Sensationeel document (Vervólg van pagina 1) perspectieven, hoe onzeker zij ook zijn. toch door hun karakter bij verschillende neutralen den wenseh doen opkomen om de ontwikkeling van het huidige con flict in den geest van een politiek compromis te ver-, gemakkelijker). Door een dergelijken wensch bezield, zouden deze neutralen er toé verleid worden zon der twijfel te goeder trouw: verschillende intrfgues te bevorderen,. waarvan de draden niet allemaal aan den anderen kant bijeenkomen De minister besloot met de mededceling, dat hij aan verschillende Fransche, persoonlijkheden, met wie hij persoonlijke betrekkingen onderhoudt, hiervan mede dceling heeft gedaan. Hij heeft ook de medewerking van de Belgische regeering bij de gemeenschappelijke doorzending van het door hem uit Berlijn verwachte antwoord verzocht; dit antwoord hoeft betrekking op voorstellen, waarin hij in zekeren zin de gezichtspun- ten van zijn zegslieden heeft geconcretiseerd en hun ter goedkeuring heeft voorgelegd. Hij gelooft ook, als het zoover komt, op de medewerking van president 'Roosevelt te mogen rekenen, die met het oog op zijn ver verwijderde afstamming op het oogenblik wer kelijk sympathie voor Nederland koestert". De onlangs door Uwe Excellentie gehouden radio toespraak tot het Fransche volk heeft overigens 's mi nisters levendige goedkeuring weggedragen. In over eenstemming echter met hetgeen cx-minlster-presi- dent Colijn in het in mijn telegram no. 301 genoemde artikel heeft gezegd, wees van Kleffens met nadruk op het belang iets naders te vernemen over den con- creten aard der garanties, die de Fransche en Ehgel- »che regeering in overeenstemming met elkaar van Duitschland wilier, eischen. voordat zij eenigerlci on derhandelingen willen beginnen. Hij voegde hieraan toe, dat hij in geval deze ga ranties niet openbaar behapdeld kunnen worden, in staat was deze streng vertrouwelijk aan zijn Duitsche zegslieden over te brengen. Toen ik hem tenslotte vertelde van het wantrouwen, dat door het voeren van onderhandelingen met de vooraanstaande persoonlijk heden van het nationaal-soeialisme te allen „tijde ge wekt wordt, daar bij voortbestaan van het nationaal socialistische regime Hitler en zijn minister van Buitenlandschc Zaken, slechts van de machten uitge schakeld. later weer aan de macht zouden kunnen komen, verklaarde van Kleffens mij, dat hij niet wist hoe dez£ uitschakeling verkregen moest worden en hij scheen te gelooven. dat zij definitief zou kunnen zijn. Tenslotte wijst dé Fransche gezant er op. dat het boven weergegeven onderhoud in het kader van de wekelijksche audiëntie van den minister heeft plaats gehad. De Vitrolles noemt het ongewoon, dat de chef der diplomatie Van een traditioneel zoo voorzichtigen staat geloofd heeft ook maar op indirecte wijze .te moeten afgaan op voelhorens, waarvan het resultaat wanneer het al niet alleen comediespel zou zijn toch minstens in een paleisrevolutie in Duitschland tot uitdrukking zou komen. Tenslotte, verklaart de Wtrolles letterlijk het vol gende: een dergelijke vermetelheid zou. voor het ge val geruchten hierover ter oore zouden komen aan ongewensehte persoonlijkheden, niet alleen den Ne- cerlandschen minister of zijn regeering. doch ook het geheele land dutir te staan komen. Dat de heer yan Kleffens ook maar de mogelijkheid van een dergelijke vermetelheid onder oogen heeft gezien, veroorlooft ons den graad van ongerustheid te peilen, die hier door de gevaren voor een totale omwenteling ontstaan is. welke een eveneens totale oorlog met zich zou mede brengen". De publicatie van dit docunjent zal in Nederland on getwijfeld een pijnlijken indruk maken. Hot geeft aan dat minister van Kleffens en dus door hem de Nederlandsche regeering. in dien.tijd (midden October 1939) ten nauwste heeft samengewerkt met den Britschen geheimen dienst. In een bericht dat de Vereenigde Persbureaux uit Berlijn doorzenden wordt een nadere uiteenzetting ge geven van den gang van zaken, naar aanleiding van mededeelinggn die Woensdag gedaan zijd op een pers conferentie in het departement van Buitenlandsche