PETRIE CO. De altijd zorgende moeder. BijK!NK-EM SLIJMHOEST ABDIJSIROOP HAARL. DAGBLAD, Zaterdag 28 Febr. 1242 PalaceStrijdende Jeugd De jeugd heeft het in Duitschland omstreeks 1932 niet gemakkelijk gehad. De bewogenheid in het staat kundig leven, die oorzaak was van de tragische con flicten uit dien tijd deed zich ook in de jeugdbeweging gelden en de nationaal-sociaüstische jongeren, veree- nigd in de „Hitier Jugend" hebben voor den nieuwen tijd hun offers moeten brengen zoo goed als de oude ren. Met niets ontziende middelen werden zij door het communisme vervolgd en bij die vervolging is meer dan een jong leven door moordenaarshand gevallen. In de film „Strijdende jeugd" herleven deze donkere dagen en worden de herinneringen aan den tijd van communistische terreur verlevendigd. In Beusselkletz, een Berlijnsche arbeiderswijk woont het gezin van Völker, die zich tengevolge van maatschappelijken tegenspoed bij de communisten heeft aangesloten en in zijn buien van wanhoop zijn vrouw mishandelt en zijn jongen, Heini, door zijn bruut optreden van zich vervreemdt. Heini schijnt voorbestemd,' straks te zullen worden opgenomen in de communistische jeugdorganisatie, doch als hij toevallig een Zonnewendefeest van de Hitler-Jugend bijwoont, is hij voor deze organisatie gewonnen en de dreigementen van zijn vader noch het geïntrigeer van Stoffel, een communistisch agitator, kunnen hem van zijn stuk brengen. Welhaast zal hij bij zijn nieuwe kameraden worden ingedeeld, doch als dezen in hun kwartier een communistenaanval krijgen te verduren, wordt Heini,-als verrader be schouwd terwijl de communisten hem zijn overgang niet vergeven en zijn leven bedreigen Onder die omstandigheden komt Heini's moeder, die wel begrijpt welke gevaren haar jongen bedreigen, tot een wanhoopsdaad: ze opent, als Heini slaapt, de gaskraan en komt ten gevolge daarvan om het leven, terwijl Heini zelf ternauwernood aan den dood ont snapt. Het gebeurde plaatst den jongen thans volkb- men aan de zijde der H.J.-kameraden, die hun ver keerden dunk ruiterlijk erkennen en hem thans ge heel als een der hunnen beschouwen. De vader moge door het gebeurde tot nadenken ge bracht zijn, de communisten uit Beusselkietz vergeven Heini niet en als door zijn toedoen een hunner acties mislukt, is zijn vonnis geteekend. Er wordt formeel jacht op hem gehouden en het einde is, dat hij zijn jeugdige overtuiging betaalt met zijn leven en stervend door zijn makkers op een afgelegen plek wordt gevon den. De karakter vormende waarde van deze film moet hoog worden aangeslagen. Ook deze tijd kent zij het niet meer in Duitschland deze Heini's en ook de Stoffels zijn nog niet verdwenen; daarom is „Strij dende jeugd" als document van groote beteek'enis, maar van nog grooter belang is de zedelijke waarde van dit op de film gebrachte stukje geschiedenis uit den tijd. toen het communisme tegenover het jonge nationaal socialisme iederen vorm-van geweld aanwendde en alleen sterke karakters zich in dezen strijd konden handhaven. Als speelfilm is het een voortreffelijk geheel gewor den, in de eerste plaats door het ongekunsteld spel van Heini op het programma vermeld als: Een Hitler-jongen door de als steeds prachtige creatie van Henrich George als de vader en de treffende ver tolking van Stoffel door Hans Hanssen. Besluiten we met de vermelding van deze enkele namen. Ze kon den met vele worden aangevuld, want „Strijdende jeugd", die voor het grootste deel gespeeld wordt door leden van de Hitler-Jugend en waarin dus maar be trekkelijk weinig artisten van professl meespelen, streeft de beste filmkunst ter zijde en verdient daar om een druk bezoek. F. C. DERKS. Frans Hals: Maria llona Dit is een prachtige film met een geweldigen climax, een film die tot het hart spreekt. Een film van eer, vaderlandsliefde, en liefde, die speelt in de roerige tijden in Weenen, toen Ferdinand (gevoelig gespeeld door Paul Hörbiger) als het ware gedwongen werd af stand te doen van de regeering ten behoeve van zijn' neefje Franz Jozef. Hongarije wil zich los maken van Oostenrijk, de Hongaren willen geen slavenvolk zijn ze willen hun vrijheid, hun zelfstandigheid en willen geen knechten van Oostenrijk zijn. Maria llona (Paula Wessely) een Hongaarsche, ontmoet op het hof bal een der voornaamste regeeringspersonen, graaf Carl (Willy Burgel). Carl komt sterk onder de beko ring van Maria's argelooze persoontje, maar tegelijk ziet hij een mogelijkheid, haar dienstbaar aan zijn politieke doeleinden te maken. In al haar onschuld heeft ze een korten tijd het lot van Hongarije in haar hand, al is ze dan maar een instrument in handen van haar verloofde Carl. Zij wordt naar Budapest ge zonden door de Oostenrijksche regeering