W^Kheumaffek FT IN ENKELE REGELS L AKKERTJE VICKS HOESTBONBONS Hitlers aanklacht en verweer De rede die de Führer Vrijdagmiddag hield was, als veelal, aanklacht en verweer. Aanklacht tegen hen, die volgens z:jn visie reeds vóór 1914 Duitschland zijn voorspoed en macht niet gunden en het op zijn val hadden voorzien; die het cr ook na den vrede van Versailles men erkent dit verdrag nu vrij algemeen als een van de ongelukkigste maakwerken, welke de geschiedenis ooit heeft aanschouwd niet boven op wilde laten komen en zijn opvolgende regeeringen de levenskansen onthielden, die, waren zij toegestaan, 's werelds loop een andere wending hadden kunnen geven. Dezelfde lijn, welke Hitler in de geschiedenis dier jaren (19141933) ziet, zet zich voort- als hei na- tionaal-socialisme aan het bewind is gekomen. De bezitters willen de niet-bezitters (havenots of Habe- nichtse, zooals men met twee even karakteristieke woorden zegt) niet aan bod laten. Het moet zoo blijven als het is: wie de macht hebben, moeten haar hou den; wie geen macht hebben, mogen er ook geen ver krijgen. Speciaal Churchill, in een latere instantie ook Roo sevelt, wees Hitier aan als drijvers van de coalitie, welke het er op gezet heeft Duitschland er onder te houden. Op hen legde hij in zijn verweer alle ver antwoordelijkheid voor het ontstaan en de uitbreiding van den oorlog, waart)ij hij de verzekering gaf, dat, had het aan hem gelegen, het anders ware gegaan, de vrede bewaard gebleven zou zijn en hij zich aan de werken des vredes, die hij als zijn eigenlijke taak blijft beschouwen, zou hebben gewijd. Maar hierop liet hij volgen, dat, nu het eenmaal oorlog i s, hij ook de volle verantwoordelijkheid in alle opzichten voor het van Duitsche zijde gevoerde beleid, politiek en militair, wenscht te dragen. Dat is nu, ook wat het militaire betreft sinds hij zelf het opperbevel heeft overgenomen, het geval. Hitier voelt zich hierbij gedragen door het vertrouwen van het Duitsche volk, waarvan de inzameling van wollen en bonten goederen, een soort van „volksstemming" met éclatant resultaat, hem nog onlangs een vernieuwd be wijs heeft gegeven. Dat Duitschland nog voor groote moeilijkheden staat ontveinsde Hitier zijn toehoorders niet. Dat de overwinning echter de wapenen van de Duitsche weermacht en die van Duitsclilands bondgenooten zal bekronen, is aan geen twijfel onderhevig. Met trots wees hij hierbij op de geweldige wapenfei ten, die de Duitsche weermacht sinds het begin van den oorlog heeft volbracht, op alle fronten. De re cente successen van Rommel in Noord-Afrika werden hierbij bijzonderlijk gememoreerd. Ook omtrent den toestand aan 't Russische front is Hitler vol vertrouwen Hij herhaalde de reeds meermalen gegeven verzeke ring, dat het offensief aldaar in het komende voor jaar zal worden hervat en de bolsjewiki San het volle gewicht van de versterkte Duitsche wapenen eerst recht zullen te gevoelen krijgen. Ook ter zee blijft Duitschland in den aanval. Tegelijkertijd verbaast zijn bondgenoot Japan de tegenstanders door zijn gewel dige aanvalskracht en voortvarendheid. „Ik kan" aldus Hitler in een van de passages van zijn peroratie op dezen 30sten Januari slechts één ding verzekeren. Hoe dit jaar zal afloopen weet ik niet. Of dan de oorlog voorbij zal zijn, weet ik niet, doch één ding weet ik: waar de vijand ook opduikt, wij zullen hem dit jaar weer verslaan, precies als tot dusver, het zal weer een jaar van groote overwin ningen zijn". Duitschlands vijanden hebben Hitier opnieuw ge hoord als een tegenstander, die van geen wijken weet. TOKIO, 6 Februari. (D.N.B.) De Japansehe lucht macht ontdekte gisterenmiddag bij Tandjong Balei op Sumatra in de Straat van Malakka een krachtig be schermd convooi. De Japansehe luchtstrijdkrachten brachten van dit convooi een schip van 10.0ÖD br.t. tot zinken, staken een schip van 6.000 brt. in brand en beschadigden nog twee andere schepen van elk 3.000 br.t. zwaar. De Japansehe vliegtuigen leden ondanks het hevige vuren der luchtdoelartillerie van de vijan delijke schepen geen verliezen. