De rede van Hitier de HITLER'S REDE (Vervolg van pagina 1) Ik heb op 9 September In den Rijksdag reeds yogd en ik hoed mij voor overijlde voorspellin- ,»n dat deze oorlog niet zoo zal eindigen als de Joden het zich voorstellen. In Europa zullen niet de arische volken worden uitgeroeid, maar deze oorlog zal de vernietiging van het Jodendom zijn. Voor de eerste maal zullen niet andere volken doodbloeden, maar voor de eerste maal zal de echt oud-Joodsche wet worden toegepast: oog om oog. tand om tand. En noe eerder deze gevechten zich uitbreiden, des te meer zal, dat mag het Jodendom zich voor gezegd houden, het anti-semitisme zich uitbreiden. Het uur zal komen, waarop de slechtste wereld vijand van alle tijden weer ten minste wellicht voor duizend jaar, zijn rol uitgespeeld zal hebben De banden met Italië en Japan. Des te gelukkiger was ik. zoo ging Hitier verder, dat ik in plaats daarvan met den tweeden staat die verhouding tot stand kon brengen, die wij eens na streefden. Dat is geen wónder, het zou bijna een won der geweest zijn. wanneer het anders zou zijn geloo- pen. want het is geen toeval, wanneer een volk in den loop van nauwelijks honderd jaren bijna hetzelf de lot ondergaat als een ander. Het begon reeds In 3935. toen plotseling Engeland zich tegen Italië keer de, zonder eenige aanleiding. Italië heeft Engeland in het geheel niets ontnomen. Engeland handelde alleen op grond van de overweging dat het niet wilde dat Italië zijn levensvrijheid zou krijgen, Duitsehland on Italië staan thans tegenover denzelfden vijand. om volkomen dezelfde redenen. Zij zijn gedwongen sa men denzelfden strijd te voeren, op leven en dood met elkander verbonden te zijn. Ik heb de iaatste weken gedurende de enkele vrije uren die ik had zeer veel ook over de Italiaansche fascistische revolutie gelezen. Het was alsof ik de ge schiedenis van mijn eigen partij voor mij zag. En nu strijden wij ook op dezelfde oorlogstooneelen. Duit- schers in Afrika, Italianen op het Oostelijk oorlogs tooncol. Wij strijden gemeenschappelijk en men moet zich "niet vergissen: deze strijd wordt tot de gemeen schappelijke overwinning gevoerd. En nu is ook de derde staat aan onze zijde ge treden. waarmede ik steeds goed<? betrekkingen wilde sedert vele jaren: Japan. Daarmede zijn nu - de drie groote „Habenichtse" vereenigd en wij willen thans zien wie in dezen strijd de sterksten zijn: Zij die niets te verliezen en alles te winnen hebben, of zij. die alles te verliezen en niets te winnen hebben. Want wat wil Engeland, wat wil Amerika winnen? Zij hebben zooveel dat zij met hetgeen wat zij bezitten nizts weten te beginnen Zij hebben al de zorgen niet die wij hebben en zij slagen er niet in met hun pro- kiemen een verstandige oplossing te vinden. En wan neer een Britsche vorst-aartsbisschop tot God bidt dat hij het bolsjewisme over Duitsehland en over Europa moge zenden als straf, kan ik slechts zeggen: over Duitsehland komt het niet. Maar of het niet over Engeland komt. dat is een andere kwestie. Nu moeten zij mij. zoo ging Hitier voort, op grond van mijn heele geschiedenis, juist begrijpen- Ik heb eens een woord uitgesproken dat het buitenland hee- lemaal niet begreep. Ik zeide: Wanneer de oorlog dan al onvermijdelijk is, dan wil ik hem liever voeren, niet omdat ik naar dezen roem verlang (ik doe hier gaarne afstand van mijn roem. dat is in mijn oogen heele/naal geen roem. mijn roem zal. wanneer de Voorzienigheid mij in het leven houdt, eens toch in de groote werken des vredes bestaan die ik nog denk te scheppen), maar omdat ik geloof dat wanneer de Voorzienigheid het dan al zoo beschikte dat deze strijd volgens den onnaspeurlijken wil dezer Voorzienigheid, moest worden uitgevochten, dat dan inderdaad ik de Voorzienigheid slechts kan bidden mij den last van dezen strijd toe te vertrouwen. Ik wil dien last dra ken. Een 1918 komt niet terug. Ik wil iedere verantwoordelijkheid dragen, zoo als ik die tot dusverre gedragen heb. Ik weet dat dit volk mij vertrouwt. Het Duitsche volk mag echter ook van één ding overtuigd zijn: een 1918 zal. zoolang ik leef. niet gebeuren. Ik zal nooit deze vlag laten neer gaan. Hitier ging verder, terwijl bij het