Haarlem s Dagblad nkf I T M -Zzm* Residentie Benkoelen bijna geheel in Japansch bezit 59e JAARGANG No. 18004 x x Uitgave Lourens Coster, MU. v. Courant-Uitgaven en Algem. DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, btfk. Socnda- pleln 37. Postgiro 38810 Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hooldred. 15054, Redactie 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 27 FEBRUARI 1942 Abonnement per week M*> per maand ƒ1,13, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Adverten- tiën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames e.72 per regeL Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aairood 1—4 regels 0.72, elke regel meer 0.1$. Groentjes 1—3 regels 34 cent, elke regel meer 12 cent b(J contante betaling. De nieuwe weekbonnen Boterbon acht dagen geldig Zeep voor Maart 's GRAVENHAGE, 27 Februari. De gebruike lijke rantsoenen brood, vleesch en aard appelen ziin de volgende week verkrijgbaar op de bonnen 11 van de daarvoor bestemde kaar- ten. Voorts is voor het koopen van boter (voor houders van vetkaarten boter, margarine of vet) aangewezen bon 11 van de boterkaart. Deze bon gaat Zaterdag 28 Februari in en loopt tot en met Zondag 7 Maart, dus over een periode van 8 dagen. Tenslotte geeft gedurende de maand Maart bon 228 van\de bonkaart algemeen, recht op het koopen van een rantsoen zeep, terwijl eveneens zeep resp. toiletzeep verkrijgbaar is op de H-bon van de kaarten voor zeep en toiletzeep. De distributie van vaste brandstoffen Extra-toewijzing aan gezinnen met een baby beneden de zes maanden 's-GRAVENHAGE, 27 Febr. De secretaris-gene raal van het departement van handel, nijyerheidren scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstoffen: Om de meest ernstige gevolgen van de huidige brand stoffen nood te voorkomen, is, in overleg met den ge neeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, besloten, ten behoeve van huisgezinnen met een zui geling van zes maanden of jonger één eenheid brand stoffen extra ter beschikking te stellen. De zeer zor gelijke kolenpositie maakt het helaas onmogelijk, ook voor andere groepen der bevolking extra bonnen ter beschikking te stellen of thans bonnen geldig te ver klaren, daar de daarvoor benoodigde kolen niet aan wezig zijn; de bovengenoemde leeftijdsgrens van zes maanden is dan ook mede met het oog op de beschik bare hoeveelheid, bepaald. Om de in aanmerking komende gezinnen zoo spoe dig mogelijk in het bëzit van kolen te stellen, kan op 2 en 3 Maart a.é. op vertoon van de distributie-stam kaart „hoofd" en de stamkaart van de zuigeling, die ca 31 Augustus 1941 geboren is, een bon voor één eenheid vaste brandstoffen bij den plaatselijken dis- tributiedienst worden afgehaald. Tevens zal die dienst dan een bewijs van voorrangslevering afgeven. Ieder handelaar is, indien hij over voorraad beschikt, ver plicht, om, tegen inneming van den bon en dit bewijs, bij voorrang te leveren, ook al is de klant niet bij hem ingeschreven. De distributie van boter, margarine ten vet 's GRAVENHAGE, 27 Februari. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in verband met de huidige seizoensomstandigheden de volgende maat regelen ziin genomen met betrekking tot de distri butie van boter, margarine en bak- en braad- vet. In plaats van één bon voor de distributieperiode van 28 Februari tot en met 7 Maart a.s. en één bon van de distributieperiode van 8 Maart tot en met 16 Maart a.s., worden ditmaal voor het tijd vak van 28 Februari tot en met 16 Maart a.s. twee bonnen van de boter- en vetkaart tegelijk aange wezen. Gedurende genoemd tijdvak van 28 Februari tot en met Maandag" 16 Maart a.s. geeft