Zaken te Berlijn. Daarin is te lezen: ..Naar van Duitsche zijde wordt vastgesteld bestaat er een sensationcele samenhang tusschen de plannen van minister Van Kleffens en het bekende incident te Vcnlo. De centrale der Britsche Intelligence Service was er op uit in Duitschland complotten te smeden om aanvallen op vooraanstaande personen te organi- seeren. die dan later in de vijandelijke pers aan „re- volutionnaire organisaties in Duitschland" toegeschre ven zouden worderj. Naar thans wordt medegedeeld was men in Duitsche regeeringskringen van deze com plotten volkomen op de hoogte. Ambtenaren en be ambten van den Duitschen veiligheidsdienst der S.S. moesten zich uitgeven voor leden eener geheime or ganisatie in Duitschland. welke revolutionnaire plan nen zouden smeden tegen het Hitlerrcgime. Het eerste resultaat hiervan was, dat de chef der Britsche or ganisatie met zijn verschillende medewerkers, waar onder zich een officier van den Nederlandschen staf bevond, in de buurt van Veplo gearresteerd en naar Duitschland vervoerd werden. Naar in de Wilhelm- strnsse met verontwaardiging werd. vastgesteld, valt uit het verslag van Vitrolles aan Daladier af te lei den. dat minister Van Kleffens omtrent de moord plannen der Intelligence Service volkomen op de hoogte was". Ieder zal met verontwaardiging vervuld zijn als er sprake is van moordplannen. De aard der Nederlan ders is intrige te schuwen en moord te verafschuwen. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op* ge vestigd dat de Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied reeds op> 27 Juli 1940 verklaard heeft: „De Nederlanders geloofden, of liever beweerden, neutraal te zijn geweest. Maar wat beteekent eigenlijk neutraal? Als groote volken een strijd op leven en dood beginnen, kan de' neutraliteit niet als formeel begrip behandeld worden. In elk geval kunnen wij Duitschers geen neutraliteit erkennen, wanneer een land de ver zamelplaats van alle emigranten en vijanden van het Duitsche volk wordt, wanneer een land toelaat, dat in zijn pers dagelijks met vuil wordt geworpen naar al les wat ons heilig en dierbaar is. wanneer een defen siesysteem uitsluitend tegen het Duitsche rijk gericht is en wel als voortzettting van de Fransche en Belgi sche verdedigingslinies, en wanneer in dat land zelf een samenzwering tegen het leven van den Führer mogelijk is". De Vitrolles de vroegere Fransche gezant in Den Haag, schreef indertijd over de poging van minister van Kféffens: „Een dergelijke vermetelheid zou. voor het geval geruchten hierover ter oore zouden komen aan ongewensehte personen, niet alleen den Nederland schen minister of zijn rcgeering._doch ook het geheele land duur te staan komen". In Duitschland is men over h<* gebeurde zeer ver Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede T'lv. HoofdredacteurG. X. Lcenders, Heemstede Kers te medewerker: F. C. Derks. Haarlem ontwaardigd. Meermalen is gewezen op het afkeu renswaardige in de politiek van de vroegere Neder landsche regeering. waarvan bet Nederlandsche volk thans de gevolgen moeilijkheden van zoo velerlei aard -moet dragen In de tweede plaats ligt evenwel de schuld bij Churchill en Roosevelt, die achter de in triges stonde'n. Itciliaansch weermachtsbericht Britsche kruiser van 4300 ton tot zinken gebracht. ROME, 18 Februari. (Stefani). Het 627e weer machtsbericht luidt. „In het gebied ten Zuidoosten van Mechili gevech ten tusschen wederzijdsche verkenningsafdeel ingen: een tiental vijandelijke pantserwagens werd vernield. Italiaansche en Duitsche luchtformaties bombar deerden de vesting Tobroek en een vliegveld in de buurt van Mersa Matroeh, .schoten met machinege weren en plaatsten bomtreffers van kleih kaliber op autocolonnes. die troepen en materiaal vervoerden. Den vijand werden aanzienlijke verliezen aan man schappen en materiaal loegebracht. Vier onzer jagers, die aan de bovengenoemde acties hadden deelgeno men, zijn niet teruggekeerd. Als gevolg van een giste ren op Benghazi ondernomen luchtaanval hebben eenige gebouwen onbelangrijke schade gekregen De Vliegvelden op Malta