PW Gaszorgen. Bij gevatte Koude Ifovtve» 'AKKERTJE IN ENKELE KEGELS N.V.V. vergadering in het Concertgebouw te Haarlem W 1 Italiaansche weermachtsberichten Troepen der As bezetten Ain el Cazala en de oase Dzjalo ROME. 7 Februari. (Stefani). Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: ..Vooruitgeschoven eenheden bereikten gisteren Aln el Gazala. In de Libische Sahara werd de oase Dzjalo weer bezet. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen vie len vijandelijke concentraties voertuigen aan zetten ••nige in brand en beschadigden ze. Een Hurricane werd in een luchtgevecht neergeschoten. Op het eiland Malta bestookten Italiaansche en Duïteche formaties fabrieken der oorlogsproductie, werven en vlootsteunpunten met talrijke bommen van middelbaar en van het zwaarste kaliber. Er ontston den hevige branden. Oorlogsschepen werden getroffen. In gevechten met jagers verloren de Engelschen vier vliegtuigen. Een van onze machines keerde niet terug. Nachtelijke aanvallen op Tripolis en Benghazi ver oorzaakten den dood van acht inlanders. Eenige an deren werden gewond. De gemelde schade is niet groot. Onze zeestrijdkrachten brachten een groote vijandelijke duikboot tot zinken. Een Italiaansche duikboot is niet op haar basis teruggekeerd". ROME, 8 Februari. (Stefani). Het 617e communi qué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het front in Cyrenaica bedrijvigheid van ver-, kenningsgroepen. In het gebied van Tobroek, Bardia en Mcrsa Matroeh hebben Duitsche luchtstrijdkrach ten concentraties van voertuigen, kampementen en op slagplaatsen hevig bestookt met'bommen en machine geweervuur. Zij troffen troepen, vernielden materiaal en deden talrijke branden uitbreken. Bij een Engel schen luchtaanval op Syrte zijn zes slachtoffers geval len. Er is lichte schade aangericht. Bij hevige aanvallen, overdag en des nachts op Malta ondernomen, hebben afdeelingen vliegtuigen der spilmogendheden vliegvelden en vlootbases be stookt. Een duikboot, getroffen door bommen van het zwaarste kaliber, door Duitsche^ vliegtuigen uitge worpen, is zeker vernietigd. Een kruiser is getroffen. Tijdens gevechten boven het eiland zijn drie Bristol- Blenheims door Duitsche jagers neergeschoten. Bij den aanval, op 4 Februari op Palermo gedaan, is een derde vijandelijke bommenwerper bij Palazzo Adriano neergestort. Een onzer convooien werd in den afgeloopen nacht door torpedovliegtuigen aangevallen. Het schoot er een neer en vervolgde onbeschadigd zijn weg". Ontploffing te Tanger eisclit veertien dooden Staat van beleg afgekondigd. Anti-Britsche demonstraties MADRID. 8 Februari. Het D.N.B. meldt: Het vicc-secretarlaat van volksopvoeding heeft aan de pers de volgende mededeeling verstrekt: ..Onder de passagiers, die Vrijdag met de postboot uit Gibral tar te Tanger aankwamen, bevond zich een Engelsch- man met. diplomatieke koeriersbagage. Op de kade stond een Spanjaard, Sixto, Silva, te wachten, die hulp verleende bij het overbrengen van de koeriers bagage in een taxi. Bij het overbrengen ontplofte een stuk der bagage. Na de ontploffing was de omgeving van de auto bedekt met Engelsch propagandamate riaal. Elf menschen kwamen om het leven, 36 werden gewond. Tot de dooden behooren zes inheemschen. Van de vijf omgekomen Europeanen waren er drie in dienst van het Britsche consulaat. Ook Sixto Silva kwam om het leven. Het incident heeft onder de bevolking groote onge rustheid veroorzaakt. De Spaansche autoriteiten trach ten zoo spoedig mogelijk opheldering te brengen". Naar nader uit Tanger wordt gemeld, is het aantal dooden inmiddels gestegen tot 14. Verwacht kan wor den dat nog verscheidene zwaar gewonden zullen overlijden. De Spaansche autoriteiten hebben, gezien de groote verontwaardiging, dio het incident