Haarlems Dagblad Branden in Singapore. 59e JAARGANG No. 17984 x x Uitgave Lourens Coster, M(J. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bUk. Soenda- plein 37. Postgiro 38810. Drukkerij. Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600. Drukkerij 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 4 FEBRUARI 1942 Abonnement per week 0.26. per maand 1.15. per kwartaal 3.42. franco per post 3,73. losse nummers S cent. Adverten- tifn: l—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0.72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0,72, elke regel meer 0.18. Groentjes 1—3 regels 36 cent, elke regel meer 12 cent bij contante betaling. De groei van Haarlem Uit de opgaven van den Burgerlijken Stand, in ons vorig nummer geplaatst, is gebleken dat Haarlem ook in deze moeilijke tijdsomstandigheden blijft groeien. Wel is het in 1941 niet zoo hard gegaan als in vorige jaren, maar toch kan van een behoorlijke aanwas der bevolking gesproken worden. Dit jaar steeg het zielenaantal van 142.686 tot 144.061, wat een vermeerdering is van 1375. Daarbij moet men in aanmerking nemen dat de elders verblijvende zee lieden en ook een aantal woonwagenbewoners, samen 399 personen, ingevolge de pas uitgevaardigde admi nistratieve voorschriften, overgeboekt moesten worden naar het Centrale Bevolkingsregister in den Haag. Als die administratieve maatregelen niet waren genomen zou de bevolking in 1941 dus met 1774 zielen zijn toegenomen. Over 1940 was de toeneming 2229, zoodat we daar niet meer dan 455 zijn onder ge bleven. Dat het cijfer over 1941 iets lager is, zal elk begrij pen die zich indenkt dat verhuizen van de eene stad naar de andere moeilijkheden met zich meebrengt. Trekken uit liefhebberij, of omdat de een omgeving of huis aanlokkelijker lijkt, gaan tot de uitzonderin gen behooren. In 1941 vestigden zich te Haarlem 7344 personen en vertrokken er 7724. die cijfers over 1940 waren veel hooger, namelijk 9889 en 8782 Het voor- deelig verschil tusschen vestiging en vertrek was voor Haarlem in 1940 1107, tegen slechts 120 in 1941. Bij die 120 moeten wij evenwel de bovenbedoelde 399 zeelie den en woonwagenbewoners tellen, die onder de ver- trekkenden zijn opgenomen. Bij 1940 vergeleken is het geboortecijfer over 1941 aan den hoogen kant, namelijk 2622 tegen 2519. Het geboortecijfer per 10.000 inwoners steeg dus van 17.6 tot bijna 18.3. Het stertecijfer was in 1941 daarentegen iets lager dan in 1940. Het aantal overledenen was namelijk in 1940 1397 tegen 1367 in 1941 of per 10.000 inwoners: 1940 9.9 en 1941: 9.4. Haarlem telt thans 75.154 vrouwen en 68.907 man nen. Om het eenvoudiger te zeggen: van de 1000 in woners van Haarlem zijn 522 vrouwen en 478 mannen. Onder de 1060 huwelijken die in het afgeloopen jaar gesloten werden waren er slechts 38 gevallen waarin een Nederlander met een buitenlandsche huwde. On der die 38 waren 17 Duitsche en 5 Hongaarsche vrou wen. Er is een tijd geweest, namelijk toen in Haarlem en omgeving veel Duitsche en Hongaarsche meisjes in betrekking waren, dat er meer dan 100 per jaar met een Nederlander in het huwelijk traden. Onder de trouwlustigen te Haarlem was in het af geloopen jaar een Chinees. Tegenover de 1060 huwelijken die in 1941 te Haar lem gesloten werden stonden 74 echtscheidingen die ingeschreven werden. Als wij deze verhouding als normaal aannemen, is te zeggen dat van de 14 huwe lijken die tot stand komen, er 1 is die in een echt scheiding eindigt. Onder de 1060 huwelijken waren er niet minder dan 892 tusschen een ongehuwden man en een ongehuwde vrouw. 19 ongehuwde mannen trouwden een geschei den vrouw. 42 gescheiden mannen stapten opnieuw in het huwelijksbootje met een ongehuwde vrouw. 15 gescheiden mannen waagden het verbond voor het leven weer met gescheiden vrouwen. 