Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. f7986 x X Uitgave Lourens Coster, MO. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bUk. Soenda- plein 37. Postgiro 38810. Drukkerij. Z. B. Spaarne 12. Telet. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600. Drukkerij 10132, Administratie 10724, 14825, Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 6 FEBRUARI 1942 Abonnement per week ƒ0,28, per maand MS, p*r kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tièn: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0.42. Reclames 0,71 per regel. Ontracttarleven op .aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.72, elke regel meer ƒ0,18. Groentjes l-S regels 30 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Doodelijk 'ongeluk op steenfabriek in Hillegom Donderdag heeft op het terrein der steenfabriek „Aernout" een óngevai met doodelijken afloop plaats gehad. De 17-jarige D. de Graaff begaf zich naar een der kranen op het terrein en maakte daartoe gebruik van het locomotiefje, dat zich over het terrein be weegt. Hierbij is de jongen tusschen de grijpers van de hijschkraan en het locomotiefje geraakt, waarbij hem de borstkas werd ingedrukt. Het slachtoffer gaf bijna onmiddellijk den geest. E. H. B. O. en de doktoren Wijkmans en Ter Hoope wa ren spoedig ter plaatse, doch laatstgenoemden konden slechts den dood constateeren. Het stoffelijk Overschot werd door de politie in beslag genomen en ter sectie naar Haarlem gezonden. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. De heeren H. Elsbach te Nijmegen en N. Roden burg te Delft zijn te Amsterdam geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte. Geslaagd voor het candidaatsexamen Duitsehe taal en letterkunde te Amsterdam de heer J. H. Drewes. DIVERSEN. Te Leiden is voor het practijkexamen boekhou den geslaagd de heer K. L. Duzee te Haarlem. De heer H. Seinen Jr., uit Hoofddorp slaagde te Leiden voor deel 1 B van het Belastingconsulent-examen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. KOUSENDIEFSTALLEN. Een vormmeester en een kantoorbediende van een Haarlemsche Kousenfabriek stonden terecht wegens diefstal en heling van kousen en sokken. De vorm meester had herhaaldelijk partijen kousen en sokken medegenomen en ze dan aan den kantoorbediende ter hand gesteld. Tegen den vormmeester eischte de Officier tien maanden en tegen den kantoorbediende acht maanden gevangenisstraf. BEROOVING. Hierna werd de zaak behandeld tegen den jeugdigen Haarlemmer K.. die in den avond van den dertigsten December van het vorige jaar een bezoeker van een café aan de Botermarkt „even naar de autobus zou brengen" en hem toen in het Staten Bolwerk neer sloeg en van f 230 beroofde. Wegens de minderjarig heid van den verdachte werd deze zaak met gesloten deuren behandeld. De Officier requireerde ter be schikbaarstelling van de regeering. Verdediger was Mr. M. Proper. Uitspraken 19 Februari. CONCERT HAARLEMSCH KAMER-ORKEST. In een reeks liefdadigheidsconcerten, welke met een concert in het Diaconiehuis begon, wordt Vrijdag 6 Februari een uitvoering gegeven in Kareol te Aerdenhout. Soliste is de zangeres Bep Wagener. Het orkest staat onder leiding van Wim Lasschuit. JUBILEUM H. LOERAKKER. Donderdag was de heer H. Loerakker, eerste employé bij de hoofdboekhouding van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem. 25 jaar bij dit bedrijf in dienst. Hij werd 's morgens door een deputatie uit het personeel met zijn vrouw naar het kantoor ge bracht. waar zij met bloemen gehuldigd werden Namens de directie werd den jubilaris het gebrui kelijk geschenk overhandigd. In tegenwoordigheid van zijn collega's werd hij vervolgens door den procura tiehouder, den heer G. van Warmerdam, gecomplimen teerd. De heer Loerakker kreeg van het personeel een reeks boekwerken. JOSEF PEMBAUR—JAAP EMMER. Op 11 Februari geeft de beroemde pianist Prof. Josef Pembaur een concert in den Stadsschouwbui-g Haarlem samen met Jaap Emmer, viool. Asaf onttroond Bon 04B, -C, -D voor eieren geldig tot en met 14 Februari 's GRAVENHAGE, 6 Februari. