-f r u TOBIAS Meen, „AKKERTJE HAARL. DAGBLAD, Donderdag 26 Febr. 1742 Toekomst der Nederlandsche bedrijven De heer Woudenberg: „De bedrijfsgemeen schap moet werkgever en werknemer binden tot het gemeenschappelijk doel" Op de dagelijksche Haagsche persconferentie van Woensdag heeft de heer Woudenberg, commissaris van het N.V.V. over bovengenoemd onderwerp een uiteenzetting gegeven. Hij begon met een herinnering aan de concen tratie van de Nederlandsche vakorganisaties in het N.V.V.als eenig-erkende vakorganisatie, die hierbij verstrekkende bevoegdheden heeft gekregen, maar voegde hieraan toe, dat deze reorganisatie geen doel op zichzelf is geweest doch slechts een middel om verder liggende doeleinden te bereiken. Het N.V.V. is dus geen eindvorm, maar slechts een overgangsstadium. Het doel van de organisatie van den arbeid in Nederland moet zijn de oplossing van de sociale en economische problemen, die ook in Nederland zooveel zorg geven. Deze oplossing moet leiden tot de grootst mogelijke ontplooiing van de Nederland sche volkskracht. Na deze algemeene inleidende opmerkingen kwam de heer Woudenberg tot de bespreking van het sociale vraagstuk in engeren zin. Het doel moet hierbij zijn de massa, het door het Marxisme als proletariaat bestempelde en tot klassenstrijd en -haat opgevoede arbeidende volk. tot „volk" te maken, zooals men dit in Duitschland heeft ge daan en waardoor Duitschland (de heer Wouden berg citeerde hier prof. Krekel in een voordracht die hij onlangs heeft gehouden) in staat zal zijn den oorlog te winnen. Bij ons worden de arbeidsverhoudingen nog be- heerscht door de oude gedachte van den klassen strijd, wel is er eep stakingsverbod maar de geest van de klassentegenstellingen leeft nog voort. Met nog meer maatregelen zal hij niet uit de wereld geholpen kunnen worden, maar wel als men erin slaagt de werkgevers en werknemers van tegen over elkaar staande partijen, die ieder hun eigen belang zoo veel mogelijk trachten te behartigen, te maken tot arbeidskameraden, die tezamenwerken voor een groot doel: de volksgemeenschap. Dit pro ces kan niet van-bovenaf opgelegd worden, maar moet op organische wijze beginnen daar, waar de twee partijen van nature bijéén zijn, in het bedrijf. De- bedrijfsgemeenschap moet werkgever en werk nemer binden tot het gemeenschappelijke doel. Zoodoende zal zij den arbeidsvrede vestigen en hiermee ook den grondslag leggen voor de oplos sing van het sociale vraagstuk. Een van de ele menten dezer oplossing is een redelijk aandeel voor den werkgever in de vruchten van den arbeid. Een ander, niet minder belangrijk element, dit van ideeëlen aard, de erkenning van zijn waarde en waardigheid voor en in de volksgemeenschap, waarvan het Marxisme hem had geïsoleerd. De bedrijfsgemeenschap moet werkgevers en werknemers verder leeren zien dan hun be grensde gezichtsveld, dat door 't eigenbelang, wordt beheerscht n.l. naar de volksgemeenschap en hen bezielen met den wensch deel te hebben aan dit, het eenig ware socialisme In Duitschland is gebleken, dat de groote som men, die werkgevers hebben uitgegeven om, de arbeidsconditie door sociale voorzorg, hygiënische maatregelen, cantines, sport enz. enz. te verbeteren, goed besteed waren en hun geld dubbel en dwars hebben opgebracht, daar zij ertoe bijgedragen hebben de arbeidsvreugde te verhoogen. Bij ons was die arbeidsvreugde uitgebluscht, dientengevolge pres teerde de Nederlandsche arbeider niet wat hij kon presteeren, want hij had geen zin in zijn werk. De bedrijfsgemeenschap moet, naar de heer Woudenberg meent, worden ingericht op dezelfde manier als de Duitsche bedrijfsgemeenschappen, de bedrijfsleider de „Führer", de arbeiders de Gefolg- schaft. Men denke hierbij aan de verhouding, die er aan het front tussóhen officieren en soldaten bestaat. Zij hebben, op leven en dood, hetzelfde doel voor oogen. Zoo moet het ook in de bedrijfs gemeenschap zijn. Het gemeenschappelijke doel zij hier de volksgemeenschap. Dat er in de toekomst hard zal moeten worden gewerkt spreekt vanzelf. Hoe meer wij presteeren hoe krachtiger zal onze aanspraak op gelljkgerech- tigheid en zelfstandigheid gehoord worden. Zoo beschouwd is het gebod van harder werken geen troostelooze, maar een bliide boodschap. Het ligt in de lijn van de omstandigheden, dat de Nederlandsche arbeid zich op het nieuwe Europa concentreert. Een andere keuze hebben wij niet. EuropS' moet winnen; wie anders wenscht, wenscht zelfmoord. Dus beslist deze oorlog ook over het lot van den Nederlandschen arbeider