TOBIAS HAARL. DAGBLAD, Donderdag 19 Febr. 1942 Zware Tuchthuisstraffen Voor verduistering en vervalsching van distributiebescheiden 4 's GRAVENHAGE, 18 Februari. Het Duitsche Gerechtshof heeft op 13 dezer twee ambtenaren van een distributiekantoor veroordeeld tot 12 en 8 jaar tuchthuis, omdat zii groote hoeveelheden reeds ge bruikte levensmiddelen- en kolenkaarten van hun bureau ontvremd en met groote winst nogmaals in circulatie hebben gebracht. In een andere zaak kreeg een ambtenaar wegens verduistering en uitdeeling van textiepunten 5 jaar tuchthuis. Ook tegen de vervaardiging en het in omloop brengen van vervalschte vetbonnen werd met zware straffen opgetreden. Zoo werden in twee processen tegen verscheiden personen wegens den afzet van vervalschte vetbonnen de hoofddaders veroordeeld tot 7 en 6 jaar tuchthuis. Tevens werden de af nemers van deze bonnen gevoelig gestraft. Incassohank verdubbelde bijna de winst AMSTERDAM 19 Februari. Aan het verslag over het Jaar 1951 wordt het volgende ontleend: De aan onze bank toevertrouwde vreemde middelen hebben evenals in het vorige jaar een aanzienliike uit breiding ondergaan. Het samengaan van de stijging der credietgelden en vermindering der credietuitzettingen, heeft geleid tot een verdere stijging van de eerste liquidi teiten der bank. zich uitende in een vermeerdering van de portefeuille schatkistpapier. De rentebaten werden door, de bovengenoemde factoren per saldo gunstig beïnvloed. De bruto-winst bedraagt f9.621.839.91 tegen f 7 323.723,45 in 1940. Na afschrijving van f 400.000,— op de rekeningen „gebouwen" en ..meubilair" bedraagt de beschikbare Winst f 4.683.685,91 tegen f2.693.902,91 over 1940. Wij stellen voor aan de reserve f 400.000,toe te voegen een bedrag ad f2.083.685.91 te boeken ten gunste van de re kening bijzondere reserve", welke rekening onder het hoofd „crediteuren" zal worden opgenomen, en het divi dend over 1941 te bepalen op 6 Balans op 31 December 1941 luidt: ACTIEF: Onuitgegeven aandeelen f 20.000.000,— Kassa, kassiers en daggeldleenlngen f 9.236.621,50 Nederlandsch schatkistpapier f 118.749.799,31 Ander overheidspapier 1 2.815.175, Wissels f 14.031.— Bankiers in binnen- en buitenland f 6.901.081,95 Effecten en syndicaten f 9.338.298,21 Prolongatiën en voorschotten tegen effecten f 11.908.963,86 Debiteuren f 34.738.498,08 Deelnemingen f 2.201.552,65 Vorderingen wegens verstrekte borgtochten f 11.056.372,97 Gebouwen f 3.640.539,44 Meubilair f 74,— O Totaal: f 230.601.007,97 PASSIEF: Kapitaal f 50.000.000,— Resef ve f 7.500.000,— Deposito's op termijn f 13.721.840,23 Crediteuren f 143.639.108.86 Verstrekte borgtochten f 11.056.372.97 Winst f 4.683.685,91 Totaal: f 230.601.007,97 Winst- en verliesrekening over het Jaar 1941. DEBET: Onkosten f 4.282.744.52 Extra uitkeering aan beambten f 105.000,— Bijdrage aan de stichting „Pensioenfonds beambten der Incasso-Bank" f 150.439,48 Afschrijving op gebouwen en meubilair f 400.000,— Winstsaldo te bestemmen als volgt: Reserve f 400.000.— Aandeelhouders 6 f 1.800.000. Tantiemes directeuren, commis sarissen en beambten f 400.000.— Bijzondere reserve f 2.083.685.91 tezamen: f 4.683.635.91 Totaal: f 9.621.869,91 CREDIT: Incasso, commissie, effecten en arbitrage f 4.192.761,82 Interest f 5.429.108,09 Totaal: f 9.621.869,91 Moordaanslag op alleen wonende vrouw Door 17-jarig jongmensch. AMSTERDAM, 18 Februari. Gisteravond heeft feen 17-jarig jongmensch, wonende op de Amstelkade, een moordaanslag gepleegd op een 40-jarige vrouw, die alleen een benedenhuis in de Frans Halsstraat be woont. Tegen 8 uur vervoegde de jongen zich met een naar later bleek gefingeerd briefje aan de woning, waar de vrouw, niets kwands vermoedend, hem binnenliet. Nauwelijks was de buitendeur achter hem gesloten, of hij haalde achter zijn rug een bijl te voorschijn en voordat de vrouw besefte, wat zijn be doeling was, bracht de jeugdige misdadiger haar cenige slagen op het hoofd toe. Hoewel de vrouw zware wondeh opliep, zag zij nog kans een kamer binnen te vluchten en daar de politie te bellen. De dader had onmiddellijk na zijn misdrijf de woning verlaten. De vrouw, die veel bloedverlies had geleden, werd door den G.G. en