fk\ éJy Verkoudheid-receptje óii 1 uil TOBIAS HOSSr VERKOUDHEID. BRONCHITIS ABDIJSIROOP HAARL. DAGBLAD, Woensdag 25 Febr. 1542 De taak van „Winterhulp" én Nederlandsche Volksdienst Rede van den heer Piek in de Statenzaal Prinsenhof In de Statenzaal Prinsenhof te Haarlem heeft de directeur-generaal van de „Winterhulp Neder land", de heer C. Piek in een rede nog eens de taak van de „Winterhulp-Nederland" en de Ne derlandsche Volksdienst belicht. Deze bijeenkomst was belegd op verzoek van den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Noordholland Gau-inspecteur Unger, die evenals de Commissaris der Provincie Noord holland Mr. A. J. Backer, van zijn belangstelling blijk gaf. Aanwezig waren verder de Bestuurs raden der Provincie Noordholland, het voltallig ge meentebestuur van Haarlem, de president der Haarlemsche Rechtbank Mr. G. Sluis en alle hoof den van takken van dienst der gemeente Haarlem benevens vele autoriteiten. De burgemeester van Haarlem, de heer S. Plek- ker noemde in ziin openingsrede „Winterhulp" een brandende kwestie. Bij een deel van het publiek is „Winterhulp Nederland" niet populair. Het be langrijkste bezwaar tegen deze organisatie dat men naar voren brengt is wel het verwijt dat „de Win terhulp" niet Nederlandsch is. Wel populair is de „Winterhulp" echter bij de ontvangers, bij hen, die het geld krijgen. Op mijn spreekdag, aldus de burgemeester, blijkt het telkens weer, dat de „Win terhulp" noodig, letterlijk broodnoodig is. In dezen winter zijn er nog Haarlemsche kinderen naar school gegaan met alleen een blouse aan! Tot Januari is in Haarlem opgehaald door collecten f 65.000 en uitgekeerd rond f 117.300. Een deel van dit geld is besteed om moeders uit groote gezinnen naar Nunspeet te zenden. Van de dankbrieven, die hierover ontvangen zijn, zou een bloemlezing kun nen worden samengesteld. Na deze inleiding nam de heer Piek het woord. Anderhalf jaar is „Winterhulp" in April aan den arbeid. In die periode is f 15 millioen uitge keerd aan het Nederlandsche volk. Met een voor beeld toonde de heer Piek aan, dat er soms eerst dooden moeten vallen voor het sociale gevoel in ons volk, zooals het thans is, ontwaakt. Toen dit werk werd begonnen, moest natuur lijk eerst de toestemming van den Rijkscommis saris worden verkregen. Van Duitsche zijde was men voor dit plan zeer enthousiast. Niet omdat hier een Duitsch sociaal werk zou worden opge zet, dat had men beter van het „Deutsche Winter- hilfswerk" uit kunnen doen, indien men dit ten minste gewild had, doch dat wilde men nu juist niet. Was de toestand voor 1940 zoo ideaal, dat „Winterhulp" eigenlijk meer afbreekt dan op bouwt? Uit publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek büjkt hoe de nood onder de kleine boeren en werkloozen was gestegen. In het belastingjaar 19381939 verdiende 47.8 pet. van alle belastingbetalers dus ongerekend de werk loozen van f 800 tot f 1400, 27 pet. van f 1400 tot f 2000 en 13.40 pet. van f 2000 tot f 3000. Dus bijna 75 pet. van de bevolking verdiende tot f 2000. In de gezinnen die moesten leven van een inkomen van f 800 tot f 1400 kon gemiddeld 27 cent per dag aan voeding per persoon worden be steed. In de gezinnen van de werkloozen was de toestand nog droeviger. Van de 700 gezinnen waar van de kostwinner werkloos was, was het gemid deld nadeelig saldo per week in den winter 98 ct. Ook de toestand van de gezinnen van de kleine boeren was vaak bedroevend. In plaats van lakens, gebruikte men dikwijls meelzakken! In Nederland waren in 1938 8187 instellingen op sociaal gebied werkzaam en toch kwamen, blij kens officieele rapporten van voor 1940 dergelijke I toestanden in ons land voor. In het. eerste jaar is Winterhulp uitstekend ge slaagd. Er werd f 7 millioen opgehaald. Uit de Armenzorg-statistiek van 1938 blijkt dat in dat jaar f 80 millioen voor gezins-ondersteuning werd uitgekeerd. Er was echter f 69 millioen steun vah j het Rijk bij en f 11 millioen werd door particuliere vereenigingen bijeengebracht. Het was een groot belang, dat er technisch ook een vernieuwing kwam in de structuur van de sociale liefdadigheid. Men I was ongelooflijk verpolitiekt in ons sociaal werk Eén voorbeeld maakt dit duidelijk. Twee jaar ge- leden werd er spontaan een collecte