Hoer, boer, boer De 12e Februari is voor de Noordhollandsehe boeren een zeer bijzondere dag geweest. Men heeft het den volgenden dae in ons blad kunnen* lezen: Tc Alkmaar heeft verleden week Donderdag de installatie- -ergadering plaats gehad van den Land stand in Noord Holland, de gewestelijke boeren leider heeft dien dag zijn werk aanvaard en ver schillende autoriteiten hebben 'den boerenstand m deze provincie hun steun toegezegd. De beteekenis van dezen dag is door velen, in het bijzonder door den Nederlandschen•boerenleider Roskam, den Beauftragter van den Rijkscommissaris den heer W. Unger en den gewestelijken boerenleider boer J. Saai in het licht gesteld. Wat zij in het midden brachten valt in het algemeen in deze woor den samen te vatten: De Nederlnndsche boerenstand heeft jarenlang onder de verdrukking geleefd en jegens andere bevolkingsgroepen in een verhouding kwalijk overeenkomend met zijn beteekenis voor de volkshuishouding. Die tijd is thans voorbij. De Nederlandsche agrariërs hernemen hun zelfstandig heid, zullen hun eigen zaken'behartigen en hun eigen belangen bepleiten en de voogdij van andere be volkingsgroepen en van instanties met tegenstrijdige belangen terugwijzen. Daartoe erkennen zij een lan delijke leiding in den persoon van een landelijken boerenleider, Qie in zijn arbeid provinciale boeren leiders als medewerkers kent. Deze laats ten organi- seeren het plattelandsbelang en wel door iedere gemeente die daarvoor in aanmerking komt, een Boerenraad te mstalleeren, bestaande uit eeft aantal vertegenwoordigers van de boeren ter plaatse en bekleed met een belangrijk deel van uitvoerende macht, door welke de wetgevende macht op agrarisch gebied gerealiseerd wordt. Het spreekt vanzelf, dat van deze boerenraden wordt verwacht, dat zij een deugdelijke samenwerking met het burgerlijk be stuur der gemeenten, in de eerste plaats met den burgemeester, nastreven. De bevoegdheden van deze Boerenraden zijn niet gering. Om enkele daarvan te noemen: Zij zullen de productie van landbouw en veeteelt in hun gebied regelen en controleeren in overeenstemming met de gebleken behoeften. Zij zullen de belangen van hun rayon en van de boeren, die er.hun bedrijf hebben, behartigen en niet-gewenschte toestanden corrigee- rcn. Speciaal de bestrijding van het groote euvel onzer dagen, de sluikhandel, olandestiene verkoop, zwarte handel of welken naam men er ook voor moge hebben, is den Boerenraden opgedragen. Men begrijpt wat dit Voor de boeren beteekent. De laatste jaren werd de boerderij feitelijk in Den Haag bestuurd. In de regeeringsbureau* werd den boer dit bevolen en dat verboden. Honderden voorschrif ten zijn in den loop der jaren afgekomen en onder houden door een leger van ambtenaren, dat over het platteland was neergestréken en deze voorschrif ten toepaste, -ook al verzetten hetzij het plaatselijk, hetzij het algemeen belang zich daartegen. Dit heeft in het verleden conflicten veroorzaakt. Dat kon bezwaarlijk anders, want met hoeveel middelen men al mocht trachten, den boer den willigen dienaar te maken van het Regeeringsbureau, ieder die werkt voelt nu eenmaal zijn arbeidseer. d.w.z. de rechten en de plichten, die hij ontleent aan het feit, dat hij als werker de gemeenschap dient. En zoo valt het niet te verwonderen, dat er in de jaren, die achter ons liggen, verzet is gerezen, wanneer ter wille van belangen, die met de voed selvoorziening van-ons land onbegrijpelijk weinig uitstaande hadden, de koeien n|et mochten kalven en de varkens niet mochten biggen en de kippen geen eieren mochten leggen en de oogst der velden naar de mestvaalt werd verwezen. In die jaren heeft de Nederlandsche boer begre pen, dat. de bewerking van den vaderlandschen bodem, de verzorging van het vee, de teelt der gewassen, de taak Was van de boeren, boerenarbei-, ders en tuinders. Gezamenlijk hebben zij die taak uit te voeren ten overstaan van het geheele volk en ten behoeve van «het geheele volk, dat van levens middelen moet worden voorzien Mede daarom vormen zij den grondslag van onze agrarische natie. Hoe geheel anders was het in het nabije verleden! Wel