en ondernemer. De beste socialisten noemde de heer Woudenberg de Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostfront, die aldaar hun leven op het spel zetten voor het nieuw Europa waarvan het bloed, dat ginds wordt vergoten het cement vormt. De heer Woudenberg besloot met het uitspreken van het vertrouwen, dat de bedrijfsgemeenschap ons volk kan maken tot een werkend volk, dat in de Europeesche gemeenschap zal schitteren als een van de beste. Hem werd de vraag gesteld of het naar het buitenland zenden van Nederlandsche arbeiders niet in strijd is met de gedachte van verbonden heid met den bodem en van het vaderland. Hij ant woordde, dat hij een dergelijke tewerkstelling als zij iets blijvends zou zijn zeker niet ideaal zou achten, maar wij leven op het oogenblik in een overgangsstadium, dat het onvermijdelijk maakt, dat Nederlandsche arbeiders in het buitenland gaan werken. Overigens wordt daar goed voor hen ge zorgd. Op een verdere vraag of bij de vorming van be drijfsgemeenschappen die van een Arbeidsfront in het voornemen ligt, antwoordde de heer Wouden berg, dat er z.i. in alle geval wel een overkoepe lende organisatie zal moeten komen, maar dat dit 'n zaak van later zorg is. Zooiets moet groeien. CREMATIE C. THOMASSEN. Woensdagmiddag had op Westerveld de crematie E laats van het stoffelijk overschot van wijlen den eer C. Thomassen, oud-lid der Prov. Staten. Vele vrienden van den overledene woonden de plechtig heid bij. Onder hen bevonden zich de heeren S. N. •Posthumus, oud-voérzitter van den Ned. Bond van Onderv. ijzers, L. Lub, oud-lid van 't hoofdbestuur van dien bond, J- W. Ruinen, voorzitter van de Ver. voor Natuurbescherming, dr. J. A. Vaillant, namens het prov. bestuur van Noord-Holland en een aantal oud-Statenleden. Er werd niet gespro ken. De oudste zoon van den overledene mr. J. Thomassen heeft de aanwezigen voor him belang stelling bedankt. W<d ïllijnfiaiiM maaMUgced! UITGAAN Heden, DONDERDAG 26 FEBRUARI. Stadsschouwburg: De Kamer-Opera „Abu Has- lan" en „Der Apotheker", 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Het lied aan den Bosporus". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: .Arme rijken", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De heerscher", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Congo Express", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac Journaal Theater: Maxie en Ernst Baier, Van 12 uur af. VRIJDAG 27 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Liederen-avond Mia Pelten- burg, 7.30 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H. O. V,. 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags'en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht uur tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. - Firma C. G. Loomeyer en Zn.. Zijlweg 34, Ter. 12495. Schoterbosch-Apotheek. Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. $2**Liiex. IN DIENST VAN ONS VOLK WINTERHULP-COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI Vrederechter te Haarlem HAARLEM 25 Febr. In den zomer van het vorige jaar zijn te Velsen eenige honderden pamfletten verspreid, welke aanvankelijk den schijn wekten, te zijn uitgegeven door den slager van der K. aldaar. Onder den naam en het adres van den slager stond de volgende tekst: „Hallo. Hierdoor breng ik ter kennis van mijn geachte clientèle, dat Ik van het vleesch overgegaan- ben naar de politiek. Dat dit niet zoo'n groote sprong is als 't wel lijkt, zal u uit het volgende blijken. Tot voor kort knoeide ik ten koste van het Ned. volk met vleesch, waardoor, ik mijn zaak moest sluiten. Thans knoei ik wederom ten koste van het Ned. volk, door de Ned. Unie, ln de politiek. Hierdoor zal u tevens blijken, dat de Unie geheel achter deze knoeierijen staat. Knoeit dus allen mee ten koste van ons volk ln de Ned. Unie. O. Z. O.