Wat vm. week w&idtketl De zeeslag in het Kanaal Hoe de operaties verliepen Het D.N.B meldt Nu vicc-admiraal Ciliax rapport Over het gevecht heeft uitgebracht en de rapporten van de deelnemende coknmundanten zijn ontvangen, kan over de succesvolle operatics van de Duitsche zee- strijdkrachten in het Kanaal het volgende gezegd Worden: Dc slagschepen „Scharnhorst" en „Gneisenau", de kruiser „Prinz Eugen" en de hierbij ingedeelde be wakingsstrijdkrachten verlieten kort na een in avonduren ondernomen luchtaanval op 11 Februari onopgemerkt een haven aan dc kust van den Atlanti- schen Oceaan met de opdracht het Nauw van Calais door te varen om voor andere belangrijke operaties ter beschikking te staan. Met Oostelijken koers werdj de tocht door het Kanaal begonnen. Zij bereikten on gemerkt het Nauw van Calais op 12 Februari des mid dags, brachten den vijand, die thans de tocht trachtte te belemmeren, zware verliezen toe en voerden hun taak volgens de plannen uit. Behalve dat een troulllevaartuig verloren ging en een torpedobóot schade opliep, leden de Duitsche eenheden geen ver liezen of schade. De vijand daarentegen toonde zich niet opgewassen tegen den toestand, noch wat betreft de bevelvoering noch van een tactisch standpunt. Toen de tegenstander tegen den middag het Duitsche eskader aanviel met zijn vloot- en luchtstrijdkrachten, gingen de Duitsche escorteerende eenheden tot den tegenaanval over en slaagden er in twee vijandelijke motortopedobooten tot zinken te brengen, waarna zij de jacht op de vijandelijke schepen voortzetten tot ongeveer de Goodwin Sands. De kruiser „Prinz Eugen" bracht een vijandelijken torpedobootjager tot zinken er. schoot een tweeden in brand. Escorteeren de jagers en luchtafweereenheden der Duitsche vloot- neutraliseerden iederen vijandelijken aanval geheel en brachten den tegenstander zeer zware verliezen toe. Tegen het vallenv an den avond trok de vijand zich terug en de Duitsche oorlogsbodems konden rustig hun nieuwe bases bereiken. De Duitsche oorlogssche pen zijn thans gereed voor nieuwe taken. AAN BOORD VAN DE „PRINZ EUGEN". Van boord van den zwaren Duitschen kruiser „Prinz Eugen", die in het Kanaal zeven uur lang de aanval len der Britsche yloot- en luchtstrijdkrachten heeft afgeweerd, verneemt D.N.B. nog de volgende bijzon derheden. Tusschen 13 en 15 uur. toen de twee Duitsche slag- schepén en de kruiser de nauwste plaats van het Ka naal passeerden, moesten de matrozen en de escor teerende vliegers zich van minuut tot minuut tot het uiterste inspannen. Terwijl Duitsche gevechtsvlieg tuigen en Stuka's een grooten aanval op Dover on dernamen en de Engelsche kustbatterijep zonder suc ces het Duitsche eskader beschoten-, lieten Britsche torpodovliegtuigen zich uit de wolken vajlen. Het afweergeschut van denvPrinz Eugen" haalde in korten tijd drie vliegtuigen neer. Tegelijkertijd verstrooiden Duitsche jagers nieuwe Britsche formaties en scho ten zij in hevige gevechten het eene Britsche vlieg tuig na het andere neer. Toen tegen 15 uur regen en mist kwamen opzetten, zoodat de bewakingstaak der jagprs geer werd bemoeilijkt, was het uur van het af weergeschut van den kruiser gekomen. Met een ra zende vuursnelheid weerde de bemanning de ononder broken aanvallen der Britsche vliegers af. Bliksemsnel werden de warm geschoten kanonloopen vervangen en alle nieuwe aanvallen waarbij de Engelschen soms tot 300 M. daalden verijdeld. Wat later meldde de uitkijk vijandelijke torpedoja gers achteruit, terwijl aan bakboord vijandelijke duik- booten gezien werden, In een kort vuurgevecht werd een der Britsche .jagers tot zinken gebracht en een ander in brand geschoten. Een Duitsche torpedojager had zich inmiddels belast met de bestrijding der duik- booten. De Duitsche formatie bombardeerde Dover zonder verliezen te lijden. Eerst toen het boven het Kanaal volkomen