met een op dracht, die naar zij denkt de vrijheid van Hongarije beoogt. In werkelijkheid Is het anders, zooals ze in Budapest gewaar wordt. Ze is hevig ontgoocheld, als ze de waarheid doorziet, en nu stelt ze zich bewust in dienst, van haar vaderland, dat ze ten koste zelfs vaq' haar liefde voor Carl redden wil. Van het arge looze, eerlijke, oprechte, jonge vrouwtje wordt ze een vrouw, die zij het met tegenzin, steeds moet draaien en liegen, hoe moeilijk het haar opk valt. Paula Wessely speelt Maria llona met alle nuances 'die deze moeilijke rol verlangt. De toeschouwer leeft volkomen met haar mee en begrijpt haar tot in de kleinste finesses, een wonderlijk goede creatie maakt ze van Maria, alleen een artiste van rang kan een dergelijke uitbeelding geven. Van Willv Birgel is deze rol ook een openbaring. Van den traditioneelen lady killer is hier gelukkig niets te bespeuren. Hij is, vooral in het latere deel een sympathieke, ernstige figuur, die, zooals we dat trouwens van hem gewend zijn, een spel geeft dat in ieder gebaar, in iederen blik vol komen af is. Paul Hörbiger. we schreven het reeds, is een prachtige keizer Ferdinand en sluit zich waar dig bij de twee rasartisten Paula Wessely en Willy Burgel en den regisseur Geza v. Bolvary aan M. MEYERINK—LEEMAN. Ged. Oude Gracht 82 Telef. 13870 (2 lijnen) EFFECTEN COUPONS UPS' SAFE-INRICHTING UITGAAN Heden, ZATERDAG 28 FEBRUARL Gebouw Lange Margarethastraat 13: Gijs Beths (viool) en Maria de Jong (piano) voor de Literaire Club Haerlem, 8 uur. Rembrandt Theater: „Wat wil Brigitte?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Strijdende jeugd". 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Wiener Óeschichten", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Maria llona", 2.30, 6.30 en 8145 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. Zandvoort: Hotel Groot Badhuis: „Roxini- Express '42",7.30 uur. ZONDAG 1 MAART. Rembrandt Theater: Olympiade-film II, 11.30 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Achter hooge muren" door het Nederlandsch Tooneel, 7.30 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat: Variëteitenprogramma Vereeniging van Reünisten der H.A.S., 7.30 uur. Concertgebouw: 2.30 uur Vioolmiddag Renate Zwaardemaker. Gebouw St. Bavo: 2 uur en 4.30 uur. Kinder voorstellingen Revue-Gezelschap de Voteros-Klucht- spelers. Rembrandt Theater: „Wat wil Brigitte?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Strijdende jeugd", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Théater: „Wiener Geschichten", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Maria llona2.4.15, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. MAANDAG 2 MAART. Gemeentelijke Concertzaal: Willem Noske (viool) voor den Meester-cyclus, 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht uur tot des morgens acht uur Cook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290. H. Remmers en Zéon, Kruisstraat 6. Tel. 10354. Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. TeHeemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. t&197. ïp*" KWALITEIT munt uit duor SMAKELIJKHEID BONERA - GOUDA MoviacDe Huwelijksreis Wat men op een huwelijksreis alzoo beleven kan en tot welke vreemde consequenties zoo'n „voyage" kan leiden als men net doet of men niet getrouwd is dèt laat een grappig filmpje zien, dat deze week de hoofdschotel van deft Moviac-disch vormt. Hans Brausewetter en Sabine Peters spelen de hoofdrollen in dezen geestigen twee-acter. Bijzonder fraai is de natuur-film „Eeuwige Ver nieuwing', waarin men ziet hoe de natuur zich steeds en ondanks alle tijdsomstandigheden weer verjongt. Vooral fotografisch is deze film van bijzondere kwa liteit. In een gevarieerd filmpje worden nog eenige huis dieren waaronder eenige zeer bijzondere kattensoor- ten op het witte doek vertoond en ofschoon ik geen groote bewonderaar ben van deze „Centra Varia"- films, toch is dit filmpje niet de slechtste in zijn soort. In het buitenlandsch nieuws ziet men o.m. een zeer interessante reportage van de sensationeele doorbraak door het Kanaal van Duitsche slagschepen en zware kruisérs. Het binnenlandsch nieuws bevat o.a. een reportage van het kampioenschap schoonrijden dit is heel wat anders dan kunstrijden! van Nederland. Bijzondere vermelding verdienen nog de beelden van de wintertraining van de H.A.V. „Haarlem" op het Brouwerskolkje. Het is zeer zeker toe te juichen, dat ook de bioscoopbezoekers eens kennis kunnen ne men van de athletiek zooals deze ook in den winter wordt beoefend. B. KORSTEN. Rembrandt: Wat wil Brigitte De beroemde pianist ontmoet een lief meisje, dat zich evenals hij in dienst der kurtst heeft gesteld. Hij wordt op