ABDIJSIROOP Litteraire Kantteekeningen LANGS DE STRAAT. TOBIAS HAARL. DAGBLAD, Zaterdag 14 Febr. 1942 Ontvangst door den Beauftragter van den Rijkscommissaris in N.-Holland Vrijdagmiddag had in de tuinzaal van de Gem. Con certzaal te Haarlem een ontvangst plaats door den on langs in functie getreden Beauftragter van den Rijks- I commissaris voor de provincie Noord-Holland Gau- Inspekteur W. Unger, van verschillende vooraanstaan- de figuren uit de provincie niet hun dames. De tuinzaal was door een' schat van bloemen en planten opgefleurd. Palmen cyclames en tulpen vorm den een fraai geheel. Op hef podium was in een smaak volle bloemenversiering een borstbeeld van Hitier aangebracht. Onder de gasten werden opgemerkt di verse officieren, behoorende tot de Duitsche weer macht in Noord-Holland, de Kreisleiter Ser N.S.D.A.P., Pg. Vogeler, te Amsterdam, met zijn staf, de Orts- gruppenleiters der N.S.D.A.P. uit diverse plaatsen in Noord-Holland, de Duitsche president der Ned. Duit sche Kuituurgemeenschap Prof. Dr. Wehofsich, leiders van den Duitschen Arbeidsdienst, Duitsche Scholen, Duitsche Spoorwegen, Politie en Posterijen. Onder de Nederlandsche gasten bevonden zich de Commissaris der Provincie Mr. A. J. Backer, Bestuursraden en Hoofden van Provinciale Bedrijven, de burgemeester van Haarlem, S. Plekker en de wethouders Dr. Götte en M. van Driel, de Boerenleider Saai, de Nederland sche president de Ned.-Duitsche Kuituurgemeen schap, de heer H. C. van Maasdijk, talrijke N.S.B.- functionarissen en leiders van W.A., S.S., en Jeugd storm, burgemeesters van Noord-Hollandsche ge meenten, leidende figuren van Arbeidsbureaux, Ned. Arbeidsdienst, Nederlandsche politie en groote in- dustrieele bedrijven. De heer Unger hield bij het begin van den middag •een korte rede, waarin hij zeide, tot dit kameraad schappelijk samenzijn Duitsche en Nederlandsche gasten te hebben uitgenoodigd tot eenige oogenblik- ken van verpoozing en om zoowel een terugblik te werpen in het gemeenschappelijk verleden als een blik vooruit in de toekomst van de Germaansche volken. Hij legde er den nadruk op, dat wij, willens of on willens, rekening te houden hebben met den tijd waarin wij leven en dat thans van ieder mag worden gevraagd, of hij voor of tegen den nieuwen tijd is. Op den duur zal niemand zich daaraan kunnen onttrek ken, want het gaat niet om den- enkeling, ook niet om het zijn of niet zijn van een of ander volk, maar om de waarden van een duizenden jaren oude kuituur. Strijd zal er worden gevoerd om het behoud van eigen aard en eigen ras en daardoor om het bestaan van al wat Noord-Germaansch is. De kleine dingen verzinken bij deze machtige doelstelling in het niet en de ge stelde opgave eischt den strijdvaardigen inzet van allen. Heeft het Duitsche volk het voorrecht gehad, dat de Voorzienigheid het een begenadigd Leider schonk, die de ziel van het Duitsche volk gegrepen heeft, het Nederlandsche volk is tot dusver, althans uiterlijk, nog niet aangeraakt door de idee eener gemeenschap pelijke beleving. Spr. verklaarde zich evenwel over tuigd, dat eenmaal ook voor Nederland deze dag zal aanbreken. Na deze rede werd het woord gevoerd door den heer H. C. van Maasdijk, president der Nederlandsch- Duitsche Kultuurgemeenschép, over de kultureele verhoudingen tusschen Nederland en Duitschland in het verleden en in het heden. Spreker schetste de taak van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeen schap, die zich ten doel stelt, op het gebied der kui tuur in ons land begrip te wekken voor het gebeuren Jn Duitschland en in Duitschland te toonen, wat er op het gebigd der kuituur in Nederlahd leeft. Spreker gaf eerst'een beschouwing over het begrip „Kultuur- gemeènschap", waarvan de zin veelal nog niet wordt begrepen. Hij belichtte, hoe een gemeenschap tusschen de Nederlandsche en Duitsche kuituur altoos heeft bestaan, omdat het Nederlandsche en het Duitsche volk loten zijn op een gemeenschappelijke wortel In vroeger 'tijden was de gemeenschap tusschen den Ne derlandschen en Duitschen mensoh geen probleem, maar iets vanzelfsprekends. Men kende toen niet den nngstigen strijd om het behoud van eigen waarden. Spreker schilderde, hoe door de eeuwen heen Neder landsche en Duitsche kunstenaars en geleerden elkaar wederkeering geïnspireerd hebben en op alle gebie den van het kultureele leven