N^AKKEKTJE IN ENKELE REGELS Italiaansche weermachtsberichten Malta herhaaldelijk aangevallen ROME. 2 Maart. (Stefani). Het Italiaansche weermachfcberitrht luidt als volgt: Aan het front in Cyrenaïca bedrijvigheid van Êatrouilles. Tijdens tal van luchtgevechten schoten 'uitsche jagers acht vijandelijke vliegtuigen neer. Vijf werden op den grond vernield. Ook gisteren is Malta herhaaldelijk aangevallen. Het beperkte aantal bommen dat in den afgeloo- pen nacht boven Tripoli werd uitgeworpen, heeft goen aanzienlijke schade veroorzaakt. Een begin van brand, dat uitbrak in een barak, werd terstond onderdrukt. Cripps dringt aan op internationale samenwerking der jeugd Jeugd der Sovjet Unie geprezen STOCKHOLM, 2 Maart Het ANP meldt: Sir Stafford Cripps heeft gisteren te Londen voor de Anglo- Amerikaansche vereeniglngen voor jeugdvriendschap o.a. betoogd: Hoewel wij al onze krachten op den oorlog concen- trceren, mogen wij niet vergeten dat wij een betere beschaving willen opbouwen. Ik acht het van vitaal belang dat de jeugd van Engeland en Sovjet-Rusland met die van Amerika. China en de onderdrukte landen in Europa samenwerkt. Wij mogen onze toekomstplannen niet te nauw be grenzen door al te groote concentratie op de Engelsch- Russische vriendschap. Ons doel mag dan hetzelfde zijn als dat van de Sovjet-Unie, maar de weg, waarlangs wij dit doel bereiken, moet worden bepaald door onze eigen omgeving en niet door die van da Sovjet-Unie of een ander land. Omtrent den godsdienst der Sovjet Unie zeide Cripps dat dit een godsdienst voor de geheele week is. geba seerd op idealisme, en geen religie voor één dag per week. Nader meldt het DNB: De Londensche correspondent van „Göteborgs Handels och Sjöfartstidning" meldt een opmerkelijke bijzonderheid ten aanzien van dé Zondag door Sir Stafford Cripps gehouden rede. waarin deze de jeugd der Sovjet Unie verheerlijkte. Volgens deze correspondent heeft Lord Wegdwood, de president der Engelsche-Sovjet Russische jeugdvereenigingen. Sir Stafford Cripps aangekondigd met de woorden: „Wij zullen thans het genoegen hebben den toekomstigen minister-president van Engeland te hooren". Sir Stafford Cripps, aldus een ANP-bericht uit Ber lijn, heeft voor Engelsche studenten de bolsjewistische jeugd als voorbeeld ter navolging verheerlijkt. In Berlijn wordt daarom met belangstelling van dit feit kennis genomen, omdat de Lord-Zegelbewaarder na het aanvaarden van zijn nieuwe ambt bij het pro- pageeren van bolsjewistische denkbeelden iets groo- tere terughouding aan den dag heeft gelegd, thans echter weer sterker dergelijke tendenties tot uiting brengt. Amerikaansche persstemmen over Java Bosschen, oliebronnen en plantages in brand MADRID, 3 Maart.(DNB) De gevechten op Java vormen het voornaamste onderwerp der New-Yorksche pers, naar vandaar wordt gemeld. De bladen zouden zich vooral bezig houden met de vernielingen die de Nederlanders stelselmatig bij hun terugtochten op het eilancl voortbrengen, daar zij de Japansche successen niet kunnen beletten. Reusachtige bosschen, petroleumbronnen, rijst-, kof fie- en kruiderijenaanplantingen worden in brand ge stoken, aldus de kranten. Tin- en andere mijnen ver nietigd. Java wordt voorgesteld als een reusachtige fakkel, die hemelhoog oplaait. Desondanks verwachten de bladen het verlies van Java. De New-York Times" betoogt dat na den val van Java ook de Philippijnen niet langer houdbaar zijn. Java in Japansche handen beteekent de ontblooting van Australië, de nederlaag bij de eerste étappe in de Stille Zuidzee. Er komen zoo weinig rechtstreeksche berichten uit Java, aldus het blad. daar de consuls en persvertegen- wobrdigers zich bij den eersten oproep tot vertrek ter stond in veiligheid hebben gebracht. Jlls de buren hoesten, g beschermen g UITGAAN Heden, DINSDAG 3 MAART. Rembrandt Theater: „Wat wil Brigitte?