Haarlems Dagblad Hitier verwacht een jaar van nieuwe overwinningen. 59e JAARGANG No. 17981 Uitgave Loureus Coster, MU. v. Courant-Uitgaven en Aigem. DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93. bük Soenda- plein 37. Postgiro 38810. DrukkerU. Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082 Hoofdrcd. 15054, Redactie 10600. Drukkerij 10132, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 31 JANUARI 1942 Abonnement per week ƒ0,26. per maand ƒ1,15. per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten» tifn: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,ft per regel. Contracttarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.72. elke regel meer 0.1*. Groentjes 1—3 regels 34 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Gewijzigde tactiek aan het Oostfront gelukt. Fuhrer ziet terug op negen jaar nationaal socialistischen strijd. BERLIJN, 30 Januari (D.N.BDe betooging van heden ter gelegenheid van den verjaardag van het overnemen der macht door het nationaal socialisme, is ingeleid door rijksminister dr. Goebbels, die den Führer verwelkomde. De overwinning, zoo zeide hij ter herinnering aan den toenmaligen dag, was voor ons een zaak van ge loof en wel van geloof in uw persoon Thans staat het geheele Duitsche volk, aan het hoofd zijn weermacht, in den strijd om de verdediging der verworvenheden van onze revolutie van de veiligheid van het Rijk en van het levensgebied der natie. Wat toen een zaak van het geloof was. de overwinning, dat is thans een zaak der zekerheid geworden. Hitier spreekt. De Führer begon met een blik op het verleden, ten einde zich „weer eens bezig te houden met de funda menten van ons bestaan, onze ontwikkeling en onze overwinning". Wij hooren thans, zoo ging hij voort, zeer vaak de opmerking dat deze oorlog eigenlijk de tweede wereldoorlog is. Men identificeert dus dezen strijd met den eersten, dien wij zelf nog voor het grootste deel als soldaten mede beleefd hebben. En dat is niet alleen juist in dien zin dat ook deze strijd thans werkelijk bijna de geheele wereld omvat, maar het is nog veel juister, wanneer men bedenkt dat het gaat om dezelfde doelstellingen, dat dezelfde krach ten, die den eersten wereldoorlog hebben doen ont staan, verantwoordelijk zijn voor den tegenwoordigen en dat deze krachten en machten dezelfde doelstellin gen nastreven die indertijd in den kern der zaak de bedoelingen van hun strijd vormden. Het zijn niet alleen dezelfde oorzaken, maar het zijn vooral ook dezelfde personen. Ik mag daarbij met trots zeggen dat daarop een uitzondering wordt gevormd, juist door de staten die thans als bondgenooten worden be lichaamd door het Duitsche Rijk, Italië, Japan enz. Want één ding kan niemand tegenspreken, n.l. dat wel Churchill reeds voor 1914 een van de gemeenste oorlogsophitsers van den toenmaligen tijd was, dat Roosevelt toentertijd de kleine man is geweest van president Wilson, dat de kapitalistische mannen van thans ook toen reeds het gewicht van hun invloed in de waagschaal geworpen hebben voor den oorlog, terwijl omgekeerd niemand kan ^bestrijden dat wij volkomen onschuldig zijn geweest aan den oorlog van toen. Wij waren allemaal slechts heel kleine soldaten. Het zijn dezelfde drijfkrachten die de schuld droegen aan den eersten wereldoorlog en die thans ook voor den tweeden wereldoorlog verantwoordelijk zijn. Het toenmalige Duitschland was een monarchie, dus geen socialistische dictatuur. Het was democratisch, dus geen nationaal socialistische staat. Het was parlemen tair, dus niet wat het tegenwoordige Duitschland is. Er moeten dus motieven zijn die niet gelegen izijn in den' staatsvorm, die toen en thans wederom geleid hebben tot den aanval van die krachten, ofschoon zij in beide gevallen voorgeven dat het de staatsvorm is. Het zijn andere motieven die hen reeds toen den oor log tegen het Duitsche Rijk in gebracht hebben. Toen was Engeland de voornaamste ophitser in dien strijd, het Engeland, dat in den loop van 300 jaren alleen door geweld en door een enkele reeks van bloedige oorlogen ongeveer een kwart van de geheele opper vlakte der aarde aan zich heeft onderworpen. Om