Haarlem s Dagblad Nieuwe Duitsche duikbootsuccessen De aanslag op ambassadeur Von Papen 59e JAARGANG No. 18003 X X Uitgave Lourens Coster, MIJ. v. Courant-Uitgaven en Algem, Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Boutstraat 93, btyk. Soenda- plein 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600. Drukkerij 10132, Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Oirecteur: P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 2é FEBRUARI t»42 Abonnement per week ƒ6,24, per maand ƒ1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73. losse nummers E cent. Adverten- tiên: 1—5 regels 2,1# elke regel meer 0.42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ6,72, elke regel meer ƒ6.18. Groentjes 1—3 regels 34 cent, elke regel meer 12 cent bij contante betaling. Wijziging in de N.Z.H.-diensten Verlenging van den rijtijd tot later tijd stip. Veranderingen' op lijn 1. Minder busritten. Vorige week is reeds door ons medegedeeld, dat ver moedelijk met ingang van 1 Maart a.s. de Haarlemsche stadstram van de N.Z/H.T.M. langer zou gaan rijden. Thans wordt ons gemeld, dat de tram inderdaad met ingang van dien datum tot ongeveer elf uur 's avonds voor het publiek beschikbaar zal zijn. Om elf uur n.l. moeten de trams de remise hebben bereikt. Tevens zullen op dienzelfden dag enkele wijzigingen in de dienstregeling worden aangebracht, welke voor het trampubliek niet zonder belang zijn. Aan den locaaldienst van Haarlem naar Hillegom zal uitbreiding worden gegeven. Deze dienst, die aan alle halten stopt, zal dan van des morgens 6.05 tot des avonds 18.47 rijden. De genoemde tijden zijn de ver trekuren uit Haarlem. Naar Zandvoort zal de laatste tram uit Haarlem om 22.14 vertrekken en naar Leiden om 21.32. Uit Zandvoort kan men om 22.25 nog naar Haarlem terugkeeren en van Leiden uit om 21.32. Van het Soendaplein af kan men nog om 21.58 naar Heem stede gaan en zij die familie of vrienden in Heem stede willen bezoeken kunnen tot 22.30 van eindpunt Heemstede af met de tram naar Haarlem terugrijden. Willen ze het bezoek nog langer laten duren, dan zullen ze den weg naar huis loopend moeten afleggen. De Leidsche diensten zullen tusschen Heemstede Sportpark* en Houtplein Haarlem, en tusschen Station Ned. Spoorwegen Haarlem en Heemstede Sportpark worden uitgesloten voor locale reizigers. Voorts is het aantal halten, waar deze diensf niet stopt, met één vermeerderd, die aan de Adr. Pauwlaan te Heemstede. Door de uitbreiding van de dienstregeling tot een later tijdstip des avonds en door het uitbreiden van den locaaldienst op Hillegom hoopt de directie van de N.Z.H. de Leidsche diensten eenigermaté te ont lasten. Daardoor wordt een beter op tijd rijden van deze diensten verwacht, hetgeen ten goede moet komen aan de bewoners van de bollenstreek. Voor de bewoners van Heemstede is het een ver betering, dat. de locaaldienst naar Hillegom gescheiden wordt gehouden van lijn 1. Deze rijdt dus niet meer mee als onderdeel van lijn 1, maar vormt een geheel aparte dienst Op lijn 1 zal de vijf minuténdienst in een zes minu- tendienst worden gewijzigd. Hierdoor zal eenerzijds een vermindering van het op de lijn zijnde materiaal optreden, maar anderzijds wordt deze vermindering geheel opgeheven door het inlasschen van den dienst op Hillegom. In de drukke middaguren zal een wagen- stel op de lijn worden gebracht om de groote drukte te helpen opvangen en de vervoerscapaciteit te ver- grooten. Verwacht wordt, dat daardoor de dienst reeelmatiger zal loopen. Het aantal ritten op de buslijnen A. en B., op welke lijnen des Zondags de dienst reeds is gestaakt, zal met inaang van 1 Maart met een vierde worden verminderd. Het Haarlemsche Stadsbeeld Meer boomen gewenscht In het laatste jaarverslag van de Schoonheidscom missie te Haarlem lezen wij: „De leden spraken den wensch uit, dat de gemeente vooral de aanplant van boomen in de straten zou bevorderen, hetgeen in sterke mate dc aantrekkelijkheid van de woonwijken bevor dert". j Wij spraken over dezen wensch met den directeur van den dienst voor Den Hout en Plantsoenen te Haar lem. Deze deelde ons mede, dat het planten van boomen in de Haarlemsche