10 Weduwnaars huwden een gescheiden vrouw, 25 anderen kozen een weduwe tot levensgezellin en nog 49 anderen gaven aan een ongehuwde vrouw de voor keur. De distributie-bescheiden Uitreiking inlegvellen te Haarlem De directeur van den Haarlemschen Distributie- dienst schrijft, dat de uitreiking van de inlegvellen voor de distributiestamkaarten, waarover reeds eerder is bericht, voor Haarlem Donderdag 5 Februari zal beginnen. Deze uitreiking duurt drie weken, dus tot Woensdag 25 Februari. Er wordt nog speciaal de aandacht op gevestigd, dat houders van boterkaarten andere inlegvellen ontvan gen, dan de houders van vetkaarten en dat men voor het in ontvangst nemen der vellen niet alleen de distributiestamkaart moet medenemen, maar boven dien bon 13 van de reservekaart van het bonboekle moet inleveren. WASCHGOED GESTOLEN. Door de recherche te Haarlem is een besteller van een wasscherij aangehouden, die terwijl hij voor zijn patroon wasschen ophaalde en bezorgde, tweemaal een waschzak met waschgoed van een even onbeheerd stilstaanden bestelwagen van een andere wasscherij heeft gestolen. Deze gestolen waschzakken nam hij op zijn wagen mee bij de door hem opgehaalde wasch zakken. De inhoud van deze zakken werd nog in zijn woning aangetroffen. De goederen zijn weer ter hand gesteld van de eigenaressen, die er in dezen textiel- puntentijd weer extra blü mee waren WIE MIST EEN HEERENFIETS? Door de politie te Haarlem is een heerenrijwiel in- beslag genomen, dat zeer vermoedeiijk gestolen is, doch waarvan de herkomst niet bekend is. Het is 28 Januari jl. verkocht. Het signalement van het rijwiel luidt: zwart gelakt, goud en groen gebiesd heerenrij wiel, laag model, framenummer 69010, zwart stuur, waarvan de celluloidbekleeding verwijderd is, nikke len bel, zwarte electrische lantaarn, merk „Hawe", dynamo merk Philips, No. A.V. 035A, wielen onge biesd, K.K. bagagedrager zonder standaard, jasbe- schermer, im. Terryzadel, terugtraprem, torpedonaaf, rubber pedalen, vermoedelijk is dit rijwiel gedeeltelijk omgebouwd met vreemde rijwielonderdeelen. Aan hem die omstreeks 28 Januari jl. een rijwiel vermist, dat aan dit signalement beantwoordt, wordt verzocht zich ten spoedigste te vervoegen aan het Bureau van Poli tie, Smedestraat, afdeeling Recherche. PERSONALIA, Met ingang van 1 April a.s, is de administratief- ambtenaar 2e klasse van den Rijkswaterstaat C. J. de Goede te Haarlem bevorderd tot administratief- ambtenaar 1ste klasse ter standplaats Roermond. Bonnen die thans geldig zijn Boter en vet op 6 en 7. Margarine aan de beurt. 's-GRAVENHAGE, 3 Februari. Om misverstand te voorkomen, wordt nog eens de aandacht op het volgende gevestigd: Voor brood, gebak, vleesch, vleeschwaren en aard appelen is deze week geldig bon no. 7. Van de boterkaart eveneens bon 7, uitsluitend voor boter. Op bon 7 van de vetkaart kan men naar ver kiezing margarine koopen of boter zonder re ductie. Bovendien zijn nog geldig: bon 6 aardappelen, bon 6 van de boterkaart voor boter en bon 6 van de vet kaart voor boter met reductie en bon 195 voor peul vruchten (t.m. 21 Februari). Houders van boterkaarten kunnen desgewenscht bon 9 van de boterkaart tot en met Donderdag inle veren bij hun slager om daar in het tijdvak van 19 t.m. 27 Februari a.s. rundvet op te ontvangen. Zooals men zich zal herinneren, is er van officieele zijde in het najaar reeds op gewezen dat er in den winter een periode zou komen, waarin minder vet In den vorm van boter beschikbaar kon worden ge steld. Opzettelijk spreken wij van vet in den vorm van boter, omdat in dezen tijd hoofdzaak is, dat men een bepaalde hoeveelheid vet krijgt. Of dit in den vorm van boter, margarine of rundvet wordt genuttigd, is van ondergeschikt belang. De voornaamste zorg voor de overheid is, dat iedereen, ondanks de moeilijkhe den, die zich in de verschillende jaargetijden voor doen, zijn deel krijgt. Daarom zijn houders van vetkaarten geruimen tijd in de gelegenheid gesteld, op hun vetbonnen boter te koopen tegen verminderden prijs. Thans is de tijd aangebroken, dat de overheid met boter extra zuinig moet zijn, maar zooals indertijd ook reeds werd aan gekondigd, kan nu margarine beschikbaar worden gesteld, die daarvoor achter de hand is gehouden. Houders van vetkaarten kunnen echter, als zij dat willen, op bon 7 van de vetkaart ook boter krijgen, doch zonder reductie. Dat hierop thans geen reductie wordt verleend is billijk, want wat voedingswaarde betreft, doet margarine voor boter volstrekt niet onder. Voorkom bederf van levensmiddelen 's GRAVENHAGE 3 Februari. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft: Door het ondoelmatig be waren van levensmiddelen kan veel van hetgeen waarde heeft, verloren gaan. In dezen tijd, nu de grondstoffen schaarsch zijn, is het van het grootste belang, dat de levensmiddelen op de juiste wijze bewaard worden. Wanneer men de verkrijgbare levensmiddelen niet direct verbruikt of wanneer men door het een of ander te spa ren. een klein voorraadje gevormd heeft, dient men in het algemeen de volgende tien regels in acht te nemen: 1. Gebruik geregeld de oudste levensmiddelen en bewaar de nieuw gekochte waar; 2. Schrijf op alle artikelen den datum van aankoop; 3. Plaats de waren zooveel mogelijk soort bij soort, goed gerangschikt en overzichtelijk; 4. Kies met overleg de bewaarplaats voor de verschil lende artikelen bijv, de inmaak in den kelder, bussen en verpakte levensmiddelen in een droge kast en grutters waren op zolder, tenzij men daar last heeft van muizen; 5. Zorg er voor, dat de bewaarplaats droog, koel en don ker is en goed geventileerd kan worden. De kelder en de provisiekast kunnen aan deze eischen voldoen, wanneer zij doelmatig geventileerd worden. Ongeschikte bewaar plaatsen zijn ln het algemeen de keuken, een warme kamerkast, een kast tegen een vochtigen muur; 6. Pas een doelmatige verpakking toe (b.v. peulvruchten in sloopjes of papieren zakjes met gaatjes: 7. Plaats geen sterk riekende waar bij levensmiddelen, diefcemakkelijk geur overnemen, b.v. kofflesurrogaat bij havWmout: 8. Conti öleer de levensmiddelen regelmatig. Keur de wa ren door kijken, ruiken, proeven. Verwijder wat niet meer geschikt is voor het gebruik: gooi de levensmiddelen, welke in smaak, kleur of geur zijn achteruit gegaan, niet weg, zij hebben nog voedingswaarde. Verwerk ze ln ge rechten. waarin hun mindere kwaliteit niet uitkomt en voorkom zoodoende, dat waardevolle voedingsmiddelen verloren gaan;. 9. Pas op voor muizen en ongedierte: deze kunnen veel schade berokkenen. Bestrijdt de muizen door een kat aan te schaffen of zet vallen neer, maar pas op met het ge bruik van giftige stoffen met het oog op kinderen, huis dieren en levensmiddelen; 10. Bedenk vóór alles, dat de zuiverheid, vochtigheid en temperatuur der lucht, evenals de kwaliteit en de leeftijd van het product grooten invloed op de duurzaamheid van de levensmiddelen kunnen uitoefenen. Ondanks de goede voorzorgen kan niet gebeuren, dat er ln de verschillende levensmiddelen (vooral ln grutterswa ren) ongedierte voorkomt. Zoo zijn mijten, dat zijn op spinnen gelijkende kleine witte diertjes, klander, kleine zwartbruine kevers en spinsels, welke kluiten vormen ln meel, bloem e. d. geen onbekende verschijnselen. In het algemeen is dit ongedierte te bestrijden door de waar op een bakblik uit te spreiden en zes a twaalf uur bij een temperatuur van pl.m. 60 gr. C. te verhitten, b.v. in den oven of op radiatoren van een centrale verwarming. Het vraagt wel brandstof, maar men maakt er levensmidde len, welke nu schaarsch of in het geheel niet meer te krij gen zijn, weer bruikbaar door. Soms kan men de spinsels en klander uit de waren zeven. Lukt dit niet, dan zal men toch tot verhitting dienen over te gaan. Wat de mijten be treft, slechts waren, die een kleine hoeveelheid bevatten, kunnen gered worden door verhitting. HULDIGING WILLEM ROBERT JR. De heer Willem Robert Jr. te Breda is gehuldigd ter gelegenheid van zijn vijf-en-twintig-jarig jubi leum als directeur van Breda's Mannenkoor. De voorzitter van het koor, ir. A. Smits van Waes- berghe, heeft den jubilaris op buitengewoon harte lijke wijze toegesproken. Namens het koor over handigde hij den heer Robert een prachtig Delftsch bord, waarin de wapens van Haarlem, de geboorte plaats van den jubilaris, Tilburg en Breda. GRAVENHAGE 3 Februari. Mr. M. M. Rost van Tonningen spreekt op Woensdagavond 4 dezer om 17.45 uur te Rotterdam, over nieuw Nederland in nieuw Europa. Deze redevoering, welke van zeer bijzondere actualiteit zal zijn, wordt over den zender Hilversum II uitgezonden. Nieuw wereldrecord van Ake Seyffarth DAVOS 4 Februari (A. N. P.) Konden wij gisteren reeds melden, dat de Zweed Ake Seyffarth in formtda- belen vorm is en tijdens de Zwitsersche kampioenschap pen in het hardrijden op de schaats, welke hl) zonder mededinging meereed, ongekende tijden maakte, thans' ontvangen wij bericht uit Zwitserland, dat hij tijdens den landenwedstrijd tusschen Zweden en Zwitserland een nieuw wereldrecord heeft gevestigd op den 3000 meter. Reeds lang had men groote verwachtingen van den Zweed en ook verleden jaar reed hij in Davos tijden, welke bewezen, dat hier wellicht sprake zou zijn van een nieuwe ster op het gebied van hardrijden. Hij knabbelde niet minder dan 3.9 seconde van het oude wereldrecord, dat op naam staat van den Noor Ivar Ballangrud met 4.49.6, af en bracht het dus op 4.45.7 sec. den 500 meter wist hij te winnen in den tijd van 44.1 sec. De Zwitsers, die zonder hun kampioen Ritzi, die ver hinderd was, moesten aantreden, bleven ver bij hun Zweedsche concurrenten ten achter. Zweden heeft na den eersten dag met een flinken voorsprong de leiding met 411,350 punten voor Zwitserland, die 378,533 punten heeft. De uitslagen luiden als volgt: 500 meter: 1. Seyffarth (Zweden) 44.1; 2. H. Jansson (Zweden) 44.8; 3. Haegglund (Zweden)) 45.4; 4. Fried (Zwe den) 46.4. 