Neem 'n AKKERTJE £aatste ^Betichten Hoesten TOBIAS Jeugd tralies achter Deze tijd eischt bijzondere maat regelen ter be scherming van onze jeugd Resultaten van het opvoedingswerk in de Jeugdgevangen is (Van een specialen V.P.B.-verslaggever). Lee ren en nog eens leeren ls hier het parool. Regelmatig ontvangen de jeugcjlge gevangenen onderwijs. Voortgezet school- en vakonderwijs zullen straks voor deze gestruikelde jonge mensehen van grooto beteekenis zijn. (Poto V.P.B.-I.P.B.& R.S.-v. Suchtelen) beste oplossing. Sluit dan hierop de Arbeidsdienst aan, waarin de jeugd arbeidsvreugde en discipline leert en de jongelui gevormd worden tot karaktervaste jonge mannen en vrouwen, dan zal ongetwijfeld ook het brandende probleem van de jeugdcriminaliteit in de naaste toekomst opgelost kunnen worden". (Nadruk verboden) De Jeugdgevangenis te Zutfen bestaat thans bijna vijf jaar. Honderden gestruikelde jongemannen heb ben hier de kans gekregen zich geestelijk en moreel weerte verheffen. De harde levensschool, die zij hier moesten doorloopen, bleek in vele gevallen uiterst heilzaam. De resultaten van het opvoedings werk aldaar zijn daarom van zoo groot belang, om dat het aan de hand hiervan mogelijk zal zijn bij zondere preventiemaatregelen te. nemen ter bestrij ding van de nog steeds toenemende jeugdcriminali teit. De gewone algemeene of bijzondere preventie middelen immers als gezinsvoogdij, opvoedingsge stichten e.d. zijn niet meer voldoende of kunnen niet op voldoend ruime schaal worden toegepast. Bijgpndere preventie voor dezen bijzonderen tijd of algemeene preventie, op bijzonder ruime schaal toegepast, is dan ook dringend noodzakelijk. ZUTFEN, 4 Maart (V.P.B.) Drie vlaggen hingen in de gymnastiekzaal van de Jeugdgevangenis. Een groene vlag, de gestichts^lag, symbool van de hoop en twee klassevlaggen. De vlag van de tweede klasse is groen met een ster en een wassende maan, de vlag van de derde klasse vertoont een ster op een groen veld. Ook deze vlaggen zijn symbolen. De wassende maan symboliseert het nieuwe, dat in den jeugdigen gevangene groeit, de gemeenschapsgedachte, het nieuwe ..-zedelijke fundament, waarvoor hier de eerste grond slagen worden gelegd. De vlag met de ster is het sym bool van de maatschappij, die weldra haar poorten zal openen voor den gestruikelden jongeman, die zich weer heeft weten op te richten en die, bezield met.'nïeuwen moed, het leven tegemoet durft treden. De Bijzondere Strafgevangenis voor jonge mannen gaat thans het vijfde jaar in. In 1929 werd tot oprich ting besloten, eerst op 1 October 1937 werd de gevan genis geopend. Het gesticht is bestemd voor de op neming van jonge mannen, die veroordeeld tot een gevangenisstraf van een tot drie jaren op bevel van den rechter deze straf in een Jeugdgevangenis zullen hebben te ondergaan. De leeftijd van de ver oordeelden kan tusschen 16 en 24 jaar varïeeren. In deze jaren van bestaan zag de gevangenis hon derden jonge mannen binnen haar muren. Honderden, die gestruikeld waren, maar voor wie struikelen nog niet altijd vallen beteekende. Talloozen immens zijn, moreel en lichamelijk gesterkt, aan de maatschappij teruggegeven en de harde leerschool, die zij in de jeugdgevangenis hebben doorloopen, bleek uiterst heil zaam. Helaas waren er ook, die uit de inrichting ver wijderd moesten worden en hun aantal is de laatste jaren steeds gropter geworden. Hier wreekt zich het verleden; velen dezer jongemannen immers moeten beschouwd worden als de slechte vruchten van een lauwen, decadenten tijdgeest en de harde leerschool van de Jeugdgevangenis kwam voor hen te laat. EEN VOORMALIGE GEVANGENE SCHRIJFT. Doch daarnaast heeft de directiestaf van de Jeugd gevangenis onder leiding van den heer Schotsman ook talrijke resultaten kunnen boeken, die hoopvol zijn en nog eens duidelijk het nut van een harde leerschool, gebaseerd op karaktervorming, tucht, arbeid en disci pline onderschrijven. De heer