Haarlem's Dagblad Een sensationeel document 59e JAARGANG No. 17997 Uitgave Lourens Coster, MU- v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93. bUk Soenda- pleiD 37 Postgiro 38816 Drukkerij. Z- B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082 Hooldred 15054. Redactie 10600. Drukkerij 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. W PEEREBOOM DONDERDAG 19 FEBRUARI 1942 Abonnement per week ƒ0.28, per maand US. kwartaal 3,42. franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Adverten- tiën: 1—5 regel* 2,10 elke regel meer 0.42. Reclames 0,7J per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1 I regels 0.72, elke regel meer 0.18. Groentjes 1—3 regels 38 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. De Raad van Bloemendaal heeft indertijd een bedrag op de begrooting gebracht om beeldende kunstenaars te steunen. Thans beeft zjj twee schilderstukken aangekocht van den kunstschilder H. de Vries uit Santpoort. Het ééne is een olieverfschilderij van een Boschgezicht in Scha- penduinen en het andere is een pastel voorstellen de een Huisje aan den Kenncmerweg. Hiernaast het Boschgezicht, hetwelk een plaats heeft gekregen in de Raadszaal. (Foto de Haas). De Haarlemsche Ziekenhuizen Sterftepercentage onder de patiënten slechts 6.8 Er is een tijd geweest dat men een zeer groot deel van de patiënten die naar een ziekenhuis ge bracht moesten worden bii voorbaat als verloren beschouwde. Dat was toen de ziekenhuizen nog hun goeden naam, dien zij thans veroverd hebben dank zij den vooruitgang van de chirurgie, de ver meerderde kennis van de interne ziekten en de ver betering van de verpleging in het algemeen nog niet bezaten. Toen werden in den regel alleen hope- looze gevallen naar eer} ziekenhuis verwezen. Als een huisdokter zei: „opneming is noodzakelijk", dan begon de familie al aan de begrafenis te den ken. Nu is het gelukkig anders geworden. Zeer veel patiënten gaan naar een ziekenhuis om door in grijpen van den specialist voor hun verder leven van een dreigend ongemak bevrijd te worden. De statistiek toont aan dat het percentage der patiën ten die in een ziekenhuis sterven zelfs betrekkelijk laag is. In het laatste jaarverslag der gemeente Haarlem lezen wjj dat in de Haarlemsche ziekenhuizen 11.633 patiënten verpleegd zijn. Daarvan zijn er slechts 788 in die inrichtingen overleden, dus niet meer dan 6.8 pet. Het aantal verpleegdagen van de 11.633 patiën ten was in totaal 283.951. wat neerkomt op gemid deld 24»/< dag per patiënt. Het aantal verpleegdagen was over de verschil lende ziekenhuizen als volgt vex-deeld: verpleegdagen patiënten St. Elisabeths Gasthuis 74.725- 2970 Mariastichting: 95.018 3670 Diaconessenhuis: 71.476 3267 St. Johannes de Deo: 38.24 817 Ned. Isr. Joles Ziekenhuis: 1.696 64 Idem (gedetacheerd uit het St. Elisabeths Gasthuis) 2.786 100 Daaruit blijkt dus dat het grootste aantal ver pleegdagen* in dë Mariastichting waren. Daarin werden ook de meeste patiënten opgenomen, name lijk 3670. Opmerkelijk is dat het aantal patiënten opgenomen in het Diaconessenhuis hooger was dan in het St. Elisabeths Gasthuis, maar het aantal ver pleegdagen in het Gasthuis was hooger dan in het Diaconessenhuis. De gemiddelde verplegingsduur was dus in het Gasthuis iets hooger. In het Diaco nessenhuis was dietei.9 dag, in het Gasthuis 25.2 dag. Uitreiking inlegvellen te Haarlem Voor het in ontvangst nemen van de inlegvellen voor de distributiestamkaart is het morgen, Vrijdag de beurt aan de letter S. met uitzondering van de SCH, welke Zaterdag aan de beurt is. Bon 13 van dg re- servekaart inleveren. Heden waren aan de beurt de letters P, Q en T. Het rijden van stadsbussen op Zondag verboden 's GilAVENHAGE, 18 Februari. Op last van hooger hand is thans het rijden van stadsbussen des Zondags over het geheele land verboden. Prijsvoorschrifteri overtreden De inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amster dam meldt: Met ingang van 1 Januari zijn nieuwe prijsvoorschriften voor vleesch en vleeschwaren in werking getreden. De slager L. v. S. te Beverwijk heeft zich hier echter niet aangehouden. Hij werd derhalve door den Inspecteur voor de Prijsbeheer sching te Amsterdam veroordeeld tot f 50.boete. De N.V. Graan- Meel en Fouragehandel v.h. Fa. P. B.' Zn., te Lisse verkocht als grossier in melkpro ducten melkpoeder tegen te hoogen prijs. De Inspec teur voor de Prijsbeheersching heeft haar een boete van f 900 opgelegd. Burgemeestersbenoemingen 's GRAVENHAGE 18 Februari. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en Justitie heeft op grond van par. 3 der verordenlg 103 40 (vierde ver ordening op bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) tezamen met par. 4 al. 1 der verordening 3 40 op de uit oefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland 'be noemd: den bedrijfsleider A. J. M. Tendyck in Roermond tot burgemeester van Haerlen en Buggenum en den land eigenaar P. J E. Bekker in Berg en Oal tot burgemeester van Oude Tonge. De bevroren waterleidingen Het Haarlemsche Waterleidingbedrijf bleef den toestand meester Het gemeentelijke waterleidingbedrijf heeft het natuurlijk druk gehad met het repareeren van be vroren buitenleidingen. Daarvoor had men aparte diensten ingelegd die ook des Zaterdags en den Zondags werkten. Men is den toestand echter vol komen meester gebleven zoodat het tijdens het af- geloopen weekeinde niet meer noodig was door te werken. Het springen van vele meters is ook in Haarlem een lasti& euvel, dat echter meestal spoe dig verholpen kon worden. Voor onoplosbare proble men is het Waterleidingbedrijf dus niet gesteld. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem Universiteit te Amsterdam tot arts mej. 1.. M. C. Rienks (Amsterdam), en de heeren J. M. Hagemeyër (Hilversum), en C. P. van Amerongen (Am sterdam): geslaagd arts-ex. le ged. de heer J. C. Flohil (Lekkerkerk) en doc't.-ex. scheikunde de heer S. F. van El teren (op U Febr.); geslaagd eand.-ex. Duitsche taal en letteren mej. J. D. Huiskamp, en doct-ex. rechten mej. J. L. Dijkgraaf en de heer G. D. Cohen Tervaert DIVERSE. Geslaagd voor practijkdiploma boekhouden mej. C. Welke bonnen zijn thans geldig? Brood of gebak Van 15 tot en met 21 Februari: 09A Brood 4 rants. 09B Brood yt rants. 09A Vleesch 1 rants. Vleesch of 09B Vl.waren y rants. vleeschwaren Van 8 tot en niet 21 Februari: 0SA Aardappelen l-kj K.G. Aardappelen 0SB Aardappelen J4 K.G. Aardappelen Van 15 Februari lot en met 28 Februari: 09A Aardappelen 1K.G. Aardappelen 09B Aardappelen y2 K.G. Aardappelen Van 25 Januari vt.m. 21 Februari: 197 Algemeen i K.G. Suiker 05C en 05D res. 50 gr. Cacao 198 Algemeen 500 gr. Jam 399-202 i rants. Bloem brood of gebak 06D en 07D. res. 250 gr. Rijst 203 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 299 250 gr. Gort 219 100 gr. Vermicelli of maïzena 204-208 100 gr. Kaas 06A-09A Melk I 3)4 L. Melk 06B-09B Melk I l.)£ L. Melk (Bonnen 204-208 (Kaas) zijn \erlcngd tot en met Zaterdag 28 Februari 1942) Van 10 Februari tot en met 27 Februari: 97 Boter 125 gr. Boter \et 125 gr. Boter of margarine 08 Boter 125 gr. Boter 98 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine Van 19 fc.ni. 27 Februari: 99 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 99 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 8 Januari t.m. 21 Februari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 94B. 04C, 04D Reserve 1 el Van 2S December Lm. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Kofflesurrogaat Van 8 Februari tot ei» met 21 Februari: 212 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 211 Algemeen en Bon G Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon G toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 28 Februari, Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Neemt de bus ter hand Voor Winterhulp Nederland. VERDUISTEREN van 18.59 tot 8.48 Maan 19 Febr. onder 23.54, 20 Febr. op 11.00 Japanners rukken verder op, in Birma. Rivier de Bilin overgestoken. De Japansche strijdkrachten die 16 Februari 