slag verliefd op haar, zijn gevoelens blijven aller minst onbeantwoord en den dag na hun eerste ontmoe ting ziet ge twee jonge menschen dolgelukkig tezamen op een picnicpartijtje aan de Wannsee. Dat is voor elkaar, hoor ik u na het lezen van deze regels al mom pelen, maar zoo eenvoudig is de weg naar het duur zame levensgeluk ditmaal niet. Want Stefan, de pia nist, is een figuur die rijkelijk door het licht der openbaarheid wordt beschenen en de gevolgen daar van te dragen heeft. Er zijn meer vrouwelijke bewon-, deraars dan Brigitte alleen.. Ge begrijpt dat er eenige spanning in de atmosfeer om den kunstenaar ontstaat. Het komt tot een ware ontlading als er ter eere. van Stefan een feest wordt gegeven, waar allerlei onplezie rige dingen voorvallen en waar Brigitte eenige ver warring sticht door te midden van haar opgedofte rivalen als eenvoudig dienstertje te verschijnen. Daar blijft het trouwens niet bij, want Brigitte gedraagt zich op het feest zoo zonderling, dat iedereen zich begint af te vragen wat het meisje feitelijk in den zin heeft. Nu, dat blijkt aan het slot rriaar al te duidelijk, want daarin ervaart ge dat Brigitte's plan de camgnagne nog zoo zonderling niet was. Brigitte en Stefan wor den natuurlijk het gelukkigste paar dat men zich in denken kan. Een genoegelijke film, met aantrekkelijk spel van Leny Marenbach, Albert Matterstock, Georg Alexan der en vele anderen. H. VOSKUIL. Luxor: Wiener Geschichten De handeling van deze vroolijke rolprent heeft plaats in het Weenen van ongeveer veertig jaar geleden. Hans Moser en Paul Hörbiger, zijn beiden ober in Fenstergucker, waar zij zooals wij dat van deze beide humoristen gewoon zijn behalve het bedienen der meest uiteenloopende gasten ook een groote portie koste- lijken humor serveeren. Hoewel zij nogal eens on- eenigheid met elkaar hebben, is hun samenspel als gewoonlijk uitstekend. Het nichtje van Ferdinand komt in Weenen een baantje zoeken en dreigt in handen te vallen van een zekeren Von Brelowskl, een gewetenloos individu, die het jonge meisje zelfs een pareldiefstal in de schoe nen tracht te schuiven. Maar haar onschuld komt aan het licht en ze trouwt mat den componist Seidl, terwijl Ferdinand de eigenaresse van café Ferfstergucker, op wie hij reeds lang verliefd was tot vrouw krijgt, ook al na' tal van misverstanden. Zoo komt er een „happy ending" aan deze charmante Weensche geschiedenis, met alleraardigste meesleepende muziek van Bruno Uher, terwijl Geza von Bolvary de regie voerde. Behalve het kostelijk duo Moser-Hörbiger wordt de rol van mevrouw Lechner, de eigenaresse van het café vertolkt door de charmant» filmactrice Marte Harell die knap spel te zien geeft, terwijl ook de bij rollen goed bezet zijn. Wie deze week eens wil lachen, verzuime niet een bezoek aan Luxor te brengen. J. E. ANDREAS. Regeling van den uitvoer naar Duitschland 's GRAVENHAGE 27 Febr. Op grond van een beschik king van de secretarissen-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, zullen met ingang van 2 Maart 1942 de uitvoer verboden niet meer geldén voor den uitvoer naar Duitsch land. Voor een aantal industrieele producten blijft echter een contróle aan de grens bestaan op grond van de vervoer- verboden der distributiewet. Voorzoover zulks niet reeds het geval was, gelden deze verVoerverboden niet alleen voor ondernemingen, doch tevens voor particulieren. De hierboven vermelde regeling heeft derhalve tot ge volg, dat voor den uitvoer rjaar Duitschland van in dustrieele producten in het vervolg noch een vervoerver- gunning noch een exportcertificaat meer aan de douane behoeft te worden overgelegd, behalve ten aanzien van de hieronder vérmeide goederen waarvoor een door het be trokken rijksbureau afgegeven vervoervergunrtlng (distri butievergunning) moet worden overgelegd. Producten van de ijzer- en metaalverwerkende industrie: gereede textielproducten, lompen; bereide en onbereide huiden en vellen, drijfriemen en technische lederwaren; chemische producten: lakken, en vernissen, kunstharsen, terpentijnolie, aethyl-alcohol, calciumcarbide, 2inkoxyde. choomzouten, saccharine, onbelichte films, citroenzuur, aetherische oliën, kunsthoorn, peroxyde en per-verbin dingen, caustische of bijtende potasch (kaliumhydroxyde), schekalk. caustische of bijtende soda (natriumhydroxyde), synthetische reukstoffen, cosmetica, tandpasta's; wasch- en reinigingsmiddelen; tabaksproducten; papier en pa pierwaren alle soorten rondhout; alle soorten gezaagd hout; alle soorten fineer; alle soorten triplex en multi plex; alle soorten hout vezelplaten; houtwol; houten meu belen; alle soorten klompen: alle soorten houten zolen; alle soorten houten huishoudelijke voorwerpen en