aanvulden. Spreker sprak van de vroege middeleeuwen, den tijd van den Ro- maanschen stijl en van den invloed van de kerkelijke architectuur in Duitschland op Nederlandsche kerk gebouwen uit dien tijd, over bouwmeesters en beeld houwers uit de 15e eeuw in Duitschland, die veelal van Nederlandschen oorsprong waren, over den in vloed van de Nederlandsche architectuur van de 17e eeuw op den stedenbouw van heel het Germaansche Noorden en gaf tallooze voorbeelden uit de schilder kunst, uit de wereld der philosophie en wetenschap pen, om de vruchtbare wisselwerking tusschen Ne derlanders en Duitschers te belichten. Daarna sprak spreker over de scheuring tusschen de twee volkeren, waarvan het politieke testament van Karei V het eer ste document was, over de vervreemding van ons volk van het «Duitsche na 1648 en tenslotte over de ont- wikkelin^in de achter ons liggende decennia. De heer van Maasdijk toonde aan, hoe in de jaren na den wereldoorlog vooral het Nederlandsche zakenleven zich steeds meer naar het Westen richtte en hoe. toen de machtige staten van het Westen, Engeland en de Vereenigde Staten, den weg van verzoening met Duitschland niet vonden, het lot van Nederland ook werd beslist. Thans komt het er op aan de wonden, die in het bewustzijn van ons volk na den lOden Mei 1940 zijn geslagen, te heelen. De Nederlandsch-Duit sche Kultuurggmeenschap heeft op dit gebied een grootsche taak. Na de pauze, waarin van de gelegenheid tot voort gezette kennismaking druk gebruik werd gemaakt, had een uitvoering plaats door het bekende Zepparonl- quartet, dat op voortreffelijke wijze het Streichquar- tett op. 20 Nr. 4 (D-dur) van Havdn, het Strijkconcert van Mozart K.V. 499 (D-dur) van Mozart en op. 125 Nr. 2 (E-dur) van Schubert uitvoerde. De sublieme vertol king werd met de grootste aandacht aangehoord, doch aan het einde nam het applaus het karakter van een -ovatie aan. Nedat de voorzitter van de plaatselijke afdeeling 'der Ned.-Duitsche Kuituurgemeenschap, de heer Mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen, belangstelling had gevraagd voor het streven dezer vereeniging .en na mens de aanwezigen een woord jran dank tot den Beauftragter had gesproken werd na een slotwoord van den heer Unger de zeer geslaagde bijeenkomst gesloten. KWALITEIT munt uit door SMAKELIJKHEID x BONERA-GOUDA De dag der Duitsche politie Naar wij vernemen, zullen de handbal- en de voetbal wedstrijd. welke Zondag a.s. ter gelegenheid van den dag der Duitsche Politie op het sportterrein Houtrust ln Den Haag zouden worden gespeeld, niet doorgaan. KEURING VOOR DEN N. A. D. De Burgemeester van Haarlem deelt mede. dat in Heze gemeente in het gebouw ..De Doelen". Gasthuis straat no. 32, op 24, 25 Februari. 10, 11, 24. 25 Maart, 0, 10, 23, 24 April, 7 en 8 Mei 1942 telkeris van 9 tot 16 uur en op 10 Maart. 9 April en 7 Mei 1942 boven dien van 18 tot 21 uur een keuring zal plaats hebben van gegadigden voor vrijwilliger bij den Nederland- schen Arbeidsdienst. Degenen, die zich vrijwillig bij den N.A.D. hebben aangemeld, ontvangen een oproeping ter verschijning voor den Keurlngsraad. Ook de gegadigden, die zich nog niet hebben aangemeld en zich alsnog voor vrij williger wenschen op te geven, kunnen zich tot den Keuringsraad wenden, waarbij tegelijkereijd een ge neeskundig 'onderzoek kan geschieden Zij. die buiten de gemeente woonachtig zijn kunnen hun reiskosten berekend naar de laagste tariefklasse, vergoed krij gen. Het is gewenscht een broodmaaltijd mee te ne men De opkomst van degenen, die gedurende voren- vermeld tijdvak worden gekeurd en geschikt zijn be vonden. geschiedt tegen 1 Juni 1942. Voor opneming als vrijwilliger kbmt in aanmerking, hij die: a. Nederlander is; b. niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 Jaar is; c. ongehuwd is; d. voor zoover minderjarig zijnde, In het bezit is van een bewijs van toestemming van een zliner ouders, gijn voogd of verzorger. ByGR/EPer, INFLUENZA zal Abdijsiroop dadelijk die nare hoest temperen en snel doen ve^iwjjnen- De shjm komt los. Borst en keel worden verzacht. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S Frans HalsOnder het asfalt van een wereldstad Deze film, die eenige jaren geleden hier een groot succes was, zal ook in den smaak van het tegenwoordige publiek nog wel bevredigen. Gustav Fröhlich, de held van vele meisjesdroomen, heeft als conducteur van de Ondergrondsche twee maal het geluk het leven van een jong meisje, (beide keeren hetzelfde) te mogen redden van den dood door overrijden. Men zal zich de inhoud van de film herinneren als ik vertel, dat het bewuste meisje (Heli Finkenzeller) de zuster is van een inbreker (Paul Hoffmann). Deze liefhebbende broeder maakt het zijn zuster, na het ontslag uit de gevangenis weer lastig, rooft geld uit de portefeuille van haar verloofde Hans (Frölich) en pleegt chantage. Aan alle kanten dreigt ellende en verdriet voor het jong verloofde paar en de ouders van Hans. Het eind van het drama speelt zich in de ondergrondsche af, maar dan komt het gelukkige slot, dat zich makkelijk raden laat. De film geeft genoeg spanning om, al heeft men haar al eens gezien, toch weer te gaan zien, vooral ook omdat er zoo uitstekend gespeeld wordt door de geheele cast. M. MEYERINK—LEEMAN. Moviac: Vliegende treinen De film „Vliegende treinen" geeft een fpteressant beeld op den arbeid in een Duitsche fabriek waar gestroomlijnde Dieseltreinen vervaardigd worden. Een zuiver technische film dus. De2e treinen onder houden een zeer vlotte verbinding tusschen de groote Duitsche steden en Berlijn. Zeer spannend en vol actie is de film „Parforce- jacht achter de meute" uitgeschreven door de militai re rijschool te Hannover, en waarbij van ros en rui ter, vooral ook door de terreinmoeilijkheden zeer veel wordt gevergd. „Ditjes en Datjes van overal" bevat tal van wetens waardigheden uit binnen- en buitenland; o.m. bijzon derheden van de Kaagweek, draverijen op Duindigt, fraaie opnemingen van het vogeleiland Texel. Neder land oogst, sly-sport in Zwitserland. De cameraman is er zeer goed in geslaagd dit alles op het witte doek vast te leggen. Het Ufa-journaal omvat o.m. de benoeming in Noorwegen van Vidkun Quisling tot minister-presi dent, de, aanleg van een spoorweg dwars door de Sa hara, fragmenten uit de soldatenloopbaan van gene raal von Reichenau, het opereeeren van Duitsche duikbooten aan de Amerikaansche kust en nieuws van het Afrikaansche front. Het binnenlandsche nieuws geeft een beeld van de tentoonstelling van Jan Sluyters in het Gemeente museum in Den Haag en van de schaatswedstrijden te Zutfen om het kampioenschap van Nederland. J. E. ANDREAS- Luxor: Jaren gingen voorbij De regisseur Wolfgang Liebeneiner is er zeer goed in geslaagd van een eenvoudig gegeven een boeiend filmwerk te maken met voortreffelijk spel van de hoofdpersonen, het echtpaar Uhlig, vertolkt door Joachim Gottschalk en Brigitte Horney. De jeugdige Johan Uhlig bezit aanvankelijk maar één weefstoel maar langzamerhand weet hij zich op te werken en mede door de financieele hulp van eenige groot-industrieelen slaagt hij erin een groote fabriek te bouwen met stoommachines, waar kousen worden gemaakt. Zijn vrouw, Anna Uhlig strijdt haar heele leven ertegen dat haar man te hard werkten zoo in zijn werk opgaat, dat vrouw en zoon phs in de tweede plaats komen. Prachtig wordt die strijd door Brigitte Horney weergegeven en Joachim Gottschalk geeft als haar partner uitmuntend tegenspel te zien. Zelfs als het het echtpaar financieel beter gaat is hun geluk nog niet volmaakt. De oorlog van 1914 breekt uit en hun zoon moet naar het front, maar keert behouden weer terug. De vader heeft de fabriek voor zijn zoon in stand gehouden en sterft. Een film die een boeiend levensbeeld geeft met sterk spel der hoofdpersonen en knappe regie. J. E. ANDREAS. RembrandtPolonaise Twee welbekende humoristen van het witte doek, Paul Hörbiger en Hans Moser, vinden wij tegenover elkaar gesteld in deze film die ons verplaatst naar het Weenen van een dertig, veertig jaar geleden. Beiden onderwijzen de kunst van Terpsichore, de een volgens het strikt klassieke recept, de ander (Hörbi ger) met de noodige concessies aan den nieuwen tijd, welke o.a. den „cake-walk" introduceert. De concur rentie is fel en de verstandhouding» tusschen de col lega's laat zoowat alles te wenschen over.' vooral daar er tusschen hen nog een oude liefdeskwestie hangende Is. Toch zien we het wonder geschieden dat beiden plotseling besluiten den strijdbijl te begraven. Dit ge beurt onder de heilzame uitwerking van eenige glazen „Heurigen", maar helaas is de strijd even later weer opgelaaid als Roublé (Hörbiger) zijn concurrent er voor aansprakelijk stelt dat