's middags in Westelijke richting uit Martaban zijn opgerukt, zijn, naar het D.N.B. uit Tokio ver neemt, onder zwaar vijandelijk vuur de rivier de Bilin overgetrokken. Zij achtervolgen den vijand fel in de richting Rangoon. De Londensche Berichtendienst meldt uit Rangoon dat de Engelschen over de Bilin zijn teruggetrok ken en nieuwe stellingen hebben betrokken. De Britsche opperbevelhebber in Indië, Sir Allan Hartley heeft, naar de Britsche Berichtendienst uit New-Delhi meldt, ten aanzien van de capitulatie van Singapore het volgende verklaard: ..Het is onwaarschijnlijk dat, eenigerlei gesloten een heden ontkomen zijn. Misschien zijn kleine groepen ontsnapt. Veel hoop heb ik echter niet". Voorts zeide Sir Allan Hartley: „Men moet zich voorbereiden zoowel op aanvallen op de Britsche scheepvaart als ook op luchtaanvallen op Indië en op beschietingen uit zee. Om de geleden verliezen aan te vullen moeten nog vele uitrustingsstukken aange schaft worden. Hij richtte derhalve tot alle arbeiders in de fabrieken en werkplaatsen de vermaning te werken „als nog nooit tevoren". Volgens een bericht uit Sydney heeft de Australi sche minister van oorlog, Forde, verklaard dat de Australische reeeering totaal in het onzekere ver keert wat betreft het lot van de Australische troepen, die met de andere Imperiale strijdkrachten in Sin gapore waren gestationneerd. SPOORWEGVERKEER DOOR MALAKKA HERSTELD. SINGAPORE. 18 Februari. (Domei). De 1130 K.M. lange spoorweg over Malakka naar Singapore is van daag heropend voor het verkeer nu de herstelwerk zaamheden op den verbindingsweg naar Johore ge reed zijn gekomen. De eerste trein passeerde den verbindingsweg om 13 uur en binnenkort zal een ge regelde dienst hervat worden. Bij de herstelwerkzaamheden hebben de genietroe pen gemiddeld 30 K.M. per dag afgelegd. Niet minder dan 500 bruggen, die door de Engelschen opgeblazen waren, werden door de Japanners in orde gebracht. Opmarscli van'Japaiiscli landingsleger op Sumatra In de richting van de Zuidpunt van het eiland STOCKHOLM. 18 Februari. (D.N.B.) Volgens een United Press bericht uit Batavia in de „Nya Dagligt Allehanda" rukt de Japansche voorhoede van het op Sumatra gelande leger van Palembang uit op langs de spoorlijn naar Telok Betong. Vol gens hetzelfde bericht hebben Japansche bombar dementsvliegtuigen een aantal aanvallen gedaan op verschillende plaatsen op de kleine Soenda- eilanden. De atmosfeer in de hoofdstad van Java is. volgens berichten uit Batavia, sinds den val van Singapore plotseling totaal veranderd. Troepen en oorlogsmate riaal worden in groote hoeveelheden door de straten der stad gevoerd, terwijl ook de oefeningen van de luchtmacht aanzienlijk zijn uitgebreid. Bijna iedere inwoner draagt thans het een of andere militaire of: hulpdienstuniform. De stad zelf. die nog kort geleden zoo ver van den oorlog verwijderd lag. neemt meer en meer een frontkarakter aan. Vele vluchtelingen uit Palembang zijn te Batavia aangekomen. Zij deden aangrijpende verhalen over de branden, welke in de olie-installaties woedden Volgens de mededeeling van Europeesche vluchte lingen bleven de inheemschen nagenoeg onverstoor baar onder de bezetting van Palembang. De ambte naren van het binnenlandsch bestuur in Palembang en omliggende streken zijn op hun post gebleven. De W.A. in dienst dfer gemeenschap Strijd tegen sabotage der voedselvoorziening 's GRAVENHAGE, 19 Februari. (A.N.P.) De heerbanleider der W.A., J. E. Feenstra, heeft het volgende medegedeeld over zijn bevindingen bij het inzetten van de Haagsche W.A. bij de bijzondere om standigheden in de laatste weken. „De weerafdeeling der N.S.B. bestaat uit politieke soldaten, die zich in dienst van het algemeen belang willen stellen, die willen dienen en offeren. Zij willen het volksbewustzijn wakker maken met betrekking tot de begrippen en daarmede samen hangende vraagstukken van den nieuwen tijd. Om dit te bereiken zijn zij te allen tijde bereid zich persoonlijk mei daden in te zetten. Zij doen dit met volkomen wegcijferen van persoon, van eigen ik. Ons volk was en is nog in breede lagen politiek onmondig. Het verzet zich tegen de opdringende woorden en begrippen van den nieuwen tijd. Onze taak is het op vêelzijdige manier den wil tot mede werking te geven. Onze taak is het, door het geven van een voorbeeld, door het zich steeds weer in dienst stellen van de volksgemeenschap, dit volk de oogen te openen voor den nieuwen tijd. Vele duizenden marcheeren reeds mede in onze gelederen als zwarte soldaten, gedragen door den W.A.