Hoest I Siroop Bonnema UacdnMLqe. hetfit snel TOBIAS Sanapirin qsq Het bestuur van de IJsvereenlfdnc „De Volharding" te Heemstede, die het zilveren jubileum heeft ge vierd. Van links naar rechts (zittend)G. J. Arnold, penningnlcesterG. H. Onstein, voorzitter, 1». G. Tromp, secretaris. Staande: H. D. Komen, X. J. van der Hinden, H. Mulder, H. J. Schollmeyer en D. Kikkert. (Foto J. A. Stevens Jr.) Het Nederlandsch Tooneel Een Spaansch programma Wij worden in ons land niet met Spaansche stukken van het moderne repertoire verwend. Be halve „De Passiebloem" door Het Schouwtooneel, „De Kringloop der Belangen" en „Don Luis Mejia" door de Haarlemsche Tooneelclub, herinner ik_er nu kregen wij er gistermiddag op de abonnements voorstelling twee: „Achter hooge muren", van Gregario Martinez Sierra en „Een zonnige Morgen" van Alvarez Quintera. Beide stukken passen uit stekend bij elkaar; zij ademen denzelfden ietwat sentimenteelen geest en zouden 40 jaar geleden ge schreven kunnen zijn. Spanje moge het land van dc brandende passie zijn, in deze twee stukken merkt men daar weinig van. Het zijn beide, wat men zou kunnen noemen, „lieve" stukken, waarnaar men met welgevallen ziet en die althans het eerste de zakdoeken der dames in beweging brengen. „Achter hooge muren" besprak ik reeds na de première te Amsterdam. Dramatische spanning is er in dit in een nonnenklooster spelende tooneelspel niet te zoeken en in dit opzicht verschilt het wel zeer van Het voorste Legien, het sterke stuk waar van de handeling plaats greep in een Jezuiten- klooster. Het geeft meer stemming dan handeling en is meer een gedramatiseerde novelle dan een top- neelspel. Maar de zusters zijn zuiver menschelijk in haar reacties bij het voor hen ongewone gebeuren en leven daardoor ook door den humor voor ons. Defresne heeft als regisseur de sfeer van dit klooster heel fijn aangevoeld en de voorstelling trof dan ook door zuiver op elkaar ingesteld spel. Magda Janssens in haar milde vergevensgezindheid als Moeder-Overste, Annie van der Lugt Melsert Van Ees, teer en gevoelig in haar diep-vrouwelijke accenten, Caroline van Dommelen prachtig-levend als de zorgzame portierster. Helène Berthe. streng en afgemeten als de bekrompen Moeder-Vicaris en Myra Ward jong en onbevangen als het pleegkind vormden met de anderen een zeer goed geheel. Jan van Ees typeerde geestig en aan het slot zeer gevoe lig den dokter en Guus Hermus gaf de charme van zijn jeugd aan den verloofde. Een zonnige Morgen, werd een juweeltje door het sublieme spel van Magda Janssens als de oude dame, die op een bank in een park den man ont moet, dié eens in haar jeugd haar groote lief de was. De oude heer en de oude dame doorleven beide hun jeugd-roman, wanneer zij daar naast elkaar zijn gezeten zonder dat zij willen laten blijken elkander herkend te hebben. Een lieve idylle van twee oude menschen, door Louis de Bree en Magda Janssens prachtig gespeeld, door de laatste vooral, die van Dona Laura een kabinetstukje maakte. Wat was dat van spel en intonatie van een aanbiddelijk fijnen humor, hoe leefde dat oude dametje voor ons! De stampvolle zaal toonde haar bewondering voor dit wel heel bijzondere spel door een zeer warm applaus aan het slot. J. B. SCHUIL. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau Sme- 'destraat te Haarlem tusschen 11 en 13 uur. Armband, Knotschke, Kleverlaan 157. Bewijs, Hol ster, Spaandamscheweg 68. Beursje met inhoud, Jan sen, Molenaerstraat 28. Broche, Turk, 2e Emmastraat 24. Ceintuur, v. Deursen, Romolenstraat 52. Das, de Klerk, Duvenvoordestraat 93. Handschoen, Schmithal, Pontianakstraat 20. Metje, Otte, Velserbeekstraat 8, Santpoort. Mes, Lugtmeier, Vinkenstraat 46. Porte- monnaie met inh., Otto, Santpoorterstraat 19. Porte- monnaie met inh., Meure, Overtonweg 20. Portemon- naie met inh., v. d. Kroft, Zonnebloemstraat 21. Pomp, Bureau van Politie, Smedestraat 9. Ring, van Berkel, Zijlweg 97. Sleutel, Horst, Brakenburghstraat 39. Schoen, de Mes, Sterreboschstraat 18. Schoen, Adema, Bakkerstraat 62. Speld, Latensteijn, Boekenrodestraat 22. Sneeuwschuiver, Hilterman, Rijksstraatweg 162. Tasch, v. d. Keul, Korte Annastraat 10. Vulpenhouder, Certel, Kamperlaan 4. Want, Muschter, Kweektuin- straat 4. Wantje, Spook, Pijnboomstraat 10. Want, Goedendorp, Jan Gijzenkade 7. Zadeldek, Wiegant, Julianalaan 289. Zak, Boeree, Kastanjestraat 39. \/V IN DIENST VAN ONS VOLK WINTERHULP-COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI UITGAAN Heden, DINSDAG 10 FEBRUARI. Gem. Concertzaal: Volksconcert H.O.V., 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Pedro moet hangen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Lux or Theater: „De strijd om de Himalaya", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Moederliefde", 1.30, 6.30 en 8.54 uur. Palace: „Ik trouw met m'n eigen vrouw", 2, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Buiten- en binnenlandsche actualiteiten; 6portfilm „Liesje's mooiste klimtocht" en brand weerfilm „Alarm", van 12 uur af. WOENSDAG 11 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Duo-avond Josef Pembaur- Jaap Emner. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonas. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Z°Firma T^.^A^Klinkhamer, Koninginneweg 69, T<Gryseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, TeFrans°Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. 11180. Te Heemstede is geopend: k Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. TeL 28320, Teraardebestelling Dr. J. Weener Onder zeer groote belangstelling js Maan dagmiddag twee uur op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van Dr. J. Weener, emeritus-predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, die in den ouderdom van 68 jaar is overleden. Onder hen, die een blijk van belangstelling gaven, waren de heer H. Franken Jr., voorzitter, Mr. A. Beets, secretaris en W. Eggink, penningmeester van de Kerkvoogdij, predikanten, ouderlingen en diakenen der Ned. Herv. Gemeente; de heer A. J. de Land meter. voorzitter der Stichting Noorderkerk en School; de heer G. A. Luitingh, koster der Groote Kerk; de heer W. C. Baart, directeur der Rijks kweekschool voor Onderwijzers; de heer Th. Lancée, oud-directeür, en leeraren en oud- leeraren dezer school; bestuursleden van Wijk IV der Ned. Herv. Gemeente, waar Ds. Weener vroe ger werkzaam is gemeest. Toen de kist in de aula werd opgebaard, weer klonk op het orgel „Wenn ich einmal soil scheiden uit de „Matthaus Passion" van Bach. Ds. I. P. van der Waal, die te voren ook een rouwdienst in het sterfhuis geleid had, las eenige verzen van I Corinthe III en van Romeinen 14. Spreker deelde mede, dat alleen hij op uitdruk kelijk verlangen van den overledene als jongste predikant en als opvolger van Ds. Weener in zijn wijk een enkel woord zou spreken; hij deed dit echter met schroom. „Ds. Weener was een zeer aparte figuur in de gemeente en in zijn werk, dat een eigen stempel droeg. Hij was een man van groote eerlijkheid, niet alleen in zijn werk, maar ook tegenover de menschen; hierdoor maakte hij het wel eens moeilijk voor zichzelf en ook voor ande ren. Hij was ook een man van groote trouw, die zich wist te buigen voor God en die zich vaak zoo klein voelde. Wij danken niet hem, want dat zou hij niet willen, maar we danken God, voor wat Hij ons in dezen dienaar gegeven heeft. Ds. Weener heeft bijna zijn heele leven gepredikt, maar deed dit in het bijzonder