strateri door Hout en Plantsoenen zooveel mogelijk in de hand gewerkt wordt. Ook voor dit yoorjaar had men reeds de noodige plannen uitgewerkt, doch de weersomstandigheden hebben helaas nogal wat tegengehouden. Intusschen zal, zoodra het .weer het toelaat, aan het planten wan boomen worden begonnen ter plaatse waar dat ge wenscht wordt geacht. Oyer het algemeen zijn dat natuurlijk de nieuwe wijken, voornamelijk die in Haarlem-Noord, Oost en West. De bedoeling is, overal waar een boombeplanting het aspect van de straat kan verfraaien, tot deze be planting over te gaan, natuurlijk nlfcl zorg, voor iedere straat de aangewezen beplanting te bezigen. Zoo zal voor de breede straten beplanting met linde, eschdoorn en esch het meest geëigend blijken. Voor de wa{ smallere wegen houdt men de keus uit allerlei andere boomsoorten-, els, berk, lijsterbes, meidoorn e.a. Nog altijd is de iep ongewenscht. Ofschoon de cul tuur wel op den goeden weg is zijn er helaas nog geen iepsoorten, die volkomen immuun voor de gekeesde iepziekte zijn. 9- Moge nu spoedig het voorjaar onze gemeentelijke tuiniers in staat stellen, onze Haarlemsche straten te garneeren met het frissche, jonge groen van een nieuwe boomaanplant 5.000.- boete en een jaar sluiting Beverwijksche grossier zwaar gestraft 's GRAVENHAGE 25 Februari. De grossier in aard appelen, groenten en fruit, N. J. Schuyt te Beverwijk, Nieuwstraat 9, is wegens overtreding der prijsvoorschrif- ten door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam veroordeeld tot een boete van f 5000 alsmede tot verbeurdverklaring van ruim 5500 kg. appelen en peren en 35 kisten of zakken uien. Tevens werd de sluiting van zijn bedrijf en stillegging van de bedrijfsmiddelen voor den tijd van één jaar gelast, kenbaar te maken door aanplak king van het vonnis aan het bedrijfslokaal. Schuyt had In December van het vorig jaar, toen in den normalen handel dit artikel zeer moeilijk te krijgen was, aan diverse kleinhandelaren witte uien, welke door den grossier ten hoogste voor f7,20 verkocht mochten worden voor f 12 per 100 K.G. verhandeld. -Deze uien had Schuyt ook bulten de veiling om tegen te hooge prijzen Ingekocht. Eveneens waren in de voorafgaande maanden groote hoe veelheden fruit ver boven de daarvoor vastgestelde prijzen langs'ongeoorloofde wegen gekocht en weer verkocht. Schuyt had hierdoor een groot aandeel gehad in het.ver- oorzaken van de misstanden in den groenten- en fruithan del. Hij stond dan ook ter plaatse voor wat de naleving der prijsvoorschriften betreft, als zeer onbetrouwbaar bekend. Tegen zijn pogingen om onder de huidige moeilijke om- itandigheden grove ontoelaatbare winsten te. maken, ls door den inspecteur voor de prijsbeheersching met kracht opgetreden, waarmede de voortzetting dezer practijken onmogelijk is gemaakt. Dc organisatie ygn het bedrijfsleven Hoofdgroep verkeer ingesteld- 's-GRAVENHAGE, 25 Februari. In de Ned. Staats courant is opgenomen een beschikking van de organi satiecommissie betreffende de instelling van de hoofd groep, „verkeer", en van de volgende bedrijfsgroepen: haven- en aanverwante bedrijven, koopvaardij, weg vervoer, biinnenscheepvaart, tramwegen en spoor wegen. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank T. M. die in de Haarlemmermeer eenïge zakken tarwe had gestolen, werd tot 1 jaar en 2 maanden veroordeeld. G. J. v. d. W. die hem daarbij had geholpen, kreeg 8 maanden gevangenisstraf. Acht maanden had de Officier geëischt tegen een gasfitter uit Krommenie die een valsche aan gifte had gedaan. De gasfitter werd tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Wegens diefstal van een geldkistje werd een arbeider uit IJmuiden tot 8 maanden veroordeeld. Een 18-jarige incasseerder uit Hoofddorp, die f 221.10 niet had afgedragen flverd tot 5 maanden veroordeeld. De eisch was 8 maanden. Een bedrijfsleider van een cacaofabriek in Wormerveer tegen wien 1 jaar was geëischt wegens diefstal van cacaopoeder en cacaoboter werd over eenkomstig den eisch veroordeeld. Ledenconcert H.O.V. Op het leden-concert dat Vrijdag 27 Februari a.s. te 7.30 uur door de Haarlemsche Orkestver- eeniging wordt gegeven, zal