„Moviac" „Cineac'' IN ENKELE REGELS CREDIETEN llw 7oniiwon worden gekalm€erd Met groote plechtigheid heeft te Berlijn de begrarenis plants gehad van den overleden Rijksminister dr. Todt. Ecu Overzicht van den iudrakwekkenden 5toct in de straten van dc Rijkshoofdstad, Telefoto Weltbild-Polygoon In den flaagschcn Dierentuin wordt een tentoonstelling geopend onder het motto „Der Deutscher Polizist bastelt Spielzeug fiir die Kinder", naar aanlei ding van den „Dag der Duitsche Politie". (Stapf-Mol.) Over Griekenland Verantwoordelijkheid voor den gebrekkigen voedingstoestand In het Engelsche Lagerhuis heeft de staatssecretaris van het ministerie voor den economischen oorlog, 1 oot, beweerd dat Duitschland de verantwoordelijk heid zou dragen voor den gebrekkigen voedingstoe stand in Griekenland. Daarbij is door hem gezegd, dat zij de door de Italianen naar Griekenland gezonden levensmiddelen voor zich zelf in beslag namen. Dal ton, de minister van economische zaken, ging zoo ver te bewererj, dat de geesel' van den honger een be langrijk instrument is van de Duitsche politiek. Bo vendien werd nog beweerd, dat de legers van de spil in Libië uit Griekenland van proviand werden voor zien en dat de Duitschers in eenige gevallen zelfs le vensmiddelen in zee geworpen hadden teneinde die aan het verbruik door de Grieksche burgerbevolking te onttrekken. Van Duitsche zijde worden die Engelsche bewerin gen als leugens gebrandmerkt. In werkelijkheid draagt niet Duitschland maar alleen Groot-Brittannië de schuld van de huidige voedselschaarschte in Grieken land. De levensmiddelenpositie van Griekenland is het eerst in gevaar gebracht door de Britsche bezetting. De indertijd naar Griekenland getransporteerde 65.000 man Britsche en empire-troepen werden immers groo- tendeels gevoed uit de voorradejj van Griekenland. Reeds toen had Groot-Brittannie al niet voldoende scheepsruimte om de voeding van zijn troepen door aanvoeren over zee te verzorgen. Toen de Engelschen in Griekenland en op Kreta verslagen werden en vluchtende het land verlieten vernietigden zij alle voorraden. Bovendien namen de Engelschen bezit van de Grieksche koopvaardijsche pen, waardoor Griekenland niet alleen beroofd werd van een belangrijke bron van inkomsten, maar zich ook alle transport gelegenheid voor levensmiddelenin- voer van buiten ontnomen zag. Bij hun vlucht requi- reerden de Britten zelfs schepen van de Grieksche kustscheepvaart, en van de visschersvloot. tot kotter en roeiboot toe. Daardoor werd de voorziening van de bevolking van visch onmogelijk, welke bij de voe ding in Griekenland altijd een belangrijke rol heeft gespeeld. Alle pogingen van in het buitenland wonende Grie ken om hun in moeilijkheden verk^erende vaderland te helpen met zendingen levensmiddelen, werden door de Britsche regeering, vooral door het ministerie voor den economischen oorlog, verhinderd. Grieken land werd in zijn geheel tot blokkadegebied ver klaard. Zoo kon bijvoorbeeld in Alexandne liggende, voor Griekenland gekochte en reeds betaalde Austra lische tarwe niet daarheen worden gebracht, ofschoon in het buitenland vertoevende Grieken zich belast had den met het ter beschikking stellen van scheeps ruimte. De Britsche regeering heeft, nadat deze feiten be kend geworden waren en klaarblijkelijk onder druk van de Grieksche uitgeweken regeering te Londen, tenslotte toegestemd in het transport van liefdadig- heidspaketten door de roode halve maan, het Turksche roodc kruis. -Een voor dit doel gecharterd Turksch stoomschip is echter onder raadselachtige omstandig heden gestrand, nog voor het zijn lading naar Grie kenland had gebracht. Verdere pogingen werden door den in Engelschen dienst zijrföen vroegreen Griekschen ambassadeur te Ankara, Raphael, systematisch gesa boteerd- Op zijn bevel weigerde bijv. de Grieksche consul generaal in-Istanboel daar liggende Grieksche scheepsruimte vrij te laten voor Turksche zendingen levensmiddelen voor Griekenland De vocdingstoestand in Griekenland zou nog veel