bon 11 zoowel van de boterkaart als van de vetkaart naar keuze recht op het koopen van het normale rantsoen boter, zonder reductie, of margarine, of vet. Ge durende genoemd tijdvak geeft voorts bon 12 zoowel van de boterkaart als van de vetkaart naar keuze recht op het koopen van het normale rantsoen margarine of vet. Boter is derhalve, voor wat bon 12 betreft, noch op de botërkaart noch ,op de vet- m kaart verkrijgbaar. De bonnen 08 en 09 van de boterkaart en van de vetkaart, welker geldigheidsduur wordt ver lengd tot en met 16 Maart, geven met ingang van Zaterdag 28 Februari naar keuze recht op het koopen van het normale rantsoen boter zonder reductie, of margarine, of vet. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het naar keuze beschikbaar stellen van meer artikelen op bovengenoemde bon nen niet beteekent, dat men nu pok op alle bonnen, waarover men beschikt, het artikel zal kunnen ver krijgen, waaraan men eventueel de voorkeur geeft. De bovenbedoelde omstandigheden zijn oorzaak, dat men voorshands genoegen zal moeten nemen met dat artikel, waarover de winkelier beschikt. Tenslotte wordt medegedeeld, dat bon 10 van de boterkaart eri van de vetkaart niet zal worden gel dig verklaard en derhalve kan worden vernietigd. Knecht doet aangifte van diefstal Hij was echter zelf de dief! Op 18 Februari j.l. deed een 21-jarige knecht namens ziin patroon, een houthandelaar te Haarlem aangifte van vermissing van diverse goederen uit een opslagplaats. Bij onderzoek door de recherche bleek, dat bedoelde knecht die goederen zelf weg genomen en daarna verkocht had. Deze goederen zijn opgespoord en in beslag genomen. Tegen den knecht is proces verbaal opgemaakt. WINTERJAS GESTOLEN. Door de recherche te Haarlem is een 25-jarige chauffeur-monteur aangehouden, die een heeren winterjas uit de vestibule van een woning heeft ont vreemd. Hii had de jas weder aan derden verkocht. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd aan de Geiri. Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen geneeskunde mej. J. M. P. van Aalst, mej. C. S. A. M. Ides en de heeren J. Woensdregt en J. Vader en voor het candidaatsexamen Spaansch mej. L. v. d. Sluys. DE GEMEENTE ZORGT VOOR WARMTE. De scholen waar men zich kón verwarmen (Gijsbrecht van Aemstelstraat, Wilgenstraat, Van Zeggelenstraat, Leidscheplein Noord en Bakkerstraat) zullen morgen voor het publiek opengesteld worden en wel van 10 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. Indien er veel be langstelling is kan de sluiting nog een uur verlaat worden. In de Vleeschhal zal men zich reeds heder kunnen verwarmen. De dienst van Openbare Werken der gemeente Haarlem heeft een en ander georgani seerd. BEIAARDPROGRAMMA. Het Beiaardprogramma van den stadsbelaardier te Haar lem voor Maandag 2 Maart is: 1. Prelude, van Hoof; 2. Hondo, Pleijel; 3a. Moeders liedje. Schnitzler; 3b. Klein Moedeike. Hullebroek; 4. In termezzo, Van Hoof; 5. Andante Cantabile. Denijn. JUBILEUM. Woensdag a.s. 4 Maart zal het 25 jaar geleden zijn dat M. Meyer in dienst trad op de Modelboerderij v. d. Erven van Vliet op de buitenplaats „ElswouV, Overveen. Strenge straffen voor luisteren naar verboden zenders 's-GRAVENHAGE, 26 Febr Hqt Duitsche Landesgerlcht heeft den Nederlander I. B. P. uit Amsterdam wegens 'het luisteren naar en het ver spreiden van radioberichten van den vijand tot twee jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Hetzelfde gerechtshof legde aan den Nederlander P. de Gr. uit Den Haag. die herhaaldelijk, ondanks het verbod, geluisterd heeft naar het uitzenden van vijandelijke radioberichten, en zich bovendien aan anti-Dnltsche uitlatingen