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. BERLIJN, 6 Februari. (D.N.B.) Van militaire zijde wordt medegedeeld: Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben ook in den nacht van 4 op 5 Februari hun aan vallen op de in Noord-Afrika naar het Oosten terug trekkende Britsche troepen voortgezet. Het zwaarte punt van de nachtelijke aanvallen lag in de bestrij ding van vijandelijke vliegvelden. Hierbij plaatsten onze bemanningen talrijke, doeltreffende bommen tus- schen op den grond staande vliegtuigen. Hoewel de duisternis een nauwkeurige waarneming van het re sultaat bemoeilijkte, werd op een startbaan met stel ligheid waargenomen, dat twee vliegtuigen waren ver nield en dat verscheidene andere waren beschadigd. Een ander vliegveld werd in scheervlucht aangevallen. Hierbij werden drie vliegtuigen door de boordwapens In brand geschoten. JAPAN EN THAILAND. TOKIO. 6 Febr. (D.N.B.) De Thailandsehe troe pen strijden thans schouder aan schouder met de Japanners tegen een gemeenschappelijken vijand, zoo verklaarde de voormalige woordvoerder der regeering en thans ambassaderaad te Bangkok aan de buiten- landsche pers. Ten aanzien van de Japansehe hulp aan Thailand verklaarde Isjii, dat Japan aan Thailand iedere poli tieke. economische en financieele hulp zal verleenen. Met het oog op het feit, dat Thailand's economische leven totdusver sterk onder Anglo-Amerikaanschen invloed stond, is een totale reorganisatie van de eco nomische structuur van het land noodzakelijk, waar voor de Thailandsehe regeering reeds dienovereen komstige maatregelen neemt. BETALINGSVERKEER NEDERLAND— DENEMARKEN. 's-GRAVENHAGE, 5 Februari. In verband met de dezer dagen ingetreden verhooging van den koers voor Deensche kronen maakt het Nederlandsch Clea- ringinstituut bekend, dat in deze valuta luidende ver plichtingen, welke onder de betalingsregeling met Denemarken vallen en zijn voortgesproten uit over eenkomsten afgesloten voor 23 Januari 1942, kunnen worden voldaan met omrekening tegen den ouden koers van f 36.37 D. kr. 100. Wordt van deze bepa ling gebruik gemaakt, dan dient op het desbetreffen de stortingsformulier onder de rubriek „Nadere Toe lichting" mededeeling te worden gedaan van den da tum der overeenkomst, welke aan de transactie ten grondslag ligt. Nieuwe verplichtingen, luidende in Deensche kro nen. dienen te worden omgerekend tot den dagelijks gepubliceerden clearingskoers. UITGAAN Heden, VRIJDAG 6 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Tooneelvoorstel- ling „Het paard van Troje" voor het district Haar lem van „Vreugde en Arbeid", 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Pedro moet hangen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Zoölogica", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Moederliefde", 2.30, 6.30 en 8.54 uur. Palace: „Ik trouw met m'n eigen vrouw", 2, 6.30 en 8.45 uur. Movlac: Buiten- en binnenlandsche actualiteiten; sportfilm „Liesje's mooiste klimtocht" en brand weerfilm „Alarm", van 12 uur af. ZATERDAG 7 FEBRUARI. Stadsschouwburg: volksvoorstelling: „Ik hou van vier vrouwen" door Het Ned. Tooneel. 7.30 uur. Gebouw Lange Margarethastraat 13: Eduard Ver- kade draagt voor de Literaire Club „Macbeth" voor, 7.15 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltj es. Kruisweg 30. Tel. 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, TeL 23525. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binftenweg 98, TeL «197. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. N. Leenders. Heemstede Eerste medewerker: F. C. Dcrks, Haarlem OFFICIEELE LANDBOUWMEDF.DEE1.INGEN VOOR BE PROVINCIE NOORD-HOI.LA ND. TOEWIJZING RENDEREN BOVEN 1 JAAK. BIJ enkele veehandelaren schijnt de meenlnr. te hee:- schen. dat z;j vont handclsvee geen toegewezen aantal be hoeven. Dit is Inderdaad we! het geval. Voor de ons beken de marktveehandelarcn /.;n deze toewijzingen, weljte cijn bepaald naar een gemiddelde van de opgaven van de registratiekaarten van October, 'November en December 1940. toegezonden. Mochten er erkende rundveehandelaren zijn. welke recht meenen te hebben op een zoodanige toewijzing en hier voor geen kaart hebben ontvangen, kunnen zij zich alsnog wenden tot de L. C. O. voor Noord-Holland, Afdeeling Veelevering. Kerkplein 13 te Alkmaar. Wanneer meer vee aanwezig is. dan is toegewezen, ook al is dit handelsvee. is men ln overtreding. Wanneer dus een handelaar een toewijzing heeft van 20 stuks vee, zullen bij hem ook niet meer dan 20 koeien aan wezig mogen zijn. ook al ls dit vee geheel of gedeeltelijk handelsvee. De veehandelaren doen ln hun eigen belang verstandig, hierop nauwkeurig te letten. ZAKBOEKJE VOOR VEEHANDELAREN. WIJ willen er nogmaals de aandacht op vestigen, dat de veehandelaar verplicht Is van al zijn aan- en verkoopen, hetzij voor eigen rekening, hetzij in opdracht van derden, aanteekening te houden ln een zakboekje, hetwelk moet worden aangevraagd aan de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch, Laan van Meerdervoort S3 te "s Gravenhage. De kostprijs van het zakboekje bedraagt f 0.50, welk be drag kan worden gestort of overgeschreven op postreke-' ning No. 446800 van bovengenoemde organisatie. VEEVOEDERDISTRIBUTIE. De veehouders worden er op gewezen, dat ze in de ge legenheid worden gesteld Alkalische mineralen (koekjes) te betrekken. Dit koekje bestaat uit de volgende samenstelling: 54 gedroogde pulp 10 melasse en<of gedroogde pulp 24 geslibd krijt 12 sodex of geslibd krijt hetgeen uitsluitend ls te voederen bij Finsch kullvoer. Bij normale giften kuilvoer is een koekje (ca.a 175 gram) per dier per dag voldoende. Bovenstaand „Alkalisch mineralenkoekje" kan gele verd worden in gedeeltelijke vermindering op de rundvee voeder toewijzing. Daartoe kunnen de veehouders de ge wone bonnen bij hun plaatselijken Bureauhouder laten splitsen ln een bijzondere toewijzingsbon voor Alkalische mineralenkoek en een voor gewoon rundveevoeder, waar bij zal gelden, dat 1 K.G. rundveevoeder gelijk is aan 2 K.G. Alkalisch mineralenkoekje. hltsslacut1ng. In de laatste week ven Januari 1912 moesten er nog vele huisslschtingen van varkens plaats vinden. Door de weers omstandigheden, gaat het vervoer met zoodanige moei- 'kneden gepaaid, da; de hulsslachtingen niet vóór 1 Februan 1242 geëindigd kunnen zijn Kr is daarom besloten, om de tcimijn waarin huisslachtingen kunnen plaats heb ben. te verlengen van 1 Februari—15 Februari 1942. Wij verwachten, dat de georganlsaerden zullen zorgen, dat hun varken voor dien datum geslacht is. STIERKALVEREN. Zooals reeds werd medegedeeld, kwamen stierkalveren, welke niet voorzien werden van een identiteitsbewijs, en welke geleverd zouden worden nn 1 Februari 1942, niet in mindering van de verplichte levering. Daar het met moge lijk zal zijn. al deze kalveren voor 1 Februari te leveren, tengevolge van de verkeersmoeilijkheden, kunnen deze kalveren nog ongeschetst, in mindering van den aanslag, geleverd worden tot en met 14 Februari 1042, Dit is vanzelfsprekend niet van toepassing op de nuch tere stierkalveren. Deze kunnen ten allen :ijde vrij ge leverd worden. STROOPRIJZEN. Wij herinneren de telers van stroo aan de halfmaande- lijksche verhooging met 0,12' j per 1000 K.G. vanaf 1 December 1941 m. 31 Maart 1S42. Voor binnenstroo (graan en kanarlestroo) b.v. worjit dus de prijs per einde Januari 1942, 20,20 per 1000 K.G. plus 4x 0,12ij 20,70 per 1000 K.G. in draad geperst, franco boord of wagon binnen 6 K.M. van het bedrijf van den verkooper. HOOI VOOR PARTICULIERE PA ARDENHOUDERS. Het is misschien nog niet voldoende bekend, dat voor particuliere paardenhouders een bepaalde hoeveelheid hooi uit de vordering beschikbaar ls gesteld. Zij die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, die nen zich, onder opgave van het aantal paarden en de nog aanwezige voorraad