ctiHemö ^AKKERTJE SSüiecp EMSER-ZOUT LANGS DE STRAAT. y/ HAARL. DAGBLAD, Vrijdag 27 Febr. 1942 Het huurbeschermingsbesluit Het opzeggen van de huur Bovengenoemd, op 26 April 1941 in werking getre- 'den besluit, heeft de mogelijkheden voor den ver huurder om een hem in eigendom toebehoorend per ceel, indien hij zulks wenscht, ontruimd te krijgen, sterk aan banden gelegd. Vóór het tot stand komen van dit besluit was de ontruimingsprocedure vrij een voudig: de verhuurder deed zijn huurder een opzeg ging toekomen en als de huurder op den gestelden opzeggingsdatum de woning niet ontruimdhad op geleverd, kon de verhuurder zonder dat eenige op gave van redenen vereischt was een vordering tot ontruiming bij den bevoegden rechter (meestal den Kantonrechter) aanhangig maken, die de vordering in j van de 10 gevallen toewees, waarna, als de huurder niet zelf voor ontruiming zorgdroeg, deze geschiedde, door een deurwaarder. Het is zonder meer duidelijk, dat een dergelijke procedure in dezen tijd van grooten woningnood zeer funeste gevolgen met zich zou meeslepen; het is daarom te begrijpen, dat het Huurbeschermingsbesluit met zijn sterk sociaal karakter in het leven is geroe pen. Ook thans is de verhuurder geheel vrij de huur op te zeggen en, wanneer de huurder aan de opzeg ging geen gevolg geeft, een vordering tot ontruiming in te stellen, maar krachtens het evengenoemde be sluit kan een zoodanige vordering slechts in een be perkt aantal in het besluit met name genoemde gevallen worden toegewezen. Immers blijkens artikel 2, lid 1, kan een vordering slechts worden toegewe ien: 1. indien de huurder een onbehoorlijk gebruik van het gehuurde maakt; Dit vereischt geen nadere toelichting. 1. als de huurder den verhuurder of diens huisge- nooten ernstigen overlast aandoet; Dit punt is minder duidelijk; want dat den ver huurder door diens nuurder ernstige overlast wordt berokkend zal in de praktijk wel niet veel voorkomen. Dat een huurder zijn buren evenwel veel hinder be zorgt. komt helaas maar al te dikwijls voor. Wanneer de tekst van het Huurbeschermingsbesluit letterlijk zou worden opgevat, zou een vordering tot ontruiming ta laatstgenoemd geval niet ontvankelijk dienen te worden verklaard. Een dusdanige opvatting evenwel zou de strekking van het besluit naar onze meening, miskennen. Mogelijk zou in dergelijke gevallen met tenigen goeden wil geconcludeerd kunnen worden tot „onbehoorlijk gebruik van het gehuurde goed". 3. wanneer de huurder met .betaling van de huur penningen in gebreke is. Met betrekking tot •de wanbetaling geeft het 2e lid van artikel 2 meer uitsluitsel. Dit lid bepaalt nl. on der meer: „Indien de huurder met de betaling van een bedrag, hetwelk over een maand verschuldigde huur penningen niet overschrijdt, in verzuim is, wordt de wanbetaling slechts dan als van gewicht beschouwd, wanneer daarvoor geen genoegzame grond aanwezig was." Deze bepaling houdt, vooral met de betrekking tot de z.g. weekwoningen, eenig gevaar in, omdat de meening bij den huurder kan ingang vinden, dat het maken van eenige weken huurschuld voor hem geen enkel risico met zich brengt. Verder bepaalt het 2e lid van artikel 2 o.a.: „Voorzoover de wanbetaling niet als- van gewicht wordt beschouwd, kan df rechter de wijze van betaling der huurpenningen bepalen". Het komt dan ook herhaaldelijk voor, dat indien de rechter een vordering tot ontruiming, ingesteld op grond van huurachterstand, afwijst, hij de uitdrukkelijke voor waarde stelt, dat de achterstallige huurder iedere week of maand eert gedeelte van zijn huurschuld moet af betalen. I indien de verhuurder het verhuurde goed zoo dringend voor eigen gebruik noodig heeft, dat van hem, de economische belangen en maatschappelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, voortzetting van de huur niet kan worden gevergd. Hieruit volgt, dat de rechter eerst zijn beslissing zal nemen, nadat hij de economische en maatschappe lijke belangen van huurder en verhuurder grondig tegen elkaar heeft afgewogen. I wanneer de verhuurder het verhuurde goed noodig heeft, teneinde te kunnen voldoen aan een ver plichting, welke hem door eenig rechtsvoorschrift of door een beschikking van overheidswege is op gelegd. Deze mogelijkheid zal zich b.v. voordoen, als het betreffende perceel door de overheid voor het egn of andere doel gevorderd wordt. Aan den verhuurder staat dan geen andere weg open dan een ontruimings vordering in te stellen. Tot zoover, in het kort, de mogelijkheden, waarin