mocht de boer den akker bewerken, maar over het algemeen waren het pachthoeven, waarop hij arbeidde en waarop na afloop van de pacht een ander kon worden geplaatst. Wel mocht hij zich beijveren, zijn veebedrijf op te werken, maar dik- wyis waren het andermans koeien die hij in zijn stal had staaner is zorg, veel zorg op de boerderij geweest, omdat in wezen de boerderij werd beheerd niet door den bewoner, maar door hen, die in veestapel, zuivel en veldvruchten ob jecten zagen, die met de voedselvoorziening van' ons land slechts verwijderd verb and hielden. En zoo kon het gebeuren, dat. in 1935 en later de groothan- delprijs van margarine f 1.tn die van natuur boter .f4.50 bedroeg, maar dat tientallen millioenen kilo's boter naar Engeland gingen voor 0.46 en een behoorlijk kwamtum naar Amerika voor f 0.35 per k.g., zoodat de Amerikaan voor ruim 4 k.g. Nederlandsche natuurboter evenveel betaalde als de Nederlander voor 1 k.g. en voor 3 k.g. natuurboter evenveel als de Nederlander voor 1 k.g. margarine. Het is wel aardig, zulke cijfers nog eens uit oude statistieken op te halen. Vergeten zullen ze trou wens doch- de boeren nog wel niet zijn en het is te verwachten, dat de Landstand er voor zal waken, dat deze toestanden nimmer weerkeeren. Want al zal een agrarisch land als het onze een deel zijner producten moeten blijven exporteeren, op den duur kan leverancier noch afnemer bij afbraakprijzen gebaat zijn. En hier komt het belang van Duitsch land als débouché voor de producten van akker en veestapel naar voren, Duitschland, dat het natuurlijk afzetgebied vormt voor Nederland en zijn agrarische producten. Reeds thans, nu er uit den aard der zaak nog iieel wat te regelen valt, ontvangt de Nederlandsche boer goede en^ vaste prijzen voor zijn produdtcn. die gaarne "afgenomen worden. Straks zal hij zijn landbouwmachines en kunst meststoffen uit Duitschlanid. in ruil voor zijn pro ducten betrekken en zoowel het een als het ander zal bijdragen tot een gezond ruilverkeer, zonder dat' de boer zijn waren ziet gedegradeerd tot objecten van speculatie en politiek. De Nederlandsche Landstand behoeft voorloopig niet om werk verlegen te zijn. Maar het zal werk zijn van opbouw, vruchtdragende arbeid, dóe hun, die den grondslag der natie vormen ten goede zal kómen, en daardoor ons geheele land ten pröfijte zal strekken. D. EEN FILM VAN DE GESCHIEDENIS VAN HET FASCISME. CREMONA. 18 Februari (A.N.P.) Alhier en in de omgeving dezer stad wordt een nieuwe Italiaan- sche film opgenomen.- waarvoor het draaiboek is ge schreven dor minister Farinacci. De film van dezen voom-echter van een zich van zijn ras bewust fascis me, die den naam „Bevrijding" draagt, trekt reeds nu zeer de aandacht. Hoofdredacteur: O. .1. van Tilburg. Heemstede I*1 vHoofdredacteur;1 G. NLeenders, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derks. Haarlem De nood der Grieken Rede van den Grieksehen minister-president ATHENE, 19 Februari (A.N.P.) De Grieksche ministerpresident heeft voor een vergadering van arbeiders te Athene een rede gehouden. Daarin zeide hij o.a.: Ook ons land moest de verschrikkingen van den thans woedenden oorlog ondergaan. Degenen, die voor dit onheil verantwoordelijk zijn, zullen eens voor het volk verantwoording afleggen. Thans kun nen wij ons echter niet met hen bezighouden. De strijd, dien wij thans voeren is een heilige strijd om onze generatie van den hongerdood te redden. Velen beweren, dat de bezettingsautoriteiten zich daarom niet bekommeren, doch dat is een vergis sing. Zij hebben steeds volledig begrip en groote belangstelling voor het Grieksche volk getoond. De moeilijkheden zijn bijna onoverkomelijk, eenerzijds door de blokkade, anderzijds door het gebrek aan transportmiddelen. Ook hebben velen beweerd, dat wii niet met alle ons ter beschikking staande, mid delen de belangen van het land verzorgén en dat wij onzen plicht verzuimen, alleen om onze positie te behouden en den vreemdelingen welgevallig te zijn. Geen regeering zou hebben kimnen doen, wat wij voor het volk hebben gedaan. De regeering heeft zich sedert den herfst enorme inspanningen