3000 meter: 1. Seyffarth (Zweden) 4.45.7 sec. (nieuw we reldrecord); 2. Haegglund (Zweden) 4.56.0; 3. Fried (Zwe den) 5.00.2; 4. Jansson (Zweden) 5.05.1. Welke bonnen zijn thans geldig? Brood of gebak Een vuur brandt Het is koud, maar in deze koude brandt een vuur, een vuur van naastenliefde en volle ver bondenheid, het vuur van het schoone werk van Winterhulp. Het is nog wel geen groot vuur, maar net verwarmt en het zendt zijn warme stralen alom in de sloppen van de armsten onzer volks- genooten, daar waar veel geleden en ontbeerd wordt, daar waar vaak geen geld is om kolen te koopen, waar geen warme maaltijd op tafel staat en zelfs veelal de noodige kleeding en dekking ontbreekt. Landgenooten, dat vuur van Winter hulp moet blijven branden. Dezer dagen komen ze weer bij u, de collectan ten. Door koude en sneeuw gaan ze rustig hun weg, want in hun hart dragen ze het verlangen om door hun werk al deze ellende mede te helpen opheffen. En als ze straks ook aan uw deur kloppen stuur ze dan niet weg, maar ontvang hen met een be grijpenden glimlach, geef hun mede, wat gij te missen hebt, doe hen begrijpen, dat gij iets zijt gaan verstaan van volksverbondenheid en gé- gemeenschap. Mede door uw gave zal het dan mogelijk zijn, dat straks weer in honderden gezinnen de kachel kan snorren, warm eten op tafel staat en ook de noodige dekking niet ontbreekt. De dankbare vreugde op het gelaat van de armsten uwer volksgenooten zal uw grootste be- loonïng zijn. Van 1 tot en met 7 Februari: 07A Brooid 4 rants. 07B Brood l/j rants. 07A Vleesch 1 rants. Vleesch of 07B VI.waren yA rants. vleeschwaren 07A Aardappelen K.G. Aardappelen 07B Aardappelen Yj K.G. Aardappelen (De aardappelbonnen 06A en 06B blijven tot en met 7 Februari geldig.) Van 25 Januari t.m. 21 Februari: 197 Algemeen 1 K.G. Suiker 05C en 05D res. 50 gr. Cacao 198 Algemeen 500 gr. Jam 199-202 1 rants. Bloem brood of gebak OG en 07 reserve 250 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 100 gr. Vermicelli of maïzena 204-208 100 gr. Kaas 06A-09A Melk I 3'A L. Melk 06B-09B Melk I 1 yA L. Melk Van 1 t.m. 9 Februari: 06 Boter 125 gr. Boter 06 Vet 125 gr. Boter met reductie 07 Boter 125 gr. Boter 07 Vet 125 gr. Boteo- of margarine Van 19 t.m. 27 Februari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet (Voor het vet moet de bon 09 Boter t.m. 5 Februari ingeleverd worden bij den leverancier.) Van 8 Januari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 8 Januari t.m. 7 Februari: 64B, 04C, 04D Reserve 1 ei Van 28 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Kofflesurrogaat Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 211 Algemeen en Bon G Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon G toiletzeep 7 5 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 28 Februari. Bon 1= Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Een waarborg voor elk levenskrachtig kind: De Nederlandsche Volksdienst. Wijziging van straatnamen, enz. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende: De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justi tie heeft onder verwijzing naar de verordening van den Commissaris-Generaal voor de Veiligheid, resp. naar het verbod van het gebruik van namen van levende leden van het Huis Oranje-Nassau van 17 September 1941, per 3 Januari 1942 door het af kondigen van een besluit aan de Secretarissen-Ge neraal in de Nederlandsche ministeries verordend, dat straten, pleinen, parken en waterwegen, alsme de publiekrechtelijke lichamen, privaatrechtelijke lichamen waaraan een publiekrechtelijk lichaam verbonden is. of inrichtingen dienende voor open bare doeleinden als scholen, ziekenhuizen, tehuizen voor ouden van dagen enz., voor welker kenmer king de namen van levende leden van het Koninklij ke Huis gebruikt zijn, een nieuwe benaming moeten krijgen. Ter uitvoering van deze verordening zullen de bevoegde Nederlandsche dienstinstanties in den allernaasten tijd tot de noodige naamsverande ringen overgaan. Het Duitsche boek van lieden Tentoonstelling te Amsterdam geopend AMSTERDAM, 3 Februari. „Boeken vormen een niet gering deel van