*'. in het pamflet bedoelde slager van der K. ging, toen hij ook een dergelijk papier in handen kreeg, naar de po litie en bij onderzoek bleek, dat de biljetten door den 33-jarigen kantoorbediende J. H. N. uit Santpport waren opgesteld, die ook 'n drukker te Amsterdam opdracht had geeven, duizend exemplaren te vervaardigen en deze naar het kringhuls der N. S. B. in Velsen te zenden. De kantoorbediende had zich heden voor den vrede rechter te verantwoorden wegens medeplichtigheid aan verspreiding van het biljet en wegens beleediging. De sla ger, die als getuige werd gehoord, deelde mede, dat zijn winkel eenlgen tijd gesloten moest worden, omdat hij vleesch zonder bon had verkocht. Hij had toen aan zijn bovenbuurman, lid van de Ned. Unie, toestemming gegeven om den winkel zoolang te gebruiken voor propaganda doeleinden. Hij verklaarde door het pamflet groote schada 'e hebben geleden. Verdachte zede, dat het zijn bedoeling was geweest, de Ned. Unie aan de kaak te stellen. De pamfletten had hij na ontvangst in het kringhuis in een kast opgeborgen. Hoe ze verspreid zijn geworden kon hij niet verklaren. De officier van justitie, mr. Van der Burg. had verwacht, dat de verspreiders rond voor hun daad zouden zijn uit gekomen. Helaas hebben zij dat niet gedaan. Verdachte is echter medeplichtig aan de verspreiding; bovendien heeft hij een groote groep der bevolking en den slager zeer erpstig beleedigd. De officier eischte daarom twee weken gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Leijenhorst, betoogde, dat men bij de beoordeeling van verdachte's handelingen moet vra gen of deze voor of tegen de volksgemeenschap waren gericht. Het staat vast. dat de slager knoeide, want zijn zaak moest gesloten worden. Verdachte heeft ln het alge meen belang daarop de aandacht gevestigd en bovendien de Unie met deze kwestie in verband gebracht. De Ned Unie is opgeheven, omdat haar actie tegen het volk ge richt was. Pleiter vond hetgeen verdachte gedaan heeft dan ook niet ernstig. Het moet beschouwd worden als een revolutionnaire daad, waardoor verdachte wilde opkomen tegen hetgeen hij als verkeerd zag. De Vrederechter, mr. W. L. van der Meulen. achtte ver dachte schuldig aan beleediging en medeplichtig aan de verspreiding der pamfletten. Uit het feit dat de Unie ver boden is, mag men niet concludeeren, dat het tevoren aan ledereen vrij stond de Unie te beleedigen. Spr. wilde echter rekening houden met de motieven van verdachte, die gehandeld heeft uit de overtuiging, dat hij het belang van het Nederlandsche volk diende. Hij blijft evenwel strafbaar en daarom legde de vrederechter hem f 50 boete subs 20 dagen op. Voorts stond terecht een 22-Jprige vrouwelijke kantoor bediende, J. S. uit Heemstede, die op 17 Juli van het vorige Jaar tegen eenige W. A.-mannen had geroepen: „vuile schooiers". Verdachte .erkende dit en zei, kwaad geworden te zijn omdat de W. A. een klein jongetje afroste. Een lid der W. A., als getuige gehoord, verklaarde dat Mussert dien dag op een terrein in den Haarlemmerhout zou spreken. Een groot aantal opgeschoten jongens pro beerde de rede te verstoren, door lawaai te maken met fietsbellen. D. W. A. kreeg opdracht, om de belhamels te verspreiden en daarbij zijn inderdaad klappen gevallen. Getuige bestreed echter, dat er jongetjes geslagen zouden zijn. De officier wilde in aanmerking nemen, dat verdachte kwaad is geworden door het optreden der W. A. en in een heftige gemoedsbeweging heeft/ zij de geïncrimineerde woorden gebezigd, hetgeen onder die omstandigheden verklaarbaar was. Daarom vroeg spr. een kleine boete, n.l. van f 2,50. De vrederechter was het niet eens met den gedachten- gang van den officier. Dat de W. A. vroeger haar boekje wel eens te bulten ging. wilde spr, toegeven, maar da! was nog geen reden, om W. A.-mannen te beleedigen. Deze verdachte heeft een verkeerde gezindheid getoond. Waar om werd zij niet kwaad, toen opgeschoten Jongens door lawaai te maken probeerden. Iemand Tiet spreken te be letten? De vrederechter vond daarom de geëischte straf te laag en veroordeelde verdachte tot f 25 boete. (A. N. P.) geen wedstrijden op zondag a.s. Roxini's Expres Revue 1942 De Roxini's Expres-revue-trein had Woensdagavond maar weinig passagiers naar het station Stadsschouw burg kt/nnen lokken en die er waren zullen op hun reis niet met onverdeeld genoegen kunnen terugzien Met deze ..Expres" bezocht men achtereenvolgens „Mooi Holland", „Modern Parijs", „Montmartre", „Zuid Afrika", „Italië", „China", „Rumbaland", „Oud- Weenen", „Tirool", „Berlijn", „Het land van den Czardas" om tenslotte weer in een haven van ons vaderland te arriveeren. En van al die scènes waren er slechts enkele waar men nu werkelijk met genoegen naar kon kijken. Behalve in „Montmartre" en in Tirool (lm weissen Rögsl). was de sfeer van het be zochte land nergens getroffen. Alleen Emmy Claritz met haar liedjes en vaak gees tig spel en Dick Wama met imitaties o.a. een zeer geslaagde van Koos Speenhoff stegen boven dit niveau. Chris de la Ma% had de ondankbare taak het handjevol publiek mee tf krijgen en dat hem dit bij voorbeeld in het Tiroler jodelliedje niet gelukte was onder deze omstandigheden te begrijpen. Wim