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat op de reeds eenigen tijd geleden bij den detaillist ingeleverde bonnen 04b, 04c en 04d reserve, nog eieren mogen worden afgeleverd tot en met Zaterdag 14 Februari 1942 De geldigheidsduur van genoemde bonnen wordt dus verlengd met één week. Nieuwe bonnen 's GRAVENHAGE. 6 Februari Voor de week van Zondag 8 tot Zaterdag 14 Februari zijn voor het koopen van brood en vleescn aangewezen de bonnen 08 van dc daarvoor bestemde kaarten. Asaf in do kratten. (foto K. de Haas) De menschen, die de Groote Kerk te Haarlem be zoeken, worden altijd getroffen door de prachtige beeldengroepen op het orgel, die in 1735 vervaardigd zijn door den beeldhouwer en steenkooper Jan van Slogteren uit Amsterdam. Doordat die beelden en ook de balustrade een witte kleur hebben, zijn velen van meening. dat ze van marmer zijn, evenals de zuilen, die ons beroemde orgel dragen. Dit is echter niet het geval. Ze zijn van witgeschilderd hout. En zooals alle voorwerpen van hout, heeft ook de tand des tijds ge knaagd aan het beeld Asaf. daf met het beeld David op een hoogte van 35 meter troonde. De tand des tijds werd hier vertegenwoordigd door ontelbare wormpjes, die niet geschroomd hebben. Asaf's rug. borst, beenen, enfin, z'n heele lichaam aan te vreten, waardoor het gevaar niet denkbeeldig was. dat op een goeden lees: kwaden dag het hoofd, een arm of been op de hoofden der kerkgangers terecht zou kunnen komen. En dat zou ernstige gevolgen kunnen hebben, want Asaf weegt niet minder dan 700 K.G.! Gelukkig is het nog bijtijds ontdekt, zoodat door het gemeentebestuur ijlings maatregelen zijn genomen, om het naar beneden storten te voorkomen. Een gemak kelijk werk was het niet. Asaf van zijn voetstuk te halen; dit eischte veel beleid. Maar Donderdagmorgen heeft men het gevaarte dan toch zonder ongelukken op den beganen grond gekregen. Het bleek van bin nen totaal vernield te zijn. Een eerst nu kan men goed zien. welk prachtig werk Jan van Slogteren geleverd heeft met het ma ken van dit beeld, dat een hoogte van ongeveer drie meter heeft. Toen het beeld nog hoog boven het orgel stond, kon men van den beganen grond af wel zien, dat Asaf een rol in de hand had, maar het was niet gemakkelijk te lezen wat er op stond. Dat kunnen wij thans mede- deelen. Het opschrift luidt als volgt: „Psalm Asaphs. Singt vrolick Gode onse sterekte. Juychet den Gode Jacobs". Asaf was een Leviet, zoo lezen we in het Bijbelsch Handboek Concordantie; hij was ..een vervaardiger van muziek en aanvoerder van David's Koor". Wie wat meer van Asaf weten wil, kan nog eenige bijzonderheden vinden in de volgende Bijbelboeken: 1 Kronieken 6 vers 39; 2 Kronieken 5 vers 12. 2 Kro nieken 29 vers 30, 2 Kronieken 35 vers 15 en Nehemia 12 vers 46. Tot geruststelling van onze lezers kunnen we mede- deelen, dat de wormen hel beeld van David en de an dere beeldengroepen ongemoeid hebben gelaten en dat binnenkort een nieuwe Asaf de plaats van zijn voor ganger zal innemen. De melkbezorging 's GRAVENHAGE, 5 Februari. Naar aanlei ding van enkele bekendmakingen van den melk handel, dat op bepaalde dagen geen melk zal wor den bezorgd, deelt het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd mede, dat in dit bij zondere geval van overheidswege geen bezwaar bestaat tegen dezen door de bedrijfsgenooten ge nomen maatregel. Onder de neerschende omstan digheden weegt de last, die den consumenten wordt opgelegd, nu zij een enkelen keer per week hun op een bepaalden dag te ontvangen hoeveelheid melk over twee dagen zullen moeten verdeelen, niet op tegen de aanmerkelijke verlichting van de taak der melkhandelaren en melkbezorgers. De levering van melk aan ziekenhuizen, kindertehuizen cafés en restaurants, cantines en dergelijke, zal voortgang blijven vinden in verband met de zeer bijzondere behoeften van die instellingen. De solanine in de aardappel Geen gevaar van vergiftiging bij eten van aardappel in de schil GRAVENHAGE 5 Febr. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Men hoort wel eens beweren dat door het gebruik van aardappelen in de schil vergif tiging optreedt. Inderdaad komt er in de uitloopers. groene plekken en ondei de schil van de aardappelen een stof voor. namelijk .solanine", waarvan men schade kan ondervinden, wanneer men haar in een te groote hoeveel heid gebruikt. Door het eten van in de sclyl gekookte aardappelen krijgt men meer solanine binnen dan ge woonlijk.a Daar staat echter tegenover, dat van den vori- gen oorlog, toen door velen slechts aardappelen in de schil werden gegeten, niet één vergiftigingsverschijnsel be kend ls. Bovendien is het helang van de voedingsstoffen, welke door het schillen van de aardappelen in het kook- jvergaan of met het schilletje worden weggegooid, groot, aangezien verschillende er van op het oogen- blik slechts uit weinig andere voedingsmiddelen te krij gen zijn. De kans, dat men hinder van de solanine zal ondervinden is zoo uiterst gering, dat dit geen belemme ring mag worden genoemd om de groote voordeelen van het koken in de schil te benutten. Men moet natuurlijk wel alles doen om de hoeveelheid solanine. welke de aard appelen bevatten, niet te vergrooten en daarom de aard appelen doelmatig bewaren en spruitvormlng en groen worden voorkomen. Aardappelen bewaart men het beste, droog, In het don ker, koel maar vorstvr(j. Zijn de aardappelen licht bevro ren of zoet geworden door langdurig verblijf in lagere temperaturen, dan dient men ze eenige dagen bij kamer temperatuur te bewaren, totdat de zoete smaak verdwe nen is en ze weer geschikt zijn om gebruikt te worden. Sprultvorming wordt voorkomen door de aardappelen koel te bewaren en af en toe voorzichtig dooreen te men gen. Een aardappelkist met hellenden bodem is wel het meest geschikt om de aardappelen te bewaren, omdat zij er telkens onderuitgehaald worden en omdat door de openingen tusschen de planken de aardappelen goed wor den gelucht. Bij het bereiden van de aardappelen worden uitloopers verwijderd en veiligheidshalve ook de oogen, omdat het nog niet vast staat of daar solanine in voor komt. De aardappelen dient men schoon te boenen met een ste- vigen borstel en niet met een metalen pannenboender of iets dergelijks. Het gevaar, dat er metaalsplintertjes in de aardappelen komen is niet denkbeeldig. Het schoon- boenen van aardappelen vraagt minder tijd dan het schil- aardappelen. „Zwarte" aardappelen moet men eerst een paai maal flink afspoelen om ze van de dikke zandlaag te bevrijden, dan zijn ook zij gemakkelijk blank ie krijgen. De "aardappelen ;n "öe schil worden op dezelfde manier als geschilde aardappelen gekookt, namelijk met een bodempje kokend waler in een goed gesloten pan. De kooktijd is iets langer, ongeveer 25 minuten. Zoodra de aardappelen gaar ztjn kan men ze pellen. Een bezwaar 's echter, dat ze tegen dat ze gegeten worden, sterk zijn ifgekoeld. Het is dan ook verstandiger de aardappelen in de schil op te dienen. Naar verkiezing kan men zelf het schilletje er op het bord afhalen of het met den aardappel e eten. Dit laatste ls niet alleen minder bewerkelijk geeft geen onsmakelijke velletjes op het bord, maar verzadigt ook meer. Nu volgt het recept van de bereiding van de aardap pelen in de schil. De aardappelen wasschen. putten en van uitloopers ontdoen, met een stevigen borstel flink schoonboenen nawasschen en in een bodempje kokend water met zout in een goed gesloten pan vlug aan de kook brengen en gaar koken. Kooktijd 25 minuten. Het restje water afgieten en de aardappelen laten droogdampen. Als de vorst uit den grond is Elk plekje cultuurgrond moet benut worden GRAVENHAGE 5 Februari. De noodzaak uit eigen bodem te voorzien in de ecist noodzakelijke levensbehoef ten brengt onafwendbaar met zich mee. dat elk plekje cultuurgrond benut dient te wprden voor de voortbrenging an voedsel. Een niet onaanzienlijke oppervlakte cultuurgrond wordt echter in beslag genomen door parken, plantsoenen, bouw- irreinen, wegen en wegbermen, kanaalbermen, tram egen, particuliere tuinen, enz. Derhalve is door de commissie ter ondersteuning van de ..iaatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouw productie (korter genoemd commissie dr. Posthuma) reeds voor eenigen tijd een onderzoek ingesteld naar het voor komen van pereeelen of van perceeltjes grond, welke naast den bestaanden bouwgrond met voordeel zouden kunnen worden benut voor de voedselvoortbrenging. Ten vervolge op dit onderzoek zijn onder leiding van de directie van den landbouw, hierbij krachtig gesteund dooi de plaatselijke functionnarissen van de commissie dr. Posthuma, maatregelen getroffen om tot het in cultuur