noemen van iede- ren bondgenoot uiterst krachtig applaus klonk: Ik verheug mil dat bij onze soldaten thans zoovele bond- genooten zijn gekomen. In het Zuiden Italië, heele- maal in het Noorden Finland en daar tusschenin al de andere naties die eveneens hun zonen naar het Oosten zenden: Hongaren. Slowaken. Kroaten. Span jaarden. Belgen, ja zelfs Franschen nemen deel aan dezen strijd «en bovendien de vrijwilligers der Ger- maansche staten uit het Noorden en uit het Westen Het is reeds thans een oorlog van Europa en ten slotte in het Oosten als nieuwe bondgenoot, die een zekeren heer zijn belachelijke phrases reeds heeft af geleerd: Japan. Over den oorlog zelf wil ik weinig spreken. Hier spreekt reeds de geschiedenis. 1939. de afrekening met Polen, 1940 Noorwegen en Frankrijk en Engeland. Ne derland en België. 1941 eerst de Balkan en toen einde lijk dc staat, waarvan do heer Cripps nog slechts en kele dagen geleden in zijn praatzucht verzekerd heeft dat hli zich reeds jaren heeft voorbereid op den strijd met Duitsehland. Ik wist dit op het oogenblik. waaron het mij duidelijk was dat hier een valsch spel gespeeld werd. toen ik vernam dat Churchill reeds in zijn geheime zittingen gewezen had op den nieuwen bondgenoot, op het oogenblik. waarop hier in Berlijn Molotof afscheid nam onder de ausnlciën van zijn mislukte eischen die ik niet kon inwilligen. En ook hier ben ik het lot dankbaar dat het mij ge plaatst heeft aan het hoofd van het Riik en dat mij veertien dagen of drie weken eerder tijd vergund zi'n geweest om den eersten stoot toe te breneen Wij hebben dat ook in Oost-Azië beleefd. Wij kunnen Ja pan slechts gelukwenschen dat het ln plaats van nog langer te marchandeeren met de leugenachtige sub jecten, kort en krachtig heeft toegeslagen En nu strijden sedert 22 Juni onze soldaten in het Oosten een strijd die eenmaal ln dc geschiedenis op- geteekend zal worden als een heldenlied van ons volk. Tor zee zullen onze duikbooten datgene te schande maken wat Roosevelt ln zijn voornemen had Hij had het voornemen door steeds nieuwe verklaringen be treffende Amerikaansche souvereine gebieden het Duitsche duikbootwapen geleidelijk van den Oceaan te verdringen en op een heel kleine ruimte te houden, die door de Britsche zeestrijdkrachten beschermd had kunnen worden. En dat was ook de reden van achter uitgaan der cijfers van tot zinken gebrachte schepen, niet de minder goede kwaliteit of het afnemende aan tal duikbooten. Integendeel, dit is ontzaglijk toegenomen. Gij zult begrijpen, zoo zelde Hitler, verwijzende naar deze ver- klaringen van Roosevelt, dat het voor mij steeds een overwinning was af te wegen of ik nu aan deze leu gen en dit bedrog een einde moest maken, dan wel, om der wille van den lieven vrede, mij een nieuwe beperking moest laten opleggen Het optreden van Japan heeft ons van deze zorg bevrijd. Thans zullen zij convooien noodig hebben op alle oceanen der wereld en nu zullen zij zien hoe onze duikbooten wer ken. Welke plannen zij ook mogen hebben wij zijn voor alles bewapend van het Noorden tot aan het Zui den, ,van de kust tot aan het Oosten. Wij staan pal. En waar wij staan, zullen wij geen duim breed van den bodem zonder strijd prijs geven. F.n wanneer wij een duimbreedte opgeven, wordt onmiddellijk opnieuw aangevallen. Wij zijn gelukkig sinds gisteren te weten, dat Generaloberst Rommel met zijn dappere Italiaan sche en Duitsche pantsersoldaten op het oogen blik. waarin zij geloofden hem te hebben versla gen. onmiddellijk rechtsomkeert maakten en hem terugsloeg. Zij zullen dat zoolang beleven, totdat deze oorlog met onze overwinning geëindigd zal zijn. De strijd in Oost Europa. Hierbij komt onze luchtmacht, haar roem Is onvei gankelijk. Wat zij gepresteerd heeft, is een heldendom dat men door onderscheidingen niet genoeg kan wsar- deeren. En achter onze wapens waarvan de Fiihrer in het bijzonder weer de infanterie roemde staat een reusachtige verkeersorgantsatie. Zij allen werpen zich in den strijd en zullen ook de zwaarste opgaven oplossen. Want het is begrijpelijk: gemakkelijk was het overgaan van een bewegingsoorlog naar een ver dediging in het Oosten niet. De verdediging heeft ons niet