Haarlems Dagblad 59e JAARGANG No. 17987 x x Uitgave Lourcns Coster, MU. v. Courant-Uitgaven en Aigem, DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bIJK Soenda- plein 37 Postgiro 38810 Drukker!). Z- B. Spaarne 12, Telef. Directie 13082 Hoofdred 15034, Redactie 10600. Drukker!) 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 7 FEBRUARI 1942 Abonnement per weck 0,26. per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Adverten- tién: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,71 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0,72, elke( regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels M cent. elke regel meer 12 cent bi) contante betaling. Zondag ook vervoer van aardappelen noodig Oproep aan aardappeltelers- en handelaren 's-GRAVENHAGE, 6 Febr. De moeilijkheden, die zich meer en meer in het vervoersapparaat doen ge voelen, zijn van grooten invloed op het levensmiddelen- vervoer. in het bijzonder onder de huidige omstandig heden. Vooral ten aanzien van het aardappelvervoer zijn thans bijzondere maatregelen geboden. Het spreekt vanzelf, dat van de zijde van de over heid alles wordt gedaan om dit vervoer zoo vlot mo gelijk te doen verloopen, doch zonder medewerking van allen, die eenig aandeel hebben in de voedsel voorziening, zal dit niet wel mogelijk zijn. Het is een gebiedende eisch. dat ook Zondag a.s. aardappelen afgeleverd, geladen, gelost en afgeno men kunnen worden. De directeur-generaal van de voedselvoorziening- heeft daarom de Vebena, de in de voedselvoorziening ingeschakelde organisatie van den aardappelgroothandel, opgedragen. Zondag «.s. met de werkzaamheden voort te gaan. Het is echter niet voldoende wanneer slechts één schakel in de keten zijn medewerking verleent. Daarom doet de directeur-generaal van de voedsel voorziening een dringend beroep op de aardappel telers om ook op Zondag a.s. af te leveren, en op de kleinhandelaren om denzelfden dag aardappelen af te nemen bij de plaatselijke verkoopkantoren der Vebena. Groenten- en fruitprijzen Boeten tot 1000.en sluiting der bedrijven opgelegd voor te hooge prijzen berekenen De Inspectie voor de Prijsbeheersching deelt mede: Nog steeds, ondanks de scherpe actie, welke tegen hen gevoerd is, zijn er kweekers, grossiers en kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit die zich niet aan de voorgeschreven prijzen hou den, met het gevolg, dat het publiek meer betaalt dan noodzakelijk is. De handelaren moeten er echter zelf de gevol gen van dragen, zooals een 26-tal heeft ondervon den, dat in de afgeloopen week door den Inspec teur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam is veroordeeld. Er werden boeten opgelegd van f 100. f 150, f 250 en f 300, terwijl bovendien in vele gevallen de inbe- slag genomen voorraad goederen werd verbeurd ver klaard. De kleinhandelaren in aardappelen v. D. te Haar lem, werden nog strenger gestraft. Zij kregen bei den een boete van f 50, terwijl hun bedrijven tot 1 Maart a.s. werden gesloten. De kleinhandelaar J. B. A. te Alkmaar werd ge straft met een boete van f 25, sluiting van zijn be drijf voor drie weken en publicatie van het vonnis, terwijl de grossier J. O. te Utrecht beboet werd met f 1000 en zijn bedrijf gedurende zes maanden wer.d gesloten, waarbij tevens werd bepaald, dat hij tijdens die periode niet als groothandelaar in groenten of fruit mag optreden. Deze laatste veroordeelde had zich reeds eerder aan soortgelijke overtredingen schuldig gemaakt. Goederen moeten geprijsd zijn Gevoelige straffen voor overtreders De Inspectie voor de Prijsbeheersching schrijft: De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Am sterdam treedt op het oogenblik zeer streng op te gen overtreders van de voorschriften voor prijs aanduiding. Vooral wanneer het overtreders be treft, die reeds eerder hiervoor zijn gestraft, zijn de boeten lang niet malsch. De melkslijter H. Hen- drikse te Nieuwer-Amstel had zich reeds her haalde malen voor den Inspecteur moeten verant woorden, waarbij hem lage boeten waren opgelegd. Ditmaal is zijn straf echter aanzienlijk. Wegens het niet duidelijk vermelden van