hooi, te wenden tot de P. I. C. A„ Kerkplein 13 te Alkmaar, met vermelding van welken erkenden handelaar zij het hooi wenschen te betrekken, dan wel rechtstreeks tot dien erkenden handelaar, welke zich dan weer met de P. I. C. A. ln verbinding moet stel len. Door deze laatste wordt daarna een toewijzing ver strekt. Met het oog op de schaarschte aan hooi, meener wij te mogen adviseeren, de aanvragen zoo spoedig moge lijk in te zenden. Overigens is de handel in hooi geheel vrij en mag tot elke hoeveelheid, tegen de vastgestelde maximumprijzen gekocht worden. Ingeschreven als „Ofllcleele Landbouwmededeellng Nr. 2. (Adv. Ingez. Med.) Naar uit Hanoi wordt gemeld, is de keizerin van Annam. Nam-Phoeong, gistermiddag bevallen van een dochter. Dit prinsesje is het vierde kind en de derde dochter van het keizerlijk paar. De toestand der keizerin ls bevredigend. (A. N. P.). Tusschen de Sovjet-Unie en Canada is volgens den Britschen Nieuwsdienst Donderdag een verdrag onder teekend, waarbij uitwisseling van consulaire vertegenwoor digers wordt bepaald. Voor de Sovjet-Unie teekende Maisky, voor Canada de hooge commissaris, Massey. Uit Stockholm meldt het D. N. B.: In het proces tegen den Joodschen leider van een communistische sabotage- organisatie, die ook beschikte over een geheimen 2ender, werd deze, naar het Zweedsche Telegraaf Agentschap meldt, tot 7Vj Jaar tuchthuis veroordeeld. Zijn medeplich tigen, die o.a. op illegale wijze ontplofbare stoffen hadden vervoerd, kregen tuchthuisstraffen van SVi jaar tot zestien maanden. Op een desbetreffende vraag werd in de Wllhelm- strasse verklaard.dat het tot nu toe nog niet gelukt ls in lichtingen te verkrijgen over het lot van de Duitsche krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie. (A. N. P.). De Britsche Nieuwsdienst meldt uit Washington da: de senaat het wetsontwerp heeft aangenomen, waarbij China financieelen steun ten bedrage v. 500 miUioen dollar krijgt. De buitengewone kamer van den krijgsraad te Cler mont Ferrant heeft het porces behandeld tegen een aantal communisten, die ondanks het verbod van de communis tische partij en van communistische activiteit hun onder- grondsch gewroet hadden voortgezet. Een verdachte werd veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid, een ander tot 10 en drie tot 5 jaar. Een reeks verdachten kreeg gevangenis straffen van 1 tot 4 jaar. (D. N. B.). De Duce heeft, naar het D. N. B. verneemt, op voor stel van den pai tij-secretaris, minister Vidussoni, den consul der militie Ennio Barberini benoemd tot plaatsver vangend secretaris der fascistische partij. Barberini, een oude strijder der fascistische beweging, nam deel aan den wereldoorlog, den strijd in Abessynië en den Spaanschen veldtocht. De Engelsche Admiraliteit heeft, bekend gemaakt dat de duikboot ..Triumph" over tijd is en verloren geacht moet worden. De „Triumph" heeft een waterverplaatsing van 1090 resp. 1575 ton en werd in 1937 gebouwd. (A.N.P.) Uit een confectieateher aan de St. Willebrordusstraat te Amsterdam zijn 34 rollen kunstzijde gestolen. De Rotterdamsche politie is een zwarte handel in whisky, advocaat en sherry-brandy op het spoor geko men. Een aantal handelaren zijn gearresteerd. Een jongmensch te Amsterdam had tijdens het sneeuwruimen Voor een bewoner van de Amstellaan kans gezien ook een horloge te ruimen. Hij is gearresteerd. Tegen een 46-Jangen klinker uit Amsterdam, die in September van het vorig iaar door de Amsterdamsche rechtbank tot zes jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens moord op 2ijn echtgenoote. is thans in hooger be roep weer zes jaar gevangenisstraf geëlscht. Het bekende sanatorium voor lijders aan been- un gewrichtstuberculose „Begetu" te Laren (N.