donker werd, staakten de Engelschen hun' aanvallen, die zij bekochten met het verlies van waarschijnlijk 62 vliegtuigen, 2 torpedojagers en 2 motortorpedobooten. In zijn oude formatie zette het Duitsche eskader zijn reis voort. GF.NèVE, 14 Februari. (D.NB.) Dé „Times" schrijft over het échec in het Kanaal o.a. he< volgende: „Sinds de zeventiende eeuw is er in de wateren rondom ons vaderland niets gebeurd, wat voor den trots de zeeën te beheerschen,schokkender is geweest dan dit. Dat wij dezen slag moeten incasseeren op een tijdstip, waarop onze hulpmiddelen ter zee gebruikt worden als nog nooit tevoren, is dubbel treurig. Aan de slag schepen-schijnt voordat zij de veilige bescherming van een haven bereikten, geen noemenswaardige schade toegebracht te zijn. De Britsche luchtmacht betreur de na afloop een ontstellend lange lijst van dappere piloten en manschappen die om het leven waren ge komen en ziet zich geplaatst voor een aantal pijnlijke vragen, welke door de openbare meening worden ge steld". De „News Chronicle" schrijft: „De doorbraak der slagschepen uit Brest beteekent een crisis in dezen oorlog. Zijn wij door Churchill's persoonlijkheid, door de krachten van zijn woorden en zijn invloed «p het Lagerhuis wellicht gehypnotiseerd, zoodat wij het eens zijn met zijn onvoldoende oorlogvoering' Zijn wij niet door holle woorden verdoofd en door telkens her- UITGAAN Heden, MAANDAG 16 Februari: Stadsschouwburg: „Loop naar de maan"", door de „Kliek" revue 7.30 uur. Palace: „Het leven is niet zoo kwaad", 2, 6.30 en 8.45 uur. Renibandt Theater: „Polonaise", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Onder het asphalt van een wereldstad", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Jaren gingen voorbij", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Binnen- en buitenlandsche actualiteiten: „Parforce-jacht achter de meute" en „Vliegende treinen", van 12 uur af. DINSDAG 17 Februari. Gem. Concertzaal: Paedagogisch Concert H.O.V. 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Locftneijer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Tevler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Hee m stede is geopend: Hecmsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Telef. 28197. Neèm'n fAKKERTJE haalde verzekeringen er toe gebracht de feiten niet meer duidelijk te kunnen onderscheiden? Thans moet Churchill beslist het roode stoplicht zien. Zijn regee- ringsmethoden moeten snel veranderd worden. Wij moeten voor alles zekerheid hebben. De gevaarlijkste en vernederendste toestand, waarin wij ons tot nu toe hebben bevonden, moet weer worden goed gemaakt". Italiaansche weermachtsberichten Hoofdri'dneteur: C. J. van Tilburg, Heemstede PIt. Hoofdredacteur: g. n". Leonders, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derks. naarlcm Verkenningsacties in het gebied van Mechili ZATERDAG. ROME, 14 Februari (S^efani) Het 623e Itali aansche weermachtsbericht luidt: Beperkte wederzijdsche verkenningsactie in het gebied van Mechili. In herhaalde aanvallen van for maties bommenwerpers der asmogendheden werden depóts en opslagplaatsen van den vijand tusschen Tobroek en Mersa Matroeh getroffen en in brand gestoken. Eenheden van de Italiaansche en de Duitsche luchtmacht beschoten strategische installaties op het eiland Malta. Duitsche jagers vernielden in luchtgevechten acht Engelsche vliegtuigen, waarvan vijf in Libië en drie boven Malta. De stad Argos in Griekenland was het doel van een vijandelijken luchtaanval. Er zijn geen slacht offers te betreuren. Enkele woonhuizen werden licht beschadigd. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht over de omgeving van Catania en wierpen brisant- en brandbommen. Te Biancavilla en Santa Maria di Licodia zijn zes dooden en acht gewonden onder de bevolking te betreuren. Aan enkele woon huizen werd zware schade aangericht. In de om geving van Agrigent. een gemeente van Santo Ste- 'ano Quisquina, werd een vijandelijk vliegtuig ge vonden, dat vernield was. ZONDAG. ROME, 15 Februari (Stefani) Het Italiaansche weermachtbericht van hedetf luidt als volgt: Gemotoriseerde en gepantserde elementen, die ten Oosten van Mechili detachementen en patrouil les van den tegenstander hebben ontmoet, hebben hen gedwongen zich na een kort gevecht terug te trekken. De Italiaansche en Duitsche luchtwapens zijn voortgegaan met intensieve en succesvolle aanvallen op het achterland van den vijand. Haveninstallaties te Tobroek werden gebombardeerd, troepenconcen-, traties en gemoforiseerde strijdmiddelen werden uit eengedreven; Duitsche jagers vernielden in luchtge vechten vijf Curtiss-machines. Duitsche formaties hebben zonder oponthoud dag en nacht de vloot- en luohtbases van Malta gebombardeerd. Talrijke, zware branden werden waargenomen. Vijandelijke vlootconvooien werden herhaalde malen aangevallen door de luchtstrijdkrachten in het Oosten van de Middellandsche Zee. Italiaansche torpedovliegtuigen hebben een grooten vijandelijken koopvaarder doen zinken en ëen anderen koopvaarder zwaar bescha digd. Duitsche vliegtuigen hebben talrijke schepen met groote en gemiddelde tonnage aangevallen.. Zij werden getroffen met bommen van zwaar kaliber. Drie schepen zijn met zekerheid in den grond ge boord. Ook escorteerende vaartuigen werden doel treffend geraakt. Een van onze verkenningsvlieg tuigen. dat zw'aar werd aangevallen door vier En gelsche jagers, schoot er een van neer en keerde terug na zijn taak te hebben volbracht. Ook vannacht zijn eenige bommen door vijande lijke toestellen geworpen op Catania. Een vliegtuig, dat aan den aanval deelnam en getroffen werd door afweervuur, stortte brandend in zee. ENGELSCHE BOMMEN OP DUITSCHE KINDERKLINIEK. BERLIJN, 14 Febr. (D.N.B.) Bij de vannacht uit gevoerde aanvallen van Britsche bommenwerpers op West-D.uitsche plaatsen werden acht brisantbommen geworpen op de kinderkliniek van het gemeente-zie kenhuis te Essen. De kinderkliniek werd zwaar be schadigd. Zes dooden, onder wie vijf'kinderen, en elf gewonden, onder wie drie kinderen, zijn de slacht offers van deze nieuwe bewuste actie der Engelsche luchtmacht, aan wie de ligging van het ziekenhuis te Essen bekend is, temeer daar aHe huizen in de om geving van het ziekenhuis voorzien zijn van groote Roode Kruis-teekens. Nader meldt het D.N.B.: De reeds gemelde aanval van Britsche bommenwerpers op de kinderkliniek te Essen heeft nog meer slachtoffers geëlscht dan aan vankelijk werd bericht. Twee door bomsplinters getroffen kinderen en ver scheidene leden van het personeeel zijn aan hun zware Kwetsuren bezweken, zoodat aehf kinderen en vier volwassen burgers zijn omgekomen. Drie kinderen en acht verpleegsters zijn levensgevaarlijk gewond. Dat deze aanvallen op ziekenhuizen met voorbe dachten rade zijn uitgevoerd bewijzen ook de plaat sen, waar de overige bommen te Essen zijn neergeko men. De Britten hebben bovendien nog vijf bommen in de nabijheid der stedelijke ziekenhuizen laten val len en de oorenkliniek door een brisantbom verwoest. Naar voorts verluidt, hebben Britsche vliegers in den rtacht van Vrijdag op Zaterdag een kerk te Mün- chen-Gladbach aangevallen én met bommen zwaar be schadigd. De Fülirer spreekt jonge officieren toe Het D.N.B. meldt: De Führer heeft Zaterdag in het Sportpalast te Berlijn zoo juist bevorderde officieren van het leger en vlak voor hun bevordering tot offi- j cier staande vaandrigs van de marine en de lucht macht alsmede jonkers ,der Waffen-S S. toegesproken. Rijksmaarschalk Goering meldde den Führer 9 883 aangetreden jonge officieren en vaandrigs. De Führer gaf den jongen soldaten de parolen mede voor hun toekomstige plichten als officier en leider van de na- tionaal-soeialistische weermacht. De dag der Duitsche politie Haagsche kinderen te gast 's-GRAVENHAGE, 15 Februari. Hedenmorgen is de dag der Duitsche politie door het in Den Haag ge legerde onderdeel der Ordnungspolizei om 7 uur inge zet met een vlaggenparade in het kamp Waalsdorp. Daarna begaven een muziekcorps en een compagnie van het bataillon zich voor een z.g.n. Wek-marsch naar de .woningen van den Höheren S.S.