de rust opgedrongen. Na gewezen te hebben op de moeilijkheden die een vorst tot 45 graden voor de ge vechten der troepen van Duitsehland en de bondge- nooten in het Oosten met zich mede bracht, ver klaarde de Führer: Op dit oogenblik, waarop deze moeilijke overgang noodzakelijk was, heb lk het als mijn taak beschouwd de verantwoordelijkheid hier voor op mijn schouders te nemen. Ik wilde nog dichter bij mijn soldaten staan en ik wil hun thans verzeke ren: Ik weet wat gij presteert, doch ik weet ook dat het zwaarste achter ons ligt De winter was de groote hoop van den vijand in het Oosten. De winter zal deze hoop niet in vervulling doen gaan. In vier maanden waren wij bijna tot Moskou en Leningrad opgerukt, vier maanden van den winter zijn thans voorbij De vijand is op enkele plaatsen enkele kilometers vooruit gekomen en heeft daar hectacomben en menschen- levens geofferd Dat kan ons onverschillig laten, doch over enkele weken zal de winter in het Zuiden reeds ten einde zijn en daarna zal ook verder m het Noorden het voorjaar komen. Het uur zal komen, waarop de grond weer hard en stevig wordt en waarop wij den vijand zullen verslaan, want dat kan ik zeggen: De soldaat in de voorste linies beseft zijn torenhooge superioriteit tegenover de Russen. Hen met de Russen te ver gelijken zou een beleediging zijn. Het beslissende is alleen dat de overgang van den aanval tot de verdediging gelukt en ik mag zeggen, zij is gelukt. Dit front staat en achter dit front staat thans een Duitsch vaderland dat haar waardig is. Ik heb onlangs, toen Ik inzag, dat datgene wat was voorbereid om bescherming te bieden tegen de vorst, nog lang niet voldoende was. een appèl tot het Duit sche volk gericht. Dit appèl was een stemming Wan neer de anderen van democratie praten: hier is de ware democratie. Zij heeft zich getoond in deze da gen toen een geheel volk vrijwillig gaf. Ik kan op dezen dertigsten Januari slechts één ding verzekeren. Hoe dit jaar zal afloopen weet ik niet- Of dan de oor log voorbij zal zijn. weet ik niet. doch één ding weet ik: waar de vijand ook opduikt, wij zullen hem in dit jaar weer verslaan precies als tot dusver. Het zal weer een jaar van groote overwinningen zijn. Wij mogen niet eens een vergelilking maken met den tijd van Frederik de Groote. Frederik de Groote moest tegen een overmacht strijden die welhaast verpletterd was. Wij hebben het sterkste leger der wereld en de sterk ste luchtmacht ter wereld. Wij hebben een vijand voor ons die misschien numeriek sterker kan zijn. doch wij zullen in het voorjaar numeriek aan hem gelijk zijn. Wij zullen hem dan met de wapens weer ver slaan. Dan komt weer onze tijd Voor alles echter: wij hebben thans bondgenooten. Wij leven ook thans niet meer in den tijd van den wereldoorlog. Wat Ja pan alleen in het Oosten presteert, is in het geheel niet te schatten. Ons blijft geen andere weg dan de weg van den strijd en de weg van het succes. Hij kan moeilijk of gemakkelijk zijn, hij is nooit moeilijker dan de gevechten van onze voorouders. Het gebed van den aartsbisschop, die wenscht dat Europa door het bolsjewisme gestraft wordt, zal niet in vervulling gaan. Doch het volgende gebed zal in vervulling gaan: God geef ons de kracht, opdat wij voor ons volk. onze kinderen en kindskinderen de vrijheid behouden en niet alleen voor ons Duitsche volk. doch voor de an dere volken van Europa. Want het is een oorlog voor geheel Europa en zoodoende werkelijk voor de ge- heele menschheid. De plechtigheid in het Sportpalast te Berlijn Het D. N. B. meldt: Het SportjDallast te Berlijn, waarin reeds zoo dikwijls sinds de jaren na het over nemen van de macht groote betoogingen zijn gehou den, werd ook Vrijdag beheerscht door de herden kingsplechtigheid. De groote ovale propvolle ruimte was versierd met de kleuren varr het Duitsche rijk en zijn bondgenooten. Op de eerste rijen voor het spreekgestoelte hadden bijna alle ministers' rijks leiders. de generaliteit, alsmede de eeregasten der verbonden naties en gewonden der Duitsche weer macht plaats genomen. Onder een geweldig gejuich besteeg de Führer. nadat dr. Goebbels enkele inleidende woorden had gesproken, het spreekgestoelte. Toen de