deze verovering der wereld, deze onderdrukking der vol ken te beveiligen, heeft Engeland er naar gestreefd in Europa het z g. evenwicht van krachten in stand te houden, dat wil dus z,eggen er naar streven dat geen enkele Europeesche staat boven een zekere mate uit in kracht zou kunnen toenemen en misschien daardoor zou kunnen stijgen tot een leidende rol in Europa. Wat zij wilden, dat was het versplinterde Europa, het innerlijk verdeelde. Om dit doel te be reiken, heeft Engeland ook in Europa den eenen oor log na den anderen gevoerd. De Führer schilderde vervolgens hoe Engeland om der wille van de instandhouding zijner suprematie achter elkander Spanje, Nederland, en met behulp van geheel Europa, ook Frankrijk heeft bestreden. Voortgaande zeide hij .om.: Dan geloofden de Engel- schen ook eens in Duitschland den factor te moeten zien die Europa wellicht zou kunnen vereenigen. Thans begon een strijd tegen Duitschland, niet uit liefde tot de volken, maar uit het meest eigen, meest nuchtere belang. Daarachter stond dat eeuwige Joden dom, dat weet te verdienen aan en winst te maken uit iederen strijd tusschen de volken. Het is derhalve steeds de drijfkracht geweest ter verwekking van onr-ust onder de volken. Motiveeringen van 1914. Toen in 1914 voor de eerste maal een wereldcoalitie tegen het toenmalige Duitsche rijk bijeengebracht moest worden, had men daarvoor een paar motivee ringen. Men zeide toen dat Duitschland vrij moest worden, ten eerste van zijn keizer. Men zeide verder dat het het militarisme was dat het Duitsche volk on gelukkig maakte en bedrukt. Ten slotte zeide men dat er heelemaal een einde moest komen aan den oorlog, dus oorlog aan den oorlog. Het zou wonder baarlijk geweest zijn, wanneer Engeland de wereld in afschuw voor den oorlog zou zijn voorgegaan door de resultaten van zijn oorlogen vrij te laten en weer ter beschikking te stellen van de overige wereld. Maar onder het „oorlog aan den oorlog" verstond men in Engeland iets anders, n.l. den oorlog tegen Europa, tegen de mogelijkheid het onrecht ln deze wereld nog eenmaal weer goed te maken. Twee doelstellingen dus: de macht aan dengene die de .macht heeft en iedere macht weg van hem die haar niet heeft. Het is ongeveer zoo, zooals in het binnenlandsch politieke leven vele lieden zeggen: Wij willen geen verandering in de maatschappelijke orde: wie rijk is moet rijk blijven, wie arm is moet arm blijven, zooals het gegeven is en gewild en zooals het gewild is zoo moet het blijven en de mensch mag niet in opstand komen tegen datgene wat gewild is, omdat het gegeven is. u Daartegenover kent gij onze nationaal-socialistische opvatting. Wij zien in iederen toestand en op ieder oogenblik van de wereldgeschiedenis het resultaat van een zich nooit onderbrekend levensproces en het is onmogelijk op een bepaald oogenblik te zeggen: nu houdt dit ontwikkelingsproces op. Veeleer ligt het in de natuur der ontwikkeling van alle dingen dat iedere sterilisatie van dit levensproces moet leiden tot een afsterven. Het slagwoord: „Oorlog aan den oorlog" is dus een volkomen leugenachtig parool geweest. De feiten bewijzen dat op het oogenblik, waarop de oor- I log teneinde was, de voorwaarden voor nieuwe oor- logen geenszins uit den weg konden worden geruimd, j evenmin als de instrumenten voor het voeren van nieuwe oorlogen. Het zou een prachtig gebaar ge- J weest zijn wanneer na de ontwapening van Duitsch land ook Engeland. Amerika en Frankrijk zouden heb ben ontwapend Wij hebben hen zoo vaak vermaand, tijdens de republiek van'Weimar gevraagd, later ge- eischt dat zij dat zouden doen.o Maar de oorlogen gin gen voort. Alleen voor den eenigen verslagene. het Duitsche volk. scheen het onmogelijk zijn bestaan in deze wereld nog eenmaal te zijnen gunste te veran deren. Men streed toen met gelijke methoden als thans. Men voerde eerst den strijd in den vorm van het sa menbrengen van coalities. Churchill heeft jarenlang door zijn voorgangers garantiebeloften laten aanbie den. Hij geeft thans zelf toe dat de Engelschen heele maal niet in staat geweest zouden zijn alleen te strij den Maar zij hebben de Oostzeelanden