- und Poli- zeiführer en van den bevelhebber der Ordnungs polizei. Het hoogtepunt van den dag bestond in de verstrek king van een erwtensoepmaaltijd aan circa 4000 kin deren in den Dierentuin. De kinderen, Duitsche en voor het meerendeel Nederlandsche, waaronder 2000 uit Den Haag en 1000 uit Delft, Wassenaar, Voorburg en Rijswijk die door den N.V.D. uit de armste en grootste gezinnen waren uitgezocht, werden in vier groepen toegelaten. Het muziekcorps „Klein maar dapper" had de ploeg uit Delft van het station gehaald. Het was een oorverdoovend rumoer in de grootp zaal, waar de kleinen zich tegoed deden en niet uit gekeken kwamen op de mooie versiering en de mu ziekkapel, die o.l.v. kapelmeester Lemberg vrooltjke marschen ten gehoore bracht. Met een glunder gezicht likten zij aan de lepels, terwijl meisjes van den Na- tionalen Jeugdstorm en politiemannen ketels en bor den af en aan droegen-. 4000 liter soep. waarvoor de politiemannen al een maand op hun rantsoen hadden bespaard, verdwenen in de kindermagen. Vier veld keukens hadden aan de bereiding handen vol werk. In den loop van voormiddag brachten SS-Gruppen- führcr Rauter. General-Major Schumann en General- Kommissar Schmidt met gevolg, waaronder dr. Schuon Kreisleiter der N.S.D.A.P., een bezoek aan de jeugd en aan de tentoonstelling van kinderspeelgoed. De N.V.D. was vertegenwoordigd door de heeren W. v. Leeuwen J. Hollander, respectievelijk leider van het pro vinciaal en het stedelijk bureau. m Naar wij vernamen heeft de opbrengst van de actie der politiemannen voor het Winterhilfswerk die van vorig jaar met 60 pet. overtroffen. Ter gelegenheid van dezen dag der Duitsche politie bracht een der ln Den Haag gelegerde compagnieën niet minder dan 1500 gulden of tien gulden per man bijeen. OOK AMSTERDAMSCnF. KINDEREN BIJ DE DUITSCHE POLITIE TE GAST. Men meldt uit Amsterdam: „Wij offeren om te hel pen". zoo luidde het parool op den „Dag der Duitsche politie", en wie de blijde gezichtjes zag der duizenden kinderen, die Zondag in Krasnapolsky te Amsterdam genooten van den overvloedigen maaltijd, die de Duit sche politiemannen hun hadden voorgezet, was er ten volle van overtuigd, dat het offer op de schoonste ijze beloond werd. De Duitsche politie wil vriend en helper zijn. en op den „Dag der Duitsche politie" die ook in Amster dam en elders reeds als een uiting van voorbeeldig socialisme wordt erkend, doen de politiemannen zich als echte kindervrienden kennen. Verleden jaar noo- digden zij de" kindëren in het Koloniaal Instituut, nu lieten zij vde Amsterdammertjes uit alle stadsdeelen aanzitten aan de keurig gedekte lange tafels in Kras napolsky. Driemaal werden alle benedenzalen gevuld met duizend kinderen, en toen die drieduizend klei nen verzadigd waren, bleken er nog honderden buiten te wachten voor wie een stevig warm maal geen over daad was. Zij verdrongen zich voor de deuren en wierpen begeerige blikken naar de groote ketels, die werden aangedragen. „Laat ze binnenkomen", zoo be val Hauptmann Schreyer, die met Oberinspektor Keile. deze prachtig geslaagde kinderbijeenkomst had ge- organiseeerd. En ze kwamen binnen en deelden volop mede van de goede gaven der Duitsche politiemannen, die onuitputtelijk schenen. Tegen drie uur werden de laatste wachtenden, die geen kaarten hadden, en op het goed hart van detpo- litiemannen vertrouwden, binnengelaten. En toen er nog eten overgebleven bleek, kwamen de kinderen, die thuis nog vele