l H .Kostei: IN ENKELE REGELS VICKS HOESTBONBONS Het Italiaansche weermachtsbericht Vlootbasis en vliegvelden op Malta gebombardeerd. HOME, 26 Februari (Stefan!)In zijn weermachts bericht no. 635 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Cyrenaïca: Verkenningsactiviteit van onze voor uitgeschoven posten. Tusschen Tobroek en Sidl el Barrani vielen luchtformaties van de as linies en ver bindingscentra van den vijand aan. Drie Wellington machines werden door het luchtdoelgeschut van Derna neergehaald. Talrijke andere vliegtuigen werden op den beganen grond getroffen en onbruikbaar gemaakt of ernstig door de Duitsche jagers beschadigd. Golven bommenwerpers volgden elkaar op bij de aanvallen op Malta, waarbij de vlootbasis La Valetta en de vliegvelden Halfar en Luka gebombardeerd werden. i Een Hurricane werd in een luchtgevecht neergehaald. De vijand ondernam aanvallen op Benghazi en Tripo lis gedurende den nacht. Geen enkele schade van be- teekenis en geen slachtoffers. Een Engelsch vliegtuig, dat door het luchtdoelgeschut van Benghazi in brand geschoten was, stortte iq zee. „Churchill's truc" Beschouwing van dr. Goebbels Het D.N.B. meldt: Onder het opschrift „Churchill's truc" houdt rijksminister dr. Goebbels zich in het hoofdartikel van het weekblad „Das Reich" bezig met de vraag, waarop Churchill's Invloed op het Engel- sche publiek en de Britsche openbare meening be rust, daar het Churchill ontbreekt aan elke groote strategische begaafdheid, zoowel bij «politieke als mili taire oorlogvoering. Churchill, aldus de minister, lijkt op den dokter, wiens truc het is principieel aan het bed van een ernstig zieke de .prognose te stellen: „Hij zal ster ven". Churchill volgt dus de methode het verleden somberder af te schilderen dan het was, teneinde al dus het heden lichtender te doen schijnen. Hij geeft toe: het gaat ons slecht, doch voegt eraan toe: het ging ons nog slechter. Dit is wel niet juist, doch Churchill houdt rekening met de vergeetachtigheid van zijn publiek dat in het geheel niet de moeite neemt na te lezen wat hij werkelijk in Augustus van het vorig jaar gezegd heeft om dat te vergelijken met wat hij vandaag zest- Daarom doet hij een beroep op den tijd als traditïoneele bondgenoot. Niemand zal willen bestrijden, zoo schrijft dr. Goebbels, dat de tijd in den loop van 2% jaar oorlog in werkelijkheid gebleken is een zeer ontrouwe en de meest onbetrouw bare bondgenoot der Engelschen te zijn, dien men zich kan denken en dat de positie der Engelschen in 1942 in de wereld nog veel précairer zal worden genoemd. Het Engelsche volk laat zich Churchill, welgevallen. Hij is de vloek van dat volk, zijn booze geest, een man die over alles beschikt om bij de catastrofe van Groot Brittarmië den doodgraver te spelen. Wij kunnen ons slechts gelukwenschen met dezen Churchill. Men mag .niet wenschen dat hij heen gaat, men moet hem in watten leggen, want hij is de baanbreker van onze totale overwinning. England's positie ter zee Verklaring van Lord Alexander STOCKHOLM, 26 Februari. De Eerste Lord der Britsche Admiraliteit, Lord Alexander, heeft in het Engelsche Lagerhuis een lange uiteenzetting gegeven over de tegenwoordiger positie der vlootstrijdkrachten van het imperium. De taak der vloot, zoo zelde hij o.m is sedert de Fransche vloot niet meer beschikbaar is, enorm geworden. De strijd op den Atlantischen Oceaan is thans geworden tot een slag op de zeven zeeën. In den Stillen Oceaan en in den Indischen Oceaan is een nieuw gevaar voor den handel van het Britsche Gemeenebest en van zijn geallieerden ontstaan. Het jaar 1941 begon met verliezen, die een zeer verontrustende hoogte bereikten. De vijandelijke duikbooten eischten een zware schatting en de vijandelijke vliegtuigen toon den tegelijkertijd een waarschijnlijk nog grooter gevaar dan de duikbooten te zijn. Bovendien ondernamen aan de oppervlakte varende Duitsche schepen van .tijd tot tijd bliksemaanvallen en legden mijnen voor onze kusr ten en in de mondingen van onze rivieren. Deze ongun stige ontwikkeling hield tot April aan, toen de ver liezen, door het groote verlies aan scheepsruimte in de veldtochten in Griekenland en op Kreta, haar hoogte punt bereikten. Na dien tijd, zoo zeide Alexander verder, zijn de Britsche vooruitzichten voortdurend beter, doch door het deelnemen van Japan aan den oorlog opnieuw slechter geworden. De