IN ENKELE REGELS AKKERTJE Hitlers aanklacht en verweer De rode die de Führer Vrijdagmiddag hield als veelal, aanklacht en verweer. Aanklacht tegen hen, die volgens zijn visie reeds vóór 1914 Duitschland zijn voorspoed en macht niet gunden en het op zijn val hadden voorzien; die het er ook na den vrede van Versailles men erkent dit verdrag nu vrij algemeen als oen van de ongelukkigste maakwerken, welke de geschiedenis ooit heeft aanschouwd niet boven op wilde laten komen en zijn opvolgende regeeringen de levenskansen onthielden, die, waren zij toegestaan, 's werelds loop een andere wending hadden kunnen geven. Dezelfde lijn, welke Hitler in de geschiedenis dier jaren (19141933) ziet, zet zich voort als het na- tionaal-socialisme aan het bewind is gekomen Di bezitters willen de niet-bezitters (havenots of Habe- nichtsc, zooals men met twee even karakteristieke woorden zegt) niet aan bod laten. Het moet zoo blij als het is: wie de macht hebben, moeten haar hou den: wie geen macht hebben, mogen er ook geen ver krijgen. Speciaal Churchill, in een latere instantie ook Roo sevelt, wees Hitier aan als drijvers van de coalitie, welke het er op gezet heeft Duitschland er onder houden. Op hen legde hij in rijn verweer alle ver antwoordelijkheid voor het ontstaan en de uitbreiding van den oorlog, waarbij hij de verzekering gaf, dat, had het aan hem gelegen, het anders ware gegaan, de vrede bewaard gebleven zou zijn en hij zich aan de werken des vredes. die hij als zijn eigenlijke taak blijft beschouwen, zou hebben gewijd. Maar hierop liet hij volgen, dat, nu het eenmaal oorlog i s. hij ook de volle verantwoordelijkheid alle opzichten voor het van Duftsche zijde gevoerde beleid, politiek en militair, wenscht te dragen. Dat is nu, ook wat het militaire betreft sinds hij zelf het opperbevel heeft overgenomen, het geval. Hitier voelt zich hierbij gedragen door het vertrouwen van het Dultsche volk, waarvan de Inzameling van wollen en bonten goederen, een soort van „volksstemming" met éclatant resultaat, hem nog onlangs een vernieuwd be wijs heeft gegeven. Dat Duitschland nog voor groote moeilijkheden staat ontveinsde Hitler zijn toehoorders niet. Dat de overwinning echter de wapenen van de Duitsehe weermacht en die van Duitschlands bondgenooten zal bekronen, is aan geen twijfel onderhevig. Met trots wees hij hierbij op de geweldige wapenfei ten, die de Duitsehe weermacht sinds het begin van den oorlog heeft volbracht, op alle fronten. De cente successen van Rommel in Noord-Afrika werden hierbij bijzonderlijk gememoreerd. Ook omtrent den toestand aan 't Russische front is Hitler vol vertrouwen Hij herhaalde de reeds meermalen gegeven verzeke ring, dat het offensief aldaar In het komende voor jaar zal worden hervat en de bolsjewiki dan het volle gewicht van de versterkte Duitsehe wapenen eerst recht zullen te gevoelen krügen. Ook ter zee blijft Duitschland in den aanval. Tegelijkertijd verbaast zijn bondgenoot Japan de tegenstanders door zijn gewel dige aanvalskracht en voortvarendheid. „Ik kan" aldus Hitler in een van de passages van zijn peroratie op dezen 30sten Januari slechts één ding verzekeren. Hoe dit jaar zal afloopen weet ik niet. Of dan de oorlog voorbij zal zijn. weet ik niet, doch één ding weet ik: waar de vijand ook opduikt, wij zullen hem dit jaar weer verslaan, precies als tot dusver, het zal weer een jaar van groote overwin ningen zijn". Duitschlands vijanden hebben Hitier opnieuw ge hoord als een tegenstander, die van geen wijken weet. Finland's strijd Eenige dagen geleden heeft men zie ons nummer van ji. Woensdag Ryti. de president van de Finsche republiek, een redevoering gehouden ter gelegenheid van de opening van het parlement in 1942. Hij heeft daarbij belangrijke dingen gezegd, dingen die waard zijn nog even nader in het licht te stellen, te meer omdat er in ons land altijd een warme belangstelling Is geweest voor Finland en zijn strijd voor de vrijheid. Het is niet noodig hier opnieuw te herinneren aan de vele vrijheidsoorlogen die de Finnen in den loop der eeuwen hebben