gewekt heeft onder de bevolking en ter vermijding van ex cessen den staat van oorlog afgekondigd in de betrok ken stadswijk. Men neemt stellig aan dat de Engelsche sleepboot „Rescue", die het materiaal heeft gebracht en te Tan ger cgn bekend schip is. daarheen reeds veel derge lijke gevaarlijke ladingen heeft vervoerd. In de nabijheid van de plaats des onheils is o.a. de koerterszak voor het Britsche consulaat gevonden, die tegelijk met de waoenen uit Gibraltar was gekomen. De omstandigheid, dat een Engelsch schip in groote hoeveelheden oorlogs- en propaganda-materiaal de Spaansche haven heeft probeeren binnen te smokke len. wordt ook in officieele Spaansche kringen het bewijs geacht dat de Engelschen de Spaansche souve- reiniteit te Tanger niet slechts voorbijzien, maar stel selmatig in het geheim oorlogstuig bijeenbrengen in deze strategisch belangrijke stad aan de zeestraat om dit op een gegeven moment te gebruiken. BETOOGÏNG VOOR BRITSCH CONSULAAT IN TANGER. Naar Stefani uit Tanger meldt, is voor het Britsche consulaat generaal en voor de lokalen van den Brit- schen geheimen dienst aldaar een groote volksmenigte samengeschoold om te protesteeren tegen den Brit- schen springstofaanslag. Nadat een poging om het gebouw in brand te steken was mislukt, rukte de me nigte de naamborden enz. af, wierp de vensters in en vernielde eenige Britsche auto's. Tenslotte bestormde de volksmenigte, ondanks het ingrijpen der politie verscheidene andere Britsche huizen en zaken en richtte daar groote schade aan. Duizenden Arabieren en Spanjaarden zijn met Ma- rokkaansche en Spaansche vlaggen door de straten der stad getrokken. Zij juichten voor generaal Franco en den kalif cn riepen ..Weg met de Britsche daders" Er werden groote transparanten meegedragen, die opschriften droegen als „Tanger protesteert tegen den gemeenen aanslag der Britten". Egyptisch kabinet onder Nahas Pas ja De nieuwe premier is tevens militair gouverneur van Egypte TUNIS 7 Februari. Het D. N. B. deelt mede: Naar de Egyptische radio meldt, is ïn Egypte een nieuw kabinet gevormd. Nahas Pasja Is behalve minister-president mi nister van bultenlandsche zaken en van binnenlandsche zaken. De Britsche Berichtendienst meldt uit Kaïro dat koning Faroek een decreet heeft geteekend, waarbij de nieuwe minister-president wordt benoemd tot militair gouverneur van Egypte. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Door de recherche te Haarlem is Zaterdagmid dag een 30-jarige Amsterdammer aangehouden, die een rijwiel te koop aanbood, dat te Amsterdam ge stolen bleek te zijn. Hii is aan de politie te Amster dam overgegeven. Oude Boekensnuf is TIJDELIJK GESLOTEN. Postadres nu: Ampzingstraat 20. Aan clienten blijft boekenoverzicht toegezonden. UITGAAN Heden, MAANDAG 9 FEBRUARI. Frans Hals Theater: „Pedro moet hangen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Zoölogica", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Moederliefde", 2.30, 6.30 en 8.54 uur. Palace: „Ik trouw met m'n eigen vrouw", 2. 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Buiten- en binnenlandsche actualiteiten; sportfilm „Liesje's mooiste klimtocht" en brand weerfilm „Alarm", van 12 uur af. DINSDAG 10 FEBRUARI. Luxor Theater: „De strijd om de Himalaya", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: matinée van 1.30 tot 3.30. in- plaats van 2.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonas. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg Tel. 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19. Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. 11180. Te Heemstede ls geopend: Apotheek Schotsman. Binnenweg 206. Tel. 28320. Hoofdrad acteur: C. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. X. Lecnders. Jfeemstedo ICerste medewerker: F. O. Dcrks, Haarlem Weer speciaal in deze dagen Is de waarschuwing van pas; Blijvend en niet slechts bij vlagen Zuinig wezen met het gas. Gas kost kolen om te maken. Kolen kosten weer transport, En er is in beide zaken Dezer dagen een tekort. Daarom gas niet noodloos branden Is een kwestie van gewicht, Zuinigheid in heel den lande Is een eerste burgerplicht. Nu zijn ook gaslooze uren Overal weer ingesteld, Hoelang dat precies moet duren Wordt er ons niet bij verteld. Dat is ook niet te verwachten, Breek daarover niet den staf, Want dat hangt per slot van krachten Die we niet beheerschen af. Dit wil ik u nog bezweren, Breekt het gasloos tijdstip aan, Dan moet u dat niet negeeren. Maar sluit zorgzaam elke kraan. P. GASUS. in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aan- gezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. De Japansche luchtaanvallen op Palembang TOKIO, 9 Febr. (D.X.B.) Het keizerlijke hoofd kwartier maakt bekend dat bij de Japansche lucht aanvallen van 7 en 8 Februari op Palemhans en an dere vijandelijke steunpunten op Sumatra, in tdtaal 67 vliegtuigen werden neergeschoten of op den be- ganen grond vernield. Daarmede is aan de Britsche, rosp. aan de Nederlandseh-Indische luchtstrijdkrach ten een zware slag toegebracht. Bovendien werden bij een luchtaanval op het Birmaansche vliegveld MIngaladon op 7 Februari elf vijandelijke machines vernield. STOCKHOLM, 9 Fcbr. (D.N.B.) De militaire deskundige van de .Daily Express" schrijft, volgens den Britschen Nieuwsdienst, omtrent de Japansche luchtactie tegen Ned. Indië. dat de Ned. Indische luchtmacht de vorige week zware verliezen geleden heeft. De verliezen aan vliegtuigen in luchtgevechten en op den beganen grond bedragen meer dan honderd. SCHILLENWAGEN AANGEREDEN. Hedenmorgen ongeveer tien uur werd in de Groote Houtstraat te Haarlem een met een paard bespannen schillenwagen door een uit de richting Heemstede komenden tramwagen aangereden. De schillenwagen kwam gedeeltelijk op het trottoir terecht en werd zóó ernstig beschadigd, dat hij later moest worden weggesleept. Het paard en de bestuurder kregen geen letsel. Het tramrijtuig werd alleen aan de treeplank beschadigd. Het tramver keer ondervond een half uur vertraging. De politie stelt naar de oorzaak een onderzoek in. Neem'n Ruwe Huid I PUROL Ruwe Handen) Ruwe Lippen Doos 30 cent. Botsing op het baanvak Amsterdam- Utrecht LOENEN, 6 Februari. Op het .baanvak Am sterdamUtrecht van de Nederlandsche Spoorwe gen deed zich Zaterdagmiddag een treinongeluk voor, dat naar omstandigheden bijzonder goed is afgeloopen. Een personentrein kwam door de glad heid der rails, zoodat de trein bij het remmen door gleed, in botsing met een goederentrein, waarbij ge lukkig niemand werd gewond. Uit Utrecht arriveerde spoedig een werktrein en met man en macht begon men het baanvak weer vrij te maken. Het treinverkeer tusschen Amster dam en Utrecht werd over enkel spoor geleid, zoo dat dit eenige vertraging ondervond. Een goede gedachte Een goede gedachte was het van de firma K. te U. toen zij besloot maandelijks een vast bedrag te stor ten op de giro van de Nederlandsche Ambulance. „Wij zijn", zoo schreef zij, „er vên overtuigd dat een ieder moet medewerken aan het tot stand komen en het blijven steunen van deze hulpexpeditie. Immers ook ons belang is het dat Nederland van het bolsje wisme verschoond blijft. Daarom willen wij de man nen die zich ingezet hebben om dit gevaar te bestrij den niet in den steek laten Een inderdaad goede gedachte. Want heeft men er wel eens over nagedacht wat het worden zou als het bolsjewisme hier zich zou vestigen Honderden Nederlanders hebben zich vrijwillig in gezet om dit gevaar te keeren. Zorgt u er voor dat het hun aan niets ontbreekt