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Strijdende jeugd", .1.30, 6.30 en 8.45 uur, Luxor Theater: „Wiener Geschichten", 2.30, 6.30' en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Maria Ilona", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. WOENSDAG 4 MAART. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht uur tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en vaart-apotheek. Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek. Binnenweg 98, Tel. 28197 Hoofdredacteur: O. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. N. Leenders, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Dcrks, Haarlem Amerikaanscli leger in drie onderdeelen gesplitst Instelling van ovcrzeesclie departementen en bevelsiiistanties Naar de Britsehe Berichtendienst uit Washington meldt heeft president Roosevelt bepaald dat het Ameri kaansche leger in drie onderdeelen zal worden ge splitst, en wel in landstrijdkrachten, luchtstrijdkrachten en intendance. Elk der onderdeelen zal onder bevel van een gene raal staan." Bovendien voorziet de verordening in de Instelling van zoodanige overzeesche departementen en bevelsinstantiës die de ministc-r van oorlog .-.met het oog op de nationale veiligheid" noodzakelijk zal achten. De verordening treedt onmiddellijk in werking. Spanning in Iran Berichten over toenemende bolsjewistische terreur AD ANA 2 Maart Het D. N. B. meldt: De sjah van Iran heeft, naar een gerucht uit Teheran meldt, den dag na het aftreden van de regeering Faroeghi Iran verlaten om zich noor Kersela in Irak te begeven. Aldaar bevindt zich een door pelgrims uit Iran veelbezocht heiligdom. Omtrtnt den achtergrond van de réis, welke de gemalin van den sjah met haar kinderen naar haar broeder koning Saroek van Egypte te KalTo heeft ondernomen, worden it Teheran belangwekkende bijzonderheden gemeld. Deze reis zou ln het geheel geen rgis voor.genoegen of zuiver voor bezoek zijn. Veeleer zou men in Teheran op het standpunt staan dat de houding der bolsjewieken de laat ste weken zoo dreigend geworden is. dat mben het noodig geacht heeft de keizerlijke familie uit Teheran te brengen. In politieke kringen der hoofdstad van Iran acht men nieuwe Sovjet-maatregelen tegen de souvereiniteit en de onschendbaarheid van Iran op komst. Volgens een bericht van den omroep te Bagdad is de toestand te Bagdad zoo kritiek geworden dat ook de re gent. AbdoellUah. de stad heeft verlaten. Hij heeft, zooals reeds eerder op spannende oogenblikken. den jeugdigen koning Fel sal II medegenomen. Met verscheidene personen van zijn gevolg heeft de regent zich onder bescherming van het Britsehe garnizoen naar Koet-el-Amara begeven, waarvandaan hij zal doorreizen naar Basra, Indien de toe stand nog ernstiger zou worden, zooals ln het begin van den opstand van Kailani. Het D. N. B. verneemt voorts uit Adana: Omtrent de terreur van de Sovjets in Iran tegen degenen, die tijdens de bolsjewistische revolutie waren geëmigreerd en de in Iran genaturaliseerde Kaukasiërs zijn thans bijzonderhe den bekend geworden. Ongeveer twee maanden geleden is de in Teheran wonende Kaukasiër Iskendar Sjeik Zamani in zijn woning dood aangetroffen. Kort daarop werd een tweede Kaui^siër, Moessin Salimof geheeten. door Sovjetagenten in burger uit zijn huis gehaald en op straat omgebracht. De in SJaroed wonende Kerbela- polgrim Wall is eveneens door Sovjet-agenten van zijn werk gehaald, naar Kaswin gebracht en daar vermoord. Aangezien deze moorden en ontvoeringen echter steeds grootere verontwaardiging onder de bevolking hebben veroorzaakt, werden de slachtoffers later op landwegen overvallen en eenvoudig achtergelaten, teneinde het spoor der daders te doen verdwijnen. Dit