op zijn ziek- en sterfbed; dit laatste was onvergetelijk voor hen, die het voor recht hadden er bij tegenwoordig te zijn. Hij was er zich van bewust, dat zijn werk onvolmaakt was, maar hij was zeer dankbaar, dat God hem in Zijn dienst heeft willen gebruiken. Het was een weldaad, nog even te mogen luisteren naar den man, wiens oog feitelijk al naar de overzijde van het graf gericht was. Wij hadden hem zoo gaarne nog langen tijd van emeritaat gegund, maar Gods werk is niet ons werk". Ds. Van der Waal richtte woorden van troost tot de weduwe en haar kinderen en ging daarna voor in gebed. Op het orgel werd vervolgens Ge zang 50 gespeeld en terwijl de kist grafwaarts werd gedragen Gezang 166 (beide nieuwe bundel). Aan de groeve verrichtte Ds. Van der Waal de begrafenisliturgie, waarna hij het Onze Vader bad. De oudste zoon, de heer W. Weener, dankte namens de familie voor de belangstelling en voor de vele vrienschap, aan zijn vader bewezen. In kerkdiensten van de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem is Zondag door de predikanten het overlijden van Ds. Weener herdacht. OPDRACHTEN VAN WEERMACHT VOOR SCHOENHERSTELLERS. DEN HAAG, 7 Februari. Hedenochtend is te 's-Gravenhage de eerste wagon uit Duitschland aan gekomen met militaire laarzen, welke hier te lande zullen worden hersteld. Door bemiddeling van het front Nering en Am bacht wordt namelijk aan Nederlandschc schoen herstellers gelegenheid gegeven, orders der Duit- sche weermacht uit te voeren. Aangezien hun te vens de benoodigde materialen worden vestrekt," wordt op deze wijze voorkomen, dat onze schoen makers wegens gebrek aan materiaal hun onderne ming zouden moeter sluiten. De ruim 3000 paren laarzen, welke heden in Den Haag zijn aangekomen, worden van een centrale opslagplaats uit onder de schoenherstellers ver deeld. Ook in Amsterdam en Rotterdam wordt een dergelijke werkverruiming georganiseerd. (A.N.P.) HAAM. DAGBLAD, Dinsdag 10 Febr. 1942 ONDERWIJS AAN ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN. De Commissie ter Voorziening in het Onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en om streken herdenkt den lOden Februari 1942 haar 25- jarig bestaan. In het begin van 1917 gevoelde de afdeeling Haar lem en Omstreken der Vereeniging van Volkson derwijs behoefte om iets te doen voor die kinderen, die wegens ziekte soms maanden achtereen thuis moesten blijven en daardoor geen onderwijs genoten of die, tengevolge van hun lichaamstoestand de school in het geheel niet konden bezoeken. Op 10 Febr. 1917 werd daarom een vergadering bijeen geroepen, welke geleid werd door den heer A. v. d. Voort Az. In deze vergadering werd besloten tot oprichting van bovengenoemde vereeniging. Op de statuten der Vereeniging werd de Koninklijke goedkeuring gevraagd en verkregen. Dat deze Vereeniging uitstekend werk verricht, blijkt wel uit het feit. dat in deze 25 jaar aan meer dan duizend zieke en zwakke kinderen huisonder wijs werd gegeven. Het onderwijs wordt gegeven aan leerlingen, zoowel van openbare als van bij zondere scholen, ook in de ziekenhuizen en op Bre- derodeduin. De kosten werden bestreden door een subsidie van de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede; contributie van de leden en van ver schillende vereenigingen en bijdragen van ouders, die iets kunnen betalen. Onder den druk der regeejring is de gemeente raad van Haarlem in 1938 genoodzaakt geweest de subsidie voor onze Vereeniging te schrappen. Hoewel het missen van deze voornaamste bron van inkomsten voor de Vereeniging een groot verlies was, besloot het bestuur toch den nuttigen arbeid niet te staken. Onze zieke kleuters, die toch reeds zooveel moeten missen in vergelijking met hun ge zonde kornuiten, mocht