brengen van deze hoeken grond te komen. Onze bevolkingsdichtheid (270 inwoners per vierkante kilometer) laat niet toe, dat onder de huidige omstandig heden nog bruikbare grond onbenut blijft, Het ,is daarom ten zeerste toe te juichen, dat thans van wege den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken in een rondschrijven aan de burge meesters der gemeenten, een dringende oproep ls gericht door in cultuur brengen van parken en braakliggende gronden, de voedselvoortbrenging zooveel mogelijk te be vorderen. Inmiddels zijn in vele gemeenten, dank zij den reeds verrichten arbeid, reeds aanzienlijke oppervlakten cul tuurgrond aan de bestaande toegevoegd, in sommige ge meenten zelfs wel 300 a 400 H.A. In andere gemeenten valt echter nog wel het een en ander te doen. Ook de mede werking van rijks-, provinciale- en waterschapslichamen zal veel kunnen bijdragen tot het bereiken van het doel. Elk plekje van den eigen bodem benutten, is thans de eerste eisch, welke voor de Nederlandsche voedselvoort brenging te stellen is. Zoo gauw de vorst uit den grond is, dient alles er op te worden gezet tijdig met het scheuren, ploegen of om spitten gereed te komen. Er worden hooge eischen gesteld aan het voortbrengings- vermogen van den Nederlandschen bodem. Van elke mogelijkheid om voedsel te winnen dient daar in profijt getrokken te worden. (A. N. P.). AANBESTEDINGEN TE HAARLEM. Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het onderhoud van de Rijkszee- en Rijkshavenwerken op Marken gedurende 1942. De raming bedroeg f 8400. Het laagst werd inge schreven door 's Meuler's Aannemingsbedrijf te 's-Gravenhage voor f 8340. Verder werd aanbesteed het onderhoud van de buitenduinen op Terschelling gedurende 1942. De raming bedroeg f 2600. Hiervoor was maar éen in schrijvingsbiljet ingekomen, namelijk van J. Kas pers te West-Terschelling voor f 2570. ZONDAG A.S, GEEN VOETBAL EN KORFBAL. Voor Zondag a.s. ziin alle wedstrijden van den Nederlandschen Voetbalbond en van den Neder landschen Korfbalbond afgelast. DE STRIJD OM SINGAPORE. TOKIO, 6 Februari. (D.N.B.) Nu de beschieting van dc eilandvesting Singapore door de Japansche artillerie een dag en twee nachten duurt, zijn er reeds teekenen bemerkbaar, volgens Domei, dat de tegen stand vermindert. De Japansche artillerie heeft zich ingeschoten Het vuur wordt sinds gisterenmiddag zienderoogen beter. Op het oogenblik is het Japan- sch" p-tillerievuur het sterkste geconcentreerd op de wijk Kranji, ten Zuidwesten van den dam, van waar onophoudelijk ontploffingen en het inslaan der gra naten kunnen worden gehoord Welke bonnen zijn thans geldig? Van 1 tot en met 7 Februari: 2ro°3 ,/4 "".f Brood or seuak 01B Brood rants. 07A Vleesch 1 rants. Vleasch of 07B VI.waren y4 rants. vleeechwaren 07A Aardappelen IJ/, K.G. Aardappelen 07B Aardappelen K.G. Aardappelen (Dc aardappclhonncn 06A en 06B blijven tot en met 7 Februari geldig.) Van 25 Januari t.ni. 21 Februari: 197 Algemeen 1 K.G. Suiker 05C en 05D res. 50 gr. Cacao 103 Algemeen 500 gr Jam 109-202 l rants. Bloem brood of gebak 06 en 07 reserve 230 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 100 gr.- Vermicelli of maïzena 204-208 1 00 gr. Kaas 06A-09A Melk I 3L. Melk 06B-09B Mellt I L. Melk Van 1 t.m. 9 Februari: 06 Boter 125 gr. Boter 06 Vet 125 gr. Boter met reductie 07 Boter 125 gr. Boter 07 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 19 t.m. 27 Februari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet (Voor het vet moet de bon 09 Boter t.m. 5 Februari ingeleverd worden bij den leverancier.) Van 8 .Januari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 8 .Januari t.m. 7 Februari: 04B, 04C, 04D Reserve 1 el Van 28 December t.in. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon ^11 Algemeen en Bon G Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon G toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 28 Februari. Bon L, Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Zware aanval op Ned.