Hoest Siroop Bonnema ujFdsprêkers TOBIAS jt Sanap/rin qsq TE KOOP GEVRAAGD Hot bestuur van de UsvereenJglng „De Volharding" te Heemstede, die het zilveren jubileum heeft ge vierd. Van links naar rechts (zittend)G. J. Arnold, penningmeester: G. H. Onstcin, voorzitter, P. G. Tromp, secretaris. Staande: li. D. Komen, X. J. van der landen, H. Mulder, H. -T. Scholtmcyer en D. Kikkert. (Foto J. A. Stevens Jr.) Het Nederlandscli Tooneel Een Spaansch programma Wij worden in ons land niet met Spaansche stukken van hel moderne repertoire verwend. Be halve „De Passiebloem" door Het SeÉouwtooneel, „De Kringloop der Belangen" en „Don Luis Mejia" door de Haarlemsdie Tooneelclub, herinner ik er mij niet op onze planken te hebben gezien. En nu kregen wij er gistermiddag op de abonnements voorstelling twee: „Achter hooge muren".- van Gregario Martinez Sierra en „Een zonnige Morgen" van Alvarez Quintera. Beide stukken passen uit stekend bij elkaar; zij ademen denzelfden ietwat sentimenteelen geest en zouden 40 jaar geleden ge schreven kunnen zijn. Spanje moge het land van de brandende passie zijn, in deze twee stukken merkt men daar weinig van. Het zijn beide, wat men zou kunnen noemen „lieve" stukken, waarnaar men met welgevallen ziet en die althans het eerste -de zakdoeken der dames in beweging brengen. „Achter hooge muren" besprak ik reeds na de Jiremière te Amsterdam. Dramatische spanning is er n dit in een nonnenklooster spelende tooneelspel niet te zoeken en in dit opzicht verschilt het wel zeer van Het voorste Legien, het sterke stuk waar van de handeling plaats greep in een Jezuiten- klooster. Het geeft meer stemming dan handeling en is meer een gedramatiseerde novelle dan een too neelspel. Maar de zusters zijn zuiver menschelijk in haar reacties bij het voor hen ongewone gebeuren en leven daardoor ook door den humor voor ons. Defresne heeft als regisseur de sfeer van dit klooster heel fijn aangevoeld cn de voorstelling trof dan ook door zuiver op elkaar ingesteld spel. Magda Janssens in haar milde vergevensgezindheid als Moeder-Overste, Annie van der Lugt Melsert Van Ees, teer en gevoelig in haar diep-vrouwelijke accenten, Caroline van Dommelen prachtig-levend als de zorgzame portierster. Helène Berthe. streng en afgemeten als de bekrompen Moeder-Vicaris en Myra Ward jong en onbevangen als het pleegkind vormden met de anderen een zeer goed geheeL Jan van Ees typeerde geestig en aan het slot zeer gevoe lig den dokter en Guus Hermus gaf de charme van zijn jeugd aan den verloofde. Een zonnige Morgen, werd een juweeltje door het sublieme spel van Magda Janssens als de oude dame, die op een bank in een park den man ont moet, die eens in haar jeugd haar groote lief de was. De oude heer en de oude dame doorleven beide hun jeugd-roman, wanneer zij daar naast elkaar zijn gezeten zonder dat zij willen laten blijken elkander herkend te hebben. Een lieve idylle van twee oude menschen, door Louis de Bree en Magda Janssens prachtig gespeeld, door de laatste vooral, die van Dona Laura een kabinetstukje maakte. Wat was dat van spel en intonatie van een aanbiddelijk fijnen humor, hoe leefde dat oude dametje voor ons! De stampvolle zaal toonde haar bewondering voor dit wel heel bijzondere spel door een zeer warm applaus aan het slot. J. B. SCHUIL. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau Sme- (Sestraat te Haarlem tusschen 11 en 13 uur. Armband, Knotschke, Kleverlaan 157. Bewijs, Hol ster, Spaandamscheweg 68. Beursje met inhoud, Jan sen, Molenaerstraat 28. Broche, Turk, 2e Emmastraat 24. Ceintuur, v.. Deursen, Romolenstraat 52. Das, de Klerk, Duvenvoordestraat 93. Handschoen, Schmithal, Pontianakstraat 20. Metje, Otte. Velserbeekstraat 8, Santpoort. Mes, Lugtmeier, Vinkenstraat 46. Porte- monnaie met inh., Otto, Santpoorterstraat 19. Porte- monnaie met inh., Meure, Overtonweg 20. Portemon- naie met inh., v. d. Kroft, Zonnebloemstraat 21. Pomp, Bureau van Politie, Smedestraat 9. Ring, van Berkel, Zijlweg 97. Sleutel, Horst, Brakenburghstraat 39. Schoen, de Mes, Sterreboschstraat 18. Schoen, Adema. Bakkerstraat 62. Speld, Latensteijn, Boekenrodestraat 22. Sneeuwschuiver, Hilterman. Rijksstraatweg 162. Tasch, v. d. Keul, Korte Annastraat 10. Vulpenhouder. Certel, Kamperlaan 4. Want, Muschter, Kweektuin straat 4. Wantje, Spook, Pijnboomstraat 10. Want, Goedendorp, Jan Gijzenkade 7. Zadeldek, Wiegant, Julianalaan 289. Zak, Boeree, Kastanjestraat 39. UatdnMiQe r m hefyt SMI UITGAAN Heden, DINSDAG 10 FEBRUARI. Gem. Concertzaal: Volksconcert H.O.V., 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Pedro moet hangen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De strijd om de Himalaya", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Moederliefde", 1.30, 6.30 en 8.54 uur. Palace: „Ut trouw met m'n eigen vrouw", 2, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Buiten- en binnenlandsche actualiteiten; eportfilm „Liesje's mooiste klim tocht" en brand weerfilm „Alarm", van 12 uur af. WOENSDAG 11 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Duo-avond Josef Pembaur- Jaap Emner. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg Tel. 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, Tei. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. 21180. Te Heemstede is geopend: k Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. IN DIENST VAN ONS VOLK WINTERHULP-COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI Teraardebestelling Dr. J. Weener Onder zeer groote belangstelling is Maan dagmiddag twee uur op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van Dr. J. Weener, emeritus-predi kant bij de Nëd. Herv. Gemeente te Haarlem, die in den ouderdom van 68 jaar is overleden. Onder hen, die een blijk van belangstelling gaven, waren de heer H. Franken Jr., voorzitter, Mr. A. Beets, secretaris en W. Eggink, penningmeester van de Kerkvoogdij, predikanten, ouderlingen en diakenen der Ned. Herv. Gemeente; de heer A. J. de Land meter, voorzitter der Stichting Noorderkerk en School; de heer G. A. Luitingh, koster der Groote Kerk; de heer W. C. Baart, directeur der Rijks kweekschool voor Onderwijzers; de heer Th. Lancée, oud-directeur, en leeraren en oud- leeraren dezer school; bestuursleden van Wijk IV der Ned. Herv. Gemeente, waar Ds. Weener vroe ger werkzaam is gemeest. Toen de kist in de aula werd opgebaard, weer klonk op het orgel „Wenn ich einmal soil scheiden" uit de „Matthaus Passion" van Bach. Ds. I. P. van der Waal, die te voren ook een rouwdienst in het sterfhuis geleid had, las eenige verzen van I Corinthe III en van Romeinen 14. Spreker deelde mede, dat alleen hij op uitdruk kelijk verlangen van den overledene als jongste predikant en als opvolger van Ds. Weener in zijn wijk een enkel woord zou spreken; hij deed dit echter met schroom. „Ds. Weener was een zeer aparte figuur in de gemeente