als soliste optreden de bekende alt-zangeres Annie Hennes. Het concert, dat onder leiding staat van Marinus Adam, wordt geopend met de Symphonie No. 1 in C gr. terts Op. 21 van L. van-Beethoven. Daarna volgt Ariadne auf Naxos" voor alt en orkest van Jos. Haydn. Na de pauze vervolgt het orkest met „La Proces sion Nocturne" van Henry Rabaud, waarna Annie Hermes met orkestbegeleiding „Die Nacht" van Alphons Diepenbrock zingt. Tot slot wordt uitge voerd het Vorspiel „Die Meistersinger von Nürn- berg". van Rich. Wagner. Bekendmaking 's-GRAVENHAGE, 25 Februari. Door het bureau van den weermachtsbevelhebber in Ne derland wordt medegedeeld: Vier Nederlanders zijn bij de poging om zich aan te sluiten bij het Nederlandsche koloniale leger om daar oorlogsdiensten të verrichten tegen de spilmogendheden, buiten Nederland gearres teerd. Zij werden door een Duitsche krijgsraad wegens begunstiging van den vijand ter dood ver oordeeld. Het vonnis is door middel van den kogel voltrokken. De Volkscredietbank voor Haarlem en omliggende gemeenten Een gemeentelijke Volkscredietbank is niets nieuws. De Volkscrediet bank is een sociale instelling, maar geen instelling van Weldadigheid. Er is nog steeds een bank van lee ning te Haarlem. Nu met den aanvang van het jaar 1942 de Volks credietbank is geopend, is het wellicht wenschelijk, na de voorloopige berichten, die hierover in de pers verschenen zijn, iets te vertellen over het doel en de werkwijze dezer instelling. Dengenen die eenigszins sceptisch tegenover deze inrichting staan en deze bezien als een experiment, moge worden voorgehouden, dat een gemeentelijke Volkscredietbank geen nieuwe vinding is. In een aan tal gemeenten bestaat zulk een instelling reeds gerui- men tijd, in Leiden b.v. reeds sedert 1923 en de re sultaten zijn zeer gunstig. Voorop moet worden gesteld, dat de Volkscrediet bank wel een inrichting is met een sociaal karakter, doch geen instelling van Weldadigheid. De bank, verstrekt leeningen onder bepaalde waar borgen en zij staat er op, dat de daaraan verbonden kosten worden betaald en de leening regelmatig wordt afgelost; zoo noodig en mogelijk dwingt zij de nako ming van de leeningsvoorwaarden af. In dat opzicht staat de bank dus op eeh zakelijk standpunt. Het so- cisal karakter komt evenwel in allerlei dingen tot uiting. Wij noemen o.a. de tarieven, de beoordeeling van den aard der gestelde zekerheid en de hoedanigheid der borgen, het rekening houden met het doel van het crediet, het verleenen van medewerking in bijzondere gevallen tot het verkrijgen van andere faciliteiten en ten slotte de sanëering en schuldregeling. De tarieven. De Volkscredietbank is geen commer- cieele instelling en niet er op uit om winst te maken. Bij de vaststelling der tarieven voor rente en admi nistratiekosten behoeft zij dus alleen rekening te hou den met de kosten van de bank en al streeft zij naar een sluitende exploitatie, zoo zal een niet te groot tekort toch niet terstond invloed od de tarieven be hoeven uit te oefenen. Iemand, die kan beschikken over gegoede borgen of waardevolle eigendommen tot zekerheid kan stellen kan overal terecht om een leening te sluiten op be paalde vo'orwaarden. Bij een zuiver zakelijke instel ling worden, terecht, aan de persoonlijke of zakelijke zekerheid hooge eischen gesteld. Zulke eischen kan de Volkscredietbank niet stellen. Zij vraagt ook per soonlijke of zakelijke zekerheid maar stelt daaraan zoo noodig andere eischen, die meer zijn gericht op het vertrouwen in den persoon van den credietaan- vrager of van zijn borgen en op de kennis van dien persoon en eventueel zijn gezin en zijn verhouding tot zijn borgen. Zij moet zulks ook wel doen, omdat zij anders niet zou afwijken van andere geldschietbanken en de personen in loondienst of kleine zelfstandigen gewoonlijk niet voldoende zakelijke zekerheid kunnen stellen of medewerking van gegoede borgen kunnen verkrijgen. Bij de verstrekking ^an credieten en ook bij de weigering wordt rekenmg gehouden met het doel van het crediet. Immers als sociale instelling beoogt de bank hulp te verleeften. Niet altijd beteekent het toe staan van wat gevraagd wordt de noodige