Haarlem's Dagblad Japansche opmarsch op het eiland Singapore. 59e JAARGANG Ne. 17989 X X Uitgave Lourens Coster, MU. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, b(jk. Soenda- plein 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15051, Redactie 10600. Drukker!) 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplelti 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 10 FEBRUARI 1942 Abonnement per week 0,26. per maand 1,13, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertcn- tiën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,12. Reclames 0,72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0,72, elke regel méér 0,18. Groentjes 1—3 regels 36 cent. elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Bezetting wordt een kwestie van tijd geacht. TOKIO, 9 Februari. (D.N.B.) De Japansche troepen, die bij Kranji aan land zijn gebracht, zijn, gesteund door kleine tanks, den opmarsch begonnen langs den weg, die naar Singapore leidt. De eerste tegenstand, bij Mandai, twee kilometer ten Zuiden van Kranji, werd gebroken. De Japan ners verwachtten nieuwen, hevigen tegenstand bij Boekit Panjang, vijl kilometer verder naar het Zuiden. De Japansche troepen hebben voorts het vlieg veld Tengah bezet en de rivier de Tengaih, 15 K.M. ten Westen van de stad Singapore, bereikt. Men meldt dat de inneming van Singapore nog slechts een kwestie van tijd is. Het keizerlijke hoofdkwartier heeft Maandagmid dag medegedeeld dat strijdkrachten van het Japan sche leger, die opgesteld zijn op de Noordelijke kust van de Straat van Johore voor den definitieven aan val op de Britsche basis in Oost-Azië, Zondagavond, Zondagnacht en Maandagochtend met succes de Straat zijn overgestoken na den vijandelijken weerstand te hebben teruggedreven en thans de fortificaties van Singapore aanvallen. Uit Johore Bahroe wordt gemeld dat de Britsche strijdkrachten, die het eiland Singapore verdedigen zich terugtrekken uit den buitenring van verdedigings werken, die de Straat van Johore be'neerschen, zulks met het oog op het verwoede beuken der Japansche troepen. Berichten van het eiland Singapore melden dat de Britsche troepen begonnen zijn te vluchten langs de hoofdwegen naar Singapore op het Zuidelijke deel van het eiland. Het krachtige Japansche offensief .op de machtige basis van Groot-Brittannië in Oost-Azië begon Zon dagavond met donderend geweld, toen de Japansche batterijen op de Noordelijke kust plotseling het dek- kingsvuur openden, waarmede zij den weg vrij maak ten voor de landingsoperaties. De eerste aanduiding, dat de Japansche troepen contact hadden gekregen met den bodem van het eiland Singapore, kwam, toen om 16 uur een groen flits omhoog spiraalde van het eiland als teeken dat de Japansche troepen het eiland hadden bereikt. Vier minuten later kwam een roode flits als teeken van voltooiing der landingsoperaties. Daarop volgende berichten melden dat de landings- groep oprukte naar niet nader aangeduide hoogten. Terwijl de Japansche kanonnen, zonder door vijan delijke batterijen te worden beantwoord, doorvuurden, kwam om 0 uur 25 des nachts bericht dat een tweede Japansche landingseenheid elders op het eiland was geland. Het te Singapore uitgegeven legerbericht luidt, blij kens een D.N.B. bericht uit Sjangahi, als volgt: „Ja pansche troepen zijn met een onbekend aantal man- «chappen aan de Noordwestelijke kust van het eiland tusschen Kranji en Pasir Laba op de smalste plaats van de Straat van Johore op het eiland Singapore geland. De opmarsch der gelande Japansche troepen werd tijdens de duisternis door Japansche artillerie van het vasteland af gedekt. Bij het krieken van den dag werd de opmarsch door Japansche luchtaanvallen ondersteund. Onze troepen werden op verscheidene plaatsen teruggeworpen. Over een tegenoffensief van ons zijn geen berichten ontvangen. Het artillerievuur en de luchtaanvallen van Japansche zijde op andere deelen van het eiland werden Maandagochtend voort gezet". GEVECHTEN NADEREN DEN BINNENSTEN VESTINGGORDEL. TOKIO. 