gegarandeerd, zij hebben de Balkanlanden gegarandeerd. Aan iede ren staat verklaren zij dat Groot-Brittannië met heel zijn macht achter hen zou gaan staan. Hun methoden zijn ook verder dezelfde gebleven: beloften aan al de lichtgeloovigen, kleingeloovigen of dommen. die er in wilden vliegen verder hun poging om zooveel mo gelijk met het bloed van anderen de eigen belangen te laten verdedigen. Steeds weer moet men bedenken dat'het Britsche wereldrijk in vierhonderd jaren nau welijks tien procent van het bloed in tallooze oorlo gen heeft moeten vergieten, dat Duitschland vergieten moest om slechts zijn naakte bestaan te verdedigen. Met de tweede Britsche methode staat de versplin tering in verband. De Führer beschreef hoe in den- relfden tijd. waarin Duitschland verscheurd was door »ware binnenlandsche godsdiensttwisten, die het Duit sche volk oneindig veel bloed kostten, Engeland de mogelijkheid kreeg zich te verheffen tot wereldmacht Ik moet er steeds weer op wijzen, zoo zeide hij, dat het niet waar is dat wij Duitschers de parvenues zou den zijn. De parvenue is Engeland, wij niet. Wij heb ben een oudere geschiedenis en in een tijd, waarin Europa een geweldig Duitsch keizerrijk kende, was Engeland een klein, onbelangrijk eiland. In den vorigen wereldoorlog zag men de mogelijk heid der versplintering op ander gebied. Na de on mogelijkheid het Duitsche volk nog in dynastieke binnenlandsche crises te verwikkelen, zag men een nieuwe mogelijkheid in het tegen elkaar uitspelen van de partijen. Het is toen gelukt het Duitsche volk inwendig langzaam murw te maken. Er werd een gemeene opstand ontketend door marxistische libe ralistische en kapitalistische belanghebbenden, achter wie als drijvende kracht de eeuwige Jood stond. Zij hebben Duitschland toen ten val gebracht. (foto Stapf) Wij weten thans uit de uitspraken der Engelschen zelf, dat zij in 1918 aan het eind waren en voor hun eigen ineenstorting stonden. De eerste wereldoorlog kon niet verloren worden door de verdiensten van onze tegenstanders, maar uitsluitend door onze eigen schuld. Het gevolg van deze ineenstorting was niet zoo zeer dat Duitschland met open armen door de wereld democratie werd opgenomen, integendeel de gevolgen waren de meest ontzettende ineenstorting van poli- tieken en economischen aard, die een volk ooit be leefd heeft. In dit verband herinnerde de Führer aan Wilson, die het Duitsche volk voorloog, dat wanneer Duitsch land de wapens zou neerleggen, een algemeene over eenstemming zou volgen en een nieuw tijdperk van vrede van rechtsgelijkheid van verstand enz. zou aan breken. Zoo kwam indertijd, aldus ging de Führer verder, het oogenblik van de uiterst bittere teleurstelling die begon op het oogenblik. waarop de Duitsche on derhandelaars naar den salonwagen gingen, en daar met de barsche vraag werden ontvangen- ..Wat wen- schen de heeren hier?" Het Duitsche volk verzonk in enkele maanden in een ondenkbare diepe ver saagdheid. Het zag nergens meer hoop, een uitgehon gerd volk, dat rrten zelfs toen zijn plaats niet terug gaf, toen het den wapenstilstand en den \-rede had onderteekend, dat men ook toen geen levensmiddelen gaf toen het reeds zonder wapenen was, dat men steeds weer afperste en met steeds nieuwe afpersing een nieuwe onderwerping afdwong. De eerste strijd. In dien tijd ben ik in het politieke strijdperk ge treden met het besluit dit Duitschland weer op te richten. Het was een zoo dwaas besluit in de oogen van vele anderen dat mij mijn naaste vrienden niet begrepen. Ik heb de kracht tot dit besluit slechts verkregen uit kennis van het volk. Het moesten wel grenzenlooze idealisten zijn die toen tot mij kwamen, want zij hadden heelemaal niets te winnen maar steeds alleen te verliezen en op te offeren. Ik ben dezen strijd begonnen tegen de domheid en traagheid van onze zoogenaamde hoogere kringen, tegen de laf heid die zich overal verspreidde. Ik moest voorts strijden, toentertijd, tegen zoovele belangen van alle enkelingen. Daarbij kwam de traditie, waarin iedere enkeling opgegroeid was, waarvan hij geloofde zich niet te kunnen losmaken. Het was een strijd tegen bijna alle levensgewoonten