Haarlem's Dagblad Rede van ir. Mussert Offensief tegen Rangoon in voorbereiding 59e JAARGANG No. 17996 X X Uitgave Lonrcns Coster, M(J. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukker]) N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, b!)k. Soenda- pleln 37. Postgiro 38810. Drukker!): Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoo/dred. 15054, Redactie 10600. Drukker!) 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 18 FEBRUARI 1942 Abonnement per wreek 0,18, per maand ƒ1,18, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, loss# nummers 6 cent. Adverten» ti?n: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0.7J per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0,72, elke regel meer ƒ0.18. Groentjes 1—3 regels M cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Aanwijzing nieuwe boterbon Verlenging van diverse bonnen 's GRAVENHAGE, 18 Februari. De secretaris generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 19 Februari tot en met Vrijdag 27 Febru ari 1942 elk der met „09" genummerde bonnen van de boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter of 100 gram rundvet. Dit laatste kan uitsluitend worden betrokken door hen, die in de geriode van 2 tot en met- 5 Februari j.l. bon 09 bij un slager hebben ingeleverd. Gédurende het tijd vak van 19 tot en met 27 Februari a.s. geeft voorts elk der met „09" genummerde bonnen van de vet- kaart recht op het koopen van 125 gram boter zon der reductie of margarine. Voorts wordt de geldigheidsduur der met „07" en „08" genummerde bonnen van de boterkaart en van de vetkaart verlengd tot en met Vrijdag 27 Fe bruari 1942. De geldigheidsduur der met „204 tot en met „208 genummerde bonnen van de bonkaart, algemeen, welke tot en met 21 Februari a.s. elk recht geven op het koopen van 5 00 gram kaas, wordt verlengd tot en met Zaterdag 28 Februari 1942. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bon van de bonkaart algemeen, welke gewoonlijk wordt aangewezen voor het koopen naar keuze van havermout of peulvruchten, gedurende het vier- wekelijksche tijdvak, hetwelk op Zondag 22 Februari a.s. begint, uitsluitend recht zal geven op het koopen van peulvruchten. Electriciteitsverbruik te Haarlem Voor industrie en huishouding In het laatste jaarverslag van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Haarlem worden interessante gegevens verstrekt over het verbruik zoowel wat industrie als-huishouding betreft. De opgewekte electriciteit werd geleverd voor: Kracht (industrie) 39.8 Licht en huishouden 40.4 Gemeente Heemstede 6.9 P. E. G. E. M12.9 Daaruit blijkt dat de industrie vrijwel evenveel electriciteit gebruikt als alle Haarlemmers tezamen voor licht en huishoudelijke doeleinden. Wat de laatste categorie betreft wordt 6.8 (dus ongeveer 1/6 van liet totale verbruik van die groep) volgens enkel tarief betaald, 15,6 volgens het huishoud en winkeltarief (meer dan 13) en 4.8 nacht tarief. De grootverbruikers die bijzondere contracten hebben zijn hierbij niet meegerekend. ,Een deel van den stroom voor licht en huishouden wordt geleverd over den muntmeter, maar dat be draagt niet meer dan een achtste van het totale stroomverbruik voor licht en huishouden. De men- schen die niet tot de allerkleinste afnemers behoo- ren hebben trouwens ook huishoudtarief, wat goed- kooper is. Nu wordt weinig electriciteit voor de straatver lichting gebruikt: in normale tijden wordt daaraan evenwel 3.6 van de productie besteed. Natuurlijk wisselt het electriciteitsverbruik in de verschillende maanden zeer sterk. Vooral wat het gebruik in winkels en huishoudens betreft. In Juli wérd door die groep slechts 312.266 K.W.U. afge nomen tegen 1.125.611 K.W.U. in December. De af nemers die bijzondere contracten hebben met het G. E. B. (alleen zeer groote verbruikers) vallen buiten "deze telling. Onder de 39.8 pet. stroom die door de industrie werd afgenomen valt ook de levering aan de N.Z.H. die 12.7 pet. van alle opgewekte stroom betrok, dus 1/8 van de totale productie van het bedrijf. De gemeente