broertjes en zusjes hadden, en zij na- en in emmers en pannen de resten mee. De „Winterhulp Nederland" had op dezen dag mede werking verleend door het aanwijzen van de driedui zend kinderen, door het halen en brengen van de grbepen, en door het beschikbaar stellen van leidsters. De kinderen kregen aan het eind van den middag de potjes bloemen, die als tafelversiering hadden ge diend, mee naar huis. „DAG DER DUITSCHE POLITIE" TE ARNHEM. Te Arnhem zijn bijna 700 kinderen door de Duitsche politie resp. in de Saksen Weimar- en de Coehoorn- kazerne onthaald op een warmen jnaaltijd. En waar blijft uw storting? De Nederlandsche ambulance ontving o.a. van de arbeiders werkzaam op een vliegveld een storting op girorekening 87600. mevrouw K. te G. stortte vijf en twintig gulden, Kareltje H. te L. gaf een gulden uit zijn spaarpot; „voor de zieke soldaten" schreef hij er bij. Het personeel van het modemagazijn T. en G. te U. schrijft iedere maand een vast bedrag over op de girorekening van de Nederlandsche ambulance En u? Waar blijft uw storting toch? Vindt u het niet noodig mede te helpen aan de leni ging van den nood in het veroverde Sovjet-gebied? Vindt u het niet noodig, dat gewonde soldaten van beide partijen geholpen worden? Natuurlijk vindt u dat noodig. Maar waar blijft uw storting dan op girorekening 8-7-6-0-0. NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. „HET WOORD IS AAN ZIJNE EXCELLENTIE". 's-GRA\ ENHAGE, 16 Februari. Hedenavond van 19.4520.00 uur spreekt Max 'Blokzijl via Hilversum II in zijn politiek weekpiaatje over het onderwerp: „Het woord is aan Zijne Excellentie". (A.N.P.) Nederlandsche officieren bij Roosevelt WASHINGTON, 15 Februari. President Roosevelt heeft Vrijdag in het Witte Huis geconfereerd met de chefs der Nederlandsche militaire en mannedeiega- tic, die hier onlangs uit Londen zijn aangekomen, waar schijnlijk om nauw contact te onderhouden met den vereenigden Britsch-Amerikaansehen staf en Australische en Nieuw-Zeelandsche officieren. Generaal Dijxhoorn en schout-bij-nacht Termijtelen werden aan Roosevelt voorgesteld door den Neder- landschen gezant te Londen. Bij het verlaten van het Witte Huis verklaarden de officieren dat zij militaire en vlootaangelegenheden hadden besproken, maar zij weigerden'iets naders mede te deelen. (A'.N.P.) Dragen van N.S.B.-uniform en insigne 's-GRAVENHAGE.' 14 Februari. Van bevoegde zijde deelt men het volgende mede: Nu de N.S.B. de eenige politieke partij is. die in het bezette Nederlandsche gebied bestaat, kan het ver bod tot het, in dienst of bij gekleed gaan in uniform, dragen van insignes van de N.S.B.van haar neven organisaties en van de door den Rijkscommissaris er kende lichamen, met gehandhaafd worden. Ook het in dienst dragen van de uniformen van de N.S.B., van haar neven-organisaties en van de door den Rijkscorti- missaris erkende lichamen dient te worden toege staan, tenzij voor het verrichten van den dienst (b.v. bij P T.T. of spoorwegen), bepaalde uniformkleeding voorgeschreven is. In verband hiermede hebben de secretarissen-gene raal van het departement van Binnenlandsche Zaken en van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming, in opdracht van den commissaris-generaal voor be stuur en justitie, beschikkingegn uitgevaardigd, waar bij in het vervolg insignes en uniformen van de N. S. B., van haar neven-organisaties en van de door den Rijkscommissaris erkende lichamen door ambtenaren, hoogleer aren, onderwijzers, enz. in dienst mogen wor den gedragen. Voorts is door den secretaris-generaal van het 'departement van Opvoeding, wetenschap en Kuituur bescherming bevorderd, dat het aan studenten van universiteiten en hoogescholen, zoomede aan leerlin gen -van onderwijsinrichtingen in den uitgebreidsten zin des woords is toegestaan de evenbedoelde insig nes en uniformen te dragen in de gebouwen en op de terreinen der universiteiten en hoogescholen en inrich-" lingen van onderwijs. W.A.