en' bovendien nog een strijd tegen de meest natuurlijke belangen. Het was toen heldendom de eerste nationaal socialist in een of andere groep, in een fabriek te zijn. maar ook in een of andere salon. Deze helden die tot ons kwamen hebben in werkelijkheid den oorlog van 1914<'1918 voortgezet. Men heeft het later ook zoo voorgesteld, alsof aan den eenen kant soldaten zouden staan en aan den anderen kant de partij. Neen, zij waren eens de soldaten geweest en wel de beste. nl. die eeuwige soldaten die de onderwerping niet wilden en niet konden verdragen. Toen kwamen de georganiseerde tegenstanders, het eerst zoo ongeveer 46 partijen, toen ik den strijd toentertijd begon, was ik mij er nauwkeurig van be wust dat het een strijd tegen een heele wereld was en hoe moeilijk het was. In dien tijd moest is de bewe ging op de proef stellen en natuurlijk ook mijzelf. Het beslissende voor onze partij was daarbij misschien de overweging: overwinningen behalen kan iedere zwak keling. slagen van het noodlot doorstaan, kunnen al leen de sterken. Ik heb mij toen het woord van een groot Duitsch filosoof ter harte genomen: een stoot, die een sterken man niet omver werpt, versterkt hem nog slechts te meer. En, aldus ging de Führer verder, hoe was toen de houding van het buitenland? tiet nam van ons geen notitie. Want dit buitenland werd inge licht door zijn diplomaten. En de diplomaten gingen om in kringen, waarin wij. nationaal socialisten, niet konden verkeeren, niet wilden verkeeren en ten slotte ook niet mochten verkeeren. Deze diplomaten hebben prachtige rapporten aan hun regeeringen gezonden, een uiteenzetting gaven van het geheele spel van krachten in Duitschland en de kracht over het hoofd zagen die voorbestemd was zich eens met het geheele rijk te belasten. Ik heb er nooit prijs op gesteld te weten hoe het buitenland over mij oordeel'. Het is mij volkomen on- erschillig. Wanneer mij mijn vijanden eens mochten prijzen, dan kan het Duitsche volk mij naar den duivel jagen. De Führer herinnerde er nogmaals aan hoe echter ook tezelfdertijd de democraten in Duitschland door het buitenland werden behandeld. Zij zijn zoo zeide de Fuhrer werkelijk als „Habenichtse" behandeld, maar zij hadden ten minste de eer in Genève te mo gen zitten. Men heeft hun alle menschenrechten ge weigerd. maar zij hadden de eer hier en daar deel te nemen aan een internationale conferentie of zelfs te mogen presideeren. Men heeft het zelfbestemmings- recht van het Duitsche volk mishandeld, maar zij mochten ten minste van het zelfbestemmingsrecht in het Geneefsche Volkenbondspaleis spreken ten aanzien van andere naties. En dan. aldus Hitler verder, de ontzaglijke werk loosheid, de economische ellende. Waar is toen de economische hulp der wereld gebleven0 Wanneer ik thans lees dat de heer Roosevelt verklaart dat Ame rika de wereld een nieuw,economisch systeem zal geven, welnu, misschien wel een nieuw, maar het zal een miserabel systeem 2ijn, nl. het systeem, waardoor Roosevelt zelf reeds bankroet is gegaan. En dat hij gelooft alleen door een oorlog te kunnen redden van het gerecht. „Gewaagd en gewonnen". Hitier beschreef hoe na September 1930, toen de partij met 107 mandaten haar intrede deed in den Rijksdag, de moeilijkheden eerst toenamen. Hij her innerde aan de partijgenooten die toen ten offer vie len aan sluipmoord, aan de ruim 40.000 nationaal so cialistische gewonden in die jaren, aan de verschil lende tegenslagen die de partij beleefde, tot eindelijk de dag kwam die thans herdacht wordt. Uitvoerig be sprak Hitier de erfenis die hij aantrof. Alles geruï neerd. het bedrijfsleven vernietigd vele millioenen werkloos, het aantal werkloozen toenemend van week tot week, 7 millioen personen die een verkorten werk tijd hadden, bij rijks- en landsfinancjèn een ontzag lijk tekort, het boerenvolk ineengestort. Ik heb toen gewaagd, zeide Hitier, en wij hebben het gewonnen. Na een beschrijving van het geweldige opbouwwerk in het binnenland, ging Hitier o.m. voort: in 1935 be gon de vrijheid naar buiten zich reeds te verwezen lijken. Toen de oorlog begon had ik een program van cultureel, economisch en