Haarlem's Dagblad Vloofontmoeting in de Indische wateren Japansehe, troepen bezetten Benkoelen 59e JAARGANG No. 18005 x X Uitgave Loorens Coster. M(). v. Courant-Uitgaven en AI gem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, t>ljk. Soenda- plein 33. Postgiro 38SI0 Drukkerij: Z B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred 15054. Redactie 10600. Drukker!) 10132, Administratie 10724, 14823. Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 28 FEBRUAR11942 Abonnement per week 0,28. per maand 1.13, per kwartaal ƒ3,42, franco per post f 3,73, losse nummers 8 cent. Adverten- tlën: 1—5 regels 2,1# elke regel meer #,42. Reclame» #,7* per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.72. elke regel meer ƒ0.18. Groentjes r—3 regels 34 cent, elke regel meer 12 cent bü contante betaling. Uitreiking nieuwe bonkaarten te Haarlem Inlegvél en stamkaart medebrengen Blijkens een officieele mededeeling van den di recteur van den distribuliedienst te Haarlem, zal van Maandag 2 Maart tot en met 21 Maart de uitreiking plaats hebben van de nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen, geldig voor de periode van 22 Maart tot 18 April. Deze bonkaarten zullen de thans in omloop zijnde bonboekjes vervangen. Een bonkaart bevat alle bonnen voor voedingsmidde len voor een termijn van vier weken. Voor het in ontvangstnemen van de bonkaarten dient men thans niet alleen de stamkaart mede te brengen, doch tevens het daarbij behoorende inlegvel. Het is het publiek verboden losse bonnen van het in legvel in te leveren. De betreffende bon van het inlegvel moet n.l. door den ambtenaar worden ver wijderd. Er zijn acht verschillende soorten bon kaarten. Houders van inlegvellen ontvangen de daarop vermelde bonkaarten. Men houde zich stipt aan den dag waarop men aan de beurt is. Voor houders van stamkaarten met inlegvellen, die geboren zijn in de maanden Januari. Februari, Maart en April van de jaren 1921, 1928, 1938, dient het in hun bezit zijnde inlegvel in het be trokken uitreiklokaal te worden omgeruild, alvorens de bonkaarten in ontvangst kunnen worden geno men. «j Ruiling van bonkaarten is njet geoorloofd. Degenen, die tot heden nog geen inlegvel ont vingen, kunhen dit inlegvel op vertoon van de distributiestamkaart en tegen inlevering van bon 13. van de reservekaart van het bonboekje uitsluitend nog in ontvangst nemen in het uitreiklokaal Sint Bavo, Smedestraat en wel enkel in de morgenuren. Op bon 228 zeep verkrijgbaar 's GRAVENHAGE, 28 Februari. De secretaris generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat de ónder- staande bonnen recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 Maart a.s. geeft de met ,228" genummerde bon van de „bonkaart alge meen" alsmede de met „H" zeep gemerkte bon van de nieuwe uitgereikte zeepkaarten, welke respectievelijk ten behoeve van kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tus- schen -twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samen stelling van na 1 September 1940) hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzij 150 gram zachte zeep (samen stelling van na 1 Januari 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941); hetzij 250 gram zeeppoeder. hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van een bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak»geeft de met „H toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar ge steld ten behoeve van wasscherijen. Evenmin is zulks het geval met vloeibare shampoo. Deze wordt uitsluitend beschikbaar gesteld voor kap pers. Een rantsoen vloeibare shampoo bedraagt een hoevelheid van 200 gram. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscnerijen ziin derhalve ver plicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed hetzij in eens hetzij bij gedeelten, in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook gekit voor de zoogenaamde „wasch- verzenders" die slechts als .tusschenpersoon tus schen het publiek en de wasscherijen - optreden. De wasch van kantoren," hotels,, cafés enz. voor zoo ver het handdoeken, .poets- en stofdoeken; servet ten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven, zondef dat daarbij bonneh be hoeven te worden afgegeven. De hiergenoemde uitzonderingen, gelden derhalve niet vooy bedde- goed van hotels. Verlenging geldigheidsduur zeepbon 's GRAVENHAGE, 28 Februari. De secretaris generaal van het departement van handel, nijver^ heid en scheepvaart maakt beleend, dat de geldig heidsduur van bon 211 van de bonkaart algemeen en van den met „zeep G" gemerkten bon, beide recht gevende op het koopen van een rantsoen zeep, is verlengd t.m. 31 Maart a.s. Honden- en kattenbrood 's GRAVENHAGE, 27 Februari. Het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor de periode van 1 tot en met 31 Maart 1942 op bon 15 van de voe- derkaart voor honden vei-krijgbaar wordt ge steld: voor honden van groep 1 10 K.G. honden brood, voor honden van groep 2 10 K.G. honden brood, voor honden van groep 3 8 K.Gi hönden- brood, voor honden van groep 4 5 K.G. honden brood, voor honden van groep 5 4 K.G. honden brood, voor honden van groep 6 3 K.G. honden brood. Op bon 15 van de voederkaart voor katten (groep K) wordt voor dezelfde periode 1V2'K.G. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 31 Maart 1942 zWi de bonnen no. 15 van vorenbedoelde kaarten ongeldig, zij mogen dan niet meer worden aangenomen. Hooge boeten voor prijsopdrijvers Sigaren van 6 cent voor 35 cent aangeboden '«GRAVENHAGE 27 Febr, Nadat reeds ln November 1.1. een 5-tal sigaren- en sigarettenfabrikanten wegens het overtreden der prijsvoorschriften tot groote boeten, in to taal ruim f 150.000 beloopend. waren veroordeeld, hebben de prijsbeheerschingsautoritetiten ook op dit terrein niet stilgezeten. Teneinde ook de kleinex'e beurzen van tijd tot tijd nog eens in de gelegenheid, te stellen wat rookgerei te bemachtigen, is een voortdurende contröle op de pro ductie van en den handel in tabakswaren uitgeoefend. Zooals wel te verwachten was, werden bij deze controle ook telkens weer overtredingen geconstateerd. Met name het 'prijsklassevoorschrift, dat de fabrikanten verplicht naast de duurdere soorten ook bepaalde hoeveel heden van la geren prijs te fabriceeren. werd herhaaldelijk overtreden. Een groote sigarenfabriek ln het zuiden van het land zag zich wegens het niet naleven dezer voor schriften door den inspecteur voor de prljsbeheersching tot f15.000 boete veroordeeld. Kleinere boeten van f 4500. f 1000 en f 500 werden nog opgelegd aan fabrikanten, die hetzelfde voorschrift hadden overtreden. Dat ook tegen knoeierij en prijsopdrijving ln den handel krachtig wordt opgetreden, bewijzen 2 vonnissen tegen een grossier-kleinhandelaar en een vertegenwoordiger, belden te Tilburg. De eerste werd door den inspecteur voor de prljsbeheersching tot een boete van f 10.000, de tweede tot f750 boete veroordeeld. Van den vertegen woordiger werd tevens een groote partij sigaren, ter 1 Waarde van c.a. f3000 verbeurd verklaard. Beiden werd tenslotte verboden gedurende een jaar voor eigen rekening of voor rekening van anderen handel te drijven ln tabak Of tabaksproducten. (A. N. P.). PRIJSOPDRIJVING GESTRAFT. De inspectie voor de Prjjsbeheersching te Am sterdam meldt: De commissionnairs te IJmuiden G. F. en H. R. hadden een partij bonbons, verpakt in doozen, tegen te hoo^e prijzen ingekocht en later weer verkocht. In verband met de gepleegde overtredingen der prijsvoorschriften zijn beiden door den inspecteur, voor de prijsbeheersching te Amsterdam veroordeel» tot boeten van f 400. De melkcontroleur J. G. van L. te Heemstede verkocht 5 K.G. boter voor f 12 per K.G. Een boete van f 100 werd zijn deel. De koopman in scheepsbenoodigdheden J. F. te Bloemendaal handelde in sigaren. Hij bood althans een partij van 5000 ongebandrolleerde sigaren voor 33 cent per stuk aan. Deze sigaren hadden niet meer dan 6 cent; mogen kosten. F. werd hiervoor ver oordeeld tot f 200 boete, terwijl de