voor Finland gehouden. En thans spreekt men daar niet meer over! Het Win terhulp-werk is ook aangevat om h£t begrip van het offer te leeren aanvaarden. Be halve deze opvoedende kracht heeft „Winterhulp" nog de taak de eenheid onder ons volk te be vorderen. Die eenheid is er nog lang niet, al denkt men wel dat die op den „Dag der Vrijheid" zal worden gedemonstreerd. De motieven, die men voor die vrijheid heeft ziin namelijk in alle deelen van het land verschillend. In dit volk moet ech ter een eenheid komen. Wanneer men logisch en nuchter nadenkt kan men -niet anders- dan dit beamen. De „Winterhulp" heeft met alle middelen getracht tot samenwerking te komen met de be staande organisaties. Het resultaat was echter nihil. De tegenstander gnuift, doch de tragiek zal later komen. Ook met betrekking tot het collecte-verbod heeft „Winterhulp Nederland" getracht de vereenigingen te helpen. Als antwoord kwam tenslotte een op merking, die de deur dicht deed, namelijk: „Wij willen liever den chaps dan samenwerking met „Winterhulp". Het collecteverbod is niet van de „Winterhulp Nederland" uitgegaan. De critici van het Winter- hulpwerk vergeten dat wij te doen hebben met 'n volk, dat in nood verkeert Het is thans winter geworden in ons volk en deze winter gaat niet voorbij. Alles is ontvallen. Wij staan thans met -negen millioen menschen op een kleine oppervlakte en daardoor knapt veel af, dat oud en vermolmd was. Wij zullen een strijd moeten voeren op leven en dood om te komen tot een eendracht, die tot kracht moet worden gebracht om ons volk uit dezen nood te verheffen. Het „Winterhulpwerk" gaat in stijgende lijn. „De Nederlandsche Volksdienst" tenslotte is ge sticht om de kern te zijn van een groote sociale organisatie, die alles wil doen om het gezonde gezin te behouden. Als voorbeeld noemde de heer Piek de tandheelkundige verzorging. Als er ooit één nuttig werk is begonnen dan is het wel dit. Ook wil de N.V.D. ervoor zorgen, dat de huisvrouw rust en ontspanning kan krijgen. Al de critici maken één verschrikkelijke denkfout: thans wordt de plaats van ons volk in Europa bepaald en niet na den oorlog. Boven alle dagelijksche beslomme ringen uit blijft de wil tot te leven bestaan. Die wil naar het leven moet als kern gelegd worden in het werk van „Winterhulp" en van den Neder- landschen Volksdienst. Door den burgemeester werd hierna een slot woord gesproken. „Toen ik burgemester werd", aldus de heer Plekker, „heb ik mij tot taak gesteld vrienden te verwerven en geen vijanden. Vijanden heboen wij nationaal-socialisten al genoeg: Ik wil echter wel zeggen dat ik niet zal samenwerken met saboteurs en niet zal toestaan, dat het werk voor „Winter hulp" zal worden tegertfeewerkt. Iemarfd die niets voor zijn volk over heeft verdient ook niet in dat volk te lev an". UITGAAN Heden, WOENSDAG 25 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Roxini's Expres- tevue 1942, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Het lied aan den Bosporus", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Arme rijken", 2. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De heerscher", 2.30. 6.30 en 8.45 Uur. Frans Hals Theater: „Congo Exïïress", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac Journaal Theater: Maxie en Ernst Baier, Van 12 uur af. DONDERDAG 26 FEBRUARI. Stadsschouwburg: De Kamer-Opera „Abu Has san" en „Der Apotheker", 7.30 uur. Zuiderkapel: Lezing J. A. Bruyn, 7.30 uur. i Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht uur tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: - Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Tel 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, Tel. 1 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. Te Heemstede is geopend: i Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, IN T VERLEDEN 1IG-T HET HEDEN IN HET NUï t/Dï. WINTERHULP" W INTEttH ULP - COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI 1 NED. NATVITRHISTORISCHE VEREENIGING. Lezing over mineralen, ertsen en halfedelsteenen. Dezer dagen hield de heer J. M. Visser uit Den Haag een causerie over bovenstaand onderwerp. Vele lichtbeelden, in de naturulijke kleuren, gaven een zeer duidelijken indruk van het ontelbaar aan tal variaties in