den prijs van verschil lende voedingsmiddelen is hij thans veroordeeld tot een boete van f 150 en publicatie van het vonnis. Het standpunt bij „Prijsbeheersching" is thans, dat overtredingen van het Prijsaanduidingsbesluit niet meer verontschuldigd kunnen worden. De nako ming van dit besluit is voor niemand zoo bezwaar lijk, dat een excuus kan bestaan om openlijk de voorschriften der overheid te trotseeren. In het be gin mogen ongewoonte en begrijpelijke nalatig heid een rol hebben gespeeld, doch de overgangs tijd, waarin de winkeliers aan het voorschrift kon den wennen, is thans reeds lang voorbij. Wie thans de prijsaanduidingen nog achterwege laat, toont, daarmede openlijk zijn onwil en moet zich niet* verbazen als die uitdaging wordt aangenomen. Het is bovendien te duidelijk gebleken, dat de prijsaan duidingen steeds „toevallig" zoekraken of achter wege blijven bij die artikelen, welke te duur wor den verkocht. Slordigheid in de prijsaanduidingen is bijna steeds een aanwijzing van prijsknoeierij. Het publiek, dat dergelijke prijsknoeiers tolereert, zal zelf de dupe worden, als van overheidswege de deur van dergelijke winkels voor een tijdje op slot wordt gedaan. Want het schijnt zoover te moeten komen eer men inziet dat het ernst is. De clandestiene handel in eieren De Inspectie voor de Prijsbeheersching straft streng De prijzen, waartegen eieren op het oogenblik in den clandestienen handel worden verkocht, zijn op- geloopen tot 33 en 35 cent per stuk, terwijl de hoogst toelaatbare prijs 11 cent bedraagt. Vooral, daar de eieren thans zoo schaarsch zijn en gereser veerd moeten worden voor zieken en hen, die extra voeding noodig hebben, wordt er van overheidswege met de uiterste strengheid tegen dezen vorm van zwarten handel opgetreden. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Am sterdam heeft in de afgeloopen week 27 hande laren in en koopers van clandestiene eieren veroor deeld, waarbij boeten werden opgelegd tot f 125, terwijl in verscheidene gevallen de eieren werden verbeurd verklaard. Dr. Posthuma over één jaar productieslag Tevreden over de resultaten De landstandpersdienst heeft, vanwege het feit, dat binnenkort een Jaar productieslag achter den rug is, een onderhoud gehad met dr. Posthuma. Deze zeide in de eerste plaats het sprookje tegen te willen spreken, dat Europa zichzelf niet zou kunnen voeden. Heden en in de toekomst zal dit zeer zeker het geval zijn, zoo zeide hij, want de productieslag geldt niét alleen voor Nederland, maar voor het geheele vasteland. De mogelijkheden voor Europa noemde dr. Posthuma enorm, die daarbij niet allereerst dacht aan de intensiveering en rationalisatie, welke nog In West-Europa kan plaats hebben, maar vooral aan de groote en grootsche perspectieven, die Oost- en Zuid- Europa bieden. Dit alles zal een geweldige krachtsinspan ning vorderen, vooral waar het de productie van plant aardige vetten betreft, daar deze in vroeger jaren voor •en overwegend deel van overzee werden aangevoerd. Dr. Posthuma. die generaal-advlseur van den Ned. Land- gtand is, meende dat geen slecht productiejaar achter ons ligt. Ook de actie voor meer scheuren en grooteren aard- appelverbouw mag geslaagd heeten. De propaganda voor rationeele beweidlpg. juiste conserveering en deugdelijke mest- en gierbewaring heeft prachtige resultaten afge worpen. evenals de actie voor den verbouw van meer stoppelgewassen, om niet te vergeten die, welke voor uit breiding van den verbouw van koolzaad Is gevoerd. „Nu de Nederlandsche Landstand is- opgericht, zoo be sloot dr. Posthuma het gesprek, zal het diens voornaamste taak zijn te zorgen voor de voeding van het Nederland sche volk. Per 1 April a.s. zal zooals bekend, de Landstand de leiding van den productieslag overnemen van de „commissie ter ondersteuning van de maatregelen, ge troffen voor de landbouwproductie waarvan ik voorzitter was. Dit houdt uiteraard in, dat ieder, die tot nu toe mee werkte. dit ook in de toekomst blijft doen. Het gaat hier bij in de eerste plaats om het welzijn van het Nederland sche volk. Alles wat méér uit den bodem gehaald wordt, komt de voedselvoorziening, met andere woorden: den welstand van ons eigen volk ten goede. Geen waarachtige vaderlander zal zich aan het medewerken aan deze taak willen onttrekken, dat is mijn vaste overtuiging VERDUISTEREN Tan 18 3, tot 9.11 Maan 7 Febr. onder 11.54, 8 Febr. op 2.07 (L. K.) 8 Febr. van 18.39 tot 9.09 Maan 8 Febr. onder 12.24, 9 Febr. op 3.23 Aardappelrantsoen tijdelijk verminderd. Aanvulling met peulvruchten. 