Haarlem's Dagblad Sfe JAARGANG No. 17999 x x Uitgave Loureus Coster, M(J. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijk. Soenda- plein 37. Postgiro 38810 Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Xelef. Directie 13082. Hoofdred. 15051. Redactie tOGOO. Drukkerij 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 21 FEBRUARI 1742 Abonnement per week 0,28 per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertcn- tlën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,71 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels K cent. elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Middenstands-Ziekenhuisverzekering te Haarlem Uit financieel oogpunt een minder goed jaar Wij hebben reeds meermalen de aandacht gevestigd op het feit dat in dezen tijd de ziekenhuizen te Haar lem vol liggen. Dit groote aantal patiënten is geen speciaal Haarlemsch verschijnsel, maar doet zich in alle steden voor. Een afdoende verklaring is er niet voor te geven, maar wel zijn de deskundigen het er over eens dat er verschillende redenen zijn die alle min of meer in verband gebracht kunnen worden met de bijzondere tijdsomstandigheden. De gemeente Haarlem heeft, behalve de bekende Ziekerihuisverzekering die voor de aangeslotenen van de Ziekenfondsen geldt, ook een Middenstands Zieken huisverzekering. Daarbij kunnen verzekerd worden menschen die boven de weistandsgrens der Zieken fondsen vallen tot een maximum-inkomen van f 5000. Deze verzekering bestond dezer dagen juist 10 jaar. Het is gebleker\ dat de resultaten van deze Midden stands Ziekenhuisverzekering over het afgeloopen jaar in financieel opzicht minder goed zijn geweest. Dit komt doordat ook voor rekening van dit fonds meer patiënten in de ziekenhuizen werden opgenomen dan in not-male jaren. Het gevolg is, dat tot dekking van het tekort over het afgeloopen jaar de reserve, die in vroegere jaren gekweekt werd, moest worden aangesproken. De opzet is steeds geweest, dat dit Middenstands Ziekenhuisfonds zich zelf moet bedruipen. Daarom is het noodig dat de noodzakelijkheid onder oogen gezien wordt om de premie van dit fonds eenigszins te verhoogen. te meer omdat het in de 10 jaar die het Fonds nu bestaat nog niet mogelijk gebleken is de reserve tot redelijke hoogte op te voeren. Als er nu geen premie-verhooging zou worden ingevoerd zou de gekweekte reserve in eenige jaren geheel zijn inge teerd en dat is niet verantwoord. Uitreiking inlegvellen te Haarlem MAANDAG DE LETTERS U EN V. Voor de uitreiking van inlegvellen voor de distri butiestamkaart is het Maandag de beurt aan de letters U en V. Bon dertien van de reservekaart moet wor den ingeleverd. Voorzichtig met gas in den spertijd Twee kinderen bijna het slachtoffer AMSTERDAM, 20 Febr. Dank zij den tijdi- gen terugkeer van de moeder konden tweè jeug dige kinderen uit het gezin E., in de Tweede Voe- gestraat, op het laatste nippertje gered worden van den gasverstikkingsdood. De moeder had tijdens de gaslooze uren, ondanks de gegeven waarschuwingen, de gaskraan open laten staan en was uitgegaan. Zij keerde pas terug toen de spertijd reeds verstreken was. De intusschen thuiskomende kinderen wer den hiervan de dupe, daar zij bedwelmd raakten. De terugkeerende moeder vond het. tweetal bewuste loos. Met behulp van een zuurstofapparaat gelukte het de brandweer beiden weer tot het bewustzijn te brengen. Het vijfjarige meisje echter moest ter ob servatie naar een ziekenhuis overgebracht worden. Dit goed afgeloopen geval moge de beteekenis der gegeven waarschuwingen evenwel weer eens duide lijk onderstrepen. Installatie voorman Landstand ASSEN, 20 Februari. De Landstand-persdienst meldt: Door het hoofd van den Ned. Landstand, boerenleider E. J. Roskam, is tot voorman van den Landstand benoemd, de heer E. Z. Oldenbanning, burgemeester van de Wijk (Dr.) De installatie zal plaats hebben Zaterdagmiddag te twee uur in het Concerthuis te Assen, tegelijkertijd met de instal latie van den boerenleider der provincie Drente. Op deze bijeenkomst zal het woord worden ge voerd door den boerenleider E. J. Roskam, den Beauftragte van den Rijkscommissaris in de pro vincie Drente Selmer, boer B. Geerts, gemachtigde van het hoofd van den Landstand in Drente, ir. G. A. Thijn. provinciaal voedselcommissaris vóór Drente en den gemachtigde van den leider der N. S. Bi, Dieters. Het zangkoor der Agrarische