slechter zijn wanneer Duitschland en Italië niet. in de nauwste samenwerking met het Grieksche volk uit eigen voorraden steeds weer zouden hebben geholpen. Dit is van Griekschen kant verscheidene malen er kend. Het is ook onwaar dat uit Griekenland proviand naar Libië gestuurd wordt, De honger is zoo wordt tenslotte geconstateerd geen middel van de Duitsche. maar juist van de Britsche politiek, hij is de grondslag van de geheele Britsche strategie in dezen zoowel als in den yongen oorlog. Het doel van Duitschland daarentegen is veel eer het geheele Europeesche continént, en daarmee ook Griekenland, immuun te maken voor de Britsche hongerl?lokkade. De zeeslag in liet Nauw van Calais „Britsche vloot beheerscht het Kanaal niet meer" ROME, 13 Februari. Het D.N.B. meldt: Het bericht van de groote Duitscht? overwinning in het Nauw van Calais heeft in Italië groote geestdrift en vreugde ge wekt. Uit het communiqué van de Britsche Admirali teit blijkt duidelijk, aldus zegt men, dat de Engelsche poging, den Duitschers de doorvaart te beletten, ge heel mislukt is en dat de Britsche luchtmacht en de vloot strijdkrachten opmerkelijk zware verhezen heb ben geleden, die door de Engelschen zijn toegegeven. Men merkt op dat daarmede is bewezen dat de Brit sche vloot het Kanaal niet meer kan beheerschen. Volgens een bericht van United Press uit New-York heeft de tijding van"het zeegevecht de grootste ver bazing bij het Amerikaansche publiek teweeg gebracht. Aanvankelijk wilde men dit bericht amper gelooven, daar van Britsche zijde herhaaldelijk was gemeld dat dc Duitsche slagschepen „Scharnhorst" en „Gneisenau" niet meer capabel waren tot den strijd. De weder verschijning van deze Duitsche oorlogsschepen heeft nog bijgedragen tot de neerslachtige stemming onder het Amerikaansche publiek. De zender Schenectady meldt: -Het bericht over den uitslag van het gevecht, dat gevolgd is op de cata strofe van Singapore, heeft de Engelsche bevolking tot woede gebracht. De zender New York zegt dat het bericht een golf van opwindingen de Britsche openbare meening heeft veroorzaakt. De Engelsche ers richt hevige aanvallen op Churchill en zijn oor logvoering. Uit Stockholm wordt gemeld dat de „Nya Dagligt Allehanda" een bericht van United Press bevat, vol gens hetwelk de Engelsche bevolking de mededeeling over het gevecht in het Kanaal als een „koude dou che" op het lijf viel. De Londensche correspondent van „Aftonbladet" meldt dat men zich thans te Lon den algemeen afvraagt, waar de Britsche slagschepen gezeten hebben. Volgens United Press geeft men te Londen toe. dat de Engelschen in het Kanaal 42 vliegtuigen hebben verloren en wel 20 bommenwerpers, 16 jagers en 6 Swordfish-vliegbooten. MAARSCHALK KWATERNIK TE ROME. ROME, 13 Februari. (Stefani). Maarschalk Kwa- ternik de Kroatische opperbevelhebber, is met1 zijn gevolg en den leider van de Italiaansche militaire missie in Kroatië te Rome aangekomen, waar hij o.a. door den chef van den Italiaanschen generalen staf, generaal Cavallero werd ontvangen. r 10 Nederlanders. Ook uw vaderland is in gevaar. Ileipt mede het bolsjewisme te vernieti gen. door dienst te nemen bij de Waffen S.S. Voor aanmelding en inlichtingen wende men zich tot de Waffen S.S., Stadhoudcrslaan 32, Den Haag- Foto Fellinga-Mattes Voor velen heeft de CINEAC, die over de geheele Wereld verspreid is, een bekoring. Maar even zoo velep weten nog niet, dat ook Haarlem zijn „CINEAC" heeft. „DE MOVIAC". In geen enkel opzicht doet dit Theater onder, voor de in de wereldsteden zoo bekende Journaaltheaters. Het is de directie der MOVIAC gelukt, dank zij de medewerking van de Nederlandsche Bioscoopbond en de Haarlemsche Gemeente, ook Haarlem zijn Journaaltheater te geven. Het is de Directie ter oore gekomen, dat bij velen nog de meening heerscht, „De Moviac is een Kin derbioscoop met smalfilm". Deze meening is vol komen onjuist. Integendeel de MOVIAC is reeds sinds 17 Oct. 1941 „HET JOURNAALTHEATER" geworden. En door zijn geheel moderne, a,an de