-H.) zal zeer binnenkort een zeer belangrijke uitbreiding ondergaan. Het nieuwe complex zal verrijzen op de plaats waar vroe ger het „Paviljoen Larenberg" heeft gestaan. De laatste klap Jawel, die is voor Engeland. Maar niet zooals velen meenen. Deze laatste klap zal namelijk niet door En geland worden uitgedeeld, maar de schamele resten van wat eens het machtige Engelsche imperium was, zullen dezen klap in ontvangst moeten nemen van de Duitsche legers en hun bondgenooten. Deze laatste klap zal ook in ons land de dwaze verwachting den bodem inslaan, dat de Londensche emigrantenkliek hier ooit nog eens voet aan wal zal zetten. Dan zal meteen het bolsjewisme, het kapitalisme en de plu tocratie vernietigd zijn"en ook in ons land de natïo- naal-socialistische opbouw beginnen. Landgenoot zorgt er voor, dat gij er bij zijt als die laatste klap gegeven wordt, meldt u aan bij het Vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". I n Neem'n Wanneer men u zou incdedeelen dat. er bij deze felle koude een gezin vun nuin, vrouw cn vier kinderen gehuisvest is ln een ijzig koude, tochtige vroegere timmermanswerkplaats, waar dc boer zijn vee in geen geval zou willen onderbrengen, waar de sneeuw door liet dak naar binnen dwarrelt cn de wind u langs de boenen blaast, dan zondt u dat niet- willen gelooven. Door ziekte en werkloosheid was het gezin van H. Zleverink uit Laren (Gld.) In deze erbarme lijke schuur terecht gekomen en woonde daar reeds van September af. Voor kort is aan dezen onhoud- baren toestand een einde gekomen, doordat de leid ster van bet kamp van den Ned. Arbeidsdienst voor Meisjes te Loelicm zieh over bot gezin beeft ont fermd en een paar kamers op liei buis „De Cloese" heeft ingericht'voor liet gezin. Boven: De oude tochtige timmermanswerkplaats, welke als woning en slaapvertrek diende. Onder; Het gezin opgenomcu temidden der meis jes van den X. A. D. foto's Zeylemaker Een telegra fisch over gebrachte foto van ilen nieuw cu premier tij dens zijn rede ln de ridderzaal van de his torische ves ting Aker huis te Oslo. waarbij hij ile leiding der regee ring van zijn land jvernam, Atlantis- Holland Kou-Griep - Pijn OOP) 111i/iifutXi.ltfc Helpen veilig en vlug. Doos Wen 50ct. Slachtoffers van bombardement te Rotterdam begraven ROTTERDAM, 5 Februari. Onder groote be langstelling van officieele en niet-officieele zijde worden in deze dagen na den Britschen vlieger aanval op het vredige Rotterdam wederom de tien tallen slachtoffers onder de burgerbevolking op de onderscheidene begraafplaatsen te ruste gelegd. Op de begraafplaats Oud-Charlois zijn Maandag twee en Dinsdag één slachtoffer ter aarde besteld. Er bestond aan den linker Maasoever voor deze droeve gebeurtenis zeer veel beangstelling van stadgenooten. De chef van het politiebureau te Charlois was als vertegenwoordiger van de stede lijke overheid aanwezig. Op de R.K. begraafplaats en op de Algemeene Begraafplaats Crooswiik worden sedert Maandag telkens weer rouwstoeten ontvangen, die hun droe ven last naar de laatste rustplaats brengen. Ook hier is de belangstelling overweldigend. Om de geopende groeven scharen zich familieleden en bekenden en ook hier is de overheid telkens ver tegenwoordigd, om van haar deelneming in de tragische gebeurtenis, die zoovele Rotterdammers smartelijk heeft getroffen, te getuigen. Namens het college van secretarissen-generaal van de departe menten was de heer H. Ceelen aanwezig en de heeren mr. H. M. v. d. Zanden en H. M. Tempelaars vertegenwoordigden den burgemeester van Rotter dam. Inspecteurs van het Rotterdamsche politie corps kwamen van de deelneming van den gevol machtigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers, getuigen. Tal van bloemstukken, dikwijls gezonden door de autoriteiten, dekten de graven en er heb ben zich op de doodenakkers ontroerende tooneelen afgespeeld. En nog komt aan de lange, droevige rij geen einde. Ook morgen en overmorgen worden weer slachtoffers ter aarde besteld. (A.N.P.) DE AANVALLEN OP MALTA. BERLIJN. 