IN ENKELE REGELS Hoesten Let Italiaansche weermachtsbericht Tobroek en Malta bestookt. ROME, 27 Februari (Stefanl) Het 636ste commu niqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het front in Cyrenaïca lang-afstandsverkenning door Italiaansche en Duitsche pantserafdeelingen. De :invallen der luchtmacht werden door slecht weer belemmerd. Zij waren gericht op de havenwerken van Tobroek en de vliegvelden op Malta, die herhaaldelijk met succes werden bestookt. Nieuwe vijandelijke aan vallen op Tripolis en Benghazi veroorzaakten geen ernstige schade. Te Benghazi werden eenige Arabi sche huizen getroffen. Onder de Mohamedaansche be volking waren er 8 dooden en 7 gewonden. Een onzer duikbooten is niet op haar basis terug gekeerd. In den vroegen ochtend van 27 Februari trachtte een vijandelijk vliegtuig over Messina te vliegen. Door het welgerichte vuur van het afweergeschut werd het toestel, een Wellington, gedwongen bij Kaap Peloro te (Jalen. De uit zes Canadeezen bestaande bemanning, 'die ongedeerd was, werd gevangen genomen". „Milliardenroes" ..BerlinRomTokio" in Oost-Azië over den oorlog Het D. N. B. meldt: Onder het opschrift „De ne gentig dagen van den milliardenroes" levert het maandblad „Berlin-Rom-Tokio" scherpe critiek op de vroegere opvatting der Anglo-Amerikaansche mogendheden over de, onoverwinlijkheid der geal lieerden in het gebied van den Stillen Oceaan en de waardeloosheid van het driemogendhedenpact. Churchill en Roosevelt hebben het driemogend hedenpact niet alleen genegeerd, zoo schrijft het blad, doch zij hebben Dij iedere gelegenheid ge hoond. Het krachtigste argument tegen het pact wa ren toentertijd de milliarden. Getrouw aan de me chanische beoordeeling der wereld eti haar krach ten begon een waar goochelspel met onjuiste cijfers met behulp waarvan de totale dwaasheid van de conceptie van het driemogendhedenpact en.de juist heid van de Anglo-Amerikaansche onoverwinlijk heid werd bewezen. Er werd met milliarden gegoo cheld voor vestingen op de eilanden Wake en Goeam In den roes van deze cijfers bestond er geen ander argument. Men deed het voorkomen of een oorlog tegen Japan een streeling van het gehemelte en een prikkeling van de zenuwen der massa zou zijn. Men sprak vain dezen oorlog als van een aanstaand ha nengevecht of bokswedstrijd. Niemand minder dan de Amerikaansche minister van marine. Knox, ver klaarde categorisch dat de vernietiging van Japan door de Noord-Amerikanen precies negentig dagen nadat de oorlog zou zijn uitgebroken, VQltooid zou zyn. Vervolgens wijst het blad er op dat in een week de negentig dagen van Knox voorbij zijn. Het groote politieke bondgenootschap van het driemo gendhedenpact, zoo schrijft „Berlin-Rom-Tokio" verder, heeft.zich inmiddels tot een strategisch ap paraat zonder weerga ontwikkeld. Pearl Harbor, de Philippijnen en Singapore zijn de étappes der Engelsche en Amerikaansche strijdkrachten in den Stillen Oceaan en der vernietiging van het Brit- sche Imperium in het gebied van dezen oceaan. Nog nooit in de moderne geschiedenis heeft een staats man de totale ineenstorting van zijn politieke en militaire conceptie zoo drastisch en zoo tegen iedere verwachting te voelen gekregen als Churchill door het driemogendhedenpact. Alle factoren van dit pact hebben gedaan, wat er bij de conceptie van 'verwacht werd. De factoren van de Britsch-Ame- rikaansche conceptie hebben daarentegen niet al leen aan geen enkele verwachting voldaan, doch zij zijn bovendien een ontzaglijke bluf gebleken. De milliardenroes van Churchill* zal voorbijgaan, zoo verklaart „Berlïn-Róm-Tokio" tenslotte. Te oor- deelen naar dezen roes moet deze kater vreeselijk worden. In dit artikel worden harde waarheden aan het adres der geallieerden gezegd. Niemand zal kun nen ontkennen dat de eerste klappen die de Ja panners aan hun tegenstanders hebben gegeven, ge ducht zijn aangekomen. Zoo geducht, dat de ge allieerden er nog.lang niet van bekomen zijn. In alle berichten uit Washington en Londen wordt nu gezegd, dat de geallieerden in Oost-Azië voorloopig niet veel anders kunnen doen dan wachten, „tijd te winnen", om daardoor In staat te zijn, zich van de ondervonden tegenslagen te herstellen. Bovendien wordt de bevolking in de geallieerde landen op nog meer tegenslagen voorbereid. Dat klinkt in derdaad heel anders dan de grootsprekerij van Knox. die indertijd verzekerde, dat de vernietiging van Japan