als zij in den strijd ge wond raken. Stort uw bijdrage voor de ambulance op gironummer 8—7—6—0—0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE. VERWIJDERING VAN SNEEUW UIT DE STRAATGOTEN. De burgemeester van Haarlem wijst de ingezetenen nogmaals op hun verplichting ingevolge art. 56 en volgende der Algemeene Politieverordening om de sneeuw, aanwezig op het openbaar voetpad voor hun perceel en in de daarlangs loopende straatgoot zoo spoedig mogelijk op te ruimen en op den uiter sten rand van het voetpad te deponeeren. Bij dooi moet het water kunnen wegloopen. opdat over stroomingen worden voorkomen. Na deze laatste waarschuwing krijgt de politie opdracht tot het opmaken van proces-verbaal. POLITIEK WEEKPRAATJE DOOR MAX BLOKZIJL. 's-GRAVENHAGE, 9 Februari. Hedenavond van 19.4520.uur spreekt Max Blokzijl in zijn politiek weekpraatje via den zender Hilversum 2 over het onderwerp: „Onze geachte strategen". Met het Portugeesche s.s. Lima is gistermiddag een nieuw troepencontingent uit Lissabon naar de Azoren ver trokken om de garnizoenen aldaar te versterken. De staat van oorlog in de Italiaansche provincies Udlne. Goerz. Triest en Poll ls opgeheven. I-IiJ blijft be staan in de kuststreek en op de eilanden van de Adrlati- sche Zee. ls gebracht. Deze boot had een waterverplaatsing van 2400 ton en was in 1937 gebouwd. De bemanning bestond uit 240 koppen. Naar de Britsche Berichtendienst uit Londen meldt heeft de Britsche Amlraliteit aan Tsjoengklng de drie rivler-kanonneerbooten geschonken, die bij het uitbreken van den oorlog met Japan in China werden achtergelaten. Dit zijn de ..Falcon". ..Gannett" en „Sandpiper". Tot Turksch ambassadeur te Londen ls benoemd de afgevaardigde Raoef Orbay. Ruusjtu Aras, die tot dusverre deze functie bekleedde, is gepenslonneerd. (D. N. B.) Naar uit Washington gemeld wordt, heeft president Roosevelt een. decreet onderteekend, waarbij op desertie uit leger en vloot de doodstraf gesteld wordt, aldus ver neemt het D N. B. Volgens Radio New York heeft president Rooseveldt de mobilisatie gelast van de reservisten van het Ameri- kaansehe leger, die nog niet zijn opgeroepen. Deze mobi lisatie geldt tot een half Jaar na den oorlog. Uit Bagdad wordt vernomen dat in het door Engeland bezette gedeelte van Iran, men name in Kermandsjah een ernstige typnus- en pokkenepidemie is uitgebroken. De Iraansche regeering heeft reizen naar en uit dit gebied verboden. In de Deutsehlandhalle te Berlijn won Klllan den grooten wedstrijd achter motoren. Schulte, die met een te groote versnelling reed, viel uit. Mevr. Schotel—Keetman en de heer C. P. Timmer man wonnen te Kolhorn het kampioenschap schoonrljden voor paren op de schaats van Noord-Holland. Rlenus de Boer heeft te Parijs voor een verrassing gezorgd door van den bekenden Duttschen bokser Walter Neusel te winnen. Neusel moest tengevolge van een ver wonding opgeven Door met 10 van Argentinië te winnen is Uruguay voetbalkampioen van Zuid-Amerika geworden, Het kampioenschap derde klas groot biljart van Ne derland Is gewonnen door Teegelaar, die bovendien naar de tweede klasse promoveert. De stedenwedstrijri Amsterdam—Haarlem kegelen ls gewonnen door de Amsterdammers met 450 hout. in Haar lem was het resultaat: Haarlem 6007 hout en Amsterdam 6473 hout. In de hoofdstad won Amsterdam met 6507 tegen 5023 hout. Voor den wteeden keer ln het bestaan van de Utrecht- sche jaarbeurs ls het thans dat zij niet kan worden ge houden op het daarvoor v«.