Hoesten TOBIAS HAARL. DAGBLAD, Donderdag 19 Febr. 1942 Zware Tuchthuisstraffen Voor verduistering en vervalsching van distributiebescheiden 's GRAVBNHAGE, 18 Februari. Het Duitsche Gerechtshof heeft op 13 dezer twee ambtenaren van een distributiekantoor veroordeeld tot 12 eu 8 jaar tuchthuis, omdat zij groote hoeveelheden reeds ge bruikte levensmiddelen- en kolenkaarten van hun bureau ontvremd en met groote winst nogmaals in circulatie hebben gebracht. In een andere zaak kreeg een ambtenaar wegens verduistering en uitdeeling van textiepunten 5 jaar tuchthuis. Ook tegen de vervaardiging en het in omloop brengen van vervalschte vetbonnen werd met zware straffen opgetreden. Zoo werden in twee processen tegen verscheiden personen wegens den afzet van vervalschte vetbonnen de hoofddaders veroordeeld tot 7 en 6 jaar tuchthuis. Tevens werden de af nemers van deze bonnen gevoelig gestraft. Incassobank verdubbelde bijna de w inst AMSTERDAM 19 Februari. Aan het verslag over het jaar 1941 wordt het volgende ontleend: De aan onze bank toevertrouwde vreemde middelen hebben evenals In het vorige jaar een aanzienlijke ult- breiding ondergaan. Het samengaan van de stijging der credietgelden en vermindering der credietuitzettingen. heeft geleid tot een verdere stijging van de eerste liquidi teiten der bank. zieh uitende in een vermeerdering van de portefeuille schatkistpapier. De rentebaten werden door de bovengenoemde factoren per saldo gunstig beïnvloed. De bruto-wlnst bedraagt f 9.621.869,91 tegen f7 323.723.45 In 1940. Na afschrijving van f400.000— op de rekeningen 1 „gebouwen" en ..meubilair" bedraagt de beschikbare Winst f 4.683.685,91 tegen f 2.693.902,91 over 1940. Wij stellen voor aan de reserve f 400.000,toe te voegen een bedrag ad f2.083.685,91 te boeken ten gunste van de re kening „bijzondere reserve", welke rekening onder het hoofd ..crediteureii" zal worden opgenomen, en het divi dend over 1941 te bepalen op 6 Balans op 31 December 1941 luidt: ACTIEF: Onuitgegeven aandeelen f 20.000.000,— Kassa, kassiers en daggeldleenlngen f 9.236.621,50 Nederlandsch schatkistpapier f 118.749.799,31 Ander overheldspapier f 2.815.175,— Wissels f 14.031,— Bankiers in binnen- en buitenland f 6.901.081,95 Effecten en syndicaten f 9.338.298,21 Prolongatiën en voorschotten tegen effecten f 11.908.963,86 Debiteuren f 34.738.498,08 Deelnemingen f 2.201.552,65 Vorderingen wegens verstrekte borgtochten f 11.056.372.97 Gebouwen f 3.640539.44 Meubilair f 74. Totaal: f 230.601.007,97 PASSIEF: Kapitaal f 50.000.000.— Reserve t 7.500.006 Deposito's op termijn f 13.721.840,23 Crediteuren f 143.639 108,86 Verstrekte borgtochten f 11.056.372,97 Winst f 4.683.685,91 Totaal: f 230.601.007.97 Winst- en Verliesrekening over het jaar 1941. DEBET: Onkosten f 4.282 744,52 Extra uitkeering aan beambten f 105.000,— Bijdrage aan de stichting „Pensioenfonds beambten der Incasso-Bank" f 150.439,48 Afschrijving op gebouwen en meubilairf 400.000,— Winstsaldo te bestemmen als volgt: Reserve y.f 400.000, Aandeelhouders 6 f 1.800.000, Tantiemes directeuren, commis sarissen en beambten f 400.000,— Bijzondere reserve t 2.083.685,91 tezamen: f 4.683.685,91 CREDIT: Incasso, commissie, effecten e Interest IN DIENST VAN ONS VOLK WINTERHULP-COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI Totaal: f 9.621.809,91 Moordaanslag op alleen wonende vrouw Door 17-jarig jongmensch 'AMSTERDAM, 18 Februari. Gisteravond heeft een 17-jarig jongmensch, wonende op de Amstelkade, een moordaanslag gepleegd op een 40-jarige vrouw, die alleen een benedenhuis in de Frans Halsstraat be woont. Tegen 8 uur vervoegde de jongen zich met een naar later bleek gefingeerd briefje aan de woning, waar de vrouw, niets kwaads vermoedend, hem,binnenliet. Nauwelijks was de buitendeur achter hem gesloten, of hij haalde achter zijn rug een bijl te voorschijn en voordat de vrouw besefte, wat zijn be doeling was, bracht de jeugdige misdadiger haar eenige slagen op het hoofd toe. Hoewel de vrouw zware wonden opliep, zag zij nog kans een kamer binnen te vluchten en daar de politie te bellen. De dader had onmiddellijk na zijn misdrijf de woning verlaten. De vrouw, die veel bloedverlies had geleden, werd door den G.G, en G.D. naar het Westergasthuis gebracht. Dank zij het