niet meer dan 90 dagen zou vorderen. Een nieuw kabinet Churchill heeft een nieuw kabinet gevormd een oorlogskabinet. Nu gaan de heeren weer nieuwe plan nen maken, om den oorlog te winnen natuurlijk. Daar toe werden weer nieuwe commissies ingesteld, opnieuw besprekingen gevoerd en plannen gesmeed met Roo sevelt. De Engelsche radio zal zich uitputten in lof zangen op het nieuwe kabinet en ook dit kabinet zal de noodige buigingen maken voor Stalin en het bolsje- wisme aanmoedigen in zijn strijd voor de „vrijheid" van de „onderdrukte" Europeesche volkeren. Het zij zoo. Maar nieuwe kabinetten, commissies en' plannen, zij zullen niet kunnen verhinderen dat Duitschland en zijn bondgenootcn het bolsjewisme vernietigen dat verder gebouwd zal worden aan het nieuwe Europa en dat ook steeds meer Nederlanders gaan inzien dat onze plaats Is naast Duitschland en tegen het bolsje wisme. Tegen het bolsjewisme strijden reeds duizenden Ne derlanders aan het Oostfront. Al strijdende vertrou wen zij er op. dat ook u hun voorbeeld zult volgen, uw plicht zult doen en u zult aanmelden bij het Vrij- villegerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. De aansla» op Von Papen Onderzoek heeft reeds eenige opheldering verschaft BERLIJN, 27 Februari. Het ANP meldt: Van wel ingelichte zijde verneemt men dat het onderzoek naar den bomaanslag op ambassadeur Von Papen reeds enkele aankAoopingspunten heeft opgeleverd omtrent de richting waarin de sporen waarschijnlijk wijzen. De poging der Anglo-Amerikaansche propaganda om den aanslag te wijten aan Duitsch initiatief met het doel om de betrekkingen tusschen Duitschland en Turkije te benadeelen wordt in politieke kringen alhier absurd genoemd. Uit al deze pogingen komt veeleer de zorg en zelfs de angst tot uiting voor het oogenblik, waarop Turkije het passend zal oordeelen het resultaat van het onderzoek te publiceeren. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede 1*1 v. Hoofdredacteur: G. N. Hoenders, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Serbs, Hharlem Door het gebruik van Hoestival, verdwijnt Uw hoest geheel en al „Wat Mijnhardt maakt is goed". Flacon 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Eerste openbare rede van Litwinof in de Ver. Staten Komende voorjaar van de grootste beteekenis voor de Sovjet Unie LISSABON, 27 Febr. Do Sovjet-Russische ambas- sa'deur te Washington, Litwinof, heeft volgens den Britschen Berichtendienst zijn eerste openbare rede in Amerika gehouden. Datyin verklaarde hij o.a. dat het komende voorjaar voor de Sovjet-Unie, alsmede voor de asmogendheden, van de grootste beteekenis is, want hij zal over „overwinnen" of „sterven" beslissen. Het is van belang dat ook de bondgenooten der Sovjet- Unie dit beseffen. Juist het oorlogstooneel in Oost- Europa zal in het komende voorjaar vafi bijzonder be lang zijn. Daarom wenscht de Sovjet-Unie tijdig den grootst mogelijken steun te ontvangen. Er mogen, zoo vervolgde Litwinof, geen werklooze legers, vloten of luchteskaders meer zijn. Alle krachten der geallieerden moeten in den strijd worden geworpen. Hetzelfde geldt ook voor het oorlogsmateriaal, dat daarheen moet worden gezonden, waar het het meest noodig is. Naar de Engelsche Nieuwsdienst met betrekking tot deze te Washington gehouden rede nogmeldt, heeft Litwinof ten aanzien van de constateering dat werk looze strijdkrachten der geallieerden in het Westen van weinig nut zijn als in het Oosten in het voorjaar de beslissende slag geslagen wordt, woordelijk ver klaard: „Wanneer deze slagen eenmaal geëindigd zijn, kan het allicht voor de West-Europeesche legers te laat zijn, hun rol nog te spelen". (ANP) Daladier beschuldigt den gewezen Franschen generalen staf Voortzetting van het proces te Riora Tijdens het proces van Riom is Daladier Vrijdag aan een uitvoerig verhoor onderworpen. President Caous liet bevestigen, dat Daladier van 1932 tot 1934 en van 1938 tot 1940 minister van oorlog of minister van de fensie was geweest, om vervolgens zoo meldt het D.N.B. uit Vichy tot de kern van de beschuldiging tegen Daladier te komen :v 1. Onvoldoende voorbereiding van den oorlog. 