-<gestelde tijdstip (10—19 Maart). De raad van beheer heeft, naar vernomen wordt, beslo ten de 46ste Jaarbeurs uit te stellen en te houden van 14 tot 23 April. Een volle autobus, die mijnwerkers vervoerde naar de staatsmijn Maurlts kwam Vrijdagmiddag in de ge meente Beek in botsing met een met steenkolen geladen vrachtauto. Enkele inzittenden kregen lichte verwondin gen. die door een geneesheer werden verbonden. De Technische Hoogesehool te Delft wordt ln verband met de brandstoffenschaarschte met ingang van heden tot nader order, doch ten minste gedurende twee weken, gesloten. De bibliotheek blijft echter geopend, de afdee- lingsbibllotheken blijven geopend voor zoover mogelijk. Enkele dagen geleden zijn uit een drukkerij aan de Rustenburgerstraat te Amsterdam 28.000 zllverbons van fl gestolen, welke geheel gereed waren gekomen, doch zich nog aan vellen, ieder van 56 stuks, bevonden. De bonnen zijn op ieder vel gemerkt: B.G. tot en met B.Z.. C.A. Vm C.Z. en D.A. tm. C M. De vijfhonderd bladen dragen bo vendien de getallen 427501 t.'m. 428000. Een bewoonster van de Amstelkade ln de hoofdstad bemerkte Zaterdag avond onraad in de woning van de benedenburen, die afwezig waren. ZIJ zag nog juist dat twee mannen, die ln hun overhaaste vlucht door een ruit waren gesprongen, in het duister verdwenen. Bij terug komst der bewoners bleek dat sieraden en juweelen ter gezamenlijke waarde van f 600 waren ontvreemd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben inbre kers te Amsterdam, hun slag geslagen in een voormalig schoolgebouw aan de Borgerstraat, waar thans een opslag plaats van de gemeente gevestigd is. Zij stalen er ruim 300 pakjes bak- en braadvet en 15 pakjes margarine. Uit een winkel in de le Jan van der Heydenstraat werd denzelf den nacht ruim 150 K.G. boter ontvreemd. De rechtbank te Zutfen heeft een 23-jarigen kellner uit Delft, die een vrouw uit Steenderen op schandalige wijze had opgelicht door te vertellen, dat haar man, over wiens lot zij ln onzekerheid verkeerde, nog leefde en dat hij voor hem zou zorgen (later was gebleken dat het heele verhaal was gelogen en dat de man reeds overleden was) tot drie Jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 43-Jarige technlker H. v. d. M. uit Delft ls aange houden. omdat hij geld uit jassen in een der gebouwen van de Techn. Hoogesehool heeft gestolen. De Utrechtsche politie heeft drie mannen gearresteerd, die onlangs een inbraak hebben gepleegd in een perceel m de Nachtegaalstraat aldaar. Zeven Helmonders zijn gearresteerd, omdat zij zich aan een groot aantal diefstallen en inbraken hebben schuldig gemaakt. Volk en Fuhrer, arbeiders en ondernemer zijn in voor- en tegenspoed met elkander verbonden Dc gevolniachtis-cle van den Rijkscommissaris heeft. Vrijdag 6 Febr. de Bedrijfsdirecties ui (genood igd om eens meer kennis te maken met het Duitsche Arbeidsfront en het N.V.V. I)eze bijeenkomst werd gehouden in liet Concertgebouw te Haarlem. O.a. werd gesproken door den Bcauftragte l'nger cn van Kampen van het N.V.V. (foto A. Peperkamp) Bubj* h 20 Ubl«U«n 55 cL Zikj* i 2 tabletten 7 ct. Het N.V.V. heeft Vrijdagmiddag een oriënteerende vergadering in het Concertgebouw te Haarlem gehou den. Hier spraken de Beauftragte van den Rijkscom missaris voor de provincie Noord-Holland,Gau-inspec- teur Unger, de Gau-obmann van het Duitsche Arbeids Front uit den gouw Mecklenburg, de heer Montag en over den arbeid van hel N.V.V. de organisatieleider de heer Van Kampen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de Commissaris der Provincie Noord- Holland Mr. A. J. Backer, de Burgemeester van Haar lem, S. L. A. Plekker, de provinciaal gemachtigde voor Noord-Holland der N.S.B., de heer De Ruiter met zijn staf. De N.S.D.A.P. werd vertegenwoordigd door den Ortsgruppenleiter van Haarlem, den heer Gerisch. Voorts waren vele burgemeesters en bedrijfs leiders uit de provincie verschenen. De provinciale vertegenwoordiger van het N.V.V. de heer Funckler. opende de vergadering en verleende na een begroetingswoord, den Beauftragte van