laatste eischen voldoende ZEISS-IKON installatie, waarover Haarlem's Dagblad schreef, (in ver band met een Zigeuner-muziekfilm) „het bleek ons, dat de MOVIAC over een zeer goede Geluids installatie beschikt" in staat om het meest ver wende publiek tevreden te stellen. Het doel der Directie is, den winkelenden, reizen- den en wandelenden mensch gedurende een uur te verpoozen. Zij biedt hen een programma, dat door haar samenstelling en eigen karakter, elke lage van het publiek ongetwijfeld zal bekoren, terwijl de uitzonderlijk lage prijzen geen enkel bezwaar kunnen opleveren. Het programma is aangepast aan alle leeftijden. Daarom, „Gij wandelende-, reizende- en winke lende mensch" De Moviac is Haarlem's Cineac. Stemmen uit liet volk ,,lk doe niet aan politiek", zoo schreef een dige boer uit Zeeland aan de Nederlandsche Ambu lance, „maar ik heb in de oorlogsdagen meegemaakt en gezien wat het beteekent gewond te zijn en op hulp te moeten wachten. Ik kan me dus indenken wat het zeggep wil bij een vorst van tientallen graden ergen% in het Sovjetland met een schot in het been te liggen". „Gewonden moeten geholpen worden, van welke partij ze ook zijn", schreef een arbeider uit Utrecht. Beide mannen maakten een bedrag over voor de Nederlandsche Ambulance. Zij konden het misschien heel wat minder missen dan u, lezer. Waar blijft uw storting toch? Hier is het gironum mer: 8—7—6—0—0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. 15.103.653 Een indrukwekkend getal een fataal getal voor Engeland wfint zoo veel ton vijandelijke scheeps ruimte werd tot en met 31 Januari 1942 door de Duit sche marine en luchtmacht tot zinken gebracht. Dit zijn nog maar alleen de prestaties van den strijd te gen Engeland. Ook op andere fronten strijdt Duitsch land voor hel nieuwe Europa. In het Oosten, daar leveren de Duitsche soldaten en hun bondgenooten strijd tegen het bolsjewisme. Die strijd daar in het Oosten, landgenoot, dat is echter ook onze strijd Want daar wordt beslist over de toekomst van Europa, dus ook over de toekomst van ons land. Daarom is het onze plicht mede te strijden. Dit geschiedt reeds door de duizenden Nederlandsche nationaal-socialisten die zich opgaven als vrijwilligers voor ons legioen. Maarer zijn nog tienduizenden Nederlanders die meenen dat zij zich afzijdig kunnen houden. Landgenoot, zij hebben ongelijk. Geeft u hen het goede voorbeeld. -Laat zien dat u weet waar de plaats is van den man die zich terecht een goed vaderlan der noemt. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland, Koniginnegracht 22, 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". VOORZITTER DER N. D. K. VOOR DE RADIO. •s GRAVENHAGE 14 Februari. De Nederlandsche pre sident van de Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeensch'ap. H. C. van Maasdijk zal Zondag 15 Februari ter gelegenheid van het eenjarig bestaan der kuituurgemeenschap over den radiozender Hilversum 2 van 15 uur tot 15.15 uur het woord richten tot alle voorzitters, raden van bijstand en leden van de N. D. K. De Amsterdamsclie bank in 1941 Hooger winst AMSTERDAM 14 Februari. Aan het jaarverslag van de Amsterdamsche Bank over 1941 wordt het volgende ontleend: In het bankbedrijf viel vermindering van debiteuren en een toeneming van deposito's en crediteuren waar te nemen. Wij vonden voor de hieruit resulteerende aanzien lijke vermeerdering van onze vlottende middelen ln hoofd zaak emplooi ln den vorm van belegging ln schatkist- papier'. De interestrekening toonde een bevredigend resultaat. Ook in het afgeloopen Jaar werd de inkrimping van de rentebaten wegens vermindering van debiteuren over troffen door de hoogere rente-opbrengst van onze in vang toegenomen liquide middelen. Dat onze baten uit hoofde van bultenlandsehen wisselhandel onder de tegen woordige omstandigheden tot een minimaal bedrag zijn ingekrompen, behoeft geen 'betoog. De inkomsten uit hoofde van provisie_beliepen. mede door de grootere be drijvigheid ter beurze in het afgeloopen Jaar. een hooger