2. De houding van Daladier -in de bijeenkomst van den 23 Augustus 1939 van den Oppersten Oorlogsraad. De president stelde Daladier de vraag „hoe komt het, dat gij. die van 1936 tot 1939 voorzitter van den Oppersten Oorlogsraad zijt geweest in die drie jaren slechts een keer aan de .bijeenkomsten van dien raad hebt deelgenomen, hoewel deze toch vaker heeft ver gaderd?" Daladier antwoordde daarop dat de voorzit ter slechts aan de bijeenkomsten hoefde deel te nemen indien er veranderingen in de organisatie van het leger ter sprake kwamen. Verder schrijft de wet niet Voor dat de minister van oorlog aan de bijeenkomsten deelneemt. Hij verklaarde voortdurend van de werk zaamheden op de hoogte te zijn gehouden. Daladier haalde ook nog een uiteenzetting aan van generaal Weygand van 1935. waarin deze de capaciteiten van Daladier als minister van oorlog prees. Ondervraagd over het punt van de beschuldiging „gebrekkige or ganisatie en instructie van het leger" verstrekte Da ladier eenige getallen. Onder ander zeidé hij dat het aantal der "actief dienende Fransche officieren in September 1939 37.000 bedroeg, terwijl Duitschland er slechts over 27.000 beschikte. Aan het slot van het eerste deel der behandeling zeide Dal%dier dat men niet kan spreken van gebrek aan vooruitzien, indien men een crediet van 27 mil liard francs besteedt. „27 milliard francs. Verraad. Fusilleert hem. Ik heb de maatregelen getroffen, waarvoor anderen niet den moed hadden. Daar ben ik trotsch op". Na de hervatting der zitting heeft Daladier den vroegeren Franschen generalen staf voor de gebreken in de uitrusting en opleiding van het leger verantwoor delijk gesteld. Hij verklaarde fe kunnen aantoonen dat het aanwezige materiaal door den generalen staf deels in het geheel niet gebruikt is. en dat het op die wijze op het beslissende oogenblik san het front ontbroken heeft. Daladier wees op de meeningsverschillen die ontstaan waren over het gebruik van het tankwapen bij de bevoegde militaire bevelvoerende instanties, meeningsverschillen, die voor een belangrijk deel er toe hebben bijgedragen, dat de opstelling van pantser divisies werden verhinderd. Daar komt bij dat de pantserdivisies ais zelfstandig wapen niet in over eenstemming waren met de Fransche oorlogsdoctrine. Aanneming Waffen SS •s-GRAVENHAGE, 27 Februari. Het bureau der Waffen S.S tot aanneming van vrijwilligers voor het legioen Nederland, bureau Nordwest, Stadhouders laan 132, te Den Haag, deelt mede, dat aanmelding en aanneming voor de verschillende SS-regimenten in den tijd van 2-8 Maart a.s. op de volgende plaatsen geschiedt: 2 Maart 10 uur Rotterdam Deutsches Haus. 3 Maart 10 uur Tilburg, Werkliedenvereeniging, Tuinstraat 68; 16.00 uur Maastricht, Hotel Momus, Vrijthof. 4 Maart 10.00 uur Arnhem, Deutsches Haus; 16.00 uur Meppel. Hotel Westerbeek, Woldstraat. 5 Maart 10 uur Groningen. Concerthuis, Pelestraat; 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 6 Maart 10 uur Amsterdam, Deutsches Haus. 7 Maart 10.00 uur den Haag, Café den Hout, Bezui- denhoutscheweg. 8 Maart 10 uur Utrecht, Deutsches Haus. Men wordt voor den duur van den oorlog aangeno men. 2 of 4 jaar. Voor het onderhoud van het gezin, in zoover het kostwinners betreft, wordt gezorgd. Een vrij spoorbiljet van de woonplaats naar de plaats van aanmelding en aanneming is bij het bureau Nordwest. Stadhouderslaan 132 te den Haag, verkrijgbaar Retour biljetten worden door het bureau van aanmelding en aanneming, ongeacht of men aangetiomen is, ja, dan neen, uitgereikt. Centrale Verwarming AUTOM. OLIE- KOLENSTOOKINR. N.V. Mij. „HOLSTER" overveen Adr. Stooplaan 35, Telefoon Haarlem 15597 SANITAIRE INSTALLATIES Een interview met Van Klef fens WASHINGTON, 26 Februari (ANP) De minister van buüenlandsche zaken in de Nederlandsche emi- grantenregeering. Van Kleffens, heeft de Amerikanen gewaarschuwd, dat zij den oorlog zouden verliezen, wanneer de Ver. Staten niet terstond al hun strijd krachten mobiliseerden. Van Kleffens legde deze verklaring af in een be langrijk interview, waarin hij verder een samenvatting gaf van zijn waarnemingen tijdens zijn werk in de Ver. Staten. Hij zeide. „dat het Amerikaansche volk een tragische fout zou maken, wanneer het de kracht van de spilmogendheden onderschatte, of wanneer het dacht, dat het nog tijd had om zijn voorbereidingen voor een beslissenden slag te kunnen beëindigen. Wan neer de zaken op de Stille Zuidzee voortgaan als thans, zullen de Ver. Staten den oorlog verliezen. Het is thans geen tijd om de gebieden) die opgegeven zijn, te ontzien, want het zal moeilijk zijn verloren gebied te- her overen, wanneer de vijand zich daar eerst eenmaal heeft genesteld. Het