Haarlems Dagblad Hoogste puntvan het eiland Singapore bezet 59e JAARGANG No. 17990 x x Difgave Lourens Coster, Ml), v. Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijk- Soenda- plein 37. Postgiro 38810. DrukkerU. 2. B. Spaarne 13. Telef. Directie 13083 Hoofdred. 13051, Redactie 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Olrecteur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 11 FEBRUARI 1942 Abonnement per week 0,28, per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post f 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tiën: 1—S regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,72 per regel. Contracltarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0,72, elke regel moer 0.1$. Groentjes 1—3 regels 38 cent. elke regel meer 12 cent bU contante betaling. De verliuislust der Haarlemmers Is veel minder geworden Een gevolg van de tijdsomstandigheden is, dat er minder verhuizingen zijn. De tijd dat iemand een an dere woning zocht, omdat de oude, waarinmen al eenige jaren woonde, begon te vervelen, of om een andere even onbelangrijke reden, is voorbij. Wie niet gedwongen is te verhuizen, blijft, zitten. En dat is geen wonder, want nu kost een verhuizing veel meer dan, zooals een oud gezegde het uitdrukt, alleen bed- stroo. Het aantal ledig staande huizen is sterk verminderd, zoodat de keuze om een nieuwe woning (en dan nog wel een die beter voldoet) te zoeken veel kleiner ge worden is. Bovendien komen er bij het verhuizen al tijd problemen. Passen de gordijnen, kan de vloer bedekking als die opgenomen is, nog in het nieuwe huis mee? Een groot deel van de dingen die bij een verhuizing voor vernieuwing in aanmerking komen vallen onder de distributie, zoodat zij slechts aange schaft mogen worden op speciale vergunningen. In 1941 zijn te Haarlem van de eene woning naar de andere woning in de gemeente verhuisd 2635 ge zinnen en 5220 alleen-wonende personen. Over 1940 waren de cijfers 3809 gezinnen en 5510 afzonderlijke personen. Het aantal gezinnen dat in de gemeente van wo ning veranderd is was dus in het afgeloopen jaar 1174 lager. Een vermindering van meer dan 25 pet. Het percentage der vermindering voor de groep alleen-wonende personen veelal kamerbewoners is veel lager, namelijk slechts 5 '2 pet. Dit is verklaar baar want daarbij doen de remmende omstandigheden zich veel minder gevoelen. Een week geleden ifebben wij al cijfers gepubli ceerd over vestiging en vertrek te Haarlem. Daaruit bleek dat er in het afgeloopen jaar veel minder Haar lemmers naar elders vertrokken zijn, maar ook het aantal personen dat zich te Haarlem vestigde was veel kleiner. Er vestigden zich te Haarlem in 1941: 7844 personen, tegen 9889 in 1940. Verschil 2045. De vertrekcijfers waren: 1941: 7724 1940: 8782. Ver schil 1058. Haarlemsche Orkest Vereeniging In de eerste helft van het volksconcert van 10 Febr. volgde het Concert voor 2 violen van Bach op Beet hoven's 1ste Symphonie. Al zou omgekeerde opvol ging natuurlijk in chronologisch opzicht te verkiezen geweest zijn, is de samenvoeging der twee werken in teressant en getuigt die van Marinus Adam's scherpen muzikalen blik. Immers wanneer men den inzet van het Andante van Beethoven's Symphonie met dien van het Andante van Bach's Concert vergelijkt, kan men de conclusie trekken, dat Beethoven bewust of on bewust onder Bach's invloed geschreven heeft: zóó veel gelijkenis is er tusschen de eerste thema-exposi ties van deze twee werken. De melodische schoonheid van Bach's Andante zal wel weer elk der hoorders bekoord hebben, toen Jan Hoeben en Renate Zwaardemakcr dit speelden: twee dergelijke en kundige interpreten, die in de Haar lemsche muzikale kringen reeds lang hun sporen ver diend hebben. De prachtige klank van het instru ment der violiste trok daarbij in 't bijzonder de aan dacht. Het orkest had niet zijn gelukkigsten avond. Het heeft vroeger Beethoven's Eerste wel «.eens helderder, meer afgewerkt gespeeld dan het Dinsdagavond deed. In het tweede deel van den avond deed het veel goeds door de vertolking der drie bekende orkeststukken uit Berlioz' „La Damnation de Faust". De volstrekte oorspronkelijkheid dezer muziek zoowel wat de or kestratie als wat melodie en harmoniseering betreft, verbluft telkens weer. En hoevelen hebben uit Ber lioz' orkestratie leering getrokken. Adam liet deze drie stukken voorafgaan door „La Procession nocturne" van Rabaud: een nog zinrijker samenvoeging dan die in de eerste helft van den avond. Want ook Rabaud's werk is door de Faust-figuur