een vordering tot ontruiming met. eenige kans op resultaat kan worden ingesteld. In verband met het bovenstaande is voorts artikel 3 van belang. Dit artikel komt in hoofdzaak hierop neer, dat een huurder, die een opzegging heeft ont vangen (men verwarre huuropzegging vooral niet met een vordering tot ontruiming; een ontruimingsvorde ring wordt alleen ingesteld als de huurder aan de huuropzegging geen gevolg heeft gegeven) zich aan stonds tot den bevoegden rechter kan wenden met het verzoek te willen verklaren, dat een eventueele vor dering tot ontruiming niet kan worden toegewezen, m.a.w. in plaats van te wachten totdat de verhuurder - nadat de datum, waartegen de huur is opgezegd verloopen is een vordering tot ontruiming instelt, tan de huurder reeds dadelijk stappen ondernemen met het doel aart een mogelijke op de" huuropzegging volgende ontruimingsvordering als bij voorbaat haar Juridische werking te ontnemen. Het spreekt uiter aard vanzelf, dat de huurder in dit opzicht alleen dan succes zal hebben, als de opzegging zonder eenige rechtsgeldige reden heeft plaats gevonden. Volgens artikel 5 kan de rechter, ingeval een vor dering tot ontruiming wordt toegewezen een termijn bepalen, binnen welken het gehuurde moet zijn ont ruimd. Deze termijn kan eenmaal verlengd worden en wel met ten hoogste twee maanden. Voorts heeft de rechter de bevoegdheid, in eiken stand van het geding en in overeenstemming met partijen, de voor waarden der oorspronkelijke huurovereenkomst aan te vullen of te wijzigen en met name ook den huurprijs te wijzigen, zulks evenwel met inachtneming van de daaromtrent geldende voorschriften. Hierbij is o.a. gedacht aan het Huurprijsbesluit, welk besluit reeds eerder, n.l. qp 27 December 1940, in werking was ge treden. Art. 8, 2e lid bepaalt, dat wanneer een vordering tot ontruiming is toegewezen op grond van de om standigheid, dat de verhuurder het goed dringend voor eigen gebruik noodig heeft, de proceskosten niet ten laste van den huurder zullen worden gebracht. De rechtsgrond voor deze bepaling is hierin gelegen, dat in dit geval de vordering niet is ingesteld wegens wanprestatie van de zijde van den huurder, doch louter uit economische overwegingen van de zijde van den verhuurder. Bovendien kan de huurder het ver soek tot den rechter richten den verhuurder de ver plichting op te leggen, dat deze de door hem (huurder) gemaakte verhuiskosten geheel of gedeeltelijk ver goedt. De rechter zal een dergelijk verzoek inwilligen, als hem zulks, de edonomische en maatschappelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aan merking genomen, redelijk voorkomt. Artikel 4 bevat de bepaling, dat tegen uitspraken 'an den rechter geen hooger beroep, noch beroep in cassatie open staat, behoudens cassatie in het belang der wet. Drs. D. W. yAN HOUT. DE TEELT VAN ZAAI-UIEN. Zooals bekend kan worden geacht, moet voor de tafelt van zaai-uien voor het teeltjaar 1542 door alle telers een nieuwe teeltvergunning worden verzocht, ongeacht het felt, of zij reeds ln de voorafgaande jaren uien teelden. Ook degenen, die voorheen geen zaal-uien teelden, kun nen thans voor een teeltvergunning in aanmerking komen. Bedoelde aanvragen moesten wbrden ingediend bij de Landbouw-Crisis-Organlsatle, Afd. Tuinbouw vóór 28 Januari 1928. Hun, die voor dien datum geen aanvrage indiendenven die alsnog tot de teelt van zaai-ulen willen overgaan, wordt aangeraden thans ten spoedigste zich met een des betreffend schriftelijk verzoek tot bovengemelde organi satie te wenden. Vanzelfsprekend zullen ook in deze gevallen de telers, die op tijd hebben aangevraagd, voorgaan. BESTELBONNEN ZAAIZADEN VOOR DEN UITZAAI 1942 Wij maken hiermede belanghebbenden er nogmaals op attent, dat bij de aanvrage van een bestelbon voor het benoodigde zaalzaad voor "den uitzaai 1942, niet meer zaai zaad mag worden aangevraagd dan voor een bepaalde oppervlakte noodig is en deze oppervlakte bij de aanvrage moet worden opgegeven. Bij de te houden Mei-Inventari satie 1942 zal een intensieve contröle worden gehouden op het aangevraagde aantal kg. zaaizaad en de inderdaad uit gezaaide oppervlakte, ten einde te kunnen nagaan of het aangevraagde aantal kg. zaalzaad inderdaad ten volle voor zaaidoelelnden werd benut. GROEN VOEDERGEWASSEN. Met ingang van 16 Februari 1942. is het koopen, verkoo- pen, vervoeren en afleveren van alle zaden genoemd ln het inleverlngsbeslult 1941 zaden van groenvoedergewas- sen, gepubliceerd in de Staatscourant d.d. 28 