-geest, gedragen door hun idealen, als strijders en voorvechters van een nieuwen tijd. Voor hen geldt alleen, met uilsluiting van alle persoonlijke doeleinden, het bevorderen van het volksbelang, het zich geheel belangeloos in dienst stellen van de volks gemeenschap. In tegenstelling hiermede doet de negatieve houding van verschillende lichamen en organen, die uit hoofde van het door hen beklemde gezag en het in hen gestelde vertrouwen, belast zijn met de be langen der gemeenschap, zeer onaangenaam aan. Niet alleen worden de aan hen toevertrouwde be langen ni'et of onvoldoende door hen behartigd, maar zij schromen zelfs niet door hun negatieve en afwij zende houding een gevaar op te leveren voor de volksgemeenschap. Onder hen bevinden zich lieden, die uit politieke vooringenomenheid niet alle enweigeren mede te werken met de W.A. in het belang der volksge meenschap, maar die, wanneer zij van de zijde der W.A. op hun tekortkomingen worden gewezen, wanneer hun aangetoond wordt, dat zij in hun eigen arbeid te kort zijn geschoten, blijven volharden in hun afwijzende houding en daardoor een misdaad begaan aan ons volk en zijn toekomst. Ik ben in de afgeloopen weken in de gelegenheid geweest deze ernstige tekortkomingen vast te kun nen stellen en heb hierbij de volgende ervaringen opgedaan. Eenige weken geleden schakelde ik honderden mijner weermannen ten bate van de volksgemeen schap in om te helpen de moeilijkheden te overwin- winnen, welke zijn ontstaan door de verkeersstrem mingen tengevolge van de bijzondere omstandighe den van de laatste weken. Zij hebben onmiddellijk daadwerkelijke hulp verleend, zoowel bij alle voor komende transportmoeilijkheden, als bii het op heffen van tramstoornissen, het helpen van zwakken en ouden van dagen en het vervoer van brandstof fen. Aangezien de aardappelvoorziening ge heel dreigde mis te loopen. bij gebrek aan voldoende transportmiddelen eenerzijds en door gebrek aan or ganisatie-inzicht van de V.B.N.A., het lichaam dat in het geheele land den opslag der aardappelen in de steden in verschillende depots en $e verdeel ing van hieruit aan de winkeliers regelt, anderzijds, stelde ik mij in verbinding met den heer van Zaanen secretaris der V.B.N.A., wien ik mijn hulp aanbood in den vorm van het beschikbaarstellen van vracht auto's en eenige honderden weermannen. Deze hulp werd geweigerd onder de mededeeling dat alles voortreffelijk functioneerde en dat men over voldoende transportmiddelen beschikte. Dit was weer een treffend voorbeeld van politieke vooringenomenheid, waarbü een verantwoordelijke instantie liever het volksbelang schaadde dan hulp van de W.^ aan te nemen. Nadat ik persoonlijk een onderzoek bij enkele depots had ingesteld, bleek dat alles bij het oude was gebleven. Ér waren geen auto's aanwezig en het tempo van uitgifte was veel te langzaam. De kleine winkelier, die zijn rantsoen aardappelen aan de dépots moest halen, werd door dezen gang van zaken ernstig gedupeerd. Hij kon de zware vracht niet alleen door de sneeuw trekken en had geen geld beschikbaar voor dure hulpkrachten. Boven dien moest hij vaak uren wachten eer hij geholpen werd. Ik heb toen onmiddellijk ingegrepen, weer mannen als trekkrachten ingeschakeld en daardoor bereikt, dat op verschillende punten der stad de in lang^ rijen wachtenden bediend konden worden. De heer van Zaanen heb ik daarop in het belang der volksgemeenschap verzocht, zich persoonlijk op de hoogte te stellen van het slechte functioneeren van. zijn dienst