G.D. naar het Westergasthuis gebracht. Dank zij het feit, dat het slachtoffer den jongen eenigszins kefcde, kon de politie er reeds spoedig in slagen hem te arresteeren. Eveneens werd een 15- jarige jongen aangehouden, wonende in de Uiterwaar denstraat, die het gefingeerde briefje waarin ver zocht werd, wat suiker voor zijn moeder te leenen had geschréven. Verder heeft de politie nog een man gearresteerd, in wiens woning de jongen na zijn misdaad de bijl zou hebben gereinigd. Omtrent het motief van den dader tast de politie nog in het duister. BOND VAN AMATEUR-TABAKKERS. NIJMEGEN, 18 Februari. Naar wij uit goe de bron vernemen zal binnenkort worden opgericht een landelijke bond van amateur-tabakkers. Bij den bekenden expert, den heer Albers te Druten, heeft zich reeds een duizendtal amateur-tabakkers aangemeld. Te Nijmegen is deze week een vereeni- ging van amateur-tabakkers opgericht, welke con tact zal zoeken met de landbouw-ingenieurs en -inspecteurs. STRENGE STRAFFEN VAN DEN HAAGSCHEN ECONOMTSCHEN RECHTER. 's GRAVENHAGE 18 Febr. Voor den economlschen rechter hier ter stede stond heden terecht de kellner J. A. Boef uit Wassenaar. Hij had In de afgeloopen maanden aan verschillende personen te Wassenaar distributiegoe deren verkocht en afgeleverd zonder inlevering van bon nen. De economische rechter veroordeelde den man tot 8 maanden gevangenisstraf en tot een boete van f 2000. bij niet-betaling te vervangen door 5 maanden hechtenis, met onmiddellijke gevangenneming en verbeurdverklaring van de in belsag genomen goederen. BROODBAKKERSWAGEN GEPLUNDERD. Een inwoonster van Den Haag. mej. N. Kila—de Jong. werd heden door den economlschen rechter veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf met onmiddellijke gevangen neming. Zij werd er van. verdacht op 13 Februari J.l. in de Ravesteijnstraat te hebben meegedaan aan het plunderen van een broodbakkerswagen. Als verontschuldiging voër- de verdachte aan, dat zij het brood had betaald. Een an dere inwoner van Den Haag. A. W Roodnat, werd voor hetzelfde feit eveneens tol 14 dagen gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming veroordeeld. Officier en rechter waren van oordeel, dat dergelijke vergrijpen snel en streng gestraft moeten wórden. De aller grootste belangen moeten tegen uitspattingen van dezen aard beschermd worden. CLANDESTIENE SLACHTING. Een inwoner van Sassenheim, zekere Q. J van Kesteren. werd ervan verdacht begin December 1941 tezamen en in vereeniging met J. J. N. Duivenvoorden te War mond een rund geslacht te hebben. Het vonnis luidde 14 maanden, met onmiddellijke gevangenneming. UITGAAN IN DIENST VAN ONS VOLK WINTERHULP-COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI Heden, DONDERDAG 19 FEBRUARI. Palace: „Het leven is niet zoo kwaad". 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Polonaise". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Onder het asphalt van een Wereldstad", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Jaren gingen voorbij", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Binnen- en buitenlandsche actualiteiten „Parforce-jacht achter de meute" en „Vliegende treinen", van 12 uur af. VRIJDAG 20 FEBRUARI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma. Heemstede: Ireneterrein Meer en Bosch: „Vlammende vleugels". Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn.. Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park Apotheek. Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Teyler Apotheek. Teylerplein 79. Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Telef. *8197. Uit de wereld van den arbeid De bescherming van den bedrijfsvrede III. Ook in de best geordende gemeenschap zullen ge schillen over arbeidsverhoudingen voorkomen. Het recht van den arbeid en de bedrijfsvrede zullen dien tengevolge altijd bescherming behoeven. Hoe ging dat vroeger in Duitschland en gaat het nu nog in lan den met een liberaal-kapitalistisch bestel? De arbeider die recht zocht, wendde zich tot zijn vakbond en de vakbondsecretaris nam het geval in handen. Zijn doel tegenover den ondernemer was, den arbeider in ieder geval voldoening te verschaffen, in zoo hoog mogelijke