getroost en niet opgehouden zich moeite te geven Daarbij komt, dat zij zich ook voortdurend tot de andere zijde heeft gewend, opdat het graan uit Australië zou worden gezonden, dat mei het zweet van het Grieksche volk is betaald en alleen dat volk toebehoort. Een waardevollen bemiddelaar hadden wij ook in den aartsbisschop van Athene, die zich richtte tot de bezettingsautoriteiten en de Engelsche regeering. Op dezelfde wijze hebben fatsoenlijke Grieksche patriotten, die met het land meevoelden, zich ge licht tot de zich op eigen gezag zoo noemende Griek sche regeering te Londen, opdat deze zich bewust zou worden van den toestand en zich haar verplichting jegens het Grieksche volk zou herinneren. De bezettingsautoriteiten hebben grootmoedig toe gestemd in de levering van het graan uit Alexandrie en toegestaan, dat stoomschepen naar Alexandrie zouden gaati om het te halen. De Engelsche re geering en de Grieken te Londen hebben dit voor stel van de hand gewezen. Eenige dagen geleden werd gemeld, dat de Engelschen een herziening van hun onmenschelijk besluit overwogen en zich men- schelijk zouden willen toonen tegenover het Griek sche volk. Den dag daarop sprak Tsoedoeros voor de radio, maar hij maakte met geen woord melding van dit vitale probleem van onze ravitailleering. Daarmede heeft hij ondubbelzinnig en duidelijk be wezen. dat het hem weinig kan schelen of het Griek sche volk sterft of niet. Deze mededeeling werpt weer een schril licht op den nood van Griekenland. Eenige dagen geleden vroeg de Grieksche quaestie reeds aandacht, toen van Duitsche zijde een uitvoerige publicatie werd gegeven over de oorzaken van de voedselschaarschte in Griekenland. Da^rbü werd toen vastgesteld dat de oorzaken waren: le het feit. dat het Britsche hulpcorps dat indertijd in Griekenland vocht geen eigen vorraden had meegenomen, maar zich voedde uit de Grieksche reserves: 2e dat op de vlucht door dit corps veel Grieksche schepen waren meegeno men, waardoor Griekenland nu vrijwel verstoken is van transportmiddelen; 3e de'omstandigheid, dat de Britten zelfs visschersschepen meenamen op hun vlucht maakt dat de Grieken nu ook geen visch kunnen eten; 4e de blokkade. Nu heeft de Grieksche minister-president te Athene een rede gehouden waarin hij opnieuw de blokkade der geallieerden tegen Griekenland aan valt: Alle pogingen van de Grieken, gesteund dooi de bezettingsautoriteiten, om voedsel naar de hon gerende Grieken te brengen, faalden tot heden De beslissing van Londen in deze wordt een „onmen schelijk besluit" genoemd.. Scherper kan het moeilijk gezegd worden. De „Diplo" over Griekenland's voedselvoorziening BERLIJN. 20 Februari (D.N.B.) „De bewering dat Duitschland en Italië aan de voedselvoorziening van Griekenland eenigerléi moeilijkheden in den weg leggen, is een gemeene leugen", zoo constateert de „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz", ten aanzien van de bewering van den Brit- BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHENFLACONS! Tot nu toe «on de verpaitking van Krulcken hier te lande nog regel matig als voorheen voortgang vinden De voorraad Kruschen is nog voor geruimen tijd voldoende, doch glas schaarschte bemoeilijkt thans de levering. - Daarom kan oorlaan Uw apotheker oi drogist slechts Kruschen afleveren indien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert van gelijke grootte. Hij vergoedt U daarvoor 5e 3 of 2 ets. naar grootte Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. schen minister voor blokkade, Dalton, in het Lager huis, dat Groot-Brittannië ondanks herhaalde stap pen van het Internationale Roode Kruis nog geen vrijgeleide van Duitschland en Italië voor de zen dingen levensmiddelen naar Griekenland zou ont vangen hebben. Aangezien de vervolgt dit orgaan, dat nauw contact onderhoudt met de Wilhelmstrasse, geen enkelen voorzorgsmaat regel genomen had om de voedselvoorziening des lands door bevoorrading eenigermate te garandeeren en aangezien de Britsche troepen op hun aftocht, waar zij maar konden, de aanwezige graanopslag- plaatsen vernield hebben, werd van de zijde der Duitsche en