IN ENKELE REGELS fiet Italiaansche weermachtsbericht Malta overdag en 's nachts bestookt. ROME, 25 Februari (Stcfani) Hot Italiaansche "weermachtsbericht no. 634 luidt als volgt: Een formatie vijandelijke verkenningsvliegtuigen heeft een van onze versterkte stellingen ten Oosten van Mechili aangevallen. De aanval werd afgeslagen en de formatie werd na een kort gevecht tot de aftocht ge dwongen. In Cyrenaïca werd de activiteit van de luchtmacht hier en daar gehinderd door hevige zandstormen. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door Dultsehe^jagers neergeschoten. Overdag en 's nachts werden de luchtaanvallen op Malta voortgezet. Belangrijke doelen werden getroffen. Enkele op den grond staande vliegtuigen werden ver nield. Bulgaarscli schip na ontploffing gezonken Aan boord bevonden zich plan. 800 Joden Het Turksche Telegraafagentschap deelt mede dat het Bulgaarsche stoomschip „Stroema" dat op 23 Februari den Bosporus had verlaten, Woensdagochtend ten ge volge van een ontploffing ter hoogte van Yon met 769 Roemeensche Joden aan boord is gezonken. Er werden onmiddelijk reddingbooten uitgezonden en het zoeken ^duurt nog voort. Van bevoegde zijde verneemt het Turksche agent schap de volgende bijzonderheden: Het stoomschip „Stroema" kwam den 14en December 1941 te Istanboel aan en verlengde zijn verblijf In de Turksche wateren voor het uitvoeren „van herstellingswerkzaamheden aan de machines. Intusschen werden stappen ondernomen bij de mogendheden, welke eventueel deze Joden kon den opnemen, zoomede in Roemenië zelf, om de Joden naar het land van hun afkomst terug te brengen. Doch sommige landen toonden geenerlei belangstelling, ter wijl hel antwoord van andere negatief was. De Roe meensche gezant verklaarde dat deze Joden, die 't laAd op onwettige wijze hadden verlaten', niet meer naar Roemenië konden terugkeeren. Daar dus geen andere mogelijkheid overbleef, moest het schip terugkeeren naar dc Zwarte Zee. vanwaar het gekomen was. hetgeen den kapitein van de „Stroema" op 23 Februari werd medegedeeld. In Bulgaarsche politieke kringen merkt men. naar het D.N.B. meldt, op' dat het schip onder de vlag van Panama voer en bijna precies op dezelfde plaats op een mijn geloopen of getorpedeerd Is als het Turksche motorschip „Cjpftgkaya". Men gelooft dat hier een Sovjetduikboot in actie is geweest. Eerste rede van Cripps als Speaker in liet Lagerhuis Tempo der oorlogsinspanningen moet opgevoerd worden, aldus de nieuwe minister Tijdens het debat van Woensdag in het Lagerhuis heeft, naar de Britsche Berichtendienst meldt. Sir Stafford Cripps zijn eerste rede als Speaker en leider van het Huis gehouden. Hij zeide dat men er niet voor terug mag schrikken de Britsche democratische machinerie na te zien. Evenmin mag men toestaan dat onvolmaaktheden of verouderde methoden haar bij haar werk storen. Persoon lijke buitensporigheden moeten uitgeschakeld worden, evenals ieder soort verkwisting. Zonder rekening te hou den met de belangen van enkelingen moet het tempo der Britsche oorlogsinspanningen overal opgevoerd worden. In gaande op den tegenwoordigen oorlogstoestand zeide Cripps dat het deelnemen van Japan aan den oorlog Enge land een last heeft opgelegd, die zwaarder ^ls dan welke ook dien het tot nu toe te dragen heeft gehad. Cripps deelde mede dat op het oogenblik vooral pogingen worden gedaan om de samenwerking der drie onderdeelen van de weermacht te verbeteren. Hij eindigde met de woorden: ..Wij maken thans een periode van moeilijkheden en be zorgdheid door. die waarschijnlijk in de geschiedenis van ons land haar weerga niét heeft. Wij zullen ons noch door deze moeilijkheden laten neerdrukken, noch door onze zorgen laten vermoeien, want wij zijn allen eensgezind en vastbesloten in ons plan de eindoverwinning te bevech ten." (D. N. B.). Spaansche havens geen bases voor Duitsche duikbooten Amerikaansclie beweringen te Madrid tegengesproken MADRID, 26 Febr. (DNB) In het Spaansche de partement van buitenlandsche zaken werd gister avond een nota van den volgenden inhoud overhan digd aan de buitenlandsche jouralïsten: ..Ter gelegenheid van het optreden van Duitsche duikbooten m het gebied van de Antillen, beweert de pers van eenige Amerikaansche landen dat de Canarische eilanden als Duitsche duikbootbasis ge bruikt worden. De