moeten voeren omdat wij dat in den laatsten tijd meermalen gedaan hebben. Ryti be toogde dat het Finland steeds mogelijk geweest is in vriendschap te leven met alle volken, alleen Rusland uitgezonderd. Niet minder dan 25 keer moesten de Finnen tegen de Russen te velde trekken. Ook nu weer was het de Sovjet-Unie die van Finland een vazalstaat wou maken, door zijn stelselmatige politiek van be dreiging en afpersing, zoodat de vrijheid-lievende Finnen wel gedwongen waren naar de wapens tt grijpen „Het verdag van Versailles is er zoo con stateerde de Finsche staatsman niet in ge slaagd een veiligen volkenrechterlijken toestand of een doeltreffend uitvoerend gezag tot ondersteuning van het volkenrecht te scheppen. Het optreden der Sovjet-Unie tegenover Finland, de randstaten en Roe menie. toont aan. dat onder zulke omstandigheden het volkenrecht vaak niets anders is dan een vuist recht". Met groote voldoening maakte Ryti melding van de sympathie en de hulpvaardigheid, op economisch ge bied. aan Finland betoond. In het bijzonder noemde hij naast Duitschland ook Zweden, Denemarken, Italië, Zwitserland en Hongarije. Thans voert Finland zijn vrijheidsstrijd aan de zijde van Duitschland en zijn bondgenooten. Vol vertrouwen In den gunstigen af loop. Ryti verklaarde: Het bolsjewisme is voor ons en voor geheel Europa nog steeds het grootste gevaar. Met verontwaardiging stelde hij vast, dat Eden, de Britsche minister van Buitenlnndsche Zaken, bij zijn laatste besprekingen met Stalin blijkbaar geen be zwaar gemaakt heeft tegen het programma van Stalln, dat een bedreiging is voor de kleine volken. „De trouwe wapenbroederschap van de Finnen en de Duitschcrs tegen het imperialistische bolsjewisme Is dan ook" zoo verklaarde de Finsche president „onder alle omstandigheden een natuurlijke zaak" Aan het einde van zijn rede kwam Ryti nog eens terug op het verdrag van Versailles. „De voorwaarden van dat verdrag waren gedicteerd door haat en wraak gevoelens Finland moet hopen, dat de mannen, die na dezen oorlog over de vredesvoorwaarden zullen beslissen, er in zullen slagen zonder haat en wraak zucht een hlijvenden rechtstoestand te scheppen, on der welks bescherming ook kleine volken zonder vrees en ellende kunnen leven en werken". Daarmee zullen vele andere kleine volken het onge twijfeld eens zijn. Uit Berlijn wordt gemeld, dat men in politieke kringen In Duitschland de rede van Ryti met bijzon dere aandacht, heeft gelezen. Het is het oordcel van een staatsman die on een hoogen wachtpost tot oor- deelcn bevoegd is. Ryti sprak niet alleen voor Fin land, maar ln zekeren zin ook voor andere Europee- sche naties. Slachtoffers van bombardement te Rotterdam begraven ROTTERDAM. 5 Februari. Onder groote be langstelling van officieele en niet-officieele zyde worden in deze dagen na den Britschen vlieger aanval op het vredige Rotterdam wederom de tien tallen slachtoffers onder de burgerbevolking op de onderscheidene begraafplaatsen te ruste gelegd. Op de begraafplaats Oud-Charlois zijn Maandag twee en Dinsdag één slachtoffer ter aarde besteld. Er bestond aan den linker Maasoever voor deze droeve gebeurtenis zeer veel beangstelling van stadgenooten. De chef van het politiebureau te Charlois was als vertegenwoordiger van de stede lijke overheid aanwezig. Op de R.K. begraafplaats en op de Algemeene Begraafplaats Crooswiik worden sedert Maandag telkens weer rouwstoeten ontvangen, die hun droe ven las; naar de laatste rustplaats brengen. Ook hier is de belangstelling overweldigend. Om de geopende groeven scharen zich familieleden en bekenden en ook hier is de overheid telkens ver tegenwoordigd, om van haar deelneming in de tragische gebeurtenis, die zoovele Rotterdammers smartelijk heeft getroffen, te getuigen. Namens het college van secretarissen-generaal van de departe menten was de heer H. Ceelen aanwezig en de heeren mr. H. M. v. d. Zanden en H. M. Tempelaars vertegenwoordigden den burgemeester van Rotter dam. Inspecteurs van het Rotterdamsche politie corps kwamen van de deelneming van den gevol machtigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers, getuigen. Tal van bloemstukken, dikwijls gezonden door de autoriteiten, dekten de graven en er heb ben zich op de doodenakkers ontroerende tooneelen afgespeeld. En nog komt aan de lange, droevige rij geen einde Ook morgen en overmorgen worden weer slachtoffers ter aarde besteld. (A.N.P.) Hoofdredacteur: C. <T- uin Tilburg, Heemstede Plv. Hoo'd- ear: G. X. Tjeendcrs. Heemstede Eerste medewerker: F. C. Berks, Haarlem OFFICIEELE LANDBOL'WMEDEDEELINGEN VOOR DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. TOEWIJZING RUNDEREN BOVEN I JAAR. Bij enkele veehandelaren schijnt de meening te heer- schen. dat zij voot handelsvee geen toegewezen aantal be hoeven. Dit is Inderdaad wel het geval. Voor de ons beken de marktveehandolaren zijn deze toewijzingen, welke zijn bepaald naar een gemiddelde van de opgaven van de registratlekaarten van October. November en December 1940, toegezonden Mochten er erkende rundveehandelaren zijn. welke recht meenen te hebben op een zoodanige toewijzing en hier voor geen kaart hebben ontvangen, kunnen zij zich alsnog wenden tot de L C. O. voor Noord-Holland, Afdeeling Veelevering, Kerkplein 13 te Alkmaar. Wanneer meer vee aanwezig is, dan is toegewezen, ook al is dit handelsvee. is men ln overtreding. Wanneer dus een handelaar een toewijzing heeft van 20 stuks vee. zullen bij hem ook niet meer dan 20 koelen aan wezig mogen zijn, ook al ls dit vee geheel of gedeeltelijk handelsvee. De veehandelaren doen in hun eigen belang verstandig, hierop nauwkeurig te letten. ZAKBOEKJE VOOR VEEHANDELAREN. Wij willen er nogmaals de aandacht op vestigen, dat de veehandelaar verplicht ls van al zijn aan- en verkoopen, hetzij voor eigen rekening, hetzij ln opdracht van derden, aanteekening te houden ln een zakboekje, hetwelk moet worden aangevraagd aan de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch. Laan van Meerdervoort 53 te "s Gravenhage. De kostprijs van het zakboekje bedraagt 10.50. welk be drag kan worden gestort of overgeschreven op postreke ning No. 446600 van bovengenoemde organisatie. VEEVOEDERDISTRIBUTIE. De veehouders worden er op gewezen, dat ze ln de ge legenheid worden gesteld Alkalische mineralen (koekjes) te betrekken. Dit koekje bestaat uil de volgende samenstelling: 54 gedroogde pulp io melasse euof gedroogde pulp 24 geslibd krijt 12 sodex of geslibd krijt hetgeen uitsluitend Is te voederen bij Finsch kuilvoer. Bij normale giften kuilvoer is een koekje (ca.a 175 gram) per dier per dng voldoende. Bovenstaand „Alkalisch mlneralenkoekje" kan gele erd worden in gedeeltelijke vermindering op de rundvee- voedertoewijzing. Daartoe kunnen de veehouders de ge wone bonnen bij hun plaatselijken Bureauhouder laten splitsen in een bijzondere toewijzingsbon voor Alkalische mlneralenkoek en een voor gewoon rundveevoeder, waar bij zal gelden, dat 1 K.G. rundveevoeder gelijk is aan 2 K.G. Alkalisch mlneralenkoekje. HUISSLACHTING. In de laatste weck van Januari 1942 moesten er nog vele hulsslachtmgen van varkens plaats vinden. Door de weers omstandigheden, gaat het vervoer met zoodanige moei- I'jkheden gepaard dat de huisslachtingen niet vóór 1 Februari 1942 geëindigd kunnen zijn. Er ls daarom besloten, om de termijn waarin huisslachtingen kunnen plaats heb ben, te verlengen van 1 Februari—15 Februari 1942. Wij verwachten, dat de georganiseerden zullen zorgen, dat hun varken voor dien datum geslacht is. STIER KALVEREN. Zooals reeds werd medegedeeld, kwamen stierkalveren, welke niet voorzien werden van een identiteitsbewijs, en welke geleverd zouden worden na 1 Februari 1942, niet in mindering van de verplichte levering. Daar het niet moge lijk zal zijn, al deze kalveren voor 1 Februari te leveren, tengevolge van de verkeersmoeilijkheden, kunnen deze kalveren nog ongeschetst. in mindering van den aanslag, geleverd worden tot en met 14 Februari 1042. Dit is vanzelfsprekend niet van toepassing op de nuch- jg§ 1 fijallen tijde vrij ge- STROOPRIJZEN. Wij herinneren de telers van stroo aan de halfmaande- lijksche