geïnspireerd en voegde dus een .tafereel toe aan de scènes van Berlioz' werk, maar Rabaud's muziek is niet zoo oorspronkelijk als die van Berlioz, doch nagenoeg geheel op die van Wagner en Franck gebaseerd. De stemming der blaasinstrumenten liet in „La Pro cession" nogal wat te wenschen over; de kleine soli voor viool en violoncel werden mooi vertolkt. K. DE JONG. HET TWEEDE PAEDAGOGISCHE CONCERT DPR H.O.V. Evenals de serie der drie paedagogische concer ten van de H.O.V. te Haarlem in het vorig seizoen, was ook het eerste der drie paedagogische con certen in dit winterseizoen als een beslist succes aan te merken, zoowel wat de verklarende toelich tingen door den dirigent Marinus Adam als de be langstelling en opkomst der toehoorders betref fen. Niettemin blijft het gewenscht dat die op komst bij de nog volgende concerten grooter zij. want hoe grooter de belangstelling ook voor deze concerten, des te méér zullen zij thans en óók in de de toekomst aan hun doel beantwoorden. Maar te vens komt een goed bezette zaal aan de acoustische verhoudingen ten goede. En hoewel de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw aan heel wat toehoorders plaatsruimte biedt, heeft de praktijk toch bewezen dat bij een der vorige paedagogische concerten deze zaal niet alleen geheel bezet was, doch óók het podium voor een deel voor -toehoor ders moest worden gereserveerd. Evenals het eerste paedagogische concert belooft ook het tweede, te geven op Dinsdagavond 17 Fe bruari a.s., zéér belangrijk en hoogst interessant, óók voor de muziekstudeerenden, te worden. Thans zal uitsluitend één orkestwerk worden verklaard en ten gehoore gebracht, en wel de zeer boeiende en karakteristieke Sinfonie fantastique van H. Ber lioz. Dra. Sis Heyster over de intelligentie der vrouw Op een bijeenkomst der afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeniging voor Huisvrouwen heeft me.i. dra. Sis Heyster Dinsdagmiddag gesproken over het onderwerp: „De intelli gentie der vrouw". De zaal van gebouw „Zang en Vriend schap" was goed bezet toen mcj. Heyster haar voordracht begon met er op te wijzen, dat de vrouwen berucht zijn om haar „logica" of zooals het mannelijk 'geslacht zegt: om haar gebrek éan logica. Vrouwen denken niet. maar doen. zoo redeneert men in het mannelijke kamp en bi- derdaad zijn er vele feiten, die dit onderstreepen, Daar steen echter feiten tegenover, die het tegendeel bewijzen. Bovendien zijn er vrouwen, die in zware beroepen waar voor veel hersenarbeid vereischt is. uitstekend werk doen. De waarheid ligt dan ook in het midden. Te lang heeft men in Nederland in aanbidding gelegen voor het gouden kalf der intelligentie. Te veel waarde werd gehecht aan diploma's. Men was verplicht minstens een H. B. S. opleiding te hebben genoten om een baantje van f 30 in de maand te kunnen krijgen. Intelligentie is een algemeene geschiktheid om ons den ken bewust aan nieuwe opgaven en situaties aan te passen. Intelligentie is dus een algemeene geschiktheid. Dit in tegenstelling tot het talent dat een bijzondere geschiktheid voor iets is. Intelligentie is ook iets anders dan geheugen. Velen zijn er, die dat verschil practlsch niet onder oogen zien. Ook wijsheid en genialiteit hebben met intelligentie niets uitstaande. Intelligentie op zich zelf is niet zoo verschrik kelijk belangrijk. Intelligentie krijgt pas 'waarde als ze ingesteld wordt' op doeleinden, die waardevol zijn. De vrouw heeft een ander soort intelligentie dan de man. Bij een vergelijking tusschen man en vrouw gaat men meestal van den man uit waardoor men dus eigenlijk een onrechtvaardige norm krijgt. Een vrouw denkt anders dan de man omdat zij nu eenmaal een essentieel ander we zen is dan een man. Een vrouw heeft niet die eerbied voor de nuchtere feiten zooals een man. Een wouw denkt subjectief en niet objectief. Daardoor komt het ook dat vrouwen slechts zeer zelden 100 wetenschapsmenschen zijn. Volgens prof, Carp heeft de vrouw meer levensver stand dan de man. Dat komt er dus op neer dat de vrouw meer practische intelligentie en een harmonischer levenshouding heeft. Vele vrouwen maken het zich echter lastig door een verkeerd begrip van intuïtie. Als een man intuïtief iets voelt probeert hij zooveel mogelijk langs verstandelijken weg tot dezelfde conclusie te komen. Een vrouw zegt echter: „Ik voel iets zoo" en dan moet het zoo zijn. Vele vrouwen lijden aan een minderwaardigheidscom plex omdat ze zich zelf niet durven te zijn doch steeds comedle spelen, steeds een masker voor hebben. Een ge past gevoel