het mineralenrijk en de schoonheid ervan. Een bijzonder groote groep is die der kwart- sen, waarvan het hoofdbestanddeel Silicium is. On der deze groep vallen Achaat, Jaspis, Chalcedoon en de Opaalgroep. Achaat is de vezelige, Jaspis de korrelige afzetting van kwarts. Als fossiel komt opaal in schelpen voor. Ongelooflijk groot is het aantal laagjes neerslag waaruit de sierlijke banden in het Achaat zijn opgebouwd. Een onderzoeker kwam tot 17000 laagjes op 1 cM. Het in China zoo hoog aangeschreven Jade is zeer taai, althans wan neer het een egale lengtestructuur heeft en blijkt dan zelfs een hoogere buigzaamheid te hebben dan staal. Na de pauze, waarin enkele door den heer Vis ser meegebrachte en op een tafel uitgelegde spe cimina bezichtigd konden worden, toonde spr. nog vormen van ijzerverbindingen, w.o. een interessant stuk met zeer mooie fossielen van in zwavelijzer overgegane zeediertjes. Voorts nikkelerts, groene zinkspaat, zilvererts, platina-erts en vele mooie beelden van een gekristalliseerde koperboom, koper kristallen, gekristalliseerd koperoxyde en van mala- giet, bijv. in kristallisatievorm, mooi heldergroen van kleur, Malagietknollen en Malagiet met blauw Azuriet. Er was veel belangstelling voor de lezing over dit aantrekkelijke onderwerp. NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Aan het jaarverslag dezer vereeniging is het volgende ontleend: Het jaar 1941 wordt afgesloten met 318 leden; een teruggang bij het eind van 1940 vergeleken, van 29 leden. In het voorjaar van 1941 bestond de afd. Haarlem 40 jaar. -Daar de tijdsomstandigheden geen viering toelieten, ging dit feit vrijwel ongemerkt voorbij, al werd den leden gelegenheid gegeven om voor de lezing van den heer Hana over „Zuid-Limburg" gratis een niet lid te introdueeeren. De heer Ger- branda heeft by het begin van die lezing, welke op 8 November plaats vond, met enkele woorden het 40-jarig bestaan herdacht en de beste wenschen voor het afdeelintsleven in de komende jaren uitge sproken. Ondanks moeilijkheden en beperkingen kon den leden in het afgeloopen jaar weer een groot aantal lezingen en excursies worden geboden. De voorzitter der afdeeling, Mr. D. van der Plaats, herdacht op 4 Mei den dag, waax-op hij 50 jaar ge leden aan ae Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Namens de afdee ling werd den jubilaris een exemplaar van het boek „De Natuurmonumenten in Nederland" van Koster aangeboden. In het afgeloopen jaar is, men op initiatief van den heer K. Zweeres,, overgegaan tot oprichting van werkgroepen in onze afdeeling. Belangstelling bleek er voldoende te zijn en zoo kon, na voorafgaande besprekingen met een aantal deskundigen over de te vormen groepen en de te volgen werkwijze, aan de leden gelegenheid tot opgave gegeven worden. Opgericht zijn thaijs de groepen: vogels, planten, paddestoelen, mossen, terwijl er enkele gegadigden zijn voor de te vormen Geologie- en de strandgroep, De voorzitter, de heer G. A. vanSchaik, heeft begin Juni zijn werkzaamheden overgedragen aan den heer G. Gerbranda, daar hij i.v.m. een regee- ringsopdracht niet voldoende tijd voor de vereeni- §ing beschikbaar had. Hoewel door den heer Van chaik waarneming van zijn functie aanvankelijk toi September was verzocht, bleek hij ook na dien datum nog geen gelegenheid te hebben zijn functie te vervullen. De heer Gerbranda bleef, ondanks eigen drukke werkzaamheden, gelukkig bereid het voorzitterschap waar te nemen. Wel werd, besloten tot uitbreiding van het aantal bestuursleden. Een daartoe op 11 Augustus belegde ledenvergadering benoemde tot bestuursleden de heeren G. L. van Eyndhoven en J. Roggeveen. LIEDERAVÖND MIA PELTENBURG. De sopraanzangeres Mia Peltenburg, die ook in het buitenland een groote reputatie wist te vestigen en die sedert enkele jaren in Zwitserland woont, zal in de komende weken wederom in ons land con certeeren. Op Vrijdag 27 Februari a.s. zal zij met medewerking van Theo van der Pas, piano, een liederavond geven in den Stadsschouwburg te Haarlem. Het programma is samengesteld uit liede ren van Brahmsr-Bebussy, Diepenbrock en Schubert. MARANATHA-WEEK-END. Onder leiding van de heeren D. J. Tesselhoff uit Driebergen en H. C. Lucardie uit Zeist zal op Zater dag 28 Februari en Zondag 