de naam van zijn dochter lichtelijk in opspraak raakt. -Zoo kibbelen de drukke Moser en de zwierige Hörbiger door tot groot vermaak van den toeschouwer die tal van grappige situaties voorgezet krijgt. Hoe het komt dat de beide rivalen elkander tenslotte toch nog en nu voor goed de hand ter verzoening reiken, dat is iets waarover wij, terwille van de diverse verrassingen in den loop der gebeurtenissen, het stilzwijgen willen bewaren. Men ga daarom deze „Polonaise" met eigen ooggn aai schouwen en genieten! H. VOSKUIL. HET LEVEN IS NIET ZOO KWAAD. In het Palace draait deze week de bekende film van Lou Bandy „Het leven is niet zoo kwaad". Deze rol prent is genoeg bekend, zoodat een bespreking over bodig is. Ieder, die van vlot amusement houdt weet dus waar hij terecht kan. DIVERSE. Geslaagd voor boekhouden mej. P. C. M. Ent hoven, Haarlemmermeer; voor het ex. Ned. Stichting v. Bedrijfsleiding de heer J. J. W. v. Delft, Haar lem. Net Houvvink. Herfst in Juni. Leiden. Sythoff U. M. Wat er in dit zeer goed geschreven en mooi door dachte boek verteld wordt, speelt zich af binnen twee dagen, doch bevat van verschillende interessan te persoonlijkheden den levensroman als we het zoo noemen willen in retrospectieven, in terug- blikkenden zin. Dat mag dan misschien als procédé niet geheel nieuw zijn en aan een filmisch inter mezzo doen denken, de wijze waarop de schrijf ster haar stof geconstrueerd en uitgewerkt heeft, is buitengewoon boeiend en tevens scherp van karak- tertypeering. Net Houwink's hier geschapen we reldje is klaarblijkelijk uit een indringende overwe ging van mogelijkheden, die zich daarin kunnen voordoen, ontstaan. In een onzer universiteitssteden doet, in de maand Juni, een jong verloofd paar, op eenzelfden middag het doctoraal examen m de rechten. De jonge man heeft eenige weken te voren, het eerste gedeelte schitterend afgelegd en zoowel de professoren als zijn vrienden verwachten een promotie met lof. Maar hoewel hij geen directe blunders maakt, is thans zijn houding en zijn zijn antwoorden ver beneden die verwachting en komen den hooggeleerden exami natoren te eenenmale onbegrijpelijk voor. Hij schijnt afwezig met zijn gedachten en de spirit die men van hem kent, schijnt gebannen. Zijn meisje wacht op de gang; na hem zal het haar beurt zijn, maar ook is zij de eenige die weet welke foltering haar jongen daarbinnen doorstaat: zijn moeder ligt, ver van de academiestad, op ster ven en heeft zelf hem er toe aangezet ziin examen te doen en geen uitstel te vragen. Een der professoren die een oogenblik het exa menlokaal verlaat, komt het van haar te weten en dan is de sfeer geschapen waarin het examen wordt voortgezet en beëindigd. Jaap Verkouteren slaagt, maar het cum laude blijft uit en als ook Thea haar doctoralen bul naar behooren verworven heeft zij had geen buitengewone verwachtingen opgewekt en gold als goede middenstof gaan zij beiden, na haefetig afscheid van de vrienden, naar den trein en naar Jaaps dorp. Geen vroolijkheid. geen promotiefuif, doch een stil meeleven hunner studiemakkers, sluit dezen Junidag af. Onder de professoren heeft dit examen onder zeer bijzondere omstandigheden diepen indruk ge maakt: hoewel ieder van hen er weer anders op reageert, komt ieder van hen er toe het eigen af gelegde levenspad in stilte te overzien herfst in Juni en tot de meest uiteenloopende conclusies te komen, al naar hun aard en eerzucht dat logisch aanvaardbaar maakt. Tragisch wordt een figuur als Amershoff triest een professor Treekers. amusant de eerzuchtige Klinknagelmaar ook de andere hooggeleerden zijn als volkomen mogelijke gevallen, en zonder neiging voor eenigerlei charge, geteekend. De zin van dit boek is ernstig; midden in den levens- zomer kan ergens de dood er aan komen herin neren dat aan ieder leven een grens gesteld is Dan komen plotseling veleri er toe al staan zij met dat sterven niet eens in onmiddellijk ver band, de eigen balans op te maken. Daar hoort vaak moed toe en zelfs een hooggeleerde ontkomt er niet aan. In die omgeving de balansquaestie gesteld te hebben en dat gegeven op zuiver lit teraire wijze te hebben behandeld, is zeer ver dienstelijk en „Herfst in Juni" kan men veilig tot de beste Hollandsche boeken der laatste maanden rekenen Anna Blaman. Kouw en vriend. Amsterdam J. M. Meulenhoff. Men zal zich van Anna Blaman wellicht