het geluk". Met deze woorden van Frederik den Groote ving senator dr. Böhmcker, de gevolmachtigde voor de stad Am sterdam van den Rijkscommissaris, vanmiddag zijn korte toespraak aan, waarmede hii de tentoonstel ling „Het Duitsche boek van heden" in het Rijks museum opende. Duitsche dichters en wijsgeeren zoo zeide dr. Böhmcker zijn ook altijd soldaten geweest en onze grootste soldaten waren ook immers dichters en filosofen, in welk verband spr. den naam von Moltke noemde, die zoowel als novellendichter en als reisbeschrijver bekendheid verwierf. Het boek en het zwaard zijn de symbolen van Duitschland: met het zwaard verslaat het zijn vijanden, zijn boek verovert de wereld. Onder deze beide symbolen voltrekt zich thans de vernieuwing van Europa. Spr. besloot met den wensch, dat deze tentoonstelling ook in Amsterdam grooten weerklank moge vinden. Daarna maakten de aanwezigen een rondgang door de zalen. De tentoonstelling, welke is ondergebracht in de afdeeling moderne kunst (ingang Hobbemastiaat), is vrijwel gelijk aan dezelfde die reeds eerder in Den Haag is gehouden, zij het nog iets uitgebrei der. Daarenboven omvat zij echter ook de weten schappelijke boeken, welke eenigen tijd geleden in de universiteitsbibliotheek ziin tentoongesteld. Men vindt er dan ook een vrijwel volledig overzicht van de moderne Duitsche litteratuur: naast romans zijn er in uitgebreide mate boeken over geschie denis, politiek, opvoeding, kunst, sport en talrijke werken op medisch, technisch, economisch en so ciaal gebied. Ook de jeugdliteratuur is in rijke mate vertegenwoordigd. RECHTZITTING VOOR DE MICROFOON. Naar de persdienst van den Ned. Omroep meldt, zal op Woensdag 4 Februari van 18.15—18.30 uur over den zender Hilversum I een luisterspel uitgezonden worden, getiteld: De economische rechter houdt zitting. Dit luisterspel werd samengesteld door de persafdeeling van het dep. van Justitie. Op 20 Februari van 18.30—18.45 wordt over den zender Hilversum II het vervolg van deze zitting uitge zonden. voorts zal op 12 Febr. van 20.40—21 uur over Hilversum een zitting van den vrederechter worden uitgezonden. Onmiddellijk op dit hoorspel, dat op gelijke wijze is ont staan als dat over den economischen rechter, zal 'n vraag gesprek volgen, dat de reportagedlenst van den Ned. Om roep mocht hebben met den vrederechter, mr. W U. Ha- zelhoff Roelfzema uit Arnhem. VERDUISTEREN van 1831 916 Maan 4 Febr. onder 10.33, 4 Febr. op 22.24 Steeds nienwe voorraden wor den aange bracht. De spoorlijnen zijn tot achter het front in orde gebracht. Daar over rollen on afgebroken de colonnes met i Kirlogstverk- Lulgen voor de troepen aan. Pantserwagens op spoorwagens achter de eer ste linlee van het Oostfront. Atlantfc- Holland- P.K. Schmidt In Birma is de aanval cp de havenstad Martaban ingezet TOKIO, 3 Februari. Het D.N.B. meldt: Singapore staat op verscheidene plaatsen in brand, zoo meldde hedenochtend de oorlogscorrespondent van de „Tokio Asahi Sjimboen". Verkenningsvliegers hebben waar genomen, zoo gaat de correspondent voort, dat de ver bindingsweg tusschen Johore Bahroe en Singapore steeds zwaardere beschadigingen vertoont. De door den vijand opgeblazen plaatsen, die oorspronkelijk een breedte van 20 M. hadden, zijn door nieuwe ont ploffingen verbfeed tot ongeveer 40 meter. In de oorlogshaven van Singapore liggen geen oorlogssche pen meer. Wel echter ten Zuiden van de eilandves ting, waar een uit 20 tot 25 oorlogsbodems en trans portschepen bestaande vloot is geconcentreerd De laatste berichten uit Birma melden dat de Ja- pansche troepen na de verovering van Moulmein op verschillende punten tegelijk over de Salween ge trokken zijn en een onmiddellijken aanval op de ha venstad Martaban hebber, ingezet De Engelschen leg den daar na hun terugtocht uit Moulmein een nieuwe stelling aan, zoodat heftige gevechten verwacht kun nen worden, alvorens Martaban zal worden geno men. De Japansche luchtmacht heeft reeds Maandag ver scheidene aanvallen op Martaban gedaan, terwijl de te Moulmein opgestelde artillerie de militaire doelen eveneens onder vuur neemt. Gevangenen hebben verklaard dat de Britsche troe pen reeds op 20 Januari uit Moulmein werden terug getrokken, zoodat de stad nog slechts werd verdedigd door Australische. Britsch-Indische, Birmaansche en Chineesche strijdkrachten. A' DE POSITIE VAN SINGAPORE. STOCKHOLM, 3 Februari. (D.N.B.) De meeste deskundigen zijn het er over eens dat de positie van Singapore