6 Febr. (D.N.B.) Verscheidene golven Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn gisteren in den loop van den dag gestart voor aanvallen op voor den oor log belangrijke doelen op het eiland Malta, zoo wordt van bevoegde zijde meegedeeld. De teruggekeerde bemanning rapporteert bominslagen in de nabijheid van de havenwerken, waar lang aanhoudende bran den ontstonden. Ook de ankerplaats voor duikbooten werd met talrijke bommen bestookt. Drie Britsche vliegtuigen werden door Duitsche jagers boven Malta zonder eigen verliezen neergeschoten. s GRAVENHAGE 5 Februari. De persdienst van de N. S. B. meldt: Op 15 Februari a.s. herdenkt de Nationaal- Socialistische Beweging den moord op den wachtmeester der W. A. H. E. Koot, die op den veertienden Februari van het vorig jaar overleed aan de hem toegebrachte verwondingen. Dien dag marcheert de Amsterdamsche W. A. Op de begraafplaats Zorgvlied vindt bij zijn graf een plechtige herdenking plaats, waarbij dc waarnemend commandant der W. A„ opperheerbanletder H. C. van 't Hof spreekt. NIET BESCHERMDE VOGELS. "s GRAVENHAGE 5 Februari. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming is bepaald, dat gedu rende het tijdvak van 1 Januari 1942 tot en met 31 Maart 1942 niet zullen behooren tot de beschermende vogels in den zin der vogel wet 1936: a. in het geheele rijk: de schollevaar, de blauwe reiger, de mantelmeeuw, de zilvermeeuw, de ekster, de Vlaamsche gaai, de houtduif, de sperwer, en de bonte kraai: b. ln de provinciën Groningen. Friesland. Noord-Hol land. Zuid-Holland en Zeeland: de kokmeeuw. „DE TAAK VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK' De onderteekening Prof. mr. dr. R. van G. onder het aan de pers gezonden artikel „De taak van het Nederlandsohe volk" (opgenomen op 2Februari) berust, naar thans wordt medegedeeld, op een mis verstand. Het artikel was een bewerking van een verklaring, die de afdeeling vorming der N.S.B. gaf van de door den leider der N.S.B. op 14 December uitgesproken 7 punten in zijn rede te Utreoht. Voetbal. E. H. S. 25 JAAR. De Haarlemsche voetbalvereeniglng E. H. s. bestaat 25 jaar. Op 5 Februari 1917 werd de vereeniglng opgericht. Vele successen werden behaald o.m. het behalen van het kampioenschap van den Haarlemsehen Voetbal Bond. Door het behalen van dit kampioenschap besloot men deel te nemen ln de competitie van den N. V. B. ook hier wist E. H. S. enkele successen te behalen en in de 3de klasse te komen. Door vertrek van een aantal spelers naar andere vereenlgingen. volgde degradatie naar de 4e klasse- Ook hier kon E. H S. het niet bolwerken, de reactie was te groot. Er gingen stemmen op om de ver eeniglng te ontbinden doch op de algemeene jaarvergade ring, gehouden in 1929 ln Olympia kwam het anders uit. Op deze rumoerige vergadering werden krachtige woor den gesproken en gehandeld en een nieuw bestuur ge kozen. Als eerste voorstel kwam aan de orde, terugtrek king uit den N. V. B. en opnieuw beginnen in den toen malige Haarlemschen Voetbal Bond. Met twee elftallen werd opnieuw de strijd ingezet en al was het dan ook niet direct met succes, toch bleek de ware geest in E. H. S. niet gevlogen te zijn. Met de jaren breidde E. H. S. zich weer uit. Ja zelfs behaalde E. H. S. wederom het kam pioenschap van den H. V. B. Weer ging men over naar den N. V. B. en met goeden moed ging men verder. Dit seizoen doet E. H. S. het weer uitstekend! Zij heeft de leiding ln haar afdeeling De ver eeniglng heeft veel te danken aan de heeren: G. Hurk- mans, jaren voorzitter en secretaris. A. v. d. Heuvel. Bekende spelers waren: H. Bonhof. J. v. Walsum, C, v. Maren. P. de Jong, P. Verkerk. J. de Raad, de Bonke's, Plrovano's enz. enz. Nog vele anderen hebben veel gedaan om E. H. S. te maken tot wat zij momenteel ls De samenwerking tus schen leden en bestuur ls van dien aard, dat de laatste jaren hierin haast geen wijziging is. Dit blijkt dan ook wel dat met het vieren van het 25- Jarig bestaan hierbij twee jubilarissen zijn. Ten eerste de heer A. Bonhof, die meer dan 12V) jaar penningmeester ls. Dan de secretaris de heer J. v. Zijtveld met zijn 12^- jarige staat van dienst als %'oorzitter. daarna als secre taris. Het bestuur hoopt dat het 25-jarig bestaan gevierd kan worden met promotie naar de 3de klasse. Biljarten D. A. DE FOELJAEGER 80 JAAR. Zaterdag 7 Februari hoopt de heer D. A. de Foeljaeger, de in Haarlem welbekende biljartspeler (thans wonende Prins Hendrikstraat 265 te Hoek-van-Holland), die gerul- men tijd ongesteld is geweest, maar hersteld is. zijn 80sten verjaardag ie vieren. Ongetwijfeld zal hij wel ondervin den, dat zijn Haarlemsche vrienden, vooral die van zijn biljartclub D. E. S. ln café-restaurant „Het Bolwerk", hem niet vergeten zijn. KAMPIOENSCHAP DERDE KLAS GROOT BILJART. Onder leiding van de afdeeling „Entre Nous" is Donder dag m de biljartzaal van theater Odeon ln den Haag een aanvang gemaakt met den eindstrijd voor het kampioen schap van Nederland derde klasse groot biljart kader 452. Aan dezen strijd nemen deel de heeren G. J. Beekhof van „Benoorden het IJ", Amsterdam, C. Keyzer van „Be- Finland's strijd Eenige dagen geleden heeft men zie ons nummer van jl. Woensdag Ryti, de president van de Finsche republiek, een redevoering gehouden ter gelegenheid van de opening van het parlement in 1942. Hij heeft daarbij belangrijke dingen gezegd, dingen die waard zijn nog even nader in het licht te stellen, te meer omdat er in ons land altijd een warme belangstelling is geweest voor Finland en zijn strijd voor de vrijheid. Het is niet noodig hier opnieuw te herinneren aan de vele vrijheidsoorlogen die de Finnen in den loop der eeuwen hebben moeten voeren omdat wij dat in den laatsten tijd meermalen gedaan hebben. Ryti be toogde dat het Finland steeds mogelijk geweest is in vriendschap te leven met alle volken, alleen Rusland uitgezonderd. Niet minder dan 25 keer moesten de Finnen tegen de Russen te velde trekken. Ook nu weer was het de Sovjet-Unie die van Finland een vazalstaat wou maken, door zijn stelselmatige politiek van be dreiging en afpersing, zoodat de vrijheid-lievende Finnen wel gedwongen waren naar de wapens te grijpen. „Het verdag van Versailles is er zoo con stateerde de Finsche staatsman niet in ge slaagd een veiligen volkenrechterlijken toestand of een doeltreffend uitvoerend gezag tot ondersteuning van het volkenrecht te scheppen. Het optreden der Sovjet-Unie tegenover Finland, de randstaten en Roe menië, toont aan. dat onder zulke omstandigheden het volkenrecht vaak niets anders is dan een vuist recht". Met groote voldoening maakte Ryti melding van de sympathie en de hulpvaardigheid, op economisch ge bied. aan Finland betoond. In het bijzonder noemde hij naast Duitschland ook Zweden, Denemarken, Italië, Zwitserland en Hongarije. Thans voert Finland zijn vrijheidsstrijd aan de zijde van Duitschland en zijn bondgenooten. Vol vertrouwen in den gunstigen af loop. Ryti verklaarde: Het bolsjewisme is voor ons en voor geheel Europa nog steeds het grootste gevaar. Met verontwaardiging stelde hij vast. dat Eden. de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, bij zijn laatste besprekingen met Stalin blijkbaar geen be zwaar gemaakt heeft tegen het programma van Stalin, dat een bedreiging is voor de kleine volken. „De trouwe wapenbroederschap van de Finnen en de Duitschers tegen het imperialistische bolsjewisme is dan ook" zoo verklaarde de Finsche president „onder alle omstandigheden een natuurlijke zaak". Aan het einde van zijn rede kwam Ryti nog eens terug op het verdrag van Versailles. ..De voorwaarden van dat verdrag waren gedicteerd door haat en wraak gevoelens. Finland moet hopen, dat de mannen, die na dezen oorlog over de vredesvoorwaarden zullen beslissen, er in zullen slagen zonder haat en wraak zucht een blijvenden rechtstoestand te scheppen, on der welks bescherming ook kleine volken zonder vrees en ellende kunnen leven en werken". Daarmee zullen vele andere kleine volken het onge twijfeld eens zijn. Uit Berlijn wordt gemeld, dat men in politieke kringen in Duitschland de rede van Ryti met bijzon dere aandacht heeft