Führer zijn rede. welke bijna twee uur had geduurd, had uitgesproken, klonk minutenlang een geweldige ovatie, waarna gemeenschappelijk de volksliederen werden gezongen. Het geheele Duitsche volk heeft, aan de radiotoestellen gezeten, deze groote betooging medebeleefd. Vuur en staal Vuur en staal, sneeuwstormen en ijzige koude, hiertegen kampen nu ook Nederlanders aan het Oost front. Zij trofseeren deze moeilijkheden, zij over winnen deze hindernissen, zij bijten de tanden op elkaar en zij zullen overwinnen, omdat het bolsje wisme vernietigd moet worden, daar anders Europa ten onder zou gaan. De ondergang van Europa zou netuurlyk ook ons land in den afgrond sleuren. Het is de plicht van iederen oprechten vaderlander zich hiertegen te weer te stellen. Gelukkig waren er reeds tienduizenden die hun plicht kenden, en naar het Oosten trokken. Landgenoot, er staat zoo veel op het spel, dat u als goed vaderlander geen oogenblik langer mag aarzelen. Meldt u aan, vandaag nog, bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". Italiaansch weermachtsbericht Duitsch—Italiaansche troepen blijven druk uitoefenen in N.-Afrika ROME, 30 Januari (Stefani). Het 608ste Ita liaansche weermachtsbericht luidt als volgt: „Bij de gevechten, die tot de reeds irv een extra- bericht gemelde verorvering van Benghazi hebben geleid, werden talrijke krijgsgevangenen gemaakt en een aanzienlijke buit die nog geteld wordt. Bij een aanval op een stelling in den Djebel heeft een geheel Indisch bataljon zich aan onze troepen overgegeven. Ofschoon de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten hinder ondervinden van de regen en zandstormen, blijven zij druk uitoefenen op den vijand die naar het Oosten terugtrekt, achtervolgd en bestookt door de luchtmacht. Het afweergeschut van onze groote eenheden heeft twee Engelsche vliegtuigen neergehaald. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid hebben de bommenwerpers van de as de actie tegen Malta voortgezet. Zy vielen met succes vliegvelden aan en beschadigden verscheidene geparkeerde vlieg tuigen. Zes Engelsche bommenwerpers verloren gegaan Het D.N.B. meldt: De Duitsche luchtdoelartille rie heeft in samenwerking met nachtjagers den Britsche bommenwerpers, die in den nacht van Woensdag op Donderdag boven Noordwest-Duitsch- land zijn geweest, weer gevoelige verliezen toege bracht. Het oorspronkelijke aantal van drie neer geschoten bommenwerpers is naderhand verdub beld, zoodat de Britten van hun slechts zwakke for maties zes bommenwerpers hebben verloren, zon der militaire of economische objecten te treffen. SULTAN VAN JQHORE BIJ JAPANSCHE TROEPEN AANGEKOMEN. TOKIO. 30 Januari. Het D.N.B. meldt: De sultan van Johore. Ibrahim, is erin geslaagd aan zijn achtervolgers van den Secret Service te ontko men. Naar Domei van een Japansch steunpunt aan het front van Malakka meldt, is de sultan op 26 Januari bij de Japansche troepen aangekomen, waarmede hij voor de achtervolgingen van de Brit ten in veiligheid is gebracht. Domei meldt verder dat thans alle sultans Maleische staten, die van harte met de Japanners samenwerken aan den op bouw in hun gebieden, onder Japansche bescher ming staan. Bondgenootschap tusschen Engeland, de Sovjet Unie en Iran onderteekend STOCKHOLM. 30 Januari. Het A.N.P. meldt: Naar de Britsche Berichtendienst meldt, is het bond genootschapsverdrag tusschen Engeland, de Sovjet- Unie en Iran gisteren in Tehran onderteekend. In artikel 1 van het verdrag wordt vastgelegd dat de geallieerde mogendheden de onaantastbaarheid van het gebied, de souvereiniteït en de politieke onafhan kelijkheid van Iran zullen respecteeren. Artikel 3 verklaart da! de geallieerde mogendheden Iran zullen"beschermen tegen iederen aanval. Imperiaal oorlogskabinet verlangd LISSABON, 31 Januari. (A.N.P.) Naar de Eugelsche nieuwsdienst uit Sydney meldt, heeft de vroegere Australische minister-president Menzies in een radiotoespraak de oprichting van een oor logskabinet van het Imperium verlangd, waarvan de zetel zou komen te Londen. Hij verklaarde dat het plan om Australië en Nieuw-Zeeland het recht te geven hun stem uit te brengen in het Brit sche oorlogskabinet, wel ziin goede