en in zijn werk, dat een eigen stempel droeg. Hij was een man van groote eerlijkheid, niet alleen in zijn werk, maar ook tegenover de menschen; hierdoor maakte hij het wel eens moeilijk voor zichzelf en ook voor ande ren. Hij was ook een man van groote trouw, die zich wist te buigen voor God en die zich vaak zoo klein voelde. Wij danken niet hem, want dat zou hij niet willen, maar we danken God, voor wat Hij ons in dezen dienaar gegeven heeft. Ds. Weener heeft bijna zijn heele leven gepredikt, maar deed dit in het bijzonder op zijn ziek- en sterfbed; dit laatste was onvergetelijk voor hen, die het voor recht hadden er bij tegenwoordig te zijn. Hij was er zich van bewust, dat zijn werk onvolmaakt was. maar hij was zeer dankbaar, dat God hem in Zijn dienst heeft willen gebruiken. Het was een weldaad, nog even te mogen luisteren naar den man, wiens oog feitelijk al naar de overzijde van het graf gericht was. Wij hadden hem zoo gaarne nog langen tijd van emeritaat gegund, maar Gods werk is niet ons werk". Ds. Van der Waal richtte woorden van troost tot de weduwe en haar kinderen en ging daarna voor in gebed. Op het orgel werd vervolgens Ge zang 50 gespeeld en terwijl de kist grafwaarts werd gedragen Gezang 166 (beide nieuwe bundel). Aan de groeve verrichtte Ds. Van der Waal de begrafenisliturgie, waarna hij het Onze Vader bad. De oudste zoon, de heer W. Weener, dankte namens de familie voor de belangstelling en voor de vele vrienschap, aan zijn vader bewezen. In kerkdiensten van de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem is Zondag door de predikanten het overlijden van Ds. Weener herdacht. OPDRACHTEN VAN WEERMACHT VOOR SCHOENHERSTELLERS. DEN HAAG. 7 Februari. Hedenochtend is te 's-Gravenhage de eerste wagon uit Duitschland aan gekomen met- militaire laarzen, welke hier te lande zullen worden hersteld. Door bemiddeling van het front Nering en Am bacht wordt namelijk aan Nederlandsche schoen herstellers gelegenheid gegeven, orders der Duit- sche weermacht uit te voeren. Aangezien hun te vens de benoodigde materialen worden vestrekt, wordt op deze wijze voorkomen, dat onze schoen makers wegens gebrek aan materiaal hun onderne ming zouden moeter sluiten. De ruim 3000 paren laarzen, welke heden in Den Haag zijn aangekomen, worden van een centrale opslagplaats uit onder de schoenherstellers ver deeld. Ook in Amsterdam en Rotterdam wordt een dergelijke werkverruiming georganiseerd. (A.N.P.) HAARL. DAGBLAD, Dinsdag 10 Febr. 1942 Spannend verloop van de zwemconi petitie Onder de auspiciën van D. W R. werd de zwemcompe- titie voortgezet met de vierde ontmoeting in het Sport- fondsenbad. Reeds direct na den aanvang kwam het tot een heftig duel tuschen de zwemmers P. Kramer van de V. Z. V. en L. ten Berge van D. W. R.. favorieten voor de Juniortitel op den 100 Meter borstcrawl. Het bleek echter, dat voor ten Berge het beglntempo te hoog was geweest want in de eindsprint vermocht hij Kramer, die in den uitstekenden tijd van 1 m. 7.6 sec. aantikte, niet te volgen. De hierna volgende laatste serie gaf een moolen strijd te zien tus schen R. Kuit van Haarlem en P. Kramer van H. P. C. Kuit bleef hierin de meerdere. De uitslag van dit nummer werd 1. P. Kramer (V Z V 1 m. 7.6 sec.: 2, L. ten Berge (D.W.R.) 1 m. 9.6 sec.; 3. G. Jongert (Haarlem) 1 m. 10.6 sec. Verdere goede Ujden werden gemaakt door R. Kuit (Haar lem) 1 m. 11.7 sec.; P. Kramer (H.P.C.) 1 m. 