hulp. Het verleenen van een crediet, moet, afgescheiden nog van de te stellen zekerheid, gerechtvaardigd zijn in dien zin, dat het noodzakelijk is en dat de aanvrager door het op zich nemen van een nieuwe schuld niet in de toekomst in nog moeilijker omstandigheden komt te verkeeron. Moet de aanvrage worden afgewezen of kan deze slechts gedeeltelijk worden toegewezen, dan wordt toch altijd nagegaan of de aanvrager zoo" hij hulp be hoeft, niet op andere wijze kan worden geholpen. Door de relaties welke de bank heeft met verschillende instellingen en het vertrouwen, dat zij als overheids instelling geniet, kan er vaak een andere weg worden gevonden, die met minder bezwaren naar opheffing of verlichting der moeilijkheden leidt. En tenslotte de saneering en schuldregeling. Zooals boven reeds gezegd komt iemand, die in financieele moeilijkheden verkeert daar niet uit, door eenvoudig maar een leening aan te gaan. Dikwijls is dat slechts een verschuiving van de moeilijkheden of een vergroo ting. Daarom wordt in zulke gevallen een onderzöek ingesteld naar de oorzaken van de moeilijkheden en getracht deze op te heffen, en wordt gedurende ze keren tijd regelmatig toezicht uitgeoefend. Tevens wordt medewerking en bemiddeling verleend voor de vereffening van schulden op zulk een wijze, dat daar door het financieel evenwicht vao den aanvrager niet plotseling wordt verstoord maar geleidelijk aan wordt hersteld. De beoordeeling van een en ander geschiedt niet louter ambtelijk, daar nevens de administratie van de bank hierbij ingeschakeld worden deskundigen op fi nancieel en sociaal gebied en oo-s het bestuur der bank daaraan zoo noodig alle aandacht geeft. Bovendien bestaat er een nauw contact ftiet het Haarlemsch Borgstellingsfonds, dat reeds geruimen tijd en met uitstekende resultaten dezen arbeid heeft verricht.* Het schijnt, dat hier en daar de meening heeft postgevat, dat de bank van leening is opgehe- Welke bonnen zijn thans geldig? Van 22 tot en met 28 Februari: 10A Brood 4 rants. Brood of gebak 10B Brood rants, l OA VIee.sch 1 rants. Yleesch of 10B Vl.waren rants. vleeschwaren 1 OA Aardappelen 13^ K.G. Aardappelen 10B Aardappelen X K.G. Aardappelen Van 15 Februari tot en niét 28 Februari: 09A Aardappelen 1.J4 K.G. Aardappelen 09B Aardappelen y2 K-G. Aardappelen Van 22 Febr. tot en met 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 10C en 10D ros. 50 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 l rants. Bloem brood of gebak 11D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 230 gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maïzena 216-220 100 gr. Kaas 10A-13A Melk I 3JX L. Melk 10B-13B Melk I L. Melk Bonnen 06-09 Melk zijn verlangd tot en met 21 Maart (Bonnen 204-208 (Kaas) zijn verlengd tot en met Zaterdag 28 Februari 1942) Van 10 Februari tot en met 27 Februari: 07 Boter 125 gr. Boter 07 Vet 125 gr. Boter of margarine 08 Boter 125 gr. Boter OS Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine Van 17 tot en met'25 Maart: 13 Boter 250 gr. boter of 200 gr. rundvet Bonnen voor vet inleveren tot en met 28 Februari. Van 19 t.m. 27 Februari: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine ven. Dat is niet het geval. Zij is opgeheven als een strikt Haarlemsche instelling maar blijft voortbestaan als onderdeel van de Volkscredietbank. Wel is te ver wachten. dat de omvang van de pandbeleening zal verminderen, omdat waarschijnlijk velen de voorkeur zullen geven aan het sluiten van een geldleening met regelmatige grootere of kleinere aflossingen. Dit wordt door de Voikscredietbank zelf bevorderd, omdat de mogelijkheid van werkelijke hulp veel grooter is bij het verleenen van een persoonlijk crediet, dan van een onpersoonlijk crediet als pandbeleening, waarbij in het algemeen slechts aandacht wordt geschonken aar de waarde van het aangeboden pand. Bij het persoon' lijk crediet spelen de persoonlijke omstandigheden en kwaliteiten een rol. Om daarin een goed inzicht te verkrijgen worden die omstandigheden en hoedanig heden in daartoe geëigende gevallen onderzocht door een Maatschappelijk Werkster. Dat onderzoek zal slechts volledig kunnen zijn. indien