November 1941 wederom toegestaan. De handel is dus van teler rechtsteeks aan verbruiker, van teler aan handelaar en van dezen aan verbruiker toe gestaan. Voor alle genoemde zaden uitgezonderd Wikken en Lu pinen behoeft geen vervoerbewijs en bestelbon uitgeschre ven te worden. Wikken en Lupinen mogen alléén afgeleverd en vervoerd worden voor zaaidoelelnden tegen Inname van een door of namens de P. I. C. A. afgegeven bestelbon en vervoer bewijs, met dien verstande, dat maximaal de onderstaan de hoeveelheden voor zaaidoelelnden vrij verhandeld mo gen worden n.l. Wikken 10 kg. en Lupinen 5 kg. Verhandeld mag slechts worden tegen den voor de onder scheidene zaden vastgestelden prijs. DE VERPLICHTE RUNDVEELEVERING 1942. De nieuwe veelevering over het tijdvak December 1941 tot 1 December 1942, zal bestaan uit een aanslag van een UITGAAN Heden, VRIJDAG 27 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Liederen-avond Mia Pelten burg, 7.30 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H. O. V,. 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Wat wil Brigitte?", 2.30, O.30 en 8.45 uur. Palace: ..Strijdende jeugd". 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Wiener Geschichten", 2.30. 6.30 «n 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Maria Ilona", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. ZATERDAG 28 FEBRUARI. Geb. Lange Margarethastraat 13: Literaire Club, Gijs Beths en Maria de Jong. 8 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags ei ces avonds. Zandvoort: Hotel Groot Badhuis: „Roxini- Express '42". 7.30 uur. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht uur tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V.. Kleine Houtweg 15, Tel 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zn.. Zijlweg 34, Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek. Rijksstraatweg 19, Tel 12711, Te Heemstede is geopend: i Apotheek Schotsman, Binnenweg 200, OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN VOOR DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. aantal kilogrammen levend gewicht, terwijl tevens is be paald. dat een deel van dezen aanslag geleverd moet werden in den vorm van koelen, welke minstens éénmaal gekalfd hebben. Voor deze koelen wordt geen gewichtsgrens gesteld. De totale aanslag in kilogrammen zal per veehouder in twee gedeelten worden bepaald, namelijk: I. een aanslag gebaseerd op het Jongvee en mestvee be neden 1 jaar en het gust jongvee van 1 tot 2 Jaar; II. een aanslag gebaseerd op de melk- en kalfkoelen, het drachtig jongvee en het mestvee ouder dan één jaar. Als basis wordt genomen het aantal der genoemde dieren dat opgegeven is bij de inventarisatie van December 1941. f)e grondslag voor het aantal te leveren koeien welke nstens éénmaal gekalfd hebben, wordt gevormd door het opgegeven aantal melk- en kalfkoelen plus drachtig Jong vee. Aan veehouders, wier aantal bij de December-inventa- risatie opgegeven melk- en kalfkoeien plus drachtig Jong vee gezamenlijk minder dan vijf stuks bedroeg, zal geen aanslag voor levering van een koe worden opgelegd, doch alleen een aantal kg. vleesch, welke aanslag naar verhou ding lichter is dan boven 5 stuks, terwijl 1-houders geen •aanslag zullen ontvangen. Voor het overige kan men aan zijn aanslag voldoen door het leveren van nuchtere kalveren, graskalveren, pinken, vaarzen, stieren, enz. In noodgeslachte en wrakke runderen en gedestrueerd rundvee tellen ook mede, doch slechts voor een bepaald aantal kilogrammen. Verdere jnededeelingen waaruit de veehouder zou kun nen afleiden hoe groot zijn aanslag ln kilogrammen onge veer zal zijn, kunnen op deze plaats niet worden gedaan; een uiteenzetting van de toe te passen berekeningen zou ons te ver voeren, terwijl ons ook nog niet bekend is hoe veel kg. per dier zal worden aangeslagen. Mogelijk dat later nog een korte uiteenzetting hiervan kan worden gegeven. LEVERING VAN NUCHTERE KALVEREN. Hierbij wordt erop gewezen, dat door de Bedrijfsorgani satie voor Vee en Vleesch, dat voor Noord-Holland behalve op de normale slachtveemarkten nuchtere kalveren ter levering kunnen worden aangeboden op de volgende be drijven: N.V. Uithoornsche Baconfabrleken te Uithoorn J. Folkerts te Breukelen Firma A. Booy te Alkmaar. Wat betreft het laatste adres moeten de kalveren niet aan de veemarkt worden aangevoerd; doch rechtstreeks aan het abattoir te Alkmaar worden geleverd. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. Ingeschreven als „Offlcieele Landbouwmededeelingen No. 5. (Adv. Lngez. Med.) Komische Opera „Geen nood, mannie, je vrouw tje zal je daar gauw genoeg van afhelpen, want ikheb natuurlijk AKKERTJES in huis. Mijn moeder zei al„wie AKKERTJES heeft, rustig leeft." Begin er nu dadelijk een paar te nemen en je zult on dervinden, wat AKKERTJES waard zijn. Je pijnen kunnen al veel minder zijn, nog voor je op je kantoor bent gekomen. AKKERTJES brengen die ver lichting heel spoedig tot stand. De Nederlandsche Pijnstiller Het echte Natuurlijke is alleen Verkrijgbaar in vierkante glazen flacons. Prijs thans f 1 per flacon DE HEER CH. BOEREE JUBILEERT. Op 2 Maart 1917 trad de heer Ch. Boeree in dienst bij de N.V. „Het Klaverblad" te Haarlem, derhalve in. een oorlogsperiode, waarin de zeep fabricage aan evenveel beperkingen onderhevig was als thans het geval is. De huidige jubilaris door liep in de tusschenliggende kwart-eeuw alle ran gen van aankomend bediende tot chef de bureau en hij zag in die jaren vele veranderingen zich in het bedrijf voltrekken. De oude fabriek werd voor een groot deel gesloopt en op de meest mo derne wijze herbouwd en gemechanisered. De heer Boeree. een veelzijdig en alom bemind man, is ook in de sportwereld lang geen onbè- kende. Hij is een der beste voetbalscheidsrechters in den lande ook deze functie vervult hij reeds bijna 25 jaar en zijn naam prijkt sinds een vijf tal jaren op de internationale lijst. Voorts heeft hij als penningmeester zitting in het bestuur van de onderafdeeling Haarlem van den N.V.B.," voor welk lichaam hij zich -zeer verdienstelijk heeft ge maakt, terwijl hij tevens het voorzitterschap be kleedt van de af deeling Noord-Holland van den Nederlandschen Bridge Bond. Ongetwijfeld zal het den jubilaris Maandag a.s. te zijnen huize Prins Hendriklaan 62 Over- veen niet aan belangstelling ontbreken. DR. EN MEVROUW JOOSTEN HATTINK HERSTELD. Dr. J. Ph. Joosten Hattink en zijn echtgenoote die Zondagavond 4 Januari op de Middenlaan te Haarlem door een tram werden aangereden, tenge volge waarvan ze beiden een zware hersenschud ding kregen, hebben Donderdag het St. Elisabeths Gasthuis, waar zij al dien tijd verpleegd werden, mogenverlaten. Voor verder herstel hebben zij zich dadelijk buiten de stad begeven. Over eenige weken hopen z;j in Haarlem terug te keeren. PRACHTIG SUCCES VAN DE ARBEIDSDIENST TENTOONSTELLING. UTRECHT, 26 Februari. De tentoonstelling van den Rijksarbeidsdienst en den Nederlandschen Arbeidsdienst is heden ten einde. Het zoogenaamde wenschconcert, ten bate van de Winterhulp vorm de er een waardig besluit van. Wanneer men thans een terugblik werpt op deze tentoonstelling kan men niet anders zeggen, dan dat zij wat haar succes betreft, zeker alle - ver wachtingen heeft overtroffen. Het aantal bezoekers heeft 250.090 bedragen. Wanner men dit getal als uitgangspunt neemt, kan men slechts tot de slot som komen, dat de idee van den arbeidsdienst bij de bevolking van Utrecht en omstreken in zeer goede aarde is gevallen. (A.N.P.) DE PRIJS VAN GEFILEERDE SCHAR. 's GRAVENHAGE, 26 Februari. De dienst van den gemachtigde voor de prijzen deelt mede: Het blijkt bij het publiek verwondering te hebben ge wekt, dat gedurende de afgeloopen weken de prijs voor de scharfilet niet onbelangriik is gestegen. Veelal is deze prijsstijging den winkelier verweten, die echter den fileerder aansprakelijk stelde. De oorzaak moet echter worden gezocht in de moeilijke weersomstandigheden, waardoor de vischaanvoer is teruggeloopen en de nog vrije zeevischprijzen zijn gestegen. Wordt het weer minder koud en neemt de aanvoer weer toe, dan zal ook de prijs van gefileerde schar weer tot het oude peil dalen. LIEDER-AVOND MIA PELTENBURG. Wegens familieomstandigheden is Theo van der Pas verhinderd zijn medewerking te verleenen aan den lieder-avond van Mia Peltenburg in den Stadsschouw burg, hedenavond. Mia Peltenburg zal thans aan den vleugel begeleid worden door Marinus FllDse RIJKSTHEATER GEZELSCHAP. ?s-GRAVENHAGE, 26 Februari. Het Rijkstheater gezelschap van het Duitsche Arbeidsfront, dat bekend is door 'zijn voorstellingen op de rijkspartijdagen in Neurenberg, zal Zaterdag, 28 Februari a.s. een groote variété-voorstelling geven in het gebouw voor Kun- •tea en .Wetenschappen, Met de vertolking van twee komische opera's elk in één bedrijf, heeft de „Kameropera" de goede in drukken, die we eenigen tijd geleden van haar ont vingen, ten volle bevestigd. Op een klein moment na, was al wat zü Donderdagavond