en maatregelen te willen treffen, dat de aardappelvoorziening in een vlotter tempo geregeld werd. eensdeels door het inschakelen van meer transportmiddelen, waartoe ik mijn bemidde ling had verleend door mij in verbinding te stellen met het bureau van den Rijksvoedselcommissaris. andersdeels door het tewerkstellen van meer perso neel voor de distributie. Dank zij dezen door de W.A. uitgeoefenden druk, is in de aardappelvoorzie- ning van de bevolking in de volgende dagen eenige verbetering gekomen. Behalve de aardappelvoorziening dreigde ook de groenten voorziening geheel mis te loo pen. Ook hier drong ik, na van te voren advies te h ebben ingewonnen bij ter zake bevoegden, op verbe tering aan. Vait de zijde van het gemeentebestuur Is een vergadering van groentenhandelaars bijeen geroepen, uit welker midden een commissie van sa menwerking werd samengesteld. Toen o.m. in deze commissie een grossier zitting nam. die nationaal- socialist was. weigerde een zekere Vogelaar (voor zitter Binnenlandsch Kooplieden verbond), daartoe ook aangezocht, hierin eveneens zitting te nemen, omdat hij als „man van eer" niet met een natio- naal-socialist wenschte samen te werken. De houding van dezen Vogelaar heeft tengevolge gehad, dat hierdoor in Den Haag de groentenvoor- ziening voor twee dagen geheel gestagneerd is ge weest. Wederom een treffend voorbeeld van politieke vooringenomenheid, dat temeer verontwaardiging wekt, omdat deze Vogelaar door zijn houding het volksbelang ten zeerste heeft geschaad. Welke twij felachtige individuen zich vaak in dergelijke omstan digheden 't recht aanmatigen rücksichtslos als schen der van het volksbelang op te treden, moge blijken uit het geval van den „map van eer": Vogelaar. Men wete, dat dit individu reeds vijfmaal is bestraft, o.a. wegens diefstal, valschheid in geschrifte en „dood door schuld". Vogelaar is onmiddellijk in ar rest gesteld, niet om zijn beleedigend Optreden te gen de W. A., welke .door een dergelijk persoon niet beleedigd kan worden, maar wegens het schaden van het volksbelang. Ook in de groentenvoorziening is, dank zij den door verschillende organen hierop uitgeoefenden druk, eenige verbetering gekomen. Als laatste en meest frappante voorbeeld van iemand die, met gezag en met verantwoordelijk heid bekleed, totaal in gebreke is gebleven de hem toevertrouwde belangen te behartigen, diene het geval van den wethouder v Haag, Buurman. an sociale zaken van Den Bijzondere vermelding verdient, det Buurman als verantwoordelijk man le) bij de door de bijzondere omstandigheden geboden tijdelijke ver mindering van het melkrantsoen, geen rekening heeft gehouden met de bijzondere belangen van een bepaalde categorie personen, i.e. moeders met zui gelingen en kleuters, maar door een zuiver schema tische indeeling voor allen hetzelfde rantsoen heeft aangegeven. Hierdoor liep de volksgezondheid ernstig ge%-aar. Dank zij tijdig ingrijpen van de zijde van den Beauf- tragte voor Zuid-Holland, kon erger worden voor komen en is opdracht verstrekt, dezen voor de volksgezondheid absoluut noodzakelijken maatregel onmiddellijk volledig ten uitvoer te brengen. 2e. Bepaalde categorieën arbeiders, die tot het invallen der vorst geregeld werk hadden, maar nu door de bijzondere weeromstandigheden werkloos waren, geweigerd heeft te steunen en hun den raad heeft laten geven, maar aan de deuren te gaan bellen, te trachten hun diensten aan particuliéren voor sneeuwopruimen aan te bieden en op deze wijze in hun kost te voorzien. Op deze wijze werden fatsoenlijke arbeiders gedwongen te gaa n bedelen. Een overtuigend bewijs, dat deze oude bewind hebber van het overleefde democratische regime niet het minste begrip heeft dat voor den aroei- der „een arbeidsfatsoen en ar bei ds- e e r" bestaan. 