's-GRAVENHAGE, 6 Februari De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van aardappelen en peulvruchten. Bij de stopzetting van de particuliere winterbevoor- rading met aardappelen is medegedeeld, dat bij de be volkingscentra voldoende reserve-voorraden aardap pelen lagen opgeslagen, om daarmede den winter in te gaan. Thans is reeds gedurende vier of vijf weken uit dien voorraad geput En nog zal met de aardappel voorziening onder de heerschende zeer moeilijke om standigheden op deze wijze nog eenigen tijd kunnen worden doorgegaan. Het is echter onzeker, hoe lang nog uit de voorra den geput zal moeten worden, zoodat de overheid ge dwongen is tot een voorzichtige verbruikspolitiek. Daarom is besloten tot het volgende: Gedurende het tijdvak van 8 Februari tot en met 21 Februari a.s. derhalve gedurende twee weken, zal elk der met 08A genummerde bonnen van de aardappelkaart recht geven op het koopen van l&J kg. aardappelen. Vol ledigheidshalve wordt hierbij opgemerkt, dat de nor male verbruiker over twee aardappelkaarten, der halve over twee met 08A genummerde bonnen be schikt. Voorts geeft gedurende genoemd tijdvak bon 08B van de aardappelkaart recht op het koopen van kg. aardappelen. Teneinde de gevolgen van deze tijdelijke halveering van het rantsoen op te vangen, is bepaald, dat gedu rende het tijdvak van 15 Februari tot en met 28 Fe bruari a.s. een nader aan te wijzen bon van de aard appelkaart recht zal geven op het koopen van 750 gram peulvruchten. Daarnaast zal van 8 tot en met 21 Fe bruari bon 212 van de bonkaart algemeen recht geven tot aankoop van 250 gram peulvruchten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men genoe gen zal dienen te nemen met de soort peulvruchten, welke de winkelier voorradig heeft, met andere woorden, men kan niet, en zeker niet voor alle bon nen, waarover men beschikt, één bepaalde soort peulvruchten verlangen. Voorts is. teneinde te wtfarborgen. dat een ieder op de thans geldige bonnen van de aardappelkaart ten volle zijn rantsoen zal kunnen betrekken, bepaald, dat de geldigheidsduur van bon 07A en 07B van de aardappelkaart, welke zou eindigen op Zaterdag 7 Februari, wordt verlengd tot en met Zaterdag 14 Fe bruari a.s. CENTRALE KEUKENS Naar aanleiding van de tijdelijke wijziging in de aardappeldistributie, waaraan een aanvullende peul- vruchtendïstributie is verbonden, dienen de perso nen, die van de centrale keukens hun maaltijden be trekken, een half aardappelrantsoen, namelijk een der nummers 08A van de aardappelkaarten in te leveren voor de periode S Februari tot en met 22 Fe bruari, alsmede een halve peulvruchtenbon, waarvan het nummer nog zal worden bekend gemaakt, ter waarde van 375 gram peulvruchten. De gewone peul vruchtenbon 212 moet op normale wijze door de centrale keukens worden ingenomen. Het verkeer Haarlem—Beverwijk Een, halve eeuw geleden wilde men het met een paardentram probeeren De verkeersmiddelen tusscthen Haarlem en Bever wijk hebben in den loop der jaren veel moeilijkheden opgeleverd, Ideaal is het nooit geweest en ideaal zal het vermoedelijk ook wel nooit worden! In een kroniek bladerend lazen wij dat de gemeen teraad van Haarlem in 1892 dus nu 50 jaar geleden concessie verleende voor den aanleg van een paar dentram. Nu is de afstand niet groot maar het leek toch wel wat veel gevergd voor een paard om achter elkaar eenige ritjes met een tramwagen met een be hoorlijk aantal passagiers bezet te maken. Nog in dat zelfde jaar rezen er dan ook nieuwe plannen, name lijk om op dat baanvak een stoomtram te laten rijden. Het was toen de tijd dat voor communicatie tusschen kleine gemeenten de stoomtram het aangewezen ver voermiddel scheen. Inderdaad de stoomtram is er dan