9 Februari. (D.N.B.) Naar de meening der geheele Japansche pers van hedenochtend is de val van Singapore nóg slechts een kwestie van tijd. De eerste berichten over de succesvolle landingen op het eiland Singapore hebben in Tokio een buitengewonen indruk gemaakt. Men is er van overtuigd dat de Brit sche troepen zich niet lang zullen kunnen handhaven. Volgens een bericht in de „Tokio Asahi Sjimboen" hebben de Engelschen nog in de afgeloopen week nieuwe stellingen aan de tot nu toe weinig verdedig de Westkust gemaakt en in allerijl veel artillerie en machinegeweren laten aanrukken die het vuur con centreerden op de punten waar overgestoken kon worden. Kleine Japansche afdeelingen vielen onmid dellijk de Engelsche versterkingen aan en braken in gevechten van man tegen man door de voorste prik keldraadversperringen. Daarop trokken de Engelschen terug in Oostelijke richting naar het vliegveld Tengah. Naar het blad verder meldt zijn de Japansche troe pen, die voor een deel in het dichte oerwoud geland zijn, op verschillende plaatsen van het front versche nen, waardoor de Engelschen in de flank en in den rug werden bedreigd. De gevechten naderen meer en meer den binnensten vestinggordel en onderwijl zijn nieuwe tankformaties op het eiland geland. Van militaire zijde wordt medegedeeld dat het zwaartepunt der verdediging naar het Zuiden en Oos ten, dus naar zee, is gericht. In het Westen beginnen reeds aan de uiterste Westelijke punt ongeveer twin tig kilometer ten Westen van Singapore uitgebreide artilleriestellingen met zeer zwaar marinegeschut, die zich naar het Oosten voortzetten tot aan de Oost punt van het eiland nabij fort Siangi. Deze verdedi ging aan de zeezijde wordt afgesloten door de kleine eilandvesting Poelau Öebin. aan het begin van de Batavia uit de lucht aanbevallen Japanners op Borneo rukken naar het Zuiden op SAIGON, 9 Februari (Domei.) Naar uit Batavia wordt vernomen, wordt in het Nederlandsch-Indische weermachtsbercht medegedeeld dat Japansche vlieg tuigen voor het eerst Batavia hebben aangevallen. Ook Palembang op Sumatra is door Japansche bommen werpers aangevallen. De Japansche troepen, die de bezetting van Balikpapan op Borneo hebben voltooid, rukken thans naar het Zuiden op. Evacuatie van Rangoon Op de arbeiders der wapenindustrie na Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de regent van Birma, Smith, doen weten dat het niet wenschelijk is, dat de arbeiders, die werkzaam zijn in de wapenin dustrie te Rangoon, de stad verlaten, aldus verneemt het A.N.P. De rest der bevolking werd aangespoord in zoo groot mogelijken getale te vertrekken. In 'hoe groote mate in Britsch-Indië reeds maatre gelen worden getroffen in verband met den Japan- schen opmarsch in Birma, blijkt uit een verordening van de regeering van Bombay, volgens welke een bepaald gebied van des avonds 10 uur geheel ver duisterd moet zijn. De bewoners mogen zich tusschen middernacht en 6 uur niet op straat bevinden. De omroep te Rangoon geeft toe, dat de schade, op het vliegveld van Rangoon door de Japansche lucht aanvallen aangericht, ernstig is. Prof. Albert Speer opvolger van <lr. Todt Met behoud van zijn tegenwoordige functie BERLIJN, 9 Februari (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: Door het doodelijk ongeval van rijksminister dr. ing. Todt heeft het Groot- Duitsche rijk een zwaar verlies geleden. Dr. Todt vereenigde in ziin persoon de functies van rijks minister voor wapening en munitie, inspecteur-ge neraal voor het wegennet en inspecteur-generaal voor water en energie. Deze drie functies heeft de Führer thans opge dragen aan den inspecteur-generaal voor de bouwnijverheid der rijkshoofdstad, dipl. ing. prof. Albert Speer, die zijn tegenwoordige functie be houdt. ENGELSCHE MEENING OVER DR. TODT. STOCKHOLM. 