feit, dat het slachtoffer den jongen eenigszins kende, kon de politie er reeds spoedig in slagen hem te arresteeren. Eveneens werd een 15- jarïge jongen aangehouden, wonende in de Uiterwaar denstraat. die het gefingeerde briefje waarin ver zocht werd, wat suiker voor zijn moeder te leenen had geschreven. Verder heeft de politie nog een man gearresteerd, in wiens woning de jongen na zijn misdaad de öijl zou hebben gereinigd. Omtrent het motief van den dader tast de politie nog in het duister. BOND VAN AMATEUR-TABAKKERS. NIJMEGEN, 18 Februari. Naar wij uit goe de bron vernemen zal binnenkort worden opgericht een landelijke bond van amateur-tabakkers. Bij den bekenden expert, den heer Albers te Druten, heeft zich reeds een duizendtal amateur-tabakkers aangemeld. Te Nijmegen is deze week een vereeni- ?ing van amateur-tabakkers opgericht, welke con- act zal zoeken met de landbouw-ingenieurs en -inspecteurs. STRENGE STRAFFEN VAN DEN HAAGSCHEN ECONOMISCHEN RECHTER. 's GRAVENHAGE 18 Febr. voor den economischen rechter hier ter stede stond heden terecht de kellner J. A. Boef uit Wassenaar. Hij had in de afgeloopen maanden aan verschillende personen te Wassenaar distributiegoe deren verkocht en afgeleverd zonder inlevering van bon nen. De economische rechter veroordeelde den man tot 8 maanden gevangenisstraf en tot een boete van f 2000, bij niet-betaling te vervangen door 5 maanden hechtenis, met onmiddellijke gevangenneming en verbeurdverklaring van de in belsag genomen goederen. BROODBAKKERSWAGEN GEPLUNDERD. Een inwoonster van Den Haag, mej. N. Kila—de Jong, werd heden door den economischen rechter veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf met onmiddellijke gevangen neming. Zij werd er van verdacht op 13 Februari j.l. in de Ravesteijnstraat te hebben meegedaan aan het plunderen van een broodbakkerswagen. Als verontschuldiging voer de verdachte aan, dat zij het brood had betaald. Een an- dere inwoner van Den Haag, A. W. Roodnat, werd voor hetzelfde feit eveneens tot 14 dagen gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming veroordeeld. Officier en rechter waren van oordeel, dat dergelijke vergrijpen snel en streng gestraft moeten worden. De aller grootste belangen moeten tegen uitspattingen van dezen aard beschermd worden. CLANDESTIENE SLACHTING. Een inwoner van Sassenheim, zekere Q. J. van Kesteren. werd ervan verdacht begin December 1941 tezamen en in vereeniglng met J. J. N. Duivenvoorden te War mond een rund geslacht te hebben. Het vonnis luidde 14 maanden, met onmiddellijke gevangenneming. UITGAAN Heden, DONDERDAG 19 FEBRUARI. Palace: „Het leven is niet zoo kwaad", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Polonaise", 2.30, 6.30 en 8.45 |Uur. Frans Hals Theater: „Onder het asphalt van een Wereldstad"-, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Jaren gingen voorbij", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Binnen- en buitenlandsche actualiteiten „Parforce-jacht achter de meute" en „Vliegende treinen", van 12 uur af. VRIJDAG 20 FEBRUARI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. 'Nieuw programma. Heemstede: Ireneterrein Meer en Bosch: „Vlammende vleugels". Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: j Firma C. G. Loflmeij Jl, Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverpark weg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek. Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Telef. *8197. Uit de wereld van den arbeid De bescherming van den bedrijfsvrede III. Ook in de best geordende gemeenschap zullen ge schillen over arbeidsverhoudingen voorkomen. Het recht van den arbeid en de bedrijfsvrede zullen dien tengevolge altijd bescherming behoeven. Hoe ging dat vroeger in Duitschland en gaat het nu nog in lan den met een liberaal-kapitalistisch bestel? De arbeider die recht zocht, wendde zich tot zijn vakbond en de vakbondsecretaris nam het geval in handen. Zijn doel tegenover den ondernemer was, den arbeider in ieder geval voldoening te verschaffen, in zoo hoog mogelijke mate. Hij moest uit elk geval „ha len, wat er uit te halen was". Dit verloop van zaken was een gevolg van de schijnbaar on-overbrugbare tegenstelling tusschen „arbeid" en „kapitaal", die we derom een gevolg was van de