Schotsman toont ons brieven van ontslagen gevangenen. Een jongeman schrijft: „Ik geloof niet, directeur, wanneer ik dien tijd in een andere plaats had moeten doorbrengen, dat ik het dan-nog gered zou hebben, maar nu kom ik er. daar ben ik vast van overtuigd, dank zij de harde training, die ik bij U gehad heb, al ging het dan ook niet altijd, zooals het moest en al wilde ik dit in Zutfen ook niet altijd in zien. Maar nu zal ik toch mijp geheele leven dank baar blijven, dat ik bij U in de inrichting terecht ben gekomen". Er zijn er ook, zoo vertelt de directeur, die ge trouwd zijn-en vader en die niet geschroomd hebben om hun vrouw aan ons te komen voorstellen. Derge lijke gevallen spreken voor zich-zelf. Een ander voor val typeert eveneens den geest, welke onder de jeugd- gevangenen heerscht en die hoopvol is voor de toe komst. De gevangenen krijgen zakgeld. Geen gropt bedrag. Integendeel. Zij kunnen een gedeelte hiervan in de cantine besteden, het grootste"gedeelte wordt voor hen opgespaard en bij ontslag overhandigd. Welnu, spontaan offerden de jongens, na een toe spraak van den directeur over het zegenrijke werk van Winterhulp Nederland op 21 Oct. j.l. een bedrag van 12.80. JEUGDOPVOEDING IN DE TOEKOMST. In de werkkamer van den directeur komt het gesprek opnieuw op de criminaliteit van de jeugd en over de mogelijkheden om dergelijke ontsporingen in de toe komst te voorkomen. Bij vele jonge menschen ontbreekt op het oogenblik elk fundament en het gevolg hiervan is, dat zij alleen en ongewapend staan in een tijd, waarin het egoisme van individu en groep sterker-dan ooit naar voren komt. „De jeugd heeft thans meer dan ooit behoefte aan leiding', zoo luidt in het kort de conclusie van den heer Schotsman, aan de hulp en den steun van een opvoeder, vooral daar. waar de opvoeding in het huisgezin heeft gefaald, of de huiselijke sfeer ont breekt. In de Jeugdgevangenis is daarom het voogden stelsel ingevoerd. Een kleine groep van gevangenen is toegewezen aan bepaalde ambtenaren, -die als speciale raadgevers en opvoeders fungeeren. Iets dergelijks zal in het groot voor de geheele jeugd noodig zijn. Een nationale jeugdorganisatie, waarin de grondslag ge legd wordt voor de de zoo noodzakelijke zedelijke fun damenten, waarin de jeugd opnieuw idealen vindt en de richtlijnen voor de toekomst, is misschien wel de Rillerig Huiverig Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een kou kan gevaarlijk worden. De Nedertandsche Pijnsii/ler UITGAAN Heden, DONDERDAG 5 MAART Rembrandt Theater: „Wat wil Brigitte?", 2.30, 8.30 en 8.45 uur. Palace: „Strijdende jeugd", 1.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Wiener Geschichten", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Maria Ilona", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. VRIJDAG 6 MAART. Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H.O.V., 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht uur tot des morgens acht 'uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, TeL 10354. Noorder Apotheek, Jan Giizenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, TeL 28197. Commissaris der provincie Groningen geïnstalleerd In de groote zaal van het provinciehuis te Gronin gen had Woensdagmiddag de installatie plaats van den heer C. F. Staargaard tot Commissaris van de provincie Groningen. Te half vier betrad de nieuwe Commissaris in ge zelschap van den gevolmachtigde van den Rijkscom missaris dr. Conring en den griffier mr. Fockema Andreae de zaal. Tevoren had de heer Staargaard, ge kleed in uniform der N.S.B., een voor het provincie huis opgestelde afdeeling van den Nationalen Jeugd storm, en een veAdel van de S.S. en de W.A. geïn specteerd. Onder de vele aanwezigen waren o.m. de Commissaris der provincie N.