mate. Hij moest uit elk geval „ha len, wat er uit te halen was". Dit verloop van zaken was een gevolg van de schijnbaar on-overbrugbare tegenstelling tusschen „arbeid" en „kapitaal", die we derom een gevolg was van de kapitalistische machts vorming, maar het is tevens duidelijk, dat juist dit optreden der vaak eenzijdig ageerende vakbondsbe stuurders, de tegenstelling opnieuw tot het uiterste verscherpte. Waarvan tenslotte de bedrijfsvrede en de productie voor de gemeenschap ten offer werden gebracht Het beginsel der bedrijfsgemeenschap houdt dat der bedrijfsvrede in. Tegenstellingen blijven ook binnen de bedrijfsgemeenschap bestaan natuurlijk, ook de te genstelling, welke voorkomt uit het verschil tusschen leiding en geleiden. Maar deze natuurlijke geschillen zullen nooit meer er toe mogen leiden, dat de bedrijfs gemeenschap verscheurd wordt, want deze is, evenals het gezin voor het volk, de kleinste levenscel der groote arbeidsgemeenschap, de grondslag waarop de positie en de organisaties van den arbeid als dragen de maatschappelijke factor berust. De afdeeling „Rechtsberatung" (wij zouden zeggen .rechtbescherming") van het Duitsche Arbeidsfront nu, heeft tot taak te waken voor het recht der wer kers (werknemers en werkgevers!) en tegelijkertijd de eenheid in de bedrijfsgemeenschap en de bedrijfs vrede te handhaven. Een schijnbaar onmogelijke op gave voor wie nog denkt in termen van het tot het laatst doorgevoerde eigenbelang. Hoe gaat dit pu in de practijk? De arbeider, die een geschil heeft met de leiding an zijn bedrijf dat niet binnen de eigen bedrijfsge meenschap tot oplossing te brengen is, wendt zich tot de afdeeling „Rechtsberatung" van het arbeidsfront. Het kan gaan om een loongeschil, om een kwestie van sociale verzekering in ieder geval vindt een rustig onderzoek plaats door den deskundige van het D.A.F. Vindt deze de zaak rechtvaardig of heeft hij deze tot de juiste proporties teruggebracht, dan is soms al een telefoontje aan de bedrijfsleiding een telefoontje waar het gezag van en het vertrouwen In het Arbeids front achter staat voldoende om de zaak te rege len. Is de zaak moeilijker, dan vindt een onderlinge be spreking plaats in het bureau van het D.A.F., waar bij werknemer en werkgever worden opgeroepen en waarbij en dit is het merkwaardige de bespre kingen gaan tusschen twee ambtenaren van het D.A.F. waarvan de een de belangen en het standpunt var den arbeider, de ander die van den ondernemer ver dedigt. Deze scheiding tusschen werkgevers- en werk- nemersbelangen is in de geheele organisatie der „Rechtsberatung" doorgetrokken, !n gescheiden bu reaux met speciale deskundigen, tot in de kleur van het papier der stukken toe. Ook getuigen kunnen, op grond van de wet van 20 Januari 1934, worden opgeroepen. Een regelrechte „rechtszitting" dus, waarbij echter de pleitbezorgers beiden het belang der gemeenschap vertegenwoordi gen en in het oog houden. De gemeenschapsgedachte overkoepelt aldus de bijzondere belangen der partijen en verhindert het doortrekken van de belangentegen stelling tot het uiterste, tot schade aan de gemeen schapsproductie. In verreweg de meeste gevallen wordt aldus over eenstemming bereikt; wanneer dit niet mocht geluk ken staat de weg tot het „Arbeitsgericht" nog open, waarvoor alleen de ambtenaren van het Arbeidsfront dezelfde die de zaak behandelden pleiten mogen. Alleen in een geval van hooger beroep wordt de zaak in de gewone rechtsbanen geleid. Maar ook dan staat het Arbeidsfront volledig ach ter den man, wiens zaak het als rechtvaardig be schouwt. Alle kosten van het proces ook de gevol gen van een verloren proces zijn voor rekening van het Arbeidsfront. De werker vindt daar den steun van een wijs raadsman en een trouw kameraad. En het resultaat? Sinds 1934 Is het aantal gevallen, dat de „Rechtsberatung" te behandelen kreeg, gedaald tot op een derde, terwijl het aantal gevallen dat ten slotte naar het „Arbeitsgericht" verwezen moet wor den gemiddeld nog geen 8 pet. bedraagt. Hoe meer de afdeeling „Rechtsberatung" zou bloeien, des te on gunstiger moet het er in het bedrijfsleven uitzien. De zeer sterke daling in het aantal te behandelen ge schillen beteekent