keu- kenbenoodigdheden; ruwe kurk. Voor den uitvoer van industrieele producten naar an dere landen dan Duitschland blijft de bestaande regeling ongewijzigd van kracht en moet derhalve evenals tot dus verre een door den centralen dienst voor in- en uitvoer afgegeven exportcertificaat worden Overgelegd. De op grond van de bestaande monopolicregelingen voor landbouwproducten verelschte machtigingen blijven onge wijzigd. De voor het reisverkeer geldende bijzondere regelingen worden door het bovenstaande niet gewijzigd. Samensmelting; van bonden AMSTERDAM 27 Februari. De persdienst van het N. V. V. schrijft ons: Tusschen de besturen van A. C. O. P en C N. O. P. is thans overeenstemming bereikt over volledige samen smelting van beide combinaties met Ingang van 1 Maart 1942. Het nieuwe comité zal worden genoemd: Comité van overheidspersoneel. Hierbij zijn dus voortaan aangesloten de Ambtenaarsbond, de Nederlandschc Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, de Nederlandsche Bond van Personeel in Overheidsdienst en de Bond van Nederland sche Onderwijzers. Als vertegenwoordigers in de rijks centrale-commissie van overleg blijven aangewezen de heeren L. J. Bakker, W. Luberti, k. Oltmans en H. M. Roos. terwijl de delegatie in het centraal overleg der sa menwerkende gemeente zal bestaan uit de heeren L. J Bakker, W. Luberti, H. Oltmans en J. J. Staal. Het bureau van het comité vormt een onderdeel van dc sociaal-economische afdeellng van het N. V. V„ waardoor de arbeid van het comité in het algemeen sociaal-ecc misch werk van het N. V. V. Is Ingeschakeld. HAARLEMSCHE POLITTE-Mt'ZIEK- VEREEMGING De Haarlemsche Politie-Muziekvereeniging geeft Maandagavond 16 Maart te 7 uur een concert in de „Cinema Palace" te Haarlem. Na de pauze zal de film „De Getemde Draak" worden vertoond. UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming is aan R. IJzer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het rijkscollege voor de lichamelijke opvoeding en is als zoodanig benoemd prof. dr. M. J. Langeveld; is aan dr. Ir. C. J. van Nieuwenburg op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als rector-magnificus der Technische Hoogeschool te Delft. VOOR DE VROUW GELDIGE BONNEN IN DE WEEK VAN 1 MAART T/M 7 MAART Voor veel ouders is een van de moeilijkste opgaven in hun opvoedingssysteem het loslaten van de kinde ren als zij daar aan toe zijn. Dat begint" al wanneer zij voor het eerst naar school gaan en zoo blijven er lederen keer oogenblikken waarop de theorie heel ver standig zegt: laat het kind aan zichzelf over, maar waarop de ouderlijke liefde, en vooral de ouderlijke bezorgdheid het niet over zich kan verkrijgen om het kind ook maar het geringste schrammetje te laten op- loopen. Dat is heel begrijpelijk, en meestal gaat het dan ook zoo, dat de menschen die de prachtigste theorieën over dit onderdeel van de opvoeding verkondigen, zelf de meeste fouten maken, terwijl ook kinderlooze echtparen hun verontwaardiging ten beste geven over de tekortkomingen van alle mogelijke vaders en moe ders. Menige bezorgde ouder gaat echter nog verder, en blijft het kind met raadgegevingen overstroomen als het allang volwassen is en een eigen gezin heeft ge sticht. Uit den aard der zaak komt dit meer bij moe ders voor dan bij vaders: tenzij de zoon bij den vader in de zaak is, of dat hij hetzelfde vak gekozen heeft, is er niet veel aanleiding om hem in zijn dagelijksch werk nog erg te bevaderen, maar de getrouwde doch ter heeft altijd het „vak" van de moeder gekozen, als wij het werk van de huisvrouw tenminste zoo mogen noemen. Is het vrouwtje pas getrouwd, dan komt zij allicht nogal eens om advies bij moeder, terwijl ook de goede raadgevingen toen zij haar huishoudentje bfcgon, meestentijds in dank zullen worden aanvaard. Maar na ejpn paaj blunders en een paar succesjes, wellicht na een maand of wat, vindt de dochter, en terecht, dat zij er nu verder zelf wel voor kan zorgen, wat de al te zorgvolle moeder heelemaal niet met haar eens is. Wonen zij nu niet in dezelfde plaats, dan gaan de raadgevingen per brief, en is er voor het jonge vrouwtje nog wel aan te ontkomen, maar als zij in dezelfde plaats wonen, is deze moeder helaas, weieens een bemoeial voor zij het zelf weet. Zij be paalt* wie er op verjaardagen moeten worden gevraagd: „Kind, je kunt die lieve tante Nelly toch niet over slaan! Zij zal wel een geschikte werkster zoeken voor het jonge vrouwtje, en als die niet kan, heeft deze wel een vriendin die net zoo goed is. Zij koopt van allerlei voor haar dochter, yan schoenveters tot jus- pakjes aan toe, zij kondigt haar bezoek aan en wacht niet af tot zij te logeeren wordt gevraagd. Zij bepaalt wanneer de verschillende vrienden en