-Holland mr. A. J. Backer en de burgemeester van Haarlem,rfie heer S. L. A. Plekker. In zijn installatierede merkte commissaris Staar gaard op, dat zijns inziens het Groningerland, van nationaal-socialistisch standpunt bezien, tot de ge zondste deelen van ons land behoort. Men heeft zich in het noorden wel eens ten achter gesteld gevoeld bij het westen van ons land en naar sprekers meening terecht. Maar toch heeft ook dit zijn goede zijde gehad, in zooverre, dat dit land beter ge spaard is gebleven voor de ontbindende krachten, die in het Westen van ons land vrij spel hadden, ten koste van de organische eenheid van ons volk. Spr. riep allen op, die ons land en volk liefhebben, om met -hem samen te werken, teneinde de onont koombare nieuwe orde haar Nederlandsche karakter te geven ten bate van ons volk en van het nieuwe vereenigde Europa. Hij gaf daarbij de verzekering, begrip te zullen toonen voor de moeilijkheden van hen, die de oude vormen nog niet of moeilijk kunnen loslaten en toch niet afzijdig willen blijven. Mochten er echter zijn, die door haat gedreven spre kers arbeid in deze provincie zouden willen sabotee- ren, dan kan hij hun de verzekering geven, dat hij de toegeworpen handschoen zonder aarzeling zal oprapen en niets onbeproefd zal laten om daaraan een einde te maken. Aan het slot van zijn rede zeide de commissaris, dat het onderwijs zijn bijzondere belangstelling zal hebben, omdat, zooals iedereen weet, bij dezen tak van gemeenschapszorg nog te veel dingen geschieden, die met een gezonde politiek ten eenenmale in strijd zijn. Wanneer de jeugd, in haar primitieve aanschou wing van den vernederenden toestand, waarin ons volk zij het door eigen schuld is komen te verkeeren, daartegen rebelleert, dan is dat fout, maar op zichzelf gezien begrijpelijk. Ja, het is zelfs te zien als een ge zonde uiting van den Germaanschen geest. Aan de opvoeders is dan echter de taak aan de jeugd duide lijk te maken, waardoor wij in dien toestand zijn ge raakt en hoe ons volk zich met eere uit dien toestand weer omhoog kan werken. In plaats daarvan wordt echter nog te vaak alleen uit politieke haat deze pri mitieve verzetsgeest bij de jeugd aangewakkerd, ten koste van de toekomst van ons volk. Spr. zou hen, die dit heilloos spel bedrijven of dit tegen hun plicht in toelaten, in gemoede willen raden met deze jeugd- schending op te houden, want de tijd komt onvermijde lijk dat daaraan rigoreus een einde zal worden ge maakt. NEDERL. NATUURHIST. VER. AFDEELING HAARLEM. De broei- en trekbilologie van de kievit. Over dit onderwerp hield de heer G. L. Rinkel, biol. drs. te Hillegersberg. dezer dagen een le zing. Spr. heeft jaren achtereen op eenzelfde ter- reintje bij Bunnik dezen vogel gadegeslagen en heeft uit de door hem opgedane ervaringen, ge combineerd met de gegevens van het ringmateriaal van Europa, en enkele eierproeven, bepaalde con clusies kunnen trekken. Spr. onderscheidt donsjong (nog niet vliegvlug), juveniel (nog geen verschijn selen van geslachtsrijpheid vertoonend) en adult, onderverdeeld in een-, twee- en meerjarige. Geble ken is, dat per jaar 40 pet. van de vogels sterft. Merkwaardig is. dat er geen invloed van inwen dige oorzaak bij deze sterfte is, dat dus zelfs bij vo gels van 15 of 16 jaar nog geen ouderdomsver- schijnselen optreden. In een troep vormen vogels tot 7 a 8 jaar de groote massa; ouderen zijn uitzonde lij de veldwaarneming ziet men verschil tus schen mannetje en wijfje (mannetje heeft zwarte keel, langere kuif, breede vleugels, donkere, mooi iroen iriseerende mantel en schouderveeren), doch )elangrijker is het verschil in gedrag. De uiteindelijke winterverblijven van de kievit liggen in N.