9 Februari (A.N.P.) Londen geeft den volgenden commentaar bij den dood van rijksminister dr. Todt: Todt was een uitstekend organisator en. stra teeg van Hitier. Ziin organisatie heeft het Duitsche leger in staat gesteld zoo ver in de Sovjet-Unie op te rukken. Hii was de man, op wien Hitier zich verliet voor zijn komende offensief in het voor gaar". Straat van Johore, ongeveer twintig kilometer ten Oosten van Johore Bahroe. De geheele Zuidkust tus schen Pasir Pandjang en Sjangi wordt beschermd door sterke mijnversperringen, vooral de haven van Singapore, die bovendien nog door er voor liggende eilanden wordt beschermd. Volgens mededeeling van militaire zijde liggen de zwaarste versterkingen van het eiland ten Noorden van het plaatsje Boekit Timah (ten Noordwesten van Singapore) waar ook de staf van het opperbevel is ge- vstigd. De buitenste vestinggordel, waarom op het oogenblik wordt gestreden, strekt zich op een afstand van ongeveer vijf kilometer van de kust langs het geheele Noordelijke deel van het eiland uit en wordt in het Westen beschermd door sterke artilleriestellin gen van Pasir Pandjang en in het Oosten door ver sterkingen nabij Sjangi. Daar de vooruitgeschoven verdedigingsstellingen op het schiereiland Malakka, tegen de verwachtingen der Engelschen in, geen stand hebben kunnen houden te gen den Japanschen aanval, is het ook niet te verwach ten, naar van militaire zijde wordt verklaard, dat de ongeveer twintig duizend Engelschen. die in een kleine ruimte samengeperst zijn. langen tijd weerstand zul len bieden. Vliegveld op eiland Singapore bezet TOKIO, 10 Febr. (Domei). Het keizerlijke hoofd kwartier maakt bekend dat de Japansche strijdkrach ten, na het verzet van den vijand op het eilan,d Sin gapore gebroken te hebben, op 9 Februari volledig het vliegveld Tengah bezet hebben, een der vier militaire ludhtsteuripunten op het eiland. Opmarsch naar Rangoon. Japanners trekken over de Salwien. SJANGHAI, 10 Februari (D.N.B.) De Japansche troepen ziin na hevig artillerievuur de rivier de Salwien overgestoken en ondanks feilen Britschen tegenstand den opmarsch naar Rangoon begonnen, naar Domei meldt uit Moulmein. Brand op de voormalige „Normandie" New York's havenwijk in rookwolken gehuld. Op den grooten Oceaanstoomer „Lafayette" (eer tijds geheeten „Normandie"), die in de haven van New-York ligt, is, naar de Britsche Berichten dienst meldt, gisteravond brand uitgebroken. Het vuur ontstond.op het promenadedek en sloeg bin nen een half uur op het geheele hoofddek over. Spoedig daarop stond ook het bovenste dek in lichter laaie. Boven de havenwijk van New-York hingen dichte rookwolken. Drijvende brandspuiten, politiemotorbooten, afdeelingen van den hulpdienst en ambulances waren onmiddellijk ter plaatse. De brand was over de rivier de Hudson tot zelfs in Jersey te zien. Volgens den Britschen Nieuwsdienst zou, voor zoo ver 'thans bekend, slechts een arbeider zijn omgeko men, hoewel zich bijna 2200 man personeel aan boord bevonden, tóen het vuur zich vertoonde. Ten minste 110 menschen liggen 'in het ziekenhuis, aldus vervolgt de Nieuwsdienst en omstreeks een zelfde aantal Is wegens zware brandwonden en kwetsuren in behandeling. Zes leden der bemanning zijn naar het marinelazaret gebracht. Uit nadere berichten blijkt dat het schip Maandag avond 7 uur New-Yorkschen tijd ongeveer 25 procent slagzij, maakte. Het blusschtngswerk werd door de groote hoogte van het schip en door de zware rook ontwikkeling bijzonder zwaar belemmerd. Voorts wordt gemeld dat als gevolg van den brand de electrische verlichting defect raakte, waardoor het voor de mannen die meer beneden aan het werk waren moeilijk was de juisten weg te vinden en zoo te ont snappen. Schout-bij-nacht Andrews van het derde marine district gaf na een inspectie als zijn meening te ken nen dat de brand niet te wijten was aan sabotage. Hij zeide voorts dat hij niet geloofde dat er personen be- nedendeks ingeloten waren, zooals men aanvankelijk vreesde. LISSABON, 10 Februari. (A.N.P.) De Britsche Nieuwsdienst vermeldt nadere bijzonderheden omtrent den brand aan boord van de „Lafayette". Een ma rine-officier zou als zijn meening te kennen hebben gegeven dat het schip als gevolg van 'de geweldige hoeveelheden water die ter bestrijding van den brand naar binnen zijn gespoten, wel eens zou kunnen om slaan. Deze officier heeft daarom den brandweerlie den bevel gegeven openingen te snijden in de scheeps wand boven de waterlinie, opdat het water kan