12.7 sec.; J. Hogeland (H.V.G.B) 1 m. 11.8 sec.; J. Snoeks (D.W.R.) 1 m. 11 sec.; F. Boon (H.V.G.B.) 1 m. 11.5 sec. Het volgende nummer de 100 Meter rugslag dames was eveneens een spannend vooral ln de serie tusschen de da mes M. Jansen van Zwemclub Haarlem en A. Sevensma van H. P. C- Aanvankelijk had eerstgenoemde een goede voorsprong doch door taai volhouden kon mej. Sevensma den achterstand verkleinen. In de eindspurt wist mej. Jansen zich echter te handhaven en in den fraaien tijd van 1 m. 2G.2 sec. te winnen. Mej. Sevensma werd tweede met 1 m. 28.8 sec. en mej. T. Kamp derde in 1 m. 29.2 sec. In de 3 x 66 Meter wisselslagestafette heeren Junioren toonde de H.P.C. zich in alle opzichten de meerdere van de andere krlngvereeniglngen. In het bijzonder heeft de rug- slagzwemmer Polak hierbij medegewerkt die tegen Van den Boogaerde van D.W.R. een bijzonder feilen strijd voerde. Met een voorsprong van ongeveer 1 Meter tikte hij aan. waarna Kloots van H.P.C. den voorsprong ver grootte. P. Kramer van dezelfde vereeniglng had toen geen moeite zijn ploeg als eerste in den tijd van 2 m. 25.4 sec. te doen eindigen. D.W.R. werd tweede in 2 m. 29.1 sec. Bij de 5 x 66 Meter borstcrawlestafette miste H.P.C. mej. N. de Geest. Haar Invalster was echter niet in staat om voldoenden strijd te geven. De strijd ging dan ook tus schen de ploegen van Zwemclub Haarlem en D.W.R. D.W.R. beschikte over een zeer goede ploeg, welke gesta dig haar voorsprong vergrootte en als eerste het eindpunt bereikte ln den tijd van 4 m. 15 sec. Zwemclub Haarlem eindigde tweede ln 4 m. 19.7 sec. terwijl H.P.C. de derde plaats bezette Als slot van den middag volgde het schoonspringen hee ren. C. Haven van D.W.R. won overtuigend met 62.53 pnt. tegen J. Holterman ten Hove 45.37 pnt. Door deze uitslagen leidt de Zwemclub Haarlem thans ln de damesklasse en blijft D.W.R. de leiding behouden in de heeren Juniorenklasse. In Maart wordt de laatste ontmoeting der zwemcompe- tltie gehouden. BEVERWIJK 40 K.G. sigarendekblad ontvreemd Bij de Beverwijksche gemeentepolitie werd aan gifte gedaan van diefstal van 40 K.G. sigarendek blad uit de werkplaats van een sigarenmaker uit deze gemeente. De daders hadden zich tot de werkplaats toegang verschaft door het wegbreken van een plank uit de achterdeur. De gemeentepolitie heeft naar één en ander een onderzoek ingesteld. Hoogoven Schaakclub De uitslagen van de wedstrijden van de Hoog oven Schaakclub luiden als volgt: Hoofdgroep A: J. C. de HaasG. Zandbergen 01, B. WuïmsJ. C. de Haas afgebr.; C. Vogel zangB. Wulms 01. Groep 1: P. H. StolkW. Steeman 01, W. Steeman—P. H. Stolk 1—0. Groep 2: A. BlauwG. Brouwer 01; T. v. LoonJ. Sonneveld 01; A. v. DorpJ. Sonne- veld 0—1. Charlotte Kohier in Pension Rustig Tot besluit van het winterseizoen heeft de Rederijkerskamer „Kennemerland" Zondag in het Kennemer Theater haar leden en donateurs een voordrachtavond aangeboden, waarin de voor drachtkunstenares Charlotte Kohier met haar nieuwe werk „Pension Rustig" optrad. Voor dit op treden bestond zeer groote belangstelling; de zaal was tot de laatste plaats bezet, wat wel het ge volg zal zijn van het vorige optreden van mevr. Kohier in „Frasquita". Werd die avond voor Charlotte Kohier reeds een succes, deze was het niet minder. Opnieuw gaf zij van haar groot talent blijk en bracht op zoo'n ma nier de verschillende figuren uit het pension tot leven, dat men als het ware de heele