den Rijkscommissaris, den heer Unger, het woord. Deze zeïde o.m., Ik spreek tot U als vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland, om Uw inzicht te verlevendigen in de politieke nood zakelijkheden op ieder gebied van het bedrijfsleven. Europa is een eenheid geworden. De nieuwe orde in het Europeesche bedrijfsleven hangt samen met den oorlog. De volken van Europa vormen een lotsverbon denheid en behooren thans voor alle tijden in voor- en tegenspoed bijeen. Ook Nederland moet economisch opgaan in het gemeenschappelijke streven. Het gaat er om, den mensch het dagelljksch brood te verschaf fen, hem hpt recht op arbeid te waarborgen en hem en zijn kinderen een blijde en verzekerde toekomst te verschaffen. Doch dit eischt van het bedrijf, den arbeid en den arbeider een harmonische ordening en daartoe hebben wij vorm gegeven aan het begrip Ar beidsgemeenschap, een begrip, dat bedrijfsleiding en personeel omvat, het inzicht der arbeiders nieuw ge vormd en het tot een eeretitel gemaakt voor allen, die scheppend werk verrichten, onverschillig of het werk nemers of werkgevers, arbeiders met de handen of met het hoofd, geleerden of boeren zijn. Zij allen werken en scheppen uiteindelijk voor hun volk en daarmede voor hét voortbestaan van ons rasT Wij zien in den ondernemer niet slechts den arbeidsgever. doch den leider van zijn bedrijf, die daartoe geroepen is niet uit hoofde van zijn geldelijk vermogen maar op grond van zijn diepere kennis en beter inzicht. Wij wenschen en willen, dat de ondernemer in alle opzich ten richtinggevend, voorbeeldig en leidend zjjn per soneel aanvoert. Ondernemer en arbeiders behooren tezamen: Zij vormen een lotsgemeenschap. Des men schen arbeidskracht is geen koopwaar, maar een mis sie in zijn volk, een zedelijke waarde. Het bedrijf, de fabriek, het werk behooren, verheven boven het bur gerlijk eigendomsbegrip, aan de eenheid des volks en hebben deze eenheid te dienen. Thans zijn wij bezig, hier dezelfde begrippen Ie scheppen en moesten daarom teneinde ook hier tot een nieuwe orde te komen, de bestaande marxistische, confessioneele en burgerlijke groepeeringen opheffen. Aan het N.V.V. is de taak opgedragen, den arbeiden den Nederlander in den geest der nieuwe wereld beschouwing en van een nieuw levensideaal te vormen en op te voeden. Daartoe hebben wij Uw medewer king noodig. Binnenkort zal het Nederlandsche Ar beids Front worden gesticht. Uw geest en wil tot me dewerking is hier van beslissende beteekenis. Toont u daarom dezen grooten tijd waardig, ziet in ons. Duitschers, niet de bezettende macht, doch ka meraden van hetzelfde bloed en hetzelfde ras. Nog raast rondom ons de oorlog, die een volkenstrijd op leven en dood is en waarin het ook om het zijn of met-zijn van uw volk gaat en die tenslotte gevoerd wordt om het dagelijksch brood. Ik wek u op tot het diepe inzicht in, dit alles en verzoek u om uw mede werking tot het welzijn onzer beide volken. Gauobmann Montag begon met de verklaring, dat hij hier gekomen is, om iets uit de practijk des levens en uit de bedrijven in het Rijk te vertellen. Hij wilde aansluiten bij hetgeen de vorige spreker heeft gezegd, dat het nl. in het leven der volken om het dagelijksch brood, dat is: om het bestaan gaat. Altijd hebben de menschen daarom gestreden, allerwege hebben de volken ook onder elkander strijd gevoerd ter wille van het brood en om het aandeel, dat zij in de productie wilden veroveren in dezen strijd de naties verwoest. Volken en beschavingen zijn te gronde gegaan, omdat de verantwoordelijke leiding van deze volken niet vermocht, een volk, dat gemeenschappelijk voor het dagelijksch brood behoorde te arbeiden, gemeenschaps besef bij te brengen. Integendeel, voortdurend heeft men het partijwezen op het