Haarlems Dagblad Japanners tegenover Singapore Nationale regeering in Noorwegen 59e JAARGANG No. 17982 x Uitgave Lourens Coster, Mij. v. Courant-Uitgaven en Algem. DruhkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, b(jk. Soenda- plein 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15051, Redactie 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEKEBOOM MAANDAG 2 FEBRUARI <742 Abonnement per week 0,26, per maand 1,15, per kwartaal 3,42. franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Adverton- tlën: 1—5 regels 2.10 elke regel moer 0.42. Reclames 0,7* per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0,72. elke regel meer 0.18. Groentjes 1—3 regels 30 cent. elke regel meer 12 cent bij contante betaling. Welke bonnen zijn thans geldig? Britten ontruimen Moulmein in Birma Johore Bahroe, op de Zuidpunt van Malakka, Zaterdag bezet TOKIO, 1 Februari. (D.N.B.) Het Japansche hoofdkwartier deelt mede dat reeds gisteren de stad Johore Bahroe, gelegen tegenover het eiland Singapore, door de Japansche troepen is bereikt. Dientengevolge zijn de aanvallers nog slechts door een smallen waterweg van het eiland gescheiden. Naar Reuter officieel meldt, zijn de Britsche troepen uit Zuid-Johore op het eiland Singapore teruggetrokken. Volgens de laatste berichten van het front is, aldus een D.N.B.-bericht uit Tokio, de strijd om het eiland Singapore begonnen. Terwijl de Japansche snelle troepen op den steenen dam naar het eiland oprukken, werden doot de vliegers en gemotoriseerde artillerie belangrijke militaire doelen, zooals vliegvelden, ka zernes, olietanks en belangrijke verkeerswegen onder vuur genomen. De vijandelijke tegenstand in de lucht is gering. Naar Domei meldt, hebben de Britsche strijdkrach ten de brug in den dijk tusschen Singapore en Ma lakka op twee punten vernield en daarmede tevens de waterleiding, die de bewoners van Singapore voorziet. De Engelsche Nieuwsdienst deelt mede dat na de onlangs afgekondigde verordening omtrent het ver trek der burgerbevolking uit de kuststrook aan de Noordzijde van het eiland een dergelijke verordening uitgevaardigd is voor twee andere zones, langs de Noordoostkust en langs de Zuidwest- en Zuidkust. Tusschen Sumatra en het eiland Banka heeft het luchtwapen der Japansche marine, zoo meldt Domei een door Britsche oorlogsschepen en jagers beschermd, groot convooi ontdekt dat in de richting van Singa pore voer. Een transportschip van 5000 ton werd door de marinevliegtuigen tot zinken gebracht, twee an dere werden beschadigd. Op een tweede convooi, bij de Langga-eilanden, ten Zuiden van Singapore, is eveneens een succesvolle luchtaapval ondernomen. Zondag in den loop van den dag heeft, de Japansche luchtmacht een zwaren aanval gedaan op Singapore, waarbij het groote Britsche drijvende dok van 50.000 ton tot zinken werd gebracht. Verkenningsvliegtuigen van de marine, die later waren opgestegen, bevestig den het tot zinken brengen van dit dok. Zooals bekend werd dit dok bij het uitbreken van het Japansch-Chi- neesch conflict van Engeland naar Singapore ge bracht In een mededeeling van het Japansche keizerlijke hoofdkwartier wordt nog gezegd dat de Japansche troepen van dc Thailandsche grens af binnen 55 da gen een afstand van 1600 K.M. hebben afgelegd. In den loop van de uitgebreide operaties hebben de Ja pansche strendkrachten in totaal 250 tanks en verken ningspantserwagens buitgemaakt, 330 kanonnen, 360C vrachtauto's, 550 machinegeweren en reusachtige hoe veelheden oorlogsmateriaal en proviand. 