kanten heeft, doch dat het niet zoo bevredigend is als de oprich ting van een oorlogskabinet van het Imperium. Menzies herinnerde aan zyn eigen stappen in En geland en de Ver. Staten en voegde hieraan toe: „Welke ook de wenschen van Canada en Zuid-Airi- ka mogen zijn, wij verlangen dringend een in vloedrijke stem te hebben nu er besluiten van be- teekenis genomen worden. Voorts verlangen wij vertegenwoordigers te hebben op de plaats waar die besluiten vallen." De staatsburgers der asmogendliedeu in de Ver. Staten Bevel tot vertrek uit San Francisco en Los Angeles GENèYE, 30 Januari (D.N.B.) In de V.S. heeft general attorney BJddel Donderdagavond bepaald dat alle staatsburgers der asmogendheden San Francisco en Los Angeles, die tot bijzonder belangrijke zónes zijn verklaard, per 24 Februari dienen te verlaten. De andere 27 gebieden, die het departement van oorlog tot verboden zónes heeft verklaard, zullen Vrijdag worden bekend gemaakt. Biddel zeide voorts dat dit de eerste is van talrijke maatregelen, die tegen de staatsburgers der asmogendheden genomen worden, doch hij kon niet zeggen waarheen deze vijandelijke staatsburgers zich thans dienen te begeven. Amerikaansch tankschip STOCKHOLM. 30 Jan. (A.N.P.) liet Amerikaan sche ministerie van Marine heeft, naar de Britsche Berichtendienst uit Washington meldt, medegedeeld, dat het tankschip ..Rochester" van 683C hrt. door een ijandelijke duikboot voor de Atlantische kust getor pedeerd en opgegeven is. Een overlevende is opge pikt en aan land gebracht, KORT NIEUWS President Roosevelt heeft, naar de Britsche Berich tendienst uit Washington meldt, het Federale Congres verzocht boven het reeds goedgekeurde recordcrediet voor de marine nog een bedrag van zes milliard dollar te voteeren Bi) een spoorwegongeluk ln Schotland zijn. aldus meldt de Britsche Berichtendienst, negen personen ge dood en 32 gewond. In den verongelukten trein zaten marinesoldaten. De Britsche Berichtendienst verneemt uit Kaapstad dat in Zuld-Afrlka de doodstraf is gesteld op daden van sabotage, nu onlangs een aantal ontploffingen zijn ont staan, waardoor, zoo als bekend, twaalf electrische lei dingen werden vernield. Uit Buenos Aires verneemt het D. N. B. dat het scheepvaartverkeer tusschen Noord- en Zuid-Amerlka als gevolg van den verscherpten oorlogstoestand voor de Ver- eenigde Staten aanzienlijk beperkt is. Maxton stemde tegen in bet Lagerhuis STOCKHOLM, 31 Januari (A.N.P.) Over de stemming in het Engelsche Lagerhuis wordt medegedeeld dat de eene stem tegen de motie van vertrouwen in Churchill afkomstig was van den La- bour-afgevaardigde Maxton. 24 afgevaardigden, voor het meerendeel leden van de Labourpartij, ont hielden zich van stemming. Bij Hawaii sneuvelden 5500 Amerikanen LISSABON, 31 Januari (A.N.P.) Het Ame rikaansche departement van marine maakt thans bekend dat in den zeeslag bij Hawaii 5500 Ameri kanen zijn gesneuveld. Het ministerie is tot deze publicatie overgegaan, omdat in breede lagen van de bevolking der V. S. ongerustheid bestond over het werkelijke aantal slachtoffers. Rotterdamsche Bankvereeniging keert 6% uit Resultaat van 1941 bevredigend geacht Aan het Jaarverslag over 1941 der Rotterdamsche Bank- vereenigen is hel volgende ontleend: De gang van zaken in het bankbedrijf toont sedert een jaar geleden een weinig veranderd beeld. De voortgezette realisatie van voorraden heeft het bedrijfsleven meer liquide gemaakt, wat weer tot verdere vermindering van bij de banken uitstaande credieten en tot verdere verhoo ging van den post crediteuren heeft geleid. Door den groo- ten geldovervloed werd den Staat de gelegenheid geboden ln zijne geldbehoeften te voorzien o.m. door de plaatsing van twee geldleeningen van tezamen een milliard. Ook op de effectenbeurs, welke een bewogen jaar achter den rug heeft, was de groote geldrulmte gedurende lange perioden de overheerschende factor. Groote kooplust ontmoette beperkt aanbod, vooral in de aandeelenmarkt, waar het algemeen koersniveau, hoewel remmende factoren als verhoogde winstbelasting, het besluit op de dividendbe perking en het belasten van de speculatiewinsten herhaal delijk reacties teweeg brachten, geleidelijk steeg. Toen