-Afrika, Spanje en Ierland. De trek be gint in Februari, maar de „toppen" worden in Maart geconstateerd. Wat de broedtrouw betreft, het meerendeel der vogels blijkt niet alleen op het zelfde weiland maar zelfs steeds in denzelfden hoek van het weiland terug te keeren! De door den heer Rinkel genomen eierproeven brachten o.a. aan het licht, dat hoewel het nor male aantal 4 is het wijfje in staat is meer eieren te activeeren; wordt het eerste ei weggenomen, dan legt zij in een ander kuiltje 4, dus in totaal 5 eieren, worden de eerste 2 weggenomen, dan handelt zij evenzoo en legt dus in totaal 6 eieren. Door toevoe ging van eieren wordt de eierproductie echter niet onderdrukt. Enkele mooie kleurenbeelden en teekeningen ver duidelijkten de voordracht. „HET RUYS-ENSEMBLE" TE HAARLEM. Het Ruys-Ensemble geeft op Zaterdag a.s. nog maals een voorstelling (de 93ste reeds) van „Het Meisje met de 9 Punten", met Cor Ruys in de hoofd rol. H.O.V. LEDENCONCERT. Vrijdag 6 Maart a.s'. te 7.30 uur zal de Haar- lemsche Orkestvereeniging weer een ledenconcert, onder leiding van Marinus Adam, geven. Het con cert wordt geopend met de Suite „Oud Neder land" van Julius Röntgen. Daarna zal de solist van dezen avond Jan Ode, met orkestbegeleiding^het pianoconcert in a kl. terts Op. 54 van Rooert Schumann vertolken. Na de pauze zal het orkest nog de Symphonie No. 1 in c. kl. terts Op. 68 van Joh. Brahms uitvoeren. Zccj) nan zachte werking! Zeep van zachte werking dat heeft de uiterst gevoelige huid van uw kleine absoluut noodig. Baad en wasch hem met Castella zeep. rijk aan de mildste olijfoliën. Bereid door de pioniers der palmoliezeepen. SCHOONHE1DSZEEP Op goede zeep staaf. HAARL. WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING. Dr. J. van der Bilt uit Baarn zal Vrijdagavond 6 Maart voor den Haarl. Weer- en Sterrenkundigen Kring in het Ned. Herv. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104 spreken over het onderwerp: „De aarde als tijdmeter'. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtnigen te bekomen aan het Politiebureau, Smede- straat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij- de Jong. Bakenessergracht 48 B rood, Bijbel: Bleeker, Jan van Zurenstraat 16. bijlen; Goedhart, Vooruitgangstraat 121 ropd, papieren; Brem. Zomerkade 161, ceintuur; Bureau van Politie, Smedestraat 9. deken; Bronkhorst, Bellamystraat 171, das; Bout, Ver- spronckweg 2. Jekker; Bureau van Politie, Smedestraat 9, nummerplaat; Milschter, Kweektuinstraat 4. portemonnaie met inh.; Maune, Overtonweg 20. portemonnaie met inh.; Bureau van Politie, Smedestraat 9, sleutel: Ter Wal. Gast huislaan 112. tasch met inh.; Goosens. Potgieterstraat 5, vulpenhouder; Hekkelman, Anslijnstraat 26, wanten; Suy- kerland, Spaarnwouderstraat 88, Tafeltennis De tafeltenniswedstrijden om het kampioenschap van Haarlem hadden dit jaar plaats op Zondag 1 Maart in het voormllig Zahder-Instltuut aan den Kl. Houtweg. Dank zij de royale medewerking van de H. T. T. C., die een groot aantal ballen beschikbaar stelde, kon het tournooi ook dit jaar gehouden worden. Onder leiding van de heeren Van Eek en Goosens had den de wedstrijden een vlot verloop. Er werd door de 115 deelnemers met veel animo om de fraaie prijzen gespeeld en ondanks hel lijvige programma was men reeds des avonds 8 uur aan de finales toe. In het heeren-enkelspel hoofdklasse bereikten Van Abbevé en Van Dam den eind strijd. Na een vinnige partij van 4 games veroverde Van Dam den titel kampioen van Haarlem. Het heeren dubbelspel hoofdklasse leverde een zege op voor Van AbbevéDe Jong; bij de dames zegevierde mej. Niesten. Na afloop van de laatste partij reikte de heer Van Eek de prijzen uit. Met enkele hartelijke bewoordingen over handigde spr. den Haarlem's Dagblad-beker aan den kam pioen Van Dam. Heeren enkel Hoofdklasse: K. van Dam—E. van Abbevé 10—21 21—18 21—17 23—21. Heeren enkel le klasse: 1. P. Zalm; 2. W. Traksel. Heeren enkel 2e klasje: 1. J. Vlëtor; 2. W. Poeze. Heeren enkel 3e klasse: 1. E. Gottschal; 2. Vos. Dames enkel 2e klasse: 1. mej. Niesten; 2. mej. Breu kelaar. Heeren dubbel le klasse: 1. Traksel—Zalm; 2. Bruin de Lange. Heeren dubbel 2e klasse: i. Gottschal—Vistor; 2. Kion— van Eijk. Heeren dutyjel 3e klasse: 1. Vos—v. d. Laaken; 2. Diepen veen—Klabou. s Dames dubbel 3e klasse: X. Lenaarts—de Korte; 2. de JongBreukelaar. Gemengd dubbel Hoofdkl.: 1. mej. Niesten—D. Wolters. Gemengd dubbel le klasse: 1. mej. Lenaarts—Vrij bloed; 2. mej. v. Rijswijk—Rozeboom. Gemengd dubbel 2e klasse: l. mej. WaageDiepenveen: 2. mej. v. Rijswijk—Rozeboom. Japanners 30 K.M. Oostelijk van Batavia 120.000 man Japansche troepen op Java BERLIJN. 