geschiedenis voor zich zag afspelen. Veel over „Pension Rustig" te zeggen is overbodig, daar reeds enkele malen een uitvoerig verslag hiervan in dit blad is opgenomen. Mevr. Kohier bezorgde den Kehnemerlanders echter een avond van mooie kunst, welke blijkens de bijvalsbe tuigingen en de groote aandacht waarmee de voor- Beste Kinderen Kunnen jullie óók zoo biljarten „NEKKIE RAFenAPIE SNUIF" In het ne avontuur laten te je tien hoe het niet moet gebeuren, tot schrik van de echte biljarters. Jullie hebt met spanning hun avonturen gevolgd en zult ook de nog komende graag trillen meemaken. Alt je in onderataande eaak komt smullen, kun je wekelijks gr*tl» een avontuur in ontvangst nomen. Het kleurrijke Inplakboek wordt je tegen betaling van 85 eent verstrekt. Ook aan- vraagkaarten voor ontbrekende avon turen zijn te verkrijgen in Bufetaria Kruisweg 22-24, HAARLEM dracht werd gevolgd buitengewoon in den smaak is gevallen. Heel jammer was echter, dat voor een deel van het publiek het laatste gedeelte van haar eerste optreden niet te volgen was, daar de pauze van de bioscoopvoorstelling hier juist gelijk mee viel. Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau zijn in de week van 2 tot en met 8 Febr. de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: bruine velpen. notitieboekje, huis sleutel, pakje met werkgoed. huissleutel, dames polshorloge. ketting (vermoedelijk van auto), paar oorwarmers, huissleutel, lipssleutel. blauwe hand schoen, glacé dameshandschoen, 2 huissleutels. Uit het politierapport 400 suikerbonhen gestolen Ten nadeele van een kruidenier uit Beverwijk werden dezer dagen 400 suikerbonnen ontvreemd. Aangifte werd gedaan van diefstal van een par tij vleesch en vleeschwaren uit een bestelmand van een slagersknecht. De knecht had namelijk zijn rijwiel eenige minuten onbeheerd op een erf laten staan. PROPAGANDA-AVOND D. E. M. Het bestuur van de afdeeling athletiek van de R.K. sportvereeniging D. E. M., organiseert Woens dag in het K.SA.-gebouw een propaganda-avond. Eenige filmpjes zullen vertoond worden, terwijl voorts één en ander van de training gedemonstreerd zal worden. DE MAXIMUMPRIJZEN. In de maximumprijzen voor groenten bij verkoop op de groentenmarkt zijn voor de nieuwe periode door de Ned. Groente- en Fruitcentrale geen wij zigingen gebracht. „JEUGDIG WIJK AAN DUIN." De jaarlijksche tooneelavonden van „Jeugdig Wijk aan Duin" zijn vastgesteld op Dinsdag 24 Februari en Woensdag 4 Maart in het Vereeni- gingsgebouw aan de Populierenlaan. Opgevoerd worm „Zonsopgang", tooneelspel van Joh. van Eeke- len. Noteering van 9 Februari 1942. Koolrapen per K.G. 510; Wortelen per K.G. 5—8; Bleten per K.G. 9; Aardappelen, klei, per K.G. 5.70; Boerenkool per K.G. II; Roode kool per K.G. 10; Savoljekool per K.G. 10; Uien per K.G. 9. VELSEN Verstrekking van ziekenvoedsel De Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst verstrekt voortaan geen inlichtingen meer betreffende aanvragen van ziekenvoedsel. De directeur van den G. G. D. schrijft ons: De G.G.D., die de positie inneemt van vertrou wensarts, is een ambtelijke schakel tusschen de huisartsen en den Distributiedienst Het publiek heeft uitsluitend te maken met de huisartsen en met den Distributiedienst. Het is de taak van den G.G.D. om na te gaan, of de aanvragen om ziekenvoedsel in overeenstem ming zijn met de voorschriften ten einde een zoo billijk mogelijke verdeeling te verkrijgen. Indien