zijn opnieuw en doeltref fend door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Een Wellington toestel werd bij een luchtduel neerge schoten. Een Britsche kruiser van de „Caïro"-klasse (4.300 fon), waarvan in het weermachttericht no. 624 was gemeld, dat hij door het optreden van een onzer tor pedovliegtuigen tegen convooien was beschadigd, is later gebleken te zijn gezonken". Nieuwe bolsjewistische formaties ingesloten Weer uitgebreide actie van het Duitsche luchtwapen Het D.N.B. meldt: Behalve de reeds in het weer machtsbericht van Woensdag gemelde vernietiging van een bolsjewistische strijdgroep in het centrale gedeelte van het Oostelijke front, maakt de omsin geling van nieuwe bolsjefistische formaties en haar vernietiging verderen voortgang. Op 16 Februari werd in het centrale gedeelte van het Oostelijk front de ring om de bolsjewistische strijdkrachten, die reeds sinds verscheidene dagen zijn ingesloten, nog nauwer toegehaald, waarbij de waphopige tegenstand van de ingesloten bolsjewis ten met zware, bloedige verliezen voor den vijand werd gebroken. Terwijl deze gevechten voortduren, werden in andere sectoren van het centrale ge deelte van het front sterke bolsjewistische aanvallen die deels met steun van pantserwagens, -artillerie en gevechtsviiegers werden ondernomen, met succes afgeslagen. Alleen op één plaats ondernam de vijand in den loop van 16 Februari in totaal dertien aanvallen, zonder echter de Duitsche stellingen te kunnen indrukken. Alle aanvallen stortten reeds vpor de Duitsche linies door het doeltreffende af- weefvuur der infanterie en artillerie met zware bolsjewistische verliezen ineen. Gevechtsvliegtuigen van de Duitsche luchtmacht mengden zich Dinsdag eveneens met succes in den strijd te land. ZH bestookten aanvalsvoorbereidin- gen. artilleriestellingen en infanterie-colonnes doel treffend met bommen van elk kaliber. In het cen trale gedeelte van het Oostelijke front werden op nieuw 89 bespannen sleden, 94 vrachtauto's, ver scheidene stukken luchtdoelgeschut, 3 pantserwa gens, 183 voertuigen en 5 locomotieven van den vijand door goed gemikte bommen totaal ver nield. Van militaire ziide wordt voorts aan het D.N.B. gemeld: Duitsche jacht- en gevechtsvliegtuigen heb ben Dinsdag met succes bolsjewistische troepenver plaatsingen in het gebied van het Ilmenmeer weer met bommen en boordwapens aangevallen. Talrijke machinegeweemesten en schuilplaatsen van aen vijand werden alleen door het vuur der boordwapens vernietigd. In het Noordelijk deel van het Oostelijk front hebben Duitsche Stuka's in het bijzonder een station aan de Moermansk-spooriijn met succes aan gevallen. De stationsgebouwen en een in de nabij heid staande goederentrein werden vernietigend ge troffen. Talrijke goederenwagens werden door bom men getroffen en verbrandden. HORE BELISHA: Britsche heerschappij ter zee gevoelig aangetast GENèVE, 18 Februari. Het D.N.B. meldt: De „Times" publiceert uittreksels uit de redevoeringen van Engel- sche persoonlijkheden, die in het afgeloopen week einde gesproken hebben over het jongste zeegevecht in het Kanaal. Zoo heeft de vroegere Britsche minister#van oorlog, Hore Belisha in Devonport o.a, gezegd: „Het feit dat de „Scharnhorst", „Gneisenau" en de „Prinz Eugen" onbeschadigd langs de krijtrotsen van Dover konden voorbijvaren en in het vaderland zijn aangekomen, is de meest kenmerkende gebeurtenis in dezen huidigen oorlog. Men weet thans in Engeland dat de wateren rondom de eigen kusten niet meer onkwetsbaar zijn en dat de traditioneele Britsche heerschappij ter zee op voelbare wijze is aangetast". Admiraal Sir Roger Keyes verklaarde in Buckingham „De samenwerking van de Duitsche oorlogsschepen met de Duitsche vliegtuigen bij het gevecht in het Kanaal is „bijna wonderlijk" geweest. De beide be treffende Britsche weermachtonderdeelen moeten nog zeer veel van de Duitschers in dit opzicht leeren". De afgevaardigde in het Lagerhuis Amery zeide in Caterham: „Voor de les. dat de Britsche vloot bij krijgsoperaties ook uit de lucht op voldoende wijze beschermd moet worden, heeft Engeland