5 Maart (V.P.B.) „Het laatste bolwerk der geallieerden in den Stillen Oceaan zal vallen", aldus werd gisteren in de Londensehe radiocommentaren vastgesteld. „Ned. Oost-Indië heeft weliswaar ieder toegezegde ondersteuning ontvangen maar het is de vraag of het zich zoo lang zal kunnen verdedigen tot nieuwe hulp arriveert". Dat de Japanners op drie punten kon den landen, verklaart men uit het feit dat deze over reserves beschikken, welke van Britsche zijde onderschat zijn. Daarom gelooft men dan ook nauwelijks meer, dat deze Japansche troepen terug gedreven kunnen worden. In geval de troepen der geallieerden zich echter van Java naar Australië moeten terugtrekken', wordt de laatste basis prijs gegeven, van waaruit zulk een tegenaanval moge lijk zou zijn. Volgens een bericht uit Bangkok be schikken de Japanners op Java over 120.090 soldaten ruim 100 tanks en pantserauto's zijn met deze troepen geland. Het aantal Japansche vliegtuigen wordt op ruim 300 getaxeerd. De Japanners be schikken over hypermodem aanvalsmateriaal. Zoo hebben zij bij hun eerste aanvallen meer malen van vlammenwerpers gebruik gemaakt. Een groote ver rassing waren voorts hun miniatuurtanks, die op vallend snel en handig manoeuvreeren. Deze zijn voorzien van een snelvuurkanon en een machinege weer en worden door twee man bediend. De troe- peimfdeelingen die van Sevang uit in Oostelijke rich ting naar Batavia marcheeren, zijn nog maar 30 K.M. van de hoofdstad verwijderd. Het was in verband hiermede, zoo meldt Reuter, dat de Ned.-Indische autoriteiten zich wegens het dreigende gevaar van Batavia naar Bandoeng hebben begeven. De verdediging van Australië SJANGHAI, 5 Maart (A.N.P.) De te Sydney ver schijnende Australische bladen stellen na het heen gaan van generaal Wavell den eisch dat thans een Amerikaansche generaal en, indien mogelijk, generaal MacArthur belast zal worden met de verdediging van Australië. DE BEVELVOERING IN NEDERLANDSCH-INDIë. SJANGHAI. 5 Maart (A.N.P.) In uit BataVla ont vangen berichten wordt met groote voldoening gewag gemaakt van het vertrek van generaal Wavell uit Nederlandsch-Indië. Men is in Nederlandsch-Indië verheugd, zoo werd in een radio-uitzending verklaard, dat thans de eigen menschen de commando's kunnen geven. Waar recepten voor dezen tijd te verkrijgen zijn 's GRAVENHAGE 3 Maart. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Meer dan ooit heeft de hulsvrouw behoefte aan raadgevingen voor het samenstel len en bereiden van de maaltijden. De voedingsraad ves tigt daarom de aandacht van de huisvrouw op de vouw blaadjes, welke uitgegeven worden door de Commissie inzake huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding te 's Gravenhage Deze vouwblaadjes zijn samengesteld door den Voedings raad; zij bieden cje hulsvrouw een reeks van recepten en wenken, welke ln overeenstemming zijn en verband houden met de tegenwoordige tijdsomstandigheden en de beschikbare levensmiddelen. Deze vouwblaadjes worden per reeks verkocht. De eerste reeks kost f 0.10 bevat 10 vouwblaadjes met de volgende titels: ..Aanvulling van den broodmaaltijd", „Taptemelk". „Bestrijd het bederf", „Het bewaren van wintergroenten en fruit", „Brandstoffenbesparlng eischt overleg", „Peul vruchten", „Het bewaren van levensmiddelen", „Brood- belegsels", .