ook gekomen, maar pas eenige jaren later, haar eind punt was niet Beverwijk maar Alkmaar. Aanvankelijk voldeed het dampende „koffiemolen tje", zooals de locomtief genoemd werd, goed. De eischen van het reizende publiek waren nog niet groot. Toen het station te Haarlem „verhoogd" werd en de electrische tram naar het Soendaplein werd doorge trokken, waren de dagen van de stoomtram evenwel geteld. Lang hebben de plannen gehangen om de electrische tram door te trekken, maar tot uitvoering daarvan is het nooit gekomen, omdat de Rijkswater staat bezwaren daartegen had. Nog altijd wordt het betreurd door de bewoners van Haarlem-Noord, die op de autobus zijn aangewezen. Voor het verkeer Haarlem-Santpoort-Velsen-Beverwijk kwam een goede verbetering door de electrificeering van de spoorlijn Haarlem-Alkmaar, maar het nadeel is dat de stations vrij ver van den Rijksstraatweg liggen. De bewoners in de nabijheid van dien hoofdweg zijn aangewezen op de autobussen die via Velsen naar IJmuiden en naar Beverwijk loopen. Vroege verkoop van brood nog 14 dagen mogelijk 's-GRAVENHAGE. 6 Febr. De Secretaris-ge neraal van het departement van sociale zaken heeft de door hem toegestane afwijking van de ar beidswet, voor wat betreft het vervoer en den ver koop van brood, die aanvankelijk voor het tijdvak van 26 Januari tot en met 7 Februari gold, mei twee weken verlengd. Het zal derhalve tot en met 21 Februari geoorloofd zijn brood dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opge warmd is, van 7 uur 's morgens af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakker ij bevindt, te vervoeren. Dit brood mag van half acht af worden verkocht of afgeleverd. WINTERHULP-UITKEERING IN NOORDHOLLAND. Vitamine D-tabletten Uitreiking nog een week verlengd Naar wij vernemen hebben te Haarlem ruim 1800 perso nen deze week van de gelegenheid gebruik gemaakt, de door de gemeente beschikbaar gestelde vitamine D tablet ten ten behoeve van zuigelingen en Jonge kinderen in ontvangst te nemen. Dit is een veel te gering aantal. Zeker 7000 zuigelingen en Jonge kinderen komen voor deze tabletten in aan merking. De buitengewone omstandigheden zullen aan dit-poover resultaat zeker hebben medegewerkt Er is daarom besloten, dat de tabletten nog de volgende week beschikbaar worden gesteld en wel van 9 14 tot 11'y uur, doch alleen aan het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, Nieuwe Gracht 124 Men heeft dus nog gelegenheid, dezer dagen zich van de tabletten te voorzien EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het doet. ex. Engelsche taal en letterkunde mej. A. Huysinga. TE DURE SOLUTION. Proces-verbaal Is opgemaakt tegen twee personen te Haarlem die tuben solution tegen te hoogen prijs hadden verkocht, n.l. f 0,40, terwijl ze maar f 0,12 per stuk moch ten rekenen. WAARSCHUWING AAN WINKELIERS. Neemt geen ongeldig gemaakte bonnen in ontvangst. Het Hoofd van den Distributiedienst te Haarlem vestigt er de aandacht op, dat 't den laatsten tijd veel voorkomt, dat winkeliers opplakvellen inleveren, waarop bonnet? voorkomen, welke door den distributiedienst door een stempel ongeldig zijn gemaakt. Niet alleen, dat op deze bonnen geen toewijzingen worden gegeven, doch de winkelier en de handel stellen zich aan strafver volging bloot. Bij de distributieregellngsbeschikking werd een be paling opgenomen, welke luidt als volgt: Het inleveren van beschadigde, valsche of ver- valschte bonnen of bonnen welke door den distribu tiedienst reeds ongeldig zijn gemaakt, is verboden. Het is dus zaak goed toe te zien. dat men geen ongeldige bonnen in ontvangst neemt en op opplak vellen inlevert. Rekening moet worden gehouden met de mogelijk heid, dat getracht wordt, bonnen, welke met aniline- potlood of een rolstempel of op andere wijze ongel dig zijn gemaakt, bij den winkelier in te leveren Deze bonnen mogen dus niet worden geaccepteerd. AMBACHTSSCHOOL. Nu door de buitengewone omstandigheden veel ouders, vooral uit de buitengemeenten, niet in staat zijn geweest, hun kinderen als leerling voor de am bachtsschool te Haarlem op te geven, is de gelegen heid daartoe met een week