In December Ned. Oost-Indië ln den oorlog in Oost-Azië betrokken werd, daalden de noteeringen van Indische waarden gevoelig. In April werd bij verordening de opheffing van de devie- zengrens tusschen Nederland en Duitsehland afgekondigd, waardoor het vrije betalingsverkeer tusschen beide landen werd hersteld. Het door onze instelling in het afgeloopen jaar behaalde resultaat is bevredigend. Ook dit jaar behoeven wij geen voorzieningen te treffen tegen verliezen op debiteuren. Het deskundigen-onderzoek naar den toestand van het Pensioenfonds, dat op gezette tijden plaats vindt, heeft per 31 December 1940 een tekort uitgewezen van f 2.757.000,—, hetwelk hoofdzakelijk zijn oorzaak vond in de gunstige sterftecijfers en den lageren rentestand. In overleg met Bijzondere Reserve. Indien deze voorstellen ook de goedkeuring van de aan deelhouders wegdragen, zal na de Jaarlijksche storting ln het Pensioenfonds van f 414.278,78, een afschrijving op ge bouwen van f510.482,04 en na overbrenging van f 1.358.971,25 naar het Bouwfonds een dividend van 6 worden uitge keerd. Voor betaling van winstbelasting Is een bedrag van f 2.000.000,— uitgetrokken. BALANS: Debétzijde: Kas. kassiers en daggeldleeningen f 16.571.054.14; Nederlandsch schatkistpapier f 261.794.770,83; Ander over- heidspapier f314.686.25; Wissels £261.673.03: Bankiers ln binnen- en buitenland f 21.818.928,78; Effecten en syndi caten f6.947.546,82; Prolongatie en voorschotten tegen effecten f 13.903.551.31: Debiteuren f 42.316.232.10: Vorderingen wegens gestelde borgtochten f 16.220.781,42; Deelnemingen (Inclusief voorschotten) 1 1.622.757,89; Gebouwen f 2.500.000,— Grediizijde. Kapitaal f 45.000.000.Reserve f 17.000.000.— Bouwfonds f 2.000.000,—; Deposito's op termijn 1 10.084,269.05; Crediteuren f 290.488.984.11; Geaccepteerde wissels f 219.185,38; Gestelde borgtochten f 16 220.781.42; Di vidend 1941 f2.700.000.—; Saldo op nieuwe rekening f 558.702.61. WINST- EN VERLIESREKENING: Het winstcijfer van rente en wissels bedraagt f8.742.348,33; Provisie 4.027.243,15; Effecten en syndicaten f 967.855,79: Saldo winst over 1940 bedroeg t 404.312,13. De Debetzijde der winst- en verliesrekening vertoont de volgende cijfers: Bedrijfsonkoaten f 6.346.501,60; Pen sioenfonds f 414.278.78: Afschrijving gebouwen f 510.482,04; Bouwfonds f 1.358.971,25; Dividend 6 f 2.700.000,—; Winst belasting f 2.000.000,—. Tantièmes 253.263,12; Saldo op nieuwe rekening 558.762,61. Man die zijn vrouw vermoordde staat terecht Vijftien jaar gevangenisstraf geëischt Voor de Amsterdamsche rechtbank stond heden terecht een man, de 52-jarige J. C. Sondeman. die op 5 Mei 1941 zijn vrouw van het leven heeft be roofd en daarna haar lijk in stukken heeft gesne den. Deze stukken heeft hij op verschillende plaat sen verborgen. Door de toevallige omstandigheid, dat een roeier onder de brug over het" Nieuwe Diep bij het Merwedekanaal ging schuilen en toen een pak in het water vond, waarin zich, naar later bleek, het verminkte hoofd van de vermoorde vrouw bevond. werd de moord ontdekt. Na lang speuren kon de politie den moor denaar arrestceren. Het duurde nog geruimen tijd voor hij een bekentenis had afgelegd. Toen vertelde hij, dat hij op 5 Mei 1941 met zijn vrouw ruzie had gekregen, waarop hij haar naar de keel was ge vlogen en had gewurgd. Het lijk had hij naar den zolder gebracht, waar hij het in stukken had ge sneden. welke stukken hij op verschillende plaatsen in het water had geworpen. Wegens doodslag eischte de Officier van Justitie 15 jaar gevangenisstraf. Op Vrijdag 13 Febr. zal de rechtbank uitspraak doen. Bedrijfsorganisatie en onderbedrijfs organisaties voor zuivel enz. 's GRAVENHAGE 30 Januari. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat door hem in het kader van den opbouw van de organisatie van de voedselvoorziening op grond van het organisatiebesluit voedselvoorziening 1941 met ingang van 1 Februari a s. zijn ingesteld de bedrijfsorganisatie voor zuivel, margarine, vetten en oliën zoomede twee daaronder ressorteerende onderbedrijfsorganisaties t.w. de onder bedrijfsorganisatie voor zuivel en de onderbedrijfsorgani satie voor margarine, vetten en oliën. Aan deze bedrijfs organisatie en onderbedrijfsorganisaties, welke publiek rechtelijke lichamen in den zin van artikel 152 van de grondwet zijn, is verordende bevoegdheid toegekend Het gebied der voedselvoorziening, waarvoor de bedrijfs organisatie voor zuivel, margarine, vetten en oliën is In gesteld. omvat voor de onderbedrijfsorganisaties voor zui vel: den afzet van, den handel in en de be- en verwerking van melk, zoomede de productie van en den handel ln zuivel- en melkproducten ln den rulmsten zin en voor de onderbedrijfsorganisatie voor margarine, vetten en oliën: de producten van. den handel in en de be- en verwer king van alle al dan niet bewerkte plantaardige en dier lijke vetten en oliën (met uitzondering van melkvet, doch met inbegrip van vetzuren). Ieder, die werkzaam is op het terrein, dat de bedrijfs organisatie en onderbedrijfsorgantsaties bestrijken, zal tot deze organisaties behooren. De samenstelling, inrichting en bevoegdheid der nieuwe organisaties zijn geregeld in een drietal reglementen, die bij de beschikking van hare instelling zijn gevoegd en gepubliceerd zijn in de Neder- landsche Staatscourant no. 21 van Vrijdag 30 Januari 1942 De Führer heeft, de traditie getrouw, op den her-- denkingsdag van de overneming van de macht door; het nationaal socialisme op 30 Januari 1933. een groot® rede gehouden. Ook nu is daarvan natuurlijk met groote belangstel ling kennis genomen, niet alleen door de duizen- ,de enthousiaste luisteraars in het Berlijnsche Sport palast, maar ook door millioenen in het Duitsche rijk en ver daarbuiten. Het is te begrijpen dat een groot deel van de red® gewijd was aan de geschiedenis van het nationaal so cialisme: de stichting van de partij, de machtsaan vaarding en de gebruikmaking van die macht. Het is evenwel natuurlijk. dat daarbij de wereldge schiedenis toch telkens in het middelpunt stond want alles is daarmee immers samengeweven. Op den vo- rigen wereldoorlog, die eindigde met het smadelijke verdrag van Versailles, volgde eerst de ineenstorting van Duitsehland maar daarna volgde de verheffing door het nationaal socialisme. Hitier stelde vast dat hij van het vorige regime een allesbehalve fraaie erfenis aanvaardde: „een vernie tigd bedrijfsleven, millioenen werkloozen. een ver armd boerenvolk en financieele ontwrichting Het Duitsche volk zag nergens meer hoop. het was een uitgehongerd volk. dat men zelfs zijn plaats niet terug gaf toen het den wapenstilstand en den vrede onder- teekend had. dat men ook geen levensmiddelen gat toen het reeds zonder wapens was. dat men steeds weer afperste en met steeds nieuwe afpersing een nieuwe onderwerping opdwong". Den hoorders werd voor oogen gesteld de zware strijd die gevoerd moest worden voor de wederop richting van het Duitsche volk. „Toen ik den strijd toentertijd begon, was ik mij er nauwkeurig van bewust, dat het een strijd was tegen een heele wereld en hoe moeilijk het was. In dien tijd moest ik de beweging op de proef stellen en natuur lijk ook mijzelf. Het beslissende voor onze partij was daarbij misschien de overweging: overwinningen be halen kan iedere zwakkeling, slagen van het noodlot doorstaan kunnen alleen de sterken. Ik heb mij toen het woord van een groot Duitsch filosoof ter harte genomen: een stoot, die een sterken man niet omver werpt. maakt hem alleen maar sterker". Met voldoening stelde de spreker daarna vast. dat de poging het Duitsche volk op te richten en weer sterk te maken met succes bekroond is. De onvermij delijk geworden oorlog heeft evenwel den opbouwen- den arbeid verstoord. Scherp veroordeelde Hitier de houding van het bui tenland. in het bijzonder richtte hij zijn verwijten te gen Churchill en Roosevelt, die hij verantwoordelijk stelde voor het uitbreken van den nieuwen wereld oorlog. Zelf heeft hij steeds den vrede gewild, maar de anderen stuurden stelselmatig op den oorlog aan. Ook tegenover de Joden Het Hitier nieuwe bedreigin gen hooren. „In Europa zullen niet de arische volken worden uitgeroeid, maar deze oorlog zal de vernieti ging van het Jodendom zijn". Met voldoening begroette Hitier de deelneming van Japan aan den oorlog aan de zijde der as-mogend- heden. Daarmede zijn nu de drie