„.Lekkernijen voor de huiselijke feestjes" „Wintergroenten". Voor de vischllefhebbers en voor degenen die zelf krul den kwecken is er nog een tweede reeks van 5 vouwblaad jes welke f 0,05 kost. De tietels zijn* „Zeevlsch en garna len", „Riviervisch", „Verwerking van vlschresten". „Mos selen", „Kweek zelf krulden". Men kan ze bestellen bij de commissie Inzake huishou delijke voorlichting en gezinsleiding, dr. Kuyperstraat 8, 's Gravenhage. De vouwblaadjes zijn uitsluitend tegen storting van het verschuldigde bedrag op postrekening no. 305641 ten name van genoemde commissie of door toe zending van postzegels te verkrijgen. Huisvrouwen maakt gebruik van deze gelegenjieid! Het bestellen van de vouwblaadjes is slechts een kleine moeite, de voordeelen welke u en uw gezin ervan zullen hebben zijn daarentegen groot. DE SAMENSMELTING VAN A. C. P. EN C. N. O. P. AMSTERDAM 3 Maart. De persdienst van het N. V. V. schrijft: In het bericht van den N. V. V.-dienst over de samensmelting van het A. C. O. P .en de C. N. O. P. is een fout geslopen, aangezien daarin werd gezegd, dat de heer H. Oltmans als vertegenwoordiger ln de rijkscentrale commissie voor georganiseerd overleg zou optreden. Dit is niet het geval. Verder zij erop gewezen, dat van het be stuur uit den kring van de C. N. O. P., behalve het viertal, dat reeds eenigen tijd zitting heeft, ook deel zal uitma ken de secretaris van het C,.N. O. P.. H. Oltmans, terwijl van deze vijf H. M. Roos zitting zal nemen in het bureau het comité, dat met de dagelijksche leiding is belast. OPROEP AAN NEDERLANDERS, DIE AAN DUITSCHE UNIVERSITEITEN WILLEN STUDEEREN. 's-GRAVENHAGE, 5 Maart. Het zomersemester aan de Duitsche hoogescholen en universiteiten vangt dit jaar den 9den April aan. Nederlanders, die gedu rende den eerstvolgenden zomercursus aan een Duit sche instelling van hooger onderwijs willen studee- ren. wordt verzocht zich te melden bij het Haagsche bureau van den „Deutschen akademischen Austausch- dienst Waalsdorperweg 12 alhier, waar zij alle ge- wenschte inlichtingen over aangelegenheden de Duit sche universiteiten betreffende, kunnen verkrijgen. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. UMUIDEN 4 Maart 1942. Tarbot f 13—f 12.50 per K.G.; Tong f 13.50—f 12,80 per K.G.; Kleine schol le soort f 126—f 100; Kleine schol 2e soort f122—f76; Pufschol le soort f72—f63; Pufschol 2e soort f 56—f4l: Groote bot f 128—f 90; Kleine bot f85—f74; Groote schar f 122—f 80; Kleine schar f78— f G6; Pufschar f44f28; Wijting f 100—f64. alles per 50 K.G.; Kabeljauw l 32—f 17 per stuk. Besommingen trawlers: VL 83 Cornells 250 mnd. f 11.490. VL 80 Gezina 40 mnd. f 1840; ZK 68 Johannes 75 mnd f4123; SCH 65 Onderneming 100 mnd. f6715: KW 1 Zes Ge zusters 100 mnd. f 5591; KW 158 Cornells IJsbrand Willem 150 mnd. f7583; KW 122 Nico Hoos 1500 mnd f 8836; KW 129 Bali 150 mnd. f 8352; IJM 29 Zeeleeuw 125 mnd. f 6560; IJM 323 Walvlsch 100 mnd. f4813; IJM 129 Shamrock 125 mnd. f7711; I.TM 189 Mary 100 mnd. f 5560; IJM 165 Martha 40 mnd. f 2440; IJM 70 Zeehond 80 mnd. f 5373; IJM 21 Corrie "1 mnd. f 3560. Kotters: IJM 203 f.8120; HD 125 f8276; HD 108 f8816; HD 18 f 8859; HD 7 f1391; KW 82 f 4025. Loggers: VL 16 f 10.108Y KW 173 f 7930; KW 07 f 15.249; KW 110 f 9030; KW 52 f 11.860; KW 108 f 6836; KW 22 f6913 KW 20 f 9485; SCH 9 f7099; SCH 35 f 15.075; SCH 30 f 10.519, SCH 139 f9400; SCH 106 f 6500. Arm gekneusd Mej. A, R. werd, toen zij uit een autobus wilde stappen door de dichtslaande deur zoodanig getroffen, dat haar ernstig gekneusd werd. Nadat dr. van Leusen en de Bakker van E. H. leend werd het meisje 1 VELSEN DIEFSTALLEN. Ten nadeele van D. g: Is van een in de Vlsschershaven liggende sleepboot een portefeuille ontvreemd, inhouden de f 15. Van een vrachtauto van de Alkmaar Packet zijn twee cartonnen doozen, elk inhoudende 15 K.G. margarine ge stolen. Door het gebruik van Hoestival, verdwijnt Uw hoest geheel en al! „Wat Mijnhard» maakt Is goed". Flacon 90 ct- Bjj Apoth. en Drogisten. ZANDVOORT TOOXEEI.VEREENIGING DE SCHAKEL. Onder auspicsen van het comité der ï.