sociaal werk ter hand ge nomen of voor een deel ook reeds voltooid. Wanneer deze oorlog niet zou zijn gekomen, zou men van ons tijdperk, van ons allen en ook van mij gesproken hebben als scheppers van de werken des vredes. Wan- echter deze oorlog niet zou zijn gekomen, wie zdli dan van Churchill spreken? Thans echter zal men van hem spreken als van den vernietiger van een im perium. dat hij zelf verwoestte. Hitier karakteriseerde Churchill als „onbekwaam om iets te scheppen, iets te presteeren. een creatieve daad te volbrengen, slechts in staat om te vernielen". Zijn „rotgenoot in het Witte Huis" over wien hij daar bij heelemaal niet zou willen spreken, noemde Hitler een armzalige dwaas. Hoe meer wij werkten, aldus de Führer verder, hoe meer wij in orde brachten, hoe meer de haat toenam, want nu kwam daarbij de be krompen haat van maatschappelijke lagen die in het buitenland geloofden dat het sociale Duitsche voor beeld eventueel ook daar zou kunnen worden toe gepast. Tk verlang niet. dat de nationaal socialistische ge dachten in het buitenland worden verwezenlijkt, want ik ben er niet voor om te zorgen voor het geluk van andere volken, maar ik voel mij alleen verantwoor delijk voor miin eigen volk, ln dit verband noemde Hitier het door Roosevelt aangekondigde wereldprogram dat den menschen vrij heid en recht op arbeid moet geven een grap. Wat hij aankondigt zijn dingen die hij aan het nationaal socialistische program heeft ontleend. Om hun eigen volken te lokken, moeten deze kapitalistische hyena's in ons partijprogram kruipen en er enkele zinnen uit opvisschep. die stumperds. Daarbij doen ze nog alles onvolmaakt. Noemaals gaf de Führer een uiteenzetting van het buitenlandsche politieke program dat hij na het over nemen van de macht trachtte in te voeren: Het voor nemen om met drie landen, met Engeland. Italië Japan, een nauwe verhouding aan te gaan. Iedere po ging. zoo verzekerde hij, om met Engeland tot overeenstemming te komen, was volkomen doelloos. Zii zagen in Duitschland een vijand. Dat niet Duitsch land in laatste instantie hun Imperium bedreigde, maar dat dit Imperium slechts in stand gehouden kon worden, wanneer Engeland het verband met Europa vond. werd hun niet bewust. Zij streden tegen Europa bij iedere gelegenheid en het was vooral de man dien ik reeds verscheidene malen genoemd heb- Churchill. Iedere poging dezen man te benaderen, strandde op zijn hardnekkig: Ik wil een oorlog hebben Om hem heen stond een clique. Wanneer men hun namen noemt zijn dat louter nullen. Wanneer een man binnenkomt, zooals Wavell. dan wordt hij er terstond weer uitge worpen. Van de Joden wil ik hierbij niet spreken, zii ziin in ieder geval onze oude tegenstanders En wij zijn ons er van bewust dat de oorlog er slechts mee kan eindigen dat of wel de Germaansche volken wor den uitgeroeid of dat het Jodendom uit Europa ver dwijnt. (Vervolg op de volgende pagina) Het Finsche legerbericht HELSINKI. 31 Jan (D.N.B.) Het Finsche leger- berlcht van Vrijdag molit: Karellsche landengte- Activiteit van verkenners en van wederzijdsche artillerie. Landengte van Aunus: vijandelijke nesten van verzet en kazematten wei-den door voltreffers van onze artillerie vernietigd. Op een plaats werd een vijandelijke afdeeling bij een ann- valspoging verdreven en liet gevangenen c-n sneeuw- i schoenen op het gevechtsterrein achter. Een andere afdeeling werd door ons vuur reeds bij dé groeneo- ring vernietigd. Aan het Oostelijke front hier en daar in levendigheid toenemende activiteit van artillerie. De distributie van boter en margarine 's GRAVENHAGE, 31 Januari. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Zondag 1 Februari a.s. tot en met Maandag 9 Februari 1942 de met „07" genummerde bon van de boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tiidvak geeft de met „07 genummerde bon van de vetkaart naar keuze recht op het koopen van 125 gram boter zonder reductie of 125 gram margarine. 's-GRAVENHAGE. 