een toenemende bedrijfsvrede en een steeds beter inleven, zoowel van werkgever ais van werknemer in de gedachte der bedrijfsgemeenschap Dat dit resultaat voor een zeer groot deel aan de ambtenaren mede te danken moet zijn, is duidelijk. Want voor dit werk is niet alleen kennis en voorzich tigheid, maar ook een warm hart en psychologisch inzicht noodig. Hoezeer ook de grondslag van alle ge vallen dezelfde is de vorm en de behandelingswijze moet voor alle gevallen verschillend zijn. Terwijl steeds en te allen tijde het groote belang der productie voor de volksgemeenschap als een leidend beginsel op den achtererond moet staan. In aansluiting aan een bezoek aan een aantal groote bedrijven, waar de organen der bedrijfsgemeenschap in volle werking werden waargenomen wij vertel len daar nog nader van vormde ook dit deel van het bedoek een waardevolle bijdrage tot het levende beeld van het Duitsche Arbeidsfront dat langzamer hand voor de leiders van het N.V.V. op deze reis ontstond. (A.N.P.) Hoesten Door het gebruik van Hoestival. verdwynt Uw hoest geheel en al <!/€oe<*ti/v4:i£ „Wat Mijnhardi maakt is goed". Flacon 90 ct. Bfl Apoth. en Drogisten. (taaiste ffieiichten^ Proces te Riom begint vandaag Wat aan Daladier, Gamelin, Blum, Cot en Guy la Chambre ten laste wordt gelegd In de acte van beschuldiging van het proces van Riom wordt aan Daladier o.a. verweten, dat Frank rijk onder zijn regeering zonder voldoende voorbe reiding den oorlog is ingegaan, meldt het D.N.B. uit Vichy. Er valt een volkomen falen te constateeren, en wel bij de voorbereiding van de nationale mobi lisatie en op industrieel gebied, een falen bii de be wapeningsindustrie en een falen bij de verdediging van de Fransche grens als gevolg van de ontoerei kendheid van het oorlogsmateriaal bij de voorzie ning van het leger met munitie en transportmidde len.. Voorts verwijt de acte van beschuldiging aan Daladier: slechte organisatie van het opperbevel, laakbare onderwerping aan politieke invloeden, levering van tal van vliegtuigen aan het Spaansche „Volksfront", bevordering der inburgering van vreemdelingen, vooral door toelating van meer dan 100.000 „gevaarlijke'' Spanjaarden op Fransch ge bied, laakbare zwakte tegenover de agitatie onder de arbeiders en tegenover de ernstige invloeden daarvan op de bewapeningsindustrie. Als gevolg van dit falen en deze kapitale fouten heeft Frankrijk zich in den oorlog moreel en materieel ontwapend gezien en heeft het niet beschikt over de middelen welke voor het opperbevel onontbeerlijk zijn om zijn zijn taak te vervullen. Aan generaal Gamelin wordt o.a. ten laste gelegd dat hij toegelaten heeft, dat in het leger een toe stand van materieele en moreele inferioriteit ont stond, zoodat het leger slecht voorbereid, slecht op geleid en slecht bewapend de beslissende operaties inging. Tegen Léon Blum richt de acte van beschuldiging o.a. het volgende argument: Hij heeft als minister- Eresident zijn plicht verzuimd en nagelaten aan de ewapeningsindustrie den stimulans te geven, welke door den toestand dringend vereischt we'd. Pierre Cot, zoo vervolgt de acte van beschuldiging droeg als minister van luchtvaart in de jaren 1936 en 1938 de verantwoordelijkheid voor de voorbe reiding van de Fransche luchtvaart. Ondanks her haalde waarschuwingen, heeft hij nagelaten Frank rijk de luchtmacht te geven, die door de omstandig heden vereischt werd. Door leugenachtige verzeke ringen en uitvluchten heeft hij voortdurend het parlement en het land probeeren te bedriegen en wijs te maken, dat Frankrijks veiligheid gewaar borgd was. Aan Guy la Chambre wordt verweten dat hij als minister van luchtvaart geen open oog heeft gehad voor den toestand dien hij van zijn ambtsvoor ganger had overgenomen, en niets gedaan heeft om eenige verbetering tot stand te brengen. Het proces van Riom zal hedenmiddag geopend worden. Van de zes beklaagden bevinden er zich slechts vijf in Frankrijk. De vroegere minister van luchtvaart. Pierre Cot, is n.l. zooals bekend naar de Vereenigde Staten gevlucht. De laatste minister president van de derde republiek, Paul Reynaud, en de toenmalige minister van binnenlandsche zaken, Mandel treden in het