-MAN HENDRIK KOOT HERDACHT. AMSTERDAM, 15 Februari. Onder veel be langstelling heeft de N.S.B. en in het bijzonder de W.A., vandaag het feit, herdacht, dat de weerman Hendrik Koot, een jaar geleden ten gevolge van een aanslag overleed. Er werd door W.A.-formaties een marsch gemaakt waarbij op het Waterlooplein bij het J. D. -Meijerplein, de plaats waar Hendrik Koot was gevallen twee W.A.-leden stonden op gesteld met een krans. Daar werd halt gehouden en een minuut stilte in acht genomen. Vervolgens trok de stoet verder naar de be graafplaats „Zorgvlied" aan den Amsteldijk, waar de vendels „Hendrik Koot" en „Peter Ton" de vaandelwachten en de genoodigden zich rond het graf schaarden. Nadat de aanwezigen „De laatste groet" van Kersbergen, hadden gezongen, rtam de waarnemend commandant der W.A.. opperheerbanleider W. O. van 't Hof, het woord voor een korte herdenkings rede. Spr. eindigde met een herhaling van de belofte, verleden jaar aan dit graf afgelegd: Wij willen uw offer waardig zijn. Dan volgde de kranslegging o.m. namens het departement van volksvoorlichting en kunsten. Terwijl de vaandels zich neigden en de aan wezigen den arm ten groet hieven, speelde de W.A.-ijkapel „Ik had een wapenbroeder", waarmede de herdenkingsplechtigheid besloten werd. Singapore Het Engelsche bolwerk Is» gevallen. Singapore Is in Japansche handen. De nieuwe acties in Oost-Azië zul len samenvallen met het Duitsche voorjaarsoffensief. Dit offensief in het Oosten zal het einde beteekenen van de bolsjewistische misdaden, zal de benden van Stalin over de kling jagen. Als straks in 't voorjaar de Duitsche legers en hun bondgenooten oprukken, dan marcheeren ir. die gelederen ook onze Holland mannen. Zij zullen hun aandeel leveren, de eer van ons land hooghouden, onze toekomst verzekeren. Dat zullen zij doen. daarvoor traden zij toe in de ge lederen van het legioen en maken zij zich nu gereed, de Moscovieten den genadeslag toe te brengen. Land genoot, dit voorjaarsoffensief zal beslissen over de toe komst van Europa. Zorgt dat u er bij bent als de groote aanval begint. Meldt u aan bij het Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Graven hage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. GOUDA'S BURGEMEESTER TOT DISTRICTSLEIDER GEÏNSTALLEERD. De burgemeester van Gouda, de heer E. A. A. Liera, is Zaterdag tot districtsleider voor het Rijn land der N.S.B. geïnstalleerd. De heer C. J. Huygen, secr.-gen. der N.S.B. heeft bij deze in stallatie een toespraak gehouden, waarin hij o.m. volgens de N.R.Ci. - heeft gezegd: De tijd is niet ver meer, dat het Nederlandsche volk zijn lot ge heel in handen zal nemen. Straks zal er zijn, ik kan niet zeggen wanneer precies, een Nederland onder nat.-sociaiistisch bestuur en wel onder de N.S.B. Uit New Vork wordt gemeld: President Roosevelt heeft medegedeeld dat admiraal Hart, dit ontheven is van zijn functie van opperbevelhebber der geallieerde vloot- strijdkrachten in het Zuidwestelijk deel van de Stille Zuidzee, opperbevelhebber van de Aziatische vloot der Ver. Staten zal* blijven. (D. N. B.) Met het stoomschip „Colonial" Is een nieuw contin gent Portugeesche troepen vertrokken ter versterking van het garnizoen der kolonie Mozambique. r— De Führer heeft naar het D. N. B. meldt, partijgenoot Albert Speer ln de plaats van den overleden dr. Todt be noemd tot leider van het hoofdbureau voor techniek der N. s. D. A. P. en tot leider van den natlonaalsoeialistischen bond voor Duitsche techniek. Verder wordt officieel me degedeeld: Rijksmaarschalk Goering heeft ln zijn hoeda nigheid van Beauftragte voor het vierjarenplan rijks minister Speer benoemd tot algemeen gevolmachtigde voor de regeling der bouwindustrie. Met deze beide benoe mingen ls rijksminister Speer