vriendinnen op bezoek zullen komen en zij doet allerliefst tegen de vroegere schoolvriendin van haar dochter die deze eigenlijk heelemaal ontgroeid is, terwijl moeder de nieuwe vriendin, het jonge mevrouwtje van den hoek, met een wantrouwenden blik beziet. Allicht verbaast u zich over een dergelijke bemoei zucht van een liefhebbende moeder, maar dit komt veej vaker voor dan men denkt, en menigeen maakt zich er schuldig aan zonder het zelf te weten. Wan neer dit een schoondochter betreft die met een ge liefden zoon is getrouwd, zijn de moeilijkheden nog grooter, want dan gaat het eigenlijk in diepste wezen om de liefde van dien zoon en echtgenoot: de moeder wil hem niet met een ander deelen, zij ziet in de schoondochter veel dat haar niet bevalt, en de schoon dochter op haar beurt voelt haar geluk bedreigd door een liefde die zij nog niet begrijpen kan. Ook voor den zoon is dit een moeilijke situatie, maar toch is hij degene die hier met tact en liefde opheldering kan brengen. De spanning die de moeder in zichzelf teweeg brengt als^ij ook nog voor haar kind wil denken en zorgen, al "dat niet eens meer haar zorgen noodig heeft, maakt haar bovendien moe en prikkelbaar, zij moet immers voor twee gezinnen tegelijk denken, en hoe langer dit duurt, hoe meer zij het gevoel zal krij gen, dat zij ook voor het kind volkomen.onmisbaar is. Op den langen duur wordt dit ook wel voor een deel zoo: wie altijd het werk uit de handen genomen wordt, kan het steeds gemakkelijker overlaten, en als er geen prikkel overblijft om zich er zelf voor in te spannen, is het maar het allermakkelijkste om het over te laten. Het allerbeste voor beide partijen is, als de doch ter zich met geweld losmaakt van alle goedbedoelde bemoeiingen en met overtuiging haar eigen weg gaat, haar eigen logé's kiest, haar eigen vriendinnen uit zoekt, haar eigen inkoopen doet, in één woord: haar eigen werk doet. Op den duur moet de moeder dan wel inzien dat dit verreweg het beste is. E. E. J.—P. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 1 MAART T/M 7 MAART 1942 11A BROOD UB BROOD 11A VLEESCH UB VLEESCH HA AARDAPP. UB AARDAPP. 4 Rants. y2 Rantsoen 1 Rantsoen Rantsoen 1H K.G y2 K-G Brood of gebak Vleesch of vl waren Aardappelen Aardappelen 22 FEBR. T/M 21 MAART 1942 213 ALGEMEEN 10C, 10D RESERVE 214 ALGEMEEN 215 ALGEMEEN 221 t/m 224 ALGEMEEN 11D, 12D RESERVE 225 ALGEMEEN 226 ALGEMEEN 227 ALGEMEEN 216 t/m 220 ALGEMEEN 10A Cm 13A Melk I 10B tfm 13B Melk I 23 FEBR. TOT 16 1 K.G 1 1 1 K.G 50 Gram Gram 250 Gram 250 250 250 250 Gram 500 Gram 500 500 500 500 Gram. 1 Rantsoen Bloem, brood of gebak 4 4 4 4 Rants. 250 Gram 500 Gram 250 Gram 250 250 250 250 Gram. 250 Gram 250 250 250 250 Gram. 100 Gram Vermicelli of Maizena 100 100 100 100 Gram. 100 Gram 500 500 500 500 Gram. 314 Liter 28 14 Liter. 134 Liter 7 7 Liter. U BOTER 12 BOTER 12 VET y2 Rants. l/2 Rants. i/p Rants. I Boter, Margar. of Vet Margarine en vet Margarine en vet Beschikbaar per persoon: £.1 e! n Êiü I Volwas- senen Eenheid In tijdvak van ee week; 9 18 22 18 Rants. II/4 2M? Wi 2Vz Rants. 144 3>A VA K.G. Vt V2 KG, In tijdvak van vier weken In tijdvak van 9 dagen: GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN J. C. Plate programma-directeur Ned. Omroep 1 HILVERSUM 27 Februari. De persdienst van den Ne- derlandschen Omroep meldt: De directeur-generaal van den Nederlandschen Omroep, dr. ing. W. A. Herwijer, heeft met ingang van 1 Maart tot directeur van den pro- grammadienst van den Nederlandschen Omroep den heer J. C. Plate benoemd. De heer Plate werd 25 April 1895 te Haarlem geboren. Nadat, hij de H. B. S. in zijn geboortestad had gevolgd, diende hij tijdens den wereldoorlog zijn vaderland als reserve-officier bij de artillerie. Na den oorlog was hij op verschillende bankinstellingen werkzaam, waarna hij in 1929 naar Zuid-Duitschland vertrok om in dienst te treden van een Hollandsche onderneming, het Jod-und-Schwefel- bad te Wiessee.In den zomer van 1933 werd hij de oprichter en groepsleider van de N. S. B. voor de in Beieren wo nende Nederlanders. In 1941 keerde de heer Plate naar Holland terug om zijn krachten beschikbaar te stellen in dienst van de beweging als verbindingsofficier tusschen het hoofdkwartier van dc N. S. B. te Utrecht en het departement van volksvoor lichting en kunsten. In October van hetzelfde jaar ging hij over naar den Nederlandschen Omroep waar hij verbonden werd aan het bureau van den directeur-generaal. In eeii vraaggesprek met den nieuwbenoemden direc teur van den programmadienst. die een goede kenner is van de muziek, de letterkunde en kunstgeschiedenis, wees de heer Plate er op. dat het zijn grootste streven in de toekomst zal zijn om de programma's in gezonden