heef! schuldig gemaakt, een gevangenisstraf op van 4% jaar. Doodstraf voor gewelddadig optreden tegen Duitschers 's GRAVENHAGE, 26 Februari. Een Neder lander heeft op den ochtend van 25 dezer in Den Haag twee Duitsche ambtenaren bij de rechtmatige uitoefening van him functie hand tastelijk aAgevallen en door vuistslagen aan merkelijk gewond. De dader moest zich nog denzelfden dag voor het Duitsche gerechtshof verantwoorden, dat hem wegens misdrijf volgens art. 1 der verordening tot bescherming van de orde (gewelddadig op treden tegen Duitschers) ter dood veroordeelde. De onvolwaardigen te Haarlem Zorg en nazorg In het jaarverslag van de gemeente Haarlem zijn ge gevens opgenomen over de zorg voor krankzinnigen en maatschappelijk bngeschikten. Er werden opgenomen in gestichten 72 krankzinnigen, ontslagen werden 51 krankzinnigen en 18 krankzinnigen overleden. Aan het einde van het jaar waren in ver pleging 393 krankzinnigen. Bovendien werd nog een aantal patiënten verpleegd in gestichten voor maat schappelijk ongeschikten, die door bemiddeling van den directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst daarin zijn geplaatst of uit krank zinnigengestichten zijn overgebiacht. De scholen voor zwakzinnigen werden bezocht door 519 leerlingen, Bij de Nazorg stonden ingeschreven 514 mannen en !6 vrouwen (oud-leerlingen van de 3 Haarlemsche buitengewone scholen), 203 leerlingen van de gewone lagere scholen, die het niet verder dan tot de 5e klasse brachten en bijzondere moeilijkheden gaven, 83 blin den, ruim 900 lichamelijk gebrekkigen en de doofstom men voor zoover ze om hulp vroegen. De gemeentelijke werkinrichting voor zwakzinnigen werd bezocht door 19 vrouwen en 30 jongens, de ge meentelijke werkinrichting voor blinden door 7 man nen; 4 meisjes en 1 jongen volgden het onderwijs aan een blindeninstituut. 10 blinden ontvingen via de Blin- dencommissie wekelijks ondersteuning en 20 blinden waren in inrichtingen ondergebracht. Beperking van het autoverkeer Aan vergunningen voor particuliere auto's worden nieuwe eischen gesteld 's-GRAVENHAGE, 26 Febr. De secretaris-gene raal van het departement van Waterstaat maakt het volgende bekend: Teneinde het gebruik van personenauto's zooveel mogelijk te doen geschieden ten algemeenen nutte en ten behoeve van gewichtige belangen moeten verdere beperkingen worden ingevoerd. Personenauto's zullen, zoowel in den openbaren dienst als in het economisch leven en het overige ver keer, slechts mógen worden gebruikt ter wille van vitale belangen. Tijdsbesparing alleen rechtvaardigt het gebruik van een personenauto niet. Dit geldt in het bijzonder ook voor ritten over groote afstanden. Ritten, welke slechts ten doel hebben, op gemakkelijkere of aangenamere wijze te reizen, zijn ten eenenmale ontoelaatbaar. Het ligt in het voornemen alle vergunningen voor personenauto's, welke verleend zijn op grond van het eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van' Waterstaat betreffende het vervoer van personen, met ingang van 1 April 1942 in te trekken en te overwegen, in hoeverre een nieuwe vergunning kan worden verleend. Voor zoover nieuwe vergunningen gegeven worden, zal dit geschieden onder nadere aan de vergunning te verbinden voorwaarden. Deze voorwaarden zullen inhouden, dat geen perso nenauto's zullen mogen worden jebruikt voor: a. ritten op Zaterdag na- 18 uur of op Zon- en feest dagen; b. .ritten over meer dan 75 K.M. van de standplaats (hemelsbreedte gemeten); c. ritten binnen stedelijk gebied, voor zoover open bare vervoermiddelen kunnen worden gebezigd; d. ritten tot het bezoek van theaters, concerten, bioscopen, lezingen, vergaderingen, café's, restau