in dezen oorlog reeds duur betaald. Den hoogsten prijs heeft men echter op Malakka en bij den doortocht van de drie Duitsche oorlogsschepen door het Kanaal moeten betalen". „De actie der Duitsche schepen", zoo zeide Lord Windsor in Blackburn, „is een zeer vermetele en goed voorbereide onderneming geweest'" HITLER VERLEENT ONDERSCHEIDINGEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 18 Fe bruari. De Führer heeft onderstaande officieren het eikenloof behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend: kolonel-generaal Von Kleist generaal der pantsertroepen Reinhardt, generaal der pantsertroepen Model, generaal-majoor Freiherr von Langermann und Erlencamp, generaal-majoor Wesscl luitenant-kolonel Hagen. (D.N.B.) General-Arbeitsfiihrer Bethmann over den Arbeidsdienst UTRECHT. 19 Februari. Ter gelegenheid van de gecombineerde tentoonstelling van den Nederland schen Arbeidsdienst en den Reichs-Arbeits-Dienst. die in de Jaarbeursgebouwen alhier wordt gehouden, heeft Generai-Arbeitsfuhrer Bethmann voor een groot aan tal Duitsche en Nederlandsche gasten een lezing ge houden Over de ontwikkeling en de doelstelling van den Reichs-Arbeits-Dienst in Duitschland. Na in korte trekken een terugblik op de historie en de ontwikkeling van den Reichsarbeitsdienst te hebben gegeven, vatte spr. de doelstelling van den Arbeids dienst in de vier volgende punten samen: le. het opleiden van jonge menschen onder het de vies: arbeid adelt. 2e De erkenning, dat de arbeid den grondslag voor het mensehelijk geluk vormt. 3e. Opvoeding voor een ware volksgemeenschap, die tot grondslag heeft, dat algemeen belang voor eigen belang gaat. 4e. Het aankweeken van plichtsbetrachting, disci pline, kracht en de bevordering van de gezondheid. Men moet den arbeidsdienst beschouwen als een eeredienst aan het volk, evenals het dienen van het vaderland met de wapenen, zoowel in vredestijd als in oorlog een eeredienst is. -Men moet het als een eer beschouwen zijn vaderland te kunnen dienen en daar door mede te helpen aan den grooten opbouw. Daarom is Arbeidsdienst uitgesloten voor volksvreemde ele menten en voor Joden. Alle jonge Duitschers. zoowel de mannelijke als de vrouwelijke, zijn verplicht het vaderland te dienen, hetzij zij arm of rijk zijn. Het doel hiervan is een groote gemeenschap van arbeiders te kiVeeken. Deze dienst voor het volk is voor ons nationaal-socialisten de grootste plicht, dien wij ken nen. En het feit, of men het werk al of niet kent, speelt geen enkele rol. Het is een eeredienst in het algemeen belang. Ook dit geldt voor de vrouwen, al- leep verschilt de arbeid van de vrouwen natuurlijk van dien van de mannen. De Duitsche vrouwen ziet men niet met spaden op den schouder door de straten marcheeren. Haar taak is voornamelijk: hulp in de huishouding van kipderrïjke gezinnen. Maar het is niet zonder meer de bedoeling, dat de meisjes „hulp" in de huishouding zijn. Voortgaande herinnerde spr. er aan, dat in para graaf 3 van de Arbeidsdienstwet staat omschreven, dat de R.A.D. tot taak heeft de jonge menschen voor den arbeid op te voeden. De geoefende moet den on geoefende helpen en de sterke moet den zwakke bij staan. Vóór alles is de Arbeidsdienst een opvoedings apparaat. En met behulp hiervan kunnen groote din gen worden gewrocht. Want het is niet de bedoeling, dat er stompzinnige arbeid wordt verricht. De arbei ders dienen te weten waarvoor en hoe zij moeten werken. En de arbeidsleiders kunnen menigmaal de zen arbeid verlichten door er goed op toé te zien. hoe het gereedschap wordt gehanteerd. Het is geen wonder', dat de R.A D. vooral in het buitenland de aandacht heeft getrokken In het bij zonder bij die volken, die van den liberalistischen regeeringsvorm zijn bevrijd. Ook in Nederland is dit liet geval geweest. Spr. kan uit eigen ervaring zeggen, dat men in Nederland met den Arbeidsdienst op den goeden weg is. General-Arbeitsführer Bethmann besloot zijn betoog met den wensch. dat de leiders van den NAD hun denkbeelden verder in daden zouden mogen omzetten, opdat, wanneer men later de geschiedboeken op het hoofdstuk