-lndisclie vloot in (le Javazee Vier kruisers vernietigd of beschadigd TOKIO, 6 Febr. (Domei) Het keizerlijk hoofd kwartier maakt bekend: Vliegtuigen van de Japansche marine ontdekten 4 Februari op 30 mijl ten Zuiden van het eiland Kan- gean in de Javazee een vijandelijke vlootformatie. De vliegtuigen brachten een Nederlandschen kruiser van het type Java tot zinken, beschadigden ernstig een anderen Nederlandschen kruiser van 6450 ton, ver nietigden een Nederlandschen kruiser van het type Java, alsmede een Amerikaanschen kruiser van het type Marblehead van 7050 ton, en brachten voorts een schip van 5.000 ton tot zinken. In dezen zeeslag werd de Nederlandsche oorlogsvloot bijna in haar ge heel vernietigd. Een Japansch vliegtuig ging verloren. (De kruisers van de Java-klasse (de „Java" en de „Sumatra") zijn 6670 ton groot. De „Java" js in 1925 in dienst gesteld en dc „Sumatra" in 1926. De snelheid bedraagt 31 mijl. De bewapening bestaat uit tien ka nonnen van 15 c.M., benevens het noodige lichtere geschut. Aan boord bevinden zich twee vliegtuigen. De normale bemanning bestaat uit 525 koppen. Met den kruiser van 6450 ton is waarschijnlijk bedoeld de „De Ruyter", die in 1936 in dienst is gesteld. Dit schip, dat een snelheid heeft van 32 mijl, is bewapend met zeven kanonnen van 15 c.M. De normale beman ning bestaat uit 435 koppen. De Amerikaansche krui sers van het type Marblehead zijn bewapend met tien stukken van 15 c.M., benevens luchtdoelartillerie en lichter geschut en zes torpedolanceerbuizen. Zij twee vliegtuigen mee). AANVALLEN OP NIEUW-GUINEA. STOCKHOLM, 6 Februari. (D.N.B.) Volgens een United Press-bericht uit Melbourne zouden groote Japansche vliegbooten Donderdag Port Moresby en andere steden aan de kust van Nieuw-Guinea met zware bommen en met hun boordkanonnen hebben aangevallen. Goering's bezoek aan Italië ROME, 5 Februari. Het D.N.B. meldt: Rijksmaar schalk Goering, die in het kader van zijn bezoek aan Italië, zooals reeds gemeld, op het oogenblik te Rome vertoeft voor het voeren van besprekingen, heeft op 4 Februari des ochtends den staatssecretaris van do koninklijke Italiaansche luchtmacht, Fougier, ontvan, gen en met hem een onderhoud gehad over kwesties met betrekking tot de luchtmachten van beide landen. Hierna inspecteerde de rijksmaarschalk op uitnoodi- ging van Fougier inrichtingen van de Italiaansche luchtmacht. Bij zijn aankomst werd hij verwelkomd door den Duce. die per vliegtuig op de plaats van in spectie was aangekomen. Hierna werd een parade ge houden door de Italiaansche luchtmacht, 's Avonds bezocht de rijksmaarschalk een receptie, welke werd gehouden door generaal-veldmaarschalk Kesselnng, waar hij zich op kameraadschappelijke wijze onder hield met officieren van de Duitsehe en Italiaaftsche weermacht, alsmede met vooraanstaande persoonlijk heden van den staat en de partij. Op deze receptie was eveneens aanwezig de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, Cavallero, Fougier, Riccardi en de Duitsehe ambassadeur te Rome, Von Mackensen. Om 23.30 verliet de rijksmaarschalk van het Groot- Duitsehe Rijk met zijn specialen trein Rome om naai Duitschland terug te keeren Bij zijn vertrek werd hij uitgeleide gedaan door den Duce. van wien hij op ka meraadschappelijke wijze afscheid nam, waarbij op hartelijke -wijze de oprechte verbondenheid tusschen beide landen tot uiting kwan*. Bovendien waren op hc-t perron verschenen graaf Cirano. Cavallero, Fou gier, Riccardi, generaal Camerra. welke laatste de groeten overbracht van kroonprins Umberto. Van Duitsehe zijde waren aanwezig generaal-veldmaar schalk Kesselring, de ambassadeur te Rome, Von Mackensen, alsmede de chefs van de op het oogen blik in Italië vertoevende commandoposten .van de Duitsehe weermacht. Singapore door zwaar Japansch artillerievuur bestookt. Britsche artillerie beschiet Johore TOKIO, 5 Februari (D.N.B.) Het Japansche ar tillerievuur op Singapore, dat sedert gisteravond met onverminderde kracht aanhoudt, schijnt hoofdzake lijk gericht te zijn op het Noordelijke deel van het eiland tegenover Johore Bahroe. aldus de frontbe- richten. Hier valt vooral in het gebied dat toegang geeft tot de brug naar Johore. de zeer hevige uitwer king van het vuur waar te nemen. Olietanks en rub berplantages staan in vlammen. De Engelsche artillerie beschiet sinds vanochtend de stad Johore Bahroe en haar naaste omgeving. Verondersteld kan worden dat de Engelschen het be gin van het offensief der Japansche