op merkelijk proza uit Criterium herinneren. Als eerste roman is „Vrouw en Vriend" zeker niet minder de aandacht waard. Door het verhaal loopt een draad van nuchtere gevoeligheid, waardoor zeer alledaagsche situaties een Zondagsch tintje verkrijgen. Wat er met den jongen prövinciaal George Blan- ka, die nog niet zoo lang in het groote stadsleven is opgenomen, passeert, zijn verliefdheid op de nonchalante Sara Obreen, zijn vriendschap voor Jonas Klinke, die op zijn beurt een korte poos van fijngestemde gezindheid voor de verpleegster Marie doorleeft, het zijn altemaal per slot alledaagsche belevenissen van menschen zooals er twaalf in een dozijn gaan. Maar het is een gevolg van Anna Blaman's schrijf- en vertelkunst dat al wat zij laat gebeuren heel kalm uit de nuchterheid naar een hooger plan wordt gebracht en dan niet nalaat den lezer te interesseeren. Daardoor wordt, bij voorbeeld, de zieligheid van dien Jonas Klinke sympathiek en zijn verlatenheid ontroert, terwijl Sara's afscheid van George, met haar „Bel nog maar eens op" ons even doet grijnzen om die met een paar woorden geteekende situatie, die voor George evenmin perspectief heeft, en hem toch aan de lijn houdt. „Vrouw en Vriend" zit vol mooie fragmenten wat duiding en- beschrijving betreft. Ook dit is een roman die buiten de gewone producten staat en opvalt en waarvan men kennis moet nemen. In de visie en uitdrukkingswijs is iets, nog niet direct te definieeren, wat ik voor mij zelf Rotterdamsch zou willen noemen, nuchter gevoelig en -scherp toch, ook niet afwijzend soms tegen grofheid. Stroman, Toonder en nog wel anderen maken soms eenzelfden indruk. Pootig werk in ieder ge val waarnaast „Vrouw en Vriend" niet afvalt. Anke Servaes. Internaat en Anke Servaes Kindertoevlucht. Beide Hollandia Drukkerij, Baarn. Anke ^Servaes is in de Hollandsche litteratuur een specialiste. Zij kent door en door het leven in inrichtingen voor verwaarloosde jeugd in alle graden en leeftijden en vertelt ervan in een kalm KlNDE.R_SPE.LEN Z.MN OP P'lBAAN VERBODEN! ART. -3 7. WEGENVERNEE RSREGED NO HOOGMOED KOMT VOOR DEN VAL. Een meneer liep heel voorzichtig langs de straat 't Was in een buitenwijk en dus was het er glad zéér glad. Glad is eigenlijk het woord niet, want de weg war wel met eerst half ontdooide en daarna veer bevroren sneeuw bedekt, maar die laag was ol keiharden bulten, zoodat het wegdek eigenlijk niet „glad", althans niet effen te noemen was. Die harde bulten waren gemeene, verraderlijke dingen Menigeen was er al op uitgegleden of had er zelfs al een buiteling door gemaakt. Gezegde meneer liep dus héél voorzichtig. Ernstig hield hij voortdurend den blik op den weg gevestigd en voetje voor voetje kwam hij, leunend op een stevigen stok, vooruit. Van den tegenovergestelden kant naderde iemand, die er een heel andere manier van loopen over gladde wegen op nahield. Hij liep vlug en los, eer stok had hij niet noodig. Sierlijk en gemakkelijk hipte hy over de harde bulten heen. Het was of hi jver een gewonen weg liep. waarop geen gladde bulten en verraderlijke en niet minder gladde kui len te ontdekken waren. Hij kende b'ijkbaar den- voorzichtige, want uit de verte zwaaide hij hem een groet toe. Maar de ander zag hem niet, had alleen oog voor dien ellen- digen, gevaarlijken weg. Hoe kwam hy er nog? De vlugge stak nu den rijweg over naar zijn vriend en riep: „Bonjour!" De ander bleef stilstaan, plantte zijn stok stevig op den grond, hief net hoofd op en zei: „O, ben jij het? Ook goeienmorgen! Beroerde wegen, hè?" „Nou", zei de vlugge, „jij loopt er tenminste be roerd op! Maar ik zal je zeggen, hoe- dat komt. Dat komt, omdat je bang bent om td^vallen. En dan val je juist! Geloof me, je moet voor wegen als deze een soort „gevoel" hebben. Je moet doen, of er geen bulten of kuilen zijn. Ik doe gewoon, of ik ze niet zie! Je moet er als 't ware overhéén wippen. Je moet ze negeerev! Maar als je ieder oogenblik denkt: „Daar ga ik!", nou, dan ga je ook op een zeker, oogenblik. Zelfvertrouwen, dat is Mies op zoo'n weg. Als ie jou zoo ziet loopen, danneem me niet kwalijk, maar ik moet er om lachen! Ha, ha, ha' Zooals jij daar angstig voorthobbelt, met een gezicht, alsof zoo dadelijk ie laatste uurtje geslagen zal zijn! Ha, ha. ha! Ha. ha, ha! Nou. ik ga weer verder. Bonjour, en succes op je weg, hoor! Moet je nog ver? Ik hoop