3e. In gebreke is gebleven activi teit te ontwikkelen, toen ernstige ontstemming on der de bij het sneeuwruimen te werk gestelde arbei ders heerschte over het uitbetalen van het loon. De voornaamste grief was, dat het departement van sociale zaken eenige dagen voor het uitkeeren van loon had gepubliceerd, dat aan de bij het sneeuwopruimen tewerk gestelden 2/3 over hun „meerloon" zou worden uitbetaald, waaraan door de gemeente Den Haag geen gevolg was gegeven. Toen ik dit vernam, stelde ik mij m verbinding met den heer Buurman, wees hem op de m.i. gemo tiveerde klachten en verzocht zijn medewerking. Buurhian antwoordde tijdens dit telefonisch onder houd, waarbij hem o.a. gevraagd werd of hij de gun stige bepaling, uitgevaardigd door het departement van söciale zaken, niet in ae krant had gelezen, let terlijk: „dat hii nooit kranten las en nooit paar de radio luisterde". Hij verklaarde zich verder incom petent stappen te ondernemen, waarmede dit on vruchtbare gesprek ten einde was. 4e). Zich niet overtuigd heeft, dat werkloozen bij het sneeuw ruimen werden ingeschakeld, wier kleeding en schoeisel hen hiertoe niet in staat stelde. Waar als gevolg van dit a-sociale optreden van den wethouder Van sociale zaken bij de duizenden ge dupeerde arbeiders groote verbittering heerschte, dat nog gevoegd bij net veelal nijpend gebrek aan brandstoffen en het groote tekort aan aardappelen en groenten, was dit voor mij aanleiding, mij te wenden tot den Beauftragte voor Zuid-Holland en zijn medewerking in te roepen om een einde te ma ken aan bovengeschetste ontoelaatbare toestanden. Bijzonder verheugend voor de W. A. en een be- Duitschland ttrijdt voor Europa. Nog een bolsjewistische formatie vernietigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 18 Fe bruari. (D.N.B.) In den centralen sector van het Dostelijke front werd wederom een vijandelijke for matie van haar verbindingen afgesneden en vernie tigd. Talrijke gevangenen. 11 kanonnen, vele machi negeweren en groote hoeveelheden ander oorlogs materiaal vielen ons in handen. Meer dan 1.000 dooden van den vijand werden op het slagveld ge- teld. De luchtmacht bracht ter ondersteuning van het leger vooral in den Centralen en den Noordelijken sector van het Oostelijk front sterke formaties ge vechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jacht vliegtuigen in den strijd. Zij dreef' verscheidene vijandelijke colonnes uiteen en \k>rnietigde groote hoeveelheden rollend materiaal. Mj de gevechten van gisteren werden 28 vijandelijke pantserwagens vernield en 51 vliegtuigen vlh den vijand neerge schoten. Voor de Eqfeelsche Oostkust beschadigden ge vechtsvliegtuigen overdag een klein koopvaardij schip. Andere luchtaanvallen waren gericht tegen ravitailleeringsinstallatles In de haven Great Yar mouth. In Noord-Afrika verkenningsactie in het gebied ten Zuidoosten van El Mechili. Tien Britsche pant- serverkenningswagens werden buiten gevecht ge steld. Formaties van de Duitsche en de Italiaansche luchtmacht bombardeerden Tobroek, alsmede een Britsch vliegveld en vielen vijandelijke colonnes met bommen en boordwapens aan. In de wateren rond Kreta werd een Britsche duikboot waarschijnlijk tot zinken gebracht. Enkele Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht vruchtelooze storingsaanval- len op Noordwest Duitsch gebied". wijs hoe de arbeidersbevolking na het stellen van onze daad vertrouwen in ons kreeg, is. dat de klach ten over de slechte uitkeering der sneeuwopruimers te mijner kennis gebracht werden door een aantal vrouwen, geen van allen lid der N.S.B., die onafhan kelijk van elkaar, zich aan het W.A.-tehuis aan het Spui vervoegden. De door de W.A. der N.S.B. gevoerde actie, waar bij de W.A. zich steeds op het standpunt heeft ge steld als voorvechter, van een nieuwen tijd, zich vol ledig in dienst van net vblk te stellen, heeft tot ge volg gehad, dat, mede dank zij den krachtiger» steun van de Duitsche autoriteiten, de aardappel en groenten voorziening van Den Haag, welke ge heel dreigde spaak te loopen, thans beter is gewor den en dat aan de gegronde klachten der arbeiders gevolg is gegeven. Naar mijn meening moet, op grond van het bo venstaande. de heer Buurman zoo snel mogelijk verdwijnen als wethouder van Sociale Zaken, ojndat