kapitalistische machts vorming, maar het is tevens duidelijk, dat juist dit optreden der vaak eenzijdig ageerende vakbondsbe stuurders, de tegenstelling opnieuw tot bet uiterste verscherpte.' Waarvan tenslotte de bedrijfsvrede en de productie voor de gemeenschap ten offer werden gebracht Het beginsel der bedrijfsgemeenschap houdt dat der bedrijfsvrede in. Tegenstellingen blijven ook binnen de bedrijfsgemeenschap bestaan natuurlijk, ook de te genstelling, welke voorkomt uit het verschil tusschen leiding en geleiden. Maar deze natuurlijke geschillen zullen nooit meer er toe mogen leiden, dat de bedrijfs gemeenschap verscheurd wordt, want deze is, evenals het gezin voor het volk, de kleinste levenscel der groote arbeidsgemeenschap, de grondslag waarop de positie en de organisaties van den arbeid als dragen de maatschappelijke factor berust. De afdeeling „Rechtsberatung" (wij zouden zeggen „rechtbescherming") van het Duitsche Arbeidsfront nu, heeft tot taak te waken voor het recht Her wer kers (werknemers en werkgevers!) en tegelijkertijd de eenheid in de bedrijfsgemeenschap en de bedrijfs vrede te handhaven. Een schijnbaar onmogelijke op gave voor wie nog denkt in termen van het tot het laatst doorgevoerde eigenbelang. Hoe gaat dit nu in de practijk? De arbeider, die een geschil heeft met de leiding van zijn bedrijf dat niet binnen de eigen bedrijfsge meenschap tot oplossing te brengen is, wendt zich tot de afdeeling „Rechtsberatung" van het arbeidsfront. Het kan gaan om een loongeschil, om een kwestie van sociale verzekering in ieder geval vindt een rustig onderzoek plaats door den deskundige vah het D.A.F. Vindt deze de zaak rechtvaardig of heeft hij deze tot de juiste proporties teruggebracht, dan is soms al een telefoontje aan de bedrijfsleiding een telefoontje waar het gezag van en het vertrouwen in het Arbeids front achter staat voldoende om de zaak te rege len. Is de zaak moeilijker, dan vindt een onderlinge be spreking plaats ln het bureau van het D.A.F., waar bij werknemer en werkgever worden opgeroepen en waarbij en dit is het merkwaardige de bespre kingen gaan tusschen twee ambtenaren van het D.A.F., waarvan de een de belangen en het standpunt van den arbeider, de ander die van den ondernemer ver dedigt. Deze scheiding tusschen werkgevers- en werk- nemersbelangen is in de geheele organisatie der ..Rechtsberatung" doorgetrokken, in gescheiden bu reaux met speciale deskundigen, tot in de kleur van het papier der stukken toe. Ook getuigen kunnen, op grond van de wet var Januari 1934, worden opgeroepen. Een regelrechte „rechtszitting" dus, waarbij echter de pleitbezorgers beiden het belang der gemeenschap vertegenwoordi gen en in het oog houden. De gemeenschapsgedachte overkoepelt aldus de bijzondere belangen der partijen en verhindert het doortrekken van de belangentegen stelling tot het uiterste," tot schade aan de gemeen schapsproductie. In verreweg de meeste gevallen wordt aldus over eenstemming bereikt; wanneer dit niet mocht geluk ken staat de weg tot het „Arbeitsgericht" nog open. waarvoor alleen de ambtenaren van het Arbeidsfront dezelfde die de zaak behandelden pleiten mogen. Alleen in een geval van hooger beroep wordt de zaak in de gewone rechtsbanen geleid. Maar ook dan staat het Arbeidsfront volledig ach ter den man, wiens zaak het als rechtvaardig be schouwt. Alle kosten van het proces ook de gevol gen van een verloren proces zijn voor rekening van het Arbeidsfront. De werker vindt daar den steun van een wijs raadsman en een trouw kameraad. En het resultaat? Sinds 1934 is het aantal gevallen, dat de „Rechtsberatung" te behandelen kreeg gedaald tot op een derde, terwijl het aantal gevallen dat ten slotte naar het „Arbeitsgericht" verwezen moet wor den gemiddeld nog geen 8 pet. bedraagt. Hoe meer de afdeeling „Rechtsberatung" zou bloeien, des te on gunstiger moet het er in het bedrijfsleven uitzien. De zeer sterke daling in het aantal te behandelen ge schillen beteekent een toenemende bedrijfsvrede en steeds beter inleven, zoowel van werkgever ais van werknemer in de gedachte der bedrijfsgemeenschap Dat dit resultaat voor een zeer groot deel aan de ambtenaren mede te danken moet zijn, is duidelijk Want voor dit werk is niet alleen kennis en voorzich tigheid. maar ook een