volk losgelaten en dit. ls niet slechts iets van den laatstcn tijd. Ook in de oud- V-V 5. j Dc „Organisation T Oosten. Bijna onnfz worden aangevoerd dienen. odt" ami tien arbeid voor tien wederopbouw ln het ionhaur is tie menigte boomstammen die steeds weer om KM Holangrllken arbeid als materiaal te Eko-Recla Hot i>er>oonsbewijs voor de baby. In tic grooie ziekenhuizen worden de baby's allen van een naamkaartje voorzien dal hen op do borst wordt gespeld. Polygoon-Noske heid zijn volken te gronde gegaan, omdat zij niet in staat waren, de sociale vraagstukken tot oplossing te brengen. Spr. schilderde de dwaling van het marxisme en het liberalisme, die deze sociale vraagstukken met papie ren verdragen, regelingen, verordeningen en wetten trachtten te regelen. Men zag niet de saamhoorigheid van het volk, d.i. van het bloed. Wij zien in een volk een werk der schepping. Klassen en standen zijn af hankelijk van de ontwikkeling van een volk. Ik kan rijk zijn of niet, doch tot welk volk, tot welk ras ik behoor, dat is onveranderlijk voor altijd. De men schen nu, die naar den bloede tot een volk behooren en met dit volk op- of ondergaan, zijn op elkander aangewezen om in het leven te kunnen bestaan en als wij dan Om ons heen zien, moeten wij erkennen: Het is alles zoo door den arbeid geworden. Wanneer men door uw schoone land reist, dan wil het mij voorko men, dat het niet moeilijk kan zijn, voor dezen ge- dachtengang het nuchtere verstand te winnen. Als ik de cultuur van dit land zie, dan weet ik, dat dit alles door den arbeid werd geschapen. Het moeten schep pende geesten geweest zijn, die dit alles overdachten en er vorm aan gaven, en het-is de arbeid en altijd weer de arbeid, die schept en vorm geeft. Nog nooit is de luiaard, de trage en de domme tot welstand ge komen en een volk, dat niet arbeidt zal nooit waarden scheppen. Dat is de grondgedachte van onze opvat ting. De Führer heeft eens gezegd: Gij allen hoort teza men! Wij hadden eenmaal in het Rijk bijna 50 par tijen van diverse richting, wij hadden klassen, standen' en den felsten politieleen strijd. Dit alles is overwon nen. Ieder heeft het recht en den plicht te arbeiden. In Duitschland bestaat slechts één adel en dat is do adel van den arbeid. De arbeid werd weder een eer en zoo kwamen wij tot de bedrijfsgemeenschap. Reeds na korten tijd waren wij zoover gevorderd, dat men in de bedrijven niet meer den werkgever en den werk nemer zag, maar dat de bedrijfsleider aanraking zocht met zijn personeel en daarin de mannen en vrouwen zag, die in zijn bedrijf werkten. En deze mannen en vrouwen zagen in den bedrijfsleider niet langer den uitbuiter doch erkenden, dat als het bedrijf niet goed functionneert, niet voldoende opdrachten heeft, het personeel de dupe is. Zoo is het te verklaren, dat de productiviteit van onze bedrijven veelvoudig opge voerd kon worden. In weerwil van den oorlog is het productievermogen van het Duitsche volk gestegen. Prestatievermeerdering kan nimmer door terreur of druk teweeggebracht worden. Daarom kan men het bolsjewistische systeem ook niet op Midden-Europa overbrengen. In het Rijk voelt zich ieder, of hij jong maatje of directeur-generaal van het bedrijf is, in zijn werk verantwoordelijk tegenover den Führer en doet, waartoe hij zich in staat voelt. De bedrijfsleider ver acht niet meer den arbeider doch ziet in hem den medewerker. Van tijd tot tijd vinden in de Duitsche bedrijven personeelbijeenkomsten plaats. Of er in zulk een bedrijf duizend of tien man werken is onverschil lig, al stellen groote bedrijven natuurlijk zwaarder eischen dan kleine. Daarom wordt ook hier een systeem gevolgd: technische leiding van een bedrijf eenerzijds, de politieke leiding aan den anderen kant. Kort geleden sprak bij ons Dr. Ley