Spaansche regeering ziet zich genoodzaakt dergelijke veronderstellingen op de meest besliste wijze tegen te spreken en alle moei lijkheden te voorkomen die het gevolg van derge lijke valsche berichten kunnen zijn. Spanje bevindt zich in het volledige bezit van zijn souvereiniteit. Geen zijner havens dient den oorlogvoerenden lan den als steunpunt. De militaire bezettingen in deze havens zijn uitsluitend Spaansch. Bovendien moet elkeen, die ook maar eenig deijkbeeld heeft van de mogelijkheden tot opereeren van duikbooten, we ten dat deze de Amerikaansche kust kunnen berei ken zonder op de eilanden in den Atlantischen Oceaan te zijn aangewezen. Reeds in den eersten wereldoorlog torpedeerden Duitsche duikbooten vele schepen in Noord-Amerikaansche wateren. Dientengevolge mag ook thans niemand de aanwe zigheid van Duitsche duikbooten in deze wateren verbazen, vooral daar Duitschland door het bezit van de Fransche en Noorsehe kusten dichter.naar de Ver. Staten is opgeschoven. De tegen Spanje uit gebrachte beschyldigingen zijn even dwaas als valsch. Het Spaansche departement van buiten landsche zaken stelt den correspondenten der bui tenlandsche pers voor de Canarische eilanden zelf te bezoeken, teneinde zich van den waren stand van zaken te overtuigen". „ALS DE KLOK TWAALF SLAAT". 's GRAVENHAGE, 26 Februari. Hedenavond van 19.4!b—20.00 uur spreekt Max Blokzijl over den zender Hilversum 2 in de serie „Brandende kwesties" over het onderwerp .„Als 'de klok twaalf Slaat". (A.N.P.) Hoofdredacteur: O. .T. van Tilburg, Heemstede I'lv. Hoofdredacteur: N. Leenders. Heemstede Kerste medewerker: F. C'. Derks. Haarlem Brief Van een Nederlander, als soldaat aaii liet Oostfront De grondslag voor het nieuwe Europa W. Vergragt, P.K Ned. Legioen, schrijft „Het was eigenlijk een zonderling gezelschap, onze compagnie, een wereldje op zich. zelf. Riep de „spies" (adj.-onderofficier) 's morgens bij het appèl de namen af, dan weerklonk het „hier" in zoo'n drie, vier verschillende talen; was er tijdens den dienst vijf minuten sigarettenpauze of werd er „kok in de keu ken" geblazen, dan hoorde men vreugdekreten uit zes verschillende landen. En kwam men 's avonds zoo eens onverwacht de verschillende soldatenkamers door, dan waande men zich heelemaal in een internationale nederzetting. Ja daar was de heele kazerne het roerend over eens de „Ausbildungszug" van de S.S.-Kriegsbe- richterabteilung was een buitenbeentje! Nu, in het begin was het dan ook wel wat vreemd. Zelfs dc onderofficieren, die toch al héél was contin genten kerschversche recruten de kazernepoort hadden zien binnenmarcheeren, lieten voor een oogenblik den „dienst-plooi" varen en keken geïnteresseerd om niet te zeggen nieuwsgierig, naar de nieuw-aangekomenen. Van dit „allegaartje", dat daar thans nog onwennig in het gelid met koffers cn andere burgerbagage stond te schutteren, zouden zij in de komende weken bruikbare soldaten moeten maken. Het leek hun geen gemakkelijke taak. En dat was het ook niet! Want uit alle windstreken waren deze vrijwilligers gekomen. Schier alle loten van den Germaanschen stam waren vertegenwoordigd. Daar waren behalve de Rijks- duischers Nederlanders. Vlamingen, Denen, Noren, Finnens om de grootste groepen maar eens te noemen, en voorts Volksduitscners uit de vroegere Balkanlan- den. Zelfs Rusland was vertegenwoordigd één Wit-rus prijkte op de lijst van den Stabsseharfuhreren lang niet allen beheerschten naast hun moedertaal ook nog de Duitsche, die uiteraard d e omgangstaal moest zijn. Er waren er zelfs, wier lippen nog nimmer een Duitsch woord gesproker, hadden. Zoo op het oog zou men stellig niet onopgemerkt hebben, dat In dit handjevol vrijwilligers vrijwel a 11 e Germaansche volkeren van Europa vertegenwoordigd waren. Want zooals ze daar. stonden, waren het stuk voor stuk groote gezonde kerels, met blonde haren en een vrijen open blik. echte zonen van het Noordras, ongeacht of hun wieg nu in Duitschland of Scandinavië, in de Nederlanden of op den Balkan stond. De stem van het bloed had in hen gesproken, nu Europa zich voor de keuze gesteld zag onder te gaan in den Joodsch- bolsjewistischen chaos of te leven in een hechte lots- gemeenschap. ongenaakbaar voor welken vijand dan ook. Dc totale vernietiging van beschaving en cultuur, van leiderschap en