het niet voor je! Ha, ha! Nou, tot Ên' daar mat in eens de vlugge den weg met zijn volle lengte! Zoo'n harde bult had wraak genomen en hem doen uitglijden. Zijn hoed lag naast hem. Toen lachte hij niet meer. J c E vloeiend proza zonder artistieke pretentie en slechts doelbewust strevend belangstelling te Wek ken voor de pupillen dier inrichtingen. Wie zich voor socialen arbeid interesseert zal Anke's boeken niet ongelezen laten. Dat ze in ruimen kring ge waardeerd worden bewijzen de herdrukken die van vroegere werken verschenen. Als litteratuur staan ze misschien boven de propagandageschriften die van wege ethische genootschappen verspreid plegen te worden, doch verschillen er in wezen niet veel van Letterkundige kunst stelt andere eischen en het doet aan de innerlijke waarde van boeken als Internaat niets af dat ze daaraan niet beantwoor den. Dat ze zelfs als beelding zwak en eenzijdig zijn verhindert niet dat ze van maatschappelijk be lang kunnen wezen. Maar dat is iets anders dan ontroering, bewogenheid produceeren wat het wezen van een kunstwerk, ook in de litteratuur ,is. En die zijh, bij de beste bedoelingen, niet te voor schijn te too ver en, wanneer de auteur slechts wel ter penne, doch geen artist is. j. H. DE bois. 488e STAATSLOTERIJ VIJFDE KI.AS8E ZEVENTIENDE LIJST Trekking van 13 Februari. ƒ1000 met premie van ƒ30.000 No. 10597 Premie van ƒ3000 No. 19218. ƒ400 No. 6251. PRIJZEN VAN ƒ70. 2520 3073 3312 3513 6036 6346 7966 8214 8353 8543 10036 12312 12457 12461 13229 14208 14534 14696 15195 15317 17574 18686 19132 20247 20837 21917 NIETEN 1032 1166 1707 1877 2187 2613 2614 2715 3138 3592 3814 4034 4364 4425 4842 4864 5413 5878 6450 6586 7097 7111 7728 8016 8205 8407 8429 8472 856C 8691 8697 9316 9441 979C 10186 10832 r0915 10954 10987 11011 12168 12391 12683 13349 13405 13791 13820 13870 14124 14173 14615 14642 15035 15130 15441 15669 15783 16429 16443 16761 17053 17081 17809 18133 18387 19143 19429 19791 20120 20135 20255 20702 21132 21492 21568 HILLEGOM GEVONDEN V OOR WERPEN. Terug te bekomen bii: Boot, Leidschestraat 54 Heeren bontmuts; de Groot Leidschestraat 31, 2 Zilverbons; Schrama Leidschestraat 27, Bruine portemonnaie met inh.; v. Nobelen, Havenstraat 17, Lederen riem en^een blauw wantje; Rusman, Havenstraat, Riem van damesmantel; Jansen, Pr. Hendrikstraat 24, Houten platenlyst; Deen, Kerk straat 21, Vulpen; Murk, Leidschestraat 33, Porte monnaie met inhoud; Lodder, v. d. Endelaan 52, Linnen boodschappentasch; Hoenderdos, Gasthuis straat 8 Haarlem, Bruine damesportemonnaie met inhoud. Bij de politie: Blauwe das, 2 bruine kin derschoentjes. wollen kinderwantjes, idem dames handschoen. lederen étui, ring met sleuetels. JAARVERGADERING ,J3E UIL". Onder flinke belangstelling hield de Schaakclub „De Uil", onder leiding van den heer E. Wiedijk, gisteravond in het clublokaal haar jaarvergadering. Het jaarverslag van den secretaris meldde een kleine vooruitgang van he; aantal leden; de finan cieele positie is nu wel niet direct sterk, maar er was toch nog een klein batig saldo. De aftredende bestuursleden Hofkes en Staalen- hoef werden herkozeh, in de vacature-Offringa werd ^ls commissaris voor het materiaal gekozen de heer J. Brauckmann. Nadat de wedstrijdleider eenige bijzonderheden over de wintercompetitie had medegedeeld, werd besloten dit jaar wederom wedstrijden te organi- seeren om het persoonlijk kampioenschap der bloembollenstreek. Aangevraagd zal worden om dispensatie te verleenen tot medespelen van niet- bondsleden. Voor de organisatie van een eenvoudige doch passende herdenking van het 10-jarig bestaan werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren Staalenhoef en Bax. DISTRIBUTIE-OVERTREDINGEN. Door de politie zijn twee personen aangehouden wegens het frauduleus vervoeren van tarwe. Deze werd in beslag genomen en proces-verbaal werd opgemaakt. Door de rijkspolitie zijn eenige personen aan den Hillegommerdijk, na huiszoeking aangehouden wegens het frauduleus slachten van een aantal schapen. Het onderzoek is nog gaande. Botsing.. DE „KLIEK" REVUE 1942. Evenals vorige jaren brengt de revue-vereenlging „De Kliek", ook dit jaar weer een nieuwe revue ten tooneele, getiteld „Loop naar de maan" op Maandag 16 en Dinsdag 17 •Februari in den Stadsschouw burg. Het programma biedt een groote variatie aan zang, muziek, balletten, schetsen