jongerenbeweging in Drente zal onder leiding van den heer J. Sweers deze bijeenkomst opluisteren, terwijl mede aanwezig zul len zijn een troep meisjes, leden van de Agrarische Jeugdbeweging, gekleed in Drentsch costuum. Dr. Frederiks ontslag verleend 's-GRAVENHAGE, 20 Febr. Het Rijkscom missariaat deelt mede: De Rijkscommissaris van de bezette Nederland sche gebieden heeft op grond van paragraaf 1 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatre gelen) den Secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken dr. K. J. Frederiks van de gegeven opdracht tot waarnemen van de loopen- de zaken van den secretaris-generaal in het depar tement van Algemeene Zaken, onder dankzegging voor de bewezen diensten ontheven. Op zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, op grond van de zelfde verordening den secretaris-generaal in het departement van Justitie dr. J. J: Schriecke, be last met het tijdelijk waarnemen van de zaken van den Secretaris-generaal in het departement voor Algemeene Zaken. Ned. Herv. Gem. Haarlem Kerkeraad of Kiescollege? De Algemeene kerkeraad der Ned. Herv. Gem. heeft zich in een zijner vergaderingen bezigge houden met het vraagstuk van de tienjaarlijksche stemming over de vraag of het benoemings- en be- roepingsrecbt aan den kerkeraad dan wel aan het kiescollege zal zijn. Thans zijn deze bevoegdheden aan het kiescollege. Dr. E. Emmen leidde het vraagstuk ter bespreking in. Hij stond stil bii de geschiedenis van het vraagstuk, teruggaande op de: Dordtsche synode, om vervolgens de Nieuw-Testamentische gegevens te behandelen en daarna stil te staan bij de Jractijk. Van oordeel zijnd dat er in beide gevallen erkeraad dan wel kiescollege voordeelen en be zwaren zijn, constateerde spr. toch dat vaststaat dat de kerkeraad de verantwoordelijkheid heeft en het voor de gemeente een zaak van vertrouwen is. Zij toch wordt niet uitgeschakeld, want zij heeft immers zelf de ambtsdragers gekozen. De geeste lijke nood van dezen tijd eischt ook voor de ge meente een krachtige en geconcentreerde leiding. Spr. besloot met een beroep om den kerkeraad de verantwoordelijkheid te geven en hij zal zich er naar gedragen. In de discussie merkten een tweetal ouderlingen, de heeren Bijkerk en ten Klooster op, dat als de leiding aan den kerkeraad toevalt de gemeente niets meer te zeggen heeft en dat door een kiescollege de gemeente geactiveerd wordt. Na repliek van den referent nam de vergadering met 5 stemmen tegen een motie aan van ouderling v. Eysden besluitend de gemeente te adviseeren in de komende tien jaar de leiding geheel in banden van den kerkeraad te leggen. Een en ander zal aan de gemeente van den kansel af bekend worden ge maakt. De stemming zal plaats hebben op Dinsdag 24 Februari a.s. in de Groote kerk. De stembus zal ge opend zijn van 's morgens 10 tot 's avonds 7 uur. In de gemeente Bloemendaal zal de stemming op 8 en 7 Maart worden gehouden. TE DURE KAAS EN BOVENDIEN EEN VERVALSCHT MERK. LOENEN, 20 Febr. De inspecteur van de Prijs- beheersching had een klacht gekregen, dat de Gebr. Oussoren, die te Breukelen een kaashandel drijven, zich schuldig zouden maken aan verregaande prijs- oodrijving. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij uitkwam, dat kaas zonder bon werd verkocht te gen een bedrag van f 2.25 per pond. Een partij van 130 kazen werd hierop m beslag genomen. Waar schijnlijk hebben de gebroeders zich ook schuldig gemaakt aan fraude, aangezien het vermoeden be staat, dat zij het merk van het vetgehalte van de kaas hebben veranderd van 20 in 40 VERDUISTEREN van 19.„3 tot 8 44 Maan 21 Febr. op 11.24, 22 Febr. onder 2.01 Verduisteren 22 Febr. van 19.05 tot 8.42. Maan 22 Febr. op 11.53, 23 Febr. onder 3.03 Gevallen van prijsopdrijving Processen-verbaal te Haarlem opgemaakt Door de Haarlemsche Politie is proces-verbaal opge maakt tegen drie personen, die tabaksartikelen tegen te hoogen prijs verkochten, De prijzen waren 10, 15 en 25 cent boven den banderolleprljs. Een hoeveelheid tabak, sigaren, sigaretten en shagtabak is in beslag genomen. Verder wordt tegen een Haarlemschen kleermaker pro ces-verbaal opgemaakt, terzake het te duur prijzen van costuums naar maat. Ruim baan voor de politie Verplichting voor weggebruikers om den rijweg vrij te laten 's-GRAVENHAGE. 