Heemstede, die, zooals bekend is, stroom van Haarlem betrekt om die daarna aan haar ingezetenen weer te verkoopen, nam 6.9 pet. van de totale productie af. 12.9 pet. ging naar de P.E.G.E.M.. de combinatie van de centrales der gemeenten Haarlem, Amsterdam en de Provincie, die stroom levert aan de Ned. Spoorwegen. t Uit het verslag blijkt opnieuw dat het G.E.B. voor zijn stroom zeer verschillende prijzen be rekent. In 1940 werden totaal 37.471.271 K.W.U. afgeleverd, waarvoor ontvangen werd f 2.458.762.Dat wil dus zeggen per K.W.U. gemiddeld iets meer dan 6V2 ct. De menschen die enkel tarief betalen moes ten in dit jaar 21 cents per K.W.U. betalen. Daar tegenover staat dat bii huishoud-, winkel- of nacht tarief de priis per K.W.U. lager is. De industrie be taalt nog minder, maar die gebruikt in hoofdzaak stroom op den dag als het bedrijf niet zwaar belast is en de stroom dus economisch bekeken, minder waard is. EXAMENS Benoemingen bij den Landstand 's GRAVENHAGE 17 Februari. De boerenleider, hoofd van den Nederlandschen landstand, heeft benoemd, te rekenen met Ingang van 1 Februari 1942, tot voorman E. Z. Oldenbanning te De tvijk, tot hoofdstaflelder O. F. J. Damave te Voorburg, tot hoofd der hoofdafdeeling 1. T. E. Bontkes te Finsterwolde. tot stafleider der hoofd afdeeling 1. Mr. H. Reydon te Voorschoten, tot hoofd der hoofdafdeeling 2 KI. de Vries Jr. te Groote IJpolder. tot stafleider der hoofdafdeeling 2 lr. W. F. Gerhardt te •s Gravenhage. tot hoofd der hoofdafdeeling 3 D. Koudijs te 's Gravenhage. tot stafleider der hoofdafdeeling 3 T. Koopman te Oegstgeest, tot stafleider der hoofdafdeeling 4 W. Slob te Hoofddorp, met de bepaling dat de voorman en de hoofden der hoofd-afdeelingen hun taak als een eereambt vervullen. Twaalf dooden bij mijnongeluk in Engeland STOCKHOLM, 18 Februari (D.N.B.) Dinsdag is in een kolenmiin te Barnsley-Main in Yorkshire een ontploffing ontstaan, waardoor 12 personen ge dood en 30 gewond werden. In de mijn was Maandag brand uitgebroken en Dinsdagmiddag besloot men wegens de vergeefsche pogingen het vuur te blus- schen. een deel van de betrokken mijnschacht te sluiten. Met dit werk was men bijna gereed, toen de explosie ontstond. Britsche vliegtuigen poogden de Nederlandsehe kust te naderen Een der vliegtuigen neergeschoten Het D.N.B. meldt: Afzonderlijk vliegende Britsche toestellen hebben Maandag getracht over de Neder landsehe kust te vliegen. De Duitsche marine-artille rie nam hen onder vuur en schoot een der vliegtui gen neer. De overige werden gedwongen terug te keeren. Voorloopige interneering van Engelschen op Singapore TOKIO, 18 Febr. (D.N.B.) Na ontwapening van de Britsche strijdkrachten op Singapore, worden deze thans, naar vandaar gemeld wordt, naar de vesting Chiangi in het Noordoosten van het eiland vervoerd, waar zij voorloopig geïnterneerd worden. Voor de ge vangen officieren is voorloopig de ambtswoning van den vroegeren Britschen gouverneur-generaal in de stad Singapore bestemd, terwijl alle burgers, met in begrip van vrouwen en kinderen, in een groot hotel zijn ondergebracht. Naar de Domei-correspondent uit Singapore meldt, is-de verhouding tusschen de Brit sche, Australische en Indische troepen zeer opmerke lijk. Nog voordat de interneering werd uitgevoerd, hadden zij zich van elkander afgezonderd. Zelfs ont stonden er somsjhevige conflicten, daar de Engelschen bun vroegeren Australischen wapenbroeders verwe ten verantwoordelijk te zijn voor de ineenstorting, aan gezien de voornaamste reden voor de nederlaag der geallieerden volgens hen gelegen was in den te vroe gen aftocht der Australiërs, toen de Japanners hun eerste landingen verricht hadden. De Australiërs daarentegen verwijten de Engelschen, dat de Britsche strijdkrachten nooit rechtstreeks aan het front zijn op gesteld, en dat zij zelf steeds in de voorste linies heb ben moeten strijden. VERDUISTEREN - ïan a8.„ tot 8 50 Maan 18 Febr. onder 22.45, 19 Febr. op 10.36 „In de opvoeding van den modernen jongen mensch is de Arbeidsdienst slechts een schakel Na den Arbeidsdienst in den militairen dienst. 