dé aanvrager volledige en juiste gegevens verstrekt en volkomen vertrouwen stelt in de beoordeeling en de discretie van de instelling. Wie kunnen zich om hulp tot de Volkscredietbank wenden? Eigenlijk zijn dat zonder eenige restrictie: de inwoners van Haarlem, Velsen. Beverwijk, Heem stede, Bloemendaal en Zandvoort. De eenige feitelijke beperking is gelegen in het bedrag. Dat bedraagt, ten zij in zeer bijzondere gevallen het bestuur daarvan afwijkt, ten hoogste f 500. Voornamelijk echter is de bank bestemd voor het verleenen van consumptieve en nood-credieten. Productieve credieten, die in den regel betrekking hebben op zaken van grooteren omvang, behooren thuis bij de particuliere banken. De grens daarvoor is niet precies te trekken en moet dan blijken bij de behandeling der zaak. 'Belanghebbenden kunnen zich om inlichtingen wen den tot den Directeur van de Volkscredietbank. Kleine Houtstraat 70. De bank is voor inlichtingen geopend dagelijks van 912Vé en van 2 tot 4, behalve op Donderdagmiddag. De totale verliezen der luchtmacht in Ned.-Indië TOKIO, 26 Februari (DJLB.) Militaire waarnemers verklaren naar aanleiding van het zesde bombardement op Java van Woensdag j.l. door de Japanners, waardoor het totale aantal ver nielde vliegtuigen op het eiland tot 177 is gestegen, het volgende; „Dit is een zware slag voor de ge allieerden, daar thans bijna de hellt der vijande lijke luchtmacht op Java vernield is en er weinig mogelijkheden bestaan voor een toereikende ver sterking". Dezelfde kringen schatten dat de geallieerde luchtmacht op Java bif het begin der vijandelijk heden ongeveer 350 vliegtuigen sterk was, waar onder 100 jagers, 80 bommenwerpers, 20 verken ningsvliegtuigen en 120 andere typen. Dit aantal is inmiddels waarschijnlijk door Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten tot in totaal 450 toestellen verhoogd. Terugtocht der Britten in Birma STOCKHOLM, 26 Febr. (D.N.B.) Volgens een be richt van United Press trekken de Britsche troepen, die na bloedige bajonetgevechten aan den Oostelijken oever van de Sittang teruggedrongen zijn, zich verder terug om nieuwe stellingen te betrekken. Het gevaar bestaat, naar nerdér gemeld wordt, dat zij anders door den in aantal sterkeren vijand zouden kunnen worden omsingeld. De frontcorrespondenten uit Rangoon, aan wie men den raad heeft gegeven, zich bij de evacu atie der bevolking aan te sluiten en naar het Noor den te vertrekken, hebben bijna volkomen het contact met het eigenlijke front verloren en kunnen ook niet bij benadering zeggen, hoe de frontlijn thans verloopt. Zeker is echter, dat een algemeene terugtocht der Britten aan den gang is. Vijandelijke vliegtuigen boven de Amerikaansehe Westkust STOCKHOLM, 25 Februari (DN.B.) De woordvoerder van het Witte Huis heeft medege deeld, naar de Britsche Berichtendienst uit Washington meldt, dat zich in den vroegen ochtend van Woensdag twee golven vijandelijke vliegtyigen boven de Westkust van Amerika bevonden. Extra bericht van het Duitsche opperbevel. In den Atlantischen Oceaan zeven schepen tot zinken gebracht Hoofdkwartier yan den Führer, 26 Februari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben midden in den Atlantischen Oceaan in hardnekkige gevechten, die dagenlang hebben geduurd, van een krachtig beschermd convooi 7 schepen, waronder twee groote tankschepen, in totaal 52.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Voorts werden 6 groote schepen, waaronder een tankschip, zoo zwaar beschadigd dat aange nomen kan worden dat ook deze verloren zijn gegaan. personeel maar ook aan het materiaal. In de werk plan tsën heerscht groote be drijvigheid bij liet revi- seereü der wagens en 'inderdeelen. Polygoon- Hof Nauwgezet onderzoek door de Turksche regeering toegezegd VERDUISTEREN van I9 i2 t„t 8 33 Maan 26 Febr, op 14.38, 27 Febr. onder 6.26 Het D.N.B. meldt: Toen de Duitsche ambassadeur te Ankara, Von Papen, en zijn echtgenoote Dinsdag ochtend op weg waren van Hun w.oning naar de am bassade, is een aanslag op hen gepleegd. De ambassa deur en zijn vrouw bleven ongedeerd. Een man, ver moedelijk de dader, die op eenige passen achter den ambassadeur