Arbeidsdienst zou openslaan, men zou kun nen lezen, dat een Arbeidsdienst gesticht werd tot heil van het Nederlandsche volk Port Darwin gebombardeerd STOCKHOLM, 19 Februari. (D.N.B.) Naar de Britsche Nieuwsdienst uit Sydney meldt, heeft de Australische ministerpresident Curtin bekend ge maakt dat Port Darwin gebombardeerd is. De om vang van de aangerichte schade is nog niet bekend. Zoodra de bijzonderheden zijn vastgesteld, zal een nadere mededeel ing gepubliceerd worden. Onmiddellijke hulp voor Java gevraagd Van Kleffens richt zich per radio tot het Amerikaansche volk NEW-YORK, 18 Februari. Dinsdagavond heeft de minister van Buitenlandsche Zaken der uitgeweken Nederlandsche regeering, ran Kleffens. per radio het Amerikaansche volk om onmiddellijke hulp voor Java verzocht. Hij zeide dat Java dan alleen stand kon houden, indien het het oorlogsmateriaal, waar Ned.er- landsch-Indië reeds zoo lang om heeft verzocht, ein delijk van de Vereenigde Staten krijgt. (A.N.P.) Duitschland en Turkije WEENEN 18 Februari. Het Weensche weekblad „Südost-Echo", dat vaak de meening van het departement van buitenlandsche zaken Weergeeft, omschrijft in een hoofdartikel het standpunt van Duitschland Jegens Turkije. De auteur vat zijn beschouwingen samen in de volgen de vijf punten: 1. De natuurlijke economische partner van Turkije is het door Duitschland georganiseerde nieuwe Europa. In nor male tijden yerschenen Engeland en Amerika niet als af nemers van hoeveelheden 'goederen van beteekeris op de Turksche markt, terwijl de geheele Turksche productie zonder moeite door Europa kan worden opgenomen. 2. Turkije kan als Europeesche mogendheid nooij gedes interesseerd zijn aan het lot van Europa als geheel. Voor zoover Turkije ujting geeft aan zijn belangstelling voor de reorganisatie van Europa en deze door daden bewijst, be staan geen bezwaren om dit land daaraan ook deel te doen nemen, 3. Duitschland erkent de Europeesche positie van Tur kije en zijn roeping als bewaker van de zeeëngten. 4. Duitschland bevrijdt Europa en daarmee tevens ook Turkije van eed eeuwenoude Moscóvitische pressie. 5. Duitschland heeft van oudsher zonder voorbehoud de revolutie van den grooten Kemal voorgestaan. Tusschen Duitschland eïw Turkije heeft een oude vriendschap be staan en ook thans zijn er geen tegenstellingen. (D. N. B.) Luchtaanvallen op de kleine Soenda-eilanden SJANGHAI, 19 Februari (A.N.P.) Te Batavia is medegedeeld dat Japansche gevechtsvliegtuigen talrijke kleine Soenda-eilanden tusschen Java en Australië hebben aangevallen. In Nederlandsch- Indische militaire kringen is men er niet zeker van of ook het tweede vliegveld van Palembang reeds door de Japanners bezet is. Het feit echter,.dat geen radio-contact meer met dit vliegveld mogelijk is, doet vreezen, dat het of door de Japanners bezet, of qpbruikbaar is gemaakt. Verder is men te Batavia van meening, dat Japansche voorhoedetroepen van Palembang naar het Westen oprukken langs de spoorlijn naar de bocht van Loempoer. Anierikaansch tankschip gezonken Volgens een bericht van Associated Press is het tank schip,^. II. Blum" van 19.400 ton. eigendom van de Atlantic Refining Company, in de nabijheid van de kust van den Atlantischen Oceaan door de bemanning, bestaande uit veertig koppen, opgegeven. Onder de bemanning, die in Norfolk aan land werd gezet, heerscht, volgens Associated Perss. verschil van meening over het feit, of het schip „getorpedeerd, dan wel op een mijn geloopen is". Aan journalisten vertelden de schipbreukelingen dat het tank schip „door drie ontploffingen is vernield". Toen zij in de reddingsbooten gingen, was het tankschip nog niet ge heel gezonken. „OUDERS EN KINDEREN ANTWOORDEN DEN ACHTTIENJARIGE". 's GRAVENHAGE 19 Februari. Hedenavond van 19.45— 20.