thans wanhopig is. aldus schrijft de Lon- densche correspondent van de „Chicago Daily News". Algemeen is men thans van meening dat Singapore tegen luchtaanvallen niet voldoende beschermd kan worden. Daar echter de luchtaanvallen tegenwoordig voortdurend krachtiger worden wordt het steeds dui delijker dat het moeilijk is dergelijke aanvallen langen tijd uit te houden. Men gelooft, zoo merkt de cor respondent op, dat het doel der Japansche strategie is het zeer sterke militaire garnizoen op het eiland Sin gapore murw te maken, alvorens de algemeene aan val wordt begonnen. De kwetsbaarheid van Singa pore voor luchtaanvallen is vooral een gevolg van gebrek aan voldoende bescherming door jachtvlieg tuigen. Het belangrijkste vliegveld op het eiland ligt reeds onder schootsbereik der Japanners. Het andere voornaamste vliegveld aan den Zuidelijken kant van het eiland staat voortdurend bloot aan bomaanvallen. Ernstig is het ook dat de Britten op het vasteland geen luisterposten meer hebben, zoodat de Japansche bommenwerpers vaak niet kunnen worden gesig - leerd DE OORLOG TER ZEE. TOKIO. 3 Februari. (A.N.P.) Tusschen den 25sten en 31sten Januari hebben strijdkrachten der Japan sche marine zes vijandelijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht en wel twee van 6 000 br.t. een van 4.000 br.t. een van 3.000 br.t., een van 1.000 br t. en een van 200 br.t. Vijf schepen werden zwaar bescha digd namelijk een van 10.000 br.t., een van 8.000 br.t, twee van 5.000 en een van 2.000 br.t. Licht bescha digd werden drie vrachtschepen van 6.000, 1.000 en 10 br.t. De aanval door Amerikaansche oorlogschepen op de Marshall-eilanden is, naar de woordvoerder der Japansche marine heeft medegedeeld, uitgevoerd door een Amerikaansch vliegtuigmoederschip en andere oorlogsschepen. De Japansche oorlogsschepen in het gebied, waar de actie plaats vond, volgen het Ame rikaansche eskader teneinde samenstelling en plan nen daarvan vast te stellen. Punten op Java uit de lucht aangevallen Alle vliegvelden op Borneo onder Japansche controle BATAVIA, 3 Februari (A.N.P.) Heden zijn verschillende plaatsen in Oost-Java uit de lucht aangevallen. Te Soerabaja is schade aangericht, be paaldelijk aan marine-inrichtingen. Ook bestond groote activiteit in de lucht boven de vliegvelden van Malang. Madioen en Magetan (alle plaatsen in Oost-Java). Omtrent den Japanschen luchtaanval op Java maakt het te Batavia gepubliceerde legerbericht bekend dat 26 Japansche bommenwerpers, geëscor teerd door tal van jagers, de vliegvelden in de om geving van Soerabaja hebben gebombardeerd en wel Malang en Madioen, benevens verscheiden, andere, kleinere vliegvelden. Daarbij is aanzien lijke materieele schade aangericht. Te Soerabaja hebben bovendien de marine-installaties eenige schade geleden. Ook talrijke watervliegtuigen zijn beschadigd. De Engelsche Nieuwsdienst deelt mede dat de Japanners een belangrijke havenstad in het Zuid- Oosten van Nieuw-Guinea aangevallen hebben. Voorts zouden aanvallen zijn gedaan op het Ne derlandsche gedeelte van Timor. Naar de zender van Tokio blijkens een D.N.B.- bericht meldt, is bijna het geheele eiland Borneo thans in Japansche handen. Alle vliegvelden staan reeds onder Japansche controle. Volgens den Britschen Berichtendienst heeft de gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië in een radiorede toegegeven dat iedere verbinding met het eiland Ambon verbroken is en verder ver klaard dat reeds vijf gebiedsdeelen in handen van den vijand zijn gevallen. STOCKHOLM, 4 Februari (A.N.P.) Bij den reeds gemelden eersten luchtaanval der Japanners op Soe rabaja is. naar de Britsche Berichtendienst uit Bata via meldt, tamelijk veel schade aangericht. In de na bijheid van het vliegveld zijn personen gedood en gewond. Duitsche artillerie bestookt stellingen bij Sebastopol Plaats in den Zuidelijken sector heroverd Het D.N.B. meldt: Aan het omsingelingsfront van Sebastopol hebben, op 1 Februari, naar verluidt, artillerie van het Duitsche leger en andere zware wapens de doeltreffende bestrijding van bolsjewis tische stellingen, schuilplaatsen en troepenconcen traties voortgezet. Wederom leed de vijand door het Duitsche artil lerievuur verliezen. Ook verloor hij door voltreffers talrijke afgebouwde stellingen. Voor den sector van een hier strijdende Duit sche infanteriedivisie werden bolsjewistische aan- valsvoorbereidingen waargenomen en door de artil lerie der divisie zoo doeltreffend