8000 vijande lijke soldaten raakten in gevangenschap. Het Britsche opperbeval heeft Zondag medegedeeld, dat de Britsche troepen zich uit Moulmein in Birma hebben teruggetrokken over de Salween, aldus meldt de Britsche Berichtendienst uit Rangoon. Pontianak door de Japanners bezet Landing op het eiland Ambon TOKIO, 1 Februari (D.N.B.) Het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede dat troepen van het Ja pansche leger Pontianak, de hoofdstad van Ne- derlandsch-Borneo hebben bezet. Volgens een te Sjanghai ontvangen bericht, zijn Japansche troepen Vrijdag op Ambon geland. Ja pansche oorlogsschepen hebben bij de uitvoering der operatie met het luchtwapen samengewerkt, dat de kust in de nabijheid van de hoofdstad van het eiland zwaar bombardeerde. Ook zijn Vrijdag, naar uit Batavia gemeld wordt, te Ambong aan de Noordwestkust van Britsch- Borneo Japansche troepen aan land gegaan. De landing werd door een vrij groot aantal oorlogs schepen voorbereid, die in nauwe samenwerking met de luchtmacht een hevig bombardement op de kust richtten. De bij den grooten Japanschen luchtaanval op Padang aan de Westkust van Sumatra tot zinken gebrachte of zwaar beschadigde elf schepen moes ten, naar „Tokio Asahi Sjimboen" meldt, rubber en ander belangrijke grondstoffen naar de Ver- eenigde Staten overbrengen. Het resultaat van den aanval bewijst, dat Japan's tegenstander niet meer kan rekenen op de levering van voor den oorlog belangrijke grondstoffen uit de gebieden der Zuid zee. sinds Japan's vloot en luchtmacht alle scheeps verbindingen in deze wateren kan verbreken. Zware gevechten ten Noordoosten van Orel Duitsche troepen verdreven de aanvallers Het D.N.B. meldt: Ten Noordoosten van Orel is het in den nacht van 28 op 29 Januari, naar van militaire zijde verluidt, gekomen tot zware plaatselijke gevech ten tusschen Duitsche infanteristen en sterkere bols jewistische strijdkrachten die door een verrassenden nachtelijken aanval uit verscheidene plaatsen konden worden verdreven. Alle pogingen der bolsjewisten om met massale aanvallen de grootste dezer plaatsen te heroverden, strandde op de vastberaden afweer der Duitsche troepen. In een anderen sector in het midden van het front brachten de Duitsche troepen 16 plaatsen In hun bezit. In het centrale deel van het Oostelijke front zijn de. laatste dagen herhaalde lijk concentraties van bolsjewistische formaties door geconcentreerd vuur der Duitsche artillerie bestre den. Bosschen en plaatsen, waar bolsjewistische strijd krachten waren samengetrokken, werden zwaar be stookt. De bolsjewistische aanvalsvoorbereidingen werden daardoor reeds in den kiem gesmoord. Italiaansche weermachtsberichten Italiaansch-Duitsche troepen in Noord-Afrika voorbij Barce ZATERDAG ROME, 31 Januari (Stefani) Het 609e Italiaansche weermachtbericht luidt: „In Cyrenaica voortdurend rechtstreeksch contact met den vijand. De zuivering van het slagveld duurt voort. De activiteit van de luchtmacht was aan beide zijden buitengewoon groot: de Duitsch-Italiaansche luchtmacht heeft krachtig terugtrekkende vijande. lijke colonnes en opeenhoopingen van gemotoriseer de strijdmiddelen aangevallen, terwijl de Engelsche luchtmacht onze achterwaartsche verbindingen trachtte te bestoken. Twee vijandelijke vliegtuigen werden door het afweergeschut neergehaald. Duitsche vliegtuigformaties bombardeerden ha vens en vliegvelden van Malta, waaruit men hooge vlammen en dikke rookwolken kon zien opstijgen. In het centrale bekken van de Middellandsche Zee heeft ee.n onzer convooien. zonder eenig verlies te lijden, een aanval afgeslagen van vijandelijke torpe dovliegtuigen, waarvan er een getroffen werd en in zee stortte.'' ZONDAG ROME. 1 Febr. (Stefani) Het Italiaansche weer machtbericht van heden luidt als volgt: „Barce is bereikt en voorbijgestreefd. De Italiaansch- Duitsche troepen gaan voort den vijand op de hielen te zitten. De luchtmacht van dè spil heeft onvermoeibaar zijn aanvallen voortgezet op de Britsche strijdkrach ten die op den terugtocht zijn en op het gebied ach ter het vijandelijk front. Verscheidene vrachtauto's werden in brand gestoken en vernield. Engelsche luchtaanvallen op Tripolis en Misurata hebben onbetcekenende schade aangericht. Geen en kel slachtoffer. Duitsche vliegtuigen zetten hun vernielende ope raties dag en nacht voort op de bases van het eiland Malta.' Tevoren was te Tokio reeds bekend gemaakt dat de val van Moulmein elk oogenblik verwacht kon worden, De Japansche troepen, die Vrijdag over de Attaran zijn getrokken, vielen de stad uit Zuidelijke en Oostelijke richting aan. Japansche voorhoeden zouden inmiddels de