1 Maart a.s. in de Zui derkapel aan de Zuiderstraat No. 15 te Haarlem een Maranatha-Week-End worden gehouden. Het onder werp is „De toekomst des Heeren". Er bestaat ge legenheid tot het stellen van vragen. De samenkom sten worden Zaterdag om 4 uur en half 8 gehouden en Zondag om 10 uur, half 4 en half 8, terwiil er beide dagen tusschen middag- en avondbijeenkomst een gemeenschappelijke koffietafel met getuigenis- dienst wordt gehouden. ACHTER DE HOOGE MUREN OP ZONDAGAVOND A.S. Zondagavond 1 Maart wordt in den Stadsschouwburg te Haarlem door het Gemeentetijk Theaterbedrijf Am sterdam opgevoerd .Achter de hooge muren", uit het Spaansch van Gregorio Martinez Sierra, onder regie van A. Defresne. Deze opvoering werd reeds met groot succes te Haarlem als abonnementsvoorstelling ge geven. Maansverduistering op 3 Maart Bij helder weer zullen wij lri den nacht van Maan dag 2 op Dinsdag 3 Maart getuige kunnen zijn van een totale maansverduistering, Dit toch al niet alle- daagsche verschijnsel vindt ditmaal wel onder zeer gunstige omstandigheden plaats: niet alleen zal de verduistering lang duren, doordat de maan diep in de schaduw van de aarde binnendringt, maar ook valt zij omstreeks het tijdstip van de ware middernacht, zoo dat de maan dan in het Zuiden hoog aan den hemel staat. figuur 1 Men weet, dat de verduistering ontstaat, doordat de maan in den schaduwkegel van de aarde komt, het gebied dus, waarin geen direct zonlicht kan doordrin gen. De maan wordt hierdoor echter niet volkomen donker, maar blijft in een roodachtig lichtschijnsel zichtbaar. Dit wordt veroorzaakt door de zonnestra len. die door de atmosfeer van de aarde worden afge bogen en op die wijze toch binnen het schaduwgebied komen. De vijf karakteristieke oogenblikken van de eclips zijn de volgende: figuur 2 120 120 140 400 1. 0.31 uur. Begin der verduistering: aan den uiter sten maanrand wordt een donkere zoom zichtbaar." 2. 1.33 uur. Begin der totaliteit: het laatste nog niet verduisterde strookje van do maanschijf verdwijnt in de schaduw. 3. 2.22 uur. Maximum der verduistering: de maan bevindt zich het diepst in de schaduw. 4. 3.10 uur. Einde der totaliteit: het eerste gedeelte van den maanrand treedt weer buiten schaduw. 5. 4.12 uur. Einde der verduistering: de laatste donkere zoom verdwijnt van de' maan schijf. Degenen, die veel belang stellen in de hemelver schijnselen. zullen deze fraaie eclips van het begin tot het einde willen volgen. Maar ook vele anderen zullen enkele oogenblikken onder den indruk komen van dit schouwspel, wanneer zij hun gedachten laten uitgaan naar al degenen, die, verspreid over meer dan den halven aardbol, op hetzelfde moment als zij, er door geboeid worden. De eclips is namelijk behalve in Europa ook in Azië, Indië, Afrika en Amerika zicht baar. Een goede manier om van Uw verkoudheid of hoest af te ko men is een kwart liter heet water te vermengen met een eetlepel suiker en 30 gram Ver- vus (dubbel geconcentreerd). Vervus kunt U bij alle apothe kers en drogisten verkrijgen. GELDBOETE EN 2 JAAR BEDRIJFSSLUITING. 's HERTOGENBOSCH. 23 Februari. De in specteur voor de prijsbeheersehing te 's Hertogen bosch heeft heden in een extra-zitting den ver- kooper van de beruchte pijpvulling „Edel Assorti" waarin onder meer afval er, mest was verwerkt, doch elk spoor van tabak ontbrak, C. van Boxtel- Geene, exploitant van het warenhuis „De Bijenkorf" te Vught, veroordeeld tot f 300 boete en 2 jaar slui ting van het bedrijf. Dit is de derde veroordeeling van den winkelier, tegen wien nog twee zaken aan hangig zijn. (A.N.P.) HANDELMÏJ. H. ALBERT DE BARY EN CO. N.V. AMSTERDAM 24 Februari. Aan het Jaarverslag van de Handel Maatschappij H. Albert de Bary en Co.N.V. wordt het volgende ontleend: Het afgeloopen boekjaar van onze vennootschapp sluit af met een brutowinst de speciale reserve en het onverdeeld winstsaldo inbegrepen van f3.501.119.23. Na aftrek det algemeene onkosten, de jaarlijksche bijdrage aan het pensioenfonds en een nader te noemen extra-toewijzing aan dit fonds resteert een netto winst van f 1.324.278,72. Zooals de balans aantoont, heeft de omvang onzer za ken in het afgeloopen boekjaar een aanzienlijke uitbrei ding ondergaan en het resultaat is dienovereenkomstig Het resultaat van het boekjaar heeft, ons aanleiding ge geven, ons pensioenfonds éen extra donatie van f 500.000,— te doen toekomen. Wij stellen aandeelhouders voor met het oog op de tijds omstandigheden van het ultkeeren van dividend af te zien en de specaile reserve 1940 ten bedrage van f400.00.