van eigenwaarde zal elke vrouw hebben die leeft zooals ze is en zich niet tegen den een zóó en tegen den ander züs gedraagt. De vrouw kan vooral op sociaal gebied vruchtbaar werk doen. als zij zich maar niet blind staart op haar eigen ^Ee^vrouw. die haar levensverstand gebruikt kan uitein delijk achterhalen langs welken weg zij gelukkig kan worden. Geen vrouw zal gelukkig kunnen zijn als ze niet zeker weet dat haar geluk zal moeten bestaan in den in zet voor den ander, niet voor haarzelf. Het is heelemaal geen verdienste als een vrouw alleen leeft voor haar man en haar kinderen, het is uitsluitend het volgen van eigen roeping. Door haar gaven kan de vrouw tenslotte ook een voortreffelijke opvoedster zijn. Mevr. J. I.. Visser—Brutel de la Rivière, de presidente der afdeeling heeft dra. Heyster voor haar bijzonder leer zame en interessante voordracht in zeer waardeerende bewoordingen dank gebracht. Benoeming van burgemeesters 's GRAVENHAGE. 10 Februari Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor besturuszaken en justtie benoemde op grond van par. 3 der verorde ning no. 108 1940 (4e verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) met inachtneming van par. 4 alinea 1 der verordening nr. 31940 over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland, tot burgemeesters: den here K. M. Brouwers, commies te Vught tot burgemester van Schaesberg, den heer W. H. M. E. Simons, belas- tingambtéïiaar te Heerlen, tot burgemeester van Ubach over Worms; den heer W. J. Beckers, ge meenteambtenaar te Eijgelshoven, tot burgemeester van Nieuwenhagen: den heer J. N. Klein, beambte der marechaussee te Cadier en Keer, tot burge meester van Grubbenvorst; den heer A. C. de Leis, staatsmijnambtenaar te Heerlen, tot burgemeester van Posterholt, den heer J. Schreurs, oud-onder wijzer te Heel en Panheel, tot burgemeester van Heel en Panheel; den heer H. J. van de Berg, staatsmijnambtenaar te Heerlen, tot burgemester van Belfeld en den heer H. M. Gossens, gemeente ambtenaar te Vierlingsbeek, tot burgemeester van Kessel. Tegelijkertijd heeft de t commissaris-generaal voor bestuurszaken en justitie de aan den burge rmeester van Kerkrade mr. A. M. P. Thomassen verstrekte opdracht tot tijdelijke waarneming van het burgemeesterschap van Schaesberg en Ubach over Worms met dank voor de bewezen diensten ingetrokken. Ontslagen burgemeesters 's-GRAVENHAGE, 10 Februari. De Staatscourant bevat besluiten van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied waarbij ontslag wordt verleend aan H. A. van Voorst van Beest als burge meester van Oostvoorne en aan A. Warnaar als burge meester van Hazerswoude. Leden van den Kultuurraad benoemd 's GRAVENHAGE, 11 Februari. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris 110. 210 art. 4 heeft de president van den Nederlandschen Kultuurraad tot leden van den Nederlandschen Kultuurraad benoemd de heeren: if. H. Badings, H. F. Boot, dr. T. de Bruin, Jaap Gidding, ir. J. C. Gratama, Nico-de Haas, dr. D. Hannema, ir. W. F. van Heemskerck Dueker. R. van Houten, prof. dr. J. Jeswiet, prof. dr. J. M. N. Kapteijn, prof. dr. H. Krekel, Mr. A. Meerkamp van Embden, prof. dr. J. W. Mengelbqjg, S. J. van der Molen, prof. dr. F. Muller Jzn., J. C. Nachenius, Johan Polet jhr. mr. D. G. Rengers Hora Siccama; prof. dr. F. J. M. A. Roels, prof. dr. H. Visscher, prof. dr. J. de Vries. Rijkscommissaris ontvangt den heer Janke 's-GRAVENHAGE, 10 Februari. De Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft hedenmiddag den vroegeren leider der Presse-Abteilung van het Rijkscommissariaat, Pressedezernent W. Janke ontvangen, die aan het begin van de maand in ver band met een reorganisatie der werkzaamheden van de perspolitiek zijn vroegere functie heeft neerge legd, om terug te keeren naar zijn ouden werk kring bij het Auswartige Amt. De Rijkscommissaris heeft jegens zijn vroegeren Pressedezernent zijn dank en erkentelijkheid uitgesproken voor het feit, dat hij zich aan hem eind Mei 1940 bij de vestiging van het Rijkscommissariaat met toe stemming zijner superieuren ter beschikking stel de, om de persafdeeling van het Rijkscommissa riaat te organiseeren en daarmede de grondslagen te leggen voor een systematische Duitsch-Neder- landsche samenwerking in de perspolitiek. Bou wende op de rijke ervaringen, die de heer Janke tijdens zijn langdurige journalistische praktijk en als Pressereferent van het vroegere Duitsche gezantschap in Nederland heeft verkregen, heeft hij in de hem opgedragen functie ruim anderhalf jaar lang