lot heeft Kemal Ganis- dade uit Teheran getroffen, die op den weg tusschen Teheran en Karradsj dood gevonden werd. In Karradsj lag toen nog een sovjetgarnizoen. Joessef AH Alisade, die vroe ger in Azerbeidsjan een politieken rol had gespeeld, is ln Taebris uit een hinderlaag op straat doodgeschoten. Om trent den moord op den Kaukasiër Djalal ln Teheran zijn ooggetuigeverhalen beschikbaar. De man ging rustig zijns weegs, toen een auto in razende vaart op hem-af reed. De auto remde krachtig en een der inzittenden schoot Djahal neer. De ooggetuige was koelbloedig genoeg om het num- ir^er van de auto op te nemen. Het werd geïdentificeerd als het nummer van een auto der sovjetlegatie. AANSLAG OP DE MOSOEL OLIELEIDING. .ADANA 2 Maart (D. N. B.). Volgens,berichten uit Bagdad is de olieleldlng van Mosoel vlak achter Hadita opgeblazen. Dit is de aftakking naar Haifa. De olieraffi naderij in Haifa heeft reeds verscheidene dagen geen grondstoffen. Rangoon een vlammenzee Gevolg van de politiek der „verschroeide aarde" Uit Tokio verneemt het D.N.B.: Naar de corres pondent van de „Asahi Sjimboen" van het Birmaan- sche front meldt, is Rangoon op het oogenblik een vlammenzee, aangezien de Engelschen met het oog op den ophanden zijnden Japanschen aan val de politiek der „verschroeide aarde" hebben toe gepast. De uit de stad vluchtende Birmanen maken ieder geregeld verkeer op de wegen naar de voor steden onmogelijk. Voorts meldt de correspondent dat de onafhankelijkheidsbeweging steeds meer in het land om zich heen grijpt, aangezien de Birma nen hun toorn over en afschuw van de Britsehe tac tiek der „verschroeide aarde" uitspreken. Leden van de Birmaansche onafhankelijkheidspartij en van het vrijwilligerscorps hebben op schitterende wijze deelgenomen aan de gevechten tegen de Brit ten. Uit Mandalay wordt door den Britschen Berich tendienst gemeld dat tengevolge van den Japanschen druk op den benedenloop van de Sittang de Birma- route naar China thans practisch gesloten is. Een Britsehe correspondent is vele mijlen langs deze route gereden zonder één enkele reeks vracht auto's met oorlogstuig voor Tsjoenking te ontmoe ten. Vele vernielde vrachtwagens liggen aan den kant van den weg, zoo meldt hij, terwijl andere, die waarschijnlijk „panne" hadden in den steek gela ten en in brand gestoken werden. Prof. Dr. J. Kapteyn spreekt te Haarlem Prof. Dr. J. Kapteyn zal Donderdagavond 5 Maart voor de leden van de Nederlandsch-Duitsche Kui tuur gemeenschap, werkgemeenschap Haarlem, in de tuin,Taal van het Gem. Concertgebouw, een lezing houden over: De humor als bijzondere zielsuiting der Germanen." Prof. dr. J. M. N. Kapteyn is te Sassenheim (Z.H.), als zoon van Joh. Kaptej-n, in leven een ver maard Instituteur, in 1870 geboren. Hij studeerde Germanistiek en Duitsche Philolo- gie aan de Universiteiten te Leiden, Amsterdam en Münster in Westfalen. Achtereenvolgens was hij leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan de H.B.S. te Enschedé en het Stedelijk Gymnasium te Leiden. Daarna werd hij Lector in de puitsche taal en letterkunde aan de Universiteit aldaar, welk ambt hij verwisselde voor het gewoon hoogleeraarschap in de Oüd-Germaansche en de Duitsche Philologie te Groningen: later werd daaraan nog een bijzondere leeropdracht voor het oud-Friesch toegevoegd, waardoor hy gelegenheid kreeg de Friesche Philo logie tot een volwaardige Universitaire studie te ont wikkelen, waaruit thans wederom het coördinaat voor dit vak is ontstaan. Tijdens den vorigen we reldoorlog stichtte hij te Leiden een afdeeling van den „Nied.