-imetnverkende Zandvoortsche tooneelvereenigingen geeft de tooneelver- ilging De Schakel, Zondag 8 jfi idem. Opgevoerd worat: Ondi drie bedrijven van Fabriclus. Dit belooft een heel bijzondere avond te worden, daai de regisseur van De Schakel, de heer K. Visser op dezer» avond zijn 30-jarig tooneeljubliuem hoopt te vieren. ZANDVOORT'S GEMENGD KOOR. Zandvoort's Gemengd Koor gaat onder leiding van den heer K. Böhne deelnemen aan het concours dat is uitgeschreven door het Mannenkoor van d« schoenfabriek Robinson. Als vrjj nummer zal wor den gezongen: Zondagmorgen van Jacques Bonset JUBILEUMVOORSTELLING. In verband met de dertigjarige tooneelloopbaan van den heer K. Visser geeft de tooneelvereeni- ging „De Schakel" op Zondag, 8 Maart in Modern een jubileum voorstelling. Opgevoerd wordt het tooneelspel „Onder één dak" van Fabricius. waar in de heer Visser dc rol van Wolter vervult. In verband met de huldiging, die na afloop zal plaats hebben begint de voorstelling reeds kwart over zeveo. STRAND VERPACHTING. De burgemeester besloot wederom voor één sei zoen tot verpachting van het strand over te gaan. De pachtprijzen blijven onveranderd. In de voor waarden zijn enkelè wijzigingen gebracht. Ten ge rieve van de wandelaars en van de schelpenvis- schers is bepaald, dat de pachters een strook strand, ter breedte van 6 M., gemeten van de zee af, niet mogen gebruiken voor het plaatsen van stoelen, tenten enz. De pachters mogen geen personeel voor de strandèxploitStie in den ruimsten zip genomen in dienst nemen zonder voorafgaande goedkeu ring van den burgemeester. Reeds in dienst zijnd personeel kan door den burgemeester worden Ont slagen. De badlieden moeten in het bezit zijn van een diploma reddend zwemmen. WERKVERRUIMING. De burgemeester heeft goedkeuring aangevraagd voor het uitvoeren van een nieuw werkverruimings object nl. het spitten en beplanten met dennen van een duinterrein ter grootte van pl.m. 2 H.A.. gele gen nabij het park „Kostverloren" aan de Zand- voortschelaan. Voorts bestaat het voornemen de volgende wegen van een beplanting te voorzien: Nöorderduinweg, Emmaweg, Stolbergweg, Zeestraat, Menderweg (v.h. Julianaweg), Regentesseweg, van Haemstedeweg (v.h. Wilhelminaweg), Weimarweg en Nic. Beetslaan. De arbeidsloonen worden op f 3000 geraamd, de bijkomende kosten op f 5100. HILLEGOM HET KIND VAN DE BUURVROUW Woensdagavond kwam het tooneelgezelschap Her man Bouber voor den tweeden keer in Hillegom en wel nu met het bekende jubileumstuk van Aaf Bou ber „Het kind van de Buurvrouw". De groote zaq.1 van Hotel Flora was wederom tot de laatste plaats bezet en de aanwezigen hebben ook nu weder ten volle genoten van het spel van dit gezelschap. BLOEMENDAAL Klem!.. EXAMENS Academische opleiding Bevorderd aan de Gem. Univer siteit van Amsterdam tot arts: mej. B. Domlnlcus (Lelden), mej. Th. van Bockel (Leiden), mej. M L. de Flost (Lelden), mej. J. Qualm (Vlaardinger-Ambacht) en de heer P. S. Blom (Amersfoortl Geslaagd art^ex. lo ged.: de heer A. W. Bots (Voorhout) en doet. ex, rechten mej. A. C. Rühl en de heeren R. Staal en Jhr. L. A. de Milly van Helden Relnesteln. Bevorderd tot doctor ln do wls- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Over vitamine C en glu- eoreducton", G. Krijt. geb. te Zaandijk op proefschrift, getiteld: ..Assodeerende mengsels". J. H van Santen, geb. te Voorburg. Geslaagd voor doet. ex. geolo gie: E. van der Meuien, en voor doet. ex. scheikunde: W. Beus- kens. Geslaagd voor doet. ex. Engelsche taal en letterkunde mej. G. E. Kramer, Burgerlijke Stand Bevallen: P. SchaapBrandt z.; Ph. C. E. Kaste leinRomein d.; C. M. GahrmannZuiderduin z.; E. Bolsenbroekvan den Enden z.; J. M. Sonder- vanvan Duin d. Ondertrouwd: A. L. M. Heeren en E. S. J. Schoe- vaart; F. M. Temmerman en E. W. A. A. Toben; D. de la Vieter en K. A. van Pieterson. Getrouwd: H. W. L. Hillebrandt en M. A. P. Kielstra. Overleden: S. Huïzinga, oud 83 jaar; W. Muller oud 67 jaar; E. M. M. du Soar, oud 63 jaar; H. M. Golsteijn, echtgen. van F. Philippus, oud 68 jaar. A. Nieuweboer, overleden te Haarlem, oud 87 jaar. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Woensdag herdacht de heer M. Meyer te Over- veen den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad van de Erven Van der Vliet op de modelboerderij „Elswoud". Hij werd door den heer J. S. M. Vrijland, rent meester van Elswoud, toegesproken en gefeliciteerd, waarna hem de gebruikelijke gratificatie onder en veloppe werd overhandigd. De jubilaris bracht den dag verder in den huiselxjken kring door. VOOR DUIZENDEN GULDENS AAN EXPEDITIEGOEDEREN ONTVREEMD. 's GRAVENHAGE, 4 Maart. Een expeditie firma miste de laatste maanden voortdurend goe deren uit haar ter verzending toevertrouwde par tijen. Op haar verzoek stelde de politie een nauw keurig onderzoek in, dat geleid heeft tot de ar restatie van niet minder dan dertig personen. Groote hoeveelheden sigaren en sigaretten, ter ge zamenlijke waarde van ongeveer f 3000 bleken te zijn ontvreemd, en verder levensmiddelen als cho colade en biscuits en wollen stoffen. De totale waarde van een en ander beloopt ettelijke duizen den guldens. De diefstallen werden gepleegd uit opslagplaatsen van de finpa. Onder de gearresteerden bevinden zich eenige leden van het personeel. Bij huiszoeking konden verschillende goederen worden achterhaald en eenige duizenden guldens afkomstig van den verkoop. Zoo werd bij een der aangehoudenen een bedrag van f 3590 in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt wegens diefstal, heling en overtreding der distributiebe palingen. Het onderzoek wordt voortgezet. De Haagsche recherche arresteerde in d? afge- loopen twee dagen voorts 13 personen wegens in braak, diefstal of medeplichtigheid daaraan. RADIOCAUSERIE OVER DE SCIHLDERKUNST VAN KEES VKRWEY In de reeks radiocauserieën onder den titel „Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars" zal Jan D. Vpskuil hedenavond van 8.15 tot 8.30 uur spreken over de schilderkunst van onzen stadgenoot Kees Verwey. De causerie zal worden uitgezonden door de ra dio-centrale. Van de vele werken, die Verwey ge schilderd heeft, zullen in zonderheid de portretten behandeld worden van de letterkundigen Lodewijk van Deysel en Charivarius benevens een portret van den Haarlemschen kunstschilder H. F. Boot. DE BEHANDELING DER NEDERLANDERS IN DE DOOR JAPAN BEZETTE GEBIEDEN TOKIO, 4 Maart (DNB). De Nederlanders in Ned Indië zullen, naar de woordvoerder der regeering med— deelde, overeenkomstig de maatregelen, welke op le buitenlanders worden behandeld Burgers worden alPen buitenlanders worden behandeld. Burger worden alleen dan geïnterneerd, wanneer zij geacht worden gevaar op te leveren voor het militaire bestuur ol de krijgsope raties. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 4 Maart. Ondertrouwd: 4 Maart: C F Tanis en J. L. A Nil- lesen; J. Linthorst en H. van Danslk: J. H R van Riel en M. G van der Ham; H Mone en W. H Hoo- gendijk: H. Mone en M. Hoogendijk; K S H. Smits en C. Schippers; J. H. van OoiJen en S. J. de Groot. S. Bosma en H. C. van de Merwe; J van der Werf en J J. Boesaard; J. van den Eijkhof en E. J Mobarh; T. Schuit en M. C. Wagenaar, G J W. Mathot en A. Bos. Gehuwd: 4 Maart: A van der Westen en M L. Rie- wers; L. A Langendijk en C M C Nells: L A. Schreurs en J. C. Terpoorten: M. Ringers e.n A EL Sieraad: P. H. van Egmond en P J Oerlemans H. Houssart en M. J. M. Blokker; A van Wallinga en J. P. van Leuven; C. J Kroese en W F Eradus. N D Boevlnk en C J. Cramer. Bevallen 3 Maart: J Been—de Graaf, z.; 3 Calandt— van Dongen, d 4 Maart G. C E. Bijl—Kaarls, d Overleden 1 Maart: B Wijfjes. 63 jPapentorenvest; 2 Maart: G. E. van Dokkum—Aalders. 76 j.. Bakker straat; J. H. Hetem, 73 J,. Morinnesteeg; A. M E. Draayer—Kalff, 88 j„ Pieter Kiesstraat; H. J van Am- stel, 52 j., Nassaulaan; T Pasman—Wijn. 33 j., Haze- paterslaan; 3 Maart: B. K Blommendaal, Kruisweg; E. 1 L. D. Goossens, 82 Acaciastraat,

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11