bedrag dan in 1940. Zeer bevredigend was het resultaat van de rekening „effecten en syndicaten", op welk hoofd een belangrijk grootere' winst kon worden gerealiseerd dan ten vorigen jare: baten ontstaan tengevolge van afschrij vingen per 31. December 1939 ten laste van het reserve fonds zijn hieronder niet opgenomen. De onkosten zijn eentgszins gestegen, in hoofdzaak ais gevolg van het toekennen van enkele extra uitkeeringen aan ons personeel en van Verhooging van sociale lasten. Rekening houdende met het gefixeerde bedrag der te ontvangen schadeloosstellingen en met de mogelijkheid van stijging der bouwkosten, is ten laste der winst- en verliesrekening een bouwreserve gevormd van f 1.000.000.- Voor betaling van winstbelasting hebben wij f 1.800.000, gereserveerd. Het s3ldo onzer winst- en verliesrekening ls na boven genoemde rqserveerlngen en na afschrijving op GEEF HAAR, OOK HEM EEN ARTISTIEK PORTRET „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 Hoofd redact ear: C. .7. van Tilburg, neemstede Plv; Hoofdredacteur: G. N. Leen (Iers, Heemstede Eerste medewerker: F. C, Dcrks. Haarlem Het Argentijnsche blad „La Razon" meldt uit Quito dat Ecuador den Vereenigden Staten steunpunten zal af staan voor de verdediging van het Panama-kanaal. Het betreft hier de Gallapagos-eilanden en het schiereiland Sainas. De Portugeesche premier, dr. Salazar. is Vrijdag avond na zijn bezoek aan Spanje te Lissabon teruggekeerd. In antwoord op een vraag van journalisten naar zijn be sprekingen met de Spaansche staatslieden verklaarde hij slechts: „Wij zijn tevreden, meer kan ik niet zeggen." Een A. N. P. bericht meldt: De snelle opmarsch van de Duitsche troepen in de Oekraïne heeft ook het cultu- reele leven aldaar van den druk van het bolsjewisme be vrijd. Te Kiew is de nationale opera haar werkzaamheden weer begonnen. Ook de schouwburg zal binnenkort haar poorten weer openen. Op het „Kiewer tooneel" geeft men concerten, benevens tooneelvoorstellingen ln de Duitsche en Oekraïnlsche taal. Uit Rio de Janeiro meldt het Spaansche blad Infor- maclones, dat volgens een bericht uit Washington Roose velt het Congres een bedrag van 5 mllUoen dollar heeft gevraagd voor den aankoop van levensmiddelen voor Engeland. (D N. B.J. Sterke Britsche vlootformaties zijn te Gibraltar aan-* gekomen en stoomden, nadat zij brandstof en levensmid delen hadden Ingenomen, onmiddellijk op in de Middel- landsche Zee. zoo verneemt het D. N. B. uit Algeciras. Een vliegkampschip en twee gepantserde kruisers maak ten deel van deze formaties uit. Volgens een bericht van den Britschen Berichten dienst heeft de Australische minister van oorlog mede gedeeld dat tusschen acht uur des avonds en vijf uur des morgens in Queensland buitenlanders zich niet op straat mogen bevinden. De president-generaal van Marokko, generaal Nogues, is gistermiddag te Vichy aangekomen om met de bevoegde 1 tgeeringsmstanties een reeks aangelegenheden omtrent het protectoraat Marokko te bespreken. Blijkens een Stefanibericht zullen om stroom te spa ren des Zondags te Bern geen trams meer rijden. Dank zij het strenge ingrijpen van' justitie en politie is het aantal fietsendiefstallen te Eindhoven, waarvan het maandgemlddelde onlangs 300 bedroeg, iets teruggeloopen. Desniettemip heeft de Bossche rechtbank Donderdag nog weer een lieelen dag gewijd aan dit soort «aken. De offi- ciei eischte gevangenisstraffen van 1 en 1 Vi jaar en verklaarde, dat als aan de diefstallen geen einde komt hij 2 jaar zal gaan eischen. De heer L. te Ankeveen is, doordat de kap van den hooiberg naar beneden kwam, op zijn hooiberg opgeslo- ten Na eenigen tijd werd het geval ontdekt en kon hij be vrijd worden De bejaarde schoenmaker G. T. te Balgoy bij Nijme gen is het slachtoffer geworden van kolendampvergif tiging. rente en van 6 op de gewone aandeelen uit te keeren en een bedrag van f 151.668,08 op nieuwe rekening over te brengen. WIJ wenschen ook dit jaar geen gebruik te ma ken van de mogelijkheid tot verlaging van het primaire