Italiaansche regeering hoewel zij daartoe volkenrechtelijk in geen enkel-opzicht ver plicht waren niets nagelaten om de verzorging van de Grieksche bevolking zooveel mogelijk te ver lichten. Niet alleen werden levensmiddelen uit eigen voorraden verstrekt, neen, ook in ander opzicht waren zij volkomen bereid om zendingen levens middelen, welke van buiten af werden Aangevoerd, met alje vereischte waarborgen terstond aan den Grieksehen verbruiker te laten toekomen. Dit ge schieddeen daardoor is groote erkentelijkheid op haar plaats van Turkije uit, hoewel ook hier doch niet door de asmogendheden een reeks be lemmeringen dit werk van menschlievenöheid in den weg gelegd werd. Het waren Engeland en de aan Engeland hoorige Grieksche emigrantenregeering met haar agent te Ankara. Raphael, die verhinderde dat de in Turkije aanwezige Grieksche scheepsruimte voor het vervoer der levensmiddelen naar het vaderland gebruikt werd. Het Engelsche spel met het lijden van andere volken, zoo besluit de „Korrespondenz", moet dus wordeh voortgezet, want occasioneele beloften van hulpverleening zijn altijd weer niet anders gebleken dan propaganda-phrasen. EEN NIEUWE N.V. DUITSCHE BIOSCOOP MAATSCHAPPIJ" OPGERICHT. BERLIJN, 19 Februari (A.N.P.) In het kader van organisatorische maatregelen in het Duitsche filmbedrijf werd de N.V. „Duitsche Bioscoopmaat schappij" opgericht, die als staatsbedrijf zal werken. De maatschappii zal leiding geven aan groote theaters van beteekenis, in het Groot-Duitsehe Rijk, waarvan de leiding hetzij op grond van cultureele, hetzij op grond van representatieve overwegingen belangrijk is. Kou-Griep - Pijn ÖO lil ij iifiazdijei Helpen veihg en vfug. Doos Wen 50ct. Naar Srefani meldt, heeft Sfus^olini In tegenwoordig heid van Ciano den natlonaiislischen premier van Irak. Kailani. die het vorige jaar den strijd tegen den Britschen overval leidde, ontvangen. In hartelijken geest werden de toekomst van Irak en de Arabische belangen in het dooi de Kngelschen bezette Naburige Oosten besproken. in Gebraltar heeft zich Woensdag aan boord van een patrouillevaartuig een ontploffing voorgedaan. Een an dere ontploffing deed zich des nachts voor op een koop vaardijschip. In verscheidene kruitmagazijnen en op ver scheidene andere plaatsen kwamen eveneens ontploffingen voor. in vier dagen zijn boven Gibraltar vijf vliegtuigen ..door onbekende oorzaak" neergestort. De commandant van een Duitsche duikboot heeft naar het D. N b. verneemt waargenomen dat een Brit sche kruiser door een Italiaansch torpedovhegtulg getrof fen werd en dat een tyevige ontploffing ontstond Uit Boedapest meldt het D. N. B.: Nadat Stefani Horthy. oudste zoon van den Rijksbestuurder, door het parlement tot plaatsvervanger van den Rijksbestuurder was benoemd, werd de bijeenkomst verdaagd, tot de pre-, Ier. Bardossy. die zich onverwijld naaf het staatshoofd' had begeven, terugkeerde met de bekrachtiging door den rijksbestuurder. Daarna verschenen Horthy en zijn plaats vervanger in het parlement. Stefan Horthy legde den eed af De bpperbevelhebbpr der Japansche strijdkrachten op Mnlakka. luitenant-generaal Yamasjiia.. heeft Woens dag. vefr dagen na de capitulatie, zijn intocht in Singa pore gehouden. De Britsche Admiraliteit heeft Donderdagavond te Londen medegedeeld dat de torpedojager Gurkha" tot zinken is gebracht. De naaste familieleden ;ijn op de hoog te gesteld, De Gurkha" is in 1937 gebouwd en mat 1807. resp. 2400 ton pe bemanning bestónd uit 240 koppen. In tegenwoordigheid van maarschalk Pétain eji de leden der regeering hebben gisteren in het raadhuis'te Vichy alle Fransche prefecten den eed afgelegd. Naar Associated Press uit Ottawa meldt, heeft de Canadeesche minister van marine MacDonald medege deeld, dat een Canadeesche korvet tot zinken is gebracht. Naar Domei meldt, blijkt utt een Ameilkaansch radio bericht dat generaal Wavell. de opperbevelhebber van de geallieerde troepen In het Zuidwestelijke deel van den Sullen Oceaan, tijdens een Japanschen luchtaanval gewond s geraakt. Op het oogenbllk zou Wavell zich in de omge ving van Soerabaja ophouden Lt.