Wama was als conferencier al evenmin gelukkig. Ivonne, Elly Toubanova, Cor Tjemkanoff en Jack Bow wat een Nederlandsche namen allemaal! dansten vaak niet onverdienstelijk en hadden dan ook nog het grootste aandeel in het overigens vrij magere succes. Het was dus een reis, die weliswaar in een vlot tempo verliep, doch over het algemeen weinig voldoening schonk. Het orkest o.l.v. Kapper weerde zich een betere zaak waardig. B. KORSTEN. LAATSTE BERICHTEN Overzicht der Japansche operaties TOKIO, 26 Febr. (D.N B.) De keizerlijke vloot zal bij het uitvoeren van nieuwe operaties in overvloedige mate gebruik maken van het nieuwe steunpunt Sjo -.an (Singapore), zoo verklaarde luitenant-ter-zee le klasse Tasjiro in een overzicht over de oorlogsgebeurtenis sen na de bezetting van Sjonan op de vandaag gehou den zitting van de centrale commissie tot steun aan den keizerlijken troon. Naar Tasjiro verder verklaarde, hebben de Japan ners bij den verderen opmarsch naar het Zuiden groote successen behaald en konden zij talrijke vijan delijke vliegtuigen vernietigen. Gelijktijdig joeg de Japansche vloot de uit Singapore gevluchte vijande lijke eenheden achterna en vernietigde deze. Met den grooten aanval van de luchtmacht der marine op 20 Februari op Port Darwin en het begin van de operaties op dien zelfden dag tegen Bali, zoo verklaarde Tasjiro, werd de Groot-Oost-Aziatische zeeslag geopend. Met betrekking tot den strijd tusschen twee Japan sche torpedojagers en een gecombineerd Nederlandsch- Indisch-Amerikaansch eskader, die zooals bekend met aware verliezen voor den vijand eindigde, wees Tasjiro in verband met het feit dat de Japanners tijdens dezen zeeslag numeriek in de minderheid waren, op het hooge peil van de opleiding der Japansche marine sinds de vlootconferentie van Washington. Hoe verrassend de aanval op Port Darwin werd on dernomen, zoo verklaarde Tasjiro, bewijst wel de ver nietiging en beschadiging van alle vijandelijke vlieg tuigen alsmede het tot zinken brengen van de vijan delijke schepen. In dit verband merkte Tasjiro op dat het in de haven van Poif Darwin liggende hospitaal schip door de Japaners is ontzien, in tegenstelling tot een vijandelijk stafkwartier en talrijke militaire en haveninstallaties, welke zwaar getroffen werden. Britsche vliegtuigen boven Duitschland BERLIJN, 26 Febr. (D.N.B.) Britsche vliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den afgeloopen nacht brand- en brisantbommen op enkele plaatsen in het Duitsche kustgebied neergeworpen, o.a ook op woonwijken in Kiel. Op geen enkele plaats werd militaire schade aangericht. Verwacht kan worden dat enkele Britsche bom^nen- werpers zijn neergeschoten. Hierover zijn nog geen bijzonderheden ontvangen. AUSTRALISCH GENERAAL IN BATAVIA AANGEKOMEN. STOCKHOLM, 26 Febr. (ANP) De commandeerende generaal der Australische strijdkrachten op Malakka, generaal majoor Gordon Bennet,' is, volgens den Brit- schen Berichtendienst, in Batavia aangekomen. Sinds de capitulatie van Singapore was van Bennet niets meer vernomen. KARDINAAL BOGGIANI OVERLEDEN. ROME. 26 Febr. (Stefani). In den afgeloopen nacht is overleden kardinaal Tommaso Pio Boggiani, de kan selier van de Heilige Roomsche kerk. Hij werd geboren in 1863 en ln 1916 door Paus Be- nedictus XV tot kardinaal benoemd. In 1922 werd kardinaal Boggiani benoemd tot Pauselijk afgezant in Mexico. Onder Paus Pius XI werd hij kanselier van de Heilige Roomsche Kerk. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN FRANSCH INDO CHINA EN JAPAN. SAIGON, 26 Febr. (D.N.B.) De Japansche ambas- sadfeur in'Fransch Indo China Yosjizawa, die hier 24 Februari uit Hanoi is aangekomen, heeft Donderdag morgen voor persvertegenwoordigers verklaard dat er een verdere verbetering in de betrekkingen tusschen Japan en Fransch Indo' China, te bespeuren is. Hij zeïde dat de onderhandelingen tusschen de beide lan den, die ten doel hebben, het in Mei van het vorig jaar gesloten handelsverdrag verder uit te werken, een gunstig verloop hebben. Verder zeide Yosjizawa dat Fransch Indo China sedert het tot stand komen van het militaire bondge nootschap met Japan aan de Japansche strijdkrachten alle medewerking heeft verleend. Hij besloot met de opmerking dat de tegenwoordige betrekkingen tusschen Japan en Fransch Indo China even innig zijn als de betrekkingen tusschen Thailand en Japan. BRITSCHE TROEPEN IN NEW YORK INGEKWARTIERD. LISSABON, 26 Febr. (A.N P.) Naar de Britsche Nieuwsdienst uit Washington meldt, heeft het depar tement van oorlog Woensdag bekend gemaakt dat een k-leine afdeeling Engelsche froeperi in het stadgebied van New York is ingekwartierd Er werd niet ge meld, uit welke troependeelen deze afdeeling bestaat en hoe lang zij vermoedelijk in New York zal blijven, of waarheen zij definitief zal vertrekken. EEN NEDERLANDER TV NOORWEGEN GEFUSILLEERD OSLO, 26 Febr. (D.N.B.) Naar het Noorsche Telegraafagentsehap bekend maakt zijn de Neder lander Winnemlïllef! en de Noorsche onderdaan Ver- sen -door een militaire rechtbank te velde wegens begunstiging van den vijand, verbonden met diefstal ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. MISSTANDEN IN HET KAMPLEVEN. HILVERSUM, 26 Februari. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: In de uitzen ding „Spiegel van den dag", op Vrijdag 27 dezer, zal een vraaggesprek worden uitgezonden, waarin de gemachtigde voor de jeugdherbergen in Neder land. de heer G. A. van Dipren, interessante mede- deelingen zal doen in .verband met de misstanden in het kampleven. gevonden voorwerpen Inlichtingen aan het Politiebureau. Smedestraat te Haar lem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Schoterbosch Apotheek. Rijks straatweg 19. beurs met inhoud: van 't Hof. Junoplant- soen 74. bril; Boers, Ecjidoornkade 27, Heemstede, hand schoen; Keizer. Drususstraat 8, handschoen; v. d. Pol, Zuid Polderstraat 55, oorbel; Hoff. Patrimoniumstraat 18. porte feuille met inh.; v. Eerden. Eikenstraat 35. pak met inh.; Kampkes, Bastiaanstraat 49, schaal: Flesche, Florapark 4. wanten; v. d. Meulen, Iepenstraat 26, wantjes; v. Kouteren, Kruistochtstraat 74 rood, want. GEMAKKEU} K. VOOt^LE. ZWjjNTJE£JAG£^S AW\Ï^3LECHT VOOf^&E. FIE.T3.' (Poly goon-Seym] De gemeente zorgt voor warmte Op zes plaatsen in Haarlem Naar vrij •- rnemen zal van gemeentewege op zes 'Mn in Haarlem voor een gelegenheid worden rzorg-:. tsaar men zich eens flink kan warmen, nu menigeen daartoe helaas de gelegenheid thuis ont beert. Daartoe zullen flinke stookplaatsen worden ge maakt: in de .1 P_ Coensehool aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat, voorts ln de scholen aan (1e Wll- genstraat. do Van Zeggelenstraat, het Lridsche- plein Noord en de Bakkerstraat en ten slotte In de Vleeschhal aan de Groote Markt. In elk dezer localiteiten zal een groote Godin kachel worden geplaatst en van des morgens 10 uur tot in den avond znl het publiek gelegenheid heb ben. zich eens door en door te verwarmen, een voor recht dat ongetwijfeld menigeen op prijs zal stellen. Natuurlijk zal er overal behoorlijk toezicht worden geltouden. Met enkele dagen, wellicht reede overmorgen, zal met deze gemeentelijke warmteverstrekking een be gin worden gemaakt. HAARLEMSCHE RECHTBANK. „Mijn en Dijn"-spel in Purmerend Caféhouder voor de Haarlemsche Rechtbank Wegens het gelegenheid geven tot hazardspel moest een caféhouder uit Purmerend zich verantwoorden, hij was echter niet verschenen. Uit getuigenverkla ringen bleek dat in zijn café „Mijn en Dijn"spel werd beoefend. Een los-arbeider, die meestal als bankhou der optrad vertelde hoe dit kaartspel in zijn werk ging. Er waren 37 kaarten van 7 tot aas. Op vier bier viltjes kon men Inzetten. Maximumiazetten waren er niet. Als -men het geld op een der viltjes legde dan koos men van links naar rechts aas, heer. vrouw, boer en als men het er onder plaatste: 10, 9, 8, 7. De bank houder keerde nu één kaart naar rechts om en een naar links. Rechts was voor de bank en links voor den speler. Werden er twee dezelfde kaarten omgedraaid dan kreeg de bank de halve inzet. De caféhouder kreeg 10' van de opbrengst van de bank. Zooals de Officier in zijn requisitoir mededeelde verloren de spelers, meest eenvoudige arbeiders, soms 2 a 300 gulden op één avond. Een der spelers had ver klaard dat hij in enkele weken f 2000 verloren had. Met recht kan men dit dus een zeer verderfelijk spel noemen, zeide de Officier. Hij eischte tegen den café houder een gevangenisstraf van 1 maand. BRAND DOOR ONVOORZICHTIGHEID Een 19-jarige chauffeur uit de Haarlemmermeer stond terecht omilat hij een groote hoeveelheid balen stroo vlak bij een vuurhoudonde kolengas- generator van zijn vrachtauto had opgestapeld. Hij was daarbij geassisteerd door een 12-jarlg zoontje van een veehouder Eén der balen was echter vaft •len stapel afgegleden en tegen den generator aartge- komen. Hierdoor was een fiksche brand ontstaan waarbij ook een paardenstal en een hooischuur een prooi der vlammen werden. De officier achtte grove nalatigheid van den chauffeur bewezen en vorderde twee maanden hechtenisstraf. De verdediger mr. H. J. Pot pleitte vrijspraak. Moeder en zoon vermoord Roof waarschijnlijk de drijfveer AMSTERDAM. 