weg- stroomen. Pater MacDonald van de St. Pauluskerk zeide, dat hij reeds aan minstens veertig slachtoffers van den brand de laatste H.H Sacramenten had toe gediend. De inrichtingen voor eerste hulp bij onge lukken in de naaste omgeving van de haven '■behan delen talrijke politiebeambten, arbeiders en brand weerlieden, die door den rook bedwelmd of brand wonden hebben opgeloopen. Het schip is volkomen in rook gehuld, waardoor het werk van de brandweer lieden, zoowel van de landzijde als van de drijvende brandspuiten af sterk belemmerd wordt. Van tiental len drijvende brandspuiten en sleepbooten werden zonder ophouden stroomen water over het brandende schip uitgestort. (De „Normandie" was eigendom van de Compagnie Générale Transatlantique te Le Havre. Zij was in 1934 van stapel geloopen. Met 83.423 brt. was zii het op een na grootste schip ter werld. Zij kon 1975 passagiers meevoeren. Haar maximum snelheid bedroeg 28.5 knoopen). Arbeiders in Duitschland 's-GRAVENHAGE, 9 Februari. Er is onze kerheid gerezen over de vraag, waar arbeiders zich aanmelden moeten, die in Duitsche fa brieken werken willen en zoo deel willen ne men aan den strijd van Europa tegen het bolsjewisme. Arbeiders, die in Duitschland willen werken of over de arbeidsvoorwaarden aldaar infor maties begeeren. moeten zich tot hun arbeids beurs of haar filialen wenden. Er is vraag naar arbeidskrachten voor alle mogelijke beroepen. Inlichtingen worden uiteraard gratis en zonder eenige verplichting voor den vrager gegeven Welke bonnen zijn thans geldig? Van 8 tot en met 14 Februari: 08A Brood 4 rants. Broo<1 blk 08B Brood Yi rants. 08A Vleesch 1 rants. Vleesch of 08B Vl.waren rants. vleeschwaren Van 8 tot en niet 21 Februari: 0SA Aardappelen l-H K.G. Aardappelen 0SB Aardappelen A K.G. Aardappelen (De aardappelbonnen 07A en 07B blijven tot en met 14 Februari geldig). Van 25 Januari t.m. 21 Februari: 197 Algemeen 1 K.G. Suiker OóCenOöD res. 50 gr. Cacao 198 Algemeen 500 gr. Jam 199-202 1 rants Bloem brood of gebak Ofi en 07 reserve 250 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 100 gr. Vermicelli of maïzena 204-208 100 gr. Kaas 06A-09A Melk I 2% L. Melk 06B-09B Melk I 1.}$ L. Melk Van 10 Februari tot en met 18 Februari: OS Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine (De geldigheidsduur van de bonnen 06 en 07 is ver lengd tot en met Dinsdag 18 Februari) Van 19 t.m. 27 Februari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet Van 8 Januari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 8 Januari t.m. 14 Februari: 94B, 04C, 04D Reserve 1 ei Van 28 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat Van 8 Februari tot en niet 21 Februari: 212 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 211 Algemeen en Bon G Zeep der'Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon G toiletzeep 75 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 28 Februari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m 30 April. Tijdens gaslooze uren elke kraan dichtdraaien De gaslooze uren stellen de huisvrouw voor een nieuw probleem: Wat doen. als de toevoer wordt stopgezet terwijl er nog een vlam brandt.' Hier zij opgemerkt, dat het nooit zoo ver mag komen. Men moet zorgen, dat op de fatale uren: 15 en 21 uur er geen gas brandt. Op die oogen- blikken dient elke kraan gesloten te zijn. Uiteraard denkt een gemakzuchtige terstond aan de hoofdkraan. Als men deze dichtdraait is er immers nergens toevoer! Toch moet met den meesten nadruk gewaarschuwd worden tegen het vertrouwen op de hoofdkraan. Het afsluiten hiervan kan tot groote ongelukken aanleiding geven, want hier schuilt een ernstig gevaar, na melijk voor die huishoudens, waar men over een gasgeyser beschikt. Zoo'n geyser is voorzien van een z.g. waak- vlammetje, dat- er voor zorgt, dat wanneer de geyser ontstoken wordt, dus gas krijgt dit gas onmiddellijk ontvlamt. Door het afsluiten van de hoofdkraan gaat ook dit vlammetje uit. met het gevolg, dat „natuurlijk" vergeten wordt eerst het waakvlammctje aan te steken alvorens het gas van den geyser vrijgegeven wordt. Het mengsel gas en lucht, dat in zeer korten tyd ontstaat, kan een zeer ernstige ontploffing tot gevolg hebben. Natuurlijk loopt men kans, ook als er geen gasgeyser is, bij het afsluiten van de hoofdkraan een andere kraan te vergeten. De gevolgen blij ven gelijk! Dus men sluite zorgvuldig tijdig elke kraan van gasstel of fornuis. De rijst voor jonge kinderen 's-GRAVENHAGE. 