-Deutschen-Verein". Om aan het onder zijn beheer staand Germanistisch Instituut een bijzondere uitbreiding te geven, richtte hij een af deeling voor Saksisch-Friesche-Cultuurmorpholo- aie op, en stichtte in verband daarmede een twee- maandelïjksch tijdschrift „Saxo-Frisia", ter bevor dering van de kermis der landschappen, geschie denis, taal en letteren, volkskunde en samenleving. In Februari 1940 opende hij een nieuwe stich ting, eveneens onder den naam „Saxo-Frisia", op den grondslag eener Volksche Werkgemeenschap. Als orgaan dezer Stichting riep hij het Maand schrift „Het Noorder Land" in het leven. Prof. Kapteyn is eeredoctor der Friedrich Wil- helm-universirat te Bonn. Hij publiceerde een reeks van geschriften op het gebied der Oud-Ger- maansche en Duitsche Philologie, van Runologie en Volkskunde. Gedurende vele jaren was hij lid der Staats commissie voor de acte Duitsch M.O., waarvan 5 jaren voorzitter. Sedert 1940 is hij Rector Magnificus der Rijks universiteit te Groningen, en lid van den onlangs geïnstalleerden Kultuurraad. De persdienst van het N. V. V. meldt, dat voor trekkers van de ongevallenrente krachtens de ongevallenwet 1921 een belangrijke verbetering ls aangebracht. Alle renten naar aanleiding van ongevallen na 31 Dec. 1936 zullen naar de nieuwe, gunstige bepalingen worden herberekend. De verhooging van de rente wordt uitbetaald van l, Januari 1942 af. Beste Kinderen „NEKKIERAF.d APIESNUIF" ff aan voor de radio zingen. Maar het loopt slecht met hen aj. Als je graag Milt tcefen hoe, dan leun je het zien in hun 20e avontuur, dat je gratis wordt verstrekt, wanneer je komt smullen i» onderstaande taak. En als je het prach tig gekleurde Inplakboek nog niet hebt, dan 7cu>; je het tegelijkertijd meenemen. Eet kost slechts 25 cent. Ook aanvraag- kaarten voor ontbrekende avonturen zijn verkrijgbaar in Bufetaria Kruisiceg 22-24, HAARLEM In de Oostelijke districten van de Vereenigde Indi sche Provincies is, volgens een bericht uit Benares, de uitzonderingstoestand afgekondigd. Deze bepaUng valt ook op Benares en omgeving. De plaatsvervangend minister-president, admiraal Darlan. is te Parijs aangekomen. Maandag heeft hij ver scheidene besprekingen gevoerd, met name met staats secretaris Benoist-Méchin en generaal Bridoux. Blijkens een D. N. B. bericht uit Bilbao werd aan de passagiers van het Spaansche s.s. „Marqués de Comillas", die Dassage geboekt hadden voor New York, de bagage teruggegeven, daar het schip geen Noord-Amerikaansche havens zou aandoen. Den passagiers werden geen nadere redenen hiervoor opgegeven. De politieke correspondent van Reuter meldt dat Churchill en zijn belangerijkstè medewerkers zich gedur rende het weekeinde hebben bezig gehouden met het uit werken eener regeerlngsverklaring over de politiek in Britseh-Indiè. Binnenkort zal Churchill ln het Lagerhuis die verklaring afleggen. Uit Oslo meldt het D. N. B.: Naar verluidt, is een zie kenhuis te Vardö in Noord-Noorwegen door Engelsche bommenwerpers vernield, hoewel het roode kruis duidelijk aangebracht was. Veertien Noren en een Duitsche soldaat kwamen om het leven, twee personen werden gewond. In het proces tegen 33 ambtenaren en employés van de posterijen te Sofia, die wegens communistische agitatie en hoogverraad voor het gerecht gedaagd waren, heeft de krijgsraad Maandag vonnis geveld, zoo meldt het D. N. B Negen beklaagden werden der dood, veertien tot tucht huisstraffen van 12 jaar veroordeeld. Tien beklaagden werden vrijgesproken. Te Markelo ls op ruim 86-jangen leeftijd overleden P. H. baron Taets van Amerongen van Natewisch. De overledene is jarenlang burgemeester van Markelo ge weest. Twee dieven, die na veel moeite een kaaspakhuis aan de Brouwersgracht te Amsterdam waren binnengekomen, moesten ervaren, dat hun werk vergeefsch was. Eigen be wakingspersoneel van de zaak nam hen, zoodra ze binnen waren, in bewaking en leverde hen vervolgens aan de politie over. Daar koelengeloei heden ten dage in de stad beetje