lakka bij Endau door strijdkrachten der Japansche marine in den grond geboord. De landing der Amerikaansche troepen in Noord-Ierland De Valera's protest Zooals reeds in een groot deel van onze vorige op laag is medegedeeld zijn Amerikaansche troepen on der leiding van divisie-generaal Hartle in Noord-Ier- land aangekomen. Uit Dublin meldde de Britsche Berichtendienst daar na dat de Valera in een Dinsdagavond gepubliceerde verklaring tegen dit feit heeft geprotesteerd. Hij ver klaarde dat zijn regeering geraadpleegd is noch'door de Britsche noch door de Amerikaansche regeering Voorts heeft de Iersche minister-president o.a. het volgende doen uitkomen: „Twintig jaar geleden werd de Iersche-natie door de Britsche regeering tegen den uitdrukkelijken wensch der bevolking uiteengescheurd. Toen de Ver. Staten aan den vorigen oorlog deelnamen, verklaarde Wilson dat Amerika voor dc democratie en het recht der volken om over zich zelf te beschikken zou strij den. Het Iersche volk hield hem aan zijn woord en sprak zich in 1918 voor de onafhankelijkheid uit. Des ondanks is de' oude Iersche natie gescheiden geble ven, hetgeen een der gruwelijkste onrechtvaardighe den vormt, welke tegen een volk kunnen worden be dreven. Het Iersche volk koestert geen gevoelens van vijandschap jegens de Vereenigde Staten. Het hoopt derhalve dat het niet op de een of andere wijze tot een conflict met de Vereenigde Statén genoodzaakt wordt". De correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt: De landing van Amerikaansche troepen in Ulster was niet in staat bevoegde kringen alhier tot eenigen commentaar te bewegen. Reeds zeer lang en gerui- men tijd voor de intrede van de Ver. Staten in den oorlog waren als burgers vermomde leden der Amerikaansche weermacht daar^ te werk gesteld.' waarbij nu nog geüniformeerde contingenten zijn ge komen. Aan den toestand verandert zulks niets. Het zenden van deze troepen aldus merk: men verder op is groote Amerikaansche bluf daar het slechts een paar duizend man en weinig materiaal be treft. Overigens kan men hierin een streven van Amerika zien om van Engeland een Amerikaansch Helgoland voor Europa te maken. De „Deutsche Diplomatisch-politische Korrespon- denz" schrijft: De Valera heeft geen oogenblik geaarzeld de hou ding van Ierland ten aanzien van iedere eventuali teit volkomen ondubbelzinnig bekend te maken. De „Diplo" wijst op de moedige wijze waarop De Valera geprotesteerd heeft tegen den intocht der Amerikaan sche troepen in de zes Noordelijke graafschappen en vestigt de aandacht er op dat de these van Rio, waar bij Roosevelt zich in zekere mate als den „onschuldig aangevallene" heeft laten doorgaan, niet zoo maar door de rest der wereld wordt aanvaard. Men acht hem integendeel zeer goed tot verdere aggressies in staat. In' elk geval toont de moedige houding van den Ierschen regeeringsleiaer. zoo zegt de „Diplo", dat neutraliteit en onafhankelijkheid begrippen zijn die zeer goed en ook door zwakke volken zelfs tegenover overmachtigen kan worden gehandhaafd. Ook in Rio hebben te midden van zwakken en wankelmoedigen eenige landen getoond dat zij zich niet zoo maar wenschen te onderwerpen aan een dictaat dat voor hen noodlottig moest worden. De onverschrokken houding van Ierland komt als een lichtend voorbeeld op het juiste oogenblik. 0GA Brood 0 GB Brood 4 V, rants, rants Brood of gebak 06A Vleesch 1 rants. Vleesch of 06B VI. war en V* vleesch'waren 06A Aardappelen 1-V5 K.G. Aardappelen 0GB Aardappelen V? K.G. Aardappelen Van 25 Januari m 1 Fehr un'rl 197 Algemeen 1 K.G Suiker 05C en 05D reseri 50 Cacao 19S Algemeen Jam 3 99-202 1 rants Bloem brood of gebak 06 en 07 reserve 250 Rijst 203 Algemeen Sr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 100 Vermicelli of maizena 204-208 100 gr. Kaas 0GA-09A Melk I 3J/? 154 L. Melk OGB-O'JB Melk I L. Melk Welke bonnen zijn thans geldig? Van 25 Januari n Van 24 Januari t.n 06 Boter 125 gr. Boter 06 Vet 125 gr. Boter met reductie Van S Januari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Vail S Januari t.ni 7 Folirfanri: 04B. 04C. 04D Reserve 1 el Van 28 December t.m 21 Fehruari: Boter met reductie 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat BIJZONDERE RANSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 gr. Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942 Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon F toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Januari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m 30 April. De prijsbeheerscbing Te dure brandstol De Inspecteur voor de Prijsbeheerschlng te Am sterdam heeft dezer dagen den brandstoffenslijter v. S. en den koopman J. L. W., beiden te Haarlem ver oordeeld tot bogten van f 2Q0.en f 100.omdat zij de prijzenbeschlkking niet waren nagekomen en te hooge prijzen hadden berekend voor turf Rauw schapenvet van f 7.50 per pond. De verzekeringagent H. te.Haarlem verkocht rauw schapenvet voor niet minder dan f 15.— per Kilo. De Inspecteur voor de prijsbeheersching bestrafte deze prijsovertreding met f 100.boete. Korting verlagen is prijsopdrijving. Een tabakskerverij te Beverwijk verleende steeds voor contante betaling een korting van 2 pet., doch eenigen tijd geleden werd dit percentage verlaagd tot l'/ü. pet. Dit wordt eveneens als prijsopdrijving be schouwd, waarom de Inspecteur voor de Prijsbeheer sching te Amsterdam een boete opgelegd heeft van f 100 Clandestiene handel in cacao. De publicist v. G. en de kapper P. te Haarlem ver handelden cacaopoeder tegen te hooge prijzen. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam heeft hen veroordeeld tot boeten van f 80.en f 25. terwijl de cacao verbeurd is verklaard Te dure zalm. De politie te Heemstede kwam eenigen tijd gele den een onrecht/natigen handel in blikjes zalm op spoor, waarbij te hooge prijzen berekend-waren. De vier betrokkenen in dezen handel zijn veroordeeld tot boeten van f 50.en minder. Medeplichtigheid aan prijsopdrijving. De fabrikant H. J. S. M. te Haarlem had zich schul dig gemaakt aan het verleenen van de middelen en het verstrekken van inlichtingen bij den verkoop van een partij nikkelafval tegen prijzen hooger dan de toegestane. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching, die ook medeplichtigheid aan prijsopdrijving streng straft, heeft hem veroordeeld tot een boete van f 250 Over liet gebruik van bevroren levensmiddelen 's GRAVENHAGE 28 Jan. Bij zware vorst komt hel helaas maar'al te zelden voor. dat zelf indien alle voorzorgs maatregelen in acht genomen worden, levensmiddelen tijdens het vervoer of tijdens den opslag bevriezen. In de eerste plaats geldt dit voor aardappelen en groenten. Hoe kunnen wij die levensmiddelen nu ontdooien en weer voor het gebruik geschikt maken? Bij de bevroren aardappelen begint men met de voor het verbruik benoodigde hoeveelheid aardappelen 12 tot 24 uur in koud water ep epn vorstvrfle plaats te zetten. In dien tijd ontdooien de aardappelen en staan tevens Iets van de tijdens de bevriezing gevormde suiker af. zoodat hierbij ook een deel van den Ietwat, onaangenamen, zoc- tlgen smaak verloren gaat. Men moet echter goed letten op het volgende: altijd moet men slechts zulk een hoeveelheid ontdooien als men werkelijk voor het gebruik noodig heeft, daar bevroren aardappelen (waarbij de celwanden der aardappelen van binnen stukgescheurd zijn) die in zachte temperatuur ge bracht worden, des te gemakkelijker door rottingsbacteriën aangetast kunnen worden. Aan te bevelen valt. bevroren aardappelen in elk geval in de schil te koken, daar men hierbij den zoetigen smaak niet zoo erg opmerkt. Zeer zoete aardappelen kan men het beste gebruiken voor zoete gerechten. Thans de groente: men gaat op dezelfde wijze te werk als met aardappelen Zoolang de groente niet gebruikt wordt, laat men ze in het koude vertrek en verhindert door stroo en dikke lagen papier, dat de groente al te sterk doorvriest. Bij peentjes, bieten, knolraap e. d. Is het voldoende, wanneer met ze 1% tot 2 uur in koud water legt om te ontdooien. Voor groote wortelen en groote kolen is echter het dilbbele van dezen tijd vereischt. Door er een puntig mes in te steken kan men nagaan of de groente reeds geheel ontdooid is. Men bewerkt ze als gebruikelijk. Het stoven zal over het algemeen korter behoeven te duren. Nog eens moet er echter op worden gewezen, dat het ontdooien van bevroren aardappelen en groente lang zaam en wel in koud. niet in warm water dient te ge schieden. En thans eenige recepten om bevroren aardappelen te gebruiken: (alle recepten zijn bedoeld voor 4 personen). ZOETE AARDAPPELSOEP» (Vooral aanbevelenswaar dig voor kinderen). 