onder vuur geno men dat de aanval niet tot ontwikkeling kwam. In den loop der gevechten, die in het Oostelijk deel van de Krim voortduren, hebben Duitsche troepen op 1 Februari met succes de aanvallen van twee bolsjewistische compagnieën afgeslagen. Een tweede aanval, die door den vijand in een nabu- rigen sector met troepen ter sterkte van een ba taljon werd uitgevoerd, is door Duitsche artillerie tot staan gebracht. Nadat deze aanval was afge weerd. namen de Duitsche batterijen nieuwe con centraties en troepenbewegingen van de bolsjewie ken en vijandelijke artilleriestellingen met succes onder vuur. Een succesvolle Duitsche tegenaanval heeft op 1 Februari in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front een plaats en een station weer in Duitsche handen gebracht, welke den voorafgaanden nacht bij een aanval van numeriek veel sterkere bolsje wistische strijdkrachten hadden moeten worden ontruimd. Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's hebben Maandag m den centralen sector vijandelijke colonnes aangevallen en den vijand daarbij door bommen en met de boordwapens. groote verliezen toegebracht. Bijzonder succesvol waren de aanvallen op twee vliegvelden. In ver metele scheervluchten werden 18 vliegtuigen van den tegenstander op den grond zwaar beschadigd Van de bolsjewistische vliegtuigen, die voor de af- Duitschland strijdt voor Europa. In verscheidene sectoren bolsje wistische aanvallen afgeslagen. Strijd met terugtrekkende Britten in Cyrenaïca. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 3 Fe bruari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In verscheidene sectoren van het Oostelijk front, ln het bijzonder ten Noordoosten van Taganrog, zijn aanvallen der bolsjewisten met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Op andere plaatsen leidden eigen aanvallen ondanks taai verzet van den vijand en moeilijkheden ten gevolge van den sneeuwval tot plaatselijke successen. De bolsjewis tische luchtstrijdkrachten verloren in luchtgevech ten en door aanvallen op vliegveld 23 vliegtui gen. zonder dat aan onze zijde verliezen werden geleden. Voor de Britsche Zuidoostkust hebben gevechts vliegtuigen uit beschermde convooien 3 vrachtsche pen van 10.000 br.t. in totaal en een bewakings- vaartulg tot zinken gebracht. Een ander vrij groot koopvaardijschip werd zwaar getroffen. In het be stek van de gewapende verkenning heeft de lucht macht overdag met goed gevolg een fabriek aan de Schotsche Oostkust gebombardeerd. In Cyrenaïca werd dc terugtrekkende vijand op nieuw tot den strijd gedwongen en teruggeworpen. Hij leed verliezen aan menschen en materiaal. Bij aanvallen van Duitsche gevechtsvliegers op vlieg velden, havenwerken en andere militaire doelen van het eiland Malta werden bomtreffers van zwaar kaliber ook op een munitie- en torpedo- atelier geplaatst. Aan de kust van de bezette gebieden in het Westen hebben Duitsche jagers gisteren drie Brit sche vliegtuigen neergehaald De strijd tegen de vijandelijke verzorgingsscheep vaart is in Januari op verschillende zeeën met goed gevolg voortgezet. Marine en luchtmacht bracht 63 koopvaardijschepen van 400.600 br t. in totaal tot zinken Hiervan hebben alleen duikbooten 56 sche pen van 367 000 br.t. vernietigd. De Britsche marine verloor in hetzelfde tijdvak in den strijd met eenheden der Duitsche marine 3 torpedojagers. 1 duikboot en 1 motortorpedoboot. Bovendien werden een kruiser. 4 torpedo lagers. 1 duikboot. 1 mijnenveger en een bewakingsvaar tuig. alsmede 28 koopvaardijschepen door bommen of torpedotreffers beschadigd. Dc verliezen der bolsjewisten zijn in deze cijfers niet begrepen". weer waren opgestegen, werden er drie in luchtge vechten neergeschoten zonder dat Duitsche toestel len verloren gingen. Dinsdag hebben Duitsche jagers tijdens gevech ten in den Noordelijken sector boven de Sovjet linies zonder eigen verliezen 17 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, voor zoover thans bekend. President Ryti over den strijd der Finnen Bolsjewisme als het grootste gevaar voor geheel Europa gekenmerkt HELSINKI, 3 Februari. Het D.N.B. meldt: Na een godsdienstoefening heeft president Ryti de eerste werkzitting van het Finsche parlement in 1942 ge opende met een rede, waarin hij zich uitvoerig bezig hield met de buitenlandsche politiek. Ryti sprak van den „overval der Sovjet-Unie" op Finland en zeide dat de Sovjet-Unie ook. na den ge- dicteerden vrede van Moskou heeft