artillerie be- schou%ven als een voorbereiding tot landingen, juist op dit smalste punt van de Straat van Johore en door hun vuur deze veronderstelde bedoeling der Japanners trachten te verijdelen. Een ander D.N.B -bericht meldt dat de batterij- stellingen van Kranji, ten Zuidwesten van den vet- bindingsdam. nog voordat de tegenstander het vuur kon openen vernield werden. Een aan 't Zuidelijke uiteinde van den verbindings- iam liggend bosch geraakte in brand. De vlammen erlichtten den geheelen horizon. Ook de oorlogs haven Seletar staat in brand. I11 een speciaal bericht van de „Yomioeri Sjimboen' wordt gezegd dat de Japansche artillerie haar vuur -concentreert op de batterijen luchtdoel- en veldge schut, alsmede de olitanks ten Zuiden van den ver- bindingsdam. Groote formaties vliegtuigen van het Japansche leger hebben gisteren opnieuw boven het vliegveld van Tengah op Singapore gevlogen en vier vijande lijke vliegtuigen 111 brand gestoken. Van twintig op den grond staande vijandelijke vliegtuigen werden er nog vijf zwaar beschadigd. Alle Japansche vliegtui gen zijn onbeschadigd op hun steupunt teruggekeerd, zonder een vijandelijk vliegtuig ontmoet te hebben. Andere formaties hebben op 4 Februari des mid dags in Birma talrijke vijandelijke soldaten vernie tigd die op de vlucht waren. Alle Japansche vlieg tuigen keerden onbeschadigd terug. Japansche luchtactie hoven Ned.-Indië Een tweede aanval op de marinehaven van Soerabaja SJANGHAI, 5 Februari (D.N.B.) Het te Batavia gepubliceerde legerbericht der Nederlandsch-Indi- sehe strijdkrachten bevestigt dat een nieuwe Japan- sehe bomaanval Donderdagmorgen op Soerabaja heeft plaats gehad. Er zijn verscheiden branden in de luchthaven der marine uitgebroken en eenige schade is aangericht. Voorts meldt het legerbericht ook levendige acti viteit der Japansche luchtmacht boven andere déelen van Nederlandsch-Indië en verklaart het dat de mlj- nenlegger ..Prins van Oranje" niet geslaagd is in zijn poging van Tarakan te vluchten, waar lilj ten tijde van den Japanschen aanval was gestationneerd. Het legerbericht melJt met betrekking tot den aan val. die de Japansche luchtmacht Dinsdag op Java heeft ondernomen, dat de aanvallende formaties bommenwerpers 70 tot 80 machines sterk waren. In Soerabaja, zoo wordt verder in het bericht gezegd, werd „zeer aanzienlijke schade" aangericht. Het juiste aantal der vernielde machines van de Nederlandsch-Indische luchtmacht staat nog niet vast, daar een groot aantal vliegtuigen nog niet op hun basis is teruggekeerd. Men vermoedt dat een deel der machines ..elders" geland ls. Voorts deelt de Nederlandsch-Indische marine leiding mede dat een aantal werkplaatsen ls ver woest. Australië in het oorlogskabinet STOCKHOLM. 5 Febr. Naar de Britsche hc rlchtendienst meldt, heeft Churchill medegedeeld ,lat de regeering het verzoek van Australië in het oorlogskabinet vertegenwoordigd te zijn en bij de leiding der politiek gehoord te worden, heeft inge willigd. Churchill verklaarde voorts dat er geen mu taties zullen plaats hebben onder de vertegenwoordi gers van het Britsche rijk in het oorlogskabinet. A.N.P.) De positie van Australië ROME. 5 Febr. (A.N.P.) De „Messngpero" be richt op grond van een mededeeling uit Macao dat het Britsche opperbevel in Oost Azië besloten beeft Australië aan zijn lot over te laten In een der laat ste bijeenkomsten van den generalen staf zou gene raal Wavell. als opperbevelhebber der Engelsche strijdkrachten in Oost-Azië daartoe besloten hebben. Tijdens deze bijeenkomst moet bij verklaard hebben dat geen man en geen vliegtuig uit Britsch-lndië. Birma of Singapore zouden worden weggehaald om de Australische kusten te verdedigen. Duitsch-Italiaansche opmarsch in de richting van Ain el Gazala Groote hoeveelheid materiaal in handen der Spiltroepen gevallen De correspondent van Stefani in Noord-Afrika meldt dat gemechaniseerde colonnes der spilmogendheden. na Derna en Tmini bereikt te hebben en gepasseerd te zijn, den opmarsch voortzetten in de richting van Ain-el-Gazala. De Engelschen blijven in wanorde te rugtrekken en laten talrijke gevangenen en een enorme hoeveelheid materiaal in Italiaansch-Duitsche handen achter. De Berljjnsche pers, aldus het D.N.B., houdt zich bezig