en show. „PENSION BÜSHG" Mevrouw Charlotte Kohier zal op Woensdag 18- Februari, aanvang half acht, in den Stadsschouwburg te Haarlem nog één enkele voor stelling geven van „Pension Rustig" TWENTSCHE BANK. Het voorgesteld dividend voor de Twsntsche Bank is 5Vit procent. De zorg voor de cultuur Goethe heeft eens gemeend tot hen. die zich met de kunst bezig hielden, de vermaning te moeten richten niet te praten, maar te scheppen. Met deze woorden gaf hij aan. dat niet het praten, niet de discussie be slist wie kunstenaar is. doch alleen de scheppende daad. Deze waarheid, door hem onder woorden ge bracht. heeft zoolang de wereld bestaat reeds haar geldigheid gehad. Soms mag zich eene met veelheid van woorden den kunstonaarsmantel om de schouders hebben geplooid, in den tijd Is hij hem immer weer ontgleden, want woorden kunnen den druk van den tijd niet weerstaan, waar kunstwerken door de eeuwen heen worden gedragen, omdat, ja omdat zij afgestemd zijn op wat in den mensch edel en mooi is. Goethe's aansporende vermaning heeft natuurlijk alleen hen gegolden, die arbeid en plicht vergaten door onvruchtbaar gesnap, want ongetwijfeld zal hem ook wel Lessing's opvatting bekend zijn geweest, dat de denkende kunstenaar eens zooveel waard is. En nu zou geconcludeerd kunnen worden, dat het denken niet door veel spreken gestimuleerd wordt, een ge sprek te rechter tijd kan gansch nieuwe denkwerel den doen opengaan. Niet het vele spreken is derhalve beslissend, maar het spreken wanneer de tijd voor spreken daar is. In dezen tijd van overstelpende gebeurtenissen stelt een enkele zich wel eens de vraag of het zin heeft de cultuur te rangschikken onder de onderwerpen, waar over in de tegenwoordige periode van schokkende veranderingen kan worden gesproken. Woensdag is door den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebie3 op deze vraag bij de installatie van den Nederlandschen Kultuurraad geantwoord. Hij zeide, dat door den oorlog de cultuur niet zwak is ge worden. maar juist sterk, daarbij als verklaring ge vende, dat juist door de gebeurtenissen van de laat ste tien jaar in Duitschland „de kuituur in al hare uitingen en vormen, in plaats van zich los te maken uit het gemeenschappelijk lot. weer daarin betrokken werd en dat de kultuurscheppende en kultuurdragcnde mensch van zijn eenzaamheid werd bevrijd en weer aan de gemeenschap van zijn volk werd gebonden." Iri directe aansluiting hierop liet de Rijkscommissaris volgen: „Het belangrijkste principe van onze kuituur opvatting is, dat elke echte kuituurprestatie slechts uit den grond en uit het leven van het volk kan voort komen en dat zij daarom ook aan dit volk weer ver plichtingen heeft, dat dus de kuituur haar oorsprong evenals haar taak altijd vindt in den dienst aan het leven van het volk. Evenmin als de kuituur als ge heel uit dezen samenhang kan worden losgemaakt zon der ziek te worden, evenmin kan zich de scheppende enkeling, die kultureele prestaties volbrengt, aan de banden van zijn «gemeenschap onttrekken. Kuituur is niet anders dan de gezamenlijke uitdrukking der scheppende krachten, .die in een volk leven en door den scheppenden enkeling naar voren worden ge bracht en gebruikt om het bestaan zijn vorm te geven." Slechts één mogelijkheid wordt hier dus den kunste naar gelaten: de onmiddellijke gebondenheid aan het volk. Alleen door de gemeenschap van en met het volk kan een kunstwerk tot stand worden gebracht, omdat als eenig criterium wordt gesteld- het naar voren brengen van en vorm geven aan de scheppende krachten van het volk. Geen aller-individueelste op vattingen derhalve meer. geen theorie zus en geen theorie zoo, noen. maar één algemeene band: die met volk. Bij de beoordeeling of men met kunst te maken heeft of niet, heeft men dus hierin een richtlijn. In eerste instantie een alles beslissende, want elk werk dat niet volksverbonden Is, is niet onder kunst te rangschikken. De Rijkscommissaris heeft er bij de installatie van den Nederlandschen Kultuurraad verder ook op ge wezen. dat de omschrijving „kuituur vindt haar oor sprong en taak in den dienst aan het leven van het volk", en „kultuurJs niet anders dan de gezamenlijke uitdrukking der scheppende krachten, die in een volk leven en door den scheppenden enkeling naar voren worden gebracht en gebruikt om het bestaan zijn vorm te geven", eensdeels