scheppingskracht eenerzijds een nieuwe opbloei in volkschen zin, in hechte samen werking en eensgezindheid, met behoud van eigen aard en eigen tradities, anderzijds: „Moskou of Berlyn". VOOR BERLIJN GEKOZEN. Z ij kozen Berlijn, en dat was werkelijk niet 't ge makkelijkste. Want dat beteekende haat, hoon, smaad, laster, verdachtmaking en terreur, het achterlaten van vrouw en kinderen in een uitgesproken vijandelijke omgeving. In het vaderland, dat zij wie weet voor hoe lang? vaarwel zeiden, hadden velen, onbewust helaas van hun verantwoordelijkheid jegens Europa, in hun hart „Moskou" gezegd en zich bereid verklaard het nieuwe naar vermogen te bestrijden. Twee kampen waren ontstaan de nationaal-socialisten, die het als vanzelfsprekend beschouwden lijf en goed voor hun overtuiging in te zetten, ook al zouden ze daarvoor op de barre slagvelden van het Oosten het leven moeten laten, en de negativisten, die hun stook- en hetz-arbeid van hun villa's en bureaux uit in de veilige nabijheid van hamstervoorraad en centrale verwarming in ver sterkte mate voortzetten. En varr die eerste categorie van die vele tien duizenden, die zich vrijwillig gemeld hadden voor den strijd tegen het bolsjewisme; stond hier nu een handje vol. Met elkaar zouden zij den waarlijk niet lichten recrutentijd in een S.S.-kazerne meemaken. Samen zouden zij eenige maanden kazerne-lief en -leed deelen, om dan. na volbrachten opleidingstijd naar hun onder scheidene legioenen terug te keeren. Samen tenslotte, in 't kader der Germaansche vrijwilligers legioenen, zouden zij dan tegen den genjeenschappelijken vijand ten strijde trekken. De eerste tijd viel werkelijk niet mee. voor recruten noch voor instructeurs. Aan den beproefden Pruisischen dril" moet men eerst danig wennen en vruchtdragend onderricht in de compagnie, waar vaak een babylo- nische spraakverwarring heerschte, eischte ook stalen zenuwen, alsmede een groote dosis geduld. Zoo waren er wel eens scherpe kantjes. Dat was echter goed, want de ware kameraadschap van man tot man en van leider tot troep, wordt niet geproclameerd, doch eerst zeer geleidelijk geboren. En ook tusschen ons mengelmoes van Duitschers, Vlamingen. Denen. Nederlanders, Noren en Finnen^— kwam dat besef van een lotsgemeenschap. die ajle be staande of schijnbare tegenstellingen overbrugt, eerst langzaam, hoewel een elk onzer van den eersten dag af met de bene bedoelingen in die richting bezield ge weest moet zijn. Wij hebben echter tezamen in de modder gelegen met ons juist zoo zorgvuldig afgeschuierde uitgaans- uniform en tezamen kou geleden, tezamen aan sport gedaan en tezamen gezongen, en ook hebben wij veel met elkaar gepraat 1 e e r e n praten. Niet slechts over alledaagsche diénstzaken, maar ook over andere dingen Vragen, dio het leven en de toekomst van onze volken beroeren. ,nmc. Daar is gesproken over verleden, heden en toekomst en daarbij ziin wel eens harde dingen gezegd. Maar vóór alles hebben wij begrip gekregen voor eikaars inzicht en gevoelens, voor de nooden en behoeften van eikaars völken'EE- GEMEENSCHAPPELIJK IDEAAL. Een. band is hier gelegd die zich niet zoo licht meer laat losmaken. En datgene, dat ons. Noordsche legion- nairs bindt ons bloed, ons gemeenschappelijk ideaal, ons geloof in den Fuhrer aller Germanen, in de sa menwerking van alle Germaansche volken en in de volken «en in de volksche wedergeboorte van ons eigen volk is, meer nog dan de militaire „dril het kost baarste. wat wij uit onzen recrutentijd ln ons verdere leven meenemen. Reeds hebben wij velen onzer kameraden, met een Noorsch, Deensch, of ander nationaliteitsvlaggetje op den mouw. uit ons middgp zien vertrekken. Ze zijn teruggegaan naar de legioenen, waartoe ze behooren. om m e t hun volksgenooten daar te worden ingezet, waar de Führer hen zal bevelen. Ook wij zullen eens vroeger oï later, de kleine gemeenschap der S.S.