dividend, bedoeld in artikel 3 van het „besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën inzake het heffen van opcenten op de winstbelasting ten behoeve van het rijk d.d. 11 December 1940. Balans per 31 December 1941. Activa ulto Dec. 1941. Kas, kassiers en daggeldleeningenf 17.90G.759.76 Nederlandsch schatkistpapier f 167.274.520,85 Ander overheidspapier f 3.775.380,— Wissels f 123.257,97 Bankiers in binnen- en buitenland f 23.157.338,61 Effecten en syndicaten f 7.011.959,59 Prolongatiën en voorschotten tegen effecten f 16.670.508,73 Debiteuren f 51.470.018,77 Deelnemingen (lncl. voorschotten) f 5.371.359,30 Onroerende goederen f 4.000.000,— Vorderingen wegens verstrekte borgtochten f 23.966.660,84 Debiteuren wegens op termijn verkochte vreemde munt f 2.755.498.'75 f 324.233.343,17 Passiva ulto Dec. 1941 Kapitaal f 55.010.000.— Reservefonds f 31.500.000,— Bouwreserve f 1.000.000,— Denorito's 0p termijn f 9.722.736,90 Crediteuren f 196.884.996,60 Verstrekte borgtochten f 23.966.660,84 Crediteuren wegens op termijn gekochte vreemde munt f 89.394,— Saldo op termijn verschuldigde vreemde munt f 2.335.405,27 Winst en verlies f 3.774.149,56 f 324.283.343,17 Winst- en verliesrekening: 1 Debet. Algemeene onkosten f 6.421.246,50 Pensioen- en ondersteuningsfonds voor de beambten f 508.803,03 Afschrijving onroerende goederen f 42.433,40 Bouwreserve f 1.000.000,'— Reserve winstbelasting f 1.800.000,— Saldo winst f 3.774.149,56 2 13.546.632^49 Credit. v Saldo van 1940 f 8S.012.77 Interest en wissels f 7.767.155,81 Provisie 2 3.184.027.76 E22ecten en syndicaten I2 2.509.436,15 aardappelen in groentensoepblok. lil appelen en voegt nog y4 L. taptemelk toe. Zout naar smaak bij doen. RADIO' PROGRAMMA ZONDAG 15 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gramofoonmu7iek. 8.l5"De zin van het boer zijn. 8.30 Gramofoenmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15' Voor de jeugd. 9.45 Gramofoonmuzlek. 10.30 Het Zaansch Kamerorkest en soliste. 11.30 Omroep-Meisjeskoor. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconcert. 14.00 Otto Hen driks en zijn orkest. 14.40 Accordeon-Vereeniging Animato. 15.00 Radiotooneel. 15-45 Der ewlge Walzer (operette). 16.50 Gramofoonmuziek. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 B. N. O. Sportuitslagen en militair weekoverzicht. 18.00 Gramo foonmuziek. 1B.45 Sport van den dag. 18.45 Gramofoonmu ziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Cabaretprogramma. Van af 20.15 alleen vóór de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken, 20.15 Melodisten en Solist en zang met orgelbegeleiding. 21.30 Gramofoonmu ziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Studiodienst. 10.15 Romancers en soliste en Schram- melkwartet en solist. 11.00 National Sozialistisches Reichs- sinfonie-Orchester (Orchester des Führers o. 1. v. Gmd. Fr. Adam (in de pauze ca. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praatje en gramofoonmuziek). 13.00 Gra mofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbe- kunde: Wie en wat waren onze voorouders? 13.20 Amuse mentsorkest en solist. 14.00 Nederlandsche schrijvers spre ken over eigen werk. 14.20 Omroep-Symphonie-Orkest en soliste. 15.00 Het éénjarig bestaan van de Nederlandsch- Duitsche Cultuurgemeenschap. 15.15 Omroep-Symphonie- Orkest. 16.00 Causerie: „Over stijl". 16.15 Jeugdconcert. 17.00 Duitsche Taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Causerie: Poézie. 17.45 Roemeensch Orkest Gregor Serban en gramofoonmuziek. 18 30 Onze Nederlandsche Taalclub. 19.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Otto Hendriks en zijn orkest, 19.45 Dfe spiegel van de week. 20.00 Gramofoonmu ziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Solisten concert en gramofoonmuziek. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weer- machtsbericht. 22.1022.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 16 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 17.