stad reeds zijn binnengetrokken. DE BEZETTING VAN NIEUW- IERLAND. TOKIO, 1 Februari. (D.N.B.) Omtrent de bezet ting van het eiland Nieuw Ierland in de Melanesische archipel meldt de „Tokio Asahi Sjimboen" dat de lan ding zonder incidenten is verloopen en dat de Austra lische bemanning van het vliegveld is gevangen ge nomen. Het vliegveld zelf was volkomen vernield en onbruikbaar gemaakt. Hoe verrassend de landing der Japanners werd uitgevoerd, blijkt uit het feit dat de commandant der kleine Australische bezetting, luite nant Dickson, in zijn bed werd gearresteerd. Door het Japansche hoofdkwartier is voorts mede gedeeld dat de Japansche strijdkrachten op de Bis- marck-archipel na de bezetting van het vliegveld van Woenakokor thans langs de Oostelijke kust in Zuide lijke richting oprukken. Tot en met 29 Januari heb ben de Japanners hier ongeveer 200 man gevangen genomen en vier vliegtuigen, 16 stukken geschut, drie pantserwagens en ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Commissie-Posthuma over naar den Ned. Landstand 's-GRAVENHAGE, 31 Januari. In Maart 1941 heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landssohe gebieden de vier groote landbouw-eco- nomische organisaties samengevat onder voorzitter schap van oud-minister Posthuma, teneinde door een geconcentreerde propaganda alle boeren in Ne derland op te roepen deel te nemen aan den pro ductieslag. Na het tot stand komen van den Nederlandschen Landstand, waarin alle vroegere beroeps- en stands organisaties op landbouwgebied zijn opgegaan, was een reorganisatie van het werk van de commissie- Posthuma noodzakelijk. De Rijkscommissaris heeft dit tot stand gebracht door een persoonlijk schrijven aan den heer Posthu ma, waarin hij verklaart, dat het werk van de op 19 Maart 1941 gestichte commissie-Posthuma zoo danig zal worden voortgezet, dat deze commis sie en haar onderafdeelingen zullen worden .opge nomen in den Nederlandschen landstand. Den heer Posthuma wordt derhalve opgedragen de loopende zaken van zijn commissie met haar onderafdeelin gen vóór 1 April af te wikkelen en over te dragen aan den Landstand, hierbij rekening houdend met den voortgaanden opbouw van dezen Landstand en steeds de desbetreffende afdeelingen van den Land stand alle materiaal te verstrekken, dat noodig is voor het voortzetten van het werk- De Rijkscommissaris dankte inmiddels den heer Posthuma en hij rekent hem als bijzondere verdien ste toe, dat het onder zijn leiding gelukt is, de vier groote landbouworganisaties in het geheele land samen te brengen tot gemeenschappelijk werk en te brengen tot een enkele vertegenwoordiging van het landvolk, zooals men dit thans vindt in den Ne derlandschen Landstand. Gelegenheid bovenkleeding aan te schaffen Tegen inlevering van gedragen kleeding 's GRAVENHAGE, 31 Januari. De handel be schikt nog over eenigen voorraad kleeding in de hoogere prijsklassen. Deze is voor de meeste be volkingsgroepen van te hoogen prijs om dor hen te kunnen worden aangeschaft. Teneinde toch alle be volkingsgroepen nogmaals in de gelegenheid te stel len hun kleedingvoorraad eenigszins te herzien, is wederom een regeling getroffen, volgens welke tegen inlevering van gedragen bovenkleeding ge legenheid wordt gegevennieuwe aan te schaffen. Door het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel wordt daartoe aan een aantal ondernemingen, welke over derge lijke kleeding beschikken, vergunning verleend, kleeding te verkoopen tegen inlevering van in goeden staat verkeerende gedragen kleedingstuk- ken, benevens 't gebruikelijke aantal textielpunten, verminderd met 't hieronder vermelde aantal pun ten, dat voor de gedragen kleeding zal worden ver goed. Voor elke in te leveren jas, mantel of cos- tuum verkrijgt men het recht zich een nieuw kleedingstuk in een bepaalde prijsklasse aan te schaffen, met dien verstande, dat voor ingeleverde kinderkleeding alleen kinderkleeding kan worden betrokken, terwijl daarentegen voor ingeleverde dames- 'en heerenkleeding desgewénscht ook kin derkleding kan worden gekocht. Voor de in te leveren