-generaal PerCival, de opperbevelhebber van dë Britsche strijdkrachten op Malakka, en de opperbevelheb ber van de Australische strijdkrachten, generaal majoor Bennet, zijn, naar uit Singapore gemeld wordt, in de vesting Tsjangl geïnterneerd, vtfaar ïntusschen bijna 60,000 man vijandelijke troepen .ondergebracht zijn. Uit een sigarettenfabriek aan de Jan Hanzenstraat te Amsterdam zijn ongeveer 3000 pakjes sigaretten gestolen. Een kledingmagazijn te Amsterdam moest een bezoek van inbrekers honoreeren met 30 regenjassen. 20 costuums en 30 paar schoenen. Een poulier uit Amsterdam heeft in de Uilenburger straat een koe geslacht. Het geval werd door de politie ontdekt, die den slachter arresteerde en de koe in beslag nam. De /Rotterdamsche politie heeft een inval gedaan in. een perceel in de Eerste Gystngstraat en aldaar een ge heime dansgelegenheid ontdekt. In een klein lokaaltje van 40 M2 bevonden zich 80 danslustigen, meisjes van 14. 15 en 16 jaar en jongens van 18, 19 jaar en ouder. Tegen alle aanwezigen is proces-verbaal opgemaakt en allen zijn een nacht vastgehouden. Den volgenden morgen vroeg had nog geen van de ouders bij de politie aangifte gedaan van het niet thuiskomen van zoon of dochter. Te Laren zijn door de politie invallen gedaan in ver schillende woningen. In de boerderij van L. S. werd in den kelder een groote hoeveelheid rundvleesch aange troffen en in den stal een complete slagerij-inventaris. In een schuur aan den Smeekweg werd een nog grootere hoeveelheid rundvleesch aangetroffen en eveneens een complete slagerij-inrichting. Alles is in beslag genomen en tegen de'betrokken petsonen is opgetreden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 44-jarigen klinker C. P. J. Lampe, die in Mei van het vorig jaar in een woning aan de Benkoelenstraat te Amsterdam zijn echtgenoote met een mes doodstak, tot een gevangenisstraf voor den tijd van acht Jaren met aftrek van een jaar voor arrest veroordeeld. Het gemeentehuis te Ede, waaromtrent gister is ge meld. dat het in brand stond, is -geheel door het vuur vernield. Vandaag is het nieuw gebouwde stadhuis te Medem- bllk in gebruik genomen. Dit bouwwerk ontstond onder architectuur van' architect A. J. Kropholler te Wassenaar. Een bende jeugdige inbrekers, bestaande uit vier knapen, is te Schiedam door de politie gearresteerd. De jongens hadden het v.n.l. op bakkerijen en kruideniers waren voorzien. Zij gingen soms op uiterst geraffineerde wijze te werk. Voorts is de 24-Jartge C. v. M. aangehou den. die zijn bemiddeling verleende bij het aan den man brengen van de gestolen goederen. Tegen een 33-jarige buffetjuffrouw, die door valsehe voorwendsels Bossche apothekers had bewogen tot afgifte van een hoeveelheid morfine, is voor de Bossche recht bank drie maanden gevangenisstraf geblscht. De oud-burgemeester van Helmond, de heer M. v. Hout, is op 71-jarlgen leeftijd overleden. Brief van Nederlanclsch soldaat aan het Oostfront SS-Schütze A. V. H, van Maarseveeh schrijft „Hel is vandaag Allerzielen. Dat is altijd een bij zondere dag, nu zoowel als vroeger. Buiten sneeuwt het onafgebroken en steeds hooger hoopen de witte vlokken zich op Het wordt sen wonderbaarlijke ein- delooze vlakte. Dit witte kleed dekt vele. ja tallooze helden, die zichzelf hebben geofferd voor het vader land, voor geheel Europa. Deze dag stemt ons weemoedig Niet omdat zoo vele broeders vielen, want deze rouw dragen we met trots. Neen, we zijn weemoedig, omdat in ons eigen land nog zooveel menschen deze ontelbare offers, welke ook voor hen worden gebracht, niet waardee- ren, omdat zij nog vastgeroest zitten in hun grenze loos egoisme en verstard zijn in hun betweterij Wij zijri weemoedig, omdat zij niet willen zien er. niet willen hooren. Zij marcheeren niet mee in onze rijen, doch waar zullen zij morgen, wanneer de strijd voor bij is, staan, wanneer wij datgene bevochten hebben, waarop onze nakomelingen trotsch zullen zijn? Zullen zij zich dan niet hun geheele leven schamen en spijt hebben? Zullen zij zich dan niet bedrógen voelen?" Met speldjes en kruisjes met fluistercampagnes en sabotage, dient gij ons vaderland niet. Een