9 Februari. Van bevoegde zijde wordt de aandacht er op gevestigd, dat op den rijst- bon voor kinderen beneden vier jaar behalve 250 gram rijst, ook verkrijgbaar is 250 gram rijstgries. rijstemeel, rijstebloem en kindermeel. Daar de voorraden zoowel van rijst als van boven genoemde artikelen beperkt zijn, zal het publiek in vele gevallen geen vrije >keuze tusschen de op den rijstbon verkrijgbare distributiegoederen kunnen ma ken. Men zal dus als regel genoegen dienen te nemen met het artikel, dat de winkelier in voorraad heeft. Zooals bekend, zijn rijst, rijstgries. rijstemeel. rijste bloem en kindermeel gedurende het tijdvak van 25 Januari jL tot en met 21 Februari a.s. verkrijgbaar ge steld op de bonnen 06 D en 07 D van de bonkaart reserve. Aantal inwoners van Heemstede wordt steeds grooter Op 1 Januari 1941 bedroeg het aantal inwoners van Heemstede 20.657. In dat jaar vermeerderde dit aantal met 270, zoodat het zielental op 1 Janu ari 1942: 20.927 bedroeg. DE AANRIJDING IN DE MIDDENLAAN. Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat de toestand van Dr. J. Ph. Joosten Hattink en zijn echtgenoote. die Zondagavond 4 Jajiuari in de Mid denlaan te Haarlem zoodanig door een tram werden aangereden, dat zij eên zware hersenschudding kre gen, steeds vooruitgaande is. Beide patiënten wor den nog altijd in het St.-Elisabeths Gasthuis ver pleegd, maar naar het zich laat aanzien mogen zij over eenige dagen een poosje het bed verlaten. De bevolking van Bloemendaal Een kleine achteruitgang Naar wij vernemen bedroeg het bevolkingscijfer van Bloemendaal op 1 Januari van dit jaar 16.919 personen. Een jaar te voren telde Bloemendaal 17.093 in woners, zoodat het aantal inwoners in den loop van 1941 met 174 is teruggeloopen. De Java Zee Is thans lier doelwit van de Japan sche luchtmacht en ma rine. De Japansche viool beweegt zich nu ten Zui den van de Straat van Makassar, terwijl de Ja pansche luchtformaties actief zijn om in de Java Zee hun eenheden te be schermen. Volgens de ontvangen berichten de den de vliegtuigen van de Japansche marine een aanval op de Ned. Indische vloot en ver nietigden zij een Neder landsehen en een Amerl- kaanschcn kriiiser. Met zwarten pij! Is de plaats hiervan hij het eiland Kangcan aangegeven. De inlegvellen voor distributiestamkaarten Scherpe controle op distributiebescheiden beoogd 's-GRAVENHAGE, 9 Februari. Zooals bekend is gemaakt, worden inlegvellen voor distributiestamkaar ten uitgereikt. Hieronder volgt een korte uiteenzetting van hetgeen met deze inlegvellen wordt beoogd. Een uiterst scherpe contróle op het uitreiken van distributiebescheiden is vereischt. Men heeft getracht een scherpe controle te bereiken door voor de ont vangst van distributiebescheiden te laten afteekenen. Dit stuitte echter op het practische bezwaar van veel tijdverlies. Door het gebruik van inlegvellen zal nu het bezwaar van tijdverlies door het plaatsen van handteekeningen worden ondervangen. De inlegvellen zijn namelijk kaarten met bonnen. Bij het uitreiken van distrbiutiebescheiden zal nu telkens een van de bonnen door den betreffenden distributieambtenaar worden afgescheurd. Bij de volgende malen, dat distributiebescheiden worden uitgereikt, zal dus niet alleen de distributie stamkaart, doch ook het inlegvel mede moeten wor den gebracht. Het is daarom verstandig stamkaart en inlegvel tezamen, desnoods aaneengeheeht door middel van een papierklemmetje te bewaren. Zonder inlegvel zal men geen distributiekaarten kunnen ontvangen: het is daarom zaak de Inlegvellen evenals alle andere distributiepapieren zorgvuldig te bewaren. Voorts doet men goed er aan te denken, dat het verboden is zelf bonnen van het inlegvel af te scheuren. Ook passe men er voor op. bonnen op de een of andere wijze ongel dig te maken. Het eenige resultaat is, dat men zich zelf schade berokkent! Omtrent de inlegvellen kan nog het volgende wor den medegedeeld. Bij de uitreiking dient te worden medegebracht: 1) De distributiestamkaart. 