kleedingstukken zal per stuk de navolgende puntenwaarde worden ver goed: mannen jongens vrouwen meisjes tot 15 j. tot 15 j. winterjassen en -mantels 40 25 38 19 costuums 40 25 tweedjassen en -mantels 33 25 25 19 demi-saisons 38 25 De bij den handel ingeleverde kleedingstukken worden door dezen onder controle van het rijks bureau voor distributie van textielproducten ter beschikking gesteld van de kleedingcomités. Deze zullen t.z.t. de gedragen kleedingstukken kosteloos uitreiken aan de daarvoor in aanmerking komende personen tegen in-ontvangstneming van de boven- aangegeven puntenwaarde voor gedragen kleeding. Deze regeling zal binnenkort in werking treden. TIJDELIJK VERKOOPVERBOD DAMES- VILTHOEDEN. 's-GRAVENHAGE. 31 Januari. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat geduren de het tijdvak van 1 Februari tot en met 15 Sep tember 1942 het koopen van damesvilthoeden door het publiek, alsmede het verkoopen en afle veren van deze hoeden aan het publiek, verboden Vl 1 tOI i met 7 Februari: ™'002 w ranïS' Brood of gebak 07B Brood i/-> rants. A Vleesch 1 rants. Vleesch of 07B VI.waren rants. vleeschwaren 07A Aardappelen l.jj K.G. Aardappelen 07B Aardappelen V? K.G. Aardappelen (De aardappelbonnen OCA en 06B blijven tot en niet 7 Februari geldig) 25 Januari t.m. 21 Februari- 197 Algemeen 1 K.G. Suiker 05C en 05D reservi 50 gr. Cacao Algemeen 500 rz. Jam 199-202 1 rants. Bloem brood of gebak en 07 reserve 25o gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 100 gr. Vermicelli of maizenn 204-208 100 gr. Kaas 06A-09A Melk I 3VP L. Melk 06B-09B Melk I 1% L. Melk Van 1 tot en met 9 Februari: 06 Boter 125 gr. Boter 06 Vet 1-5 gr. Boter met reductie 07 Boter 125 gr. Boter 07 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 1° tot en niet 27 Februari- Boter of Rundvet 09 Boter 125 gr. 100 gr. (Voor het vet moet de bon 09 Boter vóór "Vrijdag 5 Februari ingeleverd worden bij den leverancier) Van 8 Januari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 8 Januari t.m. 7 Februari: 04B, 04C, 04D Reserve 1 ei Van 28 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 211 Algemeen en Bon G Zeep dej_ Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon G toiletzeep 75 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 28 Februari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffen kaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Verlenging bon 06 boter- en vetkaart 's GRAVENHAGE, 31 Januari. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van bon 06 van de boter- en vetkaart wordt ver lengd tot en met Maandag 9 Februari 1942. Bon 06 van de boterkaart geeft derhalve ook gedurende het tijdvak van 1 tot en met 9 Februari a.s. nog recht op het koopen van 125 gram boter zonder reductie, terwijl voorts bon 06 van de vetkaart gedurende genoemd tijdvak nog recht geeft op het koopen van 125 gram boter met reductie. Distributie rundvet op bon 09 boterkaart 's GRAVENHAGE, 31 Januari. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bet volgende bekend met betrek king tot het beschikbaar stellen van rundvet voor houders van boterkaarten. Gedurende de distributieperiode van 19 tot en met 27 Februari zullen de houders van boter- kaarten in de gelegenheid worden gesteld op hun bonnen desgewenscht in plaats van boter rund vet te betrekken. De prijs van dit rundvet zal f 2 per K.G. bedragen. Dit is dus 40 cent per rant soen van 200 gram. Degenen, die hiervan gebruik willen maken, dienen reeds gedurende het tijdvak van 2 t.m. 5 Februari, dus uiterlijk op Donderdag 5 Februari a.s. den voor de periode van 19 t.m. 27 Februari a.s. geldig te verklaren bon van de boterkaart, te weten bon 09, in te leveren bij hun slager die hun daarvoor een ontvangstbewijs dient af te geven. De slagers moeten de door hen ontvangen bonnen op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Februari bij den plaatselijken distributiedienst inleveren ter verkrijging van een toewijzing en zullen op de ge bruikelijke wijze door bemiddeling van de plaatse lijke toewijzingscommissies van de bedrijfsorga nisatie