verliezen, die wij in het Verre Oosten en in den Stillen Oceaan heb ben geleden, zijn tot nu toe aanzienlijk geweest. Volgens Reuter heeft Alexander nog verklaard dat de Britsche Verliezen op ernstige wijze beïnvloed zijn door de concentratie van Duitsche duikbooten voor de Oost kust van Amerika. Hij gaf het Lagerhuis de verzekering dat men van den kant van Engeland en de Ver. Staten alles doet wat men kan om de verliezen op den Atlan tischen Oceaan zoo laag mogelijk te houden. <DNB) De val van Singapore GENèVE 27 Febr. fD. N. B.). Naar de meening van den militairen correspondent van de „Daily Express" moeten de volgende beweegredenen generaal Percival er toe ge noodzaakt hebben, Singapore op te geven: 1. De Britsche en Imperiale troepen te land kregen niet de vereischte ondersteuning uit de lucht. Singapore bezat in het laatste stadium der gevechtshandelingen nog slechts zes Hurrlcane-Jachtvllegtuigen. 2. De in aller haast op Malakka ingerichte stellingen voor de verdediging te land waren niet zorgvuldig gebouwd. Zij werden in het verdere verloop der gevechtshandelin gen door de Japanners veroverd. 3. De Britsche opslagplaatsen van levensmiddelen en munitie waren te ongunstig over het schiereiland Malakka en het eiland Singapore verdeeld. De Japanners zijn erin geslaagd, verscheidene opslagplaatsen te veroveren en daar door de weerstandskracht der Engelschen te verzwakken. 4. Reeds op den vierden dag der gevechten op het eiland Singapore hebbjn de Japanners de hoofdmacht der ver dediging van Singapore bedwongen en de waterreservoirs der stad bezet. 5. Het hoofdbestanddeel van de Britsche en Imperiale troepen die Singapore verdedigden, hadden de gevechten op den aftocht van Malakka meegemaakt en waren daar door bij den eigenlijken strijd om Singapore uitgeput. Bovendien waren de troepen door de voortdurende neder lagen op Malakka in hun moreel verzwakt. 6. De burgerbevolking is gebleken anti-Engelsch te zijn. De inlanders hebben „den verdedigers ln geen enkel op zicht hulp geboden". Aanvallen op vliegveld in Birma TOKIO. 2Febr. (D.N.B.) Naar officieel wordt meegedeeld! hebben Japansche legervliegtuigen op 25 Febr. in Birma het vliegveld Mingalandon aange vallen en -53 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Slechts drie Japansche machines zijn niet op haar basis teruggekeerd. Hoofd r ed acten rC. J. van Tilburg, Heemstede I'Iv. Hoofdredacteur: G. X. T.eenders, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derlcs. Haarlem Engeland en de V.S. verloren reeds meer dan 15^2 millioen br. tonnage Bezorgdheid in de Engelsche pers In aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht van Donderdag wordt aan het DNB gemeld: Met de vernietiging van het uit dertien schepen bestaande con- vooi is het sedert het uitbreken van den oorlog tot op heden officieel bekend gemaakte verlies aan koos/" vaardijtonnage voor Engeland en de Vereenigde Staten (zonder de italiaansche en Japansche successen en zonder Sovjet Rusland) tot meer dan 15Vs millioen b.r.t. gestegen. Engeland heeft daardoor tot nu toe meer dan de helft van zijn bij het begin van den oorlog aanwezige scheepsruimte verloren. De nog overge bleven vrachtschepen moeten routes volgen langs de geheele wereldbol. Uïf Londen wordt gemeld: Omtrent den toestand der Engelsche koopvaardij schrijft de „Daily Telegraph", dat thans de straf volgt op het feit, dat men na den wereldoorlog van 1914-1918 de beteekenis van een sterke koopvaardijvloot voor Engeland heeft vergeten en het lot der Engelsche zee lieden niet heeft verbeterd. Een sterke koopvaardijvloot geeft steeds de basis der veiligheid van Groot-Brittan- nië. In 1939 echter was Engeland in dit opzicht zwak ker dan in 1914 den oorlog ingegaan. Engeland heeft steeds nog niet het grootste gevaar dat het bedreigt door het gebrek aan koopvaardijrulmte -overwonnen. Integendeel door het toetreden van Japan tot den oorlog is dit gevaar nog grooter gewox-den. Wanneer na een groote militaire catastrophe in het openbaar gevraagd wordt naar de oorzaak, kan men in ieder ge val als antwoord wijzen op de schaarschte van han delsschepen. Wanneer Engeland den oorlog wil winnen, moet alles in het werk worden gesteld om nieuwe koopvaardij schepen te bouwen. De „Evening Standard" schrijft omtrent de scheeps- verliezen: Dit is een slag die wij niet verliezen mogen, want zijn resultaat