presteerde uit stekend. Dat kleine moment was het Turkenterstet in Weber's „Abu Hassan", daar was ongelijkheid van den zang met de orkestbegeleiding in. Ove rigens hebben we veelszins kunnen genieten: van het verzorgde orkestspel, dat reeds bii den aanvang in de Ouverture van „Abu Hassan" de aandacht trok en waarin later ook enkele blaasinstrumenten bijv. clarinet en fagot, zich solistisch onderscheidden; van de solozangen, duetten en tertsetten op het tooneel; van de meestal levendige handeling en ijoede regie en voorzeker ook van de alleraardigste ooneelinrichting voor Haydn's „Der Apotheker". Die gaf een grotesk beeld van een 18de-eeuwsche apotheek, zoo geheel anders dan de hygiënische grootendeels uit glas en verschroomd ijzer gecon strueerde vantegenwoordig. En wat er al in die ouderwetsche 'apotheek aanwezig was! Een opge hangen krokodil, een menschenschedel, geraamten van allerlei dieren en vooral potten met rabarber. Nu troffen ons echter ook wel onwaarschijnliike of anachronistische gezegden van den apotheker en van zijn gezel; de eerste wilde in zijn krant de resultaten der Himalaya-expeditie lezen, (terwijl de eerste bestijging van een hoogen berg, de Mont Blanc-expeditie van De Saussure, pas een twintig tal jaren na de compositie van „Abu Hassan" zou ondernomen worden) en het dreigement van den ;ezel om zfin baas met zwavelwaterstofoplossing e overgieten; (de aanwezigheid van dit onwelrie kende vocht in een apotheek van welken tijd ook is zeer onwaarschijnlijk te achten, wijl het nimmer als medicament heeft gediend). Maar laten we dergelijke dwaasheden liever als komische invallen waardeeren dan ze te gispen. Ze waren ook slechts bijzaken. De beide sopranen, de dames Ilse Siekmann en Louise de Vries, gaven elkaar in keelvaardigheid niets toe. Chris Taverne heeft e'en mooie, uitnemend ontwikkelde tenor- sterk, Anton Eldering een prachtige sonore bas. Albert May kenden we nog van vroeger, uit de operette, hii had echter vocaal niet veel te doen, wél had hh de regie van beide stukken verzorgd. Daarin stelde ons alleen zijn eigen onbewogen houding bij den (gewaanden) plotselingen dood van Abu Hassan even te leur. Eri Visser had alleen in Abu Hassan een kleine rol. Weber schreef „Abu Hassan" in 1811, dus op 25-jarigen leeftijd, na hernieuwde compositiestu dies. De Ouverture is, evenals in zijn latere grootere werken, uii thema's der opera gevormd. Haydn's „Dér Apotheker" werd in 1768 voor vorst Esterhazy gecomponeerd; we kunnen ons voorstellen welk een genoegen het vorstelijk gezelschap aan de tinte lende muziek beleefd heeft. Datzelfde genoegen hebben wij in onzen tijd er nog aan. K. DE JONG.. MUZIEK. Ir. Mussert sprak te Arnhem Het lot en de toekomst van Ned.-Indië ARNHEM, 26 Februari. In een zeer druk be zochte openbare bijeenkomst van de N.S.B. in het jebouw Musis Sacrum te Arnhem heeft de leider Ier N.S.B. ir. Mussert, hedenavond het woord ge voerd. In zijn rede sprak ir. Mussert over het dreigen de verlies van Ned. Indië en verklaarde met nadruk dat niet Japan aan Ned. Indië den oorlog had ver klaard, maar dat de gevluchte regeerders in Lon den den oorlog aan Japan hadden verklaard. De dag, dat geheel Ned.-Indië door Japan bezet zal. zijn zal een der zwartste dagen in onze historie sinds 150 jaren zijn. Het verschrikkelijkste van alles is echter, dat dit niet noodig was, dat het anders had kunnen zijn. Spreker ging vervolgens de gebeurtenissen der laatste jaren na en wees er op, dat niet de N.SJB. voor de catastrophe van Mei 1940 verantwoordelijk was. Een Godsgericht gaat thans over ons volk, aldus spr. Laat men eens denken aan de groote voedselvernietiging van vroe ger toen per jaar 90 millioen K.G. groenten ver nietigd werden en aan de honderdduizenden werk- loozen van toen. Niet de N.S.B, mar zij, die toen regeerend waren daarvoor verantworodelijk. Door Europa en door de geheele wereld gaat thans een revolutie als nooit te voren. Deze revolutie heeft een leestelijke en een staatkundige zijde. In dit ver- >and wees spr. op de grondslagen van het nationaal- socialisme: de bloedsverbondenheid der Germaan- sche volken, de liefde tot den bodem, het socialisme van de daad, de solidariteit van alle bevolkings klassen. Twee werelden botsen tegen elkander en het gevolg daarvan is de huidige oorlog. Thans blijkt dat het kapitalisme en het communisme loten van denzelfden stam zijn. Als Engeland dezen oorlog zou- winnen, aldus zeide spr. verder, zou het bolsjewisme de werkelijke winnaar zijn