verlengd, zoodat dus nu de inschrijving is opengesteld tot en met 14 Februari aanstaande. PROF. Mr. A. ANEMA 70 JAAR. Naar wij vernemen zal prof. mr. A. Anema te Haar lem, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit a.s. Dins dag den 70-jarigen leeftijd bereiken. Daar het zijn na drukkelijke wensch is. dat aan dit feit geenerlei na dere aandacht wordt geschonken zal deze dag in stilte voorbijgaan, De hoogleeraar zal dien dag niet aan zijn woonplaats aanwezig zijn. ALG. MIDDENSTANDS JONGEREN ORGANISATIE. Zaterdagavond 14 Februari houdt de Alg. Midden stands Jongeren Organisatie in het Middenstandshuis te Haarlem wederom een societeitsavond. Op 28 Februari houdt de heer H. C. Sprenger zijn uitgestelde lezing over Schadeverzekering, eveneens in het Middenstandshuis. STIERENKEURING. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat de centrale stierenkeuring te Alkmaar zal worden gehouden in den Bergerhout op Vrijdag 2. April 1942. des voormiddags om 9 uur. De voorkeu ringen. in hoofdzaak voor het ..Stierenreglement Noord-Holland 1938" met mogelijkheid van keu ring voor het N.-H. register en aanwijzing voor de centrale keuring zal worden gehouden te Haarlem- merliede op Maandag 2 Maart te 9 uur op het nlein to de R. K. kerk vocrr Soaarnwoude-Haarlem- merliede; Haarlem (Oost): Haarlemmermeer (Nrd): Amsterdam-West en in Haarlemmermeer (Hoofd dorp) op Maandag 2 Maart te 11 uur op het Gem Sportterrein voor Haarlemmermeer: Haarlem (ged.) Bennebroek; Heemstede; Bloemendaal; Zandvoort en Aalsmeer (West). HET WEIGEREN VAN ABONNEMENTEN IN RIJWIELSTALLINGEN. •s-GRAVENHAGE, 7 Febr. Reeds meermalen heeft den gemachtigde voor de prijzen de klacht bereikt, dat in rijwielstallingen en in andere bedrijven, waar vroeger tegen abonnementstarief diensten werden verricht, de abonnementen thans „uitverkocht" hee ten en dat alleen nog maar losse kaarten verkrijgbaar zijn of tegen gewoon tarief wordt gewerkt. Het spreekt vanzelf, dat ondernemingen, die vroeger gewoon waren hun vaste klanten tegen het gereduceerde ta rief van een abonnement of een knipkaart te bedie nen en dezen dienst thans slechts tegen gewoon tarief of dag-tarief willen verleenen, zich schuldig maken aan een verkapte prijsverhooging en dus een overtre ding van de prijzenbeschikking 1940 no. I. E :n waarschuwing tegen deze practijken moge er too bijdragen, dat voor het verleenen van diensten de tot op lieden gebruikelijke voorwaarden worden ge handhaafd. Wanneer desondanks mocht blijken, dat abonnementen in bepaalde inrichtingen, waar zij ge bruikelijk zijn worden geweigerd, dan kan bestraf fing niet uitblijven (A.N.P.) Het proces tegen Aziz el Masri Pasja TUNIS, 6 Februari. (D.N.B.) De door een spe ciale Egyptische rechtbank van desertie beschuldigde oud-chef van den generalen staf Aziz el Masri Pasja, wiens van Engelsche zijde geëischt proces door de Egyptenaren voortdurend op de lange baan is ge schoven, is thans zelf tot aanklager geworden. Aziz el Masri Pasja verlangt van de Egyptische regeering een schadeloosstelling van 20.000 Egyptische ponden, daar men bij zijn pensioneering in strijd met de wet heeft gehandeld. De zaak wordt op het oogenblik door het staatsgerecht onderzocht. Aangeklaagd wordt in dit geval de Egyptische regeering, die eenige dagen geleden is afgetreden. Vliegveld bij Rangoon aangevallen Zware schade aangericht Uit Tokio verneemt het D.N.B.Sterke formaties Japansche legervliegtuigen hebben Vrijdag bij het krieken van den dag aanvallen gedaan op het vlieg veld ten Zuiden van Rangoon. Deze aanval, die werd ondernomen met zware bommen duurde drie uur Hangars, startbanen en andere militaire installaties werden zwaar beschadigd. Een Japansch vliegtuig wordt vermist. De aanval heeft den vijand, naar Domei meldt, klaar blijkelijk volkomen verrast, daar de zoeklichten eerst in actie kwamen toen de eerste groep Japansche vlieg tuigen reeds de bommen had neergeworpen. Tijdens luchtgevechten met 20 Britsche vliegtuigen zijn zeven vijandelijke toestellen, waaronder jacht vliegtuigen van het type Spitfire en Curtiss. neerge schoten. Ned.