30 Januari. Van be voegde zjjde wordt er de aandacht ap gevestigd, dat de voor de distributieperiode van Zondag 1 Februari tot en met Maandag 9 Februari a.s. aan te wijzen bon van de boter en vetkaart niet reeds op Zaterdag 31 Januari recht zal geven op hel koopen van de daarop verkrijgbare artikelen. Verlenging aardappelbonnen 's-GRAVENHAGE, 30 Januari. De secretaris generaal van het departement van Landbóuw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de met „06 a" en .,06 b" gemerkte bonnen der aardappeldistributiebonkaart is verlengd tot en met Zaterdag 7 Februari a.s. De bovenbedoelde maatregel houdt verband met het feit, dat in verband met plaatselijke trans port bezwaren niet alle kleinhandelaren in aard appelen deze week in staat zijn geweest al hun klanten te bedienen. geen brockwaybussen or zondag. Naar wij vernemen zullen voorloopig de bussen van de Brockway Bus Maatschappij te Haarlem niet op Zondag rijden. EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doet ex geneeskunde de heeren E. C. Rilingh en H W Gerding en voor het cand. ex. rech ten de heer L. Beyneveld en de dames A. C. Blom, L.'J. Bakker en A. A. de Weerd: voor het cand. ex. geneeskunde (tweede ged.) de dames A. E. Schipper. A. D'Hont. W. E. Huvgens, de heeren J H. Ligterink, 7. Hoolwerff, O. W. v. d. Kam, R. R J. Strobos (cum lauae), C. J. Rübsaam. Raden Rozai Koesoéma Soebrata, A. M. v. Herk, B. Entzinger, G- J. P. Schmitt- mann en L. v, Gogh. KORT NIEUWS. De landbouwer J. H AHena uit Markelo is zoo ongelukkig met zijn fiets komen te vallen, dat hij de gevolgen is overleden. Bij een manufacturier in Ede is een groote voor raad goederen ter waarde van onge%reer f 20.000 in beslag genomen op vermoeden van frauduleuzen han del. - Insluipers hebben in een perceel aan de Keizers gracht te Amsterdam een geldkistje, inhoudende f 13 000. gestolen. Door ambtenaren van den C.C.C.D. zijn twaalf inwoners van Hilversum, Bussum. 's-Graveland. An keveen en Nederhorst den Berg gearresteerd, di< allen betrokken zijn bij in 's-Graveland verrichte frauduleuze slachtingen. Het driejarig zoontje van de familie C. v. P Oudenbosch zette den mond aan een ketel kokend water. Het kind is aan de opgeloopen inwendige wondingen overleden. VERDUISTEREN van 18,4 to, 923 Maan 31 Jan. op 17.47, 1 Febr. onder 9.1 1 Febr. van 18.26 tot 9.21 Maan 1 Febr. op 18.52 (V.M.), 2 Febr. onder 9.40 Onophoudelijk slaat Singapore bloot aan he vige bombar- 'leinenten door ■lapansche vliegtuigen. Kon luchtfoto van do haven der stad, die een strategisch gewichtige plaats in het Verre Oosten inneemt. Duitschland strijdt eoor Europa. Havenwerken aan de Schotsche kust gebombardeerd. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 30 Janu ari (D.N.B.) Hei opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Aan het Oostelijk front voortdurende ge- vechtsactie. - Op de Farör-eilanden en aan de Noord-Oosy- kust van Schotland hebben gevechtsvliegtui gen havenwerken en ravitailleeringbednjven gebombardeerd. Voor de Zuid-Westkust van Engeland heeft de luchtmacht een koopvaardij schip van 4000 brt. tot zinken gebracht. Duitsche duikbooten hebben zooals in een extra-bericht is bekend gemaakt aan Noord- Amerikaansche en Canadeesche kust nog 13 schepen van tezamen 74.000 brt. tot zinken ge bracht. Hierbij heeft de duikboot van den kor- vettenkapitein Kals zich bijzonder onderschei den. Zooals eveneens in een extra-bericht is be kend gemaakt, hebben in Noord-Afrika Duitsch Italiaansche troepen Benghazi ingenomen. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers hebben Britsche colonnes voer tuigen bij Barce en Oostelijk van Solloem als mede in het woestijngebied van Cyrenaica vernietigd. Bij luchtaanvallen op de haven van Tobroek werden bomtrcffers geplaatst op ha venwerken en luchtdoclstellingen. Vliegvel den op het eiland Malta werden door ge vechtsvliegers overdag en des nachts met bom men bestookt". De Gem. Bibliotheek to Haarlem hoeft In hei jaar 1941 50.000 boekon meer uitgeleend dan in 1940. En ook (fit jaar W liet nog drukker. Foto: De lezers(le-ze- ressen) mogen nu zelf de romans van de stellingen halen, daar er personeel te kort is om allen te helpen. (foto Stevens) Generaal Rommel's succes Ondanks slecht weer en slecht terrein werd Benghazi bezet Over de inneming van Benghazi verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden. Onder de persoonlijke leiding van den opperbevelhebber Generaloberst Rommel rukten de Duitsch-Ita- liaansche troepen op 28 Januari des avonds in weerwil van het slechte weer en de moeilijke terreingesteldheid van het Zuiden en Zuidwesten komend, tot aan den Noordelijken rand van de stad op. Gelijktijdig werd de Via Balbo ten Noord- Oosten van Benghazi afgesloten, zoodat de in de stad geconcentreerde vijandelijke strijdkrachten niet meer konden ontsnappen. Alle pogingen van de ingesloten Britten om tijdens den nacht door de omsingeling heen te komen, mislukten. Op 29 Januari drongen de Duitsch-Italiaansche troepen de stad binnen. De vijand leed hierbij zware ver liezen. De eigen verliezen waren daarentegen ge ring. De Duitsch-Italiaansche soldaten onder leiding van Generaloberst Rommel werden door de Ita liaansche en Arabische bevolking van Benghazi geestdriftig toegejuicht. Na de inneming van Benghazi stieten de troe- pèn van Rommel aan den Oostelijken rand der stad op vrij sterke Indische en Australische achter hoeden die den terugtocht van het achtste Britsche leger moesten dekken. Deze achterhoeden boden weerstand zoolang een te hunner ondersteuning in den strijd geworpen lichte Britsche pantseraf- deeling stand hield. Toen deze pantserwagens bij het verschijnen der Duitsche troepen terugtrokken. Ëaven de achterhoeden zich over. Het gelukte den luitsche- en Italiaanschen troepen het grootste deel der vluchtende Britsche pantserafdeelingen tot een strijd te dwingen, waarbij talrijke pantserwa gens van het type Mark 2 werden vernietigd. ENGELSCHE OPENBARE MEENING ONGERUST. STOCKHOLM. 30 Januari (A.N.P In de Engelsche pers konjt duidelijk de diepe neerslach tigheid der Engelsche openbare meening tot uit drukking met betrekking tot den zwaren tegen slag in Noord-Afrika. De Engelsche openbare mee ning is blijkbaar dieper getroffen door den nieuwen opmarsch van Rommel dan door de gebeurtenis sen in Oost-Aziè. Er valt in de openbare meening een groote ongerustheid te bespeuren ten aanzien van de komende plannen van generaal Rommel. NOOKSCH KUSTVAARTUIG TOT ZINKEN GEBRACHT. OSLO, 31 Januari (D.N.B.) Naar uit Hammer- fest gemeld wordt, is het kleine Noorsche kustvaar tuig „Ingoey" door de Engelschen tot zinken ge bracht. Zes leden der bemanning en een postbe ambte werden geborgen, terwijl 14 leden der beman ning en 2 passagiers vermist worden. Japanners naderen Singapore Koelai, op 18 k.m. van het steunpunt, genomen TOKIO, 30 Januari (D.N.B.) Naar Domei meldt, hebben de Japanners op Malakka de plaats Koe lai, 18 K.M. ten Noorden van Singapore veroverd. Daarmede hebben zij de laatste hindernis voor Johore-Baroe weggenomen. De Japanschc troe pen trékken thans langs den breeden verkeers weg op in de richting van Singapore. Een andere Japansehe colonne heeft eveneens in Centraal Malakka na de inneming van Kloeang een ope ratie in Noordoostelijke richting tegen de Oostkust uitgevoerd en Australische strijdkrachten ingeslo ten en vernietigend verslagen. De Londensche Nieuwsdienst meldt omtrent den toestand bij Singapore dat een Japansch leger van 100.000 man Johore-Bahroe (aan de Zuidelijke punt van het schiereiland Malakka) nadert en reeds den steenen dam beheerscht. die het vasteland van Ma lakka verbindt met het eiland Singapore. De Japansehe aanvallen hier en aan het front, zoo voegt de Londensche Nieuwsdienst hieraan toe, wor den steeds heviger. Uit Sjanghai meldt het D.N.B.: Volgens een bericht uit Singapore is met het oog op het van het vasteland komende dreigende gevaar van een Japanschen aan val Vrijdagmiddag een bijna twee kilometer breede strook aan de Noordoostelijke- en Noordwestelijke kust van het eiland Singapore ontruimd Do vluchte lingen uit dit gebied, voor het meerendee! inboorlin gen, stroomen met hun have en goed naar de stad. De op het vasteland in Johore wonende Europeanen, sultans en regeerïngsambtenaren waren reeds vroeger vertrokken Uit Sydney wordt gemeld dat een aantal vrouwen en kinderen van Malakka in Australië ls aangekomen. Uit Bangkok meldt het D N B.