zal veel menschenlevens kosten om het verlorene te heroveren; Onderschat den vijand niet. Wij moeten het onaangename feit erkennen, dat wij allen het te licht hebben opgevat. Wij hebben de fout gemaakt te denken, dat, aangezien wij ons ver heugen in een beschaafde levenswijze, die levenswijze ook eeuwig zou blijven". Van Kleffens sprak in zijn eerste interview ook over de kwestie van een grootere politieke vrijheid voor Nederlandsch-Indië na den oorlog. Hij zeide. dat hij voorstander is van een grootere autonomie der eilan den. maar niet van een volstrekte onafhankelijkheid. Tot zoover het bericht uit Washington over het in terview met minister Van Kleffens. Daaruit blijkt dat deze den toestand ernstig inziet. Dit kan ook niet anders, nu de Japanners in korten fijd niet alleen belangrijke steunpunten van de Engel- schen en Amerikanen veroverd hebben, maar ook groote gebieden van Ned.-Indië in bezit genomen heb ben. Daarom drong hij aan op_zeer krachtige en spoedige hulp van de Vereenigde Staten. Zijn uitlating: „Wan neer de zaken op de Stille Zuidzee zouden voortgaan als thans, zullen de Vereenigde Staten den oorlog ver liezen", zal ongetwijfeld als een ernstige waarschuwing in Amerika ontvangen worden. Uit de in deze weken gepubliceerde berichten is gebleken, dat de militaire autoriteiten in Ned.-Indië reeds eerder aangedrongen hebben op krachtiger militairen steun, in het bijzonder vliegtuigen en materiaal, uit de Vereenigde Staten. Er is vermoedelijk wel wat gekomen, maar de verwach tingen van de militaire 'autoriteiten in Ned.-Indië zijn niet ten volle beantwoord, anders zou de heer Van Kleffens niet zoo gesproken hebben als hij nu gedaan heeft Het.hoogtepunt van Uw jaardag moet zijn: een artistiek portret van groot tot klein „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 HILVERSUM 27 Febr. De persdienst van den Neder- landschen Omroep meldt: Om het componeeren van mo derne amusementsmuziek in Nederland te stirauleeren en daardoor sluimerende talenten tot ontplooiing te brengen, schrijft de Nederlandsche omroep een prijsvraag uit voor componisten van moderne amusementsmuziek. Voor de winnaars van deze prijsvraag zijn fraaie geldprijzen be schikbaar gesteld. Onder moderne amusementsmuziek wordt verstaan: marschen, marschliederen, paso-dobles, foxtrots, tango's, walsen, genre-nummers, soli voor diverse instrumenten en dergelijke. De prijsvraag is in drie categorieën ingedeeld, namelijk: Marschliederen met t£kst. b. Andere comppsltles met tekst. c. Composities zonder tekst. Voor leder van deze categorieën zijn drie prijzen beschik baar, namelijk: categorie a: eerste prijs flOO. tweede prijs f60, derde prijs f40. Categorie b: eerste prijs f75, tweede prijs f 50. derde prijs f30. Categorie c: eerste prijs f60, tweede prijs f40, derde prijs f25. Bovendien worden alle composities, die ter uitvoering worden aangenomen, gehonoreerd met f 10. De deelnemers aan deze prijsvraag moeten aan de vol gende voorwaarden voldoen: Zij mogen voor iedere categorie hoogstens drie com posities inzenden. De tijdsduur der nummers mag niet langer dan drie minuten bedragen. Een volledig uitge werkte planopartij, desgewenscht met aanwijzingen voor de Instrumentatie, dient mm met ondergeschreven tekst in te zenden. De tekst moet Nederlandse!) zijn en in getypten vorm los worden bijgevoegd. Alle ingezonden werken moe ten voorzien zijn van een pseudoniem, terwijl in eën ge sloten enveloppe eveneens voorzien van dit pseudoniem de naam en het adres van den inzender vermeld moeien worden. De deelnemers moeten voor 1 April 1942 hun com posities hebben ingezonden. Na dien datum kunnen zij geen aanspraak meer maken op mededinging. De Inzendingen moeten geadresseerd worden aan den Nederlandschen1 Omroep, postbus a Hilversum. Links boven op de enveloppe vermelde men „prijsvraag amusementsmuziek". TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt' Dinsdagavond 3 Maart in hotel „Lion d'Or" een ver gadering, waarin de heer G. Post zal spreken over het onderwerp: „Hoe kan men van 600 M2. tuin een gezin van vijf personen een rond jaar van aardappelen en groenten voorzien?" UITVOERING BOUWMATERIALENBESCHIKKING. "s-GRAVENHAGE, 27 Februari. De directeur van het rijksbureau voor bouwmaterialen maakt bekend, dat de thans van kracht zijnde ontheffing van het ver bod, zonder een van hem verkregen schriftelijke ver gunning bouwmaterialen te verkoopen of af te leveren, met ingang van 1 Maart 1942 is ingetrokken ten aan zien van den verkoop en de aflevering van draineer- buizen en daartoe behoorende hulpstukken. Derhalve zal tot nader order de verkoop en de aflevering van draineerbuizen en daartoe behoorende hulpstukken slechts zijn toegestaan met schriftelijke vergunning van genoemden directeur. PRIJS BESCHIKKING BOSCHPLANTSOEN. 