kan doodelijk zijn. Thans wordt onze zeemacht bedreigd als nooit te voren sedert de Neder landers tegen ons zeilden. De „Evening News" schrijft: „In dit jaar naderen onze scheepsreserves wanhopig dicht de uiterste grens. Als dit zoo verder gaat. moet het invloed uitoefenen op onze economische situatie. Wij moeten onze buik riemen nauwer aanhalen. Geen schip mag verspild wor den door het aanvoeren van onnoodige goederen. Nader meldt het DNB: De rede van den Eersten Lord der Britsche Admi raliteit, Alexander, waarin deze Engeland's toenemende zwakte op zee toegaf, alsmede de vernietiging van zeven vijandelijke schepen met, een iotalen inhoud van 52.000 ton door Duitsche duikbooten, noemt de Duit sche pers een nieuw bewijs voor de steeds moeilijker wordende positie van Engeland. De „Völkischer Beobachter" herinnert eraan dat het Britsche Rijk in 1939 over 21.2 en de V.S. over 9.3 millioen b.r.t. beschikten en schrijft vervolgens: „De slag op den Atlantischen Oceaan bewijst thans nog duidelijker dat de Engelsche zeevaart nergens veilig is en dat ook de versterkte bescherming van blijkbaar hoogst belangrijke convooien de Duitsche duikboot successen niet kan verhinderen". De klop op cle deur Er wordt op de Nederlandsche deur geklopt, al maanden lang, door de Europeesche volkeren, die ons continent verdedigen tegen bolsjewisme, plutocratie en Jodendom. Die klop op de deur, op onze deur, werd gehoord door tienduizenden, die weten dat deze klop beteekent, dat ons volk wordt opgeroepen om den strijd te helpen voeren, totdat het bolsjewisme vernietigd is, Luister, landgenoot, er wordt op de deur geklopt. Daarvoor kunt gij niet doof blijven, want onze toe komst zal afhangen van het aantal landgenooten, dat luisteren wil. De kloppen beteekent. tlat ook gij wordt uitgenoodigd naar buiten te treden, uw plaats in te nemen in de ge lederen van onze strijders aan het Oostfront. Die klop op de deur herinneVt u aan uw voornemen u te mel den bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Konin ginnegracht 22 te 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". Onze zaak is vanaf heden Zaterdagsmiddags vanaf 1 uur gesloten. Verder eiken dag (ook Maandag) geopend vanaf 's morgens 9.30 u.-'s middags 5.30 u. I Pein Turksche grensbewaking verscherpt Aantal arrestaties verricht ANKARA, 26 Februari. Het DNB meldt: Het on derzoek naar aanleiding van den aanslag op den Duit- schen ambassadeur Von Papen te Ankara wordt voort gezet. Tot op heden is het resultaat daarvan nog niet officieel medegedeeld, doch naar men verneemt zijn zoowel te Ankara als te Istanboel een aantal arresta ties geschied. De bewaking in de grensplaatsen is ver sterkt, vooral de grens naar Syrië, de eenige normale verbinding naar het buitenland die den Engelschen nog open staat. Vooral op doorgaande reizigers wordt, sterk gelet. De laatste dagen hebben een aantal Engelschen en Amerikanen Turkije reeds in Zuidelijke richting verlaten. De politie te Istanboel heeft tot nu foe vijf Engelschen gearresteerd. Daaronder bevindt zich de journalist Goddie. De arrestaties werden verricht in verband met de gnti-Duitsche pamfletten, die half Februari in Istanboel zijn verspreid. De Turksche po litie zou intusschen hebben vastgesteld dat de pam fletten niet in Turkije vervaardigd zijn, doch langs bij zonderen weg het land binnen zijn gebracht en hier werden verspreid. De Turksche regeering heeft haar organen opdracht gegeven alle verstoringen der open bare orde zonder pardon te vervolgen en te onderdruk ken, onverschillig van welke zijde zij uitgaan. In liet Engelsche Hoogerlmis STOCKHOLM 26 Febr. (D. N. B.). Tijdens de debatten ln het Engelsche Hoogerhuis heeft admiraal Lord Chat- field verklaard: „Wanneer het noodzakelijk was dé „Prince of Wales" en de „Repulse" zonder beschermend geleide uit te zenden, hadden zH even goed in de haven kunnen blijven, waar zij niet zonden zijn blootgesteld aan gevaar. Het zou volstrekt mogelijk zijn geweest admiraal Phillips het bevel te geven onder geen omstandigheden deze sche pen op het spel te zetten". Luchtmaarsehalk Lord Trenchard gaf uitdrukking aan de meening, dat hef bombardeeren van Duitschland niet intensief en vastberaden werd uitgevoerd. Terwijl Duitsch land aan den eenen kant met het Sovjetleger bezig was, moest het naar zijn meening door de Britsche bommen werpers zonder onderbreking ln den