groote „Habenichtse" vereenigd en wij willen thans zien wie ln dezen strijd de sterksten zijn: zij, die niets te verliezen en alles te winnen hebben, of zij, die alles te verliezen en niets te winnen hebben. Hitier verzweeg niet dat de legers der as-mogend- heden in het Oosten een zwaren strijd moeten voe ren. want het feit dat daar gestreden moet worden bij een vorst die tot 45 graden gaat levert groote moei lijkheden op. De Führer heeft het opperbevel van het leger op zich genomen om nog dichter bij zijn sol daten te staan en thans kon hij verklaren: „Ik weet wat gij presteert, doch ik weet ook. dat het zwaarste achter ons ligt. De winter was dë groote hoop van den vijand in het Oosten De winter zal deze hoop niet in vervulling doen gaan. In vier maanden waren wij bijna tot Moskou en Leningrad opgerukt, vier maanden van den winter zijn thans voorbij. De vijand is op enkele plaatsen eenige kilometers vooruit gekomen, en heeft daar een geweldige hoe veelheid aan bloed en menschenlevens geofferd. Dat kan ons onverschillig laten, doch over enkele weken zal de winter in het Zuiden reeds ten einde zijn. en daarna zal ook verder in het Noorden het voorjaar komen. Het uur zal komen waarop de grond weer hard en stevig wordt, en waarop wij den vijand zullen ver slaan. want dat kan ik zeggen: de soldaat in de voor ste linies beseft zijn torenhooge superioriteit tegen over de Russen". De Führer wees met trots op de eenheid van het Duitsche volk. Achter het front staat een vaderland dat niet minder vast aaneengesloten is. „Ik kan op dezen dertigsten Januari slechts één ding verzekeren. Hoe dit jaar zal afloopen weet ik niet. Of dan de oorlog voorbij zal zijn, weet ik niet. doch één ding weet ik. Waar de vijand ook opduikt, wij zullen hem in dit jaar weer verslaan, precies als tot dusver. Het zal weer een jaar van groote overwinningen zijn. Wij mogen niet eens een vergelijking maken met den tijd van Frederik de Groote. Frederik de Groote moest tegen een overmacht strijden die welhaast verpletterend was. Wij heljben 't sterkste leger der wereld en de sterkste luchtmacht ter wereld. Wij hebben een vijand voor ons die mis schien numeriek sterker kan zijn, doch wij zullen in het voorjaar numeriek aan hem gelijk zijn. Wij zullen hem dan met de wapens weer verslaan". Hitier, sterk in zijn overtuiging dat Duitsehland en zijn bondgenooten den oorlog zullen winnen besloot: „Het volgende gebed zal in vervulling gaan: God geef ons de kracht, opdat wij voor ons volk. onze kin deren en kindskinderen de vrijheid behouden, en niet alleen voor ons Duitsche volk. doch voor de andere volken van Europa. Want het is een oorlog voor ge heel Eurona en zoodoende werkelijk voor de geheele menschheid". Deze betooging in het Sportpalast te Berlijn was weer een bevestiging van de saamhoorigheid van Führer en volk. Een eenheid die Hitler de kracht geeft om den strijd tot de definitieve overwinning voort te zetten. Oonkt U eraan? Denkt u er aan, jarige Nederlander? Vergeet u niet dat er sinds eenigen tijd een „ver- iaardagsstorting" ingesteld is, een storting op het gironummer van de Nederlandsche ambulance 87600 die een evengroot aantal dubbeltjes, kwartjes of guldens omvat als men jaren telt? Welaan, jarige Nederlander, doe op dezen feest dag een goede daad en stort uw bijdrage op giro rekening Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Een Interessante tcntoonstelHm; van ond en nietnv werk der schilderes Lizzy An&ingh wordt op liet oogenblik in den Modernen Boekhandel te Amsterdam gehouden. Op deze expositie trekken vooral de poppcu-stukkeu, een nieuw door Lizzy Ansingh ge- rreëerd genre, veel belangstelling. (Paz-Holland-De liaan-ci Adolf Hitler negen jaar aan het hoofd van het Duitsche volk. Bij de eerste steen- legging van het „Hans des Dciiiselien Fremdcnverkchr" te Berlijn op 14 Mei 1»:$8 verwelkomen de arbeiders den Fülirer. (P.B.Z.-Pax Holland) Negen jaar geleden nam Adolf Hitler het lot van het Duitsche volk in handen. Een herinnering nan den intocht van den Fülirer iu liet Sudeteuland. waar liij door dc bevolking geestdriftig werd begroet, (P-B.Z.-Pax Holland).

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10