opvolger van dr. Todt ln al diens functies. Maarschalk Antonescu is Zondagochtend na zijn be zoek bij Hitler. Goering en Von Ribbentrop te Boekarest teruggekeerd, vergezeld van zijn staf, aldus meldt het D. N. B. Tal van Roemeensche en buitenlandsche autori teiten waren ter begroeting aanwezig. De Roemeensche pers beschouwt de besprekingen van Antonescu met de vooraanstaande Duitsche staatslieden als een nieuw bewijs van de verbondenheid der beide landen :n den strijd om de reorganisatie in Europa. De vroegere ambassadeur te Parijs. Quariglio, is tot opvolger benoemd van den overleden Itallaanschen ambassadeur bij den Heiligen Stoel. Attolico. (D. N. B.). Uil Tokio meldt het D. N. B. dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een mljnontplof/ing plaats heeft ge vonden in een kolenmijn In Hokkaido. Tot nu toe zijn negen,dooden aan de oppervlakte gebracht. 37 mijnwerkers worden als verloren beschouwd. Op zijn buiten „Heeremastale" te Joure is overleden jhr. P. B. J. Vegelin van Claerbergert, oud-burgemeester van Haskerland. De marechaussee te Winschoten heeft een vrouw uit Onstwedde aangehouden, die verschillende goederen kocht en met waardelooze Duitsche marken trachtte te be talen. Tegen zes jongelui uit Helmond, die zich aan ver schillende diefstallen hebben schuldig gemaakt, ts proces verbaal opgemaakt. Uit een spoorwegwagon te Utrecht is 90 K G. marga rine gestolen. Bij dezen diefstal zijn tientallen personen betrokken. De 40-jarige J. Zeedijk te Rotterdam Is door een auto overreden en kort nadien overleden. Het Haarlemsch Schaakgezelschep heeft den wedstrijd tegen het Leldsche Schaakgenootschap met 65 veiloren. IMP 's Morgens storm en regen weinig kans op opklaring Doornat en koud begint U Uw dagelijksch werk.Gevolg: een stevige verkoudheid. Neem 's avonds 2 Aspirin- tabletten en den volgenden ochtend bent U weer een stuk opgekna 20 Ubbtlen 55 ct l»kj. 2 Lbl.ll.n 7 el De Winterlmlpcollecte van 27 en 28 Februari Mannen die een klein volk groot maakten 's-GRAVENHAGE, 14 Febr. Vondel. Rembrandt, Willem de Zwijger, De Ruyter. Johan de Witt, wie kent hun namen niet? De kleinste schooljongen zal u reeds iets van hen kunnen vertellen. Het is 'een goed idee geweest van Winterhulp om ditmaal eens uit te komen met een serie speldjes van deze groote man nen. De liefde voor land en volk heeft het immers dezen historischen figuren mogelijk gemaakt alle moeilijkheden te dragen. Zij putten daaruit de kracht om goed en bloed, zelfs hun leven in te zetten voor het ?ne groote doel: de redding van hun volk! En is het niet deze zelfde liefde en trouw waarmede Winterhulp haar werkzaamheden verricht en die ook straks weer de vele collectanten met de roode bussen doet rondgaan; die hen weer de kracht zal geven om in weer en wind, de kou trotseerend, op de hoeken der straten in onze steden en dorpen te, gaan staan? Zij tellen slechts één ding, niet zichzëlve, maar hun volk, dat zij liefhebben. Dit volk, waarvan een deel ontbering lijdt en dat slechts door het gemeenschap pelijk offer van allen geholpen kan viorden. Mogen op 27 en 28 Februari a.s. velen hun gave schenken in het besef dat zij daarmede een daad van gemeenfehapszin hebben gedaan en de sociale recht vaardigheid hebben gediend. Giften voor Winterhulp Winterhulp Nederland heeft van 2 t.m. 7 Febr. in totaal ontvangen f 282.902.88, Wielrijden DE DRIEDAAGSCHE TE ANTWERPEN. Zaterdag jl. is in het Antwerpsche Sportpaleis een begin gemaakt met den driedaagschen wielerwedstrijd, raan, naast uitsluitend Belgische rijders ook de Nederlandsche renneys Schulte en Boeyen deelnemen. De uitslagen van den eersten dag zijn als volgt: Winnende koppels in den puntenrit: Gebr. Maes, Thyssen-van de Meerschaut, Scherens- Visser, Kaers-Bruneel, Cools-Clautier, Schulte-Boeyen, Somers-v. d. Broek en de Kuysscher-de Bruycker. Als eerste 8 koppels in de achtervolging kwamen aan: Gebr. Maes. Buysse-Billiet, Scherens-Visser, Kaers-Bruneel. Cools-Clautier, Schulte-Boeyen. So mers-v. d. Broeck, en de Kuysscher-de Bruycker. De koppelwedstrijd over 50 K M. werd gewonnen door de Kuysscher-de Bruycker in 1 uur 2 min. 8.4 seconde. WEDSTRIJDEN UITGESTELD. De waterpolowedstrijden D. W. R—H. Z. P. C. voor dames en H. P. C.