getracht Finland als vazalstaat te behandelen en zich mengde in do binnenlandsche aangelegenheden. Hot verdrag van Ver sailles is er niet in geslaagd een vciligen volkenrech telijken toestand of een doeltreffend uitvoerend gezag tot ondersteuning van het volkenrecht tc scheppen. Het optreden der Sovjet-Unie tegenover Finland, dc Randstaten en "Roemenië toont aan dat onder zulke omstandigheden het volkenrecht vaak niets anders dan ;n vuistrecht is. Met groote voldoening maakte Ryti melding van de sympathie en de hulpvaardigheid, op economisch ge bied betoond vooral door Duitschland en ook door Zweden, Denemarken. Italië. Zwitserland en Honga rije. Het Finsche volk moet de geestelijke nalatenschap •an de „meest kritieke periode in de verdediging van het land", den oorlog in den winter van 1939—1940, onaangetast bewaren in den verdedigingsstrijd van thans dien het aan de zijde van Duitschland cn zijn bondgenooten. vol vertrouwen voert tegen het aggressieve bolsjewisme. De strijd, welks doel voor ons bestaat in de bevestiging van onze eigen veilig heid. moet thans tot een zegevierend einde gebracht worden, want het bolsjewisme is voor ons en geheel Europa nog steeds het grootste gevaar. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, aldus vervolgde de president, heeft blijkbaar geen en kel bezwaar tegen het programma van Stnlin. zooals ook blijkt uit de laatste besprekingen tusschen Stalin en Eden Uit de Sovjet-Britsche formuleering van de regeling der Europeesche aangelegenheden is ge bleken, waarnaar de bolsjewisten streven en waartoo Engeland bereid is zijn toestemming ten koste van anderen te geven Ryti sprak vervolgens over de betrekkingen met Zweden en Duitschland. Gedurende 650 jaar heeft Fin land de lotgevallen van Zweden gedeeld en door tal- looze banden is het met dat land verbonden. Duitsch land is de eenige groote mogendhedeid die in Ooste lijke richting dezelfde belangen als Finland heeft Te vens kan het in het Oosten op doelmatige wijze voor Finland optreden. Daarbij komt dat Finland sedert eeuwen nauwe cultureele en economische betrekkin gen met Duitschland heeft onderhouden Dc trouwe wapenbroederschap tegen het imperialistische bolsje wisme is dan ook onder alle omstandigheden een na tuurlijke zaak. Aan het eind van zijn rede zeide Ryti dat de voor waarden van het verdrag van Versailles door haat cn wraakgevoelens gedicteerd zijn. Finland moet hopen dat de mannen, die na dezen oorlog over de vredes oorwaarden zullen beslissen, er in zullen slagen zon der haat en wraakzucht, een blijvenden rechtstoestand te scheppen, onder welks bescherming ook kleine volken zonder vrees en ellende kunnen leven en werken. Reeds meer dan 15 millioen ton icheepsruimte tot zinken gebracht Het D.N.B. meldt: Nadat vorig jaar in totaal reeds 14.702 053 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken was gebracht, is dit getal door de aanvallen van de Duitsche marine en luchtmacht in de af geloopen maand gestegen tot 15.103.633 ton. Hier onder zijn de scheepsverliezen der bolsjewisten cn Italiaansche- en Japansche successen niet begrepen. Bovendien moet m aanmerking worden genomen dat nog een groot aantal vijandelijke koopvaardij- en transportschepen zwaar beschadigd en voor lan en tijd onbruikbaar is. Dit geldt gedurende anuari alleen reeds voor 28 koopvaarders van den vijand. Herstellingen zijn thans te moeilijker, daar de werven door het steeds toenemend aantal be schadigde schepen overbelast is. Tot nog toe wer den vele Engelsche schepen in Amerika gerepareerd maar dit kah nu niet meer, daar de Amerikanen hun werven zelf noodig hebben. KEUZECONCERT VOOR WINTERHULPWERK BRACHT f 14.000 OP. ARNHEM, 2 Februari. In de concertzaal van Musis Sacrum is Zaterdagavond het keuzeconcert ten bate van het Nederlandsche- en Duitsche Win- terhulpwerk gegeven, waaraan medewerking werd verleend door een orkest van de Waffen S.S., on der leiding van Untersturmführer Kluss, de Arn- hemsehe Orkest Vereenigingf o.Lv. Jaap Spaan derman, de concertzangeres Rita de VriesSchmidt uit Arnhem en het zangkwintet van een Politie bataljon, onder leiding van Paul Kempe. Er bestond voor dit concert groote belangstel ling zoowel van Duitsche als Nederlandsche zijde. Aan het slot van den avond werd medegedeeld dat dit coïteert omstreeks f 14.000 had opgebracht en dat het in de bedoeling ligt vermoedeiijk einde Maart een herhaling te geven.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1