belangrijk en succesvol werk kunnen verrichten waarbij vooral gewezen moet wor den op de door hem gestichte en geleide dagelijk- sche persconferentie, welke tot een doeltreffend or gaan der vorming van de openbare meening is uit gegroeid. De Rijkscommissaris wenschte tenslotte den heer Janke in zijn verdere werkzaamheden goed succes en sprak tevens den wensch uit. dat hij 'hem ook voortaan voor bijzondere opdrachten ter beschikking zou willen staan. (A.N.P.) De bescherming van roofdieren in ons land AMSTERDAM 10 Februari. Met ingang van 16 Januari j.l. is er een wijziging aangebracht in de jachtwet 1923. inhoudende, dat verschillende diersoorten, vroeger belioo- rende tot het schadelijk gedierte, thans als „pelswild" worden beschouwd. Tot deze dieren behooren o.m. de vischotter, de das. de boommarter en steenmarter. De jacht op al deze dieren werd niet geopend en momenteel zijn zij derhalve volledig beschermd. Het bestuur van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten ln Neder land dringt er bij het Nederlandsche volk op aan de ge noemde diersoorten, die in ons land met uitroeiing worden bedreigd, ongemoeid te laten. Tegen overtreding van de nieuwe voorschriften zal natuurlijk zooveel mogelijk wor den gewaakt. De betaling van den kinderbijslag AMSTERDAM 10 Februari. De persdienst van het N. V. V. schrijft: Tot nu toe bestond er twijfel of wachtgel ders. die reeds op 1 Januari 1941. den datum waarop de kinderbijslagwet in werking is getreden in het genot van wachtgeld waren, recht op kinderbijslag hadden. Blij kens een mededeeling van het .vereveningsfonds aan de Raden van Arbeid en de erkende bedrijfsvereenigingen, kan thans ook aan deze wachtgelders bijslag worden be taald. Zij kunnen zich om inlichtingen wenden tot de be- drijfsvereenigingen of Raad van Arbeid, waarbij de werk gever. van wien zij het wachtgeld ontvangen, op 1 Januari 1'941 was aangesloten. Ook is een gunstige beslissing genomen voor die arbei ders, die wel het totaal normaal aantal uren per week werken, doch niet over zes dagen, maar verdeeld over een minder aantal dagen per week. De in die ondernemingen werkzame arbeiders voorzoover zij recht op kinder bijslag hebben konden daardoor op hun kinderbijslag- lijsten niet vermelden, dat zij zes dagen gewerkt hadden. Het gevolg hiervan was. dat z« ook over een geringer aantal dagen bijslag zouden ontvangen. Thans kan in der gelijke gevallen ook over zes dagen per week bijslag wor den betaald. De betrokken arbeiders moeten n.l. op hun kinderbijslag! ij sten vermelden, dat zij op alle zes de dagen gewerkt hebben. EXAMENS DIVERSE. Geslaagd voor het practijk-examen Duitsch: mejuf frouw J. S. Hermes en de heeren J. Bloem H. P. H. de Jong, C. Stolk en C. Wagenaar. Winkeliers, opgepast! Een winkelier in Velsen-N. is dezer dagen opge licht voor een K.G. boter. Deze ongewenschte klant kwam den winkel binnen om een K.G. boter. De winkelier was bfwezig, zijn vrouw hielp hem. De klant zeide, van der Laan te heeten. Of de juffrouw hem de boter mee wilde geven; hij zou de bonnen en het geld wel Jan haar man geven. Haar man kende hem goed. De winkelierster vloog er in en gaf de boter mee. Maar deze moet nog betaald worden. Men zij dus gewaarschuwd. SMOKKELCENTRALE IN TARWE ONTDEKT. ZEVENBERGEN, 9 Februari, De ambenaren van den C. C. C. D. zijn te Zevenbergen een smok- kelcentrale in tarwe op het spoor gekomen. Reeds vijftien personen zijn geverbaliseerd. Groote par tijen tarwe kon men in beslag nemen. De centrale werkte met vele aftakkingen en voerde op ge raffineerde wijze groote partijen tarwe in den sluikhandel. Het onderzoek duurt nog voort. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ. f 1500.—: 12896 f 1000.—: 3034 8933 10844 f 400.—: 2116 4590 5016 17366 20139 f 200.— 2786 13451 16490 17562 f 100.— 1785 4846 9119 10050 14577 15485 15646 16169 17172 17356 19144 19498 Moeder moet eens met vacantle Daarvoor zorgt de N.V.D. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 8 lol cn met 14 Februari: 08A Brood I rsnts. Broodo( scbak OSB Brood Y rants. 