20 Februari. De Duitsche politie in het bezette Nederlandsche gebied deelt mede: POLITIESIGNAAL. In bepaalde gevallen is het noodzakelijk, dat de politie zoo snel mogelijk door de straten rijdt. Der gelijke gevallen doen zich vooral voor, indien er gens een algemeen gevaar moet worden afgewend. Een snel vooruitkomen tijdens druk verkeer is slechts mogelijk, indien alle overige weggebrui kers in dergelijke gevallen afstand doen van hun persoonlijke voorrechten en den rijweg onmiddel lijk voor een ongehinderd snel passeeren van de po litie vrijlaten, inziende dat het algemeen belang moet gaan voor het belang van den enkeling. De verplichting daartoe is vastgelegd in de verordening voor het verkeer op den weg voor het bezette Ne derlandsche gebied van 8 October 1941 in artikel 41 ten 3) pag. 831. In deze wettelijke bepaling, die klaarblijkelijk nog niet voldoende aan de bevol king bekend is, wordt duidelijk gezegd, dat ieder weggebruiker reeds bij de nadering van een politie voertuig, dat zich in het bovengenoemde geval door een bijzonder signaal kenbaar maakt, onmiddel lijk door sterk naar rechts uitwijken en stoppen tot het politievoertuig voorbij is, den rijweg moet vrij maken. Het geluidsignaal dat gegeven wordt, be staat uit een opeenvolging een enkele tonen (ac- coord) die zoo luid zijn, dat zij door een ieder ge boord moeten worden. Een uitvlucht, dat iemand dit zeer luide signaal niet gehoord heeft, kan niet aanvaard worden. Er zij op gewezen, dat degene, die bij het klinken van het signaal niet onmiddellijk den rijweg heeft vrijgemaakt, indien hij daardoor een ongeluk krijgt, op geen schadevergoeding kan rekenen en bovendien nog wegens overtreding van de bestaande verkeersverordening wordt gestraft. Alle politie-ambtenaren in het bezette Nederland sche gebied hebben opdracht zeer nauwkeurig toe te zien op de naleving van dit in het algemeen be lang gegeven voorschrift. De verplichting tot stop pen geldt van zelfsprekend ook voor tramwagens. MEESTER-CYCLUS. Naar het Concertbureau Alphenaar ons mede deelt zal Jo Vincent op Maandag 23 Febr. het 1ste Concert der Meester-cyclus liederen zingen van: Lully, M. Buononcini, H. Purcell. J. S. Bach, C. Franck, E. Chausson en R. Mengelberg. George Robert zal haar begeleiden en werken voordragen van J. S. Bach, C. Franck en M. Duruflé. Het aanvangsuur is zoo gesteld, dat het pu bliek de zaal met daglicht betreedt, terwijl de terug tocht naar huis begunstigd zal worden door maan licht. GEHEELE OOGST IN BESLAG GENOMEN. 's GRAVENHAGE, 20 Februari. Onlangs werd aan vijf landbouwers in Limburg verplichte inleve ring van den oogst opgelegd. Te Tungelroy werd bij een lardbouwer de geheele oogst in beslag geno men daar de man niet wilde meewerken aan een spoedige afdorsching. De oogst werd daarna door een loondorscher op kosten van den teler gedorscht. Deze wijze van optreden heeft tot gunstig resul taat geleid, want in de daarop volgende week werd in de omgeving van genoemde plaats terstond hon derd procent meer gedorscht door de landbouwers. (A.N.P.) UITGEBREIDE KETTINGHANDEL. GRONINGEN. 20 Febr. Verdacht van be trokken te zijn- bij een uitgebreiden kettinghan- del te Winschoten, is door de gemeentepolitie aldaar aangehouden W. B„ wonende te Winschoten, toen deze in gezelschap van zijn echtgenoote, een groo te hoeveelheid thee, koffie, zeep, tabak, sigaren en sigaretten trachtte te vervoeren. B. wilde over de herkomst van deze goederen tegenover de politie niets loslaten. Toen deze in zijn woning een onderzoek ging instellen, trof zij aldaar drie personen aan, die op hem wachtten om de goederen in ontvangst te nemen. Dit bleken zijn vaste afnemers te zijn, namelijk A. N., J. A. E. en Th. B.. allen wonende te Winschoten. Ten huize van W. B. werden in beslag genomen hoeveelheden manufacturen, afkomstig van den koopman A. E. S. te Winschoten. Het onderzoek leidde verder naar Groningen en Leeuwarden. Allerlei verschillende stoffen, alsmede koffie, cacao, sigaren en siga retten werden in beslag genomen. De koffie werd verkocht tegen f 21.50 per pond, de thee voor f 42 per pond en de tabak voor f 10 per pond. Allen zijn in arrest gesteld en procesverbaal is opgemaakt. JUBILEA BIJ P.T.T. Op 1 Maart a.s. hopen de heeren W. Raaijen, commies en K. Bouwer, kantoorbediende le kl., beiden werkzaam aan het Inspectiebureel der P. T. T. te Haarlem, hun 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Trotzkistische organisatie in