-K.B.A. verlaten om onze taak voorlichting van het Nederlandsche volk over het oor logsgebeuren in het Oosten te vervullen. En onze Duitsche. Vlaamsche, Noorsehe. Dcensche en Finsche vrienden zullen wij misschien nooit meer terugzien. De hier geboren kameraadschap blijft hun en ons onver vreemdbaar eigendom, een bouwsteen aan het nieuwe Europa. Wij van de P.K. zijn slechts weinigen; ons aan tal is niet doorslaggevend, nu niet en straks niet. Maar wat bij ons in het klein tot levende werkelijkheid ge worden is. gebeurt elders in het groot. Ginds, ver in het Oosten, staan tienduizenden legionnairs uit West-, Noord- en Midden-Europa, het gezicht naar den vijand, het geweer in den aanslag. Dagelijks reeds wordt in hun rijen de kameraadschap hunner volken beleefd en in zich verdiept. Samen strijden zij, samen fuilen zij overwinnen, samen ook zullen zij bouwen. Mussert heeft ons, legionnairs, eens mede „De dragers van den nieuwen (ijd in Nederland' genoemd. Trotsch als het legioen is op deze betiteling, weet het ook welke verplichting deze hem oplegt. „Alles voor het vader land" betcekent ook „Alles voor Europa". De strijd in het Oosten is het begin der Europeesche verbroe dering. Dat is het wat wij iederen dag weer beleven! De legioenen verpersoonlijken als het ware dezen Europeeschen wil tot samenwerking. Dat is de diepere zin van ons solc?aat-zijn! Schouder aan schou der strijdend leggen zij reeds thans de grondslagen van het Europa der kameraadschap, van de groote bloeds- en lotsgemeenschap der Germaansche volkeren' Europa wint Langzaam maar zeker komt het einde van dezen winter in zicht, langzaam maar zeker zullen de weers omstandigheden zich verbeteren en zullen de groote offensieven die door het Duitsche leger en de daar mede verbonden legers en legioenen zijn voorbereid, een aanvang nemen. De komende maanden zullen ons de algeheele ver nietiging van de legers van Stalin brengen, want Europa wint dezen strijd tegen het bolsjewisme. Europa wint. omdat de Europeesche volkeren een nieuwe toekomst willen bouwen, een gelukkige toe komst in een herboren Europa. Europa wint en aan deze overwinning zullen ook Nederlanders deelhebben. Ook deze strijders maken zich nu gereed voor den, eindstrijd. Landgenoot wacht niet langer, zorgt dat gij er bij zijt als straks in het Oosten de beslissing valt. Meldt u aan bij het Vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 2-, s-Gra\ enha„e. HQOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". J. D. EVERS OVERLEDEN. UTRECHT, 25 Februari. In den ouderdom van 67 jaar is hier ter stede overleden de heer J. DAEvers, in leven oud-hoofdinspecteur van den dienst van ex ploitatie dei; Ned. Spoorwegen. Met den heer Evers is een zeer bekend spoorwegman heengegaan. Aan vankelijk bestemd om dienst te nemen bij de zee macht, trok hij zich in 1899 uit den dienst terug m de functie van luitenant ter zee tweede klasse. In 1904 trad hij bij de H.IJ.S.M. in dienst als adjunct-inspec teur van het vervoer. In 1920 volgde zijn benoeming tot hoofdinspecteur, chef van den stationsdienst bij de Ned. Spoorwegen, nadat hij in 1909 was benoemd tot inspecteur van het vervoer. In 1929 bereikte hij den rang van chef van den toenmaligen dienst van exploitatie der Ned. Spoorwegen Toen hij op 1 Oc tober 1938 den spoorwegdienst met pensioen verliet, werd de dienst van exploitatie in zijn ouden vorm op geheven en vereenigd met den dienst van het vervoer. De begrafenis geschiedt Zaterdag a.s. om twee uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Graven- hage. W. CH. VAN DAALEN f Hier ter stede is overleden de heer W. Ch. van Daalen, een bekende figuur in kringen van han dels- en, kantoorbedienden. De heer Van Daalen toch was lange jaren voorzitter van den Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" en heeft als zoodanig veel gedaan voor de belangen van deze vakvereeniging. De heer Van Daalen was destijds procuratie houder van de bekende steendrukkerij Emrik en Binger te Haarlem. Na de liquidatie van deze zaak in 1927, vestigde hij samen met den heer Mes een steen- en offsetdrukkerij te Haarlem, doch na vijf jaar, in 1932 nam hij afscheid van dit bedrijf en aanvaardde de functie van gesalarieerd bestuur der van „Mercurius", welken werkkring hij tot voor betrekkelijk korten tiid bekleed heeft. De overledene, dfe veel achting genoot, was rid der in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zater dag 28 Februari te 12 uur op de algemeene begraaf plaats te Heemstede. Weer 2 collectcdagen voor Winterhulp Nederland Morgen huizen-, overmorgen straatcollecte. Dat is voor de komende dagen het program van Winterhulp Nederland. De speldjes voor de straat collecte dragen afbeeldingen van groote Neder landsche mannen. Wii bevelen deze collecte bij onze lezers wartn aan. Het leven is, zelfs voor wie het goed kunnen doen, onder de huidige omstan digheden heel moeilijk. Hoeveel te moeilijker moet het dan niet zijn voro hen, die gebrek lijden. Het zal wel niemand verwonderen, dat de aan vragen om hulp thans bii Winterhulp in stroomen binnen komen. Om daaraan te kunnen voldoen, is veel geld noodig. Een ieder helpe naar vermogen Winterhulp. Zoo zal zij veel nood kunnen lenigen. DE HAARLEMSCHE KIEZERSLIJST. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat de door hem vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1942-1943 van 23 Februari -tot en met 16 Maart ter secretarie (bureau Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkiezingen) voor een ieder ter inzage wordt neder- gelegd en tegen betaling der kosten, stemdistrictsge- wijze, in uittreksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart is een ieder bevoegd bij den Burgemeester verbetering van de vastgestelde kiezers lijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voprkomt, niet behoorlijk voorkomt of al $an n*et voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd' bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. DE RIDDER VAN DEN KOUSEBAND. De Halrlemsche Tooneelvereeniging „Door Inspan ning Uitspanning" voert Zondagavond 8 Maart Henk Bakker's klucht „De Ridder van den Kouseband" op in de tooneelzaal van hotel „De Leeuwerik". INDUSTRIEDIAMANT. 's GRAVENHAGE 25 Febr. Ui de Staatscourant van 25 dezer is een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart opgenomen, waarin wordt bepaald, dat naast de ver werkers. de importeurs van. en de handelaren in diamant, ook de gebruikers van industriediamant zich vanaf dien datum hebben te houden aan de voorschriften van de diamantbeschikking 1940 no. 1. Voor nadere bijzonderheden betreffende de uit deze voor schriften voortvloeiende verplichting tot inschrijving en voorraadopgave door genoemde gebruikers, wordt verwe zen naar de in de bladen opgenomen desbetreffende officieele publicatie. Schaatsen rijden Ake Seyffarth kampioen van Zweden BERLIJN 25 Febr. (A. N. P.). Dat Ake Seyffarth na zijn prachtige prestaties in Davos, waar hij eenige weken geleden nieuwe wereldrecords vestigde, niet veel moeite du hebben om ook het kampioenschap van Zweden in de ..■acht te sleepen. was al eenigszins te voorzien. Deze' kam pioenschappen werden in het Stadion van Zinkensdamm bij Stockholm gehouden. Seyffarth was ook nu in uitste kenden vorm. Op drie van de vier verplichte afstanden werd hij eerste, namelijk op den 1500 meter in 2.20.9 min., op den 5000 meter in 8.43.7 min. (zijn nieuwe wereldrecord is 8.13.7 min.), waarvan hij de 10.000 M. aflegde in 17.42.6 min. Deze tijden op den 1500 en 10.000 meter beteekenen tevens nieuwe Zweedsche records. Alleen op den 500 meter moest hij in Harry Jansson een beteren sprinter erken nen. Deze maakte den tijd van 44.7 sec. voor Seyffarth en Blomqvist, die beiden 45.8 sec. noteerden. De einduitslag was: l. Seyffarth; 2. Goete Hedlund; 3. C. Fried en 4. G. HaUqvist. Dammen OM HET PERSOONLIJK HOOFDKLASSE KAMPIOEN SCHAP VAN HEEMSTEDE. Voor den herkamp om den 2den en 3den prijs van den door de R.K. Dam- en Schaakvereeniging ..St. Bavo" ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan georganiseerden wedstrijd om het persoonlijk hoofdklasse kampioenschap van Heemstede werd in het R.K. Vereenigingsgebouw a. d. Heerenweg te Heemstede de partij tusschen J. W. van dartelen cn B. H. M. Stevens gespeeld, welke partij in remise eindigde. Het Turksche motorzeilschip ..Cankaya' 'is, naar het Turksche Telegraafagentschap meedeelt, door een duik boot in de Turksche territoriale wateren ln de nabijheid van den Bosporus tot zinken gebracht. De bemanning werd gered. Volgens berichten uit Delhi is de bevelvoering in Birma, die to^ dusver berustte bij generaal Wavell, over genomen door den opperbevelhebber in Voor-Indië, gene raal Hartley. Naar de Britsche Berichtendienst uit de Vereenigde Staten meldt, is voor de kust van den Atlantischen Oceaan een tankschip van 8000 ton tot zinken gebracht. Slechts 25 leden der bemanning konden gered worden. Uit Vichy meldt Jiet D. N. B.: Bij decreet is aan 37 Franschen de Fransche nationaliteit ontnomen. In hoofd zaak zijn Jiet militairen uit