— uur spreekt Max Blokzijl vla den zender Hilversum II in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Ouders en kinderen antwoorden den achttienjarige". (A. N. P.) HAARLEMSCHE RECHTBANK. Rijwieldiefstallen. Wegens rijwieldiefstallen werden verschillende Jeugdige verdachten veroordeeld tot gevangenis straffen. varieerend tusschen 4 en 10 maanden. De kapper die een fiets liad gestolen, die in een ruimte achter zijn zaak werd óntrtekt, en tegen wien 1 Jaar en 3 maanden was geëlscht, werd veroordeeld tot i jaar gevangenisstraf met aftrek. Diefstal van brood bonnen. De bakkersknecht, die niet minder dan 600 brood bonnen had gestolen van zijn patroon, werd veroor deeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De eisch luidde 1 jaar gevangenisstraf. Kousen cn sokken gestolen. De vormmeester bij een kousenfabriek te Haar lem, die zich een partij dameskousen en heeren sokken had toegeëigend en tegen wien 10 maanden gevangenisstraf was geëischt. kreeg 8 maanden ge vangenisstraf. En de kantoorbediende, die het gestolene buiten de fabriek had gebracht en bij den verkoop behulp zaam was geweest,, werd eveneens veroordeeld tot S maanden gevangenisstraf De eisch tegen den laatste luidde 8 maanden ge vangenisstraf. Removing. De zeventienjarige Hillegommer die op. een stille plek iemand, die in een café had doen blijken dat hij over een welgevulde portemonnaie beschikte, een slag op het hoofd had toegebracht en hem van f 200 had beroofd. werd heden door de Uaarlemsche Rechtbank conform den eisch ter beschikking van de regeering gesteld zonder toepassing van eenige Slr!af' Heling. Een 31-jarig koopman, die van 17-jarige jongens gestoten rijwielbanden kocht, werd overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 8 maanden. Woonwagen gestolen. Een woonwagenbewoner, thans zonder bekende woonplaats, liet verstek gaan. Hij bad zich op 23 October 1941 meester gemaakt van éen z.g. week end-wagen, die op het stationsemplacement aan de Westergracht stond. De wagen behoorde aan een kermisexploitant, die hem in normale omstandig- helen gebruikte voor zijn bedrijf. Denzelfden dag werd de dief met den wagen op den Dreef aange houden Ter terechtzitting bleek, dat deze verdachte reeds s' maal wegens diefstal was veroordeeld. De eisch van het O. M. luidde nu 5 maanden ge vangenisstraf. Dierstal uin een gouden ring. Bij verstek werd de zaak behandeld van diefstal van een gouden ring met steen, die vermist werd m de maand Januari door den gérant van Heck^ Lunchroom, die in het toilet zijn handen had ge- wasschen en de ring daar had neergelegd, be ver- dachte was in het bezit van den ring geweest, hij lfïvd hem zelfs beleend in ue Bank van Leening voor f 7.50.' Daarna had hij voor f 6 een viool gekocht in een oudheden winkel Twee Zigeunerinnen, die bij Heek waren gewe.st en tot verdachte in betrekking stonden, waren ook bij déze zaak betrokken. Maar het O. M. zeideKdat met volkomen was ko men vast'te staan hoe verdachte aan den ring ge komen was. Evenmin wie den ring weggenomen had Voor de ten laste gelegde diefstal kon dus geen vei- oordeeling volgen. Anders stond het met de subsi- Xir ten laste gelegde schuldheling. Hiervoor eisclite het O. M. 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 5 Maart. Geen wedstrijden op Zondag Ook voor Zondag a.s. zijn de wedstrijden voor voet bal, hockey, korfbal en handbal alle afgelast. „RICHE FOTO ART'' 169 Gr. Houtstraat, Tel. 13472 VERLOVINGSPORTRETTEN De Noorsche minister-president, Quisling, die eenige dagen in Berlijn heeft vertoefd, heeft Woensdag de terug reis naar N&orwegen aanvaard, Bij zijn vertrek was o.a. rijksminister Rosenberg aanwezig. Een beschadigd Britsch vliegtuigmoederschip is Woens dag. komende uit de Middellandsche Zee, in Gibraltar aangekomen. De luchtvaartmij. British Overseas Airways heeft, naar Reuter meldt, medegedeeld, dat een van haar vlieg tuigen verloren is gegaan en dat de bemanning en de pas sagier. in totaal negen personen, om het leven zijn ge komen. Het bestuur over de Engelsche concessies te Kanton en Tientsin,, dat sedert de bezetting door de Japanners in Japansche handen berustte, is Woensdag overgedragen aan de regeering te Nanking. De marine-commissie van den Amerikaanschen Senaat heeft eenstemmig besloten een commissie van onderzoek te benoemen voor de brand op de „Normandie". Het on derzoek, dat op last van minister Knox door de marine wordt