Bolivia ontdekt BUENOS AIRES, 21 Febr. (DNB) Naar uit La Paz wordt gemeld heeft de chef der Boliviaansche politie bekend gemaakt, dat aldaar een cel van de „vierde internationale" ontdekt is. Deze Trotzkisti sche geheime vereenighig stond onder leiding van een leeraar in de geschiedenis aan het gymnasium van Sucre-Lora, Twee leden der organisatie, die be trapt. werden bij het aanplakken van biljetten met oproerigen tekst, bekenden, dat de geheime vereeni- ging ten doel heeft de openbare orde te ondermij nen.. De centrale der organisatie bevindt zich te Cochaliamba. BRAZILIAANSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. M STOCKHOLM, 21 Februari (D.N.B.) Naar Associated Press uit Rio de Janeiro meldt, heeft het Brazilaansche ministerie van buitenlandsche zaken bekendgemaakt, dat het Braziliaansche schip „Olinda" op 18 Februari tot zinken in gebracht. De uit 46 koppen bestaande bemanning werd gered. U wordt nu toch ook collectant voor de Winterhulp Nederland? Het optreden van Duitsclie duikbooten in de Caraïbische Zee Tien tankbooten verloren MADRID, 20 Febr. (DNB) Naar uit Lissabon- ache scheepvaartkringen verluidt, heeft de succes volle activiteit van de Duitsche duikbooten op de Ca- raibisohe Zee het Amerikaansche publiek buitenge woon opgewonden. Volgens de gegevens van de Amerikaansche dagbladen vreest men dat reeds tot 17 Februari bij Aruba en Curacao Hen tankschepen ten offer gevallen zijn aan de Duitsche duikbooten. Als in den grond geboord zijn o.m. gemeld de tank booten ..Bolivar", 2651 b.r.t. „Chapito" 2650 b.r.t. ..Pedernales" 3945 b.r.t. „Oranjestaat" 3296 b.r.t.. ..San Nicolas" 2391 b.r.t., ,.Tia Juana" 2395 b.r.t. „Monagas" 2650 n.r.t. en Arkansas. De tankbooten ..San Nicolas" en ..Arkansas" liggen in ondiep voor water aan den grond. De overige zijn over tijd en worden vermist, andere tankbooten werden door in slaande torpedo's beschadigd. Het stijgende verlies aan tankbooten verontrust het Amerikaansche pu bliek te meer, daar thans ook de nieuwe, reuzen tankboot ,.E. H. Blum" met een laadvermogen van 10400 ton. voor de kust van Virginia door een Duit sche duikboot in den grond is geboord. Sedert het eerste optreden der Duitsche duikbooten voor de Amerikaansche kust zijn volgens Amerikaansohe dagbladberichten reeds ongeveer veertig tanksche pen verloren gegaan. De Janansche operaties in China TOKIO. 20 Febr. (DNB) In een bericht van het hoofdkwartier van het Japansche èxpeditieleger ln China wordt medegedeeld, dat ondanks de „leugen achtige propaganda van Tsjoengking over militaire successen der geallieerden in verschillende deelen van China steeds meer teekenen vallen waar te ne men. welke wijzen op een verlangen naar vrede". In bot bericht wordt voorts medegedeeld, dat in Noord- Chlna de campagne tegen de voornaamste strijd krachten van de communistische troepen in de pro vincie Sjansi in haar tweede phase steeds betere re sultaten toont, terwijl in de provincie Sjantoeng de operaties tegen de troepen van generaal Joehausi Sjoeng snelle vorderingen maken. De Japansche troepen aan de rivier de Koeo. in het noorden van de provincies Kiangsoe en Honan hebben de verdedi gingsinstallaties van generaal Hotsjoekoeo door de verovering van de stad Kwojang aan den bovenloop van de rivier vernield. Uit het bericht blijkt ver der dat de tweede oliase „het voorbeeld van een be perkten veldtocht" in centraai-China geëindigd is en dat de aanval thans zijn derde stadium Ingaat, nadat rust en orde aan de Beneden-Delta van de Jangtse snel tenugkeeren. Een bewijs voor de toe nemende verlangens naar vrede in het Chineeschc binnenland is gelegen ln de capitulatie van een deel van de 63e Tsjoengking-divisle. die aan den Zuide lijken oever van de Jangtse gelegerd was. Deze troe- penondercleelen gaven zich aan de Japanners over in den sector van de rivier de Tsjientang. Na den val van Singapore Voormalig Britseh gouverneur behartigt de belangen der krijgsgevangenen BERLIJN, 21 Februari (V.P.B.) De correspon-» dent van het Japansche blad Nitsji Nitsji had een gesprek met den voormaligen Britschen gouverneur van Singapore, Thomassen, die ziin dienstwoning ten gevolge van de voortdurende vijandelijke lucht aanvallen reeds een maand voor den val der stad moest verlaten. Hij woont sedert dien in de derde étage van het Fulton-Bilding, in een ruimte, die tevens voor operatieve behandeling