verhooging met 0.12'g per 1000 K.G. vanaf 1 December 1941 cm, 31 Maart 1942. Voor binnenstroo (graan en kanarlestroo) b.v. wordt dus de prijs per einde Januari 1942, 20.20 per 1000 K.G. plus 4 x 0,12'- 20,70 per 1000 K G. in draad geperst, franco boord of wagon binnen 6 K.M. van het bedrijf van den verkooper. HOOI VOOR PARTICULIERE PAARDENHOUDERS. Het ls misschien nog niet voldoende bekend, dat voor particuliere paardenhouders een bepaalde hoeveelheid hooi uit de vordering beschikbaar is gesteld. Zij die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, die nen zich. onder opgave van het aantal paaiden en de nog aanwezige voorraad hooi, te wenden tot de P. I. C. A„ Kerkplein 13 te Alkmaar, met vermelding van welken erkenden handelaar zij het hooi wenschen te betrekken, dan wel rechtstreeks lot dien erkenden handelaar, welke zich dan weer met de P. I. C. A. In verbinding moet stel len. Door deze laatste wordt daarna een toewijzing ver strekt. Met het oog op de schaarschte aan hooi. meener wij te mogen adviseeien, de aanvragen zoo spoedig moge lijk in ie zenden. Overigens ls de handel in hooi geheel vrij en mag tot elke hoeveelheid, tegen de vastgestelde maximumprijzen gekocht worden. Ingeschreven als „Officieele Landbouwmededeeling Nr. 2. (Adv. Ingez. Med.) Naar uit Hanoi wordt gemeld, is de keizerin van Annam, Nam-Phoeong, gistermiddag bevallen van een dochter. Dit prinsesje is het vierde kind en de derde dochter van het keizerlijk paar. De toestand der keizerin bevredigend. <A. N. P.). Tusschen de Sovjet-Unie en Canada is volgéns den Britschen Nieuwsdienst Donderdag een verdrag onder teekend, waarbij uitwisseling van consulaire vertegenwoor digers wordt bepaald. Voor de Sovjet-Unie teekende Malsky, voor Canada de hooge commissaris, Massey. Uit Stockholm meldt het D. N. B.: In het proces tegen den Joodschen leider van een communistische sabotage- organisatie, die ook beschikte over een geheimen zender, werd deze. naar het Zweedsche Telegraaf Agentschap meldt, tot 7H Jaar tuchthuis veroordeeld. Zijn medeplich tigen, die o.a. op illegale wijze ontplofbare stoffen hadden vervoerd, kregen tuchthuisstraffen van 3V> jaar tot zestien maanden. Op een desbetreffende vraag werd In de Wilhelm- strasse verklaard dat het tot nu toe nog niet gelukt is in lichtingen te verkrijgen over het lot van de Duitsehe krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie. (A. N. P.). De Britsche Nieuwsdienst meldt uit Washington dat de senaat het wetsontwerp heeft aangenomen, waarbij China flnancieelen steun ten bedrage v. 500 mllltoen dollar krijgt. De buitengewone kamer van den krijgsraad te Cler- t Ferrant heeft het porces behandeld tegen een aantal communisten, die ondanks het verbod van de communis tische partij en van communistische activiteit hun onder- grondsch gewroet hadden voortgezet. Een verdachte werd veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid, een ander tot 10 en drie tot 5 jaar. Een reeks verdachten kreeg gevangenis straffen van f tot 4 jaar. (D. N. B.j. De Duce heeft, naar het D. N. B. verneemt, op voor stel van den partij-secretaris, minister Vldussoni, den consul der militie Ennio Barberini benoemd tot plaatsver vangend secretaris der fascistische partij. Barberini, een oude strijder der fascistische beweging, nam deel aan den wereldoorlog, den strijd in Abessynie en 'den Spaanschen veldtocht. De Engelsche Admiraliteit heeft bekend gemaakt dat de duikboot .Triumph" over tijd is en verloren geacht moet worden. De „Triumph" heeft een waterverplaatsing van 1090 resp. 1575 ton en werd ln 1937 gebouwd. (A.N.P.) Uit een confectieatelier aan de St. Willebrordusstraat te Amsterdam zijn 34 rollen kunstzijde gestolen. De Rotterdamsche politie ls een zwarte handel ir whisky, advocaat en sherry-brandy op het spoor geko men. Een aantal handelaren zijn gearresteerd. Een jongmensch te Amsterdam had tijdens he sneeuwruimen voor een bewoner van de Amstellaan kans gezien ook een horloge te ruimen. HU ls gearresteerd. Tegen een 46-Jarigen klinker uit Amsterdam, die September van het vorig jaar door de Amsterdamsche rechtbank tot zes Jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens moord op zijn echtgenoote, is thans in hooger be roep weer zes Jaar gevangenisstraf geëlscht. Het bekende sanatorium voor lijders aan been- gewrichtstuberculose „Begeiu" te Laren (N.