hij als a-sociaal element volkomen in gebreke is ge bleven de volksbelangen te dienen, neen, erger, zich getoond heeft als iemand, die schadelijk is voor het volksbelang." Rapport van wijlen baron de Vitrolles, Fransch gezant in Den Haag BERLIJN, 18 Februari. (D.N.B.) Onder de papieren van den vroegeren Franschen minister-president Daladier is een rapport gevonden van den Franschen gezant te 's-Gravenhage, de Vitrolles, dat het authen tieke bewijs levert, dat de vroegere Nederlandsche regeering met een weergalooze misdaad de kroon wil de zetten op haar schending der neutraliteit en haar huurlingenpolitiek. Het rapport van den Franschen gezant, dat deze op 12 October 1939 per koerier naar Daladier stuurde, brengt het feit aan het licht, dat de vroegere Neder landsche minister van Buitenlandsche Zaken, Van Kleffens, plannen koesterde om een aanslag te plegen op den Führer en op den Duitschen minister van Bui tenlandsche Zaken en dat hij trachtte de Duitsche re geering omver te werpen. Om het plan voor deze aanslagen, waarachter de Engelsche regeering en haar Intelligence Service stond, in samenwerking met alle vijanden van Duitsch land uit te voeren, probeerde van Kleffens zich te verzekeren van de hulp van de Fransche regeering. De medeplichtigheid en de hulp van president Roose velt achtte hij hierbij vanzelfsprekend. Uit het document blijkt, dat er verband bestaat tus- schen de plannen van den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken en het bekende incident te Venlo, waardoor destijds de kuiperijen van de te "s-Gravenhage gestationneerde centrale van den Brit- schen Intelligence Service voor West-Europa onthuld werden. Deze centrale trachtte zooals bekend in Duitschland complotten te smeden en aanslagen te organiseeren en probeerde hiertoe in contact te komen met zoogenaamde in werkelijkheid niet bestaande revolutionnalre organisaties. Deze omwentelingsplannen van den Engelschen In telligence Service te 's-Gravenhage waren de Duitsche regeering natuurlijk bekend Om alle bijzonderheden dezer plannen te weten te komen, kregen destijds ambtenaren van den veiligheidsdienst der S.S. op dracht zich uit te geven als leden van revolutionnaire organisaties in Duitschland en op deze wijze contact te verkrijgen met de Britsche terreur- en revolutie- centrale te 's-Gravenhage. Deze opdracht had. zooals men zich herinnert, tot gevolg, dat de Britsche Intelligence Service in den opgestelden val ljep en dat zijn chef en consorten, ook de hem vergezellende officier van den Nederlandschen generalen staf. aan de Duitsch-Nederlandsohe grens bij Venlo gearresteerd konden worden. Het rapport van de Vitrolles aan Daladier. dat door het ministerie van Buitenlandsche Zaken thans aan de openbaarheid wordt prijsgegeven, bewijst opnieuw de moordplannen van de Intelligence Service, doch toont tevens aah, dat deze plannen door den toenma- ligen Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken persoonlijk op zeer nadrukkelijke wijze, wer den bevorderd en uitgevoerd. De strenge koude aan het Oostfront geeft de gemotori seerde Duitsche colonnes bijzondere zorgen. Iedereen ochtend moeten de motoren voorgewarmd worden. (Orbis-Holiand P. K. Sctuirer) Minister van Kleffens en intriges tegen Hitier en Vön Ribbentrop Van Kleffens liet den Franschen gezant weten, dat hij naar hij meende betrekkingen onderhield irret vooraanstaande nationaal-socialistischc kringen, dien hij zijn „goede diensten" had aangeboden. In werke lijkheid waren deze „vooraanstaande nationaal-socia- listische kringen" de gevolmachtigden van den Duit^ schen veiligheidsdienst, die. om deze Haagsche cen trale onschadelijk te maken, daarmee contact hadden verkregen, welke centrale op haar beurt zeer nauw samenwerkte met toonaangevende Nederlandsche kringen, en naar thans blijkt ook met den toen- maligen Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken Van Kleffens knoopte aan het denkbeeld van een toekomstige „samenwerking" met Duitschland de voorwaarde vast, dat „rijkskanselier