vreemd klinkt, zijn twee clandestiene slachters in de Groote Houtstraat te Amsterdam erin geloopen. De politie speurde waar het geluid vandaan kwam en vond het koebeest gebonden op den grond liggen en de mannen ge reed staan om tot slachten over te gaan. De boelen van de koe werden geslaakt en de aspirant-slagers verloren hun vrijheid. De 30-jarige H. J. D. te Leiden heeft na zijn arrestatie door de politie bekend, dat hij vorige week in de Jan Lie- vensstraat aldaar heeft ingebroken en een bedrag van f 1000 heeft buitgemaakt. Het grootste deel van het geld en alle verder vermiste gouden en zilveren sieraden zijn teruggevonden. Uit de sigarenfabriek Albatros te N. Pekela zijn 41.000 sigaren en een groote partij tabak ontvreemd. Bij een huiszoeking hij den handelaar de H. te Lun- teren heeft men een groote partij rogge en vet gevonden en een partij sigaren van ongeveer 10.000 stuks, alles ken nelijk voor den zwarten handel bestemd. De H. is Inge sloten. Te Meu-Lunteren zijn twee landbouwers gearresteerd, die handel dreven in rogge, boter, kaas en eieren. Een 32-jarige vertegenwoordiger, die zich te Utrecht als crisis-ambtenaar voordeed, had eenigen tijd als zoo danig succes. Hij nam verschillende goederen ln beslag, maar toen hij qen sigarenhandelaar 1400 sigaren afhandig maakte liep hij tegen de lamp. Dokter J. Doelmans te Bussum heeft Zondag zijn veer tigjarig artsjubileum gevierd. Als opvolger van wijlen dr. J. W. Bruljn ls tot ge neesheer van Zon en Schild en van Hebron te Amersfoort benoemd dr. C. W. de Boeuff, voor 1934 arts té Sassenheim. SchoJingsdag van N.S.D.A.P. en N.S.B. Bijeenkomst in Den Haag. Rede van ir. Mussert. i .de •s-GRAVENHAGE, 2 Maart. De N.S.D.A.P. N.S.B. hebben in den Dierentuin in Den Haag een gezamenlijken scholingsdag gehouden, die werd bijge woond door vertegenwoordigers van staat, weermacht en partij en door het kadei van beide organisaties Het eerste deel dezer bijeenkomst ving Om elf uur aan. Rood vlaggedoek en slingers dennegroen sierden de zaal. Ter weerszijden van het podium, op welks witten achter grond een groote krans van eikenloof met hakenkruis en wolfsangal was aangebracht, stonden afwisselend vanen met oe emblemen van beide organisaties op gesteld. Nadat General-Kommissar Oberdienstleiter Schmidt en de leider der N.S.B., na buiten door een eerewacht en de W.A.-harmonie te zijn opgewacht, de zaal hadden betreden, spraken dr. Schuon, Kreisinspektor der N. S. D. A. P.. en de gewestelijk leider der N.S.B., Van Ier- sel een kort openings- en welkomstwoord. Als eerste voerde Oberschulungsleiter Sommer het woord, die als thema voor zijn rede had gekozen: De historische verhouding tusschen de Nederlanden en het Rijk. Spreker schetste hoe die verhouding bepaald wordt door het lot, dat beide Germaansche volkeren te vervullen hebben gekregen. Telkens in de geschiede nis bleek, dat in een zoo groot gebied als de Ger maansche volkerengemeenschap omvat, de randvolke ren het niet kunnen stellen zonder de hulp van het natuurlijk middelpunt, en omgekeerd. Vervolgens werd het woord gevoerd door het hoofd der afdeeling Vorming der N.SB., dr. Van Genechten, die de houding van de heeren Gerbrandy en Van Klef- fens hekelde en daartegenover stelde de houding der overtuigde nationaal-socialisten, die zich nimmer popu lair hebben trachten te maken. Hij sprak als zijn overtui ging uit dat Adolf Hitler in staat zal zijn zonder den eigen aard van ons volk aan te tasten, de groote Germaan sche en Europeesche eenheid tot stand te brengen. Nadat de aanwezigen een eenvoudigen erwtensoep maaltijd hadden genuttigd, ving omstreeks drie uur het tweede gedeelte dezer scholingsbijeenkomst aan. Oberdienstleiter Schmidt weer er in zijn rede op. dat velen na Mei 1940 zich bereid verklaarden tot