voor vee en vleesch in het bezit van de hun toekomende hoeveelheid rundvet worden gesteld. .Gedurende het tijdvak van 19 t.m. 27 Februari volgt dan de aflevering van het rundvet door de slagers aan de consumenten, die de bij hen met 09 genum merde bonnen van de boterkaart hebben ingele verd. Elke bon geeft recht op 100 gram rundvet. De bonnen 09, die niet in het tijdvak van 2 t.m. 5 Februari bij de slagers zijn ingeleverd, kunnen van 19 t.m. 27 Februari niet eerder worden ge bruikt voor het koopen van het normale rantsoen boter, dat is dus 125 gram per bon. Ter vermij ding van elk misverstand, wordt er met nadruk op gewezen, dat ditmaal rundvet beschikbaar wordt gesteld op de boterkaart en niet, zooals voorheen eenige malen is geschied, op de vet kaart. Het te distribueeren vet is verpakt in bekers of tabletten en bestaat voor honderd procent uit zui ver gesmolten rundvet. In verband hiermede is dan ook het rantsoen gesteld op 200 gram, dit is dus het normale vetrantsoen, gelijkstaand met 250 gram boter. EXAMENS DIVERSEN Geslaagd voor het examen boekhouden van de Ned. Ass. voor Practljkexamens mej. B. Rumpff en de heer J. Sehonthaler, beiden te Haarlem. Geslaagd voor diploma Duitsche handelscorrespondentie de heer Sj. van Rees Vellinga te Bloemendaal. Burgemeester in Eindhoven benoemd 's-GRAVENHAGE, 31 Januari. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van par. 1 der verordening no, 10840 (vier de ver. inzake bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den dierenarts dr. Pulles te Eindhoven tot burgemeester der gemeente Eindhoven be noemd. De vitamine-D-tabletten Beveilig het jonge kind tegen rhachitis! Nu deze week de gelegenheid weer is openge steld tot het gratis verkrijgen van vitamine-D- tabletten zij hier nog eens met nadruk het advies gegeven: dat toch ouders en verzorgers van zuige lingen in dezen hun plicht kennen en door het toedienen van deze tabletten het leven onzer jong ste kinderen beveiligen tegen het dreigend gevaar van rhachitis of Engelsche ziekte. In dezen tijd met zijn voedselproblemen is de kans op Engelsche ziekte voor het jonge kind lang niet denkbeeldig en de middelen, die in normale tijden kunnen worden aangewend, ziin vrijwel niet voorradig. Daarom verdient het bijzondere waar deering, dat van overheidswege de vitamine-D- tabletten beschikbaar worden gesteld en niemand, die met de zorg voor een jong kind (van 3 maanden tot 3 jaar) is belast, behoort deze gelegenheid te verzuimen. De uitreiking der tabletten vindt deze week tot en met Vrijdag plaats in consultatiebureaux van de Ver eeniging „Zuigelingenzorg" aan de Mr. Gerling- straat 4 en de Haarlemmerliedestraat 31 en in het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst Nieuwe Gracht 124. Voor zuigelingen, die bij „Zuigelingenzorg" staan inge schreven, worden de tabletten verkrijgbaar gesteld op de uren, dat in deze bureaux zitting wordt ge houden, voor de overige zuigelingen en kinderen tusschen half tien en 1 uur. In Spaarndam kan men Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 9.30 tot 12 uur terecht in het Dienstgebouw al daar. Gereformeerde Kerk Ds. Wierda neemt afscheid te Vijfhuizen Ds. W. H. Wierda, onze oud-stadgenoot, die een be roep naar de Ger. Kerk te Soest had aangenomen, heeft Zondagmiddag vier uur afscheid van zijn ge meente te Vijfhuizen genomen. De belangstelling was zóó groot, dat geen plaats in het kerkgebouw onbe zet was. Nadat de dienst op de gebruikelijke wijze ge opend was, las Ds. Wierda de verzen 111 uur Jesaja 40 en koos als tekst voor zijn laatste preek de laatste twee verzen van het eerste hoofdstuk van den eersten brief van den apostel Petrus: „Want alle vleesch is als gras en alle heerlijkheid des menschen is al? eene bloem van het gras. Het gras is verdord en zijne bloem is afgevallen, maar het Woord des Heeren blijft in der eeuwigheid. En dit is het woord, dat onder u verkondigd is." Na de predikatie werd Ds. Wierda door den heer J. C. Gehrels als praeses van den Kerkeraad op harte lijke wijze toegesproken; de heer Gehrels dankte hem voor het zegenrijk werk. dat hij in Vijfhuizen verricht heeft en wensehte hem Gods zegen voor zijn werk in Soest toe. Spreker verzocht aan de gemeente, den scheidenden predikant de zegenbede uit Psalm 134 toe te zingen. Tonslotte sp^ak Ds. R. Oosterhof als con sulent en als afgevaardigde van de classis. Hij ver zocht aan het eind van den dienst Psalm 150 vers 1 te zingen. Duitschland strijdt ooor Europa. Verdere successen in N.