rants e.d.; e. ritten uitsluitend tusschen woonhuis en plaats van werkzaamheid. Deze voorwaarden gelden ook voor het gebruik van personenauto's in £en openbaren dienst, voor zoover niet met betrekking tot de ritten, bedoeld onder a en b nadere dienstvoorschriften worden gegeven. De voorwaarden onder a, c en e gelden niet voor artsen en veeartsen, mits. zij op de voorruit het ge bruikelijke kenteeken voeren, vroedvrouwen, verple gers en verpleegsters, in de uitoefening van hun be roep. Voorts kunnen door den rijksinspecteur van het verkeer op verzoek uitzonderingen op de voorwaar den onder a, b, c en e worden toegestaan. Er wordt in het bijzonder op gewezen, dat deze vóorwaarden ook gelden voor personenauto's, die op gas of op vaste brandstof rijden. Teneinde de bovengenoemde voorwaarden reeds voor de uitgifte van de nieuwe vergunningen toepas sing te doen erlangen, worden zij door dezen als aan wijzing ingevolge de verordening nr. 15 1940, betref fende het vervo"ër van personen en goederen bekend gemaakt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat overtreding van deze aanwijzing er toe kan leiden, dat geep nieuwe vergunning wordt verleend. De paleving van boven genoemde voorwaarden zal door verscherpt politie toezicht worden gecontroleerd. De heer J. de Kloet opnieuw benoemd bij P.T.T. Hoofd van een speciale afdeeling; 's GRAVENHAGE 26 Febr. (V. P. B.) De heer J. de Kloet, voormalig hoofd der afdeeling Radio en Film bij het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, is met ingang van 1 Februari opnieuw benoemd in het hoofdbe stuur van de P. T. T. als inspecteur in algemeenen dienst. De heer de Kloet is reeds vroeger aan P. T. T. verbonden geweest en was aanvankelijk bestemd om in 1941 adjunct- directeur van het Amsterdamsche Postkantoor te worden. Op verzoek van het Departement van. Volksvoorlichting 'en Kunsten nam hij echter bij de P. T. T. ontslag en werd hoofd van de afdeeling Radio en Film bij dit Departement. Toen echter korten tijd geleden Ir. van der Vegte be noemd werd tot directeur-generaal der P. T. T., verzocht deze den heer de Kloet naar P. T. T. terug te keeren. De heer de Kloet zal thans o.m. tot taak hebben het belangrijke staatsbedrijf op te bouwen in nationaal- socialistischen zin. Daartoe werd een aparte afdeeling ge vormd. welke de nog bestaande tegenstellingen zal trach ten weg te nemen om de grondslagen te kunnen leggen voor den nieuwen geest, welke in dit belangrijke bedrijf zal moeten heerschen. De leiding van deze afdeeling ls in handen gelegd van den heer de Kloet. De manden maker uit den Ach terhoek doet In zijn karakteris tiek löshoes fnteressu n- te verhalen aan de Anister- damsclic school jeugd. welke deze week werd rondgeleid op de teh- toonstcllinv „Ambacht en Sier kunst in Beeld en Bedrijf" VERDUISTEREN van 19,14 tot 8.31 ifoliam' Maan 27 Febr. op 15.34, 28 Febr. onder 7.05 de Haan-p Welke bonnen zijn tbans geldig? Van 22 tot en met 28 Februari: I0A Brood 4 rants. BrQod of gfibak 10B Brood Vs rants. 1 OA Vleesch 1 rants. Vleesch of 10B Vl.waren J4 rants. vleeschwaren 10A Aardappelen K.G. Aardappelen 10B Aardappelen K.G. Aardappelen Van 15 Februari tot eu met 28 Februari: »09A Aardappelen 1$4 K.G. Aardappelop 09B Aardappelen y2 K.G. Aardappelen Van 22 Febr. tot en met 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 10C en 10D res. 50 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 1 rants. Bloem brood of gebak 11D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maïzena 216-220 100 gr. Kaas J0A-13A Melk I 3% L. Melk UJB-13B Melk I 1L. Melk Bonnen 0G-09 Melk zijn verlengd tot en met 21 Maart (Bonnen 