-H.) zal zeer binnenkort een zeer belangrijke uitbreiding ondergaan. Het nieuwe complex zal verrijzen op de plaats waar ger het „Paviljoen Larenberg" heeft gestaan. De laatste klap Jawel, die is voor Engeland. Maar niet zooals velen meenen. Deze laatste klap zal namelijk niet door En geland worden uitgedeeld, maar de schamele resten van wat eens het machtige Engelsche imperium was, zullen dezen klap in ontvangst moeten nemen van de Duitsehe legers en hun bondgenooten. Deze laatste klap zal ook in ons land de dwaze verwachting den bodem inslaan, dat de Londensche emigrantenkliek hier ooit nog eens voet aan wal zal zetten. Dan zal meteen het bolsjewisme, het kapitalisme en de plu tocratie vernietigd zijn en ook in ons land de natio- naal-socialistische opbouw beginnen. Landgenoot zorgt er voor, dat gij er bij zijt als die laatste klap gegeven wordt, meldt u aan bij het Vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". Rheumaiïek Speen pm Neem'n GEZIN VAX ZES PERKONEN VERBLEEF IX DE ZE FELLE KOUDE IX EEX TOCHTIGE SCHUUR. Wanneer men u zoii inededoelen dat er bij deze felle koude een gezin van num. vrouw en vier kinderen •huisvest is in een ijzig koude, tochtige vroegere timmermanswerkplaats, waar de hoer zijn vee ir' geen geval zou willen onderbrengen, waar de sneeuw door het dak naar binnen dwarrelt en de wind u langs de boenen blaast, dan zoudt n dut niet willen gelooven. Door ziekte en werkloosheid was het gezin van IT. Zlcvcrink uit Laren (Gid.) in deze erbarine- lljke schuur terecht gekomen en woonde daar reeds van September af. Voor kort Is aan dezen onhoud- bnren toestand een einde gekomen, doordat de leid ster van het kamp van den Ncd. Arbeidsdienst voor Meisjes te Lochom zich over het gezin heeft ont fermd en een paar kamers op het huls „De Cloese" 'toeft ingericht voor het gezin. Boven: De oude tochtige timmermanswerkplaats, welke als woning en slaapvertrek diende. Onder; Het gezin opgenomen temidden der nieds- Jes van den X. A. foto's Zeylemaker Ijulsllng mi- li ister-preel- dent van Noorwegen. Een telegra fisch el ite brachtc foto van llen nieuwen premier tij dens zijn rede In de ridderzaal van de hls- loiische ves ting Aker huis te Oslo, waarbij hij de leiding der regee- ring van zijn land >vernam. V redegereclitshof Kapitein Vervveij veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Misbruik van gezag om nationaal-soclalistische vrouwen zich te doen on'kleeden.Laaghartig misdrijf in oorlogstijd. 's-GRAVEXHAGE, 5 Februari. Het Vredegc rechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen >len 41-jarigen kapitein der artillerie G. J. Ver- weij, wien ten laste was gelegd dat hij. door het (toenmalige) militair gezag belast met het doi nasporingen en huiszoekingen, in den nacht van 13 op 14 Mei 1940. althans In of omstreeks dat tijdvak te Alkmaar door misbruik, althans door aanmati ging van gezag vier vrouwen of meisjes heeft ge dwongen zich in het bijzijn van alleen hem, ver dachte, te ontkieeden, zulks terwijl het niet nood zakelijk was dat hij genoemde vrouwen op haar lichaam onderzocht. Do procureur-generaal, Prof. Dr. R. van Genech- ten, elschte op 22 Januari j.l. de in art. 137 Wetboek van Strafrecht genoemde maximumstraf van vier Ja ren gevangenis, zoomede ontslag uit den militairen dienst en ontzetting van de bevoegdheid om bij gewapende macht te dienen. Het Hof heeft den verdachte heden veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf met aftrek van het v arrest (sinds 16 September 1940) en met ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen. Aan de overwegingen, waarop dit arrest berust, is het volgende ontleend: Uit de verklaringen van getuigen W„ K.. B.