08A. Vleesch 1 rants. Vleesch of 08B Vl.waren Y rants. vleeschwaren Van 8 tot en met 21 Februari: OSA Aardappelen 1-K K.G. Aardappelen 0SB Aardappelen Y K.G. Aardappelen (De aardappelbonnen 07A en 07B blijven -fbt en met 14 Februari geldig). Van 25 Januari t.m. 2t Februari: 197 Algemeen 1 K.G. Suiker 05C en 05D res. 50 gr. Cacao 19S Algemeen 500 gr. Jam 199-202 1 rants. Bloem brood of gebak 06 en 07 reserve 250 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 100 gr. Vermicelli of maizer.a 204-2-08 100 gr. Kaas 06A-09A Melk I 3J4 L. Melk 06B-09B Melk I iy$ L. Melk Van 10 Februari tot cn met 18 Februari: OS Boter 125 gr. Boter OS Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine (De geldigheidsduur van de bonnen 06 cn 07 is ver lengd tot en met Dinsdag 18 Februari) 4 Van 19 t.m. 27 Februari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet Van 8 Januari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 8 Januari t.m. 14 Februari: 94B. 04C. 04D Reserve 1 el Vau 28 Deëember t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Iiofflesurrogaat Van 8 Februari lot cn met 21 Februari: 212 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 2! Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 211 Algemeen en Bon G Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon G toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 28 Februari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen.' Bonnen lo HK en 17 UK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23. CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m 30 April. Dag van de Duitsche politie Als onderdeel van het „Kriegswinterhilfswerk des Deutschen Volkes" wordt 14 en 15 Februari de „Dag der Duitsche Politie" gehouden. In Ne derland en vooral in de steden, waar Duitsche politietroepen liggen, zullen deze dagen geheel worden beheerscht door dit groote, nationale werk. Evenals vorig iaar zullen ook ditmaal de mannen in den groenen uniform geheel hun ver mogen en ijver er op zetten om aan de Neder landsche bevolking cenig begrip te verschaffen aan dit sociale en gemeenschapswerk. Wij komen nog in een uitvoeriger artikel op de voorbereidingen terug. Thans brengen wij slechts in herinnering, dat vorig jaar de bevelhebber der Ordnungspolizei, General-MajoT der Polizei, Schumann, op dezen dag 83000 mark aan het K. W. H.^V. kon afdragen. (A.N.P.) Aanranding te Santpoort Dezer dagen is een dame, woonachtig aan den Kruidbergerweg, dicht bij haar woning door een onbekenden man aangerand. Zij deed aangifte bij de politie, die direct op onderzoek ging. De dader was echter nergens meer te vinden VOORDRACHTMIDDAG. Zaterdag 14 Februari wordt in den Stadsschouw burg te Haarlem een voordrachtmiddag gehouden door leerlingen van de Muziekschool van de afd. Haarlem van de Maatschappijtót bevordering der Toonkunst. DANTE ALÏGHIERI. Mevrouw Alma Klein ObbinkSchiavon houdt Za terdag 14 dezer voor de vereeniging „Dante Alighieri" een inleilding over „La novella de Boc caccio a Pirandello". De voordracht wordt gehouden in „De Kerkuil" te Haarlem. KINDERFEEST IN ST.-BAVO. A.s. Zondagmiddag 2 uur, wordt er in St.-Bavo te Haarlem een groot kinderfeest gehouden, waai de jeugd naar hartelust zal kunnen genieten. Opgevoerd wordt in 't Poppentheater het welbe kende sprookje in drie bedrijven: „Hans en Grietje". Voorts staan vele anderè attracties op het pro gramma als buikspreken, goochelen en een zang wedstrijd om fraaie prijzen. MUTATIES BIJ HET DEPARTEMENT VAN VOLKSVOORLICHTING. 's GRAVENHAGE. 10 Februari. Het hoofd van de afdeeling actieve propaganda van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, de heer N. Oosterbaan, is met ingang van 1 Februari 1942 benoemd tot hoofd der afdeeling informatie en documentatie van hetzelfde departement. De heer Ernst Voorhoeve, propagandaleider der N.S.B. 'is met ingang van denzelfden datum be noemd tot hoofd van de afdeeling actieve propa ganda en raadsadviseur van het departement van volksvoorlichting en kunsten. V. V. V. „PROPAGANDA OP WTPLETJES". Een origineel Utrechlsch plan. Het bestuur van den Provincialen Utrechtschen Bond voor Vreemdelingenverkeer heeft een origineel plan ont worpen om de aantrekkelijkheid en schoonheid van het Sticht te propageeren. Gedachtig het aloude spreekwoord „als de berg niet tot Mohammed komt, zal Mohammed tot den berg gaan", trekt de P. U. B. V. er met een rondrei zend inlichtingenbureau op uit om in de groote steden als Rotterdam. Den Haag. Amsterdam, Groningen en Leeuwar den. alsmede in de badplaatsen Zandvoort en Schevenln- gen den volke'kond te doen. dat een vacantie, doorgebracht in het Utrechtsche gewest werkelijk een verkwikking! voor den geest en hel lichaam is. Vele goed uitgevoerde folders geven een hecld van de wonderen van natuur schoon, dtp zich in het centrum van ons land openbaren. Verder zal een film van den P. U. B. V.