204-20S (Kaas) zijn verlengd tot en met Zaterdag 28 Februari 1942) Van 10 Februari tot en met 27 Februari: 07 Boter 125 gr. Boter 07 Vet 125 gr. Boter of margarine 08 Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine Van 17 tot en met 25 Maart: 250 gr. boter of 2J)0 gr. rundvet vet inleveren tot en met 28 Februari. Boter of Rundvet Boter of margarine 13 Boter Bonnen vt Van 19 t.m. 27 Februari: 09 Boter 125 gr. 100 gr. 09 Vet 125.gr. Voorts; Petrouleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 31.Maart. Zeep Bon 211 Algemeen en Bon G Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon G toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 28. Februari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m 30 April. Nieuwe luchtaanvallen der Japanners Van Nederlandsch-Indische zijde wordt thans toegegeven dat de Japansche troepen vrijwel de geheele residentie Benkoelen (Z.W.-kust van Su matra) hebben bezet, aldus het A.N.P. Luitenant-gouverneur-generaal yan Mook heeft een radiorede gehouden, waarin hij deed uitkomen dat de geallieerde krachtsontplooiing "nog lang kan uitblijven. Een woordvoerder der Nederlandsch-Indische strijdkrachten heeft, volgens een bericht uit Ba tavia verklaard: „Nederlandsch-Indië heeft drin gend versterkingen van de geallieerden noodig, want de toestand ls uiterst ernstig." Hij zeide dat Java thans van alle kanten ingesloten is en dat de Nederlandsch-Indische weermacht te zwak is om een Japanschen aanval af te slaan. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, hebben vol gens een officieel bericht uit Batavia Japansche vlieg tuigen op 25 Februari behalve de vliegvelden in de nabijheid van Palembang ook een vliegveld op West- Java aangevallen. Zij lieten daar vele bommen vallen. Volgens hetzelfde Nederlandsch-Indische communi qué is in twee' petroleumtanks brand ontstaan bij een Japanschen aanval op de haven van Tandjoeng. Ook de haven van Soerabaja is opnieuw aangevallen. De Japanners hebben Sinkawang op West-Borneo bezet en men neemt aan dat ook Banka, de residentie Ben koelen op West-Sumatra en- Tandjoeng in Japansche handen zijn. Ook thans heeft men te Batavia nog geen berichten omtrent den toestand op Bali. Algemeen wordt ech ter aangenomen dat de Japanners stevig in het bezit zijn van het Zuidelijk deel van het eiland, terwijl op het Noordelijk deel de Nederlandsch-Indische troepen naar men veronderstelt nog tegenstand bieden. Het keizerlijke hoofdkwartier te Tokio heeft meege deeld dat de luchtmacht van het Japansche leger haar grondige actie tot vernietiging van de overgebleven luchtstrijdkrachten op Java voortzet en daarbij op 25 Februari bij een vernietigenden aanval op het vliegveld van Kalidjati in totaal 37 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten of op den grond vernield heeft. NOG SLECHTS ENKELE HONDERDEN BRITSCHE VROUWEN EN KINDEREN IN BATAVIA. BERLIJN, 26 Febr. De A.N.P.-correspondent schrijft: Volgens den Londenschen radiodienst heeft minister Eden in het Lagerhuis medegedeeld dat de Britsche consul-generaal in Batavia reeds sinds December van het vorig jaar doende was de vrouwen en kinderen Arrestatie van Arabische Nationalisten ADANA, 26 Febr. (D.N.B.) In de onder Engelsche heerschappij staande landen van het Naburige Oosten is een nieuwe golf van arrestaties begonnen, welke hoofzakelijk gericht is tegen nationalisten uit Pales tina. In Aleppo zijn de laatste dagen acht personen met Palestijnsche passen gearresteerd, die vroeger in Irak woonden en na de ineenstorting van den opstand van Kailani naar Noord-Syrië gevlucht waren. Ook in Bagdad is de terreur tegen de daar nog wonende Ara bische nationalisten uit de dagen van den Palestijn- schen opstand weer begonnen. Talrijke Arabische na tionalisten zijn op instigatie van de Britsche overheid gearresteerd. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Japansche luchtactie ter hoogte van Timor TOKIO, 27 Februari (DNu) In de wateren van het eiland Timor hebben Japansche marinevliegtuigen, naar het Japansche keizerlijke hoofdkwartier, meldt, Zondag j.l. een vijandelijk vaartuig van 20.000 ton tot zinken gebracht en een Nederlandschen mijnenlegger van 3.000 ton in brand geschoten. Een ander vijandelijk schip werd eveneens door de Japansche bommen troffen en vloog in brand. Naar het Japansche Keizerlijke hoofdkwartier be kend maakt, hebben de in de wateren van Nieuw- Guinea en Nederlandsch-Indië opereerende Japansche marinevliegtuigen tusschen 18 en 25 Februari 99 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten of op den beganen grond vernield. Engeland staat het eiland Patos aan Venezuela af BUENOS AIRES, 27 Februari (DNB) Naar uit Venezuela gemeldt wordt, is in Caracas een overeen komst gesloten tusschen Groot-Brittannië en Venezu ela, volgens welke Engeland het aan de Oostkust van Venezuela gelegen eiland Patos aan Venezuela af staat- Het eiland Patos vormde reeds sinds geruimen tijd een twistpunt tusschen beide landen, waaraan thans een eind gekomen is. HANDKOFFER VAN MANDEL GEVONDEN TE ALGIERS. PARIJS, 27 Februari. (DNB) Naar de „Pariser Zeitung" meldt, is in een hotel in Algiers door toeval een handkoffer ontdekt, die heeft toebehoord aan den vroegeren Franschen minister van binnenlandsche zaken Mandel. Na den wapenstilstand is Mandel, zoo- all bekend, in Marokko gearresteerd, juist toen hij met Duff Cooper onderhandelingen wilde voeren over de vorming van een Fransche emigrantenregeering. Hoe wel Mandel onder politietoezicht door Algiers gebracht werd, gelukte het hem toch om in een hotel dezen handkoffer ongemerkt te deponeeren. Daar de koffer inmiddels niet iwerd afgehaald, is hij thans geopend, vooral daar hij'wegens, zijn hooge gewicht verdenking wekte. In het koffertje bevonden zich vijf staven goud, elk 17 kilogram zwaar en bovendien duizend Louis d'or in een groote envelop. Een der gouden staven draagt het stempel van de Bank van Engeland. Dit bedrag moest blijkbaar de financieele basis vormen van de Fransche emigrantenregeering in Marokko. VAN WINTERHULP NEDERLAND. Winterhulp wil in dezen nood graag met beide handen helpen, zorgt gij, dat die. handen niet ledig zijn! I' Duitschland strijdt voor Europa. Belangrijke installaties te Leningrad beschoten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 26 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt „Aan het Oostelijke'front zijn talrijke aanvallen van vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten afgesla gen. Zware artillerie van het leger heeft voor den oorlog belangrijke installaties te Leningrad op doel matige wijze onder vuur genomen. In het hooge Noorircn hebben afdeelingen gevechtsvliggers over dag en des nachts gedeelten van den Moerman- spoorweg .gebombardeerd en treffers geplaats op de stations Kandalaksja en Loehi. Van 15 tot 24 Februari verloor de Sovjet-lucht macht 403 vliegtuigen. Daarvan werden er 265 neer geschoten in luchtgevechten en 44 door luchtdoel geschut. De rest werd op den grond vernield. In de zelfde periode gingen aan het Oostelijk front 28 Duitsche vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika hebben Duitsch-Italiaansche ver- kenningsafdeelingen Britsche verkenningsdetache- menten teruggeworpen. De achterwaartscbe verbin dingen van den vijand tusschen Tobroek en Sidi Barani worden gebombardeerd. Bij