men niet in den steek la ten. Mede dank zij den krachtigen steun van en kele vereenigingen en particulieren is men er tot he den gekomen. Vol vertrouwen gaat de Commissie de tweede kwarteeuw van haar bestaan in. Het bestuur be staat uit: Dr. W. B. Smit, voorzitter., D. A. C. v. d. Hoorn, vice-voorzitter; H. Bijkerk, le secretaris; mej. N. v. Dorsser, penningmeesteresse; mevr. A. M. van Bentheim JuttingHoog; G. H. Weustink, W. J. Speller, H. v. d. Weijeer, J. H. W. Habermehl 2e secretaris, Kinderhuissingel 30, Giro 402786. NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING AFDEELING HAARLEM. Zaterdagmiddag 7 Febr. hield de afd. Haarlem der Ned. Natuurhistorische Vereeniging haar jaar vergadering bij Brinkmann, o.l.v. den heer Ger- branda. Na opening en goedkeuring notulen wordt het jaarverslag over 1941 door de secretaresse voor gelezen. Hieruit blijkt dat de afdeeling op een ac- .ief jaar kan terugzien, waarin den leden 6 lezing avonden en 27 excursies geboden werden. Het ver slag wordt onder dankzegging goedgekeurd, evenals het door de penningmeesteresse uitgebracht finan cieel verslag. Bij de bestuursverkiezing wordt de heer C. Sipkes bij acclamatie herkozen. Na de rondvraag, waarbij o.a. geïnformeerd werd naar de plannen voor een Pinkster-excursie, naar Zuid- Limburg, waarvoor voldoende belangstelling blijkt te bestaan, werden een paar films vertoond, aller eerst een geslaagd kleurenfilmpje „Holland-Bolland" van tandarts A. Haije, Haarlem en twee deelen uit de Artis-film van de heeren A. F. J. Portielje en H. C. Verkruijsen. Het eerste deel toonde de zee schildpadden, zoetwater- en landschildpadden. Zeer bijzonder was de witte leerschildpad en merkwaar dig de meer dan 100-jarige Reuzen- of Olifant- schildpadden, die wel drie kinderen tegelijk tot rijdier kunnen dienen. Uit het aquarium-deel noemen wij de reusachtig groote zeepaling. Goe- rami, Meervallen en Poonen en Knorhanen, de zeldzame Moddervisch en de Beensnoek uit Noord- Amerika, terwijl de fantastische Zeepaardjes dit deel besloten. PROT. CHR. JEUGDWERK. De Leidstersdag van 11 Februari a.s. in het Wijk- gebouw Ged. Oude Gracht 104 is uitgesteld en verschoven naar Woensdag 11 Maart, op dezelfde plaats en tijd. BELANGRIJKE GIFTEN VOOR WINTERHULP. 's-GRAVENHAGE. 9 Febr. De N.V. magazijn „De Bijenkorf" te Amsterdam heeft de Winterhulp Ne derland tot nu toe een bedrag van f 50.000 doen toe komen. De N.V. Amsterdamsche Mij. voor handels zaken en beleggingszaken heeft op het gironummer der W.H-N. (5553) f 17.000 overgemaakt Door deze be dragen zullen weer vele landgenooten geholpen kun nen worden. Mogen ook andere firma's dit voor oogen houden! KENNEMER TURNKRING. De eerstvolgende wedstrijden van den Kennemer Turn kring zijn uitgesteld. De graadwedstrijden (waarvoor de aanmelding nu tot 1 Maart open staat) worden voor dames gehouden op 8 Maart en voor heeren op 15 Maart. De oefen cursussen vangen 1 Maart aan, en de Haarlem—Rest K. T. K. wedstrijden vinden voor dames plaats op 29 Maart en voor heeren eventueel op 12 April. Alle genoemde wed strijden worden gehouden in de zaal aan de Badhuisstraat in Haarlem. Beste Kinderen Kunnen jullie óók zoo biljarten „NEKKIE RAF« APIE SNUIF* het Hi et moet gebeuren, tot senrtje de echte biljarters. Jullie hebt met spanning hun avonturen gevolgd en zult ook de nog komende graag willen meemaken. Als je in onderstaande saak komt smullen, kun je wekelijks gratis een avontuur in ontvangst nemen. Het kleurrijke Inplakboek wordt jo tegen betaling van SS cent verstrekt. Ook aan- vraagkaarten voor ontbrekende avon turen rijn te verkrijgen i» Bufetaria Kruitncre 22-24. BAARLEM LAATSTE BERICHTEN De Japansche actie op Singapore. TOKIO, 10 Februari (D.N.B