sigaren verbeurd «erklaitfd, werden. H.O.V. Ledenconcert Soliste: Annie Hermes Een gelukkig gekozen inleiding tot dit concert van heterogene stijlen kon men haar noemen: deze eerste symphonie van Beethoven. Vooral omdat op dit Beet- hovenwerk, dat nog geheel in den stijl van Haydn is gehouden, de- concertaria voor alt en orkest volgde van Haydn, Ariadne auf Naxos. De taak die de altzangeres Annie Hermes op zich had genomen, om dit in zuiversten zin klassiek werk uit te beelden, werd hierdoor zeker niet bemoeilijkt. Men zou deze gedachte ook kunnen omkeeren, en haar werk een schoone voortzetting kunnen noemen van wat voorafging. Hoe ook gezien, haar komt de lof toe, den zin van tekst en muziek uitnemend te hebben aangevoeld. Op eminente wijze steunden haar dirigent en orkest. En niet in de laatste plaats in het aanvoelen van de juiste orkêstkleur, die deze stem vraagt. Het mag zijn, dat die kleurenkeuze grootelijks is bepaald door de instrumentatie, maar er zijn vele mogelijk heden; ik meen dat men den -besten weg gekozen heeft. Bij Diepenbrock's groote alt-aria „Die Nacht" wordt er minder overgelaten aan de zienswijze van den diri gent. Daar wijzen de vele obligaatpartijen in 't orkest noodwendig naar een bepaald doel, en hier is het de zangeres, die daarmede heeft rekening te houden. De zoo verscheiden klanktiipbres van een fluit, een alt viool, een klarinet vragen haar opmerkzaamheid. Met haar rijkgetimbreerde stem viel dit aan Annie Hermes niet moeilijk. De zangeres werd ruim met bloemen bedacht. Van die hulde bracht zij een rechtmatig deel over op dirigent en orkest. f Als inleiding tot deze aria van Diepenbrock zou aan vankelijk Henry Rabaud's „Procession nocturne" die nen. Zij werd vervangen door een werk van Guillaume Lekeu, den jong gestorven leerling van César Franck. Men heeft Marinus Adam zeer kunnen bewonderen om de knappe wijze waarop hij naast technische pro blemen ook den zin van het werk heeft -opgelost. Dat was een uitvoering die blijft heugen.. Dirigent en orkest waren in uitstekende conditie, wat ten overvloede bleek uit de weergave van het Meister- singer Vorspiel. G. J. KALT. Mia Peltenburg Liederenavond Er was een tijd het zal wel een dozijn en meer jaren geleden zijn toen twee of-drie liederenavonden van Mia Peltenburg en Hendrik Andriessen een vast bestanddeel van elk Haarlemsch concertzeisoen vorm den. Wij hebben in die jaren veel interessants en moois door haar leeren kennen, o.a. een groot aantal liederen van Hugo Wolf; Louis van Tulder werkte daarbij meer malen mede. Haar vertrek naar Zwitserland in verband met haar huwelijk maakte een einde aan haar Haarlem- sche recitals: slechts de schoone herinnering er aan bleef ons over. Nu voor korten tijd in ons midden teruggekeerd heeft zij Vrijdagavond weer eens voor vele oude ge trouwen de oude herinneringen tot nieuw leven ge wekt, aan vele jongere belangstellenden een denkbeeld van haar geestelijk en vocaal herscheppingsvermogen gegeven. Marinus Flipse assisteerde haar daarbij aan den vleugel als plaatsvervanger van Theo v. d. Pas, die door familie-omstandigheden verhinderd werd en we mochten met genoegenwaarnemen, dat Flipse de hem toevertrouwde taak uitnemend vervulde: in sub tiele kleurschakeringen sloten de uiterst correct ge speelde klavierpartijen zich bij de zangstem aan. In den zang van Mia Peltenburg was wel een en ander veranderd. De vroeger zoo gemakkelijk aan sprekende hooge tonen vereischten nu meer inspan ning: het vrij uitzingen van vroeger had plaats gemaakt voor een meern intiem musiceeren. alles bleef als in gedempt licht, dat slechts bijwijlen verhelderde. Ge bleven was de instabiliteit der toonvorming, die ook nu weer als een klein nadeel werkte, maar gebleven waren ook de voortreffelijke duidelijke uitspraak van de teksten en de intelligente voordracht, die weer uit elk lied de kern naar voren wist te brengen. Aldus zong zij eerst zeven der 15 ,,Magelone"-liede- ren, op. 33 van Brahms. Het frissche „Keinen hat