sa menwerking. maar de N.S.B. werd uitverkoren omdat Duitscbland alleen kan vertrouwen op hen, die als nationaal-socialistische strijders bereid zijn tot het vol brengen der gemeenschappelijke taak en daarvan be wijzen hebben afgelegd- Wie getuige is geweest van het jongste onderhoud tusschen Adolf Hitler en ir. Mussert weet dan ook, dat op- dat moment een nieuw tijdperk werd ingeluid van samenwerking tusschen twee Ger maansche volkeren, en niet zooals de Londensche zender wist te vertellen: toen de Ned. koloniën werden verkocht. De leider der N.S.B. hield een rede, waarin hij zijn kader het parool uitgaf voor den komenden tijd. REDE VAN IR. MUSSERT. Ir. Mussert noemde de positie van ons volk. nu de „vruchten" van een verwerpelijke politiek worden ge plukt, allerminst benijdenswaardig. Nederland is bezet en thans verwijlen onze gedachten bij het gebeuren in Indië. Grooter echter dan de materieele nood is de geestelijke nood. Want wat is er erger dan een volk in nood. dat tevens verscheurd en verdeeld is. Zooals Adolf Hitler zijn arbeid in 1918 begon, toen het Duitsche volk in diepsten nood was ondergedompeld, zoo staan wij nu. Niets hebben we voor ons volk kunnen redden in tienjarigen strijd, we hebben het niet kunnen be hoeden voor den neergang. Wel echter geloof ik. dat wij den grondslag hebben gelegd voor zijn weder opstanding. Wanneer wij daartoe thans den weg zoe ken tot het hart dier vele duizenden, die anders denken dan wij. moeten wij ons tevens rekenschap geven van hun gedachtengang. Voor een groot deel wordt die beïnvloed door het stelselmatig gewekte wantrouwen tegen de bedoelingen van Duitschiand en van ons Ned. nationaal-socialisten. Spreker vrèeg daarom ook den Duitschen kameraden, zooveel in hun vermogen lag, daarvoor iederen grond weg te nemen. In dit verband haalde ir. Mussert de woorden van den Führer aan, die hem toezegde: het Nederlandsche volk zal ik niet meer ontnemen dan noodig is, opdat wij samen kunnen gaan. Nadat spreker het gevaar van een bolsjewiseering van Europa had geschetst, waartegen nationaal-socialisme en fascisme een dam hebben opgeworpen, vervolgde hij: wij staan aan den goeden kant. en wij blijven daar staan. Een keuze hebben wij feitelijk nooit behoeven te doen. want instinctmatig hebben wij den weg aan gevoeld. dien wij behoorden te gaan.* Wij willen alles vergeten wat men ons heeft aange daan en bouwen aan de toekomst door het verrichten van positieven arbeid. Daartoe is noodig, dat geleide lijk diegenen 'worden verwijderd uit posten, die ons in stilte saboteeren en een spaak trachten te steken in het wiel. Militair en economisch moeten wij ons volk brengen aan de goede zijde, het de schuldigen aan den neergang toonen, de goedwillenden rondom ons ver zamelen, ons volk moed en vertrouwen geven, zijn vertrouwen winnen en voor ons volk zorgen. Want regeeringswil is alleen gerechtvaardigd als de wil er is het volk te dienen in zijn grootste nooden. Nadat spre ker zijn vertrouwen had uitgesproken in den Führer als leider aller Germanen, werd de bijeenkomst door dr. Schuon met een kort woord besloten. (ANP) KOLENDAMP IN EEN KERKGEBOUW. In de kerk van de Baptistengemeente te Hooge- zand zijn Zondagmorgen tijdens de godsdienstoefe ning enkele kerkbezoekers ongesteld geworden, ter wijl ook de leider van den dienst, de evangelist R. Wolters uit Foxhol, zich genoodzaakt voelde zijn preek af te breken. Een spoedig ontboden genees heer constateerde bij allen kolendampvergiftiging. Allen werden ter verpleging naar hun woning over gebracht, terwijl de dienst moest worden afgelast. De vloek der lamlendiglieid Dit is geen vriendelijke uitdrukking, ik ben het met u eens. Maar helaas, ook in ons land kampen wij tegen .vloek der lamlendigheid. Groote groepen van ons volk worden