— vermeerderd met een bedrag van f ooo.ooo,— uit de winst an het afgeloopen boekjaar, totaal dus: f 1.000.00Qt— naar een speciale reserve over te boèken en f 324.278,72 als on verdeeld winstsaldo op nieuwe rekening over te brengen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede- straat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. schgdestraat 40. ceintuur; Jacobs, Dunklerstraat 22, gor dijn; Bureau van Politie, Smedestraat 9, horloge; Bente. Zocherstraat 46, hond; Metz, Stuyvesantstraat 45, horloge; Koetsier, Brakenburghstraat 2 rood, kinderpakje; Schob bing, Karolingenstraat 45, portemonnaie met lnh.; van Dijk, Barrevoetestraat 8. pakje met lnh.; v. Rossum, G. v. Aemstelstraat 109, portemonnaie met inh.; de Haan, Tette rodestraat 47, vulpen; v d. Zwet, Middenlaan 77, wanten; v. d Laan, Teylerstraat 51, want Eenige weken geleden meldden wij. dat 'sHertogen- bosch' Mannenkoor bij gelegenheid van zijn veertigjarig bestaansfeest aan een drietal componisten opdracht zou geven tot het schrijven van een groot werk voor mannen koor, orkest en soil. Het bestuur heeft thans de opdracht gegeven aan de componisten; Oscar van Hemel te Bergen op Zoom, Jan Mul te Haarlem en Herman Strategier te Arnhem, die allen deze opdracht hebben aanvaard. De werken zullen op het jubileumconcert worden uitgevoerd. RSCSPTj Kookt 1/2 K.G. aardappelen ln 3/4 L. water tezamen met 1 Boui- Fix groenten-soep- blok. Wrijft de aard appelen fijn en U hebt een gebonden voedzame soep. LAATSTE BERICHTEN De opmarsch der Japanners op Sumatra EEN JAPANSCHE BASIS. 25 Februari (Domei). De Japanners rukken in Westelijke richting op uit Palembang langs de spoorlijn en bereikten Zondag Lahat, een tachtig kilometer van Palembang. Sterke Japansche vloot bij Timor STOCKHOLM, 25 Febr. (A.N.P.) Volgens den Britschen Nieuwsdienst zouden bij het eiland Timor sterke Japansche zeestrijdkrachten zijn gesignaleerd. Luchtaanvallen op Java TOKIO, 25 Februari. (D.N.B.) Naar het hoofdkwartier mededeelt, heeft de luchtmacht van het Japansche leger gisteren Java aangevallen en boven de vliegvelden van Bandoeng, Batavia en andere Javaansche vliegvelden 68 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten of op den grond vernield. Bovendien werden in de haven van Batavia een lichte kruiser en twee koopvaardijschepen van elk 3000 ton zwaar beschadigd. De Japanners ver loren b\j deze aanvallen een vliegtuig. PAAVO VIERTO GESNEUVELD. BERLIJN, 25 Februari. (A.N.P.) De wereld kampioen in het skiloopen, de Fin Paavo Vierto, is in den strijd tegen het bolsjewisme gesneuveld. De luchtactie boven Engeland BERLIJN, 25 Februari (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben gisteren in den loop van den dag, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, uit gebreide contrölevluchten boven het Britsche eiland en het zeegebied langs de Britsche Oostkust onder nomen. Alle Duitsche vliegtuigen keerden met belang rijk verkenningsmateriaal op hun basis terug. De haring van de Ned. Visscherij Centrale 's-GRAVENHAGE. 25 Februari. Tal van geruchten duiken er den laatsten tijd op over de haring,, welke in het laatst van het vorig jaar door de Nederlandsche Visscherij Centrale is opgekocht en de haring, welke door 'haar bemiddeling uit Denemarken zou worden geimporteerd. Teneinde overdreven verwachtingen bij het publiek tot haar juiste proporties terug te brengen en allerlei geruchten omtrent een minder economische behandeling van de haring recht te zetten, mogen en kele nadere mededeelingen op haar plaats worden ge acht. De Nederlandsche Visscherij Centrale beschikte bij het staken van de vangst slechts over 1000 tonnen, inhoudende 800.000 stuks haringen. De z.g. vrije haring (d.i. de haring waarop de Vis- scherijcentrale geen beslag had gelegd) werd spoedig geruimd en voor den na 15 Februari mogelijk nog aanwezigen voorraad mochten de volgende prijzen ge vraagd worden: Pekel- of steurharing f 0.15 per stuk; gerookte of gestoomde