-S. en v. d. W., bevestigd door verdachte, is komen vast u staan, dat verdachte, handelend in zijn hoedanigheid van kapitein van het Nederlandsche leger, op 12 Mei, wat betreft getuige v. d. W. en in den nacht van 13 op 14 Mei 1940 wat betreft de andere vrouwen, te Alkmaar genoemde vrouwen er toe gebracht heeft, zlcli geheel of nagenoeg geheel voor hem te ontkiee den, waarbij verdachte zich beriep op een hem door zijn meerderen verstrekte opdracht ter rechtvaardi ging van zijn bedoeld optreden. Verdachte heeft, gelijk uit genoemde getuigenver klaringen mede blijkt en door hem wordt bevestigd, op deze getuigen den indruk willen maken en ook inderdaad gemaakt dat hij bevoegd was van haar te eischen zich te ontkieeden, teneinde haar aan den lijve op bezwarende stukken te onderzoeken. Voorts is komen vast te staan uit meergenoemde getuigen verklaringen, dat verdachte daarbij van zijn dienst pistool een zoodanig gebruik heeft gemaakt, dat al thans vrouwen als getuigen zich bedreigd gevoelden, terwijl evenzeer vaststaat, dat bedoelde getuigen uit sluitend onder dwang van verdachte zich tegen haar zin voor hem hebben ontkleed. Het Vredegerechtshof heeft op grond der tenlaste legging in de eerste plaats de vraag te onderzoeken of verdachte, die optrad in zijn hoedanigheid van ka pitein van het Nederlandsche leger, door het mill tair gezag belast met het doen van nasporingen en huiszoekingen, zich, handelend gelijk hiervoor als bewezen aanvaard, aan aanmatiging van gezag heeft schuldig gemaakt. Met het oog hierop heeft het Hof het volgende overwogen: Hoewel de onmiddellijke commandant van ver dachte de niet verschenen getuige Baan in zijn verhoor voor den rechter-commlssaris van 21 Aug. 1940 bij de omschrijving van de strekking zijner op dracht niet van het doen fouilleeren van personen gewag heeft gemaakt en hoewel getuige Speijer, die namens getuige Baan aan verdachte de bedoelde op dracht mondeling heeft doorgegeven, waartoe hij bevoegd was, verklaard heeft, zich niet meer te her inneren of daarbij sprake is geweest van het fouil leeren van personen met het oog op het onderzoek naar eventueel aan den lijve medegevoerde stukken, acht het Hof op grond van de verklaring van ge tuige Feitsma. die dezelfde opdracht^als verdachte namens getuige Baan van getuige Speijer ontving, het aannemelijk en houdt voor bewezen dat verdachte gelijk hij verklaard heeft, de opdracht namens zijn militairen meerdere had bekomen om, indien zulks door de omstandigheden geboden was. tot fouillee ring van personen als vorenbedoeld over te gaan. Daarbij ls echter komen vast te staan, mede uit de verklaring van verdachte, dat de bedoelde opdracht tot fouilleering in geen geval op bepaald aangewezen personen betrekking had. maar dat, gelijk verdachte voor het Hof heeft erkend, de verantwoordelijkheid voor het fouilleeren van bepaalde personen in het onderhavige geval van de getuigen W., K., B.-S. en v. d. W. en voor de wijze waarop dit geschied is, geheel voor rekening van verdachto is gebleven. De tweede vraag, welke het Hof derhalve te be antwoorden heeft, is of verdachte niet betrekking tot de meergenoemde vrouwelijke getuigen zich redelij kerwijs op omstandigheden heeft kunnen beroepen, welke de door hem toegepaste wijze van fouilleering, bestaande in het zich geheel of nagenoeg geheel doen ontkieeden dezer vrouwen, hebben kunnen rechtvaar digen als uitvoering zijner genoemde opdracht. Het onderzoek ter terechtzitting heeft het Hof de overtuiging geschonken, dat zoodanige omstandighe den niet aanwezig zijn geweest en dat ook verdachte zelf geen verdenking van eenige beteekenis ten op zichte van de vier genoemde getuigen koesterde. Het is het Hof namelijk gebleken, dat verdachte, die aan den eenen kant voorgaf deze getuigen aan een zeer nauwkeurig onderzoek te moeten onderwerpen in verband met de mogelijkheid, dat zij belastende stuk ken aan den lijve bij ztch aroegen, met het oog waar kant het zelfs niet noodig heeft geoordeeld de door op hij haar ontkleeding verlangde, aan den anderen deze getuigen afgelegde kleedingstukken nader te on derzoeken. evenmin als hij zijn ondeizoek tot het schoeisel