Naar Domei uit Johore-Bahroe meldt, hebben de Japanners, die op een punt ten Oosten van den dijk op het eiland wa ren geland, vasten voet kunnen vatten aan het Zuid- eind van den dijk. nadat zij vijandelijke kazematten onder den voet hadden geloopen. ENGELSCH COMMUNIQUÉ OVER SINGAPORE. LISSABON, 10 Februari. (A.N.P Op grond van ;n officieel communiqué uit Singapore meldt de Lon- densche Nieuwsdienst het volgende: De hevige Japansche aanval, die in aansluiting op de landing op het eiland geschiedde, werd door duik bommenwerpers. machinegeweervuur en artillerie on dersteund. Dientengevolg, alsmede als gevolg van de vijandelijke infiltratie werd na hardnekkige gevech ten overgegaan tot een verderen aftocht van de Brit- sche troepen. AMERIKAANSCHE CONSULAAT BESCHADIGD. STOCKHOLM. 10 Februari (D.N.B.Volgens den Britschen Nieuwsdienst heeft het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington medegedeeld een telegram ontvangen te hebben van den Ameri- welk het Amerikaansche consulaat aldaar door een kaanschen consul-géneraal te Singapore, volgens het- bom beschadigd is. Onder de Amerikanen zijn geen slachtoffers ge vallen. Daar den Amerikaanschen burgers voldoende mogelijkheden gegeven waren om Singapore te verla ten, bevinden zich daar op het oogenblik nog slechts 24 personen van Noord-Amerikaansche nationaliteit. Volksche vernieuwing van opvoeding en onderwijs Rede van prof. van Genechten te Rotterdam ROTTERDAM, 9 Februari In het beursgebouw te Rotterdam heeft Zaterdagmiddag prof. mr. dr. R. van Genechten, hoofd van het opvoedersgilde. voor de afdeeling Rotterdam van dit gilde gesproken over volksche vernieuwing van opvoeding en onderwijs. Spr. wees er op, dat de resultaten van ons onderwijs uitwijzen, dat er met dit onderwijs iets niet in orde is. Dit blijkt hieruit, dat de jeugd weinig in staat is zich in te zetten voor welk ideaal ook. dat het weinig be reid is waarvoor dan ook een offer te brengen, terwijl het moeilijk is iets met haar te ondernemen. De grootste fouten, die zich bij de jeugd openbaren zijn drieërlei: zij geeft uiting aan een groot scepticisme, dat haar geheele houding beïnvloedt en bepaalt, er is gebrek aan discipline als levenshouding, alles drijft op een drang naar een gemakkelijk leven. Dit zijn de kwalen waarmede de Nederlandsche jeugd is behept en de jeugd in een volk is zooals de ouderen haar voorgaan. Daarom is dit de levenshouding van den Nederlandschen mensch. Spr. kwam tot de conclusie, dat deze fouten niet het gevolg zijn van een stiefmoederlijke behandeling, doch alleen van het humanisme, dat sedert eenige hon derden jaren de West-Europeesche cultuur heeft be- heerscht. Het onderwijs is geheel op dit stelsel geba seerd en het dreigt den Nederlandschen mensch te on dermijnen. Na een bespreking van de stellingen van het humanisme betoogde spr.. dat het onderwijs op volkschen grondslag moet worden gegeven. De groote gedachte moet zijn. dat de mensch slechts een deel is van het geheel en niet dat het individu het middelpunt is. De grondslag van onze opvoeding moet berusten op de cultiveering van de natuurlijkste gevoelens van den mensch en dit zijn 1. leiding te willen geven: 2. zich aan discipline te willen onderwerpen en 3. de gedachte van de gelijkwaardigheid. Dit beteekent dat de volksgebondenheid volkomen op den voorgrond moet worden geplaatst en dat de intellectueele karak tertrek in het onderwijs moet worden uitgeroeid Er dient inzicht te komen in het feit, dat diegenen die meer kunnen presteeren naar voren moeten worden gehaald. De gedachtengang van beurzen, zooals die tot nu toe bestond, is fundamentel verkeerd. Daarnaast, zoo betoogde spr., is een groote veran dering noodig in de geestelijke gesteldheid van den mensch. Het humanisme zoowel als het kapitalisme hebben afgedaan. Nederland zal zijn positie, die het gedurende 200 jaar als bolwerk voor Engeland heeft ingenomen, moeten veranderen in het balcon voor de West-Europeesche landen naar de zee. (A.N.P.) FAILLISSEMENTEN Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. UITGESPROKEN: 2 Febr. H. R Wollerich. landbouwer, Vries. Recht. Comm. Mr, A. Maassen. Cur. Mr. G. W. Kleine, Assen. 