-Indië heeft versterkingen noodig Gebrek aan vliegtuigen STOCKHOLM, 6 Februari. „Nederlandsch-Indië moet spoedig versterkingen aan troepen en moderne vliegtuigen ontvangen, wan! zijn toestand wordt iederen dag ernstiger", schrijft de „Daily Telegraph" in verband met de groote verliezen die de Neder land-Indische luchtmacht door de Japanners heeft ge leden. Het blad verneemt uil Batavia dat in Neder landsch-Indië vooral ongerustheid heerscht over de onvolledige officieele berichtgeving aangaande den oorlog. Zoo werd de aanval op Soerabaja eerst dertig uur later medegedeeld. Daarbij werd in de eerste plaats beweerd dat de Japanners waarschijnlijk een aantal vliegtuigen hadden verloren. Toegegeven werd dat „de eigen verliezen aanzienlijk" waren. Later werd uit Japansche bron bekend, dat deze „aanzien lijke verliezen" 58 vliegtuigen bedroegen. (D.N.B.) Samarinda op Borneo door de Japanners bezet SJANGHAI, 6 Februari (D.N.B.) Het commu niqué van het Nederlandsch-Indische hoofdkwar tier te Batavia meldt dat de stad Samarinda op Borneo (aan de Oostkust) door de Japanners bezet is. Samarinda is een belangrijke havenplaats en tevens de zetel van den resident in het sultanaat Koetei. EN JAPANSCHE BASIS OP MALAKKA. 7 Fe- bi-uari. (Domei). Bommenwerpers van het Japan sche leger hebben op 6 Februari een aanval onder nomen op het vliegveld van Muntok, gelegen op de Westelijke punt van het eiland Banka. De han gars, startbanen en gebouwen van het vliegveld wer den zwaar getroffen. Alle Japansche vliegtuigen keerden behouden op hun basis terug. Voorts hebben bommenwerpers van het Japan sche leger een aanval gedaan op het vliegveld van Palembang op Sumatra, eveneens op 6 Februari. Hierbij werden 28 vijandelijke machines of wel neergeschoten of wel op den beganen grond ver nield. Het verlies van vier dezer toestellen is nog onbevestigd. De in luchtgevechten neergeschoten vijandelijke machines omvatten acht Hurricanes, vier Blenheims en een van een ander type, ter wijl de 15 andere toestellen op den grond vernield werden door de uitwerking van bommen en machine geweervuur. Succesvolle Duitsche tegenaanvallen aan Oostelijk front Zeven plaatsjes aan de bolsjewisten ontnomen Naar het D.N.B. wordt gemeld hebben Duitsche pantserformaties den 4en Februari in het centrale deel van het Oostelijk front een succesvoilen tegenaanval tegen sterke bolsjewistische strijdkrachten onderno men en hun zeven plaatsjes ontnomen. De steeds ver der gaande Duitsche aanval gaf den vijand eerst in de nabijheid van een tweetal andere plaatsjes gele genheid zich opnieuw te formeeren en hardnekkigen tegenstand te bieden tegen de steeds verder opruk kende Duitsche pantserwagens. Ondanks de inspanningen van den achter hen lig- genden strijd zetten de Duitsche pantserafdeelingen hun aanval voort en namen na een verbitterd gevecht ook de twee andere plaatsjes ln bezit. De Duitsche luchtmacht heeft in het Oosten, naar het D N B verneemt, haar actie belangrijk vergroot. Tijdens gevechten op den 4en en 5en Februari werden in totaal" 64 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, te zamen met de machines, die door het Duitsche afweer geschut omlaag zijn gehaald en op den grond zijn ver nield, bedraagt het verlies der bolsjewisten geduren de die beide dagen 97 vliegtuigen. Aan Duitsche zijde zijn twee toestellen niet teruggekeerd. In het Finsche weermachtsbericht van Vrijdag wordt o.a. gezegd dat Finsche troepen aan het Zuide lijke deel van het Oostelijke front een dorp hebben genomen, dat door de bolsjewisten bezet was. De bolsjewisten leden aanzienlijke verliezen. Boven de Karelische Landengte werden twee vijandelijke bom menwerpers door Finsche gevechtsvliegtuigen neer geschoten. Een vijandelijk verkenningstoestel, dat een noodlanding achter de Finsche linies moest maken, werd buit gemaakt. ..Coördinatie der Engelsch- Amerikaansclie oorlogsinspanning" Groep van chefs der beide generale staven STOCKHOLM, 7 Februari. (D.N.B.) De Britsche Nieuwsdienst meldt uit Washington dat het Ameri- kaansche departement van oorlog Vrijdagavond de oprichting van een ^gemeenschappelijke groep van chefs der generale staven" van de