van gewonden benut wordt. Tijdens het gesprek, dat de Japan sche redacteur met de gouverneur-generaal had. vond 'in de burut van diens schrijftafel zulk een operatie plaats. Sir Thomassen bood den Japanschen journalist zijn excuses aan en verklaarde dat hij onder de ge geven omstandigheden over geen andere ruimte kon beschikken. Op bevel van de Britsche regeering was hij tot het laatste moment van den strijd in Singapore gebleven. Thans deed hij wat in zijn be perk vermogen lag om het lót van de Engelsche sol daten en burgers in de eerste plaats dat der gewon den, zooveel mogelijk te verzachten. Op de vraag hoe hij over de oorzaak der Britsche nederlaag dacht, ging hij niet nader in onder het voorwendsel dat hij niet van de militaire aangelegenheden op de hoogte is geweest. Hij vertelde aan de Japan- sche journalist, dat zich thans nog circa 1000 Brit sche burgers te Singapore bevinden, waronder 300 vrouwen. Men heeft een gevangenencomité georga niseerd, hetwelk te doel heeft de belangen der Engelsche gevangenen te behartigen. Dit werk is verre van gemakkelijk daar er een gevoelig tekort aan levensmiddelen en water bestaat. Door het Ja pansche leger werd voor Thomassen een auto met voldoende benzine beschikbaar gesteld om zijn cha ritatief werk te vergemakkelijken. Hij' stond juist op het punt zich naar het fort Shangi te begeven, waar zich op het oogenblik niet minder dan 67000 krijgsgevangenen bevinden. Ongever 3000 soldaten en 2000 burgers hebben tijdens den Japanschen aan val op Singapore verwondingen opgeloopen en zijn dientengevolge op hulp aangewezen. Met de Japansche autoriteiten is Sir Thomassen overeengekomen, dat een Britsche ambtenaar voor hands in functie blijft. Met het herstel van de waterleiding, de kanalisatie en het lectrisch bedrijf is men druk doende. Ook zal er voor gezorgd wor den dat er zoo spoedig mogelijk weer getelefoneerd en getelegrafeerd kan worden. Sir Thomassen be vestigde het gerucht dat luitenant-generaal Perci- val en de opperbevelhebber der Australische troe pen generaal-majoor Bennet zich onder de 67000 krijgsgevangenen bevinden. Percïval heeft verzocht zijn vrouw en kinderen te mogen meenemen naar het concentratiekamp, mar dit verzoek werd niet in gewilligd. De vrouw van de luitenant-generaal zit alle overige Britsche vrouwen in C. V. hotel te Singapore. Chili op alle mogelijkheden voorbereid SANTI AG O DECHILE. 21 Fe-br. (DNB) De minis ter van defensie, Hernandez, heeft mededeeld. dat bij besluit van den oppersten raad voor de nationale verdediging hel onbepaald verlof van de actieve troepen voor onbepaalden tijd is uitgesteld. Het le ger zal dit jaar door nieuwe lichtingen versterkt worden. Chili doet alles om bulten het conflict te blijven, doch moet ten aanzien van de ontwikkeling van den oorlog ln den Stillen Oceaan oip alle moge lijkheden zijn voorbereid. 'n de mctci> 'ïooge neeuw, welke do wouden in bet Oosten bijna on- doordring baar mankt comen de ■kl's den '>uitschon 'Ida (en rstekend an pas. Orbis- Holland. P.K^lezak Luchtaanval op Bandoeng. Landingspoging der Japanners op Bali. Domei meldt uit Tokio: Het keizerlijke hoofd kwartier heeft meegedeeld dat vliegtuigen van het Japansche leger Donderdagmiddag een aan val hebben ondernomen op het Westelijke vlieg veld van Bandoeng, waarbij 19 Nederlandsch- Indische en Amerikaansche vliegtuigen werden neergehaald. Voorts wordt in deze mededeeling gezegd dat bij de luchtaanvallen op Java 46 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten of op den grond vernield zijn. Twee Japansche vliegtuigen zijn van de Don derdag ondernomen aanvallen niet teruggekeerd. Naar de Britsche Berichtendienst uit Batavia meldt, wordt officieel bekend gemaakt dat de Ja panners een landing trachten uit te voeren op Bali. „In afwachting" van deze landing zijn belangrijke installaties op het eiland reeds vernield. Over den strijd op Sumatra bericht Domei dat de Japansche valschermtroepen, die in de omgeving van Palembang zijn neergekomen, de ten Westen van Pa- lembang gelegen olieraffinaderij geheel bezet hebben. Zij hebben thans het contact met de Japansche luchtlandingstroepen hersteld. De olieraffinaderij in het Oostelijke deel staat in lichterlaaie, daar de te rugtrekkende vijand deze klaarblijkelijk in brand heeft gestoken. Verder maakt het keizerlijk hoofdkwartier bekend. Vliegtuigen van de Japansche marine hebben op 18 Februari een massalen aanval gedaan op Soerabaja, waarbij 13 Amerikaansche vliegtuigen werden neerge schoten en vijf torpedojagers in de haven zeer zware schade opliepen. Eenheden van de marineluchtmacht vernielden op 17 Februari bij een aanval op Koepang (Timor) twintig militaire gebouwen. Een koopvaardij schip van 3.000 ton werd tot zinken gebracht. Japan sche vlooteenheden brachten bij operaties in de wa teren om Sumatra een vijandelijk marinevaartuig tot zinken en maakten een Engelschen duikbootjager, een mijnenveger, alsmede een Engelsch en een Neder- landsch koopvaardijschip buit. STOCKHOLM. 