5 Febr. A. van Beek, Maastricht, St. Lambertuslaan 43 Rccht. Comm. Mr. Th. van Doorninck. Cur. Mr. E. Rlk- menspoel wonende te Maatstrlcht. Wllhelmlnasingel 59. 6 Febr. de nalatenschap van A. C. Eykemans, handelaar in oud Ijzer, laatst gewoond hebbende te Tilburg en aldaar op of omstreeks 26 Januari 1942 overleden. Recht. Comm. Mr H. w. W. Andreae. Cur. mej. Mr. T. Passtoors, Til burg, Willem II straat. 5 Febr. R. Htnlopen, te Rijswijk Z.H.. Lijsterbeslaan 84 Recht. Comm. Mr. J. van Andel Gzn. Cur. Mr. L. J. E. van Meeverden. Den Ylaag. VERNIETIGD: 5 Febr. J. J. R. Zuure, Den Haag. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 4 Febr. Adrianus van Arnhem, koopman, wonende te Utrecht, Oudwijkerdwarsstraat 71. 4 Febr. Gerard van den Berg te Amsterdam. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: C. Stolp, h. o. den naam fa. Keyzer en Stolp, cacao- fabr. te Wormervecr. 4'Febr. L. J. van D runen, aannemer, Rosmalen, Graaf scheweg E 137 b. geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslljst. Uitkeering 100 aan preferente crediteuren en 1.6605 aan concurrente crediteuren. OPVOERINGEN VAN STAATSTHEATER KASSEL AFGELAST. 's-GRAVENHAGE, 9 Februari. De voorstellingen van de opera's „Wildschutz" van Lortzing en „Cosi fan tutte" van Mozart op 13 en 17 dezer in den Stads schouwburg te Den Haag: 14 dezer in den Stads schouwburg te Utrecht, 16 dezer te Amsterdam. Stads schouwburg en 18 dezer te Arnhem, Stadsschouwburg, zijn om technische redenen afgelast. Spannend verloop van de zwemcompetitie Onder de auspiciën van D. W. R. werd de zwemcompe titie voortgezet met de vierde ontmoeting ln het Sport- fondsenbad. Reeds direct na den aanvang kwam het tot een heftig duel tuschen de zwemmers P Kramer van de V. Z. V. en L. ten Berge van D. W. R., favorieten voor de JunlorHtel op den 100 Meter borstcrawl. Het bleek echter, dat voor ten Berge het begintempo te hoog was geweest want ln de eindsprint vermocht hij Kramer, die tn den uitstekenden tijd van 1 m. 7.6 sec. aantikte, niet te volgen. De hierna volgende laatste serie gaf een moolen strijd te zien tus schen R. Kutt van Haarlem en P. Kramer van H. P. C. Kuit bleef hierin de meerdere. De uitslag van dit nummer werd I. P. Kramer (V.Z.V.) I m. 7.6 sec.; 2. L. ten Berge (D.W.R.) 1 m 9.6 sec.; 3. G. Jongert (Haarlem) 1 m. 10 6 sec. Verdere goede tijden werden gemaakt door R. Kuit (Haar lem) 1 m. 11.7 sec.; P. Kramer (H.P.C.) 1 m. 12.7 sec.; J. Hogeland (H.V.G.B.) 1 m. 11.8 sec.; J. Snoeks (D.W.R.) 1 m. 11 sec.; F. Boon (H.V.G.B.) 1 m, 11,5 sec. Het volgende nummer de 100 Meter rugslag dames was eveneens een spannend vooral in de serie tusschen de da mes M. Jansen .van Zwemclub Haarlem en A. Sevensma van H. P. C. Aanvankelijk had eerstgenoemde een goede voorsprong doch door taal volhouden kon mej. Sevensma den achterstand verkleinen. In de eindspurt wist mej. Jansen zich echter te handhaven en ln den fraaien tijd van 1 m. 26.2 sec te winnen. Mei. Sevensma werd tweede met 1 m. 28.8 sec. en mej. T. Kamp derde In 1 m. 29.2 sec. In de 3 x 66 Meter wisselslagestafette heeren Junioren toonde de H.P.C. zich ln alle opzichter, de meerdere van de andere kringvereenlgingen. In het bijzonder heeft de rug- slagzwemmer Polak hierbij medegewerkt die tegen Van '/1W anderen niezen, g