's GRAVENHAGE 27 Febr. In de Staatscourant van 25 Februari 1942 is opgenomen een maximum prljsbeschik- klng boschplantsoen no. 1, krachtens welkehet met in gang van dien datum verboden is. de ln deze beschikking omschreven plantsoenen, heesters en" struiken voor bosch- en haagbeplanting te verkoopen boven de daarin vermelde piijzen. Het betreft de prijzen, welke de kwee- ker mag berekenen bij levering aan andere kweekers er aan zijn afnemers. De omschreven houtsoorten zijn de voornaamste, die voor bebosschingen en beplantingen in het groot de meest gebrufkeltjke zijn en welke door spe ciale kweekerijen van boschplantsoen hier te lande wor den geleverd. RADIO PROGRAMMA ZONDAG 1 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De zin van het boerzijn. 8.3( Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Tfcioi de jeugd. 9.45 Gramofoonmuziek. 1015 Causerie: „De Bach- concerten bij den Nederlandschen Omroep". 10.20 Het Am- sterdamsch Bach-Ensemble en soliste. 11.30 Berichten van Nederlandsche soldaten aan het Oostfront. 12.00 „Aan weerszijden van de Karpaten", muzikaal programma (met inleiding). 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconcert. 14.00 Stafmuziekcorps van de Haagsche politie (met in leiding) en, gramofoonmuziek. 15.00 Luisterspel: „Muzen en Menschen". 15.45 Omroep-Operettekoor en -orkest en so listen. 16.30 Wat zouden wij zonder radio zijn7 17.00 Zondag middagcabaret. 17.45 B. N. O.: Sportuitslagen en. militair weekoverzicht. 18.00 Marschen»en koormuziek. 18.15 Sport van den dag. 18.45 Marschen en koormuziek. 19.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.20 Zie Hilversum IX. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Romancers en zang met orgel begeleiding. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek, 9.00 B. N. p. Nieuwsberichten. 9.15 Studlodienst. 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 Omroep-Jeugdkoor. 12.00 Cyclus: „Twijfel en Geloof". 12.15 Collegium Muslca Divina (Inleiding: Toespraak over doel en streven van het Collegium Musica Divina). 12.45 9- N- O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Gramofoonmu ziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde. 13.20 Gramofoonmuziek. 13.25 Accordeonvereeniging Hoorn" (met inleiding). 14.00 Cyclus: „Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk". 14.20 Concertgebouw-Orkest en solist, o. 1. v. Prof. Dr. Willem Mengelberg. 15.00 Vraagge sprek met Prof. Dr, Willem Mengelberg. 15.15 Zang met pianobegeleiding (opn.). 15.25 Concertgebouworkest (ver volg). 16.00 „Op den steiger", lezing door Prof. Dr. T. Goe- dewaagen. 16.15 Luisterspel: „Hier is de stem van het land". 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Voordracht. 17.45 Roe meense!) Orkest Gregor Sei'ban en gramofoonmuziek. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 B. N. O. Nieuwsberich ten. 19.20 Spiegel van den Omroep. 19.45 Toespraak door den Directeur Generaal van den Nederlandschen Omroep, Dr. Ing. W. A, Herweyer. 20.00 Omroep-Operakoor en -orkest en het Omroep-Symphonie-Orkest en soliste (opn.). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Vocaal kwartet met piano-vierhandig. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Hobo, viool en harp. 21.40 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 2 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.35 Gra- moofonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huls- »w. 9 20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jackfder Kinderen en solist. 12.00 Gramofoonmu ziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Practische wenken aan boer en tuinder. 13.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 14,00 Sylvestre Trio en gramofoonmuziek. 15 00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Fluit en piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Omroeporkest. 18.00 Landmans Lust. 18.30 Omroeporkest. 18.50 B. N. O. Nieuws berichten. 19.00 B. N. O. Internationaal economisch praat je. 18.5p' B. N. O. Nieuwbserichten. 