es noch gereut" en het onvergetelijk mooie wiegelied: „Ruhe, Süssliebchen" waren hoogtepunten, het geheel bleef wat> te veel in één sfeer. De „Chansons de Bilitis" van Debussy hieven ons daaruit, wat het muzikale be treft: wie zóu bij „La Flüle de Pan" niet even aan den Gregoriaanscheiu zang denken? Zeer fijn en teer droegen de zangeres en de pianist deze subtiele kunst voor: daarna leek de müziek van Diepenbrock bij „Les Chats" en bij „De klare dag" zwaar op de hand. Eenige mooie Schubertliederen, bekende en minder bekende, besloten den avond; „Ganymed" hadden we ons uit bundiger, overtuigender kunnen denken, doch de poëzie der heldere beekjes culmineerde in de toegift „Wohin?' Gaarne roepen we haar „Tot weerziens" toe. K. DE JONG. Huisvrouwen vergaderden De jaarvergadering van de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen werd Vrijdagmiddag in gebouw „Zang en Vriendschap" ge houden. Door de presidente mevr. J. L. VisserBrutel de la Rivière werd in haar openingswoord medegedeeld dat het jaar 1941 voor de vereeniging een kalm jaar is geweest, waarin het 25-jarig jubileum het eenige bij zondere feit was. Het jaarverslag dat de secretaresse mevr. M. H. de Bruin—van Scherpenberg uitbracht, toonde aan, dat de vereeniging thans 2348 leden telt. Voor de gehouden lezingen en excursies bestond levendige belangstelling. Uit het verslag van de pen- ningmeesteresse mevr. Vermeulenvan Egmond bleek dat financieel bezien, het verslag niet gunstig is ge weest. Het nadeelig saldo bedroeg f 3106.15. Onder dank zegging werd de penningmeesteresse voor haar accu rate beheer gedéchargeerd. De begrooting voor 1942 sloot op een bedrag van f 6.500. De aftredende bestuursleden mevr. De Bruin—van Scherpenberg. mevr. Dyserinckvan Gilse v. d. Pais, mevr. Van Eerde—Sluyterman. en mevr. Vermeulen— van Egmond werden allen herkozen. De presidente feliciteerde de herbenoemde bestuurs leden en deelde tevens mede, dat de samenwerking en de goede geest onder de bestuursleden niets te wenschen overliet MIDZA-COMBINATIE TE HAARLEM. Het Midza-kantoor deelt mede, dat de werkzaam heden voor de Midza-liquidatie-uitkeering zoover zijn gevorderd, dat met de verzending vpn de premies een begin kan worden gemaakt. Aangezien er bijna 7000 inzendingen waren en de verzending slechts geleidelijk kan geschieden, zal één en ander wel eenigen tijd in beslag nemen. Daarom worden inzender(sters) verzocht voorloopig niet te informeeren, want dat geeft slechts vertraging in de afwikkeling. - CONCERTEN MEESTER-CYCLUS. Het Concertbureau Alphenaar deelt ons mede, dat de concerten van den Meester-Cyclus om half acht precies zullen aanvangen, zulks ten gerieve voor de bezoekers van buiten de stad. NED. ZWEM- EN REDDINGSBOND. Naar aanleiding van de zeer ernstige ongevallen met autobussen, voorgekomen' in Krimpen a. d. IJsel en te Ouderkerk a. d. IJsel in het vorig jaar, heeft de heer A. J. Meijerink voor de Goudsche Brigade een voorlichtingsavond gehouden. Behandeld wetd: ..Wat moet men weten en hoe moet men handelen als een auto te water rijdt?" De voordracht werd met duidelijke lichtbeelden nog onderstreept HERVATTING LAGER ONDERWIJS. De lagere scholen te Haarlem hervatten het onder wijs op Maandag a.s. des morgens te kwart voor negen. Een uitzondering hierop maken de Dr. Huetschool. waar het onderwijs te negen uur begint en de school „Buitenrust", wtlar het onderwijs eerst Donderdag a.s. wordt hervat en wel te kwart voor negen. PERSONALIA. Tot tijdelijk Ieerares aan de Rijks Hoogere Burger school te Hoorn is benoemd mejuffrouw A. Scholtens te Haarlem. JUBILEUM J. L. HEEMSKERK. Dinsdag 10 Maart hoopt de heer J. L. Heemskerk den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad als boekhouder bij de firma Peltenburg en Zonen, houthandel te Haarlem. VERDUISTEREN van io.IR t„t 8.29 Maan 1 Maart op 17.44, 2 Maart onder 8.09. Verduisteren 1 Maart van 19.18 tot 8.26. Maan 2 Maart op 18.55, 3 Maart onder 8.35. Prof. Goedewaagen leidt dag van den Ned. Omroep