beheerscht door die „laat- maar-waaien"-mentaliteit. Zij zijn er in den loop der jaren aan gewend geraakt, anderen de kastan jes uit het vuur te laten halen. Zoo wordt ook cjoor velen met opzet het bolsje wisme als „iets-dat-erg-meevalt* voorgesteld. Im mers, een erkenning van het enorme gevaar zou be- teekenen, dat de verplichting tot bestrijding op den voorgrond treedt. Dat landgenoot, is de vloek der lamlendigheid, dat zou den ondergang van ons land en ons volk betee- kenen, indien er niet duizenden Nederlanders wa ren, die zich reeds beschikbaar stelden voor den strijd tegen het bolsjewisme. Die vloek der lamlendigheid, landgenoot, ban die uit. Er is een plicht te vervullen. Aanvaardt dien plicht. Meldt u aan bii het Vrijwilligerslegioen „Ne derland", Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. Waar komen die vandaan Waarschijnlijk kou gevat; be- ze direct te verdrijven met (iyjyj) AKKERTJES. Pjjn is onnoodig zoolang er AKKERTJES zijn. De Nederlandsche Pijnstiller De dierenarts enk araer Toelichting van dr. Pschorr en dr. Te Hennepe In verband met de verschijning van de Dieren artsenverordening en de daarbij geregelde instelling van een Dierenartsenkamer hebben dr. Pschorr, leider van de veterinaire afdeeling van het Rijks commissariaat en dr. B. J. C. te Hennepe, president van de Nederlandsche Dierenartsenkamer Maan dag op de dagelijksche persconferentie in Den Haag een toelichting gegeven. Dr. Pschorr beperkte zich hoofdzakelijk tot een overzicht van de verordening, waarbij hij er op wees, dat alle in Nederland gevestigde dieren artsen (ten getale van rond 830) lid van de Dieren artsenkamer zijn en deze kamer een lichaam met publiekrechtelijke, verordenende bevoegdheid wordt ingevolge art. 152 van de Nederlandsche Grondwet. De heer Pschorr vermeldde de werkzaamheid van de Nederlandsche Maatschappij voor dierge neeskunde, die uitstekenden arbeid heeft geleverd o.a. op wetenschappelijk gebied door de uitgave van het Tijdschrift voor Diergeneeskunde, dat ook over onze grenzen een goeden naam heeft. Het is echter noodig de dierenartsen in Nederland op een andere wijze te organiseeren, zoowel met het oog op de volksgemeenschap (volksgezondheid en andere be langen) als in hun eigen belang. Wat dit laatste be treft mei'kte de heer Pschorr op, dat de waarde van den wetenschappelijken en economischen arbeid, dien de dierenarts verricht nog veel te weinig bekend is. Ingevolge de nieuwe ordening krijgt de dierenarts een taak in dienst der gemeenschap. De president dr. Te Hennepe is de man om aan het hoofd van de Dierenartsenkamer te staan, daar hij het algemeene vertrouwen zijner collega's ge niet gelijk bij verschillende gelegenheden is ge bleken. Hij heeft de bevoegdheid alle maatregelen te nemen, die in het belang van de uitvoering zij ner taak gewenscht kunnen zijn, waarbij hij even tueel overleg pleegt met den evengenoemden Raad van Bijstand. Het verdient opmerking, dat het staatstoezicht in de Nederlandsche regeling straffer is dan in de Duitsche. Dit vamyege de verschillende omstandigheden hier té lande. De- instelling van de Dierenartsenkamer beteekent niet, dat de Maatschappij voor Diergeneeskunde zou moeten verdwijnen. Integendeel het is de bedoeling, dat zij en haar tijdschrift voor het wetenschappelijk werk blijven bestaan, met dien verstande, dat het lid maatschap van de Maatschappij volkomen vrijwil lig is en van de Dierenartsenkamer ieder Dierenarts van rechtswege lid is. Dr. Te Hennepe liet hierop volgen, dat hij de in stelling van de Kamer bègroet als een uitstekend middel om den zegenrijken arbeid der Nederlandsche diergeneeskundigen in het belang van de volksge meenschap te steunen- en te bevorderen. Zulks is noodig wil Nederland zijn vooraanstaande plaats in het Nieuwe Europa