rug worden aange vallen. Er zijn vele redenen voor, aan te nemen, zoo be weerde hij, dat hierdoor de overwinning ten slotte zou kunnen worden behaald Antwoordende op een vraag tijdens de debatten, zelde lord kanselier Lord Simon dat er langdurige en harde in spanning noodig zou zijn om alles te overtreffen, wat tot dusver gepresteerd is, voor de toestand verbeteren kon. ARBEID VOOR AMERIKAANSCHE KRIJSGEVANGENEN. TAKAMATSOE, 26 Februari (Domei). Er wordt bekend gemaakt, dat een deel van de Ame- rikaansche krijgsgevangenen van Goeam en Wake, die geïnterneerd zijn in Zentsoeji morgen zullen beginnen hulp te verleenen bij het ontginnen van braakland op den Oase-berg nabij 't interneerings- kamp. De gevangenen zullen in groepen van tachtig man rouleeren in een arbeidstijd van zeven uur per dag. Officieren en onderofficieren zullen vrijge steld zijn, tenzij zij uitdrukkelijk het verlangen te kennen geven mede te werken. De verzekering wordt gegeven dat alle voorzorgsmaatregelen genomen zullen worden voor de gezondheid van de gevange nen, die onder voortdurend medisch toezicht zul len staan. DS. S. A. BALJON MET EMERIRAAT. Ds. ST. A. Baljon, Ned. Herv. predikant te Boxmeer, heeft tegen 1 Juni eervol emeritaat aangevraagd. Op 15 October 1900 te Spaarndam predikant geworden, heeft hij daar vijf en twintig jaar gestaan, waarna hij negen jaar te Paramaribo de Evang.-Luthersche Kerk heeft gediend; na in 1933 gerepatrieerd te zijn, heeft hij kor ten tijd te Sneek als hulpprediker en sinds 1934 als predikant te Boxmeer gearbeid. (Alg. Hbld.l Engelsche vliegtuigen hebben, naar het D. N. B. meldt, bommen geworpen op een stad 1n Oost-Jutland en op enkele plaatsen op Funen. Door dezen aanval zijn, naar het Deensche Ritzaubureau verneemt, schade aangericht aan verschillende particuliere woningen, waarvan er en kele werden vernield. Een vrouw werd gedood, een andere burger gewond. Naar uit Mexico gemeld wordt, hebben de Mexlcaan- sche autoriteiten gelast dat alle- aan de kust van den Stillen Oceaan wonende Japanners hun verblijf minstens 160 kilometer van de kust moeten verplaatsen. (D. N. B.) De Filhrer heeft aan generaal-veldmaarschalk Kessel- ring als 78ste soldaat van de Duitsche weermacht het eikenloof behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, heeft de Ajnerikaansche ambassadeur te Londen, Wirtant, Donder dag Engeland verlaten voor een kort bezoek aan de Ver eenigde Staten. Uit Washington" wordt gemeld det de Inter-Amerikaan- sche verdedigingscommissie tegen 30 Maart te Washington in bijeengeroepen. Berichten uit Londen melden dat volgens de „Times" commodore King Hall uit de Labourfractie van het Lager huis js getreden en in het vervolg als onafhankelijk Lager huislid zitting wil blijven nemen. In de Donderdag gehouden gewone algemeene verga dering van aandeelhouders van van Vollenhoven's Bier brouwerij N.V. zijn de balans en verlies- en winstrekening over 1941 goedgekeurd. Op de aandeelen A zal 4(A divi dend worden uitgekeerd en op de winstbewijzen 11.92. Uit het magazijn van een tabpksgrossier, gevestigd aan den Kometensingel te Amsterdam hebben inbrekers voor ongeveer f 2500 aan rookartikelen meegenomen. -Een sigarenfabriek aan den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam boekte bij een dergelijk bezoek 5000 sigaren verlies. Een verkeersbureau Jn de Amsterdamsche binnen stad had stalen kasten, welke wel brandvrij maar niet braakvrij zijn. Zij werden door inbrekers opengebroken, die een bedrag van f800 bult maakten. De vijf inbrekers, die dezer dagen betrapt zijn bij een inbraak in een lingeriezaak in de Jan Evertsenstraat te Amsterdam, blijken zich ook te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van 170 paar schoenen uit een zaak in dezelfde straat. - De daders van een Japonnendlefstal m dezelfde Jan Evertsenstraat zijn door de recherche aangehouden. Het zijn twee broers. De japonnen zijn tot nu zoek. Op de Lijnbaansgracht in de hoofdstad zijn uit een transportrijwiel 47 pakjes geneesmiddelen ontvreemd. Daar verschillende pakjes bij gebruik gevaar kunnen opleveren, heeft de politie het publiek gewaarschuwd voorzichtig te zijn indien eventueel de pakjes zouden worden gevonden. De Delftsche politie heeft een dievenbende van vijf man ontmaskerd. De mannen hebben zich aan een groo' aantal diefstallen en Inbraken schuldig gemaakt. In totaal 'is tegen 30 