's-GRAVENHAGE. 18 Februari. In de rijk ver sierde zaal van Pulchri Studio sprak hedenmiddag Mussert, de leider der N.S.B., voor het kader van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Aanwezig waren, be halve het hooger en midden kader van den Arbeids dienst, zoowel voor mannen als meisjes, o.m. een aantal functionarissen van het hoofdkwartier der N.S.B. Mussert begon zijn rede-met in het geheugen terug te roepen den tijd van meer dan tien jaar geleden, den tijd bekend als het begin van de ineenstorting der welvaart, maar tevens als het hoogtepunt van de geestelijke verwildering, de tijd, die den opmarsch van het communisme voorbereidde. Hoever het daarmede reeds stond blijkt uit het door de christelijke regeer ders toegelaten anti-godsdienstige geschrijf van de Tribune, uit het gebeurde met „De Zeven Provinciën", uit de wijze waarop een man van formaat als gene raal Snijders, ondanks zijn onvermoeiden strijd tegen den geest des tijds en de afbraak van alle geestelijke en moreele waarden, over boord werd gezet. In dezen tijd waarin de leuzen opgeld deden: „liever bloojan dan doojan", „liever lui dan moe", „godsdienst is opium voor het volk", „proletariërs hebben geen va derland" werd voor het eerst het woord Arbeids dienst temidden van het Nederlandsehe volk gewor pen als een gebiedende eisch voor de hernieuwing van dat volk, n.l. op 14 December 1931 in het programma der N.S.B. Zelf voortdurend naast zijn schooloplei ding, geoefend in handenarbeid, heeft spreker gron dige minachting voor lapswansen. ligt de Arbeids dienst, wiens eerste en meest ijverige propagandist hij is, hem zeer na aan het hart. Spreker behandelt de moeilijke eerste schreden van den Arbeidsdienst, als Opbouwdienst aangevangen met de resten van het vroegere Nederlandsehe leger, met duizenden die geen liefde hadden tot den arbeid en wter gevoel voor de volksgemeenschap totaal on voldoende was. maar toch doorgezet ondanks alle moeiten en teleurstellingen. De leider der N.S.B. zette vervolgens de beteekenis uiteen van de revolutie, welke zich in Europa vol trekt, niet alleen als reactie op de z.g.n. Fransche re volutie maar als een nieuw tijdvak in het leven der volkeren. Een tijdvak waarin klassenstrijd en klassen- waan worden uitgeroeid om te komen tot de noodzake lijke volkseenheid, een tijdvak, waarin elk volk weer wordt erkend als werkgemeenschap, gebaseerd op den arbeid en op het besef dat arbeid de grondslag is van 's menschen bestaan. Hoe reeds in het grijs verleden bepaalde arbeid, nl. eentonige en zeer zware arbeid, dien men door slaven en later door hoorigen kon la ten verrichten, werd beschouwd als koopwaar, en hoe na de officieele afschaffing van de slavernij een nieuwe vorm van slavernij ontstond doordat zij, die geen ka pitaal hadden, verplicht waren hun arbeidskracht aan den meest biedende te verkoopen, op straffe van aan den honger te worden prijsgegeven. Maar de revolutie van heden heeft mede ten doel de afschaffing van deze slavernij, door de eer van den arbeid te herstellen en een van de middelen daartoe is de Arbeidsdienst, waar het trotsche devies „ick dien" komt, in plaats van het ik moet verdienen. Voorts behandelde Mussert de beteekenis van den Arbeidsdienst als schakel in de opvoeding van den modernen jongen^jjensch, niet alleen voor den werk- looze of voor de zonen van Jan Boezeroen, met vrij stelling van de vaderszoontjes, maar voor het gansehe volk. Ten eerste door het bijbrengen van orde, tucht en discipline, door de opvoeding tot netheid en frisch- heid, ten tweede door de ontwikkeling van den eerbied Voor den arbeid, het uitdrijven van de luiheid, de vrees voor het vuil maken van de handen, tenslotte door de ontwikkeling tot gemeenschapsmensch, tot sociaal voelend wezend, tot zoon of dochter var ons volk, waardoor men leert, zijn aangeboren egoistische instincten in toom te houden. Het vinden van geschikte werkobjecten voor den Arbeidsdienst zal moeilijkheden geven. Men mag daar bij den gewonen arbeid niet beconcurreeren noch het natuurschoon aantasten, te veel