beschermen t meermalen 9 den Boogaerde van D.W.R. een bijzonder feilen strijd voerde. Met een voorsprong van ongeveer 1 Meter tikte hij aan. waarna Kloots van H.P.C. den voorsprong ver grootte. P. Kramer van dezelfde vereeniging had toen geen moeite zijn ploeg als eerste In den tijd van 2 m 25.4 sec. te doen eindigen. D.W.R. werd tweede tn 2 m. 29.1 sec. Bij de 5 x 66 Meter borstcrawlcstafette miste H.P.C. mej. N. de Geest. Ha^r Invalster was echter niet Sn staat om voldoenden strijd te geven. De strijd ging dan ook tus schen de ploegen van Zwemclub Haarlem en D.W.R. D.W.R. beschikte over een zeer goede ploeg, welke gesta dig haar voorsprong vergrootte en als eerste het eindpunt bereikte ln den tijd van 4 m. 15 sec Zwemclub Haarlem eindigde tweede tn 4 m. 19.7 sec. terwijl H.P.C. de derde plaats bezette Als slot van den middag volgde het schoonsprlngen hee ren. C. Haven van D.W.R. won overtuigend met 62.53 pnt. tegen J. Hólterinan ten Hove 45.37 pnt. Door deze uitslagen leidt de Zwemclub Haarlem thans in de damesklasse en blijft D.W.R. de leiding behouden ln de heeren Juniorenklasse. In Maart wordt de laatste ontmoeting der zwemcompe titie gehouden. HEEMSTEDE DE UITREIKING VAN INLEGVELLEN VOOR DE DISTRUB1TI EST AMKAART. De uitreiking van inlegvellen voor de distributie stamkaart in den distributieknng Heemstede. Benne- broek. begint Donderdag 12 Februari a.s. Dit zal ge schieden op drie plaatsen nl in het lokaal Samuel, in het gebouw van de Roei- en Zeilvereeniging en in het R.-K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg. Op welke dagen de bewoners der verschillende stra ten moeten verschijnen wordt in een advertentie in dit nummer bekend gemaakt. INBRAAK.TE OPGEHELDERD. De vorige week was bij de politie te Heemstede aangifte gedaan van diefstal van een pak sigaren en sigaretten uit een winkel in de Lombokstraat van welke artikelen de waarde circa f 90 bedroeg. Van deze diefstal met braak is als verdachte aan gehouden J. V. wonende le Heemstede. Bij een ten huize van V. ingesteld onderzoek vond de recherche onder den vloer de kartonnen doos inhoudende een deel der gestolen sigaren en sigaretten tot een totaal bedrag van f 36, de overige sigaren en sigaretten waren deels door hem opge rookt, deels verkocht. De sigaren en sigaretten zyn in beslag genomen, terwijl tegen V. proces verbaal werd opgemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen: De Mooij, Teslastraal 55 Haarlem, bril; Politiebureau, das; idem deken; de Rooy, Eikenlaan 29 das; Mulder Crayenester- singel 10, étui met 2 potlooden; Smoorenburg, Jac, de Witstraat 20 2 zilverbonnen; Koren Sumalra- straat 32 armbandhorloge; Mannes Heerenweg 64 hond; Schulimeyer Mesdaglaan 31 kleedje: Visser Kruisweg 1172 Haarl.meer, broodmand; Kools, Mo- lenwerfslaan 50 overhemd: Politiebureau, porte- monnaie met inhoud; Harrierger. Chrisanthemum- laan 12, overschoen: Veldhuyzen Wipperplein 3, sleutels met ring: Politiebureau sleutels met ring; v. d. Erf, Iepenlaan 8 vulpenhouder. HILLEGOM GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: J. Vlotman, Lcidsche- straat 119, een poederdoos; Nieuwpoort, Hofstraat 30 'n grijs konijn,, S. P. Warmerdam Meerstraat 200 zilverbon; van Zundert. Havenstraat 47. dames armbandhorloge; P. v. d. Laan, Hoofdstraat 200, een litermaat (melk): van Beelen, Jhr. Mockade 25. een slede. Bij de politie: een huissleutel, rood lederen porte- monnaie. BEVERWIJK Uit het politierapport 400 suikerbonncn gestolen Ten nadeele van een kruidenier uit Beverwijk werden dezer dagen 400 suikerbonnen ontvreemd. Aangifte werd gedaan Van diefstal van een par tij vleesch en vleeschwaren uit een bestelmand van een slagersknecht. De knecht had namelijk zijn rijwiel eenige minuten