met de mededeeling van het opperbevel van Donderdag, dat de troepen der Spilmogendheden Jn Noord-Afrika tot voorbij Derna zijn opgei ukt. „Berliner Lokalanzeiger" citeert de „Daily Mail", die de vraag stelde: „Hoe is het mogelijk dat Rommel, die nooit een woestijn gezien had, de meester van den woestijnoorlog is geworden?" De „Lokal Anzeiger" merkt op: „Met het oog op deze bekentenis moet het den Engelschen dwaas in de ooren klinken, wanneer andere bladen de Noord-Afri kaansche campagne der Engelschen voorstellen als eer poging de Duitsehe strijdkrachten te binden of te verzwakken. Alsof niet het offensief van Auchinleck een onderneming van het geheele Britsche Rijk was. die tot de eindoverwinning moest bijdragen, en alsof niet Rommel met de „overblijfselen", die de Britten hem genadiglijk lieten, de geweldige inspanningen van het Britsche Rijk in enkele dagen teniet deed". VERDUISTEREN van 18.35 tot 9.13 Maan 6 Febr. onder 11.25, 7 Febr. op 0.52 Uw evenmensch ook wat gegund, Steunt Winterhulp, waar ge kunt. Giro Winterhulp Nederland 5553. Zonder moeilijkhe den Is een iransport- vnartnig in reinst wordt. Dan kan de niet 'nlnder r oarvolle Orbls-Hol- land- P.K. Esslg Duitschland strijdt voor Europa. Duitsch-Italiaansche troepen reeds voorbij Derna. Aan de Amerikaansche kust zes schepen tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 5 Fe bruari (D.N.B.; Het opperbevel dei weermacht maakt bekend: „Aan het Oostelijk front zijn talrijke bolsjewis tische aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Eigen tegenaanvallen leidden tot plaatselijke successen. In den centralcn frontsector werd een vijandelijke strijdmacht ingesloten en vernietigd. Formaties der luchtmacht deden met succes aanvallen op troepenconcentraties, mar- chcerende colonnes en vlicgtuigsteunpunten van den vijand. Aan de Oostkust van Noord-Amcrika hebben Duitsehe duikbootcn 6 vijandelijke koopvaardij schepen van 47.000 br.t. in'totaal, waaronder een ertsboot van 15.000 br.t.. tot zinken gebracht. 1 In Noord-Afrika werd de achtervolging van den vijand voorbij Derna in Oostelijke richting voort gezet. Gevechtsvliegtuigen dreven Britsche colon nes ten westen van Tobroek uiteen en bombardeer den de terugtochtswegen van den vijand. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn bij de ge vechten in Cyrenalca in den loop van Januari door Duitsch-Italiaansche troepen 3.500 gevangenen bin nengebracht. alsmede 370 pantserwagens en 192 ka nonnen buit gemaakt of vernietigd. Duitsehe duikbooten hebben voor Solloem een door torpedojagers beschermd Britsch convooi aan gevallen. Zij plaatsten op verscheidene eenheden torpedotreffers. De ondergang van een Britschen torpedojager is waarschijnlijk. Op het eiland Malta hebben Duitsehe gevechts vliegtuigen onder bescherming van jagers dc haven La Valetta met bommen van zwaar en extra-zwaar kaliber bestookt. In luchtgevechten ten Oosten van het eiland werden zonder eigen verliezen drie Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten". Duitsehe successen in den centralen sector van het Oostelijk front Negentien plaatsjes heroverd Het D.NB. meldt: In weerwil van de hevige koude en den sterken sneeuwval hebben de Duitsehe troe pen, naar van militaire zijde verluidt, bij dc voort zetting van hun plaatselijke aanvallen in het centrale deel van het Oostelijke front nieuwe successen be haald. Zoo drongen Duitsehe infanteristen tijdens de afgeloopen dagen diep ln de bolsjewistische linies bin- en veroverden zij, na hevige gevechten, negentien plaatsjes. De bolsjewisten leden zware verliezen en verloren o.a. een groot aantal stukken geschut. Naar het D.N.B. voorts verneemt heeft een Duitsch infanterieregiment op 3 Februari ondanks den ijzigen Noordoosterstorm en de hoogliggende sneeuw in den centralen sector een door de bolsjewisten bezette plaats genomen. Van twee kanten drongen dc Duit sehe soldaten binnen, waarna huis na huis veroverd moest worden. Na een hevig gevecht, dat den bolsje wisten zware verliezen bracht, was de plaats geheel in Duitsehe handen. Italiaansch weermachtsbericht Achtervolging der Britsche troepen ten Oosten van Derna. ROME, 5 Februari (Stefani). Het 6I4c Italiaan sche weermachtsbericht luidt: De troepen van de As