goed vaderlander doet zijn plicht in de gelede ren van het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". Koninginnegracht 22, Den Haag. Gamelin, Blum en Daladiër i te Riom gehoord Generaal Gamelin bewaart het stilzwijgen Het D.N.B. meldt: VICHY, 19 Februari. Donderdagmiddag 13 uur 30 is het proces tegen de personen, die voor de neder laag verantwoordelijk zijn, door den president van het opperste gerechtshof te Riom, Caous, geopend. Bij het begin der zitting legde generaal Gamelin een verklaring af dat hij zou zwijgen om de verant woordelijkheid en de eer van het léger te bewaren. Léon Blum heeft de geheele verantwoordelijk heid op het militaire commando afgewenteld. Hij zeide. dat het gerechtshof eigenlijk de verant woordelijkheid voor de militaire nederlaag moet vast stellen. Daar Gamelin de eenige militaire beklaagde is, valt automatisch de voornaamste verantwoordelijk heid op hem terug. Een nog zoo sterk bewapend leger stort ineen, indien de leiding fouten maakt. Gamelin heeft echter door zijn zwijgen geweigerd de verant woordelijkheid op zich te nemen. Als dit proces er een tegen de republiek is, dan zal Blum op zijn post blij ven en zich verdedigen. De verdediger van Blum. Le Troquer. maakte be zwaar tegen de competentie van het gerechtshof en tegen de wettigheid van zijn saménstelling en bevoegd heid en verklaarde dat dit proces een „directe schen ding van de grondwet" is. Vervolgens werd Daladier verhoord. Onder verwij zing naar de veroordeeling door den leider van den Franschen staat van 16 October jl. verklaarde hij weliswaar zijn deel van de verantwoordelijkheid te dragen, doch zich tegen dit vonnis te verzetten. Toen hij een rede van den Duitschen minister van Econo mische Zaken in zijn verklaring betrok, werd hij dooi den president onderbroken, die zeide de deuren te moeten laten sluiten, ^indien Daladier buitenlandsche staatslieden in de behandeling betrok. Vervolgens zeide Daladier dat de „gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije en in Polen den oorlog onvermijdelijk hadden ge maakt." Daarop dreigde de president opnieuw met het sluiten der deuren, waarna Daladier zich er toe bepaalde een overzicht te geven over de bewapenings politiek van Frankrijk sedert 1933. Hij verklaarde o.a. te zijner tijd met getallen en door militaire getuigen den toestand der bewapening van Frankrijk te zullen bewijzen op het oogenblik dat hij het ministerie van oorlog overnam. Hij zeide zijn plicht tegenover het vaderland te hebben gedaan. Engeland's oorlogvoering ter zee Verklaringen van den Eersten Lord der Admiraliteit STOCKHOLM, 19 Februari. Het A.N.P. meldt: De Eerste Lord der Admiraliteit Alexander, heeft voor den Londenschen Berichtendienst een uiteenzetting gegeven over het verloop tot dusver van den Engel schen oorlog ter zee sedert September 1939. Omtrent het gevecht in het Kanaal kon hij. naar Alexander ter inleiding zeide, niets zeggen, aange zien het onderzoek nog aan den gang is. Sedert Mei 1940 heeft de Engelsche vloot plotseling den steun van de Fransche vloot verloren, zoo zeide hij voortgaande, en de machtige Italiaansche vloot is Engeland „met een dolkstoot in den rug gevallen". Daardoor was de Britsche vloot sindsdien blootgesteld aan „zeer bij zondere inspanningen", de grootste heldenmoed is ver- eischt. Na vermelding van Duitschland's onb^rmhartigen aanval op Sovjet Rusland zeide Alexander verder: „Wij, Engelschen. hebben de grootste sympathie voor de Sovjets, die door de Duitschers onder den voet zijn geloopen. Wij moeten en zullen voortgaan Sovjet Rusland te ondersteunen. De deelneming van Japan aan den oorlog en zijn aanval op Pearl Harbour, die als een bliksemstraal insloeg, beteekent een ver schrikkelijk groote inspanning voor de geheele En gelsche vloot en dit geschiedde juist op bet oógenblik, waarop de Engelsche vloot naast den slag op den Atlantischen Oceaan voor Griekenland en Kreta aanzienlijke verliezen had geleden. Door Pearl Har bour echter is de geheele strategie ter zee ^er geal lieerden omvergeworpen. Alexander voegde hieraan toe dat men van Japan verwachten moet dat het