- De schaarschte aan levensmiddelen te Singapore neemt steeds scherpere vormen aan. Op 8 Februari worden vleesch. boter, brood nog slechts tegen rantsoeneeringskanrton ver strekt. Singapore werd Donderdagavond en Vrijdag ochtend weer door sterke formaties Japansehe vlieg tuigen aangevallen. Schade aan gebouwen wordt toe gegeven. Naar te Rangoon officieel wordt bekend gc-maakt hebben tot dusver geen troepen van Tsjoengking aan den strijd in Birma deelgenomen. De Britsche strijd krachten hebben zich op een nieuwe verdedigings linie tusschen Moulmoin en Rangoon teruggetrokken. Te Bhagalpoer in de provincie Bihar, waar opnieuw onlusten zijn uitgebroken, is het dragen van wapens volgens Radio Delhi ten strengste verboden De ge heele Indische bevolking aldaar mag tusschen 8 uur des avonds en 5 uur des ochtends zich niet op straat vertoonen Het aantal slachtoffers van de botsingen van Donderdag is tot tien gestegen. DE BRITSCHE VLOOT IN OOST-AZIë. SJANGHAI, 30 Januari (D.N.B.) Het is stil ge worden rondom de Britsche vloot in Oost-Azië, sinds de „Prince of Wales" en de „Repulse" tot zinken zijn gebracht. De in Singapore gestationneerde kleiner© eenheden beperken zich tot het deelnemen aan de luchtafweer. Deze eenheden zijn niet meer in staat de Japansehe landingen aan de Oostelijke en Weste lijke kust van het Maleische schiereiland of de Japan sehe ravitailleering te belemmeren. Als gevolg van het feit dat de vloot niet meer opereert, worden geen communiqués over de vloot meer uitgegeven. Volgens een Britsche uiteenzetting van den toestand heeft ..de vloot van zware Japansehe luchtaanvallen tc lijden". Om veiligheidsredenen wordt echter het stilzwijgen hierover bewaard. JAPAN'S OLIERESERVES. TOKIO, 30 Januari (D.N.B.) Jaoan's oliereserves voor het voeren van den oorlog zijn nooit zoo gering geweest als de vijandelijke mogendheden dit hebben willen doen voorkomen, zoo verklaarde de voorzitter van het plannenbureau der regeering, Soezoeki, op desbetreffende vragen in het Lagerhuis Hij legde den nadruk er op dat Japan alles doet om de petroleumvelden in de bezette gebieden zoo snel mogelijk te ontwikkelen. Tenslotte deelde Soezoeki mede dat Japan genoeg olie heeft om aan de behoef ten van het leger en de marine voor vclo jaren te 1 kunnen voldoen. Sambas op Nederlanclsch Borneo bezet Aanvallen op schepen in de haven van Padang TOKIO. 31 Januari. (Domei). Het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend, dat Japansehe troepen in nauwe samenwerking met de vloot na de succes volle landing te Pamangkat aan de westkust van Ne derlandse)! Borneo op 27 Januari, denzclfden dag vol ledig Sambas bezet hebben op 40 kilometer ten Noord- Oosten van Pamangkat Een andere Japansehe co lonne trok van Kuching uit in Serawak zuidwaarts op en veroverde denzclfden dag het vliegveld Ledo, op 2? K.m. ten Zuidwesten van Sanggau. in het Wes- teliike deel van Nederlandsch Borneo. TOKIO. 31 Januari (Domei). Het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend, dat zes vijandelijke transportschepen, waaronder twee vaartuigen van 4.000 ton. tot zinken gebracht en vijf andere ln brand geraakten of zwaar beschadigd zijn, toen Japansehe vliegtuigen op 27 en 28 Januari aanvallen onderna men op vijandelijke schepen in de haven van Pndang aan de westkust van Sumatra. Een schin van 10.000 ton en 3 schoDcn van 6.000 ton geraakten in brand, een schip van 2.000 ton werd zwaar beschadigd. 2 schepen van 4.000 ton en vier andere van een kleiner type werden tot zinken gebracht. Bovendien deelt het kei zerlijke hoofdkwartier mede. dat tiidens een luchtaan val op Singapore van 27 Januari Japanschc bommen werpers vijf viiandelijke vliegtuigen op den beganert grond vernietigd, een vijandelijk schip zwaar be schadigd en vernielingen hebben aangericht op het vliegveld. Dp strürl in Birma TOKIO. 31 Januari (D.N.B.) Berichten van het front in Birma melden, dat de Janansche troe- nen gisteren de rivier de Attaran bereikt hebben en thans langs deze rivier in Noordwestelijke richting onrukken naar Moulmeln. Vandaar zouden zy reeds in de onmiddellijke omge ving dezer stad zijn aangekomen.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1