reeds is dit laatste door een niets ontziende kapitalistische wereld ge beurd. Zeker zal de Arbeidsdienst nog objecten kun nen vinden in landontginning en droogmaking, maar meer nog in verhooging van natuur- en stedenschoon, in behoud van monumenten, waardoor tevens de lief de tot den bodem en voor de schoonheid van ons va derland wordt aangewakkerd. In d« opvoeding van den modernen jongen menech is de Arbeidsdienst slechts een schakel. Na de op voeding aanvankelijk door de moeder alleen, daarna door de ouders. -In de scholen, vaar ouders en kerk hun natuurlijken en rechtvaardigen Invloed hebben, maar waarbij de Jeugdstorm het volksblndende ele ment zal vormen, en vervolgens in don Arbeidsdienst komt als sluitstuk de militaire dienst.. In het nieuwe Europa zal er een streng onderscheid zijn tusschen degenen die al of niet de wapenen mogen dragen, en het Nederlandsehe volk als Germaansch volk zal dit recht stellig ontvangen. In het komende Europa zul len de Germaansche volkeren, als zijnde van eenen bloede, lotsverbonden op leven en dood. schouder aan schouder naast elkander staan. Velen verstaan dit nog niet, maar het is een historische noodzake lijkheid en het Nederlandsehe volk worde zich hier van bewust. De dagen van 1014 Mei hebben ge toond, dat 'n afzonderlijke Nederlandsehe weermacht geen reden van bestaan heeft; in de toekomst zal de Nederlandsehe soldaat deel uitmaken van de groote Germaansche weermacht om zijn vaderland te ver dedigen waar dit behoort te geschieden, n.l. aan de grenzen van Europa. Zooale in Rusland gebeurd is, zal hij toonen een even goed soldaat U zijn als de Duitsche. Aldus den Jeugdstorm doorloopen hebbend, in den Arbeidsdienst geschoold, deugdelijk militair opge geid. grootgebracht in Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid, zal straks de jonge Nederlander op zijn 21ste jaar plechtig en feestelijk worden opgenopien als vol waardig staatsburger in de Nederlandsehe volksge meenschap. Ons volk komt in grooten nood te verkeeren. Het in de 16de en 17de eeuw met groot doorzettingsver mogen en ongekende kracht tot stand gebrachte net van handelsnederzettingen over de geheele wereld is in den loop der eeuwen geleidelijk verloren gegaan, waarbij steeds Albion erfde. En nu het Engelsche imperium ten gronde gaat. zal, door de wijze waar op wU ons koloniaal bezit aan Engelsche garanties hebben gebonden, mogelijk ook de laatste rest ver loren gaan. Arm en berooid zullen wij dus uit dezen oorlog komen en van den grond af aan moeten her beginnen. Resoluut zal men daartoe de handen uit de mouwen moeten stekbn en aanpakken, steunend op het eenige wat ons gebleven is. onze vaderland- sche bodefn, en de volkskracht van 9 mlllloen men schen, met als eenig kapitaal de goede eigenschap pen van hand en hoofd er. hart rai» ons volk. Maar de Arbeidsdienst zal onze jonge mannen en meisjes moeten leeren, dat wij voor ons volk opnieuw een weg moeten banen en hen daarvoor geschikt moeten maken. Aan het slot van zijn rede sprak Mussert een woord van dank tot den Generai-Arheitsfuehrer Bethman. die zich zooveel moeite geeft om het in stituut van den Arbeidsdienst ook hier te maken tot een voorbeeldig opvoedingsinstituut, voor al zijn moeite en zorgen. Hij sprak de verwachting uit. dat deze in zijn later leven met voldoening zal kunjien terugzien op zijn arbeid In de lage landen aan de zee. (ANP) Drijvend dok op Malta vernield Een der grootste dokken ter wereld Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Het drijvende dok in La Valetta (een der grootste dokken der wereld Red.) is ten offer gevallen aan de Duitsche bommen zoo heeft de Duitsche luchtver- kenning geconstateerd. Het dok was bestemd voor de grootste schepen der Britsche vloot op de Middel- landsche Zee en is door Duitsehland op basis van de herstelbetalingen gebouwd. Thans ligt het zwaar be schadigd in het water. Alleen nog stalen rails en ge sprongen platen, die opsteken uit het havenbasin. toonen de plaats aan waar zich eens het dok bevond. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 15 tot cn met 21 Februari: I""! ra".a- Brood 01 gebak 09B Brood y3 rants. 09A Vleesch 1 ra,nts. Vleesch of 09B Vl.waren rants. vleeschwaren Van 8 tot cn niet 21 Februari: 08A Aarteppelen 1 y. K.G. Aardappelen 08B Aardappelen A K.G. Aardappelen Van 15 Februari tot en met 28 Februari: 09A Aardappelen K.G. Aardappelen 09B Aardappelen y2 K.G. Aardappelen Van 25 Januari t.m. 21 Februari: 197 Algemeen l K.G. Suiker 05C en 05D res. 50 gr. Cacao 198 Algemeen 500 gr. Jam 199-202 1 rants. Bloem brood of gebak OfiD en 07D res. 2~50 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 209 250 gr. Gort 210 ioo gr. Vermicelli of maïzena 204-208 100 gr. Kaas 06A-09A Melk I VA L. Melk 06B-09B Melk I 13^ L. Melk (Bonnen 204-208 (Kaas) zijn verlengd tot en met Zaterviag 28 Februari 1942) Van 10 Februari tot en met 27 Februari: 07 Boter 125 gr. Boter 07 Vet 125 gr. Boter of margarine 08 Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine Van 19 tan. 27 Febrnari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 8 Januari t.m. 21 Februari: 1Ü5 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 64B, 04C, 04D Reserve 1 ei Van 28 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Kofliesurrogaat Van 8 Februari tot en met 21 Februari: 212 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 211 Algemeen en Bon G Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon G toiletzeep 75 gram toiletzeep SO pCt. t.n». 28 Februari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof pet- bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m 30 April. Op 36 scholen in Nederland worden jeugdige werk- loozen onderwezen in de verschillende ambachten welke zij kiezen Foto: Onderwijs aan de draaibank In de Haarlenische werkplaats (foto Stevens) Voor-Indiërs gaan te Tokio betoogen Oproep van leider der onafhankelijkheidsbeweging: TOKIO, 17 Februari. Boose, leider der Voor-In dische onafhankelijkheidsbeweging in Japan, heeft alle Indiërs in Japan, Thailand, Mandsjoekwo. China en elders in Groot-Oost-Aziè opgeroepen tot deelne ming aan een massale bijeenkomst, die binnenkort te Tokio zal worden gehouden. Op deze bijeenkomst, aldus zegt de oproep, zal beraadslaagd worden over maatregelen om het In nood verkeerende vaderland te helpen en het Britsche juk af te schudden Boose heeft verder een oproep gericht tot zijn land- genooten in Britsch-Indië, waarin hij hen aanspoort de gelegenheid niet ongebruikt te laten, welke door den heiligen oorlog van Japan aan Indië wordt gebo den tot het verkrijgen van zijn onafhankelijkheid. „Breekt met het Britsche verleden", aldus deze op roep, „de hemel zendt deze hulp". (D.N.B.) De positie van Madagascar Mededeeling van .Smuts STOCKHOLM. 18 Februari. (D.N.B.) Naar de Britsche Nieuwsdienst meldt, heeft de Zuid-Afrikaan- sche minister-president, Smuts, gisteren in het parle ment geantwoord op een desbetreffende vraag dat geen overleg is gepleegd tusschen de regeering der Unie van Zuid-Afrika en eenige andere regeering of tusschen de regeering der Unie en vertegenwoordi gers van De Gaulle, over Madagascar. Er bestond geen aanleiding toe, zoo verklaarde Smuts, stappen te overwegen om schepen, troepen, vliegtuigen of eenige andere ondersteuning gereed te houden voor een mo- gelijken aanval of voor de bezetting van Madagascar" Evacuatie der stad in versneld tempo BERN, 17 Februari (D.N.B.) Naar Exchange Telegraph uit Rangoon meldt, zijn Japansche voorbereidingen voor een offensief tegen Rangoon reeds duidelijk waarneembaar. Met het oog daarop wordt de evacuatie der Birmaansche hoofdstad in versneld tempo voört gezet. De Britsche verdedigingslinie is terugge trokken tot achter de rivier de Bilin en als laatste natuurlijk verdedigingslijn ligt daar achter de Sittang. Overal, aldus Exchange Tele graph, horot men den roep: „Wij hebben ver sterkingen en nog eens versterkingen noodig en wel zoo snel mogelijk". Japansclie oorlogsbodems in Singapore TOKIO, 17 Februari. Het D.N.B. meldt: Dins dagochtend vroeg is een onbekend aantal eenheden der Japansche marine de haven van Singapore