-wagen uit voor de verzamelde menigte vertoond worden Bovendien zal de „bureaulist", die zich in dezen prac- tisch gebouwden wagen, waarvoor een bekend architect het ontwerp maakte, n'éstelt, via den microfoon nog op eenige karakteristieke punten wijzen, terwijl hij geregeld zitting houdt om alle gewenschte Inlichtingen te verschaf fen. Met de uitreiking van gidsen zal hij daarbij niet karig zijiv Enkele diorama's, die buiten aan den wagen goed zijn waar te nemen, zullen het speciale Utrechtsche cachet van dit rollend V. V. V.-huis accentueeron door eveneens- ln beeld te brengen, wat voor deze provincie kenmerkend Is en mede haar kostbaar natuurbezit uitmaakt. Twee en een halve ton voor Winterhulp 's-GRAVENHAGE. 11 Februari. Dezer da gen konden wij opnieuw enkele groote bedragen melden, welke de Winterhulp Nederland ter be schikking waren gesteld Ook de Unilever heeft een dergelijke vermel denswaardige daad van gemeenschapszin ver richt. Zij deed de Winterhulp een bedrag van f 250.000 toekomen. Ook door deze som zal de W.H.N. weer ïr\ de gelegenheid zijn ln vele gezinnen een lichtstraal tje te brengen. VERDUISTEREN van 13.44 tot 9.04 Maan 12 Febr. op 6.42 onder 15.38 Nieuwe landingen der Japanners TOKIO. 11 Februari. (Domei). Het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend dat Japanscbe strijd krachten, die op het eiland Singapore opereeren, in de vroege ochtenduren de Boekit Timah, het hoogste punt van het eiland, op slechts negen K.M. afstands van dc stad Singapore hebben bestormd en bezet. De Boekit Timah, die 177 meter hoog is. verschaft uitzicht op de stad. Het communiqué vermeldt verder dat de Japansche troepen voort gaan met den vijand voor zich uit te drijven. De Londensche Nieuwsdienst meldt dat in de stad Singapore reeds het knetteren der machinegeweren en het dreunen van de kanonnen te hooren is. De toestand van de geallieerde troepen is ernstig. De Japanners hebben aan de Noordkust nieuwe landin gen verricht. Aan de Noordkust woeden zware bran den en de nachtelijke hemel wordt hel verlicht door het opflikkeren van het vuur uit de kanonnen. In het te Singapore gepubliceerde Engelsche leger- bericht wordt gezegd: „Tengevolge van den versterk ten druk van het Japansche offensief en de bedrei ging in onzen rug door Japansche groepen, welke door onze linie waren gedrongen, hebben wij ons genood zaakt gezien in het Westen van het eiland Singapore verder terug te trekken". Het legerbericht «geeft voorts toe dat de Japansche artillerie het den Britschen troepen lastig maakt en dat ook Japansche duikbommenwerpers zeer actief zijn. Naar uit een niet-officieel bericht van het front op Singapore blijkt hebben de Japansche troepen van het vliegveld Tcngah gisterochtend na zware gevech ten den weg Singapore-Kranji ten Zuiden van Boekit Panjang bereikt. Daarmede is reeds de beslissende strijd om den binnensten verstérklngsgordel van de stad Singapore begonnc-n. Naar te Tokio verluidt heeft de Japanscbe com mandant aan het front op Malakka, generaal Jamasjita, de overgave van Singapore geëischt. BRUG NAAR SINGAPORE HERSTELD. JOHORE BARHOE, 10 Februari. (Domei). Een onafgebroken stroom van Japansche troepen en voor raden glijdt thans over de brug van Johore om de Japanners op het eiland te versterken, nadat de genie den gcheelen nacht hard heeft gewerkt aan het herstel van dezen dijk met brug, die de Britten bij hun terugtocht naar het eiland hadden opgeblazen. Ook ditmaal hebben de zwemmers weer belang rijke diensten aan de Japansche actie bewezen. Den nacht voor het groote offensief zwommen zij onder dekking der Japansche artillerie naar den dijk om een onderzoek in te stellen naar de plaatsen, waar deze was vernield. Zoodra de vijand het Zuidelijke uit einde van den dijk had ontruimd, werden ijlings de noodige herstellingen uitgevoerd met materiaal, dat men al had kunnen gereedmaken. Naar Radio-New-York mededeelt, heeft de Ameri- kaansche consul in Singapore Dinsdag het consulaat gesloten. Het Zwitsersche consulaat behartigt de Ame- rikaansche belangen. MARTABAN IN BHtMA BEZET. TOKIO, 10 Februari. (D.N.B.) Naar Domei meldt hebben de Japansche expeditietroepen Dinsdagoch tend Martaban bezet. Martaban. een vrij groote ha venplaats. ligt aan den Westelijken oever van de baai waarin de rivier Salwin uitmondt. Van het reeds enkele dagen geleden ingenomen Moulrhein leidt de spoorweg over Martaban naar Rangoon met een zijtak naar den weg dooi Birma LUCIITALARM TE PORT DARWIN. SAIGON. 