in 's GRAVENHAGE, 27 Februari. Ter gelegen heid van den dag van den Nederlandschen Omroep te Hilversum op Zondagmiddag a.s. zal de secre taris-generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten prof. dr. T. Goedewaagen, persoonlijk aanwezig ziin en op de feestelijke bij eenkomst een inleidend woord spreken. (A.NJ?.) Vitamine-D-tabletten Nieuwe uitreiking te Haarlem De volgende week heeft te Haarlem een nieuwe uitreiking plaats van Vitamine D-tabletten, voor kinderen van 3 maanden tot 3 jaar en voor a.s. moeders. Zooals men weet worden die tabletten verstrekt als voorbehoedmiddel tegen Rachitis (Engelsche ziekte). De uren van uitreiking zijn in een advertentie in dit nummer bekend gemaakt. EXAMENS^ C. van Pel te Haarlem is geslaagd bij de A.S.S.O. te Arnhem voor het diploma 'wegenbouwkundige. INBOEDELVEILING TE HAARLEM. Bij de Donderdag door den makelaar P. Hoogeveen te Haarlem in het Algemeen Verkooplokaal gehouden veiling werden o.m. de volgende hooge prijzen besteed: staande klok met speelwerk f 2900; secretaire met lak- paneelen en dito broodkastje f 2000; wortelnoten cabi net f 650; ^frortelnoten bureau f 310; Chineesch tapijt f 1400. OPROEP. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt de vrouw die op 31 Januari j.l. te omstreeks mid dernacht in de Groote Houtstraat getuige is ge weest van een vechtpartij tusschen Duitsche Ma rinesoldaten en eenige burgers, en met een der sol daten is weggegaan, zich te melden bij de Duitsche Politie, Kenaupark 19 te Haarlem, tot het geven van inlichtingen, ^ventueele onkosten worden ver goed. GIFTEN VOOR WINTERHULP NEDERLAND DEN HAAG. 28 Febr. By Winterhulp Neder land zijn van 16 t.m. 21 Febr. giften binnengeko men tot een totaal bedrag van f 101.807.yl. EEN TENTOONSTELLING VAN NEDERLANDSCHE GRAFISCHE INDUSTRIE. 'AMSTERDAM, 27 Febr. Van Zaterdagmiddag 28 Februari te 2 uur tot Zaterdag 4 April zal in een drie tal benedenzalen van het Stedelijk museum te Amster dam, Paulus Potterstraat 13, voor het publiek de ge legenheid bestaan om kennis te maken met den huidi- gen stand van de grafische kunst en industrie in Ne derland. De opstelling van het materiaal en de aan kleeding van de zalen werden verzorgd door de ar chitecten Paul Schuitema en Piet Worm; deze zijn er in geslaagd een zeer aantrekkelijke en overzichtelijke indeeling te maken. In totaal moesten vele duizenden stukken worden geselecteerd en ondergebracht in een vrij beperkte ruimte: meer dan honderd inzenders hebbqn hun werk hiervoor afgestaan. Niet alles kon dus direct zichtbaar worden opgehangen; een gedeelte werd ondergebracht op draaibare rekken of in uit- schuifkasten. Loos alarm op Long Island GENèVE, 28 Febr. (DNB) Volgens een bericht uit de „New York Times" van Donderdag is de luchtdoelartillerie op Long Island in den nacht van 24 op 25 dezer voor het eerst na het uitbreken van den oorlog in werking getreden. Van 's nachts twee tot zeven was er luchtalarm. Naderhand bleek, dat het een valsch alarm was geweest. Nieuwe Japansclie ambassadeur te Moskou TOKIO, 28 Febr. (DNB) Naar van officieele zijde verluidt, is de Japansehe ambassadeur te Moskou, Lt-gen. Tatekawa, om gezondheidsredenen afge treden. Tot zijn opvolger is benoemd de adviseur van het ministeriq van buitenlandsche zaken Namtake Sato. Met hem zal de ambassaderaad Goro Moris- jima, die tot gezant is benoemd, naar Moskou gaan. Engelsche vliegers boven Duitsehland Drie bommenwerpers neergeschoten BERLIJN, 28 Februari (DNB) De Britsche lucht macht heeft in den afgeloopen nacht bij, slecht zicht storingsaanvallen op het Duitsche kustgebied onder nomen. Op geen enkele plaats ontstond eenigerlei scha de. Daarentegen verloor de vijand volgens de thans beschikbare berichten door jagers en luchtdoelartillerie drie bommenwerpers. Reeds voor middernacht was het geheele Duitsche gebied weer vrij van den vijand. Nieuwe agrarische ordening in bezette Oostelijke gebieden Boer zal den bodem weer individueel bewerken Het DNB meldt: De