volk- schen zin te doen samenstellen. „Mijn grootste taak zal zijn", aldus de-heer Plate „om een gezonde verhouding te scheppen tusschen de ont spanning en de voorlichting, welke in de radio geboden wordt, zoowel op het gebied van de muziek als op dat van de letteren. Mijn bijzonder belangstelling bij al deze werkzaamheden gaat zoowel naar het land als de stad en 'k hoop een zoo nauw mogelijk contact tusschen bei den te bereiken". Prijsopdrijvers te kust en te keur Nog altijd: te dure groenten en fruit De Inspecteur voor de Prijsbeheerschlng te Am sterdam is nog dagelijks gedwongen groenten en fruit handelaren detaillisten en grossiers te bestraffen, omdat zij de bestaande prijsvoorschriften niet of slechts ten deele nakomen. In de afgeloopen week zijn wederom niet minder dan 18 kleinhandelaren en 6 groothandelaren gestraft met boeten, welke varleerden tusschen f 25 en f 600, alsmede sluiting van het bedrijf gedurende geruimen tijd. Bovendien werd een uitgebreide clandestiene handel in ongesorteerde aardappelen te Bloemendaal berecht, waarbij acht particulieren betrokken waren.en boe ten tot f 125 werden opgelegd. Ook is het nog altijd droevig gesteld met de naleving van het Prijsaanduidingsbesluit 1941. Hiertegen werden 21 overtredingen geconstateerd en berecht. De opge legde boeten bedroegen f 20, f 25. f 40 en f 50. GEVONDEN VOORWERPEN TE HAARLEM. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede- straat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Klerk, Drappenlerstraat 17, hals ketting: Stokman, Kogelstraat 12, hoofddoek: Westerhof, Zijlstraat 31. hond; Tuyl, Zwaardstraat 17. handschoen tje: Maunaart, Harmenjansweg 57 v. klomp; Bruin. Coorn- bertstraat 27, portemonnale met inh.; v. Gles. Teslastraat 25, portemonnale met inh.; Koomen, Tugelastraat 48. por temonnale met Inh.; Lanmers. Ternatestraat 38, porte- monnaie.met inh.; Zomer, Schotersingel 157. shawl; Uhlen- broek, Pönsesscstraat 3, snelbinder; Mars, Nljlstraa» S3, slede: 'isen. Lekstraat 16. sleutels; v. Workum, Byzan- tlumstr Li 14, schoenen; de Vreeze. Dr. D. Bakkerlaan 72, Bloemfiqnal. schrift: v. d. Berg. Plataanstraat 53. slee; Bureau van Politie. Smedestraat 9. sleutels: Bouwens. Ant. v. cl Goesstrant 5, tasch; Spruitenburg. Kloosterstraat 59 rood, unster; Hoed, Vrouwenhekstraat 10, vulpen; Dekker, Richard Holplein 1, Heemstede, wanten; Homans, Emma- laan 12 rood, wanten. DE TOEPASSING VAN HET LIQUIDATIEBES LUIT 1941. AMSTERDAM 27 Februari. Krachtens artikel 4, lid 1, van het liqutdatlebeslult 1941 zijn leveringen en diensten, door de naamlooze vennootschap terzake van haar ver effening verricht aan of Jegens de firma, van omzetbelas ting vrijgesteld, voor zoover zU vóór 1 Maart 1942 plaats hebben. Krachtens lid 2 van artikel 4 is geen evenredig registratierecht en waardevermeerderingsbelasting 1 Gehuldigd, indien als gevolg van de in artikel 1, lid I, onder 3. bedoelde overdracht, vóór l Maart 1942 onroerende zaken door de firma worden verkregen. Blijkens een door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam van den waarnemend secretaris generaal van het departement van financiën ontvangen mededeeling worden ln alle gevallen, waarin de termijn voor het nemen van het besluit tot ontbinding van de naamlooze vennootschap werd verlengd, de termijnen ge steld in artikel 4, lid 1 en 2, van het llquldatlebeslult 1941 met een gelijk tijdsverloop verlengd. Elk der volgende bonnen 15 Petroleum 26 Petroleum 07 K.F. Brandst.l) 05 t'm 07 H.K. Brandst. 13 en 17 H.K. Brandst. 08 H.K. Brandst.2) 12 t/m 20 C.V. Brandst. 23 t/m 28 C.V. Brandst. le t/m 8e Per. Brandst. 08 K.F. Brandst.l) 228 Algemeen H Zeep H Toiletzeep L Textiel (Mannen) 2 Liter petroleum 1 Eénh. brandstoffen 2 Eenh. brandstoffen 1 Rants. Zeep 75 gram toiletzeep 50 gram scheerzeep diverse data 1 Mrt. 1942 1 Mrt. 1942 31 Mrt. 1942 31 Mrt. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 31 Mrt. 1942 31 Mrt. 1942 1) Hierop geen anthraclet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar DE VOLGENDE BONNE* ZliN BINNEN KORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 28 Februari: 10 Brood, Vleesch, 09 Aardappelen- De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Zaterdag 7 Maart: 10 Aardappelen, 204 t/m 208 'Algemeen (Kaas). 08 en 09 Bi en Vet. 06 t/m 09 Melk. De bonnen ter verkrijging van levensmid delen, waarvan de geldigheidsduur op Zon dag begint, mogen op den daaraan vooraf gaanden Zaterdag worden gebruikt, met uit zondering van den bon voor vleesch en vl eesebwaren. EEN RANTSOEN IS: BROOD 100 gram brood. GEBAK: 75 gram be schuit. wafels, biscuits, koekjes, óf 100 gr spe culaas. 