luchtgevechten werden drie Britsche vliegtuigen door Duitsche ja gers neergeschoten. De luchtaanvallen op militaire doelen op Malta werden voortgezet. Zooals reeds in een extra bericht gemeld, hebben Duitsche duïkbooten midden in den Atlantischen Oceaan in hardnekkige gevechten, die dagenlang hebben geduurd, van een krachtig beschermd con- vooi, zeven schepen, waaronder twee groote tank schepen. in totaal 52.000 ton. tot zinken gebracht. Voorts werden zes groote sehegen. waaronder een tankschip, zoo zwaar beschadigd dat aangenomen kan worden dat ook deze verloren zijn gegaan. Bij deze aanvallen heeft de duikboot, die onder bevel van kapitan-leutnant Krech staat, zieh bijzonder onderscheiden. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloo- pen nacht eenige plaatsen aan de Oostzeekust, on der meer de stad Kiel, aangevallen. Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking is gering. De vijand verloor vijf vliegtuigen." voorzoover die niet bij de verdediging werden in geschakeld naar Australië te evacueeren. Het aantal Britsche vrouwen en kinderen in de Ned.-Indische hoofdstad, met inbegrip van de Pama- noekan- en Tjiasemlanden, bedraagt hoogstens vecnige honderden. Het aantal van alle Europeesche en met deze gelijkgestelde vrouwen en kinderen in Batavia mag men zeker op 35.000 schatten. Reeds dui zenden kilometers rails zijn lil het. op de Sov jets ver overde gebied op de nor male breedte ge bracht, waardoor ze op het Duitsche spoorweg net aan sluiten. Spoorweg- pioniers aan den arbeid. Trans- atlantic- Recla De zeeslag ter hoogte van Bali Twee Nederlandsch-Indische en twee Amerikaansche torpedojagers tot zinken gebracht TOKlte, 27 Februari (D.N.B.) Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend dat tijdens een zeeslag ter hoogte van het eiland Bali twee Amerikaansche en twee Nederlandsche torpedojagers door Japansche strijdkrachten tot zinken zijn gebracht, terwijl twee kruisers en een torpedojager zwaar beschadigd wer den. Deze mededeeling van het hoofdkwartier is een aanvulling op een officieel bericht van 21 Februari, waarin reeds over den slag ter hoogte van Bali ge meld werd. Val van Rangoon nog deze week Verwachting van Engelsch blad GENèVE, 27 Februari (D.N.B.) De militaire cor respondent van de „Daily Express" schrijft omtrent den militairen toestand in Birma o.a., dat Rangoon, de belangrijkste haven van Birma, thans gevaar loopt in den allernaasten tijd door de Japanners bezet te worden. Voor het einde van deze week kan verwacht worden dat Rangoon zich in handen van den vijand bevindt. De in Londen ontvangen berichten wijzen er duidelijk op dat het door den Britschgn opper bevelhebber. generaal Hutton, opgestelde plan voor den aftocht mislukt is. In ieder geval is hij er niet in geslaagd den Japanschen opmarsch tegen te houden. De geallieerden beschikken bij de verdediging van Birma nog slechts over uitgeputte en afgematte troe pen. Birma is de eerste verdedigingslinie van Britsch- Indië geworden. De Japansche aanvallen zijn thans ook gericht op Prome in het Noorden van Borma, het geen het gevaar meebrengt dat Britsch-Indië van de 280 mijl lange olieleiding wordt afgesneden. De cor respondent besluit zijn verslag met de opmerking dat Japan bij zijn strijd in Birma een veel grootere .mili taire macht ontwikkeld heeft, dan men aan Britsche zijde voorzien had. Chineesclie troepten naar Birma STOCKHOLM. 26 Febr. (A.N.P.) In het Lager huis heeft volgens den Britschen Berichtendienst de minister van koloniën en plaatsvervangende premier. Attlee, heden verklaard: „Het aanbod van de Chinee- sche regeering om troepen naar Birma te zenden, ten einde daar zij aan zij met de geallieerde troepen te strijden, is in dank aanvaard.". Chineesche troepen zijn reeds Birma binnengerukt en, naar verklaard woedt, hebben eenige hunner reeds den vuurdoop ondergaan. Generaal Terpoorten over den toestand in Ned.