26 Februari. Opnieuw is de hoofd stad opgeschrikt door een gruweldaad, waarvan dit maal een 63-jarige weduwe en haar 38-jarlge zoon het slachtoffer zijn geworden. Moeder en zoon, G. geheeten. dreven samen een zaak in schoenmakersfournituren, in het perceel Haar lemmerstraat 106. Wijl de winkel Dinsdag en Woens dag zonder eenige kennisgeving gesloten was geble ven en men van de bewoners ook niets had gehoord of gezien, begonnen de buren onraad te vermoeden en waarschuwden gisteren laat in den namiddag de po litie. Tegen zes uur kwamen twee agenten om eer. onderzoek in te stellen en wijl zij aan de voordeur geen gehoor kregen, klommen de politiemannen uit een naastgelegen woning aan de achterzijde over de heinig, braken een ruitje van de keukendeur en wisten, zoo het benedenhuis binnen te kömen. In de achterkamer tevens de huiskamer de den zii een afschuwelijke ontdekking: vlak bij de deur. die naar de keuken voert, lag het lichaam van de bewoonster, met steekwonden in den hals. Er wachtte hun echter nog meer: in het gangetje, dat de verbinding vormt tusschen de achterkamer en den winkel, vonden zij het lichaam van den zoon, dat dezelfde verwondingen vertoonde. De beide slachtoffers bleken reeds geruimen tijd overleden te zijn. Onmiddellijk werden de recherche en de justitie gewaarschuwd on na korten tijd kwam het parket ter plaatse van het misdriif. Het voorloopig onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat de dubbele moord waarschijnlijk Dinsdagoch tend j.l. te ongeveer 9 uur is gepleegd. De slacht offers waren beide volledig gekleed. Vermoedelijk Is roof de drijfveer van den misdadiger geweest. Men heeft althans een leeg geldkistje in de woning gevonden, alsmede sporen, dat de kasten en laden doorzocht zijn. De lijken zijn door de justitie in beslag genomen en naar het Westergasthuis vervoerd. clandestiene slagerij door bloedsporen ontdekt. •s GRAVENHAGE 26 Febr. Een surveilleerend agent van politie »e Scheveningen ontdekte in de sneeuw bloed sporen. Hij volgd* deze en zag. dat ze naar een bepaald perceel leidden. In verband met verschillende omstan digheden werd vermoed, dat hier vleesch was binnenge bracht. afkomstig van frauduleuze slachting. De recherche vervoegde zich aan het perceel, waar de bewoonster, al leen thuis zijnde, ten zeerste verbaasd was bij het zien van politie. Ondertusschen kwam ook de bewoner thuis, de 29-jarige waters en vuurstoker P. B„ die verklaarde, dat alles In orde was en dat men gerust een onderzoek kon instellen. Dit werd dan ook gedaan en hierbij zagen de rechercheurs dik pakpapier liggen, waarvan B de her komst niet aannemelijk kon maken, hetgeen aanleiding was tot een nader onderzoek. In de hal was een kast. die geopend werd. maar waarin zich oogensghtjnlljk alleen maar kleeren bevonden. Achterin deze kast bleek echter een deurtje -te zijn, dat toegang gaf tot een tusschenka- mertje. Tot grooten schrik van de bewoners werd het deurtje geopend en hierachter vertoonde zich een com plete slagerij. Aan den muur waren roeden en haken be vestigd. terwijl rondom allerlei slagersgereedschap lag. Er bleek een hoeveelheid van 280 kg vleesch aanwezig, af komstig van minstens twee koelen. Dit werd In beslag genomen. Hoewel het vleesch er oogenschijnlljk goed uit zag. kwam na onderzoek door deskundigen vast te staan dat het afkomstig was van tuberculeus vee. zoodat de consumptie hiervan groote gevaren met zich meegebracht zou hebben. De bewoner is ln bewaring gesteld, het onderzoek wordt voortgezet. schaatsentocht rond den schermerpolder. De Provinciale Noord-Hollandsche IJsvereeniglng orga niseert a.s. Vrijdag. Zaterdag en Zondag tochten ter lengte van ruim 40 kilometer. Startplaats en eindpunt is café De Boer in Alkmaar De route gaat rond den Schermerpolder en wel vla -t Noord- Hollandsch kanaal over Akersloot, West-Grafdijk, Drie huizen. Sehermerhorn. Ursum, Oterleek, Alkmaar. Hot doorgaan van deze tocht hangt natuurlijk van de weersomstandigheden af. Het ijs is niet ideaal zoodat men goed zal doen de Noren thuis te laten en op Friezen te gaan rijden. machinefabriek gebrs. stork en co. HENGELO 26 Febr. Naar wordt medegedeeld, hebben commissarissen en directie van do Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. N.V. te Hengelo besloten aan de ln de maand Maart te houden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen tot herkapitallsatle