19.10 Cello en piano. 19.50 Zang en piano. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radto- Cenlrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken). 20.30 Omroep-Symphonie-Orkest (opn.). 21.00 De Europeesche kunst der Barok, lezing. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22,0024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301.5 M 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Voordracht. 10 50 Gramofoonmuziek. 11.00 Viool met piano begeleiding. 11.30 Reportage. 11.40 Pianovoordracht. 12.01 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Melodisten, soliste en gramo foonmuziek. 14.00 Arnhemsch Strijkkwartet en gramofoon muziek. 15.00 Romancers era solist. L5.45 Radiotooneel. 16.00 Roemeensch Orkest Gregor Serban. 16.30 Disco-Variété. 17.15 B N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Zang en piano. 18.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.30 Cyclus: „ln een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N. S. B.) 18.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 19.15 Poli tiek weekpraatje. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Friesch praatje over actueele vragen. 20.00 Ramblers. (Vanaf-20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studia beschikken). 20.30 Zang met orgelbegeleiding. 20.45 Muzi kale actualiteiten van de week. 21.00 Omroeporkest en so listen (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichte». 22.00 Gramo foonmuziek. 22.10—22.15 Avondwijdlng. Een ernstig spoorwegongeluk is. naar de Zweedsche radio meldt. Vrijdagavond bij Södertalje gebeurd. Tot dusver werden tien dooden en zes gewonden geborgen. Op het Roemeensch-Hongaarsche grensstation Curtici, heeft zich een ernstig geval van methylalcoholvergifti ging voorgedaan. Enkele dorpsbewoners zagen kans een restant methylalcohol dat in een wagon op het station was achtergebleven, te bemachtigen en op te drinken. Vijf hunner kwamen om het leven, anderen zijn ernstig ver giftigd of blind geworden. Uit Venezuela wordt gemeld dat dit land de uitnoo- diglng der uitgeweken Nederlandsche regeering om deel te nemen aan de verdediging van Curacao en Aruba heeft aangenomen, aldus verneemt het D. N. B. Venezuela zal een civiele en een militaire commissie uitsturen. De plaatsvervangende premier, admiraal Darlan, heeft gisterochtend Leahy ontvangen, den Amerikaanschen am bassadeur. De speciale afdeeling vari het militaire gerecht der 15de divisie 111 Marseille heeft verscheidene Jonge lieden wegens communistische actie veroordeeld tot zware straf fen. Twee beklaagden werden veroordeeld tot levenslan gen dwangarbeid. In Washington is door het ministerie van marine be kend gemaakt dat de tankboot R. Presor groot 7451 b. r. t„ van de tSandard Oil Company. Donderdagavond voor de Atlantische kust is getorpedeerd. De Moskousche Berichtendienst heeft Vrijdagavond een Tass-bericht omgeroepen, inhoudende dat de Sovjet- generaal-majoor Lewasjof „bij de uitvoering van een ge vechtsopdracht" gesneuveld is. De Brltsche Admiraliteit maakt volgens den Lon- denschen Berichtendienst bekend dat de vroeger Ameri kaansche torpedobootjager „Belmont", die thans onder Brltsche vlag voer, getorpedeerd is. De politie van Sevilla heeft, naar het D. N. B meldt, 40 leidende leden van de Iberische Anarchisten-organisa tie, de F. A. I. gearresteerd, Onder hen bevindt zich de vroegere anarchistienaanvo'erder van Andalusië en Estra- madura, die tijdens den Spaanschen bevrijdingsoorlog on der gefingeerden naam naar Portugal was gevlucht. De 51-jarige H. N. en diens 63-jarige echtgenoote uit de Abrikozenstraat in Den Haag zijn door gasverstikking ,om het leven gekomen. Bij het hanteeren van een gaspook is de slang van de fitting aan den muur gesprongen. De bekende Enschedeschë textielindusti leel N. G. v. Heek is op 67-jarigen leeftijd overleden. De overledene heeft vele jaren deel uitgemaakt van de directie der firma Gebr. van Heek. Het reent van tolheffen te Galamddammen bij Koudum vervalt tengevolge van afkoop met ingang van 1 Maart 1942. dam het stoffelijk grave gedragen. Het college van rijksbemiddelaars heeft een regeling van arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor chauffeurs, die in dienst zijn van bouwondernemingen op de vliegvelden van het Duitsche luchtwapen. De collectieve arbeidsovereenkomst voor het lood gieters- en fittersbedrijf