bin- nengeloopen. Na den val van Singapore Australië en Indische Oceaan bedreigd GENèVE, 17 Februari (D.N.B.) „News Chro nicle" verklaart dat de Japanners zich, „meesters in den bliksemoorlog" getoond hebben. Nu wordt reeds Nederlandsch-Indië in het nauw gebracht, zoo schrijft het blad en Australië alsmede de Birma- weg zijn bedreigd. In een artikel, dat als opschrift draagt „Na Singapore" schrijft de „Times" het volgende: De Japansche overwinning brengt niet alleen de veilig heid van Australië. Indië en nog directer -*- van Nederlandsch-Indië in gevaar, doch ook het zenuw stelsel van de geheele alliantie. De aanval op het groote oliecentrum Palembang is door den aanvoer over zee van sterke strijdkrachten versterkt. Deze positie bevindt zich thans in handen van den vijand, die met zijn geheele kracht en snelheid waar over het beschikt ernaar streeft de barri.re van de Maleische archipel te doorbreken en de wate wegen te beheerschen die niet alleen n^r Australië doch ook naar den Indïschen Oceaan leiden. Dit gebied is van de allergrootste beteekenis voor de geallieerden, want de Indische Oceaan is voor het Imperium een nog belangrijker levensader dan de Middellandsche Zee. Het artikel in de „Times" wordt besloten met het tot uiting brengen van de vrees dat de vijand in het zoo belangrijke gebied van den Stillen Oceaan den omvang van zijn aan vallen in de naaste toekomst waarschijnlijk nog wel zal vergrooten. Japansche operaties boven Ned.-Indië Haveninstallaties en olie-opslagplaatsen aangevallen TOKIO, 17 Februari. Het D.N.B. meldt: Maan dag heeft de Japansche luchtmacht buitengewoon hevige luchtaanvallen gedaan van Palembang op Sumatra tot Port Moresby in het Zuid-Oosten van Papoealand. Overal werd aanzienlijke schade ver oorzaakt aan militaire installaties, haveninstallaties en olieopslagplaatsen. Op de vliegvelden van Soera- baja' en Batavia zijn een aantal vliegtuigen van den tegenstander op den grond vernield. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, heeft de bevolking van Batavia van de autoriteiten instructies gekregen voor het geval dat de Japanners verder op rukken. O.a. moet de bevolking in dat geval haar rijwielen vernielen en geen witte "Vasch te drogen hangen, „omdat die gemakkelijk als doel voor de Ja pansche vliegtuigen zou kimnen dienen". De Brinon weerlegt tot Frankrijk gerichte verwijten Anglo-Amerikaansche beweringen inzake Fransche hulp aan generaal Rommel PARIJS, 18 Februari (D.N.B.) De verwijten welke den laatsten tijd van Anglo-Amerikaansche zijde gericht zijn tot de Fransche regeering inzake een beweerde ondersteuning van het leger van Gëneraloberst Rommel, werden gisteravond door ambassadeur De Brinon, den algemeen gevolmach tigde der Fransche regeering in het bezette gebied, tegenover journalisten weerlegd. Op de vraag, wat het doel was van de jongste stappen van admiraal Leahy bij de Fransche re geering. antwoordde de ambassadeur dat de Anglo Amerikaansche campagne in pers en radio beoogt de wereld wijs te maken dat de" overwinning van Ge- neraloberst Rommel vergemakkelijkt is door een on dersteuning van Fransche zijde met wapens en oor logsmateriaal. Uit deze ophitsende campagne kan men opmaken dat de ambassadeur van de Ver. Staten opdracht ontvangen had dienovereenkomstig stappen te Vichy te ondernemen. Hierop»kan slechts geantwoord worden dat de spoorwegen van Tunis volstrekt ontoereikend zijn om den Duitschen en Italiaanschen troepen ook maar een onderdeel van de versterkingen te doen toeko men, welke zij noodig hadden en aie zij langs andere wegen gekregen hebben. Tevens schijnt de Anglo- Amerikaansche propaganda manoeuvre ten doel te hebben de hoogst pijnlijke situatie te verdoezelen dat de Britsche vloot niet meer, zooals steeds be weerd, de controle bezit over de Middellandsche Zee en dat de door de ïtaliaansche marine beschermde convooien daar aankwamen, waarheen zij gestuurd werden. Daarom beweert men dat de Fransche re geering Rommel geholpen Reeft. Op een andere vraag van een der journalisten, of maarschalk Pétain zich categorisch