500—750 gram aardappelen. 1 1'4 L. melk. een weinig suiker, zout. geraspte citroenschil of andere in grediënten ter bepaling van de smaak. De warme, in de schil gekookte aardappelen worden gepeld, tot puree ge wreven of gestampt, en met de warme melk vermengd. Vervolgens wordt het geheel naar smaak toebereid. Deze soep ls ook als ontbijt heel geschikt. AARD APPELBOLLEN ZONDER EI. l'i KG. geschil de aardappelen van den vorigen dag. ongeveer 200 gram meel. zout 14 L. warme melk. De gekookte, afgegoten aardappelen worden fijngewreven en vermengd met meel en zout tot een een kruimelige massa. De kokende melk giet men er middenin en van 't midden uit mengt men dan het geheel tot een glad deeg. Hiervan maakt men niet al te groote bollen, die men in heet water in een gesloten pan aan den kook brengt. Vervolgens neemt men den dek sel van de pan en laat de bollen ongeveer 10 minuten trek ken. Wanneer men dit aangenaam vindt, kan men gebak ken dobbelsteentjes brood midden in de bollen verwerken. Bij de bollen dient men groente of compöte op, resp. marmeladesaus. AARDAPPELTAART. 250 gram meel. 30 gram gist, 1 theelepel zout. 40 gram suiker, 1 8 L. melk. 25 gram vet, 500 gram gekookte, tot puree gewreven aardappelen, melk en strooisutker. Van de gist, het meel. de suiker, de melk het vet en het zout kneedt men een deeg. waaraan men tenslotte de aardappelpuree toevoegt. Dit deeg rolt men op een beboterd blik uit en laat het een nacht koel staan. Des ochtends wordt het deeg met melk of gesmol ten vet ingesmeerd, met suiker bestrooid en flink heet gebakken tot het gebak een goudgele kleur heeft. Deze taart wordt zoo versch mogelijk genuttigd. VERDUISTEREN Van i82o tot 9.27 Maan 29 Jan. op 15.54, 30 Jan. onder 7.49 Duitschland strijdt voor Europa. Mislukte landingspoging der bolsjewisten op de Krim. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 28 Ja nuari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Een aan de Zuidkust van de Krim gelande groep vijandelijke strijdkrachten is in gevechten van ver scheidene dagen teruggeworpen en metaiitzondering van slechts kleine resten vernietigd. Op talrijke plaatsen aan het Oostelijke front hebben de Duit sche troepen met succes plaatselijke aanvallen ten utivoer gelegd. Tanks, kanonnen en ander oorlogs tuig werden buitgemaakt of vernietigd. Voor Leningrad hebben formaties van de Waf- fen S.S. bij een actie van stoottroepen 58 vijande lijke kazematten en gevechtsstellingen vernietigd. Het luchtwapen heeft doeltreffende aanvallen gericht op troepenbewegingen, ravitailleerings- colonnes, spoortreinen en luchtsteunpunten der bolsjewisten. In Noord-Afrika wederzijdscne verkennings activiteit. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben barakkenkampen en concentraties van vracht auto's der Britten in Noord-Cyrenaïca gebombar deerd. Overdag eif-des nachts uitgevoerde aanval len van Duitsche gevechtsvliegers waren gericht op haveninstallaties op het eiland Malta Voltref fers met. bommen van zwaar en allerzwaarste ka liber richtten vooral op de staats werf schade aan. Bij het afweren van een aanval van Britsche bommenwerpers op Duitsch gebied in den nacht van 26 op 27 Januari heeft een eskader nachtjagers onder leiding van kapitein Lent en van den eersten luitenant prins Zu Lippe-Weisenfeld zijn honderdr ste vijandelijke vliegtuig neergeschoten." De dubbele moord te Yelsen Dader tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld Tot 12 jaar gevangenisstraf heeft de Haarlemsche Rechtbank hedenmorgen den 39-jarigen Muidenaar J. H. K. veroordeeld wegens tweevoudigen moord. K. had op 26 Augustus van het vorige jaar zijn vrouw de 32-jarige C. H.v. H. en haar minnaar den 26- jarigen A. B. in een perceel aan den Wijkerstraat- weg te Velsen door messteken gedood. De Officier van Justitie had wegens tweevoudigen moord 20 jaar gevangenisstraf geëischt. Verdediger was Mr. F. v. d. Goot, die clementie bepleit had.