liep, werd in stukken gereten. Onmiddellijk na den aanslag bracht de Turksche mi nister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, in ge zelschap van staatssecretaris Menendjogloe ben of ficieel bezoek aan den ambassadeur. Hij deelde Von Papen mede dat de Turksche regeering onder geen voorwaarden zou dulden dat haar land het tooneel van dergelijke misdaden zou worden. Hij verklaarde voorts dat een nauwgezet onderzoek wordt ingesteld en dat alle maatregelen genomen zijn. De president der Turksche republiek en de minister president hebben den ambassadeur gelukgewenscht met den goeden afloop. De Führer heeft Von Papen telegrafisch gelukge wenscht. evenals minister van Ribbentrop. Naar het A.N.P. verneemt zijn nog de volgende bij zonderheden bekend geworden; Zooals iederen morgen verliet de Duitsche ambas sadeur Von Papen om tien uur zijn woning en sloeg den weg in naar het ambassadegebouw De aanslag werd gepleegd op 80 meter van de Duitsche ambas sade. .Von Papen had den indruk op het mechanisme van een helsche machine getrapt te hebben. Om 10.10 uur ontstond er een ontploffing, die den Duitschen ambassadeur en zijn echtgenoote tegen den grond wierpen. Von Papen vertelde dat hij achter zich eeu man bespeurde. Deze werd door de explosie in stuk ken gereten. Von Papen's jas was bedekt met bloed vlekken van dit slachtoffer. De explosie was zoo hevig dat de ruiten van alle in de buurt gelegen huizen sprongen. Verscheidene personen, die zich in de na bijheid bevonden, onder wie drie jonge meisjes, wer den door scherven gekwetst. Zoodra hij bekomen was, begaf von Papen zich naar de in de omgeving, gelegen Italiaansche ambassade. Hij verloor geen dbgenblik zijn koelbloedigheid en liet terstond de politie waar schuwen die de huizen in de buurt ging bewaken. Sommige getuigen hebben een man zien vluchten. Er bestaan twee lezingen wat den aard van den aan slag betreft, n.l. een dat er sprake was van een op den boulevard lig^mde helsche machine, en een dat er een bom werd geworpen. Zoodra Von Papen in zijn bureau was aangekomen, zond hij een ambassaderaad naar den Turkschen mi nister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe om over de gebeurtenis verslag uit te brengen en een onder zoek te eischen. De Turksche minister van buiten landsche zaken begaf zich terstond naar de Duitsche ambassade en feliciteerde den ambassadeur dat hij aan den aanslag ontkomen was. De president der republiek en de minister-president zonden hun kabinetchefs. Van Papen is ongedeerd. Hij had slechts eenige schrammen in het gelaat. Het door het ministerie van binnenlandsche zaken geleide onderzoek wordt voortgezet. Het D.N.B. verneemt uit Ankara: Het tooneel van den aanslag op ambassadeur Von Papen ligt halverwege zijn particuliere woning en de Duitsche ambassade, op den Boulevard Ataturk, In de wijk der buitenlandsche delegaties. Het bericht van den aanslag deed te Ankara snel de ronde. Talrijke menschen dromden samen voor de plek van den aanslag, toen de politie en militairen nog met het onderzoek bezig waren. De knal van de explosie werd in het op ongeveer 300 meter afstand gelegen gebouw der Duitsche ambassade duidelijk gehoord en men gevoelde zelfs een trilling. Zoowel in officieele kringen als onder de bevolking van de Turksche hoofdstad heerscht de grootste veront waardiging over den aanslag op den vertegenwoordiger van het Duitsche rijk. Bij de Duitsche ambassade wor den voortdurend gelukwenschen ontvangen met het mislukken van den aanslag. In het blad „Aksdam" geeft Sadak uiting aan het leedwezen van het Turksche volk over deze gebeurtenis en aan de voldoening van Turkije over het mislukken van deze misdaad jegens den „bij alle Turksche staats lieden geliefden en geachten ambassadeur van Duitsch- land". „De Turksche regeering", aldus Sadak, „zal zeer scherp optreden om de misdaad te ontsluieren. De Duitsche ambassadeur bezit de sympathie van het geheele Turksche volk, welke sympathie door dit voor val nog verstevigd is". Gelijk met het bericht over den aanslag wordt uit Istanboel vernomen dat daar eenige dagen geleden in verschillende stadswijken anti-Duitsche pamfletten ver spreid