Ver. SI alen er Groot-Brittannië heeft bekend gemaakt, „om de vol ledige coördinatie der oorlogsinspanning van beide landen" te waarborgen. Deze groep zal haar hoofd kwartier opslaan te Washington, Vertegenwoordigers van de andere verbonden landen, als b.v. Australië en Nieuw-Zeeland. zullen aan het werk van de groep bij alle aangelegenheden deel hebben, welke hun eigen nationaal belang aangaan. De gemeenschappelijke groep der chefs van de generale staven is als volgt samengesteld: Eenerzijds admiraal Stark, generaal Marshall, ad miraal King, luitenant-generaal Arnold, en anderzijds veldmaarschalk Sir John Dill, admiraal Sir Charles Little, luitenant-eeneraal Sir Colville Wemyss en luchtmaarschalk Harris. Naar de Britsche Nieuws dienst verder uit Washington meldt heeft het Ameri- kaansche denartement van oorlog ook de oprichtins bekend gemaakt van een nieuw bureau voor toewij zing van munitie onder leiding van Harry Hopkins. Dit" bureau heeft tot taak om te beschikken over de verdeeling van de munitie. Itafiaansch weermachtsbericht Duitschland strijdt voor Europa. Bolsjewisten nieuwe verliezen toegebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 6 Fe bruari. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Aan het Oostelijke front brachten troepen van het Duitsche leger, ondersteund door sterke forma ties van de luchtmacht, bij het afweren van vijan delijke aanvallen en in succesvolle tegenaanvallen den vijand weer zware verliezen aan menschen er. materiaal toe. Bij een ondanks ijzigen sneeuwstorm ondernomen plaatselijken tegenaanval in het ge bied ten Noordoosten van Koersk verloor de vijand in een strijd, die verscheidene dagen duurde, 29J gevangenen, waaronder een divisiecommandant, 1450 gesneuvelden, 6 pantserwagens, 25 stukken geschut, talrijke zware en lichte infanterlewapens. alsmede ander oorlogstuig. In den strijd tegen de bolsjewistische luchtstrijd krachten. waaraan formaties van do Italinanschc luchtmacht deelnamen, werden gisteren 38 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. Gevechtsvliegtuigen wierpen in den nacht van 4 op 5 Februari de gebouwen van de vliegtuigfa briek in Worones in brand en plaatsen bomvoltref- fers op de automobielfabrieken te Gorki. In het zeegebied rondom Engeland beschadigde de luchtmacht door bommen 3 tamelijk groote koop vaardijschepen. waarvan er een in brand geraakte en slagzij vertoonde. Nachtelijke aanvallen met vernietigende uitwer king waren voorts gericht op spoorwegdoelen op de lijn Newcastle-Edinburgh. In Noord-Afrika wprd de achtervolging van den vijand in het Oostelijke deel van Cyrennïea voort gezet. Formaties van de Duitsche luchtmacht bom bardeerden Britsche tentenkampen, concentraties van auto's pn vliegveld rondom Tobroek. Bij doel treffende aanvallen overdag van Duitsche gevechts vliegers op vijandelijke schepen en militaire instal laties in de haven La Valetta op het eiland Malta werden twee Britsche duikbooten beschadigd. De iagprs. d'e de gevechtsvliegtuigen ter bescherming vergezelden, schoten zonder zelf verliezen te lijden, drie Britsche vliegtuigen neer". Een verkenner der luchtmacht van liet Du.: oho Afrika-corps is van een vlucht naar den vijand te ruggekeerd en brengt aan general-oborst Rommel verslag uit. Orbis-I ioliand-l'.K.Valtiiigojer. Voorkom liet bederf van n\v levensmiddelen, zoo waarschuwt het voorlichtingsbu reau van den Voedingsraad. Gebruik geregeld de oudste artikelen en bewaar de nieuw gekochte. Schrijf daarom op elk daarvan den datum van aankoop. Pax-Holland-de Haan-c. Opmarsch naar El Gazala in Oost-Cyrenaïca. ROME. 6 Februari. (Stefani). Het Italiaansche weempohtbericht van heden luidt als volgt' „In Oost-Cyrenaïca trekken de detachementen, die den vijand achtervolgen, na Tmimi bezet te hebben, op naar de streek van El Gazala. Het aantal Britsche vrachtwagens, buit gemaakt of vernield tot 31 Januari, bedi'aagt 1220. Tijdens een aanval op een vijandelijk vliegveld hebber, formaties van de spil op den grond eenige Britsche toestellen vernield cn verscheidene andere ernstig beschadigd. Ook werden ravitailleeringsinrlch- tingen verscheidene