rijksminister voor de bezette Oostelijke gebieden, Alfred Rosenberg, heeft in overleg met den gevolmachtigde voor het Vier jarenplan, rijksmaarschalk Goering, een nieuwe agrarische ordening voor de reeds door het civiele bestuur overgenomen gebieden der vroegere Sov jet Unie in de grenzen van 1939 uitgevaardigd. In plaats van het bolsjewistische kolchosen-stelsel komt een nieuwe ordening, die de landbouwbevolking van het Oosten tot de individueele bewerking van den bodem zal terugbrengen. Begrijpelijkerwijze is het niet mogelijk de sinds twee decennia met alle middelen van geweld gevestigde bolsjewistische methoden, waardoor de boeren tot slaven werden gemaakt, van vandaag op morgen te veranderen. De ontboenden collectieve be drijven zullen daarom eerst worden omgezet in gemeen schappelijke bedrijven, waaruit zich vervolgens de in dividueele bedrijfsvorm zal ontwikkelen. Onafhankelijk van de definitieve vorming zal het tot een hofstede behoorende land tot particulier bezit worden verklaard, van belastingen bevrijd en op voorstel vergroot kunnen worden. In overleg met het opperbevel van de weer macht geldt de nieuwe agrarische ordening ook in de door de Duitsche troepen bezette gebieden, die nog niet door het civiele bestuur zijn overgenomen. Japansehe zeestrijdkrachten brengen vier oorlogsbodems tot zinken TOKIO, 28 Februari (D.N.B.) Strijdkrach ten der Japansehe marine, die in de wateren van 5ava opereeren, zijn gistermiddag tegen zes uur, volgens een bericht van het Japansehe hoofdkwartier in contact gekomen met de hoofdmacht der in deze gebieden opereerende gecombineerde vijandelijke vloot. Bij de gevechten, die ontstonden, werden een een kruiser en drie torpedojagers van den vijand in den grond geboord. Het overige deel der vijandelijke strijdkrachten wordt tftans achtervolgd. Omsingeling van Rangoon wordt voltooid Britsche terugtocht over de Sittang TOKIO, 27 Februari (D.N.B.) Domei meldt uit Saigon dat radio San Francisco heeft bekendgemaakt dat de Japansehe troepen ge concentreerd langs de rivier de Sittang, gis teren stroomopwaarts zijn opgerukt om het eindstadium der omsingeling van Rangoon te voltooien. De nieuwe opstelling der vijandelijke troepen, een 100 K.M. stroomopwaarts van de stad. werd uiterst gevaarlijk genoemd. Tevens werd verklaard dat de thans waarneembare verflaqjving van den strijd te land kan worden beschouwd als een be wijs dat de Japanners bezig zijn de Britten over de Sittang te jagen en dat zij nieuwe versterkin gen uit Singapore verwachten. In een door den Britschen Berichtendienst uit gegeven speciaal bericht uit Rangoon wordt be- vesttigd dat de Britsche troepen zich onder „zwaren druk" der Japanners hebben moeten terugtrekken over de rivier Sittang. In het bericht wordt verder gezegd dat de mili taire autoriteiten op verzoek van den gouverneur zich belast hebben «iet de controle over Rangoon. Het neerschieten van plunderaars en brandstichters heeft een grooten indruk gemaakt. AMERIKAANSCHE TANKBOOT GETORPEDEERD. STOCKHOLM. 28 Febr. (DNB) Het Amerikaansche ministerie van marine maakt bekend, dat de tankboot ,W. D. Andersom" (10-227 t.) aan de Atlantische kust is getorpedeerd. Hevige strijd aan de Krimfronten Bolsjewisten opnieuw teruggeworpen Het DNB meldt: Ten aanzien van de afweergevechten op de Krim worden nog de volgende bijzonderheden bekend: De aanvallen der bolsjewisten op beide fronten van de Krim zijn Donderdag vroeg in den ochtend na artillerievoorbereiding begonnen en hebben den ge- heelen dag geduurd. De bolsjewisten gingen steeds weer, ter sterkte van een compagnie of een bataljon over tot aanvallen op de Duitsche en Roemeensche stellingen van 't omsingelings front van Sebastopol en het schiereiland Kertsj. Zij werden echter overal door de verbonden troepen, deels in terstond ondernomen tegenaanvallen, teruggeworpen. De vijand leed hierbij bijzonder zware en bloedige verliezen. De Japanners hebben nu het Zuidelijk deel van Su matra veroverd en zijn nu aangekomen ln