op basis vnn 25 over te gaan. Het gestorte kapitaal zal alsdan worden verhoogd tot 8.437.500 gulden door uitgifte van 1.607.500 gulden bonus-aandeelen. Bovendien zal een statutenwijziging worden voorgesteld, welke zich uitsluitend beperkt tot de tengevolge van de herkapitallsatle noodzakelijke wijzigingen. O.a. zal bij de winstverdeellng het primaire dividend van 5 worden teruggebracht tot 4 Brand-assurantie. )A° Ax) .7 - Das Deutsche Buch der Gegenwart. ROTTERDAM, 25 Febr. In te genwoordigheid van tal van be langstellenden en officieele autori teiten is vanmiddag in het museum Boymans geopend de tentoonstel ling „Het Duitsche boek van he den", die zich in vorige weken te '8-Gravenhage en Amsterdam in een groote belangstelling heeft mo gen verheugen. EXAMENS. Bevorderd aan de Gem. Univer siteit van Amsterdam tot arts mej. M. J. J. Wiilekens, Stratum; mej. E. van Konijnenburg, Haarlem, en de heeren A. Th. L. van Thiel, Beek en Donk; D. Vervat, D. J. van Bosveld Helnsius, Arnhem en J. van der Hoeven, Bandoeng. Ge slaagd artsex le ged, de heeren: J. E. M. Plouvler, geiden, en P. M. van Limpt, Amsterdam, en voor doet. examen geneeskunde de hee ren: H. J. Maarleveld en J. W. M. Horjus. Doc. ex. rechten: mej. C. Eggermont. Voelt Ge Wacht dan geen oogenblik ea neem "AKKERTJES". Dadelijk genomen zullen ze die dreigen de griep de pas wel afsnijden. De Nederlandsche Pijnstiller KERKDIENSTEN. Naar men ons mededeelt zullen in de Nieuwe Kerk te Haarlem twee bijzondere diensten worden gehouden.: De eerste heeft plaats Zondag 1 Maart des avonds 7 uur. Het woord zal hier worden ge voerd door Jkvr. C. M. van Asch van Wyck, hoofd bestuurslid van de Federatie van Chr. \er. van Jonge vrouwen en meisjes over het onderwerp: Welk houvast vindt de jeugd in de kerk? Mede werking verleent het Zusterkoor van het Diaco- nesijenhuis. De tweede bijeenkomst wordt Zondag 8 Maart eveneens des avonds 7 uur genöuden. Ds. Touw uit Leiden hoopt dan te spreken over: Hoe dient de kerk het volk? HEEMSTEDE Verwarmd lokaal voor de ingezetenen De burgemeester van Heemstede heeft besloten, met de afdeeling Heemstede van den Volksbond tegen Drankmisbruik een overeenkomst aan te gaan om het gebouwtje aan de Heemsteedsche Drèef nabij de Haven ter beschikking te stellen van de ingezetenen die zich daar dan zonder het gebruiken van eenige consumptie en zonder eenige vergoeding kunnen komen warmen. De bedoeling is van Vrijdag 27 Februari af eiken dag (ook op Zondag) hot lokaal voor dit doel open te stellen van 2 tot 9 uur n.m. In het lokaal ziin een bibliotheekje, ver schillende spelen en andere ontspanningsgelegenhe den, zoodat men er bij de warme kachel ook ver- poozing kan vinden. Mocht het blijken, dat de openstelling van dit lokaal In een behoefte voorziet, dan zal omgezien worden naar nog andere van der gelijke gelegenheden. NA-UITREIKING VAN INLEGVELLEN. De na-uitreiking van inlegvellen voor de distri butie in het Gezondheidshuis aan de Lucas van Leydenlaan is bepaald voor de letters A tot en met L op Vrijdagmiddag van half twee tot half vijf en voor de letters M tot en met Z op Zaterdag morgen van negen tot twaalf uur. DIEFSTAL VAN KONIJNEN. Hedenmorgen werd bij de politie te Heemstede kennis gegeven van diefstal van Konijnen uit een hok achter een_ villa. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f I2.4ft-f 12,30 per K.G.; Tong f 12.60—f 11,80 per K.G.: KI. schol le s. fi2O-ft03; KI. schol 2e s. f88-f7«: Middelschol f 142; Zetschol f 136—f 120; Pufschol le s. f 72— f56; Pufschol 2e s. f54—f «2; Gr. bot f 105—f72; KI. bol f78—f 57; Gr. schar f104—f82; KI. schar f76—f63; Pufschai f45—f33; Wijting f 80—f 65,50; Groote gul f 156—f 142, alles per 50 K.G.; Kabeljauw f 30—f 9 per stuk. Besommingen trawlers KW 122 Nico Hoos 50 mnd f2659; VL 89 Gezlna 40 mnd. f2055; VL 83 Cornells 35 mnd. f 1880. IJM 21 Corry 75 mnd. f6370; IJM 86 Rijnstroom 275 mnd. f 19.237; IJM 18 Jan Mayenland 85 mnd.. f7932; IJM 417 Darikn 7 80 mnd. f4491; IJM 323 Walvisch 95 mnd. f 7672; IJM 50 Gezlna Catharlna 85 mnd. f 5450; IJM 70 Zeehond 350 mnd. f25 177; IJM 189 Mary 200 mnd. f13.187; IJM 102 Vios 5 50 mnd. f2558: IJM 129 Shamrock 125 mnd. f 5839; SCH 65 Onderneming 150 mnd. f8284; KW 158 Cornells IJsbrand Willem 23 mnd. f 1976. Koflkrs: KW 148 f150; IJM 223 f2180; JJM 203 f 11.764; hd 125 f 13.054. Coggers: 402 f2106; SCH 116 f2580; VL 166 f4110: KW W f4900; KW 108 f 3850; KW 107 f5318; KW 104 f 1338; KW 45 f6290. TWEE KOEIEN FRAUDULEUS GESLACHT. De politie heeft hedenmorgen eenige mannen