blijven, na Derna te zijn ge passeerd, den vijand ln Oostelijke richting, vervolgen. Bij de gevechten, die in Cyrenaica geleverd zijn, wer den tot 31 Januari 3500 gevangenen gemaakt en 370 pantserwagens en 192 kanonnen vernield of buit ge maakt. De luchtmacht heeft in nauwe samenwerking met de landstrijdkrachten herhaalde malen terugtrekkende colonnes en achterwaartsche verbindingen van dien vijand gebombardeerd en branden en vernielingen veroorzaakt. De aanvallen van de Italiaansche cn Duitsehe luchtmacht op Malta werden zonder ophou den voortgezet. Lucht- en vlootbases werden met goed gevolg aangevallen en op talrijke doelen werden voltreffers geplaatst. Engelsche toestellen hebben gisteren brisantbommen uitgeworpen in de buurt van Palermo, waarbij een trein getroffen werd: vier dooden onder het trein personeel. Het afweergeschut en onze jagers kwamen terstond ln actie. Van de 6 vliegtuigen, die aan den aanval deelnamen, stortte er een in zee in de buurt van het plaatsje Flavia, oen ander sloeg tc pletter in een deel van het plaatsje Prizzi. Een deel der beman ningen. dat er het leven af had gebracht, werd ge vangen genomen. De „Diplo" over de rede van Ryti Opvatting, die identiek met de Duitsehe is Het D.NB. meldt: Dc rede van den Finschen pre sident Ryti voor den Finschen Rijksdag wordt door de Deutsche Diplomatisch-Politisch Korrespondenz gekenmerkt als een rede van Europeesche bcteeke- nis. De „Diplo" wijst er op dat Ryti in zijn rede dui delijk getoond heeft onder welke voorwaarden ook in oorlog het zelfstandige leven van do Europeesche volken zich zeer goed kan ontwikkelen. De opvatting van Ryti dat Finland het begrijpelijk acht zijn bin nenlandsche "ontwikkeling verder zelf te bepalen en de eerbiediging van de door andere naties aangeno men staatsvormen als iets natuurlijks beschouwt, noemt dc „Diplo" identiek aan de Duitsehe opvattin gen over dit complex van vraagstukken. De „Diplo" wijst voorts op de herhaalde verklaringen van den Führer, volgens welke het nationaal-socialisme geen exportartikel is en ziet in het feit van de groote ver scheidenheid van staatsvormen, welke juist bestaat in de met Duitschland verbonden of met Duitschland bevriende landen, het doorslaggevendste bewijs er voor dat deze opvatting ook in de practijk geldt. Nooit, zoo verklaart de „Diplo", was een verschei denheid van staatsvormen voor Duitschland een be lemmering om hartelijke betrekkingen met andere volken te onderhouden. Het is Duitschland er alleen om te doen met betrouwbare partners in hetzelfde levensgebied te doen te hebben. Deze Duitsehe op vatting stelt de „Diplo" tegenover de opvatting van diegenen, die, om de overige wereld te misleiden, spreken van „vrijheid en mcnschenrecht" en zich ge lijktijdig met den despotischen drager van dc bloedige wereldrevolutie vereenigd hebben Na er op gewezer. te hebben dat als resultaat van de door Eden te Moskou gevoerde besprekingen de vernietiging van de souvereiniteit van de kleine Europeesche landen is toegegeven, schrijft de „Diplo": ..Met het Britsch-Bolsjewistische bondgenootschap is de erkenning van zelfbeschikkingsrecht en zelfstan digheid der volken nooit in overeenstemming te bren gen. Tegenover een dergelijke dictatuur staat in Europa het afweerfront van de in de meest verschil lende levensvormen samengebundelde volken, die desondanks gemeenschappelijk voor het voortbestaan van hun eigen nationale bestaan strijden". Scheensverliezcn voor de Amerikaansche kust Zes namen bekend gemaakt Het D.N.B meldt: Met het in het weermachtbe- richt van heden genoemde vierde succes van de Duit sehe onderzeebooten, die voor de Amerikaansche kust opereeren ls het aantal tot zinken gebrachte vijande lijke schepen tot 49. de voor den tegenstander verlo ren gegane tonnage tot 349.000 br.t. gestegen. Het Amerikaansche ministerie van marine maakt bijna da gelijks namen van tot zinken gebrachte schepen be kend. Giseren werden de volgende zes schepen ge noemd. die tot zinken zijn gebracht: de stoomschepen „Americaland" (15 355 br.t), „Empire Wildebeest" (5.631 br.t.), „Rochester" (6.836 br t.). „Traveller", „Tacomastar" (7.927 br.t.) en het tankschip „Tronto- lite" G.718 br.t.).

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1