personen procés-verbaal opgemaakt; tegen 14 van hen wegens diefstal en tegen de rest wegens heling of overtreding van de economische wetten. De kantoren van de Ned. Kultuurkamer in de 2e v. d. Boschstraat 44, Den Haag, zullen tot nadere aankondiging des Zaterdags gesloten zijn. Alle afdeelingen van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming zullen voorloopig des Zaterdags gesloten zijn. Het Amsterdamsche gemeentelijke theaterbedrijf, afd. opera, zal op Zondagmiddag 15 Maart in den Amsterdam- schen stadsschouwburg een opvoering geven van Gounod's „Faust". Vier mannen uit Nieuw-Buinen zijn gearresteerd, terzake van diefstal van een groote partij veevoederiult een spoorwegwagon, staande te N. Buinen. In den ouderdom van 59 jaar is te Utrecht overleden de heer T. Ph. Hermann, in leven technisch directeur van de N.V. Ind. Mij. „Amstellin". Speciaal voor de uit vinding en fabricage van emulsie verfsoorten heeft de heer Hermann baanbrekend werk gedaan. De Bossche rechtbank heeft uitspraak gedaan in.de zaak tegen vijftien mannen en vrouwen uit Eindhoven, die zich terzake van rijwieldiefstallen hebben te verant woorden gehad. De rechtbank legde straffen op van 6 maanden tot 1 jaar en drie maanden. Een heler, die van vier jeugdige verdachten uit deze reeks een groot aantal fietsen had opgekocht en die reeds eerder wegens heling was veroordeeld, werd gestraft met l'.a Jaar gevangenis straf. De Amsterdamsche rechtbank heeft een recidivist wegens inbraak in een kousenmagazijn tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Zes Jongemannen die hem hierbij hadden geholpen werden tot twee Jaar veroor deeld. Voor het plano- en ;orgelbedrljf is een nieuwe C. A. O. tot stand gekomen. De overeenkomst zal geacht worden per 1 Oct. 1941 in werking te zijn getreden. Te Vught zijn een zeer groot aantal menschen gever baliseerd wegens houtdiefstal. Een boschperceel van 300 bij 200 meter was door hen bijna geheel omgehakt. Aansprakelijkheid voor voorhanden zijnde producten Telers moeten noodige zorgen aan voorraden besteden s-GRAVENHAGE. 27 Februari Onder de huidige omstandigheden is het geboden, dat van de voorraden producten ten dienste van de voedselvoorziening in geen geval iets verloten gaat. In dit verband vestigt het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd er de aandacht op, dat zij, die graan of eenig ander product, dat voor de voed selvoorziening van belang is, in voorraad of voorhan den hebben, volgens art. 2 van het voedselvoorzie- ningsbesluit verplicht zijn, daarvoor die zorg aan te wenden, welke redelijkerwijs van hen verlangd kan worden. ia Dit houdt in, dat personen, die bovenvermelde pro ducten in voorraad of voorhanden hebben, vérplicht zijn voor afdoende beveiliging tegen brand, dief stal, inbraak e.d. zorg te dragen. Indien producten ver loren gaan, doordat onvoldoende voorzorgsmaatregelen zijn getroffen, zal vervolging plaats hebben op grond van het voedselvoorzieningsbesiuit. Het is noodzakelijk gebleken, in het bijzonder in de grensstreken, de aandacht te vestigen op deze verplich ting. Nalatigheden worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar en geldboete tot een maximum van 25.000 gulden, terwijl aan hen. die opzettelijk in strijd handelen met het hier bedoelde voorschrift, langdurige gevangenisstraffen kunnen worden opge legd. De Sovjetduikbooteu bij de Turksche wateren ANKARA, 26 Februari (DNB) In Turksche krin gen heerscht zichtbare ontstemming over het opnieuw opduiken van Sovjetduikbooten in de nabijheid van de Turksche kustwateren bij den ingang van den Bosporus. Door deze duikbooten is, zooals men weet de „Stroema", die 800 Joodsche emigranten uit Roemenië aan boord had, tot zinken gebracht, waarbij slechts één man ge red werd. Zijn verklaringen kwamen hierop neer, dat het schip door een Sovjetduikboot in den grond is geboord. Ongeveer tezelfdertijd werd de „Tsjangkaja" door geschutvuur van een Sovjetduikboot bij den in gang van den Bosporus tot zinken gebracht. Dit laat ste geval is volgens Turksche opvatting veel ernstiger en heeft, naar bekend wordt, geleid tot een diploma- tïeken stap van Turkije. Een reêds eerder ondernomen stap van Turkije in een soortgelijke aangelegenheid is door de Sovjetregeering van de hand gewezen. Van Sovjetzijde werd toen verklaard, dat de Sovjetmarine ieder regelmatig verkeer, ook onder Turksche vlag, tusschen Turkije en Bulgaarsche of Roemeensche ha vens zou trachten tegen te gaan, zonder acht tè slaan op eventueele Turksche bezwaren. De radio legt verantwoording af Op den dag van den omroep HILVERSUM 27 Februari. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Duizend maal per jaar vraagt de radio de aan dacht van haar luisteraars voor de schoone schep pingen van kunstenaars uit binnen- en buitenland. Zij voert ons bliksemsnel naar alle tooneelen der aarde, waar het nieuws „heet van de naald" komt en legt ons oor te luisteren bij den eeuwig bruisenden levensstroom. Wij hooren de stem van de jeugd, we zijn getuigen van de groote sportgebeurtenissen en verrijken onze kennis bij lezingen, kooklessen en zoo veel andere onderwerpen die dagelijks in den aether worden aangesneden. Niemand zal bij het inzien van de waardevolle programma's die den luisteraars wekelijks worden voorgezet den Nederlandschen omroep van ïjdelheid betichten wann'ber hij op 1 Maart zelf eens in den spiegel kijkt en iedereen laat hooren wat er moet gebeuren voor alle uitzendingen eenmaal in kannen en kruiken zijn en wat er sinds de concentratie der voormalige ctmroepvereenigingen tot stand is ge bracht. Voor dit doel is de ,dag van den omroep' Ingesteld die jaarlijks zal wederkeeren en bij welke gelegenheid steeds verantwoording aan hetr Neder landsche volk zal worden afgelegd over het in het afgeloopen jaar verrichte werk. Ter gelegenheid v den „dag van den omroep" zal de directeur-generaal dr. ing. W. A. Herwljer des middags tijdens een feestelijke bijeenkomst in studlo-A ln tegenwoordig heid van talrijke autoriteiten en genoodigden een rede uitspreken, waarin hij verslag uitbrengt over het Werk van den Nederlandschen Omroep ln de afgeloopen periode. De muzikale omlijsting hiervan wordt verzorgd door het omroep-symphonie-orkest, o.l.v. Pierre Reinards mot de „Feest-'ouverture" van H. Badings, door den componist opgedragen aan den Nederlandschen Omroep en de „Piet Rein-rbapso- die" van dr. P. van Anrooy. Voor de eerste maal za! bij deze gelegenheid de nieuwe oinroepfilm „Scherven brengen geluk" ver toond worden. Om 15 uur wordt over Hilversum 1 een actueel luisterspel van Jef Popelier uitgezonden onder den titel „Muzen en menschen" waarin op pakkende wijze geschilderd wordt hoe een jong. veelbelovend toondichter dank zij den omroep uit de onbekend heid tot succes in het openbaar komt. In dit spel is het concertino voor klavier en strijk orkest van Johan Kolvers verwerkt. Daar deze jonge componist mede aan het initiatief van den omroep te danken heeft, dat zijn werk onder de aandacht van het publiek is gekomen, heeft deze muzikale om lijsting van de overigens gefingeerde hande ling ook een zekere actualiteit gekregen. Om half vijf hebben ir. W. L. Z. van de Vegte, Ernst Voorhoeve en Max Blokzijl over den zendef Hilversum 1 een gedachten wisseling'over de cultu- reele taak van den' omroep. „Wat zouden wij zon der radio zijn" is de titel van hun gesprek en wij meenen, dat de luisteraar, die zich zelf ook wel e deze vraag heeft gesteld, een bevredigend antwoord zal ontvangen. Wat de radio voor ieder van ons in het dagelijksche leven beteekent zal hem dan klaar en duidelijk voor oogen staan, In aansluiting hierop hoort u om 19.20 uur over beide zenders in den .spiegel van den omroép" een reportage, waarin de cultureele taak van den om roep met feiten wordt belicht. De samensteller van deze repórtage. Karei van Heusden, vijst o.p vo treffelijk scherpe wijze op de rol welke de radio in de Nederlandsche cultuur speelt en laat u tevens hooren wat er gedaan moet worden voordat een kul- tuurgoed, zooals bijvoorbeeld een ooucert. karf wor den uitgezonden, welke typische volltsche muziek uitingen er in ons land leven, welke nieuwe wegen de radio voor de taal als cultuurgoed opent en wat vele jonge kunstenaars aan de radio te danken hebben. Dank zij de radio wordt de luisteraar in staat ge steld om de cultureele ontwikkeling van ons volk op den voet te volden. Deze Interessante reportage wordt door den ge- heelen reportagestaf v#n den omroep uitgevoerd. Hierna zal de directeur-generaal over beide zen ders het woord richten tot alle luisteraaxs in Ne derland. Help Uw keel Infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van Kamerbewoners (lie zelf voor huil maaltijden zorgen GRAVENHAGE 26 Febr.' Het