proces slechts als ge tuigen op. De aanklacht tegen Reynaud en Mandel wordt afzonderlijk behandeld en luidt voor Reynaud: verduistering van openbare middelen en voor Mandel: omkooperij en speculatie tegen de Fransche- valuta. Val van Singapore te Tokio gevierd Demonstraties op het Hibiyaplein TOKIO, 18 Febr. Het D N.B. meldt: Terwijl In Singapore de Japansche strijdkrachten staan aange treden voor den plechtigen intocht in de veroverde stad, zijn tezelfdertijd te Tokio vele tienduizenden naar het groote plein van het Hibiyapark samenge stroomd. Overeenkomstig de groote historische ge beurtenis viert het Japansche volk van Sachalin in het Noorden tot in het Zuiden, in de tropische gebie den van Nederlandsch-Indië en overal, waar thans de Japansche vlag waait, met trots dezen.nationalen gedenkdag van den val van de Engelsche eilandves ting Singapore. Sedert de vroege morgenuren trokken uit alle dee- len der stad groote optochten met vlaggen en reus achtige transparanten naar het centrum der stad. om zich te verzamelen op het Hibiyaplein. Formaties vliegtuigen kruisen boven de stad Voor het keizer lijke paleis staan de reservisten opgesteld om hier aan den Tenno hun eerbied te betuigen Tegen den middag was de opmarsch naar het Hibiyaplein ge ëindigd. Een onoverzienbare menschenmenigte stond hier opgesteld. Op de eeretribun^ zag men minister president Tojo en de leden van het kabinet, hooge officieren van het leger, de marine en de luchtmacht, de ambassadeurs van Duitschland, Italië, China, Mandsjoekwo, Thailand en talrijke andere diploma ten. Toen bij het begin der groote demonstratie nog maals de keizerlijke boodschap van 8 December werd voorgelezen over de oorlogsverklaring aan Engeland en de Vereenigde Staten, heerschte er een plechtige stilte. Nadat verscheidene toespraken waren gehou den, werd de demonstratie besloten met een spontaan drievoudig „banzai" op den Tenno en het volk. Ook. De RfcSTAjjRwfo *\oer«w -Zui <Folyeo®i»-lx«»k«T> De strijd in Birma TOKIO. 19 Februari (D.N.B.) Sedert geruimen tijd heeft hel keizerlijke hoofdkwartier geen commu niqué meer over de ontwikkeling aan het Blrmaan- sclie front uitgegeven. Naar de „Tokio Asahi SJim- boen" thans van dit front meldt, rukken de Japan sche strijdkrachten, die de rivier de Bilin overgetrok ken zijn en de gelijknamige stad hebben bezet, thans gestadig op in de richting van Rangoon. De tegen stander heeft in het gebied van de Bilin hévigen tegen stand geboden, omdat zich daar zijn hoofdverdedi gingslinie voor het gebied van Rangoon bevond. De operaties tusschen de Salwien en de Bilin waren daarom moeilijk, omdat zich in dit 100 km diepe ge bied talrijke kleinere rivieren, moerassen en bergen bevinden. De tegenstander beschikte zoodoende over uitstekende natuurlijke verdedigingsmogelijkheden. Reeds Japansche schepen in de haven van Palembang TOKIO, 19 Febr. (D.N.B.) Volgens berichten uit Singapore zijn reeds Japansche marine-eenheden in de haven van Palembang op Sumatra aangekomen. Omtrent de sterkte van deze marine-eenheden zijn nog geen berichten ontvangen. Slechts weinig Britsclie soldaten uit Singapore ontkomen GENèVE, 19 Febr. (D.N.B.) Men gelooft in Batavia dat niet meer dan 3000 tot 4000 man Britsche troepen uit Singapore ontkomen zijn, zofl meldt de „Daily Express". Dit zijn in hoofdzaak leden van net terreinpersoneel der Britsche luchtmacht. Brit sche en Amerikaansche vluchtelingen, die nog tij dig uit Singapore naar Batavia ontkomen zijn, bele geren thans in heele troepen hun consulaten en pro beeren visa te bemachtigen om uit Nederiandsch- Indië te vertrekken. De scheepvaartkantoren te Ba tavia werken onder hoogen druk. Zij worden over stelpt met aanvragen voor passagebiljetten. De mees te van deze aanvragen luiden voor Australië, Britsch-Indië of Amerika. De „Daily Express" meldt verder dat de Neder- landsche en inlandsche bevolking van Batavia sterk verontrust is door de groote Japansche successen en vooral door de verovering van Palembang. Volgens de geruchten nl. zouden de Japanners te Palembang. dat 350 mijl van Batavia is gelegen, groote strijd krachten hebben geconcentreerd. DE „JAVA-BODE" OVER DEN VAL VAN SINGAPORE. SJANGHAI, 