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B..N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 VooV de klfeuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Pianovoordracht en gramo foonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en eco nomische berichten. 13.00 Practische wenken aan boer en tuinder. 13.15 Viool met pianobegeleiding. 13.50 Gramofoon muziek. 14.00 Meoldisten en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Salonorkest. 18.00 Landmans Lust. ;8.30 Salonorkest. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Residentie-Orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.30 Resi dentie-Orkest, solist en gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22,00—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (opn.). 10.50 Zang met planobegeleiding en gramofoonmuziek. 11.30 Reportage. 11.40 Cello en plano. 12.01 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Omroeporkest en zang met guitaarbegeleiHmg, 14.00 Het Gooisch Strijk orkest en solist. 15.00 Amabile-sextet. 15.45 Radiotooneel. 16.00 Roemeensch orkest Gregor Serban. 17.00 Orgelcon cert en zang. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Pianovoordracht. 18.00 Otto Hen driks en zijn orkest en gramofoonmuziek. 19 00 B. N. O, Friesch praatje, over actueele vragen. 19.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Ramblers. 19 45 Politiek week- praatje. 20.00 Ramblers. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio be- besehikken. 20.15 Musette orkest en soliste. 20.45 Muzikale I actualiteiten van de week. 21.00 Ensemble De Kwintslag. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 A vond wij ding. De consequenties van Singapore Nadat de Japanners de stad Singapore bezet hadden blijft een naar het schijnt aanzienlijk contingent Brit sche troepen nog verbitterden tegenstand bieden in de vesting. Maar dit zal in het lot van Singapore geen verandering brengen. op zijn hoogst eenige vertraging. Nu reeds is de slrijd daar beslist. Van militair standpunt beschouwd is de snelle ver overing' van Singopore een zeer knap stuk werk, dat weef toont welk een uitnemende aanvoerders de Ja- pansche weermacht heeft. Alles was blijkbaar tot in de puntjes bekeken. 7oo werd, na een geweldig bom bardement. dat Zondag zijn hoogtepunt .bereikte, de overtocht van de .straat van Johorè in een, verrassend vlot tempo volbracht. De organisatie was goed voor bereid, want men hoorde aanstonds, dat op de troe pen tanks en zwaar geschut gevolgd waren, waaruit men meteen kon besluiten, dat de Britsche tegenstand bij de landing niet veel om het lijf gehad kon hebben. En de eenmaal gevormde bruggenhoofden werden snel uitgebreid. Reeds Maandagochtend hadden de. Japan ners blijkbaar een aanzienlijke troepenmacht aan land, zoodat den Britten niet anders overbleef dcfri terug trekken. Nu schijnen zij %'oornamelijk nog in het middengedeelte van het eiland samengedrongen te zijn, waar zich enkele waterreservoirs, in dit klimaat een onmisbaar oorlogsmateriaal, bevinden Zij hebben op het oogenblik ook nog een vliegveld, ter beschik king, maar aan de van het begin af gevestigde Japan- sche overmacht in de lucht, die zooveel tot het succes van de Japansche operaties op Malakka heeft bijge dragen, zal dit uit den aard der zaak weinig kunnen veranderen: als men met een tegenstander te doen heeft die de lucht beheerscht, is de strijd feitelijk reeds verloren. Singapore moet dus worden afgeschreven. Wat dit voor het Britsche rijk beteekent is in èen kort bestek moeilijk op te sommen"! maar het is zeer veel. Aan Singapore waren geweldige sommen besteed om het tot het Gibraltar van het Oosten te maken, honderden millioenen guldens. Er waren in" Engeland ter zake kundigen, die het voor onneembaar hielden. Sir Stafford Raffles, de ontdekker van Singapore in 1820, zei: „Singapore beteekent voor ons de com- mapdopost over China, Japan, Siam. Cambodsja en Cochin-China". In 1937 hield Sir Samuel Hoare een rede In New castle, waarin hij verzekerde: „Het vlootsteunpunt