de aanvragen juist zijn, dan worden zij denzelfden dag doorgezonden naar den D. D., is dat niet het feval, dan gaan zij onmiddellijk teru® naar den uisarts. Van elke wijziging, die ambtshalve in de aanvragen moet worden aangebracht, ontvangt de huisarts direct bericht. Hij Kan dus aan zijn patiënten de gevraagde inlichtingen verschaffen. Het werd langzamerhand gewoonte, dat ieder, die klachten had over een bepaalde ziekenvoedsel- aanvraag, hetzij omdat hem niet was toegewezen, wat hij verwacht had, hetzij omdat de toewijzing te lang uitbleef, zich tot den G.G.D. wendde. Dit is natuurlijk niet juist, omdat wijzigingen in de aanvragen of afwijzingen van de aanvragen of vertragingen in de toewijzing te wijten zijn of aan foutieve of onvolledige aanvragen óf aan overbe lasting van den D. D. In geen geval ligt de schuld aan den G.G.D. Het gaat dan ook niet aan, den ~.G.D. met klachten lastig te vallen. Bovendien wordt de G.G.D. hierdoor zoodanig in zijn werk belemmerd dat ook om praktische reden hieraan een einde moet worden gemaaktk. De G.GD. zal dan ook voortaan geen gehoor meer kunnen geven aan bovengenoemde klachten. Men wende zich dus tot zijn huisarts of tot den Distri butiedienst. Het spreek van zelf, dat de huisartsen van den G.G.D. alle gewenschte inlichtingen kun nen ontvangen. Uitreiking van inlegvellen voor distributiestamkaarten Uitreiking van inlegvellen voor distributiestam kaarten heeft morgen plaats in de bekende bureaux: vor bewoners van IJmuiden-Oost wier namen begonnen met de letters E tot en met G: voor bewoners van Santpoort-Dorp wier namen be ginnen met de letters H. tot en met R- 13 MUIDEN MOTORGROEF „KENNEMERLAND" OPGERICHT. Alle moeilijke omstandigheden van dezen tijd ten spijt hebben eenige motor-enthousiasten in deze gemeente besloten, in navolging van andere reeds bestaande clubs en groepen der N.M.V., ook hier ter te richten, „Kenne- ;roep kunnen zoo- lerlandsche Motor rijders Vereeniging lid zijn. Het initiatief tot deze oprichting namen de hee ren Jan Apetz (Meervlietstraat 86, Velsen) en G. F. Dictus (Meidoornstraat 1, IJmuiden-Oost) In het lijfblad „Motor" der N.M.V. schrijft de club redacteur, de bekende sportman Karei Hartman vol enthousiasme over deze daad, die van durf en doorzettingsvermogen getuigt: twee goede Ne derlandsche eigenschappen. Prof. Hartman, die zooals hij het uitdrukt „Op- wekkologie" doceert, heeft reeds vele groepen we ten te organiseeren. Ook voor het jongste lid „Ken nemerland" staan op het programma: technische cursussen, clubavonden met gezelligheids en behen digheidsspelen „in motorstijl" voor den winter en wegwedstrijden voor den zomertijd. (Niet op motoren natuurlijk, maar er zijn nog andere voort bewegingsapparaten! De heeren Apetz en Dictus zijn ijverig aan het speuren naar een geschikt clubhuisje, waar de mo torenthousiasten bijeen zullen komen. In onze omgeving zijn befaamde motorrijders woonachtig: wij denken daarbij aan hen wier namen een internationalen klank verwierven: Kees van der Voort, Dick Renooy e.a. Zij sloten zich reeds bij de jongste N.M.V.