Voorlichtingsbureau den Voedingsraad schrijft: Er schuilt veel waars in de bewering, dat het voor de alleenwonenden op kamers nog moeilijker is zich goed te voeden dan voor hen die deel uitmaken van een gezin. In een huisgezin Vult men elkaar aan, wat de een overlaat, daar profiteert de ander van. De kamerbewoner (-bewoonster) is op eigen rantsoenen aangewezen en heeft weinig kans op eenige aanvulling. Helaas is daar niets aan te helpen. Er zijn echter nog andere redenen, waardoor het voor kamerbewoners niet zoo gemakkelijk is goede en gezonde maaltijden samen te stellen. Al is daar niet direct een oplossing voor te vin den, eenige wenken kunnen er zeker voor gegeven worden. Een belangrijk iets is het brandstoffenverbiulk. Naar verhouding is er meer gas of electriciteit noodig voor het koken van een kleine dan van een groote portie. Het na tuurlijk gevolg is dan ook, dat- velen een flinke hoeveel heid groenten en aardappelen koken en daar eenige dagen van eten. Dat spaart niet alleen brandstof, maar het is ook gemakkelijk op dagen, wanneer men moe van het werk terugkomt en niet bepaald zin heeft om veel omslag met het koken te maken. Alhoewel deze oplossing eenvoudig is, gezond is zij niet, vooral niet nu de maaltijden niet met versch fruit kunnen worden aangevuld. Wanneer men niet lederen dag veel tijd aan het koken wil besteden kan men beter een flinke portie aardappelen koken, lederen dag een deel daarvan opwarmen en et- rauwe groenten doormengen. Stamppotten met rauwe groenten zijn gerechten, die bij voorkeur geschikt zijn voor kamerbewoners. Zij vervelen ook niet gauw, want allerlei groenten zijn er voor te gebruiken. Een algemeen recept voor een stamppot met rauwe groenten geven wij op het eind. Eerst echter nog het een en ander over het inkoopen. Op het oogenblik vraagt het boodschappen doen meer tijd dan anders, vooral als men eens iets extra's, b.v. een goedkoope visch, e. d. wil veroveren. Heeft men zijn vaste werkkring, dan ontbreekt de tijd daar ten eenen male voor. Datgene wat men zich in den korten tijd, dien men tusschen het werk in heeft, kan aan schaffen, moet dus voedzaam en gezond zijn. Wij raden u daarom aan: 1. als de melkboer het heeft, taptemelk yoghurt voor het ontbijt te koopen; 2. de win tergroenten wel voor eenige dagen te koopen. maar niet voor eenige dagen te koken en steeds op te warmen. 3. Schar, sprot of andere gerookte of gestoomde visch op de boterham te gebruiken. 4. Geraspte wortel, ramenas, ra dijs en in den zomer komkommer en tomaat bij de boter ham te gebruiken. 5. Gekookte mosselen voor de vleesch- looze maaltijden tè koopen. Het algemeen recept voor stamppot met rauwe groenten is: 500 g. aardappelen, 125 g. groenten, een kleine lepel, boter, margarine of vet, zout (zoo mogelijk taptemelk). De aardappelen schóonboenen, putten, wasschen, In stuk ken snijden en met een bodempje water en zout in een goed gesloten pan gaar koken (kooktijd 20 min.) De groen ten wasschen; zuurkool en bladgroenten fijn snijden, wortelen, koolraap, knolselderij en koolsoorten fijn schaven of raspen De aardappelen fijn stampen, de fijngemaakte groenten en de boter (en gekookte taptemelk/ erdoor mengen en de stamppot nog even warmen, maar de groenten niet gaar laten worden. „STRIJDENDE JEUGD". Met een enkel woord mag gewezen worden op da film „Strijdende jeugd", die deze week in „Palace" loopt, een pakkende episode uit stormachtige tijden, zooals het programma vermeldt. Nu de vorming der moderne jeugd zooveel belang stelling vraagt zal deze film, die dit probleem stelt en behandelt, ongetwijfeld een druk bezoek trekken. Nieuwe uitgaven RANTSOENEN 1942 VOOR RUNDVEE, PAARDEN EN EN VARKENS. De directie van den Landbouw heeft een boekje samen gesteld, waarvan de inhoud de bedoeling heeft den boer voor te lichten omtrent de wijze, waarop hij het voer, dat hem voor zijn dieren ter beschikking staat, het best® kan benutten. Het boekje, dat voor de boeren van zeer veel belang is. wordt onder hen op zoo ruim mogelijk® schaal verspreid. RADIO PROGRAMMA ZATERDAG 28 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. Overijselsche Streekdag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Causerie „Brandende kwesties" (opn.) 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 I B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Hier Overijsel. kort pro grammaoverzicht. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de I huisvrouw. 9.20 Beiaardconcert. 9.25 De commissaris van I de provincie Overijsel, Jhr. E. von Bönninghausen spreekt. 9.35 Beiaardconcert. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Orgelcon cert en voordracht uit Overijselsche proza en poëzie. 11.00 Van alles wat. 11.15 Voor de jeugd. 11.30 Zang en piano. 12.00 Kamper Kinderkoor. 12.40 Almanak. 12.4S B. N. O.® Nieuws- en economische berichten. 13.00 Boerenbedrijf en boerenleven in Overijsel. 13.30 Stedelijk orkest van Kam pen. 14.00 Boerenbedrijf en boerenleven in Overijsel. 14.30 Vroolijk middagprogramma. 15.00 Twentsch luisterspel. 15.30 Vroolijk middagprogramma (vervolg). 15.55 Orgelspel (gr.pl.). 16.00 Bijbellezing. 16.20 Viool en plano. Ca. 16.50 Overijselsche varia. Ca. 17.05 B. N. O. Nieuws-, economi sche- en beursberichten. 17.30 „Het Eigenheemsche Kunst leven ln Overijsel". 17.45 De Ramblers. 17-55 Sport in Overijsel. 18.05 De Ramblers. 18.15 Werkend Overijsel. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 „De Omroep ln Deventer", gevarieerd programma. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.25 Causerie „Natuurleven in Overijsen". 20.45 „De Omroep in Deventer", gevarieerd programma (vervolg). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.09 Gramofoonmuziek. 23.00 Pianospel (opn.). 23.13—24.00 Dans muziek (gr.pl.). i HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.00 Zie programma Hilversum I. 8.00 Gramofoon muziek. 8.15—8.45 Zie programma Hilversum I. 8.45 Gramo foonmuziek. 9.15 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solist (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Lichte muziek (opn.). 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Guitaaryoordracht. 12.25 Gramofoonmulzek. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Ensemble Joan .Lancé. 13.40 Voor de Jeugd. 14.00 Stedelijk orkest van Maastricht. Ca. 14.40 Waarom leeren wij ©genlijk? 15.00 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 15.45 Hier W. A. 16.00 Klaas van Beeck en zijn orkest en gramofoonmuziek. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B. N. O. Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Cyclus „In een nieuw licht be zien" (Voorbereid door de N. S. B.). 18.15 Roemeensch orkest Gregor Serban. 18.45 Als lk 't voor 't zeggen had. 19.00 B. N. O. De wereldmeening uit den aether geplukt. 19.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Residentie-orkest en solist, 20.00 Wat zal ik de volgende week beluisteren. Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken. 20.15 Residentie orkest en solist. 21.10 Pianomuziek (gr.pl.) 21.30 Voordracht. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B..N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22,15 Avondwijding. LEVEN EN STREVEN VAN ONZE KUSTVXSSCHERS. De Persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Ondanks de zware oorlogsstormen, die boven cle zee woe den, trotseeren nog dagelijks honderden visschers de vele gevaren, om ons volk te voorzien van het smakelijke en voedzame zeebanket. Door hun koenheid en kracht vor men zij een elitetroep in ons volk, waarop wij ten allen tijde en zeker nu kunnen vertrouwen! Toch zijn de Nederlanders over het geheel veel te weinig bekend met het ruwe en stoere visschersfeven, dat soms romantisch maar meestentijds fel realistisch is. Daarom heeft de Ne derlandsche Omroep het initiatief genomen om Zaterdag 7 Maart het een en ander te laten hooren uit het leven en streven van onze kustvisschers. De uitzending gaat om 13.00 over Hilversum I. Hunkers verrijzen uit tie duinen. Onvermoeid werken de manschappen, die de West kust versterken en van zware verdedigingswerken voorzien. Orbis-Holland-P.K.Kripgens Te Hoofddorp werd Donderdagmiddag een voorjanrs-hengstenkeuring gehouden, waar voor groote belangstelling bestond. Een der prachtige hengsten wordt voor de jury geleld. (foto Stevens) ederlnndselie Volkedienst als helper In den nood. Een kijkje in de ziekenkamer' van liet hotel waarin een aantal gezinnen, dat tengevolge van het Britsche bomhan- (lement op een stad In het Oosten van liet land dakloos was geworden, is onderge bracht. Dc patiënten staan onder toezicht van een gediplomeerd verpleegster van dea -Vederlnudsehen Volksdieest Polygoon-Sagwr*

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2