der getuigen, dat hij sommigen harer boven dien zonder meer heeft laten aanhouden, heeft uitge strekt. Ook is aan het Hof gebleken, dat verdachte geen aanleiding vond oudere personen, zooals de moeder van getuige W., hoewel hij verklaarde ten aanzien van het gezin W. bijzondere verdenking te hebben ge koesterd. aan een fouilieering te onderwerpen Uit hetgeen het Hof in het voorgaande heeft vast gesteld vloeit naar 's Hofs oordeel voort, dat verdachte blijkens zijn eigen optreden als hiervoren bedoeld, kennelijk niet op grond van eenige bepaalde verden king in verband met gegeven omstandigheden de vier genoemde getuigen zich van haar kleeding heeft laten ontdoen, verdachte hebbende immers juist datgene na gelaten, wat bij een onderzoek als door hem voorge geven voor ieder redelijkerwijs het meest voor de hand zou liggen, namelijk het onderzoek van kleede ren en schoeisel van de betrokken, beweerdelijk ver dachte personen. Het Hof heeft mitsdien de overtuiging, dat verdachte zonder eenigen, aan zijn opdracht ontleenden, grond de meergenoemde vier getuigen zich tegen haar zin heeft doen ontkieeden. Hiermede acht het Hof het aan verdachte tenlaste- gelegde misbruik van gezag bewezen. Wat de aan verdachte op te leggen straf betreft, overweegt het Hof het volgende: Het Hof wil aannemen, aangezien daarvan niet Is gebleken, dat verdachte geen sexueet oogmerk had. eggen w causerie, is.oo B. N. O - praatje In Grol toen hij de vier genoemde getuigen zich voor hem ningsch dialect. 19.10 r, n. o. Nieuwsberichten 19 20 heeft doen ontkieeden. I Goolsch Symphonie-Orkest en solist. 20.00 Wetenswaardïg- Het Hof is echter van oordeel, dat verdachte zich hefJen van de week. Vanaf 20 15 alleen voor de Racito-Cen- bij gebreke van eenige gerechtvaardigde aanleiding -.Ad« over een lijnverbinding met de studio be<(h>k- hiervoren nvervmoen heeft laten Gooisch Symphonte-orkest en solist. 2100 Gra- ,?n mofoonmuziek. 21.30 Causerie. Wat is Poezie. 21.45 B. N. O. an Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op he/ weer* er manhKhfiHah* 11 ia11 tg t... Kou - Griep - Pijn P) Z) 1 Hipi (laidtfea Helpen veilig en vlug. Doos 10en 50ct. Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland aan hingen, te vernederen, in haar mede de eer der bewe ging kennelijk willende treffen. De woorden, door verdachte aan getuige W toege voegd: „Dit is nu zeker wel het ergste geweest voor u, wat u kon overkomen", hebben in dit verband bij zondere beteekenis. Verdachte heeft, aldus handelend als Officier van het Nederlandsche leger, vooral onder de toenmalige oorlogsomstandigheden, zich aan een uiterst zwaar vergrijp schuldig gemaakt, zooals zich juist in ver band met de bedoelde omstandigheden nauwelijks een laaghartiger laat. denken. Hij heeft zich aan de eer van weerlooze vrouwen, die uiteraard in de moeilijkste omstandigheden verkeerden, vergrepen met de kenne lijke bedoeling haar te vernederen. Daartegenover ziet het Hof geenerlel grond voor verontschuldiging en kan slechts in aanmerking wor den genomen, dat verdachte zich reeds sinds 16 Sep tember 1940 in preventieve hechtenis bevindt. Het Hof overweegt voorts, dat de door verdachte gepleegde feiten in zoodanig verband staan, dat zij moeten worden beschouwd als één voortgezette han deling. Overwegende, dat het bewezen verklaarde oplevert het misdrijf van: „het als militair door misbruik van gezag, iemand dwingen iets „te doen", strafbaar ge steld bij artikel 137 van het wetboek van Militair Strafrecht; overwegende, dat verdachte deswege strafbaar is, nu niet gebleken is van feiten of omstandigheden, welke zijn strafbaarheid zouden uitsluiten of opheffen; overwegende, dat het Hof nagemelde straf in over eenstemming oordeelt met den aard en den ernst van het gepleegde feit en de omstandigheden, waaronder het werd begaan, alsmede met den persoon van ver dachte; overwegende, dat het Hof niet wettig en overtuigend bewezen acht, hetgeen verdachte meer of anders is ten laste gelegd, dan boven bewezen werd verklaard; gezien de artikelen 2, 6, 23, 60, 62 en 137 van