ingesteld, is nog aan den gang. Daar heden, het „proces tegen de voor de nederlaag verantwoordelijke personen" begint, heeft de politie in de stad Riom uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. De politie in aanzien versterkt en op de wegen en in de treinen wordt gecontróleerd, teneinde een toestroortiing van ongewensehte elementen te veranderen, aldus ver neemt het D. N. B. uit Vichy. De nieuwbenoemde commissaris van politie te Am- hem. de heer C. Chr. Walraven, is Woensdag in zijn func tie geïnstalleerd. Op 5 Maart a.s. treedt een registreeringsbeslult voor IJselmeervlsschersvaartulgen in werking. De pakinrlchtlng van een drukkerij aan de Snellius- laan hoek Joh. Gerardtsweg te Hilversum is door brand verwoest. N.Z.H. op den beterenden weg Aantal zieken onder het personeel mindert Vermoedelijk op 1 Maart mag tot 11 uur worden gereden De belangstelling van het publiek voor de tram is in deze dagen, zacht gezegd, niet gering te noe men. Het aantal liefhebbers voor een plaatsje in een der wagens is dikwijls zoo gropt, dat men zich, bin nenkomend, waant opgenomen in de gemeenschap der haringen in een ton. De directie der N.Z.H. zal misschien wel een aantal redenen opsommen, welke meegewerkt hebben aan het ontstaan van dezen ge weldigen toeloop van passagiers, maar voor haar is het toch veel belangrijker hoe zij allen die dat wen- schen kan vervoeren. Aan die taak geeft zij sinds geruimen tijd al haar krachten en indien zii soms niet het resultaat bereikt dat zijzelve ook zoo gaarne zou zien, dan is het haar schuld'niet, Zij is-zeer ge handicapt door ziekte onder het personeel. Thans is het aantal zieken niet zoo groot meer als eenigen tijd geleden, zoodat er nu meer motorwagens met volgwagens rijden, maar het getal zieken is toch nog altijd boven de veertig. Zoolang in dit opzicht de toestand=niet tot het meer normale terugkeert, zoo lang zal ook niet zooveel materiaal op de lijn ge bracht kunnen worden als men graag zou zien. Des niettemin zijn velen al gebaat bij de verbetering, welke tot nu tot stand is gekomen. De omstandigheden, die voor een deel verantwoor delijk zijn voor den grooten toevloed van passagiers, zijn dikwijls ook oorzaak van vertragingen en hiaten in den tramdienst. Dan moet" soms gewacht worden op een vrachtauto of wagen die juist op de rails neiging tot uitrusten heeft gekregen en dientenge volge tientallen menschen dupeert en doet uitkijken waar de tram nu weer blijft. En in dergelijke om standigheden is het gemakkelijk gezegd, dat men nu feitelijk in de Gropte Houtstraat of op het Stations plein een tram op de andere lijn moest brengen, zoo dat de passagiers in de tegenovergestelde richting niet behoeven te wachten tot de rit naar het eind punt gemaakt en vandaar weer gestart is voor een nieuwe, maar het is niet zoo gemakkelijk de passa giers in zulk een tram ertoe te bewegen uit te stap pen en in eeh vlak daarop volgende wagen een plaats te zoeken. Het aantal zieken is ook reden, dat nu niet bij dergelijke vertragingen extradiensten kunnen wor den ingelegd, In normale tijden staan in de remise aan het Soendaplein te Haarlem steeds twee of drie trammen gered om „in te springen". Nu er zoo veel zieken onder het personeel zijn, is dat niet het geval, zoodat de in dienst zijnde wagens den vollen stoot moeten opvangen. Vermoedelijk op Zondag 1 Maart zal de tram later gaan rijden, n.l. tot 23 uur. Dan kan men weer van 's morgens zés uur tot 's avonds elf uur van de tram gebruik maken. Misschien zal er in de zomermaanden nog een hall uurtje bijkomen, doch dat is nog zulke toekomstmuziek, dat het beter is daarop niet verder in te gaan. Het is verstandiger bij het heden te blijven en er vreugde aan te beleven dat de ergste trammisère waarschijnlijk achter den rug is. Dal heeft de N.S.B. gedaan „Het regent, hagelt en het vriest, „Het kindje van den slager niest, „Morgen is het donkere maan, „Dat hepft de N.S.B. gedaan." Neen landgenoot, die regen, hagel of vorst, die ver koudheid van dat kindje, die donkerte bij nieuwe maan, daar is de N.S.B. volkomen onschuldig aan. Evenmin heeft men