—D. W. R. voor heeren. welke Zondag te Haarlem voor de wintercompettiie van den N. Z. R. B. zouden worden gespeeld, zijn tot nader te bepalen datum uitgesteld. HET ATHLETIEKPROGRAMMA VOOR HET NIEWE SEIZOEN. De nationale technische commissie van de N. A. U. heeft het wedstrijdprogramma voor 1942 vastgesteld. De natio nale kampioenschappen zullen op 26 Juli in Phllipsstad te Eindhoven plaats vinden. Op 27 Juni wordt de Nationale Boschloop in Haarlem gehouden en op 12 Juli vinden op het H. A. V.-terrein nationale wedstrijden plaats. RADIO PROGRAMMA DINSDAG 17 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra- mofoonmuziek. 8.00 Politiek weekpraatje (opn.). 8.15 Gra mofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8 30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Orkest Gerard Lebon. 12,00 Ensemble Francis Keth. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berich- 13.00 Voor de rijpere Jeugd van het platteland. 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.00 Groninger orkestver- eeniging, solist en gramofoonmuziek. 16.00 Ziekentroost. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.45 Sport en spel voor Ue jeugd. 17.0(1 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economi sche- en beursberichten. 17.30 Ramblers. 18.00 Voor de werkende vrouw. 18.15 Omroeporkest. 19.00 Actueel half uur. 19.30 He' A. B. C. ln de lichte muziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Roemeensch orkest Gregor Serban en pianospel. 21.10 Melodisten en solist. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 23.30—24.00 Dansmuziek (gr.pl.). HILVERSUM' II. 301.5 M. 7.15—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Concertgebouworkest (opn.). 10.40 Vroeger en nu. lt.OO Viool met pianobegeleiding. 11.30 Orgelconcert. 12,00 Melodisten. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 14.00 Zweden zingt (gramofoonmuziek met toe- lichUng). 14.30 De Lichte Toets. 15.30VOO1- de zieken. 18.00 Cyclus: „Het Volkslied" VII. 16.45 Pianovoordraeht. 17.15 b'. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Romancers en solist. 18.15 Boekbespreking 18.30 Roe meensche orkest Gregor Serban. 18 45 Cyclus: In een nieuw licht bezien. (Voorbereid door de N. S. B.). 19.00 B. N. O. Praatje in Zeeuwsch dialect. 19.10 B. N. O. Nieuwsberich ten. 19.20 Dirk Schafer-Herdenking (gr.pl.). 19.30 Gramo foonmuziek. 19.40 Reportage. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnver binding met de studio beschikken. 20.15 Viool en plano. 21.00 Amusementsorkest en solist (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weer machtsbericht. 22.10—22.15 Avondwijding. GcneraI-olxr>t Hommel helpt mede. De auio van den opperbeveUieblier van het Duit- r<-he Afrikaoorps is in het woestijnzand blijven steken. De lcgcrchef helpt zelf medn •in den wagen weer vlot te krijgen. Atkintlc-Holland-P.K.Valtingojer Op den „Dat; «Ier Duitsche Politie" werden op tal van plaatsen In ons land de kiiufierni op een warmen maaltijd onthaald. In „Krasnapolsky" te Amsterdam werd aan nicsj minder dan 8000 Amsterdammertje» warm voedsel verstrekt. Ben kijkje aan een der tafels. Pax-H«fIand-de Haan-m. Een nauwkeurig gewicht Is zoowel het belang van den klant al" van den winkelier. Vooral sinds het in werking treden van de nieuwe ljkwet gaan vele winkeliers er toa over liun weegschalen nauwkeurig te laten schoonmaken en re risee ren. Fax-Holland-de Haan-<^ V

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10