Singapore zal de Britsche vloot een bewegingsvrij heid in Oost-Azië geven die zij vroeger niet bezeten heeft." Radio Boston verklaarde nog cp 5 October 1941: „Singapore is het hoofdsteunpunt van de Engelsche macht." Uit den loop der krijgsverrichtingen is inmiddels gebleken dat de bouwers van de vesting wel gerekend hebben met aanvallen uit zee, maar geen. of althans niet voldoende, aandacht geschonken hebben aan het feit dat Singapore ook bedreigd ken wordën uit het Noorden over land. Daarvan hebben de Japanners nu profijt getrokken. Het feit van de uitschakeling van Singapore is van zeer verstrekkende beteekenis voor den strijd in Oost- Azië, Niet alleen gaat het met groot prestige-verlies voor de Engelschen gepaard, Singapore was in Brit sche oogen „het pistool op de borst van Japan", be stemd en in staat het Land van de Rijzende Zon in toom te houden. Nu het pi-Uool weigert heeft Japan naar alle kanten de Vrije hand. De Zuid-Chineesc'ne Zee heeft het thans geheel in handen, het kan de ver bindingen tusschen Australië en Britsch-Indië afsnij den, althans zeer ernstig bedreigen en heeft met Pe- nang en Singapore als steunpunten de volledige heerschappij over de straat van Malakka met veler lei mogelijkheden naar den kant van den Indisehen Oceaan. Hierdoor staat mede de deur open voor ope raties tegen Sumatra, in een verdere instantie Java, Australië en Britsch-Indië. Laastgenoemd rijk kan van een in Singapore havenende Japansche zeemacht aan vallen te- verduren krijgen, waarop men van Britsche zijde bij den aaqvang van den oorlog zeker niet be dacht is geweest. Men herinnert zich nu de rede die de Britsche mi nister voor Indië, Amery, op 17 December 1941 ge houden heeft: „Wanneer het den Japanners zou ge lukken Singapore in te nemen, zouden zij ongehinderd den Indisehen Oceaan kunnen binnendringen en. al het land dat aan zijn oevers ligt, zou hulpeloos aan de Japanners zijn overgeleverd." De verdediging van de geallieerde 'belangen in Oost-Azië_ is met den val van Singapore naar de tweede linie- JavaAustralië teruggedrongen. De voortvarendheid van de Japanners opent hierbij voor het voornaamste en dichtbevolkste eiland van onzen Archipel de somberste perspectieven. De Daily Mail betoogde op 5 Januari 1942 dat tot eiken prijs Singapore verdedigd moest worden, want „dc va! van Singapore zou zoo goed als zeker leiden tot het verlies van Ncd. Indië, het rijke grondstoffen- arsenaal. Het zou een verlammende slag voor de oor logsmachine der geallieerden beteekenen, de uitwer king ervan zou in iederen sector bemerkt worden." De geheele toestand in Oost-Azië berust op de heerschappij ter zee. Door den aanval op Pearl Harbour en het tot zinken brengen van de Repulse en de Prince of Wales heeft Japan de heerschappij ter zee. Deze heerschappij wordt nog versterkt door de verovering van Singapore en vergroot aldus het gevaar voor de .geallieerden. Eerst na een enorme vergrooting van de Amerikaansche vloot zou de Japansche opperheer schappij aangetast kunnen worden. Voor het zoover is kan er evenwel zeer veel ge beuren. NASSAU-BANK N.V. Zijlstraat 61, Haarlem A.S. ZONDAGAVOND 15 FEBRUARI: GROOT STERRENFEEST m. m. v. de beste Dansorkèsten in de Gem. Concertzaal. Aanv. 7 u. Zaal open 6.30 UI* LullU Wull en gesterkt en Uw slaap wordt weff "rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De foto in dc courknt. Voor dat een fotodruk „rijp" ig, om als cliché op zink of koper te worden afgedrukt, heeft deze heel wat bewerkingen te ondergaan. Dc etsers aan het werk. (Pax. Holland De Haan m.) Ga zelf uw tabak telen. Een gram zaad bevat 15.000 korrels en één Are levert 25 K.G. oogst. Het bestudcercn van de teeltwijze kost niet veel hoofdbreken». (Pax-Holland-De Haan c4 De wintercursus van de Nederlandsche Vereeniging van Vakscholen voor da mes cn heerenkappers(stcrs) is in vollen gang. (Afd. Haarlem). Op de foto een leerlinge ontvangt on derricht in ijzer-ondulatie. (Foto Stevens)

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2