2) Bon 13 van de bonkaart reserve (naar gelang van den leeftijd is dit 13 A. 13 B, 13 C of 13 D). Bij het in ontvangstnemen doet men goed na te gaan of inderdaad het op het Inlegvel ingeschreven nummer hetzelfde is als het nummer van de stamkaart. Deze nummers moet overeenstemmen. Tevens kan er rekening mede worden gehouden, dat de inlegvellen van houders van boterkaarhen en die van houders van vetkaarten van elkaar afwijken. Uitreiking heeft plaats in de gemeente waar men woont. Een uitzondering is wat dit betreft gemaakt voor schippers en woonwagenbewoners, voor de vaste bevolking van kostscholen en gestichten, voor gede tacheerde marechaussées en voor hen. die ten gevolge van oorlogsomstandigheden elders vertoeven. Zij allen kunnen inlegvellen ontvangen in hun tijdelijke ver blijfplaats. Wie verhinderd is het inlegvel af te halen, kan zijn stamkaart met bon 13 van de bonkaart „Reserve" op zenden naar het distributiekantoor, waar hij het inleg vel zou moeten afhalen. Men denke er echter aan zulks aangeteekend te verzenden. Distributie papieren zijn ook waardepapieren! (A.N.P.) De prijsaanduidingspliclit In vele winkels prijsaanduiding nog onvoldoende geacht 's-GRAVENHAGE. 10 Febr. (A.N.P.) Sedert het van kracht worden van het prijsaanduidings- besluit op 24 Mei 1941 zijn in de dagbladen vele malen mededeelingen gedaan, waarin op de nood zakelijkheid van de in dit besluit vervatte voor schriften werd gewezen. Anderzijds werd op de na leving dezer voorschriften een strenge controle toe gepast, doch nog steeds blijkt, dat in vele winkels, de plichtsgetrouwe winkeliers niet te na gesproken, de prijsaanduiding onvoldoende is. Vooral betreft het die winkels en verkoopgelegenheden, waarvoor naderhand nadere prijsaanduidingsbepalingen zijn gegeven, zooals brandstoffenzaken. schoenrepara tiebedrijven, logiesbedrijver. en spijzen en dranken verstrekkende inrichtingen. Er wordt nogmaals de aandacht gevestigd op het algemeen geldende voor schrift van artikel 2 van het prijsaanduidingsbe- sluit. dat het prijzen op duidelijk zichtbare en lees bare wijze moet geschieden. Bi.j waren, die zichtbaar worden uitgestald, moet dit gebeuren door het aan brengen van prijskaartjes en bij waren, die voor den onmiddellijken verkoop worden gereed gehouden, doch niet zichtbaar zijn uitgestald, hetzij door prijs kaartjes of opschriften op de verpakking of op de voorwerpen, waarin zij worden bewaard, het zij door ophangen of ter inzage liggen van prijslijsten. Men verlieze daarbij niet uit het oog, dat het prijzen overeenkomstig artikel 1 van dat besluit dient te ge schieden onder vermelding van de kwaliteitsaan duiding en de verkoopeenheid, zooals deze in den handel gebruikelijk zijn. Het prijsaanduidingsbesluit was direct van toe passing op alle voedings- en genotmiddelen, textiel-. Teder- en bontwaren, maar de gemachtigde voor de prijzen is bevoegd de prijsaanduidingsplicht tot andere groepen van goederen uit te breiden. Van deze bevoegdheid is reeds enkele malen gebruik gemaakt. Detailhandelaren in vaste brandstoffen en schoenherstellers zijn verplicht in hun voorkoop ruimten prijslijsten op te hangen. De lijsten voor schoenherstellers worden door den directeur van het rijksbureau voor huiden en leder verstrekt. In lo- giesbedrijven moet de prijsaanduiding geschieden door ter plaatse, waar het publiek zich voor logies komt melden, een lijst op te hangen, waarop de ka mernummers, de kamerprijs per dag met of zonder ontbijt en het percentage voor bediening moeten voorkomen. Ondernemers van inrichtingen, waar voor het publiek gereed gemaakte spijzen en dran ken al of niet voor het gebruik ter plaatse verkrijg baar worden gesteld, moeten hun prijzen aanduiden met menu- of dagkaarten voor spijzen en met tarief- of wijnkaarten voor dranken. Tevens moet bij elke toegangsdeur van dergelijke inrichtingen een exemplaar