liet Fransche koloniale leger en leden van het koloniale bestuur, zoodat men aanneemt dat het verlies van de nationaliteit is geschied wegens deelneming aan de actie der Gaullisten. Kapitein Hans Daumiller, drager van het ridderkruis, compagniechef in een Duitsch bataljon jagers, is aan de gevolgen van een ongeluk overleden in een lazaret van het Oostelijk front. Het Japansche ministerie van marine deelt mede dat de Japansche schout bij nacht Sjoesaka Shlboeja tijdens de operaties van 24 Februari ter hoogte van Borneo ge sneuveld is. De Führer heef» den leider van den Kroatischen staat, dr. Pawelltsj, ten teeken van zijn waardeering voor de dapperheid der Kroatische vrijwilligers aan het Oostelijke front een Mercedesauto geschonken die een nauwkeurige copie vormt van den wagen, die door den Führer wordt gebruikt. Volgens een bericht uit Washington is aan de be voegde commissie van het Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp voorgelegd, waarbij zoolang de oorlog duurt de wet in zake den achturigen werkdag, de 40-urige werk week en de uitbetaling van overuren van l!ó tot tweemaal het loon, wordt opgeheven. De minister van landsverdediging heeft Dinsdag in den Indischen Staatsraad medegedeeld, naar uit New Dllhi gemeld wordt,'dat reeds maatregelen genomen zijn om de bulten Indlé strijdende troepen naar Indtë terug te roepen. Het Turksche s.s. „Dumlupinar" is Woensdag den Piraeus binnengeloopen. Het had een groote lading levens middelen aan boord, die bestemd zijn voor de ziekenhui zen en de volksgaarkeukens in Griekenland. De Viaardihgsche politie heeft twee mannen' ln arrest gesteld, die .zich hadden schuldig gemaakt aan het frau duleus slachten van een koe. Tegen 25 koopers van het vleesch is proces-verbaal opgemaakt. Verdèr zijn te Vlaardingen eenige mannen in arrest gesteld, die op de markt te Delft frauduleus vijftien biggen hadden gekocht en eenige dezer dieren hadden geslacht. De Vlaardlngsche politie heeft ook nog de hand weten te leggen op een complot van rijwieldie ven. Drie bij deze zaak betrokken helers zijn ook aangehouden. Voor het bontbedrijf is een collectieve arbeidsover eenkomst tot stand gekomen. De gemiddelde werkweek zal 45 uren duren. Er is verder bij deze overeenkomst een loon- en leerregeling vastgesteld. Met Ingang van 1 Jan. 1942 is een wijziging gebracht ln de ziektewet, waardoor buiten twijfel in gesteld, dat het op arbeidscontract werkende gemeentelijk distributieperso- neel voor zoover het niet meer dan f3000 verdient, deel heeft aan de rechten, die deze wet verleent. Dezer dagen is te Ede J. v. E. uit Slttard gearresteerd, die 2ich aldaar aan kippendiefstal had schuldig gemaakt. Van E. was voor dezen diefstal speciaal per trein uit Sit- tard gekomen. Het echtpaar Pijnenburg—Hopmans te Berkel-Enschot is dezer dagen door kolendamp bedwelmd. Bij den man kon men de levensgeeesten nog opwekken, doch bi) de vrouw mocht dit niet meer gelukken. Tegen een 47-jarlgen postambtenaar, die zich aan dief stal van aangeteekende brieven op het postkantoor te Am sterdam had schuldig gemaakt en die tegen de lamp liep toen hij een brief van een Zaandamsche firma aan de Haariemsche Hypotheekbank, f7500 inhoudende, wegnam, is voor de Amsterdamsche rechtbank een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren geëlscht. Een 27-jarige man, die tot twee en een half jaar ge vangenisstraf was veroordeeld en reeds eenmaal kans had gezien te ontvluchten, heeft gister weer getracht bij zijn overbrenging per trein van Enschede naar Almelo te ont snappen. De man sprong onderweg uit den trein, maar kwam op een naast den spoorweg staand kilometerpaaltje terecht. Zijn linkerbeen werd hierdoor verbrijzeld. Tot commissaris te Hengelo (O.) is benoemd J. A. Wutjster, zulks met gelijktijdige verleening van eervol ont slag als commissaris van politie te Kampen. Twee mannen, die het vorig Jaar getracht hadden een partij autobanden te slelen uit een pakhuis van de firma Mlchelin aan de Utrechtschedwarsstraat te Amsterdam, zijn deswege door de Amsterdamsche rechtbank tot resp. drie en twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Haagsche politie heeft drie jongemannen aange houden, die erin gedaagd waren een winkelier voor een bedrag van f 175 op te lichten. Inbrekers hebben succes gehad met een inbraak in een theehandel aan de Brouwersgracht te Amsterdam. Zij maakten 800 K.G. thee buit. Op het bureau „Gevonden Voorwerpen" van de Ned. Spoorwegen •'Is een koffertje afgeleverd, dat de reeds sinds half Januari vermiste film „Kleur en glorie van onze kolo niën" bleek te bevatten. De afdeeüngsopzichter in de staatsmijn Maurits P. H. Goossens is ln de ondergrondsche werken tusschen een luchtdeur en een ontspoorden mijnwagen bekneld ge raakt. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig daarna is overleden. De politie te Heerlen heeft drie mannen aangehouden, verdacht betrokken te zijn bij een aantal frauduleuze slachtingen. Een aantal varkens en biggen zijn in beslag genomen. De 76-jarige venter M. V. uit Etten is tengevolge van de koude omgekomen. Men vond hem dood ln het veld liggen. Directie en commissarissen van de N.V. Ned. Gist- en Spiritusfabriek hebben besloten aan aandeelhouders vooi» te stellen tot herkapitalisatie over te gaan en het gewone aandeelenkapitaal van f.7.808.000,— door uitgifte van bonus- aandeelen tot f 15.616.000,— te verhoogen. behoudens goed keuring van den inspecteur der directe belastingen Delft. Bij de met deze herkapitalisatie verband Houdende statutenwijziging zal worden voorgesteld het primaire dividend te halveeren. De rede van Churchill De rede die Churchill in het Engelsche Lagerhuis ge houden heeft het overzicht dat het D.N.B. daarvan geeft werd in ons vorig nummer opgenomen moet op zijn hoorders een vrij somberen indruk gemaakt hebben Hij verzuchtte, nadat hij eerst geconstateerd had, „dat de Engelsche verdedigingskrachten niet al leen tot de limiet van het mogelijke verdeeld moestea worden, maar in feite al te zeer ingespannen waren": „Wanneer men op leven en dood strijd met twee zwaar bewapende landen, waarvan het eene de oorlogsmachine bezit, en wanneer dan tijdens de worsteling een derde, belangrijke tegenstander plotseling op den relatief on- beschermden rug springt, is de taak stellig te zwaar en de onmiddellijke daarop volgende ervaringen zijn on aangenaam". Voorts gaf de Engelsche premier nog toe dat de vijand op het oogenblik tijdelijk de heerschappij ter zee heeft en ook de heerschappij in de lucht.'om daarop de waarschuwing aan zijn hoorders te laten volgen: „Wij moeten derhalve voorbereid zijn op vele erge en schu wel ijk dingen". Van Duitsehen kant wordt daartegen gesteld, dat Churchill toch den oorlog heeft gewild. Hij heeft sedert jaren den oorlog voorbereid. De Führer heeft Engeland herhaaldelijk de hand tot vrede toegestoken (Augustus 1939 en October 1939 en ook nog in Juli 1940), maar steeds was het Churchill die deze hand hoonend heeft afgewezen. Hij heeft deze afwijzing voor het Engelsche volk door leugens en laster aannemelijk gemaakt. Chur chill wilde zijn oorlog en heeft die thans. Hij draagt zoo wordt verder opgemerkt dé verantwoordelijk heid voor den oogst dien het door hem uitgestrooide zaad heeft opgeleverd. Churchill heeft gezegd „dat het steeds zijn hoop ge weest is, dat de Vereenigde Staten aan den oorlog tegen Duitschland zouden gaan deelnemen". Daarmee geeft zoo wordt geconcludeerd Churchill toe, dat hij zonder ophouden heeft getracht ook het Ameri kaansche volk in den oorlog te betrekken. Als dan Churchill beweert dat „de beide Engelsch sprekende landen ten aanzien van de aanhoudende Japansche agressie de grootst mogelijke terughoudendheid aan den dag gelegd hebben, dan wordt dit als een onbeschaamd heid gebrandmerkt, want Churchill en Roosevelt heb ben niets onbeproefd gelaten om hun volken tegen Japan op te hitsen en Japan tot het uiterste te prik kelen en te provoceeren. Churchill zei indertijd dat als de Vereenigde Staten met Japan in een oorlog ver wikkeld zouden raken, de Engelsche oorlogsverklaring binnen een uur zou volgen. Thans voelt Churchill zich bezwaard, omdat Japan Engeland op den rug, waar het uitermate ojibeschermd was, is gesprongen. Churchill zei ook aan zijn hoorders dat de over schakeling van de enorme kracht der Vereenigde Sta ten op de oorlogsbelangen zich eerst, in een begin stadium bevindt. Men herinnert zich evenwel vroegere redevoeringen van Churchill en Roosevelt, waarin met ophef gewag gemaakt werd van de groote capaciteit tot bewapening der Vereenigde Staten. Er blijkt uit dezen gang van zaken, dat die vroegere