-Afrika Malta en Schotsche haven bestookt ZATERDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 31 Ja nuari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Op verscheidene plaatsen aan het Oostelijk front hebben Duitsche. Italiaansche. Roemecnsche en Slowaaksche troepen bij het afweren van plaatse lijke vijandelijke aanvallen, alsmede bij en gen aan- vals- en stoottroeDacties. den vijand opnieuw zware verliezen toegebracht. Daarbij werden 19 vijande lijke pantserwagens vernield en talrijke vijande lijke stellingen verwoest. In het gebied ten Noordoosten van Koersk heeft een tegenaanval van Duitsche infanterie- en pant sertroepen onder bevel van generaal-majoor Breith na gevechten van verscheidene dagen tot een vol ledig succes geleid. Een uit verscheidene divisies en pantserformaties bestaande vijandelijke strijd macht, die de Duitsche linies was binnengedrongen, werd met zware verliezen voor den vijand versla gen en naar het Oosten teruggedrongen. In het zeegebied rond Engeland hebben vlieg tuigen in het bestek van de gewapende verkenning een militaire inrichting aan de Oostkust van het eiland aangevallen en spoorwegdoelen in Noord- Ierland met de boordwapens beschoten. In Noord-Afrika verkenningsactie In het Noor den van de Cyrenaïca hebben Duitsche gevechts vliegtuigen, duikbommenwerpers en jachtvlieg tuigen automobielenconcentraties der Britten uit eengedreven. De aanvallen der Duitsche luchtmacht op vlieg tuig- en vlootsteunpunten van het eiland Malta werden overdag en des nachts met succes voortge zet. De staatswerf te La Valetta werd met brisant- en brandbommen bestookt." ZONDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 1 Fe bruari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In het Oosten duren de wisselvallige gevechten voort. Ondanks hevige sneeuwstormen uitgevoerde eigen aanvallen leverden bij ongewoon groote ver liezen voor den vijand verdere plaatselijke suc cessen op. Talrijke vijandelijke tanks en kanonnen werden buitgemaakt. In de wateren om Engeland heeft het luchtwapen bij aanvallen overdag en des nachts op afzonderlijk varende schepen en convooien 5 groote vracht schepen met bommen beschadigd. De vernietiging van twee schepen kan worden aangenomen. An dere gevechtsvliegtuigen hebben overdag in scheer- vlucht ravitailleeringsbedrijven van een haven aan de Oostkust van Schotland in brand doen vliegen en hebben vannacht militaire installaties in het Zuiden en Zuidoosten van het eiland met bommen bestookt. In Noord-Afrika verdere succesvolle gevechts handelingen. Met voltreffers van bommen op het vliegveld Luka op Malta werd een groot aantal vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield. By aanvalspogingen van Britsche bommenwer pers aan de kust van de bezette Westelijke gebie den heeft de vijand twee vliegtuigen verloren. In den tijd van 21 tot 30 Januari verloor het Britsche luchtwapen 38 vliegtuigen, waarvan 15 boven dc Middellandsche zee en in Noorfi-Afrlka. In den zelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot Brit- tannië 18 eigen vliegtuigen verloren." Quisling met de leiding belast VERDUISTEREN van 18.27 tot 9.19 Maan 2 Febr. op 20.01, 3 Febr. onder 10.08 Aan het front ln Noord Afrika. ArtiUerlo van hot Duitsche Afrika- corps heeft zich lnsregra\en. om dc flan ken trgrn vijandelijke aanvallen te beschermen. Atlantic. Holland- P.K.Zwllling Het D.N.B. meldt: OSLO, 1 Febr. Op een verzoek van de Noorsche ministers, dat het Noorsche hooggerechtshof als staats rechtelijk onaantastbaar heeft erkend, heeft Vidkun Quisling zich belast met het minister-presidentschap. Rijkscommissaris Terboven heeft zijn toestemming