* Uitspraken Haarlemsche Rechfbank De 19-jarige Aaltje I. te Wormerveer die getracht had eind October een huis in Wormerveer, dat zij moest ontruimen, in brand te steken, werd tot 1 jaar en 3 maanden veroordeeld. De Officier had i jaar ge vangenisstraf geëischt. Een 22-jarige slager uit Velsen die bij een kolen handel in Beverwijk had ingebroken teneinde kolen- bonnen te bemachtigen werd tot 9 maanden gevan genisstraf veroordeeld. De eisch was 1 jaa«. FOTOGRAFISCH ATELIER J. H. FORTGENS 35 JAAR Zaterdag 7 Februari bestaat het Fotografisch atelier van den heer J. H. Fortgens, Nieuwe Groenmarkt 24 B te Haarlem 35 jaar. Nadere regeling der Ziekenfondsverzekering De persdienst van het N.V.V. schrijft: In af wachting van een regeling der Ziekenfondsver zekering voor werkloozen heeft de commissaris, be last met het toezicht op de ziekenfondsen bepaald, dat de arbeiders, die een gedeelte van een week werkloos en het overige gedeelte verzekerd zijn, ge durende de geheele week als verzekerd moeten worden beschouwd. Met het wegvallen van enkele dagcoupons kan dus in deze gevallen genoegen worden genomen. Als de dooi gekomen is Hoe schade aan huizen na zwaren sneeuwval te vermijden? 's-GRAVENHAGE. 28 Januari. Als na zwaren sneeuwval, welke de wegen schier onbegaanbaar kan maken, de dooi intreedt, wordt deze met vreugde be groet. De dooi kan evenwel weer andere ongemak ken met zich medebrengen, waartegen men goed doet, reeds tijdig voorzorgsmaatregelen te treffen. Immers als groote hoeveelheden sneeuw opgehoopt liggen in goten, op balcons, daken en platten, waar het dooi water niet kan wegloopen, omdat de afvoerpijpen en vergaarbakken nog bevroren zijn, zal het gevolg zijn, dat ze gaan overloopen, waardoor lekkage kan ont staan. Het herstel van de daarddbr ontstane schade aan plafonds, behang, meubelen, vloerkleeden, enz. brengt hooge kosten met zich mede. Bovendien zijn de meeste materialen schaarsch. soms zelfs heele- maal niet meer verkrijgbaar. Voorkomen is beter dan genezen. De eenvoudigste manier om zich tegen alle kwade gevolgen te vrijwaren !s de volgende: Schep tijdig de sneeuw van dak, p'.at of balcon af, maak de goten vrij en ontdooi de afvoerpijpen en vergaar bakken door het ingieten van heet water of pekel- water. Door het opvolgen van dezen raad zal men zich veel last en ongemak kunnen besparen MUZIEK „Der Zarewitsch" Het Osnabrücker nationaal' theater dat in ons land een serie gaslvoorstellingen geeft, deed Woens dagavond ook Haarlem aan en had Lehar's operette gekozen. Het onderwerp is meerdere malen door zijn col lega's in muziek gezet, 't Gaat evenwel niet om de waarde van het libretto, maar om de muziek en de ensceneering. Beide gaven wat men maar kan wenschen, om in een prettige stemming te geraken. Van Lehar zijn de pittige rythmen en 't orkest- coloriet genoeg bekend, maar Otto SchmidtGera, de niet te overtreffen Iwan, de lijfbediende, had 't geheel pakkend in scène gezet. Er. al had hij dan een z.g. nevenrol in al de drie acten droeg hij het stuk. Zijn spel in in werd een onbedaarlijk lach succes en in zijn kort oponthoud aan het strand van Santa Lucia had hii zich wondervlug de ma nieren van de heeren der „vendetta" eigen ge maakt. Onder zulk een tegenspel mocht men zich ver wonderen, dat Wilhelm Kreiensen (de Zarewitsch) zoo langen tijd gereserveerd bleef, want eerst tegen 't eind van II kwamhij los, hoewel Nina Drabon hem daartoe veel eerder de kansen bood. Deze Russische kroonprins, die in 't geheel niet trouw lustig is waar 't geldt, een netn aanunv ezen levensgenoot te aanvaarden, komt tot andere ge dachten, als een hoflist hem bonja (vooi,j.. door Nina Drabon gespeeld) in de armen voert. Maar dan is Leiden ook in last en beiden ont vluchten naar Santa Lucia's blauwen hemeL Zij hebben echter buiten den waard (het keizerlijk hof) gerekend en men brengt den Zarewitsch aan 't verstand dat. op zijn Hollandsch gezegd, zaken voor 't meisje gaan. De doodstijding van den Czaar doet de rest en de muziek van Lehar heeft ditmaal een niet-blij-eindend slotstuk te illuslreeren, al vallen er geen dooden. Ook bij het gezelschap uit Osnabrück had weder om het orkest volle recht op onze onverdeelde belangstelling. Ernst Waigand leidde gemakkelijk, al kon hij piet voorkomen dat het openingskoor ietwat onwillig op zijn bedoeling reageerde, Kreien sen zong aanvankelijk ook niet feilloos, maar her stelde zich spoedig en woekerde voorts met zijn niet groot geluid. Naast Iwan mogen wij Mascha (Ina Thieme) zijn kittige levensgezellin niet vergeten. En ook Hans Tiede a. G. en Erich Gabbert resp. als groot vorst en als ministerpresident waren goed op hun plaats. Albert Weydiing als Siciliaan genoot ook de voordeelen van Ivan's tegenspel en liet zich niet onbetuigd. Het ballet was ietwat en bagatelle behandeld. G. J. KALT. ADOLF HITLER. Het nationaal socialistisch bewind in Duitschland gaat deze week een nieuw levensjaar in. Den 30sten Januari is hèt negen jaar geleden dat Adolf Hitler van den toenmaligen rijkspresident, generaal-veld- maarschalk Von Hindenburg, de opdracht ontving tot het vormen van een regeering. Dit feit is, wat toen nog niet door iedereen beseft werd, van de allergrootste beteekenis gebleken voor het Duitsche volk en uiteindelijk ook voor geheel Europa. Met de vestiging van het nationaal socialisme immers, werd eer. hoofdstuk Europeesche geschiedenis, waarin Duischlar.d slechts op het tweede plan .voor kwam, definitief afgesloten en begon riet Rijk onder leiding van Hitier zijn grooten strijd voor de plaats 111 de Europeesche volkengemeenschap, waarop het krachtens zijn prestatievermogen en traditie recht mocht doen gelden. Duitschland's herrijzing heeft zich sinds den 30sten Januari 1933 geleidelijk voltrokken, in de riien der Europeesche naties begon het land weer mee te tellen. Wat voordien niet gelukt was, bracht Hitier tot stand: hij schiep cöhheid in het Duitsche Rijk. Hit- Ier deed meer: hij hief de werkloosheid op, ver hoogde de economische capaciteit des lands en hergaf aan zijn volk het vertrouwen 111 eigen kracht en toekomst. In zijn herdenkingsrede, een jaar ge leden in den Rijksdag uitgesproken, zeide de Führer ten aanzien van zijn binnenlandsch pro gram: „Toen ik in 1933 aan het bewind kwam, was onze weg duidelijk uitgebakend. In het binnenland was die weg nauwkeurig bepaald door een strijd van vijftien jaar en ik zou eerloos ziin en verdienen dat men mij steenigde wanneer ik ook maar een stap van dit program was afgeweken of zou terug krabbelen. Maatschappelijk gezien behelsde dit pro gram: de tot standbrenging van de Duitsche volks gemeenschap, het overwinnen van alle vooroor- deelen van klassen en standen, het opvoeden van den Duitsehen mensch tot de gemeenschap en zoo noodig het breken van het verzet dergenen die zich in deze gemeenschap niet willen schikken. In eco nomisch opzicht: opbouw van een Duitsche nationale economie, die onder erkenning der beteekenis van het particuliere initiatief toch het geheele econo mische leven ondergeschikt maak* aan het algemeen belang". De groote binnenlandsche plannen van het Duit sche Rijk kor.der. niet tot volledige verwezenlijking komen, doordat Duitschland zich in 1939 voor den oorlog geplaatst zag. De nieuwe krachten van het land moesten worden aangewend om in combinatie met de wapens, die het Derde Rijk zich gesmeed had sinds het zich door de oude tegenstanders bedreigd voelde, aan de ontstane situatie het hoofd te bieden. De Führer heeft bii herhaling verklaard dat hii den loop der gebeurtenissen betreurde en dat hij tot het laatst toe gehoopt had de nieuwe levenskrachten van het Rijk voor verderen opbouw te kunnen aanwenden. Het buitenlandsche program