van menu- of dagkaart, van buiten af voor het publiek duidelijk en gemakkelijk leesbaar, zijn opgehangen. Voorts is het prijsaanduidingsbesluit evenzeer van toepassing op bakkers- en groentenwagens, waar van de eerste voorzien moeten zijn van een prijs lijst en de laatste behalve van een prijslijst ook van prijskaartjes op de voor den verkoop gereed ge houden artikelen. Het spreekt vanzelf, dat al deze lijsten en andere prijsaanduidingen op een duidelijk zichtbare plaats, zoodat zij goed leesbaar zijn. moe ten worden aangebracht. Het voorschrift, dat de in slagerswinkels opgehangen prijslijsten voor niet zichtbaar uitgestald en voor onmiddellijken verkoop gereed gehouden vleesch moesten worden goedge keurd en ter gemeentesecretarie moesten worden ingediend, is met het ingaan van de nieuwe vleesch- pr ij zenregeling van 1 Januari 1942 vervallen. De prijslijsten voor slagerswinkels zijn nu in het geheele Tand gelijkluidend en moeten overigens aan dezelfde eischen als in alle andere winkels voldoen. Op zichzelf staande vrijwilligers bij den Ned. Arbeidsdienst Vergoeding voor tijdelijk met verlof gezondenen 's GRAVENHAGE. 9 Februari. De op zichzelf staande vrijwilligers bij den Nederlandschen Ar beidsdienst, die ten gevolge van de buitengewone weersomstandigheden tijdelijk in het genot van verlof zijn gesteld, kan ter tegemoetkoming in de kosten, welke zii voor huisvesting en voeding heb ben moeten maken, een vergoeding uit 's rijks kas worden toegekend. Het verzoek daartoe be hoort zoo spoedig mogelijk .onder omschrijving der gemaakte kosten, gedaan te worden aan den secretaris-generaal van het departement van al- gemeene zaken. DE SPROTPRIJZEN. Strenge straffen bij prijsopdrijving. De prijzen van gefileerde sprot en gerookte of gestoomde sprot langer dan 10 cM. pier stuk, be dragen respectievelijk 36 en 17*4 cc. per 100 gram. Deze prijzen worden echter herhaalde malen over treden. Prijzen van 45 of 25 ct. zijn geen zeld zaamheid. Vanwege de Inspectie voor de Prijs- beheersching te Amsterdam wordt hiertegen met kracht opgetreden. In de afgeloopen week heeft de Inspecteur een aantal grossiers en kleinhandelaren dio de prijsvoorschriften niet hadden nageleefd, beboet met geldboeten tot f 75 en verbeurdverkla ring der inbeslaggeiiomen sprot. Duitschland strijdt voor Europa Nieuwe verliezen der bolsjewisten Uit het hoofdkwartier van den Führer, 9 Fe bruari (D.N.B.) Het opperbevel vim de weer macht maakt bekend: „In het Oosten zette de vijand zijn aanvallen voort, ondanks het feit dat hii zware verliezen leed. Bij de gevechten aan het Donetzfront ver loor de vijand in het tijdvak van 14 dagen alleen in den sector van een divisie infanterie meer dan duizend man aan gevangenen, verscheidene dui zenden dooden, 17 pantserwagens, 52 stukken geschut alsmede 87 machinegeweren en granaat werpers. In Noord-Afrika werden vijandelijke verken- ningsaanvallen afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers vernietigden Britsche colonnes voertuigen in het Oostelijke deel van de Marmarische woestijn. Bii luchtgevechten in dit gebied schoten jachtvliegen zonder eigen verlie zen tien vijandelijke jagers omlaag. Aan de kust van de bezette gebieden in het Westen alsmede aan de kust van Noorwegen verloor de Britsche luchtmacht gisteren vijf vlieg- vtuigen". YerkeersrcffQlIng: in de sneeuw. Ondanks den hevigen sneeuwval hcri'seht er op de wegen naar het Oostfront zulk een druk verkeer, dal op belang rijke kruispunten speciale posten geplaatst moeten worden. P.B.Z.