malen getroffen. Italiaansche en Duitsche bommenwerpers hebben hun doeltreffende acties op doelen op Malta hervat en zichtbare resultaten behaald. Boven het eiland hebben Duitsche jachltoestellen tijdens gevechten drie Hur ricanes neergeschoten. Een van onze patrouilles tor- nedovliegtuigen. die een convooi had aangevallen dat zwaar geëscorteerd werd, buiten Tobroek, slaagde er ondanks de hevige luchtafweer in een vrachtschip te treffen dat stil bleef liggen met duidelijke brandver- schijnselen. De toestellen keerden naar hun basis te rug met een doode en eenige gewonden aan boord". Fransche schepen in de Vereenigde Staten in beslag genomen VICHY. 6 Februari. Het D.N.B. meldt: Van be voegde Fransche zijde is hier vanavond bevestigd dat de regeering der Vereenigde Staten acht Fransche koopvaardijschepen met een totale tonnage van 43.000 b.r.t. in Amerikaansche havens in beslag heeft geno men. De Fransche schepen lagen reeds sedert langen tijd ln Amerikaansche havens. Het officieele stand punt van Fransche zijde is nog niet bekend. De „Times" over de Britsche betrekkingen met Arabische landen GENèVE, 6 Febr. (D.N.B.) De Londensche „Times" houdt zich in een artikel bezig met de betrekkingen van Groot Brittannië tot dc Arabische staten Het blad schrijft dat het Japansche optreden in Oost-Azië de verwarde Britsche positie in Indië scherper naar voren heeft gebracht en dat ook verder naar het Wes ten, overai waar legers van het Imperium op Arabi- schen bodem staan, dez.elfde consequenties zich heb ben voorgedaan. In het tegenwoordige stadium van dezen oorlog, aldus het blad, nu de strijdkrachten der Spilmogendheden stormloopen op de oostelijke en Westelijke verdedigingslinies van Engeland in Azië. Is de houding der volken achter de frontlinies voor Groot-Brittnnnlë echter van zeer groote hoteekenis. In Irak zijn nog steeds groepen, die een afwijzende hou ding aannemen jegens de mandaatregeeringen in Pa lestina en Syrië In Palestina moet geconstateerd wor den dat het aantal Arabische vrijwilligers in het Brit- «che leger bepaald onbeteekenend is. Dit houdt ver band met het feit dat de jonge voor den militairen dienst geschikte Arabieren zich strijders tegen de mandaatregeering voelen en daarom niet aan haar zij de wenschen te vechten. Men moet het feit onder de oogen zien. dat niet alleen in Palestina en in Irak, doch in alle Arabische landén een Britsche nederlaag in dezen oorlog gevolgd zal worden door golven van haat. In Egypte wordt de laatste regccrlng verweten de belangen van het land te hebben verwaarloosd en te veel onderworpenheid aan de Engelscher, aan den dag te hebben gelegd. Deze bezwaren, alsmede de door den Egyptischen koning zorgvuldig beschermde f-oorreebten van de kroon, speelden bij dc tegenwoor dige politieke crisis in Kairo een groote rol Beslis send is ook bij de Arabische volken in het Nabije Oosten en het front der Kaspische Zee de angst voor een hongersnood, wegens de herinnering aan de hon gersnood van 19141918 waarbij 300 000 menschep om het leven zijn gekomen. Onvoldoende bekwaamheid en tekort aan scheeps- ruimte hebben ook thans reeds tot een duidelijk merk bare schaarschte aan levensmiddelen in deze landen geleid. Daardoor is ook een stijging van dc kosten van levensonderhoud veroorzaakt. Het blad merkt tenslotte op dat deze toestanden in de Arabische lan den voor Engeland niet vleiend kunnen worden ge noemd. DE HERSTELWERKZAAMHEDEN IN FRANKRIJK VICHY. 6 Februari. (D.N.B.) De balans van Frankrijk's wederoDbouw vertoonde eind vorig jaar het volgende beeld: Van de vernielde spoorbruggen, tunnels en via ducten was 80 pet. definitief en 15 pet. voorloopig hersteld. Van de 2532 vernielde overige bruggen waren 587 definitief en 1327 voorloonig hersteld. Van de kanalen was 5200 K.M. door den oorlog onbruikbaar eeworden. Eind vorig jaar was nog slechts 4f> K.M. afgesloten. Van de 3010 tot zinken gebrachte binnenschepen waren 1774 gelicht en 874 volledig hersteld. Van de 300 verwoeste postkantoren waren 200 herbouwd Het net van leidingen en kabels was weer volko men intact.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1