-spruit aan. Maar daarnaast zullen er nog tientallen van een sportieven geest doordrongen jonge en oudere motormenschen zijn, die zïah zullen willen aanmelden. Zij kunnen dit nog doen vóór 15 Februari a.s. bij de hierboven genoemde adressen. SCHADEPOST VOOR DE MARY IJM. 189. Aan boord van de stoomtrawler Mary IJM. 189 heeft zich op de laatste reis een ongeval voorge daan, dat voor reederij en bemanning een groote schadepost beteekent. Bij het scheephalen van den kuil brak de takel, waardoor de kuil van het net afscheurde en met ca. 150 manden visoh in de diepte verdween. Met behulp van schepnetten slaagden de opvarenden er in, ongeveer twintig manden grove visch te bergen. De waarde van de verloren gegane visch bedroeg zeker minstens 6000 gulden. 1 f EEUWFEEST NED. ONDER WIJZERSGENOOTSCHAP. Het honderdjarig besaan van het Ned. Onderwijzers Genootschap is Zaterdag en Zondag te Amsterdam gevierd. De voorzitter, de heer Kleiterp heeft een herdenkings rede uitgesproken. Tot lid van verdienste werden benoemd de heeren: A C. Zevenbergen uit Amstelveen, A Westerhof uit Mep- pel. S. A. de Kievit uit Den Haag, P. A. Tamsma uit Groningen, H. Veldman uit Rotterdam en R. Wie- linga uit Leeuwarden. Velen heb ben van de gelegenheid gelukwen- schen aan te bieden gebruik ge maakt Namens het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming sprak de heer P. v. d. Werf. De heer van 't Lam bood uit naam van de 180 afdee- lingen een gedenkraam aan, dat geplaatst zal worden in het ver- bondsgebouw in de Vondelstraat te Amsterdam. '/IW*anderen niezen, g beschermen g "^2 Mela's Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 9 Februari 1942. Kabeljauw 140—f22 per stuk: Koolvisch 113 per stuk; Kleine schol 2e soort f 120— f 106; Pufschol le soort f94— 166; Pulscho! 2e soort 159—1 47; Groote bot 152—f 138; Kleine bot t 98—1 90: Groote schar f 102—f 100; Kleine schar 168—165; Pufschar I 46—f 3t; wyting 1 143—1 124. per 50 K.G. Besommingen trawlers; KW 1 Zes Gezusters 25 mnd. f1292; VL 103 Voorbode 5 mnd. 1212; IJM 189 Mary 40 mnd. f3401; IJM 129 Shamrock 25 mnd. f1732; IJM 70 Zeehond 15 mnd. f902; IJM 107 Johanna 40 mnd. IJ079; IJM 111 Olympla 20 mnd. f 1867; IJM 86 Rijnstroom 10 mnd. f 521. Kotter- IJM 222 f 244. Loggers: SCH 196 f 2757; KW 108 f1124. Viscliafslag te Urk De omzet in den gemeente-vischafslag te Urk ls de laatste jaren sterk gestegen. Deze bedroeg in 1939 f 119450, in 1940 £.225,522 cn in 1941 f 565411. De omzet aan paling bedroeg in genoemde jaren resp. f 98.722, f 176.437 en f 441.791 bij een aan voer van resp. 246.027 K.G., 397.646 K.G. en 557.691 K.G. Cursus voor kinderverzorging Het bestuur van Hoogoven Staten heeft een cursus voor Kinderverzorging en opvoerding in het leven geroepen, die gehouden wordt eiken Dins dagmiddag van half drie tot half vijf in het Staten- huis. Leidster is mej. Suring, leerares in deze vak maandblaadje, practische problemen van de kin ken. Op deze middagen worden, zoo meldt het deropvoeding behandeld. Er wordt geleerd het maken van eenvoudig speelgoed en aardige voor werpen, alles uit zeer eenvoudig materiaal cn met zoo weinig mogelijk kosten. Voorts geeft mej. Suring den huismoeders raad in de vaak zoo moei- lenke problemen bij de opvoeding van hun kroost. Rheumaksche kwellingen heeft een zekere pijnstillende uitwerking. Nederlandsch Buisje A-Oct. Bijna alle stemmen uitgebracht op president Carmona LISSABON, 9 Februari. (Stefani) Hoewel de uitslag van de presidentsverkiezingen nog niet ge heel bekend is. kan uit de :hans gepubliceerde cij fers reeds worden opgemaakt dat generaal Carmona, de huidige president der Portugeesche republiek, bij na alle stemmen op zich vereenigd ziet. GEVOLGEN VAN DEN BOMAANVAL OP ROTTERDAM. ROTTERDAM, 7 Februari. Tengevolge van