warm hart en psychologisch inzicht noodig. Hoezeer ook de grondslag van alle ge vallen dezelfde is de vorm en de behandelingswijze moet voor alle gevallen verschillend zijn. Terwijl steeds en te allen tijde het groote belang der productie voor de volksgemeenschap als e?n leidend beginsel op den achtergrond moet staan. In aansluiting aan een bezoek aan een aantal groote bedrijven, waar de organen der bedrijfsgemeenschap in volle werking werden waargenomen wij vertel len daar nog nader van vormde ook dit deel van het bezoek een waardevolle bijdrage tot het levende beeld van het Duitsche Arbeidsfront dat langzamer hand voor de leiders van het N.V.V. op deze reis ontstond. (A.N.P.) neijer en Zn., Barteljorisstraat Door het gebruik van Hoestival, verdwijnt Uw hoest geheél en al! „Wat Mijnhardt maakt is goed". Flacon 90 ct. Bjj Apoth. en Drogisten. £aatste tBetichtenj Proces te Riom begint vandaag Wat aan Daladier, Gamelin, Blum, Cot en Guy la Chambre ten laste wordt gelegd In de acte van beschuldiging van het proces van Riom wordt aan Daladier o.a. verweten, dat Frank rijk ondea zijn regeering zonder voldoende voorbe reiding den oorlog is ingegaan, meldt het D.N.B. uit Vichy. Er valt een volkomen falen te constateeren, en wel bij de voorbereiding van de nationale mobi lisatie en op industrieel gebied, een falen bij de be wapeningsindustrie en een falen bij de verdediging van de Fransche grens al6 gevolg van de ontoerei kendheid van het oorlogsmateriaal bij de voorzie ning van het leger met munitie en transportmidde len.. Voorts verwijt de acte van beschuldiging aan Daladier: slechte organisatie van het opperbevel, laakbare onderwerping aan politieke invloeden, levering van tal van vliegtuigen aan het Spaansche „Volksfront", bevordering der inburgering van vreemdelingen, vooral door toelating wan meer dan 100.000 „gevaarlijke'» Spanjaarden op Fransch ge bied, laakbare zwakte tegenover de agitatie onder de arbeiders en tegenover de ernstige invloeden daarvan op de be wapen ingsind us trie, Als gevolg van dit falen en deze kapitale fouten heeft Frankrijk zich in den oorlog moreel en materieel ontwapend gezien en heeft het niet beschikt over de middelen welke voor het opperbevel onontbeerljj k zijn om zijn zijn taak te vervullen. Aan generaal Gamelin wordt o.a. ten laste gelegd dat hij toegelaten heeft, dat in het leger een toe stand van materieele en moreele inferioriteit ont stond, zoodat het leger slecht voorbereid, slecht op geleid en slecht bewapend de beslissende operaties inging. Tegen Léon Blum richt de acte van beschuldiging o.a. het volgende argument: Hij heeft als minister president zijn plicht verzuimd en nagelaten aan de bewapeningsindustrie den stimulans te geven, welke door den toestand dringend vereischt werd. Pierre Cot, zoo vervolgt de acte van beschuldiging oeg als minister van luchtvaart in de jaren 1936 en 1938 de verantwoordelijkheid voor de voorbe reiding van de Fransche luchtvaart. Ondanks her haalde waarschuwingen, heeft hij nagelaten Frank rijk de luchtmacht te geven, die door de omstandig heden vereischt werd. Door leugenachtige verzeke ringen en uitvluchten heeft hij voortdurend het parlement en het land probeeren te bedriegen en wijs te maken, dat Frankrijks veiligheid gewaar borgd was. Aan Guy la Chambre wordt verweten dat hij als minister van luchtvaart geen open oog heeft gehad voor den toestand dien hij van zijn ambtsvoor ganger had overgenomen, en niets gedaan heeft om eenige verbetering tot stand te brengen. Het proces van Riom zal hedenmiddag geopend worden. Van de zes beklaagden bevinden ei; zich slechts vijf in Frankrijk. De vroegere minister van luchtvaart, Pierre Cot, is n.l. zooals bekend naar de Vereenigde Staten gevlucht. De laatste minister president van de derde republiek, Paul Reynaud, en de toenmalige minister van binnenlandsche zaken, Mandel treden in het proces sleohts als ge tuigen op. De aanklacht tegen Reynaud en Mandel wordt afzonderlijk behandeld en luidt voor Reynaud: verduistering van openbare middelen en voor Mandel: omkooperij en speculatie tegen de Fransche valuta. Val van Singapore te Tokio gevierd^ Demonstraties op het Hibiyaplein VoKIO, 18 Febr. Het DN.B. meldt: Terwijl in Singapore de Japansche strijdkrachten staan aange treden