19 Februari. (A.N.P.) „De val van Singapore is het begin van het einde van het Britsche wereldrijk in zijn tegenwoordigen vorm", zoo schrijft de te Batavia verschijnende „Java-Bode". „De capi tulatie van deze eilandvesting moet voor ons allen een waarschuwing zijn, dat wij ons nooit moeten verlaten op hulp van anderen", aldus het blad. Het optreden van de Japansche luchtmacht TOKIO, 19 Februari. D.N.B.) Het bombardement van twee torpedojagers in Straat Gaspar geschiedde, naar hier vernomen wordt, in het kader van uitge breide operaties, die de Japansche marine-luchtmacht de laatste dagen na den val van Singapore boven de gebieden ten Z O. van de eilandvesting, in het bijzon der boven Straat Banka en Straat Gaspar, uitgevoerd heeft. Hierbij werden de beide vijandelijke torpedo jagers alsmede verscheidene transportschepen waar genomen en terstond door de bommenwerpers aan gevallen. Een torpedojager werd zoo zwaar getroffen, dat hij binnen de minuut zonk. terwijl de tweede een directe treffer kreeg en strandde. Voorts werden twee groote vrachtschepen tot zinken gebracht, nadat zij vergeefs getracht hadden te ontkomen. De marine-luchtmacht had bij haar operaties tegen de op Sumatra gestationneerde vijandelijke strijd krachten wederom succes. Zij heeft alleen in het tijd vak van 9 tot 17 Februari op Sumatra 32 vijandelijke toestellen neergescibten of op den grond vernield. Het verloop van den veldtocht op Malakka TOK1.0, 19 Febr. (D.N.B.) De perschef van het Japansche leger, kolonel Hideo Ohiro, heeft opmer kelijke bijzonderheden verteld over het verloop van den veldtocht op Malakka. Voor de capitulatie van Singapore zijn tusschen de Britsche en Japansche hoofdstrijdkrachten in totaal 92 veldslagen en ge vechten geleverd. De Japansche pioniers hebben in dien tijd niet minder dan 250 bruggen hersteld. Geen enkele buitenlandsche militaire deskundige, aldus Ohiro, heeft zich kunnen voorstellen dat de Japanners naar de straat van Johore te zijn over gestoken, Singapore binnen een week tijds konden veroveren. Met den val van Singapore heeft Japan thans zijn voorbereidingen voor het aangaan van den beslissenden slag voltooid. Het doel van den veldtocht op Malakka is bereikt, hoewel minder troepen zijn opgesteld dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Dank zii den Japanschen vorderingen op medisch gebied is de gezondheidstoestand der troe pen voortreffelijk. Ook de goede stemming der Ja pansche soldaten heeft onder de ongewone warmte niet geleden. De verliezen aan Japansche transport schepen in den veldtocht van Malakka zijn'zeer ge ring en er zijn slechts schenen tot zinken gebracht die geen troepen aan boord hadden. Van dé 61 be schadigde schepen zijn er zes reeds hersteld en weer in dienst genomen. FAILLISSEMENTEN Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.v., Amsterdam. Men deelt ons mede. dat ter Griffie der Arrondlsse- ments Rechtbank te Breda door: W. A. J. Venrooy. assu rantiebezorger, wonende te Tilburg, Besterdpleln 23. verzet is gedaan tegen zijn bij vonnis der Arr. Rechtbank voor noemd d.d. 30 Januari 1942 uitgesproken faillissement. SURSéANCE VAN BETALING: D.d. 11 Febr. 1942 is aan N.v. Nederlandsche Zekerln- genfabrlek N. Z. F. te Bunnlk, verlenging van surséance van betaling verleend voor den tijd van een jaar cn zes maanden, Ingaand 18 December 1941 met benoeming van Mr. J. M. A. Paling, adv. en proc. te Utrecht tot bewind voerder. UITGESPROKEN: 16 Febr. Johannes vari den Bo"èch. chauffeur, wonende te Hilversum, Lorentzweg 35. Recht. Comm. Mr J. P. de Prez. Cur. Mr, G. W. O. Riep, Alb. Perkstraat 2. Hilversum. VERNIETIGD NA GEDAAN VERZET: B. J. A. Seyger, Driebergen Rh sen burg. OPGEHEVEN: C. D. Wit. Den Haag. 13. Febr. A. J. van lersel, koperslager, wonende te Til burg, Heemskerckstraat 26. aldaar handelende onder den naam: A. van lersel en Zn. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: Klaas Trip. Ter Aardscheweg 26. Assen. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeellngslijst. Jacobus Nas. kleermaker, thans Arnhem, voorheen Nij megen. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Febr. Mej. J. Chr. de Wit, Amsterdam. Idem. Uitk nihil aan conc. cred 8 Febr B Nort. Amsterdam. Idem. Uitk. 100 9 Febr. Mej L. J. Dijk, lunchroomhoudster, Hoogezand. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred 10 Febr J. Wessellng, Stadskanaal. Idem. Uitk. 100 V». 13 Febr. W. J. Otterspoor, zonder beroep. Velp gem Rheden. Marlastraat 5. Idem. Uitk. 45.87 13 Febr. F. Ruys Lzn.. landbouwer, Heesch, Hondtstraa: A. 161. Idem Uitk 100 16 Febr. de nalatenschap van wijlen Chr. H. Loulsse Fzn., commisslonnair, gewoond hebbende te Waarde. Uitk 5.79 aan conc. schuldelschers. Griep-besmetting.. KINDERMAALTIJDEN. Op Zaterdagmiddag van den 21sten Februari te 1 uur n.m. zal in groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw door de plaatselijke afdeelingen van Winterhulp Neder land Haarlem en Bloemendaal we der een kostelooze eenpans-kinder- maaltijd worden gegeven. Toegangs bewijzen worden uitgegeven op Vrijdagmorgen van 10 tot 12 uur aan het gebouw van Winterhulp. Gcd. Oude Gracht 47 en aan de Politiepost, Rijksstraatweg. De Winterhulp is tot dezen maal tijd in staat gesteld door giften van milddadige stadgenooten, welke zich door het leed van arme kin deren voelen aangetrokken Medeburgers, steunt dit sociale werk en stort een bijdrage op de Dostgirorekenlng van den plaatse lijken penningmeester. ntimmer 395300. Voor elke gulden die u geeft, kun nen 4 kinderen heerlijk en volop eten in een verwarmd gebouw. Ja, Waarom? Ala er AKKERTJES zijn, die de pijnlijke boeien verbreken, het hoofd weer hckler maken binnen 'n kwartier. n~»,AKKERVE De Nederlandsche Pijnstiller D» PLAATSVERVANGER VAN DEN HONGAARSCHEN RIJKSBESTUURDER. BOEDAPEST, 19 Februari. (D.N.B.) De beide hui zen van den Hongaar^hen Rijksdag hebben Donder dagmorgen in een gemeenschappelijke bijeenkomst den oudsten zoon van den rijksbestuurder. Stefan von Horthy, bij acclamatie tot plaatsvervanger van den rijksbestuurder ^gekozen. SPOORWEGONGELUK IN BRITSCH-INDIë. STOCKHOLM, 19 Februari. (D.N.B.) Bij een bot sing tusschen een personentrein en een goederentrein op de lijn AHahabad-Cawnpore zijn, naar de Britsche Berichtendienst meldt, 14 personen gedood en meer dan 25 gewond. ÏJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. ÏJMUIDEN 17 Februari. Tong f11,50 per K.G.: Kleine schol eerste soort f172— f150; Kleine schol tweede soort f 154—f 112: Zetschol f 174; Pufschol eerste soort f102—f80; Kleine schar f 102—f96: Pufschar f 60—47; Wijting f 148—f 102. alles per 50 K.G. Besommingen trawlers: ZK 68 Johannes 25 mnd. f 1548; SCH 65 Onderneming 125 mnd. f 113*65: IJM 22 Ita 150 mnd. f 20822; IJM 21 Corrle 55 mnd. f6780; IJM 50 Gezina Catha- rlna 15 mnd. f 1982; IJM 189 Mary 45 mnd. f5155; IJM 417 Deuika 7 75 mnd. f6185; IJM 102 Vios 5 85 mnd. f7167; IJM 111 Olympia 100 mnd. f7152; IJM 165 Martha 25 mnd. f3376; IJM 29 Zeeleeuw 65 mnd. f 6608; IJM 70 Zeehond 75 mnd. f 5987. Kotter: IJM 224 f 1488. Loggers: SCH 223 f 974r SCH 242 f1797; KW 104 f 1376; KW 107 f 1089. ÏJMUIDEN 18 Februari 1942. Tong f 12.60—f 11.30 per K.G.; KI. schol le S. f 156—f 130; KI. schol 2e s. f122—f102; Mlddeischol f 168—f 155; Zetschol f156—f152; Pufschol le s. f 94—f 79; Pufschol 2e s. f73—f61; Gr. schar f 150—f 112; Pufschar f66—f50; Wijting f U8—f73, Groote gul f164; Kleine gul f 172. alles per 50 K.G. Besommingen trawlers: KW 1 De 6 Gezusters 85 mnd. f 9008; KW 158 Cornells IJsbrand Willem 55 mnd. f 3404; IJM 86 Rijnstroom 100 mnd. f 9040; IJM 102 Vlos 5 140 mnd. f 7379; IJM 417 Derika 7 150 mnd. f9793; IJM 189 De Marv 200 mnd. f 13365; IJM ui Olympia 100 mnd. f 6801; IJM 185 Martha 65 mr.d. f4238; IJM l?9 Shamrock 200 mnd. f 14452; IJM 107 Johanna 150 mnd. f 12045. Loggers: KW 20 f 5563; KW 173 f 4730: SCH 196 f 4571: SCH 275 f 5520; VL 166 f5133; KW 15 f 4367. Kotters: HD 108 f3096; HD 125 f4216; IJM 222 f 2458. VEISEN DE HEER U. KOSTER OVERLEDEN. Op 77-Jarlgen leeftijd Is alhier overleden de heer M. Koster. De overledene was gedurende vele Jaren penning meester van het Velsensch Ziekenfonds. HIJ genoot het grootste verrtouwen van zijn medebestuurders en de leden. DIEFSTALLENKRONIEK. KOLENDIEFSTAL. De 33-jarige C S. werd hedenmorgen op heeterdaad be trapt bij het stelen van kolen uit de opslagplaats van het stoompontveer. Bij huiszoeking vond de politie nog een hoeveelheid kolen eveneens afkomstig van diefstal. DIEFSTAL VAN RUBBER GOED. De politie heeft den 17-Jar)gen A. J. gearresteerd die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een paar rub berlaarzen en van een gummijas ten nadeele van een op varende van een in de visschershaven llggenden trawler. De 17-jarige z. werd wegens heling van het gestolene tn arrest gesteld. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: G. M. Jansen—Verweij, d. GETROUWD: K. W. D. Gratama cn E. L. van Rijn; D. P. Brugman en J. Polak. OVERLEDEN: G. J M. Willemse, oud negen mnd J. J. M. Verwer, (echtg.: Th. van Sonsbeek). 62 J.; w. E. baron van Till, oud 42 j.; G. J. Broodman, oud 15 J.; M, R P. van Son. (wed. A. H. van Tol), oud 74 J.; D. Braakenburg, oud 74 JM. J. Th. Adrianl, 79 J. (overleden te Haarlem); A. N. K. Groenendijk, oud 5 j. Schaatsenrijden De beste hardrijders op de schaats Ake Seyffarth no. 1 DÜSSELDORF 18 Febr. (A. N. P.). Door de buitenge wone prestaties, welke de Zweed Ake Seyffarth kortge leden In Davos heeft geleverd, staat bij momenteel aan het hoofd van de beste hardrijders op de schaats ter we reld. Tot deze slotsom komt de Zweodsche pers, die alle tijden van de beste hardrijders aller landen zorgvuldig heeft geregistreerd. Op grond van de Internationale pun tentelling zijn de tijden van de vier Olympische afstanden in punten omgerekend. Hierbij staat Seyffarth op de eerste plaats voor de Noren Ballangrud. Staksrud en Ch. Mathlsen. De Duitscher Karl Wazulek. die niet meer In wedstrijden kan uitkomen, bezet nog de vijfde plaats voor den Noor Hans Engnestangen. Hieronder volgt de ranglijst met de tijden op de verschil lende afstanden en het totaal der puntentelling. De ranglijst luidt als volgt: 500 M 1500 M 5000 M 10.000 M. pnt. Ake Seyffarth (Zw.) 43.2 2.14.2 8.13.7+ 17.07.5 188 678 Ivar Ballangrud (N). 42.7 2.14.0 8.17.2 17.14.4 188.807 M. Staksrud (N.) 42.8 2.14.4 8.19.9 17.23.2 189.750 Ch. Mathlsen <N.) 44,0 2.15.6 8.18.7 17.01.5+ 190.143 Karl Wazulek (D.) 43.1 2.17.8 0.23.8 17.28.2 191.823 H. Engnestangen (N.) 41.8+ 2.13.8+ 8.31.3 18.06.0 191.875 Blrger Wasentus (F.) 43.4 2.18.2 8.21.3 17,28,2 192.007 Clas Thunberg (F.) 42.0 2.18.1 8.32.6 17.34.8 192.633 1 Aage Johansen (N.) 42.9 2.17.1 8.31.7 17.38.6 192.700 Oskar Mathlsen (N.) 43.4 2,17.4 8.36.3 17.22.B 192.960 De met een aangeduide tijden zijn de huidige tijden der verschillende wereldrecords. NAT. KAMPIOENSCHAP SCHOONRÏJDEN VOOR HE EREN. Zondag 22 Februari worden op de banen van de Berger IJssportvereeniging te Bergen (N -H.) natio nale wedstrijden in het schoonrijden voor amateurs om het Nederlandsche kampioenschap voor hoeren georganiseerd. Deze wedstrijden worden gevolgd door een nationalen junioreswedstrijd voor heeren. Dammen OM HET PERSOONLIJK HOOFDKLASSE KAMPIOEN SCHAP VAN HEEMSTEDE. Voor den herkamp om den 2den én 3den prijs van boven- genoemden wedstrijd werden in het R.K. Vereenlgingsge- bouy aan den Heeren weg te Heemstede de volgende par tijen gespeeld: B. H. M. Stevens wint van J. C. Drayer en J. W. van Dartelen wint van J. C. Drayer. De stand van dezen herkamp luidt tahns: N9- sPfler6 gesp. gcw. gel. verl. pnt L J. W. van Dartelen 2 2 0 0 4 2. B. H. M. Stevens 3 1 l 1 j 3. J. C. Drayer 3 0X21 ÉucQeciijAeSiaHct) /-11. j m T- HAARLEM 19 Februari; Gehuwd 19 Februari: C. J. H. van Wees en M. van der Vegt. J. H J van der Veer en C. J. van Looij. - C. Kamermans en E. Eshuls. A. Thuis en A. Veen. S. van der Horst en H. van Amerongen. Bevallen: 17 Februari: C. J. Vlaarkamp-Smlt, z, B. Braaij- van der Woude. z. J. Smits-Gerringa, z. M. E. C. S. van Biezen-Hansen, z. 18 Febr.- G. J. van der Peijl-Schriever, z. E H. van Rijn-van Looij z S. J. Schrfap-Koopen, z. 19 Febr.: C. Poelman- Horeman, z. M. P. de Groot-van der Klugt. z. M. A. Koning-van Hulst, z. Overleden: 17 Februari- I. L. Sohlberg. 47 j.. Schagchelstraat. 18 Febr.: G. M. Pieters-van Wijngaarden. 68 j., Bil- derdijkstraat. G. P. Zwaanswijk. 72 j.. 2e Vooruit gangstraat. R. Jansen-van Barneveld, 84 j.. Raaks. J. H. van Kempen-Lemmers, 71 J,, Harmenjansweg.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17