Tand- joengkaransr, Teloek-Betoeng en Pandjang (Oost- haven) met de inneming van deze strategische plaatsen beheersohen zij thans de Straat Soenda West-Java wordt nu ernstig 'bedreigd, havenplaatsen zooals Anjer-Kidoel en Merak, die aan een spoorweg gelegen zijn, loopcn nu ernstig gevaar uitgangspun ten te worden voor een .Japan solien opmar «-li naar Batavia, Indien liet de Japanners gelukt hier troe pen aan wal te brengen. Ditzelfde geldt ook voor de Oostkust, o.a. voor de havenplaatsen Sltoe Hondo en Bnqjoewangl, vooral nu de'Japanners op Ball zijn geland en troepenversterkingen afwachten om een aanval op Soerabaja te beginnen. Op beide kaartjes kan men de ligging van Java's Noord-West en Zuid- Oost kust overzien. Aan liet Do- nctz-front. Op hun lioo- 4, tren post hebben «leze Duitsche unaniemers een goed overzicht op don strijd in 'iet Donetz- bekken en kunnen van liieruit het artillerie vuur lelden. SoherU Fel 1 inga. P. K. Koch. Duitsehland strijdt voor Europa Vergeefsche aanvallen der bolsjewisten op de Krim. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 27 Februari (DNB) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Op de Krim hebben Duitsche en Roemeensche formatiés vijandelijke aanvallen op het front van Sebastopol en op het schiereiland Kertsj met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Ook aan de overige fronten mislukten talrijke aanvallen van de bolsjewisten als gevolg van het weerstandsver mogen van onze troepen, die door sterke lucht strijdkrachten werden gesteund. In Noord-Afrika levendige activiteit van Duit sche en Italiaansche verkenningsstrijdkrachten aan het Cyrenaica-front. In weerwil van het ongunstige weer werden de havenwerken van Tobroek ge bombardeerd en gemotoriseerde Britsche colonnes met bommen en de boordwapens aangevallen. An dere luchtaanvallen waren gericht op Britsche vliegvelden op het eiland Malta. De vijand viel ook in den afgeloopen nacht enkelo plaatsen in het Noordduitsche kustgebied aan. Twee Britsche bommenwerpers werden neerge schoten". Belangrijke marinebasis' op Zuid-Sumatra in Japansehe handen TOKIO, 27 Februari (DNB) Naar het Japan sehe hoofdkwartier mededeelt, heeft het Japansehe leger op 24 Februari het belangrijke steunpunt Benkoelen aan de Westelijke kust van Zuld- Sumatra bezet. Naar het keizerlijke hoofdkwartier bekend maakt, hebben op Zuid-Sumatra opereerende legereen heden op 23 Februari een belangrijke marinebasis aan de Samangka-baai geheel bezet. Voorts wordt bekend gemaakt dat Japansehe marine- vliegtuigen boven Batavia vier Spitfires van den te genstander hebben neergeschoten. Tegelijkertijd is het vliegveld van Tjililitan, buiten Batavia, gebombardeerd waarbij twee zware vijandelijke machines op den grond werden vernield. De Japansehe vliegtuigen leden geen verliezen. In een blik terug op. den llden Januarj begonnen veldtocht tegen Nederlandsch-Indië hebben Japansehe militaire deskundigen verklaard dat de luchtstrijd krachten van den tegenstander in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan zoo zwaar verslagen zijn. dat zij „niet veel ronden kunnen doorstaan". Ruim 460 En gelsche, Amerikaansche en Nederlandsche vliegtuigen zijn in de zeven weken sedert het begin van dit offen sief vernield. Ofschoon de Japansehe luchtstrijdkrachten op tegenstand stieten, hebben zij toch ongetwijfeld de superioriteit in de lucht boven het geheele gebied vnn Ned.-Indië. met inbegrip van Java. Ball, Flores, Timor, de kleine Soèhda-eilanden en Nieuw-Guinea binnen enkele dagen veroverd. Omtrent de activiteit van do marinevliegtuigen in de negen dagen van 18 tot 27 Februari verklaarden de deskundigen dat 44 vlieg tuigen van den tegenstander zijn neergeschoten en 55 op den grond zijn vernield, waarbij zich nieuwe En gelsche .en Amerikaansche modellen bevonden, zoodat aangenomen kan worden dat het grootste deel van de luchtvloot van *den tegenstander is vernield. Java wacht den Japanschen aanval af Leger geconcentreerd tusschen de vulkanen BERLIJN, 28 Febr. (V.P.B.) In Engeland en Amerika is veel te doen over „den slag tusschen de vulkanen", zooals men den te verwachten aanval der Japanners op Java heeft gedoopt. Generaal Wavell heeft het opperbevel over de verdediging van Java. zooals bekend, afgestaan aan den Ne derlandschen opperbevelhebber Ter Poorten. Of dit besluit in verband staat met de nog niet bevestigde berichten over een vliegtuig-ongeluk, waarbij ge neraal Wavell een paar ribben zou hebben gebro ken, valt uiteraard niet na te gaan De luitenant- g.