en dat zou bij Winterswijk geen halt houden. Wip zijn dan ook grooten dank verschuldigd aan de Duitsche weermacht, die thans verhoedt dat het communisme Europa overstroomt. Wij hebben het geloof, de hoop en het vertrouwen, dat het bolsjewisme ver nietigd zal worden dank zij de geniale leiding van Adolf Hitler. In het van het bolsjewisme be vrijde Europa zal geen oorlog meer mogelijk zijn. Economisch zal het nieuwe Europa niet meer af hankelijk zijn van Engeland of van Amerika. En als men dan vraagt naar onze onafhankelijkheid, dan antwoordt spr.: sedert de dagen van de Ruyter zyn wij niet meer onafhankelijk geweest, maar waren wij afhankelijk van Engeland. Die onaf hankelijkheid, die een fictie was, zullen wij ver liezen, maar wij zullen onze taal, onze zeden, kortom onze geheele cultuur behouden. De Führer heeft verzekerd, dat Nederland niets ontnomen zal worden. En als men vraagt hoe het in de toekomst met Indië zal gaan dan wijst spr. op de verklaring van minister Toio. dat de tradities van Ned. Indië geëerbiedigd zullen worden door Japan, mits Ned. Indië bereid is mede te werken aan de totstand koming van de welvaartsruimte In Oost-Azië. Die verklaring heeft een basis om voort te wer ken. zij het een smalle basis. Spr. besloot met een beroep op allen om vol vertrouwen mede te werken aan de toekomst van het nieuwe Europa. Verkoopingen te Haarlem Het resultaat van de veilingen, die Donderdag ln het verkooplokaal Het Notarishuis te Haarlem gehouden wer den. was als volgt: Heerenhufs met garage, erf en tuin Jullanalaan 13'te Overveen. J. W. Heuperman q.q. f 21.700; gebouw met twee winkels en kantoren Gedempte Oude Gracht te Haarlem. W. Blankevoort q,q. f24.000: huls met erf Van Nesstraat 44. niet geveild; huls en erf Oranjestraat 65, opgehouden voor f5900; winkel met bovenwoning Kam perstraat 29 zwart en rood, P. Vermeer q.q. f5500; huis met erf cn tuin Oranje Nassaulaan 57 te Overveen. H. H. de Bruin q.q. f 8450; het voortdurend erfpachtsrecht van grond met het daarop staande huis Burgemeester Ramp straat 9, niet geveild; huls en erf Generaal De la Reystraat 74, H. A. F. Boschma q.q. f4900. Voetbal. E.D.O. bestaat 45 jaar De bekende Haarlemsche voetbalclub E. D. O. bestaat Zondag 1 Maart 45 Jaar. In een rondschrijven van den secretaris den heer W. Hirs lezen wij: „Tal van voor- en tegenspoed hebben wij gekend doch door eenheid en samenwerking zijn wij er steeds in- ge slaagd om de moeilijkheden te ovenvinnen. Momenteel verkeert onze club in groot gevaar. Het behoud van ons lc-klasseschap staat op het spel, en toch hoe het komt, ik weet het niet, doch ik heb het volste vertrouwen ln de jongens van het 1ste elftal dat het hun zal gelukken zich en onze club tijdig in veilige haven te brengen. Hiertoe wordt echter de steun en volledige medewerking Inge roepen van al onze Edo-menschen." De leden en Junioren komen Zondagmiddag I Maart bij elkaar in café Metz, Barteljorisstraat waar het negende lustrum op bescheiden wijze zal worden gevierd. Voor zitter Luyken zal daarbij een feestrede uitspreken. Dammen Op initiatief van de R. K. Dam- en Schaakvereenlging „St. Bavo" te Heemstede zal een wedstrijd worden geor ganiseerd tusschen een Heemsteedsch hoofdklasse-team, bestaande uit de acht spelers die hebben deelgenomen aan het toumooi om het persoonlijk hoofdklasse kampioen schap van Heemstede, aangévifld met twee spelers van „St. Bavo", een Haarlemsch tiental, bestaande uit de sterkste tien Haarlemsche hoofdklasse-spelers. De eerste ontmoeting tusschen deze beide tlentallep \zal plaats vinden in het R.K. Vereenlgingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede op Woensdagavond 25 Maart a.s. n.m. 7 uur. terwijl de returnwedstrljd gespeeld-zal worden in het clublokaal van Damclub „Oosterkwartier", Wijk- gebouw Ned. Herv. Kerk, Ged. Oude Gracht 104 te Haar lem op Woensdagavond 8 April a.s. Bonnen in EEN OPcrxi TA3CH BONNEN IN eersl OVERJAS BOOZ.E DIEVEN AAN UW Z\ BR.OOD E.N VLEESCH UW NEAJÖVOORBy fPeljr foam-Seym) BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN-FLACONS! Tot nu toe Kon de verpakking van Kruschen hier te lande nog regel matig als voorheen voortgang vinden. De voorraad Kruschen is nog voor geruimen tijd voldoende, doch glas-schaarschte bemoeilijkt thans de levering. - Daarom'kan voortaan Uw apotheker ol drogist slechts Kruschen afleveren, i^iien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert van gelijke grootte. Hij vergoedt U daarvoor 5, 3 of 2 ets., naar