hiertoe gegeven en het aangeboden ontslag van de tot dusver fungeerende regeering aanvaard. De vorming eener nationale Noorsche regeering wordt door minister president Quisling ten uitvoer gelegd. Naar aanleiding hiervan is heden in de Oslo- sche vesting Akershus een officieele plechtigheid ge houden. in den loop waarvan rijkscommissaris Ter boven en minister president Quisling richting aan gevende redevoeringen hielden over de positie van Noorwegen ln het Nieuwe Europa en zijn politieke toekomst. REDE VAN TERBOVEN. Ter gelegenheid van- deze officieele plechtigheid waren de voornaamste straten en de openbare gebou wen in de Noorsche hoofdstad rijk met vlaggen ver sierd. Eereformaties van de Noorsche en Duitsche politie en van de ,,Hird"-organisatie waren aangetre den om de plechtigheid een waardig kader te geven. In aanwezigheid van talrijke prominente Duitsche en Noorsche persoonlijkheden nam Rijkscommissaris Terboven het woord. De Rijkscommissaris besprak in zijn hede aller eerst de ontwikkeling van de Nasjonal Samlung. Deze door een hoog idealisme en diepe liefde tot het volk en het vaderland gedragen revolutionnalre be weging heeft, onverschillig of plutocraten of andere door Engeland betaalde agenten haar uitscholden, dan Bijna zeven kwartier meer daglicht in Februari De winst aan daglicht in de maand Februari is aanzienlijk. Op 31 Januari kwam de zon op om 9.25 uur en ging om 1S.22 onder, op 28 Februari a.s. zijn die tijden resp. S.31 en 19.15 uur. Een winst dus var ongeveer zeven kwartier, dus van bijna gemiddeld vier minuten per dag. De tijdstippen van zonsop komst en zonsondergang in Februari zijn: op onder op onder op onder 1. 9.23 18 24 10. 9.08 18.41 19. 8.50 18.59 2. 9.22 lx.26 11. 9.06 18.43 20. 8.48 19.01 3. 9.20 18.28 12. 9.04 18.46 21. 8.46 19.03 4. 9.19 18.30 13. 9.02 1S.48 22. 8.43 19.05 5. 9.17 18.32 14, 9.00 18.50 23. 8 41 19.07 6. 9.15 IS.34 15. S.58 18.51 24. 8.39 19.08 7. 9.13 18.36 16. S.56 IS.53 25. 8.37 19.10 S. 9.11 18.38 17. 8.54 18.55 26. 8.35 19.12 9. 9.10 18.89 18. 9.52 18,57 27. 8.33 19.14 28. 8.31 19.15 De schijngestalten van de maan vallen ln Februari op de volgende dagen: 1 Febr. Is het volle maan ge weest: laatste kwartier 8 Februari; nieuwe maan 15 Febr.: eerste kwartier 23 Febr. De tijdstippen van opkomst en ondergang in Februari zijn: onder op op onder onder op 1. 9.07 18.52 10. 4.34 13.43 21. 0.58 11.25 2. 9.3S 19.55 11. 5.42 14.35 22. 2.01 11.53 3. 10.06 21.11 12. 6.41 15.36 23. 3.02 3 2.26 4. 10.33 22.24 13. 7.33 16.44 24. 4 00 13.0: 5. 10.58 23:37 14. 8.14 17.17 25. 4.53 13,4 6. 11.24 15. 8.49 19.12 26. 5.42 14.36 op onder 16. 9.20 20.25 27. 6.25 15.34 7. 0.51 1 1.59 17. 9.46 21.36 28. 7.04 16.36 8. 2.07 12.23 18. 10.11 22.46 9. 3.22 12.59 19. 10.35 23.53 20. 10.59 Volkstuintjes in Haarlem 800 nieuwe gagadigden Naar wjj vernemen hebben zich bij de gemeente ruim 800 gegadigden aangemeld voor een volks tuin te Haarlem. Er zal nu getracht worden in Haarlem grond te vinden, geschikt voor de volkstuinderij. Uit den aard der zaak zal dit grond moeten zijn, waarover de gemeente de beschikking heeft. Als men nagaat, dat voor een volkstuin ongeveer 200 M2. wordt ge rekend, is het duidelijk dat hiermede dus niet minder dan 160.000 M2. grond gemoeid is. Het zal wel eenige zorg opleveren, grond tot deze oppervlakte en geschikt voor den teelt, te Haarlem te vinden. De uitwerking der plannen en het toezicht op de volkstuinen is opgedragen aan het Alg. Verbond van Volkstuindersvereenigingen in Nederland. wel of Marxisten haar terroriseerden, ongestoord haar rechten weg gevolgd. Niets is kenmerkender voor de juistheid van den weg der Nasjonal Samling dan het feit dat de meerderheid haror leden bestaat uit arbeiders, boeren en vlsschers. Voor het succes der Nasjonal Samling spreekt niet alleen dat zij reeds in steed toenemenden omvang het openbare leven van Noorwegen in bestuur, bedrijfsleven en sociale poli tiek doordrongen heeft van de nationaal socialistische wereldbeschouwing, maar vooral ook het beslissende feit dat de Nasjonal Samling reeds thans ook zuiver