is verlengd tot 30 Juni a.s. „De Nederlanden van 1845" willen het kapitaal van f 10.000.000 verhoogen tot f 12.500.000. Ten huize van L. J. H. in de Lievenstraat te Leiden is ingebroken, Meegenomen is een bedra'g van duizend gulden, eenige gouden sieraden, twee zilveren horloges en tien pakjes sigaretten. Een opslagplaats van een manufacturer aan de St. Willibrordiusstraat te Amsterdam heeft bezoek van in brekers gehad. Er werd een groote partij japonnen, dames ondergoed en sokken buit gemaakt ter waarde van onge veer f 4000. Twee fietsjongens van een firma in de P. C. Hooft- straat te Amsterdam zijn gearresteerd, verdacht van dief stal van vier doozen met japonnen ter waarde van onge veer f 1100. Blokkade en tegenblokkade Pas toen de vorige wereldoorlog goed en wel ten einde was, en dan nog maar gaandeweg, zijn wij er achter gekomen, wat de onbeperkte duikbootoorlog voor Engeland te beteekenen had gehad en dat het maar o zoo weinig had gescheeld of het had door zijn steeds toenemend gebrek aan scheepsruimte den oorlog verloren. Engeland, geholpen door de Vereenigde Staten han teert zijnerzijds ook ditmaal het scherpe zwaard van zijn blokkade, die op het oogenblik vrijwel geheel Europa omvat, zelfs de neutrale, met de anderen, „knijpt" en ook tegen vroegere bondgenooten, als het zwaargeteisterde Griekenland, geen uitzondering kent. Maar, wij hebben er eerder op gewezen, Europa kan er op het oogenblik beter tegen dan toen. Organisatie van het Europeesche continent is in staat zelfvoorzie ning met een groot aantal producten tot op aanzien lijke hoogte te verzekeren en, al zal er geen overdaad wezen, een tekort van zoodanige scherpte, dat het de beslissing zou' kunnen afdwingen, zal ditmaal, naar het zich laat aanzien, niet geforceerd kunnen worden, Het Duitsche rijk is door vérziende voorzorgsmaat regelen, een straf-geordende productie en een voor treffelijk functionneerende distributie, volgens de genen, die het kunnen weten, blokkadevast. Daartegenover bevechten de mogendheden van de spil opnieuw het Brltsche rflk en thans ook zijn bond genoot de Vereenigde Staten,met hun eigen wapen. En véél scherper dan in den wereldoorlog 1914-1918 treft deze tegenblokkade de aanvoeren en verbindin gen die speciaal voor Engeland vitaal zijn, daar het zonder hen zijn levensmiddelenvoorziening niet op peil kan houden en nog minder zijn industrie. Deze aan voeren moeten het bovendien de wapens verschaffen, die overzee, in Noord-Amerika en Canada worden ge fabriceerd ter aanvulling van hetgeen het, wegens fabricagemoeilijkheden (waarbij ook de bombarde- mcntsschade!), gebrek aan werkkrachten of grondstof fen, zelf niet kan voortbrengen en die het toch hard noodig heeft om .zooals Churchill het een paar maal zeer openhartig heeft erkend „het hoofd boven wa ter te houden." Vanzelf richt zich de tegenblokkade ook op de aanvoeren voor Sovjetrusland, dat nog veel meer eischt om eenigszins bij te spijkeren wat het gaandeweg aan materieel ln den strijd heeft verspeeld of aan fabricagemogelijkheden wegens verlies van be langrijke productiecentra voor de bewapenings industrie, dan wel ingevolge zelf-vernieling heeft in geboet. Het transport, dat zich thans over zee moet afspe len, is dientengevolge véél en véél omvangrijker dan het in den vorigen wereldoorlog ooit geweest is. de toevoerwegen zijn langer en dientengevolge kwets baarder en de aanvalsmiddelen in vergelijking met destijds niet alleen geperfectionneerd, maar verveel voudigd. De duikboot heeft ongelijk veel grootere mogelijkheden wat haar actieradius en zelfstandige aanvalskracht betreft, het vliegtuig verleent groote diensten bij de verkenning van aankomende kon vooien, en speelt als wapen tegen de verbindingen ter zee een, zooals telkens blijkt, zeer actieve rol. Ook bovenwaterstrijdkrachten, oorlogsschepen en hulpkruisers zoowel als het nieuwe wapen der snel- booten mengen zich in dén strijd, die tenslotte mede met onverhoeds in riviermondingen en havens gelegde mijnen wordt gevoerd. Tezamen maken zij de tegen blokkade tot een van de nachtmerries van Churchill c.s.. Hoe zeer, dat heeft men nog zoo pas kunnen lezen in de uiteenzettingen van Alexander, den eersten Lord van de Admiraliteit, die er geen doekjes om wond. De actie van de genoemde strijdmiddelen treft tege lijk ook de oorlogsvaartuigen, die speciaal de taak hebben konvooien te beschermen, zooals kruisers en