Hitler en Von Ribbentrop op de een of andere wijze niet meer aan de macht waren". Van Kleffens stelde den Franschen gezant er 'verder van In kennis, dat hij reeds enkele hem bekende Fransche persoonlijkheden van zijn plannen tot het plegen van een aanslag op de hoogte had gesteld en dat hij deze ook reeds aan de Belgische regeering ter kennis had gebracht. Toen de Fransche gezant de opmerking maakte, dat een vrede met elk nationaal-socialistisch regime moei lijk was, daar de Führer en zijn minister van Buiten landsche Zaken later toch weer aan de macht zouden kunnen komen, maakte van Kleffens. naar uit het rap port verder blijkt, enkele ondubbelzinnige toespelin gen, „als zou deze uitschakeling definitief" kunnen zijn. Deze woorden zijn niet anders en aan alleszins door zichtige omschrijving voor een in Engelsehie opdracht voorgenomen politieken moord met voorbedachten rade waraaan de Fransche en Belgische regeering hand in hand met den voornaamsten schuldige aan den oorlog, Roosevelt, actieve medeplichtigen wilden zijn. Thans volgt een afschrift van het document, dat de toenmalige Fransche gezant in Den Haag. de Vi trolles, pfr koerier op 12 October 1939 aan Daladier heeft gestuurd, en dat onder het opschrift „geheim" de met de hand geschreven aanteekening draagt: „Ontvangen te Parijs 14 October des avonds" De Vitrolles werd naar Parijs ontboden, waar hij op 18 October door den minister-president werd ont vangen In zijn rapport beroept de Vitrolles zich op een onderhoud met den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken, van Kleffens. die hem „zoo iuist zijn bezorgdhefd had doen weten over bolsjewi- seering van Duitschland". Alle inlichtingen, die van Kleffens uit Duitschland heeft ontvangen, zoo schrijft de Vitrolles in zijn rap port verder, verklaren eensluidend, dat men rekening moet houden met het gevaar van het uitbreken van een ernstige crisis in het Duitsche rijk. indien de oor log niet snel tot een einde' wordt gebracht en indien het niet aan een autoritaire regeerine zou gelukken de huidige Duitsche regeering op te volgen. Deze opvatting klont, naar van Kleffens volgens het rapport van den Fransehen gezant verklaarde, met die van „verschillende natlonaal-soclallstlsche per soonlijkheden die met toenemende bezorgdheid do crisis, die zich aankondigt, tegemoet zien". In het rap port wordt letterlijk het volgende gezegd: „Ik bracht hem vervolgens tot de erkenning, dat hij persoonlijke betrekkingen met de genoemde vooraan staande persoonlijkheden van het nationaal-socialisme onderhoudt, dat hij zich genoodzaakt heeft gezien u zijn diensten aan te bieden en dat hij een antwoord van u verwacht. Vertrouwd rpet den gedachten gang van zijn zegslieden, gelooft hij. dat de onderhandelin gen ongeveer op de volgende basis gevoerd zouden kunnen worden, zonder dat hij echter, alvorens nauw keurige inlichtingen hierover zijn verkregen, een de finitieve toezegging kan doen: Staking der vijandelijkheden en ontwapening van de teeenovgr elkaar staande oartiien. onderhandelin gen tusschen de vroegere viianden en de belangheb bende neutralen op voet van volledige rechtsgelijk heid zoodra rijkskanselier Hitier en Von Ribbentrop op de een of andere wijze uitgeschakeld zouden ziin. handhaving van het nationaal-soelalfstfsche re gime. da» alleen in staat Is de massa biieen *e hou den. doch een natienaal-socialfstisch regime dat ver beterd en mencrheliikcr is. De latere onderhandelingen zouden, naar zijn mee- ninc, de volgende nunten betreffen: Herstel van Polen zonder de door de Russen eean- nnxeerde pp door WM-Ruecpn en Oekrafners bewoonde gebieden, die Polen in 1921 gekregen heeft- inliivlng van Dantzlg en de door den avonturier Korfantv" in Eilezfë vonwerdo gebieden" bii hot Duitsche n'ik Een volksstemming onder internationale cootrft'e -ai ortr het lot van Tsiecho-SIowakiie en Oostenrijk beslissen. Bovendien moet overwogen worden dit dergelijke (Vervolg op de volgende pagina)

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1