nog verscheidene zware en ernstige slagen zal uitdeelen. Amerika is echter, thans als een „slapende reus" uit zijn sluimer gewekt. Ofschoon )ie verliezen aan han delstonnage zwaar zijn geweest, komt het Amerikaan- sche bewapeningsprogram verder tot ontwikkeling, zoo beweerde Alexander tenslotte, en Engeland's bij dragen hiertoe zijn ook niet zonder beteekenis. „Wij zullen den vijand door bouwen voorbijstreven". DE HEER W. SMIT OVERLEDEN In den ouderdom van 54 jaar is te Heemstede over- lecj^n de heer W. Smit. een bekende figuur uit de Zaanstreek. De heer Smit is directeur geweest van de Uitgeversmaatschappij, die de vroegere Zaanlander thaits opgenomen in het Dagblad voor Noord-Holland uitgaf. De laatste vier jaar had de heer Smit zich uit het zakenleven teruggetrokken en was hij nog slechts „commissaris van het Dagblad voor Noord-Holland. De begrafenis zal Maandagmiddag 23 Februari te 3 uur op de Algemeene Begraafplaats te Koog aan de Zaan plaats vinden. „Nederland moet gevoed wordfcn" (Van een Haagschen Correspondent) „Nederland moet gevoed worden" is de titel van. een in opdracht van het Rijksbureau Voedselvoor ziening in oorlogstijd bij Profiiti-Den Haag vervaar digde film. die eerlang in de bioscooptheaters van. ons land zal gaan loopen en waarvan wij Donderdag in kleinen kring een proefvojrstelling hebben be- gewoond. Zij bedoelt het publiek eenig inzicht te geven in hetgeen er voor de voedselvoorziening van ons land komt kijken en zoodoende grootere waardeering op te wekken voor het zoo veelvuldig (en hoe dik wijls ten onrechte!) geeritiseerde apparaat onzer voedselvoorziening. Degenen die nadenken zullen zelf wel tot de conclusie gekomen zijn. dat het nu eenmaal niet vanzelf gaat, maar er zijn er tegen over dezen nog o zoovelen, die maar doen of het allemaal vanzelf spreekt, dat wij onze dagelijksche portie op tafel krijgen, terwijl onze voedselvoor ziening toch in allerlei opzicht met de grootste moei lijkheden te stellen heelt. Men kan nu eenmaal niet meer geven dan men heeft, maar het streven moet wèl zijn om z o o v e e 1 m o g e 1 ij k te gev^j». Daarom is onze voedselvoor ziening in oorlogstijd niet eenvoudig een machine om voedingsmiddelen gelijk over de bevolking te verdeelen (wat op zichzelf al een heele toer is), maar er ook in hooge mate op berekend om de productie Van voedingsstoffen op te voeren zooveel maar kan. Van alles wat hiertoe tot nu toe gedaan (herstel van oorlogsschade, hei-bouw van boerderijen, bouw van gierkelders, ruilverkaveling, ontwatering, scheu ren van grasland, verbouw van koolzaad enz.) krijgt men in de film in vogelvlucht het een en ander te zien, voldoende om het in herinnering te brengen. «- Hierna volgt een afdeeling, die aan de distributie en de contröle daarop (door den Crisis-Controle dienst, die tegen hamsteren, clandistïen slachten e.d. optreedt) is gewijd. Dit is maar kort. De samenstel lers van de film hebben zeker gemeend, dat het publiek van. de bonnen al weet genoeg heeft en er geen verdere bizonderheden van getoond behoef den te worden. O.i. is dit in zekeren zin wel jammer omdat velen er toch nog maar slecht van doordron gen zijn, wat alleen de administratie van de bonnen te beteekenen heeft. Maar, men moest zich vanwege de hoeveelheid der stof beperken. Ook de zee- en zoetwatervisscherij - levert haar bijdragen voor onze voeding. Zij wordt in de film mede herdacht. Een belangrijk onderwerp is verder de Bereiding van de voedingsstoffen, die men van wege de distributie ter beschiklling gesteld krijgt. Hoe daarvan het beste-profijt te trekken wordt da bevolking door de bekende tentoonstelligen „Voe ding in oorlogstijd" onder het oog gebracht en zoo veel" mogelijk .oQk in de practijk geleerd door kook cursussen e'n andere propaganda. Aan de organisatie daorvan ligt het wetenschappelijke onderzoek om trent voedingswaarden, waarvoor de gezondheids raad een aparten dienst heeft, ten grondslag. Het slot van de film is gewijd aan de zorg voor de jeugi (verstrekking van vitaminetabletten voor zuigelingen en kleuters). Onze jeugd gezond en krachtig te houden is een nationaal belang