bokking f 0.17 per stuk; gema rineerde haring f 0.18 per stuk; rolmops uit één ge- heele haring bestaande f 0.19 per stuk. Men mag aannemen, dat de z.g, vrije haring thans wel geheel geruimd zal zijn. De Nederlandsche Vis scherij Centrale zal nu de door haar opgekochte steur haring tot bokking laten rooken en in Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en de mijnstreken tegen den prijs van circa f 0.09 a f 0.10 laten verkoopen aan werkloozen en armlastigen. Deze bokking zal door inschakeling van stedelijke instanties, met uit sluiting dus van den normalen handel, worden ge distribueerd. De import van Deensche haring is niet zoo onver deeld gunstig verloopen. Het is niet mogelijk deze geheeje voorraad haring, zooals de Nederlandsche Vis scherij Centrale zich voorstelde, te rooken. Behalve, dat de visch van dusdanig magere kwaliteit is, dat zij zoo goed als geen vet bevat, is een gedeelte der Deen- sehe haring gekaakt, zonder kop of zwaar beschadigd en dikwijls van dermate zachte kwaliteit, dat 7.e# on mogelijk als een goed gerookt product ter markt kan worden gebracht. Bovendien is het meerendeel der visch uitermate klein. Het grootste deel der Deensche haring zal daarom worden gemarineerd, hoewel de leiding van de Nederlandsche Visscherij Centrale het product liever gerookt ter markt had gebracht UITZENDTIJD B.N.O. NIEUWSBERICHTEN GEWIJZIGD. HILVERSUM, 25 Februari. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt Met ingang van Maan dag 2 Maart zal een verandering plaats hebben in den uitzendtijd van de nieuwsberichten, praatjes cn over- 7.ichten van den B N O. Over Hilversum 1 komen met ingang van bovengenoemden datum de nieuwsberich ten van 18.50—19.00. daarna volgen de overzichten Over den zender Hilversum 2 brengt de B.N.O. de nieuwsberichten van 19 3019.40 en van 19.5020.00 uur de praatjes in delect enz. Hoe het beste het vleeschrantsoen te gebruiken gebakt, waarin vijftig gram vleeseh verwerkt is, zal meer opleveren dan vijftig gram gesneden rundvleesch en dit weer veel meer dan een kalfsoester van 50 gram. De voe dingswaarde van deze drie porties vleeseh is echter gelijk Door het vleeseh tot gehakt te verwerken, wordt slechts een vermeerdering ln schijn bereikt. Maar het oog en de smaak wklllén ook wat. Een klein beetje vleeseh maakt een warmen maaltijd zoo veel aantrekkelijker. Een eenvoudig middel, dat men te baat kan nemen om het vleeschrantsoen over eenige dagen te verdeelen, is het vleeseh koud te snijden. Koud vleeseh laat zich beter en dunner snijden dan warm vleeseh. Het^este koopt men voor de rantsoenen van het gezin één stuk vleeseh of ge hakt. Dit wordt dan eenlgen tijd voor het eten gebraden en als het afgekoeld is, snijdt men het. Wanneer dit vleeseh met warme aardappelen en groenten gegeten wordt, zal men nauwelijks bemerken, dat het koud is. Op nog andere wijzen kan men het vleeseh ln schijn vermeerderen, namelijk door er vleeschkoekjes,, Jachtscho tel. haché met groenten of peulvruchten e. d. van te maken. Ook met de verschillende worstsoorten kan men heel wat doen. Van boterhammenworst krijgt men bijvoor beeld meer op een bon dan van rookworst. Bovendien leveren plakjes worst meer op dan een stuk worst. Vele huisvrouwen mengen dan ook plakjes gesneden botcd- hammenworst door de stamppot of ze presenteeren ze er bij. Men moet echter steeds ln het oog houden, dat door al deze hulpmiddelen de voedingswaarde niet vermeerderd wordt en dat men als het eenigszlns kan toet vleeschrant soen moet trachten aan te vullen door melkgereehten of yoghurt en hangop als nagerecht te eten. of evenals visch, mosselen e. d. bij de boterham te gebruiken. Twee recepten voor vier personen, waarmee men met een klein beetje vleeseh den maaltijd smakelijk kan ma ken, volgen nu. JACHTSCHOTEL. V4 kg. koude aardappelen, onge veer 4 d.l. taptemelk, (nootmuskaat), 150 g. vleeschresten of minder, 2 uien. boter of vet. l dl. water of rest van jus, laurierblad, (peper, fijne kruidnagel), zout. Van aard appelen (nootmuskaat) en taptemelk puree maken. De fijn gesnipperde ul ln de boter bruin en gaar bakken, het fijn verdeelde vleeseh, het water met wat aroma of de jusrest en de puree toevoegen. De massa op het vuur eenlgen tijd doorwarmen, goed dooreen mengen en in een vuurvasten schotel opdienen BIJ dit gerecht een bladgroente of groentesla en aardappelen ln de schil geven. GOULASCH MET GROENTE. 