verkrijgen en waard zijn. De'Kamer zal de economische en sociale belan gen van de aangeslotenen behartigen, zij zal zich bezig houden met een doelmatige verdeeling van de dierenartsen over de plaatsen waar zij noodig zijn, met de samenwerking die in het belang van de volksgemeenschap met de medici noodig kan wezen en de samenwerking met Landstand en overheid. OPENBARE VERGADERING VAN HET DISTRICT HAARLEM VAN HET N. V. V. Woensdagavond 8 uur heeft in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een groote ledenvergadering van het N.V.V. plaats. Dit is de eerste vergadering van dezen aard in Ne derland. N.V.V.-kameraden, verschijnt in massa! RADIO PROGRAMMA WOENSDAG 4 MAAKT 1942. HILVERSUM X. 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. U 20 Ensemble Tlmm. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 De erfvijand van onzen veestapel. 13.15 Het Nationale Trio. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 kihderkoor „Tuindorp Buiksloot" en gramofoonmuziek. 16.00 Cyclus: „Verschuivingen in de oud- Christelijke Kerk" I. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoon muziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, en economische- en beurs berichten. 17.30 Nationale Jeugdstormkwartier. 17.45 Zang met pianobegeleiding en -soli. 18.00 Volksgezondheid. 18.15 Zang en piano. 18.50 B. N- 'O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Binnenlandsch economische praatje. 19.10 Gramofoon muziek. 19.30 Melodie en poëzie. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Roemeensch orkest Gregor Serban. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Ramblers. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 23.00—24.00 Klaas van Beeck en zijn orkest (opn.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—3.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Fluit, viool en altviool. 10.45 Voor dracht. 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Romancers en soliste. 13.45 Roemeensch orkest Gregor Serban. 14.15 Radiotooneel. 14.30 Gramofoonmuziek. 15.00 Het groote Omroeporkest en soliste. 16.00 Cello en piano en gramofoonmuziek. 16.40 Gra mofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 De Omroep in Gro ningen (opn.). 18.30 In en om de N. S. B. (Voorbereid door de N. S. B.) 18.45 Zang met pianobegeleiding en -soli. 19.00 Omroep-Volkszangkoor. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Brabantsch praat je van den Dré 20.00 Roteradmsch Philharmonisch or kest (opn.). (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales I die over een lijnverbinding met de studio beschikken). I 21.00 Voor de rijpere Jeugd. 21.15 Rotterdamsch Philhar- I monisch orkest (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 I Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avond wij ding. Benghazi In hel bezit vnn de Duitsche en Italiaansche troepen. Bij liet bezetten van de stad boden Arabieren een reusachtig schilderij von lilUer en Mussolini aan de over- jriiHuuirs aan. Luce-Holland B (j de Duitsche artilleristen aan het Donetzfront. De observatiepost heeft alarm gegeven cn in stormloop komen de man schappen uit hun verblijfplaatsen te voorschijn. (Scherl-Fellinga-P.K. Koch-Helm) Lente tusschen vier muren. Dc leerlingen van de Comeniusschool te Amsterdam hebben een tentoonstelling gehouden van zelfgekweekte bloembollen. De moeders bekijken het resultaat. {Pax-Holl and-De Haan m.) Generalkommissar Schmidt en ir. Mussert inspecteeren dc eerewacht van leden der N.S.D.A.P. ter gelegenheid van dc vormingsbijeenkomst, welke Zondagmiddag ln der» Dierentidn te 's-Grjivenhage door dc N.S.B. fn samenwerking met liet „Arbettsbereich de^ N.S.D.A.P. in don Niederlandcn" werd gehouden,

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2