-Indië LISSABON, 27 Februari (ANP) De opperbevel hebber van het Nederlandsch-Indische leger, generaal Terpoorten. heeft Donderdagavond, naar de Britsche Nieuwsdienst uit Bandoeng meldt, voor de radio ver klaard. dat „duizenden Britsche, Australische en Ame rikaansche troepen" zich op Java bevinden. Voorts verklaarde hij, dat de toestand ernstig is en dat er geen aanleiding bestaat tot een lichtzinnig optimisme. „Evenwel", zoo meende Terpoorten, „bestaat er ook geen aanleiding voor pessimisme. De komende slag om Java zal zich „volgens de gestelde plannen" afspelen". Japansche luchtaanval op Amerikaansch vliegkampschip De „Yorktown" vermoedelijk verloren gegaan TOKIO, 26 Febr. Het D.N.B. meldt: Het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend dat een vijandelijk vlieg kampschip op 21 Februari vermoedelijk tot zinken Is gebracht bij een door verscheidene Japansche marine vliegtuigen ondernomen aanval, die zich met hun bommenlast direct op het vliegkampschip stortten. Het vliegkampschip voer met een sterk viooteskader eenige honderden mijlen ten N O. van Nieuw-Guinea. Het werd, naar in het communiqué verder gezegd wordt, zwaar beschadigd en vloog in brand. Gezien den omvang der schade is het niet uitgesloten dat het schip verloren is gegaan, hoewel van het zinken geen bevestiging is binnengekomen. Een ander vijandelijk oorlogsschip werd zwaar beschadigd. Volgens de meening van Japansche deskundigen be treft het waarschijnlijk het Amerikaansche schip „Yorktown", dat 19.900 ton meet en een snelheid van 34 knoopen heeft. Dit schip werd in 1937 in dienst ge steld. Duitsche luchtoperaties in het Zwarte Zeegebied Ernstige verwoestingen in de haven van Kertsj aangericht Het DNB meldt: De Duitsche luchtmacht heeft heviga aanvallen ondernomen op het schiereiland Kertsj. Woensdag bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen in de avondschemering de stad Kertsj en dc haven met bommen van het zwaarste kaliber. Zware verwoestin gen in de haveninstallaties werden waargenomen door de vliegers. Aanvallen in scheervlucht worden ondernomen op de haven Noworosik aan de Oostpunt der Zwarte Zee, waar de Sovjet-oorlogsschepen liggen. Ook hier konden ontploffingen door voltreffers worden waargenomen. Formaties gevechtsvliegtuigen en Stuka's onder steunden de operaties van het leger op Kertsj. Daar door werd een bolsjewistische aanval reeds in dc kiem gesmoord, waarbij de vijand zware verliezen aan men- schen en materiaal leed. Washington had luchtalarm Luchtdoelgeschut van Los Angeles in actie Het DNB meldt: STOCKHOLM, 26 Februari. Volgens een bericht van Associated Press heeft Washington gisteren om streeks 1 uur luchtalarm gehad. Na dertien minuten werd weder afgeblazen. Ook in Hamptonroads (Vir ginia) is luchtalarm geweest. Een reden werd niet op gegeven. De Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, heeft omtrent de Japansche luchtacties aan de West kust der Ver. Staten medegedeeld dat een aantal nog niet geïdentificeerde vliegtuigen Woensdag in da vroegte boven Los Angeles zijn geweest. De luchtdoel artillerie heeft daarop hevig geschoten, geen der vliegtuigen werd evenwel omlaaggehaald en er werden ook geen bommen uitgeworpen. De radiozender van New-York heeft medegedeeld dat van nu af geen bijzonderheden over schade als ge^ volg van luchtaanvallen meer zullen worden bekend gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1