140 gr. koek. óf 300 gram cake, óf 400 gr gevuld klein korst- gebak, of 500 gram ge vuld groot korstgebak. taart, gebakjes VLEESCH' 100 gram vleesch. gewicht van been inbegrepen óf 150 gram paardevleesch. gewicht van heen inbe grepen. VLEESCHWAREN' 75 gram gerookt of ge kookt vleesch. gebra den gehakt, corned- beef. óf 75 gram ge rookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierkaas. óf 150 gr bloedworst zure zult. JAM: 500 gram jam. siroop, honing, enz BLOEM: 70 gram tar webloem. -meel. rog gebloem -meel. zelf rijzend bakmeel. RIJST: 250 gram rijst, rljstemeel. -bloem., -gries, kindermeel GORT 250 gram gort. gortmout. gortbloem, grutten (alle soorten) gruttemeel. (gemengd meel), rijstgries, aard- appel-taploca. óf 4 li ter eortoap. VERMICELLI: 100 gr. vermicelli, macaroni, spaghetti MAÏZENA: 100 eram maïzena, sago aardap pelmeel. óf 100 eram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of pud- dingsauspoeder MELK: Wi liter ge- standariseerde melk of een hoeveelheid vog- hurt bereid uit 134 liter gestandariseerde me'k. PEULVRUCHTEN *>50 gram peulvruchten BOTER' 250 gr hnter. MARGARINE: 250 gr. margarine. VET' 200 gram vet BRANDSTOFFEN' 1 H.L. (maximaal 75 kg) -anthfaciet. steenkolen, tndustriebrlketten. eier briketten, óf 2 H.L cokes gascokes. óf 110 kg bruinkoolbriketten, óf 75 kg petroleura- cokes. ZEEP: 90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheids toiletzeep of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941). óf 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.—31 Aug. 1941). óf 253 gram zeeppoeder, of 450 gram waschpoeder. óf het doen wasschen van 20 K.G. droge vuile wasch. Schaatsenrijden De Schermertochten Eerste dag uitstekend geslaagd De eerste dag van de Schermertochten, welkfe Vrijdag gehouden werd. kan als goed geslaagd genoteerd worden. Wel was het aantal deelnemers niet groot ongeveer 450 rijders startten voor den tocht maar de ideale weers omstandigheden en de goed berijdbare banen waren oor zaak, dat de deelnemers een paar prettige uren op het ijs hebben doorgebracht. De meeste deelnemers hebben den tocht werkelijk als een toerisme opgevat en zich niet gehaast. Wel waren er .enkele hardrijders, die den heelen rondrit ver binnen de 2 uur deden de snelste deed er precies lH uur over. Maar de meesten hebben de gelegenheid waargenomen, om het landschap goed op te nemen. Nu liep alles ook mee: lichte vorst, een zonnetje en zoo goed als geen wind. Het gevolg van dat alles was, dat de deelnemers, waaronder nog vele Amsterdammers, Haarlemmers en Coolers waren, meer dan tevreden waren. Natuurlijk zal de drukte Zaterdag en Zondag veel groo ter zijn. maar de dorpentochtcommissle heeft bereids haar maatregelen daarvoor genomen. Zooals men weet. heeft men Zondag de keuze uit twee tochten, n.l. den Schermer- tocht van 40 K.M en een van 65 K.M., waarbij ook Pur- merend wordt aangedaan. In Alkmaar kan men starten voor beide tochten tusschen 9 en 2.30 uur en in Purmerend alleen voor den 65 K.M. tocht, eveneens tusschen 9 en' 2.30 uur. BEVERWIJK DE MULIERVELDLOOP GAAT DOOR. Op 19 April wordt in het park Rooswijck dc* bekende Mulier-loop georganiseerd over ongeveer 4000 M. De wisselbeker is thans in het bezit van Frits de Ruyter (Quick, Amsterdam). De organisatie is door de N.A.U. opgedragen aan de Hoogoven Athletiekvereenlging „Suomi". VELSEN PERSONALIA. Bij de te Utrecht gehouden examens slaagden voor costumière de dames E. M. Bakenes, H. van Dam en E. de Gast en voor coupeuse de dames S. de Fbeer, en L. N. Waardenberg te IJmuiden ZANDVOORT NAMEN VAN WEGEN. In verband met de door den Commissaris-Gene raal voor. Bestuur en Justitie gegeven voorschrif ten heeft de burgemeester besloten den naam van den Wilhelminaweg te vervangen door: Van Haemstedeweg" en dien van den Julianaweg door: „Menderweg". Ter verklaring van de nieuwe namen wordt ver meld dat Witte van Haemstede in 1304 te Zand voort landde en Zandvoort daardoor voor het eerst in de geschiedenis werd vermeld. Het terrein in de omgeving van den Menderweg werd vroeger „de Mender" genoemd. TOOXEELGEZELSCHAP HET MASKER. Op Donderdag 5 Maart, komt tiet Tooneelge- zelschap Het Masker een voorstelling geven in Modern", voor de leden van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en genood1|den. Opgevoerd wordt: „Blanke Indianen", een blijspel waarmede het gezelschap van Ko Arnoldi te Am sterdam reeds vele successen behaalde. GRATIS WARMTE. De burgeméester van Zandvoort maakt bekend dat van Zondag 1 Maart 1942 af het lokaal van „Ons Gebouw" aan de Brugstraat no. 17 van ge meentewege zal worden verwarmd en dagelijks van des morgens 10 uur tot des avonds 7 uur gratis toegankelijk is. Aldaar zal tevens gelegen heid zijn om Voor een matigen prijs iets warms te drinken. HEEMSTEDE