van de eerste orde, dat ook de toekomst van ons volk beheerscht. Onze kinderen moeten in geen geval te kort komen. Hier op legt de film bizonderen nadruk en het. is dunkt ons psychologisch wel juist gezien, dat zij aan deze leuze de opwekking vastknoopt «m. juist in het be lang onzer spes patriae, mee te werken aan een goed verloop onzer voedselvoorziening en alles wat op overtreding of op sabotage lijkt en haar dus in ge vaar zou kunnen brengen, achterwege te laten. De algemeene indruk van de film is gunstigr Zij :s zeer bevattelijk gehouden, heeft een reeks van fraaie beelden en de niet-populaire stof is od be vattelijke wijze verwerkt, zoodat zij, dunkt ons. op belangstelling en èen gunstigeffect zal kunnen rekenen. RADIO PROGRAMMA zaterdag 21 februari 1942. hilversum i. 415.s m. 17.15 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek dd Gramofoonmuziek. 8.00 Branden kwesties, causerie (opn.). 8.15 Gramofoonmuziek. fi.20 Ochtendgymnastiek 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10 00 Ernstige muziek (opn.). 1100 Voor de vrouw. 11.20 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Jack der Kin deren en soJlst. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Waarvoor teelt de boer zijn vlas? 13.15 Romancers en soliste. 14.00 Cyclus. „Waarom leeren wij eigenlijk?" ii 14.20 Na gedanen aibeid- muziek en vroolijkheid. 15 45 Gramofoonmuziek. 16.00 Cyclus: „De zeven kruiswoorden" I. 16.20 Cello en piano. 16.45 Hollandsch A Capelia-koor.. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Gramoloonmuziek. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Orgelconcert. 19 00 Actueel halfuur. 19.30 Bonteavond. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrades die over een lijnverbyidmg met de stu dio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.40 Omrocp- Symphonie-Oikest (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.0024.00 Gramofoonmuziek, hilversum ii, 301.5 m. 7.158.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.lo— 8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.25 Utrechtsch Stedelijk Orkest en Toonkunstkoor (orp 10 00 Morgen wijding. 10.\5 Gramofoonmuziek. 10.30 Lichte muziek (opn.) 12?00 Pianovoordracht. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economi sche berichten 13 00 Orkest Willy Eberle. 13.40 Voor de rijpere jeugd 14.00 Stedelijk Orkest van Maastricht en solist. 14.15 Sint Pieter in Grouw, causerie. 15.00 Stedelij.c Orkest van Maastricht, pl.m. 15.40 Gramofoonmuziek. 15.45 Hier W. A. 16.00 Omroep-Harmonie-Oi kest en het Figura- kwartet. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economiscnc-en beursberichten. 17.30 Orgelspel. 18.00 Cyclus: ,,ln een nieuw licht bezierv (Voorbereid door de N. S. B.) 18 15 Gramofoonmuziek. 18.45 Als ik 't voor •t zeggen had. 19.00 B. N. O. Praatje in Groningsch dialect. 19.10 B. N. O Nieuwsberichten. 19.20 Omroep-Symphonie- oi kest (opn.). 20JJ0 Wat zal ik van de week beluisteren? Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Gramofoon muziek. 20.45 Bonte hvond. 21.30 Het Musisch clement en zijn beteekenis voor ons geestesleven, lezing. 21.45 b. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op hel weer- machtsbericht. 22110—22.15 Avondwijding. Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van j ice-admiraal Cilia*, onder wiens op- Met Subsidie van rijk. provincie en po- per t»cvcj de succesvolle operatie* der ,4'ulciiri Studio' te s-Gravenlmge sprak Woensdagmiddag ir. A. A. Mussen, do meente worrit het perceel Heerengracht Duitsche zeestrijd krach teil in liet Ka- leider der X.S.B., voor liet kader van den Xcdcrlaudschcn Arbeidsdienst. Een overzicht ,7rt Amsterdam,, daiecrend uit liet l>c- IKUU en het Westelijk deel van de gin van de achttiende eeuw, gcrestau- Noordzee stonden. (Atlantic-Holland) tijdens de rede-van ir. Musscrt. i Polygoon-Fotodienst N.S.B.-Swart reerd. CPax-HolUnd-De Hagu) y L-X-V Een Duitsche verkenpingstroep in Niemandsland. De nuuischapiieii op »|>eur(ooht tn ©en verlaten gehucht» P.B.Z.-v. Eyeden-P. K. Laehmann i

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2