zijn, aldus deelt het D.N.B. mede. De Turksche politie heeft in een Grieksche club als vermoedelijke daders twee Engelschen en een aanhanger van den verradersgeneraal De Gaulle gearresteerd. Ook dit be richt toont aan hoe Britsche agenten overal in Turkije werkzaam zijn. Inmiddels is dit slechts een voorbeeld, vele andere gevallen blijven geheim, daar de Secret Service gewoonlijk slechts stiekem spionneert, omkoopt, afperst en moordt. In Duitsche politieke kringen acht men zoo meldt het A.N.P. uit Berlijn het aan geen twijfel onder hevig, dat deze aanslag, zooals zoo vele ander, zijn oor sprong vindt in de actie van de Secret Service (Engel- sche geheime dienst) en de Gepeoe (Bolsjewistische geheime dienst). Voorts is mefi er van overtuigd dat ambassadeur Von Papen als overbrenger der inlich tingen aan de TurkSche regeering inzake de door Eden te Moskou gevoerde onderhandelingen, moest worden geliquideerd. In deze overtuigfcg wordt men versterkt door het feit dat er de laatste weken veelvuldig pam fletten in Istanboel en Ankara verspreid zijn. waarin stelling genomen werd tegen den heer Von Papen in het bijzonder en tegen het Duitsche rijk in het alge meen. Overigens wacht men te Berlijn het resultaat af van het door de Turksche regeering geopende on derzoek en verwijst men hoogstens nog naar de tal rijke ontploffingen der laatste maanden, waaruit bijzonder groote activiteit van Britsche agenten is ge bleken De Berlijnsche bladen behelzen in den scherpsten toon commentaar op het bericht over den mislukten bomaanslag. Naar de meening van de „Berliner Nachtausgabe" is het aan geen twijfel onderhevig dat deze misdadige aanslag een schakel, is In den langen keten van de Britsche en bolsjewistische pogingen om Turkije onder druk te stellen en bij den imperialistlschen oorlog van het Jodepdom en de plutocratie te betrekken De mis daad van Ankara, aldus het blad. is niet anders dan een gemeenschappelijk stukje werk van Gepoe en Secret Service en werpt weer een schel licht op de niets ontziende methoden, waarmede de beide bond- genooten in neutrale landen werken. De „Berliner Lokal Anzeiger" acht het zeker dat hier sprake is van een politieken aanslag. De „Deut sche Allgemeine Zeitung" vermoedt dat Von Papen vooral daarom zich den toorn der Engelschen en bolsje wisten op den hals heeft gehaald, omdat hij de Turken erop eewezen heeft dat Eden met Stalin de uitlevering van Europa aan de Bolsjewistische heerschappij heeft afgesproken. Daitschland strijdt ooor Europa. Bolsjewistische aanvallen in den Zuidelijken sector afgeslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 25 Febr. (D.N.B.) Het operbevel der weermacht maakt bc- bekend: In den Zuidelijken sector van het" Oostelijke front werden bolsjewistische aanvallen door Duitsche, Roemeensche en Hongaarsche troepen afgeslagen. In den centralen en den Noordelijken sector van het front duren de gevechten, beurtelings in de afweer en in den aanval, voort. Luchtaanvallen in snelle opeenvolging op Sebastapol veroorzaakten uitgebreide branden in het stads- en havengebied. In de wateren der vesting werd een bolsjewistische kruiser door bommen ernstig getroffen. In Noord-Afrika wederzijdsche verkenningsactivi teit. Duitsche jagers schoten vier Britsche vliegtuigen neer. Op Malta troffen bommen van zwaar kaliber duikbootligplaatsen in de haven van La Valctta. In het zeegebied ten Noorden van Cromer dreef de luchtmacht in den afgeloopen nacht een Brllseh* convooi uiteen. Twee vrij groote koopvaardijschepen werden zoo zwaar getroffen dat aangenomen kan worden dat zij verloren zijn gegaan. Bij aanvallen van Britsche bommenwerpers op de Duitsche Bocht verloor de vijand in der. afgeloopen nacht 3 vliegtuigen. Feldwebel Körpel, vliegtuigbestuurder in een jachtcskader, heeft gisteren vier tegenstanders neer geschoten en daarmede zijn 72ste overwinning in ,de lucht behaald. M't rM De verdediging van de Kanaalkast. Beton L liet voornaamste materiaal voor «le enorme bouwwerken die er verrijzen. Drutscher \>r!:ig-Recla-P.K.l'.t1k De positie van Java In het zicht van den Japanschen aanval SJANGHAI, 25 Februari (DNB) Met dagelijks toe nemende spanning