10 Februari. (A N P.) De Australische Berichtendienst heeft medegedeeld dat Maandag te Port Darwin opnieuw luchtalarm is gemaakt Dat de voortdurende bedreiging uit de lucht in deze belang rijke havenstad reeds veel ongerustheid heeft gewekt, blijkt uit een verontschuldigende mededeeling van den minister van luchtvaart. Drakeford. die heeft ver klaard dat het ontbreken van schuilplaatsen te Port Darwin moet worden geweten aan het steenachtige karakter van den bodem. Val van Singapore spoedig verwacht TOKIO, 11 Februari (D NB.) Nu de voorjiit-, geschoven Japansche troepen, geleid door forma ties tanks reeds de invalswegen van Singapore bereikt hebben, verwacht men. naar in Tokio ver luidt. den spoedigen va! van de vesting Singapore. Verdedigers van Singapore in benarde positie Japansche landingstroepen krijgen voortdurend versterking STOCKHOLM, 11 Februari (D.N.B.) De slag om Singapore heeft in den nacht van Dinsdag op Woens dag een hoogtepunt bereikt, meldt United Press. Er is eenige actie uit een nieuwe richting ontwikkeld. De Japansche troepen trekken van het Westen uit op. hetgeen erop duidt dat de Japanners ergens nieuwe landingen hebben verricht. De correspondent van United Press. Harold Quard. meldt: Ik heb mijn laat ste bezoek aan het front gebracht en waargenomen hoe Britsche troepen in hun loopgraven zaten, terwijl enorme ketens Japansche vliegtuigen hen met bom men en machinegeweervuur bestookten. De Japansche vliegtuigen maken voor de verdedigers van Singapore het leven tot een hel. De in de stad verschijnende bladen hebben onomwonden toegegeven dat het niet waarschijnlijk is dat men de Japansche aanvallers, die voortdurend versterkingen krijgen, van het eiland kan verdrijven. Elkeen geeft toe dat de toestand een zeer ernstig stadipm is ingegaan. Omtrent de landing en het opdringen van de Ja pansche troepen op het eiland Singapore heerscht ln kringen van de Engelsch-Amerikaansche verdediging van den Stillen Oceaan groote bezorgdheid. Vooraan staande kringen te Batavia verhelen niet dat de ca pitulatie van Singapore de doodsteek voor Neder- Ïandsch-Indië beteekent. De Australische regeering is langdurig in vergadering bijeen geweest ten einde de gevolgen van een eventueelen val van Singapore op de positie van Australië in de verdediging van den Stillen Oceaan te bespreken. Japansche landing bi) Makassar SJANGHAI, 10 Februari. (D.N.B.) Het Weermachtsbericht van Batavia deelt mede dat Japansche troepen aan land zijn gezet in Zuid-Celebes, in de nabijheid van Makassar. Volgens een bericht van de „Giornale d'Italia" uit Macao zijn tijdens de vier luchtaanvallen, die de Ja panners tot nu toe op Soerabaja hebben onderno men, 140 Engelsche. Nederlandseh-Indische en Ame- rikaansche vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. Belangrijk succes der Finnen. 367ste Sovjet-divisie vernietigd. Uit Helsinki verneemt het D.N.B.: Het Finsche legerbericht van Dinsdag behelst o.a. het vol gende: „In de tweedaagsche gevechten aan het Oostelijk front, waarvan reeds 8 Februari is melding gemaakt, is de 367ste Sovjet-divisie vol komen verslagen. Deze divisie werd in December uit het binnen land van Rusland naar het Finsche front gezon den. Begin Januari nam zii aan de aanvallen deel en leed toen reeds groote verliezen. Onze troepen sloten de hoofdmacht dezer divisie 6 Februari in op een gebied van 5 K.M. breedte en 3 K.M. diepte en vernietigden haar in de vol gende dagen. Tot 9 Februari 's avonds werden in dezen kleinen gevechtssector 3775 gesneuvelde bolsjewieken en 100 doode paarden geteld. Voorts werden 19 stukken geschut. 12 granaatwerpers, meer dan 100 automatische wapens der infanterie, een 1500 geweren, allerlei munitie, 72 voertuigen, verder veldkeukens en omvangrijk ander materiaal buitgemaakt. Ook werden 145 bolsjewisten ge vangen genomen. Duitschland strijdt voor Europa Negen schepen in den Atlan- tischenOceaan tot zinken gebracht Britsch convooi in de Middellandsche Zee aangevallen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 10 Fe bruari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Aan het Oostelijke front heeft de tegenstander in den loop van de voortdurende gevechten we derom zware, bloedige verliezen geleden. Eigen aanvalsaeties leverden plaatselijke successen op. Zestien vijandelijke tanks werden vernietigd. Het luchtwapen heeft den afweerstrijd van het leger gesteund door doeltreffend optreden van ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers. Met suc ces heeft het scheepsdoclen in de wateren van de Oostelijke Krim bestreden. Voor Leningrad zijn nieuwe, door sterke strijd krachten uitgevoerde uitbraakpogingen van den vijand vruchteloos gebleven. Artillerie van het le