20 Februari. (D.N.B.) De Ameri kaansche Berichtendienst publiceert een bericht, vol gens hetwelk buitenlandsche troepen op Java zijn aangekomen. In dit bericht wordt gezegd dat onder deze troepen zich ook „een klein aantal Noord-Ameri- kaansche soldaten" bevindt. In een hoofdartikel dringt „Het Nieuws van den Dag van Nederlandsch-Indië" aan op meer eenheid en zin tot opoffering onder de bewoners van Neder- landsch-Indië, nu een aanval op Java voor de deur staat. In een radio-causerie. Donderdagavond in Neder landsch-Indië uitgesproken wees de spreker er op dat de weerstand van Nederlandsch-Indië grooter had kunnen zijn. indien Amerika en Engeland voldoende activiteit hadden betoond Zooals de zaken thans staan, zoo zeide spreker, moeten wij strijden met de wapens, die wij hebben, desnoodsmet de bloote vuist. Dr. VAN MOOK IN NEDER- LANDSCH-INDIë TERUG. BATAVIA, 20 Februari. (A.N.P.) Luitenant-gou verneur-generaal van Mook is na een vrij langdurig bezoek aan de Vereenigde Staten en daarna een kort oponthoud in Australië, in Nederlandsch-Indië terug gekeerd. DE LANDINGEN OP TIMOR. BERLIJN, 20 Februari. (A N P.) De maatregelen, die door het Japansche opperbevel tegen de op het Portugeesche deel van Timor staande Australische en Nederlandsche troepen zijn genomen, worden in Ber lijn met belangstelling waargenomen. De van Japan sche zijde ln verband hiermede afgelegde verklaring wordt in Duitsche politieke kringen volkomen on aantastbaar in militair en politiek opzich». zoowel als len aanzien van het volkenrecht beschouwd. In de zelfde kringen constateert men dat Engeland overal waar het den strijd durft aan te binden aangevallen en verslagen wordt. Rangoon door de Engelsclien practisch opgegeven Transportvloot ligt gereed voor evacuatie BERLIJN, 21 Februari (V.P.B.) Uit Tokio wordt te Berlijn een opzienbarend bericht ontvan gen dat de Engelschen Rangoon practisch reeds hebben opgegeven. In de haven ligt thans een transportvloot gereed om de ambtenaren en zoo mo gelijk de blanke bevolking over te brengen naar Britsch-Indië. Het schijnt in de bedoeling te liggen ook de Engelsche troepen zooveel mogelijk te eva- cueeren en de verdediging van Noord-Birma over te laten aan de strijdkrachten van Tsjang Kai Sjek. Dat de Engelschen nog op verdere tegenslagen rekenen, blijkt duidelijk uit het feit dat de regeering van Bengalen voorbereidende maatregelen treft om de bevolking van Calcutta en omliggende districten eveneens te evacueeren. Ook de bevolking van Madras wordt aangeraden de stad te ontruimen. In officieele kringen wordt verklaard dat de toestand als zeer ernstig beschouwd moet worden. Nu het gevaar steeds grooter wordt dat de strijd krachten der Japansche marine in den Indischen Oceaan gaan opereeren, he.ft men de haven van Rangoon dor zware versperringen afgesloten. De capaciteit van deze haven is daardoor belangrijk verminderd, wat uiteraard een hoogst nadeeligen in vloed heeft op de wapenleveranties aan Tsjoenking China. Intusschen is het nog maar een kwestie van tiid dat deze wapenleveranties door de Japan ners voor goed onmogelijk worden gemaakt. Deze mogelijkheid vormde een der punten van. bespre king tusschen Tsjang Kai Sjek en de Britsch-In- dische autoriteiten. Men heeft thans, naar officieel bekend gerqaakt werd. besloten een tweeden Birma- weg aan te leggen. Deze weg wordt aangesloten op het Britsch-Indische spoorwegnet in de provincie Assam en zal leiden naar Tsjangtoe, de hoofdstad van de provincie Petsjoean. Honderdduizend Chi- neesche koelies en twintigduizend steenhouwers zijn aan het werk gezet om dit plan binnen den kortst mogelijken tijd te verwezelijken. De Britsche berichtendienst acht het inmiddels gewenscht om de openbare meening er op voor te bereiden, dat de bouw van dezen tweeden Birmaweg geruimen tiid zal duren. In dit verband wijst men op de moeilijk heden, die nog belangrijk grooter zullen zijn dan bij den bouw van den eersten Birmaweg. Ten deele zal de nieuwe weg 3000 meter boven den zeespiegel door sneeuw en ijs moeten leiden. Op talrijke trajec ten worden de werkzaamheden verzwaard door het voortdurende gevaar van sneeuwlawines. Cliiengmai in Noord-Thailand aangevallen SJANGHAI. 