zeer ruim is en 'anderzijds niet diep genoeg gaat. Hij vestigde daarbij de aandacht op de aan een bepaald ras gebonden vormen. Met die vormen moet een volk verbonden blijven omdat over- heersching „door Invloeden van vreemdsoortige, der halve rassisch vreemde levenswetten de echte, n.l. nog met haar oorsprong verbonden, kuituur ziek maakt en het geheele volksche leven a&ntast" Dit zijn enkele gedachten uit de Woensdag door dr Seyss-Inquart uitgesproken rede. Zij zullen voor de kunstenaars en zeer vele anderen aanleiding zijn tot nadenken, tot dat nadenken, dat hen, naar het hier boven gereleveerde woord van Lessing, moet maken tot menschen die eens zooveel waard zijn. Centrale Verwarming autom. olie- kolenstookinr. N.V. Mij. „HOLSTER" overveen Adr. Stooplaan 35, Telefoon Haarlem 15597 SANITAIRE INSTALLATIES ZANDVOORT HET RUYS-ENSEMBLE. Vrijdagavond trad het Ruys-ensemble op ln Mono- pole voor de leden van V.V.V. en genoodigden. De geheel gevulde zaal heeft van het begin tot het einde genoten van de aardige klucht: Het meisje met de negen punten en van het uitstekende spel dat te zien werd gegeven. Speciaal Cor Ruys was onbetaalbaar. Nu 't voor de inwoners van Zandvoort niet gemakkelijk is elders een schouwburg te bezoeken, waardeeren zij het dubbel, dat het actieve bestuur van V.V.V. hen ln de gelegenheid stelt, gedurende dit winterseizoen enkele goede stukken te zien. HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD J. J. Hamzlnga en L. V. Wouw; C. Schuiten en H. H. Kramer; J. TJoelker cn A. C. Weijers. GETROUWD: F. G. Verrtjt en C. J. Peters. BEVALLEN Z. Baaij— Droll, z.; P. J. v. Altcna—Lam- merse. z.; A. H. Duindam—v. Deursen, z. OVERLEDEN: L. v. d. Welden. 78 J„ ongeh.; H. Stefels, 79 J. geh. V EISEN Diefstallen-Kroniek Diefstal van hoornen. Een dezer dagen zijn van het landgoed van de Erven J. Th. Cremer ln Santpoort eenige boomen omgezaagd en ontvreemd. Dank zij het optreden van den rijksspeurhond Bela, van den brigadier Groot uit Santpoort. Is het de politie mogen gelukken de daders te vatten. Het waren de gebroeders B. uit Santpoort, by wie het hout ln beslag werd genomen. Vlschdlefstat. De havenpolitie van het StaatsvIsschershavenbedrUf heeft een man aangehouden, die zich schuldig had gemaakt aan diettf-jJ van vlsch. De aangehoudene, de 20-Jarlge Van R. te I. ^lden bekende, gedurende de laatste drie maanden 7:chJ «riiaaldelijk «an het stelen van vlsch te hebben schu dra gemaakt. HIJ werd in arrest gesteld en tegen de afne.2 U' van de gèstolen vlsch werd proces-verbaal op- gema Q \T- Kolendlefstal. Donderdagmorgen hebben twee agenten van politie drie personen op hceterdaad betrapt op het stelen van kolen uit een wagon, staande op het spoorwegemplacement te Velsen—IJmulden-Oost. Twee personen, de Si-Jarige H. en de 13-jarige S., belden wonende te iJmuiden werden ge arresteerd. De derde wist, met achterlating van een zak kolen te ontkomen. SANTPOORT Een aanhouding Zooals reeds werd gemeld, is Vrijdagavond jl. op den Kruidbergerwerg een dame aangerand. De politie is er in geslaagd, den dader op te sporen. Het was de 38-jarige U. wonende alhier. Hij heeft bekend het feit te hebben gepleegd. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 14 Februari 1942. BEVALLEN: 12 Febr., K. J. Heeremans—wan Opzeeland, d.; 13 Febr., A. H van MorkensteinGrol, d. OVERLEDEN: 12 Febr., A. van der Mooren—Links, 81 J., Rollandstraat; J Boks, S3 J.. Schermerstraat; P. E. Dor- landColljn, Bl J„ Slllemstraat; J. Biel, 87 J„ Westerhout- park; 13 Febr W S. Koning, $4 J., Dennenstraat; H. W. van Amelroolj. 70 J., Schouwtjeslaan; A. Menalda, 80 j„ Westerhoutpark. (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplage opgenomen.) HAARLEM. 13 Febr. Bevallen: 11 Febr.: L. A. M. Smolenaars—Wamaar, r. C. P. van Amelroolj—Arts. d. 12 Febr M. Hoogen- doornBos, d.. A. F. OvertoomDonsen, d„ C. Jan senBlankwater, d., B. Jansenvan de Pol, d., C. E. J. Hollmann—van Diggelen, d Overleden: 11 Febr.: M. de Vries, 80 J„ Lange Be gijnestraat, P. Kieft, 70 J., Barendsestraat. 12 Febr.: M. Verschoorvan Twuljver, 03 J., Caninefatenstraat. M. Smit—Visser, 71 J., Anslijnstraat. T, J. Zuidweg— Broersma, 58 Kleverlaan. G M Polman—Stolwijk, 78 j„ Kamperlaan. M. Milatz—van Dam, 78 j., Kam perlaan. M. E. de Haan—Wisse, 91 j.. Kleverlaan.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11