in een perso- neelbijeenkomst. Zulk een appèl is voor ieder, die er aan deelneemt, een gebeurtenis. De mannen en vrou wen, werkzaam bij zulk een bedrijf voelen zich. wan neer er gesproken wordt, daar persoonlijk bij betrok ken, krijgen achting voor zichzelf en zelfs de bedrijfs leider heeft het gevoel, dat zijn onderneming tot een hooger niveau wordt geheven. Deze bijeenkomsten veroorzaken dan ook een buitengewone prestatiever- hooging, want de arbeider voelt zich tot in de ziel geroerd. En dat is verklaarbaar. Want de wezenlijke kracht tot. den arbeid ligt in de ziel van den mensch, zooals ook de Schepper de scheppende kracht der volken niet in de eerste plaats in het verstand doch in het hart gelegd heeft. De scheppende kracht ligt in het bloed Uit deze kracht groeide onze beschouwing over den arbeid, zooals die thans in het Rijk gevormd is. Ten einde nu deze ontwikkeling ruimte te verschaf fen wordt de concurrentiestrijd der bedrijven doorge voerd. Zooals in de sport geheele ploegen elkander den prijs der overwinning bevechten, zoo voeren ook de bedrijven een wedkamp om de hoogste prestaties. De geheele sociale ontwikkeling van het bedrijf en de ver antwoordelijkheid daarvoor wordt in handen van den bedrijfsleider gelegd. De Führer zelf gaf de hoogste onderscheiding, die een bedrijf bereiken kan. namelijk: Nationaal-socialistisch modelbedrijf te zijn. ,Annn Spr. deelde mede, dat in zijn gouw thans een I0.00U bedrijven aan dezen vormingskamp deelnemen. Hier toe wordt vooreerst de bedrijfsgemeenschap gewaar deerd. alsook de saamhoorigheid van het personeeel. Ook wordt een onderzoek ingesteld naar de prestaties van den bedrijfsleider en in hoeverre hij er in ge slaagd is. zijn personeeel op te voeden. Want leiden beteekent ook: opvoeden. Zoo is deze bedrijfsgemeen schap ook een vormingsgemeenschap. Iedere sociRle instelling dient in de vorming van het bedrijf verte genwoordigd te zijn. Wij schiepen het begrip „Schoon heid van den arbeid". Ook dit is een middel om den mensch bij den arbeid vroolijker te stemmen. Geld kost dat niet altijd. Tot „Schoonheid van den arbeid" behoort allereerst, dat man en vrouw opgevoed wor den tot zin voor goede orde. dat niets noodeloos ver nield en alles proper dient te worden gehouden. Aldus heeft het bedrijfsleven zich bij ons dermate ontwikkeld, dat wij zonder zelfverheffing zeggen kun nen: Het is zoo als men het zich denkt in een volk, dat den wil des Scheppers verstaat. Tot slot zijner beschouwing deelde spr. nog iets mede over hetgeen hij van het bolsjewisme gezien heeft. Juist als het nationaal-socïalisme heeft ook het bolsjewisme gepoogd, tot prestatie verhooging gelegenheid hebben, als de oorlog afgeloopen is, bolsjewistische fabrieken te bezichtigen en dan zult gij u afvragen hoeveel menschen in deze fabriek te gronde zijn gegaan. Het is niet overdreven te zeg gen, dat in Rusland de mensch als een dier be handeld werd. Alleen daardoor was het mogelijk, tot resultaten te komen. Van een levensstandaard is daar geen sprake en wij willen den Führer dank baar zijn, dat hij den inval van het bolsjewisme heeft voorkomen. Want het bolsjewisme is een be smettelijke ziekte, een pest, waaraan Europa te gronde zou zijn gegaan. Dat zeg ik u als een der- fenen, die Rusland heeft leeren kennen en het olsjewisme gezien heeft. Daar, in Rusland, heeft men den mensch van geest en ziel beroofd en hem tot gedresseerd vee gemaakt. Rusland moet voor den denkenden, verantwoordelijken mensch een aan leiding zijn, aan eigen en zijner verwanten toe komst te denken en aan de verbondenheid van zijn land en zijn volk te arbeiden en zoo deel te woe den van de groote, Europeesche gemeenschap. (Vervolg op de volgende pagina)

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 6