verzekeringen alleen bedoeld waren om het Engelsche en Amerikaan sche volk een gevoel van veiligheid te geven en den tegenstand die er in Amerika was tegen het deelnemen aan den oorlog te verzwakken. Indien Churchill nu toegeeft, dat de laatste twee maanden de scheepsverliezen ernstig zijn toegenomen, dan komen ook in herinnering zijn vroegere verzeke ringen dat „de Duitsche duikbooten van de zeeën ver dwenen waren en dat Engeland deze de baas gewor den was". Het is dus weer anders uitgekomen dan Churchill zei. Nu erkent de Engelsche premier, dat de scheep,sruimte schaarsch is, dat er geen voldoende marinev-aartuigen zijn ter bescherming der koopvaar ders en dat ook het luchtafweergeschut niet voldoende is. Churchill heeft getracht zijn hoorders een hart onder den riem te steken door hen te verzekeren dat het in de toekomst voor de geallieerden wel beter zal gaan. Hij trok daartoe een parallel met den vorfgen wereld oorlog. Van Duitsehen kant wordt evenwel opgemerkt, dat hij nu tegenover een ander Duitschland staat dan in 1918. Engeland kan nu bovendien Duitschland niet blokkeeren, integendeel Engeland lijdt nu onder een zware blokkade en staat tégenover een front van de Noordkaap ,tot aan de Golf van Biscaye. In politieke kringen te Berlijn wordt gezegd, dat Churchill blijkens zijn laatste redevoering de methode van Coué toepast. Tn weerwil van alle feiten, die van het legeiideel getuigen, beweerde hij „het gaat van week tot week beter". Maar daarmee kan de oorlog niet gewonnen worden. Nog enkele dagen Nog enkele dagen en de maand is weer ten einde. Hebt u al nagezien, welk bedrag uw firma dan voor de Nederlandsche ambulance beschikbaar zal stellen? Of stelt u er geen belang in, op de eerelijst ge plaatst te worden? Honderden Nederlandsche firma's komen daarop reeds moor. Zorj? er voor, dat ook van u gezegd kan worden: „hij verstond zijn tijd en wist wat zijn plicht was". Maak een bedrag over op gironummer 8—7—6—0—0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. RADIO PROGRAMMA VRIJDAG 27 FEBRUARI 194». HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Orgel en viool. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Productieslag. 13.15 De Melodisten en soliste. 14.00_ Groninger Orkestyereeniging. solist en gra mofoonmuziek. 16.00 Cyclus „De zeven kruiswoorden". 16.20 Zang en piano. Als intermezzo: klarinet en piano (opn.). 17.15 B N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Orgelconcert. 18.10 Sport- wetenswaardigheden. 18.30 De Ramblers. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Musette-orkest en solibte.' 20.00 Gramofoon muziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 20.45 Van schuttersgilde tot schutterij. 21.00 Ensemble „De kwintslag". 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie programma Hilversum I. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Koren uit Bach's „Hohe Messe" (gr.pl.). 10.40 Radiotooneel. 11.00 Cello, piano en gramofoorapuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Frans Wouters oli zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Omroeporkest. 14.00 Gramofoon muziek. 14.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Amabile-sextei. 16.30 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-,-economische- beursberlchten. 17.30 Salonorkest en gramofoonmuziek. 18.30 De heeren van der Aa en Boom, zakenlieden aan het woord. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.uo B. N. O. De Jordaner vertelt over sociale nooden. 19.10 B. N. O. Nieuwsberich ten. 19.20 Orgelconcert. 19.45 Reportage. 20.00 Concert gebouwtrio en gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met d« Studio beschikken). 21.00 Boekbespreking. 21.45 Gramofoon muziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoon muziek. 22.10—22.15 Avondwijding. Ondanks sneeuwstormen baant de slcde-colounc xtch een weg naar do voorste linies De seiner van een Dultsehe R-boot met Va rnlni tien jaar buiten bedrijf ie zijn geweest, wordt dc West- Zou het toch nog lente worden? Het vee wordt ongeduldig en de -j» «do op „in hoogo,, post sjszjsz&SJZ - Atlantic-Holland-P.K. Lachmann Oi'bis-Holland-P.K.Prop. Loosduinen. Deze week had' de proefrit plaats.Polygoon-Meyer «iaat. Pax-Holland-de Haanif

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2