verwacht men te Batavia dat het geallieerde Zuidzeefront naar Australië moet worden teruggetrokken. Ondanks het ernstige gebrek aan vliegtuigen, zoo wordt uit Batavia gemeld, heeft men de hoop nog niet opgegeven dat op Java tot het uiterste tegenstand zal worden geboden. Men wijst er te Batavia verder op, dat er in Nederlandsch-Indië practisch geen linie meer is, waarop men zich kan terugtrekken. Omtrent de groote actie van dc Japansche luchtmacht tegen vliegvelden op het eiland Java, in verloop waar van zooals gemeld 68 vijandelijke vliegtuigen vernield werden, meldt Domei nog in een verslag van het front dat de eerste golf Japansche gevechtsvliegtuigen onder bescherming van jagers om 10.30 Bandoeng aanviel, waarbij 25 vijandelijke vliegtuigen op den begancn grond in brand geschoten werden. De vergezellende jagers daagden vijandelijke vliegtuigen, die opgcstege-i waren, tot het gevecht uit en schoten daarvan v omlaag. 19 minuten later werden op het vliegveld van Kalidjati nog 25 vijandelijke machines met machine geweervuur vernietigd. De tweede reeks aanvallen begon om 17.30 uur met een actie tegen het vliegveld Tjililitan bij Batavia, waar Japansche gevechtsvlieg tuigen acht toestellen vernielden en waarbij de han gars en andere inrichtingen van het vliegveld in brand geraakten. Ten Noorden van Buitenzorg geraakten Ja pansche jagers met tien Hurricanes in gevecht, waarbij een Hurricane werd neergehaald. Tevens werd een aanval op de basis voor marine-vliegtuigen te Batavia uitgevoerd, waar behalve de aldaar gestationneerde vliegtuigen een in de haven liggende lichte kruiser en twee koopvaardijschepen van 3.000 ton elk met bommen bestookt werden. Bij dezen aanval werden twee marine vliegtuigen vernietigd. Twee andere toestellen, die bij den terugkeer naar het vliegveld werden neergescho ten. brengen het totale aantal vernielde vijandelijke machines op 68. Voorts werd een Blenheim machine boven Palembang en nog, een andere boven een niet genoemd vliegveld neergehaald, waardoor het totale aantal van den dag tot 70 is gestegen. Het keizerlijke hoofdkwartier maakt nog bekend dat voltreffers werden geplaatst op een lichten kruiser en op twee schepen van 3.000 ton elk bij een aanval van Japansche vliegers op oen groep vijandelijke schepen in de haven van Batavia. Een Japnnsch vliegtuig werd bij dit optreden zwaar gehavend. Een Japansch vlooteskader, dat aan den aanval op Koepang (Nederlandsch Timor) heeft deelgenomen heeft een Nederlandsch-Irfdisch tankschip buitgemaakt. De bemanning nam de vlucht, het schip kreeg echter geen schade. Port Moresby aanbevallen STOCKHOLM, 25 Februari (DNB) Naar de Britsche Berichtendienst uit Canberra op grond van een com muniqué van de Australische luchtmacht meldt, heb ben Japansche bommenwerpers Woensdagmiddag Port Moresby (Nieuw-Guinea) aangevallen. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. Bolsjewistische verliezéft aan liet Ilmenmeer Luchtaanvallen op Sebastopol Het D. N. B. meldt: Naar van militaire zijde verluidt hebben Duitsche troepen in het gebied ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer tijdens een strijd van. meer dan vier weken 387 aanvallen van sterke sivjetstrijdkrachten ten deele in succesvolle tegen aanvallen afgeslogen. De bolsjewisten verloren be halve vele wapens en oorlogsmateriaal meer dan 14.000 dooden en een veelvoud aan gewonden. Tal rijke pantserwagens, stukken geschut, machinege weren, granaatwerpers, vlammenwerpers, ski's en ander materiaal vielen den Duitschen troepen in handen. Duitsche duikbommenwerpers hebben op 24 Februari een aanval op een sovjet kruiser in de haven van Sebastopol. De kruiser werd getroffen door een bom van 1000 kilo en een van 500 kilo. Bij het vertrek namen de bemanningen der vlieg tuigen een sterke rookontwikkeling op het gehaven de schip waar. Bovendien werden stad en haven van Sebastopol door de Duitsche luchtmacht ge bombardeerd. Dag en nacht lieten de Duitsche ge vechtsvliegtuigen bommen van allerlei kaliber op deze Sovjet-oorlogshaven vallen, waar voltreffers terecht kwamen op scheepswerven en haveninrich tingen.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1