150 g. vleeschresten Of minder, 200 g. groenten, b.v. wortelen, knolselderij, kool raap. spruiten, 2 dikke uien, 3 dl. water, 30 g. bloem, thijm, laurierblad, (kruidnagel, peperkorrel), l fijn gewre ven aardappel, wat azijn, aroma. De ul fijn snipperen, de groenten en het vleeseh in blokjes snijden. De uien met de krulden in de boter licht bruin bakken en de bloem 'n Schuldeischer!.. JAC GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smedestraat te Haar lem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Strootman, Duvenvoordestraat 96, bankpapier; Bosman, Gierstraat 85, bril; Berends Weltevredenplein 3, bril; Prins, Lange Lakenstraat 2, doos met inh.; Belterman, Iordensstraat 25, hand schoen; Mornenissen, Nagtzaam- straat 27, handschoen; v. d. Haak, Nagtzaamstraat 48, handschoen; Bijster, Brouwersplein 8, hand schoen; v Vliet, Dennenstraat 7, auto-onderdeel: Zomerdijk, W. Gel- deloozepad 16, portemonnaie met lnh.; Wildeman. Heerensingel 30. portemonnaie met inh.; Gosewehr, Ten Katestraat 2, regenpijpen; Ap pelboom. Nieuwe Gracht 118 rood, pen; Rohlfs, Anegang 17, zegels; Henzen, Damstraat 28, sleutel; Bu reau van Politie, Smedestraat 0, sleutel; taschje met inh.; want; Schouten, L. Costeratraat 17, wan- waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de sl(}m doen loskomen en borst en keel verzachten, terwijl de hoest verdwijnt. Vanouds beproefd bi) hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S ««m— toevoegen. Onder voortdurend roeren de bloem bruii branden cn het water langzaam bij de saus gieten. De kru- den verwijderen en wat azijn, aroma en de groenten ei het vleeseh toevoegen en het geheel ongeveer twintii minuten zachtjes verwarmen. GOULASCH MET CAPUCIJNERS OF BRUINE BOO- EN. (Zie vorig recept). De groenten vervangen dooi „aar gekookte capucljners of bruine boonen. Het watar door boonenwater vervangen. HILIEGOM E. A. JANSEN, t Op ruim 52-jarigen leeftijd" overleed te Heiloo de heer E. A. Jansen, alwaar hij sinds gerulmen tijd ver pleegd werd. Na korten tijd bij het BK. onderwijs werkzaam ge weest te zijn, werd hij hoofd der R.K. Jongensschool to Heinkenszand, om daarna benoemd te worden tot hoofd der St. Joannes-Jongensschool aan de Maria- straat alhier. Ruim 20 jaar heeft hij deze functie ver vuld totdat hem per 1 Jan. 1.1. op de meest eervoile wijze wegens ziekte ontslag werd verleend. Vele jaren was hij lid der Commissie tot wering van schoolver zuim. HEEMSTEDE IJS VEREEN. „DE VOLHARDING**. HEEMSTEDE 34 Februari 1943. Geachte Redactie, Het bestuur der IJsvereenlging „De Volharding" vraagt _we medewerking voor opname van onderstaande regels in uw blad. Het komt den laatsten tijd voor dat onbevoeg den zich onrechtmatig toegang vefschaften tot onze baan. blijkbaar als protest tegen het tijdelijk gesloten houden daarvan, ofschoon onze baan een van de weinige ln ons land ls waarop nog steeds gedurende de afgeloopen zeven weken gereden kon worden. Geen werk was ons teveel om de baan ln berijdbaren toestand te houden ente bren gen. Dit eigengerechtigd optreden en vernielen heeft ons zeer onaangenaam getroffen! Wij zullen dan ook niet schromen om tegen dit vandalisme de strengste maat regelen te nemen. Het ergste van alles is we! dat onder deze vernielers van onze baan en omheining leden van onze vereeniging zijn. Indien deze heeren meenen dat ons bestuur zijn taak met goed vervult, dan noodlgen wij hen uit op onze eerstvol gende ledenvergadering tc komen en daar hunne be< wa ren kenbaar te maken of zoonoodlg stappen te doen tot het verkiezen van een nieuw bestuur. Momenteel zijn wij bestuur en nemen wij de maatregelen, noodig tot instand houden van onze baan. zoomede bepalen wij of de baan geopend dan wel gesloten zal zijn. Wij roepen de medewerking van onze leden ln, om onze toch al zware taak niet nog zwaarder te maken, door ons te dwingen maatregelen te nemen die wij als bestuur ten zeerste betreuren. Namens het Bestuur: G. H. ONSTEIN. Voorzitter. P. TROMP. Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te verkrijgen bii: We lier Raadhuisstraat t2 abonnement N.S., v. d. Putten Binhenweg 171 brv ;ie, Verkerk Zandvoortschelaan 40, aardappelkancn; Westerkamp Zandvoorter Allee, zilverbon; J. Slum Frederlk van Eedenplein 11 gewicht; de Vries B i- tonsU'aat 29 hond; Schmeink Meer en Boschlaari 4 hond; Koning Timorstraat 26 portemonnaie met inh., Toop, Crayenestersingel 19 rozenkrans; Politiebureau drie sleutels; v. Nikkelen Kuijper Mesdaglaan 27, bankbiljet; v. d. Ploeg Jan van den Bergstraa' 30. sleuteltje schaatsen: Booms Balistraat 3, slede: de Rooy Kerklaan wiel rolwagentje: Politiebureau waschgoederen; van der Meer, Berkenlaan 10, want. VELSEN NIEUWE OVEN IN HET CREMATORIUM. Het bouwen van een nieuwen oven in het crema torium te Velsen is gegund aan de N.V. De Poroe- leyne Fles te Delft IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 24 Februari 1943 Restantobesommlngen trawlers: KW 158 Cornells IJsbrand Willem SO mnd. f 2997; IJM 22 Ita 35 mnd. f 2281; IJM 50 Geziena Catharlna 50 mnd. f 5794; IJM 323 Walvisch 80 mnd. f4160; IJM 29 Zeeleeuw 150 mnd. f 7837; IJM 129 Shamrock 55 mnd. f 3340; IJM 102 Vlos 5 25 mnd. f 1678; ZK 68 Jo- hanne 125 mnd. f 6417. Kotter: HD 108 f 6630. Logger: KW 104 f 2080. BLOEMENDAAl VERGADERING TUINBOUW Dinsdag hield de afd. Bloemendaal en omstreken van de Ned. MIJ. voor Tuinbouw en Plantkunde een ledenvergadering in Rusthoek o»der leiding van mr. N. Reiling Brouwer. Aan het jaarverslag is ontleend dat mr. D. v. d. Plaats als voorzitter vervangen werd door rry. A. Top en dat de cursus voor groententeelt voor parti culieren een groot succes was. Het financieel jaar sluit met een klein nadeelig saldo. Voor Floralia werden 2400 plantjes uitgedeeld, waarvan 1600 terugkwamen. Het verslag eindigde met de opmerking dat do afd. ln weerwil van de vele bezwaren heel veel aan haar leden heeft geboden. De voorzitter deelde mede dat zich voor den cur sus van den heer Steetskamp over het lcweeken en snoeien van bloem- en sierheesters 15 deelnemers hebben aangemeld, De hoer W. R. Jansen hield een voordracht over woestijnen en klimaatwijziging ln historlschen tijd en vertoonde een aantal lichtbeelden om het ge sprokene te verduidelijken. In de pauze werden de prijzen voor het punten- stelsel uitgedeeld. MARKTBERICHTEN PURMEREND (Dinsdag). Aanvoer kaasmarkt, gewicht 159. Handel vlug. Kleine boeren f 58 per 50 K.G- Runderen, totaal 719 stuks. Vette koelen 380 voor leve ring. Gelde koelen 241 300—435 per stuk. matig. Melk koelen 150 460—620 per stuk, matig. Stieren 18 voor leve ring Vette kalveren Gras kalveren 30 voor levering. Nuchtere kalveren voor de slacht en Nuchtere kalveren voor de fokkerij 542, matig. Vette varkens voor de slacht 9 voor levering. Magere varkens 21 2854 per stuk, matig. Biggen 170 18—35 per stuk. matig. Schapen 225 48—62 per stuk, waarvan 22 voor levering. Bokken 62 16—85 per stuk. matig. Oude kippen en hanen (wit en rood) 1100 0.8O—0.90 per K.G. Konijnen 0,90 per stuk. Eenden 200 0,80—0.90 per stuk. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 25 Februari. Bevallen 23 Februari: J. E. W. JansenMetten, d.; M. Floor—Zwikker, d.; A. Plooij—Corba, d.; 24 Febr.: G. H. M. Vermeij—Vissers, z.; A. M. A. Bakker—Smit, d.; G. Tosseramvan der Moor, z.\ B. J. van Bilder- beek—Dlmmendaal, z.; J. Zwaag—Koeten, z.; M. E. Berghuijs—Berg, d.; 25 Febrpari: C. H. Kuipen—Hoo- geveen, d.; 22 Februari: A. HeemskerkMeiessen, d. Overleden 23 Februari: W. van Waning, 88 j., Has- selaersplein; J. H. W. EtmBnsVester, 63 j., Wagen weg; G. H. de Loor, 77 j., Gierstraat; C. Visser, 76 J, Jansweg; 24 Februari: G. Veldhuizen—Braaf. 61 j., Stuyvesantstraat; H. J. Maas, 89 j., Pijnboomstraat; N. Kuijper. 58 j„ AnslIJnstraat: Ondertrouwd: 25 Febr.: P. Wassenburg en A. van Zwieten; P. van Loevezijn en A. .Zurhaar; w- Hoog land en J. S. Bijster; S. A. van Hemert en W. M. de Laat; J. Hart en S. Keur; H. R. Vos en J C- van den Ajiker; W. J.. Dieben en J. Kuiper: J L. Poppinga cn A. Henkes; J Janssen en W. Klanderman; J. E Mln- kenhof en F. M. van AaltenT. J. P. Roorda en C. A. van Maris; J. Karssen en C. E. Duiker; J. N. Scholten en G. E. Jak; H. A. de Munnik en C. J. van der Werff; H. J. Eizema en A. H, T, Pasman. Gehuwd: 25 Febr.: G. Hogaarts en W. M. Hoesj H. M. Thuis en A. Wijpandj.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17