grootte. Kruschen wordt uUsluHend verkocht in de bekende gele verpakking. BEGRAFENIS JHR. B. W. F. VAN RIEMSDIJK. AMSTERDAM, 26 Januari. Onder groote belang stelling is vandaag op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen jhr. B. W. F. van Riemsdijk, oud-hoofd directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam. In de aula hadden velen zich rond de baar verzameld. len zag daar o.m. den directeur der gemeente musea, jhr. D. C. Roell, prof W. v. d. Pluym als vertegenwfcor- diger van t Ned Oudheidkundig genootschap, den heer G. H. de Marez Oyens, vice-voorzitter van het bestuur van 't scheepvaartmuseum en vertegenwoordiger van de maatschappijen „Arti et Amicltiae", „Rembrandt" en „St. Lucas". Nadat de organist het Adagio uit de Vijfde Sympho- nie van Beethoven ten gehoore had gebracht, werd het woord gevoerd door dr. M. C. A. A Lindeman, con servator Van het Rijksmuseum, die namens den secre taris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming en namens den chef van de afdeeling wetenschap en cultuurbescherming van dit departement, die beiden verhinderd waren aan wezig te zijn, het leedwezen van de regeering over het heengaan van jhr. Van Riemsdijk tot uiting bracht Ook maakte hij zich de tolk van het Rijksmuseum, dat binnen zeer korten tijd twee verliezen geleden heeft door het overlijden van den hoofd-directeur en den oud-hoofddirecteur. Namens de tooneelspelers dankte mevrouw Rika Hopper hierna voor de daadwerkelijke belangstelling, die jhr. Van Riemsdijk steeds heeft getoond voor het tooneel. Een schoonzoon van den overledene, jhr. M. H. de Beaufort en een kleinzoon, jhr. mr. B. W F. van Riemsdijk, schetsten vervolgens den vader en groot vader als een hartelijk en belangstellend mensch met een groote liefde tot de kunst. Prof. dr. F. M. Th. Böhl uit Leiden sprak tot slot een persoonlijk woord én las de psalm „De Heer Is mijn Herder". Onder het spelen van het Largo uit de Sonate in E- mineur van Beethoven werd het stoffelijk overschot uitgedragen naar zijn laatste rustplaats. Bij de groeve sprak de dochter, freule E. van Riems dijk, een afscheidswoord, waarna prof. dr. Böhl de plechtigheid met gebed besloot- De Provinciale Boerenleider van Noord-Holland J, Saai heeft met de steeklelders uit zijn gewest te Alkmaar ver gaderd. Na een welkomstwoord ln het bijzonder tot den Landwlrtschaftsrat Ufer gericht te hebben. Informeerde de Provinciale Boerenleider naar de stemming onder de bevolking ln Noord-Holland na zijn Installatie. De streekleiders bleken hiervan een Indruk gekregen te hebben, die uitermate gunstig genoemd kan worden. Met volodening werd geconstateerd, dat er. behoudens enkele uitzonderingen, op de medewerking van de bevolking van het geheele gewest kan worden gerekend. Boer Saai deelde hierop mede, dat de streekleiders een Raad van Advies zullen vormen voor den Prov. Boeren leider. De dorpsboerenlelders daarentegen zijn verant woordelijk voor het goed functloneeren van het productie wezen. Door Landwlrtschaftsrat Ufer werd vervolgens een uit eenzetting gegeven van de taak en de werkwijze der streekleiders. HIJ wees er met klem op; dat zij de bevoegd heid hebben om op te treden en voor den goeden gang van •aken verantwoordelijk zijn. Siroop Bonnemo maokt het slijm los en bevordert het uithoesten Het was nog vrij vroeg in den morgen maar de rij van burgers voor de melkzaak was al groot. Daar stonden ze met melkkokers en kannen, met flesschen en pannen, met bussen, kortom met alles wat maar geschikt was voor het in ontvangst nemen en vervoeren van melk. Telkens verdween er een tiental in den winkel om er na eenigen tijd weer uit te komen, voorzichtig, voetje voor voetje soms, om toch vooral niets te missen van de koste lijke vloeistof. Maar pp straat was het niet te merken dat de rii korter werd, want telkens groeide zij aan de achterzijde weer aan. Ongezellig was het hier overigens in de rij niet, want vooral de dames zorgden voor een geani meerde conversatie en ook de heeren, wier aantal lang zoo gering niet was* als u "misschien zoudt denken (want ook de heeren der schepping be lasten zich tegenwoordig met dingen, die zii vroe ger ver beneden hun waardigheid zouden geacht hebben) deden nu en dan een duit in het zakje. Een klein meisje, dat angstvallig een voor haar doen groote kan met twee handen torste, luister de met groote aandacht naar de gesprekken. „Moet jij ook al melk halen, kleine meid?", vroeg een groote struische vrouw niet onvriendelijk. „Ja", antwoordde