-v.Bysdon-P.IC.Schmidt Sigarenfabrikant uit Beverwijk tot 12.000 boete veroordeeld Extra-winst van 11.000 gemaakt Tot f12.000 boete werd hedenmorgen de sigarenfabri kant P. w. Majoor uit Beverwijk door den Haarlemschen Economlschen Rechter veroordeeld wegens het maken van meer sigaren dan hem volgens de tabaksproducten beschik king was toegewezen. In het laatste kwartaal van 19-10 had de fabriek van de Gebroeders Majoor 621.000 sigaren mogen maken. Er werd echter 1 mlllioen sigaren gopro- duceerd waardoor een extra winst was gemaakt van f 11.000. Zooals ln het requisitoir van den Officier uit kwam wa ren er over deze zaak drie rapporten uitgebracht: een door een accountant voor de firma, een door een contröleur van het Rijksbureau voor tabak en tenslotte een door den accountantsdienst van de Departementen van Handel. Nij verheid en Scheepvaart en van Landbouw cn Visscherij. Het laatste rapport was volgens den Officier objectief zoo dat men zich daaraan kon houden. Hieruit bleek, dat er een extra wtnst was gemaakt van f 11.000. De Officier eischte derhalve een geldboete van f 12.000. Hierna stond de fabrikant nog terecht omdat hij ln Am sterdam, IJmulden en Maastricht sigaren zou hebben ge leverd aan andere dan zijn normale afnemers. Daar er over deze kwestie echter geen klaarheid was ln verband met het feit dat de verdachte naar voren bracht dal de genoemde afnemers al ln 1939 tot zijn klanten behoorden, werd deze zaak voor onbepaalden tijd uitgesteld. Minimum uurloonen in de textielindustrie 's-GRAVENHAGE, Febr. In verband met de in de practijk daartoe gebleken noodzakelijkheid heeft het college van rijksbemiddelaars blijkens de staats courant van heden de in December j.l. vastgestelde regeling van minimum uurloonen in de textielindustrie aangevuld. Deze aanvulling behelst dat het minimum weekloon van de in deze regeling bedoelde arbeiders, die op vast week- of maandloon arbeiden en wier normale arbeidstijd in de onderneming meer bedraagt dan 48 uren per werkweek, in afwijking van het aanvan kelijk bepaalde niet meer zal behoeven te bedragen dan 48 maal het minimum uurloon, zooals dit in de beschikking van het college van December j.l. werd vastgesteld. De regeling treedt in werking met ingang van de eerste loonweek na 6 Februari 1942. Verplichte aansluiting bij den Landstand "s GRAVENHAGE Februari. De commissaris voor d« niet-commercieele vereentgingen en stichtingen maakt be kend dat. krachtens een door hem op grond van de ven ordening no 41 1941 van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied tot herordening op het gebied van de niet-commercieele vcreenlgingen en stichtingen van 28 Februari 1941 genomen besluit cn gelet op de arti kelen 2 en 3 van de verordening no. 196'1941 van den rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gclbed betref fende de oprichting van den Nederlandschen Landstand van 22 October 1941: alle vcreenlgingen, lichamen. Instel lingen en stichtingen in Nederland, onafhankelijk van hun rechtsvorm en rechtspersoonlijkheid, voorzoover zij werkzaam zijn ter behartiging van de belangen van de landelijke bevolking (met Inbegrip van de binnen- en kustvisscherijbevolking) en ter bewaking van de eer van de standgenooten. en voor zoover zij geen openbaar lichaam zijn. geacht worden van 1 Januari 1942 te zijn aan gesloten bij den Nederlandschen Landstand. Teneinde de tenuitvoerlegging van deze aansluiting te be werkstelligen zijn deze vereentgingen, lichamen. Instel lingen en stichtingen verplicht zich onverwijld uiterlijk 25 Februari 1942 schriftelijk te richten: a). tot den Nederland schen Landstand. Zeestraat 69. Den Haag. Indien de ver- eenlglngen enz. reeds Ingeschreven waren bij het commis sariaat voor de niet-commercieele vereenlgingen cn stich tingen, onder opgave van het betreffende registratie nummer; b). tot den commissar!? voor de niet-commer cieele vereenlgingen en stichtingen, Waalsdorperweg 72, Den Haag, indien de vereenlgingen enz. nog niet zijn inge schreven by het commissariaat voor de ntet-commer- cieele vereenlgingen en stichtingen. (A. N. P.) ALLE-DAG-KERK. Bij den kerkdienst van de Alle-Dag-kerk op Woensdag 11 Febr. te 3 uur zal voorgaan Ds. van Rooyen; deze dienst zal worden opgeluisterd door eenige zangnummers van den heer Adr. Pape. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's GRAVENHAGE 19 Februari* 1000 7370 9465 9755 19033 21372 400: 1480 8305 9313 10304 10337 11464 14479 15680 200: 1975 8391 9638 12594 15745 17467 21472 f 100: 4477 4586 4612 5930 6521 7002 8461 14873 16917 18128 19308 21197 VERDUISTEREN va„ 1842 lot 905 Maan 11 Febr. op 5.42,11 Febr. onder 14.36

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1