ger heeft voor den oorlog belangrijke doelen bij Kroonstad met succes beschoten. Bij de succesvolle afweer van zeer zware mas sale aanvallen van den tegenstander hebben de 23ste divisie gemotoriseerde infanterie cn het Vlaamsche Legioen zich bijzonder onderscheiden. Zooals reeds in een extra-bericht bekend is ge- rqaakt, hebben Duitsche duikbooten }n den Atlanti- schen Oceaan acht vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 50 500 br.t. alsmede een korvet tot zinken gebracht. Een ander groot schip werd door torpedotreffers £waar beschadigd. Van deze schepen werden er zes met een totalen inhoud van 34.500 br.t. voor de Noord-Amerikaansche kust vernietigd. In Noord-Afrika wcdcrzijdsche verkenningsacti- vjiteit. Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben, zwaar door jagers beschermd, steunpunten, colonnes vrachtauto's en materiaalopslagplaatsen van den vijand in de Marmarische woestijn cn in Noord-Egypte gebom bardeerd. Tijdens luchtgevechten werden in dit gebied drie vijandelijke toestellen neergeschoten. Ten Westen van Mersa Matroeh heeft een Duit sche formatie vliegers in het Oosten van de Mid dellandsche Zee een zwaar beveiligd Britsch con vooi met bijzonder succes aangevallen. Daarbij werden een lichte kruiser, een torpedobootjager en twee" groote transportschepen door voltreffers met bommen zoo zwaar beschadigd dat de vernietiging van een deel dezer schepen verwacht kan worden. Vliegvelden en andere militaire installaties van het eiland Malta zijn overdag en des nachts met bommen bestookt. Bij de afweer van aanvalspogingen van het Brit sche luchtwapen in de Duiiscbe Bocht heeft Ober- feldwebel Lüth binnen een uur 3 vijandelijke bom menwerpers neergeschoten en daarmede het aan tal van zijn luchtoverwinningen gebracht op 29". Fit het Waldal-gebied Op een vliegveld in liet. Oosten landen transport roiu'hinos van de nult.sche luchtmacht niet troepen en uitrustingsstukken. P.B.Z.-v.Eyjrtcn-P.K.Ulrich Bolsjewistische aanvallen bij Charkow afgeslagen Sovjets verloren meer dan 4000 man Vier dagen lang hebben, naar het D.N.B. wordt ge meld, de bolsjewisten met zes regimenten, infanterie ten Oosten van. Charkow storm geloopen op een re giment infanterie Ondanks het sterke gebruik ma ken van artillerie door den vijand behielden de Duit sche infanteristen hun stellingen tegen alle aanvallen bij grimmige koude en .ijzigen sneeuwstorm. De meeste aanvallen der bolsjewisten werden door geconcen treerd vuur en in zeer nauwe samenwerking met de Duitsche artillerie reeds voor de Duitsche linies af geslagen. Waar het den vijand gelukte tijdelijk in de Duitsche stellingen door te dringen, werd hij tijdens verbitterde gevechten van man tegen man en in hul zen of door vermetel uitgevoerde tegenaanvallen weer teruggeworpen. Tijdens deze gevechten werden 135 gevangenen gemaakt. Er konden meer dan 4 000 doo- den bolsjewisten voor het terrein van het regiment geteld worden. Uitbreiding der mobilisatie in Australië SJANGHAI. 11 FebrOaVi (D.N.B.) De Australische regeering heeft een bepaling uitgevaardigd ter verdere verscherping van de mobilisatie, aldus heeft minis ter-president Curtin bekend gemaakt. De premier voegde hieraan toe dat deze maatregel noodzakelijk geworden is als gevolg van de omstan digheid dat de toestand in den Stillen Oceaan slech ter wordt Italiaansch weermachtsbericht Succes in het gebied van El Gazala. ROME, 10 Februari (Stefani) Het weermacht- bericht van heden luidt: „In het gebied van Ain el Gazala zijn gevechten tusschen vooruitgeschoven elementen te onzen voordeele geëindigd. Formaties luchtstrijdkrachten hebben groote co lonnes van den tegenstander, bestaande uit ge motoriseerde voertuigen, verslagen: een belang rijk deel er van werd Vernield. Tijdens een reeks zegevierende gevechten - heb ben Duitsche jagers elf Engelsche vliegtuigen neer geschoten zonder verliezen te lijden. De acties van het Duitsche luchtwapen tegen het eiland Malta zijn voortgezet. Italiaansche bommenwerpers hebben in den nacht van acht op negen Februari wederom met succes een aanval gedaan op de vlootbasis van Alexandria. Vijandelijke vliegtuigen hebben sommige plaat sen in Griekenland gebombardeerd en eenige ci viele gebouwen doen instorten: onder de Grieksche bevolking vielen 11 dooden en 11 gewonden. Een van onze patrouilles torpedovliegtuigén, die in het Oosten van de Middellandsche Zee een vijandelijk convooi bad ontdekt, dat geëscorteerd werd, heeft een zwaien kruiser getroffen.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1