het roekelooze Engelsche bombardement zijn in de om geving van de Spanjaardstraat te Rotterdam vele honderden gezinnen verstoken van gas. Water is in de breuken van de gasleidingen gedrongen en heeft den gastoevoer geheel afgesneden. Ondanks het onvermoeide werk van het gemeente-gasbedrijf heeft men het euvel niet kunnen herstellen, zoo dat thans van gemeentewege op drie plaatsen open bare kookgelegenheaen zijn ingericht, waar ge dupeerde gezinnen gratis him warme maaltijden kunnen bereiden. In deze drie gelegenheden zijn 200 gascomforen geplaatst en men kan met den toezichthoudenden ambtenaar een kooktoestel be spreken. Hiermede komt de gemeente aan tallooze gedupeerde gezinnen, die geen kans meer zagen hun maaltijden te bereiden, tegemoet. (A.N.P.) CLANDESTIEN VLEESCH EN VET. Te hooge prijzen hooge boeten. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam schrijft: De clandestiene handel in vleesch en vet heeft heel wat overtredingen der pnjsvoorschriften ten gevolge. Het behoeft dan ook geen verbazing te wekken, dat van de zijde van den inspecteur voor de prijsbeheersching te Am sterdam met kracht tegen dezen vorm van onrecht- matigen handel wordt opgetreden. Temeer ook, daar in vele gevallen de verkochte waar niet al leen buitensporig duur, doch bovendien van zeer slechte kwaliteit is. In de afgeloopen dagen zijn niet minder dan 14 handelaren en particulieren veroordeeld door den inspecteur, wegens het ver knopen of koopen van clandestien geslacht vleesch. Er werden o.a. boeten opgelegd van f 100 en f 150. Bovendien zullen nog enkele van deze verdachten worden vervolgd door den Officier van Justitie wegens overtreding der distributiebepalingen. DR. R. A KOLLEWIJN OVERLEDEN. HELMOND, 9 Februari. In den ouderdom van bijna 85 jaar is gisteren alhier na een langdurige ziek te overleden de bekende spellinghervormer, schrijver en onderwijsman dr. R. A Kollewijn. burgerlijke stand HAARLEM 9 Februari. Bevallen: 4 Februari: H. M. Blom-Spoor, z. 6 Febr.: W M. van den Berg-van Leeuwen, z. P. M. A van den Broek-Rhee, z. J. A de Bakker-Thomsen. z. E. Doorn-Muller, z. 7 Febr.: M. G. Tuijp-Konijn, d. H. J. van Dam-Sijmons, d. A. M. van den Berg- Schoepgens, z. E. M, Bijvoets-Heerschop, z. A. C. van Bruggen-Vogels, z. 8 Febr.: H. P. Kuit-IJlstra, d. M. Arons-Empting, d A. Meirmans-Nijssen, z- 9 Febr.: K. J. Krab-van der Laag, d. Overleden: 4 Febr.: A. M. Brakel-Vos van Zon, 81 j.. Jansstraat 6 Febr.: W. H. Harmsen. 59 j., Bastiaanstraat. A E. Beijer-van der KaaiJ. 86 j.. Zijhuizen. .T Bak ker, 84 j.. Schotersingel. 7 Febr.: J. G. M. Meerrr.ans, 26 j.. Ramplaan. 8 Febr. R. Kef. 77 j.. Kamper- straat J. H. B. Calvelage. 86 j.. Maerten van Heems kerkstraat. T. van de Stadt-Latenstein, 87 j., lor den sstraat voor geldbelegging 1 of meer huizen te Santpoort. Br. KJ 677 bureau v. d. blad. LEERAAR GEZOCHT om leer ling van ULO bij te werken. Br. IJ. 799 bur. v. d. blad. Te huur gevr. eenv. gem. ZIT- EN SLAAPKAMER of zit-slaapkamer m. gebr. v. keuken door echtp. z. k. Omg. Velsen-N., IJm. O., Drie huis of Beverw. Br. IJ 800 bur. v. d. blad. Gevr. flink en net MEISJE voor d. en n. Br. IJ 801 bur. v. d. blad. Te koop 1 p. LAKSCHOENEN mt 29. z.g.a.n. 3.50. Piet Hein- straat 95, ItfTnuiden-O. Gevraagd FLINK MEISJE voor de ochtenduren, niet ben. 10 j. Aanm. 's av. na 6 uur bij mevr. Kwint, Huize Stormveld, IJmui den-Oost,

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5