-g. van Ned. Oost-Indië dr. van Mook. heeft in een radiorede verklaard, dat de^ tijd van vernielen en terugtrekken ten einde is. Thans komt het er op aan tegenstand te bieden en zelfs tot den aanval over te gaan. De hoofdmacht van het Nedérlandsch-Indische leger op Java heeft zich, volgens.de laatste berich ten, geconcentreerd tusschen de groote vulkanen van het eiland. D? vloot en het luchtwapen hebben zich eveneens geconcentreerd om de* strijdkrachten te land te ondersteunen. De elfhonderd km. lange Javaansche kust is ver deeld in een groot aantal sectoren, welke bij even- tueele landingen der Japanners zelfstandig den te genstand moeten organiseeren, wanneer zij even tueel geisoleerd worden. De voornaamste verster kingen van Java liggen in een wijden kring rondom de bergen. Zij strekken zich uit in de rimboe en verder over de koffie- en rubberplantages. Bandoeng is de kern van het defensieve systeem. Hier zijn alle beschikbare wapens samengetrokken en ook het hoofdkwartier schijnt hier gevestigd te zijn. De politiek der „verbrande aarde" Ook in Australië STOCKHOLM. 27 Februari. Naar „Aflonbladet" uit Londen meldt, heeft de regeering ln Nieuw Zuid- Wales in Australië een commissie ingesteld, die de verantwoording ervoor draagt dat de politiek van „ver brande aarde" voor het geval een Japansehe invasie plaatsvindt, voor honderd procent wordt uitgevoerd. De commissie moet bijzondere vernielingspatrouilles opleiden, die voor de vernietiging van waardevolle Installaties in bepaalde gebieden verantwoordelijk zijn. (DNB) Tojo over den oorlog in Oost-Azië TOKIO. 28 Febr. (Domei.) In de gistermiddag ge houden eerste bijeenkomst van den raad voor den opbouw van een. Groot Oost-Azië heeft minister president Tojo een rede gehouden, waarin hij zeide dat de klappen, die de Ver. Staten en Engeland door de Japansehe overwinningen hebben gekregen, zoo zwaar zijn, dat zij de gevolgen er van onmogelijk te boven zullen kunnen komen. Tojo zeide dat de Japansehe strijdkrachten ver hoogden druk uitoefenen op het bewind van Tsjoengking en verklaarde voorts dat de verdedi ging in het Noorden zoo sterk is dat de bevolking zich terecht veilig kan gevoelen voor iedere bedrei ging uit die richting. Tojo zeide dat het in de eerste plaats het doel van Japan was de strategische, steunpunten van den vijand in Oost-Azië te bezetten en te beveiligen en in ae tweede plaats, belangrijke hulpbronnen on der de controle van Japan.te brengen en de ge vechtskracht van Japan te' vergrooten. waarbij het nauw samenwerkte met Duitsehland en Ttalië' cn zijn positieve militaire operaties richtte op het fle- finitieve doel: Engeland en Amerika er toe te bren gen zich over te geven. Na betoogd te hebben dat de wereld thans op een belangrijk keerpunt is aangekomen, zeide Tojo dat de totstandkoming van een nieuwe orde in Groot Oost Azië slechts bereikt kan wprden door een ware solidariteit van de 100 mill, inwoners van .Ta- Ean en door het in acht nemen van den keizerlij- en wil. Kota Agoeng op Sumatra genomen VAN EEN NIET NADER GENOEMDE BASIS. M Febr. (Domei)- De Japansehe strijdkrachten hebben op 23 Februari Kota Agoeng bezet, de Nederlandsch- Indische vlootbasis aan de Semangka baaf in het uiterste Zuiden van Sumatra. Voorts hebben de Japansehe troepen op 20 Februari Telok Betong aan de Lampongbaai bezet, terwijl op d enz elf der dag ook Tandlong Karn"g werd ingprinm»!^

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1