tegen het bolsjewisme keert, antwoordde De Brinon: maar schalk Pétain verandert in dat opzicht zijn meening niet. H^j houdt het bolsjewisme voor het grootste gevaar. Daarom ook heeft hij den secretaris-generaal in het ministerie van voorlichting gemachtigd de •anti-bolsjewistische tentoonstelling te openen, die de volgende maand in Parys zal worden gehouden. Bij een DultM-lien luchtafweer post aan het Oostfront. - Diep ver scholen In de sneeuw ligt de stel ling en de barak voor de innn- -happen. At lan tic- Holland P.K-KHns Duitsehland strijdt voor Europa. Bolsjewistische doorbraakpoging verijdeld- Duitsche duikbooten opereeren in de Caraïbische Zee Hoofdkwartier van den Führer, 17 Februari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Bij de gevechten in den middensector van het Oostelijk front had een groep vijandelijke strijdkrachten kans gezien 80 K.M ten Zuid- Oosten van Wjasma door onze linies heen te breken. Na zwaren strijd werden zij in een tegenaanval ingesloten en vernietigd. Het over blijfsel van 1848 gevangenen benevens 17 tanks, 86 stukken geschut, honderden machinegeweren, granaatwerpers en bespannen sleden alsmede een groote hoeveelheid ander oorlogstuig vielen ons in handen. Bovendien werden tot dusver meer dan 5000 gesneuvelde vijanden op het ge vechtsterrein geleld. In de periode van 14 tot 16 dezer zijn bij de gevechten in het Oosten in totaal 78 tanks en 134 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. De Sovjet-luchtstrijdkrachten hebben gisteren 48 vliegtuigen verloren. 4 eigen toestellen wor den vermist. Duitsrhe duikbooten zijn de Caraïbische Zee binnengedrongen, hebben ter hoogte van de eilanden Aruba en Curasao drie tankbooten van 17.400 ton in totaal in den grond geboord en de olieraffinaderijen en haveninstallaties met artillerie beschoten. In Noord-Afrika geen gevechtshandelingen van beteekenis. Bfl Alexandrië viel een Duitsche duikboot een formatie Britsche oorlogsschepen van een kruiser en drie torpedojagers aan. Twee vijandelijke eenheden werden door torpedo's zwaar beschadigd. 7 Bij vluchten van afzonderlijke Engelsche bom menwerpers naar de Duitsche Bocht is Fh den afgeloopen nacht een vijandelijk vliegtuig neer geschoten. Wachtmeester Kirchner, stukscommandant die in het weermachtbericht van 15 dezer is ver meld. heeft gisteren nog 7 vijandelijke tanks stukgeschoten". Terreinwinst der Duitsche troepen in den centralen sector Heuvelstellingen veroverd BERLIJN, 17 Februari. (D.N.B.) Van militaire zijde wordt medegedeeld:. De Duitsche troepen hébben verder terrein gewon nen, doordat zij in het centrale deel van het Ooste lijke front hardnekkig verdedigde heuvelstellingen der Sovjets veroverden. Deze heuvelstellingen vormden een sleutelpunt voor de Sovjets. De kern van de bols jewistische verdediging was een 2'/2 M. diepe loop graaf, die door een 100 M. lange gang met ver voor uitgeschoven mitrailleurnesten was verbonden. De Duitsche artillerie kon deze gang. die beschermd werd door hardgevroren aarde, niet vernielen. Ook het schootsveld van den tegenstander, uit de hoogte, was ideaal De superioriteit van de Duitsche infanterie wist met zware venliezen voor den tegenstander deze heuvelstelling in handen van de Duitsehers te bren gen. Het zwaartepunt van de Duitsche luchtaanvallen lag ook gisteren weer in het gevechtsgebicd van den centralen sector. Concentraties van voertuigen en plaatsjes lagen den gehcelen dag onder een bommen- hagel van de Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers. In totaal werden 335 voertuigen, waarvan meer dan de helft uit groote vrachtauto's bestond, vernield> De beschadiging van andere voer tuigen door de bommen, die bijna allemaal in de op gegeven doelen terecht kwamen, kan als zeker worden aangenomen. Op bolsjewistische vliegvelden werden d^or brand en brisantbommen verwoestingen In hangars en 'kwartierruimten aangericht Veertien vijandelijke vliegtuigen werden op den grond vernield. In lucht gevechten schoten Duitsche jagers negen bolsjewisti sche vliegtuigen neer. FINNEN VERNIETIGEN EEN