gelezen. Het is het oordeel van een staatsman die od een hoogen wachtpost tot oor- deelen bevoegd is. Ryti sprak niet alleen voor Fin land, maar in zekeren zin ook voor andere Europee- sche naties. noorden het TJ", B. Teegelaar van „De Poort van Kleef", Leiden, J. L. Baay van „Rotterdam", P. de Blank van „De Kring", 's Hertogenbosch, J. W. A. Barzilay van „De Maasstad", Rotterdam, A. Niessen van „Kets", Amster dam en J. W. Verloop van „Tivoli", Utrecht. De stand na den eersten wedstrijddag is als volgt: brt. pnt. h. s. alg.gem. m.pt. 1. Beekhof 46 400 44 8.69 4 2. Teegelaar 53 400 47 7.54 4 3. Niessen 55 400 32 7.27 4 4. Verloop 82 399 34 4.86 2 5. Barzilay 66 307 29 4.66 2 6. Baay - 54 312 40 5.77 0 7. Keyzer 47 253 42 5.38 0 8. De Blank 69 303 21 4.39 0 Zwemmen VOORTZETTING DER ZWEMCOMPETITIE. Op Zondag 8 Februari a.s. zal de zwemcompetitie worden voortgezet met de vierde ontmoeting. Deze zal in het Sportfondsenbad alhltr worden gehouden en door D. W. R. worden georganiseerd. De aanvang ls gesteld op 5 uur. Het programma vermeldt ditmaal de 100 meter horst- crawl voor heeren Junioren, de 100 meter rugslag dames, de 3 x 66 meter wisselslagestafette voor heeren Junioren en de 5 x 66 meter borstcrawlestafette dames. Het beloven zeer Interessante wedstrijden te worden. Op de 100 meter borstcrawl heeren zal de strijd voorna melijk gaan tusschen H. Smits en R. Kuit van Zwemclub Haarlem, P. Swler van V. Z. V. en L. ten Berge van D. W. R. De 100 meter rugslag dames zal een felle strijd wor den tusschen mej, A. Sevensma van H. P. C. en T. Kamp en M. Jansen van Zwemclub Haarlem en S. Verkes van D. w. R. De estafettes zullen niet minder spannend wor den. Een voorspelling is niet te maken. In de damesklasse heeft H. P. C. nog er i kleinen voor sprong. Bij de heeren Junioren leidt D. W. R. Htfp Uw keel Infectie voorkomen metde beproefde geneeskracht van i RADIO PROGRAMMA ZATERDAG 7 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra- mofoonmuziek. 8.00 Brandende kwesties, causerie (opn.). 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgvmnastiek. 8 30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economischte be richten. 13.00 Dood tij. 13.15 Omroep-Harmonie-orkest. 14.00 Reportage. 14.20 Na gedanen arbeidmuziek en vroo- lijkheid. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbelezlng. 16.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Gra mofoonmuziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18,00 Gramofoon muziek. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Pro Mu- sica en gramofoonmuziek. 10.00 Actueel halfuur. 19 30 Bonte avond. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20. 1d Roemeensch orkest Gregor Serban. 20.45 Bonte avond. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15— 8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmulzek. 10.30 Lichte muziek (opn.). 12.00 Zaang en plano. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economi sche berichten. 13.05 Orgelconcert en zang. 13.40 Jeugd draagt voor 14.00 Haarlemsche Orkestvereenlging en so liste. 14.45 Eenige opmerkingen over cultuur in het alge meen en kunst ln het bijzonder. 15.00 Haarlemsche Orkest vereniging. 15.45 Hier W. A. 16.00 Melodisten en solist en gramofoonmuziek. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Or gelspel. 18.00 Cyclus: „In een nieuw licht bezien" (Voor bereid door de N. S. B.). 18.15 Ramblers. 18 45 Als lk 't voor 't zeggen had. causerie. 19.00 B. N. O.: Praatje ln Gro- ningsch dialect. 19.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.2» Gooisch Symphonie-Orkest en solvst. 20.00 Wetenswaardig heden van de week. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 20.45 Gooisch Symphonie-orkest en solist. 21 oo Gra mofoonmuziek. 21.30 Causerie: Wat is Poëzie. 21 45 B N O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weer- machtsbericht. 22.10-22.15 Avondwijding.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10