torpedobootjagers. Zóó snijdt het mes van twee kan ten. De tegenblokkade werkt niet alleen in de wateren rondom Engeland en op den Atlantischen Oceaan, maar evenzeer (en herhaaldelijk zelfs krachtiger) in de Middellandsche Zee, als sterk-storend element tegen de verbindingen, die Engeland via Gibraltar naar Noord-Afrika en het Oostelijke Middellandsche Zee bekken wenscht te onderhouden: nog pas heeft men de vernietiging van een konvooi tot een gezamenlijke tonnage van 16.000 ton, blijkbaar als versterking voor de Britsche troepen in de Cyrenaïca bedoeld, kunnen lezen. Moeilijkheden, die vermoedelijk nog zullen toe nemen indien deze verbinding meer accent krijgt bij voortschrijdende belemmering van de scheepvaart rondom de Kaap de Goede Hoop en via Indischen Oce aan, Perzische Golf en Roode Zee, als ingevolge da Japans.che successen ter zee in Oost-Azië te wachten is. Deze' belemmering zal speciaal de toch reeds uiterst omslachtige aanvoeren ten behoeve van Sovjet-Rusland (over land: via Iran) treffen. Onderwijl heeft zich de duikbootoorlog ook reed* naar de Oostkust van de Vereenigde Staten verplaatst. De sensationeele beschieting van Aruba en Curasao heeft in dit verband ten zeerste de aandacht getrok ken, maar van meer direct belang is het verlies aan tonnage (en tot grooten omvang), dat onder den rook van .New-York op de Amerikaansch-Engelsche trans porten reeds geleden is. Het loopt in de honderd duizenden tonnen. Ook op zijn westkust moet Noord- Amerika terdege met de actie van Japansche duik booten rekening houden, getuige de aanzienlijke ver liezen, die het tot dusver aan handels- en oorlogssche pen heeft geleden op de route naar het oorlogstooneel in Oost-Azië. Wat de zeeoorlog voor het Anglo-Amerikaansche blok en zijn bondgenooten beteekent laat zich af meten aan een vergelijking met hun tonnageverliezen in den vorigen wereldoorlog en dan meer in het bizon der gedurende de periode van den onbeperkten duik bootoorlog (dien wij thans van 18 Februari 1940 at hebben), de periode 1 Februari 1917-ySeptember 1918. De Duitsche duikbooten hebben in dién lijd bijna 7 millioen 'aan geallieerde tonnage tot zinken gebracht. Op 15 Januari van dit jaar waren de geallieerde scheepsverliezen echter reeds tot ruim 15 millioen ton opgeloopen. Sedert is daar nog een half millioen ton bij gekomen. Hiertegenover staat, volgens de Times, een aanbouw-capaciteit voor Engeland van ten hoogste 2 millioen ton per jaar. De Amerikaansche werven hadden, volgens de meest-recente gegevens, opdrachten voor ruim 6 millioen ton, edoch moet afgewacht wor den of dit tempo kan worden bereikt en eventueel volgehouden. Maar zooal, dan nog gaat er tezelfder tijd meer naar den kelder dan er met mogelijkheid kan bijkomen! Volgens het D.N.B. heeft. Engeland tot dus ver meer dan de helft van de tonnage verloren, waar over het bij het begin van den oorlog beschikte. Wat er overgebleven is heeft een verveelvoudigde taak ta yervullen. Geen- wonder, dat het Engelsche blad Eve ning News concludeert, dat de Engelsche scheeps- reserves wanhopig dicht aan de grens genaderd zijn en mocht het zoo nog door gaan, de buikriem nauwer aangehaald zal moeten worden. Daarbij mag men er op rekenen, (alle teekenen wij zen er op!) dat de actie tér zee van de spilmogend heden nog zeer zal toenemen met het doel Engeland en niet in de laatste plaats ook Sovjet-Rusland op de knieën te dwingen. Inderdaad, de perspectieven zijn, ook in dit opzicht, voor (Engeland wel zéér somber. NED. HERV. KERK. Benoemd tot hulppred. Je FinkumHijym mej. [a. J. H. Bethe, cand. te Haarlem. Bij de Italiaansche soldaten aan het Oostfront. Een der-Bersnglferl jn een veroverd Sovjet-dorp. Duce-Holland. Ondanks de slechte weersomstandlgfieAén hebben de Duitsche oh Italiaansche lucht macht een actief aandeel hij den «rijd iu Noord Afrika. Een tentenkamp van een' «takn-nfdecling Iu de woestijn, P.B.Z. van Eusden-P.K.Plefke Een eeuwenoude urn. welke bij de Zni- - deiv.cewerken te voorschijn is gekomen Tc IJintiidcn werd een verkooping gebonden van strandvonderijgoederen. O.a. werden en zich thans in het Wieringcr museum ccn <|rjetai ankers geveild die een jaar geleden door eenige vissolïersvnnrtulgen in hun van den heer Basket* te Blppolj tliushoef bevindt Polygoon-Kuiper. netten werden opgehaald. (Eén der ankers weegt maar liefst 6000 k.g.) (foto Steven*/

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 8