numeriek de sterkste partij is. die Noorwegen ooit heeft gehad. Aan het slot van zijn rede richtte de Rijkscommis saris de volgende woorden tot den nieuwen Noorschcn ministerpresident: „Mijnheer de minister-president, gij hebt uit plichtsgevoel jegens uw volk opnieuw een groote en moeilijke, maar tevens ook dankbare taak op u genomen. Daarbij breng ik u de hartelijkste wen- schen van den Führer over Ik ben er van over tuigd dat gij Noorwegen niet slechts een groote en trotsche toekomst tegemoet zult leiden, maar een, in het nationaal socialisme vereenigd, sterk, Noorsch volk zal dan een beslissend en onmisbaar bestanddeel v -men van de Germaanschc gemeenschap. Onder de krachtige leiding van deze Germaanschc gemeenschap echter zal in onafscheidelijke verbondenheid met het fascistische Italië het tot dusver onrustige en verscheurde Europa een tijdperk van eeuwenlangen vrede intreden om in de bescherming en onder de zegeningen van dezen vrede een in de historie unie ken socialen, economischen en cultureelen bloei tot ontwikkeling te brengen". REDE VAN QUISLING. In aansluiting op de rede van dep Rijkscommissaris nam minister-president Quisling het woord voor prin- cipieele uiteenzettingen, waarin hij sprak over het pro gram en den arbeid van zijn regeering. Ter inleiding richtte hij woorden van dank tot Rijkscommissaris Terboven in diens kwaliteit van vertegenwoordiger van den Führer. „Wat thans hier geschiedt, bewijst voor dc geheele wereld", zoo ver klaarde Quisling, „dat Duitschland, ons Gcrmaansch broedervolk, een eerlijke en vriendschappelijke ge zindheid heeft voor het Noorsche volk. Duitschland heeft nooit den wensch gehad of de bedoeling van Noorwegen of Scandinavië een tweede Ierland te laten worden. Duitschland is niet als aanvaller hierheen ge komen. maar als vriend, teneinde Noorwegen te be schermen voor den reeds aan den gang gebrachten Engelschèn overval en om de eigen legitieme levens belangen tegen de arglistige Engelsche inbreuk op de neutraliteit te beschermen. Niet in de laatste plaats moet ik den "Führer, Adolf Hitler, uit naam van het geheele Noorsche volk dank zeggen voor het groot moedig begrip dat hij heeft getoond voor den diepsten wensch van ons vrijheidlievende volk. Ik ben er rots vast van overtuigd dat wat thans hier geschiedt van de grootste beteekenis voor de toekomst zal zijn en in vergaande mate de gemeenschappelijke belangen van onze beide Germaansche volken zal bevorderen". Quisling deelde mede. dat. zoodra de omstandighe den dit zouden veroorloven, een Ryksthing bijeenge roepen zal worden uit vertegenwoordigers van het arbeidende leven, teneinde invloed te geven op do leiding van den staat. Er zal gelijkheid voor de wet bestaan en ieder individu zal dezelfde voorwaarden krijgen Het ideaal van het nieuwe Noorwegen is de sociale gerechtigheid. Quisling heeft voorts o.m. nog gezegd dat zoo spoe dig mogelijk voor een wijziging van den toestand ge zorgd dient te worden dat de belangen van dc Noor sche burgers in verschillende landen door Zweden worden behartigd. „Er moet een regeering gevormd worden, waardoor het mogelijk wordt dat Noorwegen in deze verschillende landen zijn belangen zelf kan behartigen". „Wij willen", aldus spr. „in nauwe samenwerking met Duitschland een politiek voeren die Noorwegen vrij en groot kan maken. Duitschland heeft er een leven- i dig belang bij dat Noorwegen sterk en onafhankelijk wordt Engeland en destijds ook Zweden hebben ge loofd hun belang te moeten zien in een klein en van hen afhankelijk Noorwegen. Dit heeft ons de ge schiedenis in den loop der eeuwen verscheidene ma len geleerd. Wij wenschen geen herhaling" Spreker wees er op dat de Nasjonal Samling thans volgens juridisch standpunt de eenige legitieme Noor sche en staatdragende autoriteit is. Quisling merkte tenslotte op dat de eerste Februari 1942 voor de Noorsche geschiedenis een groote dag is, grooter dan de gedenkdag van de grondwet en van de breuk met Zweden. De betooging eindigde met de Noorsche en Duitsche volksliederen.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1