JUBILEUM J. AARSE. Zondag 1 Maart hoopt de heer J. Aarse den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden werk zaam werd gesteld bij de administratie van het gemeentelijk gasbedrijf te Heemstede. Thans is hij commies tweede klasse. IJSVERMAAK. „De banen van „De Volharding" waren in het begin van deze week door opspuiting van een nieuw üsvlak voorzien. De banen zijn nu schitterend en morgen kan men weer volop van de schaatsensport genieten. VERWARMD LOKAAL. Reeds op den eersten dag is al gebleken dat het lokaal van den Volksbond teken drankmisbruik als gelegenheid om zich eens lekker te warmen, in een behoefte voorziet. Velen hebben er op dezen eersten middag al gebruik van gemaakt. Er moet echter rekening mede worden gehouden zit er veel taaie slijm op luchtpijp en strottenhoofd vast. Geef Uw kind lucht en bespoedig de genezing met slijmoplossende Abdijsiroop. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S dat het geen kinderbewaarplaats is. Zeker, ook kin deren zijn er welkom, maar dan onder behoorlijk geleide. Daaraan zal streng de hand worden ge houden. HILLEGOM UITREIKING VITAMINE-D TABLETTEN. Op Maandag 2 Maart zal er des middags van 41/2 tot 5 V? uur in het Nutsgebouw aan de Van den Endelaan gelegenheid bestaan voor het afhalen der Vitamine-D tabletten voor personen wier na men beginnen met de letters AL. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Schnledewlnd. Veenenburger- laan 35. een bruine portemonnale inh. 12 cent en distribu tiebonnen; B. van der Post, Venneperweg 1135. Haarl.meer, een portemonnaie Inh. ongeveer 11 gld., bonnen en tram kaartje: Nic. Boon, Burg Pontstraat 44. een bruin porre- monnaletje Inh. 50 cent; M. van Zundert, Havenstraat «7, een zilveren oorknopje: Van Gemert, Van Tetstraat 17. een zllverbon van een gulden; F. van Keulen, Stationsweg 17, een paar grijze kinderwanten: C. Vnstenouw, Hofstraat 45, een rentekaart; F. van der Steen, Weèrestelnstraal 95, een paar grijs-wit wollen handschoenen; H. Manskant, Krocht 5, een paar zwarte beenpijpen; M. Oudshoom, Veenenburgerlaan 11. een heeren.vmbandhorloge: Zwei- ploot, Trekvaart, een bruine motorhandschoen; J, Bann'-.g. Leidschestraat 157, een kachel-zakpijp; A. Struik, Haven 128, een padvlndersriem; H. Vreeken, Havenstraat 27. »*en maatstok;#H Rietmeljer. v. d. Endelaan 28. een portemon nale Inh. f 10,57; Van den Berg, Emmastraat 5. een bruine want en een zwarte polswanner; L. van Kessel. Vogelen- zangscheweg, Vogelenzang, een kaart van alg. dls'rlbutic- bonboekje; Ruigrok, Loosterweg III, no. 46. een fietspomp; W. Krieger. Patrimoniumplein 25. een zakmes; D Knoop, Havenstraat 26, een beige mantelrlem; Visser, Hoofdstraat 146. een paar blauwe wollen handschoenen en een blauwe glacé handschoen: J. Trouwen. Kerkstraat 23, twee paar wanten (over elkaar gedragen). Bij de politie: een bruine handschoen; een pakket Inh. 2 wit glazen ballons: een sleuteltje aan een blauw lintje; een hulssleutel; een slot met sleutel. Soldaten naar Ned.-Indië teruggeroepen SJANGHAI,? *7 Februari (ANP) De regeering van Nederlandscb-Ihdië heeft alle Nederlandsche soldaten, die zich of5 het oogenblik in Engeland en in Canada bevinden, bevolen onmiddellijk naar Nederlandsch- Indië terug te gaan om onder de wapenen te komen. Verklaring van cïr. van Mook SJANGHAI, 27 Febr. (A.N.P.) Na zijn terugkeer uit Amerika heeft de plaatsvervangend^gouvcrneur- generaal van Nederlandsch-Indië, dr. vaK Mook. een gesprek gehad met den bekenden Amerikaanschen journalist Knickerbocker. Dr van Mook drong er sterk op aan dat Amerika die vliegtuigen, die Neder landsch-Indië gekocht en betaald bad. ook zou leve ren. DEPARTEMENT VAN VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN ZATERDAGS GESLOTEN 's-GRAVENHAGE, 27 Februari. De secretaris generaal van het departement van volksvoorlichting cn kunsten brengt ter algemeene kennis dat het depar tement voornoemd met ingang van 28 Februari a.s, tot nader order des Zaterdags gesloten zal zijn. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 27 Februari. Bevallen 25 Februari: E. W. HofmanSchneider, 26 Februari: J. C. MeijerMeurer, d.; W. H. P. Leener»—de Ridder, d.: J. A. Leur»Koonings, z.; A. E. BusBrinkman, d.; M. de GraaffDekker, z.; H. T. StoeltjeFuncke, z.: H. J. Kaanvan Dansik, d.; 27 Februari: M. J. van der Polvan Tongo ren, z. Overleden 25 Februari: F. Kroesemeljer, S2 Jansweg; D. Zwart, 54 J.. Pres. Steljnstraat: 26 Febr, J. J. van Dijk, 76 J„ Leidschevaart: W. A. ,T. Bon- gaardt, 66 J.. Kenauparki A. Kok, 70 Jaar, Wouwen» manstraat; 27 Februari: J. H. van DuljnWassenaar 80 J., Junoplantsoen; C. W. Hummeling, 78 j, Kleine Houtstraat.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11