van het nationaal socialisme is van stonde af aan gericht geweest op de liquidatie van het verdrag van Versailles. Reeds in 1919 had Hitier erop aangedrongen dat het onrecht en de vernedering, welke Duitschland door dit dictaat beschoren waren, ongedaan zouden worden gemaakt. Het nationaal socialisme heeft door het verdrag van Versailles een beslissenden streep gehaald, nadat alle pogingen tot herziening door middel van besprekingen een negatief resul- aat hadden opgeleverd. „Mijn Rijksdagredevoering van 17 Mei 1933 en mijn latere redevoeringen", zoo zeide Hitler in zijn hierboven reeds aangehaalde toespraak, „al mijn geschriften, zij worden be- heerscht door één gedachte, in alle omstandigheden een weg te vinden om de herziening van dit ver drag op vreedzame wijze uit te voeren. En dat dit verdrag een gemeen document was. dat hebben tenslotte zijn makers zelf toegegeven, ja zij hebben zelfs toegegeven dat de mogelijkheid van ccn her ziening onder het oog diende te worden gezien. Zij hebben daarvoor den Volkenbond uitverkoren. De democraten van Berlijn hebben daar gebedeld. Zij vielen in Genève voor dit internationale forum op de knieën en smeekten: geeft! ons de herziening Alles was tcvergeefsch. Ik heb als nationaal-socialist na enkele maanden gezien dat er voor dit forum niets te winnen viel. In ieder geval heb ik toen de gevolgtrekking gemaakt". Met de liquidatie van het verdrag van Versailles voltrok zich een hoogst belangrijk proces in Cerftraal Europa: de in 1919 -getrokken willekeurige grens lijnen verdwenen van de landkaart en binnen het Groot-Duitsche Rijk verzamelden zich de oude Duitsche gebieden met hun Duitsche en stamver wante bevolking. Hetzelfde lot als het verdrag van Versailles deelde het verdrag van Tri&non. Terwijl het oorlogsgeweld woedde, zag men hoe de vertegenwoordigers van Hongarije, Bulgarije en Roemenië onder auspiciën van de spilmogendheden bijeenkwamen om de onderlinge grenzen langs vreedzamen weg te herzien. Het nationaal socialisme van Adolf Hitler heeft in den huidigen oorlog een vlucht genomen die het ver uitstuwt boven het begrip eener beweging tot nationale verheffing. De beteekenis van het nationaal socialisme is nooit zoo sterk tot uiting gekomen als in den zomer van 1941, toen de Führer in het Oosten ingreep en den kruistocht proclameerde tegen een dreigende invasie van het bolsjewisme, teneinde Duitschland en tevens de Europeesche beschaving voor vernietiging te be hoeden. Hitler's oproep vond in Europa weer klank. Die weerklank beperkte zich niet tot de gelijkgerichte groepen in de verschillende landen, doch strekte zich over breede kringen uit. Van daar dot tal van landen zich aan de zijde van de as schaarden om tegen de Sovjet Unie ten strijde te trekken, terwijl elders vrijwilligerscorpsen ge vormd werden. Nauw tezamen met den strijd tegen het bolsje wisme hangt het nationaal socialistische plan tot herordening van Europa. De Führer heeft dit pro gram gekenmerkt als „de ontsluiting van de wereld voor allen, het teniet doen der voorrechten van enkelen en het breken der tyranie van be paalde volken". Het nationaal socialisme wenscht na dezen oorlog geen Versailles, dat Europa wille keurig verdeelt en de kiemen van een nieuwe uit barsting in zich draagt, maar een Europa, waarin elk volk de levensruimte en het welvaartsgebied zal vinden dat voor hem is aangewezen. Het dricmogendhedcnpact in September 1940 tus schen Duitschland, Italië en Japan gesloten, sluit zich harmonisch aan bii de nationaal socialistische herordeningsidee. De totstandkoming van dit pact mag tot de belangrijkste feiten der jongste wereld geschiedenis gerekend worden. Het is gebaseerd op drie kardinale punten: het wilde de volken bin den wier idealen en belangen gelijk zijn, het zocht voor de practische politiek dezer staten een ge meenschappelijk diplomatiek element te verschaf fen en tenslotte was het bedoeld als kristallisatie punt van een nieuwe prdening in het algemeen. (Vervolg op de volgende pag.)

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1