het Wetboek van Militair Strafrecht, 56 en 91 van het Wetboek van Strafrecht alsmede het besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie d.d. 12 Augustus 1941, Verordeningenblad van 16 Augustus 1941 no. 156; rechtdoende in naam van het recht: verklaart wettig en overtuigend bewezen, hetgeen verdachte is ten laste gelegd in voege als boven werd bewezen verklaard; verklaart,, dat het bewezene oplevert het strafbare feit voormeld; verklaart verdachte deswege strafbaar en veroor deelt hem terzake tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren; ontslaat hem uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen; bepaalt, dat de tijd door den veroordeelde vóór de tenuitvoerlegging van dit arrest in voorloopige hech tenis doorgebracht, bij de tenuitvoerlegging der straf geheel in mindering zal worden gebracht. (A.N.P.) Amerikaansch ambassadeur te Madrid teruggeroepen STOCKHOLM, 5 Febr. (D.N.B.) United Press meldt uit Madrid dat de Amerikaansche ambassadeur aldaar, Alexander W. Wedell, voor het plegen van overleg naar Washington is teruggeroepen. De Ame rikaansche ambassade te Madrid deelt in dit verband mede. dat Wedell weldra per vliegtuig naar Washing ton zal vertrekken. De datum is echter nog niet be paald. burgerlijke stand HAARLEM 5 Februari. Ondertrouwd 4 Februari: J. P. Bolle en P. Neve. - Vrolijk. Bevallen: 4 Februari: J. G. van der Wal-Luiten, d. A. M. J. Kropman-Zwaga. d H. K. M. van Vorden-Mahlert. G. J. de Bruin-de Wit, d. A. B. L. Jansen- Souwer, z. 5 Febr.: A. Kemper-Wagemaker, z. i G. M. Heersma-Lorist, z. Overleden: 2 Februari: J. Splinter, 81 j., Gasthuisvest. 3 Fe bruari: P. van Keulen, 90 j„ Klein Heiligland. 4 Febr J Weener, 68 j„ KI. Houtweg. J. de Zeeuw, j.. Leliestraat. A Zonderland-Gerritse, 74 j., Spaarnwouderstraat. J. J Schipper, 80 j., Leidsche- straat. E. Vieijra-Penha, 70 j., Ruysdaelstraat. M. de Vries, 82 j., Lange Begijnestraat. P. Olij. 73 j., Z.-B. Spaarne. P. C. de Jongh en D. C. Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van W HOESTBONBÓNS RADIO PROGRAMMA ZATERDAG 7 FEBRUARI 1942, HILVERSUM I, 415.5 M. 7 15 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra mofoonmuziek. 8.00 Brandende kwesties, causerie (opn 8.15 Gramofoonmuziek. 8.2(1 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Zang met pianobegelel- .e,n Sramofoonmuzlek. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.40 Almanak. 12 45 B N. O. Nieuws- en economlschte be richten. 13.00 Dood tij 13.15 Omroep-Harmonle-orkest. 14.00 Reportage. 14.20 Na gedanen arbeid.... muziek en vroo- lljkheid. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.00 Bybelezlng. 16 20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Gra mofoonmuziek. 17 33 Duitsehe taalcursus. 13 00 Gramofoon muziek. 18.15 He: kwartier van den arbeid. 18.30 Pro Mu- slca en gramofoonmuziek ïo.oo Actueel halfuur 19 30 Bonte avond Vanaf 20 15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Roemeensch orkest Gregor Serban 20.45 Bonte avond. °M4M 7.15—6.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15— .45 Zie Hilversum I. a 45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuizek. 10.30 Lichte muziek (opn 12.00 Zaang en piano. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economi sche berichten. 13 05 Orgelconcert en zang. 13.40 Jeugd draagt voor 14.00 Haarlemsche Orkestvereeniging en so liste. 14.45 Eenige opmerkingen over cultuur in het alge meen en kunst in het bijzonder. 15.00 Haarlemsche Orkest vereeniging. 15.45 Hier W. A. 16.00 Melodlsten en solist en gramofoonmuziek. 17 00 Voor de binnenschippers 17 15 B N O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17 30 Or gelspel. 18.00 Cyclus: „In een nieuw licht bezien" (Voor bereid door de N S B.). 18.15 Ramblers. 18 45 Als Ik 't voor zeggen had, causerie. 19.00 B. - daartoe. gelijk hiervoren overwogen - leiden door de bedoeling, deze jonge vrouwen, D. lüeiIcnil wie hy wist of vermoedde, dat zij de beginselen der machtsbeiicht. 22.10—22.13 Avondwijdlng.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2