BOLSJEWISTISCH RA VITAILLEE- RINGSCENTRUM. HELSINKI, 17 Februari. (D.N.B Het Finsehe le- gerbericht meldt o.a.: Op de Karelischc landengte hebben onze artillerie en granaatwerpers verscheidene vijandelijke haarden van verzet door treffers vernield en in vijandelijke stellingen ontploffingen veroor zaakt. In het Zuidelijk deel van het front werd in een sector een poging van een vijandelijke afdecling ver ijdeld des nachts over een klein meer In onze stellin gen door te dringen. In denzelfden sector waren ar tillerie en granaatwerpers van den vijand zeer actief, evenwel zonder resultaat. Een van onze storingsaf- deelingen is na door de vijandelijke stellingen te zijn gebroken 50 K.M. achter den vijand doorgedrongen, waar een belangrijk ravitallleeringscentrum werd ver nield. Een volle munitieopslagplaats, een opslagplaats van lerensmiddelen met groote voorraden, een mili taire bakkerij, een kleine opslagplaats van kleeding en benzine alsmede 90 automobielen werden vernield In totaal werden 60 gebouwen in de asch gelegd 500 bolsjewisten sneuvelden. De eigen verliezen aan ge sneuvelden en gewonden bedroegen in totaal elf man. Luchtstrijdkrachten: twee vijandelijke vliegtuigen, die een noodlanding maakten vielen ons In handen. Duitsche duikbooten in de Caraïbische Zee Reis van 4000 zeemijl naar de bron der geallieerde grondstoffen Het D.N.B. meldt: De Berlijnsche pers levert com mentaar op de mededeeling dat Duitsche duikbooten bij Curasao en Aruba drie tankschepen tot zinken hebben gebracht en raffinaderijen en havenwerken op deze eilanden beschoten hebben. De „Lokal-Anzeiger" ziet in dezen aanval een nieuwe uitbreiding van het operatiegebied der duikbooten. De aanval is ondernomen midden in het petroleumgebied, dat in de eerste plaats Engeland verzorgt en waar Engelschen en Amerikanen zich veilig konden gevoe len. tot de Duitsche granaten hun installaties ver nielden. De „Deutsche Allgemelne Zeitung" schrijft dat de Amerikanen evenzeer geschokt zijn door het binnen dringen der duikbooten in de Caraïbische Zee als de Engelschen door het passeeren van Duitsche oorlogs schepen door het Kanaal. De Vereenigde Staten heb ben op de Bahama-ellandcn en de Kleine Antillen juist de vloot- en Iuchtbases aangelegd, die zij door den ruilhandel met de torpedojagers van de Engelschen hebben verkregen. Het feit dat de duikbooten er in geslaagd zijn na een reis van 4000 zeemijl Amerikaan sche tankschepen vlak voor de bron der grondstoffen tot zinken te brengen, pleit voor den 'geest der be manning en voor de kwaliteit van het materiaal. BUENOS AIRES, 18 Februari (D.N.B.) Het op treden van de Duitsche duikbooten in de Caraïbische Zee vormt voor de bladen van de Argentijnsche hoofdstad de sensatie van den dag. In hun desbetref fende verslagen en commentaren wijzen de bladen er op dat zich op de Nederlandsehe, door Ameri kaansche troepen bezette eilanden Aruba en Curacao de grootste olieraffinaderijen ter wereld bevinden. Het blad ,,Razon" schrijft: Het bericht heeft vooral daarom sterken indruk gemaakt, omdat het de eerste oorlogshandeling der Duitsehers is aan de kust van Spaansch-Amerika. Evenwel dient geconstateerd te worden dat geen Zuid-Amerikaansche staat werd aangevallen, doch een Nederlandsehe bezitting, welker vroegere re geering zich in staat van oorlog met Duitsehland bevindt. Bovendien is het eiland door Amerikaanscho troepen bezet, dus door een land, dat eveneens sinds maanden in staat van oorlög met Duitsehland is. De oorlogshandeling heeft plaats gevonden op 40 K.M. van de kust van het Zuid-Amerikaansche continent, dus niet in de territoriale wateren van Venezuela. Tenslotte wijst het blad op de prestaties van Duit sche duikbooten die een enormen afstand hebben moeten afleggen om haar doel te bereiken. Het blad „Noticias Graficas" daarentegen ziet in het optreden van de Duitsche duikbooten een „aanval op het Amerikaansche continent". Naar de meening van het blad kunnen nog meer oorlogshandelingen ia de Caraïbische Zee verwacht worden.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1