20 Februari. (D.N.B.) Het com muniqué van het Thailandsch-Japansch opperbevel deelt, naar Domei uit Bangkok meldt, mede dat vijandelijke vliegtuigen Dinsdag Chiengmai in Noord-Thailand hebben aangevallen en zekere schade hebben aangericht. Chiengmai is het eind punt van den uit Bangkok komenden spoorweg. De petroleum van Ned.-Indië STOCKHOLM. 20 Februari. Berichten van de „Times" uit Batavia, die weergegeven worden door „Svenska Dagbladet" spreken over de, naar gezegd wordt, „geweldige" vernielingen, die de autoriteiten in Nederlandsch Indië hebbèn aangericht. De „Times" noemt het vernielingswerk iets „bewon derenswaardigs". Alleen in de olie-industrie van Nederlandsch-Indië ziin waarden tot een bedrag van ruim 1142 mill, pond vernield. Ruim 60 pet. van de Nederlandsch-Indische olie kwam van de productie op Sumatra. Derhalve is het verlies van Palembang, het groote oliecentrum van Sumatra van de grootste beteekenis. Rond 22 oct. der olie productie kwam uit Nederlandsch Borneo, voora van Balikpapan en Tarakan. Ook deze gebieden zijl zooals men weet, door de Japanners bezet. De beide eenige oliedistricten, die nog niet door de Japapnners bezet zijn, Java en Madoera, produceerden vroeger i naar de „Times" schrijft, slechts 10 pet. der Neder landsch-Indische olie. (D.N.B.) Duitschland strijdt poor Europa Bolsjewisten lijden bij aanvallen ernstige verliezen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 Februari. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Oosten heeft de vijand bij aanvallen, die geen succes opleverden, weer zware bloedige ver liezen geleden. In den centralen frontsector mis lukten hernieuwde uitvalspogingen van de inge sloten vijandelijke strijdkrachten. In de gevechten van 18 en 19 Februari werden 79 vijandelijke pant serwagens vernietigd of buit gemaakt. De Sovjet luchtmacht verloor gisteren 39 vliegtuigen. Vier eigen toestellen worden vermist. In Noord-Afrika geen gevechtshandelingen van beteekenis. Duitsche gevechtsvliegers vielen on danks de moeilijke weersgesteldheid, gemotoriseer de Britsche afdeelingen in het Oostelijke deel van Cyrenaïca aan. Afzonderlijke Britsche bommenwerpers zijn in den afgeloopen nacht West-Duitschland binnenge vlogen. doch niet ver daarin doorgedrongen". Japansche oorlogsschepen in de Golf van Bengalen SJANGHAI, 20 Februari. Volgens een berich: uit Delhi heeft de woordvoerder van het Britsche commando in Britsch-Indië verklaard: Het is geen geheim dat er reeds Japansche oorlogsschepen in de Golf van Bengalen opereeren. Hij zeide voorts dat men van de Japansche over winningen ernstige gevolgen voor Indië moet vreezen en dat de Indische Oceaan door de Japanners be dreigd zou worden, wanneer Birma in nun handen zou vallen. Moeilijke dagen staan ons nog te wach ten. aldus de woordvoerder. Japansche oorlogsbodems voor de kust van Birma STOCKHqLM, 21 Februari (D.N.B.) De Brit sche Nieuwsdienst meldt dat verscheidene Japan sche oorlogsschepen voor de kust van Birma zijn waargenomen. Naar Britsche opvatting behoeft op de mogelijkheid van een Japansche landing niet ge rekend te worden. Maatregelen tot verdediging van de Amerikaansche kust verlangd GENèVE, 21 Februari. (D.N.B.) Uit Washington wordt gemeld: Blijkbaar onder invloed van Roose- velts verklaring dat New-York of Detroit wel eens zou kunnen worden aangevallen, hebben drie invloed rijke senatoren het verlangen te kennen gegeven dat passende maatregelen genomen zullen worden ter ver dediging der kusten van de Vereenigde Staten. Zij verlangen deze bescherming in weerwil van de verkla ring van den minister van oorlog dat een versnippering van krachten ter bestrijding van vijandelijke aan vallen Op de kusten, een offensief elders zou kunnen vertragen. De Duitsche luchtactie boven het Oostelijk front Weer uitgebreide activiteit BERLIJN. 