voor den plechtigen intocht in de veroverde stad, zijn tezelfdertijd te Tokio vele tienduizenden naar het groote plein van het Hibiyapark samenge stroomd. Overeenkomstig de groote historische ge beurtenis viert het Japansche volk van Sachalin in het Noorden tot in het Zuiden, in de tropische gebie den van Nederlandsch-Indië en overal, waar thans de Japansche vlag waait, met trots dezen nationalen gedenkdag van den val van de Engelsche eilandves ting Singapore. Sedert de vroege morgenuren trokken uit alle dee- len der stad groote optochten met vlaggen en reus achtige transparanten naar het centrum der stad. om zich te verzamelen op het Hibiyaplein. Formaties vliegtuigen kruisen boven de stad. Voor het keizer lijke paleis staan de reservisten opgesteld om hier aan den Tenno hun eerbied te betuigen Tegen den middag was de opmarsch naar het Hibiyaplein ge ëindigd. Een onoverzienbare menschenmenigte stond hier opgesteld. Op de eeretribune zag men minister president Tojo en de leden van het kabinet, hooge officieren van het leger, de marine en de luchtmacht, de ambassadeurs van Duitschland, Italië, China, Mandsjoekwo, Thailand en talrijke andere diploma ten. Toen bij het begin der groote demonstratie nog maals de keizerlijke boodschap van 8 December werd voorgelezen over de oorlogsverklaring aan Engeland en de Vereenigde Staten, heerschte er een plechtige stilte. Nadat verscheidene toespraken waren gehou den, werd de demonstratie besloten met een spontaan drievoudig „banzai" op den Tenno en het volk. Oo*. de rmtaurak» Meertri Zuirtm x-jn! <Fohr«®<»»- Le«n k «4 De strijd in Birma TOKIO. 19 Februari (D.N.B.) Sedert gèrulmen tijd heeft het keizerlijke hoofdkwartier gAi commu niqué meer over de ontwikkeling aan her Birmaan- sche front uitgegeven. Naar de „Tokio Asahi Sjim- boen" thans van dit front meldt, rukken de Japan sche strijdkrachten, die de rivier de Bilin overgetrok ken zijn en de gelijknamige stad hebben bezet, thans gestadig op in de richting van Rangoon De tegen stander heeft in het gebied van de Bilin hevigen tegen stand geboden, omdat zich daar zijn hoofdverdedi gingslinie voor het gebied van Rangoon bevond. De operaties tusschen de Salwien en de Bilin waren daarom moeilijk, omdat zich in dit 100 km diepe ge bied talrijke kleinere rivieren, moerassen en bergen bevinden. De tegenstander beschikte zoodoende over uitstekende natuurlijke verdedigingsmogelijkheden. Reeds Japansche schepen in de haven van Palembang TOKIO, 19 Febr (D.N.B.) Volgens berichten uit Singapore zijn reeds Japansche marine-eenheden in de haven van Palembang op Sumatra aangekomen. Omtrent de sterkte van deze marine-eenheden zijn nog geen berichten ontvangen. Slechts weinig Britsche soldaten uit Singapore ontkomen GENèVE, 19 Febr. (D.N.B.) Men gelooft in Batavia dat niet meer dan 3000 tot 4000 man Britsche troepen uit Singapore ontkomen zijn, zoo meldt de „Daily ExpressDit zijn in hoofdzaak leden van het terreinpersoneel der Britsche luchtmacht. Brit sche en Amerikaansche vluchtelingen, die nog tij dig uit Singapore naar Batavia ontkomen zijn, bele- §eren thans in heele troepen hinj consulaten en pro eeren visa te bemachtigen om uit Nederlandsch- Indië te vertrekken. De scheepvaartkantoren te Ba tavia werken onder hoogen druk. Zij worden over- stelpt met aanvragen voor passagebiljetten. De mees te van deze aanvragen luiaen voor Australië, Britsch-Indië of Amerika. De „Daily Express" meldt verder dat de Neder- landsche en inlandsche bevolking van Batavia sterk verontrust is door de groote Japansche successen en vooral door de verovering van Palembang. Volgens de geruchten nl. zouden de Japanners te Palembang. dat 350 mijl van Batavia is gelegen, groote strijd krachten hebben geconcentreerd. FAILLISSEMENTEN Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co N.V.. Amsterdam. Men deelt ons mede. dat ter Griffie der Arrondlsse- ments Rechtbank te Breda door: W. A. J. Venrooy, assu rantiebezorger, wonende te Tilburg. Besterdplein 23. verzet is gedaan tegen zijn bij vonnis der Arr. Rechtbank voor noemd d.d. 30 Januari 1942 uitgesproken faillissement. SURSéANCE VAN BETALING: D.d. li Febr. 1942 is aan N V. Nederlandsche Zekerln- genfabrlek N. Z. F. te Bunnlk, verlenging van surséance van betaling verleend voor den tijd van een jaar en zes maanden, ingaand 18 December 1941 met benoeming van Mr. J. M. A. Paling, adv. en proc. te Utrecht tot bewind voerder. UITGESPROKEN: 16 Febr. Johannes vajt den Bosch, chauffeur, wonende te Hilversum. Lorentzweg 35. Recht. Comm. Mr J. P. de Prez. Cur. Mr. G. W, O. Riep, Alb. Perkstraat 2. Hilversum. VERNIETIGD NA GEDAAN VERZET: B. J. A. Seyger, Driebergen Bljsenburg. OPGEHEVEN: v c. D. Wit, Den Haag. 13. Febr. A. J. van lersel. koperslager, wonende te Til burg, Heemskerckstraat 26, aldaar handelende onder den naam: A. ran lersel en Zn. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: Klaas Trip. Ter Aardscheweg 26. Assen. Geëindigd door het verbindend worden der ultdeellngslijst. Jacobus Nas. kleermaker, thans Arnhem, voorheen Nij megen. Geëindigd door het verbindend worden der eenige ultdeellngslijst. 1 Fèbr. Mej. J. Chr. de Wit, Amsterdam. Idem. Ultk. nihil aan conc. cred. 8 Febr B Nort, Amsterdam, Idem. Ultk. 100 9 Febr. Mej. L. J, Dijk, lunchroomhoudster, Hoogezand. Idem. Ultk. nihil aan conc. cred. 10 Febr. J. Wesseling, Stadskanaal. Idem. Ultk. 100 13 Febr. W. J. Otterspoor, zonder beroep, Velp gem. Rheden, Marlastraat 5. Idem. Ultk. 45.87 13 Febr. F. Ruys Lzn., landbouwer, Heesch, Hondtstraat A, 161. idem Ultk 100 16 Febr. de nalatenschap van wijlen Chr. H. LouLsse Fzn. commissionnalr, gewoond hebbende te Waarde Ultk, 5.79 aan conc. schuldelschers. Schaatsenrijden De beste hardrijders op de schaats Ake Seyffarth no. 1 DüSSELDORF 18 Febr. (A. N. P.). Door de buitenge wone prestaties, welke de Zweed Ake Seyffarth kortge leden in Davos heeft geleverd, staat bij momenteel aan het hoofd van de beste hardrijders op de schaats ter we reld. Tot deze slotsom komt de Zweedsche pers. die alle tijden van de beste hardrijders aller landen zorgvuldig heeft geregistreerd. Op grond van de internationale pun tentelling zijn de tijden van de vier Olympische afstanden ln punten omgerekend. Hierbij staat Sevffarth op de eerste plaats voor de Noren Ballangrud, Staksrud en Ch. Mathisen. De Duitscfter Karl Wazulek, die niet meer in wedstrijden kan uitkomen, bezet nog de vijfde plaats voor den Noor Hans Engnestangen. Hieronder volgt de ranglijst met de tijden op de verschil lende afstanden en het totaal der puntentelling. De ranglijst lutdt als volgt: 500 M 1500 M 5000 M 10.000 M. pnt. Ake Seyffarth (Zw.) 43.2 2.14.2 8.13.7+ 17.07.5 188.678 Ivar Ballangrud (N). 42 7 2.14.0 8.17.2 17.14 4 188.807 M. Staksrud (N.) 42.8 2.14.4 8.19.9 17.23.2 189.750 Ch. Mathisen (N-) 44.0 2.15.6 8.18.7 17.01.5+ 190.145 Kan Wazulek (D.) 43.1 2.17.8 8.23.8 17.28.2 191.823 H. Engnestangen (N.) 41.8+ 2.13.8+ 8.31.3 18.06.9 191.875 Blrger Wasenlus (F.) 43.4 2.18.2 8.21.3 17.28.2 192.007 Clas Thunberg (F.) 42.6 2.18.1 8.32.6 17.34.8 192.833 Aage Johansen (N.) 42.9 2.17.1 8.31.7 17.38.6 192 700 Oskar Mathisen (N.) 43.4 2.17.4 8.36.3 17.22.6 192.960 De met een aangeduide tijden zijn de huidige tijden der verschillende wereldrecords. NAT. KAMPIOENSCHAP SCHOONRIJDEN VOOR HEEREN. Zondag 22 Februari worden op de banen van de Berger IJssportvereeniging te Bergen (N.-H.) natio nale wedstrijden in het schoonrijden voor amateurs om het Nederlandsche kampioenschap voor heeren georganiseerd. Deze wedstrijden worden gevolgd door een nationalen junioreswedstrijd voor heeren. Dammen OM HET PERSOONLIJK HOOFDKLASSE KAMPIOEN SCHAP VAN HEEMSTEDE. Voor den herkamp om den 2den en Sden prijs van boven- genoemden wedstrijd werden ln het R.K. Vereenlglngsge- bouy aan den Heerenweg te Heemstede de volgende par tijen gespeeld: B. H. M. Stevens wint van J. C. Drayer en J. W. van Dartelen wint van J. C. grayer. De stand van dezen herka'mp luidt tahns: N?' ,SHf'ers" Kesp. gew. gel. verl. pnt. 1. J. W van gpartelen 2 2 0 0 4 2. B. H. M. SteVens 3 1 1 i 3 3. J. C Drayer 3 0 12 1 VELSEN de heer m. koster overleden. Op 77-jarlgen leeftijd is alhier overleden de heer M Koster. De overledene was gedurende vele jaren penning meester van het Velsensch Ziekenfonds. Hij genoot het grootste verrtouwen van zijn medebestuurders en de leden diefstallenkroniek. r> kolendiefstal. De 33-jarige C S. werd hedenmorgen op hee-.crdaad be trapt bij het stelen van kolen uit de opslagplaats van het stoompontveer. bij huiszoeking vond de politie