onbeheerd op een erf laten staan. D MUIDEN Marktprijzen en besommingen. IJMUTDEN 9 Februari 1942. Kabeljauw f40—f22 per stuk; Koolvisch f 13 per stuk: Kleine schol 2e soort f120—f 106; Pufschol le soort f94— f66; Pufschol 2e soort f 59—1 47; Groote bot f ir.2—f 138; Kleine bot f98—f90; Groote schar f 102—f 100: Kleine schar f68—f65; Pufschar f46—f38; Wijting f 148—f 124, per 50 K.G. Besommingen trawlers: KW 1 Zes Gezusters 25 mnd. f 1292; VL 103 Voorbode 5 mnd. f 242; ÏJM 189 Mary 40 mnd. f3401; IJM 129 Shamrock 25 mnd. f 1732; IJM 70 Zeehond 15 mnd. f 902: IJM 107 Johanna 40 mnd. f3079; IJM 111 Olympia 10 mnd. 1 1867: IJM 86 Rijnstroom 10 mnd. 1521. Kotter- IJM 222 1 244. Loggers: SCH 196 f 2757; KW 108 f1124. Boem!.. >ac EEUWFEEST NED. ONDER WIJZERSGENOOTSCHAP. Het honderdjarig besaan van het Ned. Onderwijzers Genootschap ls Zaterdag en Zondag te Amsterdam gevierd. De voorzitter, de heer Kleiterp heeft een herdenkings rede uitgesproken. Tot lid van verdienste werden benoemd de heeren: A. C. Zevenbergen uit Amstelveen, A. Westerhof uit Mep- pel, S. A. de Kievit uit Den Haag, P. A. Tamsma uit Groningen. H. Veldman uit Rotterdam en R. Wie- linga uit Leeuwarden. Velen heb ben van de gelegenheid gelukwen- schen aan te bieden gebruik ge maakt. Namens het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming sprak de heer P. v. d. Werf. De heer van 't Lam bood uit naam van de 180 afdee- lingen een gedenkraam aan, dat geplaatst zal worden in het ver- bondsgebouw ln de Vondelstraat te Amsterdam. Rheumatische kwellingen heeft een zekere pijnstillende uitwerking. Nederlandsch Buisje AOct. Bijna alle stemmen uitgebracht op president Carmona LISSABON, 9 Februari. (Stefani) Hoewel de uitslag van de presidentsverkiezingen nog niet ge heel bekend is, kan uit de thans gepubliceerde cij fers reeds worden opgemaakt dat generaal Carmona, de huidige president der Portugeesche republiek bij na alle stemmen op zich vereenigd ziet. GEVOLGEN VAN DEN BOMAANVAL OP ROTTERDAM. ROTTERDAM. 7 Februari. Tengevolge van het roekelooze Engelsche bombardement zijn in de om geving van de Spanjaardstraat te Rotterdam vele honderden gezinnen verstoken van gas. Water is in de breuken van de gasleidingen gedrongen en heeft den gastoevoer geheel afgesneden. Ondanks het onvermoeide werk van het gemeente-gasbedrijf heeft men het euvel niet kunnen herstellen, zoo dat thans van gemeentewege op drie plaatsen open bare kookgelegenheden zijn ingericht, waar ge dupeerde gezinnen gratis hun warme maaltijden kunnen bereiden. In deze drie gelegenheden zijn 200 gascomforen geplaatst en men kan met den toezichthoudenden ambtenaar een kooktoestel be spreken. Hiermede komt de gemeente aan tallooze gedupeerde gezinnen, die geen kans meer zagen hun maaltijden te bereiden, tegemoet. (A.N.P.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM 9 Februari. Bevallen: 4 Februari: H, M. Blom-Spoor. z. 6 Febr.: W. M. van den Berg-van Leeuwen, z. P. M. A. van den Broek-Rhee, z. J. A de Bakker-Thomsen. z. E. Doorn-Muller, z. 7 Febr.; M. G. Tuijp-Konijn. d. H. J. van Dam-Sijmons. d A M. van den Berg- Schoepgens. z. E. M. BUvoets-Heerschop. z. A. C. van Bruggen-Vogels, z. 8 Febr.: H P. Kuit-IJlstra, d. M. Arons-Empting. d. A. Meirmans-Nijssen, z. 9 Febr.: K. J. Krab-van der Laag. d- Overleden; 4 Febr.: A. M. Brakel-Vos van Zon. 81 j.. Jansstraat 6 Febr W. H. Harmsen, 59 j., Bastlaanstraat. A E. Beljer-van der Kaaij, 86 j.. Zijhulzen. J Bak ker, 84 j., Schotersingel. 7 Febr.: J. G. M. Meermans, 26 j., Ramplaan. 8 Febr.: R. Kef, 77 j., Kamper- straat. J. H. B. Calvelage, 86 j., Maerten van Heems kerkstraat T. van de Stadt-Latensteln, 87 J., lor-i densstraat.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11