het recht haar te verwijten dat het bier op is, de borrels slechter, eh de sigaren zeld zaam zijn. Ook daar is de N.S B niet schuldig aan. Wat zij dan wel gedaan heeft? Zij heeft een gedeelte van haar beste leden afgestaan voor den strijd in het Oosten. Aan haar is het te danken dat duizenden Ne derlandsche vrijwilligers de eer van ons land aan het Oostfront ophouden. Het was de N.S.B. die inzag dat een eervolle plaats in het nieuwe Europa veroverd moet worden, dat een gelukkige toekomst van ons volk offers eischt en het zijn haar leden die deze offer» brengen. Dat heeft de N.S.B. gedaan landgenoot. D a t voor beeld hebben de Nederlandsche nationaal-socialisten gegeven. Aan u om dit voorbeeld te volgen: meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Konin ginnegracht 22 te 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". 8-7-6-0-0 Het kan er niet genoeg in gehamerd worden. 87600, het gironummer van de Nederlandsche am bulance. Het is het belangrijkste getal en ook het meest gebruikte getal van dezen tijd. Immers dage lijks wordt het door honderden Nederlanders ge bruikt, die hun bijdrage voor de Nederlandsche hulp expeditie in het Oosten hierop storten om nog niet te spreken van de verjaardagsstortingen. Maakt u ook reeds gebruik van dit getal? 8-7-6-0-0. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. RADIO PROGRAMMA VRIJDAG 20 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. N. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra mofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 0.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Joan Lancé. 12.00 Ramblers. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- -en economische berichten. 13.00 Productieslag. 13.15- Amabile-sextet. 14.00 Amhemsehe Orkestvereeniging, soliste en gramofoonmuziek. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Zang met pianobegeleiding. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17 30 Voor de Jeugd. 17.45 Orgeiconcert. 13.10 Sportwetens- waardfgheden. 18.30 Melodisten en solist. 19 00 Actueel half uur. 19.30 Otto Hendriks en zijn orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio Beschikken. 20.15 Roemeensch orkest Gregor Serban. 20.45 Boekbespreking. 21 00 Ensemble De Kwint slag. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM TT, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum X. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Zoo is Kat wijk. 21.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 11.25 Gramofoonmuziek. 12.00 Romancers en soliste. 12 45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Ge varieerd middagprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Revida-sextet. 16.30 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de school gaande jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Salonorkest en gramofoonmuziek. 18.35 De economische rechter houdt zitting. H. 18.50 Gra mofoonmuziek. 19.00 B. N. O. De Jordaner vertelt over sociale nooden. 19.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 19 20 Or gelconcert. 19.45 Reportage. 20.00 Zang, het Röntgenkwar- tet en gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 De Europeesche kunst der Barok, lezing. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avondwijding. Sleden vóór. Met behulp van deze handige voertuigen worden munitie en andere voorraden voor de Duitsche troepen tot in de voorste linies gebracht. (Orbls-Holland-P. K. Schürer) Ook bij dertig graden vorst smaakt een sigaret goed. Op nachtelijken contróletocht aan het Oostfront ont moeten twee patrouilles elkaar. (P. B. Z.-v. Eysden-P. K. Maltry) Uit den Achterhoek. De mandenmaker Ls in zijn historische „los-hoes" op de tentoonstelling „Ambacht en Sierkunst in Beeld en Bedrijf" te Amsterdam aan wezig, om de bezoekers zijn typisch bedrijf te demonstreeren. (PaxnHolland-De Haan-c) De Zeeuwsche kantkiostcr aan haar kunstzinnigen arbeid op de tentoon stelling „Ambacht en Sierkunst in Beeld cn Bedrijf" te Amsterdam. (Pax-Holland-De Haan-c)

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 14