nog een hoeveelheid kolen eveneens afkomstig van diefstal. u diefstal van rubbergoed. De politie heeft den 17-jarigen a. J. gearresteerd die Griep-besmetting.. KINDERMAALTIJDEN. Op Zaterdagmiddag van den 21sten Februari te 1 uur n.m. zal ln de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw door de plaatselijke afdeelingen van Winterhulp Neder land Haarlem en Bloemendaal we der een kostelooze eenpans-kinder- maaltijd worden gegeven. Toegangs bewijzen worden uitgegeven op Vrijdagmorgen van 10 tot 12 uur aan het gebouw van Winterhulp, fled. Oude Gracht 47 en aan de Politiepost, Rijksstraatweg. De Winterhulp is tot dezen maal tijd in staat gesteld door giften van milddadige st?dgenooten, welke zich door het leed van arme kin deren voelen aangetrokken Medeburgers, steunt dit sociale Werk en stort een bijdrage op de postgirorekening van den plaatse lijken penningmeester, nummer 395300. Voor elke gulden die u geeft, kun nen 4 kinderen heerlijk en volop eten in eon verwarmd gebouw. Waarom? Als er AKKERTJES rijn. die de pijnlijke boeien verbreken, het hoofd weer helder maken binnen 'n kwartier. ^AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een paar rub berlaarzen en van een gummljas ten nadeele van een op- arende van een in de visschershaven llggenden trawler. De 17-jarige Z. werd wegens heling van het gestolene in arrest gesteld. II MUIDEN Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 17 Februari. Tong f 11,50 per K.O.; Kleine schol eerste soort f172— f150; Kleine schol tweede soort f 154—f 112; Zetschol f 174; Pufschol eerste soort f 102—fH6; Kleine schar f102—f96; Pufschar f 60—17; Wijting f 148—f 102. alles per 50 K.G. Besommingen» trawlers ZK 68 Johannes 2S mnd. f 1S48; SCH 65 Onderneming 125 mnd. f 11385: IJM 22 Ita 150 mnd. f20822; IJM 21 Corrie 55 mnd. f6780: IJM 50 Gezin a C.itha- rina 15 mnd. f1982: IJM 189 Mary 45 mnd. f5155: IJM 417 Derika 7 75 mnd f6185: IJM 102 Vios 5 85 mnd. f7167; IJM 111 Olympla 100 mnd. f7152; IJM 165 Martha 25 mnd. f3376; IJM 29*Zeeleeuw 65 mnd. f6688; IJM 70 Zeehond 75 mnd. f5987 Kotter: IJM 224 f1488 s< IJMUIDEN 18 Februari 1942. - KI. schol ie s. f 156—f 130; Kl^chol 2e s. f 122—f 102. Middelschol f168—f155; Zetschol f156—f152; Pufschol le s. f94—f79; Pufschol 2e s. f73—f61; Gr. schar L150f 112; Pufschar f66—f50; Wijting f 118—f73, Groote gul f164; Kleine gul f 172, alles per 50 K.G. Besommingen trawlers: KW 1 De 6 Gezusters 85 mnd. 9008; KW 158 Cornells IJsbrand Willem 55 mnd. f 3404; IJM 86 Rijnstroom 100 mnd. f 9040; IJM 102 Vlos 5 140 mnd. *•"•79; IJM 417 Derika 7 150 mnd. f 9793; IJM 189 De Mary mnd. f 13365; IJM 111 Olympia 100 mnd. f 6801; IJM 165 Martha 65 mr.d. f4258; IJM 129 Shamrock 200 mnd f 14452; IJM 107 Johanna 150 mnd. f 12045. Loggers- KW 20 f 5569; KW 173 f4730; SCH 196 f 4571; SCH 275 f 5520. VL 166 f5133; KW 15 f4367. Kotters: HD 108 f3096, HD 125 f4216; IJM 222 f 2458. HILLEGOM „zeemansvrouwen". Woensdagavond gaf de V, V. „Hlllinen" haar JaarliJkschen feestavond en had daarvoor ultgenoodtgd het tooneeige- zelschap Bouber met het volksstuk „Zeemansvrouwen". De zaai was geheel gevuld en de aanwezigen hebben zich met dit bekende stuk danig geamuseerd. Het was ook ons een groot genoegen de kennismaking te hernieuwen en wij hebben met groote bewondering het spel gevolgd van mevr Bouber als Manke Mie. mevr. Anny Verhulst ln haar oude rol van Leen, Bouber als de dronken Lodewijk. Ook de overige leden van dit geheel op elkander ingespeelde ensemble mogen met eere genoemd worden. Een daverend applaus was er na elk 'bedrijf, terwijl Tüt aan net einde een vorm van ovatie aannam. De voorzitter, de heer a. van Wonderen sprak een kort openingswoord. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE stand. BEVALLEN: G. M. JansenVerweij, d. GETROUWD: K. W. D. Gratama en E. L. van Rlln; D. P, Brugman en J. Polak. OVERLEDEN: G. J. M. Willemse, oud negen mnd.; J. J. M. Verwer, (echtg.: Th. van Sonsbeek), 62 J.; W. E. baron van Till, oud 42 j.; G. J. Broodman. oud 15 J.; M R P. van Son (wed. A. H. van Tol), oud 74 j.; D. Brnakcnburg, oud 74 J.; M. J. Th. Adrian!. 