20 Februari. Naar het D N.B. van mi litaire zijde verneemt heeft de Duitsche luchtmacht Donderdag aan het geheele Oostelijke front weer met formaties gevechtsvliegtuigen. Stuka's en lagers aan vallen ondernomen op de bolsjewisten. Troepenver plaatsingen.* ravitailleeringswegen cn verscheidene spoorwegen waren herhaaldelijk het doel van effect volle aanvallen met bommen en boordwapens Op het schiereiland Kertsj vielen twee groote uit tankwagens bestaande treinen ten offer aan de Duitsche vliegers. In de bocht van de Donetz plaatsten de vliegtuigbe- manningen treffers op spoorwegwerken en verschei dene transporttreinen. Van de vijandelijke jachtvlieg tuigen, die voor de afweer van den aanval werden gebruikt, werden er tien tijdens luchtgevechten neer geschoten zonder dat een Duitsch vliegtuig verloren ging. In den centralen sector werden 94 vliegtuigen vernietigd, een aantal vijandelijke colonnes ln scheer- vluchten volkomen uiteengeslagen, branden veroor zaakt in verscheidene benzineopslagplaatsen cn op een vliegveld drie vliegtuigen op den grond vernield. Op een belangrijk overlaadstation en in een stad die sterk met troepen was bezet, werden effectvolle treffers geplaatst. Tijdens luchtgevechten schoten Duitsche jagers nog vier vliegtuigen der bolsjewisten neer. GROOTSTE DEEL VAN DEN RUSSISCHEN WINTER VOORBIJ. In aanvulling op het weermachtbericht van heden verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Het is den bolsjewisten bekend dat het grootste deel van den winter voorbij is. In een artikel in de „Times" van den 12en Februari werd er op gewezen dat de werkelijk strenge vorsten, behalve dan ln het Noor den, niet langer dan de maand Februari zouden du ren. Daarom beproeven de bolsjewisten thans een vertwijfelde eindspurt met telkens nieuwe massa- aanvallen op de Duitsche linies. Deze soort gevechts techniek der bolsjewisten herinnert aan de aan ver liezen zoo rijke aanvallen der offensieven van Broes- silof der jaren 1916/17. Het resultaat van deze zin- looze stormloopen is steeds weer hetzelfde. De aan vallen loopen te pletter op de superieure Duitsche afweer en veroorzaken zeer bloedige verliezen bij de bolsjewisten Naar uit het weermachtbericht van Vrijdag blijkt zijn deze verliezen ditmaal zelfs bij zonder zwaar geweest. De positie van Amerika in dezen oorlog BERLIJN. 20 Febr, (A N P De ..Washington Post" schrijft dat de uitgebreide vorm van dezen oorlog alle nationale grenzen heeft ultgewischt en principieel geworden ls. En toch kan de psychologie der verdediging, die aan onze grens ls vastgelegd, onbewust door de uitlatingen van den president ver diept worden. „Onder zekere omstandigheden is het mogelijk, dat ook ons land gebombardeerd of zelfs bezet wordt". Ongetwijfeld zullen vele schroom vallige lieden zich vol angst vastklampen aan deze uitlating en reeds wordt de eisch om meer vlieg tuigen en schepen in hot land te houden, vernomen. J.l. Dinsdag verklaarde senator David Walsh bijv., dat wij „ln een bijna weerlooze positie" verkeeren en „dat de dag zal komen, waarop wij uit alle hoe ken der wereld onze uitgeputte zeestrijdkrachten a1a ruggesteun voor onze verdediging moeten terugroe pen". Deze soort redevoeringen i« gelijk te stellen met een overdreven defaitisme. Hij ls ontstaan uit ons gevoel van voorzichtigheid door onze ledigheid, sinls de aard van dit conflict door onze leiders on derkend werd als een algemeene aanval op de plutodemocratie" met als uiteindelijk doel de ophef fing van het Amerikaansche regime. WIJ moeten thans echter vooral de politiek t«rzIJdo stellen, die meer dan ai het andere verantwoordelijk gesteld moet worden voor de Japansch-Duitsche veroverin gen van groote deelen van onze wereld. Er behoeft geen vermetele politiek, geen roekeloozo politiek ge voerd te worden, doch slechts een politiek van het gezonde menschenverstand. In een woreld, die geheel en al in den oorlog gestort Is. ls er slechts een grens lijn en dat is de gevechtslijn. Italiaansch weermachtsbericht Britsche gemotoriseerde eenheden aangevallen. ROME. 20 Februari 'StefanU Het 629e weermacht- richt 'uidt Aar het fror< van Cyrcnaïce neen belangrijke ge beurtenissen. Het buitengewoon slechte weer. dat in het Middellandsche Zeegebied heerscht. heeft de ac tiviteit in de lucht nog verminderd. Gemotoriseerde middelen van den vijand, die zich over den „vla Balbia" bewogen, werden doeltreffend door Duitsche bommenwerpers aangevallen".

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1