het kind gewichtig. „Me moe der is ziek. Die kan het nou zelf niet doen. Ik heb tien centen bij me voor een kan taptemelk!" En ze zette haar kan even op den grond, om haar hand in den zak van haar manteltje te steken. Plotseling betrok haar vroolijk gezichtje en de hand kwam uit den zakmet drie centen! En daar waren meteen ook de waterlanders! „Wat nou?", vroeg de vrouw. „Je geld ver loren?" „Ik had tien centen bij me", slikte de kleine ,£n nou heb ik er maar drie!" „Zeker een gaatje in je zak!", meende de vrouw. Zenuwachtig keerde het kind den zak binnen-'e buiten en ja: daar was het gat; waardoor bijna het geheele kapitaal van de kleine verdwenen was. De belangstelling was in de rii algemeen ge worden. „Heeft die kleine d'r geld verloren?", vroeg een man. „Hoeveel had je bij je?" „Ik had er tien en nou heb ik er nog maar drie!", huilde het bedroefde kind en ze keek wan hopig naar haar drie centen. „Daar mot wat an gedaan worde!", vond de man goedhartig. „Vooruit menschen, ieder een cent dan is dit arme kind geholpen. Ik zal wel even voor collectant spelen!" Het voorstel van den goedhartige vond algemeene instemming en in een minuut had de kleine weer tien centen. „Nou", zei de man. „jij bent weer boven Jan! Maar hou ze nou goed in je hand vast, want anders verlies je ze weer!" „Reken maar!", zei de kleine meid wjjs. En met een verheugd gezichtje en met de centen kramp achtig in haar vuistje geklemd, bleef ze verder haar beurt afwachten. J. C. E. VARIéTé PROGRAMMA. Zondagavond 1 Maart a.s. presenteert de Vereeni- ging van Reünisten der Handelsavondschool in het gebouw van den H.K.B. een Variété-programma waaraan' medewerking wordt verleend door den bekenden illusionist, telepa^th en .goochelaar La- rette, de voordrachtskunstenares mevr. Bouwmees ter, een dansorkest en een Hawaiian-ensemble o.l.v. Jan Endenburg. EENSGEZINDHEID. De Overijselsche Geldersche en Drentsche amu- sementsvereeniging „Eensgezindheid" organiseert Zondag I Maart in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw te Haarlem een cabaret-avond. Het Deventer cabaretgezelschap Brekevoort-Prins voert de cabaretrevue op: „Knijp er eens uit". HAARLEMMERMEER TARWE ONDER HET KAF. Donderdag reed over den Kruisweg een vracht auto met aanhangwagen, geladen met zakken kaf. De lading dreigde scheef te zakken, daarom ge lastte de politie, die dit zag, den bestuurder maat regelen te nemen. Intusschen stak de politie die het geval blijkbaar niet vertrouwde, de hand eens tusschen de zakken met het gevolg, dat de be stuurder nu de geheele lading moest lossen. Het bleek nu, dat de graanhandelaar vijf zakken tarwe onder het kaf vervoerde. De man zou deze tarwe van een hem onbekenden landbouwer hebben ge kocht. De lading is in beslag genomen. VOORJAARSHENGSTEN KEURING. Op de gemeentelijke keuringsbanen te Hoofddorp hadden de voorjaarshengstenkeuring en de premie keuring voor hengsten plaats door de provinciale rege lingscommissie voor tulgpaarden. Drie- en vierjarige werden ter keuring voorgedraven. Goedgekeurd werden: „Deucalion" eig. Hengstenver- eeniging „Ons Belang" ie Haarlemmermeer; „Adel borst". eig. Gebr. C. en A. Kuiper tc Hecrhugowaard. Premiekeuring: de hoogste onderscheiding verwierf „Deucalion". Deze hengst werd onlangs door deze ver- eeniglng uit Oost-Friesland aangekocht: 2. „Zonne- vorst", eig. Hengstenvereeniging „Wieringen", 3. „Burg heer", eig. Hengstenvereeniging „Ons Belang" te Haar lemmermeer. Van de oudere hengsten sloeg de bekende „Rhein- sohn" van de Hengstenvereeniging „Ons Belang" te Haarlemmermeer een goed figuur en plaatste zich vóór „Brinio" van de gobr. C. en A. Kuiper. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kartonnen doos; een paar kousen; een bruin gebrei de heerenhandschoen; een wollen kinderwantje; een doosje kamferbfckjes; een boekje „Prettig zingen"; een witte keeshond; een gladharlg zwart hondje. MARKTBERICHTEN BARXEVELD (Donderdag). Pluimveemarkt. Oude k!i>. pen i 2.40i 3,40. Oude kippen per K.G. f0,90. Oude hanen f2.50—f4. Jonge hanen f2,25f3.25. Jonge hanen per K.G. f 0,90. Jonge hennen f4f5,25. Tamme eenden f 1,50—f 1 90 Ganzen f5—f8. Kalkoenen per K.G. f0,90. Tamme konij nen f 4—f6,50. Wilde konijnen f1,10. Aanvoer 1350. Handel vlug. Eiermarkt. Witte eieren f 1,32 per K.G. Eenden eieren f7 per K.G. Aanvoer 2000. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 125—f 040. Bligao f 18—128. Aiuw voar U. Handel redelijk.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5