op heeterdaad betrapt bii het frauduleus slachten van twee koeien in een schuur achter de Kalverstraat. Het vleesch van de beide koeien, alsmede twee ongeboren kalfjes, werd in beslag genomen. Ook deze frauduleuze slachting geschiedde in een plaats die daarvoor allerminst geschikt was. VELSEN Weer een aantal inbraken opgehelderd Drie daders gearresteerd De gemeentepolitie van Velsen is er in samen- weking met die van Bloemendaal in geslaagd een aantal inbraken op te helderen. Het was de politie van Velsen ter oore gekomen dat zekere G. D. uit Santpoort rijwielbanden te koop had aangeboden. D. werd daarop aangehou den. Zooals gewoonlijk met dergelijke gevallen in het grensgebied Santpoort-Bloemendaal werd de Bloemendaalsche politie hiervan in kennis gesteld en weldra bleek aat de 31-iarige D. met zijn kor nuiten, de gebroeders H. IC. en J. K„ resp. 24 en 22 jaar en eveneens wonende te Santpoort, zich ook in Bloemendaal aan verschillende inbraken hadden schuldig gemaakt. In Bloemendaal hadden zij o.a. ingebroken in een leegstaande woning en aldaar voor 5000 goederen gestolen. Verder be kenden zij in de gemeente Velsen te hebben inge broken bij de meubelfabriek Wulfers te Santpoort, waar zij een brandkast van 350 k.g. meenamen, bij den Bijenstand „Mellona" te Santpoort en in het gebouwtje van de spoorweghalte Casembrootstraat, waar 65.— werd vermist Verder gaven zij toe in Santpoort vijf fietsen te nebben ontvreemd. Het drietal is in arrest gesteld. burgerlijke stand. GEBOREN: G. H. v. Kooten. z., Hoofdstraat 12. Sant poort: B. v Bolkema. d.. Varen!usstraat 2. IJmuiden; j. Gravemaker. z„ Torrlcelllstraat 50, IJmuiden: w. j v. d. Ham. z. Melklaan 17. Velsen-N.; a. Portenger, z.. Wll- lemsbeekweg 127. IJmuiden; T. v. Ombergen. d.. Tuinder straat 66. IJmuiden: L. A. Dijkman. z„ Driehulzerkerkweg 98. Velsen: R. C. Scheffers. d.. Kanaalstraat 54 rd„ IJmui den; B. A. Braam. d„ Wijk aan Zeeërweg 78. IJmuiden; H. Wessel, z„ Vleetstraat 9. IJmuiden; Th. n. v d. Putte, d„ Hoofdstraat 166 rd„ Santpoort; K. v. d. Helde, d D. Harteghdwarsstraat 18. IJmuiden; W. H. a. M. Haver, d.t Beekvlletstraat 9. Santpoort. OVERLEDEN: C. Oudhof, 78 J., echtgene. v. S. Prins, IJmaiderstraatweg 37, IJmuiden; J. A L. v. Laar, 59 J., echtgene. v. E. B. Versluis. P Potterstraat 24. IJmuiden; J. Vrcljling. 60 J„ wed v. S. Kuipers, Kruidbergerweg 38, Santpoort; G. de Boer. 62 J„ wedr v M. Romkes, Sta tionsweg 28, Velsen; S. Kraaijpoel, -49 J.. echtgene. v C. Eikelboom. Dennenstraat 24, IJmuiden; P. H. Stolk. 17 J., ongehuwd, WatervUctstraat 22, Velsen-N C. v. d. Kaay, 72 j.. wed v. M. Pleging. Gr. Houtweg 140, Velsen-N j. Zeeman.-64 echtgene. v. N. wisman. Brederoodscheweg 66. Santpoort; J. Th. Vlaarkamp. 4 d.. z. v. j. J. Vlaar- kamp, Brederoodscheweg 74, Santpoort. SANTPOORT INBRAAK IN HOTEL VELSEREND OPGEHELDERD. De vorige week werd ingebroken in Hotel „Velser- end" bij de ruïne van Brederode. dat tijdelijk onbe woond is. Er werd een veertigtal flesschen advocaat, enz. ontvreemd. Een gedeelte van den buit werd den zelfden avond in den Neethof teruggevonden. De poli tie is er thans in geslaagd de daders op te sporen. Het waren de 19-jarige G. V. uit Haarlem en de 18-jarige D. K. uit Santpoort. De flesschen, die nog aan den buit ontbraken, werden bij een kruidenier in Haarlem in beslag genomen. BLOEMENDAAL burgerlijke stand. BEVALLEN: C. A. van der Aar—Jansen, d.; J. M. van Eeuwijk—Streng, d.; a. van de Javert-Huurdeman, z.; H. Wltteveen—Buma, z.; C. H. M. van den Brink-Schmttz. d.; E. M. van Hall—Davis, d.- ONDERTROUWD: A. J. J. Barendsen en G. L. Braun; A. A. E. Buurman van Vroederi en J. M. A. A. Vervoort. OVERLEDEN: W. H. Bekking, oud 74 J.; e. Hofman, oud 80 J.; M. van Dam (wed. J. Milatz), oud 78 J.; j. ten Broeke (wed. W. H. L. Pennarts). oud u J. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 26 Februari. Bevallen 24 Februari: A. C. van der Peet—Witteman, z.\ H. Nleuwenburg—Nulsmer, d.; W. W Houtzager- de Vos, z-; 25 Februari: T. M. C. van der Heijden—van Ettinger, z.; K. M. Koper—Brittijn. z 26 Februari: A. J. D. SteenstraSlot, d.; J. van AsdonkBogaard, d. Getrouwd 26 Februari: B M. de Laat en E. S mm Ravenswaaij; A. de Swarte en P. A. Hofsté Overleden 24 Februari: C. A. Wessing, 68 j„ Leeu wendalerstraat; W. C. van Daalen, 65 j., Hasselaer»- plein; F. Duivenvoorden—Kersten, 72 j„ Kamperlaan; 25 Februari: A. M. van Tongeren, 65 j., Kamperlaan; A. Nleuweboer, 87 J., Maerten van Heem&kerkatraat

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17