79 j. (overleden te Haarlem); A. n. K. Groenendijk, oud 5 j. ZANDVOORT De Zandv. HandMsverecnlging houdt Donderdag 26 Fe bruari haar 34ste Jaarvergadering. Op de agenda komt o.a. voor verkiezing voorzitter, wegens periodiek aftreden van den heer E, H. A. Brokmeier, die terstond herkiesbaar is. Verder verkiezing van twee bestuursleden wegens perio diek aftreden van den heer A. Plelage, die terstond her kiesbaar is en wegens overlijden van den heer Biauwbocr. Onprettige nasleep van den Frieschen Elfstedentocht Een der deelnemers tengevolge van onvoldoende kleeding overleden Enkele weken na het verrijden van den Elfsteden tocht Ioopen in Friesland wonderlijke geruchten over ziekenhuizen, welke vol liggen met mannen, die van den tocht ernstige gevolgen ondervinden. In een plaats in het noorden van Friesland heeft, zooals in een provinciale courant is bekend gemaakt, één der tochtrijders zijn deelname niet den dood moeten bekoopen. terwijl uit datzelfde dorp andere deelnemers ledematen of gedeelten daarvan zullen moeten verliezen. Wij bobben de moeite genomen eens hier en daar ons licht op te steken en dan valt het niet moeilijk te constateeren dat er velen nu nog met de gevolgen vair den tocht zitten. Bevroren voeten, boenen, vingers, ooren komen veel voor en er zijn we! een* gevallen bij, welke zich niet best laten aanzien. Een geval dat den dood ten gevolge had kwam ons ook nog ter oore. Twee broers uit Balk. welke aan den tocht deelnamen, hebben namelijk be\Toren beenen opgeloopen. De eene scheen al spoedig weer te her stellen en kwam zelfs al weer op straat. Maar plot seling kwam r-r een Inzinking en na nog In een zie kenhuis te zijn opgenomen is de jongeman overleden. Ook zijn broer ligt nog in het ziekenhuis. Dit zijn zeer tragische gevalleh, welke niet zullen nalaten dat velen den Elfstedentocht zullen gaan beschouwen als iets „moordends". Reeds nu laten verschillenden zich in dezen zin uit. Daarom willen wij hier uitdrukkelijk verklaren dat ons bij Informatie is gebleken dat gevallen van bevroren ledematen te wijten waren aan een beslist onvoldoende kleeding. Er Is geen sprake van dat de laatste Elfstedentocht is gehouden bij een tempera tuur. welke voor deelnemers Indirect levensgevaar opleverde. Het tragische eeval te Balk bijvoorbeeld is te wijten aan onvoldoende kleeding. zooals ook de andere gevallen. Het is te hopen dat <fe Elfstedentocht, welke ove rigens weer zoo uitstekend slaagde, niet hesmet wordt met de kwaadsprekerij, doch dat men inziet dat de droevige gevolgen slechts aan onvoorzichtig heid zijn te wijten Het Is reeds Jammer genoeg dat de tocht dit Jaar een zoo onprettigen nasleep heeft. (A.N.P.) MEJ. H. v. LENNEP OVERLEDEN. Op 73-jarigen leeftijd is te Heemstede overleden mej. H. van Lennep, die vroeger directrice is geweest van het bekende Emma-Kinderziekenhuis te Amsterdam. De begrafenis zal plaats hebben Zaterdag 21 Februari a.s. des namiddag te drie uur op de Alg. Begraaf plaats te Heemstede. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 18 Februari. Ondertrouwd 18 Februari: A. van Walünca en J. P. van Leuven; H. Houssart en M. J. M. Blokker; P. Bos en G. van de Vlekkert: C. Hardenberg en A. P. van der Voort; B. van Klooster en A. A. J. Dorresteijn; M. Ringers en A. E. Sieraad; P. H van Egmond en P. J. Oerlemans; F. J. Bastin en J. H. van Kampen;. C. J. Kroese en W, C. Eradus; C. W. van Brussel en J. H Benard: L. A. Schreurs en J. T Terpoorten: L. A. Langendijk en C. M. C. Nelis; •F Bank en M L. S. Oerlemans: J. Hoogendoorn en G. J. M. Limonard: J. T. G. van der Veldt en E. Verhage; O. Wijkhuizen en W. A. Sterkenburg. Getrouwd 18 Februari: C. de Bruin en M. Moer kerk; I. J. van der Walle en C. van Kamnen; G W. van de Poll en M. P. Schooneveldt: B. Vinke eri M. de Graaf: A. Pruschen ei> Y. E. Scheringa. Bevallen 16 Februari: G. M. Blankestein—Klou- wers. d.: A. Wijkhuizen—de Vink, z.: J. H. Brink man—Vermeuten, z.; C. M. Rusbach—Umans. d.; 17 Februari: J Blankwater—Vermeulen, z.; C. H. van BeekNeeremans, z